PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات متفرقه پیرامون احکام ازدواج ، طلاق و روابط زن و مرد

sara1361
۱۳۸۷/۰۲/۱۹, ۲۲:۳۸
من يه سوال دارم
سوالم اينه اگه در موقع عقد مهريه خانمي بر ذمه پدر شوهر قرار گيرد مي توان بعد از عقد مهريه را به ذمه خود شوهر قرار داد؟؟

haghdoost
۱۳۸۷/۰۲/۲۰, ۱۱:۲۰
من يه سوال دارم
سوالم اينه اگه در موقع عقد مهريه خانمي بر ذمه پدر شوهر قرار گيرد مي توان بعد از عقد مهريه را به ذمه خود شوهر قرار داد؟؟
دوست عزیز : سلام بر حسب روایت: المومنون عند شروطهم. مومنین باید به شرطی که گذاشتند عمل کنند.
چنانچه در حین عقد خود پدرشوهر یا هرکس دیگر قبول کرده باشد. بر ذمه خود پدر شوهریا آن فرد است.

razizaky
۱۳۸۷/۰۲/۲۰, ۱۲:۰۵
سلام دوستان
با تشکر از جناب حق دوست
به نظرم در هر بخشی مسئول بخش باید زودتر از بقیه جواب بده.
بعدشم جناب حق دوست اینجا محل استنباط حکم شرعی نیست و شما هم فکر کنم مجتهد نیستید .پس باید بر طبق فتاوای مراجع تقلید جواب داد . لذا اولین سوال باید این باشه که شما از کی تقلید میکنید .
بعد باید طبق فتوای اون مرجع تقلید حکم رو نوشت و اگه اختلافی هم هست اون رو هم ذکر کرد .
در پایان اگه خواستید می تونید چگونگی استنباط و ادله حکم رو هم در صورت دونستن بنویسید .

البته با عرض معذرت .

اگه مسئول اینجا پاسخ ندادند من بعدا در خدمت عزیزان هستم .

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۲/۲۱, ۰۰:۵۱
به نام خدا
با عرض سلام
دوست عزیز لطف کنید مرجع تقلید خودتون و همچنین به سوالاتی که از خدمتتون می کنم پاسخ بدید تا پس از سوال از دفتر مرجع تقلیدتون در خدمتتون باشم
1) آیا پدر شوهر توانایی پرداخت مهریه را دارد ؟؟
2) آیا شوهر توانایی پرداخت مهریه را دارد ؟؟
3) آیا شوهر راضی است که مهریه را خود به ذمه بگیرید ؟؟

دوستان عزیز لطف کنند چنانچه دوستی مساله شرعی پرسیدند اگر حکم صریح مساله رو با مستندش می دانند بفرمایند و الا از سر در گم نمودن سوال کننده با پرداختن به مسائل حاشیه ای بپرهیزند
یا حق

saraj
۱۳۸۷/۰۲/۲۱, ۱۴:۵۴
1- در حقیقت مهریه از توابع عقد عقد نکاح است که به موجب آن زوج متعهد می گردد مالی را که بر ذمه اوست حین المطالبه به زوجه بپردازد . اینکه شخصی دیگر مهریه را قبول کرده باشد . اصولا جای بحث دارد . ر قانون مدنی ما هیچ جائی اشاره به اشتغال ذمه مهریه بر غیر زوج نشده است . و اگر بحث را به قاعده آزادی اراده ها در ماده 10 قانون مدنی و یا ماده 197 همان قانون گسترش دهیم و بگوئیم ممکن است بر اساس آزادی اراده پرداخت مهریه توسط ثالث بلااشکال است . این موضوع مطرح می شود که اصولا عقد نکاح از جمله عقو مالی نیست . بناب ر این به نظر اینجانب اصولا و اساس پرداخت مهربه توسط شخص ثالث تز نظر قانونی با مشکل روبرو می باشد. زیرا مهر امری منتسب به نکاح زوجین است . نه کسانی دیگر . (البته در بعضی از نظرات حقوقی بر اساس همان قاعده حقوقی آزادی اراده ها چنین حالتی را مقدور می دانند ) .
2- ممکن است که شخصی پرداخت مهریه را ضمانت نماید . بنا بر این ضامن تا وقتی که ذمه اش توسط مضمون له بری نشود و یا اینکه موجبات بری شدن از ذمه مانند انجام موضوع ضمانت انجام نپذیرد .همچنان ذمه بر عهده اوست . و همچنین اگر زوج خود اقدام بر پرداخت مهریه نماید باز هم ذمه پدر شوهر بری خواهد شد .
3- در فرض مورد نظر شما صرفنظر از دو استدلال پیشین به نظر بنده جواب خیر است . زیرا زوجه یکی از طرفین محسوب می شود طرف مقابل پدرشوهر است . و طرف دیگر که ظاهرا نقشی در مثال یا سوال شما ندارد شوهر است . در کلیه عقود هر گونه تغییر باید با توافق طرفین انجام پذیرد . پس زوجه نمی تواند به تشخیص خود این نقل ذمه را انجام دهد . بلکه باید با موافقت زوج صورت پذیرد .

سخن آشنا
۱۳۸۷/۰۲/۲۱, ۱۶:۱۷
به نام خدا
با عرض سلام
بنده در مورد این سوال به صورت تلفنی از دفتر مقام معظم رهبری سوال نمودم فرمودند : نظر مراجع در اینکه آیا کسی دیگری می تواند مهریه را بر ذمه بگیرد دو گونه است عده ای اصلا بر ذمه گرفتن دیگری را درست نمی دانند که در این صورت اگر عقدی با این شرایط خوانده شده باشد شوهر خود باید مهر المثل را پرداخت نماید اما عده دیگری از مراجع نظرشان این است که شخص دیگری مانند پدر شوهر می تواند مهریه را بر ذمه بگیرید در اینصورت پاسخ سوال شما طبق نظر این عده از مراجع این است که مهریه بر ذمه پدر شوهر است و چنانچه شوهر بخواهد خود پرداخت نماید باید از طرف پدرش پرداخت نموده و ذمه او را خالی نماید
همانگونه که قبلا هم عرض کردم اگر مرجع تقلید خود را می فرموید بهتر می تونستم در خدمتتون باشم
یا حق

pars69
۱۳۸۸/۰۱/۰۱, ۱۴:۱۶
حد عدم استمتاع در صیغه محرمیت برای دوره نامزدی (نامزدی تا عقد دائم) چیست؟
تا چه حدی میتوان بهره جنسی از شریک انتخاب شده خود برد؟
آیا عدم استمتاع شامل تمامی موارد لذت جنسی می باشد یا خیر؟
آیا به هنگام جاری کردن صیغه محرمیت باید این شرط توسط دختر و پسر بر زبان جاری شود و یا این محدودیت بطور ذاتی در خود صیغه محرمیت نهفته است؟
آیا اطلاع والدین دختر از این شرط الزامی است؟
آیا عدم استمتاع فقط یک شرط انتخابی است که مازاد بر صیغه محرمیت عنوان می گردد؟

لطفاً بصورت کامل پاسخ دهید.
ممنون

Hakim
۱۳۸۸/۰۱/۰۱, ۱۹:۱۲
حد عدم استمتاع در صیغه محرمیت برای دوره نامزدی (نامزدی تا عقد دائم) چیست؟
تا چه حدی میتوان بهره جنسی از شریک انتخاب شده خود برد؟
آیا عدم استمتاع شامل تمامی موارد لذت جنسی می باشد یا خیر؟
آیا به هنگام جاری کردن صیغه محرمیت باید این شرط توسط دختر و پسر بر زبان جاری شود و یا این محدودیت بطور ذاتی در خود صیغه محرمیت نهفته است؟
آیا اطلاع والدین دختر از این شرط الزامی است؟
آیا عدم استمتاع فقط یک شرط انتخابی است که مازاد بر صیغه محرمیت عنوان می گردد؟

