PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حق الناس

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۸/۱۲, ۲۰:۵۵
اگر کسی در کودکی بنا به نادانی ورفتار بچگانه حقی از مغازه داری رانداده باشد چه حکمی دارد؟
اگر این کار او خیانت به اعتماد مغازه دار باشد چطور؟
شنیدم حق الناس مهمترین مطلبی است که خداوند هرگز نخواهد بخشید مگر به رضایت صاحب حق...

کارشناس بحث : پاسخگوي احکام

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۰۰:۴۱
به نام خدا و سلام بر شما محمد حسام گرامی
وقت بخیر

بسیار عذر بابت تاخیر در پاسخ به این سوال... متاسفانه از قلم افتاده بود و فراموش کرده بودم پاسخ بدم. امیدوارم از این بابت ببخشید.

ابتدا بخش دوم سوالتون رو عرض می کنم و بعد قسمت اول

...شنیدم حق الناس مهمترین مطلبی است که خداوند هرگز نخواهد بخشید مگر به رضایت صاحب حق...

بله، همینطور هست.

حق الناس در اسلام از اهمیت ویژه اى برخوردار است و باید خیلى در آن دقت شود؛ چه این كه در روایات آمده كه خداوند از حقوق خودش با توبه گذشت مى كند؛ ولى حق الناس آن قدر مهم است كه تا صاحب حق راضى نگردد، بخشیده نمى شود.

بلى در مورد برخى افراد (مثل شهدا) گفته اند: اگر حق الناسى بر عهده آنها باشد و شهید شود؛ خداوند به نحوى صاحب حق را راضى مى كند، اما براى دیگران چنین استثنایى در كار نیست.

در اهمیت حق الناس، گفته شده كه:

اگر حق الناس با واجبى كه وسعت دارد (مثل نماز) معارض شد، اوّل باید آن حق ادا گردد، سپس نماز خوانده شود و اگر با امر مستحبى یا مكروهى روبرو شد، باید حق الناس را مقدم داشت. در هر صورت در هیچ حالى نمى توان حق الناس را ترك كرد.

حضرت علی علیه السلام در اهمیت حقوق مردم می فرمایند:

سوگند به خدا اگر تمام شب را بر روی خارهای سعدان (خار سه شعبه و گزنده) به سر ببرم و یا با غل و زنجیر به این سو و آن سو کشیده شوم، خوش تر دارم تا خدا و پیامبرش را در روز قیامت، در حالی ملاقات کنم که به بعضی از بندگان خدا ستم نموده و به ناحق چیزی از اموال عمومی را غصب کرده باشم.

در نهج البلاغه آمده است که آن حضرت به مأمور جمع آوری مالیات در مورد مراعات حقوق مردم اینگونه سفارش فرموده است:

در مسیر راه، هیچ مسلمانی را نترسان یا با زور و قلدری از زمین او عبور نکن. و افزون تر از حقوق الهی از او مگیر، و هر گاه به قبیله ای رسیدی در کنار آبشان فرود آی و وارد خانه کسی از آنها مشو...

تا آنجا که فرمود: پس به آنها سلام کن و در سلام و مهربانی کوتاهی نکن سپس می گویی ای بندگان خدا مرا ولی خدا و جانشین او به سوی شما فرستاده، تا حق خدا را که در اموال شما است تحویل گیرم، آیا در اموال شما حقی است که به نماینده او بپردازید؟

اگر کسی گفت: نه، دیگر به او مراجعه نکن، و اگر کسی پاسخ داد آری، همراهش برو بدون اینکه او را بترسانی، یا تهدید کنی...

البته آنچه گفته شد در جایى است كه حق الناس جنبه مالى داشته باشد؛ اما اگر حق از قبیل غیبت، تهمت و ... باشد؛ در صورتى كه ممكن است و مفسده مهم ترى پیش نمى آید باید رضایت آن شخصى كه از او غیبت شده، جلب گردد.

اما اگر گفتن موجب مفسده مهم ترى بشود (مثلا باعث خونریزى یا زد و خورد و یا نزاع و اختلاف شدید بشود) در این صورت لازم نیست به آن شخص گفته شود، بلكه هر وقت به یاد آن غیبت و تهمتى كه به او زده شده افتاد، لازم است برای او طلب مغفرت کند.

برخی هم گفته اند به طور مطلق اگر شخص غیبت شونده از غیبت شما مطلع نیست به او چیزی نگویید، بلکه به همین استغفار و طلب خیر برای او اکتفا کنید.

--------------

در این مورد صحبت بسیار هست...

مقاله ای خلاصه، و در عین حال مفید و جامعی در خصوص حق الناس و اهمیت آن از استاد شیخ حسین انصاریان داشتم که در کتابخانه آپلود کردم.

می توانید از این لینک دریافت کنید:

http://www.askquran.ir/downloads.php?do=file&id=4069

حاوی احادیث و حکایات زیبا و آموزنده ای است که امیدوارم برای خود بنده هم سرمشق و الگو باشد.

.

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۴:۴۷
واقعا لطف کردید ممنون
اون مقاله را حتما مطالعه میکنم بعد از مطالعه اگه اشکالی نداشته باشه سوالی پیش اومد ازحضورتون میپرسم
یه دنیا ممنون...

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۵:۲۵
كسي كه حق مؤمني را حبس كند، خداوند وي را در قيامت پانصد سال سر پا نگاه مي دارد، در حدي كه از رگ هايش خون بريزد، سپس يك منادي از جانب حق ندا كند، اين ستمگري است كه حق مؤمن را حبس كرده، آن گاه به مدت چهل روز او را توبيخ كنند، سپس به آتش ببرند

محضر مقدس ولي امر رسيد، عرضه داشت : اگر اجازه بفرماييد دوستم نيز خدمت شما برسد، حضرت فرمود : او لايق ديدار من نيست ; زيرا در راه سفر به مكه به زمين گندم زاري رسيديد، او يك دانه گندم از خوشه چيد براي اين كه ببيند گندم رسيده يا هنوز خام است، پس از بررسي كردن، آن يك دانه گندم را به همان زمين انداخت، كسي كه بدون اذن صاحب مال به مال دست درازي كند لايق ديدار حجت خدا نيست ! !

استاد وای به حال من......
من این کار را زیاد کردم مخصوصا توی سیزده به در ها یا وقتی به روستای پدریم میریم یه وقتایی از درخت سرراهمان که میدانیم زمین شخصی است بنا به هوس میوه میکنیم ولی من هیچوقت به صاحب زمین توجه نداشتم
در مورد اون خلال که نوشته بودید هم همینطور چکار کنم این طور باشه که بیچاره میشم روز قیامت منو باش دلم خوش بود همین مغازه دار تنها کسیه که حقش را خوردم تورو به خدا راهنماییم کنید چکار کنم.....
تازه من دسترسی به مغازه دار نداشتم
سالهای سال با فکر این گناهم زندگی کردم و نمیدانستم باید چکار کنم این اواخر که سرم به سنگ خورد و به خودم اومدم

پرس وجو کردم گفتن باید به صندوق صدقات بیاندازی مبلغ زیادی نبود پول 2تا پفک بود که به نرخ روز 2برابرش رو انداختم اما من علاوه بر مال شخص از اعتمادش هم سوء استفاده کردم غرامت اعتمادش را که نمیتونم تو صندوق بندازم به خودشم دسترسی ندارم حالا بگید چکار کنم در مورد مثال دومی هم که نوشتم من اینکار را زیاد انجام دادم اما به ولله قسم نمیدونستم کندن یه خوشه یا دانه گندم همچین جرم سنگینی داره...
............کمک...........

kabootare haram
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۹:۰۲
ميگن كه اگر به صاحب حق دسترسي نداريد برايش از خداوند همواره طلب مغفرت كنيد. اگر حقوق مادي از او ضايع كرديد صدقه بديد. بازم خوش به حال شما كه يادتونه حق چه كسي رو ضايع كرديد . منه بدبخت كه يادم نيست تو اين بيست و اندي سال عمر ، حق چند نفر رو ناحق كردم چيكار كنم ؟
نااميدي از رحمت خدا كفره ولي جدا اين يه مورد ديگه خيلي اساسيه.

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۲۱:۴۵
مقاله استاد را حتما مطالعه کنید...
گریه تون میگیره من که کلی به مردم بدهکارم با این حساب....

