PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : غیرت و مردانگی

حکمتی فرد
۱۳۸۹/۰۲/۰۶, ۱۰:۳۲
هو الحق

نابودی غیرت و مردانگی

http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/dorr/Gheyrat.jpg

پيامبر(ص) فرمود: ان‌ الله‌ يحب‌ من‌ عباده‌ الغيور:

خداوند از بين‌ بندگان‌ خود، انسان‌هاي‌ غيرتمند را دوست‌ دارد.

یکی از آثار زشت دوست دختر داشتن آن است که این موضوع به تدریج باعث از بین رفتن غیرت و مردانگی مرد میگردد به گونه ای که بعد از گذشت مدت کوتاهی از این دوستی ها نسبت به ناموسش بی تفاوت خواهد شد به عنوان مثال جوانی که تمایل دارد در رفت و آمد های فامیلی یا همسایگان با دختر یکی از آنان دوست شود گاهی برای رسیدن به این هدف با برادر دختر رفیق میشود تا خواهرش را شکار کند بعضی از اوقات هم جلسات دوستانه همراه با انواع آلودگی اعم از موسیقی و رقص و دیدن فیلم های مبتذل تشکیل میدهند تا هر کدام با دوست دخترشان باشند طبیعی است اگر جوانی بخواهد با خواهر رفیقش دوست شود در مقابل رفیقش هم انتظار دارد او هم خواهرش را بیاورد و اگر حساسیت نسبت به خواهرش نشان دهد رفیقش میگوید چطور تو دوست داری با خواهر من ولی من با خواهر تو نباشم لذا برای اینکه به هدفش برسد مجبور میشود نسبت به خواهرش حساسیت نشان ندهد اگر این برنامه ها ادامه نیابد بعد از مدتی بطور کلی انسان نسبت به ناموسش اعم از خواهر مادر دختر و همسر بی تفاوت میشود حتی گاهی عفت و پاکدامنی را عقب افتادگی میداند و از اینکه ناموسش در انتظار نامحرمان به صورت مبتذل ظاهر شود لذت میبرد و خود را پیشرفته و متمدن و با فرهنگ به حساب میآورد و در برخی از اوقات چنان شیطان این افراد را در لجن زار گناه فرو میبرد و غیرت و مردانگی را از آنها میگیرد که حاضرند ناموس یکدیگر را در اختیار هم قرار دهند بر همین اساس در کشورهای غربی و ایران قبل از انقلاب اسلامی محل هایی به نام دانسینگ (رقاص خانه) وجود داشت و هر کس که میخواست به انجا برود موظف بود همراه همسر یا خواهر و دخترش به محل رقص برود و اصولا مرد تنها یا زن تنها را راه نمی دادند در برنامه دانسینگ که با خوردن انواع مشروبات و نواختن موسیقی و رکس همراه بود هر مردی ناموسش را برای رقصیدن به دیگری واگذار میکرد و خود او دختر و زن دیگران را برای رقصیدن انتخاب میکرد و کارهای دیگری که نوشتن آن شرم آور و شاید تلویج گناه باشد را انجام میداد آری نتیجه این دوستی ها و رابطه نامشروع چیزی جز این جلسات ننگین و آلوده نخواهد بود اگر گاهی در برخی از شهرها از جلساتی به عنوان پارتی زنان مردان آلوده ای را دستگیر میکنند نتیجه ترویج فرهنگ ابتذال است امروز تمام تلاش دشمنان داخلی و خارجی آن است که با ایجاد ارتباط دوستی بین دختران و پسران جامعه را به چنین مفاسدی سوغ دهند مردی که دوست دارد با زن نامحرمی در اداره یا شرکت و یا در جشن ها و مهمانی ها بگو و بخند داشته باشد طبیعی است که دیگر نمیتواند نسبت به ناموس خودش غیرت نشان دهد زیرا هانطوری که این شخص دوست دارد با زنان نامحرم بگوید و بخندد دیگران هم دوست دارند با ناموس او این رفتار را داشته باشند و گاهی از اوقات ثمره این جلسات ارتباط نامشروع زنان شوهر دار با مردان متاهل میباشد بنابراین اگر ما بخواهیم عفت و پاکدامنی در زنان و غیرت در مردان محفوظ بماند چاره ای جز عمل به دستورات اسلام عزیز نداریم اگر موازین شرع مقدس رعایت نگردد این جلسات و رفتامد ها نتیجه ای جزآلودگی و رواط نامشروع و زنا نخواهد داشت .

