PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا تحصیل مانع ازدواجه؟

مجذوب
۱۳۸۹/۰۸/۰۹, ۲۰:۳۶
سلام دوستان
میگن تحصیل مانع ازدواجه ونمیشه هردو رو باهم جمع کرد به نظر شما این نظر درسته ؟

کارشناس بحث : مشاور ازدواج

مشاور ازدواج
۱۳۸۹/۰۸/۱۰, ۲۱:۳۹
سلام
مواردی رو به عنوان مانع بودن ازدواج برای تحصیل می شه مطرح کرد مثل اینکه اوایل ازدواج ادم معمولا فکرش مشغول می شه و تا مدتی از درس خوندن میفته یا اینکه بعد ازدواج بخاطر اینکه اگه زنه باید کارهای منزل رو انجام بده و اگه مرده لازمه برای تامین هزینه های زندگی کار کنه، لذا وقتش گرفته می شه و نمی تونه درس بخونه
در مورد مطلب اول که : ادم اوایل ازدواج فکرش مشغول می شه و تا مدتی از درس خوندن میفته، عرض می کنم این درسته که تا مدتها از قبل ازدواج تا بعدش، فکر دختر و پسر مشغول می شه و در کلیه کارهای فکری اونا از جمله درس خوندن اثر می ذاره اما در اینجا چند حرف هست اولا اینکه ایا اگر ازدواج نکنه این مشغولیت فکری رو نداره که با توجه به وضعیت فعلی جامعه باید گفت که اگه اون مشغولیت نیست اما مثلش هست یعنی یه جوون حتی اگر درگیر رابطه و عشق نشه معمولا مشغولیت فکری نسبت به جنس مخالف رو داره ثانیا اگه ازدواج کنه بعد مدتی شدت مشغولیتش کم می شه اما در صورت تجرد بخاطر اینکه احساسات عاطفی و جنسی او ارضا نمی شه همیشه در حالت بر انگیخته باقی می مونه و مانع تمرکز فکرش می شه، ثالثا: می شه ازدواج رو در مقطع زمانی تعطیل درس انجام داد تا اینکه کمتر لطمه بزنه، رابعا: بر فرض که لطمه ازدواج بیشتر باشه باید توجه کرد که لطمه های دیگه تجرد از نظر روحی و جسمی و اخلاقی و دینی، کفه ازدواج رو سنگین تر می کنه و نتیجه این می شه که ازدواج در دوران تحصیل گرچه مقداری کندی در روند درس خوندن ایجاد می کنه ولی از تجرد بهتره
در مورد مطلب دوم که : در ادامه زندگی زنها به خاطر همسر داری و مردها بخاطر اشتغال نمی تونن درس بخونن عرض می کنم، اولا: می تونن ازدواج کنند و تا فارغ التحصیل شدن در عقد بمونن (که البته توصیه می شه که در این دوران رابطه زناشویی کامل با هم داشته باشند تا بخاطر طولانی بودن دوران عقد دچار مشکل نشن)، ثانیا: اگر صورت اول ممکن نیست می تونن با گرفتن واحد درسی کمتر، یا در صورت امکان تغییر شیوه تحصیل، از تمام وقت به نیمه وقت به وظایف دیگرشون برسند و ثالثا: اگر این هم ممکن نیست زن می تونه تحصیلش رو به سالهای بعد موکول کنه یعنی زمانی که خودش در زندگی جا افتاد و همسرش هم تحصیلش تموم شد و در کارش مستقر شد و خلاصه زندگیشون به ثبات رسید، با تقسیم وقت برای کارهای مختلف و تنظیم زمان فراغت، به تحصیل بپردازه خصوصا که روشهای تحصیل غیر حضوری و مجازی هم در حال گسترشه
و اگر برای مرد صورت دوم ممکن نیست چاره ای نیست که مدتی سختی رو تحمل کنه و هم درس بخونه و هم با شغل نیمه وقت تا پایان تحصیل زندگی رو اداره کنه.
شاید بگید: که با شغل نیمه وقت نمی شه زندگی رو اداره کرد، جوابش اینه خدایی که توی قرانش قول داده روزی کسانی رو که ازدواج می کنند بده، براش فرق نداره که شغلش نیمه وقت باشه یا تمام وقت، چون چه بسا درامد همون نیمه وقت به اندازه تمام وقت باشه یا خدا برکتی به همون پول نیمه وقت بده که به اندازه پول تمام وقت برای زندگیشون کار کنه
بنا بر این اگر کسی خواست در دوران تحصیل ازدواج که می تونه طوری برنامه ریزی کنه که هم از موهبت همسر داری بهره مند بشه و هم بتونه تحصیلش رو به سر انجام برسونه

