PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : 10 اردیبهشت روز ملي خلیج پـارس بر تمام ايرانيان مبارك باد

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۰:۰۸
10 اردیبهشت روز ملي خلیج فارس بر تمام ايرانيان مبارك باد

خیلج پارس با همه جزایرش تا ابد پارس میماند.

خلیج تا ابد فارس
الخليج الفارسی إلى الأبد
Ilelebet fars Körfezi
siempre Golfo Pérsico
Навсегда Персидского залива
Golfo Pérsico para sempre
Per sempre il Golfo Persico
Forever Persischen Golf
éternellement du golfe Persique
Eeuwig Perzische Golf
EVIGT Persiske Golf

پاینده سرزمین ایران زمین

http://www.irancartoon.ir/photo-links/aghaei010.jpg

**۱۰ اردیبهشت ماه روز دریای پارس گرامی باد**

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۰:۳۴
‌ای خلیج فارس،‌ای در دانه مرواریدها
دشمنان بر نام تو کردند بس تردیدها

نام نیکت در جهان بوده است، هم دریای پارس
پارس‌ها، بس سالها دارند بر نامت سپاس...

http://www.irancartoon.ir/gallery/albums/album36/derakhshi_02.jpg

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۰:۴۱
ویژگی‌های خلیج فارس
خلیج فارس به موقعیت جغرافیایی 24 و 30 درجه شمالی و 48 و 57 درجه طول شرقی در حاشیه شمال غربی اقیانوس هند واقع شده و از شمال شرقی به کرانه‌های ایران، از شرق به بحر عمان و از جنوب و مغرب به شبه جزیره عربستان محدود می‌شود.
مساحت تقریبی خلیج فارس معادل 251226 کیلو متر مربع و عمق متوسط آن معادل 35 متر است. طول خلیج فارس از دهانه اروند رود تا تنگه هرمز معادل 1259 کیلو متر و عرض آن از دهانه مذکور تا ساحل عمان به تقریب بین 180 تا 250 کیلو متر متغیر و در تنگه هرمز تقریبا معادل 85 کیلومتر است.
از نظر اقلیمی خلیج فارس در منطقه فوق حاره‌ای نیمکره شمالی قرار دارد و هوای گرم پدیده غالب اقلیمی این منطقه محسوب می‌گردد.
(گزیده اسناد خلیج فارس- ص11)

http://www.persiangulfstudies.com/userfiles/image/PersianGulf-Map-Geo.gif

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۰:۴۸
خلیج فارس در عصر حاضر هم به عنوان یک شاهراه بازرگانی و هم به عنوان یک حلقه پر اهمیت در زنجیر استراتژیک غرب مورد توجه خاص است.
از سال 1908 که نخستین چاه در «مسجد سلیمان» به نفت رسید، اهمیت جهانی نوین خلیج فارس آغاز شد، امروز، این اهمیت جهانی در ذخایر گسترده انرژی منطقه که گسترده‌ترین ذخایر جهان است نهفته است.
خلیج فارس دارای ذخایر بزرگی از نفت است. ذخایر نفتی منطقه تا 565 میلیارد برآورد می‌شود که 63 درصد کل ذخایر نفتی جهان شمرده می‌شود. ذخایر گاز طبیعی منطقه تا 31 تریلیون متر مکعب بر آورد شده که 30 درصد ذخایر گاز طبیعی جهان است.
(کشورها و مرزها در منطقه ژئوپلیتیک خلیج فارس - ص 13)

مواد معدنی، ثروتهای گوناگون موجود در آبهای خلیج فارس، جـــزایـــر و ویژگی‌هایی که می‌تواند در صنعت گردشگری مورد بهره برداری قرار گیرد و... از دیگر جهات قابل ذکر درباره جایگاه خلیج فارس است.

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۰:۵۹
خلیج فارس از منظر مورخان و نقشه‌های جغرافیایی
خلیج فارس یکی از مشهورترین دریاهای جهان است که از دیر باز به عنوان یکی از مهمترین مراکز تبادل فرهنگی شناخته شده و همچنین از جایگاه والایی به عنوان تجلیگاهی از تمدن شکوهمند ایران به شمار می‌آید.
از آثاری که در سواحل خلیج فارس، در نتیجه حفاری‌های باستان شناسان به دست آمده، تاریخ مدنیت در این منطقه به هزاره سوم پیش از میلاد می‌رسد. قدیمی‌ترین نام خلیج فارس، پیش از مهاجرت آریایی‌ها، «نارموتو» به معنای رود تلخ بوده است.
از زمان آغاز حکمرانی قوم ایرانی «پارس» این دریا به عنوان خلیج فارس نامگذاری و آثاری که از آن روزگار باقی مانده است، گواه این مدعاست. مورخ یونانی فلاویوس آریا نوس (قرن دوم میلادی) و هم زمان با وی بطلمیوس و مورخان رومی نیز از این دریا با عنوان «دریای پارس» یاد کرده‌اند.
(خلیج فارس - ص 27)

http://www.persiangulfstudies.com/news/PersianGulf-Heritage-of-Iranian.jpg

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۱:۲۱
در دوره اسلامی، از شروع فتوحات تا عصر حاضر تمامی جغرافی دانان و مورخان مسلمان نیز از این دریا با عنوان «بحر الفارس» یا «خلیج الفارسی » یاد کرده‌اند که فهرست مفصلی از این موضوع در تحقیق ارجمندی که دکتر محمد جواد مشکور در این زمینه انجام داده‌اند ذکر شده است. تحقیقی که در بر گیرندة اسامی بزرگترین مورخان و جغرافی دانان مسلمان(ایرانی، عرب، ترک و.....) و آثار آنان است.
(نام خلیج فارس در طول تاریخ، ص 7)
نام خلیج فارس در سفر نامه‌ها و آثار مورخان و جغرافی دانان دیگر ملل جهان نیز آمده است و به علاوه در نقشه‌های جغرافیایی بسیاری که از زمانهای بسیار دور تا امروز در نقاط مختلف جهان ترسیم شده است، این دریا با عنوان پارس یا فارس معرفی شده است.
(نقشه‌های تاریخی خلیج فارس، ص 24)

http://www.chtn.ir/UploadedFiles/Fa/News/1/Image74136.jpg (http://www.chtn.ir/UploadedFiles/Fa/News/2/Image74137.jpg)

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۱:۲۴
ماجرای جعل نام خلیج فارس

از هنگامی که تاریخ به صورت نوشته ثبت شد، دنیای عرب همداستان با بقیه جهان بشری، دریای جنوب ایران را به هیچ نامی جز خلیج فارس و بحر فارس نخوانده است.
در سال 1958 سرهنگ عبد الکریم قاسم با کودتایی در عراق به حکومت رسید. وی، از گرد راه نرسیده، داعیه رهبری جهان عرب راطرح کرد. در راستای این اندیشه بود که وی از تاکتیک «دشمن تراشی برای تحریک احساسات عمومی ملی» سود جست و برای نخستین بار خلیج فارس را به نام جعلی «خلیج عربی!» خواند. آن هنگام، دنیای عرب به رهبری سرهنگ عبد الناصر در برابر «دشمن اسراییلی» سرگرم بود. سرهنگ قاسم، در حقیقت می‌خواست با تغییر نام خلیج فارس دشمن تازه‌ای از همسایه ایرانی برای عرب‌ها بتراشد، به این امید که توجه آنان را از قاهره به بغداد و به رهبری خود علیه ایران منحرف سازد. وی چنان در این کار شکست خورد که تلاشهایش حتی توجه مقامات رسمی دانشگاهی عراق را هم نتوانست جلب کند، به طوری که در همان دوران، اسنادی در عراق و حتی از سوی دانشگاه بغداد چاپ و منتشر شد که گویای این واقعیت است.

