PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا غسل میکنیم ؟

دل شکسته
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۵:۵۳
جایی خوندم به نقل از کتاب بحارالانوار (اگه درست نوشته باشم) در مورد غسل نوشته بود که البته من زیاد بهش اعتماد نکردم ... شخصی از پیامبر دلیل غسل جنابت رو میپرسه و پیامبر دلیلش رو پاکیزگی جسمی بیان میکنه.
حالا من کاری به غسل جنابت ندارم ... کلا غسل رو میگم.
اگه هدف پاکیزگی جسمیه که با حموم رفتنم حل میشه، نیازی نیست حتما آدم غسل کنه ... اگه هدف پاکیزگی روحیه میخوام بدونم تو غسل کردن چه خاصیتی وجود داره که باعث میشه روح آدم پاک بشه !!
آیا با آب ریختن به اعضای بدون و شستن قسمت های بدن ، ما روحمون رو پاک میکنیم ؟!! :Gol:

محبی
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۵:۵۹
آیا با آب ریختن به اعضای بدون و شستن قسمت های بدن ، ما روحمون رو پاک میکنیم ؟!! :gol:
در مورد این یه تیکه باید بگم که:پاکی جسم مقدمه پاکی روح است.
تا حالا این سوالو از خودتون پرسیدید که چرا برای تربیت روح انسان به نماز که جسمیه توصیه شده؟؟اینم مثل سوال شماست.

دل شکسته
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۶:۱۰
در مورد این یه تیکه باید بگم که:پاکی جسم مقدمه پاکی روح است.
تا حالا این سوالو از خودتون پرسیدید که چرا برای تربیت روح انسان به نماز که جسمیه توصیه شده؟؟اینم مثل سوال شماست.

سوال خیلی قشنگی بود ... ولی من فکر میکنم ذکرهایی که تو نماز میگیم باعث میشه روی روحمون تاثیر بزاره، و حرکتایی که میکنیم روی روح ما تاثیری نداره !!

محبی
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۶:۱۹
سوال خیلی قشنگی بود ... ولی من فکر میکنم ذکرهایی که تو نماز میگیم باعث میشه روی روحمون تاثیر بزاره، و حرکتایی که میکنیم روی روح ما تاثیری نداره !!

ایا اثرات ورزش(حرکات جسمی) فقط جسمیه؟تا حالا نشده بعد از ورزشتون سرحال بشین؟؟
سرحالیم اثر روحیه دیگه:Gig:

دل شکسته
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۶:۲۹
ایا اثرات ورزش(حرکات جسمی) فقط جسمیه؟تا حالا نشده بعد از ورزشتون سرحال بشین؟؟
سرحالیم اثر روحیه دیگه:gig:

درسته ... ولی ورزش مثلا بارفیکس و دراز نشست و دوییدن رو با حرکت نماز که نمیشه مقایسه کرد ... تازه اگه هدف از نماز اینه که همچین ورزشی کنیم ... خب نماز نمیخونیم و میریم حسابی ورزش میکنیم، بهتره از بحث اصلی هم خارج نشیم ... البته شاید اینا لازم باشه که بدونیم

محبی
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۶:۳۸
درسته ... ولی ورزش مثلا بارفیکس و دراز نشست و دوییدن رو با حرکت نماز که نمیشه مقایسه کرد ... تازه اگه هدف از نماز اینه که همچین ورزشی کنیم ... خب نماز نمیخونیم و میریم حسابی ورزش میکنیم، بهتره از بحث اصلی هم خارج نشیم ... البته شاید اینا لازم باشه که بدونیم
سلام
پاسخ من(اثرات روحی ورزش) در جواب سوالتون بود که فقط اذکار نماز برای تربیت روح است نه حرکات!
اما من متوجه نشدم اگر شما معتقدین که اذکار تاثیر گذار بر روح هستند پس چرا با اذکار غسل مشکل دارید؟
با این حال پاسخ به سوالتونو به کارشناسان میسپاریم:Rose:

دل شکسته
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۶:۴۱
سلام
پاسخ من(اثرات روحی ورزش) در جواب سوالتون بود که فقط اذکار نماز برای تربیت روح است نه حرکات!
اما من متوجه نشدم اگر شما معتقدین که اذکار تاثیر گذار بر روح هستند پس چرا با اذکار غسل مشکل دارید؟
با این حال پاسخ به سوالتونو به کارشناسان میسپاریم:rose:

مگه غسل هم اذکار داره ؟!!
منظور من فعل غسل کردنه.
ممنونم.

