PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : از دید شما عروسی گرفتن با اینهمه هزینه خوبه یا نه؟(اقایان و خانمها )

محمد طه
۱۳۸۹/۰۷/۲۵, ۲۳:۲۱
http://www.mahshar.com/oddity/img/oddity_mahshar_09_12_18_2513.jpg

با سلام خدمت دوستان
چند روزی می شد که با چند نفر از دوستان صحبت می کردیم در خصوص مخارج بالای عروسی گرفتن ...اینکه آیا میشه این مخارج رو کم کرد و یا در بعضی موارد با توافق طرفین اصلا همچنین هزینه ای نکرد....
متاسفانه در وهله ی اول ممکنه برای بعضی خانمها این سوء تفاهم پیش بیاد که
پیشنهاد عروسی نگرفتن و تبدیل خرج سرسام اور چند میلیونی عروسی به یک مهمانی برای اقوام دسته اول اعم از دائی .خاله و............فرار از خرج کردن و یا نوعی آبروریزی جلوی اقوام و فامیل می دانند که فامیل چی می گن؟!!! من آرزو دارم عروسی بگیریم..لباس عروس بپوشم و..........
سوء تفاهم پیش نیاد ..این رو فراموش نکنید که بعضی از خانمها ممکنه چنینی فکرهائی کنن و چنین حرفهائی رو در جواب همسر ایندشون بزنن
حالا می خواستم بدونم شما به عنوان خانم اگر شخصی رو برای ازدواج برگزینید..مناسب بدونید برای اینکه یک عمر در کنارش زندگی کنید..اگر به شما چنین پیشنهادی رو بده و بخواد که مثلا چنینی پولی رو به قول خودمانی به زخم زندگیمون بزنیم..شما چه برخوردی می کنید؟ایا سعی می کنید همکاری کنید؟یا این رو به نوعی...............
اقایان هم در این بحث شرکت کنن چون بحث دو جانبه است و نظران اقایان هم لازم....

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQz0Rrb8HyhqzOvXG3zupkbLk8NdR0FJ xfeUROew52VENJhf90&t=1&usg=__gKNYGQsTlnzAyujh0CZ-nv_OMCE=

آساره
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۱:۴۶
به نظر من که خوبه عروسی باشه ولی نه اونقدی که کمر اقا داماد اول زندگی خدا نکرده خم بشه!!

اینجا که ما زندگی میکنیم هزینه ازدواج خیلی خیلی کمه نسبت به تهران و بقیه جاها!

مثلا دو ماه پیش عروسی دختر خاله م بود فقط افراد درجه یک بودن حدود 300 نفر(تهران) حدود 20 و خورده ای هزینه شد....
ولی اینجا شهرستان ما کلا بخوای یه مراسم توپ توپ بگیری 3 تومن بیشتر نمیشه!!

خب اون کجا و این کجا!

مجیب
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۲:۰۹
درسته كه اكثر دختر خانما و آقا پسرها در دوران مجردي روياي جشن ازدواجشون رو تصور ميكنن،‌اما شرايط حال حاضر جامعه در چشم و هم چشمي را كنار بزاريم مي مونه دوتا مسئله كه اوليش اينه اگه شما بخواي مجلسي بگيري كه درش گناه وجود نداشته باشه شايد به مزاج بعضي از مهمونا خوش نياد و حرف و حديثاي يه شب كه هزار شب نميشه و ... به دنبال داشته باشه. مسئله دومم كه به حمدا... با وجود موبايل‌هايي با دوربين هاي 8مگا پيكسل و بيشتر و كمتر که دست همه هست و از اونجايي كه رفته رفته تعداد مراسم هاي عروسي در خانوادهها داره كم ميشه، مهموناي محترم دوست دارن از عروس خانم و آقا داماد بي اجازه اشون عكس يادگاري داشته باشن، با اين اوصاف اصلا بي خيال همچين مراسمي بشيم هم خودمون راحت تريم و فكر و خيال نداريم كه تصوير خودمون يا همسرمون پيش كسي نيست و هم مزاحم 300، 400 نفر نميشيم و در خرج نمي اندازيمشون ( البته اين موارد شايد در خيلي از خانواده ها وجود نداشته باشه)

معز الاولیاء
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۲:۱۰
خب به نظر من هزینه عروسی هر چی هم که باشه چه زیاد و چه کم بازم میتونه جای دیگه به درد آدم بخوره
چه اشکالی داره اول زندگی بجای اینکه یه عروسی بگیری که فقط شکم مردم رو پر کنی و بعدشم هزار جور حرف پشت سرت باشه یه سفر مکه یا کربلا یا ..... تو خود ایران (مثلاً مشهد)یا حتی سفر تفریحی به شمال یا هر جای دیگه بری و برگردی بعدشم بری سر زندگیت؟؟
این جوری هم یه سفر رفتی با شوهر جونت و خوش گذروندی هم هزینه نکردی
به نظر من حتی اگه خرج سفر بیشتر از عروسی هم باشه بازم ارزش داره
تازه اینجوری از خیلی از مسائل دیگه که تو عروسی ها هست هم جلو گیری میشه

ولی همه اینجوری فکر نمیکنن

آساره
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۲:۲۲
معز الاولیائ گل مجیب عزیز اول سلام

من هم با صحبتای شما موافقم هم یه خورده مخالف

آدم تا وقتی تو دوران عقده همش با همسرش کنار میاد ...که هر چی شما بگی و اینا
ولی وقتی ازدواج میکنی بعدها پشیمون میشی که چرا مراسم نگرفتی و خلاصه تا اخر عمر حسرتش به دلت میمونه
من میگم اگه قراره مراسمی گرفته نشه بهتره دختر خانوم لباس عروس بپوشه و بره آتلیه حتما عکس بندازه ..که هم عکسی داشته باشه هم حرفی پشت سرش زده نشه و عکسای عروسیشم دسته این و اون نباشه!!

شما موافقی؟

معز الاولیاء
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۳:۰۷
سلام آبجی گلم
نمی دونم شاید شما درست میگی
ولی خودم هم زیاد با عروسی گرفتن موافق نیستم و شوهرمم با عروسی نگرفتن موافق نیست
فهمیدی منظورم رو؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی من خودم میگم که عروسی نمی خواد بگیری برای اون زیاد فرقی نمی کنه
خب مثلاً فرض کنیم به جای عروسی رفتیم مکه
خب از سر برگشتم استقبال خواهد بود و هم در ادامش شام و .....
چه فرقی میکنه که بری مکه و برگردی ملت رو شام دعوت کنی (که هم اینجوری از هر نظر بهت خوش میگذره و هم شامتو دادی)یا یه عروسی بگیری که توش هزار جور گناه بشه و از اون طرف فردای عروسی بردارن بگن که فلانی فلان طور بود و غذاشون فلان طور بود و ..... .
در ضمن شما کسی رو سراغ داری که توی زندگی امروزه یک بار هم بیاد با همسرش فیلم عروسی شون یا عکساشو رو بردارن نگاه کن؟؟؟
اون قدر گرفتاری ها زیاد شده که اصلاً وقت این کارا نیست
طرف یا خونش پیدا نمیشه یا اگه پیداشه خسته است و میگیره استراحت میکنه
یه چیز دیگه: از یه دید دیگه نگاه کنیم
مطمئن باشین اونایی که عروسی میگیرن بعدش پشیمون میشن و میگن که ای کاش نمی گرفتیم و پولش رو به یه جای دیگه میزدیم و اونایی که نمیگیرن باز م پشیمون میشن و حسرت می خورن
من هر دو جورش رو سراغ دارم
پس چه عیب داره که با منطق و عقل پیش بریم که جزو هیچ کدوم از دو دسته بالا نباشیم
اگه میخوای عروسی بگیری دیگه بعدا نباید پشیمون شی اگه هم نمی خوای بگیری دیگه حسرت ندارهههههه

ْآلاله
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۳:۵۴
به نظر من سوال نظر سنجي نبايد فقط از خانوما پرسيده بشه .
خود من شخصا آرزوم اين بود كه عروسي نگيرم (چون نميخواستم تو عروسيم موسيقي غنا باشه و ابتداي زندگي هزينه هاي بالاي عروسي )دوست داشتم به جاش يه سفر زيارتي برم كه شروع زندگي با معنويت آغاز بشه نه گناه :Ghamgin:
ولي خب متاسفانه خانواده ها و همسرم موافقت نكردن .
خيلي وقتا ديدم كه آقايون با اين مساله يعني نگرفتن عروسي وكاهش هزينه ها مخالفت ميكنن و دنبال دعوت كردن مهموناي زياد و .. هستند.

ابدیت
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۵:۲۸
مراسم عروسی باید برگزار بشه این اتفاق تو زندگی هر کس یکبار اتفاق می افته و تبدیل به خاطره میشه به نظر من باید مراسم برگزار بشه ولی قرار نیست همراه با مراسم آنچنانی و با موسیقی که جای بحث مفصل داره باشه با یک مراسم ساده و خودمانی هم میشه خاطره رو ثبت کرد جدای از اختلافهای الکی و دردسر ساز.
از به گناه انداختن مردم هم در امان میمونیم.

mahdi
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۵:۳۲
یا الله
سلام علیکم
ابتدا باید عرض کنم که بهتر بود این سوال از طرفین پرسیده می شد یعنی هم اقایون و هم خانم ها.(درسته که زننده تاپیک مرد هستند ولی خب بعضی اوقات مرد ها بدترن)
و اما بعد به نظر میاد مجالس پر خرج گرفتن و یا به عکس ساده ،ناشی از اعتقادات و چشم و هم چشمی است چطور؟
مثلا به نظر من کسی که دایه دار تبعیت از امام علی رو داره نمی گنجد طوری مهمونی بده که اسراف صد در صد باشه .
این جنبه اعتقادی است و اگر این بعد خوب تقویت بشه جلوی چشم و هم چشمی رو میگیره.(در واقع چشم و هم چشمی ناشی از عدم شناخت خود ،محیط ،فرد مقابل و دراخر توجه بیش از حد به گفتار دیگران است)به نظرم میزان اهمیت به حرف مردم یکی از ملاک های ازدواج باشه خوبه(اونم ملاکی که باید قبل از عقد به صورت عملی سنجیده بشه)
به نظر بنده انسان نباید به حرف دیگران زیاد اهمیت بده وباید در راه خودش، اگر درسته، محکم قدم برداره ولی چه اشکالی داره که یه مهمونی بگیره که تعداد مهمون ها زیاد باشن؟؟مثلا 500 نفر یا بیشتر؟خود بنده به شخصه دوست دارم اگر خوشحال هستم خوشحالیم رو با تعداد افراد بیشتری تقسیم کنم ولی مراسم روساده بگیرم.تازه ولیمه عروسی خیلی خوبه و خوردن داره.
عزیزی فرموده بودند عروسی نگیریم که موسیقی نباشد این درسته که چون جواب ما برای مسئله ای ایراد داره مسئله رو پاک کنیم؟ ،چه ایرادی داره دنبال راههای بهتر باشیم برای اینکه هم گناه نباشه هم خوش بگذره؟(مثلا مولودی ،گروه سرود،شعبده بازی و...)
در ضمن با موضوع دوربین موافقم صد در صد هرکی دوربین وارد مجلس عروسی کنه باید با احترام تمام ازش گرفته بشه یا تذکر داده بشه.اتفاقا یکی از افراد معروف توی عروسیش گیت گذاشته بود و همه رو از لحاظ داشتن دوربین چک کرده بود(چی بگیم که برخی عکس خودش و خانمش رو چاپ میکنه و تو میزها توزیع می کنه:Motehayer:)
التماس دعا
یاعلی

آساره
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۷:۰۴
یه چیزی بگم ....

باور کنید نگاه کردن به عکسای قدیمی یه خاطره هایی زنده میکنه که روحت شاد میشه...

حالا یه سال بعد عروسی نه ..دو سالم نه..10 سال دیگه باز سرت شلوغه؟؟فکر نکنم...

یه وقتایی لازمه ادما برگردن تو خاطراتشون

من خودم به شخصه از اینکه تو گرفتن مراسم عروسی اینهمه بی خیال بودم انقد پشیمونم که حد نداره!!!

انقد بی خیال که روز عروسی تا ساعت 4 دانشگاه بودم..هیچکی ام باور نمیکرد!

خیلی وقته که تو مراسما نمیزارن کسی عکس بگیره ...این ایده ی خیلی خوبیه

موندم چطور بعضیا اجازه میدن عکس خانومشون تو موبایل مردم باشه و بلوتوث بشه!

واقعا برام سوال شده!!!

در مورد مولودی هم خیلی کم پیش اومده مردم زیاد استقبال نمیکنن!

مخصوصا ما کردا که با مولودی نمیتونیم ....:Gig:

Silencer
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۷:۴۹
با سلام

این نوشته ها تحلیل خودم هستند.

ازدواج یکی از بهترین خاطرات یک انسان است و انسان بهتر است این خاطره را بکبار تجربه کند. چون این خاطره یکبار در زندگش رخ میدهد به خاطر همین عروس و داماد میخواهند یک مراسم بیاد ماندنی داشته باشند. اما تعریف از این بیاد ماندنی بودن در ذهن افراد مختلف متفاوت است.

گروه اول : افراد ثروتمند و مرفه جامعه

بعد اول : ازدواج باید در اوج شکوه و جلال و عظمت برگدار شود. باید مراسمی شود تا یک عمر فراموش نشود. باید از بهترین امکانات بهره جست و بهترین مواد غذایی را تدارک دید.

مزایای این نوع عروسی گرفتن از دیدگاه همین اشخاص :

باز این دو بعد دارد
دسته ی اول : بستن دهان فامیل و میخکوب کردن همه.
دسته ی دوم : ایجاد یک خاطره ی به یاد ماندنی جهت شروع یک زندگی زناشویی موفق

معایب این نوع عروسی

چشم و هم چشمی
بالا رفتن توقعات
فراموش شدن علت واقعی ازدواج

بعد دوم : ازدواج متعارف علی رغم داشتن ثروت فراوان

معایب : از دیدگاه برخی اعث پایین آودن سطح خانواده میوشد.

مزیت ها :
ایجاد یک تعریف منطقی از ازدواج
الگو قرار گرفتن میان بقیه فامیل و به تبع آن کم توقع شدن اطرافیان نسبت به ازدواج های آینده

گروه دوم افراد متوسط

بعد اول : ازدواج با صرف هزینه ی بالا

مزیت ها : کم نیاوردن جلوی فامیل

معایب : وارد آمدن فشار بیش از حد به داماد در همان آستانه ی اولیه ی زندگی

بعد دوم : ازدواج ساده

مزیت ها : جمع شدن هزینه های اضافی ازدواج و خرج کردن آن برای تشکیل زندگی جدید

معایب : ؟

نتیجه گیری : هزینه های اضافی ازدواج باید در زندگی واقعی پس از ازدواج خرج شود.
سطح توقع باید متناسب با سطخ حانواده باشد.

معز الاولیاء
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۹:۲۱
یه چیزی بگم ....

باور کنید نگاه کردن به عکسای قدیمی یه خاطره هایی زنده میکنه که روحت شاد میشه...

حالا یه سال بعد عروسی نه ..دو سالم نه..10 سال دیگه باز سرت شلوغه؟؟فکر نکنم...

یه وقتایی لازمه ادما برگردن تو خاطراتشون

من خودم به شخصه از اینکه تو گرفتن مراسم عروسی اینهمه بی خیال بودم انقد پشیمونم که حد نداره!!!

انقد بی خیال که روز عروسی تا ساعت 4 دانشگاه بودم..هیچکی ام باور نمیکرد!

خیلی وقته که تو مراسما نمیزارن کسی عکس بگیره ...این ایده ی خیلی خوبیه

موندم چطور بعضیا اجازه میدن عکس خانومشون تو موبایل مردم باشه و بلوتوث بشه!

واقعا برام سوال شده!!!

در مورد مولودی هم خیلی کم پیش اومده مردم زیاد استقبال نمیکنن!

مخصوصا ما کردا که با مولودی نمیتونیم ....:gig:

حرفت رو قبول دارم خواهر گلم
من میگم خب کسی که مثلاً برای عقدش جلسه میگیره بالاخره یه لباسی پوشیده و اقوام رو دعوت کرده
مسلماً فیلم و عکس هم گرفته شام هم داده
بهتر نیست دیگه برای عروسیش از جلسه صرف نظر کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا باز برای افرادی که برای عقدشون جلسه ای نگرفتن و یا اصلاً عقدی نداشتن و همون اول رفتن سر زندگیشون وضع فرق میکنه

king81
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۱۹:۴۴
سلام

به نظر من کار خیلی خوبیه که انسان عروسی بگیره اون هم با نهایت ولخرجی ... اخه میدونید این مساله فقط یک بار تو زندگی اتفاق میفته ... باید نهایت همت را بکار برد حتی اگر شده کل فامیل باید کمک کنن پدر و مادر که جای خود دارن .وام ... و قرض گرفتن ... خلاصه هر کاری که بتونیم باید برای هرچه باشکوهتر کردن عروسی انجام داد . قرضها را بعدا کم کم انسان برمیگردونه ..
من خودم شخصا یک دوست کارمندی داشتم که تازه استخدام شده بود ( روز مزد ) و حقوقش حدود 400 هزار تومن بود و از دار دنیا حتی 100 هزار تومن پس انداز نداشت ( اینو میگم چون دقیقا از زندگیش خبر دارم ) حدود یک ماه پیسش عروسیش بود و دقیقا 30 میلیون تومن خرج کرد .... به نظرتون عالی نیست ؟؟؟؟؟ بهترین کار را کرد ...
چند تا وام گرفت و تا میتونست از پدر و مادر و دوستان قرض گرفت ( البته پدرش هم یک کارمند ساده است و اون هم به خاطر یکی یدونه پسر عزیزش مجبور به گرفتن وام و قرض گرفتن شده ) ... البته من ندادم چون نداشتم که بدم و گرنه خودش میدونه که دریغ نداشتم از اینکه مجلس با شکوهتر بشه .... جوان هم هست کار میکنه و با حقوق 400 هزار تومن کم کم بدهی خودشو تسویه میکنه ... الان هم یک خونه اجاره کرده 280 هزار تومان و قرار یکی دو هفته دیگه بره ماه عسل به انتالیای ترکیه چون دختر خاله خانمش رفته اونجا ( به این میگن تفاهم با همسر و از خود گذشتگی در مقابل همسر ) ولی هنوز پولشو نتونسته جور بکنه .... انشاء الله جور میشه ...تا هست جیب دوستان و محبت بیدریغ اونها ...
به این میگن زندگی عالی و یک شروع هیجان انگیز ....
همه باید از این کارها بکنن خیلی عالیه ...

بخدا این ماجرا عین واقعیته ....

معز الاولیاء
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۲۰:۰۵
سلام

به نظر من کار خیلی خوبیه که انسان عروسی بگیره اون هم با نهایت ولخرجی ... اخه میدونید این مساله فقط یک بار تو زندگی اتفاق میفته ... باید نهایت همت را بکار برد حتی اگر شده کل فامیل باید کمک کنن پدر و مادر که جای خود دارن .وام ... و قرض گرفتن ... خلاصه هر کاری که بتونیم باید برای هرچه باشکوهتر کردن عروسی انجام داد . قرضها را بعدا کم کم انسان برمیگردونه ..
من خودم شخصا یک دوست کارمندی داشتم که تازه استخدام شده بود ( روز مزد ) و حقوقش حدود 400 هزار تومن بود و از دار دنیا حتی 100 هزار تومن پس انداز نداشت ( اینو میگم چون دقیقا از زندگیش خبر دارم ) حدود یک ماه پیسش عروسیش بود و دقیقا 30 میلیون تومن خرج کرد .... به نظرتون عالی نیست ؟؟؟؟؟ بهترین کار را کرد ...
چند تا وام گرفت و تا میتونست از پدر و مادر و دوستان قرض گرفت ( البته پدرش هم یک کارمند ساده است و اون هم به خاطر یکی یدونه پسر عزیزش مجبور به گرفتن وام و قرض گرفتن شده ) ... البته من ندادم چون نداشتم که بدم و گرنه خودش میدونه که دریغ نداشتم از اینکه مجلس با شکوهتر بشه .... جوان هم هست کار میکنه و با حقوق 400 هزار تومن کم کم بدهی خودشو تسویه میکنه ... الان هم یک خونه اجاره کرده 280 هزار تومان و قرار یکی دو هفته دیگه بره ماه عسل به انتالیای ترکیه چون دختر خاله خانمش رفته اونجا ( به این میگن تفاهم با همسر و از خود گذشتگی در مقابل همسر ) ولی هنوز پولشو نتونسته جور بکنه .... انشاء الله جور میشه ...تا هست جیب دوستان و محبت بیدریغ اونها ...
به این میگن زندگی عالی و یک شروع هیجان انگیز ....
همه باید از این کارها بکنن خیلی عالیه ...