ابوسعيد خدری‌ از پيامبر(ص) نقل‌ كرده‌: الغيرة‌ من‌ الايمان‌ و البذاء من‌ النفاق‌: غيرت‌ از ايمان‌ است‌ و بي‌ غيرتي‌ و بد زباني‌ از نفاق‌ است‌.

منابع : نهج الفصاحه، ص 152، و كنزالعمال، ج3، ص 386 - صادق احسانبخش، آثار الصادقين، ج16، ص 128، به نقل از بحارالانوار ، ج68، ص 342.

منبع:http://www.a-ahkam.blogfa.com/

نوشته شده توسط علی

حکمتی فرد
۱۳۸۹/۰۲/۱۶, ۰۹:۳۵
جوانان عزیز غیرت داشته باشید !!!:Gol:

shaghaiegh
۱۳۸۹/۰۲/۱۹, ۱۳:۵۹
متاشفانه این مساله در روابط اجتماعی وخانوادگی رواج پیدا کرده و امروزه رفتارهای ناپسند باب شده

تكاثر
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۱:۱۴
قال تکاثر:به نظر من غیرت زینت مردان است

فرشته نجات
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۱:۴۹
من از این تعجب میکنم....که بعضی آقایون افتخار میکنن به اینکه همسرشون با بدترین وضع ممکن بیاد بیرون و خودنمایی کنه..........
پس با صدای بلند میگیم
ای مرد غیرتت کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟حجاب همسرت کووووووو؟؟؟؟؟؟؟؟

belher2
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۲:۴۲
بنام خدا
در باره غيرت كه به نظر من ابعاد گوناگوني داردتنها مسائل خانواده وحجاب وناموس پرستي را شامل نمي شود
بلكه دين پرستي وميهن پرستي وهمنوع دوستي و... رانيز شامل ميشود.
به دريا پا نهاد وتشنه لب بيرون شد از دريا
جوانمردي نگر همت ببين غيرت تما شا كن
به همين دليل غيرت شامل زنان هم ميشود وزنان با غيرتند كه فرزندان با غيرت تحويل جامعه ميدهند.

مجیب
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۳:۲۸
غیرت حالتی است مربوط به روح که نشأت گرفته از حبّ به شیء است و این موجب می شود که انسان کوشش کند، آن شیء را که حفظ او عقلاً و شرعاً لازم است، حفظ کند. این تعریف علمای اخلاق از غیرت بود.

پس معلوم ميشه كه بعضي از آقايون اصلا همسرانشون رو دوست ندارن

Enerji
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۳:۵۷
غیرت حالتی است مربوط به روح که نشأت گرفته از حبّ به شیء است و این موجب می شود که انسان کوشش کند، آن شیء را که حفظ او عقلاً و شرعاً لازم است، حفظ کند. این تعریف علمای اخلاق از غیرت بود.

پس معلوم ميشه كه بعضي از آقايون اصلا همسرانشون رو دوست ندارن

میزان دوست داشتن مگه غیرته ؟ .. لطفا منبع این تعریفتون رو هم ذکر کنید . از کجا نقل کردید

جناب حکمتی فرد شما که دم از غیرت میزنید چطور عکس خواهر و مادر مردم رو گذاشتین اول تاپیکتون ؟!؟!!!

مجیب
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۴:۵۹
.. لطفا منبع این تعریفتون رو هم ذکر کنید . از کجا نقل کردید

!!

الان وقت ندارم نظرم را در خصوص قسمت اول سوالتون بيان كنم
اما منبع تعريف
منبع: پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ مجتبی تهرانی
http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=88724 (http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=88724)

Enerji
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۵:۰۸

پس حتما زن ها هم شیء هستند ؟ "حب به شیء"

مقاومت
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۸:۲۸
پس حتما زن ها هم شیء هستند ؟ "حب به شیء"

غیرت حالتی است مربوط به روح ، نه مربوط به مرد ها !!
هر انسانی ، چه زن باشد چه مرد ، میتواند نسبت به چیزی که به آن علاقه مند است غیرت داشته باشد. شیء یک لفظ عام است. تمام چیزهایی که انسان ممکن است به آنها علاقه مند شود.

Enerji
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۱۹:۳۷
غیرت حالتی است مربوط به روح ، نه مربوط به مرد ها !!
هر انسانی ، چه زن باشد چه مرد ، میتواند نسبت به چیزی که به آن علاقه مند است غیرت داشته باشد. شیء یک لفظ عام است. تمام چیزهایی که انسان ممکن است به آنها علاقه مند شود.

