PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی موسیقی حلال

اویس قرنی
۱۳۸۸/۱۱/۰۲, ۱۴:۴۸
با سلام

از کاربران عزیز خواهشمندم موسیقی را که با توجه به احکام اسلام حلال میباشد را در اینجا معرفی کنند. منظورم معرفی هنرمندان آن است. آیا شما چنین موسیقی سراغ دارید؟

من خودم موسیقی حلال سراغ دارم که بی کلام است و تا جایی که اطلاع دارم حلال است چون به تهذیب نفس کمک میکند و...

در ضمن مدیران سایت بفرمایند که آیا گذاشتن موسیقی حلال در سایت برای آشنایی کاربران با این نوع موسیقی اشکالی ندارد؟

این تاپیک بحث بر سر حرام یا حلال بودن موسیقی نیست لطفا تاپیک را منحرف نکنید

کسانی میخواهند در مورد حرام و حلال بودن موسیقی نظر بدهند به لینک زیر مراجعه کنند

http://www.askquran.ir/forumdisplay.php?f=233

اویس قرنی
۱۳۸۸/۱۱/۰۲, ۱۸:۱۶
شـکر لب جوانی نی آموختی ****** که دل ها در آتش چو نی سـوختی

پدر بارها بانگ بر وی زدی ********** به تـنـدی کـه آتش در آن نی زدی

شـبی بر نوای پسـر گوش کرد ****** سـماعـش پریشـان و مدهوش کرد

همی گفت و بر چهره افکنده خوی***** کـه آتش بمـن در زد این بانگ نی

ندانی که شـوریده حالان مسـت ****** چــرا بـر فشـانند در رقص دسـت؟

گشـاید دری بر دل از واردات********* فشـانـنـد ســر دسـت بر کایـنـات

حلالش بود رقص بر ياد دوست *******که هر آستينيش جانی در اوست

نگار من
۱۳۸۸/۱۱/۰۳, ۲۲:۳۸
شما وقتي داريد ويلن و سنتور مي زنيد چه جوري اون وسط ياد خدا هستيد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آدم يه چيزايي ميشنوه شاخ در مياره؟؟؟
شماها يه زحمت بكشيد احكامتون رو از دفتر مرجعتون جويا بشيد هم ثوابه و هم صواب
بچه هايي كه ميايد اينجا نطر مي ديد اونم اشتباه!توجه داشته باشيد كه اگه ديگران از نطرات اشتباه شما تبعيت كنن چوبش رو شماها مي خوريد چون نسنجيده حرف مي زنيد
يه كم حرفاتون مضمضه كنيد بدك نيست!
خدا به داد ههمون برسه

parzadan
۱۳۸۸/۱۱/۰۴, ۰۰:۱۵
موسيقي اگر انسان را از ياد خدا و معنويت غافل كند و به ابتذال، گناه و بيكارگي بكشاند، حرام است.
دوتا برداشت میشه داشت یکی اینکه !
کارهای دیگه غیر از موسیقی در صورتی که به ابتذال گناه و بیکارگی و... بکشاند حرام نیستند !
دوم اینکه موسیقی به احتمال زیاد به این سمت که میگید میکشاند بنابرین باید اول دقت کرد که به این سمت نکشاند و بعد استفاده کرد !

به هر در قران به عنوان مرجع هیچ اثری از حرام بودن موسیقی نیست فقط از لهو و لعب اسم به میان آورده شده که با این حساب با تبدیل شدن موسیقی به یک صنعت و یک هنر و کاربردهای گوناگون آن مصداق لهو و لعب بودن آن تقریبا یک استثنا هست

parzadan
۱۳۸۸/۱۱/۰۴, ۰۰:۱۷
شما وقتي داريد ويلن و سنتور مي زنيد چه جوري اون وسط ياد خدا هستيد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ایول ! ایشون فرمودند که یاد خدا غافل نمیشن ! وگرنه اگه خودتتون یه نگاهی به زندگیتون داشته باشید چند صد کار حلال و شاید واجب انجام میدید که وسطش یاد خدا به صورتی که عنوان کردید ندارید !

parzadan
۱۳۸۸/۱۱/۰۴, ۰۰:۲۰
من یه موسیقی سراغ دارم وقتی گوش میدم تمام ذهنم درگیری این واژه میشه "مرگ" انگار دارم میمیرم و میخوام از عمرم بهترین استفاده کنم جوری که هرگز تحت هیچ حالتی پشیمون نشم فوق العاده هست اگه خواستید میتونم آپلود کنم
از گروه Metallica
The Day That Never Comes

parzadan
۱۳۸۸/۱۱/۰۴, ۰۰:۲۴
راستی یه سوال دارم شما ها معمولا رمان های خارجی از چخوف گرفته کا کافکا رو میخونید دیدم حتی آخوندی بود که اسماعیل فصیح و صادق هدایت رو میخوند ولی به وقت موسیقی که میشه میخواهید بی کلام باشه ؟؟؟؟ از بی کلام ها ریچارد کلایدر من و بتهون هستن که فکر نمیکنم بهشون بتونید بگید حروم البته به نظرم بعد از واگنر تمام موسیقی های غربی یه جورای حروم هستند !

