PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بچه مذهبي ها شما رو به خدا احترام همسرتان حفظ كنيد.

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۱۰, ۰۹:۴۷
با سلام.
از تمام بچه مذهبي ها و مسلمونا مي خوام به اين مطلب توجه كنند. من كه خيلي دلم به درد اومد.

چند روز پيش يكي از اقوام از سفر عتبات عاليات آمده بودند و همه فاميل منزل ايشان دعوت بوديم. سر سفره يك مطلبي توسط يكي از مهمانان گفته شد كه همگي زديم زير خنده. در اين حين صداي فرياد يكي از آقايون كه پسر جواني هم بود و تازه عقد كرده بود بلند شد كه مگه نگفتم حق نداري بخندي دندونات معلوم ميشه. همه يكدفعه شوكه شديم و متوجه شديم كه داره سر همسرش داد مي زنه . يكهو همه ساكت شدند. اون دختر جوان طفلك سرش به زير انداخته بود و از خجالت حرفي نمي زد. بزرگترهاي فاميل شروع كردند به انتقاد از اين آقا. صحنه خيلي بد و درد آوري بود. اين آقا به اصطلاح از بچه هيئتي هاست كه خيلي اهل مستحبات و مقيد به محرم و نامحرم و دوستدار اهل بيت است.
خيلي ناراحت شدم. اين دختر را ميشناختم. يك خانم به تمام معناست. يك فرشته است كه وقتي مجرد بود نماز شبش ترك نميشد. اجازه نداده بود نامحرم نگاهش بهش بيفته. يك كلمه دروغ و غيبت از دهان اين دختر نشنيدم. هميشه و همه جا مطيع شوهرش يود و حتي در تفريحات يا مهمانيهايي كه ما دخترا با هم داشتيم به خاطر شوهرش شركت نمي كرد...اون وقت اين جوري بايد مزدش را مي گرفت...آخه اين رواست...در ثاني اگر اون تذكر را نمي داد كه كسي متوجه نميشد...همه داشتند براي خودشان مي خنديدند...اين جوري كه بدتر جلب توجه كرد و خودش آبروي همسرش رو برد...

خدا شاهده تا صبح اون قدر براي اين دختر گريه كردم كه خوابم نبرد...خيلي دلم شكست...به درگاه خدا ضجه زدم كه خدايا هواي اين خواهرم رو داشته باش و اون آقا را كه از روي ناآگاهي اين كار رو كرد ببخش...نكنه خشمت دامن گير اين شخص بشه...

آخه بچه مومنا بچه مذهبي ها بچه هيئتي ها اين جوري ميخواهيد سرباز آقا بشيد؟
سربازي آقا به گذاشتن محاسن بلند و به دست كردن انگشترهاي رنگارنگ نيست؟
با اين كارتون دل آقا را مي شكنيد...
آيا پيامبر(ص) ، ائمه يا بزرگان و علما اينگونه با همسرانشان رفتار مي كردند؟
بد نيست زندگينامه ايشان را مطالعه بفرماييد.
نكنيد اين كارها را...
غيرت و تعصب خوبه اما اگر زياده روي بشه موجب خشم خدا و پيغمبر است و نشان دهنده بيماري روح است. هر موردي يا مشكلي يا انتقادي هست مي توانيد در خفا به همسرتان گوشزد كنيد و جلوي جمع آبروي او را حفظ كنيد.يا حق.

seyed133
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۷:۳۱
غيرت و تعصب خوبه اما اگر زياده روي بشه! موجب خشم خدا و پيغمبر است و نشان دهنده بيماري روح است.

به نام خدا
سلام سرکار گرامی

غیرت هر چه بیشتر باشه خوبه
اونی که شما می فرمایید دیگه اسمش غیرت نیست یه اخلاق رذیله هستش
وگرنه همیشه غیرت محترمه :salavat10:

ببخشید کسی می دونه غیرت به انگلیسی چی میشه؟
اخه من تو یکی از سخنرانی های استاد نقویان شنیدم که ایشون می فرمود در انگلیسی اصلا کلمه ای به این عنوان وجود نداره!

hades
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۸:۱۴
سلام
بنده به عنوان یک مرد و سپس به عنوان یک هیاتی و سپس به عنوان یک مسجدی از این عمل زشت بسیار ناراحت شدم :Black (6):
و این را نه نشانه غیرت بلکه اوج جهل و نادانی می دانم :Graphic (45):
غیرت از دید من به عنوان یک مرد این است که زن حجاب و عفت خود را در حد درست حفظ کند و مرد امنیتی را برای فعالیت او در جامعه به وجود آورد که زن احساس راحتی و امنیت در سایه شوهر داشته باشد نه این که زن را در اوج فشار و محدودیت قرار داد تا کسی او را نبیند یا صدایش را نشنود مگر خانم فاطمه زهرا چنین بود ؟

این رفتار آن مرد واقعا زشت است نه در قرآن این گونه بوده نه در بیان اهل بیت این گونه بوده نه در فرمایشات امام خامنه ای و بزرگان دین که ایشان در رفتار درست با همسر بسیار تاکید نموده اند و زن را در خانه مانند گل نامیده اند
بنده از خدا برای آن زن صبر و برای شوهرش روشن بینی دینی طلب می نمایم

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۸:۱۵

اینو خوب گفتی ..

غیرت هر چه بیشتر باشه خوبه

نمک غذا هم هرچه بیشتر باشه خوشمزه تره ! درسته ؟ ( برین ببینین مرد ها با غیرت بیش از اندازه چه بلاهایی سر زن هاشون اوردن )

ببخشید کسی می دونه غیرت به انگلیسی چی میشه؟
اخه من تو یکی از سخنرانی های استاد نقویان شنیدم که ایشون می فرمود در انگلیسی اصلا کلمه ای به این عنوان وجود نداره!

خوب کسی که علمشو نداره بهتره بگه نمیدونم ..

غیرت توی انگلیسی با کلمه زیر برابره :
Enthusiasm
هواخواهى با حرارت ،شوروذوق ،غيرت ،جديت

یا صاحب الزمان (عج)
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۸:۲۱
سلام
بنده به عنوان یک مرد و سپس به عنوان یک هیاتی و سپس به عنوان یک مسجدی از این عمل زشت بسیار ناراحت شدم :Black (6):
و این را نه نشانه غیرت بلکه اوج جهل و نادانی می دانم :Graphic (45):

بنده از خدا برای آن زن صبر و برای شوهرش روشن بینی دینی طلب می نمایم

:yes::yes::yes:

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۸:۲۸
سلام.

ببخشيد خطاب به تمام برادران دينيم در اين سايت :
نگذاريد غيرت بي جا باعث بشه دل كسي رو بشكنيد و يا خدايي نكرده به ايمانتون غره بشيد و درباره ديگران قضاوت نادرست كنيد .
دارم به كرات در اين سايت مي بينم بعضي از اين بچه مذهبي ها به خودشون مغرور شدن و دور گرفتند...
اين تذهبون...
خدا به حال بنده هاش از هر كسي آگاه تره...
حق نداريد انگ بي ايماني و سبكي به كسي بزنيد...
زنهار دل كسي را نرجانيد اگر ميخواهيد به جايي برسيد...
ببخشيد اگر اين طور حرف زدم...
دلم خيلي به درد اومده بود...
ياحق...

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۹:۵۱
با سلام.
از تمام بچه مذهبي ها و مسلمونا مي خوام به اين مطلب توجه كنند. من كه خيلي دلم به درد اومد.

نكنيد اين كارها را...
غيرت و تعصب خوبه اما اگر زياده روي بشه موجب خشم خدا و پيغمبر است و نشان دهنده بيماري روح است. هر موردي يا مشكلي يا انتقادي هست مي توانيد در خفا به همسرتان گوشزد كنيد و جلوي جمع آبروي او را حفظ كنيد.يا حق.

با سلام خدمت خواهر گرامی
نه فقط مسلمان ..نه فقط مذهبی....بلکه احترام گذاشتن به هم نوع و از جمله همسر در تمامی ادیان..همه شرایط یک امر واجب است به نظر من ..ربطی هم نداره مسلمان یا مسیحی یا.......
در خصوص غیرت این اقا....این رو اسمش رو نمیشه گذاشت غیرت....یک اخلاق بد و زننده است که من خودم به شخصه ازش متنفرم......امیدوارم خدا همه بندگان رو به راه راست هدایت کنه....

غیرت و تعصبی که به جا باشه بله خوبه.....همان طور که بی غیرتی خیلی بده...ولی اینکه همه چیز رو ما غیرت بدونیم این اشتباهه
اصلا یکی نبود به اون آقا بگه حالا گیریم دندون خانمت هم پیدا شد...دنیا به اخر رسید؟یا اگر یک روزی خودت یک هچون کاری رو انجام بدی...دوست داری خانمت اینجوری تو جمع باهات برخود کنه یا اگر اینکار رو کرد می ری خونه 1000 تا حدیث از پیغمبر و امامان میاری که کارت اشتباه بوده؟

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۰:۰۹
خدایا تو زن را بده احترام گذاشتنش با من

شعر نو به سبک خودم
((شوخی بودا جدی نگیرید))

شيخ رجبعلی خياط
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۰:۳۳

شعر نو به سبک خودم
((شوخی بودا جدی نگیرید))
:goleroz:

ونهی النفس عن الهوی
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۰:۴۲
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام از طرف یک حقیر به خواهر خوبم
مهم نیست من جات بودم ذوق میزدم نماز شب خوندن خواهرم امتحان پس دادن داره دروغ نگفتن که ادعا نیست تو عمل مهمه که نشون بدی عاشق خدایی و پای همه چیز هستی مهم نیست شوهرت کنارت بنشینه و قربون صدقه ات بره البته مهم هست اما حالا که نیست عشق کن که با این خرد شدن و تحقیر ظاهری اوج میگیری و نماز شبت به معنی مینشینه باور کن تو این صحنه ها و تو این امتحانات اگه بدونی باید چکار کنی تا بغل خدا پرواز میکنی خواهر خوبم تحملت و لبخندت ظرفیتت را بالا میبره و این ظرفیت بالا هست که معنی الهی و ربی من لی غیرک را میفهمی حالا میخواد شوهرت انگشتر دستش باشه میخواد نباشه میخواد بچه مذهبی باشه میخواد نباشه میخواد هیئتی باشه میخواد نباشه مهم سکوت و لبخند رضایت تو در برابر خداوند است که عشق میکنی وقتی کاظمین الغیظ شدی مرا هم فراموش نکن

مجنون
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۲:۰۶
:geryeh:

مجنون
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۲:۲۱
اینو خوب گفتی ..

Enthusiasm

enthusaism اصلا چه ربطی به غیرت داره:Gig:

یه معنی داره اونم شوق و ذوق برای چیزی هست
بله در انگلیسی غیرتی که مد نظر ما هست وجود نداره

(سلام)
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۲:۳۵
نه به این آقا که دندونای زنش پیدا میشه تعصب داره حالا از نوع بیجاش نه به این که بعضی مردای فامیل ما از دست من ناراحتند چرا با زنا او دختراشون دست نمیدم
عجب دنیایه

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۲:۳۸

شعر نو به سبک خودم
((شوخی بودا جدی نگیرید))

الهی آمین ن ن :salavat10:

نجم الثاقب
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۲:۴۰
به نظرمن اگه ادم قدرنعمتي روندونه خداازش اون نعمت وميگيره اون اقاهم بايد منتظر نتيجه كفران نعمتش كه شكستن وخردكردن شخصيت همسر باحجب وحياش تو جمع بوده باشه
اون اقابايدهمسرشو مقايسه كنه باخانوماييكه دارن هرروز جواب هوس هزاران مرد رو تو كوچه خيابون ميدن .اياانصافه اون اخلاق وبرخورد روباهمسرش داشته باشه؟:Shekastan Del:

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۲:۴۵
نه به این آقا که دندونای زنش پیدا میشه تعصب داره حالا از نوع بیجاش نه به این که بعضی مردای فامیل ما از دست من ناراحتند چرا با زنا او دختراشون دست نمیدم
عجب دنیایه

احسنت به شما که این کار رو نمی کنی....
بله..متاسفانه در بعضی از اقشار جامعه این موضوع جا افتاده که دست دادن یک اداب در روابط عمومی بحساب می اید..ولی حد و مرزی برای محرم و نامحرم قائل نمی شوند..البته سوء تفاهم نشه..منظور فامیل شخص خاصی نیست...
حتی جاهائی دیدم که مرد زن رو اجبار به دست دادن می کنه و زن بعد از مدتی فکر می کنه که حالا مگر چیه..یک دست دادن که چیزی نمیشه....
یا بعضی از اقایان به زنهای خودشون می گویند جلوی برادر من راحت باش...بی حجاب باش مشکلی از طرف من نیست...دست خواستی بده..و حتی در برخی موارد با عرض معذرت رو بوسی هم دیده شده...که واقعا از صمیم قلب برای این افراد متاسفم که فکر می کنند چون طرف برادر است پس شد محرم برای زن داداش..یا اقایانی که زن داداش رو مثل خواهر محرم می دانند و فکر می کنن هر طور که دوست دارن می توانند شوخی کنن(البته متانت و حریمی که زن خودش برای خودش مشخص می کنه و حاظر نمیشه در هیچ شرایطی از آن عقب نشینی کنه خیلی مهمه در این امر)
.ان شالله خدا همه رو به راه راست هدایت کنه......

