PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مجردی پایان راه نیست !!!

محمد
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۱:۱۷
((بسم الله الرحمن الرحیم))

با عرض سلام و ادب خدمت دوستان

درین تاپیک قصد داریم به مسئله ی مهم مجردی بپردازیم
مجردی و معایب و محاسن
و اینکه مجردی پایان زندگی نیست.
دوستان از نظرات و مطالب شما استفاده میکنیم
اما سخن اول
با چرخاندن كلید، در ناله‌ای می‌كند و باز می‌شود، مثل هر شب. كورمال كورمال دنبال كلید برق دست به دیوار می‌كشد. یك دست مبل راحتی، یك تخته فرش 9 متری، یخچال 16 فوت و تلویزیون كهنه 21 اینچ باارزش‌ترین چیزهایی هستند كه هر شب انتظارش را می‌كشند. با نوشیدن چند جرعه آب خنك، روی كاناپه ولو می‌شود و در حالی كه هنوز طعم چیزبرگر ساندویچی سر كوچه را زیر زبان مزه مزه می‌كند و كنترل تلویزیون اعداد یك، دو، سه را نشانه می‌رود و گوینده خبر 21 سكوت اتاق را می‌شكند. چشم‌هایش گرم می‌شود و چرت می‌زند...

ادامه دارد...

محمد
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۱:۲۷
رييس انجمن مشاوران ايران گفت: تحقيقات نشان مي‌دهد كساني كه ازدواج نمي‌كنند ناخرسند ، حاشيه‌اي و منزوي شده و عمر كمتري نسبت به ساير افراد دارند.باقر ثنايي , روز جمعه در همايش آموزشي ، ((پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي)) دانشگاه علوم پزشكي يزد، ازدواج را يك رابطه صميمي و زناشويي ميان زوجين برشمرد.وي اضافه كرد: هر انسان براي ادامه زندگي، شادابي و رهايي از تنهايي به يك رابطه صميمي نياز دارد و اين رابطه در زندگي زناشويي محقق مي‌شود.ثنايي گفت:اگر چنين رابطه‌اي ميان انسان‌ها نباشد ، فرد احساس تنهايي كرده و زندگي برايش معنا و مفهومي ندارد...

ادامه دارد...

محمد
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۱:۳۱
هر چند خستگی، تنهایی، اندوه و بی‌كسی در یك خانه مجردی بیشتر نمود پیدا میکند، اما این، تمام یك زندگی مجردی نیست. روی دیگر سكه، شب‌های تعطیل و جمع دوستانه این شیوه زندگی است. 5 ـ 6 دوست همسن و سال، موسیقی آرام، بحث‌های دوست‌داشتنی از سیاست و اقتصاد تا خاطرات بچگی. خوردن دستپخت یك دوست قدیمی و... بدون مزاحم و بدون این كه كسی نهیب بزند، چراغ را خاموش كنید، صدای موسیقی را كم كنید، آهسته صحبت كنید و... این هم روی دیگر سكه زندگی مجردی است...

ادامه دارد...

مقاومت
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۲:۱۳
یا رفیق من لا رفیق له

تجرد ،

مناجات ،

بهره بردن از سکوت و تنهایی ،

آسمان شب و تفکر ،

مسجد ،

مطالعه

و

توکل ( توسل ) ...

++ توکل ( توسل ) تا رسیدن به تاهل

ویرایش شد

Behrooz_313
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۲:۴۰
یا رفیق من لا رفیق له

تجرد ،

مناجات ،

آسمان شب و تفکر ،

مسجد ،

مطالعه

و

توکل ( توسل ) ...
آخی...

مجنون
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۲:۴۳
یا رفیق من لا رفیق له

تجرد ،

مناجات ،

آسمان شب و تفکر ،

مسجد ،

مطالعه

و

توکل ( توسل ) ...

سلام
جان من سید؟؟؟؟
اینایی که گفتی درسته؟!!!!!:biggrin:
(شوخی)

بله درسته در مجردی فراغت فکری خیلی بیشتر هست
یه متاهلی میگفت اصلا وقت نمیکنم 5 دقیقه در مورد خودم فکر کنم

ولی خوبی یا بدی مجردی بسته به شخصیت فرد داره

من کسی رو میشناسم که به خاطر مجردی طوری گوشه گیر و منزوی شد که...که مرغان آسمون هم به حالش گریه کردن و کسی رو هم میشناسم که الان شاید با سن بیشتر از 45 فقط داره خوشگذرونی میکنه و مجرد هست(البته خودم با این مورد مخالفم)

بالاخره هر موقعیتی بسته به شخصیت فرد تاثیر متفاوتی میتونه داشته باشه
شخصیت یکی با ازدواج و تاهل و بیشتر سکون جور درمیاد و شخصیت یکی با مجرد بودن و در جمع دوستان بودن و خلاصه این حرفا دیگه...

یا علی(ع):Rose:

Behrooz_313
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۲:۴۵
سلام
اون تاپیک اول منو یاد یکی از رفیقای دوران دانشگام انداخت
تو یه شهر غریب سر کار میرفت و سر جریاناتی باهاش اشنا شدم
و بعضی وقتها خونش میرفتم
دقیقا همین شکلی بود
البته ساندویچشو خودش درست میکرد
کلکسیون سوسیس و کالباس تو یخچالشون پیدا میشد
خونه تاریک
یه لامپ قرمز تو اتاق تهیه و تلوزیونم تعطیل و...
خیلی غمگین بود
و لباس مشکیشو حدود 10 سال بود در نیاورده بود
نمیدونم چه غمی دلشت ولی کوچیک کوچیکاشو که به من گفت دلم مثل چی گرفت....
خلاصه نهایت مجردی و تنهایی اون بود

حسین سلیمانی
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۲:۴۷
امروز فهمیدم کوچه هم تنهاست، و من ماندمو کوچه و نسیمی سرد که قوت دستانم را می‌گرفت...
دیر گاهی است بعضی واژه‌ها را از فرهنگ لغتم حذف کرده‌ام...
کوچه تنهاست، کوچه خالی است و محتاج نفسی که بماند برایش به گرمی آنان‌که می‌گذرند...
کوچه تنهاست، زمانی گذر زیاد می‌شود اما...
باز شب که می‌شود تنهایی به سرغش می‌آید...
این کوچه دل است که تنها و خالی شده است...
چه می‌گویم؟!!!
دل همیشه خالی است و جز یار در آن نیست...
دل من خلوت شده است...
شاید زمانی شلوغ بود از گذر انسان‌های مختلف...
اما اکنون خالی است...
معصوم فرمود:
قلب خانه خداست غیر خدا را در آن راه مده...
القلب حرم الله فلا تسکن حرم الله غیر الله...
خسته‌ام روحم جرعه‌ای نگاه می‌خواهد...

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۲:۴۷
سلام

تجرد یعنی

آسایش

نبود مسئولیت

پس انداز نکردن

سوزوندن غذا

آرامش اعصاب

درس خوندن

سفر رفتن

بهره بردن از سکوت و تنهایی

محبت مادر

فعلا بیشتر یادم نمیاد
ولی در کل
خیلی خوبه:ok:

اشک خدا
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۲:۵۷
سلام

حقیقت مطلب این است که کسانی که ازدواج کرده اند حسرت افراد مجرد را دارند
وکسانی که مجرد هستند حسرت افراد متاهل را دارند . حال کدام خوب است باید تجربه کرد .
هردو سراب است . انسان هیچگاه از زندگیش راضی نیست .

Behrooz_313
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۰۲
حالا من بگم
مجردی یعنی...
احساس میکنم کمی کلی بود
برای درک بهتر باید بگم :

مجردی یعنی تنها در میان انبوهی جمعیت!!!
مجردی یعنی درد کشیدن و نبود آرامش
.................ولخرجی های جذاب
.................دوران انتخاب
.................دوران عالی برای تحقیق و تحصیل و...
.................دوران آزمایشات سخت!!!
..................به قول همکارمون که به من میگفت :خسر فی الدنیا و الاخره

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۰۳
تجرد یا تاهل مشکل چیست؟
هیچ کدام
طرز فکر ما
دید ما به زندگی
آدم همیشه دنبال نداشته هاش میگرده غافل از اونکه ممکنه داشته هاش ارزشه بیشتری داشته باشه
قدر داشته هاتون بدونید
نداشته ها بدست میاد
اما از دست داده ها هرگز به دست نمیان

Behrooz_313
سلام

حقیقت مطلب این است که کسانی که ازدواج کرده اند حسرت افراد مجرد را دارند
وکسانی که مجرد هستند حسرت افراد متاهل را دارند . حال کدام خوب است باید تجربه کرد .
هردو سراب است . انسان هیچگاه از زندگیش راضی نیست .
احسنت

ابدیت
افراد تنها فراوان دچار وسوسه های شیطانی میشوند ... افراد مجرد که دیگه چه عرض کنم ... درسته بحث ایمان و تقوا هم اینجا مطرح میشود ولی افراد مجرد نسبت به افراد متاهل بیشتر در معرض وسوسه های شیاطین قرار میگیرند.
ولی مجردها محدودیتی کمتری دارند :yes:و مسولیت کمتری نیز نسبت به افراد خانواده دارند

مقاومت
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۰۹
ولی خوبی یا بدی مجردی بسته به شخصیت فرد داره

من کسی رو میشناسم که به خاطر مجردی طوری گوشه گیر و منزوی شد که...که مرغان آسمون هم به حالش گریه کردن و کسی رو هم میشناسم که الان شاید با سن بیشتر از 45 فقط داره خوشگذرونی میکنه و مجرد هست(البته خودم با این مورد مخالفم)

بالاخره هر موقعیتی بسته به شخصیت فرد تاثیر متفاوتی میتونه داشته باشه
شخصیت یکی با ازدواج و تاهل و بیشتر سکون جور درمیاد و شخصیت یکی با مجرد بودن و در جمع دوستان بودن و خلاصه این حرفا دیگه...

یا علی(ع):rose:

سلام

منم با مجردی مخالفم
منظورم این بود که با این کارا میشه از آفات تجرد دور شد
آخرشم گفتم توکل ( توسل ) تا رسیدن به تاهل !

ولی مجرد بودن در کل خوب نیست و کاری به شخصیت فرد نداره

و از نشانه ‏هاى او اينكه از [نوع‏] خودتان همسرانى براى شما آفريد تا بدانها آرام گيريد، و ميانتان دوستى و رحمت نهاد. آرى، در اين [نعمت‏] براى مردمى كه مى ‏انديشند قطعاً نشانه ‏هايى است. (روم - 21)

zeiinab
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۰۹
آخه تو مجردی همش ولی /همشم دوس داری یکی تورو ببینه .دوست داشته باشه.تکیه گاهت باشه.وقتی گرفته ای آرومت کنه وباهات حرف بزنه./بعدشم بعد ازدواج خیلی از طوفانا آروم میشه/خیلی از نیازات برطرف میشه/////
وقتی یه موقعی دلت میگیره وفکر میکنی هیشکی تورو دوس نداره ولی ته دلت این امیدو بهت میده که یه نفر هست که تو رو خیلی دوس داره*****************

tavangar
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۱۰
سلام

تجرد یعنی

آسایش

نبود مسئولیت

پس انداز نکردن

سوزوندن غذا

آرامش اعصاب

درس خوندن

سفر رفتن

بهره بردن از سکوت و تنهایی

محبت مادر

فعلا بیشتر یادم نمیاد
ولی در کل
خیلی خوبه:ok:
سلام.آخ گفتي خواهر...............ولي به نظرم دوران مجردي بيشتر ميشه پس انداز كرد..چون مسائلي مثل اجاره خونه و قسط وام ازدواج و..گردنتون نيست.........منم هميشه حسرت مجرديمو ميخورم. متاهل بودن فقط مسئوليت كمرشكني داره.ترسم از آينده بيشتر شده فقط:mohandes:

zeiinab
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۱۳
تجرد یا تاهل مشکل چیست؟
هیچ کدام
طرز فکر ما
دید ما به زندگی
آدم همیشه دنبال نداشته هاش میگرده غافل از اونکه ممکنه داشته هاش ارزشه بیشتری داشته باشه
قدر داشته هاتون بدونید
نداشته ها بدست میاد
اما از دست داده ها هرگز به دست نمیان

اینم موافقم...........خوشمان امد

zeiinab
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۱۵
حالا من بگم
مجردی یعنی...
احساس میکنم کمی کلی بود
برای درک بهتر باید بگم :

مجردی یعنی تنها در میان انبوهی جمعیت!!!
مجردی یعنی درد کشیدن و نبود آرامش
.................ولخرجی های جذاب
.................دوران انتخاب
.................دوران عالی برای تحقیق و تحصیل و...
.................دوران آزمایشات سخت!!!
..................به قول همکارمون که به من میگفت :خسر فی الدنیا و الاخره

کی گفته که دوران تحصیل همین وقته؟من خیلیارو میشناسم که بعد ازدواج معدل الف دانشگاه هم شدن....ولی بقیش خوب بود

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۱۶
سلام.آخ گفتي خواهر...............ولي به نظرم دوران مجردي بيشتر ميشه پس انداز كرد..چون مسائلي مثل اجاره خونه و قسط وام ازدواج و..گردنتون نيست.........منم هميشه حسرت مجرديمو ميخورم. متاهل بودن فقط مسئوليت كمرشكني داره.ترسم از آينده بيشتر شده فقط:mohandes:

به نظر من آدم باید از هر دوره زندگیش لذت ببره
وقتی مجرده فقط خوبیهای این دوران ببینه وقتی هم ازدواج کرد فکر کنه خوشبخت ترین آدمه
زندگی به همین مسئولیت هاشه که قشنگه

حسین سلیمانی
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۱۸
هیچ چیزی رو نباید صفر و یکی دید!
هر دورانی شرایط خودش رو داره مهم اینه توی هر دورانی بتونی بین اقتضائاتش و فائده‌هاش جمع کنی!
لزوما راحتی در دوران مجردی دلیل بر پیشرفت نیست/ این راحتی خیلی وقت‌ها تبدیل به تنبلی و وقت گذرونی الکی میشه!
و لزوما فرصت نداشتن در دوران تاهل به معنی تموم شدن راه علم و معرفت نیست!
همه چیز بستگی به این داره که توی انتخابت چیکار کنی! یا بهتر بگم غیر از خودت همراهت رو چجوری توی این مسیر بیاری!
اون وقت میبینی که شرایط خیلی عوض میشه!
نمونش...
امام/ علامه طباطبایی و...

حسین سلیمانی
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۲۰
خود ما توی مدرسمون داشتیم بچه‌هایی که زن گرفتن درسشون ضعیف شد و داشتیم بچه‌هایی که درسشون ضعیف بود اما زن گرفتن کلا عوض شدن!
همه چیز به نوع منش و انتخابت بستگی داره شک نکن!
در ضمن خیلی وقت‌ها قسمت آدم به خدمت کردن به خانوادشه تا درس خوندن!
لزوما درس نخوندن به معنی بدبختی نیست شاید ثواب اون کار و اجرش پیش خدا از علم اندوزی بیشتر باشه!

zeiinab
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۲۰
از بس به بعد مادیش فکر میکنیم که از بعد معنویش دور شدیم.میدونید چقدر بعد معنوی تاهل بالاس(در حد المپیکه).کمتر جوونارو بترسونیم از پولو مادیات/

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۲۱
آخه تو مجردی همش ولی /همشم دوس داری یکی تورو ببینه .دوست داشته باشه.تکیه گاهت باشه.وقتی گرفته ای آرومت کنه وباهات حرف بزنه./بعدشم بعد ازدواج خیلی از طوفانا آروم میشه/خیلی از نیازات برطرف میشه/////
وقتی یه موقعی دلت میگیره وفکر میکنی هیشکی تورو دوس نداره ولی ته دلت این امیدو بهت میده که یه نفر هست که تو رو خیلی دوس داره*****************

زندگی که فقط این نیست یکی آدم دوست داشته باشه
اگه واقعا اینجوری فکر می کنی هنوز پختگی لازم نداری
این حس زود گذره اگه فقط بر اساس این حس تصمیم بگیری ممکنه در آینده از بابت انتخابت پشیمون بشی.

حسین سلیمانی
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۲۲
از بس به بعد مادیش فکر میکنیم که از بعد معنویش دور شدیم.میدونید چقدر بعد معنوی تاهل بالاس(در حد المپیکه).کمتر جوونارو بترسونیم از پولو مادیات/

در تاهل خوشبخت کننده بله اما در تاهلی که همراهی همسر وجود نداشته باشه!!!!!
در حد تیم کوچه هم نیست چه برسه به المپیک!

Behrooz_313
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۲۸
کی گفته که دوران تحصیل همین وقته؟من خیلیارو میشناسم که بعد ازدواج معدل الف دانشگاه هم شدن....ولی بقیش خوب بود
من گفتم
میدونید چنتا استاد داشتیم که از ازدواج کردنشون مینالیدن؟
تا وقتی مجردین اگه شام رو یه روز بخاطر درس نخورید هیچی نمیشه ولی زن و بچه درس حالیشون نیست پول میخوان توجه میخوان
عروسیه فلان فامیله
تولده
مراسم ختمه
و......
خدا زن نخواستیم چقدر مسئولیت!!!!!!!!!!

حسین سلیمانی
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۳۱
من گفتم
تا وقتی مجردین اگه شام رو یه روز بخاطر درس نخورید هیچی نمیشه ولی زن و بچه درس حالیشون نیست پول میخوان توجه میخوان
عروسیه فلان فامیله
تولده
مراسم ختمه
و......
خدا زن نخواستیم چقدر مسئولیت!!!!!!!!!!