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۸/۱۰, ۲۲:۰۶
سلام دوستان

سلام کاش جنسیت رو ذکر میکردید
چون خیلی فرق بین پسر و دختر دانشجو هست
براتی دختر زیاد مشکلی نیست
البته اگر جوری برنامه ریزی کنه که به زندگیش تداخلی وارد نشه و بهانه دست ...نده
ولی برای پسر هزارتا مشکل بزرگ مثل خدمت سربازی خونه ماشین
کار و....
خدا به داد جوونامون برسه...

ashkan.2tia
۱۳۸۹/۰۹/۰۵, ۱۲:۱۰
سلام

نظر بنده :

ازدواج مانع تحصیل هست طبق مواردی که در بالا گفتند

اما یک همسر خوب و دوست دار پیشرفت می تونه همسرش رو در این راه هدایت کنه و حتی خودش هم تحصیل کنه ( اما همچین زنی خیلی کمه )

در هر زمانی شما بخواین ازدواج کنین اگر مورد بالا نباشه مانع در همه چیز می شه

برای ازدواج تنها فاکتوری که باید بررسی بشه تحصیل نیست ، فاتور های دیگه رو هم بررسی و بعد تصمیم بگیرین
-
در مورد شغل درسته خداوند گفته شما ازدواج کنید روزیتون با من اما

ما نباید مثال اون فردی رو بکنیم که توی خونش نشست و منتظر روزی دهی خدا بود چون دیده بود که روباه معلولی در شبانه روز به روش های مختلف از خدا روزی می گرفت

توی ازدواج احتیاط کنید بلا فاصله با فراهم شدن یک سری فاکتور ها تن به ازدواج ندید

توی این دوره زمونه تفکرات ما به جای اینکه پیشرفت کنه پسرفت می کنه مخصوصا در مورد ازدواج

عقد ماندن و نامزد بودن به عنوان یک فرجه برای آماده شدن شرایط اصلا بحث درستی نیست !!!!

به زبان ساده هست

وگرنه وقتی مجبور شدید برای هر عید یک هدیه برای همسر خود در این دوران بگیرید متوجه می شوید که چقدر هم برایتان مضر است ( این فقط یک مثال بدبینانه بود )
تا وقتی خانواده ها فرهنگ بعضی مسائل رو ندارند جوان ها کاری از دستشان بر نمی آید

پس به جای تحریک جوانان به ازدواج های نا معقول ، تفکر خانواده ها را درست کنید

ْآلاله
۱۳۸۹/۰۹/۰۵, ۱۸:۰۵
سلام دوستان

در مورد خانم ها به نظر من مانعي براي ازدواج نيست البته در صورتيكه خود مرد از درس خوندن خانم حمايت كنه و دركش كنه و مشكلي تو زندگيشون پيش نياد خود من چنين شرايطي داشتم و خداروشكر مشكلي برام پيش نيومد .

ولي در مورد مرد شرايط فرق ميكنه و اگه مرد منبع درآمدي نداشته باشه و نتونه شغلي همزمان داشته باشه براي با هم زندگي كردن و گرفتن عروسي محدوديت وجود داره كه كارشناس مشاوره در رابطه با راهكارهاش توضيح دادند .

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۰۵, ۱۸:۱۹
به اعتقاد من هم خانم ها اگر شئونات را رعایت کنند هیچ مشکلی برای ادامه تحصیل نخواهند داشت بر عکس آقایون هزار تا فکر دارن خرج خونه تهیه مسکن ووو....

زینب_الگوی صبر
۱۳۸۹/۰۹/۰۵, ۲۱:۵۳
ایا تحصیل مانع ازدواجه؟ نه کی گفته همچین حرفیو به نظر من هیچم تحصیل مانع ازدواج نیست خیلی از ازدواجها در حین تحصیل صورت میگیره همین دانشجویان دخترو پسر عزیز در دانشگاه با هم اشنا میشنو گلیلیلی:biggrin: تازه 4سال هم در یک کلاس خوب خوب با خصوصیات همدیگه اشنا میشنو دوباره گلیلیلی:biggrin:
راستشو بخوایین قضیه من برعکس این پرسش شد یعنی ازدواجم مانع تحصیلم شد اما شکر خدا دوباره دارم ادامه میدم البته با تمام سختیا مشکلاتش برام دعا کنید

