PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شرکت در کنسرت خوانندگان

دل شکسته
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۲:۴۷
آیا شرکت در کنسرت خوانندگان مشکلی داره و گناه داره ؟

وطن14
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۲:۵۹
سلام
گناه چرا؟
به نظر من بستگی داره طرف کی باشه و چی بخونه!

leadertime
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۳:۰۹
آیا شرکت در کنسرت خوانندگان مشکلی داره و گناه داره ؟

بستگی به نظر مرجع تقلیدتون داره، باید به نظر مرجعتون مراجعه کنید چون بین مراجع، اختلاف نظر هست.

دل شکسته
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۳:۱۲
سلام
گناه چرا؟
به نظر من بستگی داره طرف کی باشه و چی بخونه!

درسته ...

البته من خیلی سوالم رو خلاصه مطرح کردم.

بعضیا واقعا روی اینکه یکی میره کنسرت حساسن و تعصب دارن و میگن قطعا حرام است !

من موندم، آخه چرا اینقدر بحث موسیقی رو بعضیا واسه خودشون میپیچونن !
پنجشنبه ی این هفته میخوام برم کنسرت با دوستام انگار دارم بزرگترین گناه کبیره رو مرتکب میشم !
یکی میگه پولی که میدی حرومه !
یکی میگه شرکت تو این کنسرت کلا حرومه !
فقط بلدن با حرام است جوابتو بدن.
پنجشنبه این هفته کنسرت مجید خراطها ست که منو دوستم خیلی دوست داریم بریم.
به خاطر اینکه میخوام حداقل یه بار برم کنسرت ببینم چه جوریه !!
ایشونم که تاحالا ترانه ی لهو و لعب نخونده !!
همه آهنگاش غمناک و پر از احساسه، منم از اون آدمایی نیستم که اگه برم کنسرت بخوام چشم چرونی کنم یا به قول معروف مخ بزنم ! یا اینکه بخوام خودمو خالی کنم ... فقط میخوام برم اونجا رو صندلی مثل بچه آدم بشینم و گوش بدم !

بستگی به نظر مرجع تقلیدتون داره، باید به نظر مرجعتون مراجعه کنید چون بین مراجع، اختلاف نظر هست.

بله بله ... همه چی بستگی به مرجع داره ... هر کاری باید بکنی باید ببینی مرجع چی میگه ولی خب جواب اونام فقط اینه که اگه لهو و لعب بود نرید وگرنه میتونید برید ... من همیشه حرف مراجع رو قبول داشتم و خواهم داشت ولی صحبت من کلا سر چیزای دیگه س.
سر یه سری اعتقادای تعصبی و الکی که بعضیا دارن و منو تو شک میندازن.

leadertime
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۳:۱۵
درسته ...

البته من خیلی سوالم رو خلاصه مطرح کردم.

بعضیا واقعا روی اینکه یکی میره کنسرت حساسن و تعصب دارن و میگن قطعا حرام است !

من موندم، آخه چرا اینقدر بحث موسیقی رو بعضیا واسه خودشون میپیچونن !
پنجشنبه ی این هفته میخوام برم کنسرت با دوستام انگار دارم بزرگترین گناه کبیره رو مرتکب میشم !
یکی میگه پولی که میدی حرومه !
یکی میگه شرکت تو این کنسرت کلا حرومه !
فقط بلدن با حرام است جوابتو بدن.
پنجشنبه این هفته کنسرت مجید خراطها ست که منو دوستم خیلی دوست داریم بریم.
به خاطر اینکه میخوام حداقل یه بار برم کنسرت ببینم چه جوریه !!
ایشونم که تاحالا ترانه ی لهو و لعب نخونده !!
همه آهنگاش غمناک و پر از احساسه، منم از اون آدمایی نیستم که اگه برم کنسرت بخوام چشم چرونی کنم یا به قول معروف مخ بزنم ! یا اینکه بخوام خودمو خالی کنم ... فقط میخوام برم اونجا رو صندلی مثل بچه آدم بشینم و گوش بدم !

