PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عوامل عدم تربيت صحيح جوانان چيست ؟

جهاد اسلامی
۱۳۸۹/۰۶/۲۷, ۱۳:۴۳
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم دوستان

راستش چند وقت است که در اطرافم و در قوم و خویش به جوانان هم سن و سالم نگاه میکنم که در کودکی با انها هم بازی بودم و با هم بزرگ شدیم اما اکنون راهمان از هم کاملا جدا شده و انها به سمت کارهای نا مشروع و قرتی بازی رفتند اما من به سمت مسائل مذهبی و دینی!!!!! وفتی به گذشته فکر میبکنم میبینم که اونها دائما در حال گوش کردن نوار کاست های رقص و غیر مجاز بودند در حالی که در خانه ی ما چنین چیزهایی دیده نمیشد!!!
حالا در این تاپیک میخوایم بحث کنیم و ببینیم که چرا فرزندان ما غلط تربیت میشوند؟؟؟ چرا وقتی بزرگ میشوند اینقدر به بیبند و باری روی می اورند؟؟؟؟ و باید چگونه انها را تربیت کنیم؟؟؟؟
ممکن است برخی در این فکر باشند که شاید فرزندان ما عقده ای میشوند و نباید حجاب را از ابتدا سخت گرفت و یا زیاد در مورد مسائل شرعی بحث کرد تا انرژی شان خالی شود اما من با این عقیده مخالفم چون افکار شیطانی چیزی نیست که خالی شود و فرزندان ما چیزهای غلط را اموزش میبینند و بعدا تبدیل به فرهنگ و سنت خوبی میشود!!!!!!

نظر شما چیست؟؟؟؟؟:Ealam:

فقیر
۱۳۸۹/۰۶/۲۷, ۲۳:۱۹
باسلام من هم در گذشته روی مسائل مشابه این فکر کردم
به نظرم میرسه که نوع احساساتی که به ادما منتقل میشه شخصیت انها را درست میکنه
هر چیزی که باعث ایجاد احساس در انسان بشه
افکار و اندیشه ها یا محیط در شخصیت سازی بسیار موثرند چون اینها جزو عواملی هستند که تعیین میکنند که چه نوع احساساتی به انسان منتقل بشه
حالا احساسات چیست؟ احساسات را به دو نوع + و - تقسیم بندی کنیم
احساسات + باعث میشوند که انسان به انحام کاری رغبت پیدا کنه ولی - باعث میشه که انسان برای دوری از رنج ان کار را انجام نده
هر کسی توی زندگی اش یاد گرفته برای کسب لذت یا دوری از رنج طریقه ای را پیش بگیره و این طریقه های مختلف باعث به وجود امدن شخصیت های مختلف شده است
در کل افکار و اندیشه نوع + یا - بودن احساسی که به ما منتقل میشوند تعیین میکنند
برای مثال اندیشه کسی باعث میشه تا لذت در تنبلی ببینه یا اندیشه دیگری باعث میشه که لذت را در کار و کوشش ببینه
اندیشه ها است که نوع احساساتی که به ما منتقل میشود را تعیین میکند و همین اندیشه ها شخصیت انسانها و سرنوشت انها را رقم میزنه
من نوشتم اندیشه هائی که به انسان احساسات را منتقل میکنه این همان ایمان است ایمان هم همان حب و بغض است