لطفاً بصورت کامل پاسخ دهید.
ممنون

سلام بر شما
اگر بين زن و مرد صيغه محرميت با شرايطش اجرا شد زن و مرد شرعا زن و شوهر هستند و تمام استمتاعات را از هم مي توانند ببرند .البته زن ميتواند شرايطي را در ضمن عقد بگذارد مثل برخي از استمتاعات كه اگر مرد بپذيرد بايد رعايت كند .شرايط قراردادي و تفاهمي است و در ضمن عقد قرار دارد و ممكن است گاهي به زبان بيايد و يا نوشته شود .
وقتي پدر اذن داد اطلاع از جزئيات لزومي ندارد .
موفق باشي

magape
۱۳۸۸/۰۲/۳۱, ۱۷:۰۴
سلام به تمام دوستان
من یک سوال برام پیش اومده و در به در دنبال جوابش مگردم:Gig:
خوب من به تازگی نامزد کردم - یعنی خانواده ها برای آشنایی بیشتر و رفت آمد با هم آشنا شدن و من اجازه پیدا کردم که رفت و امد داشته باشم و حرف بزنیم تلفنی و حضوری ، تا اینجای ماجرا که فکر کنم روشنه و برای اطلاع کلی عرض کردم
من چیزی در مورد صیغه محرمیت شنیدم - یکی از دوستان میگفت که حالا که نامزد کردی و خانواده ها هم میدونن و البته راضی هم هستن (مگر این که مشکل فرهنگی پیش بیآد - در مورد بقیه موارد به تفاهم رسیدن) خوب شما برای این که دچار خبط و خطا نشی خداییی نکرده بیا و محرمیت بخون برای خودتون تا تو مدت نامزدی محرم باشید نه نامحرم
اولش گفتم که من فکر می کنم برای محرمیت باید نفر سومی هم وجود داشته باشه به عنوان شاهد ولی اون گفت نمیخواد :Gig:
حالا میخواستم در مورد این جور محرمیت بیشتر بودنم و شرایط و ضوابط و ... خلاصه همه چیزی حتی اگه منبعی باشه که بتونم با مطالعه اطلاعات کلی ام رو در مورد محرمیت و انواع اون رو بیشتر کنم خوشحال خواهم شد.
بیصیرانه منتظر پاسخ های شما عزیزان هستم
حس میکنم مثل کسی شدم که سرگردانه و نمی دونه باید چکار کنه

مدافع
۱۳۸۸/۰۲/۳۱, ۲۲:۴۶
:Rose: بسم الله الرحمن الرحیم :Rose:

سلام جناب magape . به سایت قرآنی ما خوش اومدید. امیدوارم در ایامی که اینجا تشریف دارین خوب بتونید از اون بهره ببرید و ما رو هم از دانش و اطلاعات خودتون بهرمند کنید.

در ضمن به شما بابت ماجرای تازه ای که دارید هم تبریک عرض می کنم و امید وارم که زندگی کاملا زیبایی رو برای خود و خانوادت فراهم کنی.

اما در مورد سوالت:

در اسلام چیزی به نام صیغه ی محرمیتی که بخواهد جدای از ازدواج باشد نداریم. یعنی در اسلام دو نوع ازدواج داریم دائم و موقت.

آنچه مردم آنرا صیغه ی محرمیت می دانند همان صیغه ی عقد موقت است که در رساله ها به صورت کامل در موردش بحث شده و شرائط آن نیز آمده از جمله اینکه پدر دختر باید در این زمینه رضایتش جلب شود. اما مردم به اشتباه گمان می کنند این صیغه ی محرمیت چیزی غیر از صیغه ی عقد موقت است. خوب است شما در مورد آن مطالعه نموده و بعد در این زمینه با مشورت بزرگترها تصمیم بگیرید.

شادکام باشید :Rose:

zarif razavi
۱۳۸۹/۱۲/۲۳, ۲۰:۴۹
با سلام
اگر زن برادران من در خانه ما زندگي كنند و حجاب نداشته باشند.ما توجه به اينكه كه من در خانه پدري زندگي مي كنم نگاه كردن من گناه براي من حساب مي شود؟

میقات
۱۳۸۹/۱۲/۲۹, ۲۲:۴۸
با سلام
اگر زن برادران من در خانه ما زندگي كنند و حجاب نداشته باشند.ما توجه به اينكه كه من در خانه پدري زندگي مي كنم نگاه كردن من گناه براي من حساب مي شود؟

با سلام و درود

مثل بقیه افراد نامحرم هستند. یعنی فقط نگاه به قرص صورت و دستها تا مچ ـ بدون مفسده ـ جایز است.

لذا اگر حجاب و پوشش اسلامی را رعایت نمی کنند نگاه به آن مواضع جایز نیست و حرام می باشد.

اگر هم نگاه به قسمتهایی که نگاه به آن حلال است منجر به نگاه به قسمتهای دیگر می شود، مثلا در نگاه به صورت، موها که پوشانده نیستند نیز دیده می شوند، نگاه جایز نیست.

نگاه اتفاقی و غیراختیاری، گناه محسوب نمی شود.

edmond
۱۳۹۰/۰۴/۳۰, ۱۳:۱۲
با عرض سلام و خسته نباشید:
بنده این سوال را که آیا کسی که در کشوری غیر اسلامی زندگی می کند جایز است با جنس مخالف در ورزش هایی مانند بدمینتن و تنیس که تماس های بدنی در آن وجود ندارد شرکت کند یا نه از مرجع خودم پرسیدم،
جواب ایشان این است:
جواب : این گونه تفریحات غالباً موجب مفسده است و جداً باید از آن پرهیز کرد.

آیا منظور از جواب این است که این عمل "حرام" است یا اینکه حرام نیست صرفاً باید از آن پرخیز کرد؟

یک سوال دیگر گوش کردن زن به آهنگی که توسط مرد خوانده شده چه حکمی دارد؟

با تشکر و سپاس

رضوانه
۱۳۹۰/۰۵/۰۶, ۰۶:۲۸
سلام
یه سوالی برام پیش اومده دوست دارم جوابشو بدونم

میگن که پرشک محرم هست و هیچ اشکالی نیست و از این حرفا. خب؟
حالا آیا کسی که بیمار نیست و صرفا برای عمل زیبایی پیش پزشک میره ، آیا باز هم اون دکتر بهش محرم حساب میشه؟
دقت کنین که فرد مراجعه کننده اصلا بیمار نیست و تنها و تنها برای این مراجعه کرده که مثلا بینیش رو مدلش رو عوض کنه یا گونه و یا موارد دیگه
آیا برای عمل های زیبایی بدون هیچ بیماری ای هم پزشک محرم هست؟
:Moshtagh:

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۵/۰۷, ۰۳:۰۴
با عرض سلام و خسته نباشید:
بنده این سوال را که آیا کسی که در کشوری غیر اسلامی زندگی می کند جایز است با جنس مخالف در ورزش هایی مانند بدمینتن و تنیس که تماس های بدنی در آن وجود ندارد شرکت کند یا نه از مرجع خودم پرسیدم،
جواب ایشان این است:
جواب : این گونه تفریحات غالباً موجب مفسده است و جداً باید از آن پرهیز کرد.

آیا منظور از جواب این است که این عمل "حرام" است یا اینکه حرام نیست صرفاً باید از آن پرخیز کرد؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

ارتباط دو نامحرم با هم تا وقتی در حد رسمی بوده و دور از هر گونه قصد شهوت و لذت جنسی باشد، مشکلی ندارد. اما همین ارتباط اگر جنبه صمیمی و دوستانه به خود گرفت و به برخی صحبت ها و نگاه های حرام و محرم گونه، شوخی های نامناسب و حتی احیانا تماس های بدنی منجر شد، جایز نیست.

همچنین اگر هیچ قصد گناه و مفسده ای هم نیست ولی خوف و ترس مفسده و گناهی می رود، باز هم جایز نیست.

