PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا اسلام در ایران اجباریست؟

امیر حیدر
۱۳۸۹/۰۹/۱۱, ۲۰:۵۹
با سلام خدمت عزیزان
واقعا خوشحالم که همچین سایتی رو پیدا کردم
من همواره سوالاتی پیرامون وضعیت دین اسلام در کشور خودمون داشتم که متاسفانه هیچگاه نتونستم پاسخی بیابم
امیدوارم دوستان راهنمایی بکنند
1-چرا دین اسلام در کشور ما اجباری هست؟اما در کشور های دیگه اینگونه نیست مثل عربستان ،ترکیه،لبنان،امارات و.......
ایا بنظر شما الان چند درصد مردم این اسلامی که به اونها عرضه شده رو میخوان؟

منظورم این هست که شما نگاه کنید امروز یک کشور مسلمان بنام قطر توانست میزبان جام جهانی بشه و خوب باید برای این کار به دیگر دین ها و مذاهب و عقیده احترام بزاره و شرایط اسایش اونها رو فراهم کنه
اما ایران ما چی؟چرا این اسلامی که در سال57 اومد در نظام ایران باعث پیشرفت ما نشد و ما نسبت به دنیا بخصوص همسایگانمون عقب و عقب موندیم؟
البته سوالاتی بسیاری دارم که امیدوارم در ادامه و در بحث بشه مطرح کرد
باتشکر:Gol:

کارشناس بحث : پاسخگوي کلامي

saber_t
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۰۹:۰۵
سلام دوست گرامی
بنده تخصص خاصی ندارم اما در حد توان خودم اینگونه استدلال می کنم که :
فرق بزرگ ایران با سایر کشورهای اسلامی در این است که در ایران حکومت اسلامی بر اساس مکتب اهل بیت برقرار است اما کشورهای اسلامی دیگر حکومت اسلامی برقرار نیست، شاید اعضای دولت و حکومت آنها مسلمان باشند اما مبنای نظام و تئوری نظام آنها بر اساس اسلام و دستورات آن نیست.
مختصرا عرض می کنم اسلام دین دستورات عبادی و فردی نیست بلکه اسلام یک دین جامع است که برای تمام جوانب زندگی بشر برنامه دارد که این برنامه هم در راستای رسیدن جامعه به سعادت است بنابر این برای حفظ سلامت اجتماعی و حرکت در صراط مستقیم و هدایت جامعه به سوی سعادت هم دستورات و قوانینی دارد که جامعه را از آفات حفظ کند.
شما فرمودید "به دیگر دین ها و مذاهب و عقیده احترام بزاره و شرایط اسایش اونها رو فراهم کنه" این ادیان و مذاهب و عقیده که می فرمایید دو حالت داره :

ادیان و مذاهب و عقاید الهی و توحیدی
ادیان و مذاهب و عقاید ساخته دست بشر

مورد دوم که نیازی به اثبات انحرافش نیست و مورد اول هم دیگر آن دین الهی که از اول بوده نیست و منحرف شده.
احترام به عقاید دیگران درست است و کسی منکر آن نیست اما کمک به نشر انحراف عقلا جایز نیست.
خوب حال اگر ما بر اساس فرض شما لوازم آسایش اینها را فراهم کنیم آیا باعث ایجاد مشکل در جامعه نمی شود؟آیا با این کار عملا به گسترش انحرافات دینی و عقیدتی کمک نمی کنیم؟آیا با این تئوری جامعه در مسیر هدایت حرکت می کند؟یا نه راست به سمت دنیایی آباد و آخرتی ویران حرکت می کند؟
عمده ی مردم ایران مسلمان و شیعه هستند اما پیروان ادیان و مذاهب دیگر هم وجود دارند و هیچ اجباری برای آنها مبنی بر پذیرش اسلام نیست فقط چون حکومت اسلامی برقرار است و نکته مهم تر اینکه اکثر مردم مسلمان شیعه هستند آنها موظفند برخی احکام اجتماعی اسلام را رعایت کنند.مثلا اگر فرض کنیم کاری را که شما می گویید انجام دهیم مثلا به شیطان پرست ها احترام بگذاریم و لوازم آسایش آنها را فراهم کنیم!آیا امنیت و سلامت اجتماعی برقرار می شود؟آیا این با مبانی یک جامعه اکثرا مسلمان می می سازد که ادیان و مذاهبی را آزاد بگذارد و لوازم آسایش آنها را فراهم کند که باعث انحراف مردم و نابودی ادیان الهی شود؟
شاید منظور شما مسئله ای مثل حجاب باشد که چرا مثلا یک ایرانی یهودی باید حجاب را رعایت کند؟
وارد مباحث تاریخی و تخصصی نمی شوم که ثابت شود حجاب در یهود از همه ادیان دیگر سخت تر بوده است و دینشان دیگر آن دین الهی نیست و همه ی ادیان الهی حکم حجاب را داشته اند.
ما همین جوری با بدحجابی مشکل داریم و مشکلات اجتماعی زیادی در رابطه با همین مساله بوجود آمده حالا بیایم به خاطر احترام به عقاید انحرافی پوشش را آزاد کنیم؟فرض می کنیم که حکومت اشتباه می کند(گرچه فرض باطل است و حکومت برخاسته از مردم و خواسته های اکثر مردم است) به نظر شما این جامعه ای که اکثرا مسلمان شیعه به این کار رضایت می دهند؟
=========
واما اشکال دومتان را لطف کنید بیشتر توضیح دهید و بیان کنید که عقب ماندگی و پیشرفت از نظر شما چیست؟ما از سال 57 به بعد در چه چیزهایی از همسایگانمان عقب مانده ایم؟این را با دلیل و سند ثابت کنید تا جواب داده شود وگرنه از فرط بطالت نیازی به جواب ندارد.
موفق باشید

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۰۹:۴۶
با سلام
اولا کی گفته اسلام و مسلمان شدن و...تو ایران اجباریه؟
تا حالا کی دیدید که یکی رو به جرم نماز نخوندن ببرن زندان؟
کی دیدید که یکی رو به جرم انجام ندادن مستحبات شلاق بزنن؟
...
پس اسلام اجباری نیست بلکه بعضی قوانین اجتماعی باید تو یه کشور اسلامی انجام بگیره
که مثلا حفظ حجاب و ...از این دسته قوانین اجتماعی سهتند
البته قوانین اجتماعی تو هر کشوری هستند و..
مثلا تو یه کشوری آب دهن انداختن تو پیاده رو کلی جریمه نقدی داره و...
میتونیم بگیم اقا چرا آزادی ندارین و مثلا من دوست دارم آب دهت بندازم و...

و اما در مورد اینکه از سال 57 پسرفت داشتیم....
واقعا تاسف داره که چشمامونو به روی حقایق ببندیم و...
اقای محترم یه زمانی سگ اجنبی به مردم ایرانی ما شرف داشت و عزت و احترام داشت
اینو نمیدونید
یه زمانی کشور های استعمار گری چون انگلیس و...به ناموس ما هم رحم نمیکردن اینو فراموش کردین؟
از سال 57 به بعد ما به عزت جهانی خودمون دست پیدا کردیم
مخصوصا تو دوره ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد!!!
البته اگر کشوری مثل انگلیس و امریکا و...از احمدی نژاد بد بگه دلیل بر بد بودنش که نیست بر عکس سندیه بر درست کار کردن و خشکوندن ریشه استعمار و ضرر به اون کشور هاااا
یه نگاه به وضعیت علمی قبل از 57 و الان مملکت بنداز؟؟؟
اخه کمی انصاف بد نیستاا
اصلا قابل مقایسه نیست

تازه مگه میزبان جام جهانی شدن اینقدر افتخار بزرگیه؟؟
یعنی شما حاضرید برای مثال فلان خواننده معروف برای مهمانی یه شب با هواداراش بیاد خونه شما و تا صبح بخورن و مست شن و....و حرمت خونه و محل زندگی و اسایشتونو بهم بریزن و...
شما غیرتتون اجازه میده؟؟؟

امیر حیدر
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۰:۰۲
من تخصصی ندارم و سوالاتم هم کوچه بازاری هست اما خوب دغدغه ذهن من هست
شما اعلام میدارید اکثر مردم ایران مسلمان و شیعه هستند
خوب این چه مسلمانی هست که زنان با این وضع به بیرون میان و پسران و مردان اینگونه ارایش میکنن این ایا بیانگر این نیست که مردم حال شاید رضایت به حکم 30سال پیش نداشته باشند؟
اسلام که دینی جامع هست و در این هیچ شکی نیست
اما بحث درباره ی اجرای اسلام در کشور ماست
یک مثال چرا هنرمندان ایرانی با رفتن به خارج کشور کشف حجاب میکنن و پوششان عوض میشود ؟اما در اخبار گاها اعلام میشود فلان مدل در کشور خارجی مسلمان شد و به پوشش اسلامی روی اورد
خوب اون شخص با تحقیق و دلیل و بدون تعیین جامعه حجاب رو انتخاب میکنه
خوب این نشانگر این نیست که ما برای مردم خودمان تصمیم می گیریم
حتی در بعضی جاها خوندم(حال موثق بودن خبر یا نه رو اطلاع دقیق ندارم)میگن در اوایل انقلاب هم تصمیم بر حجاب اجباری نبوده و بعدا تصمیم به این کار گرفته شد
درباره عقب ماندگی ایران مثال بسیار هست
اما این صحبتها هیچ گونه ایرادی به اسلام وارد نیست بلکه ایراد به مسئولین ماست که نتوانستند اسلام رو بحق به مردم نشان بدن و اون رو اجرا بکنن
در ورزش من بیشتر بحث میکنم
الان یه ورزشگاه ازاد از اون زمان مانده و حتی ما نتونستیم یه ورزشگاهه به کلاس این ورزشگاه تاسیس کنیم؟راه اهن جنوب به تهران ما هنوز نتونستیم دو خطش کنیم؟فرودگاه در مملکت ما هنوز به توسعه نرسیده
خوب مشاهده میکنیم که ما زیر ساختهامون همه نسبت به گذشته توفیقی نکرده
اما این کشورهای حوزه خلیج فارس رو نگاهی کنید دبی چه بود و چه شد؟کویت قطر عربستان و.....

Enerji
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۰:۴۱
اولا کی گفته اسلام و مسلمان شدن و...تو ایران اجباریه؟بله مسلمان شدن اجباری نیست ولی مسلمان ماندن اجباریه ..

کی دیدید که یکی رو به جرم انجام ندادن مستحبات شلاق بزنن؟ولی به جرم انجام ندادن واجبات شلاق زدن ..

اصل نوزدهم قانون اساسی :

"مردم ايران از هر قوم و قبيله كه باشند از حقوق مساوي برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اينها سبب امتياز نخواهد بود."اما مسلمان بودن یک حقوق بیشتری دارد .
اصل بیست و سوم قانون اساسی :
"تفتيش عقايد ممنوع است و هيچكس را نمي توان به صرف داشتن عقيده اي مورد تعرض و مواخذه قرار داد."پس جرم ارتداد برای چی هست اگر کسی را صرف داشتن عقیده ای نمی توان مورد تعرض قرار داد .. آیا می شود در ایران بی خدا و بی دین بود و مورد مواخذه قرار نگرفت ؟

جهاد اسلامی
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۰:۴۹
با سلام خدمت عزیزان
واقعا خوشحالم که همچین سایتی رو پیدا کردم
من همواره سوالاتی پیرامون وضعیت دین اسلام در کشور خودمون داشتم که متاسفانه هیچگاه نتونستم پاسخی بیابم
امیدوارم دوستان راهنمایی بکنند
1-چرا دین اسلام در کشور ما اجباری هست؟اما در کشور های دیگه اینگونه نیست مثل عربستان ،ترکیه،لبنان،امارات و.......

منظورم این هست که شما نگاه کنید امروز یک کشور مسلمان بنام قطر توانست میزبان جام جهانی بشه و خوب باید برای این کار به دیگر دین ها و مذاهب و عقیده احترام بزاره و شرایط اسایش اونها رو فراهم کنه
اما ایران ما چی؟چرا این اسلامی که در سال57 اومد در نظام ایران باعث پیشرفت ما نشد و ما نسبت به دنیا بخصوص همسایگانمون عقب و عقب موندیم؟
باتشکر:gol:

کارشناس بحث : پاسخگوي کلامي

سلام علیکم
اولا من یک تذکری به اقا بهروز عزیز بدم و اون هم این هست که با رفتار تند نمیتونید کسی را جذب خود کنید!!!! شما باید از رفتار ائمه پیروی کنید و خیلی ملایم و ارام و مودبانه جواب بدید!!!!

من از طرف اقا بهروز عزیز از شما معذرت میخواهم!!!

خب بریم سر اصل مطلب:
ببینید اشتباه بزرگی که اکثر جوانان ما دارند این است که پیشرفت را برای خود اشتباه تعریف کرده اند!!! ببینید پیشرفت یعنی اینکه یک کشور توانسته باشد با توان علمی و انسانی خود محصولات صنعتی مورد نیازش را ساخته و از ان استفاده کند!!!اما کشورهای عربی تنها نقش مصرف کننده دارند و تمامی کالاها و محصولات صنعتیشان از کشورهای دیگر تامین میکنند نه اینکه خود تلاشی برای ساختنش کنند!!!! همان جام جهانی که شما گفتید فکر میکنید ورزشگاههایشان را خودشان ساختند؟؟؟ ابدا چنین نیست و این ورزشگاها از طریق کشورهای دیگر ساخته شده اند!!!
اگر الان به کشور خود نگاهی بیاندازید میبینید ما خیلی از کشورهای عربی منطقه جلوتر هستیم چون با وجود تحریمهای فراوان خیلی از کالاها را خود ساخته و مصرف میکنیم نمونه اش صنعت خودرو است که با وجود بی کیفیتی انها ولی باز هم با دست توامند خود ساخته ایم اما کشورهای عربی خودروها را حاضر و اماده از کشورهای دیگر میخرند!!!
یا در زمینه ی معماری و الکترونیکی!!!
پس نمیتوان کشورهای عربی را پیشرفته خواند بلکه انان تنها مصرف کننده به حساب می ایند!!!

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۰:۵۲
بله مسلمان شدن اجباری نیست ولی مسلمان ماندن اجباریه ..

ولی به جرم انجام ندادن واجبات شلاق زدن ..

اصل نوزدهم قانون اساسی :

اما مسلمان بودن یک حقوق بیشتری دارد .
اصل بیست و سوم قانون اساسی :پس جرم ارتداد برای چی هست اگر کسی را صرف داشتن عقیده ای نمی توان مورد تعرض قرار داد .. آیا می شود در ایران بی خدا و بی دین بود و مورد مواخذه قرار نگرفت ؟
با سلام
1 مسلمون موندنم اجباری نیست
کی گفته؟؟
تنها چیزی که جرمه اینه که کسی بیاد بگه من از این به بعد مسلمون نیستم و تبلیغ کنه که بقیه هم از اسلام بیان بیرون

2 کی گفته به جرم انجام ندادن واجبات شلاق زدن؟؟؟
منظورت از واجبات چیه؟؟؟

3 بله میشود
من بعضی از هم اتاقی های دانشگام اینطوری بودند
و هیچ کسم مورد انتقاد قرارشون نداد
من جمله خودم
البته باهاشون بحث و مباحثه داشتیم ولی تخریب نمیکردیم
...
خواهشا الکی جو سازی نکنید!!!