توجیه خوبیه .. اگر به موضوع تاپیک دقت کنید متوجه میشید راجع به چیه .. علاقه مندی تا غیرت خیلی فاصله داره ... ممکنه من به شیء ای علاقه مند باشم اما غیرت ندارم روی اون شیء .. غیرت از نظر شما یعنی چی ؟

مقاومت
۱۳۸۹/۰۴/۲۲, ۲۰:۵۳
توجیه خوبیه .. اگر به موضوع تاپیک دقت کنید متوجه میشید راجع به چیه .. علاقه مندی تا غیرت خیلی فاصله داره ... ممکنه من به شیء ای علاقه مند باشم اما غیرت ندارم روی اون شیء .. غیرت از نظر شما یعنی چی ؟

وقتی شما به چیزی علاقه مند باشید ، برایتان مهم میشود. نسبت به آن حساس هستید و از آن مراقبت می کنید. غیرت هم تقریبا یعنی همین. اگر شما به چیزی علاقه نداشته باشید و برایتان مهم نباشد ، نسبت به آن بی تفاوت خواهید بود ،حساسیتی روی آن ندارید ، هر اتفاقی برایش بخواهد بیفتد ، خود را مسئول نمیدانید و اصلا برایتان اهمیتی ندارد. البته میزان غیرت به موجودات هم بر اساس میزان علاقه ای که به آنها داریم متفاوت است.

این نظر شخصی من است. شاید اشتباه باشد. تعریف شما از غیرت چیست؟

مجنون
۱۳۸۹/۰۴/۲۳, ۰۴:۱۸
غیرت...غیرت...غیرت
کلمه ای که داره منقرض میشه...:grye:
اصلا نمیدونم ناراحتیم رو در قالب کدوم جمله بیان کنم.:grye:
من امروز مردانی رو میبینم که به بدحجابی زنشون افتخار میکنن...و زنانی که وقتی یک زن زیبا در خیابان میبینند اون رو به شوهرشون نشون میدهند!!!
مردانی رو میبینم که وقتی میفهمند زنشون در برخورد با نامحرم....(سانسور)...کرده قهقه ای از غرور و افتخار سر میدن
و زنانی که وقتی میشنوند دوستشون زیبایی مردشون رو تحسین میکنه قرار ...(سانسور)... رو با شوهرشون میدهند
دوستان کانونی غیور من... قدر خودتون رو بدونید...
در روزگاری که پسران و دختران(مثلا) شیعه شب ساعت 3 با حالت مستی و دیوانگی از (سانسور)...پارتی ها برمیگردن شما اینجا جمع شدید و سعی میکنید ایمانتون رو قوی تر کنید...
همین هم از عنایات خداست...:roz:
چون خدا نسبت به مومنین و مومنات غیور هست و نمیزاره از راه به در بشن...
یا علی(ع)...

majidoo
۱۳۸۹/۰۴/۲۳, ۰۵:۱۷
وقتی شما به چیزی علاقه مند باشید ، برایتان مهم میشود. نسبت به آن حساس هستید و از آن مراقبت می کنید. غیرت هم تقریبا یعنی همین. اگر شما به چیزی علاقه نداشته باشید و برایتان مهم نباشد ، نسبت به آن بی تفاوت خواهید بود ،حساسیتی روی آن ندارید ، هر اتفاقی برایش بخواهد بیفتد ، خود را مسئول نمیدانید و اصلا برایتان اهمیتی ندارد. البته میزان غیرت به موجودات هم بر اساس میزان علاقه ای که به آنها داریم متفاوت است.

این نظر شخصی من است. شاید اشتباه باشد. تعریف شما از غیرت چیست؟

صد در صد اشتباهه.
اکثر مردم به مادیات علاقه دارن آیا این خصلت بده؟
مسلما در حد معقولش خوبه.
حالا آیا غیرت(تعصب)داشتن نسبت به مادیات خوبه ؟
مشخصه که اصلا درست نیست. چون چیزیه که خدا به هرکس به اندازه خودش داده و اگر بخاد آنی اونارو
میگیره. حالاهرکس رو مالش غیرت داره با از دست دادنشون تمام عمر میزنه تو سر خودشو حسرت می خوره.

majidoo
۱۳۸۹/۰۴/۲۳, ۰۵:۲۱
بعضی چیزا مثل شراب و لقمه حرام غیرت رو از بین میبرن.
فکر می کنید این چیزا علاقه به دنیارم از بین می برن!؟