در مورد سوال شما هم در خصوص ورزش کردن با نامحرم:

اگر تماس بدنی ای نباشد، تا وقتی از این ورزش قصد گناهی نیست، خوف و ترس گناه و مفسده هم نمی رود و در ادامه نیز گناه و مفسده ای پیش نمی آید (در نگاه، کلام و رفتار)، شرعا اشکال ندارد.

گرچه همانطور که اشاره کردند، در ورزش های مردان و زنان نامحرم با یکدیگر چون غالبا موجب مفسده و گناه می شود، لازم است پرهیز شود مگر اینکه واقعا موارد بالا رعایت گردد.

و البته دقت بفرمایید که در جایی که خلوت و خصوصیست و دیگران امکان حضور یا رفت آمد را ندارند، خلوت با نامحرم در هر صورت جایز نیست.

یک سوال دیگر گوش کردن زن به آهنگی که توسط مرد خوانده شده چه حکمی دارد؟

در مورد گوش کردن زن به آهنگی که توسط مرد خوانده شده است، اگر همراه با موسیقی مطرب و لهوی که مناسب مجالس گناه است نبوده و خود خوانندگی نیز به شکل غنا نباشد، در صورتی که موج گناه و مفسده ای نمی شود، مشکلی ندارد.

توضیحات مفصل تر پیرامون مساول موسیقی را در موضوعاتی که در این بخش زده شده است پیگیری بفرمایید:

http://www.askquran.ir/forumdisplay.php?f=233

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۵/۰۷, ۰۳:۱۵
سلام

حالا آیا کسی که بیمار نیست و صرفا برای عمل زیبایی پیش پزشک میره ، آیا باز هم اون دکتر بهش محرم حساب میشه؟
دقت کنین که فرد مراجعه کننده اصلا بیمار نیست و تنها و تنها برای این مراجعه کرده که مثلا بینیش رو مدلش رو عوض کنه یا گونه و یا موارد دیگه
:moshtagh:

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

باید بدانیم که «محرمیت» غیر از «لمس و نظر در مواقع ضروری» است. ابتدا لازم است که قدری در باره این دو عنوان توضیح داده شده و بعد به سوال شما برسیم:

نکته 1):

محرمیّت:

زن و مرد نامحرم تنها از سه راه به یکدیگر محرم می شوند که این سه راه انحصاری عبارتند از: نسب، رضاع و مصاهره (خویشاوندی سببی)

1) نسب همان ارتباط فامیلی است که عده ای از طریق پدر و مادر با یکدیگر نسبت فامیلی پیدا می کنند مانند برادر و خواهر یا عمه و برادر زاده و مانند آن.

2) رضاع هم محرمیت از راه شیرخوردن است. اگر زنی با شرایطی که در کتابهای فقهی آمده است نوزاد پسری را شیر دهد خود آن زن در آینده به آن پسر بچه محرم خواهد بود. (البته تعداد دیگری هم از فامیل و بستگان در این بین به هم محرم می شوند که توضیحش در کتب مفصل فقهی آمده است.)

3) مصاهره ارتباط فامیلی است که از طریق ازدواج به وجود می آید. مثلا داماد به مادر زن و مادر بزرگ همسر خود محرم می شود.

سوالات بیشتر پیرامون راه های محرمیت را می توانید در این موضوع مطرح مطالعه فرموده یا مطرح بفرمایید:

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=20851

لذا دقت شود که:

اگر پزشک به وسیله یکی از این راهها به بیمار خود محرم است که هیچ، و اگر هیچ کدام از این عناوین در مورد او صدق نمی کند، به هیچ عنوان به بیمار محرم نیست و نخواهد بود؛ حتی یک لحظه.

---------------------

ادامه دارد...

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۵/۰۷, ۰۳:۲۲
ادامه از پست قبل:

------------------------------

نکته 2):

جواز لمس و نظر به نامحرم به مقدار لزوم و در مواقع ضروری:

لمس نامحرم و نظر به او شرعا حرام است.(1)

حال این حرمت هم مانند سایر محرمات اگر در شرایط اضطرار قرار گرفت به مقدار لازم از آن چشم پوشی می شود و این از نظر حکم شرعی، مانند خوردن گوشت مردار است.

یعنی هر چند خوردن گوشت حیوانی که خودش مرده است شرعا حرام می باشد اما اگر انسان در حالت اضطرار قرار گرفت یعنی ادامه زندگی او بسته به خوردن چنین گوشتی بود آنگاه جایز بلکه حتی در مواردی واجب است که به مقدار ضرورت یعنی مقداری که اضطرار او رفع شود از آن گوشت بخورد؛ این است معنای اضطرار و رفع آن.(2)

نکته 3):

در مسأله مورد بحث اگر نجات جان و یا درمان بیمار متوقف بر نظر و یا لمس پزشک نامحرم شد او باید تنها به مقداری که لازم است و نه بیشتر بیمار نامحرم خود را نگاه و یا لمس نماید و بیشتر از آن مقدار برای هر دو گناه محسوب می شود.

در این خصوص یک قانون کلی وجود دارد که با توجه به آن می توان بسیاری از سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود را پاسخ داد آن قاعده این است که می فرمایند:

به طور کلى با وجود پزشکِ مماثل [:هم جنس]، رجوع به غیر مماثل در صورتى که مستلزم لمس یا نظرِ حرام باشد، جایز نیست ولى اگر پزشکِ مماثل در مورد یک بیمارى وجود نداشته و یا تخصص کافى را نداشته باشد، رجوع به غیر مماثل اشکال ندارد لکن باید به مقدار ضرورت اکتفا شود.(3)

نکته 4):

با توجه به همین اصل به چند حکم فقهی از مقام معظم رهبری توجه کنید:(4)

سوال: مراجعه بیمار زن به دندانپزشک مرد جهت معالجات دندانپزشکى چه حکمى دارد؟

جواب:‏ اگر براى اینگونه کارها، دسترسى به پزشک زن دارند، مراجعه به پزشک مرد (اگر مستلزم نظر و لمس حرام باشد) جایز نیست.

سوال: آیا معاینه افراد غیر بیمار براى کنترل سلامتى آنها، توسط پزشك نامحرم جایز است؟

جواب اگر ضرورت نباشد جایز نیست.

سوال: آیا مرد مى‌تواند نزد دکتر زن نامحرم رود؟ (با لمس بدن)

جواب: با امكان لمس از روى لباس یا با دست كردن دستكش هنگام معالجه مانع ندارد و بهتر است اگر ضرورت ندارد مرد به دكتر زن مراجعه نكند و چنانچه مستلزم لمس یا نظر حرام باشد، جایز نیست.

نتیجه اینکه:

صرف پزشک بودن به هیچ عنوان ایجاد محرمیت نمی کند. چیزی که هست در صورت ناچاری و نبود پزشک هم جنس و آن هم برای نجات و یا درمان بیمار، پزشکی که نامحرم است می تواند به قدر لزوم به بدن بیمار نگاه کرده و یا آن را لمس کند.

------------------------------------------

پی نوشت:

(1) لمس یعنی تماس مستقیم با بدن اوست اعم از اینکه این تماس در سطح پوست بدن باشد یا موی سر و یا ناخنها.

نگاه کردن به بدن نامحرم شرعا حرام است که مقدار بدن در مرد و زن متفاوت است. آنچه در فقه آمده است نگاه کردن مرد به تمام بدن زن به جز دستها تا مچ و گردی صورت او حرام است و زنها نباید به بیش از آنچه مردها عادتا می پوشانند نگاه کنند.

(2) اضطرار یک مفهوم عرفى است و تشخیص آن مختلف است گاهى با عرف و گاهى به عهده متخصص در امور پزشکى و غیره مى‌‌باشد.