Enerji
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۰:۵۷
1 مسلمون موندنم اجباری نیست
کی گفته؟؟
تنها چیزی که جرمه اینه که کسی بیاد بگه من از این به بعد مسلمون نیستم و تبلیغ کنه که بقیه هم از اسلام بیان بیرون

خوب چه اشکالی داره بگه مسلمون نیست ؟ مگه صرف اینکه کسی بیاد بگه بقیه هم میان بیرون ؟ آن چیز یا کسی را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است . شایدم می ترسن که بیان بیرون

2 کی گفته به جرم انجام ندادن واجبات شلاق زدن؟؟؟
منظورت از واجبات چیه؟؟؟

منظور روشنه ..

3 بله میشود
من بعضی از هم اتاقی های دانشگام اینطوری بودند
و هیچ کسم مورد انتقاد قرارشون نداد
من جمله خودم
البته باهاشون بحث و مباحثه داشتیم ولی تخریب نمیکردیم

بله بین 4 نفر یا بیشتر یا کمتر شاید ، ولی در بین مردم جامعه و دولت و حکومت و اشتغال و اقتصاد و کار و از این چیزا چطور ؟

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۱:۱۵
خوب چه اشکالی داره بگه مسلمون نیست ؟ مگه صرف اینکه کسی بیاد بگه بقیه هم میان بیرون ؟ آن چیز یا کسی را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است . شایدم می ترسن که بیان بیرون
با سلام

((با این سلام کلی برات کلاس گذاشتما بعد بگو بهروز....نیشخند))

ببین دوست عزیز
به نظر تو کسی پیدا میشه با تحقیق کامل از دین اسلام زده بشه و با استدلال و منطق به این نتیجه برسه که اسلام مثلا از پایه مشکل داره و برای مثال فلان دین و ایین حقیقت اصله و...؟؟؟
امکان نداره
شاید اگرم برگرده بر اساس چنتا شبهه بی پایه و اساس که همش تو اسلام جواب منطقی داره باشه
ولی طرف به خودش این زحمت رو نداده که بره و تحقیق کنه

و همچین کسی تنش نیمخواره که الکی بره وقت زندگیش رو بزاره و برای عوض کردن دین مردم و شبهه افکنی
بلکه کسی که همچین کاری میکنه یه منافق وابسته به دشمنه که با پول گرفتن و داشتن فلان امتیاز ها میخواد یه تهاجم فرهنگی و یه موج علیه اسلام تو کشور راه بندازه تا دشمنان رو به هدفشون نزدیک کنه

خب اینجاس که بروز بی دینی جرمه و نهی شده
وگرنه موسی به دین خود عیسی به دین خود
چی کار به همدیگه داریم
ان شالله که توجیه شده باشین
یا علی(ع)

Enerji
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۱:۲۵
ببین دوست عزیز
به نظر تو کسی پیدا میشه با تحقیق کامل از دین اسلام زده بشه و با استدلال و منطق به این نتیجه برسه که اسلام مثلا از پایه مشکل داره و برای مثال فلان دین و ایین حقیقت اصله و...؟؟؟
امکان نداره
شاید اگرم برگرده بر اساس چنتا شبهه بی پایه و اساس که همش تو اسلام جواب منطقی داره باشه
ولی طرف به خودش این زحمت رو نداده که بره و تحقیق کنه

و همچین کسی تنش نیمخواره که الکی بره وقت زندگیش رو بزاره و برای عوض کردن دین مردم و شبهه افکنی
بلکه کسی که همچین کاری میکنه یه منافق وابسته به دشمنه که با پول گرفتن و داشتن فلان امتیاز ها میخواد یه تهاجم فرهنگی و یه موج علیه اسلام تو کشور راه بندازه تا دشمنان رو به هدفشون نزدیک کنهاصلا بحث درست بودن و حق بودن و داشتن جواب منطقی و ازی این چیزها نیست . طرف مقابل نمی خواد مسلمان باشه و دوست داره ابراز کنه مسلمون نیست یا بی خداست . بله دیگه توی منطق شما کسی که بی دین هست و بی خدا و این رو ابراز کنه مستقیم وصل میشه به دشمنان و موج علیه اسلام و تهاجم فرهنگی و استکبار و از این چیزها

چی کار به همدیگه داریم

بله واقعا . در این شرایط نه حقی داره طبق قانون و کسی که دین ما رو نداره میشه کافر و مستقیم وصل میشه به دشمنان

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۲:۱۷
اصلا بحث درست بودن و حق بودن و داشتن جواب منطقی و ازی این چیزها نیست . طرف مقابل نمی خواد مسلمان باشه و دوست داره ابراز کنه مسلمون نیست یا بی خداست . بله دیگه توی منطق شما کسی که بی دین هست و بی خدا و این رو ابراز کنه مستقیم وصل میشه به دشمنان و موج علیه اسلام و تهاجم فرهنگی و استکبار و از این چیزها

بله واقعا . در این شرایط نه حقی داره طبق قانون و کسی که دین ما رو نداره میشه کافر و مستقیم وصل میشه به دشمنان
خدایی خودت بگو
کسی که مثلا خدا رو نتونسته برای خودش اثبات کنه
و یا اینکه هنوز به شناخت کافی نرسیده و...
همچین کسی میاد همه زندگیش رو بزاره برای تخریب خدا و دین و....؟؟؟؟
تنها در صورتی این کارو می کنه که حمایت بشه و بدونه که یه نفع مادی بهش میرسه
چون داره تبلیغ تفکرات مادی میکنه پس نگاش به همه چی اول در نظر گرفتن سود و منفعته

خودتم میدونی که هر کی بگه من اسلام رو قبول ندارم به خودی خود دشمن نمیدونیمش
قبلا هم گفتم هم اتاقی های خود من اینجوری بودند و همچین تفکراتی نسبت بهشون نداشتم
با وجود ابزار الات خطرناکی چون ماهواره بی در و پیکر و انواع وسایل تهاجم فرهنگی جوون ما خیلی هنر کنه شیطان پرست نشه خدا پرست پیشکش!!!!

امیر حیدر
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۵:۰۹
با توجه به سخنان امام ایا جامعه فعلی نمیتونن نسبت به بازبینی قانون اساسی درخواست بدن؟الان که نسل سال 57 که نیست؟سال 57 جمعیت 30 میلیون بود الان شده 70 میلیون ایا این جمعیت حق درخواست خودشون رو ندارن؟ حماسه نهم دی هم تو شهرستان ما که انچنان نبود (البته شهرستان ما شهرستانی کلا چپ هستند )در تهران هم حماسه ی بعد انتخابات مردم تهران که به زعم خیلی و گواه تصاویر بیش از نهم دی بود
تازه در نهم دی تلویزیون خودش رو خفه کرد و اما در 24 خرداد حماسه خود جوش مردم بود نه با دعوت تلویزیون

Behrooz_313
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۵:۱۰
[quote=behrooz_313;384971]

اقا بهروز عزیز شما الان منم میخوای کتک بزنی.اگر من جلوت بودم یک مشت پای پشمم زده بودی!!!!
مسئله همون لحن تند هست که دیگران رو دفع میکنه!!!!! ضمن اینکه من به شما توهین نکردم بلکه فقط یک تذکر ساده دادم!!!!!
عزیز من تا عمر دارم زمین خورده همه بچه حزب اللهی ها هم هستم
ولی باور کن لحن خودت همچین اروم نیست
چند بار به من همچین تذکری با همینت لحن داده بودی که یکی از یکی...
در ضمن شما بعد از پست من که خودم از ایشون عذر خواستم اومدید و پست زدید این یعنی چی؟؟؟
لطفا اگر اشکالات من و بقیه رو میبینید یه لطفی کنید و به خودتونم یه نگاه بندازید
یا علی(ع)

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۵:۳۷
به هیچ وجه اجباری نیست اسلام انسان را مختار میشناسد اونوقت چطور شما میفرمایید اجبار...........
برام عجیبه

Lachini
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۷:۱۸
در پذیرش دین اجبار و اکراهی نیست و اصلا نمی تواند هم باشد چرا که دین یک امر قلبی و درونی است. ولی نکته اینجاست که در جامعه اسلامی که نمی شود بی دین و بادین باهم زندگی کنند پس بی دینها باید مهاجرت کنند همچنانکه اگر اکثریت با بی دینها باشد باید دینداران مهاجرت کنند. این که نمی شود در جامعه اسلامی همجنس بازی آزاد باشد ، مشروب خوری در ملا عام آزاد باشد ، بی حجابی آزاد باشد و غیره و هم و تلاش مسئولین صرفا امر به معروف و نهی از منکر باشد.

Enerji
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۷:۲۶
در پذیرش دین اجبار و اکراهی نیست و اصلا نمی تواند هم باشد چرا که دین یک امر قلبی و درونی است

بله در پذیرش اجبار نیست ولی پذیرفتی و بخوای دینت رو عوض کنی یا خارج بشی اجازه نداری و کودکی هم به دنیا میاد پدر و مادرش اون رو مسلمون میکنن که اصلا نمیدونه دین چی هست ( هرچند درست باشه )

امیر حیدر
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۸:۳۰
در پذیرش دین اجبار و اکراهی نیست و اصلا نمی تواند هم باشد چرا که دین یک امر قلبی و درونی است. ولی نکته اینجاست که در جامعه اسلامی که نمی شود بی دین و بادین باهم زندگی کنند پس بی دینها باید مهاجرت کنند همچنانکه اگر اکثریت با بی دینها باشد باید دینداران مهاجرت کنند. این که نمی شود در جامعه اسلامی همجنس بازی آزاد باشد ، مشروب خوری در ملا عام آزاد باشد ، بی حجابی آزاد باشد و غیره و هم و تلاش مسئولین صرفا امر به معروف و نهی از منکر باشد.
یعنی اکثرا مردم ما دیندار هستند؟به اسم یا عمل؟با تعیین کردن توسط پیشینیاتن و یا انتخاب خود مردم؟جامعه اسلامی؟مگه عربستان و امارات و قطر جامعه اسلامی نیستند
چرا نمی شود طبق قانون با هم زندگی کنن؟مگه در غرب مسلمان نیست پس اونها باید کوچ کنن برن یه کشور دیگه؟

جهاد اسلامی
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۱۸:۳۴
خوب ایا دلیل بر این نیست که دین رو اجبار به مردم تحمیل کردیم ؟خوب مردم فعلی نمیخوان مسلمون باشن زور که نیست با پافشاری ما چیزی بهتر میشه؟وقتی خود ریئس جمهور میگه اقا تیپ و قیلفه و موی ادمها چه ربطی به اداره کشور داره خوب چرا نمیان دین رو ازاد کنن
بزاریم مردم خودشون انتخاب بکنن
حرفه خوبی زدید هر که اسلام رو درک کنه و تحقیق کنه غیر از اسلام هیچی رو انتخاب نمیکنه
خوب بزاریم مردم بدون اسلامی رو مزه کنن ببینن که بدون اسلام چیه ببینن که مشکل از خودشونه نه از اسلام
ببینن اون مدینه فاضله ای که دنیا میگه اسلام نمیزاره دروغه
دوست عزیز ببینید اجبار بودن حجاب در جامعه ربطی به اسلام زورکی نداره!!! مثلا اگر مثل حکومت طالبان که مردم را به زور برای اقامه ی نماز دعوت میکرد باشد اونوقت دین ما اجباری میشود اما حجاب چیز دیگریست که الان میگویم:
ببینید کی گفته مردم ما اسلام را نمیخواهند؟؟؟؟؟؟ از کجا شما این حرف را میزنید؟؟؟؟ من خودم در اقوام دخترانی را میشناسم که حجاب ندارند ولی نمازشان را میخوانند و روزه را میگیرند!!! اما حجاب ندارند!!!! خب پس مسلمان هستند و تنها حجاب برایشان به یک تکلیف شرعی تبدیل نشده است!!!!! در اسلام حجاب اجباری است و همه موظفند که حجاب را رعایت کنند پس اجباری بودن حجاب باعث میشود که فساد در جامعه کم شود و من مذهبی و مسلمان غرق در گناه نشوم!!!و بچه ی من خدایی نکرده بی حجابی را از جامعه فرا نگیرد و در جامعه ی سالمی بزرگ شود!!!
اما اینکه شما میگید چرا حجاب بدتر میشود علتش زور نیست بلکه سهال انگاری درباره ی این مسئله توسط دولتهای این دوره و دوره های گذشته است!!! اگر در مدارس حجاب را درست اموزش بدهند و خوب به بچه ها ثابت کنند که وظیفه ی شرعی است... اگر در صدا و سیما به جای برنامه های چرت و پرت مسئله ی حجاب را به صورت جذاب شرح دهند اگر اشخاص مذهبی فعال در مساجد شروع به تبلیغات کنند حجاب هم درست میشود:Rose:

Lachini
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۲۰:۵۹
سلام بر جناب Enerji
درست است که اکثریت مردم ما دینشان موروثی است و البته این پدیده ای جهانشمول است ولی اگر کسی دینش را عوض کند و یا اصلا بی دین شود چه کسی می تواند با وجود تظاهر این شخص به دینداری از ضمیر وی آگاه شود؟ که تنها الله از ضمایر آگاه است.
احتمالا منظور جنابعالی اعدام مرتدین می باشد که این نیز به دور از آموزه های قرانی است و از یهودیت تحریف شده وارد اسلام شده است ولی اکنون که چنین است شخص مرتد می تواند به کشوری برود که در آنجا آزاد باشد والبته مشخص است که نمی تواند در ملا عام اعلام کند که مرتد شده است که بلافاصله کشته می شود.

همکار مدیر سایت
۱۳۸۹/۰۹/۱۲, ۲۲:۱۷
بنام حضرت دوست

باسلام

دوستان گرامي توجه داشته باشيد موضوع تاپيک در خصوص اجباربودن يا نبودن دين هست و اين موضوع هيچ ارتباطي به مباحث سياسي و مسئولين نظام در گذشته و حال نداره . لذا جهت جلوگيري از انحراف موضوع هرگونه پستي که غير مرتبط باشد حذف خواهد شد . عنايت بفرمائيد فقط در چهار چوب موضوع تاپيک گفتگو کنيد . همچنين از همه دوستان درخواست مي کنم به پست هاي غير مرتبط جواب ندهند ٬ چرا که هم پست نويسنده و هم پاسخ دهنده حذف خواهد شد .

