PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مناظره ها و بحث های جالب و مفید

khoshnazar
۱۳۸۶/۰۹/۰۸, ۲۱:۵۳
به نام خدا
جالبترین مناظرات و گفتگوهایی که شنیده اید، خوانده اید، دیده اید و یا خود داشته اید برای بهرمند شدن دیگران از محتوا و تکنیک های آن ها در اینجا مطرح کنید.
یا حق

.:MONTAZER:.
۱۳۸۶/۰۹/۰۸, ۲۲:۲۵
سلام استاد
من بحث داغ و جذاب پسر عمه رو که تو همین انجمن مطرح شد انصافا پسندیدم...
یک بحث همه جانبه که همه چیز توش مطرح شد

khoshnazar
۱۳۸۶/۰۹/۱۱, ۲۲:۰۰
سلام
یکی از کتاب هایی که بحث ها و مناظرات جالب و شنیدنی رو جمع آوری کرده (اونم مناظرات معصومین و شاگرداشون)، کتاب ارزشمند احتجاج مرحوم طبرسیه که البته عربیه و بخش هایی از اون در کتاب ها و مقالات مختلف ترجمه شده
امیدوارم عزیزانی که دسترسی دارن مناظراتی از این کتاب رو اینجا برای استفاده ی کاربران دیگه بذارن
بنده هم اگه فرصت کنم سعی خواهم کرد این کارو بکنم.

یا حق

Masoomi
۱۳۸۶/۰۹/۱۱, ۲۳:۰۲
به نظر من بايد در بحث ها سطح فهم مخاطب در نظر گرفته شود و بحث به شيوه ايي بيان شود كه عامه پسند باشد اگر دقت كرده باشيد در صدر اسلام سخن به گونه ايي بود كه در عين سادگي، مفاهيم بسيار بلند را در بر داشت
بطوري كه همه مخاطب قرار ميگرفتند ولي هر كس با توجه به درايت خويش از آن بهره ميجست چنانكه زبان قرآن نيز چنين است
پس من بهترين بحثي كه درعمرم شنيده ام را قرآن معرفي ميكنم كه مخاطبش تمامي افراد بشر با اختلاف سليقه ها
وفهم ها و......ميباشدوخداوند در آن با نفوس انسانها به بحث پرداخته و پيشاپيش جواب سوالات آنها را داده

۱۳۸۶/۰۹/۱۱, ۲۳:۱۹
به نظر من علاوه بر قرآن آثار مطرح معصومین مانند نهج البلاغه،صحیفه سجادیه،منجات خمس عشر و ...بحث های همه جانبهو کلی و جالبی رو مطرح می کنه.درک و فهم هر کس مثلا از این حدیث امیرالمومنین یه چیزیه که فرمودند:
((دل بی محبت مثل درخت بی ثمر است))
اصلا خود متن حدیث بحث برانگیز است و این نشون می ده مطلب مطلب جالبیه.

hoseintabar
۱۳۸۶/۰۹/۱۲, ۱۳:۲۲
به نام خدا
جالبترین مناظرات و گفتگوهایی که شنیده اید، خوانده اید، دیده اید و یا خود داشته اید برای بهرمند شدن دیگران از محتوا و تکنیک های آن ها در اینجا مطرح کنید.
یا حق

با سلام و ارادت
عنوان خیلی خوب را یاد آوری نمودید
امیدوارم آن را در راستای خواسته های قرآن ادامه دهید.
بای

khoshnazar
۱۳۸۶/۰۹/۱۲, ۲۰:۵۱
به نظر من علاوه بر قرآن آثار مطرح معصومین مانند نهج البلاغه،صحیفه سجادیه،منجات خمس عشر و ...بحث های همه جانبهو کلی و جالبی رو مطرح می کنه.درک و فهم هر کس مثلا از این حدیث امیرالمومنین یه چیزیه که فرمودند:
((دل بی محبت مثل درخت بی ثمر است))
اصلا خود متن حدیث بحث برانگیز است و این نشون می ده مطلب مطلب جالبیه.

خدمت عزیزان عرض کنم که بنده منظورم دقیقاً مناظره و بحث بین دو یا چند نفره
مثل مناظزه ی زیبای هشام بن حکم (شاگرد نوجوان امام صادق علیه السلام) (http://www.imam-sadiq.net/sub/isadiq/S1zen/Z9Yar/y16_hakam.asp) با عمربن عبید در مسجد بصره که در عین تواضع با چند سؤال ساده او را سخت متحیر کرد.