(3) و (4) پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، بخش استفتائات جدید

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۵/۰۷, ۰۳:۴۴
ادامه از پست قبل:

---------------------------

و در ادامه سوال شما در خصوص عمل جراحی صرفا برای زیبایی، توجه شما را به چند استفتاء از دفتر مراجع معظم تقلید جلب می کنم:

استفتاء از آیات عظام درباره جراحی های زیبایی:

آیت الله العظمی خامنه ای: اگر موجب ضرر قابل اعتنا و چشمگیر نباشد فی نفسه منعی ندارد‎ ولی توجه داشته باشید بطور کلى عمل جراحی زیبایی درمان بیماری محسوب نمی شود و نگاه کردن و لمسِ حرام به خاطر آن جایز نیست مگر در مواردی که برای درمان سوختگی و مانند آن و ضرورى باشد و پزشک مجبور به لمس و نگاه کردن باشد و مراجعه به پزشک مماثل حاذق و متخصّص غیرممکن و یا خیلى سخت باشد.

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی: «اگر طبق تشخیص پزشک متخصص و مورد اطمینان عمل مذکور خطر جانی و ضرر قابل توجهی برای شخص داشته باشد انجام آن جایز نیست».

آیت الله العظمی مکارم شیرازی: «جراحی زیبایی در صوتی که خطر و ضرر مهمی نداشته باشد و توسط همجنس صورت گیرد و مفسده دیگری بر آن مترتب نشود اشکالی ندارد».

آیت الله العظمی سیستانی: «اگر احتمال مرگ یا نقص عضو باشد و احتمال به قدری قوی باشد که برای عقلا موجب خوف باشد، جراحی مذکور به هیچ وجه جایز نیست و اما اگر چنین ضرری نداشته باشد جایز است حتی اگر ضروری نباشد مگر اینکه مستلزم گناهی مانند نگاه نامشروع یا لمس نامحرم باشد که در این صورت فقط در صورت ضرورت جایز است و ضرورت را خود مکلف باید تشخیص دهد. مثلا اگر چهره انسان مشوه باشد معالجه ضروری است و در مورد زنان طبیعی است که زیبایی در بسیاری از موارد ضروری است.»

آیت الله العظمی نوری همدانی: «در فرض سؤال جایز نیست و نسبت به وجود ضرورت باید مورد و خصوصیات آن مشخص گردد تا پاسخ داده شود».

آیت الله العظمی موسوی اردبیلی: «ضرورت جراحی زیبایی باید با نظر پزشک متخصص و متعهد معین شود و اگر از آن جراحی ضرر و یا خطر بزرگ و متنابهی متوجه شخص گردد جایز نیست و در صورت غیر ضروری بودن در فرض مذکور به طریق اولی جایز نیست».

-------------------------

استفتائات مراجع تقلید،
کتاب مسائل جدید از دیدگاه مراجع تقلید

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۵/۱۱, ۰۴:۲۱
سلام

:moshtagh:

لذا با توجه به مطالبی که در پست های قبلی بیان شد، پاسخ سوالات شما را در چند نکته به طور خلاصه عرض می کنم:

1- پزشک به هیچ عنوان با بیماری که نسبت محرمیت فامیلی با او ندارد، محرم نیست و مانند تمام مرد و زن های نامحرم، لازم است رعایت پوشش و نگاه و پرهیز از لمس بدن را داشته باشند.

2- مگر در مواقع ضروری که لازم باشد حتما پزشک به محل هایی از بدن بیمار که در حالت عادی جایز نیست، نگاه کرده یا لمس کند.

البته در این حالت نیز باید به حداقل مقدار نیاز اکتفا کند و اگر مثلا لمس با دستکش ممکن است نباید با دست لمس کند و اگر فرضا نگاه در آیینه ممکن است، نباید مستقیم نگاه کند. (منظور نگاه به مواضعی هست که پوشش آنها در حالت عادی لازم است.)

3- منظور از ضرورتی که باعث می شود این لمس یا نگاه حلال باشد، وقتی است که پزشک همجنس بیمار در دسترس نیست و یا دسترسی به او مشقت دارد و نیاز به پزشک هم ضروری است. در این حالت مراجعه به پزشک غیر همجنس برای لمس و یا نگاه به مواضعی از بدن بیمار که پوشش آنها در حالت عادی لازم است، در حد نیاز اشکالی ندارد.

حمیده طبرزدی
۱۳۹۰/۰۵/۱۶, ۰۸:۰۸
باسلام خواستم سوال کنم زنی که متاهل است وبامردی غیر از همسرش ارتباط داشته باشد و بعد از مدتی احساس ندامت کند و توبه کند آیا توبه او قبول است چه کاری باید انجام دهد که از این گناه پاک شود؟وایا این زن به شوهرش حرام می شود؟

بیطرف منصف
۱۳۹۰/۰۵/۱۶, ۱۴:۲۰
باسلام خواستم سوال کنم زنی که متاهل است وبامردی غیر از همسرش ارتباط داشته باشد و بعد از مدتی احساس ندامت کند و توبه کند آیا توبه او قبول است چه کاری باید انجام دهد که از این گناه پاک شود؟وایا این زن به شوهرش حرام می شود؟
با عرض سلام
زنا محصنه یکی از گناهان بسیار زشت و بزرگ به شمار می آید ولی بزرگی خداوند و وسعت مهربانی او به حدی است، که اگر گنهکاری که مرتکب چنین عمل زشت و شنیعی شده واقعا از کردۀ خود پشیمان باشد و تصمیم جدی بر ترک گناه و جبران بدی خود بگیرد، امید بخشش و آمرزش او از طرف خدای مهربان بسیار زیاد است.
بنا براین اگر خواهان نجات هست با امید به عفو و بخشش الهی باید بدون اینکه کسی را از گناه خود باخبر سازد هر چه زودتر بین و خود و خدای خود اقدام به توبه کند
آثار اخروی و تخفیف در عذاب اخروی در صورتی که توبه نماید مورد لطف الاهی قرار خواهد گرفت؛ زیرا از مجموع آیات و روایات چنین بر می آید که خداوند توبه کنندگان را (در صورتی که توبه واقعی و با حفظ شرایطش باشد) عذاب نمی نماید
از امام باقر (ع) نقل شده كه فرمود: ... رسول خدا (ص) بر منبر خود فرموده است: ... سوگند به آن کسی که جز او کسی شايسته پرستش نيست خداوند هيچ مؤمنى را پس از توبه و استغفار عذاب نمی كند جز به خاطر بدگمانى او به خدا و تقصير در اميدوارى و بدخلقى و غيبت از مؤمنين
حکم توبه از زنای محصنه و امکان آن
اما توبه از دو جهت قابل بررسی است.از جهت آثار دنیوی و تخفیف در اجرای حدود که این بخش دو صورت دارد.
الف : یا این که پیش از اقامۀ بینه توبه می کند.
ب : یا بعد از اقامۀ بینه توبه می نماید
اگر شخص زناکار پیش از اقامۀ بیّنه توبه کند حدّ از او ساقط شده و بر او جاری نمی شود خواه آن حدّ سنگسار باشد یا شلّاق و همچنین اگر قبل از اقرار توبه نماید حد ساقط است. تحرير الوسيلة، ج‏2، ص: 462، مسألة 16
اما شخصی که مرتکب گناهی شده و مستحق حدّ است اگر پس از اقامۀ بیّنه و یا پس از اقرار توبه نماید، اگر در زمان حضور امام معصوم (ع) باشد آن حضرت مختار است که او را ببخشد و یا حدّ بر او جاری کند این حدّ خواه رجم باشد یا غیر آن، بعید نیست که این تخییر برای نائبان امام معصوم هم ثابت باشد.تحرير الوسيلة، ج‏2، ص: 460مسألة 6 و ص: 462، مسألة 16
مطابق رساله (توضیح المسائل) امام خمینی اگر زن محصنه زنا بدهد ایا بر شوهر خود حرام می شود؟ زن شوهردار اگر زنا بدهد بر شوهر خود حرام نمى‏شود و چنانچه توبه نكند و بر عمل خود باقى باشد، بهتر است كه شوهر او را طلاق دهد ولى بايد مهريه‏اش را بدهد. (توضیح المسائل) (رساله امام خمینی ، مساله 2403)

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۵/۱۶, ۱۵:۴۴

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

ضمن تشکر از پاسخ بسیار خوب دوست گرامی جناب بیطرف، همانطور که ایشان نیز از کتاب تحریرالوسیله مرحوم امام خمینی رحمة الله علیه نقل کردند (و نظر بقیه مراجع معظم تقلید نیز چنین است):

زنی که زنای محصنه کرده است چه بر دیگران معلوم شود یا خیر و یا حتی چه بر قاضی ثابت گردد یا خیر، بر شوهرش حرام نمی شود. اما اگر توبه نکند و بر همین عملش باقی باشد، بهتر است که شوهرش او را طلاق دهد. (و البته حق و حقوق زن از جمله مهریه او، از بین نمی رود و ثابت است.)