Arezou_M
۱۳۸۸/۱۱/۰۴, ۰۶:۱۷
اگه موسیقی حرام بود تلویزیون و ... اجازه پخش نمی داد.
بعدشم موسیقی که باعث پرورش روح و جسم می شه به نظر من اشکالی نداره.
مثلا یه سری برای ورزش خوبه یه سری برای به فکر فرو رفتن خوبه یه سری روحیه ادمو شاد می کنه مخصوصا برای افراد افسرده، در بیمارستان ها مو سیقی درمانی داریم.
اما اگه باعث فساد باشه مثل دیسکو و .. این حرامه
موسیقی حتی باعث رشد بهتر گیاهان هم می شه.

منبع از جامع المسائل آقای لنکرانی:

بعضى از سرودهايى كه از صدا و سيماى جمهورى اسلامى پخش مى شود آهنگهاى تندى دارد كه حتى انسان را از حالت طبيعى خارج مى كند، شنيدن اين نوع سرودها چه حكمى دارد؟ و آيا شنيدن كليه آهنگهايى كه از راديو پخش مى شود موافق شرع است؟
جواب: موسيقى مطرب حرام است و صداهاى مشكوك مانع ندارد.

سؤال 1003 :نظر حضرتعالى پيرامون موزيكهاى غم انگيز چيست؟
جواب: موزيكهاى غم انگيز كه براى ايجاد غم و حزن و اندوه وضع شده، حرام نيست.

سؤال 1004 :آيا گوش دادن به موسيقى راديو و تلويزيون، حرام است؟
جواب: برخى از آنها حرام است و ان شاءالله در آينده نزديك مشكل آنها حل مى شود.

سؤال 1005 :موسيقى چيست؟ و آيا همه انواع آن از نظر اسلام حرام است؟
جواب: موسيقى به يك تعريف، تركيب اصوات است به نحوى كه خوش آيند باشد، لذا اگر مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است، وگرنه اشكالى ندارد.

من نمی فهمم صدای مشکوک یعنی چی؟

شمع شب
۱۳۸۸/۱۱/۰۴, ۰۸:۰۶
اگه موسیقی حرام بود تلویزیون و ... اجازه پخش نمی داد.
بعدشم موسیقی که باعث پرورش روح و جسم می شه به نظر من اشکالی نداره.

سؤال 1004 :آيا گوش دادن به موسيقى راديو و تلويزيون، حرام است؟
جواب: برخى از آنها حرام است و ان شاءالله در آينده نزديك مشكل آنها حل مى شود.

بالاخره شما نظر خودتا قبول داری یا نظر مرجع تقلیدتا؟

Arezou_M
۱۳۸۸/۱۱/۰۴, ۰۸:۵۱
چون درکش نمی تونم بکنم منبع رو ذکر کردم و نظرمم دادم.
شاید حکم این موضوع به مقتضیات زمان فرق کنه!نه؟!

بالاخره شما نظر خودتا قبول داری یا نظر مرجع تقلیدتا؟

اویس قرنی
۱۳۸۸/۱۱/۰۴, ۱۵:۰۵
از تمام دوستانی که در این تاپیک پست زدند خواهش دارم به لینک زیر مراجعه کنند و در تاپیکهای مربوطه پستهای خود را ارسال کنند

http://www.askquran.ir/forumdisplay.php?f=233

این تاپیک بحث بر سر حلال یا حرام بودن موسیقی نیست بلکه معرفی موسیقی حلال میباشد. لطفا تاپیک را منحرف نکنید:Graphic (63):

با تشکر

:Unknown:
۱۳۸۸/۱۱/۰۴, ۲۱:۴۴
آدم يه چيزايي ميشنوه شاخ در مياره؟؟؟
شماها يه زحمت بكشيد احكامتون رو از دفتر مرجعتون جويا بشيد هم ثوابه و هم صواب
بچه هايي كه ميايد اينجا نطر مي ديد اونم اشتباه!توجه داشته باشيد كه اگه ديگران از نطرات اشتباه شما تبعيت كنن چوبش رو شماها مي خوريد چون نسنجيده حرف مي زنيد
يه كم حرفاتون مضمضه كنيد بدك نيست!
خدا به داد ههمون برسه

ببخشید. شما آیا تا به حال یک آلت موسیقی در دست گرفته اید؟
شما هم بهتر است نظر در مورد چیزی که تجربه نکرده اید ندهید.

نگار من
۱۳۸۸/۱۱/۰۵, ۱۳:۲۸
چون درکش نمی تونم بکنم منبع رو ذکر کردم و نظرمم دادم.
شاید حکم این موضوع به مقتضیات زمان فرق کنه!نه؟!

