PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چاه فاضلاب

شهسوار
۱۳۸۸/۱۰/۰۷, ۲۲:۲۳
در منزلهاى قديمى چاه فاضلاب را از چاه آشپزخانه جدا مى كردند من دليلش رو نمى دونم اما اكر كار خوبى بود چرا در آپارتمانها و خانه هاى نوساز چاه آشپزخانه و حمام و دستشويى يكى است آيا اين اشكال شرعى ندارد؟

ceramic
۱۳۸۸/۱۰/۰۸, ۰۵:۵۱
در منزلهاى قديمى چاه فاضلاب را از چاه آشپزخانه جدا مى كردند من دليلش رو نمى دونم اما اكر كار خوبى بود چرا در آپارتمانها و خانه هاى نوساز چاه آشپزخانه و حمام و دستشويى يكى است آيا اين اشكال شرعى ندارد؟

به این دلیل این کار را می کردند که اگر احیانا هنگام شست و شوی ظروف ، چیزی از باقیمانده ی غذا ( مثلا برنج ) پایین رفت ، با فضولات مخلوط نشود . این کار را به دلیل احترام و حرمتی که برای نعمت های الهی قائل بودند انجام می دادند و بسیار کار درستی هم بود . قدیم معتقد بودند که مشکل شرعی هم دارد مخلوط بودن این چاه ها ، اما من مستند مکتوبی برای این مسئله ندیده ام . به هر حال ، اقدام احتیاطی درستی بود .

از نظر فنی ! هم چون معمولا آبریزی آشپزخانه ناشی از شست و شوی ظروف چرب است و مقدار زیادی چربی در خود دارد ، زودتر از فاضلاب و آب حمام چاه را پُر می کند . زیرا چربی منافذ دیواره های چاه را می گیرد و بعد از مدتی جذب آب از طریق چاه مختل می شود .

حالا این که چرا دیگر این اقدام مرسوم نیست ... می دانید که امروزه ما در خیلی چیزها صرفه جویی می کنیم !! مثلا در پارچه ی مصرفی برای روسری و مانتو به شدت صرفه جویی می شود !!!!!!!! و در باره ی چاه ها هم ، چون معمولا مسائل دینی در دستور کار بساز و بنداز های محترم قرار ندارد ، طبیعی است که چاه ها هم بشود یکی و ته مانده ی غذایمان با ... مخلوط شود .

کلات
۱۳۸۸/۱۰/۰۸, ۱۱:۵۵
با سلام
احتياط در هر حال لازمه عقل هست و اينكه قديمى ها سنتهاى حسنه اى داشتند كه اكنون خبرى از آن نيست
اگر آب آشپزخانه و دستشويى به يك چاه بريزد، اشكالى ندارد و لازم نيست هر كدام چاهى مجزّاداشته باشد.
آيت اللّه فاضل لنكرانى مى گويد: خورده هاى ته ظرف، معمولاً قابل خوردن نيست و به آن ها غذا صدق نمى كند, لذا اشكال ندارد در چاه توالت ريخته شود، ولى اگر به باقى مانده ته ظرف غذا بگويند، احتياطاً آن را جدا كنيد و به چاه نريزيد يا چاه را جدا كنيد.(1)

1.جامع المسائل , آية الله فاضل , ج 2 ص 77