PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : احکام شکار

محمد طه
۱۳۸۹/۰۸/۰۹, ۰۰:۴۶
با سلام خدمت عزیزان
لازم دانستم تا تاپیکی با عنوان احکام شکار که در برگیرنده : احکام شکار و سوال و جواب در خصوص بعضی از حیوانات که ایا حلال گوشت هستند یا خیر و هر سوالی که ممکن است برای عزیزان علاقمند بوجود اید ..در این تاپیک گفتگو شود
ابتدا سوال اول را خودم مطرح می کنم

1: حکم گوشت پرندگان همه چیز خوار چیست؟ حلال است یا حرام؟

2: اگر شکارچی در ابتدای شلیک خود ...4 عدد پرنده را هدف بگیرد....و به نیت شکار همه آنها شلیک کند و موفق هم شود.....حکم این شکار چیست

با تشکر

کارشناس بحث : پاسخگوي احکام

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۸/۱۲, ۰۰:۵۷
1: حکم گوشت پرندگان همه چیز خوار چیست؟ حلال است یا حرام؟

به نام خدا و سلام بر شما
عذر بابت تاخیر در پاسخ، دو روزی موفق به حضور در سایت نبودم

1- حيوان حلال گوشتى كه فقط از نجاست انسانى غذا مى خورد، حكم حيوان حرام گوشت را دارد. گوشتش حرام و شير و (و اگر پرنده است) تخمى كه از آن حيوان به دست مى آيد حرام است.

بلكه بنابر احتياط واجب نماز خواندن در اجزاء آن حيوان حلال گوشت گرچه به دستور شرعى كشته شده باشد صحيح نيست.

ولى به وسيله استبرا حلال مى شود. و استبراء حيوان نجاست خوار به اين است كه او را تا مدتى از خوردن نجاست انسانى باز دارند به اندازه اى كه نجاست خوار گفته نشود.

استبرا در شتر چهل روز، در گاو بيست روز و بنا بر احتياط سى روز، در گوسفند ده روز، در مرغابى پنج روز، در مرغ سه روز و در ماهى يك شبانه روز است. و در آن مدت نبايد نجاست بخورد و احتياط آن است كه در آن مدت غذا و آب پاک بخورد.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۸/۱۲, ۰۱:۱۲
2: اگر شکارچی در ابتدای شلیک خود ...4 عدد پرنده را هدف بگیرد....و به نیت شکار همه آنها شلیک کند و موفق هم شود.....حکم این شکار چیست

اگر مطمئن باشد که پرنده ها به واسطه گلوله شکار شده اند، (نه مثلا ترس و...)، همگی حلال هستند.

البته شکار با اسلحه شرایطی دارد که به بخشی از آنها در ادامه اشاره می شود. گرچه در این خصوص جزئیات زیاد هست.

مسائل را بر اساس نظر مرحوم امام خمینی رحمة الله علیه عرض میکنم. ممکن است در جزئیات نظرات مراجع متفاوت باشد. لذا لازم است به نظر مرجع تقلید خود مراجعه نمایید.

به عنوان مثلا آیت الله مکارم شیرازی تیز بودن گلوله را شرط نمی دانند.

---------------------

هرگاه حيوان حلال گوشت وحشى را با اسلحه شکار کنند با پنج شرط حلال و بدنش پاک است:

اول: آنکه اسلحه شکار مثل کارد و شمشير برنده باشد، يا مثل نيزه و تير، تيز باشد که به واسطه تيز بودن، بدن حيوان را پاره کند. و اگر به وسيله دام يا چوب و سنگ و مانند اينها حيوانى را شکار کند، پاک نمى شود و خوردن آن هم حرام است.

و اگر حيوانى را با تفنگ شکار کنند، چنانچه گلوله آن تيز باشد که در بدن حيوان فرو رود و آن را پاره کند، پاک و حلال است. و اگر گلوله تيز نباشد بلکه با فشار در بدن حيوان فرو رود و حيوان را بکشد، يا به واسطه حرارتش بدن حيوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن، حيوان بميرد، پاک و حلال بودنش اشکال دارد.

دوم: کسى که شکار مى کند بايد مسلمان باشد يا بچه مسلمان باشد که خوب و بد را بفهمد، و اگر کافر يا کسى که اظهار دشمنى با اهل بيت پيغمبر صلى الله عليه و آله و سلم مى کند، حيوانى را شکار نمايد، آن شکار حلال نيست.

سوم: اسلحه را براى شکار کردن حيوان به کار برد. و اگر مثلا جايى را نشان کند و اتفاقا حيوانى را بکشد، آن حيوان پاک نيست و خوردن آن هم حرام است.

چهارم: در وقت بکار بردن اسلحه نام خدا را ببرد و چنانچه عمدا نام خدا را نبرد، شکار حلال نمى شود. ولى اگر فراموش کند، اشکال ندارد.

پنجم: وقتى به حيوان برسد که مرده باشد، يا اگر زنده است، به اندازه سر بريدن آن وقت نباشد. و چنانچه به اندازه سر بريدن وقت باشد و سر حيوان را نبرد تا بميرد، حرام است.

.