زینب_الگوی صبر
۱۳۸۹/۰۹/۰۵, ۲۲:۰۶
خدایی که توی قرانش قول داده روزی کسانی رو که ازدواج می کنند بده، براش فرق نداره که شغلش نیمه وقت باشه یا تمام وقت، چون چه بسا درامد همون نیمه وقت به اندازه تمام وقت باشه یا خدا برکتی به همون پول نیمه وقت بده که به اندازه پول تمام وقت برای زندگیشون کار کنه
بنا بر این اگر کسی خواست در دوران تحصیل ازدواج که می تونه طوری برنامه ریزی کنه که هم از موهبت همسر داری بهره مند بشه و هم بتونه تحصیلش رو به سر انجام برسونه

درسته که خدا تو قرانش وعده روزی داده اما بعضیا ماشالله توقعاتشون اونقدر زیاده که بنده خدا همسرش نمیتونه از پسش بر بیاد
واقعا بنده هایی که همیشه شاکر خدا هستند یعنی به کمترین هم راضی هستند اون وقته که خدا در رحمتش رو ، حسابی به روش باز میکنه

پس بازم برمیگرده به خود بنده

مسافر!
۱۳۹۲/۰۸/۲۹, ۱۱:۳۳
سلام
با اطمینان 99%میگم تحصیل مانعه ازدواجه( البته نظر شخصیه، تجربه ثابت کرده):Gol:

mohsen
۱۳۹۲/۰۸/۲۹, ۱۲:۲۸
والا چی بگم نظر شخصیم اینه که آدم اگه هر کاری رو با برنامه ریزی و انگیزه و البته مهمتر از همه فرار از تنبلی انجام بده توش موفق میشه مثل همین ازدواج اگه شما خانم باشی می تونی وقتت رو جوری تنظیم کنی که هم به کارهای خونه و ازدواج وشوهرت برسی هم به درس و دانشگاه اگه هم پسر باشی باید درست برنامه ریزی کنی که هم به کار و کاسبیت برسی هم به درس و دانشگاهت و هم به کارهای مربوط به ازدواج و همسرت. نتیجه اینکه ازدواج مانعی محسوب نمیشه ولی خوب یک مقدار تحصیل رو تحت الشعاع خودش قرار میده و ممکنه کیفیت تحصیل رو پایین بیاره البته تمام اینا به ظرفیت و توانایی ذهنی و جسمی خود آدم بستگی داره مثلا یکی که 4 ،5 ساعت خواب در شبانه روز براش کافیه قطعا وقت بیشتری برای بقیه کاراش داره یا یکی که استعداد و هوش تحصیلی زیادی داره قطعا با گذاشتن وقت کمتری می تونه به تمام درساش برسه .
نتیجه اینکه برای انجام چند کار به طور هم زمان باید اول ببینیم آیا از همه نظر تواناییش رو داریم یا نه.

خادمة المهدی
۱۳۹۲/۰۸/۲۹, ۱۷:۰۳
سلام

تحصیل نه تنهامانعی برای ازدواج نیست بلکه وسیله رشدزن وشوهرهم هست

البته مشروط براینکه زن وشوهروظایف اصلی خودرافراموش نکنند.

زندگی خانوادگی بسیارمهمترازتحصیل است ونبایدآن راقربانی تحصیل کرد.

یک خانواده تحصیلکرده نقش مهمی رادرپیشرفت جامعه ایفامی کند.

البته تحصیل بایدبابرنامه ریزی همراه باشد.

مسافر!
۱۳۹۲/۰۸/۲۹, ۱۹:۱۵
تحصیل نه تنهامانعی برای ازدواج نیست بلکه وسیله رشدزن وشوهرهم هست

وقتی میگم تحصیل مانعه ازدواجه منظورم اینه اصلا ازدواجی صورت نمیگیره که بخواد بعدش وسیله رشد زن و مرد بشه:Gig:

خادمة المهدی
۱۳۹۲/۰۸/۲۹, ۱۹:۵۳
وقتی میگم تحصیل مانعه ازدواجه منظورم اینه اصلا ازدواجی صورت نمیگیره که بخواد بعدش وسیله رشد زن و مرد بشه:Gig:

افرادزیادی درحین تحصیل ازدواج میکنند

فقط تحصیل سن ازدواج رابالاتربرده است ومانع نیست

دردنیای پیشرفته امروزتحصیل نکردن کاردرستی نیست وبه ضررمردوزن است.

minaaa
۱۳۹۲/۰۸/۳۰, ۱۲:۴۸
سلام دوستان

به نظر من اینطور نیست
من سال اول کارشناسی بودم که ازدواج کردم و شوهرم دانشجوی ارشد بود، الان من فوق لیسانس را تمام کرده ام و شوهرم به زودی دکتری را تمام میکند، درسته که کمی سخته ولی وقتی در این سختی یک همراه مطمئن داشته باشید سختی ها آسان میشود