جهاد اسلامی
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۰۷:۰۲
باسلام من هم در گذشته روی مسائل مشابه این فکر کردم
به نظرم میرسه که نوع احساساتی که به ادما منتقل میشه شخصیت انها را درست میکنه
هر چیزی که باعث ایجاد احساس در انسان بشه
افکار و اندیشه ها یا محیط در شخصیت سازی بسیار موثرند چون اینها جزو عواملی هستند که تعیین میکنند که چه نوع احساساتی به انسان منتقل بشه
حالا احساسات چیست؟ احساسات را به دو نوع + و - تقسیم بندی کنیم
احساسات + باعث میشوند که انسان به انحام کاری رغبت پیدا کنه ولی - باعث میشه که انسان برای دوری از رنج ان کار را انجام نده
هر کسی توی زندگی اش یاد گرفته برای کسب لذت یا دوری از رنج طریقه ای را پیش بگیره و این طریقه های مختلف باعث به وجود امدن شخصیت های مختلف شده است
در کل افکار و اندیشه نوع + یا - بودن احساسی که به ما منتقل میشوند تعیین میکنند
برای مثال اندیشه کسی باعث میشه تا لذت در تنبلی ببینه یا اندیشه دیگری باعث میشه که لذت را در کار و کوشش ببینه
اندیشه ها است که نوع احساساتی که به ما منتقل میشود را تعیین میکند و همین اندیشه ها شخصیت انسانها و سرنوشت انها را رقم میزنه
من نوشتم اندیشه هائی که به انسان احساسات را منتقل میکنه این همان ایمان است ایمان هم همان حب و بغض است

مطالبتون خیلی مفید بود ازتون تشکر میکنم:Rose:

غريب
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۱۴:۱۱
سلام.
شايد اين مطلبي كه ميخوام بگم به نظر شما كليشه اي بياد ولي واقعيته.
رفيق و محيط خيلي موثرند.
من آقا پسري از آشنايان را ميشناختم كه وقتي دبيرستان مي رفت اهل هيئت و برنامه هاي مذهبي و نماز اول وقت و ...بعد تصميم گرفت بره هنرستان. وقتي رفت اونجا....
سيگاري شد...نسبت به اسلام و دين و خدا بي عقيده شد...نمازش ترك شد...ديگه چي بگم؟
اما خب ظرفيت و درجه ايمان افراد فرق داره.
مثلا شما ميگيد من اين جوري نشدم اما اكثر دوستانم شدند. مهم اينه كه در هر محيطي باشيم و در بين هر قشر افراد بتوانيم ايمان و عقيده خودمان را حفظ كنيم و خودمان را نبازيم.
البته خانواده هم موثرند اما نه به اندازه محيط و دوستان. متاسفانه خيلي از خانواده هاي مذهبي الان بچه هاشون اين جوري شدند.

جهاد اسلامی
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۱۵:۰۲
سلام.
رفيق و محيط خيلي موثرند.
من آقا پسري از آشنايان را ميشناختم كه وقتي دبيرستان مي رفت اهل هيئت و برنامه هاي مذهبي و نماز اول وقت و ...بعد تصميم گرفت بره هنرستان. وقتي رفت اونجا....
مثلا شما ميگيد من اين جوري نشدم اما اكثر دوستانم شدند. مهم اينه كه در هر محيطي باشيم و در بين هر قشر افراد بتوانيم ايمان و عقيده خودمان را حفظ كنيم و خودمان را نبازيم.
البته خانواده هم موثرند اما نه به اندازه محيط و دوستان. متاسفانه خيلي از خانواده هاي مذهبي الان بچه هاشون اين جوري شدند.

دقیقا دوست عزیز
دوست و رفیق ادم خیلی روش تاثیر میگذارد که متاسفانه پدر و مادرها هیچ رسیدگی به ان نمیکند و ان فرزند با هر کسی که میخواهند دوستی میکنند!!!!

ستاره ی نقره ای
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۱۵:۱۵
سلام.
رفيق و محيط خيلي موثرند.

اما به نظر من خانواده خیلی مهم تره
چون بچه ها بیشتر وقتشون تو خونه اند(البته تا قبل از احتمالا خراب شدنشون!)
میدونم دوست هم مهمه ها ولی اگه تو خونواده تربیت صحیحی شده باشه و با خانواده اش رابطه ی نزدیک داشته باشه طبیعتا تو انتخاب دوستاش هم تاثیر میگذاره و با افراد بدی دوست نمیشه
اما اگر با خانواده اش رابطه ی کمی داشته باشه و حتی جرئت درد و دل و بیان مسائل روزمره ای که براش پیش میاد رو نداشته باشه خوب دوستاشم احتمالا دوستهای خوبی نخواهند شد چون معمولا آدم های (به قول خودمون بد) ناشایست به در ابتدا به دنبال افراد ضعیف و احتمالا دارای چنین نقطه ضعف هایی هستن