http://www.kishclub.com/images/news_images/PersianGulf.jpg

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۱:۲۷
در سال 1962 روزنــامه «تــایمز» لندن، برای نخستین بار خلیج فارس را به نام ساختگی «خلیج عربی!» خواند. این کار روزنامه تایمز با اوج گیری هیاهو و جنجال «پان عربیسم» سرهنگ ناصر در مصر همزمان بود. دیری نپایید که ناصر از نام ساختگی یاد شده در اشاره به خلیج فارس سود جست. وی فراموش کرده بود که اندکی قبل از آن تاریخ و در سر آغاز عوام فریبی خود دنیای عرب را «من المحیط الاطلس الی الخلیج الفارس» (از اقیانوس اطلس تا خلیج فارس) تعریف نمود.
تلاشهای ناصر، گرچه برخی سیاست بازان دنیای عرب را با وی همداستان کرده بود، اما هرگز به نتیجه دلخواه او نرسید. اندیشمندان و مورخان و جغرافی نویسها و دانشگاهیان عرب هرگز از نامیدن دریای جنوب ایران به نام خلیج فارس دست نکشیده و هرگز حقایق تاریخی را زیر پای ننهادند. اما برخی رسانه‌های همگانی خارجی، گویا از سر لجبازی با ملت ایران به دلیل حساسیت در مورد نام خلیج فارس، و در راستای توطئه‌های تفرقه افکنانه میان ایرانی‌ها و عربها، در بکار بردن نام ساختگی «خلیج عربی» اصرار فراوانی می‌ورزند.
(کشورها و مرزها در منطقه ژئوپلیتیک خلیج فارس، ص 19)
در برخی از منابع آمده است که جعل نام خلیج فارس، تقلبی بود که توسط سر چارلز بلگریو از عوامل انگلستان، با هدف ایجاد تفرقه بین ایرانیان و اعراب در منطقه بر سر زبان سران وابسته عرب انداخته شد.
(خلیج فارس، ص 77)
اگرچه با گذشت زمان و بی توجهی جهانیان به این جعل مضحک، رفته رفته می‌رفت تا این ماجرا به دست فراموشی سپرده شود، اما با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و خصوصاً در دوران جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران، مجدداً باز این فتنه جویی رونــق تــازه‌ای یــافت و برخی کشورهای تازه تأسیس حاشیه خلیج فارس که قدمت تاریخی آنان حتی به 200 سال هم نمی‌رسد، مدعی مالکیت بر برخی از جزایر ایرانی خلیج فارس شدند!

http://www.irancartoon.ir/gallery/albums/album36/abdiiii2.jpg

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۴:۰۴
نخستین پاسخ دولت ایران به جعل نام دریای پارس
خشم ايران نسبت به هفت كشور عربي منطقه خليج فارس كه از 17 ديماه سال 1354 خورشيدي آغاز شده بود بيست و چهارم اين ماه به اوج خود رسيد . اين خشم كه افكار عمومي را در ايران برانگيخته بود پس از نامگذاري يك سرويس خبري به نام «خبرگزاري خليج عربي!» آشکار شده بود كه متعاقب آن دولت ايران سفيران خود را از اين كشورها فراخواند و در نشست اين سفيران در تهران اين نامگذاري يك دسيسه تازه اعلام شد و اخطار گرديد كه احدي حق ندارد نام دو هزار و پانصد ساله خليج فارس را تغيير دهد . مفسر راديو دولتي ايران در اين روز اين اقدام ضد تاريخي و ضد فرهنگي را « تحريك ايران به دست شماري از حاكمان عربي، طبق نقشه و سياست دولتهاي خارج از منطقه» خواند و از اين « حاكمان » خواست كه با آتش بازي نكنند.

http://www.irancartoon.ir/gallery/albums/album36/mozafari1.jpg

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۵:۳۹
اقدامات اعراب
خلیج پارس نامی است به جای مانده از کهن‌ترین منابع، زیرا که از سده‌های پیش از میلاد سر بر آورده است، و با پارس و فارس , نام سرزمین ملت ایران , گره خورده است. براي نخستين بار یونانیان این خلیج را، دریای پارس ( پرسیکیوس ) ناميدند که از نام قوم پارس كه در جنوب فلات ايران بزرگ مي زيستند و نخستین شاهنشاهی بزرگ تاریخ را بنيان نهادند، يعني شاهنشاهی ایران برگرفته شده است. نام پرشیا نیز توسط یونانیان به امپراتوری ایران هخامنشی نسبت داده شده بود . به عبارتی این دریا بیش از 2500 سال است که با همین نام خطاب می شود .
انگليسي ها با انتشار دو كتاب۱ نخستين جرقه را براي تغيير نام خليج فارس زدند تا اين كه با بر سر قدرت آمدن جمال عبدالناصر رييس جمهور پیشین مصر و اوج گرفتن احساسات پان عربيست در جهان عرب، در سال ۱۹۵۸ به دنبال یک فراخوان از سوی رهبران قوم پرست در اتحادیۀ عرب مقرر شد که خلیج فارس را خلیج عربی بنامند.

http://www.ariarman.org/images/Persian-Gilf-Forever.jpg

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۵:۵۲
و اما دلايل کودکانه اعراب بَدَوی
متعصبان قوم پرست عرب (پان عربيست) در توجيه اين اقدام عموماً به چهار دليل تکیه مي كنند:
۱. پليني۲ در كتاب خود "تاریخ طبیعی" اين خلیج را خلیج عربي ناميده است.
۲. كارستن نيبور۳ در سال ۱۷۶۲ در سفرنامه اش نوشته است: سواحل خليج فارس تابع دولت ايران نيست.
۳. رودريك اوون۴ در كتابش بنام "حباب هاي طلايي در خليج عربي" به خلیج عربی اشاره کرده است.
۴. تعداد كشورهاي عربي بيش از ايران است.

دربارۀ ادعای نخست اگر عین جملات۵ پلینی را بخوانیم او دقیقا نوشته است که خلیج فارس کجاست و خلیج عربی کجاست. منظور پلینی از به کار بردن خلیج عربی همان خلیج عقبه (عربه) است. پلینی در این نوشته به اقتدار پادشاهان پارس نیز اشاره کرده و بارها از خلیج فارس نام برده است.
واما ادعای دوم. شاید کارستن نیبور این جمله را نوشته باشد اما با دیدن نقشۀ ترسیمی او که در سال ۱۷۶۲ تهیه کرد آن را نقشۀ خلیج فارس نامید. و این نقشه دقیق ترین نقشۀ خلیج فارس تا آن زمان بود.
و سومین ادعا هم که از بیخ و بن مردود هست. جاسوسی انگلیسی بنام روردریک اوون کتابی می نویسد و نام آن را می گذارد "حباب هاي طلايي در خليج عربي" . در خود جملۀ اوون اعتراف به نام واقعی خلیج فارس کاملاً پیداست. او می نویسد: در همۀ نقشه هايي كه ديده ام نام خليج فارس در آنها ثبت شده است. اما من با زندگي در بحرين دريافتم كه ساكنان دو سوي اين دريا عرب هستند، پس ادب حكم مي كند اين دريا را خليج عربي بناميم. چهارمین ادعا هم که بسیار بچگانه است. امارات و قطر و کویت روی هم رفته نصف یکی از استان های ایران هم نمی شوند. از این گذشته، مگر به صرف تعداد می شود نام تاریخی جایی را به این سادگی تغییر داد. خوب اگر این گونه است ایرانی ها هم به شط العرب بگویند شط الفارسی. گرچه اروند رود را هم ایرانیان دارند. اما واقعیت مطلب این است که خلیج فارس نامی کهن و تاریخی است و اقداماتی که برای تغییر نام آن انجام می شود جز ایجاد فتنه و تفرقه هیچ سودی برای کشورهای منطقۀ خاورمیانه ندارد.