همه اینایی که میگی لزوما بد نیست!
بخشیش وقتی زیادی بشه بده! فکر می‌کنم اگه مورد مناسب انتخاب کنی همون بخشی هم حل میشه/
دوستی دارم توی مدت شیش سالی که باهاش کلاس دارم یک جلسه تاخیر یا غیبت نداره!
زن و بچه هم داره!
جوری بود که استادمون سر کلاس ی بار بهش گفت از خانمت تشکر کن! مشخصه خیلی هماهنگه...
من خانمش رو میشناسم خانمش هم درس می‌خونه...
باهم حل کردن مشکلات رو و هماهنگن!
هماهنگ باشه حله! ولی کو هماهنگ؟؟؟:Gig:

Behrooz_313
۱۳۹۰/۰۲/۱۸, ۲۳:۴۰
هماهنگ باشه حله! ولی کو هماهنگ؟؟؟:gig:
پیدا کردی بگو با جناق بشیم

╫❀نیایش❀╫
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۰۹:۱۱
با سلام خدمت همه دوستان عزیز و گرامی

http://s17.rimg.info/d9320161b71d860a400240cd1f35d9a3.gif

خیلی خیلی ممنونم از این که با ما همراه هستید و تشکر از نظراتتون که قطعا ارزنده خواهند بود

دوستان عزیز هدف اصلی این تایپیک این نیست که ببینیم مجردی بهتره یا تاهل
( که قطعا و همان طور که بارها و در تایپیکهای مختلف
بررسی شده و بحث, تاهل افضل تر است )

بلکه هدف این است که به این بپردازیم که حالا ممکنه شخصی به هر دلیلی

( نداشتن موقعیت مناسب , توقعات بالا , منتظر خواستگاری بهتر , در انتظار دختری مناسب , مشکلات مالی , مخالفت خانواده ووووووو )

موفق به ازدواج نشده حالا

آیا این شخص به آخر خط رسیده ؟
آیا باید همه چیز را برای خود تمام شده فرض کنه ؟
آیا باید دچار افسرگی و عدم اعتماد به نفس بشه ؟

و یا نه می تونه با شناخت تواناییهای خود راه تعالی را در پیش بگیره و برسه به آنچه باید برسه
و
به قول جناب مقاومت :
توکل و توسل تا رسیدن به تاهل

منتظر نظرات ارزنده شما دوستان عزیز هستیم
و ان شاالله بتوانیم با همراهی شما گرامیان کمکی کرده باشیم به افرادی که دوره ی مجردیشان کمی طولانی شده و دچار مشکلاتی شده اند

یا علی

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۰۹:۲۶
سلام

من اینو جاهای دیگه هم گفتم
اگه یه جوون به موقع کار داشته باشه
شرایط تحصیلش مثل الان اینقدر سخت نباشه که باید برای قبول شدن مخصوصا مراحل بالاتر شاخ غول بشکنه
خیلی از مشکلاتی که امروزه داریم پیش نمیاد
اکثر مشکلات جوونای ما تنهایی و بیکاریه
تنهایی فقط با داشتن شریک زندگی نیست که پر میشه
اول آدم باید بتونه زندگی کنه بعد ازدواج کنه
ولی ما می خوایم اول ازدواج کنیم تا بتونیم بعدا زندگی کنیم
به نظرتون این درسته؟

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۰۹:۴۹
آیا این شخص به آخر خط رسیده ؟ آیا باید همه چیز را برای خود تمام شده فرض کنه ؟ آیا باید دچار افسرگی و عدم اعتماد به نفس بشه ؟

هیچ وقت هیچ چیز به معنای واقعی به آخر خط نمیرسه، اگه آدم یادش بیافته که کی بود که به حضرت زکریا تو سن ... فرزند اعطا کرد یا امثال این نمونه ها، هیچ وقت خودش رو آخر خط فرض نمی کنه.
به نظر من این مهم نیست که یه آدم 40 سال با یه نفر زندگی کنه یا 10 سال، مهم کیفیت زندگی هست، خوبه که در ابتدای جوانی آدما زندگیشون رو شروع کنن اما قانون نیست، اگه آدما خودشون رو یک لحظه جای کسایی بزارن که تو سن 25 - 30 سالگی دچار شکست در زندگیشون شدن حتما شکرگذار شرایط فعلیشون هم هستند.
در کل مهم اینه که آدم با هدف زندگی کنه - ازدواج یکی از اهداف زندگی هرکسی هست- اما رسیدن به اهداف حتما مستلزم داشتن همراه نیست، خیلی خوبه که یه همراه خوب در زندگی کنار هرکسی باشه اما بدون همراه هم با یه خورده سختی بیشتر میشه از لحظات عمر بهترین و لذت بخش ترین بهره رو برد، مهم توکل و اعتماد کردن به اون بالاییه که هیچ کدوم از کاراش به ضرر بنده اش نیست( دکترا رو دیدید یه شربت تلخ میدن به مریض یا چند تا آمپول وحشتناک، شاید اولش آدم اذیت بشه اما نتیجه به ضرر مریض نیست)

Behrooz_313
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۰:۰۷
هیچ وقت هیچ چیز به معنای واقعی به آخر خط نمیرسه، اگه آدم یادش بیافته که کی بود که به حضرت زکریا تو سن ... فرزند اعطا کرد یا امثال این نمونه ها، هیچ وقت خودش رو آخر خط فرض نمی کنه.
به نظر من این مهم نیست که یه آدم 40 سال با یه نفر زندگی کنه یا 10 سال، مهم کیفیت زندگی هست، خوبه که در ابتدای جوانی آدما زندگیشون رو شروع کنن اما قانون نیست، اگه آدما خودشون رو یک لحظه جای کسایی بزارن که تو سن 25 - 30 سالگی دچار شکست در زندگیشون شدن حتما شکرگذار شرایط فعلیشون هم هستند.
در کل مهم اینه که آدم با هدف زندگی کنه - ازدواج یکی از اهداف زندگی هرکسی هست- اما رسیدن به اهداف حتما مستلزم داشتن همراه نیست، خیلی خوبه که یه همراه خوب در زندگی کنار هرکسی باشه اما بدون همراه هم با یه خورده سختی بیشتر میشه از لحظات عمر بهترین و لذت بخش ترین بهره رو برد، مهم توکل و اعتماد کردن به اون بالاییه که هیچ کدوم از کاراش به ضرر بنده اش نیست( دکترا رو دیدید یه شربت تلخ میدن به مریض یا چند تا آمپول وحشتناک، شاید اولش آدم اذیت بشه اما نتیجه به ضرر مریض نیست)
اینم احسنت داشت انصافا...

"Aye"
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۱:۱۷
یه جا خوندم اگه خدا همه درها رو بسته نگراننباش شاید اون بیرون طوفانیه !!
اون خدای مهربون همیشه مراقب بنده هاش هست باوجوداینکه ما بنده های خوبی نیستیم (منمنظورم به خودمه )

اشک خدا
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۱:۱۸
سلام
بزرگی می گفت : زندگی دونیمه داره
نیمه اول در ارزوی نیمه دوم
و نیمه دوم د ر حسرت نیمه اول

حالا من می گم از انهایی نباشید که مجردیشونو در ارزوی متاهلی از دست بدهند و وقتی متاهل
شدند حسرت دوران مجردی شونو داشته باشند
با یک برنامه ریزی صحیح هم میشه از دوران مجردی لذت برد هم از دوران متاهلی .
هر کدوم تجربه ای از زندگی است .

ابدیت
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۲:۴۱
بیشتر افراد مجردی که در اطرافمان هستند از ادامه زندگی ناامید هستند یکی از دوستام به صراحت چندین بار آرزوی مرگ کرد قسمت نشده بود که ازدواج کند برای همین همیشه غمگین و غصه دار بود ولی از وقتی ازدواج کرد یک ادم دیگه شد با روحیه و انرژی چند برابر ....
مجرد بودن برای هر کسی یک معنایی دارد ولی اکثرا مجردی را نوعی جنگ با خوشبختی میدانند درست است که مسولیت کمتری در قبال خانواده دارند ولی همیشه از حس تنهایی می نالند ...
دوست عزیزی میگفت هنگامی که از تنهایی خسته شدید یاد امام زمان بیفتید که ایشون تنهاترین فرد روی زمین هستند منم تجربه کردم یاد مهدی موعود آرامشی به تنهایی افراد مجرد میدهد که ....

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۳:۱۲
مجردي خيلي سخته.
خدا كمك كند همه متاهل خوشبخت شوند.

"Aye"
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۳:۳۵
چرا جوونا مخصوصا پسر ها انقد سخت میگیرن بهخودشون براازدواج کردن؟ و میترسن؟چرا انقد بدبین هستن؟؟ به سختی عاشق میشن و به راحتی فراموش میکنن !! چرا یادشونمیره میشه یه خدا توکل کرد و دل به دریای بیکران الهی سپرد؟ :Gig:

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۳:۳۷
چرا جوونا مخصوصا پسر ها انقد سخت میگیرن بهخودشون براازدواج کردن؟ و میترسن؟چرا انقد بدبین هستن؟؟ به سختی عاشق میشن و به راحتی فراموش میکنن !! چرا یادشونمیره میشه یه خدا توکل کرد و دل به دریای بیکران الهی سپرد؟ :gig:

عاقلانه بايد انتخاب و زندگي كرد.

*شبهه*
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۴:۳۴
انسان ذاتا جفت افریده شده
تا به وصالشم نرسه احساس کمبود آرامش داره
البته شاید اش دهن سوزی هم نباشه براش
ولی خب چون یه عمر تو حسرتش بوده و خود داری کرده از روابط غیر شرعی دوستی برای همین همیشه احساس کمبود تو وجودش حس میکنه
حتی اگر بهترین پدر و مادر و خانواده و مال و ثروت و...رو هم داشته باشه...
به قول امام صادق(ع)(فکر میکنم)
فرمودند: اگر مجردی و ازدواج نکردن خیری داشت مادرمون حضرت زهرا(س) ازدواج نمیکردن و به فضائل ارجح تر بودن

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۵:۰۸
الانسان حريص علي ما منع.

فاطمه ایمانی
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۸:۲۳
عروسیه فلان فامیله
تولده
مراسم ختمه
و......
خدا زن نخواستیم چقدر مسئولیت!!!!!!!!!!اگه انتخابتون درست باشه، ازدواج مایه آرامش و خوشبختی شما میشه و پذیرش هر مسؤولیتی براتون شیرین تر از عسل میشه.

یک مادر چطور سختی بزرگ کردن و نگهداری نوزاد را تا زمانی که بزرگ میشه به خودش میده! بخاطر اون شیرینی لذتی که از مادر بودن میبره تمام مسؤولیت ها و سختی را با عشق میپذیره. زندگی مشترک هم میتونه با انتخاب صحیح همینگونه باشه.

sebastian1361j
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۸:۳۱
سلام
متاسفانه در این دوره و زمانه انقدر موانع سر راه ماها قرار می دهند که اگر بخواهیم کسی را انتخاب کنیم هم مخالفت می کنند که اکثراً ترجیح می دهیم همان مجرد باقی بمانیم بهتر است .
بنده معتقدم خانواده ها مقصر هستند .

فاطمه ایمانی
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۸:۳۷
ممکنه شخصی به هر دلیلی

( نداشتن موقعیت مناسب , توقعات بالا , منتظر خواستگاری بهتر , در انتظار دختری مناسب , مشکلات مالی , مخالفت خانواده ووووووو )

موفق به ازدواج نشده حالا

اگر آن شخص بدونه که خیر و صلاحش در اینه که فعلا مجرّد باشه هیچ وقت روزگار را بر خودش تنگ نمیکنه و به قسمتی که خدا براش در نظر گرفته راضی میشه و این روزهایی که داره براش سپری میشه را بیخودی به افسردگی و پریشونی نمیگذرونه. ممکن بود ازدواج کنه و ناموفق باشه و همسر مناسبی نصیبش نشه مثل همین مواردی که در دادگاه ها مشاهده میکنیم.

من 31 سال مجرّد بودم و بدون اینکه خودم بخوام ازدواجم جور نمیشد و در این مدت گاهی پیش میومد که به خدا گله میکردم که چرا همچین قسمتی برای من قرار دادی! دوستانم همه ازدواج کرده بودند و سرگرم زندگی شون بودند و فرصتی برای من نداشتند و گاهی واقعا احساس تنهایی آزارم میداد ولی هیچ وقت به مرز افسردگی و این حرفا نرسیدم و همیشه حضور فعال در تمامی عرصه ها داشتم.

با وجود این الان که ازدواج کردم و می بینم که چه همسر خوب، مهربان و متدیّنی نصیبم شده از خدای خودم خجالت میکشم که چرا گاهی اوقات انقدر نا امید میشدم و بجای شکرگزاری به خدا گله میکردم. شاید اگه من میدونستم که خدا همچین قسمت خوبی برام کنار گذاشته که به وقتش میخواد برام بفرسته هیچ وقت همون گاهگدار ناشکری و نا امیدی رو پیدا نمیکردم و همیشه شکرگزار می بودم.

با وجود این با تمام وجود مجرّدین عزیز را درک میکنم. صبر بر بلاتکلیفی و احساس تنهایی واقعا سخته.

فاطمه ایمانی
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۱۸:۴۶
حرف بجایی زدی آبجی. خداییش اگه قرار بود زود ازدواج کنیم و خوشبخت نشیم و اول جوونی کارمون به جدایی بکشه خیلی وحشتناک تر بود. یکی بیست سالگی ازدواج کنه به نفعشه و دیگری 40 سالگی ... صلاح کار همه ی ما را خدا بهتر میدونه.

گل گفتی ...:Rose:

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۲۱:۲۸
زندگی همانند یک بازی تردستی می ماند که انسان مجبوره همه عواملو عـناصـر را در هوا نگه داشته، در حین اینکه به هر کدام از آنها بطور یکسان توجه میکنه. اما اگر یـکی از این عناصر سقوط کرد و افتاد باید توان خود را معطوف بقیه نمایید. در زمان تجرد انسان زمان زیادی برای اختصاص دادن به کار و حرفه خود خواهد داشت که میـتوانـید از این زمان برای ارتقای سطح شغلی و پیشرفت بیشتر استفاده نمایید ولازم نـیـست نـگـران قـربـانـی کردن زندگی خانوادگی باشه:Rose:

اشک خدا
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۲۱:۳۵
سلام

مجردی نه تنها پایان راه نیست بلکه اول راه جهان گردی است

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۲۱:۵۲
اگر آن شخص بدونه که خیر و صلاحش در اینه که فعلا مجرّد باشه هیچ وقت روزگار را بر خودش تنگ نمیکنه و به قسمتی که خدا براش در نظر گرفته راضی میشه و این روزهایی که داره براش سپری میشه را بیخودی به افسردگی و پریشونی نمیگذرونه. ممکن بود ازواج کنه و ناموفق باشه و همسر مناسبی نصیبش نشه مثل همین مواردی که در دادگاه ها مشاهده میکنیم.

من 31 سال مجرّد بودم و بدون اینکه خودم بخوام ازدواجم جور نمیشد و در این مدت گاهی پیش میومد که به خدا گله میکردم که چرا همچین قسمتی برای من قرار دادی! دوستانم همه ازدواج کرده بودند و سرگرم زندگی شون بودند و فرصتی برای من نداشتند و گاهی واقعا احساس تنهایی آزارم میداد ولی هیچ وقت به مرز افسردگی و این حرفا نرسیدم و همیشه حضور فعال در تمامی عرصه ها داشتم.

با وجود این الان که ازدواج کردم و می بینم که چه همسر خوب، مهربان و متدیّنی نصیبم شده از خدای خودم خجالت میکشم که چرا گاهی اوقات انقدر نا امید میشدم و بجای شکرگزاری به خدا گله میکردم. شاید اگه من میدونستم که خدا همچین قسمت خوبی برام کنار گذاشته که به وقتش میخواد برام بفرسته هیچ وقت همون گاهگدار ناشکری و نا امیدی رو پیدا نمیکردم و همیشه شکرگزار می بودم.

با وجود این با تمام وجود مجرّدین عزیز را درک میکنم. صبر بر بلاتکلیفی و احساس تنهایی واقعا سخته.

:kaf::kaf::kaf:

zolaal
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۲۳:۳۴
اینکه انسان در دوران تجرد فرصتهای زیادی برای فعالیتهای مختلف داره کاملا درسته.
اما انسانها و نیازهاشون با هم متفاوته.کسی ممکنه در سن 20 سالگی نیاز به ازدواج داشته باشه،یکی 30 و شاید یکی تا پایان عمرش با مجرد بودن مشکلی نداشته باشه.
میفرمایید ممکنه بدلایلی موفق به ازدواج نشی.
یا خدا میخواد امتحانت کنه یا اینکه شخصی رو که برای تو برگزیدس همراه زندگیت کنه.
اما خداییش شرایط خیلی سختیه. از طرفی فشاری که بیشتر، پسرا تو جامعه متحمل میشن، به قولی هم بعضی از ازدواج میترسن.یا شرایط ازدواج رو ندارن.
در کل خدا خودش به ما جوونا کمک کنه.
ظاهرا مسئولین محترم هواسشون نیست.یا وقتی کار از کار میگذره تازه به فکر میافتن.
*تهاجم فرهنگی
*بیکاری

Behrooz_313
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۰۰:۰۲
خب حالا یکی بی زحمت بیاد از اول تا اینجا یه نتیجه گیری خوب و حساب شده و جالب کنه تا جمع بندی بشه

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۰۸:۳۸
اساسا بنا و اصل بر تجرد نيست.
اما در دوران مجردي بايد مسلح تر به تقوا بود.
شيطان هر لحظه در كمين است.

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۵:۲۸
:salavat10:

یسنا20
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۶:۱۱
من خیلیا رومیشناسم مجبورن که مجرد بمونن .خیلی موانع سرراهشونه یا بیکارن ویا خانواده ممانعت میکنن و... البته برا مردان مجردی پایان راه نیست ولی برای دختران پایان راه.

ستاره ی نقره ای
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۶:۱۵
بیشتر افراد مجردی که در اطرافمان هستند از ادامه زندگی ناامید هستند یکی از دوستام به صراحت چندین بار آرزوی مرگ کرد قسمت نشده بود که ازدواج کند برای همین همیشه غمگین و غصه دار بود ولی از وقتی ازدواج کرد یک ادم دیگه شد با روحیه و انرژی چند برابر ....
مجرد بودن برای هر کسی یک معنایی دارد ولی اکثرا مجردی را نوعی جنگ با خوشبختی میدانند درست است که مسولیت کمتری در قبال خانواده دارند ولی همیشه از حس تنهایی می نالند ...
دوست عزیزی میگفت هنگامی که از تنهایی خسته شدید یاد امام زمان بیفتید که ایشون تنهاترین فرد روی زمین هستند منم تجربه کردم یاد مهدی موعود آرامشی به تنهایی افراد مجرد میدهد که ....