مهندس
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۱۵:۱۸
اگه والدین رابطه خوب ونزدیکی با فرزندان داشته باشند اگه اونا سعی بکنند بروزشوند طوری که فرزند اونا رو به عنوان یک منبع آگاه قبول داشته باشه.اگه از تکرار توصیه های تکراری توضیح واضحات و بپرهیزند شاید قسمتی از مشکلات حل بشه

جهاد اسلامی
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۱۵:۲۱
اگه والدین رابطه خوب ونزدیکی با فرزندان داشته باشند اگه اونا سعی بکنند بروزشوند طوری که فرزند اونا رو به عنوان یک منبع آگاه قبول داشته باشه.اگه از تکرار توصیه های تکراری توضیح واضحات و بپرهیزند شاید قسمتی از مشکلات حل بشه

فرمایش شما درست اما از نظر انان خیلی از توصیه ها تکراری هست پدر و مادر باید فرزندان را طوری تربیت کنند که انان این سخنان را سخنان قدیمی و تکراری تصور نکنند

ستاره ی نقره ای
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۱۵:۲۶
به نظر من حتما لزومی نداره والدین به روز بشن چون احساسات انسانها تو این 21 قرن تغییری نکرده و آدم ها اگه یه گوش شنوا برای بروز احساسات خوب یا بدشون داشته باشن تا حد زیادی کافیه همین که بتونن همدیگرو درک کنن خیلیه!
اما بروز شدن به نظرم لزوما به این معنی نیست که حتما بتونن با اینترنت کار کنن و .... به نظرم باید فقط بتونن بفهمن نیاز های یه جوون چیه،از نظر فرهنگ و پرستیژ و.. اینها هم که با هم همسطح هستن چون تو یه خونه بزرگ شدن بنابراین یه خورده هم جوونا باید راه بیا و الکی بهونه نیارن که چون کسی منو درک نمیکرد به حرف اون دوست ناباب گوش کردم(هممون می دونیم که این حرف شیطان البته احتمالا شیطان نفس است نه ما) پس حداقل به جوونا باید یاد بدیم که با خودشون صادق باشن وحداقل دیگه خودشونو با این حرفا گول نزنن

مهندس
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۱۵:۳۵
توصیه تکراری توصیه ای است که یا فرزند به آن واقف است ولی والدین این راقبول ندارد ویا توصیه ای است که در دنیای جوان امروزی کاربردی ندارد ولی والدین به دلیل عدم آگاهی از این دنیا وعدم درک تغیرات فکری از نسل گذشته تا امروز از آن اگاه نیستند.
در ضمن منظور از بروز شدن آشنای با تکنولوژی روز نیست .قبول تغییر فرهنگ و ارتباطات و طرز تفکرهاست.

آرامش آسماني
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۱۵:۵۶
براي تربيت فرزندان عوامل مختلفي تاثير دارن كه به نظر من خانواده و دوستان از مهمترين اونا هستند
خب مسلما اگر خانواده ها به رعايت اصول اخلاقي خيلي پايپند نباشند نمي شود انتظار داشت
كه فرزندشان وقتي بزرگ شد خيلي از مسايل رو رعايت كند در واقع انها الگوي مناسبي در خانواده نداشتند
اما از نقش دوستان هم نميشه غافل ماند چونكه معمولا فرزندان به خصوص نوجوانان خيلي تاثير پذير از
دوستان هستند و اگر خانواده ها نظارت نداشته باشند اين مساله عواقب خوبي در پي نخواهد داشت.
دركل خانواده ها هم بايد دوستانه با فرزندانشان برخورد كنندو با انها رابطه اي صميمانه داشته باشند
و رفتاري از خود بروز ندهند كه فرزندانشان از انها و محيط خانه زده شوند