http://www.psyop.ir/wp-content/uploads/2011/01/persian-gulf.jpg

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۱۹:۳۳
سازمان ملل و خلیج فارس
سازمان ملل متحد تا به حال دو بار نام تاريخي و اصيل اين آبراه را «خليج فارس» اعلام كرده است. سازمان ملل خليج فارس را نامي تازه مي‌داند كه از آغاز قرن بيستم جانشين نام كهن درياي پارس شده و بيش از درياي فارس مورد استفاده قرار گرفته است.
دبيرخانه اين سازمان در سند مورخ 5 مارس سال 1971 ميلادي و يادداشت (AD311/GEN) به دولت ايران يادآور مي‌شود كه بنابر عرف جاري در دبيرخانه سازمان ملل متحد در اسناد و نقشه‌هاي جغرافيايي، منطقه آبي بين ايران از سمت شمال و خاور و تعدادي از كشورهاي عربي از سوي جنوب و باختر به نام خليج فارس ناميده مي‌شود،‌و اين بنا بر عرف قديمي انتشار اطلس‌ها و فرهنگهاي جغرافيايي است.
دومين بيانيه به تاريخ دهم آگوست 1984 ثبت شده است و در هر موقعيت، همه 22 كشور عربي نيز اسناد سازمان ملل را امضا كرده‌اند.
اين دبيرخانه همچنين بابت اشتباهاتي كه سازمان ملل در برخي اسناد در به كار بردن نام خليج فارس مرتكب شده، عذرخواهي كرده آن را اشتباه سهوي دانسته (سند 26 ژوئن 1991 ميلادي در سازمان ملل) و از كارگزاران سازمان خواسته است كه همواره اين موضع ايران را در نظر داشته باشند. ضمن اينكه كنفرانس ساليانه سازمان ملل درباره هماهنگي در مورد نام‌هاي جغرافيايي نيز هر سال بر نام خليج فارس تأكيد كرده است.

http://img.tebyan.net/big/1389/02/20100428105114491_15b.jpg

خالد بن ولید
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۲۱:۲۹
بهترین راه برای القاء نام "خلیج فارس " به موتور های جستجوگری نظیر گوگل آن است که این نام را به زبان انگلیسی به دفعات سرچ کنید .( persian gulf) .

هر چه بیشتر جستجو کنید در آمار این قبیل سایتها بیشتر می آید .

بهمین قیاس هر چه نام جعلی اش بیشتر جستجو شود ، بیشتر جا می افتد

تشکر از دوستان وطن پرست و ایران دوست

http://en.wikipedia.org/wiki/Persian_Gulf

nekuee
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۲۱:۵۲
Long Live Persian Gulf forever

http://www.irancartoon.ir/gallery/albums/album36/rajabi2.jpg

روز ملی خلیج فارس مبارک

ایران سرفراز همیشه پاینده باشی

Long Live Persian Gulf forever

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۲۲:۱۴
روز دهم اردیبهشت، روز اخراج پرتغالى ها از آب هاى جنوبى ایران و روز ملى خلیج فارس نام دارد. در 21 آوریل 1622، با رشادت «امام قلى خان امیرالامراى فارس»، به 117 سال تسلط جابرانه پرتغالى ها بر جزایر خلیج فارس خاتمه داده شد. خلیج فارس از نظر ژئوپولیتیک، تجارت، نفت، گاز، کشتیرانى، ماهى گیرى و... در طول تاریخ گلوگاه مهمى در دنیا محسوب مى شده و هم اکنون نیز شاهرگ اقتصاد دنیا در این منطقه قرار دارد. خلیج فارس امروزه به پیوستگاه و ته آب اروندرود در خرمشهر و بصره تا رأس مسندام در شمال عمان اطلاق مى شود. این خلیج در اواسط دوره سوم زمین شناسى حدود 30 میلیون سال قبل بر اثر گسترش دهانه شکاف دریاى عمان به وجود آمده و از پدیده هاى دوران سوم زمین شناسى است که در حال حاضر 226 هزار کیلومتر مربع پهنا دارد در ازاى کرانه اش از دهانه فاو تا بندرعباس یک هزار و 375 کیلومتر و میانگین ژرفاى آن 30 متر است و 62% آب هاى سطح کره زمین را در برمى گیرد. در ابتدا وسعت آن بیشتر از دو برابر مساحت فعلى بوده است. این پهنه آبى قدیمى ترین دریایى است که بشر آن را مى شناخته است. این پهنه آبى گاهواره تمدن جهان و از اولین زیستگاه هاى بشر محسوب مى شود. ساکنان این دریا کشتى را اختراع و خاور و باختر را به هم پیوند داده اند. در جغرافیاى قدیم دریاى پارس یکى از بزرگ ترین دریاها از 4 دریایى بود که شناخته شده بود اما اکنون پهنه آبى را که خلیج فارس مى نامند خلیجى با 1000 کیلومتر مربع طول و بیشتر از 240 کیلومتر مربع عرض.

http://www.irancartoon.ir/gallery/albums/album36/mozafari_2.jpg

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۰, ۲۲:۱۹
دریاى پارس خوانْد وِرا تاریخ از عهد داریوشِ جهان بانت
امواج پرخروش خلیج فارس هستند جاودانه ثناخوانت

هر موج پاى کوبد و دست افشان شُکر آوَرَد به درگه یزدانت
تنب بزرگ و کوچک و بوموسى هستند پاره هاى تن و جانت

نام خلیج فارس سزاى توست تاریخ پیر شاهد برهانت
اى کشور فروغ اهورایى بادا خدا همیشه نگهبانت

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2006/04/191390_orig.jpg

azhdar
۱۳۹۰/۰۴/۲۰, ۱۴:۴۱
سلام
اول اینکه: کم خلج فارس خلیج فارس کنین چون این خلیج در اصل خلیج پارسی اما جون این عربای بدبخت *پ* ندارن می گن خلیج فارسی (کودنن) 2 نیازی به این همه اثبات و ... نداره اسمش همیشه پارس بوده و هست 3 اگه عرب آدم بود شاید میشد گفت خایج عربی و لی از اونجایی که عرب آدم نیست دارم می گم که اسمش خلیج همیشه پارس بوده (دلیل دارم)
یه بزرگی میگه:*** عرب در بیا بان ملخ می خورد--- سگ اصفهان آب یخ می خورد ****
خوب معلوم شد عرب آدم نیست دوم کسی که تا دیروز تازه از نژاد میمون های نمی دونم چی تکامل یا فته تادیروز بلد نبودن باید لباس تن کنن تادیروز به جای آب شیر شتر می خوردن (آب ندارن) سوسمار غذاشون بود میان می گن خلیج عربی بابا برین کشکتونو بساوین و ببخشید ونا که نمی دونن کشک چیه برین شیرتونو بدوشین کوسفندا
عکس زیر گو یای همه چیزه
http://www.forum.persianfal.com/upload/images/g9lycqajqokvo73m1mdp.jpg

شهید علی اصغر پازوکی
۱۳۹۰/۰۴/۲۰, ۱۸:۰۱
خلیج فارس ایران

محل دفن شیطان

شهید علی اصغر پازوکی
۱۳۹۰/۰۴/۲۰, ۱۸:۱۳
دوازدهم تیرماه

سالروز سقوط هواپیمای مسافربری ایرباس ایران

توسط ناو آمریکایی بر فراز آبهای خلیج فارس

به عنوان روز مقاومت مردم هرمزگان

انتخاب و نامگذاری شده است.