ناظر
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۸:۰۲
شاید بتونیم در ظاهر با حمام کردن اون شرایط غسل رو ایجاد کنیم اما:

نیت نداریم و شاید هم خیلی چیز های دیگه.

شما سه شبانه روز غذا نخور بعد از این چند روز یکی بهت می گه این روزا ثواب داشت روزه بگیری. تو هم می گی من که غذا نخوردم پس روزه ام دیگه. ولی این طور نیست؛ نیت نداشتی.

در مثال بالا شرایط ایجاد شده همونه از لحاظ جسمی همون غذا نخوردن رعایت شده اما روح و نیت چی؟؟؟

کلات
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۸:۴۵
جایی خوندم به نقل از کتاب بحارالانوار (اگه درست نوشته باشم) در مورد غسل نوشته بود که البته من زیاد بهش اعتماد نکردم ... شخصی از پیامبر دلیل غسل جنابت رو میپرسه و پیامبر دلیلش رو پاکیزگی جسمی بیان میکنه.
اگه هدف پاکیزگی جسمیه که با حموم رفتنم حل میشه، نیازی نیست حتما آدم غسل کنه ...:gol:
سلام دوست عزيز
طبق تحقيقات دانشمندان در بدن انسان دو سلسله اعصاب سمپاتيك و پاراسمپاتيك وجود دارد كه در سراسر بدن و در اطراف تمام دستگاه‏ها و جهازات داخلى و خارجى هستند.
وظيفه اعصاب سمپاتيك تند كردن و به فعاليت واداشتن دستگاه‏هاى مختلف بدن است و وظيفه اعصاب پاراسمپاتيك كند كردن فعاليت آن‏ها است.
از تعادل فعاليت اين دو دسته اعصاب دستگاه‏هاى بدن به طور متعادل كار مى‏كند. گاهى جريانهايى در بدن رخ مى دهد كه اين تعادل را به هم مى‏زند. از جمله اين جريان‏ها مسئله ارگاسم (اوج لذت جنسى) است كه معمولاً مقارن خروج منى صورت مى گيرد. از جمله امورى كه مى‏تواند اعصاب سمپاتيك را به كار وا دارد و تعادل از دست رفته را تأمين كند، تماس آب با بدن است. از آن جا كه تأثير ارگاسم روى تمام اعضاى بدن به طور محسوس ديده مى‏شود و تعادل اين دو دسته اعصاب در سراسر بدن به هم مى‏خورد، دستور داده شده است كه پس از آميزش جنسى يا جنابت و خروج منى، تمام بدن با آب شسته شود

زهرا یاس
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۸:۵۱
اگه هدف پاکیزگی جسمیه که با حموم رفتنم حل میشه، نیازی نیست حتما آدم غسل کنه ... اگه هدف پاکیزگی روحیه میخوام بدونم تو غسل کردن چه خاصیتی وجود داره که باعث میشه روح آدم پاک بشه !!
آیا با آب ریختن به اعضای بدون و شستن قسمت های بدن ، ما روحمون رو پاک میکنیم ؟!! :gol:
سلام
من مستقیما راجع به خود غسل دلیلی نشنیدم.ولی راجع به وضو شنیدم که 1جورایی به غسل ربط داره.البته اینکه می خوام بگم ، دلیل علمیشه و مطمئنا علت های دیگه هم داره که من نمی دونم. دلیل خیلی چیزای دیگه هم نمی دونیم .ولی چون خدا گفته باید بدون چون و چرا بگیم چشم.عشق و ایمان واقعی یعنی واسه چشم گفتن ، دلیل نخواهیم.پژوهش گرا میگند چون روزانه انسان با سیگنال های فراوانی در ارتباطه ( مثل موبایل) این سیگنال های مضر در رشته های عصبیمون جمع میشن. تجمع این سیگنالها در اعصابی که در صورت و آرنج تا نوک انگشتان و پا و سر(نقاطی که هنگام وضو خیس می کنیم) جمع میشن خیلی خیلی خطرناکه.موثرترین و کم هزینه ترین راه برای دفع سیگنال از رشته های عصبی ، آب هست(مهریه حضرت زهرا).یعنی وضو.که خدای مهربونمون واسه راحتی خودمون به ما میگه که روزانه چند بار وضو بگیرید.واقعا خدا هر چی به ما میگه ، به نفعمونه و باطنش شیرین و راحت.خیر خواه تر از خدا وجود نداره.بیایم بی دلیل بهش بگیم چشم.شک به دلمون راه ندیم.البته دونستن دلیل واسه پی بردن بیشتر به مهربونی و قدرت خدا هم خوبه.به شرطی که خدای نا کرده واسه در رفتن از زیر بار مسئولیت نباشه ، که نیست.نه؟می دونید چرا میگم راحت ؟ مثال غسل خیلی خوبه.غسل گرفتن راحتتره یا حمام کردن.البته خدا حمام کردنم از ما خواسته.ولی جایی که آب خیلی کمه یا اگه وقت کم باشه چی ؟ از اینها گذشته،شاید ترتیب اعمال غسل و حتی هر یک از اعمال غسل به تنهایی رازی در اون نهفته.اگه کسی میدونه ، بگه.در ضمن نیت هم خیلی مهمه.خدا گفته می تونید به جای غسل ، به یک باره داخل آب استخر ، دریا یا هر آب پاک دیگه هم بشید(اگه امکانات نبود).امیدوارم تا حدی تونسته باشم جوابتو بدم