اگر از خامنه ای تقلید کنی حرام نیست.
کلا آقای خامنه ای نسبت به موسیقی، دید خیلی بازی دارند.

کلا این معضل جامعه ماست، خیلی تعصب دارند. حالا موسیقی که خوبه، همین الانش خیلی ها هستند که تلویزیون هم ندارند و تلویزیون هم تماشا نمی کنن.

ولی در کل، من خودم به حرف مردم هیچ کاری ندارم، من بنده خدام و به او جواب میدم، حرف مردم رو می خوام چکار؟ خدا برای من کافیه.

leadertime
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۳:۱۸
بله بله ... همه چی بستگی به مرجع داره ... هر کاری باید بکنی باید ببینی مرجع چی میگه ولی خب جواب اونام فقط اینه که اگه لهو و لعب بود نرید وگرنه میتونید برید ... من همیشه حرف مراجع رو قبول داشتم و خواهم داشت ولی صحبت من کلا سر چیزای دیگه س.
سر یه سری اعتقادای تعصبی و الکی که بعضیا دارن و منو تو شک میندازن.

تعصب چیز بدیه و متاسفانه همین تعصبه که باعث میشه مردم از دین روی گردان شن.
حالا، اگر اطرافیان شما یک مسئله ای رو درک نمی کنن، لازم نیست بری بهشون بگی. منم خیلی کارها میکنم که میدونم حلاله ولی چون بعضی از اطرافیانم خوششون نمیاد، علنا بیان نمی کنم.

دل شکسته
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۳:۲۵
ولی در کل، من خودم به حرف مردم هیچ کاری ندارم، من بنده خدام و به او جواب میدم، حرف مردم رو می خوام چکار؟ خدا برای من کافیه.

خب راستش من هم دقیقا همین دیدگاه شما رو دارم ولی آدم شک میکنه و گیج میشه !!
میترسم خدا بگه تو که میدونستی فلان کار بد بود چرا انجام دادی !
سر همین موضوع آدم شک میکنه که نکنه واقعا این کار بد باشه.

leadertime
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۳:۳۲
خب راستش من هم دقیقا همین دیدگاه شما رو دارم ولی آدم شک میکنه و گیج میشه !!
میترسم خدا بگه تو که میدونستی فلان کار بد بود چرا انجام دادی !
سر همین موضوع آدم شک میکنه که نکنه واقعا این کار بد باشه.

ترس رو از دلتون بیرون کنید، خداوند متعال شما رو به خاطر شکی که افرادی که متخصص در دین نیستند در دل شما می اندازند، مجازات نمی کنه.
بله اگر مرجعتون حرفی بزنه باید بهش عمل کرد اما اگر حرفی رو مردم می زنن .... بی خیال. از قدیم گفتن در دروازه رو میشه بست ولی دهن مردم رو نمیشه بست.
مردمن دیگه، بنده های خدا یک چیزی شنیده اند.