یا مانند این مکالمات:
روزي شاعري در يکي از معابر بغداد نان مي‌خورد. عثمان وراق او را ديد و گفت شرم نداري؟ شاعر پاسخ داد: تو اگر در طويله گاوان باشي، خجالت مي‌کشي که جلوي چشم آنها غذا بخوري؟ گفت: نه.
شاعر گفت: اکنون باش تا به تو بفهمانم که اينان گاوند. سپس ايستاد و شروع کرد به موعظه و سخن پردازي، و جمعيت زيادي گرد آمدند. آن گاه گفت: اي مردم! اين روايت متواتر است که هر کس زبانش به نوک بيني‌اش برسد، به جهنم نمي‌رود. در اين موقع‌ گويي فرمان صادر شده باشد، حاضران بي‌استثنا زبان را بيرون آوردند و سعي کردند زبانشان را به نوک بيني‌شان برسانند. (منبع فصلنامه کوثر) (http://www.shareh.com/new/persian/magazine/kauthar/70/14.htm)

یا حق

mmsa86
۱۳۸۶/۱۲/۰۹, ۰۸:۳۶
با سلام

نمی دونم تا حالا به گفتگو سر زدین یا نه ولی یکی باید جواب اینها رو بده

متاسفانه من که از دانش کافی برای این کار برخوردار نیستم امیدوارم شما بتونید جیگرمو خنک کنید

متشکرم

۱۳۸۶/۱۲/۰۹, ۱۴:۳۸
متشکرم!
پیگیری می شود!
با تشکر از درد دین داشتن شما!:Rose:

۱۳۸۶/۱۲/۰۹, ۱۴:۴۰
دوست عزیز!
سایت فیلتر است!:Labkhand:

۱۳۸۶/۱۲/۰۹, ۱۴:۴۸
سایت مورد نظر فیلتر است!

سخن آشنا
۱۳۸۶/۱۲/۰۹, ۱۵:۴۰
به نام خدا

با عرض سلام

نوشتار زير چكيده بحثي است در رابطه با اين سوال كه چرا خانمها و اقايان که ادعاي نماز خواندن را دارن با وضع ظاهري بدي در انظار ظاهر ميشن؟ كه در يكي از تالارهاي گفتگو صورت گرفته اميدوارم ما حصل اين گفتگو كه در بيش از 100 پست پست طول كشده است و بنده بصورت خلاصه خدمتتان تقديم مي كنم بتواند كمك هر چند نا چيز به رهروان و جويندگان حق و حقيقت باشد

آغاز گفتگو :

سعيد : سلام خدمت تمام دوستان گرامي از حضور دوستان يه سوالي داشتم، ميخواستم کمکم کنيد تا جوابشو پيدا کنم.بعضي خانمها ميگن ما خوبيم ،نماز ميخونيم، مومن هستيم ولي وقتي در جامعه هستن دريغ از يه پوشش مناسب ؟// واقعا چرا؟؟؟)البته بعضي اقايان هم همينطور)

ثنا :ببخشيد من يه سوال از شما دارم وضع پوششي خانمها در دوران پيامبر چجوري بوده ؟ممنون ميشم جواب بديد ،تا من هم جواب شمارو بدم

سعيد : خانم ثنا :سوره احزاب آيه ۵۸: يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنجَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
ترجمه:اي پيامبر! به همسرانت، دخترانت وزنان مومن بگو که آن پارچه هاي بلندشان را بر خود بياندازند. اين براي اينخوب است که قابل شناخت(تشخيص) باشند و مورد اذيت قرار نگيرند. خداوندآمرزشگر و مهربان است
از انجائي که ميدانيد در ان زمان دوران جاهليت و بعد از ان زمان پيامبرهم چون ايات قران بر پيامبر نازل شده معلوم هست که اون موقع هم زياد بهوضع حجاب توجهي نمي کردن چون همانطور که ميداني قران بصورت تدريجي و براساس اتفاقاتي که ميافتاد بر پيامبر نازل ميشد و اين ايه هم اينرا ميرساندکه ان موقع هم بي حجابي بوده وليکن پيامبران ما بر اساس ايات قران و سخنحق مردم را به پوشش مناسب و حجاب دعوت ميکردن.همچنين سوره نور آيه ۳۰ همدليلي بر بي حجابي ان موقع مي باشد.