محمد طه
۱۳۸۹/۰۸/۱۳, ۰۰:۴۰
با سلام و با تشکر
در خصوص سوال یک....خب پرنده ای مثل جیجاق...در خصوصیات این پرنده نوشته شده همه چیز خوار است...حالا چه جوری میشه فهمید که شکار این پرنده درست است یا خیر؟

سوال بعدی اینکه:
اگر به واسطه شلیک گلوله..البته با علم شکارچی بر اینکه این گوله به خاطر مکانیزمی که در ساختش استفاده شده بعد از برخورد به پرنده به احتمال زیاد منجر به تکه شده ان خواهد شد.....شکارچی با این گلوله شلیک کند و پرنده به دو نیم و یا بیشتر ....آیا استفاده از گوشت ان جایز است؟
تمام قطعات جدا شده رو می توان استفاده کرد؟
با تشکر

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۸/۱۳, ۲۳:۲۲
با سلام و با تشکر
در خصوص سوال یک....خب پرنده ای مثل جیجاق...در خصوصیات این پرنده نوشته شده همه چیز خوار است...حالا چه جوری میشه فهمید که شکار این پرنده درست است یا خیر؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقتتون بخیر

اسم پرنده اصلا مهم نیست. هر پرنده ای و از هر جایی باشد، از روی نشانه ها حلال یا حرام بودنش را تشخیص می دهیم و مثال را بر آن منطبق می کنیم.

در مورد همه چیزخوار بودن هم در پست های قبلی عرض شد. تا وقتی نجاست خوار انسان نباشد، مشکلی ندارد. (که حتی در آن صورت هم با استبراء به تفصیلی که قبلا ذکر شد، حلال می شود.)

- و اما نشانه ها:

گوشت پرندگانى که داراى چنگال هستند و درنده مى باشند حرام است. مانند باز و عقاب و کرکس و شاهین و امثال اینها. و همچنین است بنابر احتیاط واجب انواع کلاغ و شب پره و طاووس.

ولى گوشت پرندگانى مانند انواع کبوتر و کبک و مرغ خانگى و انواع گنجشک و امثال اینها حلال مى باشد (بلبل و سار و چکاوک از اقسام گنجشک است).

اما بنابر احتیاط واجب باید از خوردن گوشت پرستو و هدهد اجتناب کرد.

بطر کلی راه شناخت پرندگان حلال گوشت، داشتن یکى از نشانه هاى سه گانه است:

1. در موقع پریدن، حرکت پر و بالش زیادتر از ثبات آن باشد.

2. چینه دان داشته باشد.

3. ناخن پشت پا داشته باشد.

و اگر پرنده اى هیچ یک از این سه علامت را نداشت، حرام گوشت است.

- نکته 1: و اگر در مورد پرنده ای این دو علامتی که گفته شد با هم معارضه کنند یعنی مثلا پرنده ای در هنگام پرواز بیشتر بالهایش را صاف نگاه می دارد اما در عین حال دارای چینه دان یا سنگدان یا تیغه پشت پا باشد، حق تقدم با علامت اولی است یعنی چون بیشتر بال ها را صاف نگاه می دارد حرام گوشت می باشد.

- نکته 2: تخم پرندگان حلال، حلال و تخم پرندگان حرام، حرام است. و اگر تخم پرنده ای بود که صاحبش مشخص نبود، از این نشانه تشخیص می دهیم که: تخمهایى که دو طرف آن مساوى است حرام است و تخمهایى که یک طرف آن باریک تر است حلال است.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۸/۱۳, ۲۳:۳۹
سوال بعدی اینکه:
اگر به واسطه شلیک گلوله..البته با علم شکارچی بر اینکه این گوله به خاطر مکانیزمی که در ساختش استفاده شده بعد از برخورد به پرنده به احتمال زیاد منجر به تکه شده ان خواهد شد.....شکارچی با این گلوله شلیک کند و پرنده به دو نیم و یا بیشتر ....آیا استفاده از گوشت ان جایز است؟
تمام قطعات جدا شده رو می توان استفاده کرد؟
با تشکر

و در مورد این سوال:

همانطور که در پست های قبلی عرض شد، این مساله اختلافی هست.

برخی مراجع مثل مرحوم امام می فرمایند: تیر باید نوک تیز و برنده باشد و به واسطه تیزی در بدن حیوان فرو رود و آن را شکافته یا پاره کند تا حیون حلال باشد. لذا اگر گلوله تيز نباشد بلکه با فشار در بدن حيوان فرو رود و حيوان را بکشد، يا به واسطه حرارتش بدن حيوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن، حيوان بميرد، پاک و حلال بودنش اشکال دارد.

ولی برخی دیگر مثل آیت الله مکارم تیز بودن تیر را شرط نمی دانند و طبق این نظر، تیر حتی اگر با فشار و حرارت هم موجب کشته شدن حیوان شود، مشکلی ندارد.

(در این مورد باید به نظر مرجع تقلید خودتان مراجعه بفرمایید. من اگر نظر مراجع دیگر را پیدا کردم، در همین پست قرار میدم. فعلا دسترسی ندارم.)

.

-zagros-
۱۳۸۹/۱۰/۰۱, ۱۸:۴۶
با سلام
در مورد شکار حیوان در شب سوال داشتم و اینکه فرقی بین در لانه بودن حیوان و غیر آن هست؟

درخواست دارم در صورت امکان منابع استنباط حکم را هم بفرمایید

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۱۰/۰۲, ۲۰:۳۹
به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

شکار در اسلام آداب و دستورهای مفصلی دارد و در کتب فقهی، احادیث و روایات مباحثی هم چون حرمت شکار در حال احرام، زمان شکار، وسیله شکار، ضرورت شکار و... را به خود اختصاص داده است.

