PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حق الناس در کودکی

asgari
۱۳۸۹/۰۵/۱۶, ۱۲:۲۴
دوستان عزیز ، سوال بسیار مهمی داشتم:
اگر کسی در کودکی و قبل از بلوغ حق الناس برگردنش باشد مثلا غیبت یا احیانا برداشتن اموال دیگران و از این نوع کارها وظیفه اش چیست ؟
نمیتوان برود به طرف حق الناس بگویید که مثلا فلان کار را کرده است ، چه کنم.

سوال دوم هم در واقع همان سوال اول است :
۲- کسی که در گذشته از سیدی های کپی به راحتی استفاده میکرده و حکمش رو نمیدونسته (تولید‍ داخل) حالا باید چه کنم .آیا با صدقه دادن درست میشه ؟

فرشته نجات
۱۳۸۹/۰۵/۱۶, ۱۵:۲۵
ببینید مرجع تقلیدتان چه گفته..........
من خودم این موارد برام پیش اومده بود و وقتی پرسیدم گفتند با صدقه دادن و دعا کردن...این حق دیگر بر گردن شما نیست......مرتفع میگردد....
در مورد سوال دوم هم باید از مرجع تقلیدتون سوال کنید....
میتونید بگین که چه کسی هستند تا من براتون پیدا کنم...

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۲۱, ۱۸:۱۱
دوستان عزیز ، سوال بسیار مهمی داشتم:
اگر کسی در کودکی و قبل از بلوغ حق الناس برگردنش باشد مثلا غیبت یا احیانا برداشتن اموال دیگران و از این نوع کارها وظیفه اش چیست ؟
نمیتوان برود به طرف حق الناس بگویید که مثلا فلان کار را کرده است ، چه کنم.

سوال دوم هم در واقع همان سوال اول است :
۲- کسی که در گذشته از سیدی های کپی به راحتی استفاده میکرده و حکمش رو نمیدونسته (تولید‍ داخل) حالا باید چه کنم .آیا با صدقه دادن درست میشه ؟

با سلام و درود

1. قبل از سن بلوغ، تکلیف شرعی نیست لذا در مورد غیبت کردن، تکلیفی بر عهده او نیامده تا بخواهد بعدا جبران نماید.

اما در مورد حقوق مادی، اگر والدینش جبران نکرده اند باید خودش به همان میزان که خسارتی وارد کرده و یا چیزی برداشته است، به صاحبش بر گرداند و اگر او از دنیا رفته است باید به ورثه اش بدهد.

در چنین مواردی نیاز نیست که جهت دادن پول را نیز بیان کند بلکه به هر نحوی آن پول و بدهی را در میان اموال آن شخص قرار دهد ـ ولو به صورت هدیه یا ... ـ کفایت می کند و ادای دین شده است.

این در موردی است که صاحب مال را می شناسد و دسترسی به او دارد، و الا اگر دسترسی به صاحب مال ندارد باید به همان میزان که برداشته یا خسارت وارد کرده است، از طرف آن شخص به فقرا صدقه بدهد.

اما در مورد حقوق مادی، باید آن را به صاحبش برگردانید و یا به هر نحوی در اموال او قرار دهید ولو به عنوان هدیه به او بدهید. اگر هم صاحب مال فوت کرده، آن مال را به ورثه اش باید داد.

ضمنا در مواردی که انسان بداند اجمالا چیزی بر ذمه اش است ولی نمی داند چقدر است و یا به چه کسی مدیون است، می تواند به عنوان رد مظالم، مبلغی را که اطمینان دارد ـ و نه مقداری که صرفا احتمال می دهد ـ به فقیر بدهد؛ البته بنابر احتیاط واجب باید با اذن حاکم شرع (مرجع تقلید) باشد.

2. در این زمینه اگر مرجع تقلیدتان استفاده بدون اجازه را جایز نمی دانند، در صورتی که می توانید اجازه و رضایت تولیدکننده را بگیرید چنین کنید، هم چنین می توانید سی دی اصلی آن چه را استفاده کرده اید بخرید، در این صورت هم دین و بدهی شما به او پرداخت شده است.

