PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شیوه ی بحث در انجمن ها

.:MONTAZER:.
۱۳۸۶/۰۸/۱۲, ۲۱:۴۸
سخنی هم با مسئولین سایت
لطفاَ در انتخاب مدیران سایت بیشتر دقت كنید چون من پست هایی را دیده ام كه از این گفتگو هم غیر كارشناسانه تر یودند اگر خواستید در خدمتم!

آقا وحید بزرگوار!
با سلام و عرض خوش آمد!
ان شاءالله ساعات خوبی را در کنار هم سپری کنید!
همانطور که اساتید فرمودند هدف در اینجا بحث و گفتگوی بیشتر در مورد مسائل مبتلا به است!
از شما خواهش می کنم برای نظم دادن بیشتر به انجمن ÷ست های غیر کارشناسانه رو مطرح کنیدتا هم مدیران در جریان باشند و هم اینکه پست ها ویرایش شوند تا باغث سوءتفاهم نشود...
پیشاپیش از لطف بی دریغ شما متشکرم.
یا علی مددی:)

vahid1354
۱۳۸۶/۰۸/۲۳, ۲۰:۳۴
آقا وحید بزرگوار!
با سلام و عرض خوش آمد!
ان شاءالله ساعات خوبی را در کنار هم سپری کنید!
همانطور که اساتید فرمودند هدف در اینجا بحث و گفتگوی بیشتر در مورد مسائل مبتلا به است!
از شما خواهش می کنم برای نظم دادن بیشتر به انجمن ÷ست های غیر کارشناسانه رو مطرح کنیدتا هم مدیران در جریان باشند و هم اینکه پست ها ویرایش شوند تا باغث سوءتفاهم نشود...
پیشاپیش از لطف بی دریغ شما متشکرم.
یا علی مددی:)

سلام به همه دوستان خوب در تالار قرآنی
جناب آقای منتطر سفارش من مبنی بر نشان دادن پست های غیر كارشناسی خطاب به مسئولین سایت بود نه شما كه كاربر هستید_مگر شما هم یكی از مسئولین باشید كه برای بازار گرمی با كاربری دیگری وارد می شوید_
در هر صورت اگر خواستند در خدمتم!

khoshnazar
۱۳۸۶/۰۸/۲۵, ۲۲:۴۴
سلام به همه دوستان خوب در تالار قرآنی
جناب آقای منتطر سفارش من مبنی بر نشان دادن پست های غیر كارشناسی خطاب به مسئولین سایت بود نه شما كه كاربر هستید_مگر شما هم یكی از مسئولین باشید كه برای بازار گرمی با كاربری دیگری وارد می شوید_
در هر صورت اگر خواستند در خدمتم!

به نام خدا
آقا وحید سلام
جناب منتظر درست می گن ماهم خواهان نظرات نقادانه شما هستیم.
ضمناً اگر ملاحظه فرموده باشید ایشون مدیر بخش دانلود هستند، ولی سیستم عناوین رو براساس یک سری محاسبات تعیین میکنه و ارتقا میده.
موفق باشید.

seyyed
۱۳۸۶/۰۸/۲۶, ۰۶:۲۸
باسمه تعالی
آقا وحید سلام
باتشكر از حضورتان ماهم منتظر نظرات نقادانه شما هستیم.البته لازم به ذكر است این گونه مباحث باعث نشود كه ما از مسیر اصلی كانون خارج شویم!

vahid1354
۱۳۸۶/۰۸/۲۶, ۱۲:۵۲
با سلام به همه دست اندركاران سایت
از شما به علت آنكه مثل بعضی ها از انتقاد هراس ندارید متشكرم من هم به درخواست شما دوستان به خصوص مدير ارشد انجمن khoshnazar و سيد مدير انجمن به بررسی پست ها می پردازم برای دبدن و نظر به لینك زیر بروید!
http://www.askquran.ir/showthread.php?p=3497#post3497

