PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گوش دادن موسیقی در ماه مبارک رمضان

دل شکسته
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۱:۱۳
سلام به همه دوستای گلم :doosti:
ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان سوالی داشتم.

من در این ماه خب روزه میگیرم، قرآن میخونم و سعی بر این دارم که تفسیر قرآن هم بخونم.
اگه خدا توفیق بده عبادت کنم :Gig: خواستم ببینم آیا در کنار این کارا مشکلی داره که به صورت تفریحی بعضی از روزای ماه رمضون وقتی که روزم ( نه بعد از افطار) زمانی حدود بیست دقیقه رو صرف گوش دادن به موسیقی کنم ؟!
البته نه موسیقی مبتذل.
البته این کار کاملا تفریحیه و اگه گوش نکنم هیچ مشکلی واسم پیش نمیاد.
ولی من دیروز سر این مبحث با مامان و داداشم بحثی داشتم، خواستم به یه جواب نهایی برسم.
مامان و داداشم میگن کیفیت روزه رو میبره پایین و تاثیرش رو کم میکنه ولی به نظر من اگه آدم برنامه ریزی واسه کاراش داشته باشه ( مثل قرآن خوندن و نماز خوندن و روزه گرفتن و اینجور کارا ) در مقابل این کارا اگه از 24 ساعت بخواد 20 دقیقه ش رو موسیقی گوش کنه مشکلی به وجود نیاد.
لطفا کمکم کنید :Moshtagh:

جستجوگر تنها
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۴:۳۹
اگه كاري از نظرتون زشت و ناپسنده چه روزه باشيد و چه نباشيد نبايد اون رو انجام بديد.اگر هم فكر مي كنيد كاري درسته ديگه فرقي نمي كنه كي اون رو انجام ميديد.پس پاسخ سوالتون بر ميگرده به اينكه شما گوش دادن به آهنگ رو درست مي دونيد يا نه!

دل شکسته
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۵:۰۶
اگه كاري از نظرتون زشت و ناپسنده چه روزه باشيد و چه نباشيد نبايد اون رو انجام بديد.اگر هم فكر مي كنيد كاري درسته ديگه فرقي نمي كنه كي اون رو انجام ميديد.پس پاسخ سوالتون بر ميگرده به اينكه شما گوش دادن به آهنگ رو درست مي دونيد يا نه!

خب منم با نظر شما کاملا موافقم ولی خب مامان و داداشم حرف من رو قبول ندارن ...
واقعا خیلی سخته که من بخوام با اونا به تفاهم برسم.
واسه همین موندم چی کار کنم ... به نظر خودم اون آهنگی که من گوش میدم اصلا واسم مشکلی ایجاد نمیکنه، ولی خب داداش و مامانم بهم بد بین میشن و هر چی دوست دارن بهم میگن.
الانم اگه این کارو کنم ...................... :Motehayer:

ya-sin
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۵:۳۱
یا اخواننا

انا لما سمعنا الهدی امنا به فمن یومن بربه فلا یخاف بخسا ولا رهقا

وطن14
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۵:۳۵
سلام
این دقیقا سواله منم هست
لطفا یه نفر جواب بده
در ضمن اگه فارسی بگین ممنون میشم!!!!

مضطر
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۶:۰۷
آمد رمضان و مقدمش بوسیدم
در رهگذرش طبق طبق گل چیدم
من با چه زبان شکر بگویم که به چشم
یکبار دگر ماه خدا را دیدم
اولاً حلول ماه مبارک رمضان مبارک دوماً واقعیتش هنوز تکلیف موسیقی مجاز رو ما هم که نفهمیدیم :Gig:
سوماً آهــــــــــــــا ا ا ا ای ی ی ی ی یکی به دادمون برســــــــــــه ه ه ه او ی ی ی ی :Motehayer:

.:MOBAREZ:.
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۶:۳۱
فک نکنم سزاوار باشه در ماهی که پرونده اعمالمون پیش امام زمان میره ارزش کارمون رو پایین بیاریم....
یعنی این ماه اینقدر ارزش نداره که به خاطرش آهنگ گوش ندیم!!!

توحید صمدی
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۷:۵۷
بسم الله
ماهی که خوندن یک آیه قرآن در اون ثواب ختم قرآن را داره، موسیقی گوش بدیم؟

نوای بلبلت ای گل کجا پسند افتد .... که گوش و هوش به مرغان هرزه گو داری (حافظ)

hades
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۸:۲۷
سلام
در مورد این موضوع بنده عرض می کنم که باتوجه به برنامه ریزی و توجه شما به تمام اعمالتان که نشانه دقت شما در زندگی است با توجه به بیان مرجع تقلیدتان و با در نظر گرفتن مجاز بودن آهنگ تصمیم نهایی با خود شما است
اما به نظر بنده اگر برای حرام نباشد اشکالی ندارد ولی در مورد کیفیت روزه همین را بگویم که انجام واجبات و دروری ار محرمات کافی است اگر درست توجه شود
متاسفانه بعضی از گناهان برای ما عادی شده است و این خطر ناک است
لطفا برای ماهم دعا بفرمایید

ستايشگر
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۱۸:۴۲
به نام خدا.

من هم در اين سوال مشترك هستم. از يكي از پاسخگويان محترم درخواست ميشه كه به داد ما برسند.