بخدا این ماجرا عین واقعیته ....

چنین فردی باید تا آخر عمر قرضاشو صاف کنه و با خیال راحت نمی تونه زندگی کنه(غصه و جوش که ها به فلانی فلان تومن شو ندادم و از فلانی فلان تومن گرفتم)
هم خودش هم خانومش تا وقتی که اون قرضا تموم نشه زندگی راحت و دور از اضطراب نخواهند داشت
بهتر نیست که زندگی دور از هر گونه استرس و اضطراب باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بهتر نیست که بجای دادن قرض تا مدت هااااااااااااااااااا اون پولی که خرج کردن رو صرف کارای دیگشون کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا اگر پولدارن یه چیزی، ولی وقتی از نظر مالی اوضاعشون مساعد نیست چرا ول خرجی؟؟؟؟؟؟؟؟
در ضمن برفرض این طوری باشه که شما میگین
اون طرفی که شما میگین از اون قدری که حقوقش رو میگیره چقدر هر ماه میمونه واسش تا خرجی خونش و زنش باشه(اونم تو این اوضاع گرونی:ashk:) (در حالی که 30 میلیون تومن خرج فقط عروسی کرده)؟؟؟؟؟؟؟؟؟

The Praises to God
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۲۰:۴۸
با سلام خدمت دوستان
چند روزی می شد که با چند نفر از دوستان صحبت می کردیم در خصوص مخارج بالای عروسی گرفتن ...اینکه آیا میشه این مخارج رو کم کرد و یا در بعضی موارد با توافق طرفین اصلا همچنین هزینه ای نکرد....
پیشنهاد عروسی نگرفتن و تبدیل خرج سرسام اور چند میلیونی عروسی به یک مهمانی برای اقوام دسته اول اعم از دائی .خاله و............فرار از خرج کردن و یا نوعی آبروریزی جلوی اقوام و فامیل می دانند که فامیل چی می گن؟!!! من آرزو دارم عروسی بگیریم..لباس عروس بپوشم و..........
سوء تفاهم پیش نیاد ..
این رو فراموش نکنید که بعضی از خانمها ممکنه چنینی فکرهائی کنن و چنین حرفهائی رو در جواب همسر ایندشون بزنن
حالا می خواستم بدونم شما به عنوان خانم اگر شخصی رو برای ازدواج برگزینید..مناسب بدونید برای اینکه یک عمر در کنارش زندگی کنید..اگر به شما چنین پیشنهادی رو بده و بخواد که مثلا چنینی پولی رو به قول خودمانی به زخم زندگیمون بزنیم..شما چه برخوردی می کنید؟ایا سعی می کنید همکاری کنید؟یا این رو به نوعی...............

سلام علیکم
موضوع مناسب و بسیار به جاییه
چون جو سایت جو جوونیه و صد در صد این بحث ها می تونه مفید باشه
ولی!
ببینم این دید کی می خواد درست بشه؟؟؟!!!
باز هم همون قضیه ی جمع بستن
هر چند با کلیت بحث موافقم
اما با این موضوع که در مورد خانم ها بیان کردید مخالفم
می تونم n تا مورد مثال نقض بیارم
پس بیاید به جای محکوم کردن همدیگه
بچه ها رو به همفکری دعوت کنیم.

اصل مراسم عروسی خیلی هم خوبه
ما باید بدونیم هر کاری رو چه جوری انجام بدیم.
خوشبختانه دین ما اونقدر کامله که واسه این کار ها هم به ما دستورات لازم رو داده
دستوراتی که کمک میکنه
هم شاد باشیم
هم گناه نکنیم
هم ولخرجی الکی نباشهhttp://www.askquran.ir/images/smilies/Graphic/Graphic%20%2825%29.gif
هم کلی سود داشته باشهhttp://www.askquran.ir/images/smilies/Graphic/Graphic%20%2810%29.gif

با اجازه دوستان در چند تا پست مراسم عروسی رو از دیدگاه دین اسلام بررسی می کنیم.
متن زیر از کتاب پرسش و پاسخ های دانشجویی انتخاب شده.

The Praises to God
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۲۱:۰۲
خصوصيّات‌ يك‌ مراسم‌ عروسي‌ اسلامي‌ را بفرماييد

عروسي و ازدواج يكي از سنتهاي ديرين است كه اسلام نيز روي آن پافشاري دارد در روايات وارد شده است
كه يكي از مواردي كه وليمه دادن و دعوت مردم به غذا بسيار مستحب است عروسي است چه اينكه در عروسي اولياي دين مانند امام علي (عليه السلام) و حضرت فاطمه مردم دعوت شدند و خداوند نيز بر اين سنت حسنه تأكيد كرده و از آوردن عروس در خانه خشنود است.
در حديثي از امام صادق (عليه السلام) چنين نقل شده است :
«عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (عليه السلام) قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يُحِبُّ الْبَيْتَ الَّذِي فِيهِ الْعُرْسُ وَ يُبْغِضُ الْبَيْتَ الَّذِي فِيهِ الطَّلَاق»
خداوند خانه اي كه در آن عروس و عروسي هست را دوست دارد و خانه اي كه در آن طلاق رخ مي‌دهد را دوست ندارد. كافي ج 6 ص54

The Praises to God
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۲۱:۰۸
نكته دوم :

اينكه شاد بودن در اين مجالس از لوازم آن است و مبادا گمان كنيد كه اسلام با شاد بودن مخالف وهمواره با غم و اندوه سازگاري دارد بلكه بر عكس شادي و خوشحال بودن در اين مجالس وجود دارد
زيرا اين سنت حسنه يكي از مصاديق شادي و خوشحالي ابدي است زيرا اسلام در پي آن است و به انسان سفارش مي‌كند كه در جستجوي آن نوع از شادي و خوشحالي باش كه دوام داشته باشد نه اينكه پيامد آن عذاب و غمي جبران ناپذير باشد
متأسفانه بسياري از مردم براي شادي کردن در جشن عروسي، خود و فرزندان شان، مرتکب گناهاني چون استفاده از موسيقي حرام، اختلاط زن و مرد، پوشش نامناسب، مزاحمت براي ديگران، اسراف، چشم و هم چشمي، فخر فروشي به يکديگر، پوشيدن لباس هاي گران قيمت و برگزاري مجالس پرهزينه، تمسخر ديگران، بي توجهي به واجباتي چون نماز و امثال آن مي شوند،
غافل از اين که شادي واقعي و لذت و خوشي زندگي به دست خداست و هيچ گاه با گناه و معصيت نمي توان به عمق شادي رسيد.
گاهي ديده مي شود عده اي براي اين کارها عذر و بهانه مي آورند که يک شب است و يک شب هزار شب نمي شود و در عروسي بايد شاد بود و از اين قبيل بهانه هاي غير قابل توجيه،
در حالي که نتيجه اين گونه برنامه ها اين است که زندگي با گناه و معصيت خدا شروع شود و برکت از زندگي رخت بر مي بندد، در صورتي که در روايات آمده،
**در مجلس عروسي مؤمن، فرشتگان نازل مي شوند و رحمت خدا را با خود مي آورند.
حال براي اين که مجالس خوبي در عروسي ها داشته باشيم که هم مملو از شادي و سرور باشد و هم گناه و معصيت نداشته باشد و هم خانواده و فاميل راضي باشند نکات زير را پيشنهاد مي کنيم:

The Praises to God
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۲۱:۲۰
1. بايد ابتدا عروس و داماد ملزم به رعايت آداب اسلامي باشند و مسائل شرعي مثل پوشش، آرايش و ساير مسائل را مراعات کنند و مرتکب کار خلاف شرع نشوند.

2. حتي الامکان زمان مناسبي براي مراسم جشن انتخاب شود مثل ايام ميلاد، اعياد مذهبي يا حتي الامکان شب يا روز جمعه.

3. عروس و داماد در نحوه برگزاري مجلس جشن با هم مشورت کنند و با خانواده هاي خود نيز صحبت کنند تا هر دو خانواده عروس و داماد هماهنگ عمل کنند؛ در اين صورت از دخالت افراد خلاف کار جلوگيري مي شود.

4. از افراد هنرمندي که مي توانند به خواندن اشعار، بيان لطيفه هاي مناسب مجلس را شاد و گرم نگه دارند، دعوت بعمل بيايد تا مجلس جشن سوت و کور نباشد و جلوي سوء استفاده بعضي از افراد که در اين موقعيت ها مي خواهد اشاعه فحشا کنند و دست به کارهاي خلاف شرع بزنند، جلوگيري شود.

5. مجلس زنانه و مردانه کاملا مجزا باشد و از اختلاط زن و مرد جلوگيري شود. از رقصيدن افراد فاميل كه گاها نامحرم هستند مانند (خواهر عروس و خاله او و .... نزد داماد) در انظار يكديگر جلوگيري شود.

The Praises to God
۱۳۸۹/۰۸/۰۵, ۲۱:۲۶
6. براي كسي كه امكانش را داردوتا جايي که توان مالي دارد پذيرايي خوبي از ميهمانان داشته باشد زيرا يکي از وسايل شادي بخش همين پذيرايي هاست و مي تواند جانشين خوبي براي کارهاي حرام باشد. .

7. از افراد متدين و وزين و با شخصيت در مجلس خودتان دعوت کنيد زيرا حضور آنها در اين گونه مجالس باعث مي شود جلوي برخي از کارهاي خلاف گرفته شود.

8. از به راه انداختن كاروانهايي كه عروس را همراهي مي‌كنند و گهگاه عمدا خيابانها و معابر عمومي را سد راه كرده موجب ترافيك مي‌شوند جلوگيري شود.

9. از اسراف و تبذير در مورد غذا و سفره هاي عقد و ... جلوگيري شود.

10. اگر عروس و داماد توانايي داشتند بعد از مراسم به زيارت مولايمان علي بن موسي الرضا نائل شوند تا زندگي خود را با بركت دعاي آن حضرت و خشنودي آقا امام زمان شروع كنند و از او براي كل زندگي و هدايت خود طلب ياري كنند
*نکته مهم : اما اين به اين معني نيست كه اين زيارت به جاي مجلس عروسي جايگزين شود ما براي كساني كه امكان وليمه و خرجي دادن را دارند و مي‌توانند مجلس آبرومندي را اداره كنند سفارش نمي‌كنيم كه به جاي آن به زيارت رفته و زندگي خود را شروع كنند زيرا همچنان كه در روايت آمده وليمه دادن در اين امر مستحب است دوم اينكه اجازه دهيد امر عروسي به عنوان يك خاطره بزرگ و امر مهم در جامعه باقي بماند زيرا زندگي كه بدون خاطره اي شيرين و به يادماندني آغاز شود فروپاشيدن آن نيز مي‌تواند به سادگي انجام گيرد همان طور كه عروسي در جامعه ما يك امر مهم و بزرگ تلقي مي‌شود همين باعث مي‌شود كه طلاق در جامعه به اين سادگي و راحتي نباشد و اين خوب است بنابراين زيارت سرورمان بعد از مراسم عروسي و در آغاز زندگي را سفارش مي‌كنيم .
در پايان سفارشي كه به هر عروس و دامادي مي شود را ذكر مي‌كنيم كه سعي كنيد قبل از شروع به زندگي اطلاعاتي از زنان و مردان و نحوه برقراري رابطه و تعامل با يكديگر را داشته باشيد در اين باره كتابهاي زير مفيد هستند:

1. آيين همسرداري. آيت الله اميني
2. بهشت خانواده. مصطفوي

ْآلاله
۱۳۸۹/۰۸/۰۶, ۰۸:۵۷
:Rose:ممنون از توضیحات کامل جناب The Praises to God:Rose:

حرفهای شما کاملا درست و به جا و علمیه .

متاسفانه امروزه پناه آوردن به اینکه به جای عروسی عروس و داماد یه سفر زیارتی برن و زندگیشو با اون شروع کنن به این علته که مثلا من به عنوان یه خانم میبینم اگه عروسی برگزار بشه صددرصد انواع و اقسام گناه توی اون عروسی صورت میگیره (البته این مشکل برای کسانی است که اقوام مذهبی ندارند)یعنی اینکه توان من اونقدر نیست که بتونم جلوی گذاشتن موسیقی حرام و یا اسراف های فراوان در هزینه ها و .. بگیرم پس در اصل, صرف نظر کردن از گرفتن عروسی برای خیلی افراد راه حلی برای فرار از این مشکلات است وگرنه عروسی گرفتن بدون گناه و .. فکر کنم آرزوی هر فردی باشه .

مروارید دریا
۱۳۸۹/۰۸/۰۷, ۰۰:۲۲
سلام آبجی گلم
نمی دونم شاید شما درست میگی
ولی خودم هم زیاد با عروسی گرفتن موافق نیستم و شوهرمم با عروسی نگرفتن موافق نیست
فهمیدی منظورم رو؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی من خودم میگم که عروسی نمی خواد بگیری برای اون زیاد فرقی نمی کنه
خب مثلاً فرض کنیم به جای عروسی رفتیم مکه
خب از سر برگشتم استقبال خواهد بود و هم در ادامش شام و .....
چه فرقی میکنه که بری مکه و برگردی ملت رو شام دعوت کنی (که هم اینجوری از هر نظر بهت خوش میگذره و هم شامتو دادی)یا یه عروسی بگیری که توش هزار جور گناه بشه و از اون طرف فردای عروسی بردارن بگن که فلانی فلان طور بود و غذاشون فلان طور بود و ..... .
در ضمن شما کسی رو سراغ داری که توی زندگی امروزه یک بار هم بیاد با همسرش فیلم عروسی شون یا عکساشو رو بردارن نگاه کن؟؟؟
اون قدر گرفتاری ها زیاد شده که اصلاً وقت این کارا نیست
طرف یا خونش پیدا نمیشه یا اگه پیداشه خسته است و میگیره استراحت میکنه
یه چیز دیگه: از یه دید دیگه نگاه کنیم
مطمئن باشین اونایی که عروسی میگیرن بعدش پشیمون میشن و میگن که ای کاش نمی گرفتیم و پولش رو به یه جای دیگه میزدیم و اونایی که نمیگیرن باز م پشیمون میشن و حسرت می خورن
من هر دو جورش رو سراغ دارم
پس چه عیب داره که با منطق و عقل پیش بریم که جزو هیچ کدوم از دو دسته بالا نباشیم
اگه میخوای عروسی بگیری دیگه بعدا نباید پشیمون شی اگه هم نمی خوای بگیری دیگه حسرت ندارهههههه

سلام بر شما
دقیقاً.من هم کاملاً موافقم آدم یا کاری رو نمیکنه یا اگه انجام داد دیگه پشیمونی نداره. کوچیکتر که بودم میگفتم باید مراسم عروسی من مجلل تر از خواهرم باشه.اما حالا که حتی واسه انتخاب همسرم دارن اینقدر سخت گیری میکنن؛ دوست دارم فقط یه مهمونی کاملاً مختصر باشه توی خونه ، و با رعایت شئونات دو طرف.تا رسمی شدن این ازدواج به اطلاع همه ی فامیل و دوستان برسه.بعدش پولش رو بردارم برم یه سفر عالی.
دوستان لطفاً واسه ما هم دعا کنین،به این مرحله ی تصمیم درمورد جشن عروسی برسیم، قول میدم خرج رو دستش نذارم.
التماس دعا

seyed133
۱۳۸۹/۰۸/۰۷, ۱۰:۵۰
به نام خدا
بازم مثل همیشه ما دیر رسیدیم و دوستان حرفای گفتنی رو زدن
و دیگه تکرار مکررات نمی کنیم :salavat10:

فقط همون طور که سرکار The Praises to God از شاخص ها صحبت کردن (ولیمه و شادی و...)
یک نکته در مورد شادی مجلس خانمها ، این که فکر می کنم رقص حتی خانم بر خانم هم از نظر مراجع مشکل داره که در نوشته های ایشون در موردش صحبت نشده بود

در مورد نظر سنجی : گزینه ها فکر می کنم یک طرفه هست
جالبه بنده فکر می کردم فقط مردا هستند که دوست دارن مجلس عروسی گرفته نشه (بخاطر مخارج و...) و خانما برای این که تو دلشون می مونه(لباس عروس) نمی تونن از این قضیه دل بکنن
ولی معلوم شد نظرات متفاوت هست!

لطفا اقایون حتما به این نکته در مورد نگرفتن مجلس دقت نظر داشته باشن که روحیات یه خانم خیلی حساس هست و اگر فکر می کنند پذیرش این که مجلس عروسی رو نگیرن ندارند با حرفای خاص خانموشون رو مجاب به این کار نکنند که فردای دیگه(یعنی تا آخر عمر باید جواب گوی این قضیه باشن!)

بعضی از دوستان گفتن که نمیشه مجلس شاد گرفت و...
این طور نیست! مشکل اینجاست که هنوز فرهنگ این کار جا نیفتاده
بنده خودم هم مجلس عقد داشتم هم عروسی(البته درسته تو شهرهای کوچیک و مخصوصا شهری مثل شهر ما که یه مجلس کامل مهمونی(300 نفر) با 800 هزار تومن جمع میشه {اگه دوست داشتید توضیح می دم})
در مورد شادی که یکی از دوستان گفت نمیشه بنده یه نمونه از جشنایی که به این شکل برگذار شده رو گذاشتم تا ببینید
البته مجبور شدم خیلی سانسورش کنم :khande:
اگه خانمم اجازه دادن مجلس جشن خودمم می زارم که ببینید چه شاد برگذارشده
دوستان از خنده و شادی داشتن پس می افتادن (البته اونم کلی سانسور داره)
چه ابرویی که اون شب باشعراشون از ما نبردن(همه شاعر شده بودن):Graphic (49):

بعد مجلس بنده و چند تا از دوستان خیلی از خانواده هایی که اصلا حاظر نبودن به این شکل مجلس داشته باشن با کمال احترام از این هیئت دعوت کردن که براشون مجلس بگیرن باید این فرهنگ شادی بدون موسیقی و گناه رو ترویج داد

یا علی

sebastian1361j
۱۳۸۹/۰۸/۰۷, ۱۰:۵۲
سلام
بنده دست همسرم را مي گيرم و او را به زيارت عتبات يا عمره و در صورت داشتن استطاعت به حج تمتع مي برم

ordibeheshty
۱۳۸۹/۰۸/۱۲, ۱۳:۱۷
سلام:goleroz:
حرفهای دوستان متین!
چند ماه از عقدمون گذشته بود که من و همسر گرام در نشستی عاقلانه و دوستانه تصمیم نهایی خود را (البته با پیشنهاد اینجانب) مبنی بر نگرفتن عروسی گرفتیم ، خوشحال از این که از اولین مراحل زندگی مشترک با هم تفاهم داریم.
چشمتون روز بد نبینه...
هنوز ساعتی نگذشته بود که دیگر در منزل ما کسی با من صحبت نمی کرد، شیر مادرم بر من حرام شده بود و چشم غره بود که بر من نواخته میشد!
ای کاش کمی صبر میکردم تا خبر از آن سوی برسد تا به این حال و روز مبتلا نمی شدم چون همسر بیچاره هم پس از اعلام تصمیم مشترکمان برای شروع زندگی مشترکمان به جز کتک همه چیز خورده بود وبلافاصله تماس گرفته و اعلام داشتند که این ما نیستیم که تصمیم می گیریم بلکه بزرگترها هستند که می گیرونند!
به این ترتیب:
ما گفتیم مهمون ها محدود به درجه یکها باشند
گفتند نوه پسر عموی بابای داماد آنها رو عروسی دخترش دعوت کرده بوده...
گفتیم غدا ساده باشه
گفتند...
گفتیم موسیقی نباشه
با خودشون سی دی پلیر آورده بودن سالن!!!!!!!!!!!!!! (فکرش رو بکن)
خلاصه آن شد که نباید
البته این را بگویم که ما متاسفانه هر دوتامون بچه اول هستیم و پدرا و مادرامون هر چی فکر و خیال ... داشتند سر ما خالی کردند
حال شما بگویید چگونه این فرهنگ و عرف غلط را تغییر دهیم
از ما که گذشت یه فکری به حال آیندگان بکنید .....

