PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا دخترها باید حجاب داشته باشند ؟( سوال و جواب کودکانه )

پاسخگو
۱۳۸۹/۰۱/۰۲, ۰۹:۴۴
سلام علیکم
کودکان سوالاتی از ما می پرسند که لازمه با زبان خودشون پاسخ داده بشه تصور می کنم لازمه در انجمن مشاوره بخش کودک به اینگونه سوالات هم پرداخته بشه تا با همفکری همدیگر بتونیم پاسخ های درست و مناسب سن کودکانمان پیدا کنیم

مثلا این سوال رو مدتی پیش کودکی از بنده پرسید اینگونه جواب رو براش تهیه کردم چرا دخترها باید حجاب داشته باشند ؟

دختر خوبم میدونی كه خدا همه مارومیبینه و به ما گفته كه اگر كارای خوب انجام بدیم هر چی بخوایم بهمون میده ولی یه كارای بدی هم هستش كه اگر انجام بدیم خدا با ما قهر میكنه یكی از كارای خوب كه خداگفته من هر كسی این كارو انجام بده دوستش دارم حجابه...وقتي هم خدا آدم رو دوست داشت کاري مي کنه که بقيه آدما هم خيلي خيلي دوسش داشته باشن و باهاش مهربون باشن حتي اگه کسي هم روي زمين باشه که يه دختر ناز و زيبا رو با حجاب دوست نداشته باشه معلومه که اون آدم خدا رو دوست نداشته و دلش نمي خواسته به حرفاي خوب خدا گوش کنه ....فقط همیشه فكر كن كه خدا چی میخواد و اونو انجام بده...اونه كه این همه نعمت به ما داده اونه كه فقط باید حرفشو قبول كرد پس چادر چون حرف به وجود آورنده همه ماها هست باید گوش كرد...خدا هم با انجام این كار هوای مارو داره...
خدا در قران به ما مي گه كه حجاب را رعايت كنيم
وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها .
وبه زنان مؤمن بگو تا چشمهاى خود را (از نامحرم) و دامن و اندامشان (از عمل زشت)محفوظ دارند و زینت خود را جز آنچه ظاهر مى ‎ شود، بر بیگانگان آشكار نسازند(سوره نور ايه 31)
دخترم مي دوني چرا خدا گفته خانمها بايد حجاب داشته باشند برات يك مثال مي زنم تا خوب متوجه بشي
تا حالا دیدی یه غنچه گل زيبا كه رنگش مثل لب گلي بچه ها خوشگله ولباس سبزي پوشيده رو چه جوری و کجا ازش مراقبت میکنن حتما جواب مي دي معلومه تو گلخونه بله درست گفتي دور ازچشم همه آدمهایی که می خوان گلها رو بچینن فقط باغبان و کسایی که محرمن میتونن اونو ببینن و ازش مراقبت کنن اگه کسی هم غیر از اونا بخواد اون غنچه رو ببینه ازپشت شیشه یا از پشت پلاستیک گلخونه اینکارو میکنه دخترم تو هم مثل اون غنچه میمونی حجابم مثل اون شیشه یا پلاستیک گلخونه است که باعث میشه غریبه ها ومزاحمها طرفت نیان و نخوان تو رو از ریشه بکنن پس سعی کن حجابت رو رعایت کنی تاوقتی گل زیبا و شکفته ای شدی تمام گلبرگهات رو داشته باشی و اونا رو ازت ندزدیده باشن