گل اتش
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۲:۴۷
واقعا ناراحت کننده بود ...خدا همرو هدایت کنه :Rose:

سلام.

نگذاريد غيرت بي جا باعث بشه دل كسي رو بشكنيد و يا خدايي نكرده به ايمانتون غره بشيد و درباره ديگران قضاوت نادرست كنيد .
دارم به كرات در اين سايت مي بينم بعضي از اين بچه مذهبي ها به خودشون مغرور شدن و دور گرفتند...
اين تذهبون...
ياحق...

:roz:ممنون از سرکار سارای گرامی
این تذهبون...

hades
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۳:۲۴
خدایا تو زن را بده احترام گذاشتنش با من:roz::Graphic (16)::del:

سلام
امید وارم نماز و روزه های شما عزیزان در این ماه پر برکت مورد قبول حق قرار گیرد
و این بنده حقیر را از دعای خود بی نصیب قرار ندهید:Doaa:
بنده از دوستان گرامی در خواست دارم دعوای خواهر و برادری را تمام کرده و در پی این باشید که یک فضای خوب و صمیمی ولی دارای حدود شرعی و احساس امنیت برای خواهران و برادران عزیز تا بتوانند سولات و مشکلات خود را بیان کرده و هم دیگران از این مشکل پند و اندرز گیرند و هم مشکلات دوستان حل شود:roz::del:

همه ما موافق اشتباه آن مرد هستیم حتا اگر آن زن یک زن بسیار متدین باشد ولی مردی حق ندارد به اسم دین و غیرت زن خود را تحت محدودیت و فشار قرار دارد

:Box:با پوزش به عنوان یک مرد می گویم (( اگر ادعای غیرت داری فضایی برای همسرت فراهم کن که بعنوان یک زن محجبه و با ایمان بتواند در این جامعه کثیف و بی بند و بار با امنیت و آرامش به کار و فعالیت های بیرونی بپردازد نه این که او را در صندوق حبص کنی که این نشانه ضعف تو در تامین امنیت و آرمش برای همسرت است))

شاعری بزرگ فرموده:

گنه کرد در بلخ آهنگری

به شوشتر زدند سر مس گری

آخه خواهر من یکی دیگه اشتباه کرده شما برادرهای این سایت رو سرزنش می کنید:!: :!::!!::Gig:

silence 1
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۰۰:۱۲
با پوزش به عنوان یک مرد می گویم (( اگر ادعای غیرت داری فضایی برای همسرت فراهم کن که بعنوان یک زن محجبه و با ایمان بتواند در این جامعه کثیف و بی بند و بار با امنیت و آرامش به کار و فعالیت های بیرونی بپردازد نه این که او را در صندوق حبس کنی که این نشانه ضعف تو در تامین امنیت و آرمش برای همسرت است))

:Kaf::Kaf::Kaf:

اینو خوب گفتی ..

Enthusiasm

قبول بفرمایین که در این مورد اشتباه کردین و این کلمه اصلا مفهوم غیرت نداره ! و اگر از خود انگلیسی زبانان غرب و آمریکا یه تحقیق کنین متوجه میشین که کلا اونها چنین کلمه ای با مفهوم غیرت ندارن!

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۰۷:۳۷
enthusaism اصلا چه ربطی به غیرت داره:gig:

یه معنی داره اونم شوق و ذوق برای چیزی هست
بله در انگلیسی غیرتی که مد نظر ما هست وجود نداره

در معنی این کلمه به غیرت هم معنی شده . حال ربطشو خودت پیدا کن . پس خودتون غیرت رو تعریف کنید

قبول بفرمایین که در این مورد اشتباه کردین و این کلمه اصلا مفهوم غیرت نداره ! و اگر از خود انگلیسی زبانان غرب و آمریکا یه تحقیق کنین متوجه میشین که کلا اونها چنین کلمه ای با مفهوم غیرت ندارن!

پس خودتون غیرت رو تعریف کنید

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۰:۰۳
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام از طرف یک حقیر به خواهر خوبم
مهم نیست من جات بودم ذوق میزدم نماز شب خوندن خواهرم امتحان پس دادن داره دروغ نگفتن که ادعا نیست تو عمل مهمه که نشون بدی عاشق خدایی و پای همه چیز هستی مهم نیست

سلام.
همه بايد حواسشون باشه...
هر كسي يه جور داره امتحان پس ميده.
زن و مرد نداره...

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۰:۱۱
آخه خواهر من یکی دیگه اشتباه کرده شما برادرهای این سایت رو سرزنش می کنیدhttp://www.askquran.ir/images/smilies/type/%21.gif http://www.askquran.ir/images/smilies/type/%21.gifhttp://www.askquran.ir/images/smilies/type/%21%21.gif:gig:

سلام .
كلي گفتم. شايد يك روزي اين اتفاق براي تك تك ما بيافته.
زن و مرد هم نداره.
عكسش هم صادقه.
هيچ خانمي هم حق نداره در جمع شخصيت و غرور همسرش را بشكند.

ان شاالله كه خداوند به تمام دختران و پسران اين سايت همسري موافق ، صالح و خوش رفتار عطا كند.آمين.

گل اتش
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۰:۱۵
اگر قصد راهنمايي و تربيت کسي را داريد، در قدم اول از گفتار نرم و با محبت بهره گيريد، حتي اگر مخاطب شما فرعون سرکش يا سران لجوج کفار جاهلي باشند.

(طه / 44)

فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّيِّنًا لَّعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَي

اما بنرمي با او سخن بگوييد؛ شايد متذکّر شود، يا (از خدا) بترسد!

(شعرا / 215)

وَاخْفِضْ جَنَاحَكَ لِمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ

و بال و پر خود را براي مؤمناني که از تو پيروي مي کنند بگستر!

غم را همیشه وقتِ سحر با علی بگو

هر جا دلت شکست در آنجا علی بگو

درهایِ روزگار به رویت چو بسته شد

خواهی اگر گشوده شود "یا علی " بگو

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۲:۳۴
اگر قصد راهنمايي و تربيت کسي را داريد، در قدم اول از گفتار نرم و با محبت بهره گيريد، حتي اگر مخاطب شما فرعون سرکش يا سران لجوج کفار جاهلي باشند.

سلام.
آفرين اينو خوب اومدي.
اگر پيامبران يا ائمه هم مثل خيلي از ماها مي خواستن با نيش و كنايه و عتاب ديگران را نصيحت كنند كه نسل هدايت شدگان منقرض شده بود.

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۲:۵۰
دلي را نشكنيم شايد خانه خدا باشد،
كسي را تحقير نكنيم شايد محبوب خدا باشد،
از كمكي دريغ نكنيم شايد كليد بهشت باشد،
سر نماز اول وقت حاضر شويم
شايد آخرين ديدار ما با خدا در زمين باشد.!

فاطمه جان
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۰۷
با سلام.

چند روز پيش يكي از اقوام از سفر عتبات عاليات آمده بودند و همه فاميل منزل ايشان دعوت بوديم. سر سفره يك مطلبي توسط يكي از مهمانان گفته شد كه همگي زديم زير خنده. در اين حين صداي فرياد يكي از آقايون كه پسر جواني هم بود و تازه عقد كرده بود بلند شد كه مگه نگفتم حق نداري بخندي دندونات معلوم ميشه. همه يكدفعه شوكه شديم و متوجه شديم كه داره سر همسرش داد مي زنه . يكهو همه ساكت شدند. اون دختر جوان طفلك سرش به زير انداخته بود و از خجالت حرفي نمي زد. بزرگترهاي فاميل شروع كردند به انتقاد از اين آقا. صحنه خيلي بد و درد آوري بود. اين آقا به اصطلاح از بچه هيئتي هاست كه خيلي اهل مستحبات و مقيد به محرم و نامحرم و دوستدار اهل بيت است.
خيلي ناراحت شدم. اين دختر را ميشناختم. يك خانم به تمام معناست. يك فرشته است كه وقتي مجرد بود نماز شبش ترك نميشد. اجازه نداده بود نامحرم نگاهش بهش بيفته. يك كلمه دروغ و غيبت از دهان اين دختر نشنيدم. هميشه و همه جا مطيع شوهرش يود و حتي در تفريحات يا مهمانيهايي كه ما دخترا با هم داشتيم به خاطر شوهرش شركت نمي كرد...اون وقت اين جوري بايد مزدش را مي گرفت...آخه اين رواست...در ثاني اگر اون تذكر را نمي داد كه كسي متوجه نميشد...همه داشتند براي خودشان مي خنديدند...اين جوري كه بدتر جلب توجه كرد و خودش آبروي همسرش رو برد...

خدا شاهده تا صبح اون قدر براي اين دختر گريه كردم كه خوابم نبرد...خيلي دلم شكست...به درگاه خدا ضجه زدم كه خدايا هواي اين خواهرم رو داشته باش و اون آقا را كه از روي ناآگاهي اين كار رو كرد ببخش...نكنه خشمت دامن گير اين شخص بشه...

نكنيد اين كارها را...

سلام خواهر گلم سارا جان
واقعاااااااا مطلبتون درداور بود....................خیلییییییییی ی ناراحت شدم:Shekastan Del:
اما دست گلتون درد نکنه........................چرا که ممکنه تلنگری باشه برای همه مااااااااا
خدا قوت
یا علی(ع)
:Rose::Gol::Rose:

فاطمه جان
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۲۴
یا لطیف

این چند جمله هم شاید تلنگری در ادمه پست خواهر گلم سارا جان باشه

***یادم باشد***

یادم باشد

حرفی نزنم که به کسی بربخورد............

نگاهی نکنم که دل کسی بلرزد.........

راهی نروم که بیراهه باشد..........

خطی ننویسم که ازار دهد کسی را............

یادم باشد..........

سوالی نکنم که با منظور باشد.....

نشنوم فقط گوش کنم..........

نبینم تنها نگاه کنم........

یادم باشد..........

همیشه بخندم حتی با چشمان گریان

زیرا بر چهره ام فقط لبخند می ماند..........

بخواهم در حالی که نمی خواهم............

نخواهم هر چند که بی تابانه می خواهم............

راستی یادم باشد..........

دیگران هم دلی دارند.....

تنها!!!

تنها دل ما دل نیست.............

اری کسی که خانه ی شیشه ای دارد

سنگ پرتاب نمی کند............

((یا علی))

مجنون
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۲۸

شعر نو به سبک خودم
((شوخی بودا جدی نگیرید))
e E E
راست میگه خدا چرا یاد خودم نیفتاده بود
:biggrin:

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۳۹
سلام من تا الان فقط عنوان تاپیک رو خونده بودم و محتوا رو نگاه نکرده بودم اما اشاره به چند نکته ضروریه

اول اشتباهات مرد و سپس اون خانم

خب همونطور که همه تو نگتاه اول متوجه میشن
اون مرد نباید جلوی جمع تذکر میداد
این باعث تحقیر شدن زن میشه و در اخر به ضرر خود مرد و جایگاهش میشه
مثلا شاید فکر کرده بود که اگر تو. جمع بگه چنتا از زنای دیگه هم که نیششون تا بنا گوش بازه اونا هم یه درسی بگیرن
ولی خب باز اشتباه کرده چون با این بیان خو.دشو محکوم کرده و اگر اصل حرف بنده خدا هم کار خوبی بود ولی با این نحوه بیان زد و خرابترش کرد و...

بازم میشه اشکال گرفت که خودتون فکر میکنم تو این چندین پست اشاراتی داشتین

ولی بریم سراغ اون خانم که همه دارن ازش امام زاده میسازن و کم مونده عبادتشم کنن

قبول داریم نحوه بیان اونم تو جمع و با اون شرایط کار اشتباهی بود
ولی خب مگه زن باید تبرئه بشه
مگه کار قشنگی کرده و باید مدال افتخارم بهش بدن؟؟؟؟
البته مخصوص زن نیستا ولی خب حفظ حیا و شخصیت در مقابل نامحرم فکر نمیکنم خشک مذهبی و..باشه
اون مرد ابرو بر شاید همین منظور منو داشته ولی با بیان بد وشرایط و زمان و مکان بد این حرف به این قشنگی رو بی ارزش کرد و...

دلیلی نداره زن در مقابل نامحرم اینقدر از خودش بی خود بشه که خدای نکرده یه بیمار دل داخل فامیل دلش بره و....
پس نه کار زن خوب بوده نه مرد
فقط کار مرد بدتر جلوه کرد چون واقعا زنشو تو جمع خورد کرد
یا علی(ع)

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۴۹
اینم بگم من خودم خوشحالم میشم که وقتی تو یه جمعی زیاده روی کردم و جلوی نامحرم حد نگه نداشتم
اونوقت زنم بیاد و در خلوت وبا حس سرشار از محبت بهم انتقاد کنه و منم مثل یه مرد با جون و دل بپذیرم
بازم میگم نفس کار و انتقاد کار خوبی هم هست ولی نحوه بیانش واقعا غیر قابل باور بود
یه مردی اینجوری ناموسشو تو جمع بی ارزش کنه و....