.:MOBAREZ:.
۱۳۹۰/۱۱/۲۱, ۲۲:۳۰
اگر شخصی قبل از سن بلوغ دعوا افتاده باشه و به طرف آسیب زده باشه و الانم به طرف دسترسی نداره و اون رو نمیبینه باید چکار کنه؟

Behrooz_313
۱۳۹۰/۱۱/۲۲, ۰۴:۴۱
اگر شخصی قبل از سن بلوغ دعوا افتاده باشه و به طرف آسیب زده باشه و الانم به طرف دسترسی نداره و اون رو نمیبینه باید چکار کنه؟
سلام

متوجه منظورتون نمیشم
یعنی تو دعوا افتاده باشه؟
خب باید دید چه کسی هلش داده
و باعث آسیبش شده اوووووف
فکر میکنم حالا که به طرف دسترسی نداره
بهتره عوض اون بره از یکی دیگه حلالیت بگیره
حالا هر کی میخواد باشه
میخوای یه کارت شارژ بده خودم حلالت کنم

چون قبل از سن بلوغ بوده و الانم دسترسی بهش ندارین فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه
شاید مثلا جای اون صدقه بدین یا صلوات بفرستین یا استغفار کنین
قابل جبران باشه
یا علی(ع)

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۱۱/۲۲, ۱۵:۲۷

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

کسی که قبل از بلوغ مرتکب جنایت قتل، ضرب، جرح و یا کبودی صورت و یا بدن فردی شده باشد، چیزی به عهده او نیست، بلکه دیه آن بر عهده عاقله یعنی اقوام پدری او می باشد. و اگر آنها چیزی پرداخت نکردند چیزی بر عهده او نیست.

عاقله كسانی (كسی) هستند كه دیه جانی كه به طور خطاء جرم مرتكب شده را می پردازند و عبارتند از: بستگان ذكور نسبی پدر و مادری یا پدری به ترتیب طبقات ارث به طوری كه همه‌ كسانی كه حین الفوت می توانند ارث ببرند به صورت مساوی عهده دار پرداخت دیه خواهند بود. و شرایطی هم دارند که در کتب فقهی و حقوقی آمده است.

مواردی که طبق همان قانون عاقله ضامن است عبارتند از:

- ارتکاب قتل و جرح و ضرب توسط غیر بالغ
- وقتی در قتل اکراه شوند طفل ممیز باشد
- قتل عمد توسط نابالغ یا دیوانه
- قتل خطای محض در صورتیکه قتل با بینه یا قسامه یا علم قاضی ثابت شود
- و مواردی دیگری که در کتب مفصل حقوقی به آن اشاره شده است.

از جمله موارد این است:

ماده 50 - چنانچه غیر بالغ مرتکب قتل و جرح و ضرب شود عاقله ضامن است لکن در مورد اتلاف مال اشخاص خود طفل ضامن است و اداء آن از مال طفل به عهده ولی طفل می باشد.

-------------------------------------

در این خصوص توجه شما را به استفتائی از آیت الله مکارم شیرازی جلب می کنم:

1- دیه کور شدن کودک توسط کودک دیگر

سوال:

حدود چهار سال قبل فرزند حقیر، به نام مهدى (که در آن زمان سه ساله بود) در یک مجلس مهمانى با مادرش دعوت داشته اند که در آن مجلس در موقع صرف میوه، مهدى ـ طبق گفته مادرش و دیگران ـ چاقویى را پرتاب مى کند که به صورت پسر بچّه سه ساله دیگرى که مشغول بازى بودند خورده و یک چشم آن پسر بچّه نابینا مى شود. به عرض مبارک مى رساند که بزرگترها هیچ گونه مداخله اى نداشته و بچّه ها با یکدیگر مشغول بازى بودند و از طرفى بچّه مضروب فرزند خواهرم مى باشد. خواهرم پس از گذشت سه سال از آن حادثه، دادخواهى نموده است و از نظر وضع مالى جز یک مشت بدهى چیز دیگرى ندارم، با توجّه به وضع مالى من دیه بر عهده چه کسى است؟

پاسخ:

دیه باید پرداخت شود ولى بر عهده شما نیست، بلکه بر عهده مردان خویشاوند از طرف پدر است که در میان آنها تقسیم کرده و هرکدام سهمى از آن را به مقدار توانایى بپردازند.

-----------------------------------------------------------------

- منبع:

استفتائات، دیات، عاقله، س 1
http://persian.makarem.ir/estefta/?mit=774

khaleghifar78
۱۳۹۰/۱۱/۲۲, ۱۶:۴۰
سلام

من وقتی دبستان بودم تو بازی سر دوستم شکستم الانم دوستم فوت شده
حالا من چیکار کنم
روزه بگیرم خوبه؟

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۲۲, ۱۷:۳۹
سلام

من وقتی دبستان بودم تو بازی سر دوستم شکستم الانم دوستم فوت شده
حالا من چیکار کنم
روزه بگیرم خوبه؟

با سلام و درود

در چنین مواقعی هم حق معنوی بر عهده شخص می آورد و هم حق مادی لذا لازم است از شخص خسارت دیده حلالیت و رضایت طلبیده شود، با حلالیت و رضایت او دیگر چیزی بر عهده ما نیست.

