PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تعدد همسر

judy
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۰۹:۴۸
چند روزه با دیدن یکی از آشنایان به این فکر افتادم که چرا یه دختر باید خودش حاضر بشه هووی کسی بشه،چرا؟ چون خانم اول بچه دار نمی شه،اصلا اون مرد چرا باید این کارو بکنه؟ چرا اون مرد باید اونقدر اظهار نارضایتی بکنه تا زن اول برای خودش هوو پیدا کنه!!!!!!!! (بیشتر به یه فیلمنامه شبیه) حالا میگیم وضع مالی این هوو خانم خوب نبوده چه اشکالی داره اصلا مگه خدا روزی رسون نیست؟ اصلا مگه یه زن فقط برای بچه به دنیا آوردن به وجود اومده که حالا حاضر بشه وارد زندگی یه خانم دیگه بشه؟واقعا طرز تفکر مردهای جامعه ی امروز ما تأسف آوره...

unas120
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۰:۰۰
دوست عزيز با اينهمه دختر دم بخت و خواستگار كم بايد چنين اتفاقي بيفتد

judy
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۰:۰۹
اصلا توجیه خوبی نیست اصلا. اینا همه ش حرفه، من خودم به عنوان یک دختر مجرد حاضرم تا آخر عمر بی شوهر بمونم اما واردزندگی یه زن بی گناه نشم (البته من گفتن اصلا کار درستی نیست اما امیدوارم با کمک خدااصلا چنین وضعیتی برام پیش نیاد)

sara.m
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۲:۲۹

اصلا فرمایشات جنابعالی رو قبول ندارم ، اگه خواستگار نیست ، پس اینایی که پاشنه در رو از جا دارن می کنن ، اسمشون چیه:Moteajeb::Nashnidan: :Motehayer:، بعدشم ازتون خواهش می کنم انقدر دختر خانم ها رو ...

sara.m
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۲:۳۸
چند روزه با دیدن یکی از آشنایان به این فکر افتادم که چرا یه دختر باید خودش حاضر بشه هووی کسی بشه،چرا؟ چون خانم اول بچه دار نمی شه،اصلا اون مرد چرا باید این کارو بکنه؟ چرا اون مرد باید اونقدر اظهار نارضایتی بکنه تا زن اول برای خودش هوو پیدا کنه!!!!!!!! (بیشتر به یه فیلمنامه شبیه) حالا میگیم وضع مالی این هوو خانم خوب نبوده چه اشکالی داره اصلا مگه خدا روزی رسون نیست؟ اصلا مگه یه زن فقط برای بچه به دنیا آوردن به وجود اومده که حالا حاضر بشه وارد زندگی یه خانم دیگه بشه؟واقعا طرز تفکر مردهای جامعه ی امروز ما تأسف آوره...
آدم فقط حرص می خوره :Nashnidan::Narahat:، شاید از بعد شرعی مشکلی نداشته باشه ولی دل اون خانم اولش چی می شه :Ghamgin::Geryan:؟ احساساتش چی می شه:Shekastan Del: ؟ خب برن یه بچه از پرورشگاه بیارن یا :Gig: ... چه می دونم هزار تا راه وجود داره
می دونم حرفام از احساسات نشات می گیره ولی خب احساسات اصلی ترین قسمت یه روح و یه وجوده ، یه تصمیمی باید بگیره که هم عقل درش بکار رفته باشه و هم احساسات :Labkhand:

judy
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۳:۰۱
چرا از روی احساسات؟ حرفات منطقیه و از نظر شرعی هم اشکال داره، اصولا آقایون فقط اون چیزی که به نفعشونه از قرآن برداشت می کنن در صورتی که قرآن هیچ وقت مجوز گرفتن دو یا چند زنو به مردا نداده،اول سوره نسا آمده:
و اگر (به ازدواج با دختران یتیم) در اجرای عدالت بیمناکید(با آنها ازدواج نکنید) و با زنان پاک(دیگر) ازدواج کنید و یک یا دو یا سه و یا چهار را به همسری خود بگیرید و اگر می ترسید که نتوانید به عدالت رفتار کنید پس تنها یک زن را اختیار کرده ویا چنانچه کنیزی دارید به آن اکتفا کنید که این به عدالت نزدیکتر است و ترک ستمکاری است. سوره نسا آیه 3

حالا در آیه129 همین سوره خدا می فرماید:
شما هرگز نمی توانید (از نظر محبت قلبی) در میان زنان عدالت برقرار کنید،هرچند کوشش نمایید! ولی تمایل خود را به طور کلی متوجه یک طرف نسازید که دیگری را به صورت زنی که شوهرش را از دست داده در آورید! و اگر راه صلاح و پرهیزگاری پیش گیرید خداوند آمرزنده و مهربان است.

askari110
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۳:۲۲
چرا از روی احساسات؟ حرفات منطقیه و از نظر شرعی هم اشکال داره، اصولا آقایون فقط اون چیزی که به نفعشونه از قرآن برداشت می کنن در صورتی که قرآن هیچ وقت مجوز گرفتن دو یا چند زنو به مردا نداده،اول سوره نسا آمده:
و اگر (به ازدواج با دختران یتیم) در اجرای عدالت بیمناکید(با آنها ازدواج نکنید) و با زنان پاک(دیگر) ازدواج کنید و یک یا دو یا سه و یا چهار را به همسری خود بگیرید و اگر می ترسید که نتوانید به عدالت رفتار کنید پس تنها یک زن را اختیار کرده ویا چنانچه کنیزی دارید به آن اکتفا کنید که این به عدالت نزدیکتر است و ترک ستمکاری است. سوره نسا آیه 3

حالا در آیه129 همین سوره خدا می فرماید:
شما هرگز نمی توانید (از نظر محبت قلبی) در میان زنان عدالت برقرار کنید،هرچند کوشش نمایید! ولی تمایل خود را به طور کلی متوجه یک طرف نسازید که دیگری را به صورت زنی که شوهرش را از دست داده در آورید! و اگر راه صلاح و پرهیزگاری پیش گیرید خداوند آمرزنده و مهربان است.
باسلام خدمت شما دوست عزيز
من نمي خواهم حق را به مردها بدهم كه به راحتي با احساسات زن اولشان بازي كنند وبه راحتي براي او هووو بياورند.ولي اين مشكلاتي كه شما بيان كرديد كليت نداره .چرا كه گاهي مواقع برخي زنها فراتراز احساسات خود با اين مسائل برخورد مي كنند وحتي خودشان به شوهرشان پيشنهاد ازدواج مجدد را مي دهند ويا خودشان براي او به خواستگاري مي روند .از اينموارد هم كم نداريم واين زنها هم كساني هستند كه نسبت به وفاداري شوهر خود اطمينان دارند.پس بهتره يكجانبه با اين نسئله برخورد منفي نكنيم .

از اين آياتي كه دوست عزيزمان برداشت خلاف شرع بودن ازدواج مجددرا كردند اصلا چنين برداشتي درست نيست.چرا كه درآيه اول عدالت مادي مطرح است وآيه بعدي عدالت قلبي .
ومنظور اين است كه :عدالت قلبي واينكه محبت هردو زن را بتواني يكسان درقلبت نگه داري امكان ندارد ولي با اين حال تو نبايد درعمل (عدالت مادي) نسبت به آنها خلاف عدالت برخورد كني.درتهيه مسكن يا درتهيه خوراك وپوشاك وحتي برخورد ظاهري بايد باعدالت با آنها برخوردكني هرچند درقلب تو هردو يك جايگاهي نداشته باشند.

judy
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۳:۴۹
فراتر از احساسات یعنی منطق نه؟ یعنی منطق از دیدگاه شما یعنی به زن به عنوان یه وسیله نگاه بشه که باعث می شه نسل یه آقا باقی بمونه؟(معذرت می خوام ولی نسل همچین اقایی باقی نمونه خیلی بهتره!) ببینید شما میگید یه زن ممکنه منطقی بره برای شوهرش خواستگاری ولی سؤال من اینه که چرا؟ من میگم اصلا چرا باید اون مرد اجازه بده که خانمش این کارو بکنه یعنی بچه اینقدر مهمه؟(لطفا نگید همش بچه نیست چون ازدواج دوم اون هم از نوع منطقی! فقط به همین دلیله) شما میگید ممکنه زنی پیدا بشه که به وفاداری شوهرش اطمینان داشته باشه، معنی اینم نمی فهمم لطفا برام توضیح بدید. در ضمن محض اطلاع عرض می کنم همون خانمی که من اول بحث مطرح کردم هم از اون دسته خانم هایی بود که خودش برای شوهرش رفته بود خواستگاری!
درباره ی توضیحتون درباره ی آیه ی قرآن هم ممنونم چون من از اون دسته خانم هایی هستم که سعی می کنم فراتر از احساسات برخورد کنم روی تفسیر شما از آیه سوره نسا هم تحقیق می کنم.ممنون
"شاید این جمعه بیاید شاید"

unas120
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۴:۰۵
اسلام اين اجازه را به هر مردي داده تا چهار زن را اختيار كند البته اين نكته خيلي مهم است كه زماني مرد مي تواند تجديد فراش يا ازدواج مجدد كند كه توانايي برقراري عدالت را داشته باشد در فقه نيز به اين مطلب تصريح شده اما متاسفانه بعضا مشاهده مي شود كه خيلي از افراد وقتي كه ازدواج مجدد مي كنند زن اول را فراموش مي كنند اين نكته آنقدر مورد اهميت مي باشد كه اسلام در مورد كساني كه تعدد زوجات دارند مي فرمايد اگر يكي از زنان به مسافرت برود بايد اوقاتي را كه براي رسيدگي به اين زن قرار داده بين زنان ديگر تقسيم نمايد.

saba.saba
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۷:۱۶
م با یک خانم در قطار صحبت می کردیم و گفتم زن دوم یعنی چه و ..... گفت اگر زمانی شوهر کردی راضی هستی شوهرت چشم چرانی کند و به گناه بیفتد و محبتش هم به تو کم بشود گفتم نه گفت حالا اگر شوهرت برود و یک زن بگیرد و هزینه زندگی او را هم بدهد و هفته ای دو یا سه ساعت با او باشد و محبتش هم به تو بیشتر شود یا کمتر نشود بهتر است یا برود چشم چرانی کند من جوابی برای گفتن نداشتم بعد گفت من هوو دارم محبت شوهرم هم به من بیشتر از آن زمانی است که هوو نداشتم:Motehayer:

yeganeh
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۸:۱۱
معمولا بعضی از خانومای کم عقل وکم تجربه چنین دسته گلی تو زندگیشون اب میدن که میرن برای همسرشون یه زنه دیگه میگیرن و فکر هم میکنن که چقدرپیش شوهرشون عزیز میشن اما نمیدونن که چطوری تیشه به ریشه زندگی خودشون میزنن چون زن اول گیریم با هوو بسازه ایا زنه دومم میتونه؟یا بعد از مدتی هزار جور برنامه میریزه که شر زن اولو ازسر خودش باز کنه
زن باید انقدر هواسش به خودشو زندگیش باشه همچین دردسری برای خودش درست نکنه من از این موارد زیاد دیدم اما همشون بعدا پشیمون شدن اما خود کرده را تدبیر نیست

كاربرجديد
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۱۹:۵۸
معلوم نيست چرا دربين زنها اگر زني پيدا شد وعاقلانه وبه دور از احساسات بي خود زندگي كرد اين آدم يك زن كم عقل حساب مي شود واگر زني پيدا شد واحساساتي عمل كرد وفقط به مصلحت خودش فكر كرد وبه مصلحت همسرش توجهي نكرد اين فرد دربين زنها عاقل به حساب مي آيد.
معمولا اين قضاوتها را زنهايي مي كنند كه خودشان درزندگي فهم درستي از زندگي واقعي را پيدا نكرده اند.
به نظرمن زن اگر شناخت خوبي از حقيقت زندگي ووظايفي كه براي اوتعريف شده داشته باشد معني نداره كه با زن ديگري زيريك سقف نتواند زندگي كند.مگر اون زن آدم نيست.راستي چرا اينتصور غلط درذهن اكثرزنها رفته كه هوو بده .ممكنه هووآدم خوبي هم باشد متدين وبا خدا هم باشه .كمك كار شما درزندگي هم باشه.
پس اين توهين را نبايد به زنهايي كه پذيراي هوو هستند كرد كه كم عقل يا كم تجربه هستند.
شما ظرفيت خودتان را بالا ببريد وتصورغلط هووورا ازذهن خارج كنيدببينيد چقدرزندگي با هوولذت بخش مي شه. راستي حسودي را هم كناربگذاريد.

unas120
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۲۲:۳۲
بابا اين هوو عجب اوضايي درست كرده تو كانون

بس كنيد خانومها باور كنيد ما مردها ديگه زن دوم نمي گيريم.

.:MONTAZER:.
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۲۲:۴۰
شما مردها شاید نگیرید اما خیلی از مردهای دیگر این اشتباه را مرتکب می شوند...
مطلبی که از آن اصلا نباید غافل شد نقش زنان و ایرادات آنان در این اتفاق عظیم است.آنچیز که مرد ره به اینجا میرساند که با وجود داشتن همسر و حتی فرزند به سراغ زنی دیگر برود چیست؟
زن اول در این تصمیم چقدر مقصر است؟!
همیشه مردان مقصر نیستند...گاهی اوقات مرد ارضاء نمی شود و مثلا این ارضائ نشدن می تواند تنها در حد یک بد اخلاقی ساده باشد،یا مثلا شنیدن توهین از همسرش و یا هر چیز آزار دهنده ی دیگری که مرد ر ا خسته می کند و به بن بست می ساند.

۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۲۲:۴۲
البته در این میان نباید از هوس یازی برخی مردان و راضی نبودنشان از شرایط موجود(شرایطی که خودشان آن را ساختند)غافل شد که به نظر حقیر نقش زیادی را در ایجاد این اتفاق تلخ دارد...

موضوع هوووو موضوع جالب و جذاب و مبتلا به است که باید همه جانبه و درست بررسی شود.

elham
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۲۲:۵۴
ببخشیدا مگه اون زنایی که به هر شرایطی و با هر اخلاقی با یک مرد می سازن جزء انسان ها به شمار نمی یان

که حالا یه آقایی یه چیزی بر خلاف میلش بود باید سریع بره تجدید فراش بفرماید

Amoo Mehraboon
۱۳۸۷/۰۲/۰۶, ۲۳:۴۶
در طول اعصار و قرون ، اين نکته بر هيچ مرد متاهلي پوشيده نبوده که اقدام به ازدواج مجدد ، محاسن بي شماري را براي وي به دنبال خواهد داشت که سبب افزايش سطح آگاهي ، دانش ، شناخت و در نتيجه ، افزايش ميزان پايبندي اش به زندگي مشترک خواهد شد !

در زير ، چند نمونه از اين محاسن بيان شده ، باشد که مطالعه آنها سبب افزايش { آخ ، چرا مي زني ؟! } منظورم اين بود که سبب کاهش ميزان اقدام به ازدواج مجدد در جامعه گردد !

1 _ با مطلع شدن همسرتان از اين اقدام شما در کمتر از چند دقيقه ، هر چه بيشتر به سرعت انتقال اطلاعات در جهان کنوني که عصر ارتباطات مي باشد ، پي خواهيد برد !

2 _ با لو رفتن اين قضيه ، دوستان راز نگهدارتان را از دشمنان راز گشا ، باز خواهيد يافت !

3 _ با مورد ضرب و شتم قرار گرفتن از سوي همسرتان ، ميزان نيرو و زور بازوان او را خواهيد فهميد و در خواهيد يافت که در ادامه زندگي مي توانيد مثل کوه به او تکيه کنيد و از هيچ چيز نهراسيد !

4 _ با پرتاب شدنتان از پنجره منزل به بيرون ، بيش از پيش ، محاسن گرفتن خانه در طبقات همکف آپارتمان را درک خواهيد کرد و تا آخر عمر ، هيچگاه خانه اي در طبقات فوقاني نخواهيد گرفت !

5 _ با اصابتتان به زمين و خورد و خمير شدنتان ، اهميت ورزش و ورزش کار بودن را در خواهيد يافت و بعد از آن سعي مي کنيد آمادگي جسماني تان را بالا ببريد تا با اين صدمات از پاي در نياييد !

6 _ با آواره شدنتان در کوچه و خيابان در سرماي 28 درجه زير صفر ، بيش از هر زمان ديگري به ارزش کانون گرم خانواده پي خواهيد برد !

7 _ با گذشت چند ساعت و احساس گرسنگي کردن ، قدر دستپخت همسرتان را که تاکنون معتقد بوديد افتضاح است و اگر موش هم آنرا بخورد ، مسموم مي شود ! را خواهيد دانست !

8 _ با ابراز پشيماني از اين اقدام نزد همسرتان ، به ارزش و تاثير به کار بردن الفاظي چون : غلط کردم ، بي جا کردم ، منو ببخش ، ديگه تکرار نمي شه و .... پي خواهيد برد !

9 _ با رد شدن ابراز پشيماني از سوي همسرتان و تصميم گرفتن به خريد يک هديه ترجيحا طلايي بعنوان منّت کشي براي وي ، تورّم موجود در جامعه را بيش از هر زمان ديگري احساس خواهيد کرد !

10 _ با قبول هديه و بخشش شما از جانب همسرتان و راه دادنتان به خانه ، به خصلت نيکوي بخشش و بزرگواري در او پي خواهيد برد و در نتيجه تا آخر عمر هيچگاه يک لاخ موي او را با هزار تا جنيفرلوپز هم عوض نخواهيد کرد !

و در نهايت اينکه تمام موارد بالا سبب خواهد شد که تا زنده هستيد و يا همسرتان زنده است ! اگر شما را با لانچيکا هم بزنند ، هيچگاه حتي به ذهنتان هم خطور نکند که دنبال تجديد فراش و دوتا کردن شلوار و گرفتن يک زن ديگر برويد تا سبب شود که موارد فوق را دوباره تجربه نماييد!

هلیا
۱۳۸۷/۰۲/۰۷, ۰۴:۵۹
کار بر جدید واقعا جای تاسفه که شما فرق مصلحت رو با حسادت متوجه نمیشید و تصور میکنید که یک خانوم باید برای هوو ظرفیت ایجاد کنه در حالیکه خود اقایون اگه کسی یه نیم نگاه به خانومشون بکنه زمین و زمان رو به هم میریزن شما اونجا کجایید که به اون اقا بگید کمی ظرفیت اقا!!!!
احتمالا در حال ایراد فتوا و ذکر فواید هووداری و ازدواج مجدد هستید
واقعا نهایت بی عقلیه یه زنه که راه دیگه ایه برای حل مشکلش داشته باشه اما بره برای شوهرش زن بگیره
اینطوری هم به خودش ظلم کرده هم به اون مرد
مگه لذت یه زن جدید تا چند وقته ؟بیشترش مسولیت و زحمته