و در مورد اینکه آیا توبه او قبول است یا خیر:

زنای محصنه گرچه گناه بسیار بزرگیست، ولی توبه از آن ناممکن نیست و اگر با رعایت شرایط واقعی باشد، ان شاالله که نزد خداوند ارحم الراحمین، مقبول است.

اما به چند نکته مهم باید توجه کرد:

1- باید هنگام توبه، از نافرمانی و گناهی که انجام داده ایم واقعا نادم و پشیمان باشیم. نمی شود انسان هنوز در دلش از گناهی خوشش بیاید و بخواهد از آن توبه کند. بلکه یکی از شروط اساسی قبولی توبه، انزجار از گناه است. یعنی از آن گناه بدمان بیاید و متنفر باشیم.

اگر هم اینگونه نیستیم، حداقل به خودمان تلقین کنیم و با یادآوری این نکته که در حضور چه کسی در حالی که ناظر و شاهد بر اعمال و رفتار ما بوده، این گناه و نافرمانی را انجام داده ایم، این احساس تنفر و انزجار از گناه را در خودمان به وجود بیاوریم.

2- از خدا طلب استغفار کنیم و با خدا عهد ببندیم که سعی کنیم دیگر مرتکب آن گناه نشویم و در ثابت ماندن بر این عهد، از خود خداوند نیز مدد بگیریم که اگر بنده ای واقعا اصرار بر ترک گناه داشته باشد، خداوند نیز او را بر این امر یاری می کند:

وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِینَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ

و آنها که در راه ما (با خلوص نیت) جهاد کنند، قطعا به راه‌های خود، هدایتشان خواهیم کرد؛ و خداوند با نیکوکاران است.

«العنکبوت/69»

3- اگر واقعا از آن گناه پشیمان و نادم باشیم و شرایط توبه واقعی رو هم عمل کنیم (یعنی علاوه بر مواردی که ذکر شد، اگر حق الله و یا حق الناسی هم به عهده مان هست ادا کنیم)، خدا ارحم الراحمین هست و از نیت و اسرار درون ما نیز آگاه است.

خداوند متعال از مادر نسبت به فرزندش، به ما مهربان تر هست:

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

بگو: «اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد که خدا همه گناهان را مى آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است.

(زمر - 53)

برای همین هم هست که فرموده اگر از گناهان و معاصی توبه واقعی کنید، ارحم الراحمین هستم و بالاتر اینکه فرموده: من توبه کنندگان رو دوست دارم:

...إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ التَّوَّابِینَ وَیحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ
...خداوند، توبه‌کنندگان را دوست دارد، و پاکان را (نیز) دوست دارد.

«البقرة/222»

و البته این نکته را هم در نظر داشته باشیم که تاخیر توبه از گناهان علاوه بر زیاد شدن گناه، ممکن است موجب سلب توفیق و موفق نشدن بر توبه نیز بشود. تا جایی که زمانی برسد که آن زمان دیگر توبه قبول نیست:

إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوَءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِن قَرِيبٍ فَأُوْلَئِكَ يَتُوبُ اللّهُ عَلَيْهِمْ وَكَانَ اللّهُ عَلِيماً حَكِيماً

پذيرش توبه از سوى خدا، تنها براى کسانى است که کار بدى را از روى جهالت انجام مى دهند، سپس زود توبه مى کنند. خداوند، توبه چنين اشخاصى را مى پذيرد؛ و خدا دانا و حکيم است.

(نساء - 17)

وَلَيْسَتِ التَّوْبَةُ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السَّيِّئَاتِ حَتَّى إِذَا حَضَرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ إِنِّي تُبْتُ الآنَ وَلاَ الَّذِينَ يَمُوتُونَ وَهُمْ كُفَّارٌ أُوْلَئِكَ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابًا أَلِيمًا
براى کسانى که کارهاى بد را انجام مى دهند، و هنگامى که مرگ يکى از آنها فرا مى رسد مى گويد: «الان توبه کردم!» توبه نيست؛ و نه براى کسانى که در حال کفر از دنيا مى روند؛ اينها کسانى هستند که عذاب دردناکى برايشان فراهم کرده ايم.

(نساء - 18)

و نکته آخر اینکه:

تا وقتی گناهی ثابت نشده، اقرار به آن اصلا درست نیست. چون هم به نوعی باعث اشاعه و ترویج آن گناه میشه، هم قبح آن گناه پیش خود آن فرد و یا دیگران ریخته میشه، باعث بی آبرویی مومن میشه و راه جبران آن نیز مشکل تر هست.

لذا اگر هم زمانی بر اثر غفلت و وسوسه شیطان مرتکب گناهی شدیم، تا هنوز پرده اسرار کنار نرفته و فقط بین خود و خدا هست، سعی کنیم توبه را تاخیر نیندازیم که اگر عمل نکنیم، معلوم نیست بعدا توفیق توبه فراهم گردد.

-------------------

ان شاءالله خداوند متعال به همه ما توفیق ترک معصیت و توبه از معاصی گذشته عنایت بگرداند.

farnazi
۱۳۹۰/۰۵/۱۹, ۱۶:۳۰
درود بر شما
من یک سالی هست که با نامزدم صیغه محرمیت خوندیم و حالا قصد داریم عقد دائم کنیم
و ممکنه عقد دائم زودتر از پایان تاریخ صیغه باشه

میشه لطفآ راهنمایی کنید باید چیکار کنیم؟
یعنی لازمه صیغه رو فسخ کنیم یا چون با هم داریم عقد دائم میکنیم مشکلی نداره؟

سپاسگذارم:Rose:

پاسخگوی احکام 1
۱۳۹۰/۰۵/۲۰, ۰۰:۴۲
درود بر شما
من یک سالی هست که با نامزدم صیغه محرمیت خوندیم و حالا قصد داریم عقد دائم کنیم
و ممکنه عقد دائم زودتر از پایان تاریخ صیغه باشه

میشه لطفآ راهنمایی کنید باید چیکار کنیم؟
یعنی لازمه صیغه رو فسخ کنیم یا چون با هم داریم عقد دائم میکنیم مشکلی نداره؟

سپاسگذارم:rose:

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

برای اینکه عقد دائم شما صحیح باشد یا باید مدت عقد موقت قبلی به پایان برسد، و یا اینکه مدت باقیمانده را شوهر ببخشد. در نتیجه شما بر هم حرام باشید تا بتوان دوباره عقد جدید خواند.

لذا دقت بفرمایید که اگر یکی از این دو حالت صورت نگیرد (یعنی با وجود اینکه هنوز مدت عقد موقت قبلی تمام نشده، عقد دائم خوانده شود)، عقد دائم صحیح نیست.