در اکثر این روایات و دستورها رعایت حقوق حیوانات به خوبی دیده می شود.

از جمله:

1- صید یا ذبح حیوان در شب: در کتب فقهی صید حیوانات وحشی و پرندگان یا ذبح حیوانات در شب مکروه اعلام شده است، مگر هنگامی که ضرورت اقتضا کند.

شاید فلسفه کراهت که در آیات متعددی از قرآن هم بیان شده، این باشد که خداوند شب را مایه آرامش و استراحت قرار داده است، لذا به هم خوردن آسایش و آرامش هیچ موجودی حتی حیوانات در شب روا نخواهد بود.

2- وسیله صید: در مورد وسیله صید و ذبح نیز دستورهایی هم چون برنده بودن وسیله (برای آزار ندیدن حیوان)، نهی از قطع و بریدن و مثله کردن اندامی از حیوان قبل از ذبح، متناسب بودن وسیله صید با شکار و... دیده می شود.

از جمله اینکه ذبح کردن باید با وسیله آهنی تیز باشد و گرنه جایز نیست مگر در هنگام ضرورت که آن هم باید سعی شود وسیله حتی الامکان تیز و برنده باشد.

3- ضرورت شکار: در احادیث آمده است که شکار حیوانات برای تفریح و بدون احتیاج حرام است. به همین جهت کسی که برای تفریح به شکار می رود، سفرش معصیت است و باید نماز را در این سفر تمام بخواند.

4- حرمت شکار جوجه: پرندگان در آشیانه مادامی که به پرواز در نیامده است، حرام است؛ زیرا جوجه در آشیانه در پناه خداست.

5- حـرمت شکار در حال احـرام: در کتـب فقهی می خوانیـم که از «محرمـات احرام، شکار صحراست، از حیث شکار نمودن و خوردن ولو اینکه کسی که محرم نیست آن را شکار کرده باشد.

و نیز اشاره کردن و راهنمایی نمودن و بستن و سر بریدن و از جهت جوجه و تخم. پس اگر آن را سر ببرد، بنابر مشهور میته می شود و این احوط است و پرنده ها حتی ملخ در حکم شکار صحرایی می باشند.

احتیاط آن است که کشتن زنبور و مورچه در صورتی که قصد اذیت او را ندارند، ترک شود و کشتن جانورانی که در بدن سکونت می گزینند از قبیل شپش و کک و مانند اینها و همچنین است حیواناتی که در بدن دیگر حیوانات می باشند و انداختن آنها از بدن و انتقال دادن آنها از جایشان به جایی که از آن می افتد جایز نیست بلکه احتیاط آن است که آنها را به جایی که در معرض سقوط می باشند، نیز انتقال ندهد.

------------------------------------------------

مقاله ای نیز در خصوص داشتم که در کتاب خانه آپلود نمودم. حاوی مطالب و نکات زیباییست.

«««از اینجا دانلود بفرمایید.»»» (http://www.askquran.ir/downloads.php?do=file&id=4130)

با عنوان:

حقوق حيوان ها در سيره و سخن پيامبراعظم «صلى الله عليه و آله» و مقايسه آن با حقوق بشر در غرب

.

hosain55
۱۳۹۰/۰۵/۰۳, ۱۹:۰۴
سلام خسته نباشید
من امروز دو تا قمری زدم
به یکش وقتی رسیدم یکم جون داشت در ضمن چاقو ام همراه نداشتم پرنده رو سریع برداشتمو به سمت چاقو دویدم تا سرشو ببر ولی تو دستم چند ثانیه ای نشد مرد
الان میخوام بدونم گوشتش حلاله یا نه
ممنون

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۵/۰۴, ۰۱:۳۳
سلام خسته نباشید
من امروز دو تا قمری زدم
به یکش وقتی رسیدم یکم جون داشت در ضمن چاقو ام همراه نداشتم پرنده رو سریع برداشتمو به سمت چاقو دویدم تا سرشو ببر ولی تو دستم چند ثانیه ای نشد مرد
الان میخوام بدونم گوشتش حلاله یا نه
ممنون

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

پست شما با این تاپیک ادغام شد تا مباحث پیشین را که در این زمینه مطرح شده است، مطالعه بفرمایید، از جمله شرایط حلال بودن شکار که این چنین بیان شد:

هرگاه حيوان حلال گوشت وحشى را با اسلحه شکار کنند با پنج شرط حلال و بدنش پاک است:

اول: آنکه اسلحه شکار مثل کارد و شمشير برنده باشد، يا مثل نيزه و تير، تيز باشد که به واسطه تيز بودن، بدن حيوان را پاره کند. و اگر به وسيله دام يا چوب و سنگ و مانند اينها حيوانى را شکار کند، پاک نمى شود و خوردن آن هم حرام است.

و اگر حيوانى را با تفنگ شکار کنند، چنانچه گلوله آن تيز باشد که در بدن حيوان فرو رود و آن را پاره کند، پاک و حلال است. و اگر گلوله تيز نباشد بلکه با فشار در بدن حيوان فرو رود و حيوان را بکشد، يا به واسطه حرارتش بدن حيوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن، حيوان بميرد، پاک و حلال بودنش اشکال دارد.

دوم: کسى که شکار مى کند بايد مسلمان باشد يا بچه مسلمان باشد که خوب و بد را بفهمد، و اگر کافر يا کسى که اظهار دشمنى با اهل بيت پيغمبر صلى الله عليه و آله و سلم مى کند، حيوانى را شکار نمايد، آن شکار حلال نيست.