محمد طه
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۱:۲۲
ميگن كه اگر به صاحب حق دسترسي نداريد برايش از خداوند همواره طلب مغفرت كنيد. اگر حقوق مادي از او ضايع كرديد صدقه بديد. بازم خوش به حال شما كه يادتونه حق چه كسي رو ضايع كرديد . منه بدبخت كه يادم نيست تو اين بيست و اندي سال عمر ، حق چند نفر رو ناحق كردم چيكار كنم ؟
نااميدي از رحمت خدا كفره ولي جدا اين يه مورد ديگه خيلي اساسيه.

با چشمی پر ز اشک می نویسم
خدایا الامان الامان الامان ....العفو العفو العفو.......

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۱:۳۱
اگر کسی در کودکی بنا به نادانی ورفتار بچگانه حقی از مغازه داری رانداده باشد چه حکمی دارد؟
اگر این کار او خیانت به اعتماد مغازه دار باشد چطور؟

با عرض سلام مجدد خدمت شما و همه دوستان
در ادامه صحبت قبلی، در پاسخ به این سوالتون عرض شود که:

درست هست که انسان تا وقتی به سن تکلیف نرسیده واجب و حرام برای او معنایی ندارد و تکلیفی بر او نیست، ولی والدین موظف هستند اگر فرزند خسارتی به کسی وارد کرد، جبران کنند.

اما به هر حال... اگر کسی در کودکی خسارتی به کسی وارد کرد و یا طبق سوال شما کاری کرد که حقی به عهده اش اومد، گرچه در اون زمان گناهی نکرده چون تکلیفی نداشته، ولی وقتی به سن بلوغ رسید ادای اون و جبرانش به عنوان حق الناس به عهده اش واجب میشه.

- در این صورت اینجا چند راه برای جبران وجود دارد:

(البته این راه ها اختصاص به سوال شما در مورد کودک نداره، بلکه هر فردی در هر سنی حق الناسی که به عهده اش هست رو باید اینطور جبران کنه.)

الف) حقوق مالی:

1- اگر حق مورد نظر مالى بوده، مثل این كه پولى را از كسى غصب كرده، یا سرقت نموده، یا در معامله كم فروشى كرده، یا پول زیادترى گرفته است و ...، در صورتى كه طرف را مى شناسد و به او دسترسی دارد، باید رضایتش را حاصل كند.

2- اگر فرد مورد نظر از دنیا رفته ولی وارثینش هستند و به آنها دسترسی دارد، باید به آنها پرداخت کرده و رضایت بگیرد.

3- اگر هیچکدام را نمى شناسد و یا به شکلی هست که دسترسی به هیچ وجه ممکن نیست، باید با اطلاع و اجازه مجتهد جامع الشرایط اون پول را از طرف صاحب حق به عنوان ردّ مظالم به فقرا و مستمندان صدقه بدهد. (البته می تواند هم همین پول را تحت همین عنوان ردّ مظالم به دفتر مرجع تقلیدی تحویل بدهد تا در محل مورد نظر که ذکر شد مصرف کنند.)

4- و در همه صورت هایی که ذکر شد اگر فعلا قدرت مالى ندارد، هر وقت قدرت مالى پیدا كرد در اولین فرصت حق مردم را بدهد. (و البته اگر کسب رضایت به صورت های دیگری ممکن هست، زودتر اقدام کند تا حداقل مدیون نباشد.)

5- اگر در حال حیاتش نتوانست و یا می ترسد که نتواند، حتما وصیت كند تا بعد از مرگش ورثه اش رضایت صاحب مال را جلب كنند. (البته علاوه بر این كار، توبه واقعى به درگاه خدا هم لازم است)

6- در صورتى كه به هیچ وجه ادای حق امكان نداشت، اگر توبه واقعى نماید، امید است خداوند عالم او را ببخشد و به گونه ای که خود می داند از خزانه کرمش صاحب حق را راضى نماید.

- نکته: در مورد شهدا نیز وضعیت به همین منوال است. یعنی ایشان نیز باید حقوق دیگران را قبل از شهادت تصفیه نمایند. ولی در صورتی که قبل از توفیق تصفیه به فیض شهادت نایل شوند، در برخی از احادیث وارد شده که چون شهید در راه رضای خداوند شهید شده است، خداوند متعال نیز در روز قیامت از کرم خویش صاحبان حق را راضی خواهد ساخت.

ب) حقوق معنوی و آبرویی:

اما اگر حقى كه از دیگران ضایع كرده، جنبه معنوی و آبرویی دارد، مثلا از کسی غیبت كرده یا تهمت زده است، در صورت امكان باید رضایت آن شخص را حاصل كند.

و البته همانطور که در پست قبلی هم عرض شد اگر این کار موجب مفسده مهم ترى بشود (مثلا باعث خونریزى یا زد و خورد و یا نزاع و اختلاف شدید)، در این صورت لازم نیست به آن شخص گفته شود، بلكه هر وقت به یاد آن غیبت و تهمتى كه به او زده شده افتاد، لازم است برای او طلب مغفرت کند.

برخی هم گفته اند به طور مطلق اگر شخص غیبت شونده از غیبت شما مطلع نیست به او چیزی نگویید، بلکه به همین استغفار و طلب خیر برای او اکتفا کنید.

--------------------

ادامه دارد...

.

محمد طه
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۱:۵۵
پاسخگوی محترم لطفا بیشتر در مورد حقوق معنوی بگوئید...
به غیر از راه طلب مغفرت دیگر چه کارهائی توصیه شده؟
در ضمن بفرمائید که خواستن طلب مغفرت ..چقدر می تواند جبران کنه (با توجه به روایات) ؟
لطفا مفصل تر در این باره بگوئید
با تشکر
ان شالله که خدا همه ما رو در زیر سایه خودش قرار بده تا مبادا بندگی خودمون رو فراموش کنیم و دچار حق الله و بعد حق الناس شویم.........ان شالله به حق 5 تن...به ابولفضل العباس خدا کمک کنه تا در ادای حق الله و حق الناس به همه ...الهی امین

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۲:۰۴
...من این کار را زیاد کردم مخصوصا توی سیزده به در ها یا وقتی به روستای پدریم میریم یه وقتایی از درخت سرراهمان که میدانیم زمین شخصی است بنا به هوس میوه میکنیم ولی من هیچوقت به صاحب زمین توجه نداشتم...

در مورد اون خلال که نوشته بودید هم همینطور چکار کنم این طور باشه که بیچاره میشم روز قیامت منو باش دلم خوش بود همین مغازه دار تنها کسیه که حقش را خوردم تورو به خدا راهنماییم کنید چکار کنم.....

تازه من دسترسی به مغازه دار نداشتم. سالهای سال با فکر این گناهم زندگی کردم و نمیدانستم باید چکار کنم این اواخر که سرم به سنگ خورد و به خودم اومدم. پرس وجو کردم گفتن باید به صندوق صدقات بیاندازی مبلغ زیادی نبود پول 2تا پفک بود که به نرخ روز 2برابرش رو انداختم اما من علاوه بر مال شخص از اعتمادش هم سوء استفاده کردم غرامت اعتمادش را که نمیتونم تو صندوق بندازم به خودشم دسترسی ندارم حالا بگید چکار کنم...

در مورد مثال دومی هم که نوشتم من اینکار را زیاد انجام دادم اما به ولله قسم نمیدونستم کندن یه خوشه یا دانه گندم همچین جرم سنگینی داره...واقعا خوشا به حال شما و همه کسانی که به فکر افتادند تا قبل از اینکه کار از کار بگذره و دستشون کوتاه بشه، حقوق دیگران رو جبران کنند و مدیون مردم نباشند. (خدا کنه خود نویسنده عاصی این مطالب نیز عامل به گفته هاش باشه :Ghamgin:)

ببینید، درسته که حق الناس خیلی اهمیت داره و دقیق و ظریف و قابل توجه هست، ولی اینطور نیست که خطایی غیر قابل بخشش باشه.

در پست قبلی راه های جبران حقوق در فرض های مختلف عرض شد.

اگر فرد مورد نظر رو نمیشناسید یا دسترسی ندارید، همین پرداخت ردّ مظالم و صدقه به اون مقداری که می دونیم حق او به عهده ماست، کافیه و ان شاءالله با اسغفار و توبه (اگر ضایع کردن حق الناس عمدی بوده)، خدا هم می بخشه و می آمرزه.