زنده بودن امواج خلیج فارس مدیون این خونهاست.

azhdar
۱۳۹۰/۰۴/۲۱, ۱۴:۴۴
برای کسانی که اهل شعور و معرفتند:
وصیت کورش کبیر (یگانه پادشاه جهان پادشاه پارس پادشاه اند و امر پادشاه بزرگ پادشاه چهار گوشه جهان)
اینک که من از دنیا می‌روم بیست و پنج کشور جزو امپراطوری ایران است و در تمام این کشورها پول ایران رواج دارد و ایرانیان و در آن کشورها دارای احترام هستند و مردم کشورها نیز در ایران دارای احترام می‌باشند . جانشین من خشایارشا باید مثل من در حفظ این کشورها بکوشد و راه نگهداری این کشورها این است که در امور داخلی آنها مداخله نکند و مذهب و شعائر آنها را محترم بشمارد .
اکنون که من از این دنیا می‌روم تو دوازده کرور زر در خزانه سلطنتی داری و این زر یکی از ارکان قدرت تو می‌باشد زیرا قدرت پادشاه فقط به شمشیر نیست بلکه به ثروت نیز هست . البته بخاطر داشته باش که تو باید به این ذخیره بیافزایی نه اینکه از آن بکاهی . من نمی‌گویم که در مواقع ضروری از آن برداشت نکن زیرا قاعده این زر در خزانه آن است که هنگام ضرورت از آن برداشت کنند اما در اولین فرصت آنچه برداشتی به خزانه برگردان . مادرت آتوسا بر من حق دارد پس پیوسته وسایل رضایت خاطرش را فراهم کن .
ده سال است که من مشغول ساختن انبارهای غله در نقاط مختلف کشور هستم و من روش ساختن این انبارها را که با سنگ ساخته می‌شود و به شکل استوانه است در مصر آموختم و چون انبارها پیوسته تخلیه می‌شود حشرات در آن بوجود نمی‌آید و غله در این انبارها چند سال می‌ماند بدون اینکه فاسد شود و تو باید بعد از من به ساختن انبارهای غله ادامه دهی تا اینکه همواره آذوقه دو یا سه سال کشور در انبارها موجود باشد و هر ساله بعد از اینکه غله جدید بدست آمد از غله موجود در انبارها برای تامین کسر خواربار استفاده کن و غله جدید بعد از اینکه زیاد شد به انبار منتقل نما و به این ترتیب تو هرگز برای آذوقه در این مملکت دغدغه نخواهی داشت ولو دو و یا سه سال پیاپی خشکسالی شود .هرگز دوستان و ندیمان خود را به کارهای مملکتی نگمار و برای آنها همان مزیت دوست بودن با تو کافی است چون اگر دوستان و ندیمان خود را به کارهای مملکتی بگماری و آنان به مردم ظلم کنند و استفاده نامشروع نمایند نخواهی توانست آنها را به مجازات برسانی چون با تو دوست هستند و تو ناچاری که رعایت دوستی بنمایی .
کانالی که من می‌خواستم بین شط نیل و دریای سرخ بوجود بیاورم هنوز به اتمام نرسیده و اتمام کردن این کانال از نظر بازرگانی و جنگی خیلی اهمیت دارد و تو باید آن را به اتمام برسانی و عوارض عبور کشتی ها نباید آنقدر سنگین باشد که ناخدایان کشتی ها ترجیح بدهند که از آن عبور نکنند .
اکنون من سپاهی به طرف مصر فرستادم تا اینکه در قلمرو ایران نظم و امنیت برقرار شود ولی فرصت نکردم سپاهی به یونان بفرستم و تو باید این کار را به انجام برسانی و با یک ارتش نیرومند به یونان حمله کن و به یونانیان بفهمان که پادشا ایران قادر است مرتکبین فجایع را تنبیه کند .توصیه دیگر من به تو این است که هرگز دروغگو و متملق را به خود راه نده چون هر دوی آنها افت سلطنت هستند و بدون ترحم دروغگو را از خود دور نما . هرگز عمال دیوان را بر مردم مسلط نکن و برای اینکه عمال دیوان بر مردم مسلط نشوند برای مالیات قانونی وضع کردم که تماس عمال دیوان را با مردم خیلی کم کرده است و اگر این قانون را حفظ کنی عمال حکومت با مردم زیاد تماس نخواهند داشت .
افسران و سربازان ارتش را راضی نگهدار و با آنها بدرفتاری نکن . اگر با آنها بدرفتاری کنی آنها نخواهند توانست معامله متقابل کنند اما در میدان جنگ تلافی خواهند کرد ولو به قیمت کشته شدن خودشان باشد و تلافی آنها به این طور خواهد بود که دست روی دست گذارده و تسلیم می‌شوند تا اینکه وسیله شکست خوردنت را فراهم نمایند .
امر آموزش را که من شروع کردم ادامه بده و بگذار اتباع تو بتوانند بخوانند و بنویسند تا اینکه فهم و عقل آنها بیشتر شود و هر قدر که فهم و عقل آنها زیادتر شود تو با اطمینان بیشتر می‌توانی سلطنت نمایی . همواره حامی‌کیش یزدان پرستی باش اما هیچ قومی‌را مجبور نکن که از کیش تو پیروی کنند و پیوسته بخاطر داشته باش که هر کس باید آزاد باشد که از هر کیش که میل دارد پیروی نماید .
بعد از اینکه من زندگی را بدرود گفتم بدن مرا بشوی و آنگاه کفنی را که خود فراهم کردم بر من بپیچان و در تابوت سنگی قرار بده و در قیر بگذار اما مقبره مرا که موجود است مسدود نکن تا هر زمان که می‌توانی وارد قبر شوی و تابوت سنگی مرا در آنجا ببینی و بفهمی‌من که پدر تو و پادشاهی مقتدر بودم و بر بیست و پنج کشور سلطنت می‌کردم مردم و تو نیز مثل من خواهی مرد زیرا سرنوشت آدمی‌این است که بمیرد خواه پادشاه بیست و پنج کشور باشد یا یک خوار کن . هیچ کس در این جهان باقی نمی‌ماند . اگر تو هر زمان که فرصت بدست می‌آوری وارد قبر من شوی و تابوت را ببینی غرور و خودخواهی بر تو غلبه خواهد کرد اما وقتی مرگ را نزدیک خود دیدی بگو که قبر مرا مسدود کنند و وصیت کن که پسرت قبرتو را باز نگه دارد تا اینکه بتواند تابوت حاوی جسد تو را ببیند .
زنهار زنهار ، هرگز هم مدعی و هم قاضی نشو اگر از کسی ادعایی داری موافقت کن یک قاضی بیطرف آن ادعا را مورد رسیدگی قرار دهد و رای صادر نماید زیرا کسی که مدعی است اگر قاضی هم بشود ظلم خواهد کرد .
هرگز از آباد کردن دست برندار ؛ زیرا اگر دست ازآباد کردن برداری کشور تو رو به ویرانی خواهد رفت زیرا قاعده این است که وقتی کشور آباد نمی‌شود بطرف ویرانی می‌رود . در آباد کردن ؛ حفر قنات و احداث جاده و شهرسازی را در درجه اول اهمیت قرار بده . عفو و سخاوت را فراموش نکن و بدان که بعد از عدالت برجسته ترین صفت پادشاهان عفو است و سخاوت ولی عفو فقط باید موقعی بکار رود که کسی نسبت به تو خطایی کرده باشد و اگر به دیگری خطایی کرده باشد و تو خطاکار را عفو کنی ظلم کرده ای زیرا حق دیگری را پایمال نموده ای .
بیش از این چیزی نمی‌گویم واین اظهارات را با حضور کسانی که غیر از تو در اینجا حاضر هستند کردم تا اینکه بدانند قبل از مرگ من این توصیه ها را کرده ام و اینک بروید و مرا تنها بگذارید زیرا احساس می‌کنم مرگم نزدیک شده است .

azhdar
۱۳۹۰/۰۴/۲۱, ۱۴:۴۶
حالا منشور کورش کبیر که بزرگترین راهنمای عدالت در کشور داری است:

١) ...

