PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : با جواب پس دادن كودكان چگونه برخورد كنيم ؟

طلاوت
۱۳۹۰/۰۲/۱۹, ۲۳:۰۹
مي خواستم بپرسم كه آيا به بچه سه يا چهارساله بگوييم موش موشك چه موهاي قشنگي داري يا بگوييم وروجك چه خوشگل شدي و...اونوقت جواب بشنويم كه موش موشك خودتي.به نظر شما آيا نبايد چنين كلمه هايي رو براي بچه ها بكار برد يا اينكه بايد به اونها ياد بدهيم كه به بزرگتر از خودت جواب نده؟

لطفا جواب دهيد.
با تشكر

پاسخگو
۱۳۹۰/۰۲/۲۴, ۱۶:۰۳
با سلام

محبت به فرزند یکی از مسائلی است که در اسلام تاکید بسیار زیادی به آن شده است برای نمونه در روایتی از امام صادق علیه السلام داریم که یکی از بافضیلت ترین اعمال را محبت به فرزند شمرده اند ( بحار الانوار ج 101 ص97) یا در روایت دیگری داریم که پیامبر اکرم (صلی­ الله­ علیه­ و آله) امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) را می­بوسیدند در این حال مردی گفت: من ده فرزند دارم و هرگز آنها را نبوسیده ­ام! پیامبر اکرم با شنیدن این سخن آنچنان غضبناک شدند که رنگ صورت مبارکشان سرخ شد. بعد به آن مرد گفتند: اگر به خاطر این کارت خداوند رحمت خود را از قلبت جدا کند چه خواهی کرد؟! از ما نیست کسی که به بچه­ های کوچک رحم نکند و به بزرگترها احترام نگذارد ( بحار الانوار ج 43 ص282)
پرسشگر گرامی همه این تاکیدات وتجربیات و یافته های علمی نشان می دهد که محبت درست نقش بسیار تعیین کننده و تاثیر گذاری در زندگی کودک می تواند ایفاء کند همانگونه که کمبود محبت می تواند بسیار مخرب باشد خوشبختانه با توجه به مطلبی که فرموده اید شما به مساله محبت به کودک بسیار اهمیت می دهید که از این بابت خدمتتان تبریک عرض می کنم اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مسلما اسم گذاشتن روی بچه ها و یا منتصب نمودن به برخی صفات کار درستی نیست. برای نمونه اگر به کودکی صفت کمرو بدهیم ممکن است از ارتباط با همسالان و بزرگترها پرهیز کند و به عبارتی با توجه به اینکه بچه حرفهای بزرگترها مخصوصا پدر و مادر را کاملا درست قلمداد می کند تلقین کمرو بودن خود را خواهد نمود . کودکان دوست دارند به آنها توجه شده و پذیرای محبت اطرافیان باشند لذا بهتر است به جای استفاده از این کلمات که احتمال دارد آنها را آزرده و در مواقعی به پرخاشگری بکشاند برای ابراز محبت از کلمات با بار معنی بسیار خوب و و همچنین روش هایی استفاده کنیم که کودکانمان از لحاظ عاطفی تامین شوند و شخصیت آنها نیز حفظ شود و به گونه ای باشد که حتی اگر اون کلمات رو کودکمون برگشت و به خودمون گفت نیز مشکلی ایجاد نشود

التماس دعا

Behrooz_313
۱۳۹۰/۰۲/۲۴, ۱۸:۰۳
به نظر من نباید بچه شلوغ رو از جالباسی اویزون کرد تا ادب بشه
اخه جاهای دیگه هم هست که میشه اویزون کرد
مثل ...