سوم: اسلحه را براى شکار کردن حيوان به کار برد. و اگر مثلا جايى را نشان کند و اتفاقا حيوانى را بکشد، آن حيوان پاک نيست و خوردن آن هم حرام است.

چهارم: در وقت بکار بردن اسلحه نام خدا را ببرد و چنانچه عمدا نام خدا را نبرد، شکار حلال نمى شود. ولى اگر فراموش کند، اشکال ندارد.

پنجم: وقتى به حيوان برسد که مرده باشد، يا اگر زنده است، به اندازه سر بريدن آن وقت نباشد. و چنانچه به اندازه سر بريدن وقت باشد و سر حيوان را نبرد تا بميرد، حرام است.

---------------------------

امید2000
۱۳۹۱/۱۲/۲۹, ۲۰:۱۲
با سلام و عرض خسته نباشید
اگر گنجشکی را به قصد تفریح شکار کنیم و از گوشت آن استفاده کنیم آیا از نظر دینی اشکال دارد؟
اگر گنجشکی را در فصل تخم ریزی اش شکار کنیم حکم آن چیست؟

mozaffary
۱۳۹۴/۱۲/۲۴, ۲۲:۵۲
سلام خسته نباشید . من با تفنگ بادی شکار میکنم . تیر ساچمه ای . حالا سوالم اینه که من وقتی شکار میکنم پرنده ای رو مثل گنجشک ایا با این تیر حلاله و سوال دوم اینکه وقتی شکاری رو مثلا از فاصله صد متری میزنم مثال به سرش میخوره و فوری پرنده کشته میشه . و وقت به سر بریدن نمیرسه . حکمش چیه . ایا حلاله ممنونم

سجاد
۱۳۹۵/۰۱/۰۱, ۰۹:۴۷
با سلام و عرض خسته نباشید
اگر گنجشکی را به قصد تفریح شکار کنیم و از گوشت آن استفاده کنیم آیا از نظر دینی اشکال دارد؟
اگر گنجشکی را در فصل تخم ریزی اش شکار کنیم حکم آن چیست؟

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

همان طور که در پست های قبلی بیان شد حکم شرعی شکار تفریحی ، محل اختلاف بین مراجع تقلید است لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا پاسخ داده شود.

در پناه حضرت حق باشید

سجاد
۱۳۹۵/۰۱/۰۱, ۰۹:۵۱
سلام خسته نباشید . من با تفنگ بادی شکار میکنم . تیر ساچمه ای . حالا سوالم اینه که من وقتی شکار میکنم پرنده ای رو مثل گنجشک ایا با این تیر حلاله و سوال دوم اینکه وقتی شکاری رو مثلا از فاصله صد متری میزنم مثال به سرش میخوره و فوری پرنده کشته میشه . و وقت به سر بریدن نمیرسه . حکمش چیه . ایا حلاله ممنونم

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

چون جزئیات حکم شرعی این مسئله محل اختلاف بین مراجع تقلید است لطفا نام مرجع تقلیدتان را بیان کنید تا پاسخ کامل تری دریافت نمایید

در پناه حضرت حق باشید

mozaffary
۱۳۹۵/۰۱/۰۱, ۱۴:۲۷
با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

چون جزئیات حکم شرعی این مسئله محل اختلاف بین مراجع تقلید است لطفا نام مرجع تقلیدتان را بیان کنید تا پاسخ کامل تری دریافت نمایید

در پناه حضرت حق باشید
ایت الله نوری همدانی

سجاد
۱۳۹۵/۰۱/۰۲, ۰۸:۲۹

طبق نظر آیت الله نوری همدانی مطابق با رساله توضیح المسائل :

(مسأله2599) اگر حيوان حلال گوشت وحشي را با اسلحه شکار کنند ، با پنج شرط حلال و بدنش پاک است :

اوّل : آنکه اسلحه شکار مثل کارد و شمشير برنده باشد ؛ يا مثل نيزه و تير ، تيز باشد که به واسطة تيز بودن ، بدن حيوان را پاره کند و اگر به وسيلة دام يا چوب و سنگ و مانند اينها حيواني را شکار کنند پاک نمي شود و خوردن آن هم حرام است . و اگر حيواني را با تفنگ شکار کنند ، چنانچه گلوله آن تيز باشد که در بدن حيوان فرو رود و آن را پاره کند پاک و حلال است . و اگر گلوله تيز نباشد بلکه با فشار در بدن حيوان فرو رود و حيوان را بکشد ، يا به واسطة حرارتش بدن حيوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن ، حيوان بميرد پاک و حلال بودنش اشکال دارد .

دوّم : کسي که شکار مي کند بايد مسلمان باشد يا بچّة مسلمان باشد که خوب و بد را بفهمد و اگر کافر يا کسي که اظهاردشمني با اهل بيت پيغمبر ( صلّي الله عليه و آله و سلّم) مي کند ، حيواني را شکار نمايد ، آن شکار حلال نيست .

سوّم : اسلحه را براي شکار کردن حيوان به کار برد و اگر مثلاً جائي را نشان کند و اتفاقاًحيواني را بکشد ، آن حيوان پاک نيست و خوردن آن هم حرام است .

چهارم : در وقت بکار بردن اسلحه نام خدا را ببرد و چنانچه عمداً نام خدا را نبرد شکار حلال نمی شود ، ولي اگر فراموش کند اشکال ندارد .

