PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد ضریح امام رضا(ع)

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۲, ۰۰:۰۸
با سلام خدمت دوستان عزیز
مدتها است که سوالی در ذهنم بوجود امده.....چندی پیش سعادت نصیبمون شد و رفیتم پابوسی آقا امام رضا (ع) ...جای همه دوستان خالی...ان شالله همه مشرف بشن به این حرم نورانی که تنها چیزی که می تونم ازش بگم صفای بینهایتی که داره......قربونش برم خود اقا که از مهمانوازیش چیزی نمیشه گفت..از معرفتش...شعورش...و.................... ...............

سوال بنده اینه:
وقتی نزدیک ضریح مطهر ایشان شدیم....دیدم که تا نزدیکهای سقف پول هست....یعنی به هیچ عنوان چیزی از داخل ضریح مشخص نیست..نه چراغی روشن باشه نه جیزی....
از یکی از دوستان که قبلا مشرف شده بود شنیدم که اینطور گفتند.ضریح اصلی ایشان در زیر اون ضریح..یعنی به طوری در زیر زمین اون طبقه است..راستش وقتی شنیدم جا خوردم..چون به نظر من هیچ معنائی نداره اینکار و اصلا درست نیست...ولی برام سوالات بیشتری پیش امد....
جائی هم نوشته شده بود که :
قدیمی ترین ضریح هنوز بر روی قبر حضرت قرار دارد و ما نمی توانیم آن را ببینیم چون زیر زمین است.

عکس ضریح جدید اقا امام رضا (ع)
http://www.asriran.com/files/fa/news/1387/12/7/106664_258.jpg

حالا می خوام بدونم این چیزها درست است که گفته شده یا خیر؟برداشتهای شخصی است؟
واقعا ضریحی که ما زیارت کردیم..ضریح اصلی است؟

نا گفته نماند چه ضریح اصلی و چه احیانا" فرعی ..چیزی ار بار معنوی این سفر کم نخواهد کرد
ان شالله که باز اقا همه دوستان رو بطلبه بریم پابوسش.....

:Rose:السلام علیک یا علی ابن موسی بن الرضا:Rose:

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۵/۲۲, ۰۵:۱۵
به نام خدا و سلام بر شما
وقتتون بخیر

در این خصوص مطلبی را بدون کم و کاست از سایت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (http://www.nahad.ir/) در دانشگاه ها نقل می کنم:

http://rss.nahad.ir/images/Question.jpg

قسمت پائين ضريح امام رضا (علیه السلام) را خالي كرده اند يعني درست زير قبر (زير زمين) مردم زيارت مي كنند.

سؤال اين است كه جسم پاك امام رضا (علیه السلام) در كجاي ضريح قرار گرفته آيا بين زير زمين و ضريح ويا اينكه دركجاي آرامگاه قرار گرفته و آيا جسم پاك امام رضا (علیه السلام) واقعأ در آن جاست و آيا بعد از دفن ايشان اصلأ قبر آن حضرت باز شده است يا نه؟

http://rss.nahad.ir/images/Anser.jpg

از اول، محل اصلي قبر شريف حدود 5 متر پايين تر از ضريح بوده و در اثر ساخت و ساز و خيابان کشي ها و سطح سازي اطراف حرم و ضريح قبر شريف گود واقع شده بود. لذا دور آن را ديوار چيده اند که طبيعتا به صورت اتاقي درآمد و روي آن را از همان قديم سقف زدند و ضريح را در سطح بالا که هم سطح رواق ها و صحن هاي فعلي است نصب نمودند.

پس اخيرا زير ضريح را خالي نکردند بلکه اطراف آن اتاق قديمي زير را مخصوصا از جانب بالاي سر شريف توسعه داده و خالي نمودند و قبر شريف امام رضا کاملا در آن اتاق زيرزميني معلوم و مشخص است که داراي کاشي کاري و سنگ قديمي است (داخل سالني که اخيرا به صورت زيرزمين ساخته اند دالاني هست که به آن اتاق راه دارد ولي درب آن بسته است).

ضمنا هيچ اختلافي راجع به محل دفن آن حضرت وجود ندارد. گرچه قبر مطهر هيچ امام معصومي تا به حال نبش نشده است.