مساله ای که عرض شد، در خصوص عقد موقت هم باید رعایت شود. یعنی اگر زن و شوهری در حین زمان عقد موقت بخواهند دوباره عقد موقت جدیدی بخوانند، باید مدت عقد قبلی تمام شود و یا شوهر مدت باقیمانده را ببخشد.

maryam152
۱۳۹۰/۰۵/۳۰, ۱۰:۴۰
باسلام من یه سوالی برام پیش اومده که چون تازه عضو شدم نمیدونستم که کدوم بخش باید مطرح کنم.
اگر جاش نامناسب بود ببخشید
سوال: نزدیکی زن و شوهر در شب های قدر چه حکمی دارد؟ایا حرام است؟

پاسخگوی اعتقادی 3
۱۳۹۰/۰۵/۳۰, ۱۵:۳۴
باسلام من یه سوالی برام پیش اومده که چون تازه عضو شدم نمیدونستم که کدوم بخش باید مطرح کنم.
اگر جاش نامناسب بود ببخشید
سوال: نزدیکی زن و شوهر در شب های قدر چه حکمی دارد؟ایا حرام است؟

با سلام و عرض ادب

مقاربت زن و شوهر در ایام قدر اشکال شرعی ندارد و نمی توان گفت این کار حرام است اما بهتر است در این لیالی از لهو ولعب دوری شود چون لحظه به لحظه این لیالی ارزشمند است پس بهتر است از اعمالی که انسان را از یاد خدا غافل می کنند دوری کنیم ؛ مگر اینکه خوف افتادن در گناه باشد .

mohebbe mother
۱۳۹۰/۰۶/۰۱, ۱۳:۲۴
با سلام و عرض ادب

مقاربت زن و شوهر در ایام قدر اشکال شرعی ندارد و نمی توان گفت این کار حرام است اما بهتر است در این لیالی از لهو ولعب دوری شود چون لحظه به لحظه این لیالی ارزشمند است پس بهتر است از اعمالی که انسان را از یاد خدا غافل می کنند دوری کنیم ؛ مگر اینکه خوف افتادن در گناه باشد .
سلام
آیا نزدیکی تو ماه رمضان حرام نیست؟

امیدوار22
۱۳۹۰/۰۶/۰۱, ۱۴:۰۳
با سلام
خواستم بدونم تعریف زنا چیه؟اینکه حتما بین دو نامحرم عمل زناشویی صورت بگیره ؟
و اینکه اگر دو نفر که قصد ازدواج داشته اند و خانم به این باور رسیده باشد که حتما این مرد همسر او خواهد بود لمسی صورت بگیرد اما بعد به دلیل فهمیدن انحرافاتی روانی_جنسی در مرد توسط خانم،خانم جواب منفی بدهد آیا حکم زنا را دارد؟

باتشکر

میقات
۱۳۹۰/۰۶/۰۱, ۱۷:۱۹
سلام
آیا نزدیکی تو ماه رمضان حرام نیست؟

با سلام و درود

رابطه زناشویی و دخول در شبهای ماه رمضان اشکالی ندارد و جایز و حلال است، ولی در حال روزه حرام است و موجب بطلان روزه می شود و علاوه بر قضا کفاره هم دارد.

میقات
۱۳۹۰/۰۶/۰۱, ۱۷:۲۳
با سلام
خواستم بدونم تعریف زنا چیه؟اینکه حتما بین دو نامحرم عمل زناشویی صورت بگیره ؟
و اینکه اگر دو نفر که قصد ازدواج داشته اند و خانم به این باور رسیده باشد که حتما این مرد همسر او خواهد بود لمسی صورت بگیرد اما بعد به دلیل فهمیدن انحرافاتی روانی_جنسی در مرد توسط خانم،خانم جواب منفی بدهد آیا حکم زنا را دارد؟

باتشکر

با سلام و درود

1. به رابطه زناشویی که در آن دخول صورت گرفته باشد زنا اطلاق می شود، لذا به هر رابطه ای چنین گفته نمی شود.

2. این مصداق زنا نیست و احکام آن را هم ندارد ولی چون هنوز بین آنها صیغه ازدواج خوانده نشده بوده چنین رابطه ای حرام بوده و حتما نیاز به توبه و عذرخواهی به درگاه الهی دارد.

اختیاری
۱۳۹۰/۰۷/۲۰, ۰۸:۲۱
با سلام
بنده و خانومی با یکدیگر آشنا شدیم و بعد از صحبت های مقدماتی در رابطه با ازدواج خانواده رو هم در جریان گذاشتیم ..
برای دیدار و آشنایی بیشتر همدیگه با هم بیرون می رفتیم
و چون نخواستیم که بودن در کنار هم ایجاد اشکال شرعی کنه بنا به سوالی که از آیت الله سیستانی پرسیدیم خودمون صیغه عقد موقت رو خوندیم ..
بعد از طی زمانی به مشکلات فراوان خوردیم و ارتباطمون تقریبا قطع شد .
من برای آیت الله سیستانی چند تا سوال که پیش اومده بود رو فرستادم اما هنوز جوابی دریافت نکردم
گفتم اینجا بپرسم لطف کنید راهنمایی بفرمایید
1-عقد موقت رو فرقی نداره مرد بخونه و زن تایید کنه یا زن بخونه و مرد تایید کنه ؟
2-ایشون در آخرین ارتباط گفتن که من بخشیدم و دیگه صیغه معتبر نیست اما من چیزی رو نبخشیدم .. آیا هنوز معتبر هست ؟
3-نفقه و این چیزا آیا به عهده ام هست ؟ یا تکلیف شرعیی ؟

پاسخگوی اعتقادی 4
۱۳۹۰/۰۷/۲۰, ۱۷:۱۹
با سلام
بنده و خانومی با یکدیگر آشنا شدیم و بعد از صحبت های مقدماتی در رابطه با ازدواج خانواده رو هم در جریان گذاشتیم ..
برای دیدار و آشنایی بیشتر همدیگه با هم بیرون می رفتیم
و چون نخواستیم که بودن در کنار هم ایجاد اشکال شرعی کنه بنا به سوالی که از آیت الله سیستانی پرسیدیم خودمون صیغه عقد موقت رو خوندیم ..
بعد از طی زمانی به مشکلات فراوان خوردیم و ارتباطمون تقریبا قطع شد .
من برای آیت الله سیستانی چند تا سوال که پیش اومده بود رو فرستادم اما هنوز جوابی دریافت نکردم
گفتم اینجا بپرسم لطف کنید راهنمایی بفرمایید

با سلام خدمت شما

1-عقد موقت رو فرقی نداره مرد بخونه و زن تایید کنه یا زن بخونه و مرد تایید کنه ؟

براى خواندن صیغه عقد موقت کافى است بعد از آن که مدت و مهر معین شد، زن بگوید: «زَوَّجْتُکَ نَفْسِی فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ» (من خودم را به همسرى تو در مدّت معیّن با مهر معیّن درآوردم) مرد نیز بگوید: «قَبِلْتُ» (قبول کردم) یا این که وکیل زن بگوید: «مَتَّعْتُ مُوَکِّلَتِی مُوَکِّلَکَ فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ» (موکله خودم را به ازدواج موکل تو در مدت معین با مهر معین درآوردم) وکیل مرد نیز بگوید: «قَبِلْتُ لِمُوَکِّلِی هَکَذا» (قبول کردم براى موکل خودم همین طور).

تذکر: مرد می تواند از طرف زن وکیل شود و صیغه عقد را جاری کند.

2-ایشون در آخرین ارتباط گفتن که من بخشیدم و دیگه صیغه معتبر نیست اما من چیزی رو نبخشیدم .. آیا هنوز معتبر هست ؟

ازدواج موقت به دو صورت پایان می پذیرد و تمام می شود:
1. تمام شدن مدتی که از ابتدا معین شده بود.
2. بخشیدن مدت باقی مانده توسط مرد.
بنابراین اگر مدتی که برای آن صیغه محرمیت خوانده شده است هنوز تمام نشده است و مرد هم مدت را نبخشیده است صیغه همچنان معتبر است.