Enerji
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۸:۰۰
در ملا عام اعلام کند که مرتد شده است که بلافاصله کشته می شود.

چه محبت آمیز !!!

سید مهدی
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۹:۱۱
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و رحمت خداوند بر همگی

راستش من هنوز دقیقا نتونستم حتی متوجه منظور اصلی آغاز کننده بحث بشم.

از طرفی بحث اجباری بودن دین در ایران رو مطرح کردند :

و از طرفی ازاد بودن مردم در عدم رعایت احکام دینی رو مطرح میکنند.

خوب این چه مسلمانی هست که زنان با این وضع به بیرون میان و پسران و مردان اینگونه ارایش میکنن این ایا بیانگر این نیست که مردم حال شاید رضایت به حکم 30سال پیش نداشته باشند؟

بالاخره دین اجباری است یا مردم ازادند؟

از طرفی ظاهرا در رابطه با بحث میزبانی قطر کمی احساساتی شدند؛ خب این میزبانی به انگلستان هم داده نشد و به امرکا هم داده نشد؟؟!؟!! ایا این نشانه عدم پیشرفت این کشورهاست؟
توجه کنید دوستان عزیز وارد مباحث سیاسی نشید فقط روش استدلال دوستمون رو تذکر دادم.
کشور قطر یک کشور پیشرفته نیست؛ بلکه مصرف کننده خوبی برای ابزار لوکس است. پیشرفت دارای ملاک ها و شاخصه های خاصی است. که به نظرم نیازی نیست ما وارد اون بحث بشیم.

سید مهدی
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۹:۱۲
بسم الله الرحمن الرحیم

باتشکر

در این قسمت هر چند شما ظاهرا قصد پرسش یک سوال را داشتید ولی مطالب شما در واقع چهار موضوع است :
1. ایا دین در ایران اجباری است یا نه؟
2. ما پیشرفته تریم یا قطر؟
3. ایا انقلاب در ایران باعث پیشرفت شده است یا نه؟
4. احترام به ملل و مذاهب دیگر در کشورهای مختلف.

بررسی

وقتی چنین بحثی مطرح میشود ما با دو پدیده روبرو هستیم :

الف : انچه به عنوان دین با یک تعریف خاص در جوامع مطرح است.
ب : وجود هنجار های قابل احترام در جوامع مختلف.

در این میان با توجه به تعریف خاصی که از دین ارائه می شود در بسیاری از جوامع هنجار های اجتماعی ناشی از آموزه های دینی است.

می دانیم که دین را نمیتوان به زور یا اجبار به کسی تحمیل کرد؛ چون دین امری قلبی است و اساسا جبر بردار نیست تا کسی بخواهد دیگری را در آن مجبور کند.

تنها چیزی که می ماند لزوم اجرا و اجبار در رعایت برخی آموزه های دینی است. در این بخش باید دانست که رعایت این امور به خاطر دینی بودن آنها نیست بلکه از این جهت است که تبدیل به یک هنجار شده اند و در تمام ملل دنیا از دید عقلا با هنجار شکنی ها مقابله میشود.
اگر نگاهی کوتاه به نظام حقوقی کامن لا در ملل مختلف انداخته شود معلوم می شود که همه ملل دنیا با هنجار شکنی ها و بی احترامی به هنجار ها مقابله میکنند.

در ضمن کشورهایی که شما معرفی کردید آزادی در آنها در واقع نتیجه عدم رعایت آموزه های دینی است.

بنابر این اگر دین در آنها رعایت نمیشود به صرف اسم نمی توان انها را اسلامی نامید. مثلا صرف اینکه روی یک دیگ مسین نوشته طلا نمیتوان انتظار داشت که ان را به قیمت طلا از شما خریداری کنند.
و الا؛
اگر در هیمن کشورها یا حتی در کشورهای غربی واقعا به اموزه های دینی شان عمل کنند خواهیم دید که در کدام کشور واقعا ازادی است.

دقت کنید ما فعلا در مقام ارزش گذاری نیستیم. منظور این است که اگر این کشورها اسلامی هستند یا دینی هستند پس چرا به اموزه های دینشان عمل نمی کنند و اگر نیستند پس شما آنها را دینی ننامید.

2. ما پیشرفته تریم یا قطر؟

قبلا هم عرض شد که پیشرفته بودن با مرفه بودن متفاوت است. امروزه معیار های خاصی در سطح بین المللی برای پیشرفته بودن مطرح است.
که مهمترین آن میزان رشد علمی با ارائه مقالات علمی در سطوح مختلف است.
در ضمن به نظرم مقایسه ایران با قطر که مجموعا به اندازه یکی از شهر های متوسط ایران است کار درستی نیست.
تصور کنید اگر خوزستان ایران یا بوشهر ایران کشور مستقلی می شد و تمام منابع نفتی در همان جا مصرف می شد شاید می شد با قطر مقایسه کرد. یا اینکه تصور کنید اگر ذخایر نفتی فعلی این دو استان فقط در خود این دو استان هزینه شود.

البته ما اصراری نداریم چون مسلمانیم از همه رفتارهایی که در جامعه مان رخ میدهد به هر قیمتی دفاع کنیم.
قران کریم میفرماید : لیس للانسان الا ما سعی. همون ضرب المثل خودمون به قدر پولت آش میخوری. در دنیا هر کسی هر مقدار که تلاش کند بهره می برد. فرقی نمی کند که مسلمان یا غیر مسلمان باشد. بحث این است که عدم پیشرفت را نباید به حساب دین گذاشت. یا اینکه بحث رعایت هنجارهای اجتماعی را نباید با بحث دین اشتباه کرد.

سید مهدی
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۹:۱۲
3. ایا انقلاب در ایران باعث پیشرفت شده است یا نه؟

به نظرم ربط دادن این موضوع با دین و دیانت کار درستی نیست.
در ضمن یک مقایسه سر انگشتی بین شاخصهای مختلف در دوره های مختلف می تواند راهگشا باشد.

مهمترین شاخصه پیشرفت رسیدن به استقلال و غرور و عزت ملی است. یعنی پیشرفت در راستای برجسته کردن انسانیت .
اینکه امروز ایران به عنوان الگویی برای ملل مستضعف تبدیل شده است یعنی همان چیزی که امروزه ابر قدرتهای عالم به خاطرش با ایران مقابله میکنند؛ خود بزرگترین شاخصه پیشرفت است.

4. احترام به ملل و مذاهب دیگر در کشورهای مختلف از جمله ایران.

همانطور که عرض شد در نظام حقوقی کامن لا بحث احترام به هنجارهای حاکم بر جوامع مختلف مطرح شده است.
بنابر این نباید احترام به پیروان دیگر ادیان را با تجویز هنجار شکنی به آنها اشتباه گرفت.

در این زمینه ما یا باید ادیان را با هم مقایسه کنیم یا ملتها را. و یل دولتها را.

مثلا یا باید دین اسلام را با دیگر ادیان در رابطه با احترام به عقاید دیگران مقایسه کنیم. یا اینکه ملت ایران را با دیگر ملتها یا دولت ایران را با دیگر دولتها مقایسه کنیم.

نکته : از نظر ما مقایسه اسلام با مسیحیتی که حضرت عیسی ع آورد یا با یهودیتی که حضرت موسی ع آورد درست نیست چون همه اینها در یک راستا بوده اند.
ولی انچه که امروزه به عنوان مسیحیت یا یهودیت مطرح است قابل مقایسه با اموزه های اسلامی نیست.

از طرفی بعید میدانم ملتی مهمان نوازتر از ملبت ایران بتوان پیدا کرد که عقیده همگان را محترم بداند.
و در سطح دولتها باید دید امروزه کدام دولت به هویت دیگر کشور ها و دیگر دولتها بیشترین احترام را میگذارد.

البته اشتباه نشود ما در صدد دفاع بی چون و چرا از همه رفتارهایی که در یک جامعه دینی رخ می دهد یا هر انچه که در ایران میگذرد نیستیم. بلکه؛
همانطور که قبلا هم عرض شد با گره زدن این امور با دین مخالفیم و از طرفی با سیاه نمایی ها و استفاده از استدلالات نادر خور مخالفیم.

جهاد اسلامی
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۰۹:۳۲
من از پاسخگوی کلامی عزیز تشکر میکنم که جوابهایی بسیار ارزشمند دادند :Rose:
امیدوارم که برخی دوستان با دقت این جوابها را مطالعه فرموده و دست از قضاوتهای غلط بردارند

حقیقت
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۱۲:۵۴
می بینم که باز هم پست های من حذف شدند

امیر حیدر
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۱۵:۲۶
با تشکر
اجازه بدین این مطالب رو بخونم دقیق و در صورت سوالات یا شبهاتی درباره پاسختون باز هم مزاحم بشم
ایا امکان کپی کردن پاسختون در بعضی فرومها هست؟(حقیقتش من داخل خیلی از سایتها تا میام بگم اسلام و .... همه یه سوالات با همراه یه مطالب تمسخر امیز ارائه میکنن که بنده قادر به پاسخ اونها نیستم و علت مطرح کردن این سوال هم وجود کارشناسان و با پاسخ منطقی و با بحث و ادله بود )

امیر حیدر
۱۳۸۹/۰۹/۱۳, ۱۶:۴۵
بسم الله الرحمن الرحیم

وقتی چنین بحثی مطرح میشود ما با دو پدیده روبرو هستیم :

الف : انچه به عنوان دین با یک تعریف خاص در جوامع مطرح است.
ب : وجود هنجار های قابل احترام در جوامع مختلف.

در این میان با توجه به تعریف خاصی که از دین ارائه می شود در بسیاری از جوامع هنجار های اجتماعی ناشی از آموزه های دینی است.

می دانیم که دین را نمیتوان به زور یا اجبار به کسی تحمیل کرد؛ چون دین امری قلبی است و اساسا جبر بردار نیست تا کسی بخواهد دیگری را در ان مجبور کند.

تنها چیزی که می ماند لزوم اجرا و اجبار در رعایت برخی آموزه های دینی است. در این بخش باید دانست که رعایت این امور به خاطر دینی بودن انها نیست بلکه از این جهت است که تبدیل به یک هنجار شده اند و در تمام ملل دنیا از دید عقلا با هنجار شکنی ها مقابله میشود.
اگر نگاهی کوتاه به نظام حقوقی کامن لا در ملل مختلف انداخته شود معلوم می شود که همه ملل دنیا با هنجار شکنی ها و بی احترامی به هنجارها مقابله میکنند.

در ضمن کشورهایی که شما معرفی کردید ازادی در انها در واقع نتیجه عدم رعایت اموزه های دینی است.

بنابر این اگر دین در انها رعایت نمی شود به صرف اسم نمی توان انها را اسلامی نامید. مثلا صرف اینکه روی یک دیگ مسین نوشته طلا نمیتوان انتظار داشت که ان را به قیمت طلا از شما خریداری کنند.
و الا؛
اگر در هیمن کشورها یا حتی در کشورهای غربی واقعا به اموزه های دینی شان عمل کنند خواهیم دید که در کدام کشور واقعا ازادی است.

دقت کنید ما فعلا در مقام ارزش گذاری نیستیم. منظور این است که اگر این کشورها اسلامی هستند یا دینی هستند پس چرا به اموزه های دینشان عمل نمی کنند و اگر نیستند پس شما آنها را دینی ننامید.

حقیقتش من متوجه نشدم:Gig:
میشه ساده تر بیان کنید

سید مهدی
۱۳۸۹/۰۹/۱۷, ۱۸:۲۳
بسم الله الرحمن الرحیم

حقیقتش من متوجه نشدم:gig:
میشه ساده تر بیان کنید

سلام بر شما

وقتی کسی مجبور به انجام یا ترک یک رفتار میشود باید منشا این اجبار را مورد توجه قرار داد؛ یعنی اینکه به چه دلیل شخص را مجبور به رعایت آن رفتار میکنند.

گاهی رفتار مورد نظر یک اموزه دینی است؛ مانند روزه گرفتن و یا نماز خواندن یا احترام به پدر و مادر؛ در این موارد هیچ کس دیگری را مجبور به رعایت این رفتار نمی کند.

گاهی یک رفتار به عنوان یک هنجار است؛ مثلا رعایت صف نانوایی یا رعایت حق تقدم یک هنجار عقلایی است که حتی اگر دین هم مطرح نکند رعایتش لازم است. در این موارد چنانچه خطا و انحراف باعث ضایع شدن حقوق دیگران شود با آن برخورد میشود.

گاهی یک موضوع منشا دینی دارد ولی در عین حال تبدیل به یک هنجار اجتماعی شده است
مثلا موضوعی مانند حجاب هر چند منشا دینی دارد ولی در جامعه دینی تبدیل به یک هنجار میشود و یا عدم روزه خواری هر چند حکمی دینی است ولی از این جهت که عدم رعایت ان باعث هتک حرمت یا بی اعتنایی به اموزه های دینی میشود؛ حکم یک هنجار را دارد که احترام به ان لازم است و از این جهت در صورت تخطی با ان مخالفت میشود.

hadi4biz
۱۳۸۹/۱۰/۰۷, ۱۷:۰۵
سلام به همگی !
البته منم تا حدی با آقا محسن موافقم ولی نه کاملا!
من خودم هم تو جواب برخی از این سوالا که تو بحثهای دوستانه مون هم مطرح می شد می موندم (به عنوان طرفدار حکومت اسلامی). و می خوام حرف محسن رو کامل کنم.
بله کشور ما تو این سی سال خیلی پیشرفت کرده قبول دارم، انرژی هسته ای داریم، نانو داریم و سلول های بنیادی قبول دارم. ولی با انصاف و بدون قصد و غرض بیاین مقایسه کنیم. مثلا همین ترکیه سی سال پیش چقدر از ما عقب بود و الان چقدر جلوه؟
یا کره جنوبی ؟ همین کره جنوبی قبل از انقلاب آرزوشون داشتن شهری مثل تهران اون وقت ما بود یا ژاپن و حتی همون موقع اسم بعضی از خیابونهاشونو گذاشتن تهران به خاطر این آرزو !!!
سوال من اینه: من قبول دارم که تو سی سال خیلی پیشرفت کردیم، اما آیا حداکثر پیشرفتمونو کردیم یا حداقلشو؟ یعنی اگه دوران طاغوت ادامه پیدا می کرد ما اینقدر هم نمی خواستیم پیشرفت کنیم؟
به نظر من الان ایران ما باید اینقدر پیشرفته شده بود که بعضی مسائل مطرح الان خیلی پیش پا افتاده جلوه می کرد و حل شده بود. و الان دغدغه من و شما شکم خالی و کار و مسکن و اینا نبود. مگه غیر از اینه که از اول انقلاب هرکسی اومده روی کار قول داده وضع اقتصادی رو بهتر کنه یا بهتره بگم نیازهای اولیه زندگی مردم رو برطرف کنه و وقتی دورانش تموم شده همه چیز بدتر شده؟
یعنی اوضاعمون اینقدر بد شده که من مهندس باید حسرت حقوق یک تکنسین کامپیوتر رو تو کشور آذربایجان و مقدار حقوق دریافتی و استاندارد زندگیشو بخورم. یا آرزوم باشه برم اونجا درس بخونم!
وقتی که نیازهای اولیه من و شما تامین نیست و حقوق اصلی مون زیر پاست به نظرم دیگه حرف زدن در مورد حجاب و کرامت انسانی و حقوق معنوی و ... منتفی باشه.
ما دردمون یه جای دیگه است چسبیدیم از یه جای دیگه !!!

cyrus59
۱۳۸۹/۱۰/۰۷, ۱۸:۵۶
درود بر همه بزرگواران

اسلام در ایران اجباری نیست ؟!!