البته کيفيت قبر بسياري از امام زاده ها و ائمه اطهار به همين شکل در سطح پايين تري واقع شده است مانند حضرت معصومه (سلام الله علیها) و حضرت سيدالشهدا (علیه السلام) و ابالفضل العباس (علیه السلام) و البته اين طور نبوده که از اول آن بزرگان را در سرداب دفن کنند بلکه همان طور که گفته شد در اثر توسعه حرم و ساختمان سازي و سطح سازي اطراف حرم ها خود به خود به اين شکل درآمده.

(منبع) (http://rss.nahad.ir/QAForm.aspx?ID=9285)

--------------------

این لینک را هم ببینید: http://tebyan-mobaleghin.ir/?p=42
اطلاعات مفیدی در زمینه ساخت و ساز حرم آقا امام رضا علیه السلام داره.

التماس دعا

.

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۲, ۱۳:۲۵
با سلام و تشکر از شما
در حال حاظر کسی به غیر از مسئولین به قسمت پائینی که قبر مطهر قرار دارد دسترسی دارد؟ یعنی تمام زوار حرم مطهر همین ضریحی را که عکس آنرا گذاشته ام زیارت می کنند یا به نوعی دسترسی به ضریح اصلی وجود دارد؟

گل اتش
۱۳۸۹/۰۵/۲۲, ۱۴:۱۵
با سلام و تشکر از شما
در حال حاظر کسی به غیر از مسئولین به قسمت پائینی که قبر مطهر قرار دارد دسترسی دارد؟ یعنی تمام زوار حرم مطهر همین ضریحی را که عکس آنرا گذاشته ام زیارت می کنند یا به نوعی دسترسی به ضریح اصلی وجود دارد؟

سلام
زیر ضریح اصلی که ضریح دیگری هست که کاملا مشخصه و مردم بهش دسترسی دارن (زیر زمین )

زیر اونم ضریح دیگری هست که فکر میکنم همه مردم نمیتونن برن من چند سال پیش با یکی از اشنایان که ایشون میشناختن و قبلا اجازه گرفته بودن رفتیم دیدیم
که درست یه دیواری بود که به موازات ضریح اصلی اومده بود پایین البته با قبر شریف امام فاصله داشت
(قبری مشخص نبود فقط دیوار بود )

ستايشگر
۱۳۸۹/۰۵/۲۲, ۱۴:۲۲
به نام خدا.

يعني به نظر شما جناب انرژي ، اگر قبر امام رضا رو سطح زمين بود اون ضريح ديگه يه تيكه آهن نبود؟ همه ضريح ها يك تكه فلز هستند. اصل و اساس اون وجود مقدسيه كه حضور داره. به حرمت اون وجود گرامي و عزيز در و پنجره محل دفن بزرگواران رو عزيز ميدونند نه اينكه اينها از خودشون چيزي داشته باشند.

باز هم حرف پاسخگويان محترم مقدم بر نظر شخصي بنده است.

گل اتش
۱۳۸۹/۰۵/۲۲, ۱۴:۲۳
نکنه اصلا قبری در کار نباشه ؟

قبر هست منظورم اینه که با دیوار مقداری فاصله داشت

حالا اگه کسی از دوستان اون مکان رو دیده باشه میتونه بیشتر توضیح بده

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۲, ۱۴:۲۵
قبر هست منظورم اینه که با دیوار مقداری فاصله داشت

قبر رو دیدین ؟

توحید صمدی
۱۳۸۹/۰۵/۲۲, ۱۹:۳۳
با سلام و تشکر
اگر اشتباه نکنم جایی خواندم که یکبار مقام معظم رهبری و بعضی از بزرگان و علما
داخل اون اتاق که زیر ضریح مطهر هست رفتن که به سرداب معروف است. و نوشته بود
که داخل سرداب بسیار فضای معنوی دارد. در ضمن در دارالحجه که در طبقه پایین قرار دارد
(غیر از دار الاجابه که در داخل خود حرم هست) دیواری هست که زوار و مردم برای تبرک می بوسند
و محلی برای دعا و زیارت هست. ظاهرا اون دیوار، دیوار چسبیده به همان اتاق و نزدیک قبر مطهر است.
التماس دعا

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۲, ۲۰:۳۵
یعنی تمام این سال ها داشتین یه تیکه آهن رو دست مالی می کردین و خودتونو برای رسیدن به ضریح به کشتن میدادید

دوست عزیز با این جور صحبتها به کجا می خواهید برسید؟ همین ضریح یا یک تیکه اهن رو دست مالی کردن به قول شما..خودش سعادت می خواهد که ان شالله نصیب همه دوستان مشتاق بشود.....