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۹/۰۷, ۱۲:۰۹
طولانی شدن دوران تحصیل مانعی برای ازدواج
http://media2.afsaran.ir/siYKgFB_525.jpg

http://media2.afsaran.ir/tsi1LlBS_36 (http://www.afsaran.ir/user/profile/hejabefaf)از آنجایی که در حال حاضر تعداد زیادی از جوانان ایرانی به دانشگاه می روند و دوران تحصیل تقریباً از 12 سال به 16 سال رسیده است، طبیعی است که این گروه دیرتر به استقلال شغلی و مالی می رسند. تا چند سال پیش تعداد زیادی از دختران زمانی که تحصیلات دبیرستانی خود را به پایان می رساندند، ازدواج می کردند و بسیاری از پسران هم بعد از گرفتن دیپلم جذب بازار کار شده و به حرفه مورد علاقه شان می پرداختند. اما اکنون به دلیل مسایلی چون رواج مدرک گرایی، نیاز به تخصص بالاتر برای یافتن شغل مناسب، کمبود امکانات شغلی برای جوانان پس از فراغت از تحصیل، چشم و هم چشمی خانواده در زمینه تحصیلات فرزندان و... طیف وسیعی از جوانان خواهان ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) هستند. ادامه تحصیل به خودی خود منافاتی با ازدواج ندارد. بسیاری از افراد موفق بعد از ازدواج به تحصیل خود ادامه داده اند و این مورد به ویژه در مورد زوجینی که با هم درس می خوانند مشهود است. اما ادامه تحصیل در سنین بالا پیامدهایی دارد که می تواند روی تصمیم جوانان در مورد ازدواج تأثیر بگذارد. یکی از مواردی که ادامه تحصیل را به صورت مانعی برای ازدواج درمی آورد، شاغل نبودن دانشجویان است. جوانانی که در حال تحصیل در دانشگاه (به ویژه در مقاطع تکمیلی) هستند، معمولاً به بلوغ شناختی لازم برای ازدواج دست یافته اند، اما بلوغ اقتصادی آنها به دلیل اشتغال به تحصیل به تأخیر افتاده است.

پیشنهاد: با توجه به اینکه ازدواج های دانشجویی توسط دولت ترغیب می شود، تخصیص اماناتی نظیر وام های دانشجویی ازدواج، فراهم کردن مسکن ارزان برای دانشجویان متأهل، فراهم کردن امکان اشتغال و... می تواند به پیشرفت این طرح کمک کند. از طرف دیگر لازم است که خانواده ها نیز در حد توان، فرزندان جوان خود را از نظر مالی حمایت کنند. در میان گذاشتن شرایط با طرف مقابل نیز موجب می شود که وی با آگاهی وارد زندگی مشترک شده و بهتر با کاستی های اول زندگی کنار بیاید.

خادم الزینب
۱۳۹۲/۰۹/۰۷, ۱۵:۵۰
آيا ادامه تحصيل مانع ازدواج است؟ (http://noorportal.net/Consultation/view-48.aspx)

طرح سوال :

با توجه به فوايد ازدواج و آثار فراوانِ تسريع در ازدواج، بايد گفت كه نه تنها ازدواج مانع تحصيل نمي‌شود، بلكه باعث

رشد و بالندگي و شكوفائي استعداد انسان مي‌گردد و انگيزة جوان را براي ادامة تحصيل دو چندان مي‌كند و

احساس مسئوليت را در او تقويت نموده و باعث جدّيت وتلاش بيشتري مي‌گردد و از طرف ديگر باعث حفظ دين و

ايمان و آبروي اجتماعي اش مي‌گردد و انسان را به خدا و معنويات بيشتر نزديك مي‌كند و ديگر اينكه از نظر فقهاء و

شرع مقدس اگر كسي به همسر احتياج داشته باشد و بدون آن به حرام بيفتد، واجب است كه ازدواج كند و

همسري برگزيند، و نگران رزق و روزي هم نباشد كه خداوند خودش تضمين فرموده است. قرآن كريم مي‌فرمايد:

«براي جوانان بي‌همسر و ازدواج نكرده، همسري انتخاب كنيد و اگر فقير باشند خداوند به فضل خود آنان را غني

مي‌سازد (يعني فقر مانع ازدواج نشود) به درستي كه خداوند توسعه دهندة داناست.(1)

تذكر: ازدواج در صورتي مانع تحصيل خواهد بود كه:

1- فردي كه براي ازدواج انتخاب مي شود ما را همراهي نكند.
2- برنامه ريزي صحيحي صورت نگرفته باشد.