اتفاقا امروز دم دمای ظهر یه حاج آقایی داشت در این مورد صحبت می کرد ، در مورد مجردها که براشون شرایط فراهم نشده ، به طور اتفاقی وقتی شنیدم ، انقدر جالب بود برام که جذب صحبتهاش شدم ، هرچند همه ی حرفهاش رو قبول نداشتم ولی خیلی از دلیل هاش برام جالب بود ، میگفت خیلی از دختر خانم ها زنگ می زنند می گن:" بخت ما رو بستن و... " می گفت : " دعا کنین بخت بندگیتون بسته نشده ... اینا که چیزی نیست ( اون حاج آقا اعتقاد داشت که بستن بخت غیر ممکنه ، که من باهاش مخالفم ، چون به چشم خودم طلسم شدن رو دیدم ! ) ... همیشه سعی کنین با خدا باشین ، حضرت معصومه ( س ) ازدواج نکردند ، شاید تقدیرتونه که ازدواج نکنین ، شاید این یه امتحانه برای شما " در ادامه می گفت " اگر حیا ، ایمان و خوش اخلاق بودن رو حفظ کنین حتما شرایط براتون جور میشه ، اگر نشد حتما حکمتی داره ، " خیلی برام جالب بود می گفت : " بعضی از دختر خانم ها می گن ما اگه به خودمون نرسیم و بی حجاب تو خیابون نیایمن که شوهر گیرمون نمیاد !!!!!!!! " حاج آقا هم در جوابش گفته که " ممکنه حتی یه همسر خوب نصیبش هم بشه و زندگی خوبی داشته باش ولی بخت بندگیش رو بسته .... "

اگر آن شخص بدونه که خیر و صلاحش در اینه که فعلا مجرّد باشه هیچ وقت روزگار را بر خودش تنگ نمیکنه و به قسمتی که خدا براش در نظر گرفته راضی میشه و این روزهایی که داره براش سپری میشه را بیخودی به افسردگی و پریشونی نمیگذرونه. ممکن بود ازدواج کنه و ناموفق باشه و همسر مناسبی نصیبش نشه مثل همین مواردی که در دادگاه ها مشاهده میکنیم.

می دونی ، من الان تو این شرایط ، واقعا نمی تونم تصمیم بگیرم که مجرد بمونم بهتره یا متاهل بشم بهتره !!! واقعا گیج شده ام !! خیلی اتفاقاتی رو دیدم که اگه یه دایناسور وسط اتوبان میدیدم درکش برام راحت تر بود !!!!!!!!! من به خدا سپردم ولی خداییش خیلی سخته ! توکل کردن خیلی سخته ، به اون آسونی نیست که فقط به زبون بیاری! http://www.askquran.ir/picture.php?pictureid=7134&albumid=901&dl=1300607221&thumb=1 (http://www.askquran.ir/album.php?albumid=901&pictureid=7134)

در هر حال ، بعد از صحبت های اون حاج آقا ، سعی می کنم از این به بعد به بندگیم بیشتر فکر کنم ... چون در حال حاضر آدم ایده آل وجود ندارد ! آدم خوب هم من ندیدم ! نمی دونم هست یا نه ! چون اطرافم خیلی ها رو دیدم که به راحتی رنگ عوض کردن ، و اگه قبلا از عوض کردن رنگ ! اونو می دیدی عمرا تصورشم نمی کردی که انقدر پست باشه ... انقدر وحشتناک ... نمی دونم ... فعلا هر چی دیدم تو زرد از آب در آمده ! خدا رحم کنه !

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۶:۲۱
من خیلیا رومیشناسم مجبورن که مجرد بمونن .خیلی موانع سرراهشونه یا بیکارن ویا خانواده ممانعت میکنن و... البته برا مردان مجردی پایان راه نیست ولی برای دختران پایان راه.

مجردي خيلي سخته.
خدا گشايشي كند.

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۶:۲۲
اتفاقا امروز دم دمای ظهر یه حاج آقایی داشت در این مورد صحبت می کرد ، در مورد مجردها که براشون شرایط فراهم نشده ، به طور اتفاقی وقتی شنیدم ، انقدر جالب بود برام که جذب صحبتهاش شدم ، هرچند همه ی حرفهاش رو قبول نداشتم ولی خیلی از دلیل هاش برام جالب بود ، میگفت خیلی از دختر خانم ها زنگ می زنند می گن:" بخت ما رو بستن و... " می گفت : " دعا کنین بخت بندگیتون بسته نشده ... اینا که چیزی نیست ( اون حاج آقا اعتقاد داشت که بستن بخت غیر ممکنه ، که من باهاش مخالفم ، چون به چشم خودم طلسم شدن رو دیدم ! ) ... همیشه سعی کنین با خدا باشین ، حضرت معصومه ( س ) ازدواج نکردند ، شاید تقدیرتونه که ازدواج نکنین ، شاید این یه امتحانه برای شما " در ادامه می گفت " اگر حیا ، ایمان و خوش اخلاق بودن رو حفظ کنین حتما شرایط براتون جور میشه ، اگر نشد حتما حکمتی داره ، " خیلی برام جالب بود می گفت : " بعضی از دختر خانم ها می گن ما اگه به خودمون نرسیم و بی حجاب تو خیابون نیایمن که شوهر گیرمون نمیاد !!!!!!!! " حاج آقا هم در جوابش گفته که " ممکنه حتی یه همسر خوب نصیبش هم بشه و زندگی خوبی داشته باش ولی بخت بندگیش رو بسته .... "

می دونی ، من الان تو این شرایط ، واقعا نمی تونم تصمیم بگیرم که مجرد بمونم بهتره یا متاهل بشم بهتره !!! واقعا گیج شده ام !! خیلی اتفاقاتی رو دیدم که اگه یه دایناسور وسط اتوبان میدیدم درکش برام راحت تر بود !!!!!!!!! من به خدا سپردم ولی خداییش خیلی سخته ! توکل کردن خیلی سخته ، به اون آسونی نیست که فقط به زبون بیاری! http://www.askquran.ir/picture.php?pictureid=7134&albumid=901&dl=1300607221&thumb=1 (http://www.askquran.ir/album.php?albumid=901&pictureid=7134)

در هر حال ، بعد از صحبت های اون حاج آقا ، سعی می کنم از این به بعد به بندگیم بیشتر فکر کنم ... چون در حال حاظر آدم ایده آل وجود ندارد ! آدم خوب هم من ندیدم ! نمی دونم هست یا نه ! چون اطرافم خیلی ها رو دیدم که به راحتی رنگ عوض کردن ، و اگه قبلا از عوض کردن رنگ ! اونو می دیدی عمرا تصورشم نمی کردی که انقدر پست باشه ... انقدر وحشتناک ... نمی دونم ... فعلا هر چی دیدم تو زرد از آب در آمده ! خدا رحم کنه !

خدا نجاتبخش همه هست.
بايد باور كرد.

ابدیت
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۶:۲۳
خب حالا یکی بی زحمت بیاد از اول تا اینجا یه نتیجه گیری خوب و حساب شده و جالب کنه تا جمع بندی بشه

:Moshtagh:

ستاره ی نقره ای
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۶:۲۳

متاسفانه تو جامعه ی ما اینطوری جا افتاده ، و واقعا در حق زن ها ظلم میشه ، زنی که طلاق میگیره بهتره بره بمیره ! اینه چیزی که من تو جامعه دیدم ، یک در هزار پیش میاد که طرف تو زندگی دومش موفق تر باشه ... اینم دیدم که دارم میگم !

در تکمیل صحبت های پست قبلیم اینم بگم که اون حاج آقا گفت : شاید یه دختر خانمی برای اینکه بندگیش رو از دست نده ( شرایط براش محیا نشده که ازدواج کنه و برای اینکه بندگیش رو از دست نده و از دین منحرف نشه ) شاید باید تا آخر عمر مجرد بمونه و صددرصد سختی هایی رو متحمل شه ، ولی اینو یادش باشه که بندگی خدا ، ارزشش رو داره ....

من خودم می دونم که گفتن و شنیدن این حرفها خیلی راحت تر از تجربه کردن و یا درک اونهاست ولی اینها تنها چیزایی بود که می تونستم بگم برای دلداری دادن اون خانم هایی مجرد موندن و شرایط براشون فراهم نشده ، و معلوم نیست که خدایی نکرده فردا منم مثل اونا بشم یا نه .... امیدوارم هیچ زن و مرد مومنی مجرد نمونن ، مگر اینکه قرار باشه برن طبقه هفتم بهشت !:khandeh:

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۶:۲۹

اول شما

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۶:۳۱
متاسفانه تو جامعه ی ما اینطوری جا افتاده ، و واقعا در حق زن ها ظلم میشه ، زنی که طلاق میگیره بهتره بره بمیره ! اینه چیزی که من تو جامعه دیدم ، یک در هزار پیش میاد که طرف تو زندگی دومش موفق تر باشه ... اینم دیدم که دارم میگم !

در تکمیل صحبت های پست قبلیم اینم بگم که اون حاج آقا گفت : شاید یه دختر خانمی برای اینکه بندگیش رو از دست نده ( شرایط براش محیا نشده که ازدواج کنه و برای اینکه بندگیش رو از دست نده و از دین منحرف نشه ) شاید باید تا آخر عمر مجرد بمونه و صددرصد سختی هایی رو متحمل شه ، ولی اینو یادش باشه که بندگی خدا ، ارزشش رو داره ....

من خودم می دونم که گفتن و شنیدن این حرفها خیلی راحت تر از تجربه کردن و یا درک اونهاست ولی اینها تنها چیزایی بود که می تونستم بگم برای دلداری دادن اون خانم هایی مجرد موندن و شرایط براشون فراهم نشده ، و معلوم نیست که خدایی نکرده فردا منم مثل اونا بشم یا نه .... امیدوارم هیچ زن و مرد مومنی مجرد نمونن ، مگر اینکه قرار باشه برن طبقه هفتم بهشت !:khandeh:

تحملش خيلي سخته.
چه برسد به تجربه كردن مجردي.

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۷:۱۱
در هر حال ، بعد از صحبت های اون حاج آقا ، سعی می کنم از این به بعد به بندگیم بیشتر فکر کنم ...

گربزنندم به تیغ در نظرش بی دریغ
دیدن او یک نظر صد چو منش خونبهاست

گر برود جان ما درطلب وصل دوست
حیف نباشد که دوست دوستر از جان ماست

دعوی عشاق را شرع نخواهد بیان
گونه زردش دلیل ناله زارش گو است

مایه پرهیز گار قوت صبرست و عقل
عقل گرفتار عشق صبر زبون هواست

دلشده پای بند گردن جان در کمند
زهره گفتار نه کاین چه سبب وانچراست

مالک ملک وجود حاکم رد وقبول
هرچه کند جور نیست ور تو بنالی جفاست

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۱۷:۲۳
چون در حال حاضر آدم ایده آل وجود ندارد ! آدم خوب هم من ندیدم ! نمی دونم هست یا نه ! چون اطرافم خیلی ها رو دیدم که به راحتی رنگ عوض کردن ، و اگه قبلا از عوض کردن رنگ ! اونو می دیدی عمرا تصورشم نمی کردی که انقدر پست باشه ... انقدر وحشتناک ... نمی دونم ... فعلا هر چی دیدم تو زرد از آب در آمده ! خدا رحم کنه !

اینجور فکر کردن بیشتر به خوده آدم آسیب می رسونه، در ازدواج فقط باید واقعیت ها رو دید و الکی خوشبین نبود ولی اینطوری هم خوب نیست که از قبل برای همه حکم برید. درسته که اعتماد کردن چه برای دخترا، ه برای پسرا سخت شده اما هنوزم میشه آدمایی رو پیدا کرد که بشه روشون حساب کرد، ولی خب قبول دارم که خیلی سخته و باید دقت زیادی صرفش کرد:Rose:

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۲/۲۰, ۲۲:۲۹

سلام

خواهش می کنم زحمتی نیست
طبق تحقیقات مردان در اثر ازدواج تا 7 سال به عمرشون اضافه میشه
و به طور معمول خانم های مجرد نسبت به خانم های متاهل عمر بیشتری دارند
و هر فرزند حدودا 95 روز از عمر مادر رو کم می کنه

دیگه نتیجه آخر به وجدان خودتون بستگی داره
خود دانید :ok:

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۰۹:۱۴
خدایا گشایشی فرما.

farane
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۱۱:۲۲
خدایا گشایشی فرما.
آمین

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۱۲:۱۳
خدايا بهترين تقدير و ازدواج با هم كفو را براي همه مجرد ها رقم بزن.

nitha
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۱۲:۲۲
خدايا بهترين تقدير و ازدواج با هم كفو را براي همه مجرد ها رقم بزن.

ان شاء الله آمین

محمد
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۱۲:۲۷
با عرض سلام و دب خدمت همه ی دوستان
و تشکر از اینکه در این بحث شرکت کردید
اما هدف از ایجاد این تاپیک این بود که اولا بدانیم مجردی پایان زندگی نیست و اینگونه نیست که هر کس مجرد بود یعنی در زندگی شکست خورده و به پایان راه رسیده.بلکه مجردی در مواردی اغاز راه نیز هست.
پس ازدواج ورود به دوره ای جدید از زندگی است و مجردی پایان راه نیست بلکه ادامه ی راه زندگی بدون تغییر.
با توجه به اینکه ازدواج افضلتر و نیکوتر از مجردی است و در دین نیز سفارش شده اما مجردی نیز برای خود محاسن و مزایایی دارد که درینجا در مورد ان بحث میکنیم.
پس برای متاهلین ارزوی خوشبختی میکنیم و به مجردین نیز میگوییم که زندگی تمام نشده.
در ايام تجرد ميـتـوانيد سعي و تلاش خود را براي يافتن معشوق حقيقي خود نه از روی خامی و احساسات , بكار ببنديد. به عبارت ديگر با اين كار از ازدواجهاي عجولانه كـه مـمكن است يك عمر شما را به دردسـر انـداخـتـه و مـشـكـلات غيـر قابل جبراني ايجاد كند، خودداري خواهيد نمود.با وقت گذاشتن و بررسي بيشتر در مورد عوامل و فاكتورهاي ازدواج موفق مي توانيد از دوران تـجرد بـه عنـوان تـجـربه اي ارزشـمند براي شروع يك زندگي موفق و طولاني بهره ببريد.
همانطور که دوستان در اول بحث اشاره کردند , ایام مجردی , ایامی مناسب برای خود سازی فکری و شخصیتی میباشد.درین ایام وقت بیشتری برای یادگیری امور مختلف زندگی هست.مهارت يافتن در انجام كارهاي مختلف باعث تكامل و پخـتـگي شده و هنگامي كه تصميم به تشکیل زندگی و ورود به دنیای تاهل میکنید , برگ برنده اي برایشما محسوب خواهد شد.

ادامه دارد...

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۱۳:۲۷
با عرض سلام و دب خدمت همه ی دوستان
و تشکر از اینکه در این بحث شرکت کردید
اما هدف از ایجاد این تاپیک این بود که اولا بدانیم مجردی پایان زندگی نیست و اینگونه نیست که هر کس مجرد بود یعنی در زندگی شکست خورده و به پایان راه رسیده.بلکه مجردی در مواردی اغاز راه نیز هست.
پس ازدواج ورود به دوره ای جدید از زندگی است و مجردی پایان راه نیست بلکه ادامه ی راه زندگی بدون تغییر.
با توجه به اینکه ازدواج افضلتر و نیکوتر از مجردی است و در دین نیز سفارش شده اما مجردی نیز برای خود محاسن و مزایایی دارد که درینجا در مورد ان بحث میکنیم.
پس برای متاهلین ارزوی خوشبختی میکنیم و به مجردین نیز میگوییم که زندگی تمام نشده.
در ايام تجرد ميـتـوانيد سعي و تلاش خود را براي يافتن معشوق حقيقي خود نه از روی خامی و احساسات , بكار ببنديد. به عبارت ديگر با اين كار از ازدواجهاي عجولانه كـه مـمكن است يك عمر شما را به دردسـر انـداخـتـه و مـشـكـلات غيـر قابل جبراني ايجاد كند، خودداري خواهيد نمود.با وقت گذاشتن و بررسي بيشتر در مورد عوامل و فاكتورهاي ازدواج موفق مي توانيد از دوران تـجرد بـه عنـوان تـجـربه اي ارزشـمند براي شروع يك زندگي موفق و طولاني بهره ببريد.
همانطور که دوستان در اول بحث اشاره کردند , ایام مجردی , ایامی مناسب برای خود سازی فکری و شخصیتی میباشد.درین ایام وقت بیشتری برای یادگیری امور مختلف زندگی هست.مهارت يافتن در انجام كارهاي مختلف باعث تكامل و پخـتـگي شده و هنگامي كه تصميم به تشکیل زندگی و ورود به دنیای تاهل میکنید , برگ برنده اي برایشما محسوب خواهد شد.

ادامه دارد...

حق با شماست.
مشكل صبر كم انسانهاست.
ضمنا بايد تابع تقدير بود.

nazanin.b
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۲۱:۱۹
حق با شماست.
مشكل صبر كم انسانهاست.
ضمنا بايد تابع تقدير بود.

سلام

به نظر من تقدیرو ما انسانها می سازیم،ماآدما نمی تونیم بشین دست روی دست بزاریم بگیم چون داریم بدبخت می شیم پس تقدیر این طوری بوده یا سرنوشت من این طوری رقم خورده سرنوشتو کی رقم می زنه؟!؟
ما انسان ها رقم می زنیم باتوجه به اعمال و رفتارمون.

nazanin.b
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۲۱:۲۴
مجردیو عشقه........:goleroz:

tavangar
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۲۱:۲۵
سلام

خواهش می کنم زحمتی نیست

:geryan:الاهي قربونت برم مادرم..الاهي بمييرم...........

nazanin.b
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۲۱:۴۴
سلام

خواهش می کنم زحمتی نیست

مادر

کاشکی می شد بهت بگم چقد صدا تو دوست دارم
چقد مثل بچگی هام لالایی هاتو دوست دارم
سادگی هاتو دوست دارم
خستگی هاتو دوست درم
چادر نماز زیر لب خدا خدا تو دوست دارم
کاشکی رو طاقچه دلت آینه و شمعدون می شدم
تو دشت ابری چشمات یه قطره بارون می شدم
کاشکی می شد یه دشت گل برات لالایی بخونم
یه آسمون نرگسو یاس تو باغ دستات می شدم
.
.
.