البته با این حال، انجام عبادات به نیابت از اموات و فرستادن خیرات، حتما در حال آن ها مؤثر است.

لذا اگر حلالیت نطلبیده ایم باید این کار را انجام دهیم و حتی خسارت های مادی ای هم که وارد شده را جبران نموده و به همان میزان به او پرداخت نماییم.

اگر دسترسی به شخص خسارت دیده ممکن و مقدور نیست باید به همان میزان که به او خسارت زده ایم از طرف او صدقه دهیم و برای او در درگاه الهی هم طلب مغفرت نماییم.

Behrooz_313
۱۳۹۰/۱۱/۲۳, ۱۸:۱۴
به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

سوال:

حدود چهار سال قبل فرزند حقیر، به نام مهدى (که در آن زمان سه ساله بود) در یک مجلس مهمانى با مادرش دعوت داشته اند که در آن مجلس در موقع صرف میوه، مهدى ـ طبق گفته مادرش و دیگران ـ چاقویى را پرتاب مى کند که به صورت پسر بچّه سه ساله دیگرى که مشغول بازى بودند خورده و یک چشم آن پسر بچّه نابینا مى شود. به عرض مبارک مى رساند که بزرگترها هیچ گونه مداخله اى نداشته و بچّه ها با یکدیگر مشغول بازى بودند و از طرفى بچّه مضروب فرزند خواهرم مى باشد. خواهرم پس از گذشت سه سال از آن حادثه، دادخواهى نموده است و از نظر وضع مالى جز یک مشت بدهى چیز دیگرى ندارم، با توجّه به وضع مالى من دیه بر عهده چه کسى است؟

پاسخ:

دیه باید پرداخت شود ولى بر عهده شما نیست، بلکه بر عهده مردان خویشاوند از طرف پدر است که در میان آنها تقسیم کرده و هرکدام سهمى از آن را به مقدار توانایى بپردازند.

-----------------------------------------------------------------

- منبع:

استفتائات، دیات، عاقله، س 1
http://persian.makarem.ir/estefta/?mit=774

سلام
با توجه به اینکه نویسنده نامه پدر خانواده بوده
منظور اقای مکارم این بوده که چون توان مالی نداره فعلا بقیه کمک کنن
یا اینکه در حالت عادی هم حکم اینه؟

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۱۲/۱۴, ۱۷:۵۱
سلام
با توجه به اینکه نویسنده نامه پدر خانواده بوده
منظور اقای مکارم این بوده که چون توان مالی نداره فعلا بقیه کمک کنن
یا اینکه در حالت عادی هم حکم اینه؟
به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

در دیه اصل بر این است که در صورت قدرت قاتل بر پرداخت آن، از خود او گرفته می­ شود و در صورت عدم توان او بر پرداخت، عصبه­ او (یعنی خویشاوندان نزدیک جانی) بر حسب رابطه­ خونی و قرابت، عهده­ دار تأدیه­ خون بها می­ شوند.

در قانون مجازات اسلامى هم در مورد پرداخت دیه از سوى عاقله، در مواد 305 و 306 ضمان عاقله را در موارد زیر بیان کرده است:

الف): در قتل خطاى محض؛ در صورتى که قتل با بیّنه یا قسامه یا علم قاضى ثابت شود.

ب): جنایت عمد و شبه عمد نابالغ و دیوانه به منزله خطاى محض، و دیه جنایت آن دو بر عهده عاقله است.

مطابق مواد بالا عاقله فقط در مواردى مسئول است که قتل، خطاى محض و یا در حکم خطاى محض باشد. البته نه هر قتل خطاى محضى; بلکه فقط در خطاى محضى که با اقرار ثابت نشده باشد، عاقله دیه را مى پردازد.

به تعبیر دیگر، در قتل هاى خطایى محض، که قتل با اقرار قاتل ثابت شده باشد، عاقله مسئولیتى در پرداخت دیه ندارد دلیل این دیدگاه برخى روایات است که در کتای های مفصل فقهی و حقوقی بیان شده است.

------------

قسمتی از مواد قانون مجازات اسلامی در خصوص «مسئول پرداخت دیه» را در پست بعدی نقل خواهم کرد.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۱۲/۱۴, ۲۲:۰۶
قانون مجازات اسلامی ایران/ کتاب ۴ - دیات
باب چهارم - مسئول پرداخت دیه

- ماده ۳۰۴

در قتل عمد و شبه عمد مسئول پرداخت دیه خود قاتل است .