معز الاولیاء
۱۳۸۹/۰۸/۱۲, ۱۴:۰۴
سلام:goleroz:
حرفهای دوستان متین!
چند ماه از عقدمون گذشته بود که من و همسر گرام در نشستی عاقلانه و دوستانه تصمیم نهایی خود را (البته با پیشنهاد اینجانب) مبنی بر نگرفتن عروسی گرفتیم ، خوشحال از این که از اولین مراحل زندگی مشترک با هم تفاهم داریم.
چشمتون روز بد نبینه...
هنوز ساعتی نگذشته بود که دیگر در منزل ما کسی با من صحبت نمی کرد، شیر مادرم بر من حرام شده بود و چشم غره بود که بر من نواخته میشد!
ای کاش کمی صبر میکردم تا خبر از آن سوی برسد تا به این حال و روز مبتلا نمی شدم چون همسر بیچاره هم پس از اعلام تصمیم مشترکمان برای شروع زندگی مشترکمان به جز کتک همه چیز خورده بود وبلافاصله تماس گرفته و اعلام داشتند که این ما نیستیم که تصمیم می گیریم بلکه بزرگترها هستند که می گیرونند!
به این ترتیب:
ما گفتیم مهمون ها محدود به درجه یکها باشند
گفتند نوه پسر عموی بابای داماد آنها رو عروسی دخترش دعوت کرده بوده...
گفتیم غدا ساده باشه
گفتند...
گفتیم موسیقی نباشه
با خودشون سی دی پلیر آورده بودن سالن!!!!!!!!!!!!!! (فکرش رو بکن)
خلاصه آن شد که نباید
البته این را بگویم که ما متاسفانه هر دوتامون بچه اول هستیم و پدرا و مادرامون هر چی فکر و خیال ... داشتند سر ما خالی کردند
حال شما بگویید چگونه این فرهنگ و عرف غلط را تغییر دهیم
از ما که گذشت یه فکری به حال آیندگان بکنید .....

سلام بر شما
جدی؟؟؟؟
ما هم همین تصمیم رو گرفتیم
برام دعا کنین که مخالفتی پیش نیاد
چون هنوز بطور قطعی نگفتیم به همه که بخوان نظر بدن

التماس دعا

مجیب
۱۳۸۹/۰۸/۱۲, ۱۴:۰۷
ما گفتیم مهمون ها محدود به درجه یکها باشند گفتند نوه پسر عموی بابای داماد آنها رو عروسی دخترش دعوت کرده بوده... گفتیم غدا ساده باشه گفتند... گفتیم موسیقی نباشه با خودشون سی دی پلیر آورده بودن سالن!!!!!!!!!!!!!! (فکرش رو بکن) خلاصه آن شد که نباید

نتيجه اخلاقي:
قديما ميگفتن به يه بچه هرچي ميگفتن بگو (الف) هيچي نمي گفت، هركاريش ميكردن، تشويقش مي كردن، تنبيهش ميكردن هيچ فايده ايي نداشت آخرش گفتن يعني اينقدر سخته گفت نه ولي اگه الف رو بگم بايد تا آخرش برم:Labkhand:

فاطمه جان
۱۳۸۹/۰۸/۱۲, ۱۴:۱۸
یا لطیف

سلام به جمیع دوستان

به نظر من گرفتن عروسی خیلی قشنگه...............

و میشه با یه مدیریت صحیح از اسراف جلوگیری کرد.............

مراسمی ساده اما با خاطره ای ماندگار........................

زیباییش سادگی و جلوگیری از اسرافه ........

که حتما رضای خدا هم در پی ان خواهد بود..............

با ارزوی خوشبختی برای همه ی عزیزان

یا علی(ع)
:Rose::Rose::Rose:

kabootare haram
۱۳۸۹/۰۸/۱۲, ۲۱:۵۱
سلام به دوستان گلم.چند وقت پيش تو تلويزيون نشون ميداد دو تا دانشجو مراسم ازدواجشونو كنار مزار شهدا گرفته بودند.به نظرم خيلي كار قشنگي بود.به قول فاطمه جان عزيزم بايد در پي رضاي خداوند بود.

محمد طه
۱۳۸۹/۰۸/۱۳, ۰۱:۵۳
با سلام خدمت دوستان
نظرات شما عزیزان رو خواندم...
درسته گزینه های نظر سنجی کم است ولی اقایان می توانند با زدن پست نظر خودشون رو اعلام کنن
باز عرض می کنم سوء تفاهم نشه..قرار نیست اینجا فقط خانمها رو خطاب قرار دهیم...همانطور که در پست اولم عرض کردم خدمت دوستان....
ولی اگر نظر شخصیه خودم را بخواهم به عرض دوستان برسانم :
اگر وضعیت مرد در حدی بود که بتواند یک مراسم ساده که دوستان زیادی هم به ان اشاره کردن بگیرد..البته بدور از هرگونه گناه و معصیتی....که ان شالله خداوند همه ما رو در تمامی ازمایشات زندگی کمک کنه تا سربلند بیرون بیائیم...یک مراسم اینچنینی بگیرد با حظور اقوام درجه یک....بنظر من بسیار کار خوبیه....بله عروس خانم و داماد هم به قول یکی از دوستان به اتلیه بروند و عکس یادگاری بگیرند.......این بهترین انتخابه به نظرم
ولی چنانچه مرد توانائی چنین کاری را هم نداشت....البته اگر به سنت رسول خدا و اینکه نباید راه ازدواج را بر جوانان سخت گرفت اعتقاد داشته باشند ...بدون گرفتن حتی چنین جشنی ..با رفتن به یک زیارت بخصوص امام رضا (ع) ...جشن خود را اینچنینی بر پا کنند....

ولی انصافا عروسیهای الان کمر شکن است....

ولی خدا رو شکر می بینم که تمامی خانمها جوابهای منطقی دادند...یعنی این روحیه هنوز در جامعه ما زنده است ...
سریعا جبهه نگرفتند در مقابل این موضوع ...و این خیلی خوبه.......برای همه بزرگواران ارزوی خوشبختی دارم
در خصوص اون بزرگوارانی که گفتند تصمیم گرفتند و از عواقبش می ترسند باید به عرض برسانم که اگر به هدفتون ایمان دارید ...پس عقب نشینی نکنید و سر جای خود با رعایت احترام طرفین بایستید.....سعی کنید حتی شده با تحمل کردن سختیهائی که از آن هم بی خبر نیستم ..با صحبت و گفتگو موضوع رو حل کنید

یکی از دوستان در خصوص مواردی زیاد نقض این موضع..یعنی قبول نکردن از طرف اقایون گفتند..بله این رو قبول دارم و منکر ان هم نیستم...

در پناه حق باشید

معز الاولیاء
۱۳۸۹/۰۸/۱۳, ۲۲:۲۳
ولی خدا رو شکر می بینم که تمامی خانمها جوابهای منطقی دادند...یعنی این روحیه هنوز در جامعه ما زنده است ...
سریعا جبهه نگرفتند در مقابل این موضوع ...و این خیلی خوبه.......برای همه بزرگواران ارزوی خوشبختی دارم
در خصوص اون بزرگوارانی که گفتند تصمیم گرفتند و از عواقبش می ترسند باید به عرض برسانم که اگر به هدفتون ایمان دارید ...پس عقب نشینی نکنید و سر جای خود با رعایت احترام طرفین بایستید.....سعی کنید حتی شده با تحمل کردن سختیهائی که از آن هم بی خبر نیستم ..با صحبت و گفتگو موضوع رو حل کنید

ممنون از راهنماییتون
التماس دعا

مینیاتور
۱۳۸۹/۰۸/۱۳, ۲۲:۵۱
سلام
بنده دست همسرم را مي گيرم و او را به زيارت عتبات يا عمره و در صورت داشتن استطاعت به حج تمتع مي برم

عروسی جشنیه که با گذر عمر خاطراتش از ذهن طرفین پاک نمیشه و یاد اوریش حال و هوای تازه ای ایجاد میکنه

شاید عروس و داماد قانع بشن به جای عروسی به سفر زیارتی برن
اما به نظر من
هر چیزی لذت خاص خودشو داره ....لذت تحصیل علم با لذت یه سفر به کربلا ایا قابل مقایسه است؟خیر ! هر کدام لذتی داره نه یکی بیشتر نه کی کمتر!

پس بهتره مراسم عروسی یا زیارت ائمه هر کدام درجای خودش انجام بشه

اگر فرصت عروسی را از دست بدید دیگه هیچ لذتی نمی تونه جایگزینش بشه! پوشیدن لباس سفید تو دل خانوم میمونه:dohkhtar:

البته فک میکنم که اگر جشنها ساده تر برگزار شوند و قسمتی از هزینه اونو برای سفر زیارتی جدا کنید بهتر باشه

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۹/۰۳, ۲۳:۵۱
من یکی جای عروسی گرفتن
یه سفر زیارتی با توجه به لیاقت و وضعیت مالی((ان شالله حج یا کربلا))میریم و بعد چون حاج اقا حاج خانوم میشیم
فامیل دیگه اگر بخوان هم نمیتونن بزن برقص راه بندازن و مجبورن با صلوات ما رو راهی کنن و...
اخه این خرجا رو راه بندازی و یه شبه این همه سرمایه که میتونه نجات بخش زندگی زوج جوون باشه...
این تصمیمم دیگه قرار نیست بگم ان شالله زنم قبول کنه یا نکنه
چون تو خواستگاری میگم
قبول کرد ادامه فرایند خواستگاری
و اگر گفت نه همونجا میگم یا علی و شرمنده که مزاحم شدیم
یا علی(ع)

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۰۴, ۰۰:۰۲
من یکی جای عروسی گرفتن
یه سفر زیارتی با توجه به لیاقت و وضعیت مالی((ان شالله حج یا کربلا))میریم و بعد چون حاج اقا حاج خانوم میشیم
فامیل دیگه اگر بخوان هم نمیتونن بزن برقص راه بندازن و مجبورن با صلوات ما رو راهی کنن و...
اخه این خرجا رو راه بندازی و یه شبه این همه سرمایه که میتونه نجات بخش زندگی زوج جوون باشه...
چون تو خواستگاری میگم
یا علی(ع)
ناراحت نشی داداش ولی تو این دوره زمونه مردم جلوی روحانیون میزنن و میرقصند وای به حال حاجی ها اون قدیما بود که همه به حرمت ها احترام میزاشتن الان دوره خیلی فرق کرده مگر اینکه به قول خودت توی مراسم خواستگاری به این موضوع رسیدگی بشه

farane
۱۳۸۹/۱۱/۱۱, ۱۱:۰۵
از نظر من مراسم عروسی باید برگذار بشه ولی نه با خرج کمر شکن وچیزای اضافه ،مراسم عروسی به این دلیل باید باشه ، چون یه خاطره ی قشنگ توذهن آدم میمونه

farane
۱۳۸۹/۱۱/۱۱, ۱۱:۰۹
من یکی جای عروسی گرفتن
چون تو خواستگاری میگم
یا علی(ع)پس اینجور که معلومه شما براتون نظر طرف مقابلتون مهم نیست و میخواین فقط حرف خودتون باشه این وسط!

jahangardkocholo
۱۳۸۹/۱۱/۱۱, ۱۴:۲۳
من یکی جای عروسی گرفتن
چون تو خواستگاری میگم
یا علی(ع)
با سلام خدمت شما گرامی
جناب بهروز شما زن بگیر.مابقیش پیشکش.شنیده بودم دوباره رفتی خواستگاری گفتند نه.
شوخی کردم داداش.خب درسته که این سفر خیلی هم از لحاظ معنوی و هم مادی خوبه اما نمیدونم درسته اینو بگم یا نه.ولی من تصمیم گرفتم که یا در خونه سالمندان و یا در یک مجتمع حمایت از کودکان بی سرپرست بگیرم.هم ثواب دنیوی داره و هم اخروی.دیگه به بزن و بکوب هم نمیرسه.البته باید قبلش با حاج خانم حرفام را بزنم.اگه بگه نه که میگم یا علی و شرمنده که مزاحم شدیم.آخه اینم شد حرف حاجی؟؟
بابا حالا واسه یه سفر معنوی میخای درب های بهشت را روی خودت ببندی.بازم شوخی کردم.انشالله همه خوشبخت بشن
موفق باشید
یا حق

kabootare haram
۱۳۸۹/۱۱/۱۱, ۱۵:۳۵
نه افراط نه تفريط
بهترين راه رعايت اعتداله.
با تشكر

ابدیت
۱۳۸۹/۱۱/۱۱, ۱۶:۳۷
با طرح هدف مندی یارانه ها از این به بعد صد در صد خرج و مخارج عروسی رو کم می کنند.

فاطمه ایمانی
۱۳۸۹/۱۱/۱۱, ۱۶:۵۷
در عروسی حضرت زهرا سلام الله علیها زن ها هلهله سر دادند و در حالی که اشعار شادی میخواندند حضرت را به خانه ی بخت روانه کردند. حال چرا ما نباید به تأسی از ایشون برای فرستادن دختر به خانه ی بخت جشن عروسی بگزار کنیم؟ یعنی جشن عروسی بی گناه نداریم؟
من دو سال پیش به عروسی یکی از آشنایان رفتم. مجلس خوبی بود. مثل همه ی عروسی ها در تالار هم برگزار شده بود، ولی خبری از موسیقی و بزن و برقص نبود ...
یک عروسی دیگه هم رفتم که خانم ها خودشون اشعار شادی میخواندند و کف میزدند گناهی هم نمیشد خانم ها یک خانه بودند و آقایون منزل دیگری بودند محرم و نامحرم از هم جدا بودند...
هنر اینه که تو همین دوره زمونه بتونیم عروسی بدون گناه برگزار کنیم. حد اعتدال را هم رعایت کنیم اصراف نکنیم.

زیارت رفتن هم بجای اینکه خرج عروسی بدیم بهتره برای کسانی که امکان برگزاری جشن عروسی براشون وجود نداره بهترین راه حله. خیلی ها هم وضعیت مالی شون حتی طوری نیست که به کربلا یا مکه بروند، همین مشهد خودمون میروند و بعد زندگی مشترکشون را شروع میکنند. نمونه اش خواهر خودم ...

Blondie
۱۳۸۹/۱۱/۱۱, ۱۷:۱۷
من کلا از مجلس عروسی خوشم نمیاد. یک عده که هم رو نمیشناسن میشینن توی یک تالار و موز و سیب میخورن.
و حتی اگر کنار آشناهات هم بشینی لذت بخش نخواهد بود.
و در تالارها یک عطری میزنن که بوی خیار میده و حال بهم زنه.
مجلس عروسی رسمیه که با پیشروی جمعیت و مدرن شدن سازگار نیست.

ابدیت
۱۳۸۹/۱۱/۱۱, ۱۹:۳۰
من کلا از مجلس عروسی خوشم نمیاد. یک عده که هم رو نمیشناسن میشینن توی یک تالار و موز و سیب میخورن.
و حتی اگر کنار آشناهات هم بشینی لذت بخش نخواهد بود.
و در تالارها یک عطری میزنن که بوی خیار میده و حال بهم زنه.
مجلس عروسی رسمیه که با پیشروی جمعیت و مدرن شدن سازگار نیست.
:Graphic (63):

اعظم1366
۱۳۸۹/۱۱/۱۱, ۲۳:۳۹
به نظر من در مورد عروسی گرفتن یا نگرفتن
باید شرایط رو دید
البته منم با عروسی همراه با گناه مخالفم. میشه عروسی بدون گناه داشت.

bahjat1388
۱۳۸۹/۱۱/۱۲, ۰۸:۵۷
با هزينه بالا عروسي گرفتن خوب نيست.
موفق باشيد.

بی نام
۱۳۸۹/۱۱/۱۲, ۰۹:۳۱
سلام.
مراسم عروسی مناسب:گناه درش نباشه+ هزینه کم باشه که اسرافی در کار نباشه

عبد پروردگار
۱۳۸۹/۱۱/۱۲, ۱۳:۳۶
مراسم عروسی مناسب:گناه درش نباشه+ هزینه کم باشه که اسرافی در کار نباشه

اي بابا وقتي آدم بره وسط گود ديگه نه ميتونه اسراف نكنه و نه اونطور كه دوست داره و باب ميل خودشه رفتار كنه. كلا يك دفعه بيخيال مراسم بشيم بهتره

ستاره ی نقره ای
۱۳۸۹/۱۱/۱۲, ۱۵:۵۳
اي بابا وقتي آدم بره وسط گود ديگه نه ميتونه اسراف نكنه و نه اونطور كه دوست داره و باب ميل خودشه رفتار كنه. كلا يك دفعه بيخيال مراسم بشيم بهتره

چرا نمی شه؟!!!!!:moteajeb::moteajeb::moteajeb::moteajeb ::moteajeb::moteajeb:
شما می تونید تو تالار فرمانیه عروسی بگیرید و یه عالمه هم خرج بی خودی بکنید یا می تونید تو یه سالن معمولی و عادی مراسم بگیرید و به اندازه ای که دوست دارید خرج کنید

میتونید شب عروسی 100 نوع دسر و انواع غذاهای مختلف و حتی اگه خواستید انواع غذاهای محلی که در ایران پخته میشه رو هم بهش اضافه کنید:khandan:!!!!!!! و یا می تونید اگر دوست داشتید دسر بدید یا ندید با دادن دسر احترام کسی بالا نمی ره و می تونید به جای انواع غذاها که مردم اصولا نمی تونن همشو بخورن ( به اندازه ی معده شون می خورن !) فقط یه نوع غذا بگذارید ، با انواع غذاها هم احترام کسی بالا نمی ره و خوشبختی نمیاره:tajob:

پس می بینید که اتفاقا همه چیز دست شماست :ok:، من چندتا عروسی اینجوری دیدم ، کم خرج ، از یه نوع غذا استفاده کرده بودن و یه چایی یا نسکافه و ... هم می دادن به همراه میوه و شیرینی ؛ خیلی هم تو اون عروسی ها به همه خوش میگذشت :yes:... مگه اومدیم رستوران !:khaneh: نخیر اومدیم عروسی مثل یه مهمونی میمونه فقط فرقش اینه که اتفاق خیلی مهمی داره میفته ! :nishkand:

عروسی بدون گناهشم دیدم ، توی عروسی اصلا و ابدا از موسیقی استفاده نشد و همه مثل مهمونهای عادی نشستیم و با هم خوش وبش کردیم !:khandeh: خدا اموات اون عروس داماد رو بیامرزه که مارو تو گناه ننداختن ! الان هم چندین ساله که دارن به خوبی و خوشی زندگی میکنن ! :tashvigh:
پس می بینید که همه چی به خود آدم بستگی داره ، این رسم دنیاست ...

tadaee
۱۳۸۹/۱۱/۱۲, ۱۶:۰۲
خوب اگه با برنامه ریزی بریم جلو نه اسراف میشه نه گناه

سدید
۱۳۸۹/۱۱/۱۳, ۰۹:۲۴
یالطیف

با سلام به همه ی دوستان

همه ی این مشکلات به دلیل تربیت نادرست و فهم غلط افراد نسبت به ازدواجه .:Black (10):

یه نکته ی مهم قابل توجه ، اینه که باید سعی بر این باشه که زوجین از نظر مالی در یک سطح و یا با حداقل تفاوت طبقاتی باشند چرا که همین امر ممکنه سبب بروز اختلافات و بالا رفتن سطح توقعات بشه و... . البته کلیت نداره و به نظر می رسه که تاحدزیادی، به فرهنگ و نوع تربیت افراد بستگی داره .
ممکنه کسانی هم باشند - هم چنان که هستند و می شناسم- که از نظر مالی تامین باشند اما ساده زیستن و قناعت رو یاد گرفته باشند و به راحتی بتونند با وضع بد مالی همسرشون و خانواده ش ، کنار بیایند . اما ازآن طرف هم افرادی هستند که انگار می خواهند عقده های وانشده ی خود و گرفتاری ها و کمبود های مالیشان را با ازدواج جبران کنند و چون مسئولیت تامین امور مادی زندگی بر عهده ی مرد است معمولا این امر از سمت خانواده ی دختر و یا از سمت خود او ، صورت می گیره . ( عکس موارد فوق هم صحیحه : یعنی فرد مرفه یی که به اصطلاح لای پر قو بزرگ شده و بسیار متوقع است . و هم چنین فردی که با کمبودهای مالی بزرگ شده اما قانع و کم توقعه)

ازدواج امری است که اهداف مقدسی برای آن ذکر شده فلذا باید برای رسیدن به این اهداف مقدس ، سعی زوجین بر این باشه که به حواشی خیلی نپردازند و قناعت و سادگی - که البته در مقام حرف ، گفتنش راحته - رو رعایت کنند .این امر اصلا به معنی عدم برگزاری مراسم نیست!! ولیمه دادن برای ازدواج ، در اسلام هم سفارش شده . اما زوجین با اصلاح تفکر ، و مقاومت در برابر خواهش های نفس ، به لطف خدا ، میتوانند یه مراسم ساده برگزار کنند .
بعضا عروس خانم و آقای داماد به توافق می رسند و این خانواده ها هستند که به اصطلاح چوب لای چرخ آن ها می کنند.و به همین دلیل در ابتدا عرض کردم که بهتر است دو طرف از نظر مالی اختلاف چندانی با هم نداشته باشند و هم شأن باشند تا چنین مسائلی رخ نده.