سخن آشنا
۱۳۸۶/۰۹/۰۱, ۱۷:۱۷
بابا این بحث پسر عمه شما هم ما رو كشته .تمومش كنید دیگه .
حالا بو دار هم كه شده .كدام بو .چه بویی
به اصل بحث كسی نمی پردازه .همش حاشیه می رید .هركسی یك خط می نویسه .می ره دنبال كارش این كه شیوه بحث كردن نیست
به نام خدا
با عرض سلام
دوست عزيز با عرض معذرت گويا شما روش بحث در كانونهاي گفتمان را بلد نيستيد در كانونهاي گفتمان رسيدن به پاسخ با بحث و بررسي حاصل مي شود لذا دوستاني كه سوالات خود را به بحث مي گذارند و همچنين افرادي كه در بحث شركت مي كنند انتظار دارند مطالبشان بصورت كامل مورد كنكاش قرار گيرد و انها نيز دفاع كنند و الا اگر هدفشان صرف دريافت پاسخ در يك پست باشد در ان صورت سوال خود را با پايگاه پرسمان قران يا ديگر مراكز پاسخ گو در ميان خواهند گذاشت .
ان شاء الله از اين به بعد شاهد پستهاي مفيد و در صورت انتقاد انتقاد سازنده از شما باشيم
يا حق

۱۳۸۶/۰۹/۰۳, ۲۳:۵۳
احسنت!در كانون گفتمان قرآنی همه محكوم به به دست آوردن اطلاعات هستند...هیچ كس نباید دست خالی بره...به این نكته دقت كنید لطفا!

khoshnazar
۱۳۸۶/۰۹/۰۷, ۰۶:۳۱
مطالب فوق از انجمن مشاوره جوان و بزرگسال به اینجا منتقل شده است.
(پسر عمه (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=860&page=2))

سخن آشنا
۱۳۸۶/۰۹/۰۸, ۱۶:۳۵
به نام خدا
با عرض سلام
انچه كه مشخص است گفتمان و بحث با پاسخگويي به سوالي كه به صورت شخصي به علت اعتماد قبلي پرسيده شده و با يك پاسخ قانع مي شود و يا اگر قانع هم نشد روش ديگري را براي يافتن پاسخ سوال خود جستجو مي كند بسيار فرق دارد . و حسن بحث گفتمان اين است كه تا شخص قانع نشده به بحث خود ادامه مي دهد و ضمنا چنانچه در محلي مانند كانون گفتمان قران بحث صورت گيرد ديگران هم مي توانند از نتايج بحث اگاهي يافته و بسيار ديده شده است كه شبهاتي كه افراد ساليان سال در دل خود داشته اند با خواندن اينگونه بحثها مرتفع شده است .
در كانون هاي گفتمان مخاطبان به چند دسته تقسيم مي شوند كه در اين پست نكات كليدي در پاسخگويي در براي مخاطبان منصف را خدمتتان عرض مي كنم
1)پاسخگو بايد به تمام مطالبي كه مخاطب يا كاربران ديگر در بحث مي گويند توجه نموده و چنانچه نياز به پاسخ داشته باشد پاسخ خود را بصورت مستند ارائه نمايد و به هيچ وجه بحث را تا به نتيجه رسيدن بحث ناقص رها نكند و طول كشيدن بحث به هيچ وجه او را خسته نكند و در اخر بحث اقدام به جمع بندي بحث نموده و ان را در يك پست ارائه كند و توجه كند كه در كانون گفتمان ارائه پاسخ و جواب ندادن به اشكالات وارده از سوي كاربران در حكم زهر را دارد و اينگونه جواب ندادن بسيار بهتر از پاسخ به اين شكل است
2) بحث كننده به هيچ وجه نبايد شخصيت پاسخگويي خود را فراموش نموده و ادب گفتاري را فراموش نمايد
3)بحث كننده علاوه بر پاسخگويي بايد سعي كند با مخاطب يا مخاطبان خود ارتباط صميمي برقرار نمايد
4)بحث كننده نبايد به گونه اي بحث كند كه قدرت بحث نمودن را از اينگونه مخاطبان گرفته و بخواهد چنين القا كند كه يك سر و گردن از ديگران بالاتر است بلكه اين مخاطب است كه در صورت بحث منطقي در پايان خود به اين نتيجه خواهد رسيد و از ان به بعد اعتماد بيشتري به پاسخگو خواهد نمود
ادامه دارد
يا حق

fatememeshkat
۱۳۸۶/۰۹/۰۸, ۱۸:۱۸
به نام خدا با سلام
بنده هم با فرمایشات کاربر بزرگوار سخن آشنا موافقم .
مخاطب شناسی هم یکی از وظایف اصلی پاسخگوست . پاسخگو باید سطح مخاطب را تشخیص بدهد تا بتواند هم پاسخ مناسب با او را ارائه کند و هم در ایجاد ارتباط با مخاطبش موفق باشد به گونه ای که صمیمیت و پاسخ صحیح ، جوی صمیمی و مورد اعتماد برای مخاطب ترسیم نماید .