دل شکسته
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۳:۴۰
یه بنده خدایی که شاید از لحاظ ایمان از من خیلی بالاتر باشه و چند سال هم ازم بزرگتر هست اینقدر با این موسیقی مشکل داره که خدا میدونه ... از اون ور که اومده اینترنت رو واسه خودش حروم کرده چه خبره اینترنت سایت بد داره !!!!
از این ورم اومده موسیقی رو واسه خودش کلا حروم کرده ... چند بارم با من بحث کرد و میخواست من رو مثلا هدایت کنه ولی من اصلا حرفاش رو تو این زمینه ها قبول نکردم، نه به خاطر اینکه به نفع خودم نبود به خاطر این که اصلا حرفاش به نظرم منطقی نبود.
یکی دیگه هم که خودش یه زمانی آخر آهنگ گوش کن بود بعد نمیدونم چی شد یه دفعه میخواد ترک کنه، یه سری دلیل غیر منطقی داره و بهتره بگم دچار تعصب الکی شده چون باهام بحث نمیکنه و سریع عصبانی میشه و یا میگه تو میخوای با اعتقادای من بازی کنی !! خب وقتی دلیل محکمی برای اعتقادش داره دیگه کی میتونه با اعتقاداتش بازی کنه ؟!
پس معلومه دلیل محکمی نداره و میترسه برگرده به روزای اولش ...
ایشون هم به من میگن پولایی که واسه کنسرت میدی حرامه و جالب تر این که خریدن آلبوم خواننده ها حرامه و خیلی جالب تر اینه که میگه برو دانلود کن !!!!!
یعنی چی ؟ یعنی برو دزدی کن.
خب ایشون هم فتوا دادن و گفتن حرامه.
یه بنده خدای دیگه هم که موسیقی گوش نمیده، اعصابش کلا داغونه؛ اخلاق باحالی هم نداره کمتر کسیه که باهاش حال کنه ! ایشون با اینکه موسیقی گوش نمیدن ولی اعصاب درست حسابی ندارن و فقط به اسمش حساس شده ! صدای وز وز بیاد گوشش رو اذیت میکنه !
خدا انشاالله که همه رو به راه راست هدایت کنه ...
خلاصه این که این روزا هر کسی یه فتوایی واسه خودش میده، موسیقی شده وسیله ی تشخیص کافر از مسلمون واسشون !
هر کسی آهنگ به گوشش بخوره میشه کافر هر کسی گوش نده، اند مسلمونه.
ببخشید سرتون رو درد اوردم آخه این حرفارو به شماها نزنم به کی بزنم ؟!:Ealam:

leadertime
۱۳۸۸/۱۲/۱۸, ۲۳:۵۱
یه بنده خدایی که شاید از لحاظ ایمان از من خیلی بالاتر باشه و چند سال هم ازم بزرگتر هست اینقدر با این موسیقی مشکل داره که خدا میدونه ... از اون ور که اومده اینترنت رو واسه خودش حروم کرده چه خبره اینترنت سایت بد داره !!!!
از این ورم اومده موسیقی رو واسه خودش کلا حروم کرده ... چند بارم با من بحث کرد و میخواست من رو مثلا هدایت کنه ولی من اصلا حرفاش رو تو این زمینه ها قبول نکردم، نه به خاطر اینکه به نفع خودم نبود به خاطر این که اصلا حرفاش به نظرم منطقی نبود.
یکی دیگه هم که خودش یه زمانی آخر آهنگ گوش کن بود بعد نمیدونم چی شد یه دفعه میخواد ترک کنه، یه سری دلیل غیر منطقی داره و بهتره بگم دچار تعصب الکی شده چون باهام بحث نمیکنه و سریع عصبانی میشه و یا میگه تو میخوای با اعتقادای من بازی کنی !! خب وقتی دلیل محکمی برای اعتقادش داره دیگه کی میتونه با اعتقاداتش بازی کنه ؟!
پس معلومه دلیل محکمی نداره و میترسه برگرده به روزای اولش ...
ایشون هم به من میگن پولایی که واسه کنسرت میدی حرامه و جالب تر این که خریدن آلبوم خواننده ها حرامه و خیلی جالب تر اینه که میگه برو دانلود کن !!!!!
یعنی چی ؟ یعنی برو دزدی کن.
خب ایشون هم فتوا دادن و گفتن حرامه.
یه بنده خدای دیگه هم که موسیقی گوش نمیده، اعصابش کلا داغونه؛ اخلاق باحالی هم نداره کمتر کسیه که باهاش حال کنه ! ایشون با اینکه موسیقی گوش نمیدن ولی اعصاب درست حسابی ندارن و فقط به اسمش حساس شده ! صدای وز وز بیاد گوشش رو اذیت میکنه !
خدا انشاالله که همه رو به راه راست هدایت کنه ...
خلاصه این که این روزا هر کسی یه فتوایی واسه خودش میده، موسیقی شده وسیله ی تشخیص کافر از مسلمون واسشون !
هر کسی آهنگ به گوشش بخوره میشه کافر هر کسی گوش نده، اند مسلمونه.
ببخشید سرتون رو درد اوردم آخه این حرفارو به شماها نزنم به کی بزنم ؟!:ealam:

اتفاقا جای این حرف ها همین جاست.
می دونید من کلا خودم با کسانی که یک مسئله مشترک رو به خاطر ترس از مفسده به صورت کامل حرام می کنن، خیلی میونه خوبی ندارم.
مثلا یک موقعی شنیدم آقای بهجت (اعلی الله مقامه) موسیقی رو به هر شکلی حرام میدونه. البته ایشون انسان بزرگی بودند و خیلی هم مقلد داشتند، اما من چون با این طرز فکر سازگار نیستم، کلا هیچ وقت مرید ایشون نشدم.
در عوض دیدم آقای خامنه ای یا امام راحل، افراد خیلی روشن فکری هستند، افتادم دنبال اینها.
می دونید زیبایی اسلام هم به همینه، تفاوت اسلام و مسیحیت هم همینه که در دین اسلام، کسی صاحب اختیار دین همه مومنین نیست، هیچ کس نمیتونه به یک مرجع تقلید ایراد بگیره که چرا نظراتت با من جور در نمیاد و هیچ کس هم نمی تونه به مقلدان او ایراد بگیره که چرا از این شخص تقلید می کنید.

دوست من، آدم ها با هم فرق دارند. یک عده ای ذاتا اینطوری هستند، نه طرز فکر این افراد برای ما حجته و نه وظیفه ای نسبت به این افراد داریم. باید این افراد رو به حال خوشون گذاشت.
البته منظورم آقای بهجت نیست ها! منظورم آدم های تندروست. آقای بهجت مجتهد بودند و از روی هوا و هوس فتوی نمی دادند بلکه از روی طرز فکر خودشون و مستندات دینی، موسیقی رو حرام می دونستند. خوب یکی هم مثل آقای خامنه ای، با یک طرز فکر دیگری به اسناد دینی نگاه می کنند، برداشت دیگری دارند در نتیجه موسیقی رو به دو دسته حلال و حرام تقسیم می کنند و ....

در کل، من که خیلی وقته با افراد تندرو (چه سیاسی، چه دینی، چه ...) نه بحث می کنم و نه دم خور میشم و نه جوابشون رو میدم.
امیدوارم خداوند آخر و عاقبت همه ما رو ختم به خیر کنه.

دل شکسته
۱۳۸۸/۱۲/۱۹, ۰۰:۱۲
خیلی ممنونم دوست عزیز.:Gol:

مثلا همین دیشب (این رفیقم که گفتم آهنگ گوش دادن رو ترک کرده) هوس کرد آهنگ گوش بده. داشت یه آهنگ گوش میداد که یه دفعه یه ماشین رو دید که پشتش نوشته (یا مهدی ادرکنی) یه دفعه گوشی رو در اورد و گفت من اینو دیدم خجالت کشیدم !!
خب این بین بچه ها یه دید بدی ایجاد میکنه، اولا خودش داره با این کارش میگه من حتما باید یه چیزی ببینم که منو به یاد امام زمان (عج) بندازه وگرنه به یادش نیستم !!
دوما اینجوری بین بچه ها میفته که وقتی ما یه آهنگ گوش میدیم امام زمان (عج) از دستمون ناراحت میشه ! خب منطقی نیست ... اینجوری خدایی نکرده بین جوونا هم بدبینی در مورد امام زمان (عج) ایجاد میشه.
یعنی مثلا من برم کنسرت، امام زمان (عج) به خاطر این کار از دستم ناراحت میشه ؟!
من که باور نمیکنم.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۸/۱۲/۱۹, ۰۴:۲۲
به نام خدا و سلام. وقت همگی بخیر

ببینید دوستان، در مورد موسیقی در انواع و اقسامش، کلاسیک و غیر کلاسیک، داخلی و خارجی و... غیره، تشخیص مصداق به عهده مکلف گذاشته شده است. چون این مساله هم مثل بسیاری از مسائل دیگر، از جمله موضوعات شرعی هست و در تشخیص موضوع، مراجع تقلید به عنوان کارشناس دینی معمولا وارد نمی شوند.