اما برای این که بعضی از دوستان تصور نکنند که این ساده برگزار کردن یه شعاره فقط یه مثال از مراسم اطرافیان نزدیک واقوامم عرض می کنم :
احتمالا می دونید که قیمت دسته گل عروس خیلی بالاست.
سال 86 بابت دسته گل عروسی یکی از اقوام - که ساده ترین دسته گل عروس بود - ، 70 هزار تومان هزینه شد . و این در حالی بود که دو سه ماه بعد ، در جشن عقد یکی از اقوام نزدیک بنده ، کل هزینه ی سفره ی عقد و دسته گل عروس ، به 50 هزار تومان هم نرسید چرا که با کمی فکر و کمی سلیقه به خرج دادن ، سفره ی عقد و هم چنین دسته گل عروس رو ، خودشون درست کرده بودند . که بسیار زیبا بود . و تفاوتی با دسته گل هایی که گل فروش ها درست می کنند نداشت . و میهمانان با موبایل ها و دوربین ها شون از این سفره عکس می گرفتند و متعجب بودند که چه طور خودشون این کار رو کردند!؟:Gig:
به این امید که قدرت درک و شعور و معرفت ، در جامعه افزایش پیدا کنه
و شاهد بروز اختلافات و جدایی های ناشی از مسائل مالی نباشیم

إن شاء الله

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=25024 (http://http//www.askquran.ir/showthread.php?t=25024)

تكاثر
۱۳۸۹/۱۱/۱۳, ۱۷:۵۷
به نظر من در مورد عروسی گرفتن یا نگرفتن
باید شرایط رو دید
البته منم با عروسی همراه با گناه مخالفم. میشه عروسی بدون گناه داشت.

چه جوری میشه عروسی بدون گناه داشت؟؟؟؟

حالا فرض که شما عروسی خودتو اینجوری گرفتی
عروسی یکی دیگه دعوتت کردن چیکار می کنی؟؟؟

ستاره ی نقره ای
۱۳۸۹/۱۱/۱۳, ۱۹:۲۵

چرا نمیشه عروسی بدون گناه گرفت !!!!! چیز محالی نیست !:moteajeb:
فقط باید انقدری به ایمانتون ایمان قلبی داشته باشید که حرف مردم در مقابل حرف خدا بی ارزش باشه براتون

الان بهتون میگم چه جوری عروسی بدون گناه بگیرید:
توش موسیقی حرام نگذارید اگه دوست دارید بدونید چه نوع موسیقی ای حرام است بهتره از مرجع تقلید خودتان بپرسید چون گاهی نظر مراجع یه تفاوت های جزئی ای با هم داره

به خانم ها اجازه ندهید بیه وسط مجلس بیایند و برقصند چون همانطور که می دانید رقصیدن آنها حرام است ( برای اطلاعات بیشتر بازم به مرجع خودتان رجوع کنید )

تا اینجای کار گناهی در کار نبوده !

برای قسمت دوم سوال هم جواب دارم !
شما می تونید هنگام شام به عروسی بروید ! در اون موقع گناهاشون تموم شده و همه گرسنه اند ! بعدشم اگه دیدید بازم می خوان گناه کنن مجلس رو ترک کنید !

این کارهایی که میگم شاید خواندنش براتون آسون باشه ولی عمل کردنش احتیاج به ایمان قلبی داره اگه کسی ایمان قلبی به دینش داشته باشه دیگه نمی گه برو بابا اینجوری که خوش نمیگذره !!!!! اتفاقا به اون شخص در این حالت از همه بیشتر خوش میگذره چون می دونه که با این کارش یه قدم از جهنم دور شده ...:khandeh:

ابدیت
۱۳۸۹/۱۱/۱۳, ۱۹:۳۳
.
.
.
این کارهایی که میگم شاید خواندنش براتون آسون باشه ولی عمل کردنش احتیاج به ایمان قلبی داره اگه کسی ایمان قلبی به دینش داشته باشه دیگه نمی گه برو بابا اینجوری که خوش نمیگذره !!!!! اتفاقا به اون شخص در این حالت از همه بیشتر خوش میگذره چون می دونه که با این کارش یه قدم از جهنم دور شده ...:khandeh:
خیلی خیلی سخته!
ولی شیرینی خاصی داره اگر در چنین مجالسی حضور نداشته باشیم لااقل در این مورد دل
امام زمانمان را شاد می کنیم!

سدید
۱۳۸۹/۱۱/۱۳, ۲۲:۵۰

یا لطیف
با سلام و ادب و احترام
در بین نزدیکانمون که مراسم ها، بدون اختلاط زن و مرد و بدون موسیقیه و البته عروسیه نه مهمانی صرف ، پس مراسم ها رو با دعوت از یک مداح برگزار می کنیم برای همین شادی کردن در آن به شرط عدم گناه اشکال نداره) اما اگر مراسمی دعوتمون کنند که از این خبرا - یعنی موسیقی و اختلاط - باشه نمی ریم . خیلی هم حرف شنیدیم و مسخره شدیم تا کم کم بین فامیل ، جا افتاد که ما نمی ریم و اون هایی که خیلی مشتاق حضورمون بودند نیم ساعت یه ساعتی مانده به شام ، موسیقی و برنامه هاشون رو قطع کردند تا ما هم در جشنشون حاضر بشیم و اگر بگویند وقت شام قطع می کنیم ، خیلی محترمانه عذر خواهی می کنیم و اطلاع می دیم که نمی ریم ( مگه ما گرسنه ی شام هستیم؟ :Gig:و می خواهیم به رستوران بریم ؟!)

یه نکته رو دوستان توجه داشته باشند که کوچک ترین گناه در زندگی ما اثرگذاره . شروع زندگی مشترک که با گناه همراه بشه ، به عقیده ی بنده ، برکت هایی رو که ممکنه با عدم گناه برامون حاصل بشه ، از بین می بره.:Gol:

اللهم إهدنا الصراط المستقیم:Gol:

تكاثر
۱۳۸۹/۱۱/۱۳, ۲۲:۵۸
چرا نمیشه عروسی بدون گناه گرفت !!!!! چیز محالی نیست !:moteajeb:
فقط باید انقدری به ایمانتون ایمان قلبی داشته باشید که حرف مردم در مقابل حرف خدا بی ارزش باشه براتون

الان بهتون میگم چه جوری عروسی بدون گناه بگیرید:
توش موسیقی حرام نگذارید اگه دوست دارید بدونید چه نوع موسیقی ای حرام است بهتره از مرجع تقلید خودتان بپرسید چون گاهی نظر مراجع یه تفاوت های جزئی ای با هم داره

به خانم ها اجازه ندهید بیه وسط مجلس بیایند و برقصند چون همانطور که می دانید رقصیدن آنها حرام است ( برای اطلاعات بیشتر بازم به مرجع خودتان رجوع کنید )

تا اینجای کار گناهی در کار نبوده !

برای قسمت دوم سوال هم جواب دارم !
شما می تونید هنگام شام به عروسی بروید ! در اون موقع گناهاشون تموم شده و همه گرسنه اند ! بعدشم اگه دیدید بازم می خوان گناه کنن مجلس رو ترک کنید !

حرفاتون خیلی قشنگ و امیدوار کننده بود
اما دوست عزیز مگه امثال من ایمان مان مثل آیت الله بهجت و... است-آدم مگه چقدر میتونه خلاف جمع حرکت کنه؟
چه بخواهیم و چه نخواهیم توی این جامعه ایم توی این خانواده ایم توی این دانشگاهیم ....که این موسیقی را پذیرفتن :اگه بنا به نرفتن باشه نه باید بری عروسی نه نامزدی نه...نه تولد نه...نه...:
حرف های شما متین من قبول دارم اما نمیشه آدم بایکد بشه توی خونه و جایی نره؟؟
شام عروسی:به قول یه بنده خدایی یه منبر می خواد،من یه زمانی توی همین سایت بحث ربا را مطرح کردم آخرش هم نفهمیدم چیکار کنم که پول ربوی توی زندگی ام نیاد!!!!اصلا شما همین وام ازدواج رو نگاه کن ؟سود ندارد؟ربا نیست؟همه آدم ها اینقدر دارند که برای خرج عروسی ذره ای از این پول ها تو زندگیشون نیاید؟؟حالا آدم سر شام بره؟؟
اصلا فرض که این پول مشکلی نداره ؟و به قول شما وقت شام و.. رفتیم و قضیه ادامه داشت!!!مگر امثال من اختیارشون دست خودشونه که ان مجلس رو ترک کنن؟؟؟؟

من میگم شما اگه یه الگو قشنگ داری که هم توش آدما شاد باشن(؟؟) هم گناهی نشه آنو بگو انجام دادنش با ...
ایده کارهای تفننی مثل شعبده بازی و...و سفر به جای عروسی(مشکله ولی شدنی) و خرج عروسی در کارهای خیریه و... به نظرم عملیه شما مطلب دیگه ای به نظرتون میرسه اضافه کنی؟

درپایان خواهش می کنم از نوشته ام اینطور برداشت نکنید که من حقیر موافق مجالس گناه یا موسیقی حرام ام ،سعی می کنم در زندگی ام اینهارو حذف کنم اما ....

از همه دوستان بابت اینکه موضوع غیر مرتبط را در این تاپیک مطرح کردم عذر خواهی می کنم

سدید
۱۳۸۹/۱۱/۱۴, ۰۰:۲۴
اما دوست عزیز مگه امثال من ایمان مان مثل آیت الله بهجت و... است-آدم مگه چقدر میتونه خلاف جمع حرکت کنه؟
چه بخواهیم و چه نخواهیم توی این جامعه ایم توی این خانواده ایم توی این دانشگاهیم ....که این موسیقی را پذیرفتن :اگه بنا به نرفتن باشه نه باید بری عروسی نه نامزدی نه...نه تولد نه...نه...:
شام عروسی:به قول یه بنده خدایی یه منبر می خواد،من یه زمانی توی همین سایت بحث ربا را مطرح کردم آخرش هم نفهمیدم چیکار کنم که پول ربوی توی زندگی ام نیاد!!!!اصلا شما همین وام ازدواج رو نگاه کن ؟سود ندارد؟ربا نیست؟همه آدم ها اینقدر دارند که برای خرج عروسی ذره ای از این پول ها تو زندگیشون نیاید؟؟حالا آدم سر شام بره؟؟
اصلا فرض که این پول مشکلی نداره ؟و به قول شما وقت شام و.. رفتیم و قضیه ادامه داشت!!!مگر امثال من اختیارشون دست خودشونه که ان مجلس رو ترک کنن؟؟؟؟

من میگم شما اگه یه الگو قشنگ داری که هم توش آدما شاد باشن(؟؟) هم گناهی نشه آنو بگو انجام دادنش با ...
ایده کارهای تفننی مثل شعبده بازی و...و سفر به جای عروسی(مشکله ولی شدنی) و خرج عروسی در کارهای خیریه و... به نظرم عملیه شما مطلب دیگه ای به نظرتون میرسه اضافه کنی؟

درپایان خواهش می کنم از نوشته ام اینطور برداشت نکنید که من حقیر موافق مجالس گناه یا موسیقی حرام ام ،سعی می کنم در زندگی ام اینهارو حذف کنم اما ....

از همه دوستان بابت اینکه موضوع غیر مرتبط را در این تاپیک مطرح کردم عذر خواهی می کنم

یالطیف
باسلام
خدمت کاربر محترم : تکاثر

پیشاپیش از این که - به علت محدودیت وقت - به سوالاتتون به اختصار پاسخ می دهم ، عذر می خوام .

آقای بهجت هم انسان بودند . در معرض انواع خطرات و وسوسه های شیطانی قرار داشتند اما بر آن ها غلبه کردند تا " بهجت " شدند ( رضوان الله تعالی علیه ) پس این درست نیست که بگوییم مگه ما مثل آقای بهجتیم ... ؟

طبق آیه ی قرآن : و لکم فی رسول الله اسوه حسنه ...
اگر قرار بر این بود که هدایت شدن برای افراد خاصی باشه ، پس این آیه رو چه طور توجیه می کنید؟
درسته که رفتار ما عین رفتار معصومین نمی شه (، همان طور که حضرت امیر هم فرمودند : من از دنیای شما به یک قرص نان و دو جامه اکتفا کردم شما نمی توانید هم چون من عمل کنید ولی پرهیزگار باشید...(قریب به مضمون ) ) اما دقت کنیم که ، 1 - الگو باید همیشه به بهترین شکل و صورت باشد تا کار ما هم بهترین شکل و صورت را به خود بگیرد،2- و اگر خداوند پیامبر رو به عنوان الگو معرفی می کند ، قطعا امکان تشبه به این الگو را در یک یک ما قرار داده است و مهم این است که ما سعی مان را به کار بگیریم ( والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا ...)

اگر به پست قبلی بنده توجه کنید می بینید که ما هم در جامعه ی امروز ، چنین کاری را کردیم و به لطف خدا نتیجه داد .
حالا فرض را بر این بگذاریم که کسی در خانواده ای زندگی می کند که این امور را رعایت نمی کنند و به او هم اجازه ی رعایت کردن ، نمی دهند .
خب این جا، بحث مفصلی رو می طلبد که من خیلی کوتاه عرض می کنم : طبق همون آیه ی اخیر ، اگر در راه رسیدن به خدا ، مجاهده کنیم ، خداوند هم هادی ما می شود ...
البته در این موارد خاص باید مستقیما هر شخصی نظر مرجع خودش رو جست و جو کنه . چون ممکنه با شرایطی که داره ، نظر مرجعش این باشه که برای جلوگیری از اختلافات جدی ، در این مراسم حضور پیدا کنه ...

یکی از دوستانم دقیقا چنین مشکلی را با خانواده اش داشت و نمی خواست در مراسمی که آلوده به گناه است ، شرکت کند فلذا ابتدا هم با مخالفت رو به رو شد اما رفته رفته برای خانواده اش جا افتاد که عقیده ی او به این شکل است . حتی از سمت و سوی فامیل هم حرف و حدیث می شنید ... اما تحمل کرد . جالبه که بدونید من یه خوابی درمورد ایشون دیدم و به فرد موثقی برای تعبیر دادم . معبر فرمودند ایشون به خاطر تحمل سختی ها ، ثواب شهید رو می برند!

البته ذکر این نکته ضروریه که این مخالفت ها و ایستادگی بر سر عقاید ، نباید اجازه ی بی احترامی و توهین به والدین رو به ما بده ! بهترین سیاست محبت است . امام حسین – علیه السلام – فرمودند : با محبت کردن ، دشمنت را از پای درآور!
با به دست آوردن دل والدین – تا جایی که فرمانشان خلاف فرمان و دستور خداوند نباشه – میشه در قلبشون نفوذ کرد . و لازمه ش اینه که غرورمون رو کنار بذاریم
....

از شما حرکت از خدا برکت

إن شاء الله

mohebbe mother
۱۳۸۹/۱۱/۱۴, ۰۹:۱۵
چه کنم.....خیلی سخته

ستاره ی نقره ای
۱۳۸۹/۱۱/۱۴, ۰۹:۴۶

سلام
ببخشید انگار یکم بد توضیح دادم چون اصلا منظورم این نبود که شما موافق مجالس گناه هستید ! بازم عذر خواهی می کنم که حرفم رو این طور بیان کردم که شما رنجیده شدید.:Ghamgin:

من از اون مثال هایی که زدم برای تک تکشون آدم سراغ دارم یعنی به عینه دیدم !:Orange:
کسی رو میشناسم که تو عروسی خودش حتی به مردم اجازه نداد دست بزنن ! چون بعدش داشتن میزدند رو میزو الی آخر !تو مجلسش یه آقایی اومده بود و صداش تو زنونه هم میومد طنز و لطیفه و حرفهای جالبی می زد !:ok: خدایی عروسیش به من یکی که خیلی خوش گذشت هرچند که خیلی از مهمونها چون انتظار این نوع عروسی رو نداشتند هی غر میزدند جوری که حتی عروس و خانواده ی خودش و همسرش هم بشنود :Orange (5):!!!!! من واقعا براشون متاسف شدم . می دونی ، خیلی به اون عروس سخت گذشت چون همش باید عین یه مبصر میومد و به همه تذکر می داد که لطفا گناه نکنید:Black (7): ! می تونید تصور کنید که اون روز به صاحبان مجلس چی گذشت:tajob: ! تازه بعد از عروسی هم ول کن نبودند !همش طعنه و کنایه:!!!: ! اما اونها اهمیتی ندادند چون آخرتشون براشون مهم تر بود . من نمی گم که منم الان خیلی با ایمانم و 100 % تضمین می کنم که منم این طوری رفتار خواهم کرد ! نه ! ولی منم تلا شم رو خواهم کرد !