دل شکسته
۱۳۸۹/۰۵/۲۳, ۲۱:۴۸
فک نکنم سزاوار باشه در ماهی که پرونده اعمالمون پیش امام زمان میره ارزش کارمون رو پایین بیاریم....
یعنی این ماه اینقدر ارزش نداره که به خاطرش آهنگ گوش ندیم!!!

با تشکر از نظر شما.
ولی من با حرف شما زیاد موافق نیستم.
آیا با موسیقی گوش دادن انسان ارزش کارهاش میاد پایین !! ؟ !!
موسیقی گوش دادن هم یه تفریحیه واسه خودش، یکی واسه تفریح میره بیرون یکی مثلا میگم میره سینما، میره پارک. مثل این میمونه که شما بگید واسه تفریح نرید پارک چون ارزش کارتون میاد پایین.
خب ربطی نداره.
البته یک برداشت دیگه هم میشه از حرف شما زد، شما گفتی :
یعنی اگه تو یه ماهه دیگه باشه اشکالی نداره ؟!!!!
اگه قراره ارزش کار انسان بره پایین، تو هر ماهی باشه فرقی نمیکنه !!

بسم الله
ماهی که خوندن یک آیه قرآن در اون ثواب ختم قرآن را داره، موسیقی گوش بدیم؟

از نظر شما هم ممنونم.
صد در صد فقط خوندن قرآن فایده ای نداره. مهم استفاده از مفاهیم اونم هست.
راستش من نمیتونم این رو هضم کنم که یکی فقط قرآن بخونه در صورتی که به معناش توجهی نمیکنه و فقط بخواد بخونه، اما خدا واسش ثواب یه ختم قرآن رو بنویسه !!
البته نمیگم این چیزی که شما میگی نیست، هست ولی من نمیتونم دقیقا متوجه بشم.
ما صحبتمون سر این نیست که بریم موسیقی گوش بدیم.
ما عبادت خودمون رو کنیم و در مقابل این کارا به عنوان تفریح موسیقی گوش بدیم.

سلام
در مورد این موضوع بنده عرض می کنم که باتوجه به برنامه ریزی و توجه شما به تمام اعمالتان که نشانه دقت شما در زندگی است با توجه به بیان مرجع تقلیدتان و با در نظر گرفتن مجاز بودن آهنگ تصمیم نهایی با خود شما است
اما به نظر بنده اگر برای حرام نباشد اشکالی ندارد ولی در مورد کیفیت روزه همین را بگویم که انجام واجبات و دروری ار محرمات کافی است اگر درست توجه شود
متاسفانه بعضی از گناهان برای ما عادی شده است و این خطر ناک است
لطفا برای ماهم دعا بفرمایید

ممنون از نظر شما.

نظر تمام دوستان محترمه، ولی از کارشناس ها خواهش میکنم در این باره بیشتر توضیح بدن.

هو الحق
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۰۲:۱۴

من در این ماه خب روزه میگیرم، قرآن میخونم و سعی بر این دارم که تفسیر قرآن هم بخونم.
اگه خدا توفیق بده عبادت کنم :gig: خواستم ببینم آیا در کنار این کارا مشکلی داره که به صورت تفریحی بعضی از روزای ماه رمضون وقتی که روزم ( نه بعد از افطار) زمانی حدود بیست دقیقه رو صرف گوش دادن به موسیقی کنم ؟!
البته نه موسیقی مبتذل.
ولی من دیروز سر این مبحث با مامان و داداشم بحثی داشتم، خواستم به یه جواب نهایی برسم.
مامان و داداشم میگن کیفیت روزه رو میبره پایین و تاثیرش رو کم میکنه ولی به نظر من اگه آدم برنامه ریزی واسه کاراش داشته باشه ( مثل قرآن خوندن و نماز خوندن و روزه گرفتن و اینجور کارا ) در مقابل این کارا اگه از 24 ساعت بخواد 20 دقیقه ش رو موسیقی گوش کنه مشکلی به وجود نیاد.
لطفا کمکم کنید :moshtagh:
سلام دوست عزیز
شما قبل ازنکه به خواسته ی خودتان برسید (گوش دادن اهنگ )مسله دیگری رو باید توجه کنید که در قران خیلی به ان تاکید شده
وقضى ربك ألا تعبدو إلا إياه وبالوالدين إحسانا إما يبلغن عندك الكبر احدهما او كلاهما فلا تقل لهما اف ولا تنهرهما وقل لهما قولا كريما* واخفض لهما جناح الذل من الرحمة وقل ربي إرحمهما كما ربياني صغيرا سورة الاسراء
---
و ان جاهداك لتشرك بي ما ليس لك به علم فلا تطعهما سورة عنگبوت
--------
در قران هر جا حرف از والدین زده قبل ان توحید را بکار برده
یعنی هر کسی کسی که خدا را میپرستد و وحدانیت خدا را قبول دارد باید به حرف پدر و مادر خود گوش کند
و در ایه دومی که عرض شد اگر شما را به کاری که نمیدانی مجبور کردند از انها پیروی نکن
----
ولی در اینجا مسئله گوش دادن به اهنگ مطرح است که باید کلام انها را بپذیری

.:MOBAREZ:.
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۰۲:۵۶
با تشکر از نظر شما.
موسیقی گوش دادن هم یه تفریحیه واسه خودش، یکی واسه تفریح میره بیرون یکی مثلا میگم میره سینما، میره پارک. مثل این میمونه که شما بگید واسه تفریح نرید پارک چون ارزش کارتون میاد پایین.
خب ربطی نداره.
البته یک برداشت دیگه هم میشه از حرف شما زد، شما گفتی :
یعنی اگه تو یه ماهه دیگه باشه اشکالی نداره ؟!!!!
اگه قراره ارزش کار انسان بره پایین، تو هر ماهی باشه فرقی نمیکنه !!