پري :‌ نمي دونم هدف شما از اين بحث چيه ... اما ظاهر افراد هيچ ربطي به نماز خوندن يا نخوندن نداره...!و پوشش آنها بيانگر هيچ چيز نيست.. فقط و فقط سليقه ی شخصی فرد هست متاسفم که دین رو اونقدر پایین میارید که برسه به روسری مانتو یا آرایش یک فرد

نسرين :‌ پری جون مگه نماز فقط جزئ دینه یا پوشش آقایون و خانمها از جای دیگهاومده.( پوششم منحصر به لباس نیست به خود جسم ما هم اتلاق می شه- چشم - نفس - طرز راه رفتن- طرز حرف زدنمون كه همه اینا هم برای آقایون و هم برایخانمهاست) البته من با بعضی از حرفا موافقم با بعضی مخالف الانم نظر خودمومیدم. بد نیست كه معنی سوره حمد رو كه تو نماز می خونیم یه بار دیگه مروركنیم.
البته نماز ستون دین ولی فكر كنم منظور از باز كردن این بحث این بودهكه ما كه نماز رو می خونیم از روی عادته و وارث اونیم یا واقعا از روی دركمعانی و حقایق اون خودمونو موظف به خوندنش كردیم. چون اگه واقعا نمازوفهمیده باشیم خیلی از گناهای ریزو درشتی كه دور خودمون جمع كردیمو نداشتیم.

سعيد :‌ دقیقا بنده با صحبتهای نسرین خانم موافقم

سخن آشنا : اقا سعید شكی نیست كه توجّه به خدا و یاد وى جلو گیر انسان از گناهان است و به همین خاطر ، قرآن مجید هم مى فرماید: (اقم الصلوة لذكرى)نماز را به خاطر یاد من بپا دارید
بر این اساس كسانى كه نماز مى خوانند و گناه هم می كنند یا به این خاطر است كه نمازشان صحیح نیست و یا به تدریج نماز آنان را از گناه نگه خواهد داشت چون، نماز اگر با ویژگیهاى خودش خوانده شود بدون شك اثر مى كند. گاه نیز استمرار آن اثر بخش خواهد خواهد بود
مشخص است كه كه نماز و آثار آن درجات و مراتبى دارد. به هر نسبت كه انسان به نماز توجّه بیشترى داشته باشد، بیشتر از گناه و فحشاء، حفظ خواهد شد چون از کوزه تراود انچه در او اوست شما نمی تونی بگی من عاشق خدا هستم اما بهحرفهاش گوش نمی کنم این عاشقی فقط لقلقه زبان به حساب می اید که بههیچ وجه ارزش ندارد عاشق باید عشقش واقعی باشه و عشق واقعی نمود خودش رودر عمل نشون می ده
در جایی در حدیث زیبایى از پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) خواندم كه به ایشان خبر دادند جوانى در نماز شما شركت مى كند و اهل گناه هم هست. حضرت فرمودند: نمازش او را روزى نجات خواهد داد و چنین شد

ميثم : درسته باطن باید درست باشه. ولی اگر باطن واقعا درست باشه به ظاهر درست هم منجر میشه. جدیدا مد شده طرف هر کاری میخواد میکنه یا واجباتو انجام نمیده. بعد میگه من دلم پاکه.مهم دل پاکه!!!! البته این هم درسته که نباید در مورد این جور افراد بد فکر کنیم.شاید کم کم همون نماز باعث هدایتشون بشه.خدا بهتر میدونه. ولی این هم درست نیست که از این ور ظاهرمون بد باشه.ولی ادعای دل پاک داشته باشیم!!! پناه : به نظر من هر چیزی جای خودشو داره یعنی شما نماز بخونید ثواب میبرید جای خودشو داره پوشش نامناسب باشه گناه می كنید اینم جای خودشو داره یعنی انسان اگه یه كار خوب انجام بده ثواب میبره و اگه كار بدی انجامبده گناه كرده و به نظر من هیچ كار بدی نمیتونه كار خوب یه ادمو خنثی كنه . همین

سخن آشنا :دوستان به یك نكته خوبی اشاره نمودند كه لازم می دونم منهم در اون مورد مطالبی رو عرض كنم و اون اینكه نماز خوندن ثواب داره وطبق احادیث كه قبلا توضیح داده ام انسان رو از گناه نگه می داره حالا ایا می تونیم به كسی كه مثلا حجابشو خوب رعایت نمی كنهبگیم پس نمازتو هم نخون ؟؟ به هیچ وجه چون به این میمونه كه كسی كهبدهكاره رو بگیم حالا كه تو بدهی داری برو چند صد میلیون تومن هم قرض كنما هیچ كدوم معصوم نیستیم و بالاخره در زندگیمون گناهانی رو مرتكب شدهایم انچه كه مهم است اینه كه به اون گناه ها خوشحال نباشیم و تكرارنكنیم و لذا اگر شخصی تا چه زن و چه مرد مثلا حجابشو خوب رعایت نكرده ویا گناهی مثل غیبت ، تهمت ،و ... رو مرتكب می شده می تونه با توبه اعمالخودشو اصلاح كنهیك نكته رو هم عرض كنم كه بعضی از گناه ها علاوه بر عقوبت موجب از بین رفتن ثواب اعمالمون می شند لذا باید خیلی مواظب باشیم