شهيدان
۱۳۸۶/۰۹/۰۸, ۱۹:۲۷
باسلام خدمت همه دوستان
اگر پاسخ گوي اينترنتي بوديد به اين نكته توجه كنيد كه پاسخهايي كه در اينترنت قرار مي دهيد نبايد طولاني باشه .بلكه كوتاه وجامع باشه تا از حوصله خواندن خواننده ها خارج نباشه .چون كسي در اينترنت حوصله خواندن مطالب طولاني را نداره

۱۳۸۶/۰۹/۰۸, ۲۲:۳۳
احسنت!
من هم با نظر دوستمان شهیدان عزیز موافقم...
پاسخ ها باید جامع و کامل و کوتاه .و کاربردی باشه...
انصافا پاسخ های این انجمن هم اکثرا این گونه اند.
یا علی مددی

سخن آشنا
۱۳۸۶/۰۹/۱۱, ۱۳:۳۶
به نام خدا
با عرض سلام و تشكر از دوستاني كه با ارائه نظرات خود مشوق ما در ادامه اين مبحث شدند از ديگر دوستان هم مي خواهم اگر نقدي به مطالب ارائه شده دارند بفرمايند تا مورد بررسي قرار گيرد
علاوه بر مطالبي كه در پست قبيلي عرض نمودم يك پاسخگوي ديني بايد نكات زير را نيز در ارائه پاسخ به مخاطب منصف هميشه مد نظر داشته باشد
5) بحث كننده ديني باید حق را بالاتر از هر چیز دانسته و وقتی حق روشن شد و مشخص شد كه او برداشت درستي از دين نداشته اين قدرت را داشته باشد كه نظر خود را نظر دين قلمداد نكند و به اشتباه بودن نظر خود اعتراف كند
6)در بحث نباید بیش از حد به افراد شركت كننده فرصت داد تا بحث را به بيراهه بكشانندباید مطالب خود را محكم و با قاطعیت بیان كردودر صورت نیاز از ایات و روایات و ضرب المثل ها و اشعار و داستان ها كمك گرفت. و تا انجايي كه ممكن است از طولاني نمودن كلام خود داري نمود
ان شاء الله در پست بعدي شيوه هاي بحث با ديگر مخاطبين را در حد وسع خدمت دوستان عرض خواهم داد
يا حق

سخن آشنا
۱۳۸۶/۰۹/۲۰, ۱۵:۳۲
به نام خدا
با عرض سلام
در اين پست سعي مي كنم در حد وسع شيوه بحث معاند يعني مخاطبيني كه هدفشون فقط و فقط شبهه پراكني مي باشد رو خدمت دوستان عزيز عرض كنم
اينگونه مخاطبين هميشه در مرحله اول شبهه اي رو مطرح مي كنند و ژست يك ادم روشن فكر رو هم مي گيرند اگر پاسخي نداده شد مي گويندببينيد شبهه اي مطرح شد و بي پاسخ موند و اين مساله رو به معني بي پاسخ بودن شبهه خودشو گرفته و تلاش مي كنند ديگران رو هم تحت تاثير خودشون قرار بدند اما اگر پاسخ داده شد اگه پاسخ محكم باشه و ببينند كه جاي هيچ گونه فراري نيست كم كم با استفاده از كلمات ركيك و توهين اميز نسبت به مقدسات سعي مي كنند پاسخگو رو به استفاده از كلمات نامناسب همراه كنند تا هم شخصيت پاسخگو پايين بياد و هم بحث از مسير اصلي خودش خارج بشه در اينگونه موارد يك فرد پاسخگو بايد كاملا بر خودش مسلط باشه و به هيچ وجه توهين نكنه و بحث رو بدون توجه به توهينها ادامه بده بنده در اينگونه بحثها يك پيشنهاد دارم كه بحث رو ادامه بديد و بعد از اينكه مخاطبتون چند تا توهين نمود همه توهينها رو در يك تايپست جمع كنيد و بگيد كه تا زماني كه از اينگونه سختن گفتن دست بر نداره و در مسير اصلي بحث گفتگو نكنه از ادامه بحث با او معذور هستيد به اين ترتيب بي ادبي مخاطبتون رو به خوانند گان بحث هم گوشزد نموده ايد
يا حق