پنجم : وقتي به حيوان برسد که مرده باشد ، يا اگر زنده است به اندازة سر بريدن آن وقت نباشد و چنانچه به اندازة سر بريدن وقت باشد و سر حيوان را نبرد تا بميرد ، حرام است .

همیشه سلامت و موفق باشید

شقایق
۱۳۹۵/۰۱/۰۲, ۱۱:۲۹
يا اگر زنده است به اندازة سر بريدن آن وقت نباشد و چنانچه به اندازة سر بريدن وقت باشد و سر حيوان را نبرد تا بميرد ، حرام است .

سلام من شنیدم خیلی ها برای شکاریک نوع جانور که به اصطلاح(صید)می گویند به صحرا می روند نیمه های شب هم هست خب سگ های تعلیمی معمولا این ها را گازمی گیرند تا صاحبشان بیاید و سرشان را ببرد

این شکارها که سگ دندان زده حلال است؟

مساله دوم این که یک زن که مردش شکارچی است تعریف می کرد که به اومی گفت: این دفعه گوشت شکار را برایت نیاورده ام می فروشم این سگها زودتررسیدن و دندان زدند!!

البته خیلی وقتها این صید که گونه ای گراز وحشی است زیاد صید می شودکه همان خوک است!!می شود گفت اسم شکار که برآن گذاشته شود می شود خورد؟!

این شکارچیان همیشه هم با دست پربرمی گردند تقریبا نسل صید را منقرض کرده اند!!

...:confused::Gol:

سجاد
۱۳۹۵/۰۱/۰۲, ۱۷:۲۱
سلام من شنیدم خیلی ها برای شکاریک نوع جانور که به اصطلاح(صید)می گویند به صحرا می روند نیمه های شب هم هست خب سگ های تعلیمی معمولا این ها را گازمی گیرند تا صاحبشان بیاید و سرشان را ببرد

این شکارها که سگ دندان زده حلال است؟

مساله دوم این که یک زن که مردش شکارچی است تعریف می کرد که به اومی گفت: این دفعه گوشت شکار را برایت نیاورده ام می فروشم این سگها زودتررسیدن و دندان زدند!!

البته خیلی وقتها این صید که گونه ای گراز وحشی است زیاد صید می شودکه همان خوک است!!می شود گفت اسم شکار که برآن گذاشته شود می شود خورد؟!

این شکارچیان همیشه هم با دست پربرمی گردند تقریبا نسل صید را منقرض کرده اند!!

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. اگر شرایط شش گانه ای که در ذیل آمده است ، رعایت شود شکار با سگ نیز پاک و حلال خواهد بود:

اوّل : سگ بطوري تربيت شده باشد که هر وقت آن را براي گرفتن شکار بفرستند برود و هر وقت از رفتن جلوگيري کنند بايستد ، ولي اگر در وقت نزديک شدن به شکار با جلوگيري نايستد مانع ندارد و احتياط واجب آن است که اگر عادت دارد که پيش از رسيدن صاحبش شکار را مي خورد از شکار او اجتناب کنند ، ولي اگر اتفاقاً شکار را بخورد ، اشکال ندارد .
دوّم : صاحبش آن را بفرستد و اگراز پيش خود دنبال شکار رود و حيواني را شکار کند خوردن آن حيوان حرام است ، بلکه اگر از پيش خود دنبال شکار رود و بعداً صاحبش بانگ بزند که زودتر آن را به شکار برساند ؛ اگر چه به واسطة صداي صاحبش شتاب کند ، بنا بر احتياط واجب بايد از خوردن آن شکار خودداري نمايد.

سوّم : کسي که سگ را مي فرستد بايد مسلمان باشد يا بچّة مسلمان باشد که خوب و بد را بفهمد و اگر کافر يا کسي که اظهار دشمني با اهل بيت پيغمبر ( صلّي الله عليه و آله و سلّم ) مي کند سگ را بفرستد ، شکار آن سگ حرام است.

چهارم : وقت فرستادن سگ نام خدا را ببرد و اگر عمداً نام خدا را نبرد ؛ آن شکار حرام است ولي اگر از روي فراموشي باشد اشکال ندارد و اگر وقت فرستادن سگ نام خدا را عمداً نبرد و پيش از آنکه سگ به شکار برسد نام خدا را ببرد بنابر احتياط واجب بايد از آن شکار اجتناب نمود.

پنجم : شکار به واسطة زخمي که از دندان سگ پيدا کرده بميرد پس اگر سگ ، شکار را خفه کند ، يا شکار از دويدن يا ترس بميرد حلال نيست.

ششم : کسي که سگ را فرستاده ؛ وفتي برسد که حيوان مرده باشد ، يا اگر زنده است به اندازة سر بريدن آن وقت نباشد و چنانچه وقتي برسد که به اندازة سر بريدن وقت باشد مثلاً حيوان چشم يا دم خود را حرکت دهد ، يا پاي خود را به زمين بزند ، چنانچه سر حيوان را نبرد تا بميرد ، حلال نيست.

2. خوک نجس العین است و با شکار پاک نمی گردد!

پی نوشت:
آیت الله نوری همدانی ، توضیح المسائل (مسأله2607)

شقایق
۱۳۹۵/۰۱/۰۲, ۲۰:۱۰
. خوک نجس العین است و با شکار پاک نمی گردد

سلام خب من هم می دونم خوک نجس هست وحرام هست ونباید خورد می گویند: صید حلال است؟!جواب بله!!