پیشم بمون که تاابد دنیارو با تودوست دارم

zolaal
۱۳۹۰/۰۲/۲۱, ۲۱:۴۹
سلام

به نظر من تقدیرو ما انسانها می سازیم،ماآدما نمی تونیم بشین دست روی دست بزاریم بگیم چون داریم بدبخت می شیم پس تقدیر این طوری بوده یا سرنوشت من این طوری رقم خورده سرنوشتو کی رقم می زنه؟!؟
ما انسان ها رقم می زنیم باتوجه به اعمال و رفتارمون.

حرفت درسته، اما این صد در صد نیست.تا حد زیادی دست خودمونه.الباقی اتفاقاتیه که برامون میفته که ممکنه مارو به مقصد نزدیک کنه یا ازش دور کنه یا اصلا مسیرمونو عوض کنه.
دنیا بازی عجیبی با آدما میکنه.

"Aye"
۱۳۹۰/۰۲/۲۲, ۱۳:۴۶
من چند روز یش تو تلویزیون یه جمله شنیدم که خیلی روم اثر گذاشت:
اون خدایی که محبت موسی (ص) در دل فرعون انداخت ، به راحتی محبت ما رو تو دل کس دیگه میندازه !!
خدایا محبت منو تو دل یه مومن آگاه و باکمالات تحصیلکرده بنداز که همه عمر کنارش لحظه لحظه به تو نزدیکتر بشم!!http://hodhodshop-smiley.persiangig.com/-/-/2lbkos0.gif

"Aye"
۱۳۹۰/۰۲/۲۲, ۱۳:۴۹

الان ببخشید عمر دست خداست یا دست تعدد بچه ها؟؟؟http://www.iranian5.com/components/com_kunena/template/default/images/emoticons/pester.gif

zeiinab
۱۳۹۰/۰۲/۲۲, ۱۵:۵۹
الان ببخشید عمر دست خداست یا دست تعدد بچه ها؟؟؟http://www.iranian5.com/components/com_kunena/template/default/images/emoticons/pester.gif
همینو بگو .واقعا مگه بچه ها عمر مارو تعیین میکنن؟تو زندگیت شریک خوبی داشته باشی اونقد دلت خوشه که هیچوقت پیر نمیشی حتی اگه 5بچه داشته باشی/****از بس به حرف وامار این دانشمندا گوش دادیم که اصل زندگی یادمون رفته..........
بچه های خوب کمتر به این آمارا گوش فرا دهید آخرش همه مجرد میمونن یا اینکه هیچکس بچه دار نمیشه..............
خوش باشین:Labkhand::Labkhand::Labkhand::Labkhand: :Labkhand::Labkhand::Labkhand::Labkhand::Labkhand:

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۲۴, ۱۴:۰۳

دست خداست.

meshkini1390
۱۳۹۰/۰۲/۲۴, ۱۵:۳۴
همه چيز دست خداست
ازدواج/مرگ/ شادي/غم/خوشبختي و ...

"Aye"
۱۳۹۰/۰۲/۲۴, ۱۸:۵۱
همینو بگو .واقعا مگه بچه ها عمر مارو تعیین میکنن؟تو زندگیت شریک خوبی داشته باشی اونقد دلت خوشه که هیچوقت پیر نمیشی حتی اگه 5بچه داشته باشی/****از بس به حرف وامار این دانشمندا گوش دادیم که اصل زندگی یادمون رفته..........
بچه های خوب کمتر به این آمارا گوش فرا دهید آخرش همه مجرد میمونن یا اینکه هیچکس بچه دار نمیشه..............
خوش باشین:Labkhand::Labkhand::Labkhand::Labkhand: :Labkhand::Labkhand::Labkhand::Labkhand::Labkhand:

بله ، باید توکل داشت به حول و قوه الهی و پیش رفت http://hodhodshop-smiley.persiangig.com/-/-/chase.gif

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۲/۲۴, ۲۲:۳۶

سلام
خوب اول خدا
بعد بچه ها :ok:

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۲/۲۴, ۲۲:۴۱
خوش باشین:labkhand::labkhand::labkhand::labkhand: :labkhand::labkhand::labkhand::labkhand::labkhand:

بله موافقم آدم شریک زندگی خوبی داشته باشه می تونه خیلی عمر کنه
فقط این نیست که هزاران دلیل و کار هست که باعث میشه آدم مرگشو جلو وعقب بندازه
ولی اینم یه واقعیته خوب هر بچه حدود 3 ماه از عمر مادرشو کم می کنه بنا به دلایل علمی
دانشمندا هم که بی خودی حرف نمیزنن
از ما گفتن بودن
حالا کی گفت مجرد بمونید یا ازدواج نکنید
از خود گذشتگی کنید :ghash:

محمد
۱۳۹۰/۰۲/۲۹, ۲۲:۲۲
یا حق
با تشکر از تمامی دوستان و اینک نتیجه گیری بحث انجام شده در مورد مجردی

همه بر این امر واقفیم که ازدواج امری افضلتر است مجردی است و در تایید این امر و سنت بحثهای فراوان شده , اما باید به این موضوع نیز پی ببریم که مجردی پایان زندگی نیست و مجردی هم دارای محاسنی هست.
اول اینکه فرصت کافی برای پخته تر شدن و تصمیمات بهتر و کاملتری در مورد ازدواج داریم.یعنی اینکه در مورد مسئله ی مهم ازدواج با وقت بیشتر و بهتر و با پختگی کاملتری تصمیم میگیریم.

اما این دوران برای تمرکز در اموری مانند اموزش (مخصوص دانشجویان و ...) و کار و خودسازی بهترین فرصت هست.زیرا افراد مجرد , اشتغال فکری و مسئولیتها بسیار کمتر نسبت به افراد متاهل دارند.

در دوران مجردی فکر کردن و تمرکز روی همه ی امور زندگی بهتر ذانجام میشود.به بیان دیگر دوران مجردی بهترین فرصت برای رسیدگی به امور زندگی می باشد.

در کل مجردی میتواند فرصتی برای ایجاد یک زندگی متاهلی موفق باشد.مجردی یک شکست نیست بلکه ادامه ی زنذگی بدون تغییر و در شرایطی حتی شروع یک زندگی جدید میباشد.

vahideshadi
۱۳۹۰/۰۲/۲۹, ۲۳:۰۱
مجردی یعنی شروع اینکه خودت و پیدا کنی وقتی خودت و پیدا کردی میبینی یک نفر و نصفی ت کمه!!متاهل می شی می بینی یه نفری ام که بودی الان...یعنی وقتی مجردی هم نفر!!حساب می شی البته لطفا تعبیر بد نفرمایید!!! اما متاهل که می شی نفر بیشتری به حساب می یای!!

سدید
۱۳۹۰/۰۲/۳۰, ۰۱:۰۶
یا لطیف

با سلام و ادب خدمت کاربران محترم

نکاتی که دوستان اشاره کردند قابل تامل و بعضا صحیحه . نمی خواهم تکرار مکررات بشه . ولی این رو عرض کنم که نگاه افراد جامعه به امر تجرد خیلی مهمه و البته این امر نسبی است یعنی در هر شهر و دیاری ، بسته به فرهنگ و نوع تفکر مردمانش ، فرق می کنه .
مجردی پایان راه نیست برای کسانی که از آن به بهترین شکل استفاده می کنند و زیر ذره بین نگاه اطرافیان و افراد جامعه ی خود نیستند اما به موارد زیر توجه کنید :

الف / تصور کنید فردی در منطقه ای زندگی می کنه - که معمولا مناطق روستایی این چنینند - که اگر سن دختری مثلا از 17 سال بیش تر بشه در حالی که هنوز ازدواج نکرده ، دید منفیی نسبت به او پیدا می کنند ... خوب گناه این فرد چیست ؟
تغییر طرز تفکر افراد کار مشکلی است ؛ چه طور می توان نگرش این افراد رو عوض کرد؟!

ب / یکی از دوستانم یک سال از عقدش می گذشت و هنوز جز خانواده ی خودش کسی مطلع نبود، چرا ؟ چون خواهری داشت که یک سال از خودش بزرگ تر بود و مجرد . و در شهر آنها به ترتیب سن ازدواج نکردن ، مذموم بود !!! دوستم می گفت اگر بفهمند من ازدواج کردم و او مجرد مانده ، می گویند که حتما عیبی داشته...!!!!!!!!!!!

و بعضی هم که طلاق می گیرند ، برای در امان ماندن از همین حرف ها و حدیث ها و نگاه ها ، عجولانه ازدواج می کنند و صد افسوس که ازدواج دومشان هم حاصلی جز جدایی ندارد...

zolaal
۱۳۹۰/۰۲/۳۰, ۱۰:۳۹
سلام

خواهش می کنم زحمتی نیست

نتیجه اینکه
برنامه داشته باشید مثلا اگه دو تا فرزند میخواید با پسری ازدواج کنید که 7سال+190 روز از خودتون بزرگتر باشه.بازم بستگی داره چند تا بچه بخوایدحالا بگردین پیدا کنینهمینجوریشم قحطی پسر خوبه:khandeh::geristan::khandeh:راستی چند سال هم برای بلوغ فکری و این حرفا بذارین که حدود 13 سال بزرگتر باید باشه:khandeh::shookhi::khandeh:

.:MOBAREZ:.
۱۳۹۰/۰۲/۳۰, ۱۱:۴۷
کی گفته مجردی پایان راهه؟؟!!!
مجردی تازه اول راهه!!! :))

حقیقت
۱۳۹۰/۰۲/۳۰, ۱۴:۲۳
ازدواج شبیه یک قلعه است که بعضی ها که مجرد هستند دوست دارن برن داخلش

بعضی ها هم که ازدواج کردند و داخل قلعه هستند دوست دارند بیان بیرون

سعی کن دم در وایستی

یکی از اصول دینی ما(رعایت اصل اعتدال)دینی سال دوم سوم دبیرستانم بهش اشاره ای کرده
:Orange (6):

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۲/۳۰, ۲۲:۰۱
سلام!!!براي ازدواج هيچ وقت دير نيست.فقط سعي كنيد طرف مقابل را خوب بشناسيد.فقط سخت ترين اينها آشنائي قبل از ازدواج است ولي چون در ايران ما وبراساس محدوديتهاي خانوادگي در ايران اين كار امكان پذير نيست.اگر راه حلي وجود داشت كه كمي راحت تر صحبت مي كردند وهردو طرف با منطقي باز وكاملا عاقلانه موارد گفتگو ها را ارزيابي مي كردند خيلي ها زود ازدواج مي كردند .البته ببخشيد مي گويم ها الان خانواده ها به فكر ازدواج جوانان نيستند فقط به يك چيز فكر مي كنند.چاپيدن طرف مقابل.
دوست خود من رفته خواستگاري پدر به اصطلاح عروس خانوم گفته دختر من فرشته است!!!!!!(ما كه نگفتيم هيولاست)مهريه 1500 تا سكه تمام بهار آزادي-3دانگ منزل شما بايد به اسم دختر من باشد-حق طلاق(كه تازه شديدا مد روز شده)را بايد به دختر من بدهيد تا اگر پسر خواست عرض اندامي كنه سريع گردنش را بشكنيم.ماشين هم در اولويت ال 90 بدك نيست؟؟!!!!!
من گفتم شما هم مي گفتيد دختروت عرضوني خودتون!!!!!!
مثلا اين فرشته زميني چه آيتم هائي دارد كه پسر بايد اين همه برايش خرج كند.
مدرك دكتراي فيزيك پلاسما از دانشگاه بركلي كاليفرنيا دارد.يا مدير يك شركت صادرات وواردات دارو ويا قطعات صنعتي است ويا اين كه يكي از ملاكان بزرگ زمين در تبريز است!!!!
منتظر نظرات دوستان هستم!!!
آخ يادم رفت بگم مادر عروس خانوم هم فرموده بودند:در هر مراسمي از اعياد اسلامي كه پيش مي آيد براي من يك سرويس طلا بايد بخريد.زير 3ميليون هم قبول نمي كنم.:Graphic (49)::Graphic (59)::Graphic (61)::Graphic (38):

zolaal
۱۳۹۰/۰۲/۳۰, ۲۲:۵۰
سلام!!!براي ازدواج هيچ وقت دير نيست.فقط سعي كنيد طرف مقابل را خوب بشناسيد.فقط سخت ترين اينها آشنائي قبل از ازدواج است ولي چون در ايران ما وبراساس محدوديتهاي خانوادگي در ايران اين كار امكان پذير نيست.اگر راه حلي وجود داشت كه كمي راحت تر صحبت مي كردند وهردو طرف با منطقي باز وكاملا عاقلانه موارد گفتگو ها را ارزيابي مي كردند خيلي ها زود ازدواج مي كردند .البته ببخشيد مي گويم ها الان خانواده ها به فكر ازدواج جوانان نيستند فقط به يك چيز فكر مي كنند.چاپيدن طرف مقابل.
دوست خود من رفته خواستگاري پدر به اصطلاح عروس خانوم گفته دختر من فرشته است!!!!!!(ما كه نگفتيم هيولاست)مهريه 1500 تا سكه تمام بهار آزادي-3دانگ منزل شما بايد به اسم دختر من باشد-حق طلاق(كه تازه شديدا مد روز شده)را بايد به دختر من بدهيد تا اگر پسر خواست عرض اندامي كنه سريع گردنش را بشكنيم.ماشين هم در اولويت ال 90 بدك نيست؟؟!!!!!
مدرك دكتراي فيزيك پلاسما از دانشگاه بركلي كاليفرنيا دارد.يا مدير يك شركت صادرات وواردات دارو ويا قطعات صنعتي است ويا اين كه يكي از ملاكان بزرگ زمين در تبريز است!!!!
آخ يادم رفت بگم مادر عروس خانوم هم فرموده بودند:در هر مراسمي از اعياد اسلامي كه پيش مي آيد براي من يك سرويس طلا بايد بخريد.زير 3ميليون هم قبول نمي كنم.:Graphic (49)::Graphic (59)::Graphic (61)::Graphic (38):

:ghash:
اون مورد آخر خیلی مهمه:mohandes:بابا بی خیالفرشته های زمینی کم توقع خیلی بیشترن.:bale:

سدید
۱۳۹۰/۰۲/۳۰, ۲۳:۵۶

یالطیف
با سلام وادب

به نظر می رسه ، ازدواج وقت داره ! یا بهتره بگم ، بهترین وقت و بدترین وقت و یه حد وسطی هم داره .
و همه بر می گرده به این که هدف شخص ، از ازدواج چی باشه ؟
یکی که به سن میانسالی می رسه ، دیگه دنبال یه هم زبان می گرده که تنهایی ش رو با اون پر کنه . اما یه جوان ، اهداف مهم تری رو در کنار داشتن یه مونس ، دنبال می کنه .

اما این که در ایران محدودیت هایی وجود داره ، یعنی چی ؟
یعنی شما شیوه ی سنتی رو نمی پسندید ؟ البته نه اون سنت های خیلی داغون که دختر بیچاره ، تازه پای سفره ی عقد داماد رو می دید و بعد هم راهی خونه ش می شد و هیچ سهمی در انتخاب نداشت!
منظور ، برگزاری مراسم خواستگاری با حضور والدین و بزرگ تر هاست ...
که خوب در این مراسم ، دو طرف با هم به طور خصوصی صحبت می کنند و ممکنه این صحبت ها ، چند جلسه هم طول بکشه .
و به یه شناخت نسبی دست پیدا کنند .

این نکته رو عرض کنم ، اگه تصور می کنید با چند جلسه ، به شناخت لازم نمی رسید تقریبا درسته و حق دارید ، بالاخره ازدواج تا حدی ریسکه و برای همین هم باید کلاً به خدا توکل کرد و تا جایی که می شه ، شناخت لازم رو به دست آورد ( با صحبت ، با تحقیق ، و در صورت مثبت بودن پاسخ طرفین ، عقد موقت برقرار کردن )

و این را هم بدانید که کمی راحت تر صحبت کردن ، در همان جلسات خواستگاری هم امکان پذیره و بدانید اگه کسی اهل مخفی کاری باشه و صداقت نداشته باشه ، در همان شرایطی که فرموید برای راحت صحبت کردن ، برقرار بشه ، باز هم می تونه خود واقعی ش رو نشون نده .
این ها رو بر اساس تجربه هام عرض می کنم ؛ یکی از دوستانم 5 ماه با آقایی ، نامزد بود بعد گفت طرف ، فلان خصلتش رو بعد از 5 ماه نشون داد و همون امر باعث جداییشون شد.

[ توجه کنید که هیچ وقت به شناخت کامل از شخص نمیشه رسید . اصلا خود شما الان خودتون رو کاملا می شناسید؟؟؟ ]

یکی از فواید عقد موقت ، همین برقراری شرایط راحت صحبت کردنه .
باز هم مصداقی عرض کنم : [ البته من دوستانی هم دارم که الحمدلله ازدواج کردند و زندگی خوبی دارند:khandeh: ، یه دو سه تاشون متاسفانه طلاق گرفتند ! ] یکی از دوستانم ، با عقد موقت مخالفت می کرد و هر چه ازش خواستم که یه دوره ی کوتاه یکی دوماهه ، صیغه ی محرمیت بخوانند ، قبول نکرد . خوب بعد از دو ماه آشنایی ( که فقط چندبار همدیگر را دیدند )، مراسم عقد گرفتند و فردای آن روز ، متوجه شد که همسرش، بیماری روانی است ! ... که با توجه به شرایط ، به نظر می رسید اگر محرم بودند ، قبل از این که نام او وارد شناسنامه ش بشه ، به حالات او پی می برد !
بنده ی خدا خیلی هم تلاش کرد که با بیماری او کنار بیاید ولی متاسفانه ،شرایط طوری بود که این امکان فراهم نبود و سرانجام بعد از 8 ماه طلاق گرفت .

اما سومین مطلبی که اشاره فرمودید ، کلیت نداره !
بنده خانواده های زیادی رو می شناسم که اولین و مهم ترین ملاکشون ایمانه ، حتی از پسر نمی پرسند که چه قدر درآمد داری ؟ و این بی انصافیه که شما ، این مساله رو عمومیت می دهید!

همین خانواده ها ، پسرهایی رو به دامادی پذیرفتند که نه خودشان پس اندازی بیش از دو سه میلیون داشتند ؛ نه خانواده هاشون ، وضع مالی خیلی خوبی داشتند ، تا کمک و پشتیبان آن ها باشند ، اما بر اساس همین ایمان و با اعتقاد به این که خداوند روزی دهنده است و

... إن یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله ولله واسع علیم (32/نور)
دخترانشون رو به عقد آن اشخاص درآوردند و الحمدلله به عینه شاهد بودم که چگونه خداوند متعال ، پشتیبانشون بود و چگونه من حیث لایحتسب ، وضع زندگیشون رو سامان داد

و اما درمورد دوستتون ! ایشون بر چه اساسی به خواستگاری اون دختر خانم رفتند؟؟
یا می شناختنشون یا کسی معرفی کرده که قابل اعتماد بوده !