كاربرجديد
۱۳۸۷/۰۲/۰۷, ۰۹:۰۷
قابل توجه دوستان
فكركنم اگر دردين چيزي وجود داشته باشه كه يك ذره هم منافع برخي خانمها رو به خطر مي اندازه بايد ازدين برداشته شود.
آيا قرآن ويا دين اسلام به طور كلي با ازدواج مجدد مخالف است يا موافق ؟
آخه برخي چنين برخورد مي كنند كه آدم فكر ميكنه ازدواج مجدد خلاف شرعه
خواهران محترم كانون؛
ازدواج مجدد طبق دستور اسلام هرجايي خوب نيست ونبايد با آن ظلمي به زن اول صورت گيرد ولي برخي مواقع هم خوب است وطبق شرايط وبا رضايت همسراول ...شما با اين هم مخالفيد؟

judy
۱۳۸۷/۰۲/۰۷, ۱۴:۳۷
معلوم نيست چرا دربين زنها اگر زني پيدا شد وعاقلانه وبه دور از احساسات بي خود زندگي كرد اين آدم يك زن كم عقل حساب مي شود واگر زني پيدا شد واحساساتي عمل كرد وفقط به مصلحت خودش فكر كرد وبه مصلحت همسرش توجهي نكرد اين فرد دربين زنها عاقل به حساب مي آيد.
معمولا اين قضاوتها را زنهايي مي كنند كه خودشان درزندگي فهم درستي از زندگي واقعي را پيدا نكرده اند.
به نظرمن زن اگر شناخت خوبي از حقيقت زندگي ووظايفي كه براي اوتعريف شده داشته باشد معني نداره كه با زن ديگري زيريك سقف نتواند زندگي كند.مگر اون زن آدم نيست.راستي چرا اينتصور غلط درذهن اكثرزنها رفته كه هوو بده .ممكنه هووآدم خوبي هم باشد متدين وبا خدا هم باشه .كمك كار شما درزندگي هم باشه.
پس اين توهين را نبايد به زنهايي كه پذيراي هوو هستند كرد كه كم عقل يا كم تجربه هستند.
شما ظرفيت خودتان را بالا ببريد وتصورغلط هووورا ازذهن خارج كنيدببينيد چقدرزندگي با هوولذت بخش مي شه. راستي حسودي را هم كناربگذاريد.
ببخشید می شه منظورتونو از مصلحت بدونم؟ یعنی مصلحت یه مرد اینه که حالا چون خانمش بچه دار نمی شه باید یه زن دیگه بگیره؟ مثلا اگه یه زن دیگه رو وارد زندگی خودش و همسرش که با هزار امید و آرزو ساختنش بکنه خیلی عاقله؟ نه من اصلا با نظر شما موافق نیستم و درباره ی پست دومتون هم باید روی احکام اسلام فکر بشه، ببخشیدا ولی نه اینکه آقایون همه ی احکام اسلامو رعایت می کنن که حالا بخوان طبق احکام پیش برن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
الان چند درصد مردا مهریه و نفقه خانمشون رو می دن یا به ازای کار اونا تو خونه بهشون پول می دن؟

fatememeshkat
۱۳۸۷/۰۲/۰۷, ۱۴:۴۰
در خصوص تعدد زوجات و اذن آن در قران کریم و مسائل عرفی ، عاطفی و به تعبیری مسائل حاشیه ای آن نیازمند به بحثی مبنایی ، اصولی ، فراگیر و همه جانبه هستیم ؛ زیرا مساله تعدد زوجات چشم اندازی چندگونه دارد و علاوه بر آن در نگاه خانم ها و آقایان دارای محاسن و معایب مختلفی است .
واقع امر اینستکه اذن ازدواج برای آقایان تا 4 همسر دائم در قران کریم آمده است آنهم به شرط رعایت عدالت در میان همسران ، اما باید به این مساله هم اعتراف کرد که برای تحقق هر حلالی شرایط مساعد باید فراهم باشد . اسلام راه را برای فرار از گناه کبیره زنا باز گذاشته است اما این مساله به معنی وجوب ، ضرورت و یا حتی استحباب نباید تلقی شود .
ما برای استفاده از هر حلالی باید دلایلی بیش از صرف حلالیت داشته باشیم ، صرف حلال بودن چیزی مجوز برای انجام آن به هر نحو و در هر شرایط نا مناسبی نیست .
آنچه از صحبت ها و اظهار نظر دوستان در پستهای این تاپیک بر می آید بیان گوشه ای از معضلات و معایب ازدواج مجدد آقایان ( از نگاه خانمها ) و بیان محاسن ازدواج مجدد ( از دیدگاه آقایان ) می باشد که به نظر دیدگاه تامی نمی آید .همانگونه که گذشت تعدد زوجات حلالی است که با شرط مذکور تنها جواز میابد اما شرایط دیگری [مانند عرف ، وضعیت خانوادگی ، شئونات اجتماعی ، انجام وظایف در قبال همسر اول و فرزندان ، و همین وظایف در قبال همسر دوم و فرزندان او بدون اجحاف در حق هیچ یک و سنجش توان خویش در انجام چنین وظایف سنگینی به نحوی که مجبور نشود وظایفش را بر دوش هیچ کس تحمیل کند ، بررسی علل ازدواج مجدد و اینکه آیا حقیقتا راهی بجز آن برای حل مشکل وجود ندارد ؟ نیم نگاههای اندیشمندانه به آینده و اینکه آیا برای حل یک مشکل از چنین راهی ، مشکلات متعدد و لاینحل در آینده بویژه برای فرزندان بوجود نخواهد آمد و ساختار و نظام مستحکم خانواده که پس از سالها با خون دل به قوام آمده است ، متزلزل نخواهد گشت ؟] را نیز باید مد نظر قرار داد . و به بیانی شفاف ازدواج مجدد تنها زمانی میتواند نقش دارویی شفابخش را داشته باشد که به حلق بیماری مناسب ریخته شود در غیر اینصورت عوارض آن بشدت دامنگیرش خواهد شد . بنابر این مردان باید به مساله ازدواج مجدد با دید پخته تر و آینده نگرانه تری بنگرند و برای ساختن یک بنای نو ، خواسته و ناخواسته بنای کهن و مستحکم خانواده را ویران ننمایند و در این زمینه نبی مکرم اسلام (ص) را سرمشق خویش قرار دهند که بخاطر رضایت همسران خویش چشم بر روی حلال الهی بر خود می بست و اما چگونه است که اکنون برخی از مردان مسلمان به رضایت همسر - ی که در سنین جوانی پذیرای سختی ها و مشقتها برای زندگی با او شده است و در برداشتن بار سنگین زندگی چشم بر روی آمال و آرزوهای جوانی بسته است – بها نمی دهد و اینک در مرحله راحت و خوشی های زندگی نمی خواهد قدردان زحمات و رنجهای همسر خویش باشد ؟ تنها به این دلیل که راه برای او باز است ؟ و بدون نیاز و تنها برای تنوع طلبی دست به ازدواج مجدد بزند و بنای یک خانواده را _ با فرزندانی در آستانه نوجوانی و یا جوانی و بحرانهای خاص این دوران و نیز همسری دلسوز و عاطفه مند و مهربان را – ویران کند و آنان را فدای خواسته های و امیال خویش نماید هر چند مشروع ؟ مگر هر مشروعی واجب است ؟ پیامبر اسلام (ص) با آن جلالت شان ، رضایت همسران خویش را مد نظر قرار می دادند .
همچنین نگاه به ازدواج مجدد نباید یکجانبه و بدبینانه باشد و هرگز نباید قضاوتهای شخصی ملاک نادرستی عملی شرعی و حلال واقع شود هر شخصی با توجه به شرایط خاص فردی و زندگی خانوادگی و باورهایش می تواند با این مساله برخوردی متفاوت داشته باشد زیرا دلایل دیگران با ما متفاوت است و روحیاتشان نیز با ما تفاوت دارد نوع تربیت و دیدگاه اشخاص و نیز ظرفیت روحی و فرهنگ دیگران با ما و تربیت و دیدگاه و ظرفیت و فرهنگمان متفاوتند .
بنابراین در یک کلام باید گفت به ازدواج مجدد نه به دیده وسیله ای برای تنوع طلبی و نه به دیده فعلی نادرست و ناصواب نباید نگاه کرد . بلکه در شرایطی ضرورتهایی در زندگی برخی از آقایان و یا خانمها رخ می دهد که راه چاره تنها در ازدواج مجدد است و این مساله باید به عنوان یک راه حل برای رفع معضلات و دوری از گناهان کبیره مورد اندیشه و تعمق و احترام قرار گیرد و به مردانی که همسران متعدد دارند به صرف داشتن دو یا چند همسر و نیز به همسر دوم و ... نباید به دیده انسانهایی بی عاطفه و بی خرد و بی انصاف نگریست بلکه باید قضاوتی معقول ، دین مدارانه ، پرهیزگارانه و منطقی داشته باشیم .
در ادامه مثالهایی عینی از هر دو دسته تقدیم می گردد .

كاربرجديد
۱۳۸۷/۰۲/۰۷, ۱۵:۱۳
و در این زمینه نبی مکرم اسلام (ص) را سرمشق خویش قرار دهند که بخاطر رضایت همسران خویش چشم بر روی حلال الهی بر خود می بست و اما چگونه است که اکنون برخی از مردان مسلمان به رضایت همسر - ی که در سنین جوانی پذیرای سختی ها و مشقتها برای زندگی با او شده است و در برداشتن بار سنگین زندگی چشم بر روی آمال و آرزوهای جوانی بسته است – بها نمی دهد و اینک در مرحله راحت و خوشی های زندگی نمی خواهد قدردان زحمات و رنجهای همسر خویش باشد ؟ تنها به این دلیل که راه برای او باز است ؟ و بدون نیاز و تنها برای تنوع طلبی دست به ازدواج مجدد بزند و بنای یک خانواده را _ با فرزندانی در آستانه نوجوانی و یا جوانی و بحرانهای خاص این دوران و نیز همسری دلسوز و عاطفه مند و مهربان را – ویران کند و آنان را فدای خواسته های و امیال خویش نماید هر چند مشروع ؟ مگر هر مشروعی واجب است ؟ پیامبر اسلام (ص) با آن جلالت شان ، رضایت همسران خویش را مد نظر قرار می دادند .
همچنین نگاه به ازدواج مجدد نباید یکجانبه و بدبینانه باشد و هرگز نباید قضاوتهای شخصی ملاک نادرستی عملی شرعی و حلال واقع شود هر شخصی با توجه به شرایط خاص فردی و زندگی خانوادگی و باورهایش می تواند با این مساله برخوردی متفاوت داشته باشد زیرا دلایل دیگران با ما متفاوت است و روحیاتشان نیز با ما تفاوت دارد نوع تربیت و دیدگاه اشخاص و نیز ظرفیت روحی و فرهنگ دیگران با ما و تربیت و دیدگاه و ظرفیت و فرهنگمان متفاوتند .

مطالبي كه بيان كرديد كاملا درسته .فقط اون جمله اي كه فرموديد با آيه 1 تحريم نمي سازه .چون دراون آيه پيامبر به خاطر اهميت دادن زياد به زنهاشون سرزنش شدند.
راستي نسبت به مطالب قبلي من هم نظري بفرماييد ممنون مي شم .چون كسي درباره اون حرفام نظري نداده

fatememeshkat
۱۳۸۷/۰۲/۰۷, ۲۲:۱۶

شما ظرفيت خودتان را بالا ببريد وتصورغلط هووورا ازذهن خارج كنيدببينيد چقدرزندگي با هوولذت بخش مي شه. راستي حسودي را هم كناربگذارید

با سلام خدمت دوست بزرگوار کاربر جدید و تشکر از عنایت شما
همانطور که عرض کردم مطالبی که فرمودید به مسائل بسیاری بستگی دارد ، تعدد زوجات یک مساله چند جانبه است بنابراین ارائه یک راهکار برای برخورد با این مسالهبنظر امکان پذیر نیست زیرا اولا روحیات خانمها با آقایان بسیار متفاوت است و از جهتی دیگر دلایل ازدواج مجدد نیز در میان آقایان فرق دارد و از طرف دیگر روحیات خانمها نیز با یکدیگر فرق دارد و همچنین دیدگاههای آنان به چنین مساله ای و از سویی دیگر مساله عرف و فرهنگ نیز مطرح است . مثلا یک مرد ممکن است به دلیل مشکل خاصی ازدواج مجدد کند ، مرد دیگر برای تنوع طلبی و سومی برای دستگیری و سرپرستی از زن دیگر .
مردها براحتی درباره این مساله صحبت میکنند زیرا روحیاتشان با خانمها متفاوت است اما عموما و در غالب موارد برای خانمها حتی صحبت درباره آن هم با تنش و هیجان و عصبانیت همراه است ( این مساله را بوضوح در همین تاپیک می توانید ببینید )
در میان خانمها نیز پذیرش این مطلب با طیف متفاوتی از عدم قبول محض تا پذیرش کامل وجود دارد ( که این مساله با تنوع تربیت و باورها و روحیات شخصی متغیر است )
فرهنگ جوامع مختلف نیز تاثیر بسزایی در مواجهه بانوان با این مساله دارد مثلا در برخی از جوامع ( مثل عربستان ) زندگی چند زن به عنوان همسر یک مرد پذیرفته شده تر از جوامعی مانند جامعه ماست .
برخی از خانمها نیز به جهت روحی مقاوم ترند یا حساب شده تر با این قضیه برخورد میکنند اما برخی دیگر نه تنها هرگز نمی توانند بپذیرند بلکه در صورت واقع شدن در چنین مساله ای هم دچار انواع بیماریهای روحی و عصبی می شوند.

fatememeshkat
۱۳۸۷/۰۲/۰۷, ۲۲:۱۸
واقعبینانه ترین و منطقی ترین شکل این مساله این است که غالبا خانمها می توانند برای تعدد زوجات دلیل منطقی و قانع کننده را بپذیرند (عرض کردم نمونه هایش را خواهم آورد ) اما تنوع طلبی مردان و ناسپاسی و چشم بستن بر گذشتها و فداکاریهای زن در طول زندگی مشترک و ازدواج مجدد تنها به دلیل اینکه اذن آن را دارد – بویژه با دلایلی که معمولا در زندگی همسرش نیز وجود دارد مانند کنار نیامدن با اخلاق یکدیگر و عدم تفاهم و بهانه هایی از این دست _ چیزی است که تصور میکنم نه تنها در دیدگاه خانمها بلکه در دیدگاه هیچ مرد منطقی و آزاد اندیشی موجه نیست.
درباره مصلحت شوهر نیز وضع بر همین منوال است بنده از احوالخانم هایی مطلعم که حقیقتا مصلحت اندیشی کرده اند و بهترین راه چاره را در ازدواج همسرانشان یافته اند و مشکلی هم ندارند حداقل خود اینگونه می گویند .
اما سوال اساسی اینستکه آیا تعدد زوجات همواره مصلحت است و هربهانه قابل حلی را باید دستاویز قرار داد تا آن را مصلحت خواند ؟
برادر بزرگوار گمان میکنم پس از این پست طولانی دریافته باشیدکه پندار حقیر هم اینستکه در ازدواج مجدد مصالحی نهفته است که باید در جای خود بکارگرفته شود و اگر بیجا مصرف شود زیانبار است ، نگاه جامعه نسبت به همسر دوم نگاهمنصفانه و صحیحی نیست و باید اصلاح شود همانگونه که نگاه به ازدواج مجدد در نگاهبرخی از آقایان نیز منصفانه نیست و باید اصلاح گردد .

fatememeshkat
۱۳۸۷/۰۲/۰۷, ۲۲:۲۰
اصولا در نگاه به زندگی و تقسیم تکالیف و غیر تکالیف خلط صورتگرفته است ببینید اگر قرار باشد مردان به مسئولیت های شرعیشان برسند و این امررا ملاکی برای ازدواج مجدد قرار دهند و به تعبیری از در قانون وارد شوند کار برایآنان بسیار سخت خواهد شد اگر لطف خانم ها را - که تا کنون از سر رضا و رغبت انجام میشد _ حذف نماییم ؛ شما از کمک کار بودن همسر دوم برای همسر اول سخن می گویید درحالی که این مساله ستم و بی حرمتی در حق همسر دوم است مگر او در ازای همسر دوم بودنباید کارگری کند ؟ - وجه شرعیش را می گویم نه لطف را - می خواهم عرض کنم اگر به رخ کشیدن قانون جای لطافت های اخلاقی را بگیرد آنگاه زندگی برای هر دو ی زن و مردسخت و طاقت فرسا خواهد بود پس بهتر است نه به همسر دوم به دیده یک فرد حقه باز که بر ویرانه زندگی دیگری خانه ساخته است نگاه کنیم و نه به دیده یک کمک حال، بلکه به او باید به چشم یک انسان آزاد نگریست که حق انتخاب دارد و مردان نیز باید نگاهی دوراندیشانه نسبت به تکالیف خویش داشته باشند و تنها امروز را ننگرند تا در آیندهای نه چندان دور مصلحت های ساختگی پاگیرشان در خانواده و جامعه نباشد . ..
ادامه دارد

blue sky
۱۳۸۷/۰۳/۰۵, ۲۳:۲۳
آيه 3 سوره نسا
"و اگر بیمناکید که در حق یتیمان به عدل و انصاف رفتار نکنید در اینصورت از زنانی که میپسندید دو یا سه یا چهار تن را به همسری دراورید و اگر میترسید که مبادا عادلانه رفتار نکنید فقط به یک تن یا ملک یمینتان (کنیز)اکتفا کنید.این نزدیکتر است به اینکه ستم نکنید."

اول اینکه قرآن تو جمله ی اول نکاح با زن رو از دو تن شروع کرده!!!! ( نگفته یک ، دو، سه و چهار!!!)
و دوم اینکه جمله ی بعد با جمله ی اول تناقض داره چون بعدش میگه اگه میترسی که عادلانه رفتار نکنی به یک تن اکتفا کنید! http://smilies.sofrayt.com/%5E/_950/upset.gif
اصلا اینکه میگه اگر مي ترسي كه در يتيمان عدل نورزي چه ربطي به اين داره كه بري دو يا سه ويا چهار زن بگيري !؟ http://smilies.sofrayt.com/%5E/_950/upset.gif

در اين آيه هیچ توجهی به زن نکرده ... ! http://www.daneshju.ir/forum/images/smilies/2007/icon_question.gif
...
ممنون میشم راهنمایی کنید.

ذهن آزاد
۱۳۸۷/۰۳/۰۸, ۱۰:۴۱
با سلام خدمت دوستان گرامي
هنوز هم اين نگرش در جامعه عرب رواج دارد و زنان به خاطر گذشت از احساساتشان تن به چنين شرايطي مي دهند.
پائولس قديس 500 سال قبل از اسلام تك زوجي را به پيروان مسيحيت توصيه كرد. طبيعت همواره در يك اجتماع بزرگ نسبت زنان و مردان را متناسب نگاه مي دارد. پيام طبيعت اينست كه براي هر مرد يك زن و براي هر زن يك مرد برآزنده است.
تعدد همسر امري خلاف طبيعت انسان است و بازخوردهاي خود را به همراه دارد. صحبت از عدالت بي معني است. زندگي زناشويي يك هم زيستي است و عدم توازن همواره پايه هاي همزيستي را مي لرزاند. من موضوع را از ديد حقيقت نگاه مي كنم نه واقعيت و مصلحت.
حتي پيامبر در رعايت عدالت بين زنانش عاجز بود . نزول آياتي كه به معني تهديد به طلاق همسران و گرفتن زنان ديگر آنهم از طرف خدا ،براي شما چه معني مي دهد. در سوره تحريم نمونه اي از اين مشكلات آشكار شده است.
بسياري از امامان ما توسط زنانشان مسموم شدند. مي توان اين بي مهري ها را از اين منظر نيز نگريست.
در هر حال انسانها آزاد هستند. يك مرد مي تواند در دنياي واقعي ده ها زن اختيار كند اين موضوع به او و آن زنان بر مي گردد. اما از منظر حقيقي چنين ناهنجاري هايي نمي بايست تاييد و سنت گردد.

Divine Love
۱۳۸۷/۰۳/۰۸, ۱۹:۱۵
پيامي كه شما از طبيعت دريافت كرده ايد حاصل تراوشات ذهن شماست نه طبيعت.
امروزه از نظر روانشناسي ثابت شده است كه مردان در تعاملات جنسي تنوع طلب و زنان ثبات طلب هستند.
اين حقيقت در طبيعت هم قابل مشاهده مي باشد.
تعدد زوجات (كه نوآوري اسلام نيست) پاسخي منطقي به طبيعت انسان است.

مسلمان ایرانی
۱۳۸۷/۰۳/۰۸, ۱۹:۴۲
سلام. بنده قصد ندارم زیاد در این تاپیک بنویسم و به نظرم جای ان دارد که خواهران گرامی که خود هدف اصلی این شبهات هستند، پاسخ این شبهات را بدهند. اما اینجا به چند مغلطه پاسخ میگویم:

با
هنوز هم اين نگرش در جامعه عرب رواج دارد و زنان به خاطر گذشت از احساساتشان تن به چنين شرايطي مي دهند.

متن را درست نخواندید. زن مجبور به تحمل هوو نیست.

پائولس قديس 500 سال قبل از اسلام تك زوجي را به پيروان مسيحيت توصيه كرد. طبيعت همواره در يك اجتماع بزرگ نسبت زنان و مردان را متناسب نگاه مي دارد. پيام طبيعت اينست كه براي هر مرد يك زن و براي هر زن يك مرد برآزنده است.

کدام پائولس قدیس را میگویید؟ اگر منظورتان همان دروغگوییست که تثلیث را وارد مسیحیت کرد و مسیحیت را با مکاتب دروغین مخلوط کرد، باید عرض کنم که نخیر برعکس این آقا کذاب بود و نه قدیس.

البته سایر افراد دروغگو مثل حسینعلی نوری هم دستورات مشابهی داده اند!

تعدد همسر امري خلاف طبيعت انسان است و بازخوردهاي خود را به همراه دارد. صحبت از عدالت بي معني است. زندگي زناشويي يك هم زيستي است و عدم توازن همواره پايه هاي همزيستي را مي لرزاند. من موضوع را از ديد حقيقت نگاه مي كنم نه واقعيت و مصلحت.

سفسطه است. برخی انسانها علاقه دارند چند همسر داشته باشند چه مرد و چه زن. اسلام هم اجازۀ این کار را به انسان داده است؛ فقط زن نمیتواند همزمان چند شوهر داشته باشد. علتش هم اشکار است فرض کنید زن بتواند دو شوهر با هم داشته باشد، بعد از یکی از شوهرها بچه دار شود خب حالا فرض کنیم پدر هم مشخص است، ولی زن به برای مدتی طولانی نمیتواند به شوهران خود برسد. این مسئله برای شوهری که پدر است قبل قبول است ولی برای دیگری چطور؟ و دهها دلیل دیگر.

حتي پيامبر در رعايت عدالت بين زنانش عاجز بود . نزول آياتي كه به معني تهديد به طلاق همسران و گرفتن زنان ديگر آنهم از طرف خدا ،براي شما چه معني مي دهد. در سوره تحريم نمونه اي از اين مشكلات آشكار شده است.
بسياري از امامان ما توسط زنانشان مسموم شدند. مي توان اين بي مهري ها را از اين منظر نيز نگريست.
در هر حال انسانها آزاد هستند. يك مرد مي تواند در دنياي واقعي ده ها زن اختيار كند اين موضوع به او و آن زنان بر مي گردد. اما از منظر حقيقي چنين ناهنجاري هايي نمي بايست تاييد و سنت گردد.