پي نوشت:
1. نور، 32

حکمت
۱۳۹۲/۰۹/۰۷, ۱۵:۵۳
با نام الله

http://www.askquran.ir/member75940-albums1516-33185.png

کارشناس بحث: استاد امیدوار

امیدوار
۱۳۹۲/۰۹/۱۱, ۱۰:۴۱
بسمه تعالی
با عرض سلام و تحیت محضر همه عزیزان
در اینجا با دو سوال مواجهیم:
الف) آیا ازدواج مانع تحصیل می شود؟
ب) آیا تحصیل مانع ازدواج می شود؟

در پاسخ لازم است توجه شود؛
1- همانگونه که مورد اشاره برخی از عزیزان قرار گرفت، این موضوع (با هر دو فرض آن) به شرایط افراد و همچنین ویژگیهای همسر مورد انتخاب بستگی دارد.
2- لازم است معنای مانع بودن، به صورت شفاف تبیین شود. گاهی مانع بودن به معنای مواجه شدن با تاخیر در ازدواج است و گاهی اوقات به معنای ناموفق بودن در ازدواج است. به نظر می رسد مانعیت به معنای اول، در مواردی غیر قابل انکار است و لااقل در برخی موارد بهانه ادامه تحصیل، مانع ازدواج شده است. اما معنای دوم به راحتی قابل اثبات نیست.
3- در مواردی که ازدواج فرد، در موقعیتی اضطراب زا یا همراه با مشغولیت فکری ( حاد و نه معمولی) رقم خورده است، پیش بینی می شود، که این اضطراب ازدواج را از خود متاثر کند. بنابراین در موقعیتهایی مانند تلاش برای موفقیت در کنکور، یا امتحان جامع و...که شخص درگیری ذهنی دارد ازدواج توصیه نمی شود، بلکه لازم است یا پیش از این موقعیت ازدواج کند و یا بعد از آن.
4- دوره نامزدی و عقد می تواند به علت ایجاد وابستگی و تجربه ای جدید، برای دوره ای تمرکز تحصیلی فرد را به هم بزند، اما این ویژگی بعد از مدتی برطرف خواهد شد.
5- اگر قرار باشد ادامه تحصیل را عاملی برای تاخیر در ازدواج بدانیم،این بهانه برای آقایان نسبت به بانوان، منطقی تر است، چرا که آقایان تحصیل را مقدمه ای برای اشتغال و در پی آن مدیریت مخارج زندگی می دانند. بنابراین پیشنهاد می شود که دختر خانمها، به بهانه ادامه تحصیل فرصتهای خوب ازدواج را از دست ندهند و در صورت اصرار بر ادامه تحصیل، با خواستگار خود این موضوع را شرط کنند.
6- اگر کسی ادامه تحصیل را اولویت اول خود بداند، برای ازدواج امادگی لازم را ندارد.

با تشکر
و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمین

mohaddese18
۱۳۹۲/۰۹/۱۱, ۱۱:۰۷
نخیرم!!!!این دو تا مقوله بهم اصلا ربط ندارن!!!!!!!!

کیمیای محبت
۱۳۹۲/۱۰/۱۵, ۲۳:۴۰
آیا ادامه تحصیلات دانشگاهی موجب تاخیر در ازدواج میشود یا خیر؟
این موضوع در این برهه از زمان ما خیلی اهمیت دارد.
با توجه به واقعیات موجود بحث ادامه پیدا خواهد کرد.

تبسم
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۰۱:۵۲
نخیرم!!!!این دو تا مقوله بهم اصلا ربط ندارن!!!!!!!!

واسه من یکی که ربط داشتن
:khejalat:

غریبه تنها
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۰۷:۱۴
به نظر من این دو مقوله کاملا از هم جدا هستند اما گاهی افراد برای فرار از تصمیم گیری در امر ازدواج ،تحصیل را بهانه ای برای ازدواج نکردن قرارمیدهند

حاتمی
۱۳۹۲/۱۲/۱۲, ۲۱:۴۳
در کتاب «پرسش هاي شما، پاسخ هاي آيت ا... العظمي بهجت» نقل شده که از ايشان درباره درس خواندن خانم ها و به دانشگاه رفتنشان سوال شد که آيا با اين امر موافقيد؟

http://img1.tebyan.net/Medium/1392/11/525cb04ea1bb4c15b75b3aa3420c7524.jpg
آيت ا... بهجت در پاسخ به اين سوال فرمودند:
«ما دليلي نداريم که زن را از آموختن علم محروم کنيم، علاوه بر اين که: «طلب العلم فريضه لکل مسلم و مسلمه» بحارالانوار ج۱- ص۱۷۷، يعني علم آموزي بر هر مرد و زن مسلمان واجب است اگر علم آموختن توسط محارم باشد اولي است. مهم آن است که مراعات واجبات را کنند. بعضي وقت ها که زن از خانه براي درس بيرون مي رود؛ نمي داند چگونه برود و برگردد. البته مردها هم همين طورند که بايد مراعات واجبات را بکنند، مثل زن ها . علم حيات است مگر مي شود زن را از حيات محروم کرد؟