هدی
۱۳۸۹/۰۱/۰۲, ۱۱:۰۱
حقيقتا اين پدر و مادرها و به تعبيري خانواده هستند كه در شكل گيري اعتقادات فرزندانشون بسيار موثر مي تونند عمل كنند و البته اين مساله از هر دو طرف مثبت و منفي مي تونه باشه .
تربيت ديني دختران در مقوله حجاب هم به شيوه مستقيم پاسخ به پرسشهاي كودكانه وي انجام ميگيرد و هم به شيوه غير مستقيم .
توجه به نوع اسباب بازيها - بويژه عروسكهايي كه بچه با آن بازي ميكند - سي دي هاي متفرقه اي كه براي بازي و سرگرمي او تهيه مي شود ، توجه به گروه همسالان و همبازيهاي او و نوع ارتباطي كه دارد همه و همه در تربيت ديني وي موثر است بويژه دختر بچه ها در مقوله حجاب بسيار تاثير پذير هستند .
مادران بايد توجه داشته باشند كه زماني كه دختر بچه خردسال و كوچكي تمايل به سر كردن چادر يا روسري يا مقنعه نمود اولا از رنگهاي مناسب سنش براي اين پوششها استفاده كنند ثانيا اندازه و سايز چادر يا روسري و مقنعه متناسب با جثه كودك باشد تا دست و پا گيرش نشود و از اوان خردسالي آشنايي وي با حجاب ، با سختي اين پوشش همراه نباشد و ثالثا تا حدامكان سعي كنند در قالب داستانها و قصه هاي كودكانه - كه با مهارت تربيتي خويش براحتي ميتوانند براي كودكشان قصه سازي كنند - محاسن حجاب را براي او در حدفهم و سنش بازگو و نهادينه كنند .

jahangardkocholo
۱۳۸۹/۰۱/۰۲, ۱۹:۲۳
با سلام
به نظر من یه طرح بسیار جالبی است که دوستان سوال را مطرحکنند و ما به دنبال جواب به صورت پاسخ های کودکانه و در حد فهم آنها باشیم.نظرتون چیه؟

The Praises to God
۱۳۸۹/۰۴/۱۴, ۲۰:۱۶
به نظر من یه طرح بسیار جالبی است که دوستان سوال را مطرحکنند و ما به دنبال جواب به صورت پاسخ های کودکانه و در حد فهم آنها باشیم.نظرتون چیه؟

سلام علیکم
به عنوان یک سوال (از زبان یک دختر بچه):

من با حجاب ممکنه خیلی خوشگل نشم
پس چرا باید روسری سرم کنم و حجاب داشته باشم؟
خوشحال میشم دوستان در پاسخگویی همکاری کنند.
پیشاپیش سپاسگذارم

The Praises to God
۱۳۹۰/۰۴/۲۷, ۰۶:۲۷
منتظر پاسخ های شما هستیم.

قاری قرآن
۱۳۹۰/۰۴/۲۷, ۱۶:۴۰
باید بهشون توی همون دوران کودکی فهموند که خودشونو رو عرضه نکنن

تا روحشون پاک بمونه ، حجاب واقعی روح رو پاک نگه میداره و از چالشهای

دنیا دور نگه میداره

The Punisher
۱۳۹۰/۰۴/۲۷, ۱۷:۰۳
سلام علیکم

پیشاپیش سپاسگذارم
پاسخی دارم شاید سودمند باشد
البته چون امکان حذفش است به طور رمزآلود میگم
اقا محمد خان : برای حکومت راحت در ایران باید مردم را گرسنه و نادان نگه داشت

یا صاحب الزمان (عج)
۱۳۹۰/۰۴/۲۷, ۱۷:۴۹
دخترم مي دوني چرا خدا گفته خانمها بايد حجاب داشته باشند برات يك مثال مي زنم تا خوب متوجه بشي
تا حالا دیدی یه غنچه گل زيبا كه رنگش مثل لب گلي بچه ها خوشگله ولباس سبزي پوشيده رو چه جوری و کجا ازش مراقبت میکنن حتما جواب مي دي معلومه تو گلخونه بله درست گفتي دور ازچشم همه آدمهایی که می خوان گلها رو بچینن فقط باغبان و کسایی که محرمن میتونن اونو ببینن و ازش مراقبت کنن اگه کسی هم غیر از اونا بخواد اون غنچه رو ببینه ازپشت شیشه یا از پشت پلاستیک گلخونه اینکارو میکنه دخترم تو هم مثل اون غنچه میمونی حجابم مثل اون شیشه یا پلاستیک گلخونه است که باعث میشه غریبه ها ومزاحمها طرفت نیان و نخوان تو رو از ریشه بکنن پس سعی کن حجابت رو رعایت کنی تاوقتی گل زیبا و شکفته ای شدی تمام گلبرگهات رو داشته باشی و اونا رو ازت ندزدیده باشن
سلام
اول تشکر کنم بابت این بحث مفیدتان
بعد یک سوال " اگر پرسیده بشه کی ها می خوان من را مثل اون گل قشنگه که کندند اذیت کنند" چه جوابی باید داده بشه آیا باید بچه را از همه ترساند و گفت "نامحرم ها می خوان تو را مثل آن گل اذیت کنند "؟