اگر اجباری نیست چرا از بدو تولد اجباری فرزند را مسلمون می کنن ؟!
چرا ادیان دیگر نمی توانند پوش مناسب خود را در جامعه داشته باشند ؟ همانند سایر کشورهای اسلامی ؟!
چرا برای افرادی که دین ندارد کار نیست ؟! استخدام و ...

اما راجب این سخن :

خب اینجاس که بروز بی دینی جرمه و نهی شده

پس امر به معروف و نهی از منکر چیه ؟!

راجب اینکه انگیزه فردی برای ابراز بی دینی یا مرتد شدن چه می تواند باشد جز حمایت و تشویق خارجی ها ، من مخالفم ، اینگونه نیست !
چون همان فردی بی دین با اعلام بی دینی خود سعی در آزاد (نداشتن دین) زندگی کردن دارد چون در غیر اینصورت در جامعه ایی مثل ایران حتما با مشکل مواجه خواهد شد !!

New Folder
۱۳۸۹/۱۰/۰۷, ۱۹:۵۷
سلام.

اسلام در ایران اجباری نیست ؟!!
نه. اینهمه غیر مسلمان در ایران داریم. پس اسلام اجباری نیست.

اگر اجباری نیست چرا از بدو تولد اجباری فرزند را مسلمون می کنن ؟!
شرط و جزا در جمله شما به هم نمیخوره. چون ربطی به هم ندارند. در جمله شرطیه شرط و جزا باید یک رابطه منطقی با هم داشته باشند. (دقت کنید!) اینهمه مسیحی و یهودی و... داریم. بچه هاشون که دنیا میان مسلمان ثبت میشن؟

اسلام برای کسانی که مسلمان هستند لازم هست نه برای غیر مسلمانان. اونم البته در عموم. وگرنه یک مسلمان اگر در نهان خودش تغییر دین بده، کسی این دنیا کارش نداره.

چرا ادیان دیگر نمی توانند پوش مناسب خود را در جامعه داشته باشند ؟ همانند سایر کشورهای اسلامی ؟!
چرا برای افرادی که دین ندارد کار نیست ؟! استخدام و ...

خودتون هم فرمودید: در جامعه. پس ربطی به اجبار در دینشون نداره. یعنی لازم نیست مسلمان باشند. (منظورم این هست که این صحبت شما نقض بر آزادی دین غیرمسلمانان نداره. بلکه مربوط به رعایت قانون کشور در ملا عالم میشه. اگر به این اشکال دارید بحث دیگه ای هست. خلط موضوع نکنید.)

.

cyrus59
۱۳۸۹/۱۰/۰۷, ۲۰:۳۲
سلام.

نه. اینهمه غیر مسلمان در ایران داریم. پس اسلام اجباری نیست.

شرط و جزا در جمله شما به هم نمیخوره. چون ربطی به هم ندارند. در جمله شرطیه شرط و جزا باید یک رابطه منطقی با هم داشته باشند. (دقت کنید!) اینهمه مسیحی و یهودی و... داریم. بچه هاشون که دنیا میان مسلمان ثبت میشن؟

اسلام برای کسانی که مسلمان هستند لازم هست نه برای غیر مسلمانان. اونم البته در عموم. وگرنه یک مسلمان اگر در نهان خودش تغییر دین بده، کسی این دنیا کارش نداره.

خودتون هم فرمودید: در جامعه. پس ربطی به اجبار در دینشون نداره. یعنی لازم نیست مسلمان باشند. (منظورم این هست که این صحبت شما نقض بر آزادی دین غیرمسلمانان نداره. بلکه مربوط به رعایت قانون کشور در ملا عالم میشه. اگر به این اشکال دارید بحث دیگه ای هست. خلط موضوع نکنید.)

.

درود
اسم جالبی انتخاب کردی !

اصلاح می کنم :
اگر انتخاب دین اختیاری است چرا فرزندان مسلمانان خودشان دین خود را انتخاب نمی کنند ؟!
البته یه حدیث از امام صادق هست که در صورتی که پیداش کنم نقل می کنم بحث روشنتر میشه !

اگر اجبار نیست چرا ادامه مسلمانی اجباری است ؟!

لازم یعنی چی ؟!
بزگوار راجب موضاعات قابل لمس حرف می زنم (نه نهان و...)
پس قبول دارید غیر نهان نمیشه ؟!
خلط مبحث نیست ! اتفاقا اصل بحثه! چرا آزادی (پوشش و...) در سایر کشورهای اسلامی هست در ایران نیست ؟!
چرا غیر مسلمانان در ایران مجبورند رفتار مسلمانان را داشته باشند اما همین قضیه برعکس یعنی نقض آزادی های فردی ؟ (منع حجاب در کشورهای غیر مسلمان؟؟؟)

wezn
۱۳۸۹/۱۰/۲۰, ۰۰:۲۵
سلام به همگی !
البته منم تا حدی با آقا محسن موافقم ولی نه کاملا!
من خودم هم تو جواب برخی از این سوالا که تو بحثهای دوستانه مون هم مطرح می شد می موندم (به عنوان طرفدار حکومت اسلامی). و می خوام حرف محسن رو کامل کنم.
بله کشور ما تو این سی سال خیلی پیشرفت کرده قبول دارم، انرژی هسته ای داریم، نانو داریم و سلول های بنیادی قبول دارم. ولی با انصاف و بدون قصد و غرض بیاین مقایسه کنیم. مثلا همین ترکیه سی سال پیش چقدر از ما عقب بود و الان چقدر جلوه؟
یا کره جنوبی ؟ همین کره جنوبی قبل از انقلاب آرزوشون داشتن شهری مثل تهران اون وقت ما بود یا ژاپن و حتی همون موقع اسم بعضی از خیابونهاشونو گذاشتن تهران به خاطر این آرزو !!!
سوال من اینه: من قبول دارم که تو سی سال خیلی پیشرفت کردیم، اما آیا حداکثر پیشرفتمونو کردیم یا حداقلشو؟ یعنی اگه دوران طاغوت ادامه پیدا می کرد ما اینقدر هم نمی خواستیم پیشرفت کنیم؟
به نظر من الان ایران ما باید اینقدر پیشرفته شده بود که بعضی مسائل مطرح الان خیلی پیش پا افتاده جلوه می کرد و حل شده بود. و الان دغدغه من و شما شکم خالی و کار و مسکن و اینا نبود. مگه غیر از اینه که از اول انقلاب هرکسی اومده روی کار قول داده وضع اقتصادی رو بهتر کنه یا بهتره بگم نیازهای اولیه زندگی مردم رو برطرف کنه و وقتی دورانش تموم شده همه چیز بدتر شده؟
یعنی اوضاعمون اینقدر بد شده که من مهندس باید حسرت حقوق یک تکنسین کامپیوتر رو تو کشور آذربایجان و مقدار حقوق دریافتی و استاندارد زندگیشو بخورم. یا آرزوم باشه برم اونجا درس بخونم!
وقتی که نیازهای اولیه من و شما تامین نیست و حقوق اصلی مون زیر پاست به نظرم دیگه حرف زدن در مورد حجاب و کرامت انسانی و حقوق معنوی و ... منتفی باشه.
ما دردمون یه جای دیگه است چسبیدیم از یه جای دیگه !!!

سلام و درود
نمی دونم چرا ولی وقتی این مطلب رو خوندم افتادم یاد این مطلب که در مسیر راه حرکت به مشهد ( دقیقا نمیدونم کجا) یه شهر هست به اسم میامی یه چیزی شبیه میامی در امریکا.
راستش یه لحظه فکر کردم از نظر این دوستمون کره جنوبی یکی از شهرستانهای کهکیلو یه و بویر احد باید باشه و ژاپن هم یکی از مناطق اطراف یاسوج.

یادم میاد حدود 15 سال قبل یک گزارشی رو میخوندم که در اون قید شده بود کار مفید هر ژاپنی در روز بالغ بر 12 ساعت به طور میانگین است و میانگین کار مفید هر ایرانی حدود 45 دقیقه در روز.

دو سه سال قبل به نظرم کار مفید هر ایرانی شده بود حدود سه ساعت و نیم.

با این اوصاف ژاپنی ها باید هم حسرت ممکلت ما رو بخورند. جونش در میره 16 ساعت کار میکنه یه زندگی بخور نمیر به زور دست و پا میکنه ما با روزی 45 دقیقه کار مفید برای هر نفر از جمله مصرف کننده ترین کشور های دنیا هستیم. باید هم اسمخیابونهاشون رو بزارن تهران.

اذر بایجانی ها هم حسابی توی کف موندن که این ایرانی ها اصلا چطور زنده موندن همه سر هم کلاهمیزارن دروغ خورشت غذاهاشونه / معمولا زا زیر کار در میرن / تمام شاخص های مصرفشون از حتی کشورهای رده چندم بالاتر است و .... .
مردم دنیا ب دیدن این اعجاز در ایران یعنی همینکه با وجود ایناوصاف ایرانی ها همچنان زنده موندن به وجود خدا یقین کامل پیدا کردن.

بیطرف منصف
۱۳۸۹/۱۰/۲۰, ۰۴:۳۴
با عرض سلام
من مقاله های تمام دوستان را دیدم و با خیلی از انها موفق و خیلی از انها مخالفم و جناب پاسخکو فرمودند اگر اجباری است برحسب هنجارهای اجتماعی هست نه بر اثر دین برای مثلا میگویند کشور فرانسه مهد ازادی است خوب درون این کشور در بعضی نقاط حجاب را غیر قانونی اعلام کردند و وقتی طرفداران حقوق بشر اعتراض کردند دلیل دولت مردان انها این بود که این حجاب باعث هنجارهای اجتماعی در ان محلها میکند و از ان به بعد ان قانون اجراع شد و اقلیتی که به انها ظلم شد یا باید تابع قانون شوند یا بطور حصوصی درس خود را ادامه دهند یا اگر خیلی پایبند و سختگیر باشند باید ان کشور را ترک کنند این بک اصل است وقتی که یک دولت قانونی را تصویب میکند مردم باید تابع باشند و این یک امر اجباری است من میبینم بعضیها میگویند این قانون اساسی متعلق به 30 سال قبل است و باید عوض شود شما کجای دنیا دیده اید که قانون اصاصی عوض شود غیر از اینکه حکومت عوض بشود امریکا حدود 200 سال است که همان قانون اساسی را دارد و مابقی کشورها مجلس قانون گذاری دارند و اگر مخالفین یک قانون انقدر بشوند که اکثریت را کسب کنند به وسیله نماینده خود در مجلس میتوانند تعقیر ان قانون را خواستار باشند هیچ کس نمیتواند به صرف اینکه تمام کسانی را که من میشناسم هم عقیده با من هستند رای بدهد که مخالفین یک قانون در اکثریت هستند یا اقلیت
پس لطفا این را در نظر بگیرید که اگر اجباری در ایران وجود دارد بر حسب قانون مدنی ایران است و هیچ ربطی به اسلام ندارد

اشک خدا
۱۳۸۹/۱۰/۲۰, ۰۸:۴۶
پس لطفا این را در نظر بگیرید که اگر اجباری در ایران وجود دارد بر حسب قانون مدنی ایران است و هیچ ربطی به اسلام ندارد

با سلام
متاسفانه مشكل بزرگ اين است كه قانون گذاران اين قوانين را بر گرفته از اسلام اعلام مي كنند و مو جب بد بيني قشر روشنفكر و فرهيخته اجتماع نسبت به اسلام مي شوند و اين مساله در دراز مدت باعث كاهش نفوذ عقايد اسلامي در ميان مردم مي شود .

بیطرف منصف
۱۳۸۹/۱۰/۲۰, ۰۸:۵۹
با سلام
متاسفانه مشكل بزرگ اين است كه قانون گذاران اين قوانين را بر گرفته از اسلام اعلام مي كنند و مو جب بد بيني قشر روشنفكر و فرهيخته اجتماع نسبت به اسلام مي شوند و اين مساله در دراز مدت باعث كاهش نفوذ عقايد اسلامي در ميان مردم مي شود .
با عرض سلام
شما نمیتوانید حکومت اسلامی داشته باشید ولی مثلا قانون لایک تصویب کنید

bahjat1388
۱۳۸۹/۱۰/۲۰, ۱۳:۰۷
اجباري نيست.
اما قوانين كشور بر اساس رفراندوم سال 58 با حدود 98 درصد مردم آن زمانه اسلامي تعيين شده است.