حلال آل محمد صل الله عليه و آله حلال الي يوم القيامه و حرام آل محمد (ص) حرام الي يوم القيامه

خير حكم موسيقي به مقتضيات زمان فرق نمي كنه
شماها چرا به خاطر هوي و هوس خودتون احكام رو مي پيچونيد؟؟؟؟؟؟
من واقعا براي يه عده متاسفم

Arezou_M
۱۳۸۸/۱۱/۰۵, ۱۸:۵۴
از دفتر آقای لنکرانی سوال کردم:
به نام خدا سلام و در مورد موسيقي سوال داشتم. اگر موسيقي حرام بود تلويزيون و ... اجازه پخش نمي داد. موسيقي که باعث پرورش روح و جسم مي شه به نظر من اشکالي نداره. مثلا يه سري براي ورزش خوبه يه سري براي به فکر فرو رفتن خوبه يه سري روحيه ادمو شاد مي کنه مخصوصا براي افراد افسرده، در بيمارستان ها مو سيقي درماني داريم. اما اگه باعث فساد باشه مثل ديسکو و .. اين حرامه موسيقي حتي باعث رشد بهتر گياهان هم ميشه. آقاي لنکراني کلا موسيقي رو به جز آنهايي که براى ايجاد غم و حزن و اندوه وضع شده را حرام دانسته اند. مي شه بگين با توجه به مرور زمام و اقتضاي زمان کنوني، حکم موسيقي چيست؟ لطفا فقط با اين جمله چواب منو ندين که : موسيقى مطرب حرام است و صداهاى مشكوك مانع ندارد. يا چيزى كه مناسب مجالس لهو باشد حرام است. خواهش مي کنم برام توضيح بدين.