همچنین تشکر ویژه از دوستانی که جواب بنده را دادن.....
عکس زیر قبر مطهر امام است؟ یعنی قبر اصلی؟ سرداب که می گویند همینجاست؟
http://masjed-naft.persiangig.com/image/870456/01/870523_EMAM_REZA_zarih_motahar.jpg

mbm110
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۰۰:۵۷
توی همین سایت کاربر عزیز Amoo Mehraboon (http://www.askquran.ir/member.php?u=1382) کلیپی از شست و شوی قبر مطهر گذاشته اند که بنده لینکشو اینجا میذارم.حتما ببینید.فکر کنم پاسخ سوالاتتونو بگیرید.

http://www.askquran.ir/attachment.php?attachmentid=7533&d=1227731943

نجم الثاقب
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۰۵:۳۱
یعنی تمام این سال ها داشتین یه تیکه آهن رو دست مالی می کردین و خودتونو برای رسیدن به ضریح به کشتن میدادید
كاش كمي بااحترام صحبت ميكرديد.

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۰۷:۲۲
كاش كمي بااحترام صحبت ميكرديد.

با احترام کامل گفتم . در واقع حقیقته .

iranproud
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۰۷:۳۱

با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی

تا بیخبر بمیرد در درد خودپرستی

:goleroz:

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۰۷:۴۸
با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی

تا بیخبر بمیرد در درد خودپرستی

:goleroz:

گر می نخوری طعنه مزن مستان را

مجیب
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۰۸:۴۴

عرض سلام
مسئله اصلا يه تيكه آهن نيست بزرگوار( بماند كه اون آهن به واسطه جايي كه قرار داره متبركه )
بعدم بايد گفت: اولاً «اعمال هر كسي در گرو نيت او مي باشد».
ثانياً بوسيدن ضريح و قبور ائمه يه جور اظهار شدت و كثرت علاقه و محبت به آن ها است (ضريح هم نزديكترين نقطه به قبور اين عزيزانه)

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۰۹:۴۵
عرض سلام
مسئله اصلا يه تيكه آهن نيست بزرگوار( بماند كه اون آهن به واسطه جايي كه قرار داره متبركه )
بعدم بايد گفت: اولاً «اعمال هر كسي در گرو نيت او مي باشد».
ثانياً بوسيدن ضريح و قبور ائمه يه جور اظهار شدت و كثرت علاقه و محبت به آن ها است (ضريح هم نزديكترين نقطه به قبور اين عزيزانه)

با قبر در تماسه مگه ؟ بعضی ها رو دیدم درب حرم رو هم دست مالی میکنن و به صورتشون می مالن

••ostad••
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۰:۱۰
با قبر در تماسه مگه ؟ بعضی ها رو دیدم درب حرم رو هم دست مالی میکنن و به صورتشون می مالن

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

برای مسلمان معتقد انچه را با قلب و درون خود درک میکند ارزشمند تر است از انچه که با تماس و حس مادی خود درک میکند .

برای کسی که درون خود را سرکوب نکرده و تمام زندگی اش حس بیرونی و ادراک تماسی ولمسی نیست ورود به ان محوطه ی معنوی؛ نشاط و سرور باطنی ایجاد میکند .
البته ان کسی که دست به ضریح می کشد یا به درب ورودی حرم دست می کشد به دلیل کم اطلاعی و سادگی باورهایش است که میخواهد از معنویت ان جا به وسیله ی این مادیات که شرف حضور در جوار این عزیزان را دارند ؛نورانیتی معنوی از این بارگاه کسب کنند.

دوست گرامی به شما نیز این تجربه را در عین سادگی پیشنهاد میکنم . کمی هم به حس درونی خود مراجعه کنید .انسان حق ندارد نعمتهایی را که خدا به او داده کفران نماید . این حس درک درونی(معنویات) هم یک نعمت است ان هم از نوع نیاز مبرم بشری ! چنان از درون پراز نشاط خواهید شد که دیگر تماس و حس بیرونی برایتان جز حقارتی جلوه نخواهد کرد . باور کنید که این از صمیم قلب هدیه ای خواهد بود از طرف یک انسان که خود نشاط معنوی را درک کرده .
برای شما نیز از خداوند سعادت آرزو دارم.

......................................... حق یارتان :roz:............................................. .