اشک خدا
۱۳۸۹/۱۰/۲۰, ۱۳:۵۹

با عرض سلام شما نمیتوانید حکومت اسلامی داشته باشید ولی مثلا قانون لایک تصویب کنید

با سلام
جناب بي طرف عزيز :شما در يك پست حرفي زديد و در پست ديگر بلافا صله ان را نقض كرديد .
فكر كنم اگر وارد مطلب زياد بشوم بحث سياسي مي شود و خارج از گفتگوي قراني پس سكوت بهتر است . با تشكر

بیطرف منصف
۱۳۸۹/۱۰/۲۰, ۱۸:۵۵
با سلام
جناب بي طرف عزيز :شما در يك پست حرفي زديد و در پست ديگر بلافا صله ان را نقض كرديد .
فكر كنم اگر وارد مطلب زياد بشوم بحث سياسي مي شود و خارج از گفتگوي قراني پس سكوت بهتر است . با تشكر
با عرض سلام
دوست من هنوز من فکر میکنم که هیچ ربطی به اسلام ندارد یا از اجرای نادرست ما است یا از ظرفیت نامتناسب برای قبول است از این دو حال خارج نیست
دوست من اصلا من از سیاست چیزی نمیفهمم که بخواهم وارد بحث سیاسی بشوم حرف من این است که برای مثال یک جکومت لیبرالیسم نمیتواند قانون کمونیست را تصویب کند یا باید قانون تصویبی متناسب با حکومتش باشد یا باید حکومتش کمونیستی شود این یک اصل است
اگر میفرماید جمهوری اسلامی پس باید قانون اسلام را رعایت کنید و هر کس باعث ناهنجاری اجتماعی شود باید برخورد شود و اگر غیر از این است که این قانونها را قبول ندارید یعنی با اصل موجودیت مشکل دارید که طبق عرف جهانی دمکراسی یعنی حکومت اکثریت بر اقلیت و تا زمانی که اکثریت در انتخابات در راستای قبول یک حکومت هستند اقلیت باید تابع باشند این در تمام دنیا دمکرات صادق است و کاری به ایران و اسلام ندارد خوب شما اگر نگاه کنید در انکلستان در حال حاضر 46.71 درصد از مردم مخالف حزب محافظه کار هستند ولی چون انان در انتخابات با حزب دیکری اتلاف کردند پیروز صحنه شدند با اینکه مخالفین انها در حدود نصف جمعیت هست ولی چون در اقلیت کمی قرار گرفته اند تابع قوانین مالیاتی ظالمانه شدند و با اینکه خیلی از حقوق و مزیای مردم را قطع کردند کسی اعتراض گسترده نمیکند ولی در انتخابات بعدی اگر به همین منوال باشد رای نمیاورند به این میگویند دمکراسی و اقلیت هز چه تعداد زیادی باشد باز تابع است و هر کس قانون را بشکند ناهنجاری اجتمای بوده و با اینکه ازادی است دستکیر و زندانی میشود مثال ان در موضوع اضافه شدن شهریه دانشکاه در انکلستان که با مخالفین برخورد شد و طبق قانون به انها برخورد صورت گرفت چون هر کس ناهنجاری اجتمای درست کند باید به او برخورد کرد این موضوع در تمام دنیا صادق و موجود است

*بارانی
۱۳۸۹/۱۰/۲۰, ۲۳:۰۱
بله در پذیرش اجبار نیست ولی پذیرفتی و بخوای دینت رو عوض کنی یا خارج بشی اجازه نداری و کودکی هم به دنیا میاد پدر و مادرش اون رو مسلمون میکنن که اصلا نمیدونه دین چی هست ( هرچند درست باشه )

درود به همگی دوستان.
سوالی که دوستمون مطرح کردند در خصوص اسلام موروثی برای من هم تا به حال پیش اومده. خواهش می کنم کارشناس محترم و دوستان بزرگوار در این باره که چرا ما اسلام را موروثی رواج می دهیم هم بحث کنند.

اشک خدا
۱۳۸۹/۱۰/۲۱, ۰۷:۰۷
دوست من اصلا من از سیاست چیزی نمیفهمم که بخواهم وارد بحث سیاسی بشوم حرف من این است که برای مثال یک جکومت لیبرالیسم نمیتواند قانون کمونیست را تصویب کند یا باید قانون تصویبی متناسب با حکومتش باشد یا باید حکومتش کمونیستی شود این یک اصل است

با سلام خدمت بيطرف گرامي
دوست عزيز كلا از نوشته هاي من برداشت اشتباه كرده ايد من تمام مطالبي را كه شما راجع به دموكراسي نوشته ايد قبول دارم هرجند كه كشور انگلستان را كه يك كشور پيشرو در دموكراسي است هرگز با ايران مقايسه نكنيد.
شما در جايي نوشتيد بعضي از قوانيني كه در ايران وجود دارد مربوط به قوانين مدني ايران است وربطي به اسلام ندارد.يعني ان قوانين اسلامي نيست.( صرف اسلامي نبودن يك قانون دليل برلاييك بودن ان نست )
پس ميتوان ان قوانين رابر مصالح جامعه و مردم وضع كرد نه بر اقتضاي منافع عده معدودي قانون وضع كرد وگفت ان قوانين اسلامي است. با تشكر

بی نام
۱۳۸۹/۱۰/۲۱, ۰۷:۱۲
هو العزیز
سلام.
لا اکراه فی الدین
هیچ اجباری در پذیرش دین اسلام نیست ولی وقتی در کشوری زندگی میکنی که دین اسلام حاکم هست باید اطاعت کرد.

ايران دخت
۱۳۸۹/۱۰/۲۱, ۰۸:۰۶
1-
چرا دین اسلام در کشور ما اجباری هست؟

ببخشيد بر مبناي چه دليل و سندي اين حرف رو مي زنيد من خودم تو دور و وريام افرادي رو مي شناسم كه مسلمون بودن و دينشون رو تغيير دادند (مثلاً زرتشتي و بودايي) خيلي ها هم اين موضوع رو مي دونند اما تا حالا نديدم مشكلي براشون پيش بياد.

1-

ببخشيد يعني از نظر شما قطر (يا كلاً كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس) پيشرفته تر از ما هستند؟!!!!!!!!! در ضمن من تا حالا نديدم به يه غير مسلمون در ايران توهين بشه. البته همون طور كه دوستان گفتند برخي از اديان انحرافي و بشري هستند كه از نظر قوانين كشور ما غير قانوني هستند و باهاشون برخورد مي شه (مثل بهاييت). بالاخره در هر كشوري قوانيني وجود داره كه شايد از نظر كشورهاي ديگه قابل قبول نباشه ولي هر كس كه به اوون كشور مي ره بايد به اوون قوانين احترام بذاره.

saba89
۱۳۸۹/۱۰/۲۱, ۱۸:۰۷
چرا این اسلامی که در سال57 اومد در نظام ایران باعث پیشرفت ما نشد و ما نسبت به دنیا بخصوص همسایگانمون عقب و عقب موندیم؟

واقعا!!!!!
شما این همه پیشرفت در طول این 30 سال را نادیده گرفتید؟!!!!

قدری انصاف داشته باشید بد نیست ...

متحیر
۱۳۸۹/۱۰/۲۱, ۱۹:۱۳
واقعا!!!!!
شما این همه پیشرفت در طول این 30 سال را نادیده گرفتید؟!!!!

قدری انصاف داشته باشید بد نیست ...
سلام احتمالا منظور ایشان کشور لاییک ترکیه است
با در نظر گرفتن منابع طبیعی
منابع انسانی
و موقعیت اقتصادی بالاتر ایران نسبت به ترکیه چه زمان شروع قیاس را قبل از جنگ فرض کنیم چه حتی بعد ازجنگ را مبنای شروع قیاس پیشرفت اقتصادی اجتماعی و سیاسی بین دو کشور فرض کنیم
کشورهای حوزه خلیج فارس هم بحث خود را دارند
که سیاسی کاریها ما مانند کاتالیزور برای پیشرفت این کشورها شده
با در نظر گرفتن این جوانب همه ما باید رعایت انصاف داشته باشیم
متشکرم

منتظریم بیای
۱۳۸۹/۱۰/۲۲, ۰۱:۲۳
با سلام خدمت همه دوستان.
و با تشکر از دوستمون که مشکلشون رو اینجا مطرح کردن.

با یک نگاهی که به نوشته های دوستان داشتم، حرفای زیادی در مورد هر کدوم بود،که به دلیل اختصار سعی می کنم جمع و جور مطلبو بیان کنم.

اگه اسلام به نظرتون دین خوبی نیست، حتما به پزشکان دین، یا همون روحانی ها مراجعه کنید. اسلام این چیز ساده ای که فکر می کنید نیست. دینیه برا خودش!

خوب بسم ا...

آیا در ایران اسلام اجباری است؟
خیر. برای این سوال باید مفهوم اسلام رو شناخته باشید. اسلام یعنی تسلیم خدا بودن. و اگر شما تسلیم نباشید، یعنی مسلمان نیستید. (که البته اغلب با مفهوم شرک خفی و جلی آشنا هستید.)
حالا ببینید این مطلب اجباری ست یا نه؟
شما امروز نماز نخون. روزه نگیر. بلند بگو من مسلمون نیستم. اگه کسی بهت کاری داشت، به من هرچی خواستی بگو.
چرا مطمئنم؟ چون اون موقع دید دیگران بهت، عاقل اندر سفیه(!) میشه. چون می بینن شما به جای اینکه دین به این کاملی رو روش تحقیق کنی و به مسلمونی افتخار کنی، ازش جدا شدی. و بگم که این کار فقط و فقط می تونه از روی شهوت و یا نفس باشه. هیچ عقلی با دیدن اسلام واقعی ازش جدا نمی شه، مگر دنبال سود، و اعمال دنیایی دیگه باشه.
حالا اگه باهات برخوردی میشه به این دلیله که "بابا بیدار شو، این راهی که میری به ترکستانه!"
خوب شما بیدار نشو. کسی جلوتو نگرفته. شاید به نظرت دنیا ارزشش بیشتر باشه.

ببخشید صریح صحبت می کنم! غیر اینه؟! بسم ا... برو تو کارش!

چرا پدر و مادرا اول بچه ها رو موقع تولد مسلمون می کنن؟
سادست. چون پدر و مادرا بچه شونو دوست دارن. توضیح بیشتر می خواد؟
با توجه به اینکه پدر و مادر فهمیده ترند، پس نسبت به فرزندشون تعهداتی دارن.
اونا نمی خوان بچه شون در آینده، درگیر مبارزات میان فرقه ای(سنی، وهابی،...) بشه. پس سعی دارن اونا رو به بهترین شکل ممکن و چیزی که واقعا بهش اعتقاد دارن، خو بدن.
و اگه فرزند، توی این گیری ویری ها افتاد و تغییر دین داد،اون دنیا مقصر نباشن.
امامی معصوم یه حرفی می زنه (تو همین فروم دیدم) من مفهومو بگم: به فرزندانتان تربت کربلا را بچشانید تا در دنیا ایمن باشند. درک مفهومش با شما.

چرا بی حجابی دیده می شود و بازیکنان و ...؟
خوب این مربوط به تربیت خانوادگی می شه. شما نباید از فرزندی که در خانواده ای هنجار شکن به دنیا اومده باشه، انتظار حفظ هنجار داشته باشید.
باید به اطلاع برسونم همون کسی هم که بی حجابه، هیچ معاندتی با اسلام نداره و فقط برای خودنمایی، غرور و ... خودش رو به این شکل در میاره. در این مورد شک نکنید. (آمار از کسی که در این مورد پروژه ی جامعه شناسی داشت.)
پس این مشکل ربطی به اسلام و جامعه و ناکارآمدی مدیران نخواهد داشت. البته که هر انسان ممکن الخطاست.

و بحث آخر.

چرا ایران در مقایسه با دیگر کشورهای جهان سوم، پیشرفتی نکرد؟
این بحث کاملا سیاسی است. مرجعی برای مطاله: سخنرانی های دکتر روازاده.
و این اشاره که، ما تمامی پیشرفتمون از خودمون بوده و پیشرفت دیگر کشور ها در گروی سکان داران جهانه. مثالهاتون(ترکیه-زیر دست اروپا-، کره جنوبی-زیر دست آمریکا- و دیگر کشور ها من جمله عربستان)
باور کنید ما تنهاییم و فقط خدا با ماست. ما رو باید با کره شمالی مقایسه کنید نه با بقیه کشور ها. هر چی داریم خودمون ساختیم. ولی دیگر کشورها... (و البته این دلیل نمی شه که ما دست روی دست بزاریم و پیشرفت نکنیم. ما می تونیم!)
البته که طی چند سال دیگه روند قدرت ابرقدرت ها منفی می شه و ایشالا ما به جایی می رسیم که جهان رو با امام زمان پر از عدل و داد کنیم چون ایرانی ایم.
ایشالا که همین هفته بیاد و به کار این صهیونیست ها (آمریکا زیر دستشونه) پایان بده.

امیدوارم دوستان روی این مطالب فکر کنن. ممکنه با مثال بشه این حرفا رو رد کرد. اما می دونیم که با یک گل بهار نمی شه و استثنا همیشه وجود داره...
دنیا وقت حروم کردنش به این حرفا نیست. با وجود اینکه روی این مطالب 2 ساعت وقت گذاشتم، پس روش فکر کنید.

می خوای موفق شی؟ به خدات برس. بیشتر بشناسش. فقط روزی نیم ساعت براش وقت نزار. کتاب های شریعتی رو بچسب، می فهمونت که کجایی و کجا می ری.

عقل را معذور داشتیم و هوا را حد زدیم...

از دوستان هم خواهشمندم که این پست رو حذف نکنن، چون سعی کردم کاملا در مجرای قوانین بنویسم. بخش سیاسی رو هم خلاصه به مرجع کردم. امیدوارم همیشه موفق باشید....

با تمام وجود، موفق باشید...:Rose::Rose::Rose:

بیطرف منصف
۱۳۸۹/۱۰/۲۲, ۰۳:۰۹
با سلام خدمت بيطرف گرامي
دوست عزيز كلا از نوشته هاي من برداشت اشتباه كرده ايد من تمام مطالبي را كه شما راجع به دموكراسي نوشته ايد قبول دارم هرجند كه كشور انگلستان را كه يك كشور پيشرو در دموكراسي است هرگز با ايران مقايسه نكنيد.
شما در جايي نوشتيد بعضي از قوانيني كه در ايران وجود دارد مربوط به قوانين مدني ايران است وربطي به اسلام ندارد.يعني ان قوانين اسلامي نيست.( صرف اسلامي نبودن يك قانون دليل برلاييك بودن ان نست )
پس ميتوان ان قوانين رابر مصالح جامعه و مردم وضع كرد نه بر اقتضاي منافع عده معدودي قانون وضع كرد وگفت ان قوانين اسلامي است. با تشكر
با عرض سلام
من در مورد قوانین جاری اطلاع ندارم و این موضوعات را بطور کلی و جهانی بیان کردم ولی صحبت شما درست است که فرمودید پس ميتوان ان قوانين رابر مصالح جامعه و مردم وضع كرد نه بر اقتضاي منافع عده معدودي قانون وضع كرد وگفت ان قوانين اسلامي است. در این مورد حق با شما است و من با ان موافق هستم هر کس به نام اسلام کاری نا شایست انجام دهد کار درستی نیست

بیطرف منصف
۱۳۸۹/۱۰/۲۲, ۰۳:۳۸
سلام احتمالا منظور ایشان کشور لاییک ترکیه است
با در نظر گرفتن منابع طبیعی
منابع انسانی
و موقعیت اقتصادی بالاتر ایران نسبت به ترکیه چه زمان شروع قیاس را قبل از جنگ فرض کنیم چه حتی بعد ازجنگ را مبنای شروع قیاس پیشرفت اقتصادی اجتماعی و سیاسی بین دو کشور فرض کنیم
کشورهای حوزه خلیج فارس هم بحث خود را دارند
که سیاسی کاریها ما مانند کاتالیزور برای پیشرفت این کشورها شده
با در نظر گرفتن این جوانب همه ما باید رعایت انصاف داشته باشیم
متشکرم