کلات
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۸:۵۲
اگه هدف پاکیزگی روحیه میخوام بدونم تو غسل کردن چه خاصیتی وجود داره که باعث میشه روح آدم پاک بشه !!
وقتى كه منى از بدن خارج مى شود، روح و جسم هر دو تحت تأثير قرار مى گيرند. روح به سوى شهوات مادى كشيده مى شود و جسم سست مى‏شود.
غسل جنابت هم شستشوى جسم است و هم به علت اين كه به قصد قربت انجام مى‏گيرد، شستشوى روح است، و جيزى كه در عبادات اهميت دارد روح آن عمل هست و اينكه ما تعبد به آن داشته باشيم كه هدف رفتن به سوى خداونداست
از طرف ديگر با غسل جنابت بدن را پاك و بهداشت را رعايت كرده ايم لذا بر جسم و روح اثر مى‏گذارد.

زهرا یاس
۱۳۸۸/۰۹/۲۷, ۱۸:۵۸
یه چیز دیگه راجع به آب.پیامبر اکرم گفتند نگاه کردن به آب ثواب داره.البته مطمئن نیستم پیامبر گفتن. این کار که باعث ثوابمون میشه ، باعث آرمش روحی و روانیمون هم میشه.همه ی واجبات و مستحبات به آرامش ختم می شه.
"خداوند از انسان جز قلبی آرام نمی خواهد"

کلات
۱۳۸۸/۰۹/۲۸, ۱۱:۵۹
اين احكام و دستورهاى خدا است و اگر ما معتقد به اصول دين باشيم، اين گونه تعبديّات براى ما حلّ شده است.
فوائد ديگرى غير نظافت بر عباداتى مثل غسل مترتب است كه مهم ترين آن‌ها احساس قرب معنوى و تذكر وياد آورى انسان در مواقع مختلف از زندگى و اظهار تعبد و تسليم انسان در مقابل پروردگار است و همانطور كه مى دانيد مسئله تذكر و ياد آورى خداوند را روح عبادات را تشكيل مى دهد

دل شکسته
۱۳۸۸/۰۹/۲۸, ۱۲:۵۶
از حرف های دوستان عزیزم ممنونم ...
منم میدونم که هر چی خدا بگه باید بگیم چشم و همین کارم میکنم ولی دنبال دلیلش میگردم تا هم به اطلاعاتم اضافه بشه و هم دلیل محکم تری برای انجام کارم داشته باشم.
از راهنمایی تمام دوستان ممنونم.

سیه
۱۳۸۹/۰۲/۲۶, ۱۶:۰۴
باسلام خدمتت دوستان عزیز
غسل کردن چند دلیل دارد که ازآن جمله یکی پاکیزگی جسمیست تااز آن شرایطی که جسم داشته خارج شودو همراه باپاکیزگی جسمی آرامش روح وروان ایجاد می شود دوم جایی خواندم منی ازمواد آهکی تشکیل شده که باقیماندن این موادبرروی پوست باعث بیماریهای پوستی می شود سوم ازهمه مهمتر انجام دادن غسل مخصوصا" غسل جنابت ازواجبات دینی وازدستورات موءکده خداوند متعال به شمار میرود که به نظر من باید دربست قبول کرد چون دردستورات خدواند حتما" جکمتی نهفته است چون خداوند متعال به کارعبث وبیهوده سفارش نمی کند.