چرا که او ارحم الراحمین هست و همینکه بنده ای به فکر افتاده تا اینطوری جبران مافات کنه، مگه میشه خداوند درهای رحمتش رو به روی او ببنده؟

نااميدي از رحمت خدا كفره ولي جدا اين يه مورد ديگه خيلي اساسيه.و اما اگر مقدار حق رو مطمئن نیستیم و نمیدونیم چقدر بوده، اون مقداری که یقین داریم به عهده مون واجب هست. یعنی اگر فرضا شک داریم بین هزار و دو هزار، مقدار واجب برای پرداخت همون هزار تومان هست. مگر اینکه صاحب حق دلیل و بیّنه ای بر اون مقدار بیشتر داشته باشه که خب مسلّم هست حق با اوست.

و البته تا جایی که به وسواس کشیده نشه، اشکالی نداره و بلکه خوب هست انسان در این امور دقت و ظرافت بیشتری به خرج بده تا حقی از دیگران (چه فردی و چه جمعی) به عهده اش نباشه.

پاسخگوی محترم لطفا بیشتر در مورد حقوق معنوی بگوئید...
به غیر از راه طلب مغفرت دیگر چه کارهائی توصیه شده؟
در ضمن بفرمائید که خواستن طلب مغفرت ..چقدر می تواند جبران کنه (با توجه به روایات) ؟
لطفا مفصل تر در این باره بگوئید
با تشکر
ان شالله که خدا همه ما رو در زیر سایه خودش قرار بده تا مبادا بندگی خودمون رو فراموش کنیم و دچار حق الله و بعد حق الناس شویم.........ان شالله به حق 5 تن...به ابولفضل العباس خدا کمک کنه تا در ادای حق الله و حق الناس به همه ...الهی امین

سلام بر شما و وقتتون بخیر

چشم، ان شاءالله سعی می کنم در ادامه بحث با کمک شما و دوستان بیشتر به این بحث مهم بپردازیم.

در اون فایل وردی که در پست های قبلی لینک شده است، احادیث و حکایات جالب و عبرت آموزی در مورد مساله حق الناس بیان شده که نشان از دقت و ظرافتی داره که در این خصوص بین اولیاء خدا و خوبان روزگار رواج داشته.

چیزی که متاسفانه امروزه کمتر از قبل رعایت میشه. چه در حقوق فردی و چه در حقوق اجتماعی و بیت المال که این دومی واقعا مهم تر و جبرانش سخت تر هست!

علاوه بر حکایاتی که در اون فایل هست، حکایت واقعی و در واقع خاطره ای شخصی نیز از دقت و اهمیت رعایت حق الناس قبلا به مناسب در تاپیکی عرض کرده بودم که خوندنش خالی از لطف نیست.

در این تاپیک، پست پنجم:
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=23535

و البته کل مطالب تاپیک مذکور نکات جالب و قابل توجهی در خصوص رعایت حق الناس داره.

شاید تاپیک حاضر با اون ادغام بشه تا بحث مهم حق الناس به طور متمرکز و یکجا پیگیری بشه و از پراکندگی بحث در آینده پیشگیری به عمل بیاد.

=============

با اجازه اون خاطره رو اینجا هم نقل می کنم. و از اینکه پست طولانی شد پیشاپیش عذر میخوام. به جهت ارتباط با مطلب، نخواستم در پست جدایی ذکر کنم.

در خصوص رعایت حق الناس و اهمیت آن آیات و روایت زیاد داریم.

در سیره بزرگان و مومنین نیز الگوهای رفتاری دقیقی در این خصوص می توان یافت که گاهی واقعا انسان تعجب می کند تا چه حد دقت داشته اند.

مطلبی که در ادامه نقل می کنم در مورد یکی از بستگان مرحوم خودم هست که قدیم گلاب گیری و گلاب فروشی داشتند و این موضوع را دایی ام برام تعریف کردند:

خلاصه و خودمونی عرض کنم:

داییم می گفت: زمانی بچه بودم و رفته بودم خونه شون، بساط گلاب گیری در حیاط برپا بود و منم داشتم بازی می کردم.

بهم گفت که: حسین، اون قیف رو بیار که ظرف گلاب رو بریزم تو دبّه.

منم قیف رو از سر حوض برداشتم و همینطوری گرفتم زیر آبی که داشت از شیر می ریخت تو حوض که مثلا تمیز بشه. بعد هم بردم و گذاشتم لب دبّه (ظرف بزرگی که برای جمع آوری گلاب بود)، و او هم پاتیل گلاب رو خالی کرد.

وقتی تموم شد یدفعه انگار یه چیزی یادش اومده باشه، خیلی ناراحت به من گفت: تو چکار کردی؟ چرا قیف رو زیر آب شستی؟

گفتم: میخواستم تمیز باشه.

گفت: من قیف رو شسته بودم گذاشته بودم خشک بشه. حالا تو دوباره خیسش کردی و منم حواسم نبود همونطوری گلاب رو با اون قیف خیس خالی کردم تو ظرف. حالا من چکار کنم با اینهمه گلاب؟ اینا رو که دیگه به عنوان گلاب خالص نمیتونم به مردم بفروشم!

(دقت کنید که اون ظرف بیش از 30 لیتر گنجایش داشت و اون چند قطره آب چسبیده به قیف اصلا اثری در کیفیت گلاب نداشت.)

خلاصه...

داییم می گفت: او از اون همه گلاب حتی یه ذره اش رو هم به مردم نفروخت و همه رو به امام زاده و مساجد و جاهای دیگه اهدا کرد تا نکنه خدای ناکرده یه ذره پول شبهه ناک وارد زندگیش بشه.

------------------

نمونه های اینچنینی از این قبیل دقت ها کم نداریم. خود من موارد زیادی رو بشخصه شاهد بودم که نقلش باعث طولانی شدن بحث میشه.

هدف از نقل این مورد هم تنها توجه به این نکته بود که گاهی چقدر ممکنه نسبت به رعایت حقوق دیگران (اعم از مادی یا معنوی) بی توجه باشیم و خودمون رو مدیونشون کرده باشیم.

حق الناس چیزی نیست که خدا اون دنیا ازش بگذره!

محمد طه
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۲:۱۴
اگر فرد مورد نظر رو نمیشناسید یا دسترسی ندارید، همین پرداخت ردّ مظالم و صدقه به اون مقداری که می دونیم حق او به عهده ماست، کافیه و ان شاءالله با اسغفار و توبه (اگر ضایع کردن حق الناس عمدی بوده)، خدا هم می بخشه و می آمرزه.

چرا که او ارحم الراحمین هست و همینکه بنده ای به فکر افتاده تا اینطوری جبران مافات کنه، مگه میشه خداوند درهای رحمتش رو به روی او ببنده؟

.

الهی من قربون این رحمتش بشم .....تو را بخدا از همین رحمت بیشتر بگید ....بگید که اگر کسی از روی نه عمد 100% بلکه نادانی...گمراهی ...ندانم کاری....حالا به خودش اومده وقتی به کارهاش فکر می کنه تنش می لرزه..چی کار کنه به خاطر اون حقی که از بنده ای ضایع کرده مورد غضب خدا قرار نگیره به خاطر این موضوع؟
دلم بد جور گرفته....خیلی بد ........
از همه دوستان التماس دعا دارم .....
واقعا مگه میشه خدا به حرف بندش گوش نده؟اصلا نگاهش نکن هر چند که حق الله و حق الناسه بزرگی بر گردنش باشه!!! اگر اون نگاه نکنه و نشنوه....دیگه بنده کی رو داره بره در خونش؟؟؟؟؟
کی رو داره که رحمتش بی انتها باشه؟کی رو داره تا .................

خدایا الامان الامان الامان

Farzaad
۱۳۸۹/۰۹/۱۸, ۱۹:۳۰
با سلام
آیا غیبت کردنحق الناس حساب می‌شه ؟
با تشکر:Rose:

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۲۱, ۱۵:۵۰
به نظر من بدترین حق الناس همین غیبته که پدر منو در آورده و نمیتونم ترکش کنم هر کاری میکنم نمیشه...

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۹/۲۲, ۱۴:۲۸
با سلام
آیا غیبت کردنحق الناس حساب می‌شه ؟
با تشکر:rose:

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

بله، غیبت جنبه حق الناس معنوی دارد که از حق الناس مالی و مادی باید خیلی بیشتر احتیاط نمود و دقت کرد.