البته در مواردی هست که فقیه در مورد موضوعات نیز حکم صادر می کند. و آن در جایی هست که فرضا حرمت موضوعی برای او از روی دلایل و قرائنی کاملا محرز و ثابت بشود.

فرض کنید مثل حرمت سیگار که بر آیت الله مکارم شیرازی طبق قرائن و شواهدی ضرر قطعی آن ثابت شده است و لذا فتوا به حرمت استعمال سیگار داده اند.

اما در جاییکه فقط حکم بیان شده است و تشخیص موضوع به عهده خود مکلف گذاشته شده، ملاک تشخیص خود اوست. به این نحو که ابتدا موضوع مورد نظر را بر احکام شرعی تطبیق می دهد و اگر مخالفتی با احکام نداشت، مشکلی برای او ندارد. و البته در این تشخیص اگر دچار مشکل و تردید شد، رجوع به عرف متدینین جامعه نیز راه حل خلاصی از این تردید هست.

----------------

ابتدا یک مثال در مورد فرق موضوع شرعی و حکم شرعی عرض کنم تا بهتر مشخص بشود چرا گفته می شود بیان حکم به عهده فقیه، ولی تشخیص موضوع به عهده خود مکلّفین هست:

فرض کنید قبل از اقامه نماز جماعتی می بینید که مرجع تقلیدتان با آبی که شما یقین دارید نجس هست، وضو گرفت. خب حتما می دانید که اگر آن آب را ما در اختیار او نگذاشته باشیم، واجب نیست نجاستش را به او اطلاع بدهیم.

خب در اینجا حکم شرعی این هست که: آبی که با آن وضو گرفته می شود باید پاک باشد.

اما تشخیص نجس نبودن آب از موضوعات شرعی هست. یعنی همین که به نجس بودنش یقین نداریم، بنای اصلی پاک بودنش هست. مرجع تقلیدمان هم با همین عدم یقین رفت و با آن آبی که اطلاعی از نجاستش نداشت، وضو گرفت.

خب در اینجا نماز صحیح هست. ولی ما اگر در نماز به او اقتدا کنیم، نمازمان صحیح نیست. چون فرض کنید یقین داریم وضوی او صحیح نبوده در حالیکه ایشان این مشکل را ندارد.

و همینطور برعکس...

فرض کنید عالم و آدم بیایند و بگویند این آب نجس هست، اگر من یقین دارم که پاک هست، و از گفته های آنها خللی در این یقین من وارد نمی شود، می توانم با آن آب وضو گرفته و نماز بخوانم و صحیح هست.

--------------
ادامه دارد...
.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۸/۱۲/۱۹, ۰۴:۲۴
(مباحثی که در ادامه می آید، بر اساس نظرات مقام معظم رهبری هست. مراجع دیگر ممکن است مبنای متفاوتی داشته باشند که در پایان اشاره خواهد شد.)

- در رابطه با موسیقی ما یک حکم کلی داریم:

هر نوع موسیقی ای حرام نیست. موسيقى ای حرام هست که به نظر عرف موسيقى لهوى و مطربی باشد که مناسب با مجالس عيش و نوش است.

و فرقى نمى کند که این موسيقى کلاسيک باشد يا غير کلاسيک، داخلی باشد یا خارجی. و فرقی هم نمی کند که از چه رسانه ای پخش شود.

تشخيص این موضوع هم همانطور که گذشت، به نظر خود مکلّف و عرف متدینین بستگی دارد و اگر موسيقى اين گونه نباشد بخودى خود اشکال ندارد.

حالا تشخیص اینکه فلان خواننده همراه با چه نوع آهنگی می خواند، یا فلان آلبوم موسیقی به چه شکلی هست، و در فلان مجلس چه نوع موسیقی ای نواخته می شود، این از موضوعات هست و تشخیص آن به عهده خود فرد هست.