ببینید هرگز شما پارک رفتن با موسیقی گوش دادن رو مقایسه نکنید....
اصلا من پارک و کار ندارم ...فقط موسیقی....اگه به منه که اصلا موسیقی گوش نمیدم....نه در این ماه نه در ماه های دیگر...حالا اگه واقعا قرار یک نفر موسیقی گوش بده و اونم از نوع حلالش اشکال نداره....اما من ندیدم کسی با گوش کردن موسیقی به کمال برسه....
واقعا حیف این ماه نیست که خدا نفس کشیدنمون رو عبادت قرار داده به جای دعا و مناجات و استغفار به موسیقی گوش دادن هدر بدیم؟!!!موسیقی همیشه هست....اما این ماه و حال و هوا سالی یکباره!
من که توصیه نمیکنم.دیگه تصمیم نهایی با خود شماست.

مینیاتور
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۱:۱۸
.

مطمئنا بالا نمیره
منظور اینکه یه مقدار از کارهای غیر ضروری را کنار بزاریم تا بیشترین استفاده را از این بکنیم و انرا کامل تحویل خدا بدیم
من که سال به سال قرانو فلان دعا رو فلان نمازو نمیخوانم بتونم حداقل تو این ماه (برای سالی یه بار بخونم)
---
تخمه خوردن هم بد نیست اما از خوردن ان در ماه محرم اجتناب میکنند به دلیل احترام ماه
فکر میکنم این هم دلیل مشابهی باشد:Rose:

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۲:۵۹
با تشکر از نظر شما.

1. موسیقی گوشی دادن تنها یک تفریح نیست . ایرادهایی بر آن مترتب است که جای باز کردن اش این جا نیست . اما فرض کنیم که موسیقی فقط یک تفریح است .

2. فرض کنید در محضر کسی هستید که برای شما خیلی عزیز و گرانقدر است . از طرفی قبول دارید که مثلا خمیازه کشیدن کار بد و خلافی نیست . اما آیا در حضور آن شخص ، خمیازه می کشید ؟ یا این که خودتان را کنترل می کنید .

جریان موسیقی از این دست است . یک وقت استادی مثل حضرت امام می آیند و مردم را توجه می دهند به این که " عالم محضر خداست ، در محضر خدا معصیت نکنید " ، یک وقت هم برای بنده ی نوعی می گویند در ماه رمضان ، سعی کن توجه ات بیشتر به خدا باشد تا چیز های دیگر ( حتی چیز های بی مانع و بلا اشکال )

در شان مومن نیست ، در شان روزه دار نیست ، در شان شیعه ی اهل بیت نیست که در ماه خدا ، ماه ضیافت خدا ، ماه شب قدر ، خودش را این قدر پایین بیاورد که به حداقل ها برسد و بگوید آیا موسیقی ارزش کارهای آدم را پایین می آورد ؟ عرض می کنم گیریم که نمی آورد ، اما آیا مومن شیعه ی روزه دار ، اینقدر توقع اش از خودش باید کم باشد ؟

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۰۶
1. موسیقی گوشی دادن تنها یک تفریح نیست . ایرادهایی بر آن مترتب است که جای باز کردن اش این جا نیست . اما فرض کنیم که موسیقی فقط یک تفریح است .

2. فرض کنید در محضر کسی هستید که برای شما خیلی عزیز و گرانقدر است . از طرفی قبول دارید که مثلا خمیازه کشیدن کار بد و خلافی نیست . اما آیا در حضور آن شخص ، خمیازه می کشید ؟ یا این که خودتان را کنترل می کنید .

جریان موسیقی از این دست است . یک وقت استادی مثل حضرت امام می آیند و مردم را توجه می دهند به این که " عالم محضر خداست ، در محضر خدا معصیت نکنید " ، یک وقت هم برای بنده ی نوعی می گویند در ماه رمضان ، سعی کن توجه ات بیشتر به خدا باشد تا چیز های دیگر ( حتی چیز های بی مانع و بلا اشکال )

در شان مومن نیست ، در شان روزه دار نیست ، در شان شیعه ی اهل بیت نیست که در ماه خدا ، ماه ضیافت خدا ، ماه شب قدر ، خودش را این قدر پایین بیاورد که به حداقل ها برسد و بگوید آیا موسیقی ارزش کارهای آدم را پایین می آورد ؟ عرض می کنم گیریم که نمی آورد ، اما آیا مومن شیعه ی روزه دار ، اینقدر توقع اش از خودش باید کم باشد ؟

چه مغلطه خوبی ( قیاس مع الفارق ) .. حتما موسیقی گوش کردن معصیته ؟

seyed yasin
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۳۷
سلام
به نظر من در حد تفريح و در حد ترانه هاي مناسب(نه مثل ترانه هاي رپ) اشكالي نداره موسيقي يك هنره و به نفس كار حرام نيست(البته اين نظر شخصيه منه)
ياحق

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۴۵
سلام
به نظر من در حد تفريح و در حد ترانه هاي مناسب(نه مثل ترانه هاي رپ) اشكالي نداره موسيقي يك هنره و به نفس كار حرام نيست(البته اين نظر شخصيه منه)
ياحق

دوست عزیز موسیقی فقط تفریح نیست . موسیقی یه علمه . مثل موسیقی درمانی .. در ضمن ترانه های رپ همشون غیر مناسب نیستند .. شما فکر کنم اصلا از فلسفه رپچطور به وجود اومد خبر ندارین که اینو میگین ..