.:MOBAREZ:.
۱۳۹۰/۰۲/۲۵, ۰۰:۰۹
به نظر من نباید بچه شلوغ رو از جالباسی اویزون کرد تا ادب بشه
اخه جاهای دیگه هم هست که میشه اویزون کرد
مثل ...
اینم ایده خوبیه...ولی من اصولا با کشیده بیشتر موافقم!:nishkand:

طلاوت
۱۳۹۰/۰۲/۲۵, ۱۴:۱۵
اینم ایده خوبیه...ولی من اصولا با کشیده بیشتر موافقم!:nishkand:

چقدر شما خشن هستيد...:Box:
من كه نپرسيدم چطور تنبيه كنيد...:Motehayer:
من اصولا با تنبيه بدني مخالفم.:Mohabbat:

گل اتش
۱۳۹۰/۰۲/۲۵, ۲۳:۲۲
مي خواستم بپرسم كه آيا به بچه سه يا چهارساله بگوييم موش موشك چه موهاي قشنگي داري يا بگوييم وروجك چه خوشگل شدي و...اونوقت جواب بشنويم كه موش موشك خودتي.به نظر شما آيا نبايد چنين كلمه هايي رو براي بچه ها بكار برد يا اينكه بايد به اونها ياد بدهيم كه به بزرگتر از خودت جواب نده؟

لطفا جواب دهيد.
با تشكر

یکی از بچه های فامیل ما هم این شکلی است ولی به مقدار زیاد . هر چه بگویی جوابی برای گفتن دارد
علاوه بر این که به بزرگتر احترام نمیگذارد پدر و مادرش را هم جلوی جمع ضایع میکند
و پدرش هم کمی تند خویی میکند ولی فایده ای ندارد
بچه اصلا کمبود محبت ندارد به نظر من که زیادیش هم هست
امکان ندارد خونه ما بیاید و چیزی نشکند یا خراب نشود کلا اعصاب نمیزاره واسه ادم
خب با چنین بچه ای باید چه کرد ؟
باید زدش تا ...:nishkand:
ولی پدر مادرش مثل شما اعتقادی به تنبیه بدنی به هر نحو ندارند !!

با سلام

پرسشگر گرامی همه این تاکیدات وتجربیات و یافته های علمی نشان می دهد که محبت درست نقش بسیار تعیین کننده و تاثیر گذاری در زندگی کودک می تواند ایفاء کند همانگونه که کمبود محبت می تواند بسیار مخرب باشد خوشبختانه با توجه به مطلبی که فرموده اید شما به مساله محبت به کودک بسیار اهمیت می دهید که از این بابت خدمتتان تبریک عرض می کنم اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مسلما اسم گذاشتن روی بچه ها و یا منتصب نمودن به برخی صفات کار درستی نیست. برای نمونه اگر به کودکی صفت کمرو بدهیم ممکن است از ارتباط با همسالان و بزرگترها پرهیز کند و به عبارتی با توجه به اینکه بچه حرفهای بزرگترها مخصوصا پدر و مادر را کاملا درست قلمداد می کند تلقین کمرو بودن خود را خواهد نمود . کودکان دوست دارند به آنها توجه شده و پذیرای محبت اطرافیان باشند لذا بهتر است به جای استفاده از این کلمات که احتمال دارد آنها را آزرده و در مواقعی به پرخاشگری بکشاند برای ابراز محبت از کلمات با بار معنی بسیار خوب و و همچنین روش هایی استفاده کنیم که کودکانمان از لحاظ عاطفی تامین شوند و شخصیت آنها نیز حفظ شود و به گونه ای باشد که حتی اگر اون کلمات رو کودکمون برگشت و به خودمون گفت نیز مشکلی ایجاد نشود

التماس دعا

اشک خدا
۱۳۹۰/۰۳/۰۱, ۰۹:۳۴
سلام خدمت همه دوستان

سوالی داشتم که که زیاد بی ارتباط به موضوع نیست هر چند زیاد هم ارتباط نداره .
همه ما می دانیم یکی از مشکلات رفتاری کودکان دروغگویی است . و کودکان در سن شش سالگی به بعد خیلی دروغ می گویند . خود من کودکی را می شناسم که حتی یک حرف راست از دهانش خارج نمی شود .
از کارشناسان محترم و دیگر دوستان صاحب نظر خواهش می کنم چگونگی رفتار با ا ین کودکان را از نظر علم روانشناسی توضیح دهند .