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۰:۳۰

http://www.askquran.ir/picture.php?albumid=798&pictureid=5849
سلام.
همون قدر كه شما از ديدن يك برج كج و كوله كه به قول خودتون اوج معماريه كيف ميكنين . ما هم از ديدن ضريح ائمه كه اون هم اوج هنر معماري است( نه يك تكه آهن )كيف ميكنم با اين تفاوت كه ما فقط حظ ظاهري نميبريم.
در روايات داريم كه قبر حقيقي ائمه در قلب شيعيانشون هست . پس مهم نيست كه دستمون به اين تيكه آهن برسه يا نرسه.

غريب
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۰:۵۰
چه مقایسه بی ربطی .. به جای این کارا برین یه سری به آسایشگاه های کودکان بی سرپرست و معلول و بهزیستی بزنین و ببینین به جای این کار میشه بیشترین کمک و محبت رو به این افراد کرد . گرامی داشتن این کودکان بسی ارزشمند تره

چه موضوع بي ربطي....!!!!

كمك به كودكان بي سرپرست يك بحث جداست.
احترام به قبور و ضريح ائمه يك بحث جدا.

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۰:۵۳
چه موضوع بي ربطي....!!!!

كمك به كودكان بي سرپرست يك بحث جداست.
احترام به قبور و ضريح ائمه يك بحث جدا.

احترام ، کمک و دیدن زندگان نیازمند هم بسی مهم تر از ...

مجنون
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۱:۲۲
مهم تر از؟؟؟؟؟

belher2
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۱:۵۶

سلام
دوست عزيز انرژي اميد وارم كمي هم از انرژي خود را نثار دوستان كند
شما درهمان اروپا اگه به كليساي بزرگ واتيكان با اون پله هاي پر پيچ وخم رفتيدملاحظه فرمائيد در رفتار انسانهائي كه وارد ميشوند قداستي خاص خواهيد ديد
مگر مجسمه هاي مريم مقدس وعيسي مسيح(ع) از سنگهاي تراورتن معادن شهر تيوولي كارارا نيست؟پس چرا تقديس ميشوند؟
يا اصلا شما تا حال نوشته اي ياد گاري از عزيزي نداشته اي ؟چرا برايت مهم است؟
درست است كه درب حرم امام هشتم از فلز يا چوب است اما احترام به انها به خاطر تعلقشان به امام است نه ذات مادي انها
ديد مجنون را يكي صحرانورد
در میان بادیه بنشسته فرد

کاغذ از خاک است و انگشتان قلم
نام لیلی مینوشت او دم به دم

گفت مجنون شیدا چیست این؟
بهر که نامه نویسی کیست این

گفت: مشق نامه لیلی میکنم
خاطر خود را تسلی میکنم

چون میسر نیست من را کام او
عشق بازی میکنم با نام او
داستان ارادت انسان به مراد خود بسيار پيچيده تر از ظاهر امر است....خوبان مرا ببخشيد

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۲:۰۵
شما درهمان اروپا اگه به كليساي بزرگ واتيكان با اون پله هاي پر پيچ وخم رفتيدملاحظه فرمائيد در رفتار انسانهائي كه وارد ميشوند قداستي خاص خواهيد ديد
مگر مجسمه هاي مريم مقدس وعيسي مسيح(ع) از سنگهاي تراورتن معادن شهر تيوولي كارارا نيست؟پس چرا تقديس ميشوند؟

مقایسه ، درستی کاری رو توجیه نمیکنه ( در کل گفتم )

belher2
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۲:۳۷
مقایسه ، درستی کاری رو توجیه نمیکنه ( در کل گفتم )

سلام مجدد
من مقايسه نكردم ومنظورم خداي نخواسته ايراد گيري نبود اين بود كه نهاد بشر براي ابراز عشق وعلاقه نقاطي مشترك داره شما اگه به دين بودا هم توجه فرمائيد روزي دهها تن عود ومشك در معابد اتش زده شده والهه هايشون كه خودشان واقفند كه ماده اي بي جانندولي عقيده دارند از سوي بودا امده و تقديس ميشوند
من درستي يا نادرستي را مد نظر ندارم منظورم شيوه هاي ابراز عشق است .
روزي مجنون از كودكي سوال كرد خانه ليلي كجاست؟كودك گفت تو مجنون نيستي وگرنه بوي ليلي را خواهي يافت ...زهر خاكي كفي بردار وبوكن
هران خاكي كه بوي عشق ميداد
يقين دان تربت ليلي همانجاست....

koushesh
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۳:۰۵
هرچند اصلا نیاز به گفتن و تظاهر ( بر خلاف بعضی ها ) ندارم آخرین کمکم که وقتی ایران بودم ماهانه به بهزیستی ... در شهر ... کمک میکردم . چون خودم گیاه خوارم بعضی ها گوسفند هدیه میکنن ولی من این کارو نکردم

le jour de gloire est arrivé;L'étendard sanglant est levé
Quels transports il doit ex citer?QUOI CES COHORTES étrangéres!Feraient la loi dans nos foyérs!!!
GRAND DIEU GRAND DIEU GRAND DIEU

متشکرم.اما اگر اون جاخالیا پر میشدم اتفاقی نمی افتاد چون من شما رو نمیشناسم.