حق الناس دو قسم هست. مادی و معنوی که در پست های قبلی توضیح داده شد:

الف) حقوق مالی:

.
.
.

ب) حقوق معنوی و آبرویی:

اما اگر حقى كه از دیگران ضایع كرده، جنبه معنوی و آبرویی دارد، مثلا از کسی غیبت كرده یا تهمت زده است، در صورت امكان باید رضایت آن شخص را حاصل كند.

و البته همانطور که در پست قبلی هم عرض شد اگر این کار موجب مفسده مهم ترى بشود (مثلا باعث خونریزى یا زد و خورد و یا نزاع و اختلاف شدید)، در این صورت لازم نیست به آن شخص گفته شود، بلكه هر وقت به یاد آن غیبت و تهمتى كه به او زده شده افتاد، لازم است برای او طلب مغفرت کند.

.

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۹/۲۲, ۱۴:۳۰
به نظر من بدترین حق الناس همین غیبته که پدر منو در آورده و نمیتونم ترکش کنم هر کاری میکنم نمیشه...

به نام خدا و سلام بر شما
وقتتون بخیر

بله، همانطور که عرض شد عیبت از جمله سخت ترین حقوقی هست که ممکنه به عهده انسانی بیاد. زیرا غیبت کننده آبروی خلق خدا را می برد و ارزش آبروی هر کس همچون ارزش جان و مال اوست و بلکه چه بسا بالاتر و مهم تر!

و تا صاحب حق راضی نشود خدا او را نمی بخشد و چه بسا شخصی غیبت می کند و دسترسی برای جلب رضایت طرف پیدا نمی کند و این بار گناه بر دوش او می ماند.

اگر غیبت کننده در این امور دقت کند به یقین از کار خود پشیمان و منصرف می شود، و آنها که غیبت را وسیله تفریح و سر گرمی مجالس خودشان قرار می دهند اگر در این عواقب بیندیشند قطعا تجدید نظر خواهند کرد.

متاسفانه با وجود اینکه گناهی عظیم هست، اما قبح و زشتی آن حتی بین افراد مذهبی و متدین هم آنطوری که باید باشد نیست و بعضا در بین مجالس متدینین هم شاهد ارتکاب این گناه کبیره هستیم!!!

البته درست هست که غیبت گناهی عظیم هست، ولی راه هایی برای جبران آن هست:

غیبت کننده اگر دسترسى به صاحب غیبت دارد و مشكل و مفسده تازه اى ایجاد نمى كند، از او عذر خواهى كند، هر چند بصورت سر بسته باشد. مثلا بگوید: من گاهى بر اثر نادانى و بیخبرى از شما غیبت كرده ام مرا ببخش، و شرح بیشترى ندهد، مبادا عامل فساد تازه اى شود.

و اگر دسترسى به طرف ندارد یا او را نمى شناسد، یا از دنیا رفته است، و یا مفسده ای دارد، براى او استغفار كند، و عمل نیك انجام دهد، شاید به بركت آن خداوند متعال او را ببخشد و طرف مقابل را راضى سازد.

در مورد جبران غیبت، این دو تاپیک را هم ببینید:

- توبه و جبران غیبت و تهمت چگونه است؟ (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=20427)

- همدردی در غیاب شخص - آیا این غیبت هست؟؟؟ (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=19065)

.
همچنین مطالعه این تاپیک نیز در خصوص راه های درمان غیبت ان شاءالله مفید است:

- همه چیز درباره غیبت و راههای درمان آن (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=3842)

ان شاء الله که خداوند متعال به همه ما توفیق عنایت کند و خودمون هم سعی و تلاش و دقت کنیم تا مرتکب این گناه کبیره نشیم.

.

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۲۲, ۱۵:۲۸
با تشکر دوباره از جناب پاسخگوی احکام که واقعا خیلی به موقع حضور سبزی دارن
و اما یه مطلب البته هنوز مطالب لینک های پیشنهادیتون را مطالعه نکردم
اما بدون رو در بایستی میخوام دلیل همه گیر شدن غیبت را به زبان ساده بگم
اکثر ما آدما دوست داریم خودمون را بهتر از اون چیزی که هستیم جلوه بدیم
حتی تا جایی که کسی تو اوج گناهه ولی مثل یک فیلسوف بزرگ حرف میزنه بگذریم...
میرم سر اصل مطلب به نظر من دلیل همه گیر شدن غیبت اینه:
خیلی جاها از زبان خیلی افراد من باب کتمان گناه غیبت شنیدم که میگن
الان دیگه گناه غیبت برای کسی نمیمونه چون همین اندازه که من از فلانی غیبت میکنم اون هم از من غیبت میکنه....و متاسفانه اکثر موارد هم همینطور هست...
و به همین دلیل میگن پس نتیجه اینکه هر چی از گناهای اون رو من میشورم اونم گناهای منو میشوره و به قول معروف یر به یر یا همون سر به سر میشه
(هم سطح) و گناهی برامون نمیمونه شاید دلیل ناتوانی من برای ترک غیبت هم همین موضوع باشه این مطلب صحت داره؟؟؟؟
واقعا یر به یر میشه؟؟؟

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۹/۲۴, ۱۲:۵۱
...به نظر من دلیل همه گیر شدن غیبت اینه:
خیلی جاها از زبان خیلی افراد من باب کتمان گناه غیبت شنیدم که میگن
الان دیگه گناه غیبت برای کسی نمیمونه چون همین اندازه که من از فلانی غیبت میکنم اون هم از من غیبت میکنه....و متاسفانه اکثر موارد هم همینطور هست...
و به همین دلیل میگن پس نتیجه اینکه هر چی از گناهای اون رو من میشورم اونم گناهای منو میشوره و به قول معروف یر به یر یا همون سر به سر میشه
(هم سطح) و گناهی برامون نمیمونه شاید دلیل ناتوانی من برای ترک غیبت هم همین موضوع باشه این مطلب صحت داره؟؟؟؟
واقعا یر به یر میشه؟؟؟

به نام خدا و سلام بر شما

خیر، اینطور نیست. گناه هیچ وقت با گناه جبران نمی شود. ما نمی توانیم به صرف اینکه کسی گناهی در حق ما مرتکب شد، ما هم گناه دیگری انجام دهیم تا به او ضربه زده باشیم.

همانطور که در بحث های پیشین هست (در لینک هایی که در پست قبلی معرفی شد)، غیبت کننده در واقع دارد گناه غیبت شونده را برای خودش می خرد و روز قیامت باید پاسخگو باشد. آنجا از حسنات او برمیدارند و بر پرونده اعمال غیبت شونده می گذارند و اگر از حسانتش باقی نماند، از سیئات غیبت شونده برداشته و بر پرونده او اضافه می کنند تا جبران این حق شود.

حال اگر قرار باشد این حق در همین دنیا با غیبت کردن جبران شود، آیا همچین صورتی در قیامت برای او متصور هست؟ و اصلا صرف نظر از بحث شرعی، آیا این کار منطقی و عاقلانه هست؟ آیا سنگ روی سنگ بند می شود و چه تبعات منفی و ناپسندی در زندگی فردی و اجتماعی مردم جامعه خواهد گذاشت؟

البته بله، مواردی در جواز غیبت داریم که در اون موارد اصلا غیبت نیست.

می توانید در این لینک ببینید:

http://www.askquran.ir/showpost.php?p=387425

.

ستاره ی نقره ای
۱۳۸۹/۰۹/۲۴, ۱۵:۴۸

سلام یه جمله ای شنیده ام که نمی دونم تا چه حد درسته اما از وقتی شنیدمش سعی می کنم هی به خودم یادآوری کنم و کمتر غیبت کنم و بحث رو عوض کنم
اون جمله هه اینه:
می دونستید از هر کسی که غیبت می کنید ( اصولا آدم از کسی غیبت می کنه که از اون شخص بدش میاد دیگه ) در روز آخرت از ثواب های شما می گیرن و به اون آدم میدن.
فک کن!!! از آدمی که ازش متنفری باید بهش ثوابهایی رو که با هزار زحمت جمع کردی بدی!!!! به این فکر کن و سعی کن اصلا غیبت نکنی و ثوابهاتو الکی هدر ندی!!!!!