یعنی شکاری که همه متفق القول باشند شکارشودویک زبان بگویند صیدحلال است خورده می شود!!

این گونه گراز وحشی مدتهاست درمنطقه خصوصا جنوب فارس شکارمی شود و گوشت و تیغ های آن شبیه جوجه تیغی است و گران است برای همین پرسیدم

سوال دیگراین است جوجه تیغی بزرگ باشد همان خوک است؟!

ببخشید پرسیدم برایم سوال بود ممنون:Mohabbat::Gol:

شقایق
۱۳۹۵/۰۱/۰۲, ۲۰:۲۶
سلام این مطلب هم من سرچ کردم پیداکردم ولی قانع نشدم...

http://www.beytoote.com/images/stories/religious/re271.jpg
چندی پیش با تنی چند از دوستان به یکی از شهرستانهای استان خوزستان سفر کردیم. در آن سامان متوجه مسأله عجیبی شدیم که باورش برایمان دشوار بود. بعد از سی سال که از انقلاب می گذرد و به برکت آن احکام و مسائل دین با سرعت چشمگیری در کشورمان گسترش یافته است این خبر واقعا ما را شگفت زده کرد.
جریان شگفتی سازی که ما شنیدیم این بود که عده ای از مردم مسلمان و متدین آن منطقه گراز(خوک وحشی) شکار می کردند و بعد از شکار، آن را همچون آهویی، کباب کرده و با لذتی وصف ناپذیر به دندان می کشند!!ابتدا این خبر را یک شوخی قلمداد کردیم و با خنده و چندش از آن گذشتیم اما با زیاد شدن اخبار مشابه قدری جدی تر شدیم و کار تحقیق و تفحص میدانی را آغاز کردیم.
در پایان، هم درستی خبر تایید شد و هم گراز از تنهایی به درآمد و چند جانور دیگر مثل جوجه تیغی و خرگوش هم به منو غذایی اضافه شدند.بررسی میدانی ما این نتیجه را هم داشت که دریافتیم بسیاری از این عزیزان شناختی از حیوانات حرام گوشت ندارند که اگر آنها را بشناسند قطعا با ایمانی که از ایشان سراغ داریم لب به گوشت، غذا و احیانا کنسروهای آن نخواهند زد.
کدام حیوانها حرام گوشتند؟
پاسخ کامل و جامع به این سوال بهتر آن دیدیم که کلیه حیوانات موجود در عالم را به سه دسته تقسیم کرده و حکم هر دسته را جداگانه بیان کنیم که هم یادگیری آن آسان باشد و هم به یادسپاری و نقل آن برای دیگران به راحتی صورت پذیرد.
1. حیوانات خشکی2. حیوانات آبزی و دوزیست
3. پرندگانحیوانات خشکیتمام حیواناتی که محل زندگی آنها خشکی های روی زمین است جزو این دسته قرار می گیرند. در بین حیوانات خشکی که از تنوع فراوانی هم برخوردارند فقط سیزده حیوان حلال گوشت وجود دارد و مابقی هرچه هست همگی حرام گوشتند یعنی دین اسلام خوردن آن را برای انسانها ممنوع کرده است.
1از آن سیزده حیوان عبارتند از: 1. گاو 2. گوسفند 3. بز 4. شتر 5. اسب 6. الاغ 7. قاطر 8. آهو 9. گوزن 10. قوچ 11. بزکوهی 12. گاو وحشی 13. گورخر. غیر از این سیزده حیوان هر حیوانی که روی خشکی زندگی می کند حرام گوشت است. بنابر این خوردن گوشت خوک (چه اهلی و چه وحشی که به آن گراز می گویند)، میمون، جوجه تیغی و ... حرام است
چند نکته قابل توجه
کباب گراز
1. در بین این سیزده حیوان که برخی اهلی و برخی وحشی هستند خوردن گوشت اسب، الاغ و قاطر مکروه است ولی حرام نیست یعنی با اینکه حلال است و می شود آن را خورد اما بهتر آن است که خورده نشود.
2. غیر از این سیزده حیوان هر حیوانی که روی خشکی زندگی می کند حرام گوشت است. بنابر این خوردن گوشت خوک (چه اهلی و چه وحشی که به آن گراز می گویند)، میمون، جوجه تیغی و ... حرام است.
3. برخی از حیوانات خشکی هستند که در حفره های زمینی زندگی می کنند اینها نیز همگی حرام گوشت هستند مانند خرگوش، مار و ...
4. در مورد خرگوش شایع شده که سمت چپ آن حرام است و سمت راست آن حلال و یا در مورد مار می گویند اگر یک وجب از سر، یک وجب از دم آن قطع شود خوردن مابقی حلال خواهد بود. ما در اینجا عرض می کنیم که این شایعات هیچ اساسی نداشته و همگی کذب محض اند و همانگونه که گذشت خرگوش و مار تمام بدنشان حرام است.طبق اطلاعات موجود متاسفانه در بخشی از شمال کشور چند روز مشخص از سال به عنوان ایام شکار خرگوش مشهور گشته که در این ایام عده ای از مردم خصوصا جوانان به شکار خرگوش رفته و با گوشت آن غذاهایی نظیر کباب و آبگوشت تهیه می کنند.«چرا حرام است؟»