بسمه تعالي
سلام عليکم
موسيقي لهوي يعني موسيقي که مناسب مجالس لهو و خوشگذراني باطل باشد حرام، يعني مناسب مجالسي که غالباً انسان را از ياد خدا و آخرت غافل مى‏سازد. و براى عياشى و هوس رانى و بى‏بند و بارى تشكيل شده است. و به تعبير ديگر:در مجالسى كه نزد عرف مؤمنين و متديّن مجلس گناه محسوب شود استفاده مي شود وموسيقي مطربي که انسان را از حالت عادي خارج کند، حرام است در هرجايي که نواخته شود. و بهتر آن است که از گوش دادن به هرنوعي موسيقي خودداري شود.
ممکن است موسيقي در مرحله اول انسان را شاد کند ولي به مروز زمان خود موسيقي سبب افسردگي و ناراحتي اعصاب مي شود.
گوش دادن به موسيقي و آوازه‌ خواني‌ ضررهاي‌ فراواني‌ دارد، از جمله‌:
1ـ ضعف‌ اعصاب‌ و اختلال‌ حواس‌: موسيقي‌ به‌ ويژه‌ آهنگ‌هاي‌ حساس‌ آن‌ تحريکاتي‌ در اعصاب‌ "سمپاتيک‌" و "پارا سمپاتيک‌" به‌ وجود مي‌آورد که‌ در نتيجه‌ تعادل‌ اين‌ اعصاب‌ به‌ بهم‌ مي‌خورد و انسان‌ دچار ضعف‌ اعصاب‌ مي‌گردد. دگتر دلف‌ آدلر پرفسور دانشگاه‌ کلمبيا مي‌گويد: بهترين‌ و دلکش‌ترين‌ نواهاي‌ موسيقي‌ شوم‌ترين‌ آثار را روي‌ سلسلة‌ اعصاب‌ انسان‌ باقي‌ مي‌گذارد. اصولاً شنيدن‌ موسيقي‌ و کنسرت‌ در اعصاب‌ يک‌ نوع‌ اثر تخديري‌ ايجاد مي‌کند که‌ نجات‌ از آن‌ مشکل‌ است‌.
علماي علم فيزيولوژي دستگاه عصبي انسان را به دو قسمت تقسيم کرده اند: سلسله اعصاب ارتباطي و سلسله اعصاب نباتي ــ سلسله اعصاب ارتباطي شامل ستون مرکزي عصبي از نخاع گرفته، نيمکره هاي مغز و نيز اعصاب محيطي مي باشد و سلسله اعصاب نباتي شامل سيستم سمپاتيک و پاراسمپاتيک مي باشد.
سيستم اعصاب سمپاتيک فقط از ابتداي ستون فقرات آغاز گرديده و دنباله ي آن به ساير اعضا پخش مي گردد اما سلسله اعصاب پاراسمپاتيک از مغز و دماغ شروع شده و بعد از ستون فقرات گذشته به موازي سمپاتيک به تمام بدن منقسم مي گردد، عمل سمپاتيک عبارتست از تنگ کردن رگها ، اتساع عضلات صاف، جلوگيري از ترشح، فشار خون، و کار پاراسمپاتيک: گشاد کردن رگها، انقباض عضلات صاف، ايجاد ترشح، تقليل فشار خون مي باشد.
پاراسمپاتيک پس از اينکه از بيني و مخ جدا شد ، همينکه با سمپاتيک يعني همان اعصابي که از ستون فقرات شروع مي شود، مصادف شد از همانجا اين دو عصب به موازات يکديگر در تمام اعضا بدن دوش بدوش و همراه يکديگر حرکت مي کنند و چون اعمال اين دو عصب مخالف يکديگر است تا هنگاميکه تحريکاتي از خارج بر آنها وارد نيايد و هر دو به موازات يکديگر کار کنند، تعادل بدن را حفظ نموده و اين تعادل در صحت و سلامتي روحي و جسمي انسان مدخليت تام دارد ولي هر گاه يکي از اين دو تعادل و توازن خود را از دست داد آنگاه به نسبت عدم تعادل هريک اختلال رواني و کالبدي( روحي و جسمي) براي شخص ايجاد مي نمايد.
کار حساس اعصاب سمپاتيک ايجاد امور فعاله ي بدن است از قبيل بيداري و جديت و فعاليت در کارها ( که در اصطلاح طب قديم ؛ صاحب آنرا حرارتي مزاج و خونگرم مي نامند) ولي کار حساس پاراسمپاتيک درست مخالف سمپاتيک است يعني: ايجاد سستي ؛ بيحالي ؛ خواب؛ سهو ؛ نسيان ؛ اندوه ؛ حزن ؛ بيهوشي ؛ و بالاخره مرگ است.
وقتي که از خارج تحريکاتي در روي اعصاب شروع مي شود اعصاب سمپاتيک يا پاراسمپاتيک به ميزان تحريکات خارجي تعادل خود را از دست داده پائين يا بالا مي روند، بديهي است به هر اندازه که فاصله بين اين دو سيستم ايجاد شود ، به همان اندازه نگرانيهاي رواني ، اغتشاشات فکري و خلاصه عدم تعادل روحي آغاز مي شود.
از جمله علل تحريکات خارجي که عدم تعادل بين اعصاب سمپاتيک و پاراسمپاتيک ايجاد مي کند ارتعاشات موسيقي است. موسيقي وقتي با آهنگهاي نشاط انگيز يا با نواهاي حزن آميز و مخصوصاً اگر با ارتعاشات عجيب و غريب موسيقي ( سمفونيک)همراه گردد، به طور مسلم تعادل لازمي را که بايستي بين دو دسته عصب" سمپاتيک و پاراسمپاتيک " وجود داشته باشد بر هم زده و درنتيجه اصول حساس زندگي را اعم از هضم و جذب و دفع و ترشحات و ضربان قلب و وضع فشار مايعات بدن از جمله خون و غيره را مختل ساخته و رفته رفته شخص را به گرفتاريها و امراضي نزديک مي سازد که طب جديد با تمام پيشرفتهاي حيرت انگيز خود در اغلب موارد از درمان آن عاجز مي ماند.
امراض مختلف رواني ، اغتشاشات فکري، عدم تعادل روحي، انواع و اقسام ديوانگيها، وفور سکته هاي قلبي و مغزي که در تمام دنيا روزبه روز رو به فزوني است و فکر پزشکان بزرگ را به خود جلب کرده ،95% نتيجه ي آثار همين تمدن شوم جديد است که قسمت حساس آن تعميم موسيقي به وسيله ي راديوها و ازدياد مجالس ساز و آواز و کنسرت مي باشد، در اثر ايجاد سروصداها ، کنسرتها ، موسيقي هاي گوناگون و فيلمها و کاباره ها و دانسينگها است که آمار ديوانگان و بيماران رواني در تمام کشورها رو به ازدياد است و هرروزه بر شمار تيمارستانهاي کشورهاي بزرگ جهان مخصوصاً اروپا و آمريکا افزوده مي شود.
2- ضررهاي‌ اخلاقي‌: مجالس‌ موسيقي‌ از نظر زيان‌هاي‌ فردي‌ و اجتماعي‌، باعث‌ گناهان‌ فراوان‌ مي‌شود. موسيقي‌ سهم‌ بزرگي‌ در به‌ وجود آوردن‌ ناپسندي ها و پليدي‌ها دارد. نغمات‌ موسيقي‌ اجتماع‌ را به‌ فساد و انحراف‌ مي‌کشاند. موسيقي‌ مخصوصاً در محافل‌ مختلط‌ و به‌ ويژه‌ در صورتي‌ که‌ خواننده‌ زن‌ باشد، مهيج‌ شهوت‌ و هوس‌ است‌ و باعث‌ شهوت‌ راني‌ و عشق‌ بازي‌ و اعتياد به‌ آن‌ مي‌شود و جامعه‌ را دچار گناه‌ و لغزش‌هاي‌ فراوان‌ مي‌کند.
3ـ بزرگترين‌ ضرر موسيقي¬‌هاي‌ مبتذل‌ دوري‌ از خدا است‌. اساس‌ سعادت‌ ياد خدا است‌ که‌ ماية‌ حيات‌ و اطمينان‌ قلب‌ مي‌شود. کارهاي‌ غفلت‌ آور در اسلام‌ ناروا قلمداد شده‌ و موسيقي‌ وغنا و رقص‌ و مجالس‌ لهو و لعب‌ نقش‌ مؤثري‌ در غفلت‌ از خدا دارد. واضح‌ است‌ که‌ اسلام‌ چيزي‌ را بدون‌ جهت‌ حرام‌ نمي‌کند و آن‌ نوع‌ موسيقي‌ چون‌ از جهات‌ مختلف‌ زيان‌ بخش‌ است‌، در اسلام‌ تحريم‌ شده است‌.
3- از بين بردن غيرت ناموسي:
با توجه به اينکه آهنگ هاي موسيقي تحريک کننده شهوت جنسي است و از سوي ديگر اثر ويران گر روي اعصاب و روان انسان دارد، کساني که با موسيقي سرو کار دارد کم کم غيرت ناموسي در آنها از بين مي رود و دراثر موسيقي زياد ممکن است به حدّي برسند که اگر ناموس آنها با ديگران خداي نکرده ارتباط نامشروع داشته باشد، ناراحت نشوند ، همان طوري که در دنياي غرب کاملا احساس مي گردد.
در روايتي که از پيامبر (ص) نقل شده است ، حضرت فرمود: " خدا مرا به‌ رسالت‌ برانگيخته است‌ تا براي‌ مردم‌ جهان‌ رحمت‌ باشم‌ و آنان‌ را به‌ سوي‌ سعادت‌ راهنمايي‌ کنم‌. خدا فرمان‌ داده‌ که‌ آلات‌ موسيقي‌ را محو کنم‌ و کارهاي‌ جاهليت‌ را براندازم‌ ".( بيست‌ پاسخ‌، مؤسسة‌ در راه‌ حق‌، ص‌ 191، به‌ نقل‌ از مستدرک‌ الوسائل‌، ج‌ 2، ص‌ 458.)
اگر انسان‌ خود را در وادي‌ موسيقي‌هاي‌ مهيج‌ و مطرب‌ و رقص‌ و پاي‌ کوبي‌ بياندازد، کم‌ کم‌ از خوبان‌ و خوبي‌ها فاصله‌ مي‌گيرد.
از تلاوت‌ قرآن‌، رفتن‌ به‌ مساجد، خواندن‌ نماز و دوستان‌ صالح‌ فاصله‌ مي‌گيرد، و به‌ حدّي‌ مي‌رسد که‌ اصلاً از خوبي‌ها بدش‌ مي‌آيد و بد و بدي‌ها را دوست‌ مي‌دارد و همواره‌ با آن‌ها همراه‌ مي‌شود.
و بدترين آثار منفي خانوادگي موسيقي آنست که غيرت ناموسي را در مردان وعفت و حيا را در زنان از بين مي برد.
براين اساس بهتر آن است که انسان از گوش دادن به هرنوع موسيقي خود داري کند.
بخش پاسخ به سؤالات