ستايشگر
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۰۴
به نام خدا.

جناب بهروز-313 خوب ديگه نميشه كنترل كرد كه. آدم وقتي خندش ميگيره ميخنده ديگه.

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۰۶
یا لطیف

این چند جمله هم شاید تلنگری در ادمه پست خواهر گلم سارا جان باشه

***یادم باشد***

یادم باشد

حرفی نزنم که به کسی بربخورد............

نگاهی نکنم که دل کسی بلرزد.........

راهی نروم که بیراهه باشد..........

خطی ننویسم که ازار دهد کسی را............

یادم باشد..........

سوالی نکنم که با منظور باشد.....

نشنوم فقط گوش کنم..........

نبینم تنها نگاه کنم........

یادم باشد..........

همیشه بخندم حتی با چشمان گریان

زیرا بر چهره ام فقط لبخند می ماند..........

بخواهم در حالی که نمی خواهم............

نخواهم هر چند که بی تابانه می خواهم............

راستی یادم باشد..........

دیگران هم دلی دارند.....

تنها!!!

تنها دل ما دل نیست.............

اری کسی که خانه ی شیشه ای دارد

سنگ پرتاب نمی کند............

((یا علی))

خيلي زيبا بود فاطمه جان.:kaf:

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۱۴
دلیلی نداره زن در مقابل نامحرم اینقدر از خودش بی خود بشه که خدای نکرده یه بیمار دل داخل فامیل دلش بره و....

سلام.
يعني چي از خودش بيخود بشه.:Esteghfar:
يك مطلبي گفته شده همه جميعا خنديدند و اون قدر هم شلوغ بود كه كسي متوجه كسي نبود كه حالا بخواد اين خنده درون يك دل بيمار بره.

نفس كار غلطه.
اين جوري كه بيشتر آبروي خودش و خانمش رو برد. وگرنه اصلا كسي متوجه نبود.
در ضمن مگه جرم كرده كه خنديده؟
ناخود آگاه انسان با شنيدن يك مطلب خنده دار ميخنده مگر اينكه خداي نكرده بيمار يا غيرعادي باشه كه عكس العمل نشون نده.
پس شما هم از اين به بعد حق نداريد وقتي دوستانتون مطلب خنده داري ميگن بخنديد.

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۲۰:۳۱
سلام.
يعني چي از خودش بيخود بشه.:esteghfar:
يك مطلبي گفته شده همه جميعا خنديدند و اون قدر هم شلوغ بود كه كسي متوجه كسي نبود كه حالا بخواد اين خنده درون يك دل بيمار بره.

نفس كار غلطه.
اين جوري كه بيشتر آبروي خودش و خانمش رو برد. وگرنه اصلا كسي متوجه نبود.
در ضمن مگه جرم كرده كه خنديده؟
ناخود آگاه انسان با شنيدن يك مطلب خنده دار ميخنده مگر اينكه خداي نكرده بيمار يا غيرعادي باشه كه عكس العمل نشون نده.
پس شما هم از اين به بعد حق نداريد وقتي دوستانتون مطلب خنده داري ميگن بخنديد.
سر کار شما که دارید مدیر قسمت بخش عرفان و..میشید از شما بعیده که فرق خنده با قه قه های اونچنانی رو نمیدونید
من شک ندارم که بخاطر یه خنده معمولی اون طرف هر چی هم که خشک مذهبی بوده باشه اون کار غلطو نمیکنه
ما چند نوع خندیدن داریم که بعضی مواردش واقعا تو جمعی که توش پر نامحرمه صحیح نیست حالا چه مرد باشه چه زن
همه باید رعایت کنن
من خودم بمب خنده هستم و برای کوچکترین مسائل هم خودم میخندم هم اون جمع با خنده من خندشون میگیره
ولی وقتی جایی نامحرم باشه سعی میکنم مراعات کنم
من پستی که زدم خیلی واضح بود که منظورم چیه ولی هنوز موندم که شما چرا .....
من میگم تو جمع هم زن باید رعایت کنه و هم مرد
مخصوصا زن که ....
اینم نظر من نیست نظر قرانه که میگه به زنان مومنه بگو در برخورد با نامحرم طوری نباشن که بیمار دلان به.......

silence 1
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۲۰:۴۲
حتی اگر خندیدن اون خانم هم غیر متعارف بوده و نادرست باز هم توجیهی برای رفتار غلط همسر ایشون نیست
می خوایم به چی برسیم از برخوردهامون؟! به نتیجه مطلوب پس این عکس العمل ها و تحقیر کردن ها نه مطابق با عقله نه شرع
Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۲۰:۵۲
حتی اگر خندیدن اون خانم هم غیر متعارف بوده و نادرست باز هم توجیهی برای رفتار غلط همسر ایشون نیست
می خوایم به چی برسیم از برخوردهامون؟! به نتیجه مطلوب پس این عکس العمل ها و تحقیر کردن ها نه مطابق با عقله نه شرع
تا اینجا که من پستها رو خوندم کسی کار اون همسر رو توجیه نکرده
بلکه همه اشاره داشتن که مرد اشتباه بزرگی کرده تو نحوه بیانش!!!

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۲۱:۱۸
سر کار شما که دارید مدیر قسمت بخش عرفان و..میشید از شما بعیده که فرق خنده با قه قه های اونچنانی رو نمیدونید

سلام.
من فرق قه قه و خنده را نميدانم؟!!!
من كه خودم اونجا بودم برادر من...
شاهد و ناظر بودم...
بنده خدا قه قهه نزد!!!

به هر حال ان شاالله كه خداوند به همه ما سعه صدر بده تا بتوانيم در مقابل اين مسائل صبر كنيم و عجولانه رفتار نكنيم. زن و شوهر لباس همند بايد عيوب هم را بپوشانند نه اينكه كشف سر كنند.يا حق.

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۲۱:۴۹
من شک ندارم که بخاطر یه خنده معمولی اون طرف هر چی هم که خشک مذهبی بوده باشه اون کار غلطو نمیکنه
.

برادر عزیز بهروز
فکر کنم صحبت سرکار خانم سارا به عنوان یکی از شاهدان عینی ماجرا گواه محکمی بر این باشه که این برادر اشتباه محض کرده و خنده آن خانم هم نهایت یک خنده معمولی بود نه یک قه قهه.....

به نظر من دین و ایمان بدون داشتن رفتار مناسب هیج ارزشی نداره....چرا؟
فکرش رو کنید همانطور که دوستان اشاره کردن...اگر پیامبران (ص) هم صبر و اخلاق خوب نداشتند چی می شد؟ کسی به خدا و خداپرستی روی می اورد؟

جائی دیدم نوشته بودید دلیل نداره انقدر از خودش بیخود بشه!!!!! به نظر من این یعنی خشک مذهبی......البته ببخشیدا.....

ان شالله خدا به همه ما سعه صدر بده

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۲۱:۵۲
به هر حال ان شاالله كه خداوند به همه ما سعه صدر بده تا بتوانيم در مقابل اين مسائل صبر كنيم و عجولانه رفتار نكنيم. زن و شوهر لباس همند بايد عيوب هم را بپوشانند نه اينكه كشف سر كنند.يا حق.
بله زن و شوهر خیلی بیشتر از اینها باید مراعات همدیگرو کنن و باید به عزت و احترام همدیگه تو جمع اضافه کنن نه اینکه بخوان ....
اون مرد با اون برخورد
هیچ عزتی برای ناموس خودش نزاشت
شاید فکر کرده که داره غیرت به خرج میده و...
اما اینکه بغض ناموسو جلوی یه سری نامحرم در بیاری اوج بی غیرتیه
من حاضرم بمیرم و نزارم هیچ احدی ناراحتی ناموسمو ببینه چه برسه بغض و احیانا گریه!!!
من تو صفحه قبل که گفتم دوست دارم همسر اینده انتقادشو بهم بگه
اونجا شرایط و نحوه گفتن رو که تاثیر گذاره خلاصه و مفید گفتم

ولی خدایی اگر اون همسر اگر اینجا بود و پست شما رو میدید قبول میکرد که اون شرایط کامل تو اون جمع اتفاق افتاده؟؟؟
چون برای من خیلی غیر قابل باوره که یه مرد به ظاهر مذهبی همچین اقدامی کرده باشه و.....
التماس دعا
یا علی(ع)

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۲۲:۳۹
ولی خدایی اگر اون همسر اگر اینجا بود و پست شما رو میدید قبول میکرد که اون شرایط کامل تو اون جمع اتفاق افتاده؟؟؟
چون برای من خیلی غیر قابل باوره که یه مرد به ظاهر مذهبی همچین اقدامی کرده باشه و.....
التماس دعا
یا علی(ع)

باور كنيد براي ما هم كه ايشان را ميشناختيم غير قابل باور بود..
اصلا همه شوكه شديم...
اين پسر اين جوري نبود...
براي همه الگو بود...
نمي دانم شايد از قبل مشكلي بوده يا كدورتي از همسرش به دل داشته كه اينجا سر باز كرده. الله اعلم.

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۲۳:۴۴
برادر عزیز بهروز

جائی دیدم نوشته بودید دلیل نداره انقدر از خودش بیخود بشه!!!!! به نظر من این یعنی خشک مذهبی......البته ببخشیدا.....

ان شالله خدا به همه ما سعه صدر بده
با سلام
دوست عزیز با تمام احترامی که براتون قائلم ولی باید بگم ما تو این زمینه تفاوت دیدگاه داریم

یعنی وقتی ناموس ادم جلوی نامحرم از خود بی خود بشه و کنترلش دست خودش نباشه و...
این یعنی نرمال بودن؟
حالا اگر کسی مثل من بگه شخصیت یه زن باید بالاتر از این حرفا باشه که سبک بازی در بیاره این میشه خشک مذهبی بودن؟؟؟؟
البته دقت کنید!!!!
من نمیگم حتما تو این مورد اون خانم از خودش بی خود شده چون سرکار سارا خودشون میگن نشده...
ولی در کل اینکه یه زن از خودش بیخود بشه نه از لحاظ اخلاقی درسته نه عرفی نه شرعی!!!!
بازم میگم این پست ربطی به جریان این تاپیک نداره و فقط جواب محمد عزیز رو دادم بابت از خود بی خود شدن زن جلوی نامحرم
یا علی(ع)

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۰۰:۵۷
با سلام
دوست عزیز با تمام احترامی که براتون قائلم ولی باید بگم ما تو این زمینه تفاوت دیدگاه داریم

یعنی وقتی ناموس ادم جلوی نامحرم از خود بی خود بشه و کنترلش دست خودش نباشه و...
این یعنی نرمال بودن؟
حالا اگر کسی مثل من بگه شخصیت یه زن باید بالاتر از این حرفا باشه که سبک بازی در بیاره این میشه خشک مذهبی بودن؟؟؟؟
البته دقت کنید!!!!
من نمیگم حتما تو این مورد اون خانم از خودش بی خود شده چون سرکار سارا خودشون میگن نشده...
ولی در کل اینکه یه زن از خودش بیخود بشه نه از لحاظ اخلاقی درسته نه عرفی نه شرعی!!!!
بازم میگم این پست ربطی به جریان این تاپیک نداره و فقط جواب محمد عزیز رو دادم بابت از خود بی خود شدن زن جلوی نامحرم
یا علی(ع)

با سلام خدمت دوست خوبم بهروز عزیز
شاید منظور من رو بد برداشت کردید یا من درست نتونستم منظورم رو برسونم...
اتفاقا من هم روی ناموس خیلی حساس و تعصب دارم...مثل شما
ولی روی صحبت من دقیقا قسمت قرمز شده است که شما خودتون هم عنوان کردید و بنده باهاش کاملا موافقم
بله زن از خودش بیخود بشه اصلا کار خوبی نیست و میشه همان قه قهه که شما فرمودید و هیچ ادم غیرتی و مومنی این موضوع رو نمی پسنده...
ولی اینکه بعضی موارد ممکنه پیش بیاد که حتی کوچکترین چیز که شاید از دید من و شما از خود بیخود شدن نباشه...حتی یک لبخند ساده باشه و معمول...از دید یک ادم خشک و مذهبی(باز عرض می کنم بل نسبت ..منظور اصلا شخص خاصی نیست..منظور ان دسته از افرادی است که واقعا هم از نظر شما هم از نظر بنده و کاربران سایت خشک مذهبی تلقی می شوند) باز از خود بیخود شدن بحساب میاد و اصلا برای طرف قابل قبول نباشه...من این موضوع رو کاملا در می کنم.........
ولی کاملا موافق غیرت...حفظ حرمت ناموس....حیا....و..........هر آنچه که در دین اسلام به ان توصیه شده در روابط اجتماعی و بخصوص با نامحرم هستم
درپناه حق باشید

seyed133
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۰۲:۰۸
به نام خدا

اول از برادر گرامی انرژی تشکر می کنم که باعث شدن که در مورد کلمه غیرت در انگلیسی تحقیق کنم و مطمئن بشم که همچین کلمه ای وجود نداره! و فقط کلماتی مثل جدیت، هواخواهی و... که هیچ ربطی به معنی غیرتی که ما ایرانی ها به کار می بریم نداره!.