و بالاخره باید یه حداقل هایی رو برای رفتن به خواستگاری دختر خانم ، یا پذیرفتن آقا پسری به خواستگاری ، در نظر گرفت .
منظورم اینه که مثلا در همین مثالی که شما فرمودید ، اگر شخص به مادیات اهمیت نمی ده ، نباید به خواستگاری دختر خانواده ای بره که تا این حد ، این مساله براشون مهمه!

مهریه هم نشانگر مهر مرد به همسرش است ، نه وسیله ی ارزیابی قدر و قیمت دختر!!
و متاسفم برای خانواده هایی که با این مسائل ، هم ارزش دخترانشان را پایین می آورند و هم مانع ازدواج آسان جوانان می شوند .

با پای سعی خود به کجا می توان رسید ؟
این راه را تمام به پای تو آمدیم
فقط و فقط خدا

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۲/۳۱, ۱۶:۳۷
نه پايان راه نيست.
بايد اميدوار بود
البته برنامه هم داشت.

farane
۱۳۹۰/۰۲/۳۱, ۱۷:۱۱
این حرف آخرتون واقعا خنده دار بود همون مادر عروس ..........:ghash:
حرفتونو قبول دارم ولی این که حق طلاق با دختر نباشه ولی حق آقا باشه مشکلی نداره؟؟؟؟!!!

vahideshadi
۱۳۹۰/۰۲/۳۱, ۱۸:۳۶
سلام می خوایم همه چیزو بهتر کنیم می زنیم چشمشو کور می کنیم!!راستش ادمها عوض شدن هم مردا و هم زنها اینقدر ادم ماجراهای مختلف می شنوه یا خودش یه ماجراهایی و تجربه می کنه که قصه و رمان پیششون کم می یاره!!چقدر زندگیا یی و دیدیم که اقا به خانومش خیانت کرده و مهریه رو داده و رفته پی زندگیش چقدر از خانومایی شنیدیم که حتی به بچه هاش هم رحم نکرده و سر چشم هم چشمی و اینکه چرا فلانی این و داره و من ندارم زندگی خانواده شو جهنم کرده...خدا بهمون رحم کنه!!مادامی که همه نقاب زدن به چهرشون و معلوم نیست کی به کیه نه حق طلاق نه مهریه سنگین نه چهره ی ریا کار ما پشت ماسکهای معصومیت به دامون نمی رسه...خدا به دادمون برسه...اوضاع پیچیده ای یه !!نمی شه گفت سخت نگیرید ازدواج اسون... نمی شه گفت...ای بابا این مسائل از کشف اتم هم سخترن سرم داغ شد!!

ابدیت
۱۳۹۰/۰۲/۳۱, ۱۸:۳۷
قابل توجه عزیزانی که میگویند مجردی خیلی سخته:

حضرت فاطمه معصومه هم مجرد بودند ... هر وقت از مشکلات بوجود آمده به خاطر مجرد بودنتان خسته شدید به ایشون توسل کنید و از ایشون آرامش بخواهید ... این بانوی بزرگوار چنان آرامشی میدهد که ...

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۳۱, ۱۹:۱۴
سلام!!!براي ازدواج هيچ وقت دير نيست.فقط سعي كنيد طرف مقابل را خوب بشناسيد.

عرض سلام
کاملا درسته :Rose:

فقط سخت ترين اينها آشنائي قبل از ازدواج است ولي چون در ايران ما وبراساس محدوديتهاي خانوادگي در ايران اين كار امكان پذير نيست.اگر راه حلي وجود داشت كه كمي راحت تر صحبت مي كردند وهردو طرف با منطقي باز وكاملا عاقلانه موارد گفتگو ها را ارزيابي مي كردند خيلي ها زود ازدواج مي كردند .

اتفاقا اگه یه نگاه کلی به کسانی که در زندگیشون شکست خوردن بندازیم کاملا مشخصه که 80 درصد اونایی که خیلی از حریم هارو حفظ نکردن و مثلا به سبک مدرن خواستن طرفشون رو انتخاب کنن دچار شکست شدن( طرف چندین سال از آشناییش میگذره و فکر میکنه همه چی رو از طرفش میدونه اما وقتی میرن زیر یه سقف تازه میفهمه همه چی سراب بوده)
در کل در انتخاب همسر همکفو بودن عقاید و طرز فکر یکی از پایه های اساسی موفقیت هستش، اگه دو نفر تونستن در چند جلسه مطمئن بشن اعتقاداتشون، عقایدشون، دیدشون به زندگی متناسب همدیگه هست بقیه جزئیات با یه ذره گذشت از دو طرف قابل حله، از همه مهمتر هم اینه که به خاطر هیچکس و هیچ چیز نباید پا روی این اصل زندگی گذاشت، ( خیلی از جوان های ما با اینکه به خیلی از مسائل معتقدن از ترس بالا رفتن سنشون، حرف مردم یا به حرف نزدیکان انتخابی رو انجام میدن که میدونن فردا روز باهاش دچار مشکل میشن، به نظر من این بزرگترین خیانتیه که هر کسی میتونه در حق خودش روا بداره).

vahideshadi
۱۳۹۰/۰۲/۳۱, ۱۹:۵۵
عرض سلام
کاملا درسته :rose:

اتفاقا اگه یه نگاه کلی به کسانی که در زندگیشون شکست خوردن بندازیم کاملا مشخصه که 80 درصد اونایی که خیلی از حریم هارو حفظ نکردن و مثلا به سبک مدرن خواستن طرفشون رو انتخاب کنن دچار شکست شدن( طرف چندین سال از آشناییش میگذره و فکر میکنه همه چی رو از طرفش میدونه اما وقتی میرن زیر یه سقف تازه میفهمه همه چی سراب بوده)
در کل در انتخاب همسر همکفو بودن عقاید و طرز فکر یکی از پایه های اساسی موفقیت هستش، اگه دو نفر تونستن در چند جلسه مطمئن بشن اعتقاداتشون، عقایدشون، دیدشون به زندگی متناسب همدیگه هست بقیه جزئیات با یه ذره گذشت از دو طرف قابل حله، از همه مهمتر هم اینه که به خاطر هیچکس و هیچ چیز نباید پا روی این اصل زندگی گذاشت، ( خیلی از جوان های ما با اینکه به خیلی از مسائل معتقدن از ترس بالا رفتن سنشون، حرف مردم یا به حرف نزدیکان انتخابی رو انجام میدن که میدونن فردا روز باهاش دچار مشکل میشن، به نظر من این بزرگترین خیانتیه که هر کسی میتونه در حق خودش روا بداره).

سلام طبق معمول با جمله ی معروفم شروع می کنم!!البته برای خودم بنده اهل یزرگ حرف زدن نیستم!!چون بزرگ نیستم اهل امارو این درصد هایی هم که اینجا نوشتید نیستم...مگه شما این امار و گرفته باشی و بگی خواهر مطمئن مطمئنه!!اما..دور ازشوخی مگه می شه کسی و نشناخت و انتخابش کرد!!اون وقت اکثریت جوونها که الان امادگی ازدواج و ندارن باید یا دست رو دست بزارن که فرد مورد علاقه اونها ازدواج کنه یا ...مجبورا عاشق دختر همسایه دختر عمو جان یا پسر خاله بشن!!:dar::Graphic (11):

مجیب
۱۳۹۰/۰۲/۳۱, ۲۰:۵۱
سلام طبق معمول با جمله ی معروفم شروع می کنم!!البته برای خودم بنده اهل یزرگ حرف زدن نیستم!!چون بزرگ نیستم اهل امارو این درصد هایی هم که اینجا نوشتید نیستم...مگه شما این امار و گرفته باشی و بگی خواهر مطمئن مطمئنه!!اما..دور ازشوخی مگه می شه کسی و نشناخت و انتخابش کرد!!اون وقت اکثریت جوونها که الان امادگی ازدواج و ندارن باید یا دست رو دست بزارن که فرد مورد علاقه اونها ازدواج کنه یا ...مجبورا عاشق دختر همسایه دختر عمو جان یا پسر خاله بشن!!:dar::Graphic (11):

عرض سلام :Rose:
بزرگوار منظور من این نبود که بدون شناخت ازدواج کرد، حرف من این بود که هر آشنایی و رابطه ایی تضمین عاقبت بخیری نیست، یه سر به دادگاه های خانواده بزنید می بینید که درصد خیلی بالای کسایی که پاشون به این مکان باز شده شاید کسانی بودن که سال ها با هم ارتباط داشتن و مثلا از هم شناخت پیدا کردن، اما واقعیت اینه که روابطی که خارج از حدود ایجاد میشه باعث شناخت واقعی نمیشه بلکه فقط دو تا آدم نسبت به هم یه سری وابستگی هایی پیدا میکنن که این فکرو درشون ایجاد میکنه که نسبت به هم شناخت پیدا کردیم اما وقتی میرن زیر یه سقف تازه متوجه تفاوت ها و اختلافاتشون میشن، برای شناخت پیدا کردن عقل، منطق و احساسات در کنار هم باید قرار بگیرن:Rose:

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۰۱, ۱۲:۳۳
عرض سلام :rose:
بزرگوار منظور من این نبود که بدون شناخت ازدواج کرد، حرف من این بود که هر آشنایی و رابطه ایی تضمین عاقبت بخیری نیست، یه سر به دادگاه های خانواده بزنید می بینید که درصد خیلی بالای کسایی که پاشون به این مکان باز شده شاید کسانی بودن که سال ها با هم ارتباط داشتن و مثلا از هم شناخت پیدا کردن، اما واقعیت اینه که روابطی که خارج از حدود ایجاد میشه باعث شناخت واقعی نمیشه بلکه فقط دو تا آدم نسبت به هم یه سری وابستگی هایی پیدا میکنن که این فکرو درشون ایجاد میکنه که نسبت به هم شناخت پیدا کردیم اما وقتی میرن زیر یه سقف تازه متوجه تفاوت ها و اختلافاتشون میشن، برای شناخت پیدا کردن عقل، منطق و احساسات در کنار هم باید قرار بگیرن:rose:

شيوه سنتي بهترين شيوه هاست.

farane
۱۳۹۰/۰۳/۰۱, ۱۴:۴۱
شيوه سنتي بهترين شيوه هاست.
البته نه همه ی سنتها !

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۰۲, ۰۷:۳۹
البته نه همه ی سنتها !
كدامش ايراد دارد؟

farane
۱۳۹۰/۰۳/۰۲, ۱۵:۵۶
كدامش ايراد دارد؟
مثلا روز خواستگاری که به دختر میگن بیرون نیاد ...، در صورتی که اصلا قرار نیست موافقتی انجام بگیره چون روز اول فقط شناختنه و بس

zeiinab
۱۳۹۰/۰۳/۰۲, ۲۲:۳۱
مثلا روز خواستگاری که به دختر میگن بیرون نیاد ...، در صورتی که اصلا قرار نیست موافقتی انجام بگیره چون روز اول فقط شناختنه و بس
آخه میگن اگه حرف بزنی یعنی 90درصد قضیه درسته
بعد اینکه اگه حرف بزنی تو همون مرحله خواستگاری میگن دیگه راه برگشتی نیست
...میگن چه معنی داره با پسره غریبه حرف زد..یعنی از لحاظ عرفی میگن مشکل داره

من خودم در حال حاظر مشکلم اینه که اگه حرف بزنم یعنی تقریبا راضی هستی در حالی که فقط بحث شناخته/////////
اگه راه حلی پیدا کردین به منم بگین ممنون میشم:Rose::Rose::Rose:

"Aye"
۱۳۹۰/۰۳/۰۳, ۰۸:۲۶
آخ آخ، زینب
اینجا هم همینطوره تقریبا ،
من با یه خواستگاری صحبت کردم فقط یه جلسه اونم حدود نیم ساعت و بعد متوجه شدم که تفاهم اخلاقی و اعتقادی نداریم ، وقتی جواب رد دادیم با تعجب تمام دیدم میگن : شما که جوابتون منفی بود چرا ما رو کشوندین خونتون و این حرفا...
از اون به بعد خیلی میترسم. چرا بعضیا تفکراتشون رشد نمیکنه؟؟

farane
۱۳۹۰/۰۳/۰۳, ۱۷:۴۴

من خودم در حال حاظر مشکلم اینه که اگه حرف بزنم یعنی تقریبا راضی هستی در حالی که فقط بحث شناخته/////////
اگه راه حلی پیدا کردین به منم بگین ممنون میشم:rose::rose::rose:
متاسفانه این طرز تفکر کاملا اشتباه هستش
باید تفکرات عوض بشه(تفکرات اشتباه )

nohooji
۱۳۹۰/۰۳/۰۳, ۱۹:۴۱
سلام نظرات همه خوب و درست به نظر بنده1 - هر نوع رابطه با جنس مخالف پیامد منفی داره یعنی ممکنه هر دو طرف به گناه بیفتند ما هیچ حدیث یا ایه ای نداریم که در رابطه با جنس مخالف را تایید کنه اگر کسی میدونه برام بفرسه
2-مجردی پایان راه نیست این برای کسانیه که بتونن خودشونو از فتنهای اخر زمان نگه دارند من که خیلی تلاش کردم نشه منظور اوضاع جامعه امروزه
3- بهترین روش برای ازدواج روشی که از روی فکر و عقلانی باشه به قول پدرم که میگه اول درست انتخاب کن بعد عاشق شو و از بین روشها تقریبا روش سنتی مورد قبولتر است

╫❀نیایش❀╫
۱۳۹۰/۰۳/۰۳, ۱۹:۵۰
با سلام خدمت همه دوستان عزیز و گرامی

خیلی خیلی ممنونم از این که با ما همراه هستید و تشکر از نظراتتون که قطعا ارزنده خواهند بود

دوستان عزیز هدف اصلی این تایپیک این نیست که ببینیم مجردی بهتره یا تاهل
( که قطعا و همان طور که بارها و در تایپیکهای مختلف
بررسی شده و بحث, تاهل افضل تر است )

بلکه هدف این است که به این بپردازیم که حالا ممکنه شخصی به هر دلیلی

موفق به ازدواج نشده حالا

و یا نه می تونه با شناخت تواناییهای خود راه تعالی را در پیش بگیره و برسه به آنچه باید برسه
و
به قول جناب مقاومت :
توکل و توسل تا رسیدن به تاهل

منتظر نظرات ارزنده شما دوستان عزیز هستیم
و ان شاالله بتوانیم با همراهی شما گرامیان کمکی کرده باشیم به افرادی که دوره ی مجردیشان کمی طولانی شده و دچار مشکلاتی شده اند

یا علی

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۰۸, ۱۳:۰۲
:moshtagh:

ولي بد معضلي است.
تاخير در ازدواج موجب افسردگي و خمودي مجردها ميشود.
راه حل هم بشكل اساسي نداشته است.
امري است كه جايگزين ندارد.

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۰۹, ۱۲:۵۷
سلام نظرات همه خوب و درست به نظر بنده1 - هر نوع رابطه با جنس مخالف پیامد منفی داره یعنی ممکنه هر دو طرف به گناه بیفتند ما هیچ حدیث یا ایه ای نداریم که در رابطه با جنس مخالف را تایید کنه اگر کسی میدونه برام بفرسه
2-مجردی پایان راه نیست این برای کسانیه که بتونن خودشونو از فتنهای اخر زمان نگه دارند من که خیلی تلاش کردم نشه منظور اوضاع جامعه امروزه
3- بهترین روش برای ازدواج روشی که از روی فکر و عقلانی باشه به قول پدرم که میگه اول درست انتخاب کن بعد عاشق شو و از بین روشها تقریبا روش سنتی مورد قبولتر است

كاملا درسته
موفق باشيد.

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۱۳:۱۳
:salavat10:

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۱۹:۲۳
یالطیف
با سلام وادب

به نظر می رسه ، ازدواج وقت داره ! یا بهتره بگم ، بهترین وقت و بدترین وقت و یه حد وسطی هم داره .
و همه بر می گرده به این که هدف شخص ، از ازدواج چی باشه ؟
یکی که به سن میانسالی می رسه ، دیگه دنبال یه هم زبان می گرده که تنهایی ش رو با اون پر کنه . اما یه جوان ، اهداف مهم تری رو در کنار داشتن یه مونس ، دنبال می کنه .

اما این که در ایران محدودیت هایی وجود داره ، یعنی چی ؟
یعنی شما شیوه ی سنتی رو نمی پسندید ؟ البته نه اون سنت های خیلی داغون که دختر بیچاره ، تازه پای سفره ی عقد داماد رو می دید و بعد هم راهی خونه ش می شد و هیچ سهمی در انتخاب نداشت!
منظور ، برگزاری مراسم خواستگاری با حضور والدین و بزرگ تر هاست ...
که خوب در این مراسم ، دو طرف با هم به طور خصوصی صحبت می کنند و ممکنه این صحبت ها ، چند جلسه هم طول بکشه .
و به یه شناخت نسبی دست پیدا کنند .

این نکته رو عرض کنم ، اگه تصور می کنید با چند جلسه ، به شناخت لازم نمی رسید تقریبا درسته و حق دارید ، بالاخره ازدواج تا حدی ریسکه و برای همین هم باید کلاً به خدا توکل کرد و تا جایی که می شه ، شناخت لازم رو به دست آورد ( با صحبت ، با تحقیق ، و در صورت مثبت بودن پاسخ طرفین ، عقد موقت برقرار کردن )

و این را هم بدانید که کمی راحت تر صحبت کردن ، در همان جلسات خواستگاری هم امکان پذیره و بدانید اگه کسی اهل مخفی کاری باشه و صداقت نداشته باشه ، در همان شرایطی که فرموید برای راحت صحبت کردن ، برقرار بشه ، باز هم می تونه خود واقعی ش رو نشون نده .
این ها رو بر اساس تجربه هام عرض می کنم ؛ یکی از دوستانم 5 ماه با آقایی ، نامزد بود بعد گفت طرف ، فلان خصلتش رو بعد از 5 ماه نشون داد و همون امر باعث جداییشون شد.