این عروس خانم به همراه شوهرش ( یعنی یکی مثل خودش ، با همون تفکرات ) هر جا عروسی دعوت میشن جلوی در تالار تو ماشین میشینن و موقع شام وارد تالار میشن ! حتی عروسی نزدیک ترین افراد! و اگر هم صاحب مجلس بگه ای بابا چرا نمیاین تو جوابشون اینه : شما اگه موسیقی رو قطع می کنی و خانم ها هم سرجاشون نشسته باشند ! ما حاضریم بیایم ! از خدامونم هست ! :Graphic (63):
من قبول دارم که حتما باد یکی باشه که پایه باشه:Black (10): ! خود آدم به تنهایی معمولا به جایی نمی رسه ! خود من تو این جور مجالس نه رقص خانم ها رو نگاه می کنم و نه می رم که برقصم !:ghaiem: چون این کار حرامه ! حالا هرچی دلیل الکی هم بیارند من قبول نمی کنم ، هر حرفی هم خواستن پشت سرم بزنن ، من که راضی نیستم ! پس غیبت محسوب میشه :Graphic (28):و از گناه های زیاد من یکمی کم میشه!:khandeh:
اما در مورد موسیقی من چون خودم گوش می کنم و این نوع موسیقی ها از نظر مرجعم گناه نیست مشکلی ندارم !:khandeh: اما اگه اون نوع خاص موسیقی رو بگذارند که حرام است به بهونه ی سردرد و... میام بیرون وایمیستم و برای خودم جیغ و داد آروم می کنم تا اون یه ذره صداشم نشنوم !:Nashnidan:( در این جور مواقع هندزفری خیلی به درد می خوره :Mosighi:!البته اگه به اونی که دروغ مصلحتی گفتید که سردرد دارید شما رو دید ! می تونید بگید با این موسیقی که دارم گوش می کنم سردرد نمیگیرم !:khandeh::ghash:)

در مورد شام عروسی کم خرج هم کسی رو سراغ دارم که فقط یه نوع غذا تو عروسیش داد به همراه چای و شیرینی ! به همین سادگی ! اما اینم مکافات داره ! چون حرف مردم تمومی نداره ! اما این عروس چون همه می شناختیم خانوادشان را و می دونستیم که به علت تنگدستی نیست ! به خاطر اینه که نمی خوان اسراف کنن کسی زیاد اذیتشون نکرد !:nishkand:

تو یه عروسی یگه هم دیدم که به جای موسیقی برای خانم ها یه خانم رو آورده بودند تا بخونه:Graphic (34): ( این خانواده معتقدند که خیلی مذهبی اند) اما مجلس رقص بازم برپا بود !!!!!!! و حتی یه عده اعتقاد داشتند خواندن زن برای زن هم گناه داره ! واقعا من نفهمیدم این مجلس چیش از بقیه بهتر بود !:Black (6)::Black (4):

ستاره ی نقره ای
۱۳۹۰/۰۸/۰۲, ۱۶:۰۳
ببخشید در مورد این نظر سنجی که گذاشتین یه سوال دارم !
اینکه از هزینه های عروسی صرف نظر کنید یعنی اصلا عروسی نگیرید یا اینکه کم هزینه عروسی بگیرید یا ... !!! که البته هر کدومش جای حرف داره ! عروسی کم هزینه مثل عروسی مولا علی و خانم فاطمه زهرا ... عروسی نگرفتن .. یعنی جو گیر شدن ! من متوجه گزینه ها نشدم !!!:tajob:

مریم گلی
۱۳۹۰/۰۸/۰۲, ۱۶:۱۶
سلام.
خیلی سخته
باور کنید بارها دوستان اشک منو درآوردن:Graphic (59):
بخاطر مخالفت با نظرات وکارهاشون.
واینکه باب میلشون نپوشیدم ونرفتم.

معصومه منتظر
۱۳۹۰/۰۸/۰۲, ۱۷:۲۴
سلام. منم با عروسی بدون گناه موافقم اگه قرار باشه تو مراسم عروسی گناه باشه همون بهتر اصلا برگزار نشه. البته اگر کسی تمکن مادی نداره لزومی نداره خودشو به زحمت بندازه اما برای گرفتن عروسی بدون گناه باید طرفین مثل هم فکر کنن من که هنوز با کسی طرف نبودم که مثل من فکر کنه. در کل امیدوارم همه جوان ها زندگیشون با پاکی و صفا شروع کنن.
التماس دعا

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۰/۰۸/۰۲, ۱۷:۵۴
ای کاش میشد عروسی ای برپا کنیم که امام زمان مهمان افتخاری مجلسمون باشند یعنی میشه؟!!!
خیلی سخته ای کاش بتونیم:Graphic (61):

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۰/۰۸/۰۲, ۱۸:۲۳
سلام.
خیلی سخته
باور کنید بارها دوستان اشک منو درآوردن:Graphic (59):
بخاطر مخالفت با نظرات وکارهاشون.
واینکه باب میلشون نپوشیدم ونرفتم.

یادمه یه جا از پیامبر خونده بودم که در جمع اصحابشون در مورد افراد مومن در زمان حضرت مهدی میگفتند: که یک مومن زمان حضرت مهدی برابر با 40 مومن زمان پیامبر هستش و علتش هم اینه که دینداری در زمان حضرت مهدی(عج) واقعا کار سختیه همینطور که شاهدش هستیم
پس باید به کار خودمون ایمان داشته باشیم و توکلمون فقط بر خدا باشه:goleroz:

حقیقت
۱۳۹۰/۰۸/۰۲, ۲۰:۴۶
عروسی نکن

کل پولتو بزار تو جیب خودت در عالم مجردی برا خودت خاطره ثبت کن :Orange (6)::Black (9):

The Praises to God
۱۳۹۰/۰۸/۰۲, ۲۰:۵۹
عروسی نکن

کل پولتو بزار تو جیب خودت در عالم مجردی برا خودت خاطره ثبت کن :orange (6)::black (9):
شما لطفا علاوه بر پولتون نظراتتون رو هم بذارید تو جیبتون....

belher2
۱۳۹۰/۰۸/۰۳, ۰۲:۱۴
البته هر جايي اداب ورسومي داره كه دلايل خاص خودشو داره برخي عروسي را با تشريفات ميگيرند وخرج ميكنند درعوض فاميل در عروسي پول ميزارن ودوسه برابر خرج عروسي پول جمع ميشه بعضي ها هم خرج كمتر ميكنند وپول كمتري هم جمع ميشه اينو گفتم كه اگه قرار باشه انتقاد بشه كمي هم بررسي موضوع بشه من بااينكه پول ندارم نظرم اينه كه بايد تا ميشه درعروسي پول خرج كرد

mohebbe mother
۱۳۹۰/۰۸/۰۳, ۱۰:۱۴
];491210']
ای کاش میشد عروسی ای برپا کنیم که امام زمان مهمان افتخاری مجلسمون باشند یعنی میشه؟!!!
خیلی سخته ای کاش بتونیم:graphic (61):

ای کاش میشد.
مولا جان خودت کمکمان کن که آن طوری زندگی کنیم که تو میپسندی و اون روزی که انشاءلله ظهور کردی از خجالت خودمون رو پشت سر دیگری پنهان نکنیم بلکه دوان دوان به سمت شما بیائیم.
آخه من نمیدونم این همه چشم و همچشمی ها چه به درد میخوره؟؟؟
یکی فقط بهم بگه که چه فایده ای داره؟؟؟؟؟

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۰/۰۸/۰۳, ۱۰:۴۲
ای کاش میشد.
مولا جان خودت کمکمان کن که آن طوری زندگی کنیم که تو میپسندی و اون روزی که انشاءلله ظهور کردی از خجالت خودمون رو پشت سر دیگری پنهان نکنیم بلکه دوان دوان به سمت شما بیائیم.
آخه من نمیدونم این همه چشم و همچشمی ها چه به درد میخوره؟؟؟
یکی فقط بهم بگه که چه فایده ای داره؟؟؟؟؟
خداییش اگه هرکس راه خودشو بره و اینقدر از رو دست بغل دستی تقلب نکنند وضع عروسیامون این نمیشه وضع جوونامون انقدر خراب نمیشه آقایون بی همسر خانم ها همینطور خیابونا پر از پسر و دختری که به خاطر نبود امکان ازدواج به گناه کشیده میشن انشاءالله که روزی برسه این همه مشکل از سر راه جوونامون برداشته بشه با توکل بر خدا

حقیقت
۱۳۹۰/۰۸/۰۵, ۱۸:۵۷
شما لطفا علاوه بر پولتون نظراتتون رو هم بذارید تو جیبتون....

اگر من این حرفو بهت میزدم سریع مثل بچه ها گزارش می کردی

باشه میزارم تو جیبم.حقیقت تلخه

farzaneh22
۱۳۹۰/۰۸/۰۶, ۰۹:۳۷
سلام به همه
آره من موافقم این بهترین کاری هست که میشه کرد در ضمن این همه خرج و مخارج اسرافه و خدا هیچ وقت اسراف و در مضیقه گذاشتن کسی رو دوست نداره

معتکف 90
۱۳۹۰/۰۸/۰۶, ۱۳:۳۴
من با حرف شیلان کاملن موفق هستم..هم تو دلت نمیمونه .هم خرج بیخود تراشیده نمیشه..هم خودت و یه مشت /آدم دیکه رو به گناه نمی ندازی..آخه شکل عروسی های ما جدا جدا هم که برگزار میشه این قد پوشش ها و ادا و اطوارها افتضاحه که آدم پشیمون میشه از رفتنش..بماند محتویات نواهای روح بخش گوشخراششون...و فیلمی که قراره بره زیر دست نامحرم جماعت اون هم با اون شکل پوشش و اداها..

zohreh14
۱۳۹۰/۰۸/۲۹, ۲۱:۳۹
به نظر من یه مراسم خودمونی با اقوام نزدیک با یه جشن کوچک اما حلال خوبه نه اینکه انچنان جشنی به پا کنیم که تا چند سال عروس وداماد شب وروز کار کنند تا قسط عروسی وهزینه ها رابدن تازه اگه بتونن...
ایشالا که مراسم را ساده وکم خرج بگیرم تا همه جوونو برن خونه بخت
برای مجردا هم دعا کنید که همسر خوب روزیشون بشه ان شاءلله:Ameen::Doaa:

علیرضاحسن پور
۱۳۹۰/۰۸/۳۰, ۰۵:۰۷
برای مجردا هم دعا کنید که همسر خوب روزیشون بشه ان شاءلله:fireworks::fireworks::fireworks:[/QUOTE]
من همیشه دعا میکنم که بهترینها نصیب بهترینها بشه چون قانون وسنت خداست: الطیبات للطیبین والخبیثات للخبیثین..پس دوستان بارفتار امروز خود آینده شان را درست می کنند...
من با خرج زیادی کردن کاملا مخالفم...اینکه فیلم ها بدست نامحرم میفته تا میکس ومونتاژ کنه که جای خود دارد...اختلاط زن ومرد در عروسیهای مدرن که اصلا غیرقابل چشم پوشی ست...وقتی برترین بازیکن ایرانی همسرش را با لباسی درون جمع می آورد که تمام گردن دیده ویقه آن تا بین سینه ها باز است آیا باز هم باید اینجوری عروسی گرفت...دوست عزیزی که گفتی مجرد باش وبا پولت حال کن هم یادت باشه بانظرت موافقم به شرطی که در راه خلاف نباشه تو می تونی از پولت بهترین بهره را ببری اما مجرد باشی وتا زمانی که عرضه جمع کردن یک زن را نداری ازدواج نکن اینو خواهش میکنم ازت چون آنوقت باید به خود بقبولانی که دیگر همه زندگی خودت تنها نیستی کسی هم چشم انتظار توست...

امیرجعفری
۱۳۹۰/۰۸/۳۰, ۱۱:۳۲
سلام
جواب دادن به نظرسنجی تون یه ذره سخته چون بیشتر این مسئله به خانوما بر میگرده ولی بنده اگر ببینم همسرم با این کار خوشحالتر میشه حتما براش میگیرم و سعی میکنم کسی رو هم برای زندگی انتخاب کنم که معیارهای اعتقادیش با معیارهای من بخونه که انشاء الله اگر بنا به گرفتن برنامه بود توش گناهی هم نباشه

فاطمه ایمانی
۱۳۹۰/۰۸/۳۰, ۱۱:۵۶
سلام
بعضی نظرات رو خوندم راستش ناراحت شدم. بعضی دوستان درباره عروسی تصور بدی دارند. یعنی چی شکم مردم رو پر کردن؟! توهین بزرگیه! مگه مردم گشنه اند!!!

حضرت پیامبر صلوات الله علیه و آله هم وقتی حضرت زهرا سلام الله علیها را روانه ی خانه بخت کردند ولیمه دادند و زنها شادی کنان درحالی که شعر میخونند حضرت را همراهی میکردند تا به خانه بخت رسید. اصلا روایت داریم که سفارش شده وقتی دو جوون میرن سر خونه زندگی شون ولیمه بدند و جشن بگیرند.

یکی از جاهایی که مستحبه ولیمه داده بشه و خیلی بهش سفارش شده همین شروع زندگی مشترک دو جوانه. اونوقت شما میاد میگید عروسی حتی با هزینه کم هم نباید باشه چون فقط شکم دیگران رو پر کردنه!

وقتی همسرم به خواستگاریم اومد، هم من و هم پدرم هر دو گفتیم که نیازی به عروسی گرفتن نیست و یه سفر زیارتی میریم و میایم زندگیمونو شروع میکنیم ولی همسرم قبول نکرد و گفت در منطقه ی ما مراسم عروسی خیلی مهمّه و باید جشن عروسی بگیریم. خب می بینید که اینطور نیست که همیشه خانواده دختر اصرار داشته باشند خرج گردن داماد بیاندازند. 95 درصد مهمانان عروسی ما مربوط به طایفه داماد بودند.

وقتی رفتیم غذا سفارش بدیم لیستی جلوی ما گذاشتند که از یه نوع غذا شروع میشد تا بالاتر ... وقتی پرسیدم فرق هزینه ی یک نوع غذا با دو نوع غذا چقدره و شنیدم سه میلیون! تقریبا سرم سوت کشید. ما یک نوع غذا سفارش دادیم؛ زرشک پلو با مرغ که کم هزینه ترینش بود. کنارش سالاد و نوشابه هم گذاشتیم. میوه هم دو نوع و یک نوع هم شیرینی.

چند نفر از فامیل همسرم قبل برگزاری مراسم درباره غذا و میوه ای که سفارش داده بودیم سؤال کردند و وقتی من جواب دادم گفتند اینجا رسمه که تو عروسی ها حداقل دو سه نوع غذا سفارش میدن و چند نوع شیرینی. گفتم من کاری به رسم و رسومات ندارم ما یک نوع غذا سفارش میدیم تا الگو باشیم برای بقیه. شاید جوانی تو همین طایفه بخواد عروسی بگیره ولی وسعش نرسه دو نوع غذا سفارش بده ولی بخاطر همین رسمهای بیخودی که شما گذاشتید مجبور میشه بره زیر بار قرض.

فاطمه جان
۱۳۹۰/۰۸/۳۰, ۱۲:۰۰
سلام
بعضی نظرات رو خوندم راستش ناراحت شدم. بعضی دوستان درباره عروسی تصور بدی دارند. یعنی چی شکم مردم رو پر کردن؟! توهین بزرگیه!

حضرت پیامبر صلوات الله علیه و آله هم وقتی حضرت زهرا سلام الله علیها را روانه ی خانه بخت کردند ولیمه دادند و زنها شادی کنان درحالی که شعر میخونند حضرت را همراهی میکردند تا به خانه بخت رسید. اصلا روایت داریم که سفارش شده وقتی دو جوون میرن سر خونه زندگی شون ولیمه بدند و جشن بگیرند.

یکی از جاهایی که مستحبه ولیمه داده بشه و خیلی بهش سفارش شده همین شروع زندگی مشترک دو جوانه. اونوقت شما میاد میگید عروسی حتی با هزینه کم هم نباید باشه چون فقط شکم دیگران رو پر کردنه!

وقتی همسرم به خواستگاریم اومد، هم من و هم پدرم هر دو گفتیم که نیازی به عروسی گرفتن نیست و یه سفر زیارتی میریم و میایم زندگیمونو شروع میکنیم ولی همسرم قبول نکرد و گفت در منطقه ی ما مراسم عروسی خیلی مهمّه و باید جشن عروسی بگیریم. خب می بینید که اینطور نیست که همیشه خانواده دختر اصرار داشته باشند خرج گردن داماد بیاندازند. 95 درصد مهمانان عروسی ما مربوط به طایفه داماد بودند.

وقتی رفتیم غذا سفارش بدیم لیستی جلوی ما گذاشتند که از یه نوع غذا شروع میشد تا بالاتر ... وقتی پرسیدم فرق هزینه ی یک نوع غذا با دو نوع غذا چقدره و شنیدم سه میلیون! تقریبا سرم سوت کشید. ما یک نوع غذا سفارش دادیم؛ زرشک پلو با مرغ که کم هزینه ترینش بود. کنارش سالاد و نوشابه هم گذاشتیم. میوه هم دو نوع و یک نوع هم شیرینی.

چند نفر از فامیل همسرم قبل برگزاری مراسم درباره غذا و میوه ای که سفارش داده بودیم سؤال کردند و وقتی من جواب دادم گفتند اینجا رسمه که تو عروسی ها حداقل دو سه نوع غذا سفارش میدن و چند نوع شیرینی. گفتم من کاری به رسم و رسومات ندارم ما یک نوع غذا سفارش میدیم تا الگو باشیم برای بقیه. شاید جوانی تو همین طایفه بخواد عروسی بگیره ولی وسعش نرسه دو نوع غذا سفارش بده ولی بخاطر همین رسمهای بیخودی که شما گذاشتید مجبور میشه بره زیر بار قرض.

سلام دوستان عزیز
و سلام خواهر گلم فاطمه ایمانی عزیز
کاملا با حرف شما موافقم...........این یه توهینه.........
ولیمه عروسی دادن مستحبه.........
وبه قول شما ادم میتونه با یه مدیریت صحیح هم جلوی اسرافو بگیره و هم الگو باشه برای بقیه

با ارزوی خوشبختی و عاقبت به خیری برای همه ی عزیزان
یا علی(ع)
:goleroz:

جان بركف
۱۳۹۰/۰۹/۰۱, ۱۹:۱۶
به نظر من ریخت و پاشها و تجملات غیرضروری و گرفتن مراسم عروسی با هزینه های سرسام آور و چندین نوع غذا و ماشینهای کرایه ای و .... بیشتر حکایت از عقب موندگی ما داره و صد البته نشانه خودخواهی و کوته فکری. کاش بجای اینهمه ریخت و پاش و تجملات که باعث کلی دردسر برای جوونها میشه لااقل در این یک مورد نشون می دادیم واقعا شیعه علی و فاطمه ایم و عروسیهامون ساده و کم هزینه بود.

Behrooz_313
۱۳۹۰/۱۲/۲۶, ۰۲:۰۱
من سنگین ترین خرجی که واسه ازدواجم میکنم
احتمالا انششالله یه سفر مکه یا کربلا و یا مشهد خواهد بود
بعدشم یه ولیمه ساده و بقیه پول هم جای اسراف کردن خرج زندگیم میکنم
هر کی هم ناراحت میشه بشه...
شاید بعضیا بگن خب خانمم باید موافقت کنه و...
خب تو همون روز خواستگاری هم همه این خوسته هامو میگم
کلا از جشن عروسی گرفتن خوشم نمیاد نمیدونم چرا...
البته این نوع عروسی های الان
حتی نوع مولودی و مذهبیش
ولی خب چه کنیم که بقیه یه انتظاراتی دارن و مثلا میخوان عروسی بچشونو ببینن

Behrooz_313
۱۳۹۰/۱۲/۲۶, ۰۲:۰۴
نظر سنجی بالا رو ندیده بودم
واقعا به دسته اخر که اینو رای دادن....
نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: اگرهمسرتان پيشهاد دهدازهزينه هاي عروسي صرف نظرکنيدمي �

قبول می کنم ولی یک عمر حسرت می خورم
مگه مجبورت کردن؟
این زندگی از الان بوی دادگاه خانواده و یا اختلافات جدی میده
پناه بر خدا...

.:MOBAREZ:.
۱۳۹۰/۱۲/۲۶, ۰۸:۲۰
بعضی اوقات آدم تو یک شرایطی قرار میگره که مجبور به پذیرش میشه!
یکی از دوستان عقد کرده بود...هر دو مذهبی بودن.. بحث ازدواج شدن اول میخواستن ساده بگیرین ولی دختره زیر بار نرفت....پسر هم چون علاقه ی زیاد بهش داشت قبول کرد....
واقعا بعضی اوقات تو شرایطی قرار میگیره که باید قبول کنی...از همون اول بهتر همه چیز رو کامل شفاف کنی که کار به اینجا ها نکشه!

نیلوفر
۱۳۹۰/۱۲/۲۶, ۱۶:۲۹
از دید شما عروسی گرفتن با اینهمه هزینه خوبه یا نه؟(اقایان و خانمها )

هر کسی به اندازه ی وسعش باید خرج کنه. ولی در کل بریز و بپاش رو نمی پسندم.