farane
۱۳۹۰/۰۳/۰۱, ۱۷:۰۹
سلام به نظرتون به تربیت بر نمیگرده؟؟؟؟؟؟

نیلوفر
۱۳۹۰/۰۳/۰۱, ۱۸:۱۰
سلام خدمت همه دوستان

همه ما می دانیم یکی از مشکلات رفتاری کودکان دروغگویی است . و کودکان در سن شش سالگی به بعد خیلی دروغ می گویند . خود من کودکی را می شناسم که حتی یک حرف راست از دهانش خارج نمی شود .
از کارشناسان محترم و دیگر دوستان صاحب نظر خواهش می کنم چگونگی رفتار با ا ین کودکان را از نظر علم روانشناسی توضیح دهند .
سلام دوست عزیز
به نظرم یکی از راه ها اینه که خود ما به بچه ها دروغ نگیم تا از اونا دروغ نشنویم
یعنی به عبارت دیگه الگوی خوبی برای بچه ها باشیم و به بچه ها اعمال ناپسند رو یاد ندیم تا یاد نگیرند و اگر از دیگران می خوان یاد بگیرن بهشون توضیح بدیم که چه کاری خوبه یعنی حتی نگیم که دروغ بده چون به نظر من اینجوری بچه ها بیشتر حساس میشن به اون کار و دروغ در نظرشون یک کار بزرگ جلوه میکنه
امیدوارم منظورمو تونسته باشم خوب بگم
با سپاس

اشک خدا
۱۳۹۰/۰۳/۰۱, ۲۱:۲۴
سلام به نظرتون به تربیت بر نمیگرده؟؟؟؟؟؟

سلام دوست عزیز
زیاد به تربیت ارتباطی نداره چون کم و بیش در همه بچه ها اتفاق می افته .

اشک خدا
۱۳۹۰/۰۳/۰۱, ۲۱:۳۱
سلام دوست عزیز به نظرم یکی از راه ها اینه که خود ما به بچه ها دروغ نگیم تا از اونا دروغ نشنویم یعنی به عبارت دیگه الگوی خوبی برای بچه ها باشیم و به بچه ها اعمال ناپسند رو یاد ندیم تا یاد نگیرند و اگر از دیگران می خوان یاد بگیرن بهشون توضیح بدیم که چه کاری خوبه یعنی حتی نگیم که دروغ بده چون به نظر من اینجوری بچه ها بیشتر حساس میشن به اون کار و دروغ در نظرشون یک کار بزرگ جلوه میکنه امیدوارم منظورمو تونسته باشم خوب بگم با سپاس

سلام دوست عزیز
مطالبی که شما گفتی مهم است و موثر .
ولی پدیده دروغ گویی در همه بچه ها اتفاق می افتد . و ویژگی سن خاص انهااست . منتها رفتار پدر و مادر و اطرافیان
باید به گونه ای باشد که این مساله در بچه تقویت نشود . از طرفی بچه هم اعتماد به نفسش را از دست ندهد
همچنین مدام از طرف اطرافیان متهم به دروغگویی نشود . که در حقبقت من همان شیوه های درست رفتاری را می خواهم .که بچه کمترین اسیب روانی را ببیند .

The Praises to God
۱۳۹۰/۰۵/۱۱, ۱۵:۱۹
سلام خدمت همه دوستان

سلام علیکم
این بخش رو مطالعه بفرمایید

*^~^*راه و روش رفع دروغگویی در مسیر تربیت فرزند صالح*^~^* (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=27805)