5. رایج ترین سوالی که پس از طرح اینگونه مباحث پرسیده می شود این است که «چرا حرام است؟»در پاسخ به این سوال باید گفت که این گونه سوالها به دو معنا پرسیده می شوند که هر معنا جواب خاص خود را دارد.
الف. گاهی سوال از چرایی حکمی به معنای انکار آن حکم است. چرا حجاب واجب است؟ یعنی من وجوب آن را قبول ندارم و می خواهم که بی حجاب باشم. چرا گوشت خرگوش حرام است؟ یعنی من حرمت آن را قبول ندارم و می خواهم آن را بخورم.اگر آن «چرا حرام است؟» به این معنا باشد پاسخ این است که مسلمان تابع احکام اسلام است؛ بر او لازم است حرام را ترک و واجب را عمل کند. پس چنانچه روشن شد که گوشت فلان حیوان حرام است باید از خوردن آن امتناع کرد و الا مرتکب معصیت شده ایم. قبول یا انکار کسی تاثیری در گناه بودن آن کار ندارد اگر رعایت کردیم سود کردیم و الا جز به ضرر خود گام برنداشتیم.(سوره فصلت/ آیه 46)در مورد خرگوش شایع شده که سمت چپ آن حرام است و سمت راست آن حلال و یا در مورد مار می گویند اگر یک وجب از سر، یک وجب از دم آن قطع شود خوردن مابقی حلال خواهد بود. ما در اینجا عرض می کنیم که این شایعات هیچ اساسی نداشته و همگی کذب محض اند و همانگونه که گذشت خرگوش و مار تمام بدنشان حرام است
کباب خرگوش. گاهی هم سوال از چراییِ حکمی به معنای واقعی سوال است یعنی پرسشگر واقعا می خواهد بداند که چرا فلان چیز حرام است و آن دیگری واجب.
اگر آن «چرا حرام است؟» به این معنا بود پاسخ می دهیم که ما در احکام شرعی تابع دلیل شرعی هستیم یعنی همین که با ادله شرعی ثابت شد (البته این کار بر عهده متخصص مربوطه است) که فلان چیز حرام است بر ماست که با استناد به گفته آن متخصص (مجتهد) آن حکم را تعبداً بپذیریم. زیرا دست ما و آن متخصص از چرایی واقعی اکثر احکام کوتاه است. از این رو همین که ثابت شد این حکم، حکم خداست ما با اعتمادی که به حق بودن سخن خداوند حکیم داریم آن حکم را بدون چون چرا پذیرفته و آن را به کار می بندیم.پس جواب «چرا حرام است؟» به معنای دوم این خواهد بود که «چون خدا گفته است.»
6. رفتار مردم ولو اینکه مسلمان باشند و نیز نوع قانون و عملکرد حکومت و دولتمردان، ملاک حرمت یا حلیت چیزی نیست. به عنوان مثال اگر ترانه ای شماره مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشت و یا از صدا و سیمای نظام اسلامی پخش شد هیچ یک از این امور دلیل بر حلال بودن آن موسیقی نمی شود.
2 و یا اگر مردمی کباب گراز به دندان کشیدند و آبگوشت خرگوش بار گذاشتند این رفتار آنها باعث حلال شدن آن گوشتها نمی شود.ملاک همان چیزی است که متخصصین امر از منابع دین استنباط کرده و در قالب رساله و یا استفتائات در اختیار ما قرار می دهند. با رجوع به آنها که از باب مراجعه به متخصص، امری عقل پسند و بجائیست اگر روشن شد فلان چیز حرام است برماست تا به طور جدی از آن اجتناب کنیم.به یاری خداوند متعال در مقالات بعد به آبزیان، دوزیستان و پرندگان خواهیم پرداخت...................................... .............
پی نوشت ها:1- این مساله از مسائل اختلافی نیست و برای مطالعه بیشتر می توانید به توضیح المسائل مراجع عظام تقلید بخش «احكام سر بریدن و شكار كردن حیوانات» مراجعه کنید. به طور مشخص می توانید به مساله 2703 رساله آیة الله فاظل لنکرانی (ره) نظر کنید
2- ر.ک. به استفتائات مقام معظم رهبری سوال 1129 و 1140