sahifeh
۱۳۹۲/۱۲/۱۳, ۰۰:۰۷
من از یه دید متفاوت به این مسئله میپردازم که :
اصلا همچین چیزی نیست که تحصیل مانع ازدواج نیست وبالعکس ازدواج هم مانع تحصیل نیست اما جوونای الان اصلا از این قضیه درست استفاده نمیکنن .(این تجربه من در اطرافیانم هست)
در این دودسته مشکلات عدیده ای وجود دارد
اونایی که تحصیل و مانع ازدواج میدونن و به تحصیلات ادامه میدن در صورتی که سن ازدواجشون میگذره ومشکلات پس از ان...........:Labkhand:
اونایی که ازدواج میکنن و تازه میخوان تحصیل کنن (البته من مخالفش نیستم اما یه مشکلی هست )که وقتی چند سال به درس گذروندن ...حالا بعد از 4 یا پنج سال می خوان بچه دار شن اما تو نسل ما با این همه مشکل تغذیه ای و هوا و اشعه های موجود ...این اتفاق نمیوفته و کار به دوا و درمون میکشد:Motehayer:

کیمیای محبت
۱۳۹۳/۰۱/۲۴, ۱۵:۵۴
http://img1.tebyan.net/Medium/1393/01/e265ed0668cf442eb17f9f950e06c0ae.jpg

بهترین
۱۳۹۳/۰۱/۲۴, ۲۲:۵۷
به نظر من هیچکدام نمی تواند مانعی برای یکدیگر باشد تحصیل که دست خود فرد است فرض کنید آقا یا خانمی که می خواهد تحصیل کند و علاقه به ادامه تحصیل دارد تحصیلش را ادامه میدهد و اگه خواست ازدواج کند که شرایطش را می سنجد و با فکر و برنامه ریزی درست حل می شود مگر اینکه فرد بخواهد بهانه بیاورد که این موضوع معمولا برای خانمها پیش می آید اگر افراد قانع باشند چه دختر و چه پسر اگرتوقعات آنچنان از یکدیگر نداشته باشند می توانند زندگی ساده ای را در دوران دانشجویی شروع کنند و به ادامه تحصیل نیز بپردازند در غیر این صورت که بعد دکتری ان شاءا....

حالا در مورد بعدی که آیا ازدواج مانع ادامه تحصیل هست یا نه باز هم بنده اعتقاد دارم خیر چون اگر ادم از ابتدای ازدواج همراه خوبی برگزیند نه تنها در ادامه تحصیل به مشکل برنمیخورد بلکه به بالاترین رتبه ها هم می رسد فقط با اندکی تلاش بیشتر اینطوری هم زن و هم مرد قدر زندگیشان را بهتر و بیشتر می دانند چون با هم بالا رفتند و و با هم بزرگ شدند .

سلمان فارسی
۱۳۹۳/۰۱/۲۵, ۰۰:۱۳
سلام!!!
به نظر من خیلی ها تفاوت خیلی چیزها را نمی دانند وبعضی ها اصلا نمی دانند آیا واقعا تحصیلات مانع ازدواجه؟؟؟

Nejatam
۱۳۹۳/۰۴/۱۷, ۰۰:۰۳
سلام
فکر می کنم اگر هنگام تحصیلات ازدواج کنم خرجی اضافی بر دوش خانواده می افتد.
می دانم این سوالم شاید مربوط نباشد اما
چنانچه خداوند وعده ی روزی را برای کسانی که ازدواج می کنند داده است
چطور خانواده هایی هستند که بخاطر مشکل اقتصادی و مالی در خطر طلاق هستند؟

مریم
۱۳۹۳/۰۴/۱۷, ۰۴:۲۱
با سلام و عرض احترام

زندگی که صرفاً تاهل و خواب و خور نیست !

تحصیل علم به هر شکلی لازمه ی زندگی هدفمند ست .

پس اینکه تحصیل مانع ازدواج و یا ازدواج مانع تحصیل باشد سخن عجیبی ست .

در واقع نگاه ما به زندگی صحیح نیست گرنه تاهل اگر با تحصیل علم باشد ارزشی صدچندان خواهدداشت .