[ توجه کنید که هیچ وقت به شناخت کامل از شخص نمیشه رسید . اصلا خود شما الان خودتون رو کاملا می شناسید؟؟؟ ]

یکی از فواید عقد موقت ، همین برقراری شرایط راحت صحبت کردنه .
باز هم مصداقی عرض کنم : [ البته من دوستانی هم دارم که الحمدلله ازدواج کردند و زندگی خوبی دارند:khandeh: ، یه دو سه تاشون متاسفانه طلاق گرفتند ! ] یکی از دوستانم ، با عقد موقت مخالفت می کرد و هر چه ازش خواستم که یه دوره ی کوتاه یکی دوماهه ، صیغه ی محرمیت بخوانند ، قبول نکرد . خوب بعد از دو ماه آشنایی ( که فقط چندبار همدیگر را دیدند )، مراسم عقد گرفتند و فردای آن روز ، متوجه شد که همسرش، بیماری روانی است ! ... که با توجه به شرایط ، به نظر می رسید اگر محرم بودند ، قبل از این که نام او وارد شناسنامه ش بشه ، به حالات او پی می برد !
بنده ی خدا خیلی هم تلاش کرد که با بیماری او کنار بیاید ولی متاسفانه ،شرایط طوری بود که این امکان فراهم نبود و سرانجام بعد از 8 ماه طلاق گرفت .

اما سومین مطلبی که اشاره فرمودید ، کلیت نداره !
بنده خانواده های زیادی رو می شناسم که اولین و مهم ترین ملاکشون ایمانه ، حتی از پسر نمی پرسند که چه قدر درآمد داری ؟ و این بی انصافیه که شما ، این مساله رو عمومیت می دهید!

همین خانواده ها ، پسرهایی رو به دامادی پذیرفتند که نه خودشان پس اندازی بیش از دو سه میلیون داشتند ؛ نه خانواده هاشون ، وضع مالی خیلی خوبی داشتند ، تا کمک و پشتیبان آن ها باشند ، اما بر اساس همین ایمان و با اعتقاد به این که خداوند روزی دهنده است و

... إن یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله ولله واسع علیم (32/نور)
دخترانشون رو به عقد آن اشخاص درآوردند و الحمدلله به عینه شاهد بودم که چگونه خداوند متعال ، پشتیبانشون بود و چگونه من حیث لایحتسب ، وضع زندگیشون رو سامان داد

و اما درمورد دوستتون ! ایشون بر چه اساسی به خواستگاری اون دختر خانم رفتند؟؟
یا می شناختنشون یا کسی معرفی کرده که قابل اعتماد بوده !

و بالاخره باید یه حداقل هایی رو برای رفتن به خواستگاری دختر خانم ، یا پذیرفتن آقا پسری به خواستگاری ، در نظر گرفت .
منظورم اینه که مثلا در همین مثالی که شما فرمودید ، اگر شخص به مادیات اهمیت نمی ده ، نباید به خواستگاری دختر خانواده ای بره که تا این حد ، این مساله براشون مهمه!

مهریه هم نشانگر مهر مرد به همسرش است ، نه وسیله ی ارزیابی قدر و قیمت دختر!!
و متاسفم برای خانواده هایی که با این مسائل ، هم ارزش دخترانشان را پایین می آورند و هم مانع ازدواج آسان جوانان می شوند .

با پای سعی خود به کجا می توان رسید ؟
این راه را تمام به پای تو آمدیم
فقط و فقط خدا

سلام!!!
هدف ازدواج كاملا مشخصه.براي مرد رسيدن به آرامش وبراي زن رسيدن به يك تكيه گاه مناسب وخوب.!!!!
بهترين شيوخه آشنائي شيوه سنتي است وبا رعايت كامل موازين شرعي واسلامي.
در مورد شناخت بگم در جامعه الان ما همه افراد براي رسيدن به اهداف خودشون چه مادي وچه معنوي به صورتي دروغ مي گويند.يك نگاه اجمالي ومحاسبه خودماني مي بينيم درسته!!!!
دوست بدنده رفته خواستگاري راست وحسيني همه چيز را گفته ولي دختر خانم نگفته ازش مي پرسد دختره طرفه مي رود.دوست ما گفته اين طوري كه نمي شود.اگر شما از خودتون چيزي نگوئيد كه من نمي توانم تحليل و ارزيابي كنم از شخصيت شما مي دونيد جواب دختره چي بوده؟؟؟؟
شما من را اصلا دوست نداريد.وگرنه قبول مي كرديد.(اين چه ربطي داره آخه.چشم بسته بيايد قبول كنه.اونهائي كه تحقيق كردند توش موندند.چه برسد به شما دوسم نداري.حتما پاي يك دختره ديگه وسطه.اين حرفا چيه؟؟؟؟)دوست ما هم برگشته گفته انشاءالله دخترتون خوشبخت بشه.(دختره هنوز عقل كامل نشده.مي خواهد براي حساسترين برهه از زندگيش تصميم بگيره ولي هنوز قوه تعقلش كارنمي كنه.
در مورد اون جملتون كه گفتيد شما كامل خودتون را شناختيد بايد بگويم بله.كامل شناختم با اطمينان كامل!!!
اين كه گفته مي شود خيلي از خانواده ها ملاكشون ايمانه يك در يك ميليون است.مصداقش كامل حاضر است خواستيد برايتان بگويم درس عبرت بشود!!!!(نظرتان چيه)
دوست ما براساس همان ايماني كه شما گفتيد رفتند.!!!!آره برو خانواده باايماني هستند .كم توقع-قانع-مومن-مردم دار-تو محله همه به اسمشون قسم مي خورند.رفتند وديدند خانواده مومن يعني چي؟؟؟
مهريه درسته نشانگر مهر مرد به همسرش است ولي الان وسيله ومعيار فخرفروشي به ديگران است.
دخترها هيچ چيز را تعيين نمي كنند اين پدر ها ومادرها هستند كه تعيين مي كنند.فرزندان هيچ نقشي ندارند.البته در بعضي موارد پسر نظر مي دهد ولي دختر نه!!!!!!!!!!!!!!
جاي بحث زياد داره.

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۱۹:۲۸
این حرف آخرتون واقعا خنده دار بود همون مادر عروس ..........:ghash:
حرفتونو قبول دارم ولی این که حق طلاق با دختر نباشه ولی حق آقا باشه مشکلی نداره؟؟؟؟!!!
سلام!!!تعدادي را مي شناسم كه حق طلاق را به دختر داده اند .با گفتن داستان وبوستان وگل وبته شمع وگل پروانه.گفتند وخنديدن.
بيا ببين بچه مردم را به چه روزي انداختند.بچه مردم دق كرد ومرد.به همين راحتي.
دختره اينقدر گفت طلاق طلاق.پسره مرد.اگر اين را نخري طلاق.خانه مامانمينا نريم طلاق.اين قدر فشار آخر بچه مرد.
باشه هر كسي خواست خودش را بدبخت كنه حق طلاق را بدهد به زنش.
مد جديده اشكالي نداره.:Gig::Gig::Gig::Gig:

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۱۹:۳۴
عرض سلام
کاملا درسته :Rose:

سلام!!!با نظر شما كاملا موافقم.ولي در چند جلسه مشكلي نيست ولي بعضي ها راست نمي گويند خود را رويائي براي طرف مقابل جلوه مي دهند.وهمه چيز را هم نمي گويند بعد كه رفتند سر خونه خودشون از يك عيب طرف مقابل چه مرد وچه زند آگاهي پيدا كردند .اگر اشاره اي هم كنند مي گويند مگر تو نمي دانستي.هميني كه هست مي خواهي بخواه نمي خواهي نخواه.:Gig:

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۱۹:۳۸
کی گفته مجردی پایان راهه؟؟!!!
مجردی تازه اول راهه!!! :))

سلام!!!كاملا موافقم.تازه اول راهه.حالا كو تا ازدواج.اول فكر كن وبعد تصميم بگير.:shadi:

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۱۹:۴۱
سلام!!!خدا به هممون رحم كنه.!!!!
دعا كنيد طرف مقابلتون آدم راستگوئي باشد وهمه چيز را بگويد.البته اگر بگويد

مجیب
۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۲۱:۵۳
ولي بعضي ها راست نمي گويند

عرض سلام
متاسفانه دروغ یه واقعیت تلخه که شاید این روزا به خاطرش حس بی اعتمادی و بدبینی مثل یه ویروس بین همه جونها سرایت کرده، صداقت سرچشمه عاقبت بخیری هر کسی تو زندگیشه :Rose:

tavangar
۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۲۲:۰۱
عرض سلام
متاسفانه دروغ یه واقعیت تلخه که شاید این روزا به خاطرش حس بی اعتمادی و بدبینی مثل یه ویروس بین همه جونها سرایت کرده، صداقت سرچشمه عاقبت بخیری هر کسی تو زندگیشه :Rose:
سلام.تو سايت سيمرغ امروز يه مطلب جالب خوندم.درمورد تشخيص دروغگويي خواستگاران.يكيش اين بود:
اگر در هنگام جوابدهي به سوالات شما؛چشم خواستگارتان مدام به سمت چپ مييگردد قصد راستگويي دارد.واگر به سمت راست ميچرخد يعني در حال ساختن جوابي براي پاسخ به سوال شماست و صادق نيست:Graphic (31)::mohandes:

۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۲۲:۰۶
سلام!!!كاملا موافقم.تازه اول راهه.حالا كو تا ازدواج.اول فكر كن وبعد تصميم بگير.:shadi:
والا! مردی که از مجردیش لذت نبره مرد نیست!:lol:

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۳/۱۰, ۲۲:۰۸
سلام
اعتماد کردن به دیگران سخته
ولی قسمت آدم هر چی باشه آخرش همون میشه.

"Aye"
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۰۷:۴۴
سلام
اعتماد کردن به دیگران سخته
ولی قسمت آدم هر چی باشه آخرش همون میشه.

قسمت تو ازدواج چقد موثره؟ اونم وقتی آخرش خودمون انتخاب میکنیم؟ اگه خوب شد میگیم ٰ شانس و بخت و اقبال بود وقتی بد شد میگیم کارخدارو میبینی؟ اینم قسمت ما بود !!!

قسمت بنظر من دخلی نداره !! همچی خودمونیم و انتخابمون ٰ فقط میشه به خدا توکل کرد !!!

یا صاحب الزمان (عج)
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۰۸:۰۳

:Rose::Rose::Rose:

اینجا هم همینطوره تقریبا ،
من با یه خواستگاری صحبت کردم فقط یه جلسه اونم حدود نیم ساعت و بعد متوجه شدم که تفاهم اخلاقی و اعتقادی نداریم ، وقتی جواب رد دادیم با تعجب تمام دیدم میگن : شما که جوابتون منفی بود چرا ما رو کشوندین خونتون و این حرفا...
از اون به بعد خیلی میترسم. چرا بعضیا تفکراتشون رشد نمیکنه؟؟

ببخشيد پس قبل از همه چيز بايد اين چيزها را از خانواده طرف پرسيد؟؟؟

خدا آخر عاقبت ما را بخير كند .....

الهي آمين :salavat10:

(◕‿◕) ازدواج ترس ندارد! (◕‿◕)
بعد ميان تاپيك مي زنن كه "ازدواج ترس نداره"!!!!

محمد
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۰۸:۰۶
بعد ميان تاپيك مي زنن كه "ازدواج ترس نداره"!!!!
با عرض سلام و ادب
اگر درست و منطقی غقلانی و با مشورت افراد مناسب اقدام کنیم هیچ ترسی نداره.

مجنون
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۱۳:۱۰

چقدر راحت...آدم شوقش میگیره...آدم جو گیر میشه:biggrin:

چقدر سخت!!!!!...حالا از کجا بدونیم طرف راستگو هست یا نه:Motehayer:

فاصله ی بین راحتی و سختی یه پسته!!!!!!:biggrin:

آقا سخته!!!!!
ترسم داره...کجاست بهروز؟؟

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۱۵:۴۱
قسمت تو ازدواج چقد موثره؟ اونم وقتی آخرش خودمون انتخاب میکنیم؟ اگه خوب شد میگیم ٰ شانس و بخت و اقبال بود وقتی بد شد میگیم کارخدارو میبینی؟ اینم قسمت ما بود !!!

قسمت بنظر من دخلی نداره !! همچی خودمونیم و انتخابمون ٰ فقط میشه به خدا توکل کرد !!!

سلام
بله من به قسمت ایمان دارم.
در آخر خودمون انتخاب می کنیم اما نقش قسمت رو هم نمیشه انکار کرد
منظورم اینی که همه می گن و همه مشکلاتشون می ندازن سر قسمت نیست
همیشه آدم باید تلاش کنه و سعی کنه بهترین انتخاب داشته باشه اما بازم میگم قسمت خیلی مهمه

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۱۹:۰۱
عرض سلام
سلام!!!
كسي را مي شناسم كه با راستگوئي رفت جلو.مرد مردانه همه چيز را گفت.دختره فقط نشست نقشه كشيد چطوري بنده خدا را سركيسه كند.الان غمگين غمگين گوشه خونشون گز كرده وهي غصه مي خوره مي گه خدا اگر براي كسي ديگه اي بروم آن شخص راست مي گويد يا نه؟؟؟؟اگر بشنويد شاخ در مي آوريد.:Graphic (61):

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۱۹:۱۴
والا! مردی که از مجردیش لذت نبره مرد نیست!:lol:
.والا اين را باهات هستم حسابي!!!!ولي بايد لذتت حلال حلال باشه وكاملا مورد رضاي خدا.
در غير اين صورت لذت نيست ذلت است:Gig:

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۱۹:۲۰
سلام.تو سايت سيمرغ امروز يه مطلب جالب خوندم.درمورد تشخيص دروغگويي خواستگاران.يكيش اين بود:
اگر در هنگام جوابدهي به سوالات شما؛چشم خواستگارتان مدام به سمت چپ مييگردد قصد راستگويي دارد.واگر به سمت راست ميچرخد يعني در حال ساختن جوابي براي پاسخ به سوال شماست و صادق نيست:Graphic (31)::mohandes:
سلام!!!كسي كه براي مقدس ترين وبهترين پيوندها در روي زمين كه اين قدر از سوي بزرگان دين سفارش شده مي رود بايد بايد بايد كاملا راستگو باشد.ديگه دختر خانم ها اين قدر بايد زرنگ وباهوش باشند كه پسر هر چي گفت ته مطلب را بگيرند.توي مدتي كه در منزل هستند آنقدر مطالعه وديدني ها و واكاوي هاي اجتماعيشان قوي باشد كه كه بتوانند تشخيص بدهند البته با كمال عقلانيت اين پسر راست مي گويد يا دروغ.
يك نكته به خواهران سايت:اگر شخصي برايتان به عنوان خواستگار آمد خواهشمندم خود را سريعا در لباس عروس تصور نكنيد .بابا جان حرف طرف را مزه مزه كنيد.به حرفهاي رمانتيك وعاشقانش توجه نكنيد.گول نخوريد زندگي بالا وپائين زياد داره..چرا اين قدر دخترها رمانتيك ورويائي فكر مي كنند.پس سعي كنيد نهايت دقت وتيزهوشي خود را در مواجهه با اين نظير موضوعات بالا برده وبا تعقل پاسخ دهيد.
مواظب باشيد.:Rose:

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۱۹:۲۵
چقدر راحت...آدم شوقش میگیره...آدم جو گیر میشه:biggrin:

چقدر سخت!!!!!...حالا از کجا بدونیم طرف راستگو هست یا نه:Motehayer:

فاصله ی بین راحتی و سختی یه پسته!!!!!!:biggrin:

آقا سخته!!!!!
ترسم داره...کجاست بهروز؟؟
سلام!!!بهروز را چكارش داري رفته ماموريت.حالا حالا هم برنمي گرده.
از كجا بدوني طرف راست مي گويد يا دروغ.خوب معلومه.از يك خانواده واقعا ديني ومهب همسر انتخاب كنيد.اگر واقعا مسلمان باشند هم راست مي گويند وهم ساده مراسم را برگزار مي كنند وكمر آقا داماد را اول ازدواج نمي شكنند.:Graphic (15):

مجنون
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۲۰:۲۳
سلام!!!بهروز را چكارش داري رفته ماموريت.حالا حالا هم برنمي گرده.
از كجا بدوني طرف راست مي گويد يا دروغ.خوب معلومه.از يك خانواده واقعا ديني ومهب همسر انتخاب كنيد.اگر واقعا مسلمان باشند هم راست مي گويند وهم ساده مراسم را برگزار مي كنند وكمر آقا داماد را اول ازدواج نمي شكنند.:graphic (15):
سلام
هیچی بهروز اگه بود یه لرزه ای از ازدواج به جون آدم مینداخت که دومی نداشته باشه درسته همینجوریش هم ترسناکه

ولی جدی یه نصیحت برادرانه به همه!!!!!

یه تله هایی هست که مومن نباید توش گیر کنه و بعد از اینکه گیر کرد سخت میتونه بیرون بیاد و بعد از اینکه بیرون اومد سخت همون آدم قبلی میشه!!!

خیلی مواظب باشید...ازدواج سخت نیست...آدم ها بچه هستن!!!

یه جمله میگم : خدا رحم کنه!!
باید خودمو برسونم مشهد

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۲۱:۴۵
سلام!!!
كسي را مي شناسم كه با راستگوئي رفت جلو.مرد مردانه همه چيز را گفت.دختره فقط نشست نقشه كشيد چطوري بنده خدا را سركيسه كند.الان غمگين غمگين گوشه خونشون گز كرده وهي غصه مي خوره مي گه خدا اگر براي كسي ديگه اي بروم آن شخص راست مي گويد يا نه؟؟؟؟اگر بشنويد شاخ در مي آوريد.:graphic (61):

سلام

از قدیم گفتن هر کس یک طرفه بره به قاضی راضی هم بر میگرده.