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۲۴, ۱۶:۰۸
واقعا لطف کردید لینک های پیشنهادیتون را به موارد فیوریتم اضافه کردم تا در اسرع وقت با حوصله مطالعه کنم اگه سوالی داشتم از حضور شما فرشته نجات از گناه من حتما عرض میکنم اگه بتونم غیبت را کامل کنار بزارم و توبه حقیقی بکنم هیچوقت هیچوقت زحماتی که شما کشیدید را فراموش نمیکنم حتی تا لحظه فوتم التماس دعا دارم فعلا تامطالبتون را مطالعه کنم

یا ابا صالح المهدی (عج)
۱۳۸۹/۰۹/۲۴, ۲۳:۲۵

--------------------

.

هر غیبتی یا اونایی که جنب معنوی و ابرویی دارن؟

یا ابا صالح المهدی (عج)
۱۳۸۹/۰۹/۲۴, ۲۳:۳۵
سلام
ببخشید ولی مثلا ما اکثرا تو طول سال های تحصیلیمون تقلب دیگران یا شاید گاهی خودمون رو هم دیده باشیم خب این حکمش چیه چطور میشه رضایت کل اهل عالم رو گرفت؟؟
یا مثلا استاد نمیگه تقلب کنید ولی از عمد از کلاس خارج میشه که یکم اسون بگیره تا بعد امتحانای سر سختشو بگیره اون چی؟؟؟
اگر تقلب دیگرانو ببینیم وظیفه مون چیه نهی از منکر هم نکنیم ولی بدونیم تقریبا اثر نداره یعنی حدس بزنیم؟
و یا تعویض موقعیت مکانی که یه کسی ازت بخواد و بخواد با تعویش جا تقلب کنه اونجا کار ما چیه البته طرف رو در بایستی هم داریم چه کنیم؟؟؟
؟؟
ببخشید سوالا زیاد شد

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۲۵, ۲۲:۲۶
سلام
ببخشید ولی مثلا ما اکثرا تو طول سال های تحصیلیمون تقلب دیگران یا شاید گاهی خودمون رو هم دیده باشیم خب این حکمش چیه چطور میشه رضایت کل اهل عالم رو گرفت؟؟
یا مثلا استاد نمیگه تقلب کنید ولی از عمد از کلاس خارج میشه که یکم اسون بگیره تا بعد امتحانای سر سختشو بگیره اون چی؟؟؟
اگر تقلب دیگرانو ببینیم وظیفه مون چیه نهی از منکر هم نکنیم ولی بدونیم تقریبا اثر نداره یعنی حدس بزنیم؟
و یا تعویض موقعیت مکانی که یه کسی ازت بخواد و بخواد با تعویش جا تقلب کنه اونجا کار ما چیه البته طرف رو در بایستی هم داریم چه کنیم؟؟؟
؟؟
ببخشید سوالا زیاد شد
خوش به حالتون چه دقت نظری دارید من هم همیشه با این موضوع مشکل دارم ممنون میشم که پاسخگو های عزیز روشنمان کنن که چه باید انجام بدیم در این جور مواقع
وقتی من تمام وقتم را گذاشتم برای خوندن و یک نفر فقط به تفریح پرداخته این درسته که هردو20 بگیریم و دم نزنیم مگه آقا امام علی نگفته باید حق را گرفت؟

درگاه محبوب
۱۳۸۹/۰۹/۲۸, ۰۷:۴۹
سلام
؟؟
ببخشید سوالا زیاد شد

در رابطه با تقلب قبلا" تايپيكي بوده كه اينجا قرار ميدهيم (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=14797)

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=14797 (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=14797)

Farzaad
۱۳۸۹/۰۹/۲۸, ۲۰:۵۶
با سلام و درود:Rose:
ببخشید من یه سوال دیگری داشتم .
آیا تقلب کردن هم حق الناس حساب می‌شه و باید حلالیت بگیری ؟
با تشکر:Gol:
التماس دعا

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۲۸, ۲۳:۱۰
با سلام و درود:rose:
با تشکر:gol:
التماس دعا
آره 100در100 من که زحمت میکشم از خواب و فیلم و خوراکم میزنم و درسمو میخونم با اونی که میخوابه و میخوره و نمره میگیره حتما یه تفاوتی هست
من که هیچوقت راضی نمیشم کسی توی یک کلاس بامن باشه اما من درس بخونم اون نخونه و هر دو یه نمره بگیریم هیچوقت این شخص را با شخصی که بهش تقلب رسونده را حلال نمیکنم

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۰۹/۲۹, ۰۲:۵۰
هر غیبتی یا اونایی که جنب معنوی و ابرویی دارن؟
به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

اون دسته بندی ای که در پست های قبلی شد که عبارت باشه از: مادی و غیر مادی (یا همون معنوی و آبرویی)، برای حق الناس بود و غیبت هم یکی از مصادیق حق الناس معنوی محسوب میشه.

البته بله، در مورادی ممکنه فرضا غیبت کسی انجام بشه و این غیبت باعث ضررهای مادی و مالی هم در مورد اون شخص بشه. در اینجا اون ضررها را هم اگر میدونیم به واسطه غیبت ما هست، باید جبران کنیم. (البته لازم نیست حتما به طرف بگیم که به خاطر غیبت بوده، بلکه به هر صورت جبران بشه کافی هست.)

سلام

با سلام و درود:Rose:
التماس دعا

حکم تقلب را در لینکی که جناب درگاه محبوب دادند (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=14797) مطالعه بفرمایید.

تقلب هم جزء حق الناس محسوب میشه و جایز نیست، ولی اگر حق خاصی از فرد خاصی از بین نبردیم، یعنی فرضا باعث نشدیم با این تقلب یک فرد خاصی که او را میشناسیم در یک مسابقه و آزمونی برنده بشه و ما جای او با تقلب برنده شدیم، در این حالت رضایت طلبیدن شخصی دیگه معنایی نداره. بلکه همون توبه و استغفار کافی هست.

در مورد مزایا و درآمد هایی هم که بعدا از این شغل کسب میشه، در همون لینک کامل توضیح داده شده است.

؟؟
ببخشید سوالا زیاد شد

در مورد امر به معروف و نهی از منکر و شرایط وجوب آن هم این پست (http://www.askquran.ir/showpost.php?p=388934&postcount=41) را مطالعه بفرمایید. سوالی در این مورد باقی موند، بهتر هست همونجا مطرح بفرمایید.

.

Farzaad
۱۳۸۹/۰۹/۲۹, ۱۵:۰۶
با سلام و درود:Gol:

می‌خواستم بگم من خیلی توی کلاس تقلب کردم .. مثلا توی امتحان انگلیسی‌ از کسی‌ که کنارم میشینه تقلب کردم و البته با رضایت خودش .. به طور مثال به خودش گفتم می‌تونم از تو تقلب کنم و بنویسم ؟ گفت آره بنویس ! خواستم بپرسم این امر هم گناه حساب می‌شه و باید حلالیت بگیرم ؟

التماس دعا

پاسخگوی احکام 1
۱۳۸۹/۱۰/۰۳, ۱۱:۲۸
به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

خیر، لازم نیست همچین کاری انجام بدید. تقلب جایز نیست و مخصوصا اگر موجب از بین رفتن حق دیگران شود، حق الناس هم به عهده فرد متقلب می آید. اما در این صورت هم اگر فرد یا افراد خاصی را بشخصه مطمئن نیست که از انها حقی ضایع کرده، همون توبه و استغفار کافیست.

و اما در مورد اینکه حکم حقوق و مزایایی که بعدا از راه شغلی که با تقلب در آن استخدام شده چه صورتی دارد، لطفا این تاپیک را مطالعه بفرمایید و اگر سوالی در این خصوص باقی مانده بود، همانجا مطرح کنید:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=14797

.

مجیب
۱۳۹۱/۰۱/۱۴, ۲۱:۰۷
سرچشمه حق النّاس

حق الناس ریشه ها و مبانی مختلفی دارد که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره می شود :
1- حقوق طبیعی که هر انسان به صورت طبیعی از آن باید برخوردار باشد؛ مانند: حق حیات، امنیت، آزادی و حقوقی که بر اثر کار و تلاش به دست می آید.
2- حقوق موضوعه که در هر جمعه و کشوری به تناسب فرهنگ ها و نیازهای خود، حقوقی را برای افراد و جامعه قرار داده اند . مانند : حقوق مدنی، جزایی، اداری و ... . علی (ع) فرمود :
« ثمّ جَعَلَ سُبحانَهُ مِن حُقُوقِهِ حُقُوقَاً اِفتَرَضَهَا لِبَعضِ النَّاس عَلَی بَعضٍ .[1] (http://www.mihanblog.com/blog/post/new#_ftn2) » سپس خدای سبحان از حقوق خود، حقوقی را برای انسانها نسبت به یکدیگر قرار داد .
3- بخشی از حقوق، ریشه دینی دارد. مانند خمس و زکات و کفّارات که خداوند آنها را برای نیازمندان قرار داده است.
[1] (http://www.mihanblog.com/blog/post/new#_ftnref2) بحارالانوار،ج27،ص251 .