ستايشگر
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۵۱
دوست عزیز موسیقی فقط تفریح نیست . موسیقی یه علمه . مثل موسیقی درمانی .. در ضمن ترانه های رپ همشون غیر مناسب نیستند .. شما فکر کنم اصلا از فلسفه رپ چطور به وجود اومد خبر ندارین که اینو میگین ..

به نام خدا.

در اين مورد خاص تا 80 درصد باهاتون موافقم ( البته فكر نكنم كه توافق نظرات ما خيلي هم مهم باشه ) اما ميخواستم بگم كه اينجوري هم نيست كه موسيقي از دم خوب باشه. موسيقي خوب داريم ، بد هم داريم.

البته مطالبي كه عرض كردم فقط مربوط به موسيقي بود به ترانه ها كاري ندارم. گرچه شنيدن يكبار بعضيشون خوبه ولي بعضيهاشون اصلا قابل شنيدن نيستند.

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۵۴
موسيقي خوب داريم ، بد هم داريم.

بد یا خوب بودنش ربطی به ما نداره و ما تصمیم نمیگیریم کدوم خوبه و کدوم بد .. هرکی هر سلیقه ای ( ولو از نظر ما بد باشه ) حق داره گوش بده . بلاخره سلیقه اونه .

ستايشگر
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۳:۵۹
بد یا خوب بودنش ربطی به ما نداره و ما تصمیم نمیگیریم کدوم خوبه و کدوم بد .. هرکی هر سلیقه ای ( ولو از نظر ما بد باشه ) حق داره گوش بده . بلاخره سلیقه اونه .

به نام خدا.

درسته. اين كه خوب و بد بودنش سليقه اي هست رو موافقم ولي به هر حال خوب و بد داره. :Mosighi:

ماهی کوچک
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۰۴
ای بابا هر کی می خواد گوش بده هرکی می خواد گوش نده
اون کسی که آغازگر سوال بود که جواب نگرفت که.
چرا ما فکر میکنیم که باید عقایدمون رو به هم تحمیل کنیم
اونی که اعتقاد داره موسیقی خوبه در اثر گوش دادن بهش اثر خوب می گیره و اونی که اعتقاد داره بده هم همین طور آخه چرا ما به زور می خوایم حرفمون رو به هم تحمیل کنیم.

ستايشگر
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۰۷
اونی که اعتقاد داره موسیقی خوبه در اثر گوش دادن بهش اثر خوب می گیره و اونی که اعتقاد داره بده هم همین طور آخه چرا ما به زور می خوایم حرفمون رو به هم تحمیل کنیم.

به نام خدا.

اگر چيزي حرام باشه كه ديگه ميل ما ملاك نيست.

اشكال از پاسخگويان محترمه كه يك تك پا نميان اينجا جواب بدن برن.

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۱۳
چه مغلطه خوبی ( قیاس مع الفارق ) .. حتما موسیقی گوش کردن معصیته ؟

1. برای شما معصیت معنایی هم دارد ؟

2. با برچسب زدن ( چه مغلطه ی خوبی ) چیزی ثابت نمی شود . ثابت کنید که قیاس مع الفارق بوده است .

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۱۶

خیر دوست عزیز

ماهیت هر چیزی با اعتقاد ما تغییر نمی کند . خیلی از کارها تاثیر ماهوی دارد و این تاثیرات با تصورات ما عوض نمی شود . هروئین را هر کسی بکشد ، چه بداند چیست ، چه نداند ، اثر آن در او آشکار خواهد شد . موسیقی هم اثرات خاص خودش را دارد ( تذکر : منظور من این نبود که هروئین و موسیقی مثل هم است - صرفا مثال زدم )

توضیح دادن ، یا اعلام نظر کردن ، به معنای تحمیل عقاید نیست . اصلا مگر ما این جا دسترسی واقعی به کسی داریم که بخواهیم چیزی را به او تحمیل کنیم .

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۱۹
1. برای شما معصیت معنایی هم دارد ؟

2. با برچسب زدن ( چه مغلطه ی خوبی ) چیزی ثابت نمی شود . ثابت کنید که قیاس مع الفارق بوده است .

شما لطفا ربط این 2 موضوع رو اثبات کنید تا براتون قیاس مع الفارق رو ثابت کنم .. کار بد و خلافی کردن در محضر کسی درسته بده ولی ربطی به خلاف بودن موسیقی گوش کردن در محضر خدا نداره . خمیازه کردن رو به موسیقی گوش کردن ربط دادید

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۲۱
هروئین را هر کسی بکشد ، چه بداند چیست ، چه نداند ، اثر آن در او آشکار خواهد شد

حالا ربط موسیقی گوش کردن و هروئین رو کی میدونه الله اعلم !!