از بهروز عزیز واقعا تشکر می کنم که اینقدر ظریف به مسئله نگاه کردن و با نظرات ایشون کاملا موافقم و تکرار مکررات نمی کنم

فقط این نکته که خیلی از مسائل با گذر زمان تغییر کرده در عرف، وگرنه ازنظر شرع مسائل تاریخ مصرف ندارند
همین ناموس داری در قدیم و اندرونی و بیرونی که داشتن خونه ها یا زدن پوشیه خانمها(نظرات مرجع عالی قدر ایت الله بهجت در این زمینه جالبه) همه نشانه اینه که زن یه مرواریدیه که باید در صدف باشه و قضایا خیلی حساس تر از اینه که ما ها فکر می کنیم

هنوز استاد های اخلاقی هستند که میگن وقتی زن میخنده نباید دندوناش معلوم بشه
این که ادمایی مثل من فقط قضیه خوب و خیلی خوب و نهایتا عالی رو می بینن نباید کسانی که خواستار اخلاق متعالی هستند را به سخره بگیرند و انگه مقدس مآبی بهشون بزنن!!
باید در این طور قضایا احتیاط کرد ، باید گفت من ظرفیتشو ندارم ، نه این که اصل قضیه رو زیر سوال برد!

من این تذکر رو بدم که من واقعا با رفتار اون مرد نسبت به همسرشو در جمع محکوم می کنم و کاملا به این اعتقادم که اشتباه کرده ولی با اصل این قضیه موافقم

یا علی(ع)

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۰۶:۲۸
اول از برادر گرامی انرژی تشکر می کنم که باعث شدن که در مورد کلمه غیرت در انگلیسی تحقیق کنم و مطمئن بشم که همچین کلمه ای وجود نداره! و فقط کلماتی مثل جدیت، هواخواهی و... که هیچ ربطی به معنی غیرتی که ما ایرانی ها به کار می بریم نداره!.

شما میشه غیرت رو تعریف کنی

khaleghifar78
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۰۸:۱۳
سلام
همگی خسته نباشید.
به نظر من آدم نمی تونه درباره اون خانم یا آقا قضاوت کنه و بگه کدومشون کار اشتباهی کردن چون ما که اونجا نبودیم:ok:
اما این جور که از شواهد امر پیداست وقتی همه می خندن دلیلی نداره که شوهر اون خانم این جور برخورد کنن.
درباره اون دوست گرامی گه گفتن همه اون آقا رو محکوم می کنن باید بگم درباره اشتباه بودن کار دو طرف نمیشه قضاوت کرد ولی درباره طرز رفتار اون آقا میشه گفت که نوع برخوردشون واقعا بد و زننده بود.
هر کاری یه راهی داره نصیحت و تذکر دادن این جوری درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جز اینکه آدم نسبت به آدم های مذهبی دچار اشتباه بشه نتیجه دیگه ای داره؟؟؟

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۰۸:۵۷
سلام
همگی خسته نباشید.
به نظر من آدم نمی تونه درباره اون خانم یا آقا قضاوت کنه و بگه کدومشون کار اشتباهی کردن چون ما که اونجا نبودیم:ok:
اما این جور که از شواهد امر پیداست وقتی همه می خندن دلیلی نداره که شوهر اون خانم این جور برخورد کنن.
درباره اون دوست گرامی گه گفتن همه اون آقا رو محکوم می کنن باید بگم درباره اشتباه بودن کار دو طرف نمیشه قضاوت کرد ولی درباره طرز رفتار اون آقا میشه گفت که نوع برخوردشون واقعا بد و زننده بود.
هر کاری یه راهی داره نصیحت و تذکر دادن این جوری درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جز اینکه آدم نسبت به آدم های مذهبی دچار اشتباه بشه نتیجه دیگه ای داره؟؟؟
سلام
سرکار درست میگید ما اونجا نبودم
البته یه نکته شاید اگر مثل سرکار سارا هم اونجا بودیم بازم نمیدونستیم حق با کدوم وره
میدونید چرا؟؟؟
شما فکر کنید قبل از این مراسم و جمع شدن دور هم این خانم کارایی کرده بود که اون اقا خواسته بود انتقام بگیره

مثلا شما تصور کنید

اون اقا با یکی رفاقت میکنه که خانم خوشش نمیاد
و اون خانم یه بار جلوی اون دوستش به شوهرش میگه مگه نگفتم با فلانی دیگه معاشرت نکن؟
یا.......
خلاصه شاید کاری کرده باشه که اون اقا دنبال بهانه بوده باشه و...
چون اگر غیر این چیزا بود
اون خانم شاید از خودش و از بیگناهیش یه دفاعی میکرد

ولی با همه اینها چیزی که مشهوده کار اون مرد اشتباه بوده حالا چه اون زن قبلا کاری کرده باشه چه نکرده باشه
....
یا علی(ع)

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۱۳:۰۸
سلام
البته یه نکته شاید اگر مثل سرکار سارا هم اونجا بودیم بازم نمیدونستیم حق با کدوم وره
میدونید چرا؟؟؟
شما فکر کنید قبل از این مراسم و جمع شدن دور هم این خانم کارایی کرده بود که اون اقا خواسته بود انتقام بگیره

مثلا شما تصور کنید

و اون خانم یه بار جلوی اون دوستش به شوهرش میگه مگه نگفتم با فلانی دیگه معاشرت نکن؟
یا.......
چون اگر غیر این چیزا بود

ولی با همه اینها چیزی که مشهوده کار اون مرد اشتباه بوده حالا چه اون زن قبلا کاری کرده باشه چه نکرده باشه
....
یا علی(ع)

با سلام مجدد..
بله واقعا نمیشه قضاوت صحیح کرد ولی از شواهد امر کاملا پیداست که اشتباه از آقا بوده
ولی بهروز عزیز در قسمت قرمز رنگ نوشته هاتون.....تا بحال ندیدید کسی حفظ عابرو کنه؟
یا خجالتی باشه؟ یا نخواهد جواب بدی رو با بدی بده؟
ممکنه اون خانم هم حفظ عابرو کرده باشه...یا نخواسته جواب بدی رو با بدی بده...یا اصلا انقدر خجالت کشیده که ترجیح داده ساکت باشه...هر سکوتی دال بر این نمیشه که طرف اشتباه کرده ولی چون دلیلی برای اشتباهش نداشته ساکت شده و چیزی نگفته........

ماهی کوچک
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۱۳:۰۹
من فقط می تونم بگم متاسفم برای این جور آدم ها از همه بیشتر برای اون خانوم متاسفم که به هنگام انتخاب همسر به جای اینکه حواسش همش به نماز شبش باشه یه ذره چشماشو بیشتر باز می کرد تا یه انتخاب درست بکنه و عاقلانه تر تصمیم بگیره همه ی اینا نشون دهنده ی اینه که ما به جای اینکه منطقی رفتار کنیم افراطی رفتار می کنیم امیدوارم خدا همه رو به راهه راست حقیقی هدایت کنه .

Raha124
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۱۶:۳۶
به نظر من بر فرض که اون خانم اشتباه کرده و به صورت نادرستی جلوی جمع خندیده . اما بهتر بود همسر این خانم در اون جمع با اشاره ( مثلا اخم کردن یا ... ) نارضایتی خودش رو نشون میداد و بعدا در یک فرصت مناسب با همسرش صحبت می کرد . این طوری تاثیر بهتری میزاشت و احتمال تکرار این رفتار توسط این خانم کمتر بود . ولی با این برخورد آقا ، خانم تا عمر داره رفتار همسرش یادش نمیره .

mahdi
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۱۷:۳۸
به نظر من بر فرض که اون خانم اشتباه کرده و به صورت نادرستی جلوی جمع خندیده . اما بهتر بود همسر این خانم در اون جمع با اشاره ( مثلا اخم کردن یا ... ) نارضایتی خودش رو نشون میداد و بعدا در یک فرصت مناسب با همسرش صحبت می کرد . این طوری تاثیر بهتری میزاشت و احتمال تکرار این رفتار توسط این خانم کمتر بود . ولی با این برخورد آقا ، خانم تا عمر داره رفتار همسرش یادش نمیره .

یا الله
سلام علیکم
در تکمیل نظرات دوستان باید عرض کنم که حدیثی را از امام صادق می فرماید:
بهترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

توجه دوستان رو جلب می کنم به استفاده از ضمیر من یعنی این موضوع تذکر باید شخصی باشه نه عمومی و در جلو جمع.
و اما بعد توجه دوم رو جلب میکنم که در این حدیث از تعبیر هدیه استفاده شده است یعنی این تذکر باید به بهترین نحوه و در بهترین زمانها و با زبانی نرم گفته شود(گفته هدیه نگفته تذکرتون مانند تیغ برنده شمشیر باشه)کمی از ائمه در بر خورد با افراد یاد بگیریم و فقط ادعای پیروی نداشته باشیم(روی اول حرفم با خودمه به دوستان جسارت نشه)
باید زن و شوهر بهترین دوستان یکدیگر باشند.
در این مورد هم نمیشه کاملا قضاوت کرد ولی به نظر بنده ابتدا کار مرد بسیار اشتباه بوده و سپس نوبت به دیگران می رسه.(در ضمن اگر این بنده خدا یعنی مرد اینقدر با این مهمونی ها مخالفه هستش می تونست که نره و یا از ابتدا در انتخاب شریک زندگی بهتر عمل می کرد)
یاعلی

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۲۰:۰۹
با سلام مجدد..
بله واقعا نمیشه قضاوت صحیح کرد ولی از شواهد امر کاملا پیداست که اشتباه از آقا بوده
ولی بهروز عزیز در قسمت قرمز رنگ نوشته هاتون.....تا بحال ندیدید کسی حفظ عابرو کنه؟
یا خجالتی باشه؟ یا نخواهد جواب بدی رو با بدی بده؟
ممکنه اون خانم هم حفظ عابرو کرده باشه...یا نخواسته جواب بدی رو با بدی بده...یا اصلا انقدر خجالت کشیده که ترجیح داده ساکت باشه...هر سکوتی دال بر این نمیشه که طرف اشتباه کرده ولی چون دلیلی برای اشتباهش نداشته ساکت شده و چیزی نگفته........
سلام
جناب معلومه شما به پستها زیاد با دقت نگاه نمیکنید من گفتم شاید نگفتم علت تامه همین بوده که
خلاصه در کل همه به این نتیجه رسیدن که نحوه بیان و برخورد اون اقا بسیار اشتباه بوده
پس برای نتیجه گرفتن از بحث و وارد شدن به بحثای دیگه تو تاپیکای دیگه بلند صلوات.....
اللهم صلی علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

دستهای خالی
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۲۰:۴۰
سلام
والا با اين توصيفي و برخوردي كه شما از اين آقا ذكر كرديد كلمه مذهبي بودن واسشون يكم سنگينه .
اي كاش آدما درك درستي از دين داشته باشند .

khaleghifar78
۱۳۸۹/۰۵/۲۶, ۰۸:۰۸
سلام
میدونید چرا؟؟؟

مثلا شما تصور کنید

یا.......
چون اگر غیر این چیزا بود

....
یا علی(ع)

سلام
خوب رفتار آدم ها برمی گرده به شخصیتشون و متفاوت بودن شخصیت ها هم دلیل بر خوب یا بد بودن اونها نمیشه.
شاید اون خانم نخواستن ماجرا رو کش بدن تا وضع بدتر بشه.
ولی در کل بین ما کسی هست که بگه تا حالا اشتباه نکرده فکر نکنم که باشه هر کسی تا حالا اشتباهاتی کرده.هر کسی هم که اشتباه کرده دوست نداشته که دیگران باهاش بد رفتاری کنن آدم می خواد دیگران اشتباهش رو بهش گوش زد کنن اما با خوبی.
پس اگر ما همون جوری با دیگران رفتار کنیم که دوست داریم دیگران با ما رفتار کنن دیگه کسی از آدم ناراحت نمیشه و مشکلات این چنینی هم پیش نمیاد.
اگه آقا هم یه لحظه خودش جای خانمش می گذاشت این طور برخورد نمی کرد.
خوب ما هم صلوات می فرستیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد
ولی حیفم اومد این رو نگم:با دیگران جوری رفتار کنیم که دوست داریم با خودمون رفتار بشه حالا کاری به رفتار این آقا یا..................نیست در کل می گم.
یا حق

asal 98
۱۳۸۹/۰۵/۲۶, ۰۹:۳۴
in matlab in hame tahlil nemikhad v tekrar . oonai ke moshgeli daran khodeshun mostaghim ba payam moshgeleshuno hal konand hade aghal in shoari ro ke darin midin amel bashin age kesi khata kradeh shoma karaetun zeshtare .in hame enrji ro sarfe kheir konin mahe mobarake in karetun napasande .

asal 98
۱۳۸۹/۰۵/۲۶, ۰۹:۴۲
سلام
خوب رفتار آدم ها برمی گرده به شخصیتشون و متفاوت بودن شخصیت ها هم دلیل بر خوب یا بد بودن اونها نمیشه.
ولی در کل بین ما کسی هست که بگه تا حالا اشتباه نکرده فکر نکنم که باشه هر کسی تا حالا اشتباهاتی کرده.هر کسی هم که اشتباه کرده دوست نداشته که دیگران باهاش بد رفتاری کنن آدم می خواد دیگران اشتباهش رو بهش گوش زد کنن اما با خوبی.
پس اگر ما همون جوری با دیگران رفتار کنیم که دوست داریم دیگران با ما رفتار کنن دیگه کسی از آدم ناراحت نمیشه و مشکلات این چنینی هم پیش نمیاد.