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۶:۱۲

یک روزی همه این زندگان در صحرای محشر حاظر می شوند و به قول شما همین دستمالی کردن یک تیکه آهن چه کمکها که نمی کنه.....
البته هر کسی در دین خودش...ولی همان مسیحی و ..هم دیدم میاد پا بوس امام رضا....
حالا شما می خواهید ارزش چه چیزی رو ببرید بالا و ارزش چه چیزی رو بیارید پائین؟

کسی نگفت که کمک به نیازمندان نکنیم..کسی نگفت به بی سرپرستان سر نزنیم و کمک نکنیم...ولی اینها دلیل بر این نمیشه که شخصیتهای پاک و ارزشهای دینی خودمون رو فراموش کنیم....

بهت پیشنهاد می کنم یک سر به این تاپیک بزنی(البته شاید از نظر شما هم این موضوع .......... )

لینک (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=21345)

محمد طه
۱۳۸۹/۰۵/۲۵, ۲۲:۳۷
با سلام مجدد
می خواستم بدون ایا این موضوع برای قبر بقیه ائمه اطهار هم اتفاق افتاده؟
http://parvazebienteha.persiangig.com/image/00002.jpg

مثلا قبر مطهر امام علی باز چند متر زیر است ؟یا در جائی باز زیر ضریح قبر اصلی وجود داره؟

surena_iran2564
۱۳۸۹/۱۲/۲۰, ۱۴:۵۶
سلام
من تازه عضو این انجمن شدم
و این اولین پست بنده هست در این انجمن.بنابر این ناشانه بودن جوابم و زنده کردن یه بحث قدیمی رو قطعآ خواهید ببخشید...

امیدوارم بتونم سطح اطلاعات دینیمو بسیار بالا ببرم تا اول به خودم و سپس به اطرافیام بتونم کمک کنم

"""سعی کردم همه پست هارو بخونم
هرکس بر اساس اعتقادش نظری داده,
به نظر من دکتر شریعتی بهترین جواب رو به این مسائل داده
و اون اینکه ما باید قبل از اینکه به یک نفر عشق بورزیم باید اونو بشناسیم و محبت بدون شناخت برای مردم اون جامعه مثل سم میمونه
جدآ ما چقدر امامانمون رو میشناسیم ؟ چقدر امام رضارو میشناسیم ؟ جند نفر یا بهتر بگم چند درصد از کسایی که بار ها و بارها به حرم مطهر رفتن آقا رو واق,آ میشناسن؟ و بیشتر از اینکه ایشون ولیهد بوده و در ایران بوده و با جام زهر به شهادت رسیدن میدونن ؟ آیا اینها کافیست تا یک نفر رو در حد بسیار بالایی دوست داشته باشیم و اونو حتی بپرستیم؟
آیا فقط به زیارت رفتن و بیرون اون حرم هرکاری که میخواهیم بکنیم درسته ؟
به نظر من اول باید طرفمون رو بشناسیم خودم رو بسازیم اونجور که اون میخواد و یعدش میدونم همه میتونیم به درجه ای برسیم که آقا خودش به دیدن ما بیاد و بهمون سلام بده....
هه دوستان رو دعوت میکنم تا سخنرانی "تشیع علوی و تشیع صفوی" از دکتر شریعتی رو حتمآگوش بدن یا کتابش رو مطالعه کنن...

با سپاس"""

همکار مدیر سایت
۱۳۸۹/۱۲/۲۱, ۱۰:۱۲
بنام حضرت دوست

با سلام

كاربران محترم با توجه به اينكه در خصوص اين موضوع در لينك ذيل به طور كامل توضيح داده شده است موضوع مسدود مي گردد .

آیا باید به هه امامزاده ها احترام بگذاریم؟چرا؟ (http://www.askquran.ir/showthread.php?p=416960#post416960)