زینب_الگوی صبر
۱۳۹۱/۰۱/۱۵, ۰۸:۱۰
:Graphic (61)::Graphic (61)::Graphic (61):

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۴/۰۵/۱۴, ۲۲:۱۳
" جبران حق الناس.

بارها از نحوه جبران حق الناس و توبه از ان سخن گفته ایم. و این که توبه در چنین مواردی فقط به استغفار نیست.

بلکه به تعبیر حضرت امیر علیه السلام " ان تودی الی المخلوقین حقوقهم . " حقوق بندگان خدا را ادا کنی.

علی بن حمزه بطا ئنی می گوید : دوست جوانی داشتم که در دستگاه بنی امیه نویسنده و

دفتردار بود. روزی به من گفت : برای من از امام صادق علیه السلام وقت ملاقات بگیر.

من وقت گرفتم و او نزد حضرت امد و گفت : من مدتی در دستگاه بنی امیه دفتردار بوده ام و از این راه مال بسیار به دست اورده ام.

که مقید به حلال و حرامش نبودم . حضرت فرمود : اگر بنی امیه امثال شما را نمی یافتند که

لشکر انها باشند حق ما را غصب نمی کردند.

ان جوان گفت : راهی برای نجات من هست ؟ فرمود : اگر بگویم انجام میدهی ؟ گفت : بله.

فرمود : از هر چه در دستگاه انها به دست اوردی چشم بپوش و هر مالی را که صاحب ان را

می شناسی به او برگردان و هر چه صاحبش را نمی شناسی برایش صدقه بده.

من هم در عوض بهشت را برای تو ضمانت می کنم. جوان مدتی سر به زیر انداخت و بعد سر برداشت گفت : چشم انجام می دهم.
به کوفه برگشتم و هر چه داشت - حتی لباسهایش را - به صاحبانش داد .یا انفاق کرد.

علی بن حمزه می گوید : وقتی چنین دیدم پولی جمع کردم و برایش لباس تهیه کردم.

مقداری هم برای مخارج زندگی اش بردم. بعد از چند ماه مریض شد . من هم مرتب به عیادتش می رفتم.

تا روزی که حس کردم وقت مرگش فرا رسیده است. در بستر بود. چشم باز کرد و گفت :

" یا علی وفی لی والله صاحبک . ای علی بن حمزه به خدا سوگند صاحب تو به عهدش وفا کرد."

او را به خاک سپردیم. بعد که محضر امام رسیدم حضرت همان اول فرمود : علی ما به وعده ای

که به رفیق تو دادیم وفا کردیم.

بله در ارتباط با حقوق مالی یک جور .در امور عرضی و ابرویی جوری دیگر باید عمل کرده و توبه نمود.
( کتاب صراط و شفاعت. مسعود عالی.

محمدحسین64
۱۳۹۵/۱۲/۰۷, ۰۸:۳۶
حق الناس آبرویی:

بردن آبروی دیگران و هتک حرمت و تحقیر شخصیت سایر انسانها از مصادیق بارز حق الناس است و باید از آن توبه شود

گناهان زبانی که منجر به آبروریزی و اهانت به دیگران می شود گناهان بزرگی است و اثرات سوئی به جای می گذارد و سالک را از حرکت به سوی خداوند متعال باز می دارد

در فرهنگ تعالیم دینی این قسم از حق الناس یکی از بزرگترین و قبیح ترین گناهان شمرده شده است

بردن آبروی مردم به مراتب بدتر از بردن اموال آنان است و خسارات بزرگ تری به همراه خواهد داشت زیرا خسارات و زیان های مالی در هر صورت قال جبران است ولی لطمه ای که به آبروی مردم وارد می شود زخمی غیر قابل درمان و غیر قابل جران بر جای خواهد گذاشت که اثر آن هیچ گاه التیام نمی یابد

هتک حرمت مردم به واسطه گناهان زبانی نظیر غیبت ،تهمت ، شایعه ،زخم زبان ، سرزنش ،اهانت ،و سخن چینی موجب آبرو ریزی و تخریب شخصیت آنان می گردد و از این جهت اگر کسی مرتکب چنین گناهان بزرگی شود و بدون توبه از دنیا برود پروردگار عالم از او نخواهد گذشت و عذاب سختی در اتظار وی خواهد بود

بسیاری از مردم از گناهانی نظیر دزدی و حرام خوری پرهیز می کنند ولی متاسفانه گناهان زبانی نزد آنان عادی شده است و توجه ندارند گناهانی که به تحقیر دیگران و بی احترامی به شخصیت آنان منجر می شود از دزدی بدتر است گرچه دزدی و حرام خوری نیز گناهان بزرگی است

مصیبت بالاتر این است که برخی از مردم غیبت ،تهمت و شایعه پراکنی خود را توجیه می کنند ؛به عنوان یک امر واجب یا مستحب آبروی اشخاص را می برند از هر اهانتی دریغ نمی کنند نام گناه خود را مثلا غیبت یا تهمت سیاسی می گذاردند

و بدتر اینکه به خیال خام و واهی خود تصور می کنند به وظیفه شرعی خویش عمل کرده اند در صورتی که از منظر قرآن این افراد در روز قیامت ور شکسته ترین افراد هستند و باید پاسخگوی اهانت ها و هتک حرمت های خود باشند :

قل هل ننبئکم بالاخسرین اعمالا الذین ضلَّ سعیهم فی الحیاة الدنیا و هم یحسبون انهم یُحسنون صنها(1
بگو آیا شما را از زیان کارترین مردم آگاه گردانم ؟آنان کسانی اند که کوشش شان در زندگی دنیا به هدر رفته و خود می پندارند که کار خوب انجام می دهند

پی نوشت:
1- کهف 104-103

منتظرمهدی زهرا
۱۳۹۵/۱۲/۱۱, ۱۵:۲۷
حق‌الناس یعنی حساب و کتابی که در آن با مردم طرفیم. بدهی که به مردم داریم. حق‌الناس مصادیق مختلفی دارد. یکی از مصادیق حق‌الناس همسایگان می‌باشد که شاید از نظر ما خیلی پیش‌پاافتاده باشد. ما لازم نیست دنبال چیزهای عجیب و غریب در بحث حق‌الناس باشیم. اگر این سه شب احیا، مناجات کردیم و نماز خواندیم و اگر این روزهای ماه مبارک را روزه می‌گیریم، اثر این روزه و نماز باید در زندگی ما مشخص شود.
http://img1.tebyan.net/big/1389/10/40631161981181921771392511371281988119716573.jpg
جمله‌ای از امام موسی صدرایشان می‌گویند:
دین پیش از اینکه توشه‌ای برای آخرت ما باشد، والاترین وسیله برای زندگیست. اگر نماز و روزهء من زندگی امروزم را درست و اصلاح نکند و در رفتارم تأثیرگذار نباشد، معلوم نیست برای آخرتم هم خاصیتی داشته باشد. یک مثال عینی می‌زنم. اگر من نوعی در مجلس احیا دعا کردم، نماز خواندم و به درگاه خدا گریه کردم ولی در رانندگی مراعات مردم را نکنم، حتماً یک جای کار می‌لنگد. من از رانندگی مثال می‌زنم تا کسی فکر نکند می‌خواهیم راجع به حق‌الناس از چیزهای عجیب و غریب و آسمانی حرف بزنیم. نخیر. مسائل عجیب و غریب را رها کن و در زمین درست و صحیح زندگی کن.
این زبان حال دین است. دین آمده است که ما را برای زندگی روزمره اصلاح کند. اگر می‌خواهید در آسمان اتفاقی بیافتد باید از زمین شروع کنید! در ارتباط با همسایه، پدر و مادر، در رانندگی، در خرید و فروش باید مسائلی را رعایت کنیم. اگر نماز، نماز باشد در رانندگی من خودش را نشان می‌دهد. در حرف زدن من تأثیر می‌گذارد و من دیگر نمی‌توانم حرف زشت به زبان بیاورم. نمی‌توانم با دیگران با بی‌احترامی صحبت کنم. نمی‌توانم راحت غیبت کنم و تهمت بزنم. نماز و روزهء من باید در همسرداری و برخورد با پدر و مادر و در برخورد با همکاران و در رفتار من در جامعه، خودش را نشان دهد. آدم دین‌دار باید فرقی با آدم بی‌دین داشته باشد. ظواهر دینی که خیلی هم اهمیت دارند و گاهی بحث حلال و حرام خدا برای آن‌ها مطرح می‌شود، مقدمه‌اند برای اینکه من در دایرهء عمل درست رفتار کنم.