jahangardkocholo
۱۳۸۸/۱۱/۰۵, ۲۲:۴۱
با سلام
لطف کنید و جناب شوخ بفرمایید که کلا شما از این تاپیک چه موضوعی را میخواهید؟چون یه کمی آدم دچار سردرگمی میشه
با تشکر

اویس قرنی
۱۳۸۸/۱۱/۰۵, ۲۳:۰۴
با سلام
لطف کنید و جناب شوخ بفرمایید که کلا شما از این تاپیک چه موضوعی را میخواهید؟چون یه کمی آدم دچار سردرگمی میشه
با تشکر

با سلام

دوست عزیز بنده که عرض کردم منظورم از معرفی موسیقی حلال، معرفی نوع موسیقی و هنرمندان آن موسیقی میباشد مثلا من که ریچارد کلایدرمن رو میخام معرفی کنم بعنوان یکی از کسانی که موسیقی وی حلال است.

موسیقی حلال موسیقی ای نیست که خدا رو از یاد بندازه بلکه موسیقی بقول عرفا، انسان رو از فراق و هجران از معشوق یعنی خداوند آگاه میکنه که ما از چنین معشوقی دوریم ولی اصلا متوجه نیستیم!!!
حتی مطرب حقیقی در اشعار عرفانی منظور عارف و ولی است که با سخن و نغمه ای که از درونشون بیرون میاد انسانها رو از وجود معشوق حقیقی یعنی خداوند آگاه میکنند!

زیبایی موسیقی حلال، از یک زیبانگار زیباروی زیبا آفرین خبر میده و حتی خود قرآن و نهج البلاغه هم که آهنگ داره نشون میده این کلمات از یک عالم پر از آهنگ و زیبایی آمده! بخاطر همین موسیقی هم میتونه ما رو به همون عالم بکشونه و ببره!