3-نفقه و این چیزا آیا به عهده ام هست ؟ یا تکلیف شرعیی ؟

عقد موقت و دائم تفاوت هایی با یکدیگر دارند از جمله:
همسر ازدواج موقّت حق خرجى (یعنی نفقه) ندارد، هرچند باردار شود و از شوهر ارث نمى برد و شوهر هم از او ارث نمى برد و حق واجب همخوابى نیز ندارد.

saba89
۱۳۹۰/۰۷/۲۴, ۱۰:۱۳
سلام
سؤالی درباره مساله ازدواج موقت دارم. دو حدیث از یک معصوم درباره ی این امر اومده که با هم منافات داره. کدوم درسته؟

عبدالله بن سنان از امام صادق عليه السلام درباره ي ازدواج موقت مي پرسد، حضرت مي فرمايد: « لاتُدنس نفسک بها»: ( خود را بدان آلوده نساز! ) (1)

اسماعیل بن فضل هاشمی گوید : امام صادق(ع) به من فرمودند: آیا از وقتی که از نزد همسر خود بیرون آمده ای متعه کرده ای؟ عرض کردم: بدلیل کثرت زوجات و رابطه با آنها، نیازی به متعه در خود احساس نکرده ام، حضرت فرمودند: اگر چه بی نیاز هم باشی ، این کار را بکن ، زیرا من دوست دارم که سنت پیامبر اکرم(ص) را زنده بداری .

26400- 13- وَ بِالْإِسْنَادِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ أَشْیَمَ عَنْ مَرْوَانَ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ إِسْمَاعِیلَ بْنِ الْفَضْلِ الْهَاشِمِیِّ قَالَ: قَالَ لِی أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع تَمَتَّعْتَ مُنْذُ خَرَجْتَ مِنْ أَهْلِکَ قُلْتُ لِکَثْرَةِ مَا مَعِیَ مِنَ‏ الطَّرُوقَةِ أَغْنَانِی اللَّهُ عَنْهَا قَالَ وَ إِنْ کُنْتَ مُسْتَغْنِیاً فَإِنِّی أُحِبُّ أَنْ تُحْیِیَ سُنَّةَ رَسُولِ اللَّهِ ص.(2)

(1) مستدرک الوسائل ، ج 14 ، ص 455
(2)وسائل الشیعة جلد ‏21 صفحه 15 باب استحباب المتعة و ما ینبغی قصده بها

ببخشید که سؤالم را اینجا مطرح میکنم. به هر تاپیکی پیرامون این مساله سر زدم قفل بود.

پاسخگوی اعتقادی 3
۱۳۹۰/۰۷/۲۴, ۱۹:۰۵
سلام
سؤالی درباره مساله ازدواج موقت دارم. دو حدیث از یک معصوم درباره ی این امر اومده که با هم منافات داره. کدوم درسته؟

عبدالله بن سنان از امام صادق عليه السلام درباره ي ازدواج موقت مي پرسد، حضرت مي فرمايد: « لاتُدنس نفسک بها»: ( خود را بدان آلوده نساز! ) (1)

اسماعیل بن فضل هاشمی گوید : امام صادق(ع) به من فرمودند: آیا از وقتی که از نزد همسر خود بیرون آمده ای متعه کرده ای؟ عرض کردم: بدلیل کثرت زوجات و رابطه با آنها، نیازی به متعه در خود احساس نکرده ام، حضرت فرمودند: اگر چه بی نیاز هم باشی ، این کار را بکن ، زیرا من دوست دارم که سنت پیامبر اکرم(ص) را زنده بداری .

26400- 13- وَ بِالْإِسْنَادِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ أَشْیَمَ عَنْ مَرْوَانَ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ إِسْمَاعِیلَ بْنِ الْفَضْلِ الْهَاشِمِیِّ قَالَ: قَالَ لِی أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع تَمَتَّعْتَ مُنْذُ خَرَجْتَ مِنْ أَهْلِکَ قُلْتُ لِکَثْرَةِ مَا مَعِیَ مِنَ‏ الطَّرُوقَةِ أَغْنَانِی اللَّهُ عَنْهَا قَالَ وَ إِنْ کُنْتَ مُسْتَغْنِیاً فَإِنِّی أُحِبُّ أَنْ تُحْیِیَ سُنَّةَ رَسُولِ اللَّهِ ص.(2)

(1) مستدرک الوسائل ، ج 14 ، ص 455
(2)وسائل الشیعة جلد ‏21 صفحه 15 باب استحباب المتعة و ما ینبغی قصده بها

ببخشید که سؤالم را اینجا مطرح میکنم. به هر تاپیکی پیرامون این مساله سر زدم قفل بود.

با سلام و عرض ادب

با نگاهي اجمالي به منابع روايي شيعه ، احادیث فراوانی را پیرامون متعه و شرایط آن خواهيم يافت. در کتاب "وسائل الشیعه" تالیف شیخ حر عاملی که به نوعی جامع احادیث فقهی شیعه می باشد، در موضوع متعه ابواب فراواني حدیث وجود دارد.

در میان انبوه این روایات مبنی بر حلیت متعه و اجر و ثواب های فراوانی که برای آن ذکر شده، تنها یک حدیث وجود دارد که در آن از تحریم متعه سخن گفته شده است.

فلذا در اصل حليت متعه و عدم حرمت آن هيچ شكي نيست ، اما با توجه به اينكه روايات متعه با مضامين متفاوت از ائمه معصومين (عليهم السلام) ذكر شده است لازم است تمامي روايات متعه را بررسي كرده و بين روايات جمع كرد .

احادیثی که عملی را مجاز می دانند و احادیث دیگر همان عمل را نهی می کنند نزد فقهاء، جمع دو معنی، به این است که یا نسخ است که مثلا حکمی آمده و در زمان پیامبر (صل الله عليه و آله) برداشته شده است که این مورد بسیار کم است و یا عام و خاص یا مطلق و مقید است مثل تخصیص و یا آن عمل مباح و مجاز ولی مکروه است.

با توجه به روايات متعه معلوم مي شود متعه به طور مطلق سفارش نشده است شاهد بر اين مطلب اين است كه برخي روايات ازدواج موقت را براي فرد مجرد سفارش كرده اند نه براي افراد متأهل كه داراي خانواده هستند ؛ اصل و اساس ، خانواده است روايات فراواني به افراد متأهل توصيه مي كنند كه كانون خانواده را حفظ كرده و از هم گسيختگي خانواده بر حذر مي دارد .

به روايات زير توجه بفرماييد:

«عن الفتح بن يزيد قال: سئلت ابا الحسن عليه السّلام عن المتعة فقال هى حلال مباح مطلق لمن لم يغنه اللَّه بالتّزويج فليستعفف بالمتعة».

فتح بن يزيد ميگويد: از حضرت ابا الحسن عليه السّلام در باره ازدواج موقّت سؤال كردم، فرمود: اين ازدواج حلال مطلق است براى كسى كه ازدواج دائم نكرده است، البته چنين شخصى بايد عفت خود را از راه ازدواج موقت محافظت نمايد.

«عن علىّ بن يقطين قال سئلت ابا الحسن عليه السّلام عن المتعة قال: ما انت و ذاك و قد اغناك اللَّه عنها».