کربلائی
۱۳۹۵/۱۲/۱۱, ۱۸:۴۴
سلام
ادای حق الناس بسیار آسان است البته اگر حق شناس باشیم و حقوق خود را بهتر بشتاسیم و راضی باشیم.

یکی از حرمت های نام ها ، نام یس ص است خلاصه بگویم خودم هم خسته شدم

این افراد هم حقی دارند مثل دیگران حالا با هر عملی

اما خداوند فقط یکی خواسته که یس ص باشد یک امیرالمومنین ع باشد؛ هرچند که خیلی ها ادعا کردند

این نام چه میکند، با افکار و اعتقادات شما بازی میکند و در نهایت میبینی که حق خودش در زیر تمام حقوقی است که اذیت میکند و از کودکی خو میگیرد.

حرمت این فرد با عمل بود، اجازه نام نهادن این نام داده نشد و حتی معصوم هم اذیت میشود چه برسد به ما، انبیائ هم از این نام گذاری اذیت شدند چرا که تا دنیا بر قرار است قرار است توسط اولین قوم اقوام خود را هدایت یافته ببینند.

این فرد میگوید این پدرم هست، مادرم هست ، عمویم هست و خاله ام و .... مثل همه ما

اما در پشت این تعریف، فتنه نهفته است.

نام پدر و مادر و عمو و دایی و خاله رسول الله ص و صفاتشان با این یس نام ها زمین تا آسمان هست.

وارد بازی ای میشوند که هدایتش دست این افراد میشه و جز اذیت چیزی نبود.

در شناخت یس دچار اشتباه میشوند و در شناخت خدا و حجت و اگر بمیرند به مرگ جاهلیت.دیندغری شوخی و بازیچه نبود

خدا هم که خویشاوندی با کسی ندارد، تا وقت حسابرسی و فراموشی خداوند در عذاب اند.

وقتی سلمان محمدی هم شتر را دید شناخت و از فتنه خبر داشت.

نکنیم این اذیت ها را

والله قسم راست هست

داریم با این عمل امت را اذیت میکنیم برای اینکه افراد خاصی بخندند و بعد پشیمان شوند.

تقصیر این ها هم نیست فاشتباه از بالا صورت گرفته و ناخوداگاه فراگیر شده.

بحث به صلب و نطفه و ... هم کشیده و بسیاری از طلاق ها و ناتوانی جنسی در تشکیل فرزند هم از مضررات هست.

کفاره ها دارد به مرحله ای مرسد که دیگر اثر ندارد و دفع آن فقط با اصلاح است.
وقتی که مهلت تمام شود و بالاتر از طوفان نوح شروع شود، معلوم نیست کسی بتواند از فته جان سالم بدر برد.
بله افرادی هستند که شفاعت کردند و دارند حمایت میکنند

چرا باید سبب آزار باشیم

حق الناس سخت میشود وقتی حقوق رعایت نشود

شما دوست دارید با محبوب خود سخن بگید بعد فردی به اعتقادات و نیازهای شما بخندد

علما بیمه اند چون مقام علمشان را این یس نام ها ندارند و مردم در اذیتند و علما شاهد

وای به روزی که عالمی از مقام عالمی به شهیدی برسد.بله ان الله شهید

واقعا عده ای ضررشان از دجال برای امت بالاترند، اینها درس دجال و شیطان میدهند مانند صنمی قریش که دری ابلیس ملعون میداد و در جهنم ابلیس ملعون بالاتر است.

به فرموده امام معصوم اعتماد کنیم و 50 50 حدس و گمانمان را در اذیت و خسارت دیدن مردم جستجو نکنیم که خداوند وکیل مردم هم هست و به مردم واگذار میکند

ما نیز نهی کردیم آنچه نهی شده بود

یاعلی

کربلائی
۱۳۹۵/۱۲/۱۱, ۲۰:۵۹
ساده تر بگیم

اگر برای خداوند الله الصمد فقط یک امیرالمومنین ع و یس ص قابل حرمت باشد و هر دلیلی را برای نام حرمت یس ص مجاز نداند، حق الناس وجود دارد و تارک‌الصلاه هم حقش غالب میشه.

اما اگر فرقی نکند این حرمت نام، ما اشتباه کردیم.

اما خداوند بالاتر از آن بود که مقام معصوم را به فردی بدهد که حرمت آنچه او میخواست را نشناسد.

متاسفانه این گفتار و نوشتار باعث باور عالم نشده وگر نه فتوا را اصلاح و امر به اصلاح نام افراد میکرد.

خداوند در اختیار دینش انسان را مختار گذاشته ( آیه الکرسی) هر کس نپذیرفت باید شاگردی کسی را کند که اول پذیرفت.

در روز ازل هم اول کسانی بودند که ایمان آوردند بعد افراد دیگه ایمان آوردند.

ما یقین داریم کسانی که دو انسان را بعنوان یس یا طه برگزیدند خداوند نعماتش را داد ولی کفران کردند چه اسم گذاشته باشند و چه حمایت کرده باشند.

یس و طه ما، همان احمد و محمد و محمود الله است، امی است.

درست نیست که بخواهد با عمل زناشویی نام افرادی که وجود ندارد را قالب کند و از خود دور کند.

افرادی که وجود خارجی داشتند ولی آنها قبول نمیکنند چرا که نام تنها دارند ولی علم ندارند.

ما افرادب داریم بنام های مختلف که ممکن است همنام افراد ظالم باشند و کم خردی یس نام ها نباید باعث رنجش خانواده ها گردد.

یادمان نرود که امام زمان ما هیچ حقی از حاکمان گردنش نبود ولی ما مانند سیزده معصوم دیگر زیر سلطه ایم

یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک

منتظرمهدی زهرا
۱۳۹۶/۱۰/۲۰, ۱۷:۵۱
**سه نوع حق با عناوین حق‌الناس، حق الله و حق نفس
حق‌الناس حقوقی که انسان در رابطه با دیگران باید رعایت کند، حق‌الله حقوقی که انسان در رابطه با خداوند باید رعایت کند مانند انجام عبادات و برخی از مسائل که خداوند ما را از آن نهی کرده است. مثلاً خداوند امر فرموده که ما نماز بخوانیم و این جزء حقوق خداوند است و حق‌النفس هر چیزی که به نفس انسان ضرر برساند ظلم است بر نفس، مثلاً استعمال دخانیات که برای سلامتی ضرر دارد.

در میان این سه حقوق بنا بر آیات و روایات حق‌الناس مهمتر است.

امام علی (علیه السلام) می‌فرمایند: «خداوند حقوق بندگانش را مقدم بر حقوق خود قرار داد و کسی که حقوق بندگان را رعایت کند حقوق خدا را نیز رعایت خواهد کرد.»

پیش فرض رعایت حق‌الله رعایت کردن حق‌الناس است و رعایت نکردن حقوق دیگران باعث گرفتاری انسان در قیامت می‌شود حتی اگر انسان صالح‌ترین انسان‌ها باشد باز این گرفتاری وجود دارد.

در حدیث داریم که با اولین قطره خون شهید همه گناهانش بخشیده می‌شود غیر از حقوق مردم و این نشان دهنده اهمیت حق دیگران است که حتی با شهادت که بالاترین فضیلت ممکن هست، گناه ظلم بر حق دیگران بخشیده نمی‌شود.

**موارد حق الناسموارد زیادی در مورد حق‌الناس بیان شده مانند احترام به جان و مال مردم به این معنا که به جان و مال مردم ضرر نرسانیم و کاری نکنیم که ضرری به جان مردم وارد شود یا دیگران از رفتار ما آسیب ببینند مثلاً سیگار کشیدن در محیط جمعی ضرر رساندن به جان مردم است.