مطرب عشق عجب ساز و نوایی دارد
نقش هر زخمه که زد راه بجایی دارد

عالم از ناله ی عشاق مبادا خالی
که خوش آهنگ و فرح بخش نوایی دارد

اگه میگن رقص حرامه بخاطر اینکه این شادی ها ارزش رقصیدن ندارند بلکه شادی هایی مثل رهایی از نفس و رسیدن به لقاءالله است که انسان بی اختیار میرقصه

چون جهند از دست خود دستی زنند
چون رهند از نفس خود رقصی کنند

maryam
۱۳۸۸/۱۱/۰۵, ۲۳:۰۹
موسیقی حلال به زبان ساده موسیقی ایست که 1-شادی و نشاط بیش از حد ایجاد نکنه 2- غم انگیز نباشد
به طور کلی موسیقیهای ملایم بدون کلام اکثرا جزو حلال ها قرار میگیرند(البته بسته به مرجع تقلید)
چون بعضی مراجع کلا موسیقی را حرام میدانند!

jahangardkocholo
۱۳۸۸/۱۱/۰۵, ۲۳:۲۲
با سلام

دوست عزیز بنده که عرض کردم منظورم از معرفی موسیقی حلال، معرفی نوع موسیقی و هنرمندان آن موسیقی میباشد مثلا من که ریچارد کلایدرمن رو میخام معرفی کنم بعنوان یکی از کسانی که موسیقی وی حلال است.

موسیقی حلال موسیقی ای نیست که خدا رو از یاد بندازه بلکه موسیقی بقول عرفا، انسان رو از فراق و هجران از معشوق یعنی خداوند آگاه میکنه که ما از چنین معشوقی دوریم ولی اصلا متوجه نیستیم!!!
حتی مطرب حقیقی در اشعار عرفانی منظور عارف و ولی است که با سخن و نغمه ای که از درونشون بیرون میاد انسانها رو از وجود معشوق حقیقی یعنی خداوند آگاه میکنند!

زیبایی موسیقی حلال، از یک زیبانگار زیباروی زیبا آفرین خبر میده و حتی خود قرآن و نهج البلاغه هم که آهنگ داره نشون میده این کلمات از یک عالم پر از آهنگ و زیبایی آمده! بخاطر همین موسیقی هم میتونه ما رو به همون عالم بکشونه و ببره!

مطرب عشق عجب ساز و نوایی دارد
نقش هر زخمه که زد راه بجایی دارد

عالم از ناله ی عشاق مبادا خالی
که خوش آهنگ و فرح بخش نوایی دارد

اگه میگن رقص حرامه بخاطر اینکه این شادی ها ارزش رقصیدن ندارند بلکه شادی هایی مثل رهایی از نفس و رسیدن به لقاءالله است که انسان بی اختیار میرقصه

چون جهند از دست خود دستی زنند
چون رهند از نفس خود رقصی کنند

سلام
دوست عزیز خودت داری معرفی میکنی که چه نوع موسیقی حلاله پس باید در همین راستا هم خواننده و هم شنونده حرکت نمایند.

زهرایاس
۱۳۸۸/۱۱/۰۵, ۲۳:۳۹
من یه موسیقی سراغ دارم وقتی گوش میدم تمام ذهنم درگیری این واژه میشه "مرگ" انگار دارم میمیرم و میخوام از عمرم بهترین استفاده کنم جوری که هرگز تحت هیچ حالتی پشیمون نشم فوق العاده هست اگه خواستید میتونم آپلود کنم
از گروه metallica
the day that never comes
سلام
اگر هم دانلود نکردید ، لطف کنید معنیش رو بگید. کنجکاو شدم .البته اگه ترسناکه نمیخواد بفرستید.مثلا اگه یاد زامبیا و مرده ها میندازه نفرستید.ولی یاد مردن افتادن خوبه ، اونم از اون نوعش که شما میگید . باعث بشه که آدم بخواد از عمرش بهترین استفاده رو بکنه

اویس قرنی
۱۳۸۸/۱۱/۰۶, ۰۹:۰۸
سلام
اگر هم دانلود نکردید ، لطف کنید معنیش رو بگید. کنجکاو شدم .البته اگه ترسناکه نمیخواد بفرستید.مثلا اگه یاد زامبیا و مرده ها میندازه نفرستید.ولی یاد مردن افتادن خوبه ، اونم از اون نوعش که شما میگید . باعث بشه که آدم بخواد از عمرش بهترین استفاده رو بکنه

خواهر عزیز این آهنگی که ایشون گفتند از گروه شیطان پرست متالیکاست! و ظاهر خواننده هاش هم عین شیطان پرستها!

اویس قرنی
۱۳۸۸/۱۱/۰۶, ۰۹:۱۲
سلام
دوست عزیز خودت داری معرفی میکنی که چه نوع موسیقی حلاله پس باید در همین راستا هم خواننده و هم شنونده حرکت نمایند.