باز هم مغلطه و تهمت است. پیامبر بین زنانش به عدالت رفتار کرد و حتی به آنها حق طلاق داد. مسئلۀ سورۀ طلاق هم یک بحث دیگر است و شما داری فرافکنی میکنی.

امامان در کنار چند زن بی وفا، زنان بسیار وفاداری نیز داشتند؛ آنها را چه میگویید؟ تازه این زنان بیوفا را معمولا دشمن به امام تحمیل میکرد.

در ادامه باز هم به سفسطه ادامه دادید و تعدد همسر را ناهنجاری نامیدید که این گزاره نیز چنانکه در بالا گفتم وارد نیست.

امیدوارم از اینجا به بعد را خواهران مسلمان، پاسخ بگویند.

به امید ظهور

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۰۹, ۲۳:۳۰
امروزه از نظر روانشناسي ثابت شده است كه مردان در تعاملات جنسي تنوع طلب و زنان ثبات طلب هستند.

نخیر اصلا هم اینطور نیست که خانومها ثبات طلب باشند حداقل تجربه غربی ها اینونشون میده که زنان هم در کامیابی از مردان دست کمی از مردان ندارن
بعد هم ازدواج فقط به خاطر کامیابی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کامیابی در مقابل شکستن دل همسر قبلی و تقسیم توجه به بچه ها با یک خانواده دیگر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شرم اوره

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۰۹, ۲۳:۳۵
جناب مسلمان ایرانی فرمودین زن مجبور به تحمل هوو نیست !
واقعا رو این حرفتون فکر کرده بودید؟اینکه زنی سالها تمام نداری و مسکلاتی رو تحمل کنه و پابه پای مرد زحمت بکشه و بعد که دیگه بر و رو نداشت شوهر بخواد زنی بگیره اونوقت به اون زن چی میگن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میگن تو که مجبور نیستی بمونی زندگی رو که به اندازه یه عمر و جوونی براش زحمت کشیدی دو دستی تقدیم خانوم دوم کن و برو و بدین ترتیب تحمل هوو رو نکن
اره واقعا ته عدالته ته ته عدالت
قربون حقوق بشرتون برم

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۰۹, ۲۳:۳۷
یک سوال همیشه ذهن منو مشغول میکنه اینکه چرا خدا مردها رو به قول شما تنوع طلب افریده مگه این تنوع طلبی در اکثر اوقات کانون خانواده رو به هم نزده و ناهنجاری ایجاد نکرده؟

مسلمان ایرانی
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۰۰:۲۶
جناب مسلمان ایرانی فرمودین زن مجبور به تحمل هوو نیست !
واقعا رو این حرفتون فکر کرده بودید؟اینکه زنی سالها تمام نداری و مسکلاتی رو تحمل کنه و پابه پای مرد زحمت بکشه و بعد که دیگه بر و رو نداشت شوهر بخواد زنی بگیره اونوقت به اون زن چی میگن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میگن تو که مجبور نیستی بمونی زندگی رو که به اندازه یه عمر و جوونی براش زحمت کشیدی دو دستی تقدیم خانوم دوم کن و برو و بدین ترتیب تحمل هوو رو نکن
اره واقعا ته عدالته ته ته عدالت
قربون حقوق بشرتون برم

سلام. این مشکل شماست که با پیشفرض دارید به سخن من مینگرید. زن باید موقع ازدواج در مورد همسر اینده تحقیق کند تا همسرش اهل خیانت نباشد. بدبختانه در مجلات خانوادگی که معمولا منبع اصلی معلومات خانمها هستن بیشتر زنها را جری میکنند و خانمها زنانی را میبینند که بدبخت شدند و بس! شما هرگز در مورد مردی که یک عمر صبح تا شب عرق میریزد و یک روز میاید و میبیند زنش ترکش کرده و مهرش را هم به اجرا گذاشته و شرط کرده یا طلاقم بده یا مهرم را! تا بتواند به مرد دیگری که به او دل بسته برسد!! آنهم به روشی کاملا قانونی و شرعی!!!
استاد دانشمند که روانشناس و مشاور هم بود میگفت یکی از این خانمها دو تا بچه هم داشت، به او گفتنم حالا شوهرت هیچ، بچه هایت چی؟ گفت:«عشقه دیگه حاج آقا!! باید زیرپام بذارمشون و برم»
بله اونقدر در این مجلات خانوادگی، شما را در جو قرار میدهند که صد در صد گمان میکنید سخنان بالا همگی دروغ هستند!

نخیر خانم هم زنان خیانتکار پیدا میشوند و هم مردان خیانتکار. اسلام تقصیری ندارد. شعار اسلام قانونمند کردن میل جنسی است نه محدود کردنش. زن هم میتواند چندین شوهر کند ولی بخواطر مسائلی که سر بچه دار شدن و دنگ و فنگ غیرتی شدن شوهرانش پیش میاید نمیتواند چند شوهر همزمان داشته باشد. این هم عیب نیست حتی در غرب هم به غیر از زنان خاص که تکلیفشان معلوم است، سایر زنان هم به طور همزمان با چند مرد رابطه ندارند.

و در مورد بند آخر عرایضتان:
1. حقوق بشر برای ما ملاک نیست. آنهم چه حقوق بشری؟ حقوق بشری که برای گردنکلفتان عالم "حق وتو" قائل است. همان حقوق بشری که فقط به درد مشروعیت دادن ظلم مستکبرین میخورد!

2.اسلام عدالت را برقرار میکند. حقوق بشر شما چون بلد نیست عدالت را برقرار کند میگوید همه چیز مساوی باشد! اسلام میخواهد زن و مرد مکمل همدیگر باشند نه فقط شریک.

مسلمان ایرانی
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۰۰:۳۱
یک سوال همیشه ذهن منو مشغول میکنه اینکه چرا خدا مردها رو به قول شما تنوع طلب افریده مگه این تنوع طلبی در اکثر اوقات کانون خانواده رو به هم نزده و ناهنجاری ایجاد نکرده؟

پرستو خانم زنان تنوع طلب هم زیادند. خیلی از زنان فاسد هستند که تمکن مالی هم دارند ولی بخواطر بی بند و باری ... همانگونه که گفتم اسلام نمیگوید محدودیت بلکه میگوید قانونمندی

امیدوارم خواهران مسلمان، از سخنانم ناراحت نشوند منظورم اینستکه برخی خانمها فکر میکنند که فقط مردها به فسادهای این چنینی میفتند و فراموش میکنند که در پس هر مرد اینگونه ای یک زن دیگر هم قرار دارد! فراموش نکنیم که درستکاری و بدکاری به زن بودن و مرد بودن نیست و هر کسی ممکن است خطا کند.

به امید ظهور

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۱۵:۴۹
آيه 3 سوره نسا
"و اگر بیمناکید که در حق یتیمان به عدل و انصاف رفتار نکنید در اینصورت از زنانی که میپسندید دو یا سه یا چهار تن را به همسری دراورید و اگر میترسید که مبادا عادلانه رفتار نکنید فقط به یک تن یا ملک یمینتان (کنیز)اکتفا کنید.این نزدیکتر است به اینکه ستم نکنید."

اول اینکه قرآن تو جمله ی اول نکاح با زن رو از دو تن شروع کرده!!!! ( نگفته یک ، دو، سه و چهار!!!)
و دوم اینکه جمله ی بعد با جمله ی اول تناقض داره چون بعدش میگه اگه میترسی که عادلانه رفتار نکنی به یک تن اکتفا کنید! http://smilies.sofrayt.com/%5e/_950/upset.gif
اصلا اینکه میگه اگر مي ترسي كه در يتيمان عدل نورزي چه ربطي به اين داره كه بري دو يا سه ويا چهار زن بگيري !؟ http://smilies.sofrayt.com/%5e/_950/upset.gif

در اين آيه هیچ توجهی به زن نکرده ... ! http://www.daneshju.ir/forum/images/smilies/2007/icon_question.gif
...
ممنون میشم راهنمایی کنید.

به نام خدا
با عرض سلام
دوست عزیز در آیه 3 سوره نساء طبق ترجمه ایت الله مکارم شیرازی امده است "و اگر مى‏ترسيد كه (بهنگام ازدواج با دختران يتيم،) عدالت را رعايت نكنيد، (از ازدواج با آنان، چشم‏پوشى كنيد و) با زنان پاك (ديگر) ازدواج نمائيد، دو يا سه يا چهار همسر و اگر مى‏ترسيد عدالت را (درباره همسران متعدد) رعايت نكنيد، تنها يك همسر بگيريد، و يا از زنانى كه مالك آنهائيد استفاده كنيد، اين كار، از ظلم و ستم بهتر جلوگيرى مى‏كند. "
در مورد این آیه شریفه لازم هستش که توضیحاتی رو خدمتتون عرض کنم در جاهليت عرب به خاطر اينكه هيچگاه جنگ و خونريزى و غارت و شبيخون و ترور قطع نمى‏شد و هميشه ادامه داشت، يتيم زياد مى‏شد، بزرگان و اقوياى عرب دختران پدر مرده را با هر چه كه داشتند مى‏گرفتند و اموال آنها را با اموال خود مخلوط نموده و مى‏خوردند و در اين عمل نه تنها رعايت عدالت را نمى‏كردند بلكه گاه مى‏شد كه بعد از تمام شدن اموالشان خود آنان را طلاق مى‏دادند و گرسنه و برهنه رهاشان مى‏كردند در حالى كه آن يتيمها نه خانه‏اى داشتند كه در آن سكنى گزينند و نه رزقى كه از آن ارتزاق نمايند و نه همسرى كه از عرض آنان حمايت كند، و نه كسى كه رغبت به ازدواج با آنان نمايد تا بدينوسيله مخارجشان را تكفل كند. اينجا است كه قرآن كريم با شديدترين لحن از اين عادت زشت و خبيث و از اين ظلم فاحش نهى فرمود و در خصوص ظلم به ايتام و خوردن مال آنان نهى خود را شديدتر كرد، و نهى از خوردن اموال آنان را در آياتى ديگر تشديد و تاكيد نمود
اما در مورد این سوال که چرا قران با دو زن شروع نموده است ؟با بيان و با قرينه‏اى كه در آيه هست يعنى جمله:" و اگر ترسيديد نتوانيد رعايت عدالت كنيد يك زن بگيريد و..." دیگر نیازی به شروع از یک زن نبوده است ( با استفاده از تفسیر المیزان )
در سوال دوم فرموده اید : جمله ی بعد با جمله ی اول تناقض داره چون بعدش میگه اگه میترسی که عادلانه رفتار نکنی به یک تن اکتفا کنید! بنده تناقضی که شما می فرمایید را دقیقا متوجه نشدم منظورتون چیست اگر توضیح بفرمایید در خدمتتون خواهم بود
در مورد بند سوم که گفته اید : اصلا اینکه میگه اگر مي ترسي كه در يتيمان عدل نورزي چه ربطي به اين داره كه بري دو يا سه ويا چهار زن بگيري !؟
مفهوم این آیه همانگونه که در ترجمه آمده است این است که اگر می ترسید با ازدواج با دختران یتیم حق و حقوق اونها رو پایمال کنید خوب می تونید تا 4 تا زن از زنان غیر یتیم رو بگیرید لذا دلیلی بر اقدام به ازدواج با دختران یتیم وجود نداره اما اگر می ترسید که در میان زنانتان عدالت را رعایت ننمایید تنها یک همسر بگیرید
یا حق

haghdoost
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۱۸:۲۹
آيه 3 سوره نسا ...و دوم اینکه جمله ی بعد با جمله ی اول تناقض داره چون بعدش میگه اگه میترسی که عادلانه رفتار نکنی به یک تن اکتفا کنید! http://smilies.sofrayt.com/%5e/_950/upset.gif
اصلا اینکه میگه اگر مي ترسي كه در يتيمان عدل نورزي چه ربطي به اين داره كه بري دو يا سه ويا چهار زن بگيري !؟ http://smilies.sofrayt.com/%5e/_950/upset.gifدر اين آيه هیچ توجهی به زن نکرده ... ! http://www.daneshju.ir/forum/images/smilies/2007/icon_question.gif ممنون میشم راهنمایی کنید.
دوست عزیز جناب بلو اسکای با درود
شما که مدعی هستید راهنمایی میخواهید!!!
آیا بهتر نبود و منطقی تر نیست که بجای نسبت دادن تناقض و اینکه دراین آیه هیچ توجهی به زن نکرده....
بصورت سوال میپرسیدی تا کسانیکه پاسخ درست و تفسیر صحیح را میدونند برایت روشن کنند و شما را راهنمایی کنند؟
حال برای فهمیدن معنی آیه به تفسیر ساده و روان نمونه ذیل همین آیه مراجعه فرمائید بنحو بسیار ساده بیان شد و به راهنمایی و ارشاد میرسید.
دوست گرامی: آیا منطقی است چیزی را که نمیدانید بطور قاطع نسبت ناروا دهید؟!!!!! بعد بگید مرا راهنمایی کنید.!!!(این نحوه قضاوت نمودن نامش چه میتونه باشه؟!!!) افلا تعقلون؟در رسیدن به حق موفق باشید.

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۱۸:۴۷
به خدا ادم دچار حالت تهوع میشه
ادم با یکی پیمان ازدواج میبنده و در بست همه چیزش رو با اون تقسیم میکنه اما اون میتونه بره با سه نفره دیگه این پیمان رو تجدید کنه و هزاران صیغه هم داشته باشه
من نمیدونم این مساله هیچ توجیه قانع کننده ای نداره
هرچی شما میگید ومن میخونم راضی نمیشم
این مساله اصلا باعث میشه ادم نسبت به همه چیز بد بین بشه حالا مثلا نمیشد خدا یه کاری کنه این مسائل وجود نداشته باشه و این همه تفاوت بین زن و مرد ایجاد نمیکرد که ما سر از هیچی در نیاریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
م دوست ندارم ازدواج کنم بعد همسر من بتونه همینطور که با منه با زنهای دیگه هم باشه
عدالت تو نون و اب رو نمیخوام من میخوام شوهرم فقط مال خودم باشه همونطور که اون میخواد من فقط مال اون باشم چرا خدا به این نیاز زنها توجه نکرده
من و همه زنهایی که تا حالا دیدم دوست نداریم شوهرمون رو با کسی تقسیم کنیم این چه ظلمی بوده که خدا به ما کرده

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۱۹:۰۹
]سلام. این مشکل شماست که با پیشفرض دارید به سخن من مینگرید. زن باید موقع ازدواج در مورد همسر اینده تحقیق کند تا همسرش اهل خیانت نباشد
یک سیب وقتی میره اسمون میخواد بیاد پایین هزار تا چرخ میخوره [/COLOR]
مگه میشه از ظاهر کسی که اومده خواستگاری وبا تحقیقات و این حرفها فهمید که اهل خیانته یا نه
بعد هم شما خودت داره میگی خیانت اگه خیانته چرا خدا بهش مجوز داده یعنی خدا مجوز خیانت داده؟؟؟!!!!!!!

quoteاستاد دانشمند که روانشناس و مشاور هم بود میگفت یکی از این خانمها دو تا بچه هم داشت، به او گفتنم حالا شوهرت هیچ، بچه هایت چی؟ گفت:«عشقه دیگه حاج آقا!! باید زیرپام بذارمشون و برم»quote
خود شما بگو در مقابل هر یک زن با این اوصافی که شما فرمودی چندصد مرد خیانت میکن و کانون خانواده رو به هم میزنن تعداد مردان به مراتب بالاتره

و در مورد بند آخر عرایضتان:
1. حقوق بشر برای ما ملاک نیست. آنهم چه حقوق بشری؟ حقوق بشری که برای گردنکلفتان عالم "حق وتو" قائل است. همان حقوق بشری که فقط به درد مشروعیت دادن ظلم مستکبرین میخورد!quote
کسی از حقوق بشر امریکایی حرفی نزد من دارم از خود حقوق بشر حرف میزنم از حقوقی که توش زنها ..حق و حقوقشون از مردها کمتر نباشه

quote2.اسلام عدالت را برقرار میکند. حقوق بشر شما چون بلد نیست عدالت را برقرار کند میگوید همه چیز مساوی باشد! اسلام میخواهد زن و مرد مکمل همدیگر باشند نه فقط شریک.

مکمل ؟؟؟چه تکمیل جالبی . مگه همیشه زن و مرد در کنار همن که مکمل هم باشن من میخوام صد سال سیاه مکمل اون مردنفرت انگیزی که حق داره با یه زن دیگه هم جز من تکمیل بشه تکمیل نشم
شما اصلا میفهمید من چی میگم؟؟؟؟

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۲۰:۱۹
من میگم بیخود دم از عدالت نزنید اگه این عدالت بود زنها از اینکه همسرانشون
با زنه دیگه ای باشه اشفته نمیشدن و حتی دچار ناراحتی های روحی و افسردگی
اگه عدالت وجود داره و این عدالت میگه مرد میتونه چند تا زن داشته باشه باید به حال و روز و حساسیت زنها هم توجه میکرد که نکرده در ضمن چیزی که تو جامعه امروز زیاده این موارده اصلا نیاز به مجله نداره تمام زنهایی هم که با این مساله روبه رو هستند همگی افسرده شدند و خیلی ها هم به فحشا کشیده شدند خیلی ها هم از دین بیزار شدند

fatememeshkat
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۲۰:۲۴
به نام خدا و با سلام
ضمن تشکر از تمامی دوستانی که در این تاپیک به بحث و گفتگو پرداختند و به نوعی سعی در تبیین مطلب و یا تبین سوال داشتند تشکر می کنم .
در مورد سوال کاربر بلو اسکای و توضیح آیه دوست ارجمند جناب سخن آشنا ، سخن را تمام کردند و اما :
در خصوص مشکلاتی که کاربر گرامی پرستو مطرح کردند باید مساله زن و حقوق او و مشکلاتی که در راستای احقاق حق زنان ، ظلم به آنان یا سوء تفاهماتی که برای بانوان در این زمینه حاصل می شود را از پنج منظر نگریست :
- عدم تبیین صحیح آیات و قوانین حقوقی اسلام در مورد زنان
- عدم اجرای صحیح قوانین و رعایت حقوق شرعی و قانونی زنان از سوی برخی از مردان و نیز دستگاههای اجرایی .
- سوء استفاده از امکانات خدادادی از طرف برخی از مردان که منجر به ظلم به زن خواهد شد .
- نگاه ناقص ، یک سویه و غیر اصولی بسیاری از زنان نسبت به جوامع ، فرهنگها، روحیات و موقعیتهای خاص فردی و اجتماعی ، قیاس به نفس در مورد احکام و شرایط جمعی و عدم بینش صحیح نسبت به تفاوت درآفرینش زن و مرد و... .
- نگرش غیر عادلانه برخی جوامع و فرهنگها و تحمیل شرایط غیر شرعی و غیر قانونی بر دوش زنان .
اشکال در هر یک از موارد فوق منجر به تضییع حقوق زنان شده و موجبات اعتراضات آنان را در زمینه های مختلف فراهم میکند .
در مورد تعدد همسر ، قبلا تاپیکی در انجمن زن تحت عنوان هوو ایجاد شده بود و مطالبی مطرح شد که متاسفانه نیمه کاره ماند ، ضمن بحث و بررسی در خصوص موارد فوق هر جا به مباحث مطرح شده در آن تاپیک برخوردیم ، ارجاع خواهم داد .
از همه دوستان تقاضا دارم از بحثهای حاشیه ای و بکار بردن جملات کنایه آمیز و اهانت بار خودداری نمایند .
این بحث ادامه دارد ...

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۲۰:۳۲
سرکار خانوم فاطمه مشکات
تمام حرفهای شما درست اما مگه خدا با علم بینهایتش نمیدونست این اتفاقها برای زنها میفته حکایت یه نفر دو نفر که نیست حرف نصف بشره حرف همون قشریه که میگین باید بچه هارو پرورش بدن یعنی خدا نمیتونست به طریقی عمل کنه که نتیجه اش این همه ظلم در حق زنان نباشه
چرا ما باید با همه چیز کنار بیایم؟
با قدرت جسمانی کم
به قول حضرت علی ناقص العقلی
تمکین
اسیب پذیر بودن
تعدد زوجات
زایمان
عادت ماهیانه
اخه چه چیز جالبی تو دنیای زنها و تو افرینششون وجود داره که ادم بهش افتخار کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟
و باهاش به عدل خدا شک نکنه

fatememeshkat
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۲۲:۴۳
از دوستان بزرگوار خواهش میکنم با سعه صدر و رعایت احترام نسبت به یکدیگر بحث رو همراهی بفرمایید .

تمام حرفهای شما درست اما مگه خدا با علم بینهایتش نمیدونست این اتفاقها برای زنها میفته حکایت یه نفر دو نفر که نیست حرف نصف بشره حرف همون قشریه که میگین باید بچه هارو پرورش بدن یعنی خدا نمیتونست به طریقی عمل کنه که نتیجه اش این همه ظلم در حق زنان نباشه

این فرمایش شما مثل این میمونه که چون چاقو می بره و یه عده ای ازش سوء استفاده میکنن و باهاش آدم میکشن پس بدور از عدالته که چاقو وجودداشته باشه و یا اینکه بگیم خدا نمیتونست چاقویی بسازه که این خواص رو نداشته باشه ؟
در حالی که در نگاه اصولی به مسائل چنین سوالاتی جایگاهی ندارند .