ولی حیفم اومد این رو نگم:با دیگران جوری رفتار کنیم که دوست داریم با خودمون رفتار بشه حالا کاری به رفتار این آقا یا..................نیست در کل می گم.
یا حق
khob oon agha ham majmuei az khasaese pas oon ham ensan bude v khata karde in matlab hosnaye oo ro nemipooshune ba harfay shoma khodetun darin khodetun ro naghz mikonid

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۶, ۱۲:۰۳
سلام

یا حق
سلام
چرا شماها همه از پستای من نقل قول میکنید؟
من همش میترسم که نکنه حرفای منو رد کردید وقتی میخونم میبینم که نه همون محتوای حرفای خودمه که داره تکرار میشه تقریبا...
ولی در کل این سرکار عسل حرفشون خیلی خوب و منطقی بود
بلاخره اگر اشتباه برای همه انسانهاست اون اقا هم اشتباه کرده دیگه....
در ضمن این بحث به نتیجه رسید و تموم شد و صلواتشم فرستادیم
بعضی ها فکر میکنن که من حامی رفتار غلط اون اقا هستم ...
در صورتی که اگر از اول پستهای منو تو این تاپیک خونده باشید میبینید که من کوچکترین طرفداری از رفتار غلط اون اقا نکردم
فقط گفتم منصف باشیم و همه تقصیرارو نندازیم گردن اون اقا
بلاخره شاید اون خانمم تو رفتارش بین جمع نامحرم اشتباهاتی داشته
همین
صلوات دوم بلند تر

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۶, ۱۵:۵۵
سلام
من همش میترسم که نکنه حرفای منو رد کردید وقتی میخونم میبینم که نه همون محتوای حرفای خودمه که داره تکرار میشه تقریبا...
ولی در کل این سرکار عسل حرفشون خیلی خوب و منطقی بود
بلاخره اگر اشتباه برای همه انسانهاست اون اقا هم اشتباه کرده دیگه....
بعضی ها فکر میکنن که من حامی رفتار غلط اون اقا هستم ...
در صورتی که اگر از اول پستهای منو تو این تاپیک خونده باشید میبینید که من کوچکترین طرفداری از رفتار غلط اون اقا نکردم
فقط گفتم منصف باشیم و همه تقصیرارو نندازیم گردن اون اقا
بلاخره شاید اون خانمم تو رفتارش بین جمع نامحرم اشتباهاتی داشته
همین
صلوات دوم بلند تر

:looti:

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۶, ۱۶:۰۷
:looti:

اینم سومیش و اخریش

یا علی(ع)

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۶, ۱۶:۱۷
اینم سومیش و اخریش

یا علی(ع)

محمدیاش صلوات:Gol:

khaleghifar78
۱۳۸۹/۰۵/۲۷, ۰۹:۲۳
سلام

سلام
میدونم که پرونده این بحث بسته شده ولی باید یه چیزی رو توضیح بدم.
خوب دلیل حرفی که در بالا از شما نقل قول کردم شاید این باشه که شما درست پست ها رو نمی خونید وگرنه این حرف رو نمی زدید.شما گفتید

سلام

مثلا شما تصور کنید

یا.......
چون اگر غیر این چیزا بود

منم در انتقاد از حرف شما گفتم:

سلام

پس همین جوری پست شما رو نقل قول نکردم و محتوای حرف من هم با حرفای شما متفاوت است.
اگه یه صفحه برگردین عقب میبینید که شما اول پست من نقل قول کردین و من هم چون پستم نقل قول شده بود بهش بیشتر توجه کردم و پست شما رو نقل قول کردم و نظرم گفتم.

در ضمن:

صلوات دوم بلند تر

این بحث برای نیجه گرفتن که نبود یه گوشزد بود که آدم یادش بیوفته چه جوری باید با دیگران رفتار کنه و گرنه هر عقل سلیمی می دونه نتیجه کار چیه.
بازم فکر کنم شما عنوان تایپیک درست نخونیدن.

ممنون میشم که جواب پستم رو ندید تا ماجرا کش پیدا نکنه.

یا حق

khaleghifar78
۱۳۸۹/۰۵/۲۷, ۰۹:۳۴
in matlab in hame tahlil nemikhad v tekrar . Oonai ke moshgeli daran khodeshun mostaghim ba payam moshgeleshuno hal konand hade aghal in shoari ro ke darin midin amel bashin age kesi khata kradeh shoma karaetun zeshtare .in hame enrji ro sarfe kheir konin mahe mobarake in karetun napasande .

سلام

میدونید این تایپیک فقط حرف اون آقا و خانم نیست که.
بحث فراتر از این هاست.
منظور در کل اینه که ما با دیگران درست برخورد کنیم حالا این مطلب فقط مختص زن و شوهرها نمیشه.طرز برخورد همه رو میگه.
شما میگید این همه انرژی صرف این کار کردن ناپسنده در صورتی که ما تو همین کانون تایپیک هایی داریم که خیلی با ارزش هستن ولی هیچ کس حتی....................
کی می دونه کار با ارزش و بی ارزش چیه؟
صحبت کردن از کاری که خیلی از ما ها به اون عمل نمی کنیم کار بی ارزشی است؟
حرف من شعار نیست چون من خودم رو مستثنی نمی کنم.
بعضی وقتا بعضی کارهای کوچیک خیلی با ارزش هستند اگه ما واقعا اصل مطلب رو درک کنیم.
پایدار باشید.
یا حق.

asal 98
۱۳۸۹/۰۵/۲۷, ۱۰:۱۵
سلام

میدونید این تایپیک فقط حرف اون آقا و خانم نیست که.
بحث فراتر از این هاست.
منظور در کل اینه که ما با دیگران درست برخورد کنیم حالا این مطلب فقط مختص زن و شوهرها نمیشه.طرز برخورد همه رو میگه.
شما میگید این همه انرژی صرف این کار کردن ناپسنده در صورتی که ما تو همین کانون تایپیک هایی داریم که خیلی با ارزش هستن ولی هیچ کس حتی....................
کی می دونه کار با ارزش و بی ارزش چیه؟
صحبت کردن از کاری که خیلی از ما ها به اون عمل نمی کنیم کار بی ارزشی است؟
حرف من شعار نیست چون من خودم رو مستثنی نمی کنم.
بعضی وقتا بعضی کارهای کوچیک خیلی با ارزش هستند اگه ما واقعا اصل مطلب رو درک کنیم.
پایدار باشید.
یا حق.
خانم محترم این چه حرفیه آخه کسی که مدعی میشه حداقل خودش اولین گام رو برمیداره.
شما بیای بگی اگر فردی ایرادی داره در جمع بهش تذکر ندین ولی خودتون بیاید تاپیکی بی ارتباط به کلامت بزنی و دقیقا" اون کاری رو بکنی که داری نسبت بهش به دیگران هشدار میدی.خواهرم بهتره از شعارو کلیشه خارج بشیم اگه قرار باشه از دین برای رسیدن به خواسته های فردی سوءبهره بگیریم وااسفا به ما پس لطفا" به جای حاشیه های بی مورد مشکل رو صراحتا" حل کنید و طبق شعار همتون در خصوصی . حداقل به احترام رسول اکرم ادامه نمیدادید والسلام کاری بود در خصوصی انشاالله که مفهومه

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۷, ۱۳:۳۱
سلام
میدونم که پرونده این بحث بسته شده ولی باید یه چیزی رو توضیح بدم.
خوب دلیل حرفی که در بالا از شما نقل قول کردم شاید این باشه که شما درست پست ها رو نمی خونید وگرنه این حرف رو نمی زدید.شما گفتید

منم در انتقاد از حرف شما گفتم:

پس همین جوری پست شما رو نقل قول نکردم و محتوای حرف من هم با حرفای شما متفاوت است.
اگه یه صفحه برگردین عقب میبینید که شما اول پست من نقل قول کردین و من هم چون پستم نقل قول شده بود بهش بیشتر توجه کردم و پست شما رو نقل قول کردم و نظرم گفتم.

در ضمن:

این بحث برای نیجه گرفتن که نبود یه گوشزد بود که آدم یادش بیوفته چه جوری باید با دیگران رفتار کنه و گرنه هر عقل سلیمی می دونه نتیجه کار چیه.
بازم فکر کنم شما عنوان تایپیک درست نخونیدن.

ممنون میشم که جواب پستم رو ندید تا ماجرا کش پیدا نکنه.

یا حق
با سلام
خب خودتون خواستید ادامه پیدا کنه
وگرنه من اصراری نداشتم
اولا من پستهایی که به نظرم ارزش خوندن رو داشته باشه میخونم
البته پست شمارم خوندم
ولی خب قبل از شما جواب داده بودم که من از کلمات شاید و تصور کنید استفاده کردم
این یعنی چی؟
یعنی اینکه شاید اینگونه بوده و احتمال داره اینجوری باشه
و بعد شما دوباره نقل قول کردید و الان فقط یه تیکه از اون نقل قول رو گذاشتید

و بعد مهمتر اینکه
کی گفته بحث برای نتیجه گرفتن نبوده؟

جریان تاپیک برای آسیب شناسی مساله بود و اینکه چی کار کنیم این اتفاقا دیگه پیش نیاد
به هر حال گیریم که اون احتمال که من دادم واقعی باشه و اون اقا تو جمع چیزی نگفت
بلاخره تو خونه که رفتن میخواست بگه یا نه؟

اینکه اشتباه از اون اقا بوده رو همه من جمله خود من قبول کردیم تو نگاه اول
ولی خب نکته ضذیفی که من اشاره کردم این بود که احتمال بدید اون خانم هم بی تقصیر نبوده باشه
که متاسفانه بعضی از خانم ها تو این تاپیک بهشون بر خورد و میخواستن اثبات کنن نه امکان نداره یه خانم تو عمرش اشتباه کنه و همه اشتباها گردن اقایونه!!!

که معلومه کسی مثل من زیر بار همچین منطقی نمیره

در ضمن عنوان تاپیک منظورتون بود یا پست اول؟؟؟

چون عنوان تاپیک تو اسکرول بار هم چند روزه داره نمایش داده میشه و محتواش فقط یه خواهش از مذهبی هاست

احتمالا منظورتون پست اول بوده نه عنوان
به هر حال اگر این نقل قولها ادامه پیدا کنه و صلاح رو. تو جواب دادن ببینم مجبورم که جواب بدم
چون با صلواتی که فرستاده شد نباید این بحث ادامه پیدا میکرد
الانم برای اینکه فکر نکنید خدای نکرده با شخص شما خصومتی دارم از پست نقل قول شده شما تشکر میزنم تا بدونید من با هیچ شخصی مشکلی ندارم و فقط اعتقادات خودمو بیان میکنم

یا علی(ع)

silence 1
۱۳۸۹/۰۵/۲۷, ۱۴:۰۶
سلام
این حقیر هم یه پست می زنم
همه دارن اینجا یه حرف رو می زنن اما نمی دونم چرا اینقدر قضیه ادامه دار شده! "(توی پرانتز:جناب بهروز 313 حرف شما کاملا درسته اما از لحاظ روانی هر کسی قسمت خودش رو بیشتر تاکید می کنه .فقط همین خدا عاقبت همه ما رو خیر قرار دهد)
برای سلامتی خودتون و همه زوج ها و خصوصا اون خانم و آقا که الان انشالله با هم خوشن صلوات
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
نماز و روزه هاتون هم قبول

khaleghifar78
۱۳۸۹/۰۵/۲۷, ۱۸:۱۱
اولا من پستهایی که به نظرم ارزش خوندن رو داشته باشه میخونم
البته پست شمارم خوندم

یا علی(ع)

ممنون

به هر حال گیریم که اون احتمال که من دادم واقعی باشه و اون اقا تو جمع چیزی نگفت
بلاخره تو خونه که رفتن میخواست بگه یا نه؟

یا علی(ع)

نمیدونم.

در ضمن عنوان تاپیک منظورتون بود یا پست اول؟؟؟

یا علی(ع)

منظورم همون عنوان تایپیک بود.

که متاسفانه بعضی از خانم ها تو این تاپیک بهشون بر خورد و میخواستن اثبات کنن نه امکان نداره یه خانم تو عمرش اشتباه کنه و همه اشتباها گردن اقایونه!!!

که معلومه کسی مثل من زیر بار همچین منطقی نمیره

یا علی(ع)

اشتباه کردن زن و مرد نداره هر کسی اشتباه می کنه.

ببینید من واقعا قصد جسارت نداشتم نه به شما نه به خانم عسل عزیز من فقط نظر خودم گفتم مثل همه تازه خیلی هم ملایم ولی یه کم نظرات دوستان درباره بنده تند شد.