۱۳۸۶/۰۹/۲۰, ۲۲:۰۶
اصلا یک پاسخگو قبل از داشتن علم زیاد و تسلط علمی باید یک بیننده و شنونده خوب باشه.یعنی اصول درست دیدن و درست شنیدن حرف های سئوال کننده رو بدونه...کلمات روانشناسی و روانکاوی بهکار ببره.سئوال کننده رو با خودش همراه کنه.

khoshnazar
۱۳۸۶/۰۹/۲۲, ۱۹:۰۵
حالا موضوع رو دوستان و اساتید محترم به صورت خاص تر و مشخص تر پیگیری بفرمان.
یعنی اگه کسی بخواد یک پاسخگوی قرآنی باشه چه ویژگی هایی رو باید در خودش تقویت کنه؟
.

۱۳۸۶/۰۹/۲۲, ۲۲:۲۰
1.علمش رو داشته باشه
2.خودش عامل به علمش باشه
3.با قرآن انس گرفته باشه
4.زبان و بیان قرآن رو بشناسه
5.با قرآن رفیق باشه
6.قرآن رو فقط یه کتاب ندونه

شهيدان
۱۳۸۶/۰۹/۲۲, ۲۲:۳۵
در بحثهاي قرآني بايد تخصص داشته باشه به اين معني كه به صورت موضوعي بر تفسير قرآن مطالعه زيادي داشته باشه.
بقيه شرايط عمومي كه قبلا گفته شدرا هم داشته باشه .

۱۳۸۶/۰۹/۲۲, ۲۳:۱۵
احسنت!

سخن آشنا
۱۳۸۶/۰۹/۲۴, ۲۲:۲۲
به نام خدا
با عرض سلام و تشكر از دوستان كه نظراتشون بسيار راهگشا بوده
در اين پست سعي مي كنم يكي از روشهاي مناظره با معاندين رو در حد امكان خدمت دوستان عرض كنم كه هم در مناظرات قراني و هم در غير ان بدرد مي خورد
این روش روشی بسیار اسان است و برای همه قابل اجرا و اگر فنی اجرا شود بسیار زود به نتيجه خواهيد رسيد
در این روش شما كار خاصی انجام نمیدهید
مساله را پیش رو میگذارید
و محتملات ان را در نظر مگیرید
سپس به صورت دو تایی ان را تقسیم میكنید
یكی یكی ازش اعتراف میگیرید
تا به جایی برسد كه راه فراری پیش روی خودش نداشته باشد
در این صورت چاره ای جز تسلیم ندارد
برای فنی تر عمل كردن این روش باید مهارت داشته باشید تا بتوانید پاسخ های نهایی حریف را حدس بزنید و در تقسیم های اولیه ازش اعتراف بگیرید و راه را از ابتدا برایش ببندید
يا حق

شهيدان
۱۳۸۶/۰۹/۲۴, ۲۲:۴۴
به نام خدا

با عرض سلام و تشكر از دوستان كه نظراتشون بسيار راهگشا بوده
در اين پست سعي مي كنم يكي از روشهاي مناظره با معاندين رو در حد امكان خدمت دوستان عرض كنم كه هم در مناظرات قراني و هم در غير ان بدرد مي خورد
این روش روشی بسیار اسان است و برای همه قابل اجرا و اگر فنی اجرا شود بسیار زود به نتيجه خواهيد رسيد
در این روش شما كار خاصی انجام نمیدهید
مساله را پیش رو میگذارید
و محتملات ان را در نظر مگیرید
سپس به صورت دو تایی ان را تقسیم میكنید
یكی یكی ازش اعتراف میگیرید
تا به جایی برسد كه راه فراری پیش روی خودش نداشته باشد
در این صورت چاره ای جز تسلیم ندارد
برای فنی تر عمل كردن این روش باید مهارت داشته باشید تا بتوانید پاسخ های نهایی حریف را حدس بزنید و در تقسیم های اولیه ازش اعتراف بگیرید و راه را از ابتدا برایش ببندید
يا حق