با قدرت جسمانی کم
تمکین
اسیب پذیر بودن
تعدد زوجات
زایمان
عادت ماهیانه
اخه چه چیز جالبی تو دنیای زنها و تو افرینششون وجود داره که ادم بهش افتخار کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟

یه سری خصوصیات جسمی و فیزیولوژیکی در زنها وجودداره و طبق اونها تکالیفی هم براشون تعریف شده همونطور که در مردها خصوصیاتی هست که تکالیفی ببار میاره . تعریف شما از زن بودن جامع و کامل نیست و همینطور انتقادتون در مورد این خصوصیات فیزیولوژیکی و این نتیجه که در دنیای زنها چیز جالبی وجود نداره خب در دنیای مردها چه چیز جالبی توجه شما رو جلب کرده ؟
اینکه مسئولیت خانواده از تامین معاش ( مهم تر از اون حلال بودنش ) و مسکن و نفقه و تربیت فرزند ، همه و همه شرعا بعهده مرد است ؟
اینکه تکلیف جنگ و جهاد به عهده مردهاست ؟
اینکه اونها هم تحت تاثیر خصوصیات فیزیولوژیکی خاص خودشون هستن ؟
دنیایی که همش مسئولیته ؟ اگه درست انجام ندن آخرتشون گیره و اگه درست انجام بدن دنیاشون سخته ؟
اینا برای شما خیلی جالبه ؟
البته قبول دارم هر کسی بخواد تنها به امکانات و حقوق طرف مقابلش فکر کنه و مسئولیت های اونها رو نبینه اون حقوق براش شیرینه ولی اونچه واقعا در زندگی ما در جریانه ، گره همیشگی حق و تکلیفه و باید اونها رو همواره با هم دید تا عدالت مشهود باشه .
البته اینجا انجمن زن هست و ما باید تحت تعریف نام این انجمن مسائل مربوط به زنان رو بیان کنیم اما سوال خاص و ویژه شما قدری دایره پاسخ رو وسیع کرد ، اینجا این پرانتز رو می بندم و از پست بعد به بررسی موارد مطرح شده البته با همراهی همه دوستان می پردازیم .

nanejoon
۱۳۸۷/۰۳/۱۰, ۲۲:۴۸
...یعنی خدا نمیتونست به طریقی عمل کنه که نتیجه اش این همه ظلم در حق زنان نباشه
با قدرت جسمانی کم
تمکین
اسیب پذیر بودن
تعدد زوجات
زایمان
عادت ماهیانه
سلام پرستو جون ننه :Rose:این مصادیقی که شما ذکر کردید و درآخر نتیجه گرفتید که آدم به عدل خدا شک کنه.
هر چند دوستان پاسخ میدن اما فکر میکنم شما قبلا باید برید در تاپیک عدل الهی اونجا از دوستان بخواهید که عدل الهی رو توضیح بدن و خود بخود این ابهامات شما حل میشه.
آخه ننه حضرت علی درهمون نهج البلاغه ناقص العقلی رو معنی کرده و مصداقشو ذکر نمود چرا به انحضرت نسبت میدید چیزی را که اصلا منظور ش نیست.یا حد اقل نمیدونید؟
درثانی خوب ننه جون گوش شیطون کر : آقایون هم میتونن بگن آخه این عدالته که خدا هر چه لطافت و زیبایی و آسایشو به حاج خانما بده و ما باید مثل عبد براشون کار کنیم و نون دربیاریم و مسکنشونو هم ردیف کنیم و لباسشونو هم بخریم و تازه تو خونه هم اومدیم حق نداریم بگیم خانم خانمی یه استکان چایی بهم بده؟!!
یا برای شیر دادن بچه هم میتونه ازم پول بگیره و ...هزاران امتیاز دیگه
اخه چه چیز جالبی تو دنیای آقایون و تو افرینششون وجود داره که ادم بهش افتخار کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟
پس ننه جهان چون چشم وخال و خط وابروست ---- که هرچیزی سرجایش نیکوست.
دوستدارت ننجون

ذهن آزاد
۱۳۸۷/۰۳/۱۱, ۰۶:۳۲

دوست گرامي عشق الهي
قطعا" پيامي كه گفتم از برداشت خودم بوده است. اما شما برداشت جالبي داريد. روانشناسان برداشت هاي ديگري نيز دارند. مثل نظرات فرويد كه البته دين تاييد كننده آن نبوده است. چرا در چنين شرايطي دست به دامن چنين روانشناساني بايد بود و چشم را بر حقيقت بست.
دوست من شايد كسي بگويد انسان ذاتا" خشونت طلب است. اين نبايد به معني خوب بودن خشونت تلقي شود. اينهمه در دين صحبت از نفس است. يعني نيروهاي قالبي وجود دارد كه مي بايست با آنها مقابله كرد و حالا شما بدليل چنين تمايل نادرستي آنرا تاييد مي كنيد!

ذهن آزاد
۱۳۸۷/۰۳/۱۱, ۰۷:۰۳
سلام. بنده قصد ندارم زیاد در این تاپیک بنویسم و به نظرم جای ان دارد که خواهران گرامی که خود هدف اصلی این شبهات هستند، پاسخ این شبهات را بدهند. اما اینجا به چند مغلطه پاسخ میگویم:

متن را درست نخواندید. زن مجبور به تحمل هوو نیست.

کدام پائولس قدیس را میگویید؟ اگر منظورتان همان دروغگوییست که تثلیث را وارد مسیحیت کرد و مسیحیت را با مکاتب دروغین مخلوط کرد، باید عرض کنم که نخیر برعکس این آقا کذاب بود و نه قدیس.

البته سایر افراد دروغگو مثل حسینعلی نوری هم دستورات مشابهی داده اند!

سفسطه است. برخی انسانها علاقه دارند چند همسر داشته باشند چه مرد و چه زن. اسلام هم اجازۀ این کار را به انسان داده است؛ فقط زن نمیتواند همزمان چند شوهر داشته باشد. علتش هم اشکار است فرض کنید زن بتواند دو شوهر با هم داشته باشد، بعد از یکی از شوهرها بچه دار شود خب حالا فرض کنیم پدر هم مشخص است، ولی زن به برای مدتی طولانی نمیتواند به شوهران خود برسد. این مسئله برای شوهری که پدر است قبل قبول است ولی برای دیگری چطور؟ و دهها دلیل دیگر.

باز هم مغلطه و تهمت است. پیامبر بین زنانش به عدالت رفتار کرد و حتی به آنها حق طلاق داد. مسئلۀ سورۀ طلاق هم یک بحث دیگر است و شما داری فرافکنی میکنی.

امامان در کنار چند زن بی وفا، زنان بسیار وفاداری نیز داشتند؛ آنها را چه میگویید؟ تازه این زنان بیوفا را معمولا دشمن به امام تحمیل میکرد.

در ادامه باز هم به سفسطه ادامه دادید و تعدد همسر را ناهنجاری نامیدید که این گزاره نیز چنانکه در بالا گفتم وارد نیست.

امیدوارم از اینجا به بعد را خواهران مسلمان، پاسخ بگویند.

به امید ظهور
دوست مسلمان هم وطن من

منظور من از گفتن نظر پائولس تاييد خود اين فرد نبوده كه بنده با شما كاملا" از اين نقطه نظر موافق هستم. در خصوص تعدد زوج بسياري مي گويند كه در گذشته اين موضوع عادي بوده. ولي مي بينيد كه در 500 سال قبل آن، چنين نظراتي نيز مطرح شده است.
به نظر من صحبت از عدالت در تعدد زوج از اساس بي معني است. شما خود را جاي زني بگذاريد كه بواسطه تحمل رنج زايمان و خانه نشيني و سر و كله زدن با بچه ها از زيبايي اوليه دور شده و سختي دوران نداري همسر را تحمل كرده و مردي كه عامل چنين رنجي براي او بوده زن ديگري اختيار مي كند. در كجا دين مانع چنين فردي براي ازدواج مجدد شده است. آنهم ديني كه براي نماز قضاي فرد انواع احكام را دارد در اين موارد مانعي وارد نمي كند و سنت صاحبانش نيز تاييدكننده اين انتخاب نيز بوده است.
دوست خوب من شما از عدالت پيامبر و امامان صحبت مي كنيد پس توجه به نمونه هاي نقض آن بايد ملاك باشد كه البته كم هم نبوده.البته منطق شما جالب است كه بسياري از زنان را تحميل شده به امامان مي دانيد. آنهم كساني كه الگو شما در درايت و دورانديشي و ژرف نگري هستند.
شرافت مرد در وفاداريست. حتي از نظر من باردار نشدن زن هم دليل موجهي براي بي مهري يك مرد نيست.
دوست من چرا شما وفاداري يك زن به يك جانباز را مي ستاييد. ما درباره حقيقت صحبت مي كنيم نه واقعيات تلخ!
هدف من از دادن نظر در اين تاپيك اين بود كه موضوع را از زاويه ي ديگري نگاه كنيم و بجاي تعصب و احساس واقع بينانه تر صحبت كنيم.

در اين خصوص مي بايست مردها نيز پاسخگو باشند . ارائه نظرات از طرف آقايان نيز مي تواند مباحث را كامل تر كند.

tabatabay
۱۳۸۷/۰۳/۱۱, ۰۷:۱۲
ضمن تشكر از كليه كاربراني كه در اين بحث مشاركت مي كنند ، يادآوري مي كنم كه كليه عزيزان در گفتگوي خود از قوانين گفتگو در سايت تبعيت كنند.

1. مباحث متفرقه و خارج از موضوع مطرح نكنيد. اگر در موضوع ديگري غير از تعدد همسر (قدرت زن و مرد ،‌ ارث و ... ) سوال داريد در تاپيك ديگري مطرح كنيد.

2. خواهش عاجزانه دارم كه با صميميت گفتگو كنيد و به يكديگر توهين نكنيد.

و بقيه قوانين را هم از اينجا بخوانيد:

http://www.askquran.ir/announcement.php?f=273

در همين راستا حدود بيست پست از اين انجمن حذف شد .

با تشكر

Reihane
۱۳۸۷/۰۳/۱۱, ۲۲:۵۵
سرکار خانوم فاطمه مشکات
با قدرت جسمانی کم
تمکین
اسیب پذیر بودن
تعدد زوجات
زایمان
عادت ماهیانه
با عرض سلام خدمت دوست خوبم پرستو خانم

دوست عزیز با توجه به جواب های قابل قبول دیگر دوستان، نظر من هم این است که :

اولا بعض عناوینی که شما بعنوان نقطه ضعف برای زن برشمردید جزء کمال برای زن حساب می شود، مثل زایمان و مادر شدن، عادت ماهیانه.

همیشه خانم هایی که موارد فوق را ندارند دنبال این می گردند که خویش را درمان و افتخار مادر شدن را داشته باشند (طبق احادیث ثواب جهاد در راه خدا در دوران حمل و شیردهی را ببرند و بسیاری از امتیازات دیگر)

دوما همان طور که آیه شأن نزول دارد حدیث هم به همین نحو است، قید و استثناء دارد موارد آن باید بررسی شود در مقابل این حدیث احادیث زیادی است که مقام زن را بالا برده اند و نباید نادیده بگیریم.

سوما همانطور که تمکین زن از مرد لازم است و این مسؤلیت زن را می رساند، مرد هم مسؤولیت های سنگین تری بر عهده دارد پس مساوی می شوند. عدالت خداوند به این نیست که همه چیز را یکسان بیافریند و این از زیبایی های آفرینش است که انسانها و همه مخلوقات متفاوت باشند، ما ممکن است چیزی را نقص بدانیم در حالی که همین عین کمال است همانطور که خداوند به فرد نابینا، عوض آن قوه شنوایی قوی تری می دهد و امکانات دیگر که به فرد بینا نمی دهد، پس نباید خداوند را بخاطر آفرینش ما بعنوان جنس زن سرزنش کنیم که او احسن الخالقین است.

در آخر هم این حرف حضرت امام (ره) یادت باشد که: از دامن زن، مرد به معراج می رود

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۱۱, ۲۳:۱۱
من نمیدونم الان هرچی بنویسم باز میگید نامربوطه وممکنه پاک شه چون به قول شما به موضوع نامربوطه
اما کلا همه چیز زن برای من جای سواله و هرکاری میکنم که با حرفهای شما قانع بشم نمیشم چون وقتی نگاه میکنم میبینم درسته که به هر دو حقوق و تکالیفی داده اما حقوق و تکالیف زن همه تحقیر امیزه و مال مرد پر افتخار
چقدر نفرت انگیزه که وظیفه ادم تمکین باشه در هر حالی در هر شرایطی
چه از لحاظ جنسی چه از لحاظ اجازه گرفتن از مرد احساس بدی به ادم دست میده
ادم احساس میکنه از یکی کمتره که باید ازش اجازه بگیره
یا ادم احساس میکنه ببخشید...وقتی به ادم میگن باید در اختیار شوهرت باشی
اینطوری اگر لذتی هم وجود داشته باشه از بین میره روابط ...به خاطر وظیفه!!!!
اما از اون طرف وظایف مردها کدومش تحقیر امیزه خرجی دادن ؟؟؟
اصلا زندگی مردها سرشار از قدرت و رقابت و پیشرفته
حتی ساختمان مغزیشون اینطوری افریده شده اما زنها چی ادم احساس ماسیدگی بهش دست میده خیلی بده هیچ تحرکی تو اجتماع ندارن هیچ قدرتی همیشه از مردا کمترن عقب ترن حتی ساختمان مغزیشون تو یه باغ دیگه است در یک کلام خدمتکار افریده شدن
تازه با همه این مسائل دیگه تعدد زوجات از همه بیشتر ظلمه
من نمیفهمم تو رو خدا یکی به من بگه کی دلش میخواد همسرش رو با یکی دیگه تقسیم کنه؟
من حرف بی راهی میزنم ؟
همین شماها که دارین از این مساله دفاع میکنید چه زن و چه مرد حاضرید همسرتون رو با یه نفر دیگه قسمت کنید؟؟؟؟؟؟

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۱۱, ۲۳:۲۰
من میگم مگه زن برای این دنیا افریده نشده ؟پس باید بتونه تو این دنیا هم زندگی کنه دیگه
تو دنیایی که بخور تا خورده نشی قانونشه تو دنیایی که قانون جنگل حکمفرماهستش خوب معلومه همیشه اونی که ضعیفتره میبازه کم میاره عقب میفته له میشه
مرد توو اجتماعه شغل داره درامد داره نفوذ به دست میاره دوست و اشنا وقتش صرف کهنه بچه که نمیشه اخرم هرچی اقایی و سری تو سرا دراوردنه مال اونه
من میدونم پیش خدا اونی عزیزتره که باتقواتره و ارزش ادم به این چیزا نیست اما اولش هم گفتم من دارم راجع به زندگی عملی حرف میزنم
حق و تکالیف مرد مردو بالا میبره حق و تکالیف زن زنو پایین میاره
شما دقت کن پسرا تا وقتی پسرن زیاد کاره ای نیستن و موجودیت ویژه ای ندارن اما به محض اینکه ازدواج میکنند و به مرور همینجور به پشم کلاهشون اضافه میشه اما دخترا تا وقتی دخترن یه ارج و قربی دارن وقتی ازدواج میکنن کم کم اب و رنگشون میره و مهجور میشن چون وظایفی که دارن باعث میشه این بلا سرشون بیاد

.پرستو.
۱۳۸۷/۰۳/۱۱, ۲۳:۳۰
خوب کاری نداره که زندگی روزمره خانومها و اقایون رو با هم مقایسه کنید خودتون میفهمید البته من سعی میکنم داستان اون روهم براتون بنویسم شاید بهتر متوجه حرف من بشید
حالا با این همه اسیب پذیری که خدا به زنها داده ومن ازش خیلی شاکیم به مردا اجازه 4 زن و هزار تا صیغه رو هم داده
شرعیه دیگه نه؟
شوهر ادم برا ماموریت میره اصفهان اونجا صیغه میکنه بعد من باید خوشحال باشم و به خودم و دینم ببالم که به اندازه یه مسافرت دو روزه حرمت ندارم
از اون طرف بعد از طلاق سه ماه و در روز باید صبر کنیم که اختلاط نسل نشه و حرمت ازدواج قبلی بمونه
من خیلی ساده حرف میزنم نمیدونم چرا نمیتونم منظورم رو بفهمونم
کی میتونه بگه زن از لحاظ جنسی تحریک نمیشه
کی میتونه بگه حتما برای زن تحریک شده از لحاظ جنسی تحمل راحته درحالی که بسیاری از زنان و دختران به دلیل عدم ازدواج یا دوری از همسر و شوهرشون خودارضایی میکنند
ایا به نظر شما دین اسلام به نیاز جنسی زن کم توجهی نکرده؟؟؟و به نیاز جنسی مرد بیش از اندازه توجه؟؟؟

شهيدان
۱۳۸۷/۰۳/۱۱, ۲۳:۳۲
من این مطلب رو درتاپیک دیگر نوشته بودم حالا که به اینجا بحث متمرکز شده اینجا می نویسم..

باسلام خدمت پرستو خانم وسایر دوستان

اگر همه ما چه زن وچه مرد به این واقعیت توچه می کردیم که : همه ما درحکم مسافری هستیم که چند روزی بیشتر دراین دنیا زندگی نمی کنیم.ودرنهایت باید به سمت خدا پرواز کنیم وجوابگوی اعمالمان باشیم.
فکر نمی کنم دیگه مرد یازن از انجام وظایفش کوتاهی کند.یا مردی به زنش ظلم کند.یا زنی به مردش خیانت کند و....
هم زن پی به ارزش خودش می برد وهم مرد پایش را از گلیمش دراز تر نمی کرد.
بدبختی ما اینه که یادمون می ره که خدا درست آفریده وبه همه هم کرامت داده واز هرکدام از زن ومرد براساس خلقتشان تکالیفی خواسته .
مشکل اساسی فراموش کردن ویا نشناختن وظیفه هاست .وغفلت از مردن و به خانه قبر رفتن است.اگر یاد مرگ همیشه با ما بودوباورداشتیم که ما برای جای دیگر آفریده شده ایم نه دنیا ، دیگر زنها به زن بودن خودشان می بالیدندچرا که یک روح لطیف و احساسی که خدا به آنها داده بهترین وسیله است برای پرواز به ملکوت...
بیایید قدر وارزش خود را بدانیم وبنده خوبی برای خدا باشیم وخود را برای سفرآخرت آماده کنیم.
<<الدنیا دارممر ولا دارمقر>>

التماس دعا -شهیدان

مليكا
۱۳۸۷/۰۳/۱۲, ۰۸:۲۶
پرستوي عزيز تو را به خدا يه كمي با ديد مثبت به زن و آفرينش او نگاه كن! همه مواردي كه گفتيد شايد درست باشه ولي حاكي از ديد منفي و سرخوردگي كه به شما القا شده كه ان شاءا... اين طور نباشد. :Sokhan:لطفي كنيد و بيشتر مطالعه و تحقيق كنيد علي الخصوص در زندگي حضرت زهرا (س) و تمام مادران و زنان بزرگ.