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۲۹
حالا ربط موسیقی گوش کردن و هروئین رو کی میدونه الله اعلم !!

ربط اش را آن کسی فهم می کند که معنای تاثیر وضعی اعمال را می داند ... . بقیه فهم نمی کنند ظاهرا !

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۳۱
شما لطفا ربط این 2 موضوع رو اثبات کنید تا براتون قیاس مع الفارق رو ثابت کنم .. کار بد و خلافی کردن در محضر کسی درسته بده ولی ربطی به خلاف بودن موسیقی گوش کردن در محضر خدا نداره . خمیازه کردن رو به موسیقی گوش کردن ربط دادید

نوشته را اگر درست می خواندید نیاز به توضیح مجدد نداشت . در آن جا نوشتم که خمیازه کشیدن کار بد و خلافی نیست . اما آدم هر کاری را در هر جایی انجام نمی دهد . حالا شما بد و خلاف بودن اش را از کجا در آوردید ، نمی دانم

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۳۴
اما آدم هر کاری را در هر جایی انجام نمی دهد

درسته ولی بازم ربطی به موسیقی نداشت

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۵۳
درسته ولی بازم ربطی به موسیقی نداشت

ربط اش این است :

ماه رمضان ماه خاص عبادت و تزکیه است . در این ماه ، مومن باید که از هر گونه یاد غیر خدا بپرهیزد و حتی بکوشد از کارهایی که بد نیست ، اما او را از عبادت باز می دارد دوری کند . موسیقی در بهترین حالت ، بدون شائبه های مختلفی که به آن وارد است ، حداقل مومن را از عبادت و ذکر خدا باز می دارد و این وجهی است که به سبب آن بهتر است در این ماه از گوش دادن به موسیقی دوری شود .

دل شکسته
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۵۶
در قران هر جا حرف از والدین زده قبل ان توحید را بکار برده
یعنی هر کسی کسی که خدا را میپرستد و وحدانیت خدا را قبول دارد باید به حرف پدر و مادر خود گوش کند
و در ایه دومی که عرض شد اگر شما را به کاری که نمیدانی مجبور کردند از انها پیروی نکن

بله خب درسته، منم اون موقع کاملا به حرف مامانم گوش دادم.

ببینید هرگز شما پارک رفتن با موسیقی گوش دادن رو مقایسه نکنید....
اصلا من پارک و کار ندارم ...فقط موسیقی....اگه به منه که اصلا موسیقی گوش نمیدم....نه در این ماه نه در ماه های دیگر...حالا اگه واقعا قرار یک نفر موسیقی گوش بده و اونم از نوع حلالش اشکال نداره....اما من ندیدم کسی با گوش کردن موسیقی به کمال برسه....
واقعا حیف این ماه نیست که خدا نفس کشیدنمون رو عبادت قرار داده به جای دعا و مناجات و استغفار به موسیقی گوش دادن هدر بدیم؟!!!موسیقی همیشه هست....اما این ماه و حال و هوا سالی یکباره!
من که توصیه نمیکنم.دیگه تصمیم نهایی با خود شماست.

مثل اینکه شما فقط تیتر تاپیک رو خوندی و اومدی نظر دادی، لطفا پست اولم رو بخونید.
من کی گفتم به جای دعا و مناجات بریم موسیقی گوش بدیم !!
کی خواست با موسیقی گوش دادن به کمال برسه !!
من خودم اصلا با این کار موافق نیستم.

مطمئنا بالا نمیره
منظور اینکه یه مقدار از کارهای غیر ضروری را کنار بزاریم تا بیشترین استفاده را از این بکنیم و انرا کامل تحویل خدا بدیم
من که سال به سال قرانو فلان دعا رو فلان نمازو نمیخوانم بتونم حداقل تو این ماه (برای سالی یه بار بخونم)
---
تخمه خوردن هم بد نیست اما از خوردن ان در ماه محرم اجتناب میکنند به دلیل احترام ماه
فکر میکنم این هم دلیل مشابهی باشد

ولی چیزی که به من ثابت شده اینه که موسیقی حتی میتونه شما رو برای عبادت آماده کنه.
شما وقتی یه موسیقی که واقعا دوست داری گوش میدی احساس خوبی درونت ایجاد میشه و همین احساس خوب واست شادی آوره، و میتونی از همین شادی برای عبادت کردنت استفاده کنی که فوق العاده تاثیر عبادتت لذت بخش تره.
من تو محرمم اگه بخوام تخمه میخورم، ببخشید چه اشکالی داره ؟!
اگه من تخمه بخورم تو محرم میشه بی حرمتی به ماه محرم و امام حسین (ع) ؟!
واقعا عجیبه !!

فوایدی هم داره که جای باز کردنش اینجا نیست !!
هر چیزی میتونه هم خوب باشه و هم بد. بستگی به استفاده ی شما داره و از همه مهمتر نیت شما.

من در حرف شما جز افراط و تعصب چیز دیگه ای نمیبینم. بنابراین فکر نمیکنم بتونیم با هم به نتیجه برسیم.