با عرض سلام
مقایسه ایران و ترکیه به چند دلیل مقایسه موجهی است. دلیل اول آنکه دو کشور جمعیت تقریبا یکسانی دارند. دوم اینکه تولید ناخالص داخلی دو کشور تقریبا برابر است(ازنظر شاخص قدرت خرید تقریبا برابرند اما از نظر اسمی اقتصاد ترکیه تقریبا دو برابر اقتصاد ایران است.) سوم آنکه در یک منطقه اند. آنچه که نظر مرا بیشتر از همه متوجه خود کرده مقایسه صادرات دو کشور است. در سال 1980، کل صادرات ترکیه 2.5 میلیارد دلار بوده است. در مقایسه صادرات غیر نفتی ایران در آن زمان کمتر از یک میلیارد دلار بوده است صادرات نفتی ایران در همان زمان حدود 30 میلیارد دلار بوده است(این عدد صادرات نفتی ایران در 1980 حدس من است و آماری از آن صادرات ندارم. اما با توجه به قیمت نفت و حجم صادرات ایران بایستی رقمی نزدیک به واقعیت باشد). در سال 2007 کل صادرات ترکیه به 106 میلیارد دلار و صادرات ایران 77 میلیارد دلار بوده است که بیش از 60 میلیارد دلار آن صادرات نفتی است. از آن رقم باقیمانده هم اگر صادرات کالاهای وابسته به نفت را کم کنید رقم صادرات غیر نفتی به چیزی کمتر از 10 میلیارد دلار می رسد. عمده همین صادرات هم آهن و مس و دیگر کالاهای نزدیک به مواد خام است که افزایش آن در دراز مدت بسیار سخت است. صادرات ایران در سال جدید به بیش از 100 میلیارد دلار خواهد رسید ترکیه هم صادراتی بین 110 تا 120 میلیارد دلار خواهد داشت. از این نظر هر دو کشور پول تقریبا یکسانی برای خرید کالاهای خارجی دارند. فرق دو کشور آن است که مردم ترکیه باید شب و روز کار کنند تا آن پول را بدست آورند. اما ما چه؟ در ایران دو سوم تولید نا خالص ملی مصرف داخلی است ثروت مای که باید صرف سرمایه گذاری شود به راحتی توسط داخل مصرف شده و نتیجه ان نرخ بیکاری ما بیشتر از نرخ بیکاری در ترکیه است توزیع درآمد در ترکیه بسیار بهتر از توزیع درآمد در ایران است توسعه انسانی در ترکیه بهتر از شاخص توسعه انسانی در ایران است این نفت نعمتی بوده است که ما بجای استفاده صحی از ان ان را بلای جان خود و اقتصاد خود کرده ایم اگر دولت در سدد هر کاری باشد ملت میگویند ما روی دریای از نفت خوابیده ایم چرا باید اینطور شود یا غیره
به نظر من تا سیستم کشوری به همین روال باشد من به شما قول میدهم که حتی روزی خواهد رسید که از افغانستان هم پاینتر برویم
از روزی که دولت اقای احمدی نژاد در سدد تعقیر این سیستم فرسوده و نا کار امد شده کمی امیدواری در قلب من جوانه زده و به شما قول میدهم که اگر این برنامه تا اخر با موفقیت انجام شودشاهد شکوفای ایران به صورت ناگهانی خواهیم بود ولی فقط دولت توانای انجام کارهای بزرگی در این مقیاس را بدون حمایت مردم ندارد پس واقعا اگر خواهان سر افرازی ایران هستید باید تمام مردم دست به دست هم سختیها را تحمل کنند تا از این مرحله سرنوشت ساز عبور کنند و کل این جریانات به علت عدم سیستم نا کار امدی بوده که از زمان قدیم به ما ارث زسیده و هیچ کس در سدد تعقیر ان نبوده و هیچ ربطی به اسلام یا حکومت اسلامی ندارد دشمن اسلام و ایران میداند که چه چیزی و چه اشخاصی برای این مملکت مفید هستند و در برابر همانها موضع میگیرد و میخواهد به هر و سیله انان را نابود کند

امیر حیدر
۱۳۸۹/۱۱/۰۳, ۰۹:۰۸
بنام خدا
من حقیقتش یه مدت نبودم و الان که اومدم حال مطالعه پاسخ های طولانی دوستان رو نداشتم(بدلیل وضع مانیتور قدیمی که دارم)
اعتراف میکنم که من درست مطالبم رو نتونستم بیان کنم و حتی عنوانش رو هم اشتباه گذاشتم پس از همه دوستان معذرت میخوام و حالا که فکر میکنم میبینم بیشتر سوالات من بحث سیاست در دین هست که چگونه در ولایت(کشور) ما همه کار به اسم دین انجام میشه و هیچگونه اعتراضی انجام نمیگیره که این کجای دین هست

خواستم مطالبم رو ویرایش کنم دیدم که اکثر سخنانی که میخواستم بگم همش سیاسی میشد و کمتر به دین مربوط می شد و گفتم بحث سیاسی داخل سایت ممنوع هست
درباره دوستانی که ادعای پیشرفت 30ساله مملکت دارن هم بحثی ندارم چون این دوستان میدونن که پیشرفت ما در مقیاس مدت زمان و دنیا پیشرفت عظیمی نبوده و نیست اما بخاطر مسائلی همه جا میگن ما پیشرفت کردیم یا پیشرفته هستیم و غیره
باتشکر:Rose:

bahjat1388
۱۳۸۹/۱۱/۰۳, ۱۰:۲۸
كدوم اجبار؟
در ايران اكثريت با مسلمانان است.
اما اقليت هم داريم.
ولي ابعاد اسلام جامع و فراگير است.
ورژن كامل اديان است.
اگه مخالفيد تحقيق كنيد.
التماس دعا

paul
۱۳۸۹/۱۱/۲۰, ۲۰:۳۰
با سلام
بحث جالبي است
اما دو گروه كه تو دو تا خيابون موازي راه ميرن سعي ميكنن به هم برسن - و هر دو سعي دارن بگن كه فقط يه خيابون تو دنيا وجود داره
موفق باشيد

مریم
۱۳۸۹/۱۱/۲۰, ۲۰:۴۰
اینکه غالب ایرانی ها مسلمان هستند و طبیعتا" برنامه ریزی بر این اساس است امری بدیهی ست ولی محدودیتی برای اقلیت های مذهبی نیست.

ضمنا" اسلام اجباری است، جمله ی غلطی ست چرا که مسلمانان در اصول دین حق تقلید ندارند پس باید انتخاب کنند و هر انتخابی مستلزم تحقیق است .

paul
۱۳۸۹/۱۱/۲۳, ۱۶:۰۱
اینکه غالب ایرانی ها مسلمان هستند و طبیعتا" برنامه ریزی بر این اساس است امری بدیهی ست ولی محدودیتی برای اقلیت های مذهبی نیست.

ضمنا" اسلام اجباری است، جمله ی غلطی ست چرا که مسلمانان در اصول دین حق تقلید ندارند پس باید انتخاب کنند و هر انتخابی مستلزم تحقیق است .

با سلام
ببخشيد شما با تحقيق و مطالعه و بررسي مسلمان شده ايد و بعد شما رو بردند و تو گوش شما اذان و اقامه خواندند؟؟؟؟

filis
۱۳۸۹/۱۱/۲۳, ۱۶:۴۹
ببخشيد شما با تحقيق و مطالعه و بررسي مسلمان شده ايد و بعد شما رو بردند و تو گوش شما اذان و اقامه خواندند؟؟؟؟
با سلام
شما با تحقیق و بررسی مسیحی شدید بعد شما را غسل تعمید دادند؟
این همه مسیحی در جهان همگی با تحقیق مسیحی هستند یا طبق آمار برخی شرکتهای آمارگیری فقط در شناسنامه مسیحی شناخته میشوند؟
دین گرایی در بین عده ای از مردم جهان در حال افزایش است برای عده ای دیگر نیز دین گریزی شدت میابد.اینگونه نیست که همیشه رشد منفی یا مثبت باشد.در مورد رشد ادیان نیز این مورد صدق میکند البته از رشد عجیب و شگفت انگیز اسلام که برای دیگر ادیان سابقه نداشته، حتما مطلع هستید.ما این موضوع را برای اثبات حقانیت اسلام بیان نمیکنیم اما اگر دیگر ادیان بخواهند با یک سری شایعات درباره رشدشان! برای خود مزیت تراشی کنند، ما نیز با استفاده از امار حقیقی مقابله به مثل میکنیم.

آنچه که به آن باید پرداخته شود، برررسی خود ادیان است نه تعداد پیروان آنها و دلایل آن.

با تشکر:Rose:

paul
۱۳۸۹/۱۱/۲۳, ۲۰:۲۶
با سلام
شما با تحقیق و بررسی مسیحی شدید بعد شما را غسل تعمید دادند؟
این همه مسیحی در جهان همگی با تحقیق مسیحی هستند یا طبق آمار برخی شرکتهای آمارگیری فقط در شناسنامه مسیحی شناخته میشوند؟
دین گرایی در بین عده ای از مردم جهان در حال افزایش است برای عده ای دیگر نیز دین گریزی شدت میابد.اینگونه نیست که همیشه رشد منفی یا مثبت باشد.در مورد رشد ادیان نیز این مورد صدق میکند البته از رشد عجیب و شگفت انگیز اسلام که برای دیگر ادیان سابقه نداشته، حتما مطلع هستید.ما این موضوع را برای اثبات حقانیت اسلام بیان نمیکنیم اما اگر دیگر ادیان بخواهند با یک سری شایعات درباره رشدشان! برای خود مزیت تراشی کنند، ما نیز با استفاده از امار حقیقی مقابله به مثل میکنیم.

آنچه که به آن باید پرداخته شود، برررسی خود ادیان است نه تعداد پیروان آنها و دلایل آن.

با تشکر:Rose:

با سلام خدمت جناب filis
به نظر من هر چه بنويسم شما مخالف مطلب بنده مينويسيد و براتون مهم نيست كه اصلا من چي گفتم و شما قراره چي بگيد
دوست من سر كار خانم فرمودند كه مسلمانان بايد تحقيق كنند و انتخاب كنند
بنده در پاسخ به ايشان اين مطلب را نوشتم
نگفتم كه در مسيحيت چگونه هست و چگونه نيست
دين حامل نيست بلكه محمول است - دين سوار بر فرهنگ و تاريخ انساني است و بدون ريشه در فرهنگ و تاريخ انساني تنها يك ايده است - دين در بستر تاريخ و فرهنگ شكل ميگيرد و رنگ و بوي تاريخي - فرهنگي و بومي دارد

filis
۱۳۸۹/۱۱/۲۳, ۲۱:۲۵
با سلام خدمت جناب filis
به نظر من هر چه بنويسم شما مخالف مطلب بنده مينويسيد و براتون مهم نيست كه اصلا من چي گفتم و شما قراره چي بگيد
دوست من سر كار خانم فرمودند كه مسلمانان بايد تحقيق كنند و انتخاب كنند
بنده در پاسخ به ايشان اين مطلب را نوشتم
نگفتم كه در مسيحيت چگونه هست و چگونه نيست
دين حامل نيست بلكه محمول است - دين سوار بر فرهنگ و تاريخ انساني است و بدون ريشه در فرهنگ و تاريخ انساني تنها يك ايده است - دين در بستر تاريخ و فرهنگ شكل ميگيرد و رنگ و بوي تاريخي - فرهنگي و بومي داردسلام جناب پاول
متاسفانه دید شما نسبت به من و دیدگاه های من منفی شده است.
بنده با توجه به موضوع تاپیک در پاسخ شما چنین چیزی نوشتم.گویا قصد شما این بود که برسانید در ایران همه افراد از روی تحقیق مسلمان نیستند و به نوعی با برداشتن ممنوعیت تبلیغ ادیان غیر از اسلام ، عده ای از اسلام برمیگردند.
من هم در پاسخ شما آن نظر را گذاشتم هم نکته ای را در ادامه نظرم خطاب به کلیه کاربرانی که در بحث شرکت میکنند، بیان کردم.

یاران12
۱۳۸۹/۱۱/۲۴, ۰۶:۴۹
كدوم اجبار؟
در ايران اكثريت با مسلمانان است.
اما اقليت هم داريم.
ولي ابعاد اسلام جامع و فراگير است.
ورژن كامل اديان است.
اگه مخالفيد تحقيق كنيد.
التماس دعا

با سلام
من هم با جواب شما موافقم
کدام اجبار؟
ما حتی تو کشور یهودی وزرتشتی(پس از انهمه سال) هم داریم

دلواپس
۱۳۸۹/۱۱/۲۴, ۰۷:۵۷
در واقع در هیچ کشوری، هیچ دینی به اجبار به مردم تحمیل نشده است!
مساله اصلی مساله حکومت های جاری در هر کشور هست
به عنوان مثال در ایران با توجه یه اینکه حکومت، حکومت اسلامی و شیعیست و قوانین هم بر همین مبنا ریخته شده اند،لذا این شائبه بوجود میاد که در ایران اسلام شیعی اجباریست.

شما کشور ترکیه رو نگاه بندازید،
حدود 98 درصد مردم این کشور(حتی دیده ام که 99.8 درصد هم ذکر شده)، مسلمان هستند و حتی دین رسمی این کشور هم در ابتدا اسلام بود (براساس نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده‌ است) اما بعد از گذشت چند سال (سال ۱۹۲۸) با اصلاحاتی که در قانون اساسی این کشور صورت گرفت این ماده قانونی حذف و با تاکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت سکولار (جدایی دین از سیاست) معرفی گردیده‌است.

لذا می بینید که زنان این کشور همواره با مساله حجاب مشکل داشته اند.

taslim
۱۳۸۹/۱۱/۲۴, ۰۹:۳۰
در واقع در هیچ کشوری، هیچ دینی به اجبار به مردم تحمیل نشده است!
مساله اصلی مساله حکومت های جاری در هر کشور هست
به عنوان مثال در ایران با توجه یه اینکه حکومت، حکومت اسلامی و شیعیست و قوانین هم بر همین مبنا ریخته شده اند،لذا این شائبه بوجود میاد که در ایران اسلام شیعی اجباریست.

.

سلام
جناب گمگشته
با عرض پوزش .
در کتاب قانون مجازات اسلامی ایران چند مورد وجود دارد که جای سوال است
حکم ارتاد
هرکس از دین اسلام خارج شود مرتد است و حکم او قتل است
حتی وضع را تنگ تر نموده اند و نوشته اند هر کس از شیعه به مسیحیت و یا هر دینی غیر از اسلام خروج کند مرتد . قتل او واجب است .

حال بفرمایید
اسلام شیعه دین اجباری در ایران نیست؟

taslim
۱۳۸۹/۱۱/۲۴, ۰۹:۴۳
لایحه آیین دادرسی كیفری و قانون مجازات اسلامی از سوی قوه‌ی قضائیه به دولت ارسال شد تا به وزیر دادگستری تحویل داده شود.

به گزارش شبكه خبر مسيحيان فارسي زبان و به نقل از اداره روابط عمومی قوه قضائیه مسئولان عالی قضایی لوایح آیین دادرسی كیفری و قانون مجازات اسلامی كه از سوی قوه قضائیه بازنگری و تدوین شده بود در اجرای بند دوم اصل ۱۵۶ قانون اساسی به منظور سیر مراحل تصویب آن در مجلس برای ارائه دولت به وزیر دادگستری تحویل داده شد.