مليكا

fatememeshkat
۱۳۸۷/۰۳/۱۲, ۱۱:۰۶
سلام
پرستو جان یکی از چیزایی که آفت این نوع بحث هاست ، تداخل حوزه تکالیف و اخلاقه و زمانی وضع بدتر میشه که پای تجربیات شخصی ما ( ههمون رو عرض میکنم سوء تفاهم پیش نیاد ) اعم از تجربیات خوب یا بد به عنوان ملاک و نمونه قابل استناد عرضه میشه .
یکی از مسائلی که باید بهش توجه ویژه داشت ورود و رعایت مسائل اخلاقی در حوزه خانواده است ؛ همه ما مجازیم به دو شکل برخورد کنیم :
یکی قانونی و خشک
دیگری اخلاقی و با گذشت
حوزه قانون و تکالیف محض ، صرفا خط قرمز های عدالته و اینکه در موارد تعارض حقوق طرفین ، تکلیف هر کس مشخص باشه به این معنی که زمانی که هر دو طرف نخواهند گذشتی داشته باشند و بطور کامل قانونی برخورد کنند حقی از کسی ضایع نشه ( لطفا توجه کنید ما قانون اصیل قران و اسلام رو می گیم که در مرحله اجرا هم صحیح اجرا میشه ) و این مساله ابدا به این معنی نیست که ما چوب و ترکه وظیفه و تکلیف و قانون رو دائم روی سر همدیگه نگه داریم ، همه میدونن که انجام تکلیف در چنین حالتی اصلا خوشایند هیچ کس نیست نه برای زن ، نه برای مرد .
حالا بریم سراغ اون مطالبی که شما گفتین :

حقوق و تکالیف زن همه تحقیر امیزه و مال مرد پر افتخار
ببخشید ولی نظر من اینه که اگه اون چوب و ترکه قانون رو روی سر مرد هم هی بکوبی تکالیف اون هم تحقیر آمیز تلقی میشه .صفحه قبل یه مثالی رو نن جون زدن ، توی اون مثاله دقت کنین لطفا ، مثلا مرد بعد یه روز کار میاد خونه ، تا میگه خسته ام ، خانمش بگه مردی دیگه قدرتت بیشتره خسته ام یعنی چی ؟ تا میگه فلان کار رو کردم یا فلان چیز رو با زحمت تهیه کردم خانمش میگه وظیفته ، تا تلویزیون رو روشن میکنن و کارشناس قضایی میگه زن وظیفه کار کردن تو خونه رو نداره ، خانمش می گه شنیدی ؟ یا لا پاشو ظرفا مونده ، خونه هم کثیفه شنیدی که وظیفه توه نه من ، مرده میگه خسته ام یا مثلا مریضم یا ... خانمش میگه : خدا استثنا نکرده یالا پاشو وظیفتو انجام بده .می بینین پرستو جان ، برخوردهای قانونی محض وبه رخ کشیدن وظایف و تکالیف در حالت های معمولی زندگی نه تنها خوشایند و مطلوب نیستند بلکه به دلیل اینکه منجر به مقابله به مثل میشن و روابط رو از صمیمیت خارج میکنن و تاثیر منفی بر احساسات طرفین میگذارن ، قابل احتراز هم هستند چون نتیجه ای جز انزجار و تنفر حاصل نمیشه البته در صورتی که یک طرف بخواد قانونی عمل کنه و با چوب قانون بالا سر آدم بایسته و طرف دیگه بخواد با گذشت و اخلاقی عمل کنه و نتیجه اش دقیقا همونی میشه که شما گفتین :

چقدرنفرت انگیزه که وظیفه ادم تمکین باشه در هر حالی در هر شرایطی
چه از لحاظ ... چه از لحاظ اجازه گرفتن از مرداحساس بدی به ادم دست میده

ما معتقدیم طبق فرمایش خداوند در قران کریم ازدواج مایه سکونت و آرامشه آیا با این برخوردهای صرف قانونی این سکونت حاصل خواهد شد ؟ خیلی ها نمی دونن چی مال کجاست ؟ مگه خونه دادگاست که هی قانون و وظیفه به رخ هم بکشن یا زن و مرد در انجام کارهای عادی و روزمره و در برخورد با هر بخش زندگی به جای احساس خوشایند برای هم کار کردن ، حس نامطلوب وظیفه داشتن رو تجربه کنن ، حالا جالب اینه که بعضی وقتها کار ، عینا همون کاره و فرقی نمی کنه فقط احساس ، نامطلوبه . مثلا خانم برای بیرون رفتن از منزل با همسر فهیمش صحبت میکنه و همفکری و یا مشورت ، همسرش هم مثلا میگه هر طور صلاح میدونی ولی اگه امروز نری فکر نمی کنی مناسب تره ؟ ( خب این همون کسب اجازه است منتهی در قالب همصحبتی و مشورت یعنی خیلی محترمانه و خوشایند ، جواب آقا هم اینه که من میگم نه ولی اگه اصرار داری خواسته تو برام مهمه )
حالا اون مردی که ترکه قانون رو هی بلند میکنه بله کارش غیر شرعی نیست اما غیر اخلاقیه
معمول ما یادمون میره نبی مکرم اسلام (ص) فرمودن من برای تتمیم و تکمیل مکارم اخلاق مبعوث شدم .
یه کم سلیقه بکار بردن در برخوردهای خانوادگی و هنر بخرج دادن در بیان مخالفتها و یا کمی گذشت از حقوق شخصی ، از جانب طرفین ، انجام تمام وظایف و تکالیف رو با احساس رضایتمندی همراه میکنه در غیر اینصورت :

ادم احساس میکنه از یکی کمتره که بایدازش اجازه بگیره
یا ادم احساس میکنه ببخشید ... وقتی بهادم میگن باید در اختیار شوهرت باشی
اینطوری اگر لذتی هموجود داشته باشه از بین میره روابط ... به خاطر وظیفه!!!!

( لطفا خواهش میکنم سوء تفاهم بوجود نیاد من دارم بطور کلی عرض میکنم و نقل قولها رو تنها از باب مثال میارم نه خرده گیری یا خدای ناکرده سرزنش و نه هیچ چیز دیگر)
مشکل غالبا در اینجاست که ما وقتی اهل گذشت هستیم یا در خانواده ای با فرهنگ خاصی تربیت شدیم ( با فرهنگ گذشت متقابل ) زمانی که با مردی ازدواج میکنیم که اهل قانون خشک و وظیفه و تکلیفه اونوقت به ما سخت میگذره چون ما اهل گذشتیم ولی اون اهل تکلیف و این اصلا حس خوشایندی نیست .

اما از اون طرف وظایف مردها کدومش تحقیر امیزه خرجی دادن؟؟؟

لطفا مراجعه کنید به مثال نن جون .

اصلا زندگی مردها سرشار از قدرت و رقابت و پیشرفته
حتی ساختمان مغزیشون اینطوری افریده شده اما زنها چی ادماحساس ماسیدگی بهش دست میده خیلی بده هیچ تحرکی تو اجتماع ندارن هیچ قدرتی همیشه ازمردا کمترن عقب ترن حتی ساختمان مغزیشون تو یه باغ دیگه است

امروزه شرایط حضور و فعالیت زن در بسیاری از عرصه ها فراهم شده اگه کسی بخواد میتونه در اون زمینه ها وارد بشه و رشد کنه اما توصیه من بعنوان یه زن به شما اینه که در هیچ عرصه ای خودتون رو حتی با زنهای دیگه هم مقایسه نکنین چه برسه به مردها فقط به رشد و پیشرفتتون فکر کنین تا این احساس ماسیدگی ( که شاید تعبیر درستی باشه ) رو نداشته باشین ، در جا زدن برای هیچ انسانی خوب نیست خیلی هم به زن و مرد بودن ربط نداره .

تازه با همه این مسائل دیگه تعدد زوجات از همهبیشتر ظلمه
من نمیفهمم تو رو خدا یکی به من بگه کی دلشمیخواد همسرش رو با یکی دیگه تقسیم کنه؟
من حرف بی راهیمیزنم ؟
همین شماها که دارین از این مساله دفاع میکنید چهزن و چه مرد حاضرید همسرتون رو با یه نفر دیگه قسمت کنید؟؟؟؟؟؟

خدا خیرتون بده بالاخره بعد از اینهمه حرف و حدیث رفتیم سر اصل سوال .
مطالبی که در بالا عرض کردم ضمن اینکه پاسخی بود به برخی از سوالات شما پرستوی عزیز ، مقدمه ای بود برای ورود در بحث تعدد همسر که بخشی از سوال شما هم هست . لطفا بحث را صرفا با این موضوع ادامه بدیم .

تینا
۱۳۸۷/۰۳/۱۲, ۱۹:۲۷
من نمیدونم این اقایون چجوری به خودشون اجازه مکیدند راجبه خصوصیت زنها حرف بزنند زن هم مثله مرد هست از تنوع طلبی هم لذت میبره مثله کسانی که ... که کم هم نیستند اما اکثر زنها مثله اکثر مردها پاکی خودشون را حفظ میکنند و به همسرشون وفادار میمونن

Reihane
۱۳۸۷/۰۳/۱۵, ۲۳:۴۵
ایا به نظر شما دین اسلام به نیاز جنسی زن کم توجهی نکرده؟؟؟و به نیاز جنسی مرد بیش از اندازه توجه؟؟؟
باعرض سلام
پرستو خانوم شما با این حرف خود بر تعدد زوجات صحه می گذاری، چون یکی از علل تعدد زوجات همین بیشتر بودن تعداد دختران بر پسران است. در چنین جامعه ای که زنان هم نیاز جنسی دارند باید بین مردان تقسیم شوند تا این نیازشان ارضا شود.

از طرفی اینکه زن چند شوهر داشته باشد با طبیعت او ناسازگار است

حتی ساختمان مغزیشون اینطوری افریده شده اما زنها چی ادم احساس ماسیدگی بهش دست میدهاگر که مغز مردان پیچیدگی بیشتری دارد یا قسمت خاکستری آن بیشتر است به دلیل این است که کار تعقل و چاره اندیشی برای مخارج زندگی بعهده مرد است نه زن، ولی در عوض به زن احساس بیشتر داده شده و هیچ کدام به تنهایی برای اداره زندگی کافی نیست زن و مرد مکمل زندگی همدیگرند.

همین شماها که دارین از این مساله دفاع میکنید چه زن و چه مرد حاضرید همسرتون رو با یه نفر دیگه قسمت کنید؟؟؟؟؟؟هیچ زنی به چنین کاری حاضر نیست چون طبیعت زن این است که وحدت گراست و می خواهد خودش فقط قلب مرد را تسخیر کند، ولی طبیعت مرد تنوع پذیری است که این ها هم حکمتی دارد. ولی خداوند این تنوع پذیری را محدود کرده و شرط عدالت را برای آن تعیین کرده، عدالت هم به این معنا نیست که مثلا هر چه برای یکی خرید برای دیگری هم بخرد بلکه به این معناست که روش مرد بگونه ای باشد که نمود تبعیضی نباشد طبیعتا ممکن است مرد یکی را بدلیل مثلا زیبایی یا خوش زبانی بیشتر دوست داشته باشد ولی مرد باید جوری برخورد کند که همه زنها احساس رضایت کنند.

حال باید ببینیم در جامعه امروز با این سطح توقعات عدالت به این معنا امکان پذیر است یا نه؟
اگر نیست پس مردان باید به یک زن اکتفاء کنند، همانطور که در آیه 3 سوره نساء آمده است. اگر بعضی مردان به این احکام عمل نمی کنند، نمی توان پای اسلام و حکم خدا گذاشت.

Divine Love
۱۳۸۷/۰۳/۱۶, ۱۰:۲۱
البته من فكر ميكنم كه ايران تتها كشور مسلماني است كه در آن اين قدر حساسيت نسبت به چند همسري مردان وجود دارد.
در كشورهاي عربي چنين حساسيتي در بين زنان نسبت به اين مسئله وجود ندارد .

شهيدان
۱۳۸۷/۰۳/۱۶, ۱۰:۴۱
البته من فكر ميكنم كه ايران تتها كشور مسلماني است كه در آن اين قدر حساسيت نسبت به چند همسري مردان وجود دارد.

البته مسئله چند همسری در بین عربهای ایرانی هم ازحساسیت کمتری نسبت به بقیه نژادها درایران برخوردار است.دلیلش چیه؟معلوم نیست.

theist_dea
۱۳۸۷/۰۴/۱۳, ۰۱:۲۱
اخه ميدونيد مسئله چيه ؟مسئله اينه كه بعضي ها فكر ميكنند اسلام اومده گفته شما ميتونيد 4 تا زن بگيريد ولي اينطور نيست اسلام اومده تعدد زوجات رو به 4 تا محدود كرده!اين 2 قسمت واقعا با هم فرق دارند ...
اولا بايد ديد چرا 4 تا؟
در ضمن اگه قران كامل هم مي اومد اون زمان چند زني رو منع ميكرد تكليف خانواده هايي كه شكل گرفتند چي ميشد؟يا حتي وقتي در اون زمان اين مسئله جا افتاده بود و زنان مشكل چنداني نداشتند برداشتنش فايده اي نداشت چيزي كه اون زمان عملي مي نمود شرط عدالت بود چيزي كه رعايت نميشده ..در ضمن به نظر من برداشتن كامل تعدد زوجات هم چيز بيخوديه چون ممكنه شرايطي پيش بياد كه ضرورت پيدا كنه
مثلا زني شوهرش را دوست دارد مرد بچه ميخواهد و متاسفانه اينقدر وجدان نداره كه سر همسرش هوو نياره!خوب اگه تعدد زوجات نبود ديگه كار اينا به طلاق مي كشيد ..اين اتفاق ممكنه براي زن اول به مراتب بدتر از همسر دوم باشد گاهي مجبوريم بين بد و بدتر يكي را انتخاب كنيم در ضمن دين نيامده ايده ال ارائه بده دين معمولا عملي ترين راه رو انتخاب كرده
چه بهتر كه شرط اجازه ي همسر اول باشه و عدالت ..حالا بقيش به خود خانوم اول واگذار بشه ..
به نظر من ايده ال گرايي بيخودي هم وقتي جواب نده فايده اي نداره..
اما يه سوال شرط موافقت زن اول با توجه به چه چيز استناد ميشه ؟؟؟
و اينكه به نظر من در جامعه ي ما هر جا به نفعشون بوده ييهو مسلمونند و پايبند اسلام ولي خيلي از دستوارت اسلامي به نفع زنان هست كه اصلا در جامعه رواج نداره و اقايون هم اصلا به روي خودشون نمي ارند..
ولي در كل نبايد اين تعدد زوجات حربه اي بشه واسه ي مردان هوس باز ..
و اين كه چرا 4 تا ؟چرا 3 تا نه ؟چرا 5 تا نه ؟ايا دليلي داره ؟البته ميدونم كه در تورات هم 4 تا ذكر شده ..

hajkhanom
۱۳۸۷/۰۴/۲۸, ۱۷:۴۰
نظر شما تعدد زوجات سبب بى احترامى به زن و تضيع حقوق و شئون او نيست؟ پاسخ :هيچ نظام دينى و فكرى مانند اسلام به زن و حقوق و شئون او اهميت نداده است . تجويز تعدد زوجات نيز به دليل مصالح و فوايدى است كه اين حكم براى جامعه زن دارد . به علاوه حكم تعدد زوجات , حكمى واجب بر هر مرد نيست , بلكه حكمى جوازى است . آنان هم مشروط به شرايط و قيودى كه در قرآن و روايات بيان شده است و بـاتـوجـه ايـن شـروط و قـيـود نـه تـنـهـا بـه حـرمـت زن لـطمه اى وارد نمى شود و حقوق او ضايع نمى گردد بلكه , احترام و شان زن حفظ و افزايش يافته , جامعه از ابتلا به فساد وفحشا حفظ مى شود.
تفسير الميزان ج 4 ص 184، طباطبائى - سيد محمد حسين
به نقل از سايت تبيان

nanejoon
۱۳۸۷/۰۵/۰۳, ۱۶:۱۲
سلام به همه دوستان و عزیزان ننجون::doosti: بابا خداوند درقرآن تعدد زوجات را جائز دونسته (با رعایت شرائط) و روایات زیاد هم داریم.
ولی از قدیم گفتند : خدا یکی - زن هم یکی
حالا ببینید به نظر شما کدوم حرف درسته . حرف خدا یا حرف قدیما ؟
من که بی خیال قدیما و بدون ترس میگم. حرف خدا درسته
چون هم مرد به خواسته مشروعش میرسه و هم زن به حقش.

اخلاقي
۱۳۸۷/۰۷/۰۱, ۲۳:۳۳
پرسش

در آيه سوم سوره نساء مى‏خوانيم: «وَ إِنْ خِفْتُم ألاّ تُقْسِطُوا فِى اليَتامى فَانْكِحوا ما طابَ لَكُم مِن النِّساءِ مَثنى و ثُلاثَ وَ رُباعَ فَإن خِفْتُم ألاّ تَعْدِلُوا فَواحِدَةً»؛ اگر در اجراى عدالت ميان دختران يتيم بيمناك هستيد، هر چه از زنان ديگر كه شما را پسند افتاد، دو دو، سه سه، چهار چهار به زنى گيريد. پس اگر بيم داريد كه به عدالت رفتار نكنيد، به يكى اكتفا نماييد.»
از سوى ديگر در آيه 129 سوره نساء مى‏خوانيم: «و لَنْ تَستَطيعُوا أن تَعْدِلُوا بَيْنَ النِّساء وَ لَوْ حَرَصْتُم» ؛ و شما هرگز نمى‏توانيد ميان زنان عدالت كنيد، هر چند بر آن حريص باشيد. آيا در اين آيات، در سوره نساء، درباره ازدواج مجدد تضاد است؟
پاسخ

بعضى از آيه اول چنين نتيجه گرفته‏اند كه تعدد زوجات، مشروط به عدالت است و عدالت هم بر اساس آيه دوم ممكن نيست، بنابراين تعدد زوجات ممنوع است.
از روايات اسلامى چنين برمى‏آيد كه نخستين كسى كه اين ايراد را مطرح كرد، «ابن ابى العوجاء»، از مادّيين معاصر امام صادق(عليه‏السلام)، بود كه اين ايراد را با هشام بن حكم، دانشمند مجاهد اسلامى، مطرح كرد و او كه جوابى براى آن نيافت، به سوى مدينه حركت و سؤال را با امام صادق(عليه‏السلام) در ميان گذاشت. امام در پاسخ فرمود: منظور از عدالت در آيه 3 سوره نساء، عدالت در نفقه و رعايت حقوق همسرى و طرز رفتار و كردار است. اما منظور از عدالت در آيه 129 كه امرى محال شمرده شده، عدالت در تمايلات قلبى است. هنگامى كه هشام از سفر بازگشت و اين پاسخ را در اختيار «ابن ابى العوجاء» گذاشت، او سوگند ياد كرد كه اين پاسخ از خود تو نيست.
[1] (http://www.askquran.ir/#lz_01) معلوم است كه اگر كلمه عدالت را در دو آيه به دو معنى تفسير كنيم، به خاطر قرينه روشنى است كه در هر دو آيه وجود دارد؛ زيرا در ادامه آيه 129 سوره نساء، صريحاً مى‏فرمايد: «فَلا تَميلُوا كُلَّ المَيْلِ فَتَذرُوها كَالْمُعَلَّقَةِ» ؛ تمام علاقه قلبى خود را متوجه به يك همسر نكنيد تا آن زن ديگر را سرگشته و بلاتكليف رها كنيد». به اين تعبير دو آيه با يكديگر تضادى ندارد. [2] (http://www.askquran.ir/#lz_02)
پى نوشت:

[1]. (http://www.askquran.ir/#ly_01) تفسير البرهان، ج 1، ص 420.
[2]. (http://www.askquran.ir/#ly_02) تفسير نمونه، ج 4، ص 155.

sara.m
۱۳۸۷/۰۷/۱۸, ۱۲:۴۰
ممكنه هووآدم خوبي هم باشد متدين وبا خدا هم باشه .كمك كار شما درزندگي هم باشه.

:Ealam:نه بابا ، نمی خواد شما نگران کمک کار خانمها باشید :Narahat az:، اولا مگه زن دوم کلفته که بیاد کمک کار زن اول باشه ، :eek:دوما ، وظیفه مردهستش که کار های خونش رو خودش انجام بده ، کی گفته وظیفه زنه که کار کنه ، مثل اینکه شما معنی لطف و وظیفه رو با هم قاطی کردید :Narahat:

شما ظرفيت خودتان را بالا ببريد

جدا؟ :Gig:
خیر،مردا تنوع طلبیشون کمتر کنن :mad:

وتصورغلط هووورا ازذهن خارج كنيدببينيد چقدرزندگي با هوولذت بخش مي شه. راستي حسودي را هم كناربگذاريد.
[/QUOTE]

ای خدااااااااااااااااااااا:Nas hnidan::Nashnidan::Nashnidan::Narahat::mad::eek::M oteajeb:(اینو با حرص بخونید ، نه اصلا همشو با حرص بخونید) :Ealam:

sepide13620
۱۳۸۷/۰۷/۱۸, ۲۰:۲۶
خداوند در قران تا4 تا زن گرفتن رو حلال اعلام کرده ولی این به نظر شخص من مال اون موقعی بوده که جنگ بوده ومردا هم این اجازه رو داشتن که واسه این که زنی بی همسر نمونه زن بگیرن نه الان که قیمتا رفته تو اسمون خدا و یه مرد بتونه خیلی خوب کار کنه خودش رو جمع و جورکنه و خیلی بخواد حدت کنه یه زن بگیره و بعد از 4،5 سال بزاره یه بچه گیرش بیاد و من با این که مردا بخوان تو این زمان هوو واسه خانم خونه بیارن مخالف کاملم چون هر زنی دوست داره مردش فقط برا خودش باشه و غیر از خودش طرف کس دیگه ای نره

۱۳۸۷/۰۷/۱۹, ۰۰:۵۵
دین به مرد اجازه می دهد که چندین زن را صیغه نماید منتها با شرط رعایت عدالت...
اما آیا به راستی مرد قصه ما قادر خواهد بود بین زن جدید و همسر اصلی خودش کمترین شرط یعنی محبت را به طور عادلانه تقسیم کند؟!
آیا اصلا در طراحی شخصیت مردان چنین چیزی(تقسیم مساوی محبت) تعریف شده است؟!
قطعا خیر!
پس بهتره در مورد غیر ممکن ها بحث نکنیم.
ضمنا!
خانم مهشید!
بودند آقایونی که سالها به پای همسر مریضشون صبر کنن و حتی اصرار های زن هم در تاهل دوباره مرد موثر نبوده...
من بارها گفتم..اصلا این شعار من در زندگی است.
"اگر مرد را عاشق کردی او را برای همیشه به نام خودت سند زده ای"

۱۳۸۷/۰۷/۱۹, ۱۶:۳۹
بله!
پاشیده شدن زندگی در اینصورت قطعی است چرا که دو زن در خانه ای نگنجند!

a3emoon
۱۳۸۷/۰۷/۱۹, ۱۸:۲۳
بله!

چه عجب بالاخره يه نفر پيدا شد بگه يه زندگي كه با هزار اميد و آرزو ساخته شده از هم مي پاشه .
بقيه آقايون كه همه حرفارو ناشي از احساسات زنانه و تعصب و تملكو چه مي دونم از اين حرفا مي دونن !:Motehayer:
اما يه بار فكر نمي كنن كه لابد زن بيچاره زندگيشو دوست داره .:Ealam:

mmj
۱۳۸۷/۰۷/۱۹, ۱۸:۴۵
بله!