مریم
۱۳۹۳/۰۴/۱۷, ۰۴:۳۵
چنانچه خداوند وعده ی روزی را برای کسانی که ازدواج می کنند داده است
چطور خانواده هایی هستند که بخاطر مشکل اقتصادی و مالی در خطر طلاق هستند؟

سلام به شما

نکته ای که باید به اون توجه کرد اینه که هر مردی که اقدام به ازدواج میکنه ابتدا باید مشغول به کار بشه

زندگی باید با دور اندیشی شروع بشه و اینکه بگیم خدا این طور کرد و آنطور کرد به جا نیست

خداوند به انسان قدرت تفکر داده برای همین که بدون تفکر حرکت نکند وشما در مسائل مختلف هم باید به عقل متوسل شوی و در جایی که عقل عاجز بود به استخاره متوسل شوید

زندگی هم شوخی نیست اگر با تدبیر حرکت شود موانع هموار میشود ،امّا نفس کشیدن هم اگر هدفمند باشد بدون مشکل نیست .

بزرگوار مشکلات اقتصادی و مالی عامل اصلی طلاق ها نیست

عامل اصلی در حرکت ابتدایی ست ،وقتی برخی فقط می خواهند ازدواج کنند و به شناخت و هماهنگی اولیه در امر ازدواج نرسیده اند و صرف آداب ظاهری ازدواج، زیر یک سقف میروند

بنایی که گذاشته اند چون لانه ی پرندگان با نسیمی ویران میشود .

عوامل اقتصادی یکی از بهانه هاست .

بماند که این نگاه مسئولیت دولت اسلامی را در ایجاد بستر مناسب برای کار و رشد اقتصادی برای جوانان کم که نمیکند هیچ بلکه افزون میکند .

Nejatam
۱۳۹۳/۰۴/۲۱, ۲۱:۵۳
سلام به شما

نکته ای که باید به اون توجه کرد اینه که هر مردی که اقدام به ازدواج میکنه ابتدا باید مشغول به کار بشه

زندگی باید با دور اندیشی شروع بشه و اینکه بگیم خدا این طور کرد و آنطور کرد به جا نیست

خداوند به انسان قدرت تفکر داده برای همین که بدون تفکر حرکت نکند وشما در مسائل مختلف هم باید به عقل متوسل شوی و در جایی که عقل عاجز بود به استخاره متوسل شوید

زندگی هم شوخی نیست اگر با تدبیر حرکت شود موانع هموار میشود ،امّا نفس کشیدن هم اگر هدفمند باشد بدون مشکل نیست .

بزرگوار مشکلات اقتصادی و مالی عامل اصلی طلاق ها نیست

عامل اصلی در حرکت ابتدایی ست ،وقتی برخی فقط می خواهند ازدواج کنند و به شناخت و هماهنگی اولیه در امر ازدواج نرسیده اند و صرف آداب ظاهری ازدواج، زیر یک سقف میروند

بنایی که گذاشته اند چون لانه ی پرندگان با نسیمی ویران میشود .

عوامل اقتصادی یکی از بهانه هاست .

بماند که این نگاه مسئولیت دولت اسلامی را در ایجاد بستر مناسب برای کار و رشد اقتصادی برای جوانان کم که نمیکند هیچ بلکه افزون میکند .

سلام
تا آنجایی که من خواندم مرد باید بالقوه شغل داشته باشد ، نه الزاماً بالفعل.
لذا نمی توان گفت بیکاران حق ازدواج ندارند.
البته این صحبت ها ی من مال گذشته است. چون ترجیه میدهم مهمترین چیز ها برای من دروسم باشد تا همسر و فرزند "نداشته" ام.

مریم
۱۳۹۳/۰۴/۲۲, ۰۹:۲۶
سلام
تا آنجایی که من خواندم مرد باید بالقوه شغل داشته باشد ، نه الزاماً بالفعل.
لذا نمی توان گفت بیکاران حق ازدواج ندارند.
البته این صحبت ها ی من مال گذشته است. چون ترجیه میدهم مهمترین چیز ها برای من دروسم باشد تا همسر و فرزند "نداشته" ام.

با سلام و احترام

بله هر فردی مختار ست در هر شرایطی اقدام به ازدواج کند و جبری وجود ندارد

اینجا صحبت از پیشگیری از عوارض ست

اویی که بالقوه شاغل ست بالقوه متاهل هم هست !چرا دردسر!؟

همه بالقوه قابلند امّا توانایی موارد بالفعل ست ،البته در انتهای پست قبل عرض کردم که به جهت اهمیت استقلال مالی ،

دولت اسلامی باید بستر را برای اشتغال سالم ایجاد کند

شغلی که امنیت داشته باشد و شغلی که ایجاد امنیت کند

وقتی بستر نباشد فرد از هر مسیری را را برای تامین اقتصادی طی میکند و اینطور محیط جامعه به سوی عدم سلامت حرکت میکند .