سلام علیکم

پیشاپیش سپاسگذارم

:Moshtagh:

جوياي علم
۱۳۹۰/۰۴/۲۸, ۰۰:۰۳
من پينهاد ميكنم كه فرق بين جلب توجه و زيبائي رو متوجه بشيد و براي فرزندتون توضيح بدين...البته اين عقيده بنده است كه حجاب فقط نفي جنبه هاي جلب توجه است و ارتباطي به زيبائي نداره. بهش ياد بدين كه جلب توجه بايد با شخصيت خلاق انجام بشه و نه با زيبائي.

The Praises to God
۱۳۹۰/۰۴/۲۸, ۰۱:۰۹
البته چون امکان حذفش است به طور رمزآلود میگم اقا محمد خان : برای حکومت راحت در ایران باید مردم را گرسنه و نادان نگه داشت
با سلام
قطعا و یقینا سبک و سیاق تربیتی هر شخص بر می گردد به اعتقادات و باورهای اون شخص و البته الگوهای اخلاقی که دارد.
شما اگر آقا محمد خان الگوی رفتاریتون هست پس از ایشون پیروی کنید.
ولی ما الگوهای بسیار بزرگی داریم(قرآن و اهل بیت علیهما سلام) که هیچگاه برای حکومت حاضر نیستند که مردم را گرسنه و نادان نگه دارند!!!!

رفتار حاکمان با مردم

چنان که از قرآن و سنت استفاده می شود، حاکمان دو نوع رفتار با مردم داشتند:
1. شیوه رفتاری مبتنی بر اهانت به مردم

در این باره قرآن کریم، یکی از ویژگی های فرعون و فرعون صفتان را بی اعتنایی به کرامت انسان ها و برخورد اهانت آمیز با آنان می داند. خداوند در این کتاب آسمانی می فرماید: «فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطاعُوهُ؛ فرعون قومش را کوچک و تحقیر کرد تا از او پیروی کردند». نکته ای که از این آیه شریفه استفاده می شود، این است که فرعون ابتدا حق مسلّم مردم زمان خودش؛ یعنی کرامت آنها را زیر پا نهاد و مردم را خوار کرد و آن گاه آنان را به اطاعتی ذلیلانه از خود وادار ساخت.
2. شیوه رفتاری مبتنی بر تکریم انسان

پیامبران و بزرگان الهی، نمونه کامل رفتار کریمانه با انسان ها هستند. این رفتار ایشان حتی شامل کسانی چون فرعون نیز می شد. برای نمونه، خداوند به موسی و هارون دستور می دهد که با او ملایم و نرم سخن بگویند: «وَقُولا لَهُ قَوْلاً لَیِّنًا لَعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشی؛ با فرعون! به نرمی سخن بگویید، شاید او فطرت خداخواهی خود را به یاد آورد یا بترسد».
پیام متن:

1. برخورد تحقیرآمیز و پایمال کردن کرامت انسان، ویژگی فرعون و فرعونیان است.
2. رفتار کریمانه، حق انسان است، حتی در برخورد با دشمن خدا و پیامبر.
انواع رفتار کریمانه