٢) ... همه جهان.

٣) ... مرد ناشایستی (بنام نبونید) به فرمانروایی کشورش رسیده بود.

٤) ... او آیین های کهن را از میان برد و چیزهای ساختگی به جای آن گذاشت.

٥) معبدی به تقلید از نیایشگاه ازگیلا Esagila برای شهر اور Ur و دیگر شهرها ساخت.

٦) او کار ناشایست قربانی کردن را رواج داد که پیش از آن نبود... هر روز کارهایی ناپسند می کرد، خشونت و بدکرداری.

٧) او کارهای ... روزمره را دشوار ساخت، او با مقررات نامناسب در زندگی مردم دخالت می کرد، اندوه و غم را در شهرها پراکند. او از پرستش مردوک Marduk خدای بزرگ روی برگرداند.

٨) او مردم را به سختی معاش دچار کرد، هر روز به شیوه ای ساکنان شهر را آزار می داد، او با کارهای خشن خود مردم را نابود می کرد... همه مردم را.

٩) از ناله و دادخواهی مردم، انلیل Enlil خدای بزرگ (= مردوک) ناراحت شد... دیگر ایزدان آن سرزمین را ترک کرده بودند (منظور آبادانی و فراوانی و آرامش).

١٠) مردم از خدای بزرگ می خواستند تا به وضع همه باشندگان روی زمین که زندگی و کاشانه اشان رو به ویرانی می رفت، توجه کند. مردوک خدای بزرگ اراده کرد تا ایزدان به بال بازگردند.

١١) ساکنان سرزمین سومر Sumer و اکد Akad مانند مردگان شده بودند. مردوک به سوی آنان متوجه شد و بر آنان رحمت آورد.

١٢) مردوک به دنبال فرمانروایی دادگر در سراسر همه کشورها به جست وجو پرداخت، به جست وجوی شاهی خوب که او را یاری دهد.

آنگاه او نام کورش پادشاه انشان Anshan را برخواند، از او به نام پادشاه جهان یاد کرد.

١٣) او تمام سرزمین گوتی Guti و همه مردمان ماد را به فرمانبرداری کورش درآورد. کورش با هر ”سیاه سر” (منظور همه انسان ها) دادگرانه رفتار کرد.

١٤) کورش با راستی و عدالت کشور را اداره می کرد. مردوک خدای بزرگ با شادی از کردار نیک و اندیشه نیک این پشتیبان مردم خرسند بود.

١٥) بنابر این او کورش را بر انگیخت تا راه بابل را در پیش گیرد، در حالی که خودش همچون یاوری راستین دوشادوش او گام بر می داشت.

١٦) لشکر پرشمار او که همچون آب رودخانه شمارش ناپذیر بود، آراسته به انواع جنگ افزارها در کنار او ره می سپردند.

١٧) مردوک مقدر کرد تا کورش بدون جنگ و خونریزی به شهر بابل وارد شود. او بابل را از هر بلایی ایمن داشت .

او نبونیدشاه را به دست کورش سپرد.

١٨( مردم بابل، سراسر سرزمین سومر و اکد و همه فرمانروایان محلی فرمان کورش را پذیرفتند. از پادشاهی او شادمان شدند و با چهره های درخشان او را بوسیدند.

١٩( مردم سروری را شادباش گفتند که به یاری او از چنگال مرگ و غم رهایی یافتند و به زندگی بازگشتند. همه ایزدان او را ستودند و نامش را گرامی داشتند.

٢٠) منم کورش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه دادگر، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه چهارگوشه جهان.

٢١) پسر کمبوجیه، شاه بزرگ، شاه انشان، نوه کورش، شاه بزرگ، شاه انشان، نبیره چیش پیش، شاه بزرگ، شاه انشان.

٢٢) از دودمانی که همیشه شاه بوده اند و فرمانروایی اش را بل Bel (خدا) و نبو Nabu گرامی می دارند و با خرسندی قلبی پادشاهی او را خواهانند.

آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم؛

٢٣) همه مردم گام های مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهریاری نشستم.

مردوک دل های پاک مردم بابل را متوجه من کرد... زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.

٢٤) ارتش بزرگ من به آرامی وارد بابل شد. نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید .

۲۵) وضع داخلی بابل و جایگاه های مقدسش قلب مرا تکان داد... من برای صلح کوشیدم. نبونید مردم درمانده بابل را به بردگی کشیده بود، کاری که در خور شان آنان نبود.

٢٦) من برده داری را برانداختم، به بدبختی های آنان پایان بخشیدم.دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند، فرمان دادم که هیچ کس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند، مردوک از کردار نیک من خشنود شد.

٢٧) او بر من، کورش، که ستایشگر او هستم و بر کمبوجیه پسر من و همچنین بر همه سپاهیان من،

٢٨) برکت و مهربانی اش را ارزانی داشت. ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم. به فرمان مردوک همه شاهان براورنگ پادشاهی نشسته اند.

٢٩) همه پادشاهان سرزمین ها جهان، از دریای بالا تا دریای پایین (دریای مدیترانه تا خلیج فارس)، همه مردم سرزمین های دور دست، همه پادشاهان آموری Amuri، همه چادرنشینان.

٣٠) مرا خراج گذاردند و در بابل بر من بوسه زدند. از ... تا آشور و شوش.

٣١) من شهرهای آگاده Agadeh، اشنونا Eshnuna، زمبان Zamban، متورنو Meturnu، دیر Der، سرزمین گوتیان و همچنین شهرهای آن سوی دجله که ویران شده بود را از نو ساختم.

٣٢) فرمان دادم تمام نیایشگاه هایی را که بسته شده بود، بگشایند. همه خدایان این نیایشگاه ها را به جاهای خود بازگرداندم. همه مردمانی را که پراکنده و آواره شده بودند به جایگاه های خود برگرداندم، خانه های ویران آنان را آباد کردم.

٣٣) همچنین پیکره خدایان سومر و اکد را که نبونید بدون واهمه از خدای بزرگ به بابل آورده بود، به خشنودی مردوک به شادی و خرمی،

٣٤) به نیایشگاه های خودشان بازگرداندم، باشد که دل ها شاد گردد. بشود که خدایانی که آنان را به جایگاه های مقدس نخستین شان بازگرداندم،

٣٥) هر روز در پیشگاه خدای بزرگ برایم خواستار زندگانی بلند باشند. بشود که سخنان پربرکت و نیکخواهانه برایم بیابند، بشود که آنان به خدای من مردوک بگویند: کورش شاه، پادشاهی است که تو را گرامی می دارد و پسرش کمبوجیه.

٣٦) بی گمان در روزهای سازندگی، همگی مردم بابل پادشاه را گرامی داشتند و من برای همه مردم جامعه ای آرام مهیا ساختم و صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا کردم.

٣٧) ...

٣٨) ... باروی بزرگ شهر بابل را استوار گردانیدم...

٣٩) ... دیوار آجری خندق شهر را،

٤٠) که هیچیک از شاهان پیشین با بردگان به بیگاری گرفته شده به پایان نرسانیده بودند،

٤١) ... به سرانجام رسانیدم.

٤٢) دروازه هایی بزرگ برای آنها گذاشتم با درهایی از چوب سدر و روکشی از مفرغ ...

٤٣) ...

منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه دادگر، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه چهارگوشه ی جهان. پسر کمبوجیه، شاه بزرگ ... نوه ی کورش، شاه بزرگ ... نبیره ی چیش پیش، شاه بزرگ... .

آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه ی مردم گام های مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهریاری نشستم، مردوک خدای بزرگ دل های پاک مردم بابل را متوجه من کرد... زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.

ارتش بزرگ من به آرامی وارد بابل شد. نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید.

وضع داخلی بابل و جایگاه های مقدسش قلب مرا تکان داد... من برای صلح کوشیدم. من برده برداری را برانداختم، به بدبختی های آنان پایان بخشیدم.

فرمان دادم که همه ی مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم که هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند.

مردوک خدای بزرگ از کردار من خشنود شد... او برکت و مهربانی اش را ارزانی داشت. ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم...

من همه ی شهرهایی را که ویران شده بود از نو ساختم. فرمان دادم تمام نیایشگاههایی را که بسته شده بود، بگشایند. همه خدایان این نیایشگاه ها را به جاهای خود بازگرداندم.

همه ی مردمانی را که پراکنده و آواره شده بودند، به جایگاه های خود برگرداندم و خانه های ویران آنان را آباد کردم.

همچنین پیکره خدایان سومر و اکد را که نبونید بدون واهمه از خدای بزرگ به بابل آورده بود، به خشنودی مردوک خدای بزرگ و به شادی و خرمی به نیایشگاه های خودشان بازگراندم، باشد که دل ها شاد گردد.

بشود که خدایانی که آنان را به جایگاه های مقدس نخستین شان بازگرداندم، هر روز در پیشگاه خدای بزرگ برایم زندگانی بلند خواستار باشند...

من برای همه ی مردم جامعه ای آرام مهیا ساختم و صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا کردم

ستايشگر
۱۳۹۰/۰۴/۲۱, ۱۵:۱۰
به نام خدا.

بیبن ستایشگر من اصلا تند نرفتم فقط بخش کوچکی از حقایقی را گفتم که هر کسی بدون داشتن چشمی باز و کوشی شنوا قادر به فهم و درک آن نیست

چرا برادر عزيز. چرا. شما پات رو گذاشتي رو گاز و تااونجايي كه افق ديد من قد ميره با كله داري ميري طرف ديوار. از شما كه خودت رو نواده كوروش كبير ميدوني بعيده اينحرف ها. جمله آخرتون كاملا من رو ياد اون داستان پادشاه و پيراهني كه هيچكس نميتونست ببيندش الا حلال زادگان ميندازه.

شما كه اينقدر داعيه ايران و ايراني و كوروش كبير و داريوش و ... رو داري برادرم ، چرا پا جاي پاي بي ادبان ميگذاري؟ چرا عدالت رو نقض ميكني؟ چرا كاري مي كني كه دشمنان ما بتونن مظلوم نمايي بكنند؟ چرا با توهين اونها رو حق جلوه ميدي؟

شك نيست كه ما ايرانيان مظلومان هميشه تاريخ بوده ايم ( حد اقل از موقعي كه حقمون رو شناختيم ) اما به خاطر همين مظلوم و بر حق بودنمون در بسياري از موارد نبايد پا از دايره عدالت بيرون بگذاريم.

با تشكر ، ستايشگر :Gol:

شهید علی اصغر پازوکی
۱۳۹۰/۰۴/۲۱, ۱۷:۱۲
دوازدهم تیرماه سالروز سقوط هواپیمای مسافربری ایرباس ایران توسط ناو آمریکایی بر فراز آبهای خلیج فارس به عنوان روز مقاومت مردم هرمزگان انتخاب و نامگذاری شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، این هواپیما دوازدهم تیر67 عازم دبی بود که با موشک های شلیک شده از ناو جنگی وینسنس آمریکایی ها در نزدیکی جزیره هنگام سقوط کرد و 290 مسافر شامل 156مرد، 53 زن و 57 کودک 2تا 12 ساله، هشت کودک زیر دو سال و 16خدمه پروازی همگی شهید شدند.

مجیب
۱۳۹۱/۰۲/۰۹, ۲۲:۱۱
خلیج پارس، خلیج عرب نخواهد شد
ز خاک پارس دمی منشعب نخواهد شد

نه هر که گوید حلوا، دهان کند شیرین
دهان لذیذ به لفظ رطب نخواهد شد

جواب یاوه‌سرایی به غیر تو دهنی
نصیب مردم دور از ادب نخواهد شد

ز خاک کشور ایران، خصوص خطه پارس
نصیب دشمن آن یک وجب نخواهد شد

http://s1.picofile.com/file/6603845070/Persian_Gulf.jpg

http://s2.picofile.com/file/7193383117/mzrs06adn1l1m0nw0738111.gifزنده باد خلیج همیشهhttp://s2.picofile.com/file/7193383117/mzrs06adn1l1m0nw0738111.gif
پارس

مقداد
۱۳۹۱/۰۲/۰۹, ۲۳:۳۷
دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس گرامي باد.

http://www.beytoote.com/images/stories/economic/hhe175.jpg

روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ با تصویب‌ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ به‌ تقویم‌ ایران‌ اضافه‌ شد. شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از سوی‌ ایادی‌ استكبار جهانی‌ به‌ خصوص‌ برخی‌ از كشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ هرمز را به‌ عنوان‌ روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ نامگذاری‌ كرد.

ماجرا از آن جا آغاز شد که در سال ۲۰۰۴ میلادی نقشه سازان موسسه نشنال جئوگرافی آمریکا به تحریف واقعیت پرداخته و عبارت جعلی «خلیج عربی» را بکار گرفتند. استفاده از عبارت تقلبی خلیج عربی از دهه ۶۰ میلادی توسط برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس سابقه داشت اما تازگی اقدام نشنال جئوگرافی که در نسخه ۴۱۶ صفحه ای اطلس جدید خود از عبارت خلیج عربی استفاده کرد، در این بود که این حرکت نه توسط اعراب بلکه توسط غربی ها صورت می گرفت.

البته باید به یاد داشته باشیم که مبدع این کالای تقلبی یعنی خلیج عربی انگلیسی ها بودند. در سال ۱۹۶۶ سر چارلز بلگریو که بیش از ۳۰ سال نماینده سیاسی و کارگزار دولت انگلیس در خلیج فارس بود بعد از مراجعت به انگلستان کتابی درباره سواحل جنوبی خلیج فارس منتشر کرد و در آن برای اولین بار نوشت که عرب ها ترجیح می دهند خلیج فارس را خلیج عربی بنامند. بعد از تولید این واژه تقلبی توسط بلگریو بود که عبارت خلیج عربی در نشریات عرب رواج پیدا کرد.

حالا پس از گذشت سالها دوباره این غربی ها بودند که به مساله دامن می زدند. پس از حرکت نشنال جئوگرافی، خبرگزاری رویترز و شبکه سی ان ان آن را ادامه دادند و در انعکاس وضعیت بورس کشورهای عربی بر روی خروجی خود نام خلیج عربی را منتشر کردند.

زمان بندی این اقدام به خوبی طراحی شده بود.اگر به تاریخ انجام این حرکت دقت کنیم متوجه می شویم که باز کردن پرونده خلیج فارس در اوج منازعات ایران و غرب (اروپا و آمریکا) بر سر مسائل اتمی بود.

آمریکایی ها در نظرسنجی های خود در کشورهای اسلامی متوجه شده بودند که افکار عمومی کشورهای اسلامی از جمله کشورهای عربی از حق ایران برای دست یابی به انرژی اتمی حمایت می کند، طبیعی بود در چنین شرایطی ایجاد اختلاف میان ایران و اعراب حاشیه خلیج فارس بر سر مساله نامگذاری آن، این وحدت و یکپارچگی را می شکست و حداقل ،حمایت افکار عمومی کشورهای عربی را از ایران برمی داشت.