مهتاب : با آقای سخن موافقم. نماز یه وظیفه است. حالا اگه كسی گناه دیگه ایانجام می ده می تونین امیدوار باشید كه همین نمازش اون رو از كاری كه كردهبرگردونه كه قرآن می فرماین:همانا نماز از فحشا و منكر انسان رو دور میكند.البته در تفسیر این آیه نكته ی ظریفی وجود داره و اون اینه كه این نهیاز فحشا و منكر به نسبت مقبولیت نماز هر كس, شدت و ضعف پیدا میكنه.

رضا : خدمت دوستان عرض کنم که دین یک امر تاریخی و فردی و وجدانی است .و خداوند فرموده شما را تک تک سئوال و جواب می کنم و در حقیقت هم هر کسی جوابگوی اعمال خود است و تعجب میکنم که چرا اشخاصی در مقابل خداوند کاسه داغ تر اش می شوند . و بهتر نیست که بجای این حرفها هواسمان به خودمان باشد که هزار و یک مشکل داریم و سئوالی که مطرح است این است که چه کسی شرایط امر به معروف و... را دارد .

سخن آشنا : دین برنامه زندگی است و مشخصه که برنامه زندگی در طول تاریخ بوده امااین دلیل نمی شه که بگیم دین یک امر تاریخیه البته چون این بحث فقطمربوط به مباحث تخصصیه نمازه لذا از توضیح بیشتر خود داری می کنم . دوستعزیز اسلام به ما دستور داده که در برابر جامعه هم مسوولیتهای خودمون روانجام بدیم و فقط به خود فکر کردن بر خلاف گفته شما به هیچ وجه عمل درستینیست

روح الله : با سلام خدمت شما دو ست عزیز اقای سخن اشنا باید خدمتون عرض كنم عیسی به دینش موسی به دینشهر كی هر جور می خواد زندگی كنه به من و شما ربطی نداره و دین یكفرضییه شخصی است پس لطفا به كسی گیر ندید كگه چرا اینجوری ارایش می كنهاینجوری لباس می پوشه همین اشخاص پیش خدا عزیز تر هستند تا اون كسایی كههمیشه در لاك خودشون هستند و پس پس و دروغ وغیبت می كنند

سخن آشنا :دوست عزیز دین اسلام به هیچ وجه به ما دستور به بی تفاوتی نداده وخداوند تبارک و تعالی در قران به ما دستور به امر به معروف و نهی از منکرداده در نتیجه اگر شخصی گناهی رو مرتکب می شه و ما می دونیم تذکر ما اثرگذاره واجبه که حتما امر به معروف و نهی از منکر کنیم و بی تفاوت نباشیم . دوست گرامي ما نگفتیم افراد غیبت کنند اما حجاب خودشون رو رعایت کنندغیبت نمودن هم گناه است و باید به کسیکه غیبت می کنه در صورت وجود شرایطتذکر داد و نهی از منکر نمود.
در پايان فکر می کنم صحیح تر بود که بحث اینگونه مطرح بشه که چرا بعضی از افرادی که نماز می خونند مرتکب بعضی از گناه هاهم می شوند در اون صورت جوابهايي كه در بحث داده ايم همه گناهان رو در بر مي گرفت و بحث اينگونه منحصر در حجاب نمي شد

يا حق

khoshnazar
۱۳۸۶/۱۲/۰۹, ۲۰:۳۹
با سلام

نمی دونم تا حالا به این سایتhttp://www.goftegu.com/vb سر زدین یا نه ولی یکی باید جواب اینها رو بده

متاسفانه من که از دانش کافی برای این کار برخوردار نیستم امیدوارم شما بتونید جیگرمو خنک کنید

متشکرم

به نام خدا

کاربر محترم شما می توانید افرادی که مطالب مورد نظر شما را در آن سایت مطرح میکنند به این کانون دعوت کنید و یا نمونه هایی از آن مطالب را در این کانون البته در انجمن های مربوط به هر موضوع مطرح کنید و پاسخ سایرین بخصوص پاسخگویان محترم را دریافت کنید.

یا حق