hamed64
۱۳۸۹/۰۲/۲۶, ۱۶:۲۳
سلام دوست عزيز
طبق تحقيقات دانشمندان در بدن انسان دو سلسله اعصاب سمپاتيك و پاراسمپاتيك وجود دارد كه در سراسر بدن و در اطراف تمام دستگاه‏ها و جهازات داخلى و خارجى هستند.
وظيفه اعصاب سمپاتيك تند كردن و به فعاليت واداشتن دستگاه‏هاى مختلف بدن است و وظيفه اعصاب پاراسمپاتيك كند كردن فعاليت آن‏ها است.
از تعادل فعاليت اين دو دسته اعصاب دستگاه‏هاى بدن به طور متعادل كار مى‏كند. گاهى جريانهايى در بدن رخ مى دهد كه اين تعادل را به هم مى‏زند. از جمله اين جريان‏ها مسئله ارگاسم (اوج لذت جنسى) است كه معمولاً مقارن خروج منى صورت مى گيرد. از جمله امورى كه مى‏تواند اعصاب سمپاتيك را به كار وا دارد و تعادل از دست رفته را تأمين كند، تماس آب با بدن است. از آن جا كه تأثير ارگاسم روى تمام اعضاى بدن به طور محسوس ديده مى‏شود و تعادل اين دو دسته اعصاب در سراسر بدن به هم مى‏خورد، دستور داده شده است كه پس از آميزش جنسى يا جنابت و خروج منى، تمام بدن با آب شسته شود

وقتى كه منى از بدن خارج مى شود، روح و جسم هر دو تحت تأثير قرار مى گيرند. روح به سوى شهوات مادى كشيده مى شود و جسم سست مى‏شود.
غسل جنابت هم شستشوى جسم است و هم به علت اين كه به قصد قربت انجام مى‏گيرد، شستشوى روح است، و جيزى كه در عبادات اهميت دارد روح آن عمل هست و اينكه ما تعبد به آن داشته باشيم كه هدف رفتن به سوى خداونداست
از طرف ديگر با غسل جنابت بدن را پاك و بهداشت را رعايت كرده ايم لذا بر جسم و روح اثر مى‏گذارد.

باسلام خدمتت دوستان عزیز
غسل کردن چند دلیل دارد که ازآن جمله یکی پاکیزگی جسمیست تااز آن شرایطی که جسم داشته خارج شودو همراه باپاکیزگی جسمی آرامش روح وروان ایجاد می شود دوم جایی خواندم منی ازمواد آهکی تشکیل شده که باقیماندن این موادبرروی پوست باعث بیماریهای پوستی می شود سوم ازهمه مهمتر انجام دادن غسل مخصوصا" غسل جنابت ازواجبات دینی وازدستورات موءکده خداوند متعال به شمار میرود که به نظر من باید دربست قبول کرد چون دردستورات خدواند حتما" جکمتی نهفته است چون خداوند متعال به کارعبث وبیهوده سفارش نمی کند.
به نام سرآغازترین
جسارت نباشد. دوستان در هرزمینه ای که اطلاعات کافی و موثق ندارند، پست ندهند بهتر است. و یا حداقل از ذکر مواردی که مطمئن نیستند خودداری نمایند تا شخصی که این مطالب را می خواند به خاطر اشتباه ما کل مطلب برایش خارج از ذهن نباشد.
مواردی که بولد کردم اشتباه است. اول: ارگاسم معمولاً همزمان با خروج منی صورت نمی گیرد و هیچ ربطی به هم ندارند.
دوم: پس از خروج منی انسان اتفاقاً از شهوات زده می شود نه اینکه به سمتش کشیده شود.
سوم: منی مواد آهکی ندارد. به علاوه این ماده داخل بدن مشکلی ندارد، بعد که بیرون می آید مشکل دار می شود؟ ثالثاً اگر به این دلیل بود که می گفتن فقط همان منی را بشورید. به علاوه این مریضی که بر اساس دلیل شما به جز 1 میلیارد مسلمان مابقی باید داشته باشند چی هست؟ اون مطلب که شما می گویید مربوط به اینجا نیست و در جای دیگر مطرح می شود.