منبع:tebyan.com

سجاد
۱۳۹۵/۰۱/۰۳, ۱۰:۲۱
سلام خب من هم می دونم خوک نجس هست وحرام هست ونباید خورد می گویند: صید حلال است؟!جواب بله!!

یعنی شکاری که همه متفق القول باشند شکارشودویک زبان بگویند صیدحلال است خورده می شود!!

این گونه گراز وحشی مدتهاست درمنطقه خصوصا جنوب فارس شکارمی شود و گوشت و تیغ های آن شبیه جوجه تیغی است و گران است برای همین پرسیدم

سوال دیگراین است جوجه تیغی بزرگ باشد همان خوک است؟!

ببخشید پرسیدم برایم سوال بود ممنون

عرض سلام و احترام مجدد

شاید منظور از این جمله که صید حلال است فعل و عمل صید کردن باشد.

به هر حال با صید کردن یا شکار خوک ، خوک حلال گوشت نمی شود و این کار موجب از بین رفتن حرمت خوردن گوشت آن نیست.

جوجه تیغی همان خوک نیست حتی اگر بزرگ باشد! ولی حکم خوک را دارد.

خواهش می کنم در خدمت شما هستم

در پناه حضرت حق باشید

mozaffary
۱۳۹۵/۰۱/۰۳, ۱۰:۵۴
پس رسما اگر ما پرنده ای را شکار کردیم
مثال من ده تا گنجشک نیاز دارم برای معاش
اگر ده تا زدم به شش تاش نتونستم برسم و با حکم که ارایه شده شش تاش حروم شد
باید ده تا دیگه بکشم تا شاید شش تای دبگه حلال بشه دهتای دیگه رو بریزم دور ؟؟؟

شقایق
۱۳۹۵/۰۱/۰۳, ۱۴:۱۶

سلام استاد جوابش ندین من برم حاج یوسف بیارم جمع و تفریق بزنه واسم..!!

خب بنده ی خدا به اندازه ی معاش و رزق وروزی خدادادی پرنده شکارکن بیشتر می خوایی قناعت پیشه کن :cool::Gol:

رحیل
۱۳۹۵/۰۱/۰۳, ۱۴:۱۷
پس رسما اگر ما پرنده ای را شکار کردیم
مثال من ده تا گنجشک نیاز دارم برای معاش
اگر ده تا زدم به شش تاش نتونستم برسم و با حکم که ارایه شده شش تاش حروم شد
سلام
نه دیگه
اون شش تایی که بهشون نرسیدید پاک هستن
ولی اونایی که بهشون می رسید، اگر وقت به اندازه سر بریدنشون داشته باشید و سر نبرید تا خودشان بمیرند، حرام می شوند.

mozaffary
۱۳۹۵/۰۱/۰۳, ۱۵:۲۴
سلام
نه دیگه
اون شش تایی که بهشون نرسیدید پاک هستن
ولی اونایی که بهشون می رسید، اگر وقت به اندازه سر بریدنشون داشته باشید و سر نبرید تا خودشان بمیرند، حرام می شوند.
مرسی . همینو میخواستم بدونم . دوستان بالاتر ی جواب دیگه داده بودن

منتظرمهدی زهرا
۱۳۹۶/۰۴/۱۴, ۰۹:۳۰
اگر حيوان حلال گوشت وحشي را1 با اسلحه شكار كنند2 با پنج شرط حلال و بدنش پاك است3:
اوّل: آن كه اسلحه شكار مثل كارد و شمشير برنده باشد، يا مثل نيزه و تير، تيز باشد( كه بواسطه تيز بودن، بدن حيوان را پاره كند4 ) و اگر به وسيله دام يا چوب و سنگ و مانند اينها حيواني را شكار كنند پاك نمي شود5 و خوردن آن هم حرام است6 و اگر حيواني را با تفنگ شكار كنند، چنانچه گلوله آن تيز باشد كه در بدن حيوان فرو رود و آن را پاره كند پاك و حلال است و اگر گلوله تيز نباشد بلكه با فشار در بدن حيوان فرو رود و حيوان را بكشد، يا بواسطه حرارتش بدن حيوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن، حيوان بميرد پاك و حلال بودنش اشكال دارد7.
دوم: كسي كه شكار مي كند بايد مسلمان باشد يا بچه مسلمان باشد كه خوب و بد را بفهمد8 و اگر كافر يا كسي كه اظهار دشمني با اهل بيت پيغمبرصلّي الله عليه و آله و سلّم مي كند9، حيواني را شكار نمايد10، آن شكار حلال نيست11،
سوم: اسلحه را براي شكار كردن حيوان به كاربرد و اگر مثلاً جايي را نشان كند و اتفاقاً حيواني را بشكد، آن حيوان پاك نيست و خوردن آن هم حرام است12.
چهارم: در وقت به كار بردن اسلحه نام خدا را ببرد (و چنانچه 13 عمداً نام خدا را نبرد شكار حلال نمي شود14) ولي اگر فراموش كند اشكال ندارد15.
پنجم: وقتي 16 به حيوان برسد كه مرده باشد17، يا اگر زنده است به اندازه سر بريدن آن وقت نباشد18 و چنانچه به اندازه سر بريدن وقت باشد و سر حيوان را نبرد تا بميرد، حرام است19.
1-گلپايگاني، صافي: و يا اهلي را كه وحشي شده...
2-خوئي، فاضل، سيستاني، زنجاني، وحید: و بميرد...
3-مكارم، زنجاني: با پنج شرط (زنجاني: پاك و در نتيجه) حلال است...
4-فاضل: و حيوان بر اثر خونريزي بميرد...
[قسمت داخل پرانتز در رساله آیت الله وحید نیست].
5-بهجت: بنابر أظهر پاك نمي شود...
6-زنجاني: پاك نمي شود و در نتيجه خوردن آن حرام هم است...
فاضل: مگر اين كه آن را زنده پيدا كنند و ذبح كنند و اگر حيواني را با تفنگ شكار كنند، چنانچه گلوله آن انفجاري باشد و به دليل انفجار بدن حيوان را متلاشي كند يا به واسطه حرارتش بدن حيوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن، حيوان بميرد حلال نمي شود. [پايان شرط اول]
7-وحید: پاک و حلال بودنش محل اشکال است...
مكارم: 1- آن كه با اسلحه برنده اي مانند شمشير و كارد و خنجر يا تفنگ و مانند آن باشد خواه گلوله آن تيز باشد يا نه، ولي طوري باشد كه بدن حيوان را پاره كند و از آن خون جاري گردد، ولي اگر به وسيله دام يا چوب و سنگ و مانند آن حيواني را شكار كنند حرام است، مگر اين كه موقعي به حيوان برسند كه هنوز زنده باشد و آن را مطابق آداب شرع سر ببرند...