و همانطور که قبلا گذشت، اگر در تطبیق حکم بر موضوع دچار مشکل و تردید شد، مراجعه به عرف جامعه در این تشخیص به او کمک خواهد کرد.

و در موارد شبهه ناک و مشکوک هم حکم عقل رعایت جانب احتیاط هست. چون به هر حال در امری که احتمال حرام می دهیم و ضرورتی هم در کار نیست، احتیاط حکم می کند که پرهیز کنیم تا از مخالفت احتمالی امر خداوند هم اجتناب کرده باشیم. گرچه در هر صورت شرعا واجب نیست.

--------------
ادامه دارد...
.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۸/۱۲/۱۹, ۰۴:۳۴
و اما نکته ای که قبلا هم در موارد مختلف به آن اشاره شده است اینکه: در مورد موسیقی و احکام آن، لازم هست به فتوای مرجع تقلید خودتان مراجعه کنید. مطالبی که بنده عرض کردم بر اساس فتوای مقام معظم رهبری بود.

وگرنه فرضا در حال حاضر، آیت الله حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی، نظر دیگری در این خصوص دارند. ایشان تقریبا هر نوع موسیقی ای را حرام می دانند و نظرشان این هست که: «موسيقي و ترويج و تأسيس مراکز براي تعليم آن هم حرام است» در حالیکه دیگر فقها (با تفاوت ها و تفصیل هایی) قید لهوی و مطرب بودن را به نوعی در این تعریف دارند.

این هم که یکی از دوستان بزرگوار در مطالب قبلی اشاره داشتند که مثلا فلان مرجع دید بازتری نسبت به مرجع دیگر دارد و روشن فکرتر هست، عموما اینطور نیست.
بلکه مبنای استنباط احکام شرعی (که بر اساس منابع احکام بدست می آید) ممکن است متفاوت باشد. و فرضا مرجع تقلیدی از آیه و روایتی با توجه به ادله شرعی، برداشت حرمت داشته باشد و مرجع دیگری برداشت کراهت.

این بحث مفصلی هست و ارتباطی به تنگ نظری یا روشن فکری مراجع ندارد.

چون اگر فرضا فقیهی در زمینه احکام و مسائل شرعی یک فتوا و نظر از جانب نظر و سلیقه شخصی خود و بدون استناد به ادله شرعی بدهد، از عدالت ساقط می شود و جایگاهی در مرجعیت نخواهد داشت.

بله، مراجع تقلید نظر و استنباط شخصی خود را در مورد احکام شرعی به شکل فتوا یا احتیاط واجب و مستحب بیان می کنند، ولی اینها همگی بر اساس ادله شرعی هست نه سلیقه شخصی.

بحث تفصیلی در رابطه با فلسفه احکام و اجتهاد را می توانید در این دو تاپیک ببینید:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=11522
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=13389

در رابطه با موسیقی هم در این تاپیک مباحث مشابهی آمده است:
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878

.

وطن14
۱۳۸۸/۱۲/۱۹, ۱۲:۰۵
سلام
چرا یه دفعه دل شکسته شدین نکنه بخاطر همین کنسرتست!!!!!؟
من فکر می کنم اگه شما آهنگ های این خواننده رو تا الان توی خونتون گوش می کردین پس از نظر این خواننده و موسیقی مشکلی ندارین ولی با توجه به اینکه معمولا این جور کنسرت ها وضعیت مناسبی ندارند و دختر ها و....بقیشو خودتون میدونین بهتره شرکت نکنین ، در هر صورت خیلی سخت نگیرین.
البته بازم هر جور که صلاح میدونین عمل کنین.

دل شکسته
۱۳۸۸/۱۲/۱۹, ۱۶:۵۷
سلام
چرا یه دفعه دل شکسته شدین نکنه بخاطر همین کنسرتست!!!!!؟
من فکر می کنم اگه شما آهنگ های این خواننده رو تا الان توی خونتون گوش می کردین پس از نظر این خواننده و موسیقی مشکلی ندارین ولی با توجه به اینکه معمولا این جور کنسرت ها وضعیت مناسبی ندارند و دختر ها و....بقیشو خودتون میدونین بهتره شرکت نکنین ، در هر صورت خیلی سخت نگیرین.
البته بازم هر جور که صلاح میدونین عمل کنین.