مقداد
۱۳۸۹/۰۳/۲۱, ۲۲:۴۴

پاسخ:
با سلام خدمت دوستان عزیز،در پاسخ به این سوال باید عرض کنم:
وضو، غسل و تيمّم هم خود مستقلاً عبادت است و هم مقدمه‏اي براي عبادت ديگر.
فلسفه و حكمت اصلي عبادت، اظهار عبوديت و بندگي است، از اين رو خلوص نيت و قصد تقرّب و نزديكي به خدا يك محور اصلي و ملاك قبولي آن است (حُسن فاعلي).
هماهنگي و انطباق كامل كيفيت انجام آن و شكل و صورت عمل با موازين و راهكارهاي ارائه شده توسط دين، معيار ديگر مقبوليت عبادت است (حُسن فعلي).
به بيان ديگر: عمل و عبادتي ارزشمند، كمال آفرين و تعالي بخش است و نشانگر روح عبوديت است كه از حسن فاعلي و حسن فعلي برخوردار باشد.
از اين رو كيفيت غسل كردن و هر عبادت ديگري را به عنوان حسن فعلي بايد از دين آموخت.
اگر چه در آموزه‏هاي ديني احكام برخي موضوعات، ثانويه و متغيّر است، ليكن احكام غسل و عموم عبادات، به عنوان احكام اوليه و ثابت آمده است كه با گذشت زمان و تغيير اوضاع منسوخ نمي‏شود.
در حديثي از اميرالمؤمنين(ع) آمده است كه غسل جنابت از دو حكمت برخوردار است: يكي نظافت جسم و ديگري ايجاد نشاط روح و تقرّب به خدا، از اين رو خداوند انجام آن را بعد از جنابت با روش و كيفيت ويژه‏اي واجب ساخته است تا بندگانش ميزان تقيّد و عبوديت خويش را از اين طريق آشكار سازند و مورد آزمايش و امتحان قرار گيرند.( شيخ حر عاملي، وسائل الشيعه، ج 1، چاپ بيروت، ص 465، ذيل حديث شماره 14.) پس در غسل تنها طهارت ظاهر لحاظ نشده، بلكه فراتر از آن طهارت دل و توجه به خداوند و ارتباط با او در رفتارها و اعمال و به طور كلي عبادت بودن آن مورد نظر است.همچنین در روايتي از امام رضا(ع) فلسفه غسل چنين بيان شده است: "جنابت از تمام بدن بيرون مي‏آيد، از اين رو بايد تمام بدن را شست".( وسائل الشيعه، ج 1، ص 466) علم روز نيز مطلب فوق را تأييد مي‏كند. طبق تحقيقات دانشمندان در بدن انسان دو سلسله اعصاب سمپاتيك و پاراسمپاتيك وجود دارد كه در سراسر بدن و در اطراف تمام دستگاه‏ها و جهازات داخلي و خارجي گسترده‏اند.
وظيفه اعصاب سمپاتيك تند كردن و به فعاليت واداشتن دستگاه‏هاي مختلف بدن است و وظيفه اعصاب پارا سمپاتيك كند كردن فعاليت آن‏ها است. در واقع يكي نقش گاز اتومبيل و ديگري نقش ترمز را دارد. از تعادل فعاليت اين دو دسته اعصاب دستگاه‏هاي بدن به طور متعادل كار مي‏كند. گاهي جريان هايي در بدن رخ مي‏دهد كه اين تعادل را به هم مي‏زند. از جمله اين جريان‏ها مسئله ارگاسم (اوج لذت جنسي) است كه معمولاً مقارن خروج مني صورت مي‏گيرد. از جمله اموري كه مي‏تواند اعصاب سمپاتيك را به كار وا دارد و تعادل از دست رفته را تأمين كند، تماس آب با بدن است. از آن جا كه تأثير ارگاسم روي تمام اعضاي بدن به طور محسوس ديده مي‏شود و تعادل اين دو دسته اعصاب در سراسر بدن به هم مي‏خورد، دستور داده شده است كه پس از آميزش جنسي يا جنابت و خروج مني، تمام بدن با آب شسته شود.( تفسير نمونه، ج 4، ص 292، با تلخيص)
نكته ديگر آن است كه به هنگام خروج مني يا آميزش جنسي، هم روح متأثر مي‏شود و هم جسم.
روح به سوي شهوات مادي و جسم به سوي سستي كشيده مي‏شود. غسل جنابت كه هم شستشوي جسم است و هم به علت اين كه به قصد قربت انجام مي‏گيرد، شستشوي جان است، بر جسم و روح اثر مي‏گذارد. از طرف ديگر وجود غسل جنابت براي پاك نگه داشتن بدن و رعايت بهداشت در طول زندگي است.( همان، ص 294)
آن چه در عبادات و واجبات داراي اهميت بيشتر است، روح آن اعمال و حالت تعبد و ذكر و روي آوري به درگاه الهي است.