رفتار مبتنی بر تکریم را از دو جهت می توان بررسی کرد:
1. رفتار کریمانه مبتنی بر روابط دینی.
2. رفتار کریمانه مبتنی بر روابط انسانی.
امام علی در روابط اجتماعی با مردم، رفتاری کریمانه با هدف بزرگ داشت انسانیت مردم داشت، نه شرایط دیگری چون دین و مذهب. ایشان در عهدنامه معروفش می فرماید:
وَ اَشْعِرْ قَلْبَکَ الرَّحْمَةَ لِلرَّعِیَّةِ وَ الْمَحَبَّةَ وَ اللُّطْفَ بِهِمْ وَ لا تَکُونَنَّ عَلَیْهِمْ سَبُعا ضاریا تَغْتَنِمُ اَکْلَهُمْ، فَاِنَّهُمْ صِنْفانِ اِمّا اَخٌ لَکَ فِی الدِّینِ اَوْ نَظیرٌ لَکَ فِی الخَلْقِ.
مهربانی را پوشش دل خود قرار ده و با مردم دوست و مهربان باش. مبادا مثل حیوان درنده خویی باشی که خوردن مردم را غنیمت می شماری؛ زیرا مردم دو دسته اند: گروهی برادر دینی تو و گروهی دیگر همانند تو در آفرینش هستند.
واژه «الرّعیة»؛ (مردم) شامل مسلمان و غیرمسلمان می شود و نهی امام از اینکه حاکم نباید درنده خو باشد، به این نکته اشاره دارد که تجاوز به حقوق دیگران، انسان را از مقام انسانیت دور می کند و در ردیف حیوانات قرار می دهد.
«در این بخش از عهدنامه، سه واژه «الرحمه، المحبه، اللطف» آمده است که هر کدام، مقدمه و زمینه به وجود آمدن دیگری است». این سه رفتار انسانی، حافظ کرامت مردم خواهد شد و «رفتار کریمانه مبتنی بر روابط انسانی، می تواند مبنای حقوقی در مناسبات سیاسی دولت و مردم نیز قرار گیرد.» حتی به قانون و آیین نامه اداری تبدیل شود. نکته دیگر آنکه تفاوت رفتار و روابط اجتماعی حکومت اسلامی با دیگر حکومت ها در اصلاح بینش و نگرش مردم است؛ یعنی حکومت دینی افزون بر اینکه وظایف مشخص شده همه حکومت ها را انجام می دهد، یک قدم بیشتر بر می دارد و «زمینه های اصلاح مردم را فراهم می سازد.» فراهم کردن زمینه های اصلاح، مقدمه ایجاد و حفظ کرامت انسانی است و اصلاح نیز موضوعی فراگیر و شامل همه انسان هاست.

لینک مطلب بالا (http://www.hawzah.net/FA/MagArt.html?MagazineID=0&MagazineNumberID=0&MagazineArticleID=43114)

همچو آقا محمد خان ها الان کجا هستند و نوع تفکرشان در کجای تاریخ است ؟؟
و تفکر اسلام کجا قرار دارد؟!
خواهشا این بحث رو اینجا ادامه ندید اینجا بخش مشاوره است!

پاسخگوی مباحث اعتقادی
۱۳۹۰/۰۴/۲۸, ۰۱:۱۰
سلام علیکم

پیشاپیش سپاسگذارم
به نام خدا
سلام دخترم

درسته که ممکنه انسان با حجاب خوشگل نشه اما باید بدونی که انسان یک چهره معنوی و روحانی داره که زیبایی اون مهمتر از چهره ی ظاهریشه. وقتی که ما دستورات خدا رو رعایت می کنیم اون چهره ی روحانی و معنوی مون زیبا می شه و پیش خدا عزیز میشیم.

The Praises to God
۱۳۹۰/۰۴/۲۸, ۱۴:۲۶
تشکر از جناب پاسخگو
سوال بعدی رو ایشون مطرح کردند:

بعد یک سوال " اگر پرسیده بشه کی ها می خوان من را مثل اون گل قشنگه که کندند اذیت کنند" چه جوابی باید داده بشه آیا باید بچه را از همه ترساند و گفت "نامحرم ها می خوان تو را مثل آن گل اذیت کنند "؟
سوال بسیار خوبی هست
کاربران گرامی ممنون می شم باز هم در پاسخگویی همکاری بفرمایید.