جهاد اسلامی
۱۳۸۹/۰۶/۲۸, ۱۷:۱۷
توصیه تکراری توصیه ای است که یا فرزند به آن واقف است ولی والدین این راقبول ندارد ویا توصیه ای است که در دنیای جوان امروزی کاربردی ندارد ولی والدین به دلیل عدم آگاهی از این دنیا وعدم درک تغیرات فکری از نسل گذشته تا امروز از آن اگاه نیستند.
در ضمن منظور از بروز شدن آشنای با تکنولوژی روز نیست .قبول تغییر فرهنگ و ارتباطات و طرز تفکرهاست.
یعنی میفرمایید که اگر فرزندان دنبال بی بند و باری امروزه هم رفتند با انها کنار بیایم و حرفهایشان را تایید کنیم؟

هدی
۱۳۸۹/۰۶/۲۹, ۰۹:۵۲
به نام خدا
با سلام
در ابتدا جسارت ميكنم و نقدي بر عنوان تاپيك عرض ميكنم .
بنظر ميرسه اگر بخواهيم به عوامل صحيح و موثر در تربيت جوانان يا عوامل عدم تربيت صحيح جوانان بپردازيم ، خيلي دير به اين فكر افتاده ايم. در واقع جوان ، در سن و سالي قرار داره كه تقريبا راهش رو انتخاب كرده يعني حدودا در سنين 18 به بالا - كه آغاز سنين جواني است - ديگر تا حدود بسيار زيادي افكار و عقايد يك جوان شكل گرفته البته منكر تغيير و قدرت تربيت صحيح نيستم حتي در سنين بالاي 20 هم گاه اتفاق مي افتد كه خط و خطوط فكري و اعتقادي و فرهنگي يك جوان ، تحت تاثير جرياني قوي ، تغيير ميكنه اما اين مساله عموميت نداره بلكه اونچه عموميت داره اينه كه اين ضرب المثل در بحث تربيتي جايگاه ويژه اي داره :
خشت اول چون نهد معمار كج تا ثريا مي رود ديوار كج
سن تربيت به سالها قبل برميگرده به اولين لحظات وجود فرد به عنوان يك نطفه و جنين .
بحثهاي تربيتي خاص اين دوران در جايگاه و زمان خودش قابل بررسي و پيگيريست اما بطور كلي نطفه ، لقمه ، عمل به دستورات ديني و تربيتي - كه حجم غير قابل تصورو محدوده بسيار وسيعي از مسائل تربيتي رو شامل ميشه - در تربيت صحيح فرزندان بسيار موثرند .
آگاهي از دستورات تربيتي اصولي اسلام ، به والدين كمك ميكنه در هر موقعيتي دست به اقدامات مقتضي بزنند .
آگاهي از ويژگي ها و مشخصات خاص سني ، به والدين كمك ميكنه كه بصورت صحيح و درست ، عمل فرزندشون رو مورد ارزيابي قرار بدند و متاسفانه نا آگاهي از اين ويژگي هاي سني گاه موجب اتخاذ شيوه هاي تربيتي بسيار نابجا و متعاقب اون عكس العملهاي مخرب تربيتي است .
بطور مثال ، والديني كه نمي دونند در سنين زير سه سال كودكان قادر به تشخيص واقعيت از خيال نيستند و ممكن است سخناني به زبان بياورند كه ما آنرا دروغ تلقي كنيم ، ممكن است رفتار و عكس العمل كاملا مخربي با يك كودك در اين سنين داشته باشند كه اتفاقا منجر شود او را به يك دروغگوي حرفه اي تبديل نمايد .
يا والديني كه مقتضيات سنين بحراني بلوغ را نميدانند ممكن است در برخورد با يك پديده و سير بسيار طبيعي دوران بلوغ - مثلا توجه به جنس مخالف- بجاي ارائه راهنمايي مستقيم و يا غير مستقيم در زمينه مربوطه به نوجوان- كه بحراني ترين سنين را ميگذراند - دست به عكس العملهاي تند و غير اصولي بزنند و بجاي راهنمايي ، همراهي و مشايعت آگاهانه ي نوجوانشان در خروج سالم و درست از اين سنين حساس ، او را دچار سرخوردگي ، پرده دري و ايستادن در مقابل والدين و حتي ايستادن در مقابل هنجارهاي اجتماعي كنه و در نهايت او رو به سوي دوستان و يا افرادي سوق بده كه نوجوان احساس ميكند از جانب آنها درك مي شود و متعاقب آن تالي فاسدهاي اين دوستي ها .
و قس علي هذا مابقي دوران زندگي او كه در سنين جواني ، انتخاب شغل ، انتخاب همسر و ... .
لذا آگاهي پدر و مادر از تمامي وظايف خويش و نيز مشخصات و ويژگي هاي خاص سني فرزندان ، در تربيت صحيح آنها نقش غير قابل انكاري دارد .
ادامه دارد ...