این استراتژی به دقت زمان بندی شده ،با واکنش فوق العاده ایرانیان مواجه شد و اتحادی سراسری برای دفاع از نام خلیج فارس شکل گرفت.محور جدید در این منازعه استفاده از اینترنت بود. مردم به ویژه جوانان با استفاده از جمع آوری امضاء اینترنتی و ساختن بمب گوگلی به اقدام نشنال جئوگرافی اعتراض و خلیج عربی را نیز بمباران کردند.

امروز پس از بررسی های جدید می توان ادعا کرد استراتژی غرب برای شکستن وحدت افکار عمومی جهان اسلام در مورد حق ایران در استفاده از انرژی اتمی با طرح دوباره خلیج عربی شکست خورده است. نظرسنجی های جدید نشان می دهد علی رغم حوادث رخ داده، افکار عمومی جهان اسلام همچنان از ایران حمایت می کند.

غربی ها نیز پس از بازداشت ۱۵ نظامی انگلیسی در فروردین امسال (سال ۸۶) متوجه شدند که ایران علاوه بر مقاومت در برابر تغییر نام خلیج فارس، با تعرض فیزیکی به آبهای سرزمین خود به شدت مقابله می کند.

مأخذ: اینجا (http://www.cloob.com/etc/main/redirector/?url=http://www.aftabir.com/lifestyle/view/82308/%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%AE%D9%84%DB%8C%D8%AC-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3)

RUYA
۱۳۹۱/۰۲/۱۰, ۲۳:۵۶
http://www.clip2ni.com/thumbs/http://up.clip2ni.com/i/images/4ha9dlo1gvq8p4k15mx.jpg
با هر نگاه
بر آسمان اين خاک هزار بوسه ميزنم
نفسم را از رود سپيد و آسمان خزر و خليج هميشگي فارس ميگيرم
من نگاهم از تنب کوچک و بزرگ و ابوموسي نور ميگيرد
من عشقم را در کوه گواتر در سرخس و خرمشهر به زبان مادري فرياد خواهم زد
فرياد خواهم زد

تفنگم در دست سرودم بر لب
همه ي ايران را ميبوسم
من خورشيد هزار پاره ي عشق را بر خاک وطن مي آويزم
من خورشيد هزار پاره ي عشق را بر خاک وطن مي آويزم

اي وارثان پاکي من آخرين نگاهم
بر آسمان آبي اين خاک و خليج هميشگي فارس
فارس فارس خواهد بود

Naser
۱۳۹۱/۰۲/۱۱, ۰۱:۱۵
برای نمایش عکس در سایز بزرگ، روی آن کلیک کنید

http://askquran.ir/gallery/images//23727/medium/1_persian_gulf.jpg (http://askquran.ir/gallery/images//23727/1_persian_gulf.jpg)

:Mohabbat:

مجیب
۱۳۹۳/۰۲/۱۰, ۰۹:۳۲
روز ملی خلیج‌ فارس روز غیرت ملی

http://s2.picofile.com/file/7193383117/mzrs06adn1l1m0nw0738111.gifزنده باد خلیج همیشهhttp://s2.picofile.com/file/7193383117/mzrs06adn1l1m0nw0738111.gif
پارس
http://www.persiangulf.tv/

*عرفانی*
۱۳۹۳/۰۲/۱۰, ۱۷:۲۲
روز دهم اردیبهشت، روز اخراج پرتغالى ها از آب هاى جنوبى ایران و روز ملى خلیج فارس نام دارد.

در 21 آوریل 1622، با رشادت «امام قلى خان امیرالامراى فارس»، به 117 سال تسلط جابرانه پرتغالى ها بر جزایر خلیج فارس خاتمه داده شد.

خلیج فارس از نظر ژئوپولیتیک، تجارت، نفت، گاز، کشتیرانى، ماهى گیرى و... در طول تاریخ گلوگاه مهمى در دنیا محسوب مى شده و هم اکنون نیز شاهرگ اقتصاد دنیا در این منطقه قرار دارد. خلیج فارس امروزه به پیوستگاه و ته آب اروندرود در خرمشهر و بصره تا رأس مسندام در شمال عمان اطلاق مى شود.

این خلیج در اواسط دوره سوم زمین شناسى حدود 30 میلیون سال قبل بر اثر گسترش دهانه شکاف دریاى عمان به وجود آمده و از پدیده هاى دوران سوم زمین شناسى است که در حال حاضر 226 هزار کیلومتر مربع پهنا دارد در ازاى کرانه اش از دهانه فاو تا بندرعباس یک هزار و 375 کیلومتر و میانگین ژرفاى آن 30 متر است و 62% آب هاى سطح کره زمین را در برمى گیرد.

در ابتدا وسعت آن بیشتر از دو برابر مساحت فعلى بوده است.

این پهنه آبى قدیمى ترین دریایى است که بشر آن را مى شناخته است.

این پهنه آبى گاهواره تمدن جهان و از اولین زیستگاه هاى بشر محسوب مى شود.

ساکنان این دریا کشتى را اختراع و خاور و باختر را به هم پیوند داده اند.

در جغرافیاى قدیم دریاى پارس یکى از بزرگ ترین دریاها از 4 دریایى بود که شناخته شده بود اما اکنون پهنه آبى را که خلیج فارس مى نامند خلیجى با 1000 کیلومتر مربع طول و بیشتر از 240 کیلومتر مربع عرض.