یا حضرت معصومه س
۱۳۹۰/۱۲/۲۶, ۲۰:۲۲
نه سوال خوب نه گزینه هاش . میشد بهتر مطرح کرد.
از آنجایی که این مسئله کوچک برای بعضی از خانمها بزرگ است،
تصمیم گیری در این مورد را به همسرم واگذار میکنم.چون طاقت جنگ و دعوا در این مورد را ندارم.
همسایمون به خاطر همین موضوع بعد از 30 سال جنگ و دعوا ، طلاق گرفتند.
اما نظر شخصیم این است که باید در حد استحباب ، ولیمه داد.همین.
اللهم رزقنی زوجه صالحتا"

سحر
۱۳۹۰/۱۲/۲۷, ۱۵:۴۷
http://www.mahshar.com/oddity/img/oddity_mahshar_09_12_18_2513.jpg

با سلام خدمت دوستان
سوء تفاهم پیش نیاد ..این رو فراموش نکنید که بعضی از خانمها ممکنه چنینی فکرهائی کنن و چنین حرفهائی رو در جواب همسر ایندشون بزنن

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQz0Rrb8HyhqzOvXG3zupkbLk8NdR0FJ xfeUROew52VENJhf90&t=1&usg=__gKNYGQsTlnzAyujh0CZ-nv_OMCE=

هر چی بگه قبوله....فقط زودتر عقد کنیم ...مراسم دیگه پیشکش:Moshtagh:

بوی فصل بهار
۱۳۹۰/۱۲/۲۷, ۱۹:۱۲
جشن عروسی به نظرم خوبه!البته منم با اون همه تجملاتی که تو بعضی عروسی ها هست مخالفم!!!!اختلاط زن و مرد توی عروسیا هم که دیگه هیچی............!
ولی یه جشن ساده و شاد خیلی هم خوبه!اما این شاد بودنه یکم مسئله اس!!!!!!!!من دیدم کسایی رو که جشن عروسی گرفتن ولی اصلا گناه توش نبوده مثلا یه مولودی خون آوردن ....
درسته مراسمشون خیلی خوب بوده ولی به اندازه مراسمی که توش آهنگ و ....شاد نی!
من خانمی رو میشناسم که 40 .50 سالشه ولی هنوزم که هنوزه حسرت به دله که مراسم عروسیش صلواتی بوده(ببخشید این لفظیه که برای این جور مراسم عروسیا میگن منظور عروسیایی که پایکوبی و....نداره)
از یه طرف خواهر خودم بعد 10سال از اینکه مراسم عروسیش به قول اون خانومه صلواتی بوده خیلیم راضیه!و هیچ حسرتی نداره!
بعضیا هم میگن "یه شب که هزار شب نمیشه!تازه خانما جداهستن آقایون هم جدا!
گناهی نمیشه که!"
من که مخالف عروسی نگرفتنم
ولی
واقعا بهترین مراسم عروسی که خداهم راضی باشه چیه؟؟

علیرضا ق
۱۳۹۰/۱۲/۲۷, ۲۱:۳۵
سلام
منم با نظری که دادید کاملا موافقم
خودم به شخصه قصد عروسی گرفتن ندارم جون انقدر مذهبی هایی رو دیدم که وقتی به مقوله ی عروسی گرفتن که رسیدن پا شون شل شده و زیر اعتقادات گذشتشون زدن و تموم کارایی که تو عروسی های دیگه رسم رو انجام دادن .

فرشته نجات
۱۳۹۰/۱۲/۲۷, ۲۳:۱۰
زمان ما هم مثل همیشه،رسم و رسوم ازدواج زیاد بود.ریخت و پاش هم که بیداد میکرد.
ولی ما از همان اول ساده شروع کردیم،خریدمان یک بلوز و دامن برای من بود و یک کت و شلوار برای مرتضی.چیز دیگری را لازم نمیدانستیم.به حرف و حدیث ها و رسم و رسوم هم کاری نداشتیم.خودمان برای زندگیمان تصمیم میگرفتیم.
همین ها بود که زندگیمان را زیباتر میکرد.

شهیدمرتضی آوینی.بانوی ماه2.ص12

------------------------------------------------------------------------------------------

اگر همین زندگی شهدا را برای خودمان الگو قرار بدیم بخدا که زندگی صد برابر برامون شیرین تر و دلنشین تر میشه...
کسانی که یک شب عروسی پر هزینه و همراه با اسراف رو به یک عمر بدبختی ترجیح میدن قطعا زندگی لذتبخشی ندارند.
و کسانی که بخاطر چشم و هم چشمی همسرشون رو تحت فشار قرار میدن بدونن که بعد ها زندگی شیرینی نخواهند داشت..چون توقعاتی که از ابتدای زندگی در حد انصاف نباشه صد در صد توقعات و انتظاراتی که در آینده بوجود خواهد آمد چند برابر بد تر خواهد بود و در نهایت هر دو نفر زندگی تلخی را تجربه خواهند کرد.

فرشته نجات
۱۳۹۰/۱۲/۲۷, ۲۳:۲۲
لباس من و خانمم ساده باشه
به هیچ عنوان سر و صدا را نیفته
ماشین هم گل کاری نشه
اینها شرطهای مجلس عروسیش بود.میگفت:رفقام شهید شدند،اصلا نمیتونم به خودم اجازه بدم مجلس سرور و شادی را بیاندازم"

حتی نگذاشت بوق بزنیم.گفت:اگر بوق بزنید از ماشین پیاده می شوم."

شهید احمد اسدی.شیرین تر از زندگی،ص 70

//////////////////////////////////////////////////

به والله که اگه یه مقدار از این زندگی شهدا رو بخونیم از خودمون خجالت میکشیم و مطمئنم توقعاتمون فروکش میکنه.

امام خامنه ای میفرمایند:
در همه مراحل زندگی بایستی میانه روی و قتاعت و گرایش به روش متواضعانه را فراموش نکرد.این نظر اسلام است.

مجنون
۱۳۹۰/۱۲/۲۸, ۱۱:۰۵
هزینه اش که سرسام آور هست...یه عروسی ساده حداقل 6-7 میلیونی (نه تو تهران...تو یه شهرستان) واسه آدم آب میخوره... که این 6-7 میلیون میتونه کمک سرمایه ای برای شروع زندگی باشه

یه شب----->هزینه ی هنگفت
تازه متاسفانه الان عروسی ها هم خیلی با گناه همراه شده هر چقدر هم آرم بخواد که تو عروسیش از گناه جلوگیری کنه باز یکی این وسط موش میدوونه.

درسته شادی و خوشحالی هست و یه شب هست و اکثرا خانم ها هم دوست دارن این شب رو در زندگیشون تجربه کنن و من هم به شخصه حق میدم، ولی باید دید چه چیزی رو از دست میدیم که چه چیزی به دست بیاریم

"Aye"
۱۳۹۰/۱۲/۲۸, ۱۱:۱۷
بدونه جشن هم که نمیشه ! باید یه خاطره ای آغاز باشه یا نه ؟
اما اینکه میلیون ها تومن خرج شامی و لباس و ارایشی میشه که آخرش هم کلی حرف پشتشه اصرافه
با یه لباس اجاره ای یه آرایش سطحی و یکجور شام و یه سالن ارزون هم میشه شاد بود

اما متاسفانه خیلی سخته که معمولی بود اون هم میون ادمهای ظاهر بین

چند وقته پیش بین دوستام صحبت مهریه شد من گفتم به نیس تعداد سوره های قرآن 114 تا سکه خوبه
اما برخورد دوستام خیلی عجیب بود و به نظر اونها تعداد کم سکه ارزش آدم رو پائین میاره و عروس توسری خور میشه و از اینجور حرفا ...
بجای ارائه مشکل به چندین زبون
کاش یکی پیدا بشه راه حل ارائه بده

همکار مدیر سایت
۱۳۹۱/۰۱/۰۱, ۱۲:۴۸
بنام حضرت دوست

باسلام و عرض تبریک سال نو خدمت کاربران محترم

دوستان عنایت بفرمائید فقط پیرامون موضوع تاپیک مطلب بنویسید . اینکه موسیقی حلال هست یا نیست ؟ مجلس بدون موسیقی می شود یا نمی شود ؟ ازنظر فقهی موسیقی چه اشکالی دارد ؟ ایا اگر زن و مرد جدا باشند موسیقی جایز است یا نیست ؟ آیا مجلس عروسی مختلط باشد یا نباشد ؟ نقل خاطره از عروسی بدون موسیقی و با موسیقی .................. کوچکترین ارتباطی با موضوع این تاپیک که سوال شده است : " از دید شما عروسی گرفتن با اینهمه هزینه خوبه یا نه؟ " ندارد . لذا کلیه پست های بی ارتباط با موضوع حذف شد و بدیهی است از این پس نیز پست هایی که در پاسخ به سوال تاپیک نباشد حذف خواهد شد

علی ولی زاده
۱۳۹۱/۰۱/۰۲, ۰۷:۴۳
ولیمه ازدواج که ازمستحبات است اگربادیداسلامی برآن نظرشودبعنوان احسان وخیرات دراول زندگی مشترک درحدوسع طرفین نه تنها عیبی نداردبلکه پسندیده وخوب هم هست اماهمین مطلب پسندیده باتوجه به تشریفات وهزینه های هنگفتی که پرهیز ازآنها چه بسا واجب باشدآنچنان جای یک امر مستحبی راگرفته که اصل ازدواج رابرای جوانان غیرممکن کرده است ونکته قابل توجه این است که درمقام گفتگو وبررسی هرکسی معترف به این حقیقت است که چنین هزینه های سرسام آورومراسم تحمیل شده براین امر که روز بروز برعرض وطول آن اقزوده میشودنه تنهاعقلائی وپسندیده نیست بلکه درخیلی ازمواردزشت وقبیح ومانع امرضروری ازدواج است امادرمقام عمل هرکسی رابنوعی گرفتار این برنامه تحمیلی می بینیم .اصلاح چنین اموری وابسته به رشدجمعی وهمگانی افرادجامعه است اماسؤال این است که امروزچگونه ازاین پیله ای که بادست خودبدورخودتنیده ایم بایدبیرون آمد؟بنظربنده اگرنسل امروز این حقیقت را پذیرفته است که هدف اززندگی مشترک کامل نمودن دین خویش است وتشکیل خانواده یکی ازامورات ضروری است بایددر گفتگوها وقراردادهای اولیه درتعادل بخشیدن به این مراسم اصرار بورزندوبزرگان خانواده آنهارا دراین امر یاری کنندوبخاطرچشم وهم چشمی وسایرآرایه ها وپیراهه هاعروس ودامادرا دراین مبارزه مبارک برعلیه مراسم بازدارنده حمایت کنند. تابتدریج راهی به سوی ازدواج آسان درجامعه اسلامی بازگردد.

بوی فصل بهار
۱۳۹۱/۰۱/۰۲, ۱۱:۵۲
از بین همه هزینه های عروسی پول تالار دادن خیلی ظلمه!من زیادقیمتا دستم نیست ولی شنیدم مثلا 7 میلیون برای یه شب!!!!!!!!!!!!!!!!!!شایدم این کمترین قیمتی باشه که میگیرن به هر حال خیلی زیاده برای یه شب!!!!عروسی تو خونه که با صفا تره!...بعد چند جور غذا دادن و دسر و از این چیزا هم به نظرم تشریفاته!........همین دوقلمی که گفتم(تالار و منوی تشریفاتی غذا )اگه نباشه خیلی صرفه جویی میشه!

نیلوفر
۱۳۹۱/۰۱/۰۲, ۱۲:۲۵
از بین همه هزینه های عروسی پول تالار دادن خیلی ظلمه!من زیادقیمتا دستم نیست ولی شنیدم مثلا 7 میلیون برای یه شب!!!!!!!!!!!!!!!!!!
منم قیمت دستم نیست، ولی در کل هزینه ای که برای عروسی داده میشه مهم تره یا مقدار پولی که عروس و داماد برای شروع زندگیشون دارن؟ مسلما دومی مهمتره...
اگر خیلی از این زیاده روی ها نباشه، هم عروسی ساده تر میشه هم حداقل عروسی هم گرفته شده...(منظورم اینه که حد متعادل باشه دیگه...)
عروسی تو خونه باصفاتر هست...ولی اگر واقعا خونه باشه!
تو آپارتمان که نمیشه عروسی کرد :biggrin:

rohallah_tavakoli
۱۳۹۱/۰۱/۰۲, ۱۵:۴۰
منم قیمت دستم نیست، ولی در کل هزینه ای که برای عروسی داده میشه مهم تره یا مقدار پولی که عروس و داماد برای شروع زندگیشون دارن؟ مسلما دومی مهمتره...
اگر خیلی از این زیاده روی ها نباشه، هم عروسی ساده تر میشه هم حداقل عروسی هم گرفته شده...(منظورم اینه که حد متعادل باشه دیگه...)
عروسی تو خونه باصفاتر هست...ولی اگر واقعا خونه باشه!
تو آپارتمان که نمیشه عروسی کرد :biggrin:

سلام....

ای کاش همه تفکری مثل شما رو داشتند... دختر و پسرهایی رو میشناسم که به خاطر همین وسواس و چشم و هم چشمی های خانواده ها و مخارج سرسام آور مراسم عروسی سالهاست که نتونستند ازدواج کنند و بعضا به فساد هم افتادند!

سنت پیامبر (ص) ازدواج ساده و عاقلانه هست...

در پناه حق تعالی باشید

نیلوفر
۱۳۹۱/۰۱/۰۲, ۱۸:۱۲
به خاطر همین وسواس و چشم و هم چشمی های خانواده ها
سلام بر شما
بله متأسفانه برخی همینطورند که شما فرمودید.
و باید ترسید از این چشم و هم چشمی ها که اگر به چشم و نظر و ... ختم بشه، فقط خدا مراقبشون باشه.
آدم عاقل همونیه که یک عروسی ساده و آبرومندانه بگیره و بعد هم و غمش رو بزاره برای بعد از ازدواج.
متأسفانه این هزینه های سرسام آور عروسیها امروزه مثل یه پله مقابل ازدواج! خیلی ها از ترس همین نکته ازدواجشون عقب میفته...
خدا خودش جوونامون رو کمک کنه

یا غیاث المستغیثین
۱۳۹۱/۰۱/۰۲, ۱۸:۴۹
با سلام
بنظر من عروسی فقط باید یک ولیمه باشه اونم بخاطر اینکه پیامبر طبق روایت واجب دونستن نه آرایشی نه آهنگی نه لباس آنچنانی ای نه خیلی چیزای دیگه..........
اینا بنظر من دور شدند از رضای خداست کاش در همه امور زندگیمون رضای خدا رو مد نظر می گرفتیم.............

ro0siah
۱۳۹۱/۰۱/۰۲, ۲۳:۱۳
طبق گفته دوستان من توجیه نشدم که چرا لباس و آرایش بده!اصلا بد نیست به نظر من
گرفتن ولیمه و به قول دوستانی که کم لطفی کردند!پر کردن شکم مردم!!!!!!!!!!اصلا بد نیست و اصلا هم قرار نیست که همه عروسی ها با گناه همراه باشه...
این خود ماییم که عروسی رو گناه وارش! کردیم...
اگر عروس یا داماد به صورت قاطع و جدی اعلام کنند که اگه تو عروسی فعل حرامی صورت بگیره موسیقی پخش بشه یا ... شخص عروس و داماد عروسی رو ترک میکنند قطعا کسی به خودش جرئت انجام حرام رو نخواهد داد!
یکی از دوستان هم بحث آیت الله بهجت رو کشید وسط!آقا مگه ما که نمی ریم شدیم بهجت؟!نه!!!!!ایشونم با یه عروسی نرفتن آیت الله بهجت نشدن!من خودم اگه بدونم که تو مجلسی بزن و برقصه امکان نداره برم...تو یه مراسمی رکب خوردم!با توجه به پیشینه مذهبی فرد فکر کردم که ندارند اما داشتند!رفتم اونجا و مواجه شدم!به مامان گفتم پاشیم بریم.نیومد خودش!گفتم من میرم بیرون!گفت نه بیرون وضعش از تو خراب تره...نشستم تو سالن.پشت به رقاصه !ها واسادم و پلیرمو گذاشتم تو گوشم سینه زنی گوش دادم...شکر خدا به 5 دقیقه نکشید که بسلط بزن و برقصشون ریخت به هم....شما فکر نکنید که خدا جور نمیکنه!

اینکه انقدر نگران خرج "ولیمه" هستید بجا!اما شما خرجای قبل ولیمه که کمر شکنه رو نادید گرفتید!اصلا خرج ولیمه در بین خرجای خرید و حونه و جهاز و ... هیچه!!!!!حالا اونا رو بی خیال شدید چسبیدید به یه خرج عروسی!

در ضمن میشه عروس خانوم روز عقدش لباس عروس بپوشه آرایشگاه و آتلیه هم برند و شب همون روز عقد بشه عروسی...

هدف1
۱۳۹۱/۰۱/۰۳, ۱۱:۴۴
با سلام
بنظر من عروسی فقط باید یک ولیمه باشه اونم بخاطر اینکه پیامبر طبق روایت واجب دونستن نه آرایشی نه آهنگی نه لباس آنچنانی ای نه خیلی چیزای دیگه..........
اینا بنظر من دور شدند از رضای خداست کاش در همه امور زندگیمون رضای خدا رو مد نظر می گرفتیم.............

:Graphic (41):

raz72
۱۳۹۱/۰۱/۰۳, ۱۱:۵۶
به نظر من میشه خیلی ساده برگزار بشه چه اشکال داره مگه

نیلوفر
۱۳۹۱/۰۱/۰۳, ۱۲:۰۳
به نظر من میشه خیلی ساده برگزار بشه چه اشکال داره مگه
اگه انقدر حرف مردم برامون مهم نبود! هیچ اشکالی نداشت...

raz72
۱۳۹۱/۰۱/۰۳, ۱۲:۱۱
اگه انقدر حرف مردم برامون مهم نبود! هیچ اشکالی نداشت...
همین دیگه حرف مردم
چقدر بدبختی آورده تو جامعه این حرف مردم

هدف1
۱۳۹۱/۰۱/۰۳, ۱۲:۴۴
عروسی نه باید اونقد ساده باشه و نه زیادی پر خرج
باید یه عروسی درست گرفت که نه ضرر بکنه ونه این که یه عروسی خوب تو دلش بمونه
عروسی ساده ی ساده هم اونقدا خوب نیس

گل اتش
۱۳۹۱/۰۱/۰۳, ۲۳:۱۹
من اون بالا رای ندادم تا حالا ولی نمیتونم رای بدم اسمم تو کسایی که رای دادن نیست :Graphic (49):

یه شبه دیگه باید به همه خوش بگذره:tavallod::tavallod::khandeh:

حقیقت
۱۳۹۱/۰۱/۰۴, ۱۵:۳۶
ترجیح می دهم عملی کم و با دوام را نسبت به عملی با شدت فراوان ولی با دوام کم

برای خنده:

اصولا اینجانب که خیلی خیلی با عروسی مخالفم

دلم خونه آقاااا

4تا عروسی گرفتیم اما در چهار مورد هم اینجانب سوار بر رخش آبی (نیسان)

این باند و اکو و وسایل دیمبالا دیمبول و بعضا با زیاد آمدن غذا دیگ هم به میان می آمد را جابه جا می کردیم

همه به دنبال ماشین عروس سر را از شیشه در می آوردند و من پشت نیسان

:nishkand:

یا غیاث المستغیثین
۱۳۹۱/۰۱/۰۵, ۱۲:۰۷
همین دیگه حرف مردم
چقدر بدبختی آورده تو جامعه این حرف مردم

خوبه که با مردم زندگی کنیم نه برای مردم مردم همیشه حرف میزنند چقدر خوبه که کارامون بر اساس رضای خدا باشه نه رضای مردم..
ببینید تو جامعه ما چقدر افرادی هستند که دست بدعا بر میدارند و جواب نمیبینند بخاطر اینه که ما خیلی کناره گرفتیم از راه و روش خدا و پامبر و 14 معصوم دور شدیم ایین همه مهدی بیا مهدی لبیا میکنیم ولی تو دلمون یه چی دیگه است واگر نه اگر دل و قلب و زبانوم یکی بود تا حالا مهدی(عج9)ظهور کرده بودند و داشتند حکومت میکردند یکم بخودمون بیایم کجاییم؟

عاشقان
۱۳۹۱/۰۱/۰۵, ۱۹:۱۲
من اون بالا رای ندادم تا حالا ولی نمیتونم رای بدم اسمم تو کسایی که رای دادن نیست یه شبه دیگه باید به همه خوش بگذره

منم فکر نمی کنم رای داده باشم :Gig:
بابا مگه این دخترا می تونن همچین شبی رو فراموش کنند
تا اخر عمر پسره رو ول نمی کنه :gangester:

اقا پسرا از من به شما پیشنهاد که نرید التماس خواهش که عروسی اخه و...
اگه قبول هم بکنه نهایتا دو روزه بعد که هر جا عروس ببینه فیلش یاد هندوستان می کنه اونی که باید تحمل کنه شما هستید
پس از همین حالا به فکر عروسی باشید

۱۳۹۱/۰۱/۰۵, ۲۰:۰۹
حتما آدم باید عروسی رو بگیره(مگر اینکه دختر واقعا واقعا نخواد و بگه پولش رو جای دیگه صرف کنید ولی من باز میگم عروسی رو بگیره چون دختره اگه نخواد هم ممکنه چند سال دیگه عقده بشه براش!)