مجبور شدم چون کسی اصلا گوش نمیده و پستش رو میزنه! از این تاپیک هم پشیمون شدم شاید یه تاپیک دیگه بزنم با عنوان دانلود موسیقی حلال! تا دیگه کسی نظر نده و فقط آهنگ مورد نظرش رو که فکر میکنه حلاله بذار تا بقیه بررسی کنند و نظرشون رو بگن!

زهرایاس
۱۳۸۸/۱۱/۰۶, ۲۲:۴۹
سلام.من آهنگ های بنیامین رو پیشنهاد می کنم حتما گوش بدید. آلبومی که در وصف حضرت عباس ، علی اصغر ، رقیه، شام غریبان، کربلا و محرم خونده. فوق العاده قشنگه و اشک آدم رو در میاره.هر کسی هم موسیقی دوست نداره بشنوه ، میتونه ازم بخواد شعرش رو واسش بفرستم.خیلی قشنگه.
راستی آقای شوخ ممنون به خاطر دلسوزی و نیت خیرتون بابت معرفی گروه متالیکا. دلیل درخواست ترجمه ی آهنگشون هم این بود که خیلی کنجکاو شدم که ببینم چه جوری آدم رو یاد مرگ میندازند. ولی این به این معنا نیست که خط مشیشون رو قبول دارم. از هر چی شیطون پرست و غیر خدا پرست تو شهرهایی که درش ارتباطات وجود داره متنفرم . ولی بعضی از پیامبرها هم از ابلیس چیزهای مفیدی یاد گرفتند که به ضرر خود ابلیس تموم شد. مطمئنم آقای parzadan هم نیتش همینه. ولی با این حال هیچ خوشم نمیاد نه تصویرشون رو ببینم ، نه صداشون رو بشنوم. ترجیح میدم معنی شعرشون رو بدونم. و ته دلم اینه که چشمم آب نمیخوره ازشون چیز خوبی یاد بگیرم.با اومدن قران و حضرت محمد (ص) حجت بر ما تمام شده و بهتره که بگم کنجکاوم

اویس قرنی
۱۳۸۸/۱۱/۰۷, ۰۰:۲۹
سلام.من آهنگ های بنیامین رو پیشنهاد می کنم حتما گوش بدید. آلبومی که در وصف حضرت عباس ، علی اصغر ، رقیه، شام غریبان، کربلا و محرم خونده. فوق العاده قشنگه و اشک آدم رو در میاره.هر کسی هم موسیقی دوست نداره بشنوه ، میتونه ازم بخواد شعرش رو واسش بفرستم.خیلی قشنگه.

آهنگهای بنیامین از نظر بنده و مراجع هم کلا حلال نیست. البته این قبیل آهنگها که سوگ هست رو اطلاع ندارم! منظورم از حلال همون معنیی هست که در پست صفحه قبل گفتم!

نوحه خوان خواند حدیث سوزناک ***** لیک کو سوز دل و دامان چاک؟!