به هر حال الان اینجا نزدیکای اذان است.منم می خوام از همه دوستان عزیز حلالیت بطلبم اگه منظورم بد گفتم یا باعث شد به کسی بر بخوره من عذر خواهی می کنم.
من نظراتم با ملایمت گفتم نمی دونم چرا این جور واکنشی داشت.
با آدم رفتنی این جوری برخورد می کنن:moteajeb:
خلاصه حلالمون کنید.

khaleghifar78
۱۳۸۹/۰۵/۲۷, ۱۸:۲۲
خانم محترم این چه حرفیه آخه کسی که مدعی میشه حداقل خودش اولین گام رو برمیداره.
شما بیای بگی اگر فردی ایرادی داره در جمع بهش تذکر ندین ولی خودتون بیاید تاپیکی بی ارتباط به کلامت بزنی و دقیقا" اون کاری رو بکنی که داری نسبت بهش به دیگران هشدار میدی.خواهرم بهتره از شعارو کلیشه خارج بشیم اگه قرار باشه از دین برای رسیدن به خواسته های فردی سوءبهره بگیریم وااسفا به ما پس لطفا" به جای حاشیه های بی مورد مشکل رو صراحتا" حل کنید و طبق شعار همتون در خصوصی . حداقل به احترام رسول اکرم ادامه نمیدادید والسلام کاری بود در خصوصی انشاالله که مفهومه

سلام خانم عسل عزیز
یه پست زدن تو یه تایپیک که قسم دادن نداره.در ضمن من با شما هیچ مشکلی ندارم که بخوام تو خصوصی حلش کنم.
خداییش پست من و خودتون رو یه بار دیگه بخونید ببنید شما چه جوری من رو مورد خطاب قرار دادید من چه جوری.
من که گفتم خودم رو مستثنی نمی کنم.
بعد من کی می خوام از دین برای خواسته های خودم سوء استفاده کنم اصلا چه خواسته ای.
من کوچیک همه شما هستم.
مشکل واسه یه بنده خدایی بود که اصلا تو این کانون نیستن منم که با شما مشکلی ندارم مگه شما با من مشکل داشته باشید:ok:
خواهش می کنم این متن من رو با همچین یه لحن خوب و آروم بخونید.
من اهل دعوا و این چیزا نیستم نمی دونم چرا پست های من یه همچین برداشتی داشتن.
من فکر می کنم که پیامبر این قدر مقام والایی داشته باشن که وارد این مباحث روزانه خودمون نکنیمشون و خودمون مشکلمون رو حل کنیم.
اصلا مشکلی نیست.
ما رو حلال کنید که داریم میریم.

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۵/۲۷, ۱۹:۱۵
با آدم رفتنی این جوری برخورد می کنن:moteajeb:
خلاصه حلالمون کنید.
سلام
متوجه این قسمت نشدم؟؟؟
میشه بیشتر توضیح بدین
ان شالله که خیره...

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۷, ۲۲:۳۶
سلام
متوجه این قسمت نشدم؟؟؟
میشه بیشتر توضیح بدین
ان شالله که خیره...

با سلام....دوستان لطفا یک صلوات بر محمدو آل پاکش بفرستید با آرزوی خوشبختی برای همه زوجها
خدا انشالله به همه ما سعه صدر عنایت بفرماید

:Rose:اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم:Rose:

همچنین خانم خالقی فر هم توضیحی در مورد این حرفش بدن...ان شالله که خیره...
رفتنی یعنی چی؟

seyed133
۱۳۸۹/۰۵/۲۸, ۰۳:۴۷
شما میشه غیرت رو تعریف کنی

به نام خدا
سلام دوستان باور کنید من نمی خواستم دیگه ادامه بدم ولی انرژی گرامی اصرار داشتن که بنده غیرت رو تعریف کنم

حالا که قرار تعریفی از غیرت بشه بهتره که یه مقدار عمیق تر به این قضیه نگاه کرد...

انواع غیرت ها از نظر ریشه حبّ

از نظر حبّ که امری است درونی، می توانیم سه تصویر کنیم:

1- حبّ حیوانی، که بسیاری از حیوانات هم این را دارند و از این هم غیرت نشأت می گیرد، که می شود غیرت حیوانی. حبّ، حیوانی است، غیرت هم غیرت حیوانی می شود. دیده اید که حیوانات نسبت به حفظ و حراست از فرزندان خودشان، چه می کنند.

البتّه برای اینها مقطعی است. بعضی از آنها، تا یک مقطعی هست بعد از همدیگر بیگانه می شوند. ما حتی در بعضی روایاتمان هم داریم که وقتی می خواهند ما را نکوهش کنند، می گویند بروید از خروس غیرت را یاد بگیرید. خروس نسبت به همسرداری اش غیرتمند است، حالا بی غیرت ها را نسبت به آن در جامعه می شناسید. حتی بی غیرت حیوانی. دیگر تطبیق با شماست، کار ما اینها نیست؛ کار ما کلّیات گفتن است، تطبیق مصادیق با شما.

2- حبّ انسانی. که حبّ انسانی در ارتباط با عقل عملی است. یعنی انسان یک سنخ اموری در درون او هست که آمیخته به وجود او است و من از آن تعبیر کردم به عقل عملی. حُسن و قبح ها نسبت به یک سنخ از اعمال که ربطی به دین هم ندارد. مثل اینکه ظلم بد است، عدل خوب است. که اینها در ارتباط با آن حبّ انسانی است که انسان عدل را دوست می دارد، امانت داری را دوست می دارد و... از آن طرف، یک سنخ مسائل قبیح است. آنهایی را که حَسَن است دوست می دارد، و از آنهایی که قبیح است بدش می آید.

در اینجا هم غیرت انسانی مطرح می شود. نسبت به آن اموری که دوست می دارد و حَسَن است، باید غیور باشد. یعنی آن را حفظ کند. این از امور فطری انسان است. نزد عقل من حَسَن است و حفظ آن هم لازم است؛ کاری نکنم که این امور آمیخته به وجود من از بین برود.

مثلاً عفّت، یک چیز تحمیلی نیست، اکتسابی نیست و مربوط به انسان و در ارتباط با عقل عملی است و حَسَن است. لذا حفظ این هم عقلاً لازم است. در ارتباط با تعریف غیرت علمای اخلاق گفته اند: حفظ و حراست از امری که حفظ آن عقلاً لازم است. این مربوط به این جاست که می رویم سراغ این سنخ از مسائل.

3- حبّی که در ارتباط با بُعد دیگری از وجود انسان است. بحث همه ابعاد انسان نیست؛ دایره و مدار آن در اینجا یک مقدار تنگ می شود، و آن بُعد معنوی انسان است که مربوط به معتقدات دینی و ایمان است. یعنی دلبستگی به ماوراء طبیعت و دلبستگی به خداوند. اینجا هم حبّ است که از این حبّ هم غیرت نشأت می گیرد؛ غیرتی که اسم آن را می گذاریم غیرت دینی؛ حفظ دین. یعنی دین خودم را حفظ کنم.

ما این سه گونه حبّ را داریم، سه گونه هم غیرت داریم چون غیرت نشأت گرفتۀ از حبّ است. آنچه را که علمای اخلاق مطرح می کنند در ارتباط با بُعد انسانی است، غیرت انسانی و غیرت دینی و ایمانی است؛ « انَّ الغِیرَةَ مِنَ الایمان » غیرت از ایمان، یعنی این. این مطالب مختصری بود در باب تقسیم بندی غیرت به اعتبار منشأ غیرت که عبارت از حبّ است که این معنی را اقتضا می کند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ مجتبی تهرانی

یا علی(ع)

seyed133
۱۳۸۹/۰۵/۲۸, ۰۴:۰۳
نمک غذا هم هرچه بیشتر باشه خوشمزه تره ! درسته ؟ ( برین ببینین مرد ها با غیرت بیش از اندازه چه بلاهایی سر زن هاشون اوردن )

به نام خدا

ما هر چی سعی کردیم که متفاوت بودن تعریف این دو تا کلمه(تعصب ، غیرت) رو جا بندازیم نشد!
در خیلی از پستا دیدم که گفتن اگه غیرت زیادی بشه و...!

انرژی گرامی توجه بفرماید در خیلی از مواردی که تعریفی از غیرت می شود (غیرت دینی، غیرت درناموس داری، غیرت در رزق حلال و...) در انگلیسی اصلا معنا و مفهوم نداره به این شکل که ما در اسلام داریم

غیرت چیست؟ تعصب چیست؟ شباهتها و تفاوتهای این دو در چیست؟

تعصب که در زبان عربی به آن عصبیت می گویند به معنای حمایت کردن خارج از حق و انصاف از خود یا چیزی دیگر که به خود انسان نسبت دارد مانند دین، مال، قبیله، شهر، شغل، صنعت و امثال این ها. انسان ممکن است علاوه بر وطن و آب و خاک، در مورد شغل خود نیز تعصب داشته باشد. عصبیت حمایتی است که از حق تجاوز کرده، انصاف را از دست داده و به باطل داخل می شود. در عصبیت حمایتی مطرح است که شرعاً خوب نیست.
امام سجاد علیه السلام فرمود: تعصب آن است که بدهای قبیله خود را بهتر از نیکان قبیله دیگر ببیند. تعصب آن نیست که کسی قبیله خود را دوست داشته باشد ولیکن [تعصب] آن است که قبیله خود را کمک نماید بر ظلم.( اصول کافی، ج2، ص308، ح7 به نقل از معراج السعادة)
تعصب در دین ممکن است به این باشد که انسان دفاع بی جا و غیر واقع از دین کند. نسبت دادن برخی امور به دین از روی تعصب و ... نیز از موارد تعصب در دین است.
از این صفت ناپسند باید دوری کرد زیرا قدرت تفکر و حق طلبی را از انسان می گیرد. انسان را به ورطه دفاع بی جا کشانده و او را نابود می سازد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: هر که به قدر حبه خردلی عصبیت در دل او باشد خدا در روز قیامت او را با اعراب جاهلیت بر خواهد انگیخت.( همان، ح3)
از روایات بدست می آید که تعصب منفی و تعصب مثبت داریم:
1- تعصب منفی همان تعصب معروف است که ما از آن به بدی یاد می کنیم. ملا احمد نراقی در معراج السعادة به این مطلب اشاره کرده است. پیامبر اکرم می فرمایند: «تعصب حرام آن است که خویشان و نزدیکان را کارهای ناروا و ستم کمک نمایی.
2- تعصب مثبت همان غیرت است. به فرموده حضرت امام « ...علامت آن این است که حق با هر طرف هست از آن طرف حمایت کند گرچه از متعلقان او نباشد بلکه از دشمنان او باشد... .
تعصب ممدوح و پسندیده از بهترین صفات کمال انسانی و اخلاق انبیاء و اولیائ الهی به حساب می آید.
نکته ای که امروزه باید به آن توجه داشت این است که حمایت های بی جا از برخی شخصیت ها، تیم ها، گروه ها و ... از مصادیق تعصب به شمار می آید. در سطح جهانی بحث قومیت یهود، نژاد گرایی و قاره گرایی که در اروپا دیده می شود از مصادیق بارز عصبیت است. در سطح داخلی نیز تعدد اقوام مختلف مانند فارس ها، ترک ها، کردها، لرها، عرب ها و ... و در پی آن قوم گرایی و حالات تعصبی را می توان از موارد تعصب دانست.
از ریشه های تعصب می توان شدت علاقه و وابستگی بی منطق به افراد و آیین خاص و بغض و دشمنی بی مورد با دسته و آیین دیگر، با انگیزه سود جویی، ریاست طلبی و یا به دلیل بی فرهنگی و بالاخره نداشتن تقوی نام برد.

ادامه در پست بعد...