ما یه آشنایی داشتیم اینا قرار گذاشته بودن به جای عروسی برن مکه! خلاصه رفتن مکه و... بعداز چند سال دختره هی سر پسره سرکوفت میزد تو برام عروسی نگرفتی! حالا طرف هم میگفت با هم توافق کردیم به جاش رفتیم مکه دیگه! ولی دختره زیر بار نرفت! به خاطر این موضوع چرت و پرت بار ها با هم دعوا افتادن! آدم حتما باید عروسی رو بگیره ولی یه جوری بگیری که اول زندگی، زندگیش با گناه شروع نشه! بنده خودم به شخصه این نوع عروسی ها رو دوست دارم که عروس و دوماد میرن مکه وقتی بر میگردن تو هتل یا سالن یه مراسم با شکوه میگیرن هم هزینه به صرفست هم رعایت حریم محرم و نامحرم میشه هم مدح امامان گفته میشه و...

yanoor
۱۳۹۱/۰۱/۰۶, ۱۸:۲۲
:tavallod::tavallod:

http://www.askquran.ir/thread24001-11.html#post533614

از نظر اسلام مستحب است البته هرچیزی اعتدالی دارد که باید رعایت شود من جمله عروسی گرفتن

یا غیاث المستغیثین
۱۳۹۱/۰۱/۰۷, ۱۲:۰۸
ما یه آشنایی داشتیم اینا قرار گذاشته بودن به جای عروسی برن مکه! خلاصه رفتن مکه و... بعداز چند سال دختره هی سر پسره سرکوفت میزد تو برام عروسی نگرفتی! حالا طرف هم میگفت با هم توافق کردیم به جاش رفتیم مکه دیگه! ولی دختره زیر بار نرفت! به خاطر این موضوع چرت و پرت بار ها با هم دعوا افتادن!
بنظر من اون خانمی که بعد از سفرشون به مکه که همه آرزوشونه با همسرش دعواش شده بدلیل ضعف در ایمان بوده(البته ببخشید اینو میگم)ولی کسی که زندگیش بر پایه اصول خدا باشه بدلیل یه عروسی نگرفتن ناراحت نمیشه.......

raz72
۱۳۹۱/۰۱/۰۷, ۱۶:۰۳
خوبه که با مردم زندگی کنیم نه برای مردم مردم همیشه حرف میزنند چقدر خوبه که کارامون بر اساس رضای خدا باشه نه رضای مردم..
ببینید تو جامعه ما چقدر افرادی هستند که دست بدعا بر میدارند و جواب نمیبینند بخاطر اینه که ما خیلی کناره گرفتیم از راه و روش خدا و پامبر و 14 معصوم دور شدیم ایین همه مهدی بیا مهدی لبیا میکنیم ولی تو دلمون یه چی دیگه است واگر نه اگر دل و قلب و زبانوم یکی بود تا حالا مهدی(عج9)ظهور کرده بودند و داشتند حکومت میکردند یکم بخودمون بیایم کجاییم؟
من تقریبا منظورم همین بود ها
که نباید به حرف مردم رفت و زندگی رو بر معیار حرف اونا دونست

یا حضرت معصومه س
۱۳۹۱/۰۱/۰۷, ۱۶:۵۱
ما یه آشنایی داشتیم اینا قرار گذاشته بودن به جای عروسی برن مکه! خلاصه رفتن مکه و... بعداز چند سال دختره هی سر پسره سرکوفت میزد تو برام عروسی نگرفتی! حالا طرف هم میگفت با هم توافق کردیم به جاش رفتیم مکه دیگه! ولی دختره زیر بار نرفت! به خاطر این موضوع چرت و پرت بار ها با هم دعوا افتادن!
این جریان بارها مشاهده شده.

بنظر من اون خانمی که بعد از سفرشون به مکه که همه آرزوشونه با همسرش دعواش شده بدلیل ضعف در ایمان بوده

دقیقا"

هدف1
۱۳۹۱/۰۱/۰۷, ۱۸:۳۱
عروسی یه شب که بیشتر نیس.حیفه که تو دل یه دختر بمونه.

seyed133
۱۳۹۱/۰۱/۰۷, ۱۹:۲۳
به نام خدا

عروسی یه شب که بیشتر نیس.حیفه که تو دل یه دختر بمونه.

جالبه این تاپیک هر ازگاهی میاد بالا و همون حرفای پست های قبلی تکرار میشه!
نظر سنجی تاپیک نشون میده که با نگرفتن عروسی دوستان بیشتری موافق هستند
و اگر با دقت پست های قبل رو مطالعه بفرمایید با استدلال های منطقی ای هم مواجع میشید
با همه این حرفا نمیشه نسخه واحدی رو برای همه پیچید در این زمینه
به روحیات، ظرفیت ها ، مسلک و مرام ها و... بستگی داره
یا علی

ro0siah
۱۳۹۱/۰۱/۰۸, ۱۲:۲۳
بنظر من اون خانمی که بعد از سفرشون به مکه که همه آرزوشونه با همسرش دعواش شده بدلیل ضعف در ایمان بوده(البته ببخشید اینو میگم)ولی کسی که زندگیش بر پایه اصول خدا باشه بدلیل یه عروسی نگرفتن ناراحت نمیشه.......

ما حق قضاوت در مورد ایمان یا بی ایمانی بقیه رو نداریم...
شاید خود ماهم تو شرایط مشابه همون کارو کنیم!
کی می تونه بگه غیر ممکنه؟!

خادم الحسن
۱۳۹۱/۰۱/۰۸, ۲۲:۴۸
بنده عقد كرده ام و قرار است سال بعد عروسي كنم

مي خواستم بدانم كه نظر دوستان درباره برگزاري مراسم عروسي مذهبي چيست؟

اگر دوستان نظر خود را براي مراسم دقيق بيان كنند لطف مي كنند

دوستاني كه تجربه مراسم عروسي با مولودي خوان و برنامه هاي شادكننده مراسم عروسي دارند لطف كنند تجربه خود را بيان كنند

یا غیاث المستغیثین
۱۳۹۱/۰۱/۰۹, ۱۴:۰۹
ما حق قضاوت در مورد ایمان یا بی ایمانی بقیه رو نداریم...
شاید خود ماهم تو شرایط مشابه همون کارو کنیم!
کی می تونه بگه غیر ممکنه؟!

بله کاملاً درسته قضاوت کار درستی نیست منم خدایی نکرده قضاوت نکردم گفتم بنظر من کسی که همه کاراش بر اساس اصول رضایتمندی خدا هست نباید برای کارای دنیایی ناراحت باشه همین
ببخشید اگر حرفم برداشت بدی داشت

خادم الحسن
۱۳۹۱/۰۱/۱۰, ۲۱:۵۳
به نام خدا
بازم مثل همیشه ما دیر رسیدیم و دوستان حرفای گفتنی رو زدن
و دیگه تکرار مکررات نمی کنیم :salavat10:

فقط همون طور که سرکار the praises to god از شاخص ها صحبت کردن (ولیمه و شادی و...)
یک نکته در مورد شادی مجلس خانمها ، این که فکر می کنم رقص حتی خانم بر خانم هم از نظر مراجع مشکل داره که در نوشته های ایشون در موردش صحبت نشده بود

در مورد نظر سنجی : گزینه ها فکر می کنم یک طرفه هست
جالبه بنده فکر می کردم فقط مردا هستند که دوست دارن مجلس عروسی گرفته نشه (بخاطر مخارج و...) و خانما برای این که تو دلشون می مونه(لباس عروس) نمی تونن از این قضیه دل بکنن
ولی معلوم شد نظرات متفاوت هست!

لطفا اقایون حتما به این نکته در مورد نگرفتن مجلس دقت نظر داشته باشن که روحیات یه خانم خیلی حساس هست و اگر فکر می کنند پذیرش این که مجلس عروسی رو نگیرن ندارند با حرفای خاص خانموشون رو مجاب به این کار نکنند که فردای دیگه(یعنی تا آخر عمر باید جواب گوی این قضیه باشن!)

بعضی از دوستان گفتن که نمیشه مجلس شاد گرفت و...
این طور نیست! مشکل اینجاست که هنوز فرهنگ این کار جا نیفتاده
بنده خودم هم مجلس عقد داشتم هم عروسی(البته درسته تو شهرهای کوچیک و مخصوصا شهری مثل شهر ما که یه مجلس کامل مهمونی(300 نفر) با 800 هزار تومن جمع میشه {اگه دوست داشتید توضیح می دم})
در مورد شادی که یکی از دوستان گفت نمیشه بنده یه نمونه از جشنایی که به این شکل برگذار شده رو گذاشتم تا ببینید
البته مجبور شدم خیلی سانسورش کنم :khande:
اگه خانمم اجازه دادن مجلس جشن خودمم می زارم که ببینید چه شاد برگذارشده
دوستان از خنده و شادی داشتن پس می افتادن (البته اونم کلی سانسور داره)
چه ابرویی که اون شب باشعراشون از ما نبردن(همه شاعر شده بودن):graphic (49):

بعد مجلس بنده و چند تا از دوستان خیلی از خانواده هایی که اصلا حاظر نبودن به این شکل مجلس داشته باشن با کمال احترام از این هیئت دعوت کردن که براشون مجلس بگیرن باید این فرهنگ شادی بدون موسیقی و گناه رو ترویج داد

یا علی

بنده عقد كرده ام و قرار است سال بعد عروسي كنم مي خواستم بدانم كه مراسمتان به چه صورت برگزار شده؟ اگر برايتان امكان داشته باشد جزئيات خيلي بيشتري از مراسم عروسيتان (ترتيب برنامه هاي اجرا شده در مراسم عروسيتان) را بفرماييد و بخصوص اينكه در كدام شهر بوده ايد (البته در صورت امكان) ممنون ميشم

مراسم شما در تالار و هتل بوده يا در منزل برگزار شده؟

seyed133
۱۳۹۱/۰۱/۱۱, ۰۲:۵۲
به نام خدا
سلام بزرگوار

بنده عقد كرده ام و قرار است سال بعد عروسي كنم مي خواستم بدانم كه مراسمتان به چه صورت برگزار شده؟ اگر برايتان امكان داشته باشد جزئيات خيلي بيشتري از مراسم عروسيتان (ترتيب برنامه هاي اجرا شده در مراسم عروسيتان) را بفرماييد و بخصوص اينكه در كدام شهر بوده ايد (البته در صورت امكان) ممنون ميشم مراسم شما در تالار و هتل بوده يا در منزل برگزار شده؟

اول از همه تبریک عرض می کنم
انشاالله مبارک باشه
به پای هم پیر شید
این مطلبی که بنده نوشتم فکر می کنم برای یک سال پیش باشه!
و از هزینه ای هم که صحبت شده مال هشت سال پیشه
مراسم ما در منزل برگزار شد مجلس خودمونی و کوچیکی بود
نمی دونم همه جا رسم است یا نه ولی اینجا مراسمی دارن به عنوان داماد رخت کردن(لباس دامادی رو بزرگای فامیل تنش می کنند و دعای سلامتی برای زندگی مشترکشون ) بعدشم که رفتیم پیش مهمونا و دوستان هیئتی که بیشترشون مداح هم هستند از قبل سیستم صوتی برقرار کرده بودند و از مدح ائمه(ع) چون روز میلاد بود شروع کردند و حضار هم دست می زدند بعد یواش یواش اشعار طنز (یادت میاد بچه بود....تو کوچه ها می دویدی ....یه لاستیک و یه تیکه چوب... حالا شدی گرفتار ...حالا شدی عیالوار... بقیه هم تکرار می کردن) جوک و ...
بعدشم که پذیرایی و عکس های یادگاری و شام... خدانگهدار
چون مجلس ما کوچیک بود یه باند هم طرف خانمها گذاشتیم اونا هم استفاده می کردند
معمولا این طوریه که مداح خانم هم دعوت می کنند یه برنامه جدا طرف خانمها برگزار میشه
ولی دوستانی که جدیدا مراسم داشتند در تالار بوده و مشکلی هم نیست که این مراسم در هتل یا باغ و... باشه
در هر شهری اداب و رسوم خودشو داره و خیلی از این رسم ها اگه درش گناه نباشه مشکلی نیست
مراسم جزئیات خاصی نداره
شما با یک مداح اهل دل که معمولا در همه شهرا هستند و بعضی جا ها حتی کارتهایی رو هم برای این کارا چاپ کردند با شماره و... دعوت می کنید البته هما هنگی ها باید از چند وقت قبل باشه که ایشون برنامه(شعر و... همون طور که تو اون مداحی که ارسال کرده بودم شنیدید اسم داماد و مواردی از این قبیل را برای تنظیم شعر احتیاج میشه ) ریزی کنند
اگه برنامه خیلی براتون مهمه در این زمینه می تونید حساسیت بیشتری به خرج بدید ازش کارای قبلی که انجام داده را بخواهید
یا از مداح های تهران استفاده کنید که تجربه کار بیشتری دارند
تایم برنامه رو می بندید به عنوان مثال دوساعت اون شخص هم می دونه دیگه باید چه طوری برنامه ریزی کنه(شما میتونید ریز برنامه ها رو ازش بخواید)
می مونه کرایه کردن سیستم صوت که معمولا مداح ها خودشون اینکارو انجام میدن چون حساسا
حتی اگه فکر می کنید ممکنه افرادی دعوتی با مداح همکاری نکنند برای دست زدن و... از مداح بخواهید که افراد خودشو بیاره
همین چند وقت پیش یکی از دوستان با همسرش برای جشن عروسیش اختلاف داشت که فامیل های ما اهل این طور مراسمات نیستند و مسخره می کنند کسی همکاری نمی کنه و... طرف کنار مداح از چند نفر دیگه(شعبده باز و...) هم دعوت کرده بود مداح هم بچه هیتی ها شو آورده بود مجلس رو گرم کردند
این که تو کدوم شهر بوده فکر نمی کنم زیاد مهم باشه
چون من خیلی جاها رو دیدم که بچه مذهبی ها این طور جشن ها رو می گیرند فقط تو نحو اجراش می تونه متفاوت باشه
گفتم که شما میتونید با اداب و رسوم متعادل خودتون مجلس رو بگردونید
در این زمینه یه تحقیق میدانی از بچه هیئتی های خودتون انجام بدید ان شاالله به نتیجه مطلوبی می رسید

یا علی

فرشته نجات
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۱۴:۲۲
*کمترین هزینه رهن یک واحد کوچک دو نفره در یک محله متوسط و با امکانات معمولی 30 میلیون تومان است. این طور تعیین هزینه بسیار خوشبینانه است چرا که الان بیشتر صاحبخانه ها علاقه عجیبی به دریافت کرایه دارند تا پول پیش.

*قیمت حلقه معمولی بدون نگین از حدود 500 هزار تومان شروع می شود به بالا

*کمترین هزینه برای خریدسرویس طلا شامل گردنبند، دستبند، گوشواره و در مواردی انگشتر 5 میلیون تومان است. در این مورد قیمت حداکثری وجود ندارد که سرویسهای جواهری ساخته میشوند که گاهاً قیمتهای نجومی و سر به فلک کشیده دارند.

*حداقل قیمت برای خرید یک آینه و شمعدان روکش نقره 250 هزار تومان است.

* سرویس لوازم آرایشی، سرویس حوله، چمدان، لباس شخصی، لباس مجلسی و... در مجموع حداقل معادل 2 میلیون تومان

*تالارها و باغها برای ورودیه مبلغی جداگانه دریافت میکنند که برای تالارها در روزهای وسط هفته از 300 هزار تومان و اعیاد و آخر هفته از 400 هزار تومان است و برای اجاره باغ هم ورودیه حداقل یک میلیون و 500 هزار تومان است. پس از آن هم برای هر مهمان باید هزینه جداگانه پرداخت شود که آن هم براساس تنوع منوی انتخابی قیمتها متغیر است و متوسط قیمت برای هر نفر حدود 8 هزار تومان است. در برخی از تالارهای لوکس و گرانقیمت همین قیمت برای هر نفر به حدود 100 هزار تومان هم میرسد.با جمع هزینه های تالار حداقل قیمت نهایی با احتساب هزینه های جانبی برای یک مراسم 250 نفره حدود 6 میلیون تومان است.

*هزینه شیرینی برای حدود 250 نفر مهمان معادل 200 هزار تومان است.

*کیک عروسی از حدود 300 هزار تومان شروع می شود.
* میوه برای 250مهمان هزینهای حدود 700 هزار تومان را به خود اختصاص می دهد.

موفق باشید

:makhfi::taeed:

سلمان فارسی
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۱۷
*کمترین هزینه رهن یک واحد کوچک دو نفره در یک محله متوسط و با امکانات معمولی 30 میلیون تومان است. این طور تعیین هزینه بسیار خوشبینانه است چرا که الان بیشتر صاحبخانه ها علاقه عجیبی به دریافت کرایه دارند تا پول پیش.

*قیمت حلقه معمولی بدون نگین از حدود 500 هزار تومان شروع می شود به بالا

*کمترین هزینه برای خریدسرویس طلا شامل گردنبند، دستبند، گوشواره و در مواردی انگشتر 5 میلیون تومان است. در این مورد قیمت حداکثری وجود ندارد که سرویسهای جواهری ساخته میشوند که گاهاً قیمتهای نجومی و سر به فلک کشیده دارند.

*حداقل قیمت برای خرید یک آینه و شمعدان روکش نقره 250 هزار تومان است.

* سرویس لوازم آرایشی، سرویس حوله، چمدان، لباس شخصی، لباس مجلسی و... در مجموع حداقل معادل 2 میلیون تومان

*تالارها و باغها برای ورودیه مبلغی جداگانه دریافت میکنند که برای تالارها در روزهای وسط هفته از 300 هزار تومان و اعیاد و آخر هفته از 400 هزار تومان است و برای اجاره باغ هم ورودیه حداقل یک میلیون و 500 هزار تومان است. پس از آن هم برای هر مهمان باید هزینه جداگانه پرداخت شود که آن هم براساس تنوع منوی انتخابی قیمتها متغیر است و متوسط قیمت برای هر نفر حدود 8 هزار تومان است. در برخی از تالارهای لوکس و گرانقیمت همین قیمت برای هر نفر به حدود 100 هزار تومان هم میرسد.با جمع هزینه های تالار حداقل قیمت نهایی با احتساب هزینه های جانبی برای یک مراسم 250 نفره حدود 6 میلیون تومان است.

*هزینه شیرینی برای حدود 250 نفر مهمان معادل 200 هزار تومان است.

*کیک عروسی از حدود 300 هزار تومان شروع می شود.
* میوه برای 250مهمان هزینهای حدود 700 هزار تومان را به خود اختصاص می دهد.

موفق باشید

:makhfi::taeed:

سلام!!!
این مطلب را از سایتی برداشت کرده اید که مورد دارد!!!
در محله ما هر خانه ای که بخواهید می توانید اجاره کنید.کمترین مقدار پول پیش 5 میلیون تومان الی 14 میلیون تومان است.دیگر خیلی گران باشد 20 میلیون است.
کرایه هم از 100 هزار توامن شروع می شود تا 600 هزار.شما می توانید براساس میل خودتان وتوانیتان انتخاب کنید.