هدی
۱۳۸۹/۰۶/۲۹, ۱۰:۴۶
متاسفانه برخي والدين تمايل دارند فرزند متدين و صالح و سالم داشته باشند اما شرايط تربيتي كه براي فرزندانشون ايجاد ميكنند ابدا اقتضاي چنين نتيجه و ثمري را ندارد .
افراط و تفريطها در زمينه تربيت اسلامي هر دو موجب عقب ماندن از مسير صحيح است .
والديني كه دختر 8 سالشان را با ظاهري كه ابدا مناسب سن او نيست به يك مجلس عروسي ميبرند آيا مي توانند توقع داشته باشند او در سنين بلوغ ، چيزي را كه در كودكي ياد نگرفته - رفتارهاي مناسب سن و شان خويش - اكنون در دوران بلوغ عملي كند ؟
اگر در زمان آرامش ، سدي ساخته نشود آيا در زمان طوفان مي توان انتظار امنيت داشت ؟
آيا در سخت ترين و بحراني ترين سنين كه نوجوان با نيازهاي جنسي آشنا ميشود ، همسري ندارد و در اوج نياز جنسي قرار دارد و عقل سليم حكم به پرهيز از هيجانات جنسي ميكند ، رواست كه با لوازم ديداري و شنيداري ( از قبيل ماهواره ، اينترنت ، سي دي و كاست و مجلات و كتب و ...) بر بار نياز جنسي يك نوجوان بيافزاييم و از او توقع رفتاري سليم توام با حيا و خويشتنداري و بدون انحرافات جنسي و اخلاقي داشته باشيم ؟
باز هم با تاسف بسيار برخي از والدين ، فرزندانشان را در شكستن حريم گناهان همراهي و تشويق ميكنند اما از آنها توقع دارند تا جايي پيش بروند كه والدين اجازه ميدهند غافل از اينكه اگر كسي حريم خدا را شكست ديگر حريم ديگري نميتواند جلوي او را بگيرد و حد و مرزي براي او قائل شود .
مورد ديگر كه قابل بحث و عنايت است ، آگاهي والدين از مقتضيات زمان و نيز تكنولوژي هايي كه خانواده ها بصورت متداول از آن استفاده ميكنند .
آشنايي كامل با دوستان و خانواده هاي آنان نيز از ديگر مواردي است كه والدين بايد مورد دقت قرار دهند .
اهميت به سوالات اعتقادي و رفع دقيق و صحيح شبهات فرزندان نيز ميتواند به جهت اعتقادي و انگيزه حفظ نفس و پايبندي به احكام شرع و پرهيز از گناهان بسيار موثر باشد ضمن اينكه در مواجهه با تضاد عقايد ، پشتوانه محكمي براي پايداري بر مواضع اعتقادي است و وي را از انحراف و تاثير شبهات مختلف ، مصون ميدارد .
به موارد فوق ، اعتماد به نفس ، احترام و حفظ شخصيت فرزندان ، دعاي مستمر والدين براي فرزندان - كه در توصيه هاي اهل عرفان و سلوك نيز بسيار بر آن توصيه شده است - و سلامت و پاكي لقمه را بايد علاوه نمود .