میگنجد

همانطور که دو درویش در یک گلیم بخسبند و همانطور که دوپادشاه در یک اقلیم پادشاهی میتوانند کرد

۱۳۸۷/۰۷/۱۹, ۲۱:۴۵
چه عجب بالاخره يه نفر پيدا شد بگه يه زندگي كه با هزار اميد و آرزو ساخته شده از هم مي پاشه .
بقيه آقايون كه همه حرفارو ناشي از احساسات زنانه و تعصب و تملكو چه مي دونم از اين حرفا مي دونن !:motehayer:
اما يه بار فكر نمي كنن كه لابد زن بيچاره زندگيشو دوست داره .:ealam:
لاشک خانم آسمون!
کی گفته چنین چیزی رو که خانم ها بر اساس احساسات زنانه و تعصب می گن و تملک!
هر چند که حتی اگر به این دلایل هم بگن باز هم حق دارند و هیچ کس نمی تونه لااقل در این مورد بهشون ایرادی وارد کنه....
این احساسات و تملک و تعصب رو باید قدر دونست و طلا گرفتش...بادی قدر دونست.
آقایون (که منم جزئشونم) بعضی مواقع برای فرار از واقعیت(اینکه هوو آوردن ناشی از ضعف نفسانی و تنوع طلبیشونه) این دلایل مسخره رو عنوان می کنند.
زندگی قطعا از هم خواهد پاشید با آوردن هوو!
همانطور که مرد (حالا به هر دلیل) حاضر نیست همسرش با مرد دیگه ای رابطه داشته باشه و دوست باشه نباید به خودش اجازه بده که رقیبی برای خانم و همسرش بیاره!
این یه حقیقته!

۱۳۸۷/۰۷/۱۹, ۲۱:۴۶
میگنجد

همانطور که دو درویش در یک گلیم بخسبند و همانطور که دوپادشاه در یک اقلیم پادشاهی میتوانند کرد

پس که اینطور هان؟!
شما اگر تونستید بگنجانید و خبرش رو به ما هم بدهید تا اعلام رسمی کنید...
منتظریم:Moshtagh:

nanejoon
۱۳۸۷/۰۷/۲۰, ۱۲:۵۰
ننجوووون شما ديگه چرا ؟! مطمئنا هيچ حكمي از احكام خداوند بي دليلو بدون حساب و كتاب نيست . حتمااا شرايطي داره . اين طور نيست؟
بعدم مي شه بفرماييد زن ...... وقتي شوهرش جند تا زن ديگه داشته باشه به كدوم حقش مي رسه ؟ :gig:
سلام اسمون عزیز خوبید؟
تو پرانتز نوشتم که یبار دیگه ببین (با رعایت شرائط)
به تمامی حقی که باید داشته باشه مثلا حق مسکن -پوشاک -خوراک -همخوابی و... باید برسه...
حالا اگه تو اینا مشکل داره اصلا شوهرش حق زن گرفتن نداره ...
پس اناث فعلا خیالشون جمه.
اصولا میدونید فلسفه ازدواج چند زن داشتن چیه؟؟؟؟

nanejoon
۱۳۸۷/۰۷/۲۰, ۱۳:۰۰
...زندگی قطعا از هم خواهد پاشید با آوردن هوو!
منتظر جان ننه سلام عزیز ننجون .:Gol:تست کردی با این قطعیت خبر میدی؟؟
[quote]همانطور که مرد (حالا به هر دلیل) حاضر نیست همسرش با مرد دیگه ای رابطه داشته باشه و دوست باشه نباید به خودش اجازه بده که رقیبی برای خانم و همسرش بیاره!خوب منتظر عزیزننجون. اگه مرد بخواد رفیق برا سرکار علیه بیاره چی .اونم با رعایت دستور قرآن و صریح آیه ای که داریم. ؟؟؟

NASIME BEHESHT
۱۳۸۷/۰۷/۲۰, ۱۴:۲۸
مثال چاقو و دارو و بچه کوچکه و پدر و مادرش این مثل ازدواج مجدد و متعه .
پدر و مادر میدونند که چاقو خطر داره و دارو براش مفیده اما بچه فکر میکنه بهش ظلم شده.
خیلی راه داریم تا بفهمیم دینمون چی گفته ... فعلا فقط ادعا میکنیم . :Gig:

هر موقع مسلمون شدیم دم از اسلام بزنیم عزیز دل برادر ....

این رو اول به خودم میگم بعد به اون کسایی که سر هر مسئله ای که به مزاقشون خوش نمیاد دادو جنجال راه میندازن . ..

۱۳۸۷/۰۷/۲۰, ۱۴:۳۴
منتظر جان ننه سلام عزیز ننجون .:gol:تست کردی با این قطعیت خبر میدی؟؟
نیاز به تست نداره ننجونی!
این جواب و این قطعیت جواب عقله!
البته بی تعارف بگم که برای سن و سال شماها شاید این قطعیت وجود نداشته باشه اما برای سنین تا 40 سال قطعا ایجاد اشکال خواهد کرد.
ضمنا ننجونی!
بیا اگر پایه اید یه سر بریم قوه قضاییه و نه نگاهی بندازیم به علل طلاق!

خوب منتظر عزیزننجون. اگه مرد بخواد رفیق برا سرکار علیه بیاره چی .اونم با رعایت دستور قرآن و صریح آیه ای که داریم. ؟؟؟[/quote]اون تا حد زیادی به همسر اول ربط داره ...
باز هم تاکید می کنم که سنین تا 45 سال چنین چیزی غیر ممکن است.
اصلا خود خواهی و انحصار طلبی ذاتی خانم ها چنین اجازه ای را به آنها نمی دهد.
زنان رفیق یا رقیب(در این وادی رفیق، رقیب است حتی اگر خواهر باشد!) را نابود می کنند حتی اگر شوهرشان بی ارزش ترین مرد روی کره خاکیب اشد.
زنان پادشاهی می خواهند برای تمام فصول!
"راستی در مورد استادیوم هر وقت ازاده کردی بگو خودم کولت می کنم و می برمت!"

nanejoon
۱۳۸۷/۰۷/۲۰, ۱۶:۰۷
نیاز به تست نداره ننجونی!این جواب و این قطعیت جواب عقله!
سلام سیدجون ننه ممنون .ولی میخواستم بگم اگه نظر قرآن و اسلام چیز دیگه بود چی؟؟

اصلا خود خواهی و انحصار طلبی ذاتی خانم ها چنین اجازه ای را به آنها نمی دهد.
زنان رفیق یا رقیب(در این وادی رفیق، رقیب است حتی اگر خواهر باشد!) را نابود می کنند حتی اگر شوهرشان بی ارزش ترین مرد روی کره خاکیب اشد.
زنان پادشاهی می خواهند برای تمام فصول!
منتظر جون اگه این مخالفتها ی بقول شما پادشاهگونه بر خلاف درستور قرآن بود چی؟ توقرآن هم که سن 45 سالگی را ذکرنکرده!

‌محرم ونامحرم چی میشه اونوقت؟؟؟:Labkhand: دوستدارت ننجون :doosti:

۱۳۸۷/۰۷/۲۰, ۲۰:۲۳
سلام سیدجون ننه ممنون .ولی میخواستم بگم اگه نظر قرآن و اسلام چیز دیگه بود چی؟؟

منتظر جون اگه این مخالفتها ی بقول شما پادشاهگونه بر خلاف درستور قرآن بود چی؟ توقرآن هم که سن 45 سالگی را ذکرنکرده!

‌محرم ونامحرم چی میشه اونوقت؟؟؟:Labkhand: دوستدارت ننجون :doosti:[/quote]

من نوکر قرآن هم هستم ننجون عزیز...
من کوچیک و خاک پای قرآن و قرآنی هستم....
من کی باشم بخوام مخالف قرآن خدا حرفی بزنم...من کی باشم آخه...
من عددی نیستم اما این مسائلی که گفتم از دید و بعد اجتماعی بود چرا که تخصص من این امر است.
ننجون من فکر نمی کنم قرآن هیچ چیز رو در نظر نگرفته باشه.....اما گذشته از همه این موضوعات من حرف برای گفتن توی این مقوله زیاد دارم اما حضور شما و علمتون عرق شرم بر پیشانیم می نشاند.
اگر هم کسی می خواد فکر کنه که کم آوردم من می پذیرم اما من دیگه در مورد این بحث سکوت می کنم و حرفی نمی زنم...
بهتره موضوع را متخصصین بررسی نمایند.
در ضمن ننجون مهربون!
فکر نکنم یه نامحرم هم بتونه بگه به یه پسر مجرد جوووون!
منظورم همون سید جونه ننجون
دوست داشتنم احتمالا مشکل داره....!
همگی موفق و موید باشید.
خدانگهدارتان
یا مرتضی علی!

nanejoon
۱۳۸۷/۰۷/۲۰, ۲۱:۰۹
من نوکر قرآن هم هستم ننجون عزیز...من کوچیک و خاک پای قرآن و قرآنی هستم....

من کی باشم بخوام مخالف قرآن خدا حرفی بزنم...من کی باشم آخه...

من عددی نیستم اما این مسائلی که گفتم از دید و بعد اجتماعی بود چرا که تخصص من این امر است.

ننجون من فکر نمی کنم قرآن هیچ چیز رو در نظر نگرفته باشه.....اما گذشته از همه این موضوعات من حرف برای گفتن توی این مقوله زیاد دارم اما حضور شما و علمتون عرق شرم بر پیشانیم می نشاند.اگر هم کسی می خواد فکر کنه که کم آوردم من می پذیرم اما من دیگه در مورد این بحث سکوت می کنم و حرفی نمی زنم...بهتره موضوع را متخصصین بررسی نمایند.

سلام و صددورد بر سید عزیز.. تورو خدا اول بخند :Moshtagh:

سید جون ننه چقدر بقول انگلیسیها humble هستید.:Rose:

امید است این تواضعتون درس باشه برا...

ولی سید جون مانم میخوایم مساله روشن شه والا از قدیم گفتن:
خدا یکی زن هم یکی.... تازه اگه امروزه کسی بتونه......:Mohabbat:
بله درعمل حرفتونو تایید میکنم.واز نظر تخصصی اجتماعی شما هم استفاده میشه بفرما ......

دوستدارت ننجون:Gol:

Melancholy
۱۳۸۷/۰۷/۲۱, ۰۱:۴۸
اگه تو ازدواج اول عشق واقعی در کار باشه. هیچکدوم چه زن چه مرد حاضر نمیشن که کسه دیگه ایی رو وارد زندگیشون کنن

اما اگه ازدواج اول برای تشکیل خانواده و تولید مثل و داشتن کانونی گرم بوده باشه این امکان هست که یکی از طرفین یا هردو حاضر به هوو آوردن مرد باشند

خدا کنه که نوع اول نسیب همه بشه :doosti:

rana_
۱۳۸۷/۰۹/۰۳, ۱۰:۲۳
تغيير براي برابري: سن وسالي نداشت اما چهره اش بسيار پير نشان مي داد، از سرنوشت مي ناليد و از بي عدالتي كه در حقش روا شده بود.
" وقتي 12 ساله بودم پدرم مرا به پسر خان محل داد اصلاً هيچ چيز نمي فهميدم و هيچ كسي نظر مرا نپرسيد، مادرم هميشه مي گفت خيلي ها آرزو دارند كه زن خانزاده شوند و تو شانس آوردي. من هم تابع حرف شوهر شدم مثل بقيه زنان روستايمان. من در يكي از شهرهاي جنوب كشور زندگي مي كنم ، جايي كه هنوزمردم آداب و رسوم گذشته را در آنجا پياده مي كنند، دختران روستاي ما هنوز هم اجازه تحصيل بيشتر از ديپلم را ندارند، و درهمان سنين پايين بايد ازدواج كنند. كارهاي خانه را خدمتكارها انجام مي دادند حتي خريدهاي شخصي مرا و من حق نداشتم بدون شوهرم پايم را بيرون از خانه بگذارم، حتي براي رفتن به خانه پدر و مادرم نيز او بايد اجازه مي داد و خودش مرا مي برد البته اگر كاري برايش پيش نمي آمد. مادرم هم گاه گداري يواشكي به ديدنم مي آمد و از حسادت زنان محل و اينكه من چقدر خوشبخت هستم صحبت مي كرد. در سن 13 سالگي اولين فرزندم بدنيا آمد يك پسر! شوهرم و اطرافيان آنقدر خوشحال شدند كه چندين شبانه روز را جشن گرفتند، پدرهمسرم مي گفت: "تو ما را سرافراز كردي كه برايمان يك پسر بدنيا آوردي." با خودم مي گفتم اگر بچه ام دختر مي شد چه اتفاقي مي افتاد؟ اينقدر پسر آوردن من برايشان مهم بود؟ خدا را شكر مي كردم كه دختر بدنيا نياوردم چون معلوم نبود چه بر سر من و دخترم مي آمد. دلم را به فرزندم خوش كردم و به او رسيدگي مي كردم، همسرم نيز صبح ها بيرون مي رفت و عصرها به خانه بر مي گشت، هرگز يادم نمي آمد كه در طول دوران زندگيمان 1 ساعتي بنشيند و با هم خصوصي صحبت كنيم وقتي اعتراضي هم مي كردم با چشم غره نگاهم مي كرد و مي گفت اين فضوليها به تو نيامده مگر چيزي كم و كسر داري؟ سال بعد هم پسر ديگري بدنيا آوردم . حاصل زندگيمان 5 فرزند پسر و دو دختر بود، حسابي سرگرم بزرگ كردن بچه ها شدم، مدت زماني بود كه زمزمه هاي بدي را در مورد ازدواج شوهرم از اطرافيان مي شنيدم، باور نمي كردم. اما يك شب ديدم كه شوهرم زودتر از هميشه به خانه برگشته و به من گفت مي خواهد با من حرف بزند تعجب كردم چون هرگز او را اينطور نديده بودم خيلي راحت گفت كه قصد ازدواج مجدد دارد، گفتم آخر چرا مگر از من خطايي سر زده؟ و او گفت نه تو زن خوبي هستي در خاندان ما رسم هست كه مرد ازدواج مجدد داشته باشد و تو خوب مي داني، تو هم در اين روستا بزرگ شدي و سنتها را مي شناسي تو هم وقت بيشتري براي استراحت كردن خواهي داشت. گفتم: اما . . . ناگهان سيلي محكمي به گوشم زد و گفت ديگر صدايي از تو نشنوم. در طول تمام زندگيم اين اولين كتكي بود كه از او خوردم و هيچ كاري جز گريه نمي توانستم بكنم آخر در محل ما مردان چندين بار ازدواج مي كردند و كسي به آنها خرده نمي گرفت و حتي زن حق نداشت از همسرش جدا شود، يادم مي آيد كه يكي از زنان محلمان نتوانست طاقت بياورد و خودش را آتش زد، بعد از مرگش هيچ كس شوهر او را مقصر نمي دانست كه تمام عشق و احساسات او را ناديده گرفته است. دختري كه شوهرم با اوازدواج كرد يكي از دختران محله مان بود و 14 سال بيشتر نداشت. او نيز به دستور پدرش با همسر من ازدواج كرده بود، وقتي او را ديدم صورت كودكانه اي داشت و دلهره داشت از اينكه برخورد من با او چگونه خواهد بود؟ دلم برايش سوخت همانطور كه دلم براي خودم سوخت. بااينكه هوويم بود اما نتوانستم مثل يك هوو با او برخورد كنم او هم سن دخترم بود. نمي توانستم طاقت بياورم به حالت قهر پيش ريش سفيد محل رفتم و از او خواستم تا با همسرم صحبت كند و زن دومش را به خانه ديگري ببرد وگرنه من براي هميشه خانه اش را ترك مي كنم. اين اولين باري بود كه جرات كردم و خواسته ام را با مرد ديگري مطرح كردم، بماند كه بعد از مطرح كردن خواسته ام چقدر كتك خوردم اما موفق شدم و شوهرم زن دومش را به خانه ديگري برد. آن موقع فكر طلاق اصلاً به سر هيچ يك از ما نمي زد، چون مساوي با مرگمان بود. اما حالا جوانان ما كمي روشنفكر شدند، حتي دو تا از پسرهاي خودم ازدواج مجدد نداشتند، اما شوهر دخترم دو بار ازدواج كرده، تهران آمده بودم كه به پسرم سر بزنم البته الان شوهرم بر اثر بيماري فوت كرده وگرنه به همين راحتي نمي توانستم به ديدن پسرم بيايم. نوه ام چيزهايي را در مورد اين لايحه جديد دولت برايم گفت و من خيلي ناراحت شدم. چرا به همين راحتي مي خواهند به مردان اجازه ازدواج مجدد دهند؟ پس زنها چه ميشوند؟ چرا يكي از ما زنها نمي پرسد كه آيا ما راضي هستيم يا نه؟ مگر ما آدم نيستيم ما پا به پاي شوهرانمان حركت مي كنيم در تمام طول زندگي تابع آنها هستيم همه از آنها حمايت مي كنند پس فرق ما زنها با حيوان در چيست؟ مگر ما داريم در عصر جاهليت زندگي مي كنيم؟ ديگر جوانها اين چيزها را نمي پذيرند، ديگر زنان و دختران ما اين چيزها را قبول نمي كنند. نوه من الان تحصيلات دانشگاهي دارد و به من مي گويد كه اگر قرار است شوهر من آزادانه با زن ديگري ازدواج كند و قانون نيز ازاو حمايت كند پس من هرگز ازدواج نمي كنم با هيچ مردي. قانون كجا بود وقتي زن دوم شوهرم آنقدر حرص خورد كه فلج شد و الان با وجود 4 فرزند با اينكه سن و سالي هم ندارد بايد به اين روز بيافتد؟ از ما زنها پرسيدند؟"
زن با صداي بلند گريست و من ناباورانه نگاهش مي كردم، چه صبري داشت اين زن و امثال او. از او پرسيدم كه در منطقه آنها مردان باز هم ازدواج مجدد مي كنند؟ آهي كشيد و گفت: "خيلي كمتر شده اما باز هم اين اتفاق مي افتد مخصوصا در روستاهايمان و اين فرهنگ و سنت غلط از بين نرفته است. جوانترها كه دانشگاه رفتند مي توانند مقاومت كنند و با خانواده هايشان صحبت مي كنند كه الان همه چيز تغيير كرده، ديگر يك دختر حاضر نيست هووي زن ديگري شود، و هيچ زني حاضر نيست خودش به خواستگاري دختر ديگري براي شوهرش برود." لبخند تلخي زد، دفترچه كمپين را به او دادم و برگه امضاء را دادم. خوشحال و با غمي در نگاهش آن را امضاء كرد با صداي آرامي گفت:" يعني مي شود يك روز اين قوانين تغيير كند و از آن حمايت شود؟"
منبع : سايت تغيير براي برابري

مومني
۱۳۸۷/۰۹/۰۳, ۱۰:۴۶
پس تكليف زناني كه بنا به دلايل مختلف بدون سرپرست شده اند و واقعا به مردي احتياج دارند كه از آنها حمايت كند چيست؟ در شرايط كنوني جامعه تنها زندگي كردن براي زنان خيلي خطرناك است. چه بسا بسياري از آنان به فحشا و فساد روي مي آورند و تبعاتش دامن همه جامعه را مي گيرد.

razaghi.s
۱۳۸۷/۰۹/۱۰, ۱۳:۰۲
ببخشید چطور میتونید اینطور اثبات کنید کمی به نظرتون سطحی نیست؟
لابد میخواید از این قانون به نفع زن استنباط شود؟ یعنی مردان به خاطر زنان بیوه اونها رو میگیرن؟
خوب چطوره که یه کم هم به مردای بیوه فکر کرد؟ در ضمن از نظر علمی در مقابل هر 100 دختر 104 پسر به دنیا میاد و طبق آمار در شرایط ی که بیشتر مواقع در دنیا حاکم بوده تعداد مردان از زنان بیشتر است

razaghi.s
۱۳۸۷/۰۹/۱۰, ۱۳:۱۳
سلام.