والله ازدواج کردن خوبه ولی خانواده ها سخت می گیرند.
الان دخترهای امروزی فکر می کنند بهترین وخوشگل ترین دختر روی زمین هستند وباید وحتما بهترین عروسی را بگیرند تا چشم بقیه از کاسه دربیاد.حسادت همیشه چیز را خراب کرده.چشم تو هم چشمی همه چیز را ویران کرده.
بابا پسری که کل زندگیش را بزنند نمی تونه یک خونه اجاره کنه بیجا می کنه که زیر مهریه سنگین می رود.همین چند وقت قبل تلویزیون ایران برنامه شوک مربوط به مهریه ها را پخش کرد.گوش کنید مهریه یک زن:4000 هزار سکه تمام بهار آزادی+100مثقال طلای 24 عیار+هتل...............!!!!!
آخه بابا انصافتون کجا رفته.
من خودم به شخصه اگر بروم خواستگاری عاقلانه تصمیم می گیرم.مهریه در توانم هرچه قدر باشه دیگه خیلی بخواهم ولخرجی کنم 14 والسلام.(((جهت اطلاع من هم در یک شرکت معتبر کار می کنم وهم شغل دومی هم دارم وسالیانه چیز حدود 6الی 10 میلیون هم از آنجا درآمد دارم ودستم به دهنم خوب می رسه)))
اون دخترخانوم محترم هم اگر خواست که هیچی در زندگی نمی گذارم آب تو دلش تکون بخوره .اما اگر هم نخواست که هیچی.می گویم انشاءالله خوشبخت بشی.امیدوارم کسی پیدا بشه که بیاد با شرایط شما بسازه.
بعدش هم که دختر که قحط نیست ایران پر از دخترهای نجیب وپاکه
این جواب من بود برای آن سایت محترم!!!!!!!!!!!!!!

فرشته نجات
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۲۶
مثل اینکه بدجوری دلتون پره!!!!!!!!!!!!!!!!
من از سایت مورد دار برداشت نکردم
.
.
.
.
.
این نیز بگذرد

۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۳۱
سلام!!! این مطلب را از سایتی برداشت کرده اید که مورد دارد!!! در محله ما هر خانه ای که بخواهید می توانید اجاره کنید.کمترین مقدار پول پیش 5 میلیون تومان الی 14 میلیون تومان است.دیگر خیلی گران باشد 20 میلیون است. کرایه هم از 100 هزار توامن شروع می شود تا 600 هزار.شما می توانید براساس میل خودتان وتوانیتان انتخاب کنید. والله ازدواج کردن خوبه ولی خانواده ها سخت می گیرند. الان دخترهای امروزی فکر می کنند بهترین وخوشگل ترین دختر روی زمین هستند وباید وحتما بهترین عروسی را بگیرند تا چشم بقیه از کاسه دربیاد.حسادت همیشه چیز را خراب کرده.چشم تو هم چشمی همه چیز را ویران کرده. بابا پسری که کل زندگیش را بزنند نمی تونه یک خونه اجاره کنه بیجا می کنه که زیر مهریه سنگین می رود.همین چند وقت قبل تلویزیون ایران برنامه شوک مربوط به مهریه ها را پخش کرد.گوش کنید مهریه یک زن:4000 هزار سکه تمام بهار آزادی+100مثقال طلای 24 عیار+هتل...............!!!!! آخه بابا انصافتون کجا رفته. من خودم به شخصه اگر بروم خواستگاری عاقلانه تصمیم می گیرم.مهریه در توانم هرچه قدر باشه دیگه خیلی بخواهم ولخرجی کنم 14 والسلام.(((جهت اطلاع من هم در یک شرکت معتبر کار می کنم وهم شغل دومی هم دارم وسالیانه چیز حدود 6الی 10 میلیون هم از آنجا درآمد دارم ودستم به دهنم خوب می رسه))) اون دخترخانوم محترم هم اگر خواست که هیچی در زندگی نمی گذارم آب تو دلش تکون بخوره .اما اگر هم نخواست که هیچی.می گویم انشاءالله خوشبخت بشی.امیدوارم کسی پیدا بشه که بیاد با شرایط شما بسازه. بعدش هم که دختر که قحط نیست ایران پر از دخترهای نجیب وپاکه این جواب من بود برای آن سایت محترم!!!!!!!!!!!!!!
سلام.
برادر حالا تو خودتو ناراحت نکن :biggrin:

این هزینه هم میتونه وجود داشته باشه هم نه! دیگه دست خود آدمه.
الان بحث اینجاست شما میری خواستگاری که حرف از جشن عروسی نمیکنی! بحث زندگی هست و .... بعد از محرم شدن تازه این بحث ها میاد وسط.... اون موقست که این اختلاف ها پیش میاد!

سلمان فارسی
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۳۲
سلام!!!
از نظر بنده برای ازدواج همین ها کافیه!!!
یک جلد کلام الله مجید-
یک جلد نهج البلاغه (برای آقای خانه که بخونه وسواد بالا بره وتی جامعه سرش کلاه نگذارند وزرنگ بار بیاد)
یک جلد صحیفه سجادیه(برای زن وشوهر لازمه چون بهترین سخنان عاشقانه را در صحیفه می توان یافت)نه در سایتهای بیهوده.یادم می آید شخصی می گفت هرگاه خواستی به همسرت جمله ای بگوئی آن جمله را از صحیفه سجادیه بگو گفتم چرا؟؟؟گفت بخوان می فهمی!!!!
14 سکه بهار آزادی(اگر در توانم باشد)
یک آئینه وشمعدان (در حد توانم خریدم)
حلقه طلا که حتما نباید باشه.یک جفت حلقه ساده وزیبای نقره البته با نگین برای شروع زندگی کافیه
یک خانه اجاره 50 یا 60 متری برای شروع زندگی بد نیست.
یک ولیمه برای شب عروسی.
شب زفاف هم مثل مادر سادات حضرت زهرا سلام الله علیها وحضرت علی علیه السلام هم شب زنده داری کردن ونماز وقرآن خواندن.
فرداش هم یک راست دستیوسی سلطان علی بن موسی الرضا علیه السلام
بعدش هم سرکار وزندگی وخوشاخلاقی با همسر شاد کردن دل ایشان.
والسلام

سحر
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۳۴
خدا وکیلی بعضی وقتا تقصیر خانماست نباید اینقدر پسر بیچاره رو اذیت کنند
بعضیا انگار آهن پرستن......هیچی اندازه آرامش و خوشبختی تو زندگی ارزش نداره.........

۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۳۷
سلام!!! از نظر بنده برای ازدواج همین ها کافیه!!! یک جلد کلام الله مجید- یک جلد نهج البلاغه (برای آقای خانه که بخونه وسواد بالا بره وتی جامعه سرش کلاه نگذارند وزرنگ بار بیاد) یک جلد صحیفه سجادیه(برای زن وشوهر لازمه چون بهترین سخنان عاشقانه را در صحیفه می توان یافت)نه در سایتهای بیهوده.یادم می آید شخصی می گفت هرگاه خواستی به همسرت جمله ای بگوئی آن جمله را از صحیفه سجادیه بگو گفتم چرا؟؟؟گفت بخوان می فهمی!!!! 14 سکه بهار آزادی(اگر در توانم باشد) یک آئینه وشمعدان (در حد توانم خریدم) حلقه طلا که حتما نباید باشه.یک جفت حلقه ساده وزیبای نقره البته با نگین برای شروع زندگی کافیه یک خانه اجاره 50 یا 60 متری برای شروع زندگی بد نیست. یک ولیمه برای شب عروسی. شب زفاف هم مثل مادر سادات حضرت زهرا سلام الله علیها وحضرت علی علیه السلام هم شب زنده داری کردن ونماز وقرآن خواندن. فرداش هم یک راست دستیوسی سلطان علی بن موسی الرضا علیه السلام بعدش هم سرکار وزندگی وخوشاخلاقی با همسر شاد کردن دل ایشان. والسلام
ماشالله!
فک کنم تا نوه دار شدنت برنامه ریزی کردی! :))
اگه یه چنین دختری پیدا بشه که با چنین شرایطی بسازه خیلی قشنگه!
البته یه مشکلی هم هست...اونم اینه که اگه دختر و پسر هم بخوان ساده مراسم بگیرند اونا نمیذارند!
اونا سلیقه ی خودشونو اعمال میکنند!
این مورد هم نباشه دیگه نور علی نوره!

فرشته نجات
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۳۷
سلام!!!
از نظر بنده برای ازدواج همین ها کافیه!!!
یک جلد کلام الله مجید-
یک جلد نهج البلاغه (برای آقای خانه که بخونه وسواد بالا بره وتی جامعه سرش کلاه نگذارند وزرنگ بار بیاد)
یک جلد صحیفه سجادیه(برای زن وشوهر لازمه چون بهترین سخنان عاشقانه را در صحیفه می توان یافت)نه در سایتهای بیهوده.یادم می آید شخصی می گفت هرگاه خواستی به همسرت جمله ای بگوئی آن جمله را از صحیفه سجادیه بگو گفتم چرا؟؟؟گفت بخوان می فهمی!!!!
14 سکه بهار آزادی(اگر در توانم باشد)
یک آئینه وشمعدان (در حد توانم خریدم)
حلقه طلا که حتما نباید باشه.یک جفت حلقه ساده وزیبای نقره البته با نگین برای شروع زندگی کافیه
یک خانه اجاره 50 یا 60 متری برای شروع زندگی بد نیست.
یک ولیمه برای شب عروسی.
شب زفاف هم مثل مادر سادات حضرت زهرا سلام الله علیها وحضرت علی علیه السلام هم شب زنده داری کردن ونماز وقرآن خواندن.
فرداش هم یک راست دستیوسی سلطان علی بن موسی الرضا علیه السلام
بعدش هم سرکار وزندگی وخوشاخلاقی با همسر شاد کردن دل ایشان.
والسلام

خب به نظر شما اینطور بهتره...و شاید از نظر بقیه بیشتر از اینها بهتر باشه...بستگی به خانواده ها و شرایطشون داره...الان باید دید که شرایط و انتظارات دو طرف چطور هست و به همون نسبت آدم بی انصافی هاش رو بذاره کنار...
اینجور که شما میگید بنظر من یک جور افراط و تفریط هست...

سلمان فارسی
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۳۹
مثل اینکه بدجوری دلتون پره!!!!!!!!!!!!!!!!
من از سایت مورد دار برداشت نکردم
.
.
.
.
.
این نیز بگذرد
سلام!!!
آخه آدم باید انصاف داشته باشه.همین دوستم رفته بود خواستگاری.کم مونده بود بکن نفس هم نکش.یک روز به ما نشانش داد نمی خواهم مسخره کنم ولی والله دخترهای تناردیه از اون خانم بهتر بودند!!!!!چی بود.کم مونده بود منم بخوره!!!

سلمان فارسی
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۴۲
خب به نظر شما اینطور بهتره...و شاید از نظر بقیه بیشتر از اینها بهتر باشه...بستگی به خانواده ها و شرایطشون داره...الان باید دید که شرایط و انتظارات دو طرف چطور هست و به همون نسبت آدم بی انصافی هاش رو بذاره کنار...
اینجور که شما میگید بنظر من یک جور افراط و تفریط هست...
البته من بعضی هاشون را به طنز نوشتم.ولی آدم هرچی ساده بگیره بهتره.پول آدم می مونه توی جیبش وبرای آینده صرف می کند.تهیه خانه بزرگتر برای راحتی همسرش ویا انشاءالله خرید خانه. ویا سرمایه گذاری تا خرجی خانه نیز از یک راه دیگر هم دربیاد.یعنی هم سرکارش برود ودرآمد کسب کند وهم از طریق آن سرمایه گذاری.

فرشته نجات
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۴۲
سلام!!!
آخه آدم باید انصاف داشته باشه.همین دوستم رفته بود خواستگاری.کم مونده بود بکن نفس هم نکش.یک روز به ما نشانش داد نمی خواهم مسخره کنم ولی والله دخترهای تناردیه از اون خانم بهتر بودند!!!!!چی بود.کم مونده بود منم بخوره!!!

حالا مگه همه دخترای همین نظر و عقیده رو دارن...این نشد یکی دیگه اون نشد بازم یکی دیگه...انقد حرص و جوش نخورید.

فرشته نجات
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۴۵
البته من بعضی هاشون را به طنز نوشتم.ولی آدم هرچی ساده بگیره بهتره.پول آدم می مونه توی جیبش وبرای آینده صرف می کند.تهیه خانه بزرگتر برای راحتی همسرش ویا انشاءالله خرید خانه. ویا سرمایه گذاری تا خرجی خانه نیز از یک راه دیگر هم دربیاد.یعنی هم سرکارش برود ودرآمد کسب کند وهم از طریق آن سرمایه گذاری.

مدیر و مدبر هم که هستید...احسنت...ولی تمام اینها همراه با خشم و عصبانیت هیچ فایده ای نداره http://www.askquran.ir/images/icons/icon10.gif

سلمان فارسی
۱۳۹۱/۰۱/۱۲, ۲۳:۴۷
حالا مگه همه دخترای همین نظر و عقیده رو دارن...این نشد یکی دیگه اون نشد بازم یکی دیگه...انقد حرص و جوش نخورید.
سلام!!!
من حرص وجوش نمی خوم.برای چی بخورم.دلیلی نداره.
هرکسی نظر وعقیده ای داره ونظرش برای خودش مهترمه

morteza sh313
۱۳۹۱/۰۱/۱۳, ۰۸:۰۴
سلام
اکثر این عروسی هایی که پول زیادی خرج میشه از چشم و هم چشمی هست نمیدونن که چه زیاد خرج کنن چه کم حرف مردم پشت سرشونه
مهم اینه که خدا راضی باشه نه مردم، اگه ما کارامونو برا رضای خدا انجام بدیم خدا همون حرف مردم رو هم رفع میکنه:salavat10:

abasaleh9359
۱۳۹۱/۰۱/۱۳, ۱۷:۳۹
سلام خدمت همه دوستان عزیز

راستش حدود یک ماه پیش عقد خواهر خانم بنده بود

میدونید برای قرارداد عقد یا همان قباله ازدواج چی گرفتند و چی ثبت شد

1 . یک جلد کلام الله مجید

2 . یک دست آئینه و شمعدان

3 . مهر و سنه حضرت زهرا س

4 . 14 عدد سکه بهار آزادی

5 . سفر خانه خدا

همین و بس

این رو هم که میگم از حدود یک ماه پیشه فکر نکنید از ده سال پیش بوده ها

شاه داماد هم طلبه هستند

قرار هم این شده که 3 ماه بعد از عید برای ماه عسل تشریف ببرند زیارت الله تعالی و برگردند برند سر خونه و زندگیشون انشالله

و برعکس این یکی از دوستان خودم حدود 2 ماه پیش به خواستگاری دختر خانمی تشریف بردند:

1 . 500 عدد سکه بهار آزادی

2 . 3 دانگ از خانه شاه داماد

3 . 70 میلیون تومان پول بقول خودمون پشت قباله

4 . ...،

حالا خودتون فکر کنید که این شاه داماد باید چه مجلس عروسی بگیره که هم عروس خانم رو خوش آید و هم خانواده هاشون رو

.........،

khoda_eshgh
۱۳۹۱/۰۱/۱۳, ۱۸:۴۶
من یه جای فرهنگی کار میکنم.حقوقش از 500تومن شروع میشه به بالا.رفیق بنده رفت خواستگاریه دخترخالش..پدر دختر گفت با 500تومن بهت دختر نمیدم.به همین راحتی

rohallah_tavakoli
۱۳۹۱/۰۱/۱۳, ۱۸:۴۹
3 . 70 میلیون تومان پول بقول خودمون پشت قباله

بدترین رسمی که جدیدا بین بعضی از خانواده ها جا افتاده! انگار دختر خودشونو با پول تعویض میکنند! حالا به هر اسمی که میخاد باشه! شیر بهاء - پشت قباله یا ...

شهید طاهره هاشمی
۱۳۹۱/۰۱/۱۳, ۱۹:۴۲
من خیلی دلم میخواد اصلا برای عروسی م جشن نگیرم و فقط بریم ماه عسل و همه چی تموم شه

ولی مامان میگه باید برای عروسی ولیمه بدی

از بریز و بپاش بدم میاد از عروسی زیادی ساده هم بدم میاد

مثلا چند ماه پیش یه عروسی دعوت بودیم که از قبل شنیده بودم آقا داماد شدیدا خسیس تشریف دارن! شام جوجه کباب بود با برنج و نوشابه و سالاد

حالا من هم از جوجه کباب بدم میاد هم از نوشابه. می خواستم نخورم هم گرسنه م بود هم رو میز مادر و خواهر داماد نشسته بودم و درست نبود.غذا به قدری خشک بود که من به هر 1 قاشق جوجه کباب مجبور بودم 1 قلپ نوشابه ( که از شیرینی ش چندشم میشد ) بخورم تا بره پایین از گلوم:Motehayer:

درهر صورت هرکی مهرش پایینه هرکی مهرش سنگینه
الهی همه خوشبخت بشن و خدا بهشون فرزندان سالم و صالح عطا کنه
اللهم عجل لولیک الفرج

سلمان فارسی
۱۳۹۱/۰۱/۱۳, ۲۱:۱۱
سلام!!!
من نمی دانم چرا اینقدر خانواده ها سخت می گیرند؟؟؟؟
سعادت دختر ویا پسر شما مهمتر است یا حرف مردم؟؟؟
می روید خرج می کنید وچشم تو هم چشمی می کنید کی چی؟؟؟آخرش به این نقطه می رسید که ای وای باید به دخترم ودامادم ویا پسرم وعروسم کمک کنیم.بابام جان خوب این را همون اول بین خودتون حل کنید.ولخرجی ممنوع.پول خرج عروسی را بدهید برای اجاره خانه.ما که بر سنتهایمان پایبندیم یک ولیمه عروسی هم بدهیم چون نبی اکر(ص)سفارش فرموده اند.بالاخره تو ولیمه هم فامیل می آیند ویک کادو می دهند.یا پول می دهند یا ربع سکه ونیم.هرکی هم وضعش خوب باشه تمام می دهد.باز این پول را بدهید به این دوتا جوان بزنند به زخم زندگیشون ویا اصلا پس انداز کنند برای آینده.

سلمان فارسی
۱۳۹۱/۰۱/۱۳, ۲۱:۱۷
سلام!!!
یادم می آید همسایه ما عروسی گرفته بودند.(نخندید ها زشته)نمی گویم برای کدام استان بودند ویا چه قومی فقط بگم برای روز عروسی 30 تا ساعت دیواری کادو آورده بودند!!!
یا بگم خیلی بده.یک خانواده ای را می شناسم که با هم وصلت کرده بودند .این جایش خیلی دردآوره.نادانی تا چه حد!!!!
قرار گذاشته بودند هر چی برای روز عقد آورده بودند برای خانواده داماد وهرچه روز عروسی بیاورند برای خانواده عروس باشد.
عروس وداماد هم آخر مراسم هاج و واج مانده بودند بنده خداها فکر می کردند وقتی وارد خانه می شوند تمام هدایا را یکجا دریافت می کنند.
حالا آخرش چی شد خانواده داماد با خانواده عروس قهر کرده بودن چرا چون به خانواده داماد روز عقد کادو کم رسیده بود.
این رسم ها وعقاید مزخرف نیست شما قضاوت کنید!!!

سحر
۱۳۹۱/۰۱/۱۳, ۲۱:۲۰
بابا اصلا خودشون میدونن میخوان بگیرن میخوان نگیرن به ما چه :Graphic (23):

حسین144
۱۳۹۱/۰۱/۱۳, ۲۳:۵۲
از نظر من خرج زیادی نباید بشه در حد توان شوهر
اگر خانم قبول کرده که همچین مردی با این حقوق شوهرش باشه باید چیزای دیگرش رو هم قبول کنه
دوم هر کسی به اندازه توانش جشن می گیره
از نظر من مسخره کردن کسی حتی پیش خودمون هم یواشکی بگیم فلان چیزش خوب نبود خیلی کار بد و زشتیه بهر حال هر کسی دوست داره بهترین مراسم رو بگیره شاید نتونه شاید توان مالیش نرسه این دلیل نمی شه که دیگران در موردش حرف بزنن چیزی که امروزه خیلی مشاهده می کنیم