بله خوب شما میتوانید اولویت ( به قول خودتان ارجح بودن)را به تحصیل بدهید ،حقیر هم نظری دادم.

تصور نمیکنید وقتی فردی استقلال مالی نداشته باشد حتی تحصیل هم مشکل خواهد بود .

Nejatam
۱۳۹۳/۰۴/۲۲, ۱۲:۵۲
سلام علیکم
فرد بالقوه متأهل، نمی تواند نیاز های خود از ازدواج را بر آورده کند.
رسیدن به امنیت و ثبات شغلی، ممکن است مدت نامعلومی بطلبد. در این مدت فرد مجرد بماند؟ تجرد بیکاران عوارضی ندارد؟

اما پشت ماجرای من چنین است:
امام جمعه ی ما در اثناء درس احکام به من گفتند، باید تا پایه ی 9 مجرد بمانم. طلاب اعتراض کردند، ایشان گفتند تا پایه ی 6. حقیقت این است که من بعد از ازدواج بین سه چیز هستم: 1- کار، 2-زندگی3- درس
در این شرایط ممکن است درس را فدای کار و زندگی کنم. یا کار را فدای زندگی و درس. نهایتاً مجبورم زندگی را فدای کار و درس کنم. وقتی همسری نباشد، نیاز من به کار کاهش میابد، پس می توانم بیکار مشغول درس باشم.

مریم
۱۳۹۳/۰۴/۲۳, ۱۲:۳۷
سلام علیکم
فرد بالقوه متأهل، نمی تواند نیاز های خود از ازدواج را بر آورده کند.
رسیدن به امنیت و ثبات شغلی، ممکن است مدت نامعلومی بطلبد. در این مدت فرد مجرد بماند؟ تجرد بیکاران عوارضی ندارد؟

با سلام و عرض ادب

تشکّر میکنم ،دقیقاً همین ست یعنی موردی که بالقوه باشد نیاز را برطرف نمیکند

پس شما خودپاسخ خود را دادید

اشتغال بالقوه هم رفع نیاز مادی و ایجاد امنیت و بستر مناسب برای رشد و تعالی ست را نخواهد کرد .

موفق باشید.

Nejatam
۱۳۹۳/۰۴/۲۳, ۱۶:۱۸
با سلام و عرض ادب

تشکّر میکنم ،دقیقاً همین ست یعنی موردی که بالقوه باشد نیاز را برطرف نمیکند

پس شما خودپاسخ خود را دادید

اشتغال بالقوه هم رفع نیاز مادی و ایجاد امنیت و بستر مناسب برای رشد و تعالی ست را نخواهد کرد .

موفق باشید.

سلام علیکم

می توان با طولانی تر کردن دوران نامزدی و پشتیبانی خانواده ها "موقتاً" اشتغال را به تاخیر انداخت. و به درس یا مسائلی از این قبیل پرداخت. به نظر حقیر ازدواج آسان فقط به معنی پایین آوردن مهریه، مخارج جشن، و جهیزیه، نیست.

مریم
۱۳۹۳/۰۴/۲۴, ۲۲:۱۲
سلام علیکم

می توان با طولانی تر کردن دوران نامزدی و پشتیبانی خانواده ها "موقتاً" اشتغال را به تاخیر انداخت. و به درس یا مسائلی از این قبیل پرداخت. به نظر حقیر ازدواج آسان فقط به معنی پایین آوردن مهریه، مخارج جشن، و جهیزیه، نیست.

سلام و عرض احترام

بله می شود ، البته این بسته به شرایط خانوادگی طرفین و پاره ی موارد دگر دارد.

به امید خدا

دلواپس
۱۳۹۳/۰۴/۲۴, ۲۲:۲۵
تحصیل، مانع ازدواج نیست ولی ازدواج، مانع تحصیله، مگر در موارد بسیار اندک!

مریم
۱۳۹۳/۰۴/۲۴, ۲۲:۳۴
تحصیل، مانع ازدواج نیست ولی ازدواج، مانع تحصیله، مگر در موارد بسیار اندک!

بله ،البته تا تعبیر ما از تحصیل چه باشد!

دلواپس
۱۳۹۳/۰۴/۲۴, ۲۲:۴۸
بله ،البته تا تعبیر ما از تحصیل چه باشد!
مانعیت ازدواج برای کسب علم، گفته بزرگان است. این واقعیتی‌ست غیرقابل انکار

البته مشخص است که این گفته آنها امروزه کمتر مصداق واقعی‌ای دارد. چون نه تحصیل تحصیل است و نه محصل محصل!