بابا اي ول
اين روش خيلي هيجانيه
مثل پليس هايي كه مي خوان از مجرمشون اعتراف بگيرن مي مونه...ولي دمت گرم خوشم اومد ...

۱۳۸۶/۰۹/۲۴, ۲۲:۵۷
منم با آقا شهیدان موافقم!
خیلی جالب بود واسم...مخصوصا من که با دانش آموز سر و کار دارم خوراکمه این طور نکات تستی!
یه چند تا دیگه هم بگید یه حالی کنیم!
مرسی

hoseintabar
۱۳۸۶/۰۹/۲۵, ۱۷:۳۹
حالا موضوع رو دوستان و اساتید محترم به صورت خاص تر و مشخص تر پیگیری بفرمان.

یعنی اگه کسی بخواد یک پاسخگوی قرآنی باشه چه ویژگی هایی رو باید در خودش تقویت کنه؟
.

با درود به خوش نظر گل و جناب شهیدان و منتظر که تقریبا همیشه رو خطند.
یک پاسخ گوی قرآنی شرائط بسیاری را می طلبد که دوستان ذکر نمودند. علاوه برآنها :
به نظرم در درجه اول باید یک پاسخگو مخاطب خود را بشناسد. مثلا
1- آیا مخاطب معاند است ؟
2-آیا مخاطب فقط سوال کننده است وبدون غرض؟
3- سوال کننده دقیقا چه میخواهد؟
4- سطح معلومات مخاطب چقدر است ؟و.. .....
که پیامبر فرمودند : انا معاشرالانبیاء امرنا ان نکلم الناس علی قدر عقولهم. ( تحف العقول ص37)ما پیامبران ماموریم با مخاطب براساس عقلش صحبت کنیم.
لذا گاهی امامان معصوم ما یک آیه را برای چند نفر چند تفسیر مختلف می کردند. این نیست مگر همان مخاطب شناسی .
حقیر همیشه این چکاپ را انجام میدم . بحمدا.. تقریبا باطن علمی مخاطب بدستم میاد. در این صورت میتونم سطح گفتار خود را با دانش مخاطب تنظیم کنم. یا اینکه بعضی کلمات را برای بخشی از مخاطبین که مایلم فقط اونا متوجه شوند میشه بکار برد.
یا اگر بر عکس در جایی هستم مدیدیت کار با منه و اطلاعات مخاطب بیشتره خودم را سعی میکنم جمع کنم یا موضوع را عوض کنم یا..
(((راستی خدا راشکر که جناب منتظر ما را از غربت استعمال کلمات غریبه در آورده . حال ما را هم جلوزده و از مرسی فرانسه هم آورده . امید است دوستان دیگه هم به این جمع بپیوندند. و از ایجاز گویی بهره مند شوند. )))
اینها مربوط به شناخت مخاطب است .
که هر دسته از این افراد پاسخ ویژه را طلب میکند.

مثلا درپاسخ معاند بتعبیرجناب سخن آشنا ، به نظرم بهترین شیوه ؛ شیوه اقناع است.
یعنی موضوع را از راهی پی گیری کنیم که اصل آن موضوع را معاند نیز قبول داشته باشد.
بعد به مساله خاصی که معاند قبول ندارد سرایت دهیم.در این صورت قطعا اورا خلع سلاح و مجاب کردیم. مثلا کسی خدا را قبول نداشته باشه
میشه به او گفت .قبول داری که خودت خودت را نیافریدی؟ جواب قطعا مثبته
حال میگیم از آنجا که تو مخلوق متفکر و عاقل هستی ، پس قطعا باید یک وجود ذی عقل تورا آفریده باشه که هیچ مشابهتی با تو و سایر مخلوقات نداشته باشه ؛ و آن واجب الوجود یعنی خداست. حال او نامشو هرچه میخواد بذاره.
البته پاسخگو نیز شرائط ویژه ای دارد علاوه بر ملاکات عمومی که ان شاءا.. از لحاظ علم منطق بعدا بررسی میکنیم.
تا بعد بای حسین تبار