سلام دوست عزیز ... نخیر من بخاطر این کنسرته دل شکسته نشدم :Graphic (16):
اینقدرم دیگه ارزش نداره که به خاطرش دل شکسته بشم !!
من زیاد آهنگ گوش نمیکنم !!
فقط بعضی وقتا که میام پای کامپیوتر آهنگ میزارم تا گوش بدم ولی خب دوست داشتم برم ببینم چه جوریه.
از نظر اینکه وضعیت مناسبی ممکنه بعضیا نداشته باشن حق با شماس و به خاطر اینجور مسائله که دو دل بودم.
البته کنسل شد، پولم تموم شد :Orange (11):
از پاسخگوی احکام هم خیلی ممنونم، الان نتونستم پست هاشون رو بخونم ولی صد در صد بعدا میخونم.

leadertime
۱۳۸۹/۰۱/۰۱, ۲۲:۴۶
و اما نکته ای که قبلا هم در موارد مختلف به آن اشاره شده است اینکه: در مورد موسیقی و احکام آن، لازم هست به فتوای مرجع تقلید خودتان مراجعه کنید. مطالبی که بنده عرض کردم بر اساس فتوای مقام معظم رهبری بود.

وگرنه فرضا در حال حاضر، آیت الله حاج شیخ لطف الله صافی گلپایگانی، نظر دیگری در این خصوص دارند. ایشان تقریبا هر نوع موسیقی ای را حرام می دانند و نظرشان این هست که: «موسيقي و ترويج و تأسيس مراکز براي تعليم آن هم حرام است» در حالیکه دیگر فقها (با تفاوت ها و تفصیل هایی) قید لهوی و مطرب بودن را به نوعی در این تعریف دارند.

این هم که یکی از دوستان بزرگوار در مطالب قبلی اشاره داشتند که مثلا فلان مرجع دید بازتری نسبت به مرجع دیگر دارد و روشن فکرتر هست، عموما اینطور نیست.
بلکه مبنای استنباط احکام شرعی (که بر اساس منابع احکام بدست می آید) ممکن است متفاوت باشد. و فرضا مرجع تقلیدی از آیه و روایتی با توجه به ادله شرعی، برداشت حرمت داشته باشد و مرجع دیگری برداشت کراهت.

این بحث مفصلی هست و ارتباطی به تنگ نظری یا روشن فکری مراجع ندارد.

چون اگر فرضا فقیهی در زمینه احکام و مسائل شرعی یک فتوا و نظر از جانب نظر و سلیقه شخصی خود و بدون استناد به ادله شرعی بدهد، از عدالت ساقط می شود و جایگاهی در مرجعیت نخواهد داشت.

بله، مراجع تقلید نظر و استنباط شخصی خود را در مورد احکام شرعی به شکل فتوا یا احتیاط واجب و مستحب بیان می کنند، ولی اینها همگی بر اساس ادله شرعی هست نه سلیقه شخصی.

بحث تفصیلی در رابطه با فلسفه احکام و اجتهاد را می توانید در این دو تاپیک ببینید:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=11522
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=13389

در رابطه با موسیقی هم در این تاپیک مباحث مشابهی آمده است:
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=878

.

بله حرف شما در باره مرجعیت درسته. بنده حرفم رو درست می کنم، نگاه امثال امام و آقای خامنه ای، بیشتر به مذاق روشن فکران خوش میاد.

زینب_الگوی صبر
۱۳۸۹/۰۱/۰۲, ۰۹:۱۸
پس تکلیف کسانی که مسلمانند دستورات اسلام را هم تا حدودی رعایت میکنند مرجع تقلید هم دارند اما موسیقیهای غیر مجاز گوش میدهند چیست مگه نه اینکه مرجع حرام دانسته و این رو خودش هم میدونه اما...
تکلیف اینجور اشخاص چیه؟؟؟