یا علی

seyed133
۱۳۸۹/۰۵/۲۸, ۰۴:۰۶
به نام خدا

«غیرت»
غیرت یا حمیت نیز به معنای حمایت کردن منطقی و منصفانه از حق می باشد و در مورد چیزی که حمایت از آن لازم است. مانند دین، آبرو، اولاد، اموال، همسر و ... . غیرت، نگاهبانی، محافظت و کوتاهی نکردن در حمایت از چیزهایی است که حمایت از آن شرعا لازم است. در عرف معمولا غیرت را متعلق به ناموس می دانند در حالی که انسان باید در دین خود نیز غیرتمند باشد.
غیرت در دین به این است که اجازه ندهد بدعت ها وارد دین شود. شبهات منکرین دین را تا حدی که می تواند دفع کند. به طور کلی در مورد مسائل دین و ترویج آن و تبلیغات منکران بی تفاوت نباشد. انسان غیور دین را نیز ناموس خود می داند و برای حفظ آن تا پای جان می ایستد.
غیرت در اولاد به این است که باید در امر تربیت آنان نهایت سعی را کرد. از کودکی همه مراحل را تحت نظر داشت و غذای حلال برای اولاد فراهم کرد. اخلاق خوب و آداب مناسب و اسلامی را به او تعلیم داد.
غیرت در اموال نیز به این معناست که پس از آن که اموال را از راه حلال تهیه کرد، هم در محافظت آن کوشا باشد و هم آن را به باد ندهد. در خرج کردن میانه رو باشد و آن را در راه غیر صحیح مصرف ننماید.
امام صادق علیه السلام می فرماید: خداوند تبارک و تعالی غیور است و هر غیرتمندی را دوست می دارد. و از غیرتمندی اوست که زشت کاری های نهان و پیدا را حرام فرموده است.( منتخب میزان الحکمة، 4931)
تفاوت ها:
1- در غیرت، حمایت کردن از حق تجاوز نمی کند و انصاف را از دست نمی دهد در حالی که تعصب، حمایت کردن غیر منصفانه و خارج از حد و حدود حق است.
2- غیرت ازصفات خوب و پسندیده و از فضایل است در حالی که تعصب مذموم بوده و از رذایل است.
3- تعصب حمایت کردن ظالمانه است و غیرت حمایت کردن عادلانه.
4- تعصب جدا از این که به خودی خود از رذایل است دارای مفاسد زیادی نیز هست. از جمله این که موجب سوء عاقبت شده و شخص متعصبِ منفی وارد بهشت نمی گردد. در روایتی نیز آمده که شخص متعصب ریسمان ایمان از گردن او باز می شود.(چهل حدیث، حدیث هشتم)
5- غیرت در اموری مثل دین، اموال، اولاد و همسر واقع می شود که شرعا حمایت از آن ها واجب است اما تعصب و عصبیت در امور دیگری مانند قبیله، گروه، کشور و از این قبیل است که حمایت از بیشتر آن مصادیق، در وهله اول شرعا واجب نمی باشد. به عبارتی متعلق غیرت با متعلق تعصب متفاوت است اگر چه در بعضی امور مشترک هستند.
6- تعصب، انسان را از رسیدن به حقایق دور می کند اما غیرت این گونه نیست.
7- انسان متعصب انسان منطقی نیست در حالی که انسان غیور و غیرتمند می تواند انسان منطقی باشد.
8- انگیزه تعصب ورزیدن، حب و بغض نفسانی است و انگیزه غیرت ورزیدن، حقیقت و عدالت و معیارهای دینی و ایمانی.
شباهت ها:
1- هر دو این صفات مربوط به قوه غضبیه است با این تفاوت که غیرت فضیلت این قوه و تعصب رذیلت این قوه است.
2- ممکن است تعصب نیز مانند غیرت در امر حقی واقع شود ولی منظور شخص در آن مسئله، اظهار حق نیست بلکه منظور او غلبه خود یا بستگان و هم مسلکان است.
3- افراط در هر دو این صفات ناپسند است و نباید در غیرت نیز افراط کرده و عرصه را بر خانواده خود تنگ کرد. در غیرت نیز باید حد اعتدال را پیش گرفت و به افراط و تفریط نگرایید.
4- غیرت و تعصب از اخلاقیات اجتماعی هستند. البته در بعضی لایه ها می توان آن را از خلقیات فردی دانست.
مطلب را با کلماتی دل نشین از چهل حدیث امام خمینی (ره) در مورد تعصب به پایان می بریم.
پس ای عزیز! بدان که این خُلق خبیث از شیطان است... این حجاب، کلیه حقایق را از نظر می برد بلکه تمام رذایل را محاسن جلوه می دهد و تمام محاسنِ غیر را رذیله نمایش می دهد. و معلوم است کار انسانی که جمیع اشیا را بر غیر واقعیت خود ببیند به کجا منتهی شود....
منابع:
1- معراج السعادة، ملا احمد نراقی(ره)
2- چهل حدیث، امام خمینی(ره)
3- میزان الحکمة، محمد محمدی ری شهری

یا علی

saeedar
۱۳۸۹/۰۵/۲۹, ۲۲:۰۹
خوب چه عیبی داره آدم نباید خواهر دینیشو ناراحت کنه و بهش کم احترامی کنه
زیاد جدی نگیرید

خداداد(الضحی...شرح ...تین...)
۱۳۸۹/۰۹/۰۸, ۱۷:۵۳
سلام.

اين تذهبون...
ياحق...یا حق تعالی
با سلام و خیلی احترام به استاد ارجمندم غریب(که البته قریبه و به ما نمیگه)
من واقعا با این مطلب و مطلب استادی که در مورد کظم الغیض و الکی الکی نبودن ارتباط و لذت و طرب با او گفتند موافقم
اما یک نکته دیگر در جمع بزرگواران که نه مرد ها و نه به همسران که اکثر افرادی که فقط از نظر ظاهر نام مذهب را به یدک می کشند و خرد توشه اش خالیست (بخدا بدون موضع گیری و بحث ها قبل از ایجاد شکایت و فریاد)صدق می کد ....
من نمی خواهم بگویم ادم بدا اصلا یک ارتباط دلی با خدا دارند و اونهایی که عبادت می کنند الن و بلن به هیچ وجه که من اعمال الهی و تلاش را بسیار در رشد موثر می دانم و بالعکس
فقط اینکه حساب کتاب خدا طوریه که ما کامل ازش سر در نمیاریم ....چه بسیار خانم هایی یا اقایانی که از خانواده مذهبی اند و پر جهل هر شخصی را که مذهبی نیست با سخنان بد و تند می رانند.من نمی گویم که با بدان بنشینید هدایتم نکنید خلق خدایی و اسلامی داشته باشید....
شاد باشید و استوار و خدایی التماس دعا
بعد حق دیگر منی نماند....

ْآلاله
۱۳۸۹/۰۹/۰۸, ۲۰:۰۱
با سلام.

واقعا وحشتناك بود اگه اون خانم قهقهه هم زده بود چنين برخوردي از سوي مرد توي جمع فقط و فقط نشانه بيماري روحي اون آقاست .
اينو خوندم بدجور حالم گرفته شد,نميتونم توصيف كنم اگه زن هر كاري هم كرده بود باز يه مردي كه از لحاظ رواني سالمه چنين برخوردي نميكنه .
واقعا اگه اون زن در مقابل جمع فقط سر به زير انداخته واقعا خيلي بزرگه و خودساخته هر زني اينكارو نميكنه من اگه روزي چنين وضعيتي برام پيش ميومد ديگه نميتونستم براي يك ثانيه هم اون مردو تحمل كنم دادخواست طلاق فرداش حتما ميرسيد دستش :Narahat:حاضر بودم تو خيابون بخوابم ولي ......
واي كاشكي اين مطلبو هيچوقت نميخوندم خيلي وحشتناك بود فكرش هم آدمو عذاب ميده:geryeh:

کیمیاگر
۱۳۸۹/۰۹/۰۸, ۲۰:۲۵
واقعا وحشتناك بود اگه اون خانم قهقهه هم زده بود چنين برخوردي از سوي مرد توي جمع فقط و فقط نشانه بيماري روحي اون آقاست .
اينو خوندم بدجور حالم گرفته شد,نميتونم توصيف كنم اگه زن هر كاري هم كرده بود باز يه مردي كه از لحاظ رواني سالمه چنين برخوردي نميكنه .
واقعا اگه اون زن در مقابل جمع فقط سر به زير انداخته واقعا خيلي بزرگه و خودساخته هر زني اينكارو نميكنه من اگه روزي چنين وضعيتي برام پيش ميومد ديگه نميتونستم براي يك ثانيه هم اون مردو تحمل كنم دادخواست طلاق فرداش حتما ميرسيد دستش :narahat:حاضر بودم تو خيابون بخوابم ولي ......
واي كاشكي اين مطلبو هيچوقت نميخوندم خيلي وحشتناك بود فكرش هم آدمو عذاب ميده:geryeh:

سلام علیکم،

کار اون آقا رو اسمی به جز جهالت و رذالت نمیشه گذاشت. ولی من هم با اینکه مرد هستم ، اگر در جمعی چنین رفتاری رو همسرم با من انجام بده ، یعنی سرم فریاد بزنه باز هم 01٪ هم به طلاق فکر نمی کردم... لطفا پخته تر فکر کنید و آمار طلاق رو فقط برای دیگران نبینید. از طلاق زوج مسلمان فقط شیطان شاد میشه ... حتما اون آقا در جای دیگه هم کاری کرده که خانم شاد بشه و من هم فکر میکنم که اگر در چنین موقعیتی بودم حتما فکر می کردم که قبلا همین خانم ( فرضی ) باعث شادیه من شده . خیلی خیلی بده که اولین و آخرین راه رو در طلاق دید. و حتما به شما خانم غریب توصیه می کنم غیر مستقیم و با واسطه چند حدیث در مورد مذمت کارش به گوش اون آقا برسونید.

به خصوص این حدیث: رسول اكرم صلى اللَّه عليه و آله و سلم معيار جوانمردى و فرومايگى انسان را چنين بيان مى فرمايد: جوانمردان، كسانى هستند كه زنان را گرامى مى دارند و فرومايگان نسبت به آنان اهانت مى نمايند.

ذهنم درباره جنس مخالف کم کم داره تیره میشه.... که زود به طلاق فکر می کنند.

ْآلاله
۱۳۸۹/۰۹/۰۸, ۲۰:۳۷
سلام علیکم،

کار اون آقا رو اسمی به جز جهالت و رذالت نمیشه گذاشت. ولی من هم با اینکه مرد هستم ، اگر در جمعی چنین رفتاری رو همسرم با من انجام بده ، یعنی سرم فریاد بزنه باز هم 01٪ هم به طلاق فکر نمی کردم... لطفا پخته تر فکر کنید و آمار طلاق رو فقط برای دیگران نبینید. از طلاق زوج مسلمان فقط شیطان شاد میشه ... حتما اون آقا در جای دیگه هم کاری کرده که خانم شاد بشه و من هم فکر میکنم که اگر در چنین موقعیتی بودم حتما فکر می کردم که قبلا همین خانم ( فرضی ) باعث شادیه من شده . خیلی خیلی بده که اولین و آخرین راه رو در طلاق دید. و حتما به شما خانم غریب توصیه می کنم غیر مستقیم و با واسطه چند حدیث در مورد مذمت کارش به گوش اون آقا برسونید.

به خصوص این حدیث: رسول اكرم صلى اللَّه عليه و آله و سلم معيار جوانمردى و فرومايگى انسان را چنين بيان مى فرمايد: جوانمردان، كسانى هستند كه زنان را گرامى مى دارند و فرومايگان نسبت به آنان اهانت مى نمايند.

ذهنم درباره جنس مخالف کم کم داره تیره میشه.... که زود به طلاق فکر می کنند.

تا وقتي جاي يه زن نباشيد و روحيه حساسه يه زن رو نداشته باشيد نميتونيد درك كنيد واقعا چقدر سخته .
من مراجع هايي ديدم كه دچار چنين رفتار سوئي هستند و زنانشون رنج ميبرن (آدم سالم عصبانيتش در يك جمع اينطوري بروز نميكنه) اگه واقعا در عمرش فرد فقط يك بار دچار چنين خطايي شده باشه شايد قابل بخشش باشه ولي من شايد با توجه به ديده هام و مشاهده مرداني كه بيمار هستند و رفتارهاي تند با همسرشون در مقابل ديگران دارند و اينكه ميدونم واقعا چنين رفتاري غير قابل تحمله اين حرفارو زدم .
دوست گرامي صبر همه يكسان نيست ولي متاسفانه گاهي صبر زن راه سوءاستفادرو باز ميكنه شخصا تو مراجعات مراجعا پيش مشاور ديدم مطمئن باشيد من بدون اطلاع حرف نزدم يه انسان سالم چنين كاري نميكنه .

کیمیاگر
۱۳۸۹/۰۹/۰۸, ۲۱:۰۲
تا وقتي جاي يه زن نباشيد و روحيه حساسه يه زن رو نداشته باشيد نميتونيد درك كنيد واقعا چقدر سخته .
من مراجع هايي ديدم كه دچار چنين رفتار سوئي هستند و زنانشون رنج ميبرن (آدم سالم عصبانيتش در يك جمع اينطوري بروز نميكنه) اگه واقعا در عمرش فرد فقط يك بار دچار چنين خطايي شده باشه شايد قابل بخشش باشه ولي من شايد با توجه به ديده هام و مشاهده مرداني كه بيمار هستند و رفتارهاي تند با همسرشون در مقابل ديگران دارند و اينكه ميدونم واقعا چنين رفتاري غير قابل تحمله اين حرفارو زدم .
دوست گرامي صبر همه يكسان نيست ولي متاسفانه گاهي صبر زن راه سوءاستفادرو باز ميكنه شخصا تو مراجعات مراجعا پيش مشاور ديدم مطمئن باشيد من بدون اطلاع حرف نزدم يه انسان سالم چنين كاري نميكنه .

سلام علیکم،

منظورتون مراجع تقلیده؟!

بله درسته ، من هم نگفتم شخص سالمیه... ولی فکر طلاق هم درست نیست.

الحمد الله البته از این مردهایی که شما میگید ندیدم ... در آینده هم انشاالله نبینم.