مجیب
۱۳۸۹/۰۴/۲۳, ۰۷:۳۹
.. غیرت از نظر شما یعنی چی ؟

حفظ و حراست از امری که حفظ آن عقلاً لازم است.
اگه مي گم بعضي از آقايون همسرانشون رو دوست ندارن چون الان تو جامعه ما آقايوني هستند كه از خانمي كه همراهشونه مي خوان كه طوري در جامعه ظاهر بشه كه هر لحظه امكان داره انواع نگاه هاي ناپاك و ... متوجهشون بشه و مورد آزار قرار بگيره، حالا انصافا ميشه آدم چيزي رو دوست داشته باشه و در معرض آسيب ها قرارش بده؟

مجیب
۱۳۸۹/۰۴/۲۳, ۰۷:۴۴
.
حالا آیا غیرت(تعصب)داشتن نسبت به مادیات خوبه ؟

بزرگوار غيرت با تعصب خيلي فرق ميكنه:Rose:
تعصب حمايتي است که از حق تجاوز کرده، انصاف را از دست داده و به باطل داخل شده. اما غيرت يا حميت به معناي حمايت کردن منطقي و منصفانه از حق مي باشد و در مورد چيزي که حمايت از آن لازم است. مانند دين، آبرو، اولاد، اموال، همسر و ... . غيرت، نگاهباني، محافظت و کوتاهي نکردن در حمايت از چيزهايي است که حمايت از آن شرعا لازم است.

belher2
۱۳۸۹/۰۴/۲۳, ۰۸:۱۱
بررسي غيرت ديني
«غيرت» يعني داشتن حساسيت شديد براي قطع نظر غير است از آنچه كه به انسان تعلق دارد (اعم از ناموس يا دين و ...). پيامبر اسلام(ص) غيرت را جزء ايمان دانسته، مي فرمايد: « ان الغيرة من الايمان ؛». بحارالانوار، ج 71، ص 342 غيرت گونه‏هاي متفاوتي دارد كه بعضي پسنديده و برخي ناپسند است. پيامبر اكرم مي فرمايد: «غيرتي هست كه خدا دوست دارد و غيرتي هست كه خدا دوست ندارد. غيرتي كه دوست دارد، غيرت ورزي در تهمت و بدگماني است و غيرتي كه دوست ندارد، غيرت نشان دادن در جايي است كه بدگماني و تهمت در بين نباشد» کنزالعمال 7067 به عبارت ديگر بايد نسبت به موارد تهمت آور، حساس بود و در حد امكان از آن دوري کرد و يا زمينه‏هاي آن را از بين برد.
«غيرت ديني» به معناي دفاع و پاسداري از ارزش هاي ديني است. از اين رو به عنوان بهترين نوع غيرت محسوب مي‏گردد. مقتضاي غيرت ديني اين است كه همه ما به اصول و ارزش هاي ديني اسلام پايبند باشيم و به صورت آگاهانه و منطقي، از اين فرهنگ پاسداري كنيم. همچنين اگر ديديم بيگانگان به ارزش هاي ديني و فرهنگي ما تعرض مي كنند با هوشياري و جديت كامل در برابر آنان بايستيم. محمد صادق شجاعي مجد، صباح، شمارة 5 و 6، ص 36

ج. تعصب و غيرت ديني.
از نظر لغوي تفاوت‏هايي بين تعصب با غيرت ديني وجود دارد و به نوعي تعصب معناي وسيع تري نسبت به غيرت ديني داشته و مصاديق بيشتري شامل مي شود. نقطة اشتراک آن دو نيز اين است که شخص با درك و آگاهي كامل نسبت به دين و ارزش هاي ديني خويش حساسيت كامل داشته باشد و در مقابل تعرض بيگانگان به آن، ايستادگي کند. و نقطه افتراق آن دو هم در مواردي است كه يا تعصب در امور غير ديني باشد و يا اينكه تعصب در دين است؛ اما شخص كوركورانه و بدون دليل و منطق از دين خود دفاع مي‏كند.

موفق باشید

majidoo
۱۳۸۹/۰۴/۲۵, ۱۰:۵۴
بزرگوار غيرت با تعصب خيلي فرق ميكنه:rose:
تعصب حمايتي است که از حق تجاوز کرده، انصاف را از دست داده و به باطل داخل شده. اما غيرت يا حميت به معناي حمايت کردن منطقي و منصفانه از حق مي باشد و در مورد چيزي که حمايت از آن لازم است. مانند دين، آبرو، اولاد، اموال، همسر و ... . غيرت، نگاهباني، محافظت و کوتاهي نکردن در حمايت از چيزهايي است که حمايت از آن شرعا لازم است.

ممنون ، حق با شماست.