RUYA
۱۳۹۳/۰۲/۱۱, ۰۰:۳۷
http://s5.picofile.com/file/8121383692/ZIBA_GIFS_3.gif

شهید گمنام
۱۳۹۳/۰۶/۰۶, ۲۰:۳۶
جایگاه ژئوپولیتیک ایران

اهمیت و جایگاه ایران در نظریه های ژئوپولیتیک (نظریه های ماهان ، مکیندر و اسپایکمن) عمدتاً ناشی از این واقعیت است که این کشور از طریق خلیج فارس و دریای عمان به دریای آزاد راه دارد و دارای موقعیت گذرگاهی است و علاوه بر این بخش های شمالی ایران جزو سرزمین قلب محسوب می شده، فلات ایران نیز تماماً نقش حاشیه ای سرزمین قلب را داشته است. ماهان درباره اهمیت خلیج فارس می گوید: (کنترل خلیج فارس به وسیله یک دولت خارجی با نیروی دریایی قابل توجه کشتیهای جنگی که دارای بندر نظامی نیرومند باشد باعث تسلط بر تمام راههایی که به خاور دور ، هندوستان و استرالیا می شود خواهد شد. اتصال مرزهای شمالی ایران به مرزهای بری و موقعیت جغرافیایی خلیج فارس نیز ارزش ژئوپولیتیک خاصی به این کشور بخشیده است. از دیدگاه اسپایکمن، سواحل ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز در موقعیت ریملند واقع شده است و لذا امکان برخورد دو قدرت بری و بحری را فراهم می کند. بر همین اساس ، در اوایل قرن بیستم، ایران نقش حائل بین روسیه و انگلستان را بازی می کرد و از مهمترین کانونهای رقابت جهانی به شمار می رفت. پس از جنگ جهانی دوم و شکل گیری نظام دو قطبی بر اهمیت این جایگاه افزوده شد. با الهام از اندیشه های مکیندر و اسپایکمن ، سیاست تحریم و محصور سازی توسط جرج کنان ارائه شد و ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی اش به ویژه ارتفاعات زاگرس- که به عنوان مانع دفاعی طبیعی به اهداف نظامی آمریکا کمک می کرد- نقش دفاعی برای قدرت بحری را یافت و یکی از حلقه های مهم سیاست جلوگیری از نفوذ (قدرت بری) به حساب آمد. جایگاه ایران در نظریه ژئوپولیتیکی جفری کمپ نیز از اهمیت فوق العاده ای بر خوردار است. بعد از فروپاشی شوروی و تجزیه آن در ده سال پایانی قرن بیستم ، شرایطی را در نظام بین الملل فراهم ساخت که ابر قدرت رقیب یعنی ایالات متحده آمریکا با احساس پیروزی سعی در ایجاد نظام ژئوپولیتیک تک قطبی تحت عنوان «نظام نوین جهانی» برآید. بر اساس این ضرورت ایجاب می کند تا منابع کمیاب به ویژه منابع تأمین کننده انرژی که حیات صنعتی و اقتصادی جهان سخت نیازمند آن می باشد را تحت کنترل خود در آورد. درک این وضعیت و پذیرفتن اهمیت ژئواستراتژیک موقعیت ایران میان این دو منبع انرزی (منابع نفتی دریای خزر و خلیج فارس) برای ایالات متحده ، البته به تأخیر، گریز ناپذیر شده است با این حال واشنگتن رفته رفته با این واقعیت ژئوپولیتیک کنار می آید که نه تنها « هارتلند» به دنیای مطالعات ژئوپولیتیک باز گشته است، بلکه از محل قدیمی خود به سوی جنوب حرکت کرده و در میان دو دریای خزر و خلیج فارس جای گرفته است ؛ آنگونه که ایران در قلب این هارتلند جدید قرار می گیرد. درک این حقیقت می تواند برای ایران کشنده یا سازنده باشد. شاید بتوان گفت که برای ایالات متحده ، ایران ارزشی معادل همه خاورمیانه دارد زیرا عاملی تعیین کننده در استراتژی دراز مدت ایالات متحده به شمار می رود. لذا اگر ایالات متحده بتواند برای ایجاد کنترل بر هارتلند جدید با ایران کنار آید ، آشکار است که ایران می تواند بهره سیاسی، اقتصادی و ژئوپولیتیک فراوانی از این موقعیت ببرد. کما اینکه «ژنرال هنری کینگسون» رئیس سابق فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا در خلیج فارس نیز به این نکته تأکید می کند که: « ایران برای آمریکا از لحاظ ژئواستراتژیک بیش از اسرائیل اهمیت حیاتی پیدا کرده است » . علاوه بر اتصال دو حوزه انرژی توسط ایران ، این کشور خود دارنده نزدیک به 10 درصد ذخایر نفت و 15 درصد ذخایر گاز جهان می باشد.

منتظر منجی(عج)
۱۳۹۵/۰۲/۰۹, ۱۲:۲۵
خلیج پارس، خلیج عرب نخواهد شد
ز خاک پارس دمی منشعب نخواهد شد

نه هر که گوید حلوا، دهان کند شیرین
دهان لذیذ به لفظ رطب نخواهد شد

جواب یاوه‌سرایی به غیر تو دهنی
نصیب مردم دور از ادب نخواهد شد

ز خاک کشور ایران، خصوص خطه پارس
نصیب دشمن آن یک وجب نخواهد شد

http://s1.picofile.com/file/6603845070/Persian_Gulf.jpg

http://s2.picofile.com/file/7193383117/mzrs06adn1l1m0nw0738111.gif
زنده باد خلیج همیشه پارس

http://s2.picofile.com/file/7193383117/mzrs06adn1l1m0nw0738111.gif

منتظر منجی(عج)
۱۳۹۵/۰۲/۰۹, ۱۲:۴۵
سازمان ملل و خلیج فارس

سازمان ملل متحد تا به حال دو بار نام تاريخي و اصيل اين آبراه را «خليج فارس» اعلام كرده است. سازمان ملل خليج فارس را نامي تازه مي‌داند كه از آغاز قرن بيستم جانشين نام كهن درياي پارس شده و بيش از درياي فارس مورد استفاده قرار گرفته است.
دبيرخانه اين سازمان در سند مورخ 5 مارس سال 1971 ميلادي و يادداشت (AD311/GEN) به دولت ايران يادآور مي‌شود كه بنابر عرف جاري در دبيرخانه سازمان ملل متحد در اسناد و نقشه‌هاي جغرافيايي، منطقه آبي بين ايران از سمت شمال و خاور و تعدادي از كشورهاي عربي از سوي جنوب و باختر به نام خليج فارس ناميده مي‌شود،‌و اين بنا بر عرف قديمي انتشار اطلس‌ها و فرهنگهاي جغرافيايي است.
دومين بيانيه به تاريخ دهم آگوست 1984 ثبت شده است و در هر موقعيت، همه 22 كشور عربي نيز اسناد سازمان ملل را امضا كرده‌اند.اين دبيرخانه همچنين بابت اشتباهاتي كه سازمان ملل در برخي اسناد در به كار بردن نام خليج فارس مرتكب شده، عذرخواهي كرده آن را اشتباه سهوي دانسته (سند 26 ژوئن 1991 ميلادي در سازمان ملل) و از كارگزاران سازمان خواسته است كه همواره اين موضع ايران را در نظر داشته باشند. ضمن اينكه كنفرانس ساليانه سازمان ملل درباره هماهنگي در مورد نام‌هاي جغرافيايي نيز هر سال بر نام خليج فارس تأكيد كرده است.

http://img.tebyan.net/big/1389/02/20100428105114491_15b.jpg

montazer59
۱۳۹۵/۰۲/۰۹, ۱۲:۴۹
ممنویم ما، بر شما هم مبارک باشه

بر سردر تاریخ جهان هم بنویسید ، بی نام خلیج فارس دنیا خالی است
تا هست جهان بدان که این نام قشنگ ، چون سنگ عقیق آسمانی باقی است
من باز نوشتم که بدانند همه ، گرهست صدای شعر من در هرجا
زیرا که نفس ز خاک ایران دارم ، من مفتخرم به نام آن در دنیا
ای آنکه به این زمان خود غره شدی ، این آبی زیبا سند خانه ماست
بنچاق شتر نیست که تحریف شود ، این ارث دژ بلند کاشانه ماست
این آب زلال نیلگون جاری ، پیش از تو بر این جهان ما نازل شد
بعد از تو بدان در این جهان خواهد بود ، گر وهم به مغز کوچکت حاصل شد
بی شک تو به خواب خویش دیدی اینجا ، دیگر اثری ز کوروش و دارا نیست
این خواب خوش است زآنکه ایران قشنگ ، سینا و جنین و غزه و صیدا نیست
نقش است به قلب و جان هومن مهرش ،‌آبی که چو خون این وطن می ماند
تا هست زبان شعر و عمری باقی ،‌این قلب و زبان برای او می خواند
شعر از : مهدی آ . هومن

ستاره مشرقی
۱۳۹۵/۰۲/۰۹, ۱۳:۴۴
http://www.irancartoon.ir/gallery/albums/album36/derakhshi_02.jpg

شهید گمنام
۱۳۹۵/۰۲/۱۰, ۲۱:۱۹
http://nmedia.afs-cdn.ir/v1/image/pn1W8jNw5nGwc0TZ0flpfqFE7nBcee681uV9hFRxPw4QBNR0VV ahLw/s/w535/

شهید گمنام
۱۳۹۵/۰۲/۱۰, ۲۱:۲۰
http://nmedia.afs-cdn.ir/v1/image/HaUACacYAZStmC0vbswL0tr5WrpSR-btNm8hBkivbtDiKPfL-aTkfw/s/w535/

شهید گمنام
۱۳۹۵/۰۲/۱۰, ۲۱:۲۰
http://nmedia.afs-cdn.ir/v1/image/k-iMWKyxXrO2uObep_T6Y8MFl3t0hlbhUbfbnE6MrdjvtN95xfV1 Nw/s/w535/