ْآلاله
۱۳۸۹/۰۹/۰۸, ۲۱:۲۵
من كي باشم كه جرات كنم در مورد مراجع تقليد اينطوري حرف بزنم:moteajeb:

مراجع با ضمه ميم . مراجع هاي مراكز مشاوره منظورم بود شرمنده اگه ابهام داشت.

fatemeh54
۱۳۸۹/۰۹/۰۹, ۱۴:۲۷
سلام دوستان

من نمی‌خوام از فرهنگ غرب تعریف کنم اصلا :Gig):چون خودم فردی هستم پایبند به اسلام و قرآن ولی‌ باور کنید‌ای کاش اینجور که اینجا مرد‌ها به زنها احترام میگذاشتند در ایران عزیزم اون هم همین طور بود واقعاً تو هر شرایطی که باشی‌ در پیاده رو در اداره‌ها در هر جا کاری ندارند تو خارجی‌ هستی‌ اینجا و حقوق زن رو عجیب محترم و واجب میدونند علتش رو من هنوز نمیدونم که چرا اینقدر به خانم‌ها احترام میگذراند البته در جامعه ما هم هست ولی‌ توقع ما از کشور اسلامی خیلی‌ بالاتر از اینهاست امیدوارم به زودی زود جامعه ما و خانوادهایمون این طور احترام به خانم‌ها رو واجب بدانند:Graphic (7):

seyed133
۱۳۸۹/۰۹/۱۸, ۲۱:۴۴
به نام خدا
بهتره یه چند نمونه از رفتارهای بزرگان را برای تذکر ارسال کنند دوستان
برای شروع قسمتی از نامه حضرت امام(ره) به همسرشون رو که شاید بارها خونده باشید ، ولی خوندن چندبارش خالی از لطف نیست

http://img.tebyan.net/big/1387/04/2132181875419321921137682551222252067423079.jpg (http://img.tebyan.net/big/1387/04/2132181875419321921137682551222252067423079.jpg)

همسر عزیزم؛

تصدقت شوم؛ الهی قربانت بروم؛ در این مدتی که مبتلا به جدایی از آن نور چشم عزیز و قوت قلبم گردیدم، متذکر شما هستم و صورت زیبایت در آیینه‌ی قلبم منقوش است. عزیزم؛ امیدوارم خداوند شما را به سلامت و خوش در پناه خودش حفظ کند. (حال) من با هر شدتی باشد می‌گذرد ولی بحمدالله تاکنون هر چه پیش آمده، خوش بوده. الآن در شهر زیبای بیروت هستم. حقیقتاَ جای شما خالی است. فقط برای تماشای شهر و دریا، خیلی منظره‌ی خوش دارد. صد حیف که محبوب عزیزم، همراهم نیست که این منظره‌ی عالی به دل بچسبد. به هر حال امشب، شب دوم است که منتظر کشتی هستیم. از قرار معلوم و معروف یک کشتی فردا حرکت می‌کند... . خیلی سفر خوبی است. جای شما خیلی خیلی خالی است. دلم برای پسرت قدری تنگ شده... .

ایام عمر و عزت مستدام
تصدقت؛ قربانت روح ا... (1)

http://img.tebyan.net/big/1387/12/8921921131601161891782002357115259134167200.jpg (http://img.tebyan.net/big/1387/12/8921921131601161891782002357115259134167200.jpg)

این متن نامه ای بود از حضرت امام خمینی ( ره ) به همسرشان ( زمانی که فرزندشان سید مصطفی 3 ساله بودند ) .
در این نامه ایشان سعی دارد همسر خود را در تک تک خاطرات و خوشی های سفر شریک کند و احساس نبودن او در این میان کاملا قابل حس است.اگر این متن را چندین بار مرور کنید نهایت عشق و علاقه را در هر کلمه درک خواهید نمود و اینجاست که جوانان ما باید چنین الگو های احساس و محبت را در لحظه های زندگی حفظ کنند . ابراز محبت بر اساس سن مرز بندی نمی شود و در هر برهه از زمان نیاز به آن وجود دارد و حضورش می تواند شمع زندگی را فروزان تر نماید. حتی این اظهار عشق در نوع مورد خطاب قرار دادن نیز کاملا عیان است و جالب اینجاست که در این احوال پرسی عاشقانه جویا شدن حال فرزند در اولویت دوم قرار می گیرد.

یا علی

مجنون
۱۳۸۹/۰۹/۱۸, ۲۱:۵۳
به نام خدا
بهتره یه چند نمونه از رفتارهای بزرگان را برای تذکر ارسال کنند دوستان
برای شروع قسمتی از نامه حضرت امام(ره) به همسرشون رو که شاید بارها خونده باشید ، ولی خوندن چندبارش خالی از لطف نیست

http://img.tebyan.net/big/1387/04/2132181875419321921137682551222252067423079.jpg (http://img.tebyan.net/big/1387/04/2132181875419321921137682551222252067423079.jpg)

همسر عزیزم؛

تصدقت شوم؛ الهی قربانت بروم؛ در این مدتی که مبتلا به جدایی از آن نور چشم عزیز و قوت قلبم گردیدم، متذکر شما هستم و صورت زیبایت در آیینه‌ی قلبم منقوش است. عزیزم؛ امیدوارم خداوند شما را به سلامت و خوش در پناه خودش حفظ کند. (حال) من با هر شدتی باشد می‌گذرد ولی بحمدالله تاکنون هر چه پیش آمده، خوش بوده. الآن در شهر زیبای بیروت هستم. حقیقتاَ جای شما خالی است. فقط برای تماشای شهر و دریا، خیلی منظره‌ی خوش دارد. صد حیف که محبوب عزیزم، همراهم نیست که این منظره‌ی عالی به دل بچسبد. به هر حال امشب، شب دوم است که منتظر کشتی هستیم. از قرار معلوم و معروف یک کشتی فردا حرکت می‌کند... . خیلی سفر خوبی است. جای شما خیلی خیلی خالی است. دلم برای پسرت قدری تنگ شده... .

ایام عمر و عزت مستدام
تصدقت؛ قربانت روح ا... (1)

http://img.tebyan.net/big/1387/12/8921921131601161891782002357115259134167200.jpg (http://img.tebyan.net/big/1387/12/8921921131601161891782002357115259134167200.jpg)

این متن نامه ای بود از حضرت امام خمینی ( ره ) به همسرشان ( زمانی که فرزندشان سید مصطفی 3 ساله بودند ) .
در این نامه ایشان سعی دارد همسر خود را در تک تک خاطرات و خوشی های سفر شریک کند و احساس نبودن او در این میان کاملا قابل حس است.اگر این متن را چندین بار مرور کنید نهایت عشق و علاقه را در هر کلمه درک خواهید نمود و اینجاست که جوانان ما باید چنین الگو های احساس و محبت را در لحظه های زندگی حفظ کنند . ابراز محبت بر اساس سن مرز بندی نمی شود و در هر برهه از زمان نیاز به آن وجود دارد و حضورش می تواند شمع زندگی را فروزان تر نماید. حتی این اظهار عشق در نوع مورد خطاب قرار دادن نیز کاملا عیان است و جالب اینجاست که در این احوال پرسی عاشقانه جویا شدن حال فرزند در اولویت دوم قرار می گیرد.

یا علی

به به
واقعا به به
درسته الان حال و روز خوشی ندارم ولی این جملات زیبا لبخند رو روی صورتم نشوند.:biggrin:
قابل توجه کسانی که جملات زیبا گفتن رو برای خودشون کسر شان میدونن و چه میدانم فکر میکنن باعث پر رو شدن زن/شوهر میشه
...
کسی که دنیا رو تکون داد با همسرش اینطوری حرف میزنه دیگه بهانه ای برای ماها میمونه؟

seyed133
۱۳۸۹/۰۹/۲۲, ۱۵:۰۶
به نام خدا

در ادامه گفته های بالا...

روزي كه مصطفي به خواستگاري من آمد مادرم به او گفت:شما ميدانيد كه اين دختر كه ميخواهيد با او ازدواج كنيد چه طور دختري است؟اين،صبحها كه از خواب بلند ميشود،هنوز رفته كه صورتش را بشويد و مسواك بزند كساني تختش را مرتب كرده اند،ليوان شيرش را جلو در اتاقش آورده اند و قهوه آماده كرده اند.شما نمي توانيد با مثل اين دختر زندگي كنيد،نميتوانيد برايش مستخدم بياوريد اين طور كه در خانه اش هست. مصطفي خيلي آرام گوش داد و گفت:من نمي توانم برايش مستخدم بياورم،اما قول مي دهم تا زنده ام وقتي بيدار شد تختش را مرتب كنم و ليوان شير و قهوه را روي سيني بياورم دم تخت.
و تا شهيد شد اين طور بود.حتي وقتهايي كه در خانه نبوديم،در اهواز در جبهه اصرار ميكرد خودش تخت را مرتب كند،مي رفت شير مي آورد.خودش قهوه نمي خورد،ولي مي دانست ما لبناني ها عادت داريم،درست ميكرد.ميگفتم:خب براي چه مصطفي؟مي گفت:من قول داده ام به مادرتان تا زنده هستم اين كار را براي شما انجام بدهم.
مامان هميشه فكر مي كرد مصطفي بعد از ازدواج كارهاي آنها را تلافي مي كند.( تا اونجا که من کتاب نیمه پنهان رو خوندم خانواده با این ازدواج کاملا مخالف بودند)نگذارد من بروم پيش آنها،ولي مصطفي جز محبت و احترام كاري نكرد و من گاهي به نظرم مي آمد؛مصطفي سعه اي دارد كه مي تواند همه عالم را در وجودش جا بدهد و همه سختيهاي زندگي مشتركمان در مدرسه جبل عامل را.

قسمتی از کتاب نیمه پنهان ماه شماره یک
روايت غاده جابر،همسر سردار شهيد مصطفي چمران

یا علی

seyed133
۱۳۸۹/۰۹/۲۹, ۲۱:۱۷
به نام خدا
مثل این که همه منتظرن تا ما فقط بنویسیم:Gig:
دوستان مددی...
یا علی

AHGHSHIRAZI
۱۳۸۹/۰۹/۳۰, ۰۷:۰۲
gallant : showing respect for women

کیمیاگر
۱۳۸۹/۰۹/۳۰, ۰۹:۲۲
به نام خدا

در ادامه گفته های بالا...

روزي كه مصطفي به خواستگاري من آمد مادرم به او گفت:شما ميدانيد كه اين دختر كه ميخواهيد با او ازدواج كنيد چه طور دختري است؟اين،صبحها كه از خواب بلند ميشود،هنوز رفته كه صورتش را بشويد و مسواك بزند كساني تختش را مرتب كرده اند،ليوان شيرش را جلو در اتاقش آورده اند و قهوه آماده كرده اند.شما نمي توانيد با مثل اين دختر زندگي كنيد،نميتوانيد برايش مستخدم بياوريد اين طور كه در خانه اش هست. مصطفي خيلي آرام گوش داد و گفت:من نمي توانم برايش مستخدم بياورم،اما قول مي دهم تا زنده ام وقتي بيدار شد تختش را مرتب كنم و ليوان شير و قهوه را روي سيني بياورم دم تخت.
و تا شهيد شد اين طور بود.حتي وقتهايي كه در خانه نبوديم،در اهواز در جبهه اصرار ميكرد خودش تخت را مرتب كند،مي رفت شير مي آورد.خودش قهوه نمي خورد،ولي مي دانست ما لبناني ها عادت داريم،درست ميكرد.ميگفتم:خب براي چه مصطفي؟مي گفت:من قول داده ام به مادرتان تا زنده هستم اين كار را براي شما انجام بدهم.
مامان هميشه فكر مي كرد مصطفي بعد از ازدواج كارهاي آنها را تلافي مي كند.( تا اونجا که من کتاب نیمه پنهان رو خوندم خانواده با این ازدواج کاملا مخالف بودند)نگذارد من بروم پيش آنها،ولي مصطفي جز محبت و احترام كاري نكرد و من گاهي به نظرم مي آمد؛مصطفي سعه اي دارد كه مي تواند همه عالم را در وجودش جا بدهد و همه سختيهاي زندگي مشتركمان در مدرسه جبل عامل را.

قسمتی از کتاب نیمه پنهان ماه شماره یک
روايت غاده جابر،همسر سردار شهيد مصطفي چمران

یا علی

سلام،

تصمیم دارم با یک دختر شیعه ی لبنانی ازدواج کنم. یعنی من هم هر روز باید این کارها رو انجام بدم؟! :Nishkhand:

غريب
۱۳۸۹/۰۹/۳۰, ۱۳:۰۵
سلام.
خوشا به حال همسران شهدا.:Graphic (61):

به خداوندي خدا اگر يكي از اون بچه ها الان بودند لحظه اي در ازدواج تاخير نمي كردم.

rohallah_tavakoli
۱۳۹۰/۱۲/۲۸, ۱۶:۰۰
با سلام.

نكنيد اين كارها را...

ایشون بچه مذهبی نیستن!!! این عمل ایشون اولا کاملا خلاف دینه!!! دوما نشون دهنده ای اینه که باید بره بشینه اصول اخلافی رو از اول یادبگیره...

واقعا متاسفم برای همچین افرادی که جهل و تعصب کورکورانه آنها منجر به اعمال خلاف اخلاق و انسانیت میشه...