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۲۱:۵۲
سلام!!!كسي كه براي مقدس ترين وبهترين پيوندها در روي زمين كه اين قدر از سوي بزرگان دين سفارش شده مي رود بايد بايد بايد كاملا راستگو باشد.ديگه دختر خانم ها اين قدر بايد زرنگ وباهوش باشند كه پسر هر چي گفت ته مطلب را بگيرند.توي مدتي كه در منزل هستند آنقدر مطالعه وديدني ها و واكاوي هاي اجتماعيشان قوي باشد كه كه بتوانند تشخيص بدهند البته با كمال عقلانيت اين پسر راست مي گويد يا دروغ.
يك نكته به خواهران سايت:اگر شخصي برايتان به عنوان خواستگار آمد خواهشمندم خود را سريعا در لباس عروس تصور نكنيد .بابا جان حرف طرف را مزه مزه كنيد.به حرفهاي رمانتيك وعاشقانش توجه نكنيد.گول نخوريد زندگي بالا وپائين زياد داره..چرا اين قدر دخترها رمانتيك ورويائي فكر مي كنند.پس سعي كنيد نهايت دقت وتيزهوشي خود را در مواجهه با اين نظير موضوعات بالا برده وبا تعقل پاسخ دهيد.
مواظب باشيد.:rose:

چرا شما آقایون فکر می کنید که دخترا نشستن تو خونه تا یه روزی یه آدمی سوار بر اسب سفید از پشت ماه پیداش بشه و اونا رو ببره و به همه خواسته هاشون برسونه؟؟؟؟
چرا فکر می کنید که ازدواج نیاز به زرنگی داره
ازدواج نیاز به صداقت داره
کسی که بخواد به حسابه خوش زرنگ بازی دربیاره بیشتر از همه خودش ضرر می کنه.
این روزا چیزی که نمیشه بهش اعتماد کردن حرف اکثر آقایونه.
لطفا درباره خانمها اینجور کلی نظر ندید.

محمد
۱۳۹۰/۰۳/۱۱, ۲۲:۳۹
با عرض سلام و ادب
دوستان بزرگوار به موضوع تاپیک دقت کنید.
مجردی پایان راه نیست!!!

۱۳۹۰/۰۳/۱۲, ۱۰:۱۸
والا اين را باهات هستم حسابي!!!!ولي بايد لذتت حلال حلال باشه وكاملا مورد رضاي خدا.
در غير اين صورت لذت نيست ذلت است:Gig:
هیچی پس کلا لذت رو بیخیال شو:lol:
شوخی کردم...انشالله که همینطور باشه.

آنی
۱۳۹۰/۰۳/۱۲, ۱۹:۱۴
مجردی تاجی است بر سر انسانهای مجرد که فقط افراد متاهل آن را می بینند
:Moshtagh::Gol:

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۱۶, ۰۷:۴۴
مجردی تاجی است بر سر انسانهای مجرد که فقط افراد متاهل آن را می بینند

:Moshtagh::Gol:

كدام تاج؟

آنی
۱۳۹۰/۰۳/۱۶, ۱۱:۱۶
كدام تاج؟

با یه حساب دو دو تا چهار تا و کمی تامل می تونید اون تاج رو ببینید
بیشتر دقت کنید

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۱۶, ۱۲:۰۲
چرا شما آقایون فکر می کنید که دخترا نشستن تو خونه تا یه روزی یه آدمی سوار بر اسب سفید از پشت ماه پیداش بشه و اونا رو ببره و به همه خواسته هاشون برسونه؟؟؟؟

گاهي تصورات غلط در مورد اين مقوله وجود دارد.
اساسا صداقت محور بايد باشد و لا غير.

meshkini1390
۱۳۹۰/۰۳/۱۶, ۱۳:۰۹
گاهي تصورات غلط در مورد اين مقوله وجود دارد.
اساسا صداقت محور بايد باشد و لا غير.

خدايا همه جوانان پاك ما را عاقبت بخير بفرما.
آمين

ابدیت
۱۳۹۰/۰۳/۱۶, ۱۳:۵۴
دوران کودکی و نوجوانی رو سپری کردیم و رسیدیم به دوران جوانی که اکثر جوانها مجرد هستند ... اگر مجردی پایان راه بود این همه جمعیت جوان کارشان به آخر رسیده؟؟؟
چرا اینقدر سخت میگیریم؟ دوستان و اشناهامون ازدواج می کنند ولی بعد از مدتی تو گوش مجردها میخونند که مبادا خودتان را بدبخت کنید ... میدانید چرا این حرف را میزنند؟
راهشان را اشتباه رفتند و به جای جبران این اشتباه به گزافه گویی روی آوردند.
وقتی که در دوران مجردی راهی را بریم که هم خدا راضی باشد و هم بنده خدا , نه تنها زندگی به انتها نرسیده بلکه خالق متعال هم راضی هست

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۱۶, ۱۴:۰۹
دوران کودکی و نوجوانی رو سپری کردیم و رسیدیم به دوران جوانی که اکثر جوانها مجرد هستند ... اگر مجردی پایان راه بود این همه جمعیت جوان کارشان به آخر رسیده؟؟؟
چرا اینقدر سخت میگیریم؟ دوستان و اشناهامون ازدواج می کنند ولی بعد از مدتی تو گوش مجردها میخونند که مبادا خودتان را بدبخت کنید ... میدانید چرا این حرف را میزنند؟
وقتی که در دوران مجردی راهی را بریم که هم خدا راضی باشد و هم بنده خدا , نه تنها زندگی به انتها نرسیده بلکه خالق متعال هم راضی هست

نبايد گول حرف اونا را خورد
اگر بد بود چرا خودشون تن به ازدواج دادند.

آنی
۱۳۹۰/۰۳/۱۶, ۱۶:۳۹

واقعا همینه آفرین درود بر شما:salavat10::salavat10::salavat10:

"Aye"
۱۳۹۰/۰۳/۱۶, ۱۸:۳۲
سلام
بله من به قسمت ایمان دارم.
در آخر خودمون انتخاب می کنیم اما نقش قسمت رو هم نمیشه انکار کرد
منظورم اینی که همه می گن و همه مشکلاتشون می ندازن سر قسمت نیست
همیشه آدم باید تلاش کنه و سعی کنه بهترین انتخاب داشته باشه اما بازم میگم قسمت خیلی مهمه

نظر شما محترم ،
اما من همچنان فكر ميكنم قسمت با انتخابي كه خودمون داريم زمين تا اسمون فرق داره و قسمت چيز ديگه ايه كه دست خودمون نيس، مث بيماري مرگ و...
اينا رو ميتونم قبول كنم كه بگن قسمت اما امر مهمي مث ازدواج نه !!
اگه خداي نكرده ازدواج موفقي نداشته باشم
يني خدا قسمتم كرده من ازدواج بدي داشته باشم و شكست بخورم؟؟؟
خداي مهربوني كه من ميشناسم ، هيچ وقت بده بنده شو نميخواد !!
پس قسمت وقتي پاي انتخاب بشر باشه كنار ميره

╫❀نیایش❀╫
۱۳۹۰/۰۳/۱۶, ۱۹:۵۲
:Rose:با سلام خدمت همگی :Rose:
گر چه از موضوع اصلی دور شدیم ولی حالا که بحث قسمت و نصیب مطرح شده مطلبی را براتون می گذارم که کاملا این بحث برای همه روشن بشود

http://www.sheekh-3arb.info/islam/Library/img/3ater/div110.files/image066.gif

شكي نيست كه چيزي در جهان بدون اراده و خواست الهي تحقق نمي‌پذيرد. تمامي كارهاي بشر و از جمله ازدواج يكي از رويدادهايي است كه از حوزه اراده الهي بيرون نيست، اما معناي اين سخن ناديده گرفتن اراده و نقش انسان و سلب اختيار از او نمي‌باشد.

اراده خداوند در مورد افعال انسان، صدور آن به اختيار و انتخاب است به عبارتي خداوند اراده كرده كه كارهاي انسان از روي اختيار و انتخاب انجام پذيرد. انسان به حكم اين كه ذاتاً موجودي مختار و آزاد است، در تصميم‌گيري هيچ نوع فشاري از برون يا درون بر او وارد نمي‌شود.

و به فرموده شهيد مطهري: «همان طوري كه هيچ حادثه طبيعي بدون علت طبيعي رخ نمي‌دهد، افعال اختياري انسان‌ها نيز بدون اراده و اختيار انسان رخ نمي‌دهد، قانون خدا در مورد انسان اين است كه آدمي داراي اراده و قدرت و اختيار باشد و كارهاي نيك يا بد را خود انتخاب كند، اختيار و انتخاب مقوم وجودي انسان است، انسان غير مختار محال است، يعني اين كه فرض شده انسان است و غيرمختار، فقط فرض است نه حقيقت».[1] (http://www.andisheqom.com/Files/shobahat.php?level=4&urlId=113&id=150#_ftn1)

قسمت در ازدواج:

بنابراين آن چه در بين مردم معروف است كه در ازدواج قسمت و تقدير دخالت دارد و قبلاً همه چيز معلوم و مشخص شده است، يا مثلاً مي‌گويند: فلان دختر «قسمت» فلان پسر است و آن پسر قسمت اين دختر نيست و يا اگر قسمت باشد خودش درست مي‌شود و ديگر لازم نيست ما كاري بكنيم و اگر قسمت نباشد، ما هر كاري هم بكنيم فايده‌اي ندارد، و سخناني از اين قبيل، صحيح نيست و هيچ ريشه ديني و عقلي ندارد.

همان طور كه به روشني، اختيار و انتخاب را در خريد و فروش، انتخاب شغل و تعيين رشته تحصيلي مي‌بينيم در ازدواج نيز كه موضوع مهم و سرنوشت سازي است، اين اراده و اختيار رامشاهده مي‌كنيم، علاوه بر حكم عقل و منطق و شهادت و وجدان، رواياتي كه در آن معيارهاي انتخاب همسر ذكر شده دليل محكمي بر دخالت انسان در سرنوشت خويش است.[2] (http://www.andisheqom.com/Files/shobahat.php?level=4&urlId=113&id=150#_ftn2)

پيشوايان دين به ما توصيه كرده‌اند كه در انتخاب همسر نهايت دقت را مبذول كنيم و چشم بسته ازدواج نكنيم، چرا كه ازدواج يك موضوع حياتي است و براي هر كس به طور طبيعي در طول زندگي‌اش فقط يك بار اين فرصت پيش مي‌آيد. حياتي بودن امر ازدواج از اين نظر است كه دختر و پسر مي‌خواهند براي خود شريكي در زندگي انتخاب كنند، شريكي كه تا پايان عمر با او خواهد بود، شريكي كه بايد فرزنداو را تربيت كند و در صورت خوب بودن براي او آبرو خواهد بود و در صورت بد بودن، ابروي او، فاميل و خانواده‌اش را به خطر مي‌اندازد.

چنان كه امام صادق ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايد: «بنگر شخصيت خود را كجا قرار مي‌دهي و چه كسي را در مالت شريك مي‌كني و از دين و رازت آگاه مي‌سازي؟ و درجايي ديگر مي‌فرمايد: زن مانند گردن بند است، بنگر چه گردن بندي براي خود مي‌گيري.»

بر اين اساس، پسر و دختر جوان، نه اين كه نبايد دست روي دست گذاشته و به اميد بخت و شانس و قسمت بنشينند، بلكه چه پسر و چه دختر بايد براي اين تصميم سرنوشت ساز خود را آماده نموده و با كمال دقت و خردورزي و با كمك تجارب خانواده، راهنمايي مشاوران دلسوز و كاردان، فرد مورد نظر را انتخاب كنند. چرا كه منشأ و سرچشمه بسياري از گرفتاري‌ها و بدبختي‌هاي انسان غفلت و بي‌تفاوتي است.

غفلت، در تمام امور، خسارت‌بار است و در مسأله انتخاب همسر، خسارت‌بارتر. ممكن است يك لحظه غفلت و يا انتخاب غيرصحيح، يك عمر پشيماني و حسرت را به دنبال داشته باشد. افراد زيادي را مي‌بينيم كه علت ناكامي‌هاي خود از زندگي زناشويي را يك لحظه غفلت در انتخاب همسر مي‌دانند.

به همين دليل پيشوايان معصوم ـ عليهم السّلام ـ ملاك و معيارهايي را هم در انتخاب همسر ارائه نموده‌اند تا دختر و پسر يا زن و شوهري كه قصد ازدواج دارند با استفاده از آن بتوانند يك عمر با سعادت و آرامش در كنار هم زندگي كنند كه در برخي روايات بر دو عنصر دين و اخلاق در انتخاب همسر بسيار تأكيد شده است كه در اين جا تنها به ذكر يك روايت اكتفا مي‌كنيم.[3] (http://www.andisheqom.com/Files/shobahat.php?level=4&urlId=113&id=150#_ftn3)

شخصي به نام حسين بن بشّار باسطي نامه‌اي خدمت امام رضا ـ عليه السّلام ـ مي‌نويسد و درباره خواستگاري كه براي دخترش آمده است كسب تكليف مي‌كند و مي‌گويد: «فردي از خويشاوندانم به خواستگاري دخترم آمده در حاليكه بداخلاق است، وظيفه من چيست؟ حضرت در پاسخ فرمودند: اگر بداخلاق است دخترت را به او نده.[4] (http://www.andisheqom.com/Files/shobahat.php?level=4&urlId=113&id=150#_ftn4)

در اين روايت، حضرت نفرمود: ازدواج قسمت است، دخترت را به ازدواج شخص مذكور درآور، بلكه به صراحت از اين ازدواج منع فرمودند. انسان در امر ازدواج و انتخاب همسر بايد شناخت كافي پيدا كند. اگر معيارهاي ديني و فرهنگي طرف مقابل مناسب و از نظر خانوادگي اصيل و نجيب باشد، مي‌تواند با او ازدواج كند.

بنابراين خواهر گرامي آن چه كه گفته مي‌شود از قبيل بخت فلان كس را بسته‌اند يا بخت بسته فلان دختر خانم يا آقا پسر بايد طلسم گشايي كرد، همان گونه كه گذشت سخنان موهوم و نادرستي است، ‌اين سخنان را كساني مطرح مي‌كنند كه مي‌خواهند از اين طريق سودجويي كرده و درآمدي به دست آورند به همين دليل چنين سخناني را مطرح و در بين مردم شايع مي‌كنند تا اين كه مردم هم باور كرده و براي رفع حوائج خود از قبيل، دعاي محبت، پسر زاييدن، شوهر كردن دختر، زبان بندي، دزديابي و... به چنين افراد دعانويس و يا فالگيرهاي دروغين كه هيچ گونه اطلاعات علمي ندارند مراجعه نموده و اهم مطالب خود را از آنان بخواهند.

اگر در مورد چنين افرادي كه بخت را بسته يا باز مي‌كنند به خوبي تحقيق كنيد خواهيد يافت كه آنها نه توان علمي خاصي دارند و نه رياضت‌هاي شرعي خاصي در اين راه كشيده‌اند تا قدرتي به دست آورده باشند بلكه در اثر بيكاري، بازنشستگي و... مغازه‌هايي به عنوان طالع بيني، طلسم گشايي، آينه بيني باز كرده و به اين امور مي‌پردازند تا از اين طريق بتوانند از مردم استفاده نموده و كسب درآمدي كنند و يا به شهرتي برسند، بنابراين بسياري از كساني كه به اصطلاح بخت آنها بسته شده است اين طبيعي است چون دختر خانمي كه به خاطر ايده و خواسته‌هاي آرماني، براي خود در نظر گرفته است و هر خواستگاري را با بهانه‌هاي غيرموجّه ردّ نموده است، يا زيبايي و جذابيت ظاهري ندارد و يا خانواده دختر مشكلات رفتاري و اخلاقي خاصي دارند و در نتيجه خواستگار به در خانه آنان نمي‌آيد، اين جاست كه يكي مي‌گويد بخت او بسته شده است و ديگري مي‌گويد بايد طالع گشايي شود و سخناني از اين قبيل كه موجب شك و ترديد او گرديده و در نتيجه به او تلقين مي‌شود كه اين سخنان صحت دارد. بنابراين چنين سخناني حداقل اثر رواني خود را خواهند گذاشت كه بهترين راه در چنين مواقعي اعتماد و توكل به خداوند متعال، ‌و انجام وظايف شرعي، اخلاقي و اجتماعي است.

چرا كه آينده هر انساني از يك سو، در گرو علم و عمل اوست. چنان كه قرآن مجيد مي‌فرمايد: «كلّ امريٍ بما كسَبَ رهينٌ؛ هر كس در گرو اعمال خويش است. و در جاي ديگر مي‌فرمايد: «و ان ليسَ للاِنسانِ الّا ما سعي؛ و اين كه براي انسان بهره‌اي جز سعي و كوشش او نيست». و از سوي ديگر در گرو توكّل و اعتماد به قدرت بي‌كران خداوند است.

http://www.sheekh-3arb.info/islam/Library/img/3ater/div110.files/image066.gif

[1] (http://www.andisheqom.com/Files/shobahat.php?level=4&urlId=113&id=150#_ftnref1) . مرتضي مطهري، عدل الهي، چ سوم، تهران، صدرا، 1367، ص 134 ـ 135.
[2] (http://www.andisheqom.com/Files/shobahat.php?level=4&urlId=113&id=150#_ftnref2) . مجله معارف اسلامي، شماره 48، خرداد و تير 1380، محمد سبحاني، ص 113.
[3] (http://www.andisheqom.com/Files/shobahat.php?level=4&urlId=113&id=150#_ftnref3) . جهت آشنايي بيشتر ر.ك: علي اكبر مظاهري، جوانان و انتخاب همسر، چ سيزدهم، انتشارات پارسايان، قم، 1380.
[4] (http://www.andisheqom.com/Files/shobahat.php?level=4&urlId=113&id=150#_ftnref4) . مجلسي، محمد باقر، بحار الانوار، ج 100، ص 235.