فعلا عجالتا پاسخ سایت پاسخگو رو به شبهه مطروحه بازگو میکنم:

در مورد تعدد زوجات برای مرد:

در ضمن برای دیدن پاسخ سایر شبهات مربوط به حقوق زنان در سایت پاسخگو، اینجا کلیک (http://www.pasokhgoo.net/fa/node/584) کنید

خدای کامل هرگز مرد رو تنوع طلب خلق نکرده که زن حساس با حسادت بالا رو در مقابلش قرار بده، تنوع طلبی مرد زایید ه هوسباز بودن اوست که البته در زنان هم وجود دارد مثل هر حس نکوهیده دیگر.اینها صرفا توجیهی برای انجام دادن کارهای نادرسته که اصلا چیز عجیبی نیست

razaghi.s
۱۳۸۷/۰۹/۱۰, ۱۳:۱۵
به این دلیله که عربها انسانهای بی تمدنی هستند و گرنه هر انسان متمدنی از این مساله رنج خواهد برد

دختر خوب
۱۳۸۷/۰۹/۱۰, ۱۴:۴۹
به این دلیله که عربها انسانهای بی تمدنی هستند و گرنه هر انسان متمدنی از این مساله رنج خواهد برد

جناب رزاقی عربها بی تمدن نیستند و این مسئله به تمدن ربطی نداره . حرف و حکم خدا رو که زیر پا نگذاشتند. چرا باید ما همه چیز رو از روی احساسات برانداز کنیم و فقط برای عقل خودمون ارزش قائل باشیم. هر کسی حکم خدا رو عملی کرد بی تمدنه؟
حتما حکمتی درش بوده که خدا این حق را برای آقایون قائل شده اونم در شرایط خاص. در بین اعراب خاورمیانه تعداد دختران در سن ازدواج 3 برابر تعداد پسران در سن ازدواجه.
در ضمن توهین به ملت و قومی نکنید چون اونها هم همین جور حرفها رو به شما نسبت میدن.

andishmand
۱۳۸۷/۰۹/۲۰, ۲۱:۰۹
خدای کامل هرگز مرد رو تنوع طلب خلق نکرده که زن حساس با حسادت بالا رو در مقابلش قرار بده، تنوع طلبی مرد زایید ه هوسباز بودن اوست که البته در زنان هم وجود دارد مثل هر حس نکوهیده دیگر.اینها صرفا توجیهی برای انجام دادن کارهای نادرسته که اصلا چیز عجیبی نیست

سخنان شما نمونۀ بارز سفسطۀ ادعای بدون استدلال است. شما چندین ادعا را پشت سر هم آوردی و بعد خیال کردی توانستی چیزی را ثابت کنی؟؟

شما میگویی خداوند کامل مرد را تنوع طلب خلق نمیکند!! چرا این ادعای خودتان را اثبات نمیکنید؟؟؟

باز میفرمایید تنوع طلبی حاصل هوسبازی اوست!!! خیلی خوشحال میشوم اگر بتوانید ثابت کنید که این میل که در تمام انسانها هست بر چه اساسی زاییدۀ هوسبازی انسانهاست؟؟؟؟

اما اینکه پاسخها را توجیهاتی برای انجام کارهای ناشایست نامیدید هم ادعای دیگری است که هیچ دلیلی برایش نیاوردید.

در ضمن شما مرتکب سفسطۀ دیگری نیز شدید و آن اینکه تعدد زوجات را به میل تنوع طلبی مرد نسبت دادید.

سعی کنید به روشی منطقی و صادقانه بحث کنید. این روش بحث شما چندان دلچسب نیست.

محمد حسين بخشي
۱۳۸۷/۰۹/۲۰, ۲۲:۵۵
تعدد زوجه در بهشت هم وجود دارد بايد خيلي كامل باشيم تا بتونيم هضمش كنيم وقتي در قران ودر روايات ودر سيره امامان تعدد ازواج جرم نيست واز شير مادر حلال تر اشكال از تفكر وعقايد ماست نه حلال وحرام الهي .البته رعايت عدالت مهرباني وعطوفت از توصيه هاي قران كريم در اين زمينه است .مگه چين باجمعيت ميلياردي خود رزق وروزيشون را غير از خدا كس ديگه اي ميده مردم دنيا همه بندگان خدا هستند يادمون باشه كه حكومت امام زمان بر اساس اموزه هاي قران و جهان وطني خواهد بود وكاملتر از همه ي تجربه هاي بشري وپاسخگوي همه ي نياز هاي بشر :Gol::doosti:

قدیم الاحسان
۱۳۸۷/۰۹/۲۰, ۲۳:۱۰
تعدد همسران در ائمه را به حساب تعدد همسر در جامعه فعلی خودمان نباید گذاشت، شرایط جامعه و موقعیت اجتماعی ائمه این طور اقتضا می کرده است هرچند می بینیم پیامبر و حضرت علی (ع) قبل از وفات همسر اولشان فقط یک همسر داشتند.
اجازه تعدد همسران به شرط ایجاد عدالت بین آنان مانند اجازه اکل میت در صورت نبود غذای حلال و ترس از مرگ است. شهوت گاه از گرسنگی خطرناک تر است و خدا آن را بدون پاسخ نگذاشته مانند بحث صیغه که در شرایط بحران جنسی که خطر گناه است حلال می گردد و گرنه عفت تجویز می گردد.

mosaferkuchulu
۱۳۸۷/۱۰/۰۳, ۰۸:۲۹
سلام من زني هستم كه گرفتار همين مشكل شدم. مي‌فهميد چي ميگم؟ من به خاطر مشكل استرس و ضعف اعصاب بچه‌دار نميشم. حالا شوهرم قرار گذاشته كه اگر تا عيد بچه‌دار نشم بره يه زن ديگه بگيره. نمي‌دونيد چقدر خسته‌ام؟ بين دوراهي موندم. اين مشكل از ازل تا ابد براي ما زن‌ها هست. خواهش مي‌كنم واسم دعا كنين. :Geryan:

fatememeshkat
۱۳۸۷/۱۰/۰۳, ۰۹:۱۴
با سلام
شما خواهر گرامی اگر در زمینه مساله ای که دارید نیازمند مشاوره هستید می توانید به انجمن مشاوره و بخش خانواده یا بانوان مراجعه بفرمایید و طرح مساله کنید تا کارشناسان ، مشاوره و راهنمایی لازم را خدمتتان ارائه نمایند .

yeganeh
۱۳۸۷/۱۰/۰۳, ۱۲:۱۶
تعدد زوجه در بهشت هم وجود دارد بايد خيلي كامل باشيم تا بتونيم هضمش كنيم وقتي در قران ودر روايات ودر سيره امامان تعدد ازواج جرم نيست واز شير مادر حلال تر اشكال از تفكر وعقايد ماست نه حلال وحرام الهي .البته رعايت عدالت مهرباني وعطوفت از توصيه هاي قران كريم در اين زمينه است .مگه چين باجمعيت ميلياردي خود رزق وروزيشون را غير از خدا كس ديگه اي ميده مردم دنيا همه بندگان خدا هستند يادمون باشه كه حكومت امام زمان بر اساس اموزه هاي قران و جهان وطني خواهد بود وكاملتر از همه ي تجربه هاي بشري وپاسخگوي همه ي نياز هاي بشر :gol::doosti:

اگه تو بهشتم اینطوری باشه که من بعید میدونم من با کمال میل و با اغوش باز از جهنم رفتن استقبال میکنم

darya.com
۱۳۸۷/۱۰/۰۳, ۱۳:۱۸

ولي من فكر كنم اين بيشتر بخاطر ذات تنوع طلب مردهاست!!

تهراني فر
۱۳۸۷/۱۰/۰۴, ۰۷:۳۰
سلام من زني هستم كه گرفتار همين مشكل شدم. مي‌فهميد چي ميگم؟ من به خاطر مشكل استرس و ضعف اعصاب بچه‌دار نميشم. حالا شوهرم قرار گذاشته كه اگر تا عيد بچه‌دار نشم بره يه زن ديگه بگيره. نمي‌دونيد چقدر خسته‌ام؟ بين دوراهي موندم. اين مشكل از ازل تا ابد براي ما زن‌ها هست. خواهش مي‌كنم واسم دعا كنين.

:geryan:

سلام خواهر گرامي

خوب بايد به خود مسلط باشيد و اگر درمان نياز داريد اقدام كنيد.
استرس بيمورد است.
توكل به خدا داشته باشيد.

دكتر تهراني فر

yeganeh
۱۳۸۷/۱۰/۰۶, ۰۱:۱۳
این جریان تعدد زوجات تو بهشت چی شد؟
بگید تا من بدونم باید برم بهشت یا جهنم؟

:Moshtagh:

andishmand
۱۳۸۷/۱۰/۰۶, ۰۲:۳۴

سلام علیکم.

چه فرمایشی؛ یعنی شما خود را در مقامی میبینید که بین جهنم و بهشت مختار باشید؟ اگر شما لایق بهشت باشید در جهنم جای نخواهید گرفت و اگر لایق جهنم باشید در بهشت جای نخواهید گرفت. اما کسی که باید بگه که شما برید بهشت یا جهنم و همچنین کسی که بخواد بگه در بهشت تعدد زوجات هم هست، ما نیستیم؛ اینگونه سؤالات را از خدا بپرسید. او میداند.

:Sham:

mmj
۱۳۸۷/۱۰/۰۶, ۰۶:۱۹

:Moshtagh:

اگه تو بهشتم اینطوری باشه که من بعید میدونم من با کمال میل و با اغوش باز از جهنم رفتن استقبال میکنم

حالا شاید تو جهنم برعکس بهشت باشه !!:Motehayer:

MaryamJ
۱۳۸۷/۱۰/۰۶, ۰۷:۵۰
سلام

منم ميخوام مطلبي عرض كنم در مورد خانمي كه بدلايلي شرايط بچه دار شدن بخاطر استرسهايي كه يكي از عواملش نحوه زندگي و برخوردهاي همسر و خانواده همسرش بود رو نداشت ، هر چند بار دار مي شد ولي جنين سقط ميشد و عوارض بعد از سقط هم بخاطر جراحي هاي غلط اين مسئله رو تشديد كرده بود ، تا جايي كه شوهر عليرغم اينكه بهيچوجه از نظر عاطفي بخاطر مشغله هاي فراوان و وسوسه ازدواج مجدد و غرور وضعيت اقتصادي خوب نميتونست خانمش رو راضي كنه و دادگاه هم اجازه ازدواج مجدد نداده بود ولي به اصرار و با تحت فشار قرار دادنها زنش رو مجبور كرد تا رضايت بده ، پس از كسب اجازه ، مرد زني رو انتخاب كرده بود كه اخلاقش تقريبا مخالف اخلاقيات همسر اولش بود ، طوري كه آنچنان زندگيشون پر از دعوا و تشنج و كتكاري و آبروريزي شد كه مرد بارها آرزوي مرگ خودش ميكرد و مرتبا مي گفت هر كس قصد خودكشي داره ازدواج مجدد كنه ، و بارها ميخواست زن دوم رو طلاق بده . اما زن دوم حاضر به جدايي نبود . حالا هم بخاطر بچه هايي كه از همسر دوم داره ، اونقدر تحت فشار قرار گرفته كه دو روز پيش همسر دوم و يك روز پيش همسر اولش هست ، و بخاطر مشغله هاي فراوان و سردي روابطي كه بين اونها ايجاد شده واقعا ناموس همسرشون در خطره

من فكر ميكنم هرچند يكي از شرايط وضعيت مالي خوب مرد هست ولي اين قضيه گاهي تاثير منفي داره ، چرا كه براي هيچ ، كسي دعوا راه نميندازه ، ولي وقتي دارايي هم وسط اومد اختلافها هم بيشتر ميشه

از اون گذشته در زمانهاي قديم تقواي مردان بيشتر بود ، زن و مرد اينقدر چشم و گوششون باز نبود ، پس بايد قبول كنيم كمتر كسي معصومانه ميتونه زندگي كنه ، واين ساده لوحي ست كه به مردهاي اين دوره زمونه هر چند عاشق همسرشون باشند به چشم معصوم نگاه كرد

خلاصه اينكه اگه مردي بخاطر ازدواج مجدد ناموس حتي يكي از زنانش بخاطر دل شكستگيها و سردي روابط و غيره در خطر بيفته هر گناهي كه به اين خاطر صورت گرفته باشه پاي مرد نوشته ميشه و اون موقع ديگه حسابش با احكم الحاكمينه ::read:

فاطمه ایمانی
۱۳۸۷/۱۰/۰۶, ۰۸:۵۸
درباره ی توضیحتون درباره ی آیه ی قرآن هم ممنونم چون من از اون دسته خانم هایی هستم که سعی می کنم فراتر از احساسات برخورد کنم روی تفسیر شما از آیه سوره نسا هم تحقیق می کنم.ممنون
"شاید این جمعه بیاید شاید"

سلام دوست خوبم :Rose:

درباره تعدد زوجات در بحث تفسیری سوره نساء بسیار صحبت شد. جهت اطلاع می تونی به این صفحه ( لینکی که گذاشتم ) مراجعه کنی.

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=7846&page=6 (http://www.askquran.ir/showthread.php?t=7846&page=6)

صفحات قبل و بعدش هم درباره همین مسائل هست. بخونی ضرر نمیکنی.

andishmand
۱۳۸۷/۱۰/۰۶, ۰۹:۱۶
پستهای بی ارتباط به بحث حذف شدند. دوستانی که در مورد تعدد زوجات پیامبر سؤال دارند این بحث را در اینجا پی بگیرند:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=4816

yeganeh
۱۳۸۷/۱۰/۰۶, ۱۲:۲۵
سلام علیکم.

چه فرمایشی؛ یعنی شما خود را در مقامی میبینید که بین جهنم و بهشت مختار باشید؟ اگر شما لایق بهشت باشید در جهنم جای نخواهید گرفت و اگر لایق جهنم باشید در بهشت جای نخواهید گرفت. اما کسی که باید بگه که شما برید بهشت یا جهنم و همچنین کسی که بخواد بگه در بهشت تعدد زوجات هم هست، ما نیستیم؛ اینگونه سؤالات را از خدا بپرسید. او میداند.

:sham:

چناب اندیشمند شاید باید یه شکلکی چیزی میزاشتم که معلوم بشه حرفم مزاح بود
یکی از کاربرا گفته بودند که حتی در بهشت هم تعدد زوجات هست من به شوخی گفتم اگه اونجا هم هست من ترجیح میدم برم جهنم
ضمنا من پرسیدم که ایا حرف ایشون درسته ؟واقعا توی بهشت هم تعدد زوجات هست؟

yeganeh
۱۳۸۷/۱۰/۰۶, ۱۲:۲۷
حالا شاید تو جهنم برعکس بهشت باشه !!:motehayer:

برعکس باشه یعنی چه طوری باشه؟

andishmand
۱۳۸۷/۱۰/۰۶, ۱۳:۴۴
من پرسیدم که ایا حرف ایشون درسته ؟واقعا توی بهشت هم تعدد زوجات هست؟

سلام. عرض کردم. شما سؤالی پرسیدید که پاسخش را خدا میداند.
البته ممکن است برخی روایات باشند که خب اول باید بنشینیم و به درستی و عدم درستی آنها نگاه کنیم. مثلا در برخی روایات هست که برای فلان عمل نیک هزار زن سیه چشم بهشتی به انسان میدهند. خب این روایت یک مقدار با عقل عدم همخوانی دارد زیرا جای سؤال است که اگر این انسان خودش زن بود با این هزار حوری باید چه بکند؟؟؟؟ در واقع اینگونه روایات در اکثر موارد با ضعف سندی همراه هستند و ما باید تصویر بهشت را در ذهنمان بر مبنای قرآن و روایات معتبر ایجاد کنیم.

احیا
۱۳۸۷/۱۰/۰۸, ۱۷:۱۱
سلام علیکم :
در مورد احکام الهی نبایستی به صورت احساسی ، فردی ، زمانی و ...قضاوت کرد بلکه باید یک حکم را در یک مجموعه (سیستم ) مورد بررسی قرار داد
1-برای اینکه متوجه شویم چرا اسلام تعدد همسر را برای مرد قرارداده است با یستی تاریخچه این موضوع را در زمانهای مختلف خصوصا در صدر اسلام بررسی کنیم چون در آن زمان هیچ محدودیتی در تعداد همسران برای مرد ها نبود محدود کردن و مشرو ط کردن آن ،امری بدیع و در ضمن سنگین برای مردان بود و شرط عدالت در رفتار نیز جزو سختترین شرایط است.
2-با توجه به سایر احکام مثل حرام بودن نگاه به نا محرم ،حرام بودن خود ارضائی ، حرام بودن همجنسگرای ،حکم سنگسار برای زانی محصن ،واجب بودن نفقه همسر ، واجب بودن مهریه بر مرد ، واجب بودن نفقه اولاد ،حرام بودن سرکوب میل جنسی و ...
می بینیم که برای یک قانون گزار راهی جز قرار دادن یک تبصره بر اصل تک همسری نیست.
3-اختیارات حکو متی حاکم اسلامی در هر زمان برای برقراری نظم اجتماعی محدودیت خاص یا اجرای محدود حکم را برقرار نماید مثل قوانین موجود که رضایت همسر اول یا تشخیص دادگاه را برای این کار الزامی نموده است و برای کسانی که بدون اذن دادگاه ازدواج نمایند در صورت شکایت همسر مجازات حبس شش ماهه در نظر گرفته است
4-نوع برداشت زنان از همسر دوم شدن یا همسراول بودن و هوو را تحمل کردن در هر فرهنگی بسیار متفاوت است و این تفاوت تا 180 درجه نیز میرسد
5- هرچند به طور معمول و طبیعی تعداد موالید دختر وبسر، متعادل و نز دیک به تساوی است ولی با توجه به سن بلوغ دختران که حدود 4 تا 6 سال زود تر فرا میرسد تعداد دختران آماده ازواج معمولابیشتر است
6- سن یا ئسگی در زن و سرد شدن مرد از شهوت جنسی در بعضی موارد سالها تفاوت دارد و با توجه به احکام دیگر -بند 2- بهترین راه برای حفظ عفت عمومی -با دارا بودن شرایط -گزینش همسر دیگر است و این خیلی بهتراز طلاق دادن زن اول و گزیدن همسر دیگر است -البته فرض رضایت همسر اول یا حکم دادگاه فراموش نشود -0
7-در جامعه مردان معمو لا بیشتر در معرض خطر مرگ و حوادث نا گهانی قرار دارند و محروم کردن زنان بیوه از همسر قانونی عاقلانه نیست چون مردان جوان معمو لا به زنان بیوه علاقه ای ندارند خصوصا اگر فرزندی هم داشته با شد و مخارج فرزند را نتواند فراهم کند و دیگر اینکه سن این زنان بالا رفته و مردان جوان حد اکثر به دنبال همسن های خود یا دختران کو چکتر از خود خواهند رفت . شارع مقدس با رعایت حال جامعه نخواسته این زنان بین فشار مالی زندگی و فشار شهوت جنسی و فشار روانی از دست دادن همسر له شوند و راه گریزی فرا هم نموده است .
8- در حال حاضر در بعضی جوامع نهاد های حما یتی برای زنان و مردان وجود دارد و معمو لا در این جوامع به دلیل فشار مالی ازدواج صورت نمی گیرد و لی باید توجه داشته با شیم که قانون اسلام برای همه زمانها و همه جوامع و همراه با اختیار حاکم برای کنترل و ایجاد نظم و ...وضع شده است .
9-همه این موارد ذکر شده به هر حال الزامی برای کسی در همسر گزینی نیست بلکه هر شخص با توجه به شرایط خود یکی از گزینه ها را انتخاب میکند
10-ازدواج تنها برای ارضائ شهوت جنسی نیست برای همین هم می بینیم که افراد کهنسال در جامعه اسلا می و خصوصا در جوامع آزاد مثل سوئیس و سوئد برای کسب آرامش روانی تن به ازدواج میدهند
11-وضع نا بسامان غریزه جنسی در غرب به لحاظ بی بند وباری و همجنس گرائی و فرار از ازدواج و نا مشخص بودن نسب و فرو ریختن خانواده مو جب عبرت است و دلیلی بر مترقی بودن احکام اسلام
12-و هزاران نکته دیگر ..