احترام به آبروی مردم هم از موارد حق‌الناس است یعنی انسان به گونه‌ای رفتار کند که آبروی دیگران از دست و زبان انسان محفوظ بماند، کاری نکنیم که حرمت دیگران شکسته شود و آبروی دیگران نزد مردم پایین بیاید. بنابراین باید از هر کاری که باعث هتک حرمت دیگران می‌شود پرهیز کرد مانند پرهیز از غیبت کردن، پرهیز از دروغ بستن به دیگران یعنی کسی کاری را انجام نداده، گناهی نکرده اما ما به دروغ او را متهم به آن کار کنیم. پرهیز از تهمت زدن به دیگران، پرهیز از افشاگری اسرار دیگران، چون به هر صورت ممکن است انسان مسائل مخفی و اسرار گونه‌ای داشته باشد که نمی‌خواهد کسی از آنها با خبر شود، برملا کردن این اسرار سبب آبرو ریختن آنها می‌شود.

از موارد دیگر حق‌الناس احترام به حق بهره‌مندی مردم است، یعنی به گونه‌ای رفتار کنیم که همه انسان‌ها به آن حقوق مشترکشان برسند و رفتار ما به گونه‌ای نباشد که خدایی نکرده بعضی از انسان‌ها از حقوق خودشان باز بمانند یعنی مانع ایجاد کنیم برای آنها در رسیدن به حقشان، به طور مثال در مسائل استخدامی مثلاً برای یک شغل پنج نفر نیاز هست و مثلاً 100 نفر ثبت نام کرده‌اند در اینجا اعمال نفوذ و به تعبیر امروزی پارتی بازی سبب ضایع شدن حقی از افراد می‌شود و این از مصادیق ظلم بر دیگران حساب می‌شود و رعایت نکردن حق‌الناس.

**چرا خداوند از حق الناس نمی گذرد؟حق الناس از نظر اسلام با عدالت و حکمت الهی رابطه ای تنگاتنگ دارد و دارای گستره وسیعی می‌باشد. به عبارتی حق الناس در همه ابواب فقه وجود دارد و می‌توان گفت که بابی از ابواب فقه اسلامی نیست، مگر اینکه مسایل فراوانی در زمینه حق الناس وجود دارد.

حق الناس در منابع و متون اسلامی، چه در قرآن و چه در روایات معصومین ـ علیهم السّلام ـ و کتب فقهی جایگاه خاصی دارد. اقامه قسط و عدل و برقراری عدالت اجتماعی و ادای حقوق الناس یکی از عمده‌ترین اهداف بعثت پیامبران است.

در اینجا چون صاحب حق مردم اند، رعایت و نادیده گرفتن آن ارتباط مستقیمی با بحث عدالت خداوند دارد. خداوندی که یکی از صفاتش عادل بودن است و دینی که یکی از اصولش عدل است چگونه ممکن است حقوق انسانها برایش کم اهمیت باشد. در دین اسلام حق انسانها از جهتی شاید از حق خداوند نیز مهمتر لحاظ شود، بطوری که خداوند ممکن است در روز قیامت از حق خود بگذرد اما هیچ گاه از حق انسانهای دیگر نخواهد گذشت. البته باید توجه داشت که حق الناس حق الله هم هست، زیرا هیچ کس جز خدا اصالتاً و ذاتاً حقی ندارد و حقوق مردم از جانب خدا تعیین شده و تضییع آن مخالفت با حکم و حق الهی تعیین شده در حق دیگران است.

«لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمِیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ» «ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم، و با آنها کتاب آسمانی و میزان شناسایی حق از باطل نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند و احقاق حقوق و بسط عدل و داد به طور خود جوش از درون جامعه بشری آشکار شود.»

این نشان از آن دارد که احترام به حقوق دیگران و ادای آن یکی از اساسی‌ترین اهداف ادیان آسمانی است. قرآن کریم در آیات بسیاری مؤمنان را چه در باب مسائل اقتصادی و چه در باب حقوق اجتماعی و... دعوت به احترام به حقوق مردم نموده است. در اینجا تنها به دو نمونه از این آیات اشاره می‌نماییم.

«یا أیّها الّذین آمنوا لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ» «ای کسانی که ایمان آورده‌اید اموال یکدیگر را از طرق نامشروع و غلط و باطل نخورید.» (سوره نساء، آیه 29) یعنی، هرگونه تصرف در مال دیگری که بدون حق و بدون مجوز منطقی و عقلانی بوده باشد ممنوع شناخته شده است.

در دیدگاه اسلامی، مال و دارایی مؤمن و گاهی اموال دیگران محترم است ومصونیت دارد و اتلاف و تجاوز در آن مجاز نیست. بنابراین، اگر کسی از راه ربا، رشوه، فریبکاری، سرقت و بالاخره هرگونه تصرف نامشروع، مالی را از کسی خورده باشد، باید به تحصیل رضایت صاحب مال و یا باز پس دادن آن مال اقدام نماید.

قرآن کریم، به هنگام نکوهش از قوم یهود و ذکر اعمال زشت آنان می‌فرماید: «...وَ أَکْلِهِمْ أَمْوالَ النَّاسِ بِالْباطِلِ...» «آنان در اموال مردم بدون مجوز و به ناحق تصرف می‌کردند.» (سوره نساء، آیه 161) ناگفته پیداست که مراد از اکل و خوردن، در این آیه کنایه از هرگونه تصرف است خواه به صورت خوردن معمولی باشد یا پوشیدن و یا سکونت و یا غیر آن و چنین تعبیری در زبان فارسی نیز رایج است.

بنابراین، هرگونه تجاوز، تقلب، غش، معاملات ربوی، رشوه، خرید و فروش اجناسی که فایده منطقی و عقلانی در آنها نباشد، خرید و فروش وسایل فساد و گناه، در تحت این قانون کلی قرار دارند.

حضرت علی ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «اَمّا الظّلم الّذی لا یُترکُ، فَظلمُ العباد بَعضُهُم بعضاً» «امّا ظلمی که بخشوده نمی‌شود ظلمی است که بعضی از بندگان خدا بر بعض دیگر می‌کنند.» (نهج البلاغه، خطبه 175)

و در روایت دیگری آن حضرت حتی ادای حق الناس را از حق الله مهم‌تر دانسته و می‌فرماید: «جَعلَ الله سُبحانه حُقوقُ عبادِهِ مُقدّمةً علَی حُقُوقهِ فَمنْ قامَ بِحقُوقُ عبادالله کانَ ذلک مؤدّیاً الی القیامِ بِحقوقِ الله»«خداوند حقوق بندگانش را مقدم بر حقوق خود قرار داده و کسی که حقوق بندگانش را رعایت کند حقوق الهی را نیز رعایت خواهد کرد.» (محمدی ری شهری، میزان الحکمة، ج 2، ص 480)

**تبعات و آثار رعایت نکردن حق‌الناسرعایت نکردن حق‌الناس آثار و تبعاتی برای انسان دارد. در حدیث آمده است تمام گناهان انسان با توبه بخشیده می‌شوند غیر از حق‌الناس. یعنی کسانی که حق دیگران بر گردن آنها مانده است جز با ادای حق دیگران یا رضایت گرفتن از آن اشخاص گناهان بخشوده نمی‌شود. حتی اگر انسان روزه‌های زیاد بگیرد یا تمام عمرش نماز شب بخواند، هیچ تأثیری در گناه ظلم بر دیگران ندارد.

همانطور که در ابتدا هم گفتیم در حدیث داریم که با اولین قطره خون شهید همه گناهانش بخشیده می‌شود غیر از حقوق مردم و این نشان دهنده اهمیت حق دیگران است که حتی با شهادت که بالاترین فضیلت ممکن هست، گناه ظلم بر حق دیگران بخشیده نمی‌شود.

ظلم در حق مردم از مواردی است که انسان در همین دنیا آثار شومش را در قالب انواع بلاها و بیماری‌ها و گرفتاری‌های زندگی خواهد دید و در واقع ظلم به دیگران و رعایت نکردن حقوق مردم، هم در این دنیا ما را گرفتار بلا خواهد کرد و هم در آخرت به عذاب الهی دچار خواهد نمود.