دوست عزیز موسیقی فقط تفریح نیست . موسیقی یه علمه . مثل موسیقی درمانی .. در ضمن ترانه های رپ همشون غیر مناسب نیستند .. شما فکر کنم اصلا از فلسفه رپچطور به وجود اومد خبر ندارین که اینو میگین ..
کاملا موافقم.

با شما هم موافقم.

من وقتی این تاپیک رو زدم قصد نداشتم تاپیکی بشه که هرکی دوست داره بیاد نظر خودش رو بنویسه، میخواستم با کارشناس ها بحث کنم که خدا رو شکر یکیشونم اینجا نیومدن نظر بدن.

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۴:۵۶
حداقل مومن را از عبادت و ذکر خدا باز می دارد و این وجهی است که به سبب آن بهتر است در این ماه از گوش دادن به موسیقی دوری شود .

جز موسیقی ، تلویزیون ، سینما و اینترنت هم در این ماه از عبادت و ذکر خدا باز میدارد .. پس چرا دوری نمیکنید ؟

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۰۱
جز موسیقی ، تلویزیون ، سینما و اینترنت هم در این ماه از عبادت و ذکر خدا باز میدارد .. پس چرا دوری نمیکنید ؟

1. شما از کجا می دانید که من از موسیقی و تلویزیون و سینما در این ماه دوری نمی کنم ؟ قطعا نمی دانید و نوشته تان مصداق انگ و نشان دهنده ی جهل و نادانی شما در اصول مباحثه است .

2. اینترنت را هم برای پاسخ دادن به امثال جنابعالی می آییم و قصدمان هم قرب خدای تعالی است .

3. شما چند سالتونه دوست عزیز ؟

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۰۵
1. شما از کجا می دانید که من از موسیقی و تلویزیون و سینما در این ماه دوری نمی کنم ؟ قطعا نمی دانید و نوشته تان مصداق انگ و نشان دهنده ی جهل و نادانی شما در اصول مباحثه است .

2. اینترنت را هم برای پاسخ دادن به امثال جنابعالی می آییم و قصدمان هم قرب خدای تعالی است .

نسبت دادن الفاظی مثل جاهل و نادان شخصیت شما رو میرسونه .. پس دوری میکنید ؟ چه جالب .. خوبه پس به حرف خودتون عمل میکنید ! ... من 28 سالمه

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۰۵
من در حرف شما جز افراط و تعصب چیز دیگه ای نمیبینم. بنابراین فکر نمیکنم بتونیم با هم به نتیجه برسیم.

ممنون بابت این همه دلایل منطقی و متین شما ! اگر قرار است این ها مثلا شیوه ی بحث کردن باشد ، من هم در نوشته ی شما جز ولنگاری چیزی نمی بینم . این به آن در !

این ها را همان اول تاپیک می نوشتید خیال همه راحت بود که شما دنبال دلیل و برهان نیستید بلکه تصمیم هایتان را از قبل گرفته اید و این جا فقط می خواهید آن را بنویسید .

من وقتی این تاپیک رو زدم قصد نداشتم تاپیکی بشه که هرکی دوست داره بیاد نظر خودش رو بنویسه، میخواستم با کارشناس ها بحث کنم که خدا رو شکر یکیشونم اینجا نیومدن نظر بدن.

یکی از قوانین فوروم ها این است که کاربران در بیان نظرات خود در هر تاپیکی که در بخش های عمومی است آزاد اند .

دل شکسته
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۰۶

بزارید من کل حرفای شما رو خلاصه کنم تو یه جمله :
- ضبط و رادیو و تلویزون و موسیقی و تفریح و هر چیزی که باعث بشه انسان ازش لذت حلال ببره از نظر شما قطعا حرام است و با عذاب الهی همراهه
این افراط ها خیلی وقته که دیگه جواب نمیده.
پیشنهاد میدم دیدتون رو عوض کنید یا اگه خیلی اعتقادتون رو دوست دارید سعی نکنید به بقیه تحمیل کنید.
التماس دعا

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۱۴
نسبت دادن الفاظی مثل جاهل و نادان شخصیت شما رو میرسونه .. پس دوری میکنید ؟ چه جالب .. خوبه پس به حرف خودتون عمل میکنید ! ... من 28 سالمه

عرفا در بحث های فورومی ، پرداختن به مسائل شخصی مخاطب کار نادرستی است و نشان دهنده ی بی تجربگی در این موارد است . اما دلایل اش : 1. فرض کنید که من هیچ یک از این چیز هایی که می نویسم را خودم عمل نمی کنم . چه نتیجه ی منطقی ای می خواهید بگیرید ؟ هیچ ! ... چرا ؟ چون از نظر منطق ، عمل کردن یا نکردن من به گفته هایم ، ارزش آن را نمی کاهد و بالا نمی برد . 2. وقتی به چیزی می پردازید که دلیلی برای رد و قبول اش ندارید ، خودتان را در موضع ضعف قرار می دهید . نمونه اش : الان پرسیدید که چرا من از فلان و بهمان دوری نمی کنم ، و من گفتم این کار را می کنم ... و شما دیگر چیزی نداشتید بگویید جز : " چه جالب ... خوبه پس به حرف خودتون عمل می کنید " و این آخری هیچ ارزشی نداشت جز این که شما را در نظر خواننده تحقیر کند .