- ماده ۳۰۵

در قتل خطای محض در صورتی که قتل با بینه یا قسامه یا علم قاضی ثابت شود پرداخت دیه به عهده عاقله است و اگر با اقرار قاتل یا نکول او از سوگند یا قسامه ثابت شد به عهده خود اوست .

- ماده ۳۰۶

در خطای محض دیه قتل و همچنین دیه جراحت (موضحه ) و دیه جنایت های زیادتر از آن به عهده عاقله می باشد و دیه جراحت های کمتر از آن به عهده خود جانی است .

تبصره: جنایت عمد و شبه عمد نابالغ و دیوانه به منزله ی خطای محض و بر عهده ی عاقله می باشد.

- ماده ۳۰۷

عاقله عبارت است از بستگان ذکور نسبی پدر و مادری یا پدری به ترتیب طبقات ارث به طوری که همه ی کسانی که حین الفوت می توانند ارث ببرند به صورت مساوی عهده دار پرداخت دیه خواهند بود.

تبصره: کسی که با عقد ضمان جریره ، دیه ی جنایت دیگری را به عهده گرفته است نیز عاقله محسوب می شود.

- ماده ۳۰۸

نابالغ و دیوانه و معسر جزء عاقله محسوب نمی شود و عهده دار دیه ی قتل خطایی نخواهد بود.

- ماده ۳۰۹

هر گاه قتل خطایی با گواهی شهود عادل ثابت شود عاقله عهده دار دیه خواهد بود ولی اگر با اقرار جانی ثابت شود خود جانی ضامن است .

- ماده ۳۱۰

هرگاه اصل قتل با شهادت شهود عادل ثابت شود و قاتل مدعی گردد که خطا انجام شده و عاقله منکر خطایی بودن آن باشد در صورتی که عاقله سوگند یاد کند قول عاقله مقدم بر قول جانی می باشد.

- ماده ۳۱۱

عاقله فقط عهده دار پرداخت خسارت های حاصل از جنایت های خطایی محض از قتل ناموضحه است و در موارد ذیل عاقله ضامن نمی باشد:

الف- جنایت های خطایی که شخص بر خودش وارد آورد.

ب- اتلاف مالی که به طور خطای محض حاصل شود.

- ماده ۳۱۲

هر گاه جانی دارای عاقله نباشد یا عاقله او نتواند دیه را در مدت سه سال بپردازد دیه از بیت المال پرداخت می شود.

- ماده ۳۱۳

دیه ی عمد و شبه عمد بر جانی است لکن اگر فرار کند از مال او گرفته می شود و اگر مال نداشته باشد از بستگان نزدیک او با رعایت «الاقرب فالاقرب» گرفته می شود و اگر بستگانی نداشت یا تمکن نداشتند دیه از بیت المال داده می شود.

- ماده ۳۱۴

در موارد قتل خطایی محض دادگاه مکلف است در حین رسیدگی ، عاقله را دعوت کند تا از خود دفاع نماید ولی عدم دسترسی به عاقله یا عدم حضور آن پس از احضار موجب توقف رسیدگی نخواهد شد.

- ماده ۳۱۵

اگر دو نفر متهم به قتل باشند و هر کدام ادعا کند که دیگری کشته است و علم اجمالی بر وقوع قتل توسط یکی از آن دو نفر باشد و حجت شرعی بر قاتل بودن یکی اقامه نشود و نوبت به دیه برسد با قید قرعه دیه از یکی از آن دو نفر گرفته می شود.

متن کتاب دیات قانون مجازات اسلامی را از این لینک (http://fa.wikisource.org/wiki/%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86_%D9%85%D8%AC%D8%A7% D8%B2%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D B%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8_%DB%B4_-_%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%AA) و متن کامل قانون مجازات اسلامی را از این لینک (http://fa.wikisource.org/wiki/%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86_%D9%85%D8%AC%D8%A7% D8%B2%D8%A7%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D B%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86) مطالعه بفرمایید.

- مطالعه این مقالات نیز برای علاقمندان به این بحث مفید هست ان شاءالله:

مطالبه دیه در جنایات شبیه عمدی و خطایی (http://www.vakilmodafeh.com/index.aspx?siteid=1&pageid=488)

نگاهى به مسئولیت عاقله در پرداخت دیه (http://www.irbar.com/law-articles-database/3188/3294)