همچنین لایحه قضایی قانون مجازات اسلامی برای طی مراحل تصویب به وزیر دادگستری ارائه شد.

این لایحه كه برای اولین بار به سبك كدبندی جدید تنظیم و تدوین شده است مشتمل بر یك مقدمه، چهار باب و ۲۱ فصل می باشد.

قانون مجازات اسلامي مجموعه مقررات كيفري حاكم برجرايم و مجازات‌هاي شرعي است كه بر جرايم خاص مقرر شده (حدود، قصاص، ديات) همچنين مجازات‌هاي تعزيري است كه درقانون بر عموم جرايم مقرر گرديده است.

لایحه پیشنهادی قانون مجازات اسلامی که در مجلس مورد بر رسی قرار گرفت ، در این لایحه جرم‌های جدیدی تعریف شده که مجازات اعدام دارد، از جمله " ارتداد" تغيير دين و ‏توهین به مقدسات مذهبی و سحر و جادو ... و حکم سنگسار در این لایحه همچنان ‏پابرجاست،

‏ ‎ ‎‏ قانون مجازات اسلامی که اکنون در کشور اجرا می‌شود، مصوب ۱۳۷۰ است و دوره آزمایشی و موقتی اجرای آن ‏توسط مجلس پنجم و ششم تصویب شده است. طرح قانون مجازات اسلامی که به مجلس هفتم ارائه شده به ‏دوره آزمایشی پایان داده و این قانون دائمی مجازات در کشورمان خواهد بود.

به دليل طولاني بودن مطلب ما فقط نگاهي خواهيم داشت به مبحث هاي فصل دوم در تعريف ( جرايم و مجازات هاي حد )

در مبحث چهارم مجازات اعدام را برای "سب‌النبی" یعنی توهین به پیامبر و خانواده او تعریف می‌کند.

ماده 1-224 : هر كس پيامبر اسلام را دشنام دهد يا قذف كند،سب‌النبي‎ ‎بوده ومحكوم به حد قتل ‏مي‌شود‎.

‎تبصره- قذف يا دشنام به هريک از ائمه معصومين و يا فاطمه زهرا در حکم سب‎ ‎النبی است‎.‎

مبحث پنجم - مربوط به تعریف مجازات اعدام برای فردی است که پدر یا مادرش مسلمان بوده‌ ولی خودش مسلمان ‏نیست. یعنی بخواهد خود دين خود را انتخاب كند و يا تغيير دين بدهد چنين فردي مرتد مي باشد.
ماده 3-225: مرتد بر دو نوع است: فطري و ملي‎.

ماده 4-225 : مرتد فطري كسي است كه حداقل يكي از والدين او در حال انعقاد نطفه‎ ‎مسلمان بوده و بعد از ‏بلوغش اظهار اسلام كرده و سپس از اسلام خارج شود‎.

ماده 5-225: مرتد ملي كسي است كه والدين وي در حال انعقاد نطفه غير مسلمان بوده و‎ ‎بعد از بلوغش به اسلام ‏گرويده و سپس از اسلام خارج و به دين ديگري برگردد‎.

ماده 6-225: هر گاه کسی که حداقل يکی از والدين او در حال انعقاد نطفه مسلمان بوده‎ ‎بعد از بلوغ بدون آن‌که ‏تظاهر به اسلام نمايد، اختيار کفر کند درحکم مرتد ملی است‎.

ماده 7-225 : حد مرتد فطري قتل است‎.

ماده 8-225 : حد مرتد ملي قتل است؛ اما بعد از قطعيت حکم تا سه روز ارشاد وتوصيه به‎ ‎توبه مي شود و چنان‌که ‏توبه ننمايد، كشته مي‌شود .

ماده 10-225: حد زني كه مرتد شده، اعم از فطري و ملي حبس دايم است و ضمن حبس طبق‎ ‎نظر دادگاه ‏تضييقاتي بر وي اعمال و نيز ارشاد و توصيه به توبه مي‌شود و چنانچه توبه‎ ‎نمايد، بلافاصله آزاد مي‌گردد‎.

حکم "ارتداد" از نظر حقوقی قتل است. ‏

یک نکته اساسی در تعریف اینگونه مجازات‌ها این است که هیچکس نمی‌تواند مانع از اجرای آنها شود.‏

منبع : http://www.nahmia.blogfa.com/post-33.aspx
http://www.nahmia.blogfa.com/post-33.aspx

دلواپس
۱۳۸۹/۱۱/۲۴, ۰۹:۴۷
سلام
جناب گمگشته
با عرض پوزش .
در کتاب قانون مجازات اسلامی ایران چند مورد وجود دارد که جای سوال است
حکم ارتاد
هرکس از دین اسلام خارج شود مرتد است و حکم او قتل است
حتی وضع را تنگ تر نموده اند و نوشته اند هر کس از شیعه به مسیحیت و یا هر دینی غیر از اسلام خروج کند مرتد . قتل او واجب است .

حال بفرمایید
اسلام شیعه دین اجباری در ایران نیست؟

سلام بزرگوار

بحث مذکوره بحثی مفصل است
موردش هم جایی است که شخص مسلمان بوده باشد و از این اسلامش برگشته باشد
شما صرفا به اصل قضیه نگریسته اید،
حکم قتل برای مرتد فطری آنهم نسبت به مرد، و با شرایط خاصه هست
و به طور مطلق نسبت به کسی که از اسلام برگشته باشد جاری نیست.
و اینکه اگر کسی غیر مسلمان متولد شده باشد که به او مرتد گفته نمیشود چه رسد به اینکه در مورد قتل وی بحث شود!
اینجا جای تفصیل این مطلب نیست ( مطمئنا در قسمتهای مربوطه سایت رجع به این موضوع بحث شده است)

در ضمن "ادل دلیل علی امکان شیئ هو وقوعه"
از جمعیت ایران حدود 98 درصد مسلمان هستند و 2 درصد دیگر غیر مسلمان و عده ای از همین مسلمین هم اهل تسنن میباشند( که تعدادشان کم نیست)، که همه در کنار هم در حال زندگی کردن هستند!
خود ملاحظه میکنید که در مجلس برای اقلیت های مذهبی کرسی هایی در نظر گرفته شده است.
تمام اینها شواهدی هستند بر عدم اجبار . . .

paul
۱۳۸۹/۱۱/۲۴, ۱۰:۴۴
سلام جناب پاول
متاسفانه دید شما نسبت به من و دیدگاه های من منفی شده است.
بنده با توجه به موضوع تاپیک در پاسخ شما چنین چیزی نوشتم.گویا قصد شما این بود که برسانید در ایران همه افراد از روی تحقیق مسلمان نیستند و به نوعی با برداشتن ممنوعیت تبلیغ ادیان غیر از اسلام ، عده ای از اسلام برمیگردند.
من هم در پاسخ شما آن نظر را گذاشتم هم نکته ای را در ادامه نظرم خطاب به کلیه کاربرانی که در بحث شرکت میکنند، بیان کردم.

جناب filis
باور كنيد بنده تمام مطالبم را به فارسي مينويسم - نوشته نامرئي هم ندارم - اولا نه فقط در مسيحيت يا اسلام بلكه در تمام اديان همينگونه است كه افراد تاريخ - فرهنگ - اداب و رسوم - زبان و حتي ذائقه تغذيه را نظير دين خود به ارث ميبرند
تعليمات ديني در مدارس و كليساها و مساجد براي كودكان و خردسالان شاهدي غير قابل انكار بر اين مدعاست - حتي اسامي ديني افراد نيز تحت تاثير اين وراثت است.
اگر شما ميخواهيد خورشيد درخشان را در اسمان انكار كنيد من حرفي براي گفتن ندارم
در ضمن شما مگر غيب گو هستيد كه از قصد و نيت من با خبر باشيد - من با تبليغ هر ديني و مسلكي مخالفم - بايد همه نوع آگاهي و ابزار اطلاع رساني در اختيار همگان باشد تا هر كس پس از تحقيق كافي خود و با مسئوليت خود ايمان و اعتقاد خود را انتخاب كند - تبليغ از هر نوع و براي هر هدفي گه باشد اعشته به دروغ و ريا است - چه فروش پفك نمكي باشد و چه فروش دين
دين و ايمان يك موضوع شخصي است و هيچ تحميل يا تكليفي در پذيرش ان نيست - شايد بشود ظاهرسازي كرد اما باطن انسانها و آنچه در انديشه و قلب آنان است همواره پنهان است پس پرداختن به اين گونه مسائل جز اينكه مانع دوستي ها و همفكري ها شود به رقابت و خصومت منتهي ميشود - پس كار حكمرانان را به آنها واگذاريم و كار خردورزان و انديشه وران را به اهل آن
با سپاس

مریم
۱۳۸۹/۱۱/۲۴, ۱۲:۳۱
جناب filis
باور كنيد بنده تمام مطالبم را به فارسي مينويسم - نوشته نامرئي هم ندارم - اولا نه فقط در مسيحيت يا اسلام بلكه در تمام اديان همينگونه است كه افراد تاريخ - فرهنگ - اداب و رسوم - زبان و حتي ذائقه تغذيه را نظير دين خود به ارث ميبرند
تعليمات ديني در مدارس و كليساها و مساجد براي كودكان و خردسالان شاهدي غير قابل انكار بر اين مدعاست - حتي اسامي ديني افراد نيز تحت تاثير اين وراثت است.
اگر شما ميخواهيد خورشيد درخشان را در اسمان انكار كنيد من حرفي براي گفتن ندارم
در ضمن شما مگر غيب گو هستيد كه از قصد و نيت من با خبر باشيد - من با تبليغ هر ديني و مسلكي مخالفم - بايد همه نوع آگاهي و ابزار اطلاع رساني در اختيار همگان باشد تا هر كس پس از تحقيق كافي خود و با مسئوليت خود ايمان و اعتقاد خود را انتخاب كند - تبليغ از هر نوع و براي هر هدفي گه باشد اعشته به دروغ و ريا است - چه فروش پفك نمكي باشد و چه فروش دين
دين و ايمان يك موضوع شخصي است و هيچ تحميل يا تكليفي در پذيرش ان نيست - شايد بشود ظاهرسازي كرد اما باطن انسانها و آنچه در انديشه و قلب آنان است همواره پنهان است پس پرداختن به اين گونه مسائل جز اينكه مانع دوستي ها و همفكري ها شود به رقابت و خصومت منتهي ميشود - پس كار حكمرانان را به آنها واگذاريم و كار خردورزان و انديشه وران را به اهل آن
با سپاس

تنها عامل مسلط و سرنوشت ساز در عملکرد آدمی، اراده فرد مکلف است و عوامل محیطی و وراثنی تنها نقش زمینه ای و اثر بخشی دارند؛ به عبارت دیگر، اراده، عامل مسلط است و محیط و وراثت عوامل موثرپس لطفاگ دنبال متهم ردیف اول نباشید که هر آنچه باشد از خود ماست.

paul
۱۳۸۹/۱۱/۲۵, ۰۷:۴۴
تنها عامل مسلط و سرنوشت ساز در عملکرد آدمی، اراده فرد مکلف است و عوامل محیطی و وراثنی تنها نقش زمینه ای و اثر بخشی دارند؛ به عبارت دیگر، اراده، عامل مسلط است و محیط و وراثت عوامل موثرپس لطفاگ دنبال متهم ردیف اول نباشید که هر آنچه باشد از خود ماست.

با سلام
دوست من اراده فرد مكلف چيست؟
به غير از انجام تكاليف از ديدگاه جامعه؟ ايا قوانين جامعه جزو عوامل محيطي نيستند؟؟ مگر انسان ها در خلا زندگي ميكنند؟ بي شك اگر شما اكنون در كشور يا خانواده مسيحي بدنيا آمده بوديد مسيحي بوديد چون براي تعميد سوالي از شما نميكردند و اگر در خانواده مسلمان هستيد بدون اجازه شما اذان و اقامه در گوشتان خوانده اند و اگر در خانواده يهودي بدنيا مي آمديد بدون اجازه شما - شما را ختنه ميكردند و اگر در خانواده افريقايي به دنيا ميامديد اكنون پاي درس جادوگر قبيله بوديد و اگر ژاپني بوديد ميگفتيد دين چي هست - خوردنيه يا پوشيدني ؟
هر انساني قبل از آنكه بفهمد اراده اي دارد مكلف بودن را ياد ميگيرد - حال اگر حس ايدال ايستي شما غالب بر واقع گرايي شماست - پاسخي بيش از اين ندارم

دلواپس
۱۳۸۹/۱۱/۲۵, ۱۱:۱۲
با سلام به همه و تشکر

ابتدا باید دانست که هر مسلمانی هر چند ابتدا به تقلید از پدر یا مادر یا بستگان و یا محیط، مسلمان شده باشد، باید اعتقادش را با دلیل همراه سازد و تنها در احکام فقهی می‌تواند از مجتهد جامع الشرایط تقلید کند و یا به روش احتیاط عمل نماید (البته اگر خودش مجتهد نباشد) در رسالة توضیح المسائل مراجع آمده است‌:عقیدة مسلمان به اصول دین باید از روی دلیل باشد..." (مسألة 1)

اما کسانی که در محیط غیراسلامی و یا در خانواده‌ای غیرمسلمان متولد می‌شوند، دو حالت برای آن‌ها فرض می‌شود؛ یا دین اسلام بر آن‌ها عرضه نشده و راهی برای تحقیق دربارة آن پیش پای آن‌ها نیست‌، در این صورت معذورند و خدای متعال آن‌ها را به نسبت آگاهی ایشان بازخواست می‌کند، برای مثال فردی که در خانواده‌ای مسیحی‌، به دنیا آمده و از اسلام هیچ آگاهی ندارد و اگر بر اساس دین خود عمل کند معذور است و از پاداش الهی برخودار می‌شود و خدا چنین افرادی را به اندازة آگاهی‌هایشان و نیز به مقداری که برای آن‌ها امکان تحقیق و تفحص وجود دارد، بازخواست می‌کند. خدای متعال می‌فرماید:"لاَ یُکَلِّف‌ُ اللَّه‌ُ نَفْسًا إِلآ وُسْعَهَا.... ؛(بقره‌،286) خداوند هیچ کس را جز به قدر توانایی‌اش تکلیف نمی‌کند."

اما اگر دین اسلام بر او عرضه شده و او می‌تواند از آن آگاهی یابد و مسلمان شود؛ یعنی هم استعداد آن را دارد و هم امکان تحقیق برای او فراهم است‌، در این صورت اگر تحقیق نکند، مقصّر است و بازخواست می‌شود و کیفر می‌بیند.