نازبانو
۱۳۹۰/۰۴/۲۸, ۱۹:۵۴
چقدر بچه های این دوره زمونه باهوش شدن...فکر میکردم همینقدر که دوست داشته باشن حجاب داشته باشن کافیه اما انگار زیادی علمی از الان فکر میکنن
من شخصا بهش میگفتم خدا دوست داره تو فقط برای خودش زیبا باشی نه که زیباییتو به رخ همه بکشی جوری که همه بخوان شبیه تو بشن...اون وقت کار به این سوال نمیکشید دیگه

یسنا20
۱۳۹۰/۰۴/۲۹, ۰۰:۱۱
ولی بنظرتون سخت نیست که یه دختر بچه تو دوران بچگیش که فقط هوای بازی کردن توسرشه ومیخواد همیشه ازاد باشه بعد مابیاییم به روسری وچادرو و ....مقیدش کنیم.هرچی زمان خاص خودشوداره.

قاری قرآن
۱۳۹۰/۰۴/۲۹, ۰۰:۴۳
به خاطر امنیت اخلاقی جامعه

تنوير
۱۳۹۰/۰۴/۲۹, ۰۸:۳۹
به دلیل آیات متعدد قران که یکی از آنها آیه 59 سوره احزاب است:

« یا ایهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساءالمومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین و کان الله غفورا رحیما»
(ای پیامبر، به زنان و دخترانت و نیز به زنان مومنین بگو خود را بپوشانند تا شناخته نشوند و مورد اذیت قرار نگیرند. و خداوند بخشنده مهربان است.)

moh3n_ilya
۱۳۹۰/۰۴/۲۹, ۱۹:۴۴
ولی بنظرتون سخت نیست که یه دختر بچه تو دوران بچگیش که فقط هوای بازی کردن توسرشه ومیخواد همیشه ازاد باشه بعد مابیاییم به روسری وچادرو و ....مقیدش کنیم.هرچی زمان خاص خودشوداره.اولا که تو بچگی کسی رو اجبار نیست به کاری مقیدش کنیم.اصلا در دوران بزرگی هم اجباری برای کاری نیست.بله همه چیز زمان خاص خودشو داره فقط ماباید شناختشو به دست بیاریم

moh3n_ilya
۱۳۹۰/۰۴/۲۹, ۱۹:۴۷
حجاب که فقط برای دخترا نیست.حجاب برای پسرها هم هست.پس چرا دخترها باید حجاب داشته باشن اشتباهه.درضمن مگه حجاب بده که این سوالو پرسیدید

تنوير
۱۳۹۰/۰۴/۳۰, ۰۶:۵۷
آیه دیگر در این مورد : سوره مبارکه نور آیه شریفه 31 :

وقل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن ویحفظن فروجهن ولا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها ولیضربن بخمرهن على جیوبهن ولا یبدین زینتهن الا لبعولتهن او ابائهن او اباء بعولتهن او ابنائهن او ابناء بعولتهن او اخوانهن او بنی اخوانهن او بنی اخواتهن او نسائهن او ما ملكت ایمانهن او التابعین غیر اولی الاربة من الرجال او الطفل الذین لم یظهروا على عورات النساء ولا یضربن بارجلهن لیعلم ما یخفین من زینتهن وتوبوا الى الله جمیعا ایها المؤمنون لعلكم تفلحون

و به زنان ایمان آورده بگو که نگاه شان را پایین و بدور از نامحرمان دارند و پاکدامنی خود را حفظ کنند و آرایشها .و زینتهای خود را آشکار نسازند مگر آنچه ظاهر شدنش ضروریست و مانعی ندارد ( صورت و دو کف دست ) و روسریهایشان را بر گردن و سینه افکنند و زیبایی هایشان را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا فرزندانشان یا فرزندان شوهرانشان یا برادرانشان و یا پسران برادران و خواهرانشان یا زنانشان و برده های خود یا مردانی که رغبت جنسی در آنان نیست یا کودکانی که هنوز به اندام زنان اطلاع نیافتند .
و پاهایشان را بر زمین نزنند ( که صدا دهد ) زیرا اینگونه خود را به نمایش می نهند و زینت خود ( اندام ) خود را آشکار می سازند و همگی ایمان آورندگان بایستی بسوی خدا بازگردید تا رستگار شوید.