سخن آشنا
۱۳۸۶/۰۹/۲۹, ۲۲:۱۰
به نام خدا

با عرض سلام و تبريك عيد قربان و تشكر مخصوص از همه دوستان مخصوصا جناب اقاي شهيدان و منتظر و اقاي حسين تبار در اين پست با توجه به استقبال دوستان يك روش ديگر ار روشهاي مناظره با معاندين رو خدمتتون عرض مي كنم
روش جو جیستو

جو جیستو یكی از افرادی است كه در فن مناظره جزو صاحب نظران محسوب میشود وی در میان روش ها روش منحصر به فردی را پیشنهاد میكنددر این روش شما باید تردستی داشته باشید كه جا ها را عوض كنید و به جای اینكه او به شما حمله كند شما پیاپی به او حمله كنید و شما سوال میكنید تا قدرت حمله را از وی بگیرید
مثلا بگویید اشكال پیشنهاد من چیست
یا بگویید اگر به جای من بودید چه میكردی
و در این روش شما باید علت اصلی موضع گیری وی را بیابی و سپس وی را به سمت ابراز نظرات پیشنهادی و اصلاحی و انتقادی تشویق كنید
این روش چند فائده هم زمان دارد
1) قدرت حمله از حریف گرفته میشود
2) وی به جای مقابل شما همراه شما میشود
3) شما فقط كمك میكنید راه حل را خود فرد پیشنهاد میدهد
يا حق

سخن آشنا
۱۳۸۶/۱۰/۰۴, ۲۳:۱۵
به نام خدا
با عرض سلام
پس از بيان چند روش جدل با مخالفان ( كساني كه قصد به پاسخ رسيدن را ندارند ) نكته مهمي رو لازمه كه متذكر بشم
يك پاسخگو هميشه بايد مد نظر داشته باشد كه اگر در مساله اي شناخت عميق و علمي ندارد، براي پاسخگويي وظيفه اي ندارند و اين وظيفه عالمان و متخصصان ان بحث است كه پاسخ دهند لذا نبايد به آن بحث پاسخ دهد
در پستهاي بعدي قبل از پرداختن به آداب پاسخگويي متخصص قراني در مورد نقد صحيح و شرايط و ويژگيهاي ان مطالبي رو خدمت دوستان عرض خواهم نمود
يا حق

۱۳۸۶/۱۰/۱۱, ۱۴:۴۷
نکته دیگه در باب پاسخگویی این است که پاسخ ها به موقع و فوری داده بشه...نباید گذاشت تاریخ مصرف سئوال برای مخاطب و سئوال کنند بگذره...احترام به مخاطب خیلی مهمه!
بی نهایت.:Sokhan:

khoshnazar
۱۳۸۶/۱۰/۱۱, ۱۵:۱۸
نکته دیگه در باب پاسخگویی این است که پاسخ ها به موقع و فوری داده بشه...نباید گذاشت تاریخ مصرف سئوال برای مخاطب و سئوال کنند بگذره...احترام به مخاطب خیلی مهمه!
بی نهایت.:Sokhan:

متأسفانه بعضی از کاربران سؤالی رو مطرح می کنن بعد دیگه پیگیری نمی کنن پاسخگوهم ممکنه اونو دیده باشه که سر فرصت جواب بده ولی فراموش کرده.
به همین خاطر ممکنه سؤالای بی جوابی هم اینجا پیدا بشه.
امیدوارم عزیزانی که به این سؤالات بر می خورن یه پست جدید براش بزنن تا مورد توجه قرار بگیره.
متشکر

۱۳۸۶/۱۰/۱۱, ۲۳:۴۹
به نظر من پاسخ این کاربران هم باید داده بشه چون ممکنه برای کاربرای دیگه قابل استفاده باشه...
ضمنا کاربر ان جدید با سئوال های مشابه پست جدید ارسال نمی کنن و مشکلشون رفع می شه!