افزون بر مطالب یاد شده‌، به این نکته نیز باید توجه داشت که ملاک ثواب و عقاب تنها در اسلام آوردن نیست‌، بلکه چگونه مسلمان شدن نیز در پاداش دخیل است‌:

کسی که به صرف تقلید از پدر و مادر مسلمان شده‌، هیچ گاه با کسی که با تفکر و اندیشه به اسلام روی آورده و یا اعتقادهایش را با تفکر ودلیل محکم و برهانی ساخته برابر نیست هر چند به همه آن‌ها مسلمان گفته می‌شود.

این گونه افراد ـ که در محیط غیراسلامی متولد شده و راهی برای تحقیق ندارند ـ در اصطلاح علمای کلامی‌، مستضعف فکری به شمار می‌آیند که بر اساس برخی روایات‌، در آخرت امتحان می‌شوند (فرصتی برای ا نتخاب به آن‌ها داده می‌شود) آن گاه بر اساس چگونگی اعمالشان پاداش یا کیفر می‌بینند.
خدای متعال می‌فرماید:"إِلآ الْمُسْتَضْعَفِین‌َ مِن‌َ الرِّجَال‌ِ وَالنِّسَآءِ وَالْوِلْدَان‌ِ لاَ یَسْتَطِیعُون‌َ حِیلَة‌ً وَلاَ یَهْتَدُون‌َ سَبِیلاً "؛(نسأ،98) مگر آن مردان و زنان و کودکان فرودستی که چاره‌جویی نتوانند و راهی نیابند".
آیه مذکور به این حقیقت اشاره دارد که جهل به معارف دین در صورتی که ناشی از قصور و ضعف باشد و خود انسان جاهل‌، هیچ دخالتی در آن قصور و ضعف نداشته باشد در درگاه خداوند معذور است‌؛ زیرا هیچ انسانی جز به مقدار طاقت و توانش تکلیف ندارد. (بقره‌، 286) و امروزه بسیاری از انسان‌ها نسبت به معارف و حقایق الهی قصور دارند و در واقع مستضعف فکری و فرهنگی هستند.(المیزان‌، علامه طباطبایی ره‌؛، ج 5، ص 53 ـ 62)

خداوند متعال در قیامت‌، مجانین و افراد ابله و کم عقل و افراد جاهل قاصر و افرادی که بین دو پیامبر (زمان فترت‌) زندگی می‌کردند و دستورات الهی به آن‌ها نرسیده و افراد کر و لال که به احکام الهی آشنا نشدند، برای آن‌ها صحنه‌ای شبیه صحنة دنیا که دارتکلیف است‌، مهیا می‌کند و آن‌ها را آزمایش می‌کند و بدین ترتیب‌، وضع آنان را روشن می‌نماید؛ کسانی که از عهدة امتحان برآمدند، اهل نجات و گرنه اهل دوزخ خواهند بود.(اصول کافی‌، شیخ کلینی‌؛، ج 3، ص 248 / مجموعة آثار استاد شهید آیة الله مطهری‌؛، ج 1، ص 338ـ342)

paul
۱۳۸۹/۱۱/۲۷, ۱۴:۰۷
با سلام
انچه از نوشتجات فوق بر مي ايد اين است كه اگر كسي يك با مسلمان شده يا حداقل يكي از والدين او مسلمان است - مجبور است مسلمان باشد و حق انتخاب دين ديگري ندارد - چه با مطالعه و تحقيق و چه بدون آن و اگر دين ديگري انتخاب كند ارتداد و گمراهي است و به ضلالت و جهنم منتهي ميشود پس براي جلوگيري از به جهنم رفتن او يا اطافيانش بايد اعدام شود
آيا اين برداشت از نظر قوانين اسلام درست است؟

دلواپس
۱۳۸۹/۱۱/۲۸, ۰۸:۲۹
با سلام
انچه از نوشتجات فوق بر مي ايد اين است كه اگر كسي يك با مسلمان شده يا حداقل يكي از والدين او مسلمان است - مجبور است مسلمان باشد و حق انتخاب دين ديگري ندارد - چه با مطالعه و تحقيق و چه بدون آن و اگر دين ديگري انتخاب كند ارتداد و گمراهي است و به ضلالت و جهنم منتهي ميشود پس براي جلوگيري از به جهنم رفتن او يا اطافيانش بايد اعدام شود
آيا اين برداشت از نظر قوانين اسلام درست است؟

سلام
این مطلب باید در محل مربوط به خودش پیگیری شود.
مثلا در قسمت احکام مربوط به مرتد . . .

yahova
۱۳۸۹/۱۱/۲۸, ۲۰:۰۷
شالوم بر دوستان
من فکر میکنم اشتباه بزرگی در انتخاب اسم این موزو شده حده اقل اگر مسلمان هستید باید مینوشتید چرا دین اسلام اختیاری نیست ؟
به هر حال این بازی با کلمات در این دوران در ایران رایج شده و قصته آواز کردن دیدگاه شما از سیاسته حرف زدن را ندارم !
من سوال دارم اگر اسلام در ایران اختیاریس میشود به من بگید این ۷۰ مسیحی که هر کدوم از دوستان نزدیک من هستن چرا در زندان به جرم به خطر انداختن امنیت ملی زندانیان آیا پرستش کردن مسیح در خانه ان هم بدونه سرو صدا از ترس ماموران محترم نیروی انتظامی جرم است چطور میتوان امنیت شما را به خطر بندازن یا این بنده خدا ها که نمیتونن کلیسا بسازن در ایران و بعد از انقلابه شکوهمند اسلامی در ایران که کرامت انسانی رو امام به مردم بر گردند چرا این مردم با کرامت هر روز شاهد خراب شدن کلیسا و کشته شدنه مسیحیان در ایران میشوند ما کشوره دوم در دنیا هستیم نه از لحاظه پیشرفته علمی بلکه در زمینه آزار و اذیت اقلیت های مذهبی از جمله مسیحیان و بهائیان

خدا وند عمر با عزت به همه بده و عقلی سالم که نیاز زیستن است ما از خیر خانه و ابه مجانی گذاشتیم .!1

yahova
۱۳۸۹/۱۱/۲۸, ۲۰:۲۰

شالوم بر دوستان
دوست عزیز گویا شما از خارج از دید منطقی نگاه میکنید حرفه شما اول اینکه یک قاضی ۲ حدی است و این موزو از هر طرف از حرفای شما به یک نتیجه میرسه و مشکل منطقی داره همینطور باید بدونید که اهت زمینه سازه تفکر هستن آیا به قله اگاتون میشود فهمید که وقتی من با گربه بازی میکنم آیا گربه هم با من بازی میکند ؟ این مساله یک مفهومه ۲ حدی است که شما دارد ستفاده میکنید در ضمن اگر متهمی باشد آنهم باید در قانون عدل الهی مورد باز خواست قرار بگیره و بیش از این ما نمیتوانیم بگوم که کسی میتواند از تقول در خارج از رسومه واجبه تصمیم بگیرد و این یک اصله غیر قابل انکار در منطق افلاطونی است
ثانی ما قصته مخالفت کردن با عقله مدنی را نداریم و مدنیت دیکته شده دارای نوه ضخامته فرهنگی است که غیر قابل گریزه و ما در کشور ایران و کلان هر کشور جهانه سومی این را میبینیم که عقله مدنی به عقل مدون شده از دیدگاه جامه تبدیل شده اگر صور بیان شده که سالهاست به عنوانه اصله منطق هست را شما باور ندارد باید گفت که جوابی ندارم ؟

islamic
۱۳۸۹/۱۱/۲۸, ۲۰:۵۲
آیا واقعا اسلام اجباری است؟
وضع حجاب را می بینیم...............
حجاب کاملا اسلامی است!!!
در ماه رمضان روزه خواری در جلوی دید عمومی را من خودم بارها و بارها دیده ام.....
هیچ اجباری در کار نیست................
بلاه رای با اکثریت است.
اکثریت مسلمان هستیم و به خاطر عده ای کم نمی شود که راحتی دیگران را به هم زد
برای همین یه حریم هایی در نظر رفته شده که هیچ کدام هم انجام نمی شود!

Partofar
۱۳۸۹/۱۱/۲۸, ۲۲:۰۰
شالوم بر دوستان
من فکر میکنم اشتباه بزرگی در انتخاب اسم این موزو شده حده اقل اگر مسلمان هستید باید مینوشتید چرا دین اسلام اختیاری نیست ؟
به هر حال این بازی با کلمات در این دوران در ایران رایج شده و قصته آواز کردن دیدگاه شما از سیاسته حرف زدن را ندارم !
من سوال دارم اگر اسلام در ایران اختیاریس میشود به من بگید این ۷۰ مسیحی که هر کدوم از دوستان نزدیک من هستن چرا در زندان به جرم به خطر انداختن امنیت ملی زندانیان آیا پرستش کردن مسیح در خانه ان هم بدونه سرو صدا از ترس ماموران محترم نیروی انتظامی جرم است چطور میتوان امنیت شما را به خطر بندازن یا این بنده خدا ها که نمیتونن کلیسا بسازن در ایران و بعد از انقلابه شکوهمند اسلامی در ایران که کرامت انسانی رو امام به مردم بر گردند چرا این مردم با کرامت هر روز شاهد خراب شدن کلیسا و کشته شدنه مسیحیان در ایران میشوند ما کشوره دوم در دنیا هستیم نه از لحاظه پیشرفته علمی بلکه در زمینه آزار و اذیت اقلیت های مذهبی از جمله مسیحیان و بهائیان

خدا وند عمر با عزت به همه بده و عقلی سالم که نیاز زیستن است ما از خیر خانه و ابه مجانی گذاشتیم .!1
جناب yahova ما با مسائل امنيت ملي غريبه نيستيم و ميدانيم كه چه خبر است؟
1- اين 70نفر مسيحي كه در خانه فقط مسيح را پرستش ميكردند نامشان را بفرماييد تا پيگيري كنيم ببينيم چرا به جرم به خطر انداختن امنیت ملی گرفته شده اند؟!!
2- هر روز كدام مسيحي در ايران كشته ميشود نام ببريد پيگيري كنيم؟!!
3- چه اذيت و آزاري اقليتهاي مذهبي ميشود بشما حق داشتن نماينده در مجلس شوراي اسلامي داده شده پس ايشان چكار ميكند مانعي ندارد بگوييد آنرا هم پيگيري ميكنم؟!!
4- ما مسيحيان يهوديان و زرتشتيان را پيروان بعنوان اديان الهي قبول داشته به آنها حتي حق داشتن كرسي در مجلس شوراي اسلامي دادهايم...
شما وكيل فرقه ضاله بهائيت در ايران هستيد؟ موضعتان را بيان كنيد تا تمامي شايعات شما ريشه اش مشخص شود. ما فرقه بهائيت را جزء فرق ضاله ميشناسيم و حتي ايشان را نجس ميدانيم شما حرفي داريد!!!!!!!!
مي بينيد اصلاً بهائيت ارتباطي با مسيحيت ندارد مگر اينكه يا شما بهايي باشيد يا وكيل مدافع آنها كه در اين صورت رفتارها بسيار تغيير ميكند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!

yahova
۱۳۸۹/۱۱/۲۸, ۲۲:۱۲
آیا واقعا اسلام اجباری است؟
وضع حجاب را می بینیم...............
حجاب کاملا اسلامی است!!!
در ماه رمضان روزه خواری در جلوی دید عمومی را من خودم بارها و بارها دیده ام.....
هیچ اجباری در کار نیست................
بلاه رای با اکثریت است.
اکثریت مسلمان هستیم و به خاطر عده ای کم نمی شود که راحتی دیگران را به هم زد
برای همین یه حریم هایی در نظر رفته شده که هیچ کدام هم انجام نمی شود!

شالوم به شما دوست عزیز
من فقط یک حرفی رو از خودتون بر میدارم و به خودتون میزنم وزیت حجاب رو میبینیم ؟؟ بله ما وزیت حجاب اجباری در ایران و وزیت حجاب آزاد در دنیا را میبینیم !!!!
حال دوست من پس حرفه شما این است که اکثریت باید نظر بدهند پس باید مصلمانانه اینگلیس کشته شان چون کشوره مسیحی که نیاز به مسلمان نداره ؟!؟!؟
ولی آزادی در مذهب یعنی این که این نظر شخصی نباید از حققه اولیه انسانی کسی رو محروم کند .

Partofar
۱۳۸۹/۱۱/۲۹, ۰۳:۱۶
خدمت پاسخگويان محترم بحثها
با عرض سلام و ادب
لطفاً اين موارد را كه با اسلام و قرآن و ... كه نتيجه بحثهاي وقت گيرشان براي دوستان در آخر به طرفداري از اسرائيل و فرقه ضاله بهائيت و ... ميرسد را كه فكر ميكنم با قوانين سايت شما نيز در تناقض است هرچه زودتر حذف كنيد و بجاي اينها موارد مفيد قرار بدهيد چه سياسي چه عقيدتي و ...
... اصلاً اسلام چيست؟ چه جور ديني است؟ چرا ابوسفيان و ... با يك تشهد مسلمان شدند؟ چرا دين ما قبل از غديرخم كامل نبودو چرا تشيع دين اسلام مرضي از طرف پروردگار قرار گرفت؟
"ان الدين عند الله اسلام" اين فرمايش پروردگار است قابل نقض نيست پس پيامبران و انبياء مسلمان بودند يا خير؟ با توجه به فرمايش پروردگار يا بايد مسلمان باشند يا نعوذ بالله كافر يا بت پرست!
لطفا خادم قرآن را نيز در جريان بگذاريد.
والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته

yahova
۱۳۸۹/۱۱/۲۹, ۰۳:۴۳
خدمت پاسخگويان محترم بحثها
با عرض سلام و ادب
لطفاً اين موارد را كه با اسلام و قرآن و ... كه نتيجه بحثهاي وقت گيرشان براي دوستان در آخر به طرفداري از اسرائيل و فرقه ضاله بهائيت و ... ميرسد را كه فكر ميكنم با قوانين سايت شما نيز در تناقض است هرچه زودتر حذف كنيد و بجاي اينها موارد مفيد قرار بدهيد چه سياسي چه عقيدتي و ...
... اصلاً اسلام چيست؟ چه جور ديني است؟ چرا ابوسفيان و ... با يك تشهد مسلمان شدند؟ چرا دين ما قبل از غديرخم كامل نبودو چرا تشيع دين اسلام مرضي از طرف پروردگار قرار گرفت؟
"ان الدين عند الله اسلام" اين فرمايش پروردگار است قابل نقض نيست پس پيامبران و انبياء مسلمان بودند يا خير؟ با توجه به فرمايش پروردگار يا بايد مسلمان باشند يا نعوذ بالله كافر يا بت پرست!
لطفا خادم قرآن را نيز در جريان بگذاريد.
والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته

شالوم بر شما دوست عزیز
چرا عزیز عصبانی میشوید ؟!؟!؟ شما سوال کردید و من جواب دادم
زندگی به سادگی میگذره ولی مهم چطور گذشته عمر هست.
شاد باشید و خرم .