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۲۱
عرفا در بحث های فورومی ، پرداختن به مسائل شخصی مخاطب کار نادرستی است و نشان دهنده ی بی تجربگی در این موارد است . اما دلایل اش : 1. فرض کنید که من هیچ یک از این چیز هایی که می نویسم را خودم عمل نمی کنم . چه نتیجه ی منطقی ای می خواهید بگیرید ؟ هیچ ! ... چرا ؟ چون از نظر منطق ، عمل کردن یا نکردن من به گفته هایم ، ارزش آن را نمی کاهد و بالا نمی برد . 2. وقتی به چیزی می پردازید که دلیلی برای رد و قبول اش ندارید ، خودتان را در موضع ضعف قرار می دهید . نمونه اش : الان پرسیدید که چرا من از فلان و بهمان دوری نمی کنم ، و من گفتم این کار را می کنم ... و شما دیگر چیزی نداشتید بگویید جز : " چه جالب ... خوبه پس به حرف خودتون عمل می کنید " و این آخری هیچ ارزشی نداشت جز این که شما را در نظر خواننده تحقیر کند .

بی ارزش بودن و کم تجربگی ، همگی نظر شخصی شما است و هیچ ارزشی برای من ندارد .

شما میگید :

حداقل مومن را از عبادت و ذکر خدا باز می دارد و این وجهی است که به سبب آن بهتر است در این ماه از گوش دادن به موسیقی دوری شود .

من میگم :

جز موسیقی ، تلویزیون ، سینما و اینترنت هم در این ماه از عبادت و ذکر خدا باز میدارد

جواب شما چیه ؟

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۲۳
بزارید من کل حرفای شما رو خلاصه کنم تو یه جمله :
- ضبط و رادیو و تلویزون و موسیقی و تفریح و هر چیزی که باعث بشه انسان ازش لذت حلال ببره از نظر شما قطعا حرام است و با عذاب الهی همراهه
این افراط ها خیلی وقته که دیگه جواب نمیده.
پیشنهاد میدم دیدتون رو عوض کنید یا اگه خیلی اعتقادتون رو دوست دارید سعی نکنید به بقیه تحمیل کنید.
التماس دعا

خلاصه نویسی تان هم مثل دلایل تان نادرست و سطحی نگرانه بود !

منظور من این چیزهایی که شما نوشتید نیست . افراط هم تعبیری است که شما نسبت داده اید و بدون دلیل ، تفسیر شخصی شما و فاقد ارزش استدلالی است .

پیشنهاد شما قابل انجام نیست متاسفانه ، ضمن این که بنده اینجا در اینترنت ابزاری برای " تحمیل " ندارم و صرفا نظرات ام را مطرح می کنم . شما هم می توانید یا اصلا در مورد اش بحث نکنید ، یا این که دلایل منطقی تان را مطرح کنید و پاسخ های مستدل و متین بدهید ، بدون این که به شخصیت و یا طرز فکر مخاطب کاری داشته باشید .

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۲۶
بی ارزش بودن و کم تجربگی ، همگی نظر شخصی شما است و هیچ ارزشی برای من ندارد .

شما میگید :

من میگم :

جز موسیقی ، تلویزیون ، سینما و اینترنت هم در این ماه از عبادت و ذکر خدا باز میدارد

جواب شما چیه ؟

بدون پاسخ دادن به سؤال هایی که از شما می شود ، مدام به سؤال جدیدی نقل مکان می کنید . ابتدا جواب مرا بدهید تا من هم پاسخ شما را بدهم .

فرض کنید که من هیچ یک از این چیز هایی که می نویسم را خودم عمل نمی کنم . چه نتیجه ی منطقی ای می خواهید بگیرید ؟

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۲۷
بنده اینجا در اینترنت ابزاری برای " تحمیل " ندارم

اگر ابزار داشتن تحمیل میکردن :Nishkhand:

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۲۹
فرض کنید که من هیچ یک از این چیز هایی که می نویسم را خودم عمل نمی کنم . چه نتیجه ی منطقی ای می خواهید بگیرید ؟

هیچ نتیجه ای .. اصلا به من مربوط نمیشه ..حالا بماند که ایمان و عمل باید در کنار هم باشه .

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۳۳
هیچ نتیجه ای .. اصلا به من مربوط نمیشه ..حالا بماند که ایمان و عمل باید در کنار هم باشه .

اگر هیج نتیجه ای نداشت ، و مهم تر از آن ، اگر به شما مربوط نمی شد ، چرا پرسیدید ؟ آیا این نشانه ی خامی و بی تجربگی شما نبود ؟

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۳۳
اگر ابزار داشتن تحمیل میکردن :nishkhand:

سفسطه ی " تعمیم ناروا "

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۳۷
اگر هیج نتیجه ای نداشت ، و مهم تر از آن ، اگر به شما مربوط نمی شد ، چرا پرسیدید ؟ آیا این نشانه ی خامی و بی تجربگی شما نبود ؟

خیر .. میخواستم این جمله رو به بقیه متذکر بشم : "حالا بماند که ایمان و عمل باید در کنار هم باشه"

جواب من رو ندادید :

شما میگید :

من میگم :

جواب شما چیه ؟

Enerji
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۳۹
سفسطه ی " تعمیم ناروا "

شوخی بود . در ضمن من حکمی صادر نکردم که تعمیم ناروا بشه . از جمله شما این برداشت میشد

ceramic
۱۳۸۹/۰۵/۲۴, ۱۵:۴۷
خیر .. میخواستم این جمله رو به بقیه متذکر بشم : "حالا بماند که ایمان و عمل باید در کنار هم باشه"

از هیچ جای سئوال شما چنین چیزی برداشت نمی شد . صرفا یک سؤال بیهوده ای بود که پرسیدید و بعد در توجیه اش ماندید .