از محقق تا مقلد فرق‏هاست ****كاين چو داود است و آن ديگر صداست‏

منبع گفتار اين سوزى بود ************ و آن مقلد كهنه آموزى بود

هم مقلد نيست محروم از ثواب****** نوحه ‏گر را مزد باشد در حساب‏

كافر و مومن خدا گويند ليك ******** در ميان هر دو فرقى هست نيك‏

آن گدا گويد خدا از بهر نان *********** متقى گويد خدا از عين جان

گر بود در ماتمی صد نوحه گر********** آه صاحب درد را باشد اثر

عبدالحسین
۱۳۸۹/۰۲/۲۳, ۰۷:۳۵
سلام دوستان
دلایل علمی وعملی حرمت موسیقی
امام رضاعلیه السلام می فرمایند:درخانه ی که غنا(بقول امروزی موسیقی)باشد غیرت از اهل آن خانه بیرون می شود.
حالا ببینیددلیل این همه بدحجابیها رو درجامعه ما که پدران وبرادران روتکون نمی ده.راستش من این حدیث رو برای چندنفرازدوستانم نقل کردم کلا گوش دادن به موسیقی روگذاشتن کنار.
حالا این روزهاچیزی مدشده بعنوان موسیقی حلال یا عرفانی که درباره اش هم ازعلمااستفتاء می کنند.ومی گویندموسیقی که درشماحالت غم وشادی کاذب ایجادنکندحلال است.حالا ببینم شما کجا می تونید همچین موسیقی ای راپیدا کنید.یه جوردنبال نخودسیاه فرستادنه والبته کسایی هم که بخوان خودشونو گول بزنن مدرک شرعیش اومده دستشون.
یه سوال:اونایی که اسم یه سری ازموسیقیها روگذاشتن موسیقی عرفانی,آیاماکه ازائمه علیهم السلام عارفترنداریم.تاحالا شده یه روایت پیداکنید که امام علیه السلام فرموده باشن با گوش دادن به فلان موسیقی بهترمیتونین حقایق رودرک کنین وبه خدا برسین؟باوجوداینکه میدونیم آنها علیهم السلام هیچ چیزی رو که برای پیشرفت مالازم باشه فروگذارنکردن.
یایه چیزدیگه:تاحالاشنیدیدبگن فلان امام علیه السلام محفل انسی تشکیل داده ودراون موسیقی عرفانی می نواختن وشعروپایکوبی داشتن تابهتربه خدابرسن؟مثل اون چیزی که متصوفه به راه انداختن وسرسلسله اوناهم جناب مولوی که متاسفانه شیخ خیلی ازماشیعیان هم شده.
حالا یه تجربه عملی براتون میذارم چون میدونم هیچ کس منونمی شناسه:
اوایل که میخواستم تهذیب نفس کنم تحت تأثیرهمین متصوفه بقولی موسیقی عرفانی گوش میکردم(ناظری وافتخاری وبنان وو....)تااینکه خدمت یکی ازاولیاءالهی رسیدم وبرنامه ای برای تهذیب نفس دادند.یک سالی گذشت وطبق همون برنامه کارکردم باوجودی که خیلی جدی بودم ولی ایشان برنامه منوعوض نکردن وبه اصطلاح مرحله بالاترنرفتم.تااینکه یک روز دلیلش روسوال کردم آروم توی گوشم گفت:هنوزموسیقی گوش میدی؟
حال توخودحدیث مفصل بخوانازاین مجمل.

leadertime
۱۳۸۹/۰۲/۲۳, ۱۰:۱۷
حلال آل محمد صل الله عليه و آله حلال الي يوم القيامه و حرام آل محمد (ص) حرام الي يوم القيامه

خير حكم موسيقي به مقتضيات زمان فرق نمي كنه
شماها چرا به خاطر هوي و هوس خودتون احكام رو مي پيچونيد؟؟؟؟؟؟
من واقعا براي يه عده متاسفم

منم برای شما متاسفم که حتی حدیث رو تحریف میکنید.
اولا اصل حدیث اینه:
حلال محمد حلال الی یوم القیامه و حرام محمد حرام الی یوم القیامه.
این وسط از آل پیغمبر حرفی به میون نیومده. کسانی هم که این حرف رو میزنن میخوان عمر رو بکوبن که دو تا حلال پیغمبر رو حرام کرد و .....

در ضمن، فکر کنم بیش از هزار بار توی این کانون توضیح داده شد و جناب شوخ درست میگن می خواید بحث راه بندازید در مورد حلال یا حرام بودن برید توی همون تاپیک بحث کنید.
اما یک بار بیان میکنم، یک مرجعی مثل رهبر عظیم الشان انقلاب، هر موسیقی رو حرام نمیدونن و تنها موسیقی که مناسب مجالس لهو و لعب هستند رو حرام میدونن. بقیه موسیقی ها از نظر ایشون حلال هستند، پول در آوردن از راه موسیقی حرام هیچ اشکالی نداره و نیازی هم به تاسف خوردن برای این افراد نیست برای اینکه کار اشتباهی انجام نمیدن.

leadertime
۱۳۸۹/۰۲/۲۳, ۱۰:۱۹
موسیقی حلال به زبان ساده موسیقی ایست که 1-شادی و نشاط بیش از حد ایجاد نکنه 2- غم انگیز نباشد
به طور کلی موسیقیهای ملایم بدون کلام اکثرا جزو حلال ها قرار میگیرند(البته بسته به مرجع تقلید)
چون بعضی مراجع کلا موسیقی را حرام میدانند!

۱- خیر این حرف کاملا غلطه، توضیح موسیقی حلال و حرام آورده شده ( و البته همون طور که خودتون گفتید به مرجع تقلید هم مربوط میشه) و ربطی به میزان ایجاد نشاط نداره.
۲- این هم ملاک حلال یا حرام بودن نیست.

mahdaviyat
۱۳۸۹/۰۵/۰۴, ۲۰:۰۸
سلام عزیزان مراجع تقلید در مورد موسیقی می فرمایند برای آقایان با چهار شرط حلال است:
1- موسیقی جزو مجالس لهو و لعب نباشد
2- متن موسیقی غنای نباشد
3- خواننده با عروده نخواند
4- صدای زن نباشد
برای خانمها 3 شرط اول ملاک است
آن کسانی که می گویند اگر از خدا دور نشوی می تونی گوش کنی اشتباه می کنند.
آن دوست عزیزمون گفت پس اگر مشکل دارد موسیقی پس چرا در تلویزیون پخش می شود؟ باید بگویم تلویزیون ملاک ما نیست باید ببینیم مرجع چی می گه عزیزان
سوال پیش میاد آهنگ مجاز پس نداریم؟ می گویم چرا مثلا بعضی ازآهنگهای اصفهانی مشکل ندارد. بعضیها

التماس دعا