راهنما
۱۳۹۱/۰۶/۲۹, ۱۴:۵۸
سلام خدمت همه دوستان

با سلام و تشکر و خداقوت خدمت اسک قران دوستان عزیز
یکی از موضوعاتی که در تمام جوامع انسانی ذهن متخصصان علوم روان شناختی ، جامعه شناختی و علوم تربیتی را سالیان سال مشغول خود ساخته است موضوع شخصیت کودک است . یکی از موضوعاتی که در مورد اختلالات و مشکلات رفتاری دوران کودکی مطرح است ، موضوع دروغگویی کودکان است در این پاسخ ابتدا علت دروغگویی کودکان مشخص خواهد شد بعد به راهکارهایی می پردازیم:
الف: علت دروغ گویی کودکان
1- عدم احساس امنیت : کودکان به صورت عادی اتفاقات و حوادث را صادقانه مطرح می کنند اگر متوجه واکنش های منفی ظاهری از طرف والدین خود نسبت به بعضی از گفته های خود شوند به تدریج یاد میگیرند که بخشی از صحبت های واکنش برانگیز و منفی را حذف و سانسور کنند زیرا از عواقب نارحت کننده آن آگاه هستند و بعد از کشف واقعیت توسط والدین، متهم به دروغگویی خواهند شد.
2- یادگیری اجتماعی : کودک به دلیل اینکه ضبط قوی که دارد تمام رفتارهای اطرافیان خود را ضبط می کند پس اگر والدین در گفت و گوهای خود گرایش به دروغ گویی داشته باشند و یا اطرافیان دور و حتی دوستان و همسالان خود اگر دروغ بگویند ، یاد میگرند که دروغ بگویند.
3- نیاز به توجه و تحسین : بعضی از کودکان برای برانگیختن احساسات بزرگان به دلیل نیاز به توجه دیگران به صورت اغراق آمیز موضوعی را مطرح می کنند. داستان های تخیلی و غیر واقعی که باعث تعجب بزرگتر ها می شود بیشتر برای برانگیختن تحسین و نیاز به تحویل گرفتن می باشد.
4- در بعضی موارد کودک به دلیل حمایت و رازداری و یا ترس دوطرفه مجبور به دروغگویی می شود مثلا کودکی که توسط فرد بزرگتر مورد بدرفتاری قرار گرفته از طرفی ترس دارد که اگر راست بگوید مورد تنبیه از طرف فرد بد رفتار قرار گیرد و حتی اگر این موضوع هم منتفی باشد اگر راست بگویید مورد تنبیه و سرزنش والدین خود قرار بگیرد.
بنابراین دلایل دروغگویی را می توان چنین خلاصه کرد:اغراق كردن در مورد موضوعى و يا تحت تأثير قرار دادن ديگران، مورد توجه قرار گرفتن، احساس فشار و ناراحتى و يا ضعف و ناتوانى، حسادت و رقابت، خودنمايى و غرور، اميدها و آرزوهاى تحقق نيافته، انتقا مگيرى از ديگران، باز یها و يا تخيلات كودكانه و آزمودن والدين،

اما راهکارها :
1- سعی کنید با پذیرش مثبت بدون قید و شرط به کودکان این امنیت را بدهیم که هر گونه صحبت کردن در مورد موضوع هر چند تلخ باعث نمی شود که جایگاهش نزد والدین خود که موضوع عشق هستند از بین برود. پس با خونسردی و همراهی با کودک این احساس را به او منتقل کنیم که درکش می کنیم و شنوده فعالی نسبت به سخنانش هستیم. در صورتی که کودک نیاز به آموزش نسبت به مسأله ای باشد باید با برنامه ریزی و در نظر گرفتن سن کودک نسبت به موضوع پیش آمده آگاهی ایجاد کند مثلا کودکی نیاز به آموزش مهارت نه گفتن و یا عدم اعتماد به افراد غریبه دارد و از اتفاقی که برایش رخ داده صحبت می کند والدین با خونسردی و بدون سرزنش اجازه صحبت به کودک خود می دهند و در موقعیت دیگری با روش مناسب این مهارت را در کودک خود ایجاد می کنند.
2- در رفتارها و گفتارهای والدین و اطرافیان کودک صداقت باید رعایت شود.
3- در هر موضوعی که دروغگویی کودک کشف شد علل و ریشه آن با دقت بررسی شود .
4- شرایط و موقعیت کودک را با درایت تغییر دهیم تا کودک مجبور به دروغگویی نشود.
5- به اندازه کافی نیازها ، انتظارات و خواسته های کودک را برآورده کنیم تا کودک برای جلب توجه، نیاز به دروغگویی نداشته باشد.بپ
6- داستان سازی ها و تخیلات کودکان از مصادیق دروغ نیستند و کودکان در سنین مختلفی ممکن است وارد تخیلات کودکان خود شوند. پس نه تنها نباید برچسب دروغگویی به این موضوعات زد بلکه باید با تشویق تخیلات کودک را رشد و پرورش داد.
7- به طور کلی برچسب دروغگو زدن به کودکان باعث کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس کودک می شود.
8- در موقعیت هایی که کودک راست می گوید او را پاداش دهید از او تعریف و تحسین کنید.
9- وعده های دروغین در هر حال به کودکمان ندهیم و با خنده و شوخی دروغ های آنها را تقویت نکنیم.
با آرزوی توفیق روز افزون