andishmand
۱۳۸۸/۰۱/۱۸, ۱۵:۰۸
تغيير براي برابري: سن وسالي نداشت اما چهره اش بسيار پير نشان مي داد، از سرنوشت مي ناليد و از بي عدالتي كه در حقش روا شده بود.
" وقتي 12 ساله بودم پدرم مرا به پسر خان محل داد اصلاً هيچ چيز نمي فهميدم و هيچ كسي نظر مرا نپرسيد، مادرم هميشه مي گفت خيلي ها آرزو دارند كه زن خانزاده شوند و تو شانس آوردي. من هم تابع حرف شوهر شدم مثل بقيه زنان روستايمان. من در يكي از شهرهاي جنوب كشور زندگي مي كنم ، جايي كه هنوزمردم آداب و رسوم گذشته را در آنجا پياده مي كنند، دختران روستاي ما هنوز هم اجازه تحصيل بيشتر از ديپلم را ندارند، و درهمان سنين پايين بايد ازدواج كنند. كارهاي خانه را خدمتكارها انجام مي دادند حتي خريدهاي شخصي مرا و من حق نداشتم بدون شوهرم پايم را بيرون از خانه بگذارم، حتي براي رفتن به خانه پدر و مادرم نيز او بايد اجازه مي داد و خودش مرا مي برد البته اگر كاري برايش پيش نمي آمد. مادرم هم گاه گداري يواشكي به ديدنم مي آمد و از حسادت زنان محل و اينكه من چقدر خوشبخت هستم صحبت مي كرد. در سن 13 سالگي اولين فرزندم بدنيا آمد يك پسر! شوهرم و اطرافيان آنقدر خوشحال شدند كه چندين شبانه روز را جشن گرفتند، پدرهمسرم مي گفت: "تو ما را سرافراز كردي كه برايمان يك پسر بدنيا آوردي." با خودم مي گفتم اگر بچه ام دختر مي شد چه اتفاقي مي افتاد؟ اينقدر پسر آوردن من برايشان مهم بود؟ خدا را شكر مي كردم كه دختر بدنيا نياوردم چون معلوم نبود چه بر سر من و دخترم مي آمد. دلم را به فرزندم خوش كردم و به او رسيدگي مي كردم، همسرم نيز صبح ها بيرون مي رفت و عصرها به خانه بر مي گشت، هرگز يادم نمي آمد كه در طول دوران زندگيمان 1 ساعتي بنشيند و با هم خصوصي صحبت كنيم وقتي اعتراضي هم مي كردم با چشم غره نگاهم مي كرد و مي گفت اين فضوليها به تو نيامده مگر چيزي كم و كسر داري؟ سال بعد هم پسر ديگري بدنيا آوردم . حاصل زندگيمان 5 فرزند پسر و دو دختر بود، حسابي سرگرم بزرگ كردن بچه ها شدم، مدت زماني بود كه زمزمه هاي بدي را در مورد ازدواج شوهرم از اطرافيان مي شنيدم، باور نمي كردم. اما يك شب ديدم كه شوهرم زودتر از هميشه به خانه برگشته و به من گفت مي خواهد با من حرف بزند تعجب كردم چون هرگز او را اينطور نديده بودم خيلي راحت گفت كه قصد ازدواج مجدد دارد، گفتم آخر چرا مگر از من خطايي سر زده؟ و او گفت نه تو زن خوبي هستي در خاندان ما رسم هست كه مرد ازدواج مجدد داشته باشد و تو خوب مي داني، تو هم در اين روستا بزرگ شدي و سنتها را مي شناسي تو هم وقت بيشتري براي استراحت كردن خواهي داشت. گفتم: اما . . . ناگهان سيلي محكمي به گوشم زد و گفت ديگر صدايي از تو نشنوم. در طول تمام زندگيم اين اولين كتكي بود كه از او خوردم و هيچ كاري جز گريه نمي توانستم بكنم آخر در محل ما مردان چندين بار ازدواج مي كردند و كسي به آنها خرده نمي گرفت و حتي زن حق نداشت از همسرش جدا شود، يادم مي آيد كه يكي از زنان محلمان نتوانست طاقت بياورد و خودش را آتش زد، بعد از مرگش هيچ كس شوهر او را مقصر نمي دانست كه تمام عشق و احساسات او را ناديده گرفته است. دختري كه شوهرم با اوازدواج كرد يكي از دختران محله مان بود و 14 سال بيشتر نداشت. او نيز به دستور پدرش با همسر من ازدواج كرده بود، وقتي او را ديدم صورت كودكانه اي داشت و دلهره داشت از اينكه برخورد من با او چگونه خواهد بود؟ دلم برايش سوخت همانطور كه دلم براي خودم سوخت. بااينكه هوويم بود اما نتوانستم مثل يك هوو با او برخورد كنم او هم سن دخترم بود. نمي توانستم طاقت بياورم به حالت قهر پيش ريش سفيد محل رفتم و از او خواستم تا با همسرم صحبت كند و زن دومش را به خانه ديگري ببرد وگرنه من براي هميشه خانه اش را ترك مي كنم. اين اولين باري بود كه جرات كردم و خواسته ام را با مرد ديگري مطرح كردم، بماند كه بعد از مطرح كردن خواسته ام چقدر كتك خوردم اما موفق شدم و شوهرم زن دومش را به خانه ديگري برد. آن موقع فكر طلاق اصلاً به سر هيچ يك از ما نمي زد، چون مساوي با مرگمان بود. اما حالا جوانان ما كمي روشنفكر شدند، حتي دو تا از پسرهاي خودم ازدواج مجدد نداشتند، اما شوهر دخترم دو بار ازدواج كرده، تهران آمده بودم كه به پسرم سر بزنم البته الان شوهرم بر اثر بيماري فوت كرده وگرنه به همين راحتي نمي توانستم به ديدن پسرم بيايم. نوه ام چيزهايي را در مورد اين لايحه جديد دولت برايم گفت و من خيلي ناراحت شدم. چرا به همين راحتي مي خواهند به مردان اجازه ازدواج مجدد دهند؟ پس زنها چه ميشوند؟ چرا يكي از ما زنها نمي پرسد كه آيا ما راضي هستيم يا نه؟ مگر ما آدم نيستيم ما پا به پاي شوهرانمان حركت مي كنيم در تمام طول زندگي تابع آنها هستيم همه از آنها حمايت مي كنند پس فرق ما زنها با حيوان در چيست؟ مگر ما داريم در عصر جاهليت زندگي مي كنيم؟ ديگر جوانها اين چيزها را نمي پذيرند، ديگر زنان و دختران ما اين چيزها را قبول نمي كنند. نوه من الان تحصيلات دانشگاهي دارد و به من مي گويد كه اگر قرار است شوهر من آزادانه با زن ديگري ازدواج كند و قانون نيز ازاو حمايت كند پس من هرگز ازدواج نمي كنم با هيچ مردي. قانون كجا بود وقتي زن دوم شوهرم آنقدر حرص خورد كه فلج شد و الان با وجود 4 فرزند با اينكه سن و سالي هم ندارد بايد به اين روز بيافتد؟ از ما زنها پرسيدند؟"

زن با صداي بلند گريست و من ناباورانه نگاهش مي كردم، چه صبري داشت اين زن و امثال او. از او پرسيدم كه در منطقه آنها مردان باز هم ازدواج مجدد مي كنند؟ آهي كشيد و گفت: "خيلي كمتر شده اما باز هم اين اتفاق مي افتد مخصوصا در روستاهايمان و اين فرهنگ و سنت غلط از بين نرفته است. جوانترها كه دانشگاه رفتند مي توانند مقاومت كنند و با خانواده هايشان صحبت مي كنند كه الان همه چيز تغيير كرده، ديگر يك دختر حاضر نيست هووي زن ديگري شود، و هيچ زني حاضر نيست خودش به خواستگاري دختر ديگري براي شوهرش برود." لبخند تلخي زد، دفترچه كمپين را به او دادم و برگه امضاء را دادم. خوشحال و با غمي در نگاهش آن را امضاء كرد با صداي آرامي گفت:" يعني مي شود يك روز اين قوانين تغيير كند و از آن حمايت شود؟"
منبع : سايت تغيير براي برابري

خانم رعنا، این ماجراها موردی هستند و برای زنهای خاصی پیش میاید. البته خب خیلی مردها هم به خاطر قوانین و هنجارهای اسلام و جامعه ضرر میبینند ولی مردها، عادت ندارند اینگونه آه و ناله کنند.

به یک تراژدی مشابه در اینجا پاسخ داده شده است:

http://askquran.ir/showthread.php?t=2926&page=4 (http://askquran.ir/showthread.php?t=2926&page=4)

andishmand
۱۳۸۸/۰۱/۱۸, ۱۵:۱۳
در این تاپیک خیلی زیاد بحث شده است. به نظر من بد نیست بحث را جمع بندی کنیم. پاسخ زیر از یکی از وبلاگها را برای شما میاورم:

تعدد زوجات
سوره نساء آیه 3
وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُواْ فِي الْيَتَامَىفَانكِحُواْ مَا طَابَ لَكُم مِّنَ النِّسَاء مَثْنَى وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ فَإِنْخِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ذَلِكَأَدْنَى أَلاَّ تَعُولُواْ.

اگر شمارا بیم آن است که در کار یتیمان عدالت نورزید، اززنان هرچه شما را پسند افتد،دو دو و سه و سه و چهار،چهاربه نکاح (نکاح در عربی یعنی سپوختن) در آورید. و اگر بیم آن داریدکه به عدالت رفتار نکنید تنها یک زن بگیرید یا هرچه مالک آن شوید. این راهی بهتراست تا مرتکب ستم نشوید.

شبهه: در اسلام یک مرد میتواند تا چهار زن رسمی داشته باشد،از نظر شیعه میتواند تعداد بیشماری زن را صیغه کند، و زنان بیشماری را نیز به بردگیبگیرد. اما زنان تنها میتوانند با یک مرد ازدواج کنند و این نابرابری در تضاد بااصل یکم اعلامیه حقوق بشراست. مسئله عدالت دراینجا نباید با برابری اشتباه گرفته شود. اما وقتی که برای این اسلامگرایان توضیح داده میشودکه اکنون میتوان با آزمایشهای ژنتیکی پدر یک فرزند را تشخیص داد، این اسلامگرایاناز اجازه دادن به همسرانشان برای ازدواج با چند مرد دیگر طفرهمیروند.

پاسخ:

پیش از پاسخگویی باید به چند تهمت و تحریف حقیقت که نویسنده مطرح کرده است را مطرح کنم. اول اینکه بحث کنیزان (http://antimajus.blogfa.com/post-84.aspx) ربطی به بحث تعدد زوجات ندارد(پس این سخن نویسنده نمونۀ بارز فرافکنی است) دوم اینکه در مورد صیغه فقط مرد نیست که حق دارد هر تعداد زن که خواست بگیرد زن نیز با رعایت ایام عده به صورت نامحدود حق ازدواج موقت دارد.

در ادامه لازم میدانم که مسائلی را شرح دهم:

الف)مهمترین نکته در این بحث اینستکه اسلام با شهوت مخالف نیست، بلکه طرفدار قانونمندی شهوت است. پس در هر جایی که مفسده در پی نداشته باشد انسان را در شهوترانی آزاد میگذارد.

ب) نکتۀ دیگر اینستکه برخی انسانها به لحاظ تمایلات شهوانی از سایرین بالاتر و برخی هم در این زمینه از دیگران، ضعیفتر و پایینتر هستندو گروهی نیز دوستدار تنوع هستند. اسلام که دینی کامل است و به تمام مشکلات انسان اندیشیده است، برای افرادی که دارای شهوت بیشتری هستند یا تنوع طلب هستند امکان این را بوجود آورده است که به یک همسر بسنده نکنند با این تفاوت که بنا به عللی که در زیر میاید برای زن این امکان وجود ندارد که چند شوهر را با هم داشته باشد ولی میتواند در عقد شرط حق طلاق بگذارد و بعد از مدتی طلاق بگیرد و با مرد دیگری ازدواج کند، همچنین میتواند عقد موقت کند. این مسائل هر چند در جامعۀ امروزی ما ناپسندیده هستند ولی از دید اسلام بلامانع هستند. اسلام حاضر نیست بخاطر طرز فکر غلط گروهی از انسانها گروه دیگری را شکنجه دهد. در ضمن اگر اسلام این قانون را نمیگذاشت میزان فساد در جامعه افزایش میافت زیرا افردی که شهوت بیشتری دارند از انجا که راهی شرعی برای ارضای تمایلات خود نمیجستند، به دنبال فساد میرفتند.

ج)تعدد زوجات از ابتکارات اسلام نیست بلکه اسلام آنرا محدود و مقید کرده است.

د) قوانین اسلام بر مبنای نیازهای واقعی اسلام است و نه احساسات. چه بسا طفلی از آمپول به گریه بیفتد ولی این آمپول برای خود او مفید است.

ه)بقای میل جنسی در مرد بیشتر از زن است. زنان در سنی خاص میل جنسی را از دست میدهند ولی مردان نه.

خب حالا برویم سراغ بخشهای مختلف شبهه:

۱) مرد میتواند چند همسر داشته باشد ولی زن نه:

شبهه افکن خودش برای ما دلیلی را آورده و پاسخش را داده که اگر مشکل مسلمانان با این مسئله است که با وجود چند شوهر پدر فرزند مشخص نیست، علم ژنتیک انرا مشخص میسازد!! گویا نویسندۀ شبهه فراموش کرده است که این علم به تازگی چنین قدرتی یافته است و نمیگوید که برای قرنهای پیشین چکار باید میکردند؟

به غیر از مورد بالا بحث دیگر که به کمک علم هم حل شدنی نیست اینستکه، به صورت اساسی مرد خیلی سختتر میتواند بپذیرد که زنش با یک مرد دیگر ارتباط دارد. شاید زنی بتواند با موضوع هوو کنار بیاید ولی یک مرد محال است که بتواند برای عشق خود شاهد رقیب باشد. حتی در ملل خارجی هم، هرگز نمیبینید که زنی با دو مرد رابطه داشته باشد مگر اینکه آن دو مرد از حضور دیگری در روابط ان زن خبر نداشته باشند یا اینکه ان زن روسپی باشد که البته تکلیف روسپیها مشخص است و در واقع زنان اجاره ای هستند.(با عرض پوزش)
به غیر از بحث بالا بحث دیگر اینستکه فرض کنیم دو یا چند مرد بپذیرند که با یک زن رابطه داشته باشند و زمانها را طوری تقسیم کنند که تداخلی پیش نیاید و ... باز هم زمانی که این زن باردار بشود، مردها دچار مشکل میشوند. فرض کنید از همان اول میدانیم که پدر کیست؛ ولی باز هم مشکل اصلی برطرف نمیشود، بدان معنا که این زن در ایام بارداری و همچنین مدتها پس از به دنیا اوردن بچه قادر نیست که شوهرداری کند. این مسئله برای شوهری که پدر است قابل قبول است ولی برای سایر شوهرها هرگز قابل قبول نیست و این رابطه به بن بست میرسد. پس باز هم آشکار است که زن نمیتواند چند شوهر با هم داشته باشد.

۲) زنی که میخواهد عشقش فقط به او فکر کند چه باید بکند؟

سخنی که برخی خانمها اینستکه "ما نمیخواهیم چند شوهر داشته باشیم ولی دوست داریم که شوهرمان فقط به ما فکر کند و زن دیگری نگیرد"
در پاسخ به این بحث باید عرض کنیم که همانگونه که در بالا گفته شد گروهی از مردان هستند که به لحاظ تمایلات شهوانی از سایر مردها بالاترند یا اینکه تنوع طلب هستند. این خانمها باید با مردانی ازدواج کنند که اینگونه نباشند. بسیاری از مردها هم دوست دارند تا آخر زندگی خود را با همان همسر اول خود بمانند.

۳)تضاد با اصل یکم حقوق بشر، این عدالت که اسلام از آن دم میزند با تساوی یکی نیست:

شبهه افکن در مورد این بخش از آیه که میگوید تعدد زوجات فقط به شرط این مجاز است که عدالت را رعایت کنید، میگوید عدالت با تساوی فرق دارد. همانطور که گفتیم حقوق بشر مانند علم روز بشر همیشه نقصهایی دارد و بله عدالت با تساوی یکی نیست. اسلام هم در مورد زنها خواسته است که به عدالت با انها رفتار شود و نه به تساوی. چگونه میشود انتظار داشت که مرد محبت خود را بین یک زن بدخلق و یک زن نیکو به صورت مساوی تقسیم کند. این تساوی عین ظلم و ستم است

منبع: http://antimajus.blogfa.com/post-98.aspx (http://antimajus.blogfa.com/post-98.aspx)

مُدَبّر
۱۳۸۸/۰۱/۲۴, ۱۰:۱۶
ضمنا من پرسیدم که ایا حرف ایشون درسته ؟واقعا توی بهشت هم تعدد زوجات هست؟

در بهشت ازداوج و همسری بشکل دیگری است
نکاح ووصال زوجین در دنیا بیشتر جنبه جسمی و غریزی دارد و نفرت زن از وجود هوو معلول همین حالت است اما نکاح در بهشت جنبه تکاملی و معنوی هم دارد
در نکاح بهشت تنها وصال تن و شخص نیست بلکه وصال و شهود جمال حق در آیینه همسر یا حورالعین است .

دیگر رکن اردواج محبت است !
در دنیا محبت و بغض به چیزهایی تعلق میگیرد که نافع تر برای انسان باشد یا لذتبخش تر اما در بهشت معیار محبت تنها خداست و هرچیز که منتسب به خداست
در بهشت محبت واحد است یعنی همه به خدا محبت می ورزند لذا بین بهشتیان وحدت در محبت است
وقتی محبت واحد باشد محب ،محبوب خویش و آنچه منتسب به محبوب میشود را دوست دارد

همیشه توجه داشته باشید درک بهشت برای ما قابل ادراک نیست همچنانکه کودک یک ساله قدرت درک لذت غریزی را ندارد ولی توان درک شیرینی را دارد لذا همیشه لذائذ را با شیرینی به او می فهمانند همچنین است تفهمیم نعمات بهشتی برای ما که هیچ اندامی برای ادراک لذائذ بهشتی نداریم

گردباد
۱۳۸۸/۰۲/۱۱, ۱۷:۰۶
[quote=sara.m;16020]اصلا فرمایشات جنابعالی رو قبول ندارم ، اگه خواستگار نیست ، پس اینایی که پاشنه در رو از جا دارن می کنن ، اسمشون چیه

جواب : توهم

leyli
۱۳۸۸/۰۵/۰۱, ۰۹:۴۳
salam. man hodoode 3 salo nime pish ezdevaj kardam. ba shoharam az tariqe chat ashena shodam eshoon ye keshvare oroopaei zendegi mikardan ama bad az ezdevaj bana be dalayeli qarar shod ke bargarde ta kare khodesh dorost she yani eqamate daem begire va bad mano ba khodesh bebare hoodoode 1 sale pish eishoon ba ye shakhse dige ashena mishe va ravabete ma ro be ham mizane ama enkar mikard ke kasi to zendegish hast hala bad az 1 sal behem mige ke chon nemitoonam to ro biyaram bara hamin mikham ba shakhsi baham zendegi konim bedoone inke mano talagh bede va taklife mano roshan kone albate mige ke taklife to toye daste khodete?
man mikhastam bedoonam ke bayad che kar konam va aya eishoon ke mano belataklif gozashtan va mikhan tajdide farash konan dar qoran che hokmi dare?
mamnoon

با اجازه این دوست عزیز متنشون را به فارسی برگردوندم تا کارشناسان محترم راحت تر مطالعه کنند و پاسخ ایشون را بدهند: :Computer:

سلام

من حدود سه سال و نیم پیش ازدواج کردم. با شوهرم از طریق چت آشنا شدم. ایشون یه کشور اروپایی زندگی می کردند اما بعد از ازدواج بنا به دلایلی قرار شد که برگرده تا کار خودش درست بشه. یعنی اقامت دائم بگیره و بعد منو با خودش ببره.

حدود یک سال پیش ایشون با یه شخص دیگه آشنا میشه و رابطه ی ما رو به هم میزنه. اما انکار میکرد که کسی تو زندگیش هست. حالا بعد از یک سال بهم میگه چون نمیتونم تو رو بیارم برا همین میخوام با شخصی با هم زندگی کنیم ، بدون اینکه منو طلاق بده و تکلیف منو روشن کنه. البته میگه تکلیف تو دست خودته.
من میخواستم بدونم که باید چکار کنم و آیا ایشون که منو بلاتکلیف گذاشته و میخوان تجدید فراش کندند در قرآن چه حکمی داره؟

ممنون

hoseintabar
۱۳۸۸/۰۵/۰۱, ۲۳:۴۳
salam. man hodoode 3 salo nime pish ezdevaj kardam. ba shoharam az tariqe chat ashena shodam eshoon ye keshvare oroopaei zendegi mikardan ama bad az ezdevaj bana be dalayeli qarar shod ke bargarde ta kare khodesh dorost she yani eqamate daem begire va bad mano ba khodesh bebare hoodoode 1 sale pish eishoon ba ye shakhse dige ashena mishe va ravabete ma ro be ham mizane ama enkar mikard ke kasi to zendegish hast hala bad az 1 sal behem mige ke chon nemitoonam to ro biyaram bara hamin mikham ba shakhsi baham zendegi konim bedoone inke mano talagh bede va taklife mano roshan kone albate mige ke taklife to toye daste khodete?
man mikhastam bedoonam ke bayad che kar konam va aya eishoon ke mano belataklif gozashtan va mikhan tajdide farash konan dar qoran che hokmi dare?
mamnoon

با اجازه این دوست عزیز متنشون را به فارسی برگردوندم تا کارشناسان محترم راحت تر مطالعه کنند و پاسخ ایشون را بدهند: :Computer:

سلام

من حدود سه سال و نیم پیش ازدواج کردم. با شوهرم از طریق چت آشنا شدم. ایشون یه کشور اروپایی زندگی می کردند اما بعد از ازدواج بنا به دلایلی قرار شد که برگرده تا کار خودش درست بشه. یعنی اقامت دائم بگیره و بعد منو با خودش ببره.
حدود یک سال پیش ایشون با یه شخص دیگه آشنا میشه و رابطه ی ما رو به هم میزنه. اما انکار میکرد که کسی تو زندگیش هست. حالا بعد از یک سال بهم میگه چون نمیتونم تو رو بیارم برا همین میخوام با شخصی با هم زندگی کنیم ، بدون اینکه منو طلاق بده و تکلیف منو روشن کنه. البته میگه تکلیف تو دست خودته.
من میخواستم بدونم که باید چکار کنم و آیا ایشون که منو بلاتکلیف گذاشته و میخوان تجدید فراش کندند در قرآن چه حکمی داره؟
ممنون
با سلام به شما كاربر گرامي...:Gol:
1- تجديد فراش دراسلام و قرآن براي مرد شرائطي داره كه از جمله اجراي عدالت بين زوجتين و نيز اداي حق مسكن و خوراك و پوشاك زن اولي است...
2- اگر شوهرتون بدون دليل منطقي شما رو رها كرده .. وطلاق هم نميده.. ميتونيد از ايشون به دادگاه شكايت كنيد و حقوق خود را بستانيد... ودر صورت اصرار بر جدايي بدون طلاق دادگاه ميتونه غيابا حكم طلاق شما را هم صادر كنه ...
ان شاء الله با تدبير و توكل بر خدا بر مشكلات فائق آييد.