قاری قرآن
۱۳۹۰/۰۴/۳۰, ۱۰:۲۰
حجاب برای دخترها زینته
ولی خدا کنه با حجاب اجباری در سن پایین اونها رو زده نکنیم

The Praises to God
۱۳۹۰/۰۴/۳۰, ۱۷:۲۷
ولی بنظرتون سخت نیست که یه دختر بچه تو دوران بچگیش که فقط هوای بازی کردن توسرشه ومیخواد همیشه ازاد باشه بعد مابیاییم به روسری وچادرو و ....مقیدش کنیم.هرچی زمان خاص خودشوداره.
سلام بزرگوار
کودکان باید از قبل از رسیدن به بلوغ با واجبات دینی آشنا بشن
اگر ما از "دختر بچه" اینجا نام بردیم منظورمون بچه 2-3 ساله نیست
کودکب که دارد خوب و بد زندگی را آرام آرم متوجه می شود
قطعا ذهن پرسشگر او ، به طرف مساله پوشش هم خواهد رفت
پس دلیل این پرسش و پاسخ محدود کردن او نیست
بلکه شروع آموزش است.

پاسخگوی مباحث اعتقادی
۱۳۹۰/۰۵/۰۶, ۱۴:۰۷
به نام خدا

(به زبان کودکانه) دخترم درسته که نباید بچه ها رو با زور و بد اخلاقی به کاری مجبور کرد، اما تشویقشون برای انجام کارهای خوب لازمه و چیزهای سخت رو آسون می کنه.

و باید بدونیم که انسان ها معمولاً کارهاشون به خصوص پوششون بر اساس عادته، خصوصاً خانم ها و دخترها خیلی تابع عادت ها و فرهنگ خانوادگی و اجتماعی هستن. یعنی وقتی به نوعی از پوشش و لباس عادت کنه و خو بگیره دیگه تغییر اون براش سخته.

بنابراین اگه شما دختر خوبم از بچگی به لباس های ناجور و بی حجابی در مقابل نامحرم عادت کنی و این عادت رو تغییرش ندی تا بزرگ بشی اون موقع به سن بلوغ هم که می رسی مرتکب بدپوششی و بی حجابی می شی و خدا رو از خودت ناراضی می کنی.
ولی اگه برعکس، جلو نامحرم همیشه سعی کنی مثل خانم های با حجاب لباس بپوشی هم شخصیت و احترام برای خودت می سازی و هم خدا ازت راضی می شه و دوست داره. و بعداً دیگه رعایت حجاب برات سختی نداره و لذت بخش و شیرین هم میشه.

اصلاً اگه دقت کرده باشین، بچه ها توی سن کودکی بیشتر دوست دارن مثل بزرگترها لباس بپوشن و ادای اونارو در بیارن و با چادر و این چیزا خاله بازی و عروسک بازی کنن و توجهی به سختی و گرما و مسایل دیگه ندارن.
این نشون می ده که پیدا کردن شخصیت برای بچه ها مهمتره و حاضرن به خاطر این سختی هارو تحمل کنن.

البته گاهی هم بزرگترها بدآموزی می کنن و به دست بچه ها بهانه می دن حرف دهن بچه ها می ذارن و مثلاً میگن فلان لباس ها رو نپوش گرمه و سخته و یا زشت میشی و ....

به هرحال امیدوارم در مورد بچه ها این شکوفه ها و جوانه های با طراوت جوری رفتار نکنیم که آینده و آخرتشون تباه بشه.

reyhaneh114
۱۳۹۰/۰۵/۰۶, ۱۶:۲۸
به نظر من پدر و مادر باید از همون بچگی و بازبان بچگی و مادر باحجاب کردن خودش قضیه حجاب رو تو خانواده جابندازن.