PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آداب بحث و روش صحیح گفتگو

khoshnazar
۱۳۸۶/۰۹/۰۶, ۲۲:۱۲
از اساتید محترم و کاربران عزیز درخواست می کنیم در باره این موضوع مهم مطالب خود را برای استفاده دیگران در این انجمن ارائه دهند.
با تشکر.
:)

.:MONTAZER:.
۱۳۸۶/۰۹/۰۶, ۲۳:۰۰
1.هیچ وقت از انتقاد کردن از دیگران و اینکه ار ما انتقاد شود هراسی نداشته باشیم.
2.در کلام عفت و ادب را رعایت کنیم.
3.تحمل شنیدن سخنان مخالفان را داشته باشیم.
4.اجازه دهیم کاربر مشکل خود به طور کامل مطرح کند.

.:MONTAZER:.
۱۳۸۶/۰۹/۰۶, ۲۳:۰۲
5.با صبر و حوصله پاسخ دهیم.
6.حتی الامکان سعی کنیم پاسخ هایمان همه جانبه و منطقی باشد.
7.به نظرات سایرین احترام بگذاریم مخصوصا مخالفین.

saeed623
۱۳۸۶/۰۹/۰۷, ۱۱:۵۳
برای این كه بحث قرآنی ما به نتایج بهتری برسد بهتر دیدم آداب گفتگو را از زبان قرآن شروع كنم دوستان كمك كنند به تكمیل بحث:
گفتگو به عنوان يك سنت الهى و توصيه اولياى او در قرآن كريم به گونه هاى مختلفى نشان داده شده است :
1 . برخوردارى از هدايت را ، گوش دادن به گفتگوهاى مختلف و انتخاب نيكوترين آن ها دانسته است . (زمر ، 18)
2 . در صورت درخواست مباهله از سوى نصارا ، خداوند ، پيامبر را موظّف كرده است ، بدون هيچ گونه تهديد و ارعابى با آن به مباهله برخيزد ; (آل عمرا ، 61) و.. .
امّا در كنار اين ترغيب ، آدابى را براى گفتگو ذكر كرده است كه از آن جمله است :
1 . گفتگو و مناظره بايد «بِالَّتِى هِىَ أَحْسَنُ» (نحل ، 125) باشد : حق ، عدالت ، درستى ، امانت ، راستى و صدق بر آن حكومت كند و از هرگونه توهين ، تحقير ، خلاف گويى و استكبار خالى باشد و خلاصه تمام جنبه هاى انسانى آن حفظ شود .
2 . در گفتگو بايد با نرمى سخن گفت تا اين كه مردم و طرف مقابل جذب شوند ، متذكّر شوند و راه را پيدا كنند . (طه ، 44)
3 . گفتگو نبايد به نزاع و كشمكش تبديل شود ; چرا كه سببِ از ميان رفتن قدرت و هيبت انسان مى شود . (انفال ، 46)
4 . و.. . .

fatememeshkat
۱۳۸۶/۰۹/۰۷, ۱۹:۱۰
به نام خدا با سلام
آیات و روایات زیادی در این زمینه وجود دارد که هر یک بیانگر نکته و وجهی خاص در مورد گفتگوی صحیح است که به مواردی اشاره می شود :
1 – به مقدسات طرف مقابل توهین نکنیم تا این کار متقابلا صورت نگیرد :
( و لا تسبوا الذین یدعون من دون الله فیسبوا الله عدوا بغیر علم ...) ( و آنهایی را که جز خدا می خوانند دشنام مدهید که آنان از روی دشمنی (و) به نادانی خدا را دشنام خواهند داد ... ) انعام / 108
2 – روش بیان استدلال و برهان آوری را در گفتگو در پیش بگیریم :
(... قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقین ) ( ...بگو اگر راست می گویید دلیل خود را بیاورید ) بقره /111
3- به طرف مقابل بحث فرصت شنیدن (و فکر کردن )بدهیم :
( و ان احد من المشرکین استجارک فاجره حتی یسمع کلام الله ثم ابلغه مامنه ...) ( و اگر یکی از مشرکان از تو پناه خواست پناهش ده تا کلام خدا را بشنود سپس او را به مکان امنش برسان ...) توبه / 6 :salavat:

fatememeshkat
۱۳۸۶/۰۹/۰۷, ۲۰:۴۸
4- طرح پرسش های یا بیاناتی که مخاطب را با وجدان و فطرتش رو در رو می کند و به فکر وا می دارد :
( قال بل فعله کبیرهم فاسئلوا هم ان کانوا ینطقون * فرجعوا الی انفسهم فقالوا انکم انتم الظالمون ) ( گفت (نه) بلکه آن را این بزرگترشان کرده است ، اگر سخن می گویند از آنها بپرسید * پس به خود آمده ( و به یکدیگر ) گفتند : در حقیقت شما ستم کارید ) انبیاء / 63 و 64
( امن خلق السموات و الارض و انزل لکم من السماء ماء ... اءله مع الله ...* امن جعل الارض قرارا و جعل خلالها انهارا و...اءله مع الله ...* امن یجیب المضطر اذا دعا و یکشف السوء و یجعلکم خلفاء الارض اءله مع الله ...) نمل /60-64
( قل لمن الارض و من فیها ...* سیقولون لله ...* قل من رب السموات السبع و رب العرش العظیم * سیقولون لله ...* قل من بیده ملکوت کل شیء و هو یجیر و لا یجار علیه ...* سیقولون لله ...) مومنون 84-89
5 – پرهیز از مراء ( بحث و جدال بی نتیجه ) :
(...فلا تمار فیهم الا مراء ظاهرا ...) کهف /22
6 – پرهیز از سفسطه در گفتگو . این مساله به انحاء مختلف در قران کریم مطرح شده است ، مانند این نمونه ها :
( و اذا قیل لهم انفقوا مما رزقکم الله قال الذین کفروا للذین امنوا انطعم من لو یشاء الله اطعمه ...) یس /47
(سیقول الذین اشرکوا لو شاء الله ما اشرکناو لاآباونا و لاحرمنا من شیء ...)انعام /148
( ... قالوا لو شاء ربنا لانزل ملائکة...) فصلت /14

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۲/۲۲, ۱۹:۱۰
به نام خدا
با عرض سلام
در این بحث سعی خواهم نمود با استفاده از قران آداب و شیوه ها بحث و گفتگو و صفاتی که باید بحث کننده داشته باشد را خدمت دوستان عرض کنم
لازم به ذکر است که در نوشتن این مطالب از منابعی استفاده خواهم نمود

آداب گفتگو :

1) شروع با نام خدا باشد
اقرا باسم ربک الذی خلق ( سوره علق آیه 1)
به نام پروردگارت شروع کن
2) کمک گرفتن از خدا
قال رب الشرح لی صدری و یسرلی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی (سوره طه ایاه 25 الی 28 )
« موسی گفت : پروردگارا سینه ام را برایم گشاده گردان و کارم را برایم آسان فرما و گره از زبانم باز نما ، تا مکردم سخنان مرا بفهمند »
(ادامه دارد )
یا حق

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۲/۲۴, ۰۵:۲۳
به نام خدا
با عرض سلام
ادامه آداب گفتگو
3) مستدل و منطقی
و قولوا قولا سدیدا (سوره احزاب ایه 70)
« سخنان محکم ، (منطقی و استوار ) بگویید »
4) روشن و روشنگر
الر كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلى‏ صِراطِ الْعَزيزِ الْحَميد(سوره ابراهیم آیه 1)
الر، (اين) كتابى است كه بر تو نازل كرديم، تا مردم را از تاريكيها (ى شرك و ظلم و جهل،) به سوى روشنايى (ايمان و عدل و آگاهى،) بفرمان پروردگارشان در آورى، بسوى راه خداوند عزيز و حميد
(ادامه دارد )
یا حق

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۲/۲۵, ۰۶:۲۰
به نام خدا
با عرض سلام
ادامه آداب گفتگو
5)سخن باید پاک و دلپسند باشد
و هدوا الی الطیب من القول (سوره حج آیه 24)
« مومنان به سخنان پاک و پاکیزه هدایت شوند »
6) سخن باید نیکو و شایسته باشد
ادع الی سبیل ربک بالحکمه و الموعظه الحسنه ( سوره نحل آیه 125)
« ای رسول ما مردم را با دلیل محکم و پند و اندرز نیکو به سوی پروردگارت دعوت کن »
(ادامه دارد )
یا حق

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۲/۲۵, ۱۴:۴۴
به نام خدا
با عرض سلام
ادامه آداب بحث و گفتگو
7) توجه به عنصر زمان
انا انزلناه فی لیله القدر ( سوره قدر آیه 1 )
ما قران را در شب قدر نازل کردیم
8) توجه به عنصر مکان
امام صادق (علیه السلام ) به یکی از شاگردانش فرموند :
اجلس فی المسجد و افت الناس (منتهی الامال ج 2 ص 166)
در مسجد بنشین و برای مردم فتوا بده
یا حق

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۲/۲۶, ۱۶:۱۹
به نام خدا
با عرض سلام
ادامه آداب بحث و گفتگو
9) نرم و آرام :
اذهبا الی فرعون انه طغی فقولا له قولا لینا (سوره طه آیه 43، 44)
موسی و هارون به سوی فرعون بروید که او طغیان کرده و با او به نرمی سخن بگویید
10) جدا کننده حق و باطل :
و انزل الفرقان (آل عمران آیه 4)
خداوند فرقان (یعنی : جدا کننده حق و باطل را ) فرستاد
یا حق