من میگم :

جواب شما چیه ؟

این تنها موسیقی ، تلویزیون ، سینما و اینترنت نیست که می تواند انسان را از عبادت و ذکر خدا غافل کند . حتی گاهی اعمال خیر ما ، ما را از خدا دور می کند ( چون با توجه و نیت خالص انجام نشده است ) . به باور من در ماه مبارک رمضان " بهتر " است مومن روزه دار توجه خود را به عبادت معطوف کند . اما نکته ی دیگری هم اینجا هست و آن این که مصادیق عبادت را در چه می یابیم ؟ البته منظورم این نیست که هر عمل لغوی را می شود به عبادت تعبیر کرد اما چون فرموده اند خواب روزه دار هم عبادت است ، بی شک حضور در انجمن های مذهبی و تبادل نظر در راه کسب معرفت بیشتر ، به طریق اولی می تواند به نوعی حرکت در مسیر حق محسوب شود و گرچه مصداق عبادت مستقیم نیست ، اما امیدواریم که به لطف حق عملی مثبت و خیر شناخته شود .

میقات
۱۳۸۹/۰۶/۰۶, ۰۱:۱۰

اگه خدا توفیق بده عبادت کنم :gig: خواستم ببینم آیا در کنار این کارا مشکلی داره که به صورت تفریحی بعضی از روزای ماه رمضون وقتی که روزم ( نه بعد از افطار) زمانی حدود بیست دقیقه رو صرف گوش دادن به موسیقی کنم ؟!
البته نه موسیقی مبتذل.
لطفا کمکم کنید :moshtagh:

با سلام و درود

حیث فقهی و حیث اخلاقی:

گوش دادن به موسیقی حلال (موسیقی ای که مطرب و لهوی نباشد) اشکال ندارد و روزه هم صحیح است. البته اگر موسیقی حرام هم باشد موجب بطلان روزه نمی شود، ولی مرتکب حرام شده است.

پس از نظر فقهی، موسیقی حلال در حال روزه اشکالی ندارد.

اما اگر کسی بخواهد علاوه بر بعد و حیث فقهی، حیث اخلاقی را نیز در نظر بگیرد و روزه ای انجام دهد که دارای کمال و ارزش بیشتری باشد، بین کارهای حلال یا مباح نیز تفکیک قائل شده و آن کاری که ارزش معنوی بیشتری داشته را انتخاب می کند، تا بدین وسیله زمینه کمال و تقرب بیشتر عملش را فراهم کرده باشد.

صحیح بودن و قبول شدن:

به عبارت دیگر، روزه با گوش دادن موسیقی (ولو موسیقی حرام) صحیح است و اسقاط تکلیف می شود، یعنی به وظیفه فقهی اش عمل کرده و روزه ای که بر او واجب بوده را انجام داده است.(فقط در حد رفع و اسقاط تکلیف)

این روزه صحیح است، ولی آیا علاوه بر صحت، قبول هم می شود یا نه؟

مرحله قبولی و پذیرفته شدن عمل، مرحله ای بالاتر از صحیح بودن انجام عمل است.

در عمل، هر چه آداب کمالی آن بیشتر رعایت شده باشد، از احتمال قبولی بیشتری برخوردار است، و اجر و ثواب بیشتری هم دارد.

صالح
۱۳۸۹/۰۶/۰۶, ۱۶:۰۱
با سلام به همه خصوصا شما دوست عزیز

گرچه همکار خوبم جناب پاسخگوی قرآنی جواب مناسبی دادند، ولی فقط دو سه نکته جهت یادآوری:

یگن کیفیت روزه رو میبره پایین و تاثیرش رو کم میکنه

گوش دادن به موسیقی حلال (مخصوص مجالس گناه نباشد) حرمت شرعی ندارد، و چیزهائی که حرمت شرعی ندارند برای روزه مشکلی ایجاد نمیکند، گرچه چند موردی وجود دارد که فقط ثواب روزه را کم میکند، مثل بوکردن گیاهان معطر، خیس کردن لباس، سرمه کشیدن، دوا ریختن به چشم و... ولی در میان آنها گوش دادن به موسیقی وجود ندارد.

منتها یک توصیه اخلاقی (این توصیه مخصوص این ماه مبارک نیست)
ما انسانها میتوانیم به جائی برسیم (یعنی هم ابزارش را خدا به ما داده و هم فطرتمان چنین آفریده شده) که فقط و فقط با یاد خدا به آرامش برسیم، اگر مقداری مراقب چشم و گوش و زبان و سائر اعضاء و جوارح باشیم و کمتر گناه کنیم، هیچ آرام بخشی بمانند توجه به خدا نیست، قرآن دوای بسیار خوبی برای این منظور است.

اما اگر اعضاء و جوارحمان را رها سازیم قطعا آرام بخش دیگری می طلبیم.

موفق باشید.