منبع:اندیشه قم

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۱۷, ۰۹:۴۹
:Rose:

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۰۷:۳۳
سلام

از قدیم گفتن هر کس یک طرفه بره به قاضی راضی هم بر میگرده.
سلام!!!
نه اين بار اين دوست ما دو طرفه رفته به قاضي.تمام وانب را سنجيد.بعد كه دوباره با من صحبت كرد يك چيزهائي گفت شاخ درآوردم.البته قبلا شاخ درآورده بودم ولي ايندفعه كاملا درآمد.مي گفت ذخاره تمام حرفهاي زده را زد زيرش.گفت من اينها را نگفتم.مهريه را.طلا-خونه-ماشين.وا!!!!!
به حق چيزهاي نديده ونشنيده.:shadi:

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۰۷:۴۰
سلام!!!
واقعا شما اينطور فكر نمي كنيد.كساني كه مي گفتند خواسته اي ندارند .درخواستهائي را مطرح مي كنندكه پسرهاي بالا بالائي ها هم توش مي مونند.طرف رفته بود خواستگاري از عروس خانوم پرسيد خواستتون از من چيه؟نه گذاشت نه برداشت گفت به غير از ان چيزهائي كه همه مي دونند سالي دو سه بار بريم خارج.اوه زكي.مرداي الان يكم بايد حساب زندگي را بكنند نه رويا پردازي.
ازدواج نياز به زرنگي داره چون ممكنه طرف مقابل شما را ساده لوح وبي فكر قلمداد كنه وهرچي بخواهد از شما قبول كنيد.پسرهاي الانم ماشاءالله خيلي حول تشريف دارند.
ما صادق بوديم وديديم چه شد!!!!!!!!!!
به كدام حرف آقايان نمي شود اعتماد كرد.؟؟؟؟دوست دارم بشنوم!!!برام جالبه:Gig::Rose:

ابدیت
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۶:۲۷
سلام!!!
واقعا شما اينطور فكر نمي كنيد.كساني كه مي گفتند خواسته اي ندارند .درخواستهائي را مطرح مي كنندكه پسرهاي بالا بالائي ها هم توش مي مونند.طرف رفته بود خواستگاري از عروس خانوم پرسيد خواستتون از من چيه؟نه گذاشت نه برداشت گفت به غير از ان چيزهائي كه همه مي دونند سالي دو سه بار بريم خارج.اوه زكي.مرداي الان يكم بايد حساب زندگي را بكنند نه رويا پردازي.
ازدواج نياز به زرنگي داره چون ممكنه طرف مقابل شما را ساده لوح وبي فكر قلمداد كنه وهرچي بخواهد از شما قبول كنيد.پسرهاي الانم ماشاءالله خيلي حول تشريف دارند.
به كدام حرف آقايان نمي شود اعتماد كرد.؟؟؟؟دوست دارم بشنوم!!!برام جالبه:gig::rose:
اول عذر میخام اگر متن زیر ربطی به موضوع تایپیک نداشت

اگر قرار به مثال آوردن است که زندگی صدها دختر بدبخت را میتونم اینجا بیارم. وقتی که دو نفر با هم ازدواج میکنند با مهریه خیلی سنگین. و وقتی که این دو نفر بخواهند از هم طلاق بگیرند همه میگن بدبخت پسر، چطور مهریه را بده و در مقابل میگن عجب دختر چش سفیدی هست که مهریه میخاد کسی به این کار نداره که دختری که ازدواج کنه و طلاق بگیره اکثرا دید خوبی نسبت بهش ندارند.
اگر قراره با انصاف مسئله ای بررسی بشه اینو هم در نظر بگیرید که جایگاه زن مطلقه در جامعه صدبرابر بدتر از مردی هست که زنش را طلاق می دهد.

مجنون
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۶:۳۲
درسته

مجنون
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۶:۴۲
سلام!!!
به كدام حرف آقايان نمي شود اعتماد كرد.؟؟؟؟دوست دارم بشنوم!!!برام جالبه:Gig::Rose:

سلام

هر جورشو داریم دیگه...
منم دخترانی که دیدم بیشتر قبل از ازدواج احساسی برخورد میکنن و اگر پسری یه خرده مهارت گفتاریش (عامیانه شو نمیگم) خوب باشه کار تمومه البته بعدش به مشکلات زیادی برخورد میکنن

پسرهایی دیدم که چیزی حالیشون نیست از زندگی
و در مقابل پسر هایی دیدم که 2 برابر سنشون تجربه و عقل دارن (خودمو نمیگم هاااا:biggrin:)

با چند مثال نمیشه قضاوت کرد

بگم به کدوم حرف آقایون نمیشه اعتماد کرد؟؟؟؟؟
اولا...آقایون نه بعضی از آقایون!!!!! (جمع بستن نداریم چه آقا چه خانم)

به رفتاری که از خودشون نشون میدن!!!! قبل از ازدواج پسر سر به زیر خجالتی متین با ادب کلا یه gentelman به تمام معنا...
بعد از ازدواج به قول بهروز عادت های بد میزنه بیرون...مثل مثلا تنبلی در مقابل وظایف
.................................................. .....................

این روزها بعضی از آقایون حرف میزنن و بیشتر رفتار بروز میدن که فرّار هست یعنی بعد از ازدواج مثل الکل میپره و در مقابل هم همین آقایون گرفتار چیزهایی میشن که پایداری کمی داره مثل زیبایی دختر یا وضعیت مالی خانواده دختر

خدا رحم کنه...سخته

seyed133
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۸:۱۷
به نام خدا

من نمی دونم کی گفته مجردی پایان راهه!!
مجردی اول و اخر راه :salavat10:
ایام؛ ایام شادی شیعه است
تقدیم به همه دوستان مجردم

خوشا به حالت که غمی نداری!

مسیر پر پیچ و خمی نداری!

خوشا به حالت که مجردی تو

قاطی ازواج نیامدی تو!

بچه نداری که بگیره حالت

چه راحتِ تخت و خوبه خیالت

بچه ها امروز مصیبت شدن!

ننر شدن لوس و بد عادت شدن!

هزینشون بد جوری رفته بالا

پول، علف خرسه برای اونها!

هلاک اجناس ِمدل جدیدن

همیشه توی مرکز خریدن!

میدن دو تا چک پولو خیلی آسون

بابت یک لباس تنگ وچسبون

میگیرن از تو دائما تراول

تا که بسازن یه تریپ خوشگل

یا کافی شاپن یا کلاس کنکور

اونم برای ژست و فیس و فیگور

بچه نگو ایینه دق شدن!

بلا شدن پررو سر تق شدن!

تیپشونم خوشگل و خیلی نازه!

همیشه تو بوتیکن و مغازه!

فشن شدن! هزینشون زیاده!

فقط شدن توقع و افاده!

با بروبچ میرن تو کار سبقت!

زندگی شون همش شده رقابت!

میخوان که تیپشون عروسک باشه!

گوشی اونها تو محل تک باشه!

هدر میدن نصف حقوق مارا

تا که بشن شبیه .....(اونها)

تا که بگی خالیه جیب ماها

میگن چرا دنیا آوردی مارا؟

ندارم اصلا سرشون نمیشه!

سیری چیه اخلاقشون همیشه!

بگی ندارم میزنی ضد حال

چک پولو رو کن تا بشی ایده آل

نظر نشه بد جوری با کلاسن

اند پیامک زدن و تماسن

قبض موبایلشون پدر در آره

دخل حقوق آدمو میاره!

خلاصه خیلی سخته بچه داری!

علی الخصوص با حقوق اداری!

خوشا به حالت که هنوز عاقلی!

مجرد و راحت و بی مشکلی!

شاد و سربلند باشید
یا علی

مجنون
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۸:۲۰
سلام سید جان

آقا جان این شعر به نظر من مناسب تاپیک : ((بچه پایان راه هست !!!)) هست اگر چنین تاپیکی باشه:biggrin:

ولی خیلی خوب بود:biggrin:

یاد شعر حسنی افتادم؟...یادته؟ واه واه واه

مجنون
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۸:۲۳
این حرف ها رو هم میزنی ما میترسیم هاااا
بعدا مجرد مردیم نگی نگفتی
نه به این نه به شعر حسنی!!!!!!!!
قهرمممممممم:geryeh:

سلمان فارسی
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۸:۲۸
اول عذر میخام اگر متن زیر ربطی به موضوع تایپیک نداشت

اگر قرار به مثال آوردن است که زندگی صدها دختر بدبخت را میتونم اینجا بیارم. وقتی که دو نفر با هم ازدواج میکنند با مهریه خیلی سنگین. و وقتی که این دو نفر بخواهند از هم طلاق بگیرند همه میگن بدبخت پسر، چطور مهریه را بده و در مقابل میگن عجب دختر چش سفیدی هست که مهریه میخاد کسی به این کار نداره که دختری که ازدواج کنه و طلاق بگیره اکثرا دید خوبی نسبت بهش ندارند.
اگر قراره با انصاف مسئله ای بررسی بشه اینو هم در نظر بگیرید که جایگاه زن مطلقه در جامعه صدبرابر بدتر از مردی هست که زنش را طلاق می دهد.
سلام!!!بله حرف شما متين است ولي چرا بايد كاري انجام شود كه دختر مطلقه بشود.مشكل اصلي كجاست؟؟؟:Gig:مشكل از پسر است يا دختر يا هردو.اگر عقلاني حساب كنيم.چشم تو هم چشمي را كدام جنس بيشتر انجام مي دهد؟!!!!:Gig::Gig::Gig::Gig:

seyed133
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۱۸:۴۲
این حرف ها رو هم میزنی ما میترسیم هاااا بعدا مجرد مردیم نگی نگفتی نه به این نه به شعر حسنی!!!!!!!! قهرمممممممم

واه واه واه چه حرفا
حرف از حسنی نزن اینجا! سرت به تنت زیادی کرده :khande:
سید جان در حال زندگی کن نه اینده نه گذشته
یا علی

ابدیت
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۲۰:۴۷
سلام!!!بله حرف شما متين است ولي چرا بايد كاري انجام شود كه دختر مطلقه بشود.مشكل اصلي كجاست؟؟؟:gig:مشكل از پسر است يا دختر يا هردو.اگر عقلاني حساب كنيم.چشم تو هم چشمي را كدام جنس بيشتر انجام مي دهد؟!!!!:gig::gig::gig::gig:

نظر در مورد مهریه:
چشم هم چشمی که خیلی بیداد میکنه مخصوصا بین خانمها. . . واقعیتی هست که متاسفانه در جامعه اسلامی رواج شده است حتی بین خانمهای مذهبی هم دیده میشه. ولی:
با توجه به اتفاقاتی که دور و برمون میفته با صراحت میگم که تقصیر خانواده ها هست. خانواده دختر مقدار مهریه را تعیین میکنند و خانواده پسر هم قبول میکنند. همین یک ماه پیش بهترین دوستم ازدواج کرد هر دو با هم گفتند چهارده سکه کافیه ... ولی خانواده دوستم گفتند یا هفتصد سکه یا دختر نمیدیم.... نظر دختر و پسر هم مهم نبود

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۲۱:۵۳
:rose:با سلام خدمت همگی :rose:

بنابراين آن چه در بين مردم معروف است كه در ازدواج قسمت و تقدير دخالت دارد و قبلاً همه چيز معلوم و مشخص شده است، يا مثلاً مي‌گويند: فلان دختر «قسمت» فلان پسر است و آن پسر قسمت اين دختر نيست و يا اگر قسمت باشد خودش درست مي‌شود و ديگر لازم نيست ما كاري بكنيم و اگر قسمت نباشد، ما هر كاري هم بكنيم فايده‌اي ندارد، و سخناني از اين قبيل، صحيح نيست و هيچ ريشه ديني و عقلي ندارد.

منبع:اندیشه قم

سلام
منظور من از قسمت اصلا این نیست که اراده و اختیار انسان نادیده گرفته بشه اصلا
در کنار تمامی این جوانب باز هم یه سری مسائل هست که باید توکل به خدا کرد
یه نفر چه قدر میشه با همه معیارهای خودمون بشناسیم
براتون پیش نیومده که کاری بکنید که خودتون از کار خودتون تعجب کنید
انسان موجودی نیست که به این راحتی بشه کاملا شناختش
من هنوزم به قسمت اعتقاد دارم اما نه اون جوری که همه فکر می کنن
و اشتباهاتشون می ندازن تقصیر قسمت

khaleghifar78
۱۳۹۰/۰۳/۲۰, ۲۲:۳۱
سلام!!!
به كدام حرف آقايان نمي شود اعتماد كرد.؟؟؟؟دوست دارم بشنوم!!!برام جالبه:gig::rose:

حالا این بحث من فقط مختص آقایون نیست هم خانم هم آقا
صادق بودن انسان ربطی به زن و مرد بودنش نداره
من هنوزم زرنگی در ازدواج قبول ندارم
خیلی ها هستن اعتقادات خودشون و باورهاشون میگذارن کنار تا به فرد مورد علاقشون برسن فکر می کنن حالا خیلی زرنگی به خرج دادن چون تونستن به طرف برسن
بعدا که تو زندگی پیش میرن میبینن اون چیزی که می خواستن نیست
حالا کی ضرر کرده
کسی که زرنگی می کنه اولین نفر سر خودشو کلاه میذاره تا دیگران
البته دیگران هم درگیر اشتباهات فرد میشن
به نظر من آدم باید همیشه خودش باشه زرنگی نمی خواد
آدم اگه خودش باشه هیچ عذاب وجدانی بابت حرفی که زده نداره آرامش داره
اینکه تو بحث ازدواج می گم به قسمت اعتقاد دارم یعنی هر کسی باید درباره گزینه هایی که داره خوب فکر کنه عاقلانه تصمیم بگیره حالا شد شد نشد هم که دیگه ...........
من میگم قسمت اینجوری معنی کنید که اگه تا الان شرایطش براتون جور نشده زندگی رو برای خودتون سخت نکنید
فکر نکنید حالا اونایی که ازدواج کردن الان چه قدر خوش به حالشونه
همیشه از همین چیزی که در لحظه دارید لذت ببرید فکر گذشته و آینده رو نکنید
درباره حرف آقایون باید بگم مردای الان رو شما با مردای 40-50 سال پیش مقایسه کنید
زیاد نمیشه روی حرف همه حساب کرد.
البته هستن کسایی قابل اعتمادن

عشق علی
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۱۰:۵۴
به نام خدا
سلام به همه عزیزان
راستش من تازه ازدواج کردم و الان هم 30 سالمه یعنی بیشتر از 10 سال عمرمو به صورت مجردی زندگی کردم و خداروشکر تجربه هردوتاشو دارم راستش واقعیت اینه که وقتی بر میگردم و یه نگاه به آیات قران درباره ازدواج میکنم و میبینم که تو کتاب نور اومده که خداوند در پس ازدواج آرامش قرار داده واقعا می بینم که همینطوره و حقیقتا انسان به آرامش میرسه البته منظورم از آرامش نداشتن مشکلات مالی و نداشتن دغدغه فکری نیست که بخدا میدونم همه مون مشکل داریم این آرامش از یه جنس دیگست چیزی که در اوج داشتن گرفتاری و فشار روحی و نداری و مشکلات مالی آرومت می کنه و امیدتو و انگیزتو واسه تلاش برای رفاه خانوادت عجیب بالا می بره. اینم بگم روزی که من رفتم خواستگاری هیچی نداشتم طوری شد که حتی میخواستم منصرف شم باور کنید تا حالا نفهمیدم خدا خودش چطوری همه چیز رو انداخت رو غلتک و من الان متاهلم. فقط به همه دوستان میگم به وعده خدا ذره ایی شک نکنید و توکل کنید. باورکنید بهترین دوست آدم میتونه همون زنش باشه. فقط درست انتخاب کنید. بارها شده زیر فشارهای اقتصادی کسی که من رو آرومم کرده فقط و فقط همسرم بوده.
یا علی

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۱۶:۰۹
نظر در مورد مهریه:
چشم هم چشمی که خیلی بیداد میکنه مخصوصا بین خانمها. . . واقعیتی هست که متاسفانه در جامعه اسلامی رواج شده است حتی بین خانمهای مذهبی هم دیده میشه. ولی:
با توجه به اتفاقاتی که دور و برمون میفته با صراحت میگم که تقصیر خانواده ها هست. خانواده دختر مقدار مهریه را تعیین میکنند و خانواده پسر هم قبول میکنند. همین یک ماه پیش بهترین دوستم ازدواج کرد هر دو با هم گفتند چهارده سکه کافیه ... ولی خانواده دوستم گفتند یا هفتصد سکه یا دختر نمیدیم.... نظر دختر و پسر هم مهم نبود

از نظر اسلام صداق را بايد مرد براي همسرش تعيين كند نه خانواده دختر.
قدري واقع بين باشيم.

ابدیت
۱۳۹۰/۰۳/۲۱, ۱۸:۱۰
از نظر اسلام صداق را بايد مرد براي همسرش تعيين كند نه خانواده دختر.
قدري واقع بين باشيم.
نظر اسلام درسته ... ولی بهتره شما هم به عرف نگاه کنید تا واقع بینی براتون معنا شود.

bahjat1388
۱۳۹۰/۰۳/۲۲, ۰۷:۲۵
نظر اسلام درسته ... ولی بهتره شما هم به عرف نگاه کنید تا واقع بینی براتون معنا شود.

متاسفانه خلاف دين گاهي عرف شده
اما ما بايد تلاش كنيم تا اصلاحي صورت بگيرد
نه غرق عرف غلط شويم.

آنی
۱۳۹۰/۰۳/۲۲, ۱۷:۲۱
توی این قرن بیست و یکم باور کنید که مجردی تازه اول راهی است که بتونی به اهدافت برسی .........بدون دردسر
:Gol:

محمد
۱۳۹۰/۰۳/۲۲, ۲۲:۴۸
یا حق
با عرض سلام و ادب
با اجازه ی دوستان یک جمع بندی کلی از مباحث و پستهای موجود انجام بدهیم.
اول باید دانیم که مجرد بودن و دوران تجرد نیز برای خود دارای مزایایی هست.و اینگونه نیست که دوران مجردی و زندگی مجردی , یک زندگی فلاکت بار و همواره همراه رنج و غم و ناامیدی باشد.
برخی از مزایای مجرد بودن :
فرصت خودسازی معنوی
فرصت خودسازی مادی
فرصت داشتن برای شناخت خود و علایق و سلایق و نقاط ضعف و قوت خود میباشد.
داشتن فرصت و وقت کافی برای یادگیری اموری که لازمه ی زندگی است و در زندگی متاهلی یک برگ برنده محسوب میشود.
داشتن وقت کافی برای پیدا کردن شخصی که بتواند برای زندگی متاهلی با توجه به اخلاق شخص مناسب باشد.
و ...
اما بازهم مزایای مجرد بودن فقط در ورای زندگی متاهلی نیست.و تنهایی برای خود نیز فوایدی دارد.
مانند :
مسئولیت بسیار کمتر شخص مجرد در برابر شخص متاهل
کسب ارامش خاصی که در تنهایی و تجرد وجود دارد.
و ...
اما به هر حال محاسن و مزایای زندگی متاهلی بسیار بیشتر از زندگی مجردی است.به صورتی که بسیاری از بیماریهای روانی که عامل اصلی بیماریهای جسمی هست , در افراد مجرد بیشتر است.از همه مهمتر که امر ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام بسیار سفارش شده.
اما با این اوصاف بازهم مجردی پایان راه نیست.
با تشکر از تمامی دوستان