على بن يقطين بمحضر حضرت رضا عليه السّلام شرفياب شد و از ازدواج موقت سؤال كرد. حضرت در جواب فرمود: تو را با آن چكار است؟ با آنكه داراى همسر دائمى هستى و خداوند تو را از ازدواج موقت بى‏نياز ساخته است. «الحديت - روايات تربيتى ، ج‏1، ص: 183»

از طرف ديگر اسلام براي افراد مجردي كه هنوز تشكيل خانواده نداده اند دستور مي دهد اگر امكان تشكيل خانواده دارند ازدواج دائم انجام دهند .

soote del
۱۳۹۰/۰۸/۰۸, ۲۱:۱۲
سلام
اگه مردي كه چند فرزند بالغ داره با زني كه چند فرزند بالغ داره ازدواج كنه آيا فرزندان اين دو نفر به هم محرم ميشن؟

پاسخگوی اعتقادی 4
۱۳۹۰/۰۸/۰۸, ۲۱:۳۹
سلام
اگه مردي كه چند فرزند بالغ داره با زني كه چند فرزند بالغ داره ازدواج كنه آيا فرزندان اين دو نفر به هم محرم ميشن؟

با سلام خدمت شما

نه ؛ فرزندانشان به هم محرم نمی شوند. (فرقی نمی کند که در هنگام ازدواج فرزندان بالغ باشند یا نابالغ)

soote del
۱۳۹۰/۰۸/۰۸, ۲۱:۵۸
با سلام خدمت شما

نه ؛ فرزندانشان به هم محرم نمی شوند. (فرقی نمی کند که در هنگام ازدواج فرزندان بالغ باشند یا نابالغ)

باتشكر
اگه مرد از ازدواج قبليش بچه شيرخوار داشته باشه و اين بچه توسط همسر جديدش شير داده بشه آيا به واسطه اين بچه بقيه فرزندان هم محرم ميشن يا نه؟

پاسخگوی اعتقادی 4
۱۳۹۰/۰۸/۰۸, ۲۲:۱۴
باتشكر
اگه مرد از ازدواج قبليش بچه شيرخوار داشته باشه و اين بچه توسط همسر جديدش شير داده بشه آيا به واسطه اين بچه بقيه فرزندان هم محرم ميشن يا نه؟

اگه فرزند شیرخواری که مرد از همسر اولش دارد از شیر همسر دوم بخورد ( با شرایطی که محرمیت ایجاد می شود) فقط همان فرزندی که شیر خورده با فرزندان زن دوم محرم می شود.(خواهر و برادر رضاعی می شوند) اما بقیه فرزندانی که مرد از همسر اولش دارد ، با فرزندان همسر دومش محرم نمی شوند.

هنگامى که بچّه اى را با شرایطى که مى آید شیر دهد آن بچّه به این عدّه محرم مى شود:
1ـ خود آن زن و او را مادر رضاعى مى گویند.
2ـ شوهر آن زن که شیر مربوط به اوست و او را پدر رضاعى گویند.
3ـ پدر و مادر آن زن هر چه بالا روند، اگر چه پدر و مادر رضاعى او باشند.
4ـ بچّه هایى که از آن زن به دنیا آمده اند یا به دنیا مى آیند.
5ـ بچّه هاى اولاد آن زن هر چه پایین روند چه از اولاد او به دنیا آمده، یا اولاد او آنها را شیر داده باشند.
6ـ خواهر و برادر آن زن اگر چه رضاعى باشند.
7ـ عمو و عمّه آن زن اگر چه رضاعى باشند.
8ـ دایى و خاله آن زن اگر چه رضاعى باشند.
9ـ اولاد شوهر آن زن که شیر مربوط به اوست هر چه پایین روند، اگر چه اولاد رضاعى او باشند.
10ـ پدر و مادر شوهر آن زن که شیر مربوط به آن شوهر است هر چه بالا روند.
11ـ خواهر و برادر شوهرى که شیر مربوط به اوست اگر چه خواهر و برادر رضاعى او باشند.
12ـ عمو و عمّه و دائى وخاله شوهرى که شیر مربوط به اوست هر چه بالا روند اگر چه رضاعى باشند، همچنین عدّه دیگرى که در مسائل بعد گفته مى شود به واسطه شیر دادن محرم مى شوند.
توضیح المسائل آیة الله مکارم شیرازی،مسأله 2108.

amir100
۱۳۹۰/۰۹/۲۲, ۱۵:۴۵
با سلام
میخواستم بدون ملاقات با یک دختر برای قصد ازدواج در ماههای محرم و صفر اشکال دارد یاخیر؟ لازم است بدانید که این ملاقات صرفا جهت دیدار طرفین است والا میدانم اقدام برای امر خیر در این ماهها خوب نیست.
لطفا راهنمایی فرمایید.

پاسخگوی اعتقادی 3
۱۳۹۰/۰۹/۲۲, ۲۰:۲۰
با سلام
میخواستم بدون ملاقات با یک دختر برای قصد ازدواج در ماههای محرم و صفر اشکال دارد یاخیر؟ لازم است بدانید که این ملاقات صرفا جهت دیدار طرفین است والا میدانم اقدام برای امر خیر در این ماهها خوب نیست.
لطفا راهنمایی فرمایید.

با سلام و عرض ادب

محرم و صفر ماه حزن و اندوه هست و بهتر است در جهت تعزيه و يادآوري مصيبت هاي امام حسين (ع) و اصحابش قدم برداشته شود ؛ اما نفس آشنايي دختر و پسر در اين ماه ها اگر با مجالس جشن و عروسي همراه نباشد اشكالي ندارد ؛ بلكه ازدواج اگر منافات با ايام عزاداري نباشد مشكلي ندارد .

soote del
۱۳۹۰/۱۰/۳۰, ۲۱:۱۲
سلام
آيا استفاده از داروها و روشهاي ضدبارداري از نظر شرعي صحيح است؟

پاسخگوی اعتقادی 3
۱۳۹۰/۱۱/۰۱, ۱۳:۰۱
سلام
آيا استفاده از داروها و روشهاي ضدبارداري از نظر شرعي صحيح است؟

با سلام و عرض ادب

تمامي فقهاي عظام فتوا داده اند كه اگر اين امر مستلزم نگاه حرام نباشد منع شرعي ندارد .
اما از باب اينكه از جانب شرع مقدس دستور داريم كه در رابطه با هر امري تفكر و تعقل كنيم ؛ لازم است در اين باره نيز تحقيقي انجام بدهيم كه آيا واقعا روش هاي ضد بارداري چه مضراتي براي انسان مي تواند داشته باشد .

رسول خدا (ص) مي فرمودند «لا شفاء في الحرام » در حرام شفا وجود ندارد . آيا به داروهايي كه براي جلوگيري از خانم ها تجويز مي كنند انديشه كرده ايم كه از چه چيز درست شده و به دست ما مي رسد ؟ آيا تا به حال به عواقب استفاده از اين نوع داروها انديشه كرده ايم؟
طبق منابع موثقي كه بنده ديده و شنيده ام بالاي 90 درصد از داروهاي شيميايي پايه اصلي شان الكل است كه شرع مقدس ما را از خوردن آن نهي كرده است ؛ الآن كمتر مسلماني يافت مي شود كه الكل نخورده باشد .

همه ما باور داريم كه يهود دشمن ماست ، صهيونيزم خونخوار اكثريت مسلمانان را الكل خور كرده است بدون اينكه خود مسلمان ها باخبر باشند كسي كه حرام وارد بدن او شد لذت عبادت را نخواهد چشيد و هميشه در پي اين خواهد بود كه چرا از عبادت لذت نمي برم؟
جناب دكتر ميرباقري كه از اساتيد طب ايراني و سنتي هستند ايشان مي فرمودند يهود و آمريكا از ادرار اسب ماده هورمون درست كرده و به خورد زنان مسلمان مي دهد به عنوان قرص ضد بارداري و ... . از مغز استخوان خوك كلسيم درست كرده و به ملت مسلمان مي خورانند .

اين ها واقعا سخنان تكان دهنده اي است كه لازم است مسلمين در مورد اين مسائل انديشه كرده و تحقيقات گسترده اي داشته باشند ، طب ايراني ما بسيار غني است و در رابطه با هر بيماري درماني دارد و نيازي نيست ما در امر دارو وابسته به غرب كه دشمن ماست باشيم .
در طب ايراني سنتي ما روش هاي بي ضرري براي جلوگيري از بارداري وجود دارد ، بنده توصيه مي كنم بانوان مسلمان از اين روش ها استفاده كنند كه نه براي جسم و روح انسان مضر است و نه مسلتزم نگه حرام مي باشد .

soote del
۱۳۹۰/۱۱/۰۱, ۱۳:۳۶
سلام
منظور بنده را متوجه نشديد
سوال من اين است
آيا جلوگيري از بارداري ( به هر روشي) مخصوصا وازكتومي آيا اشكال شرعي ندارد؟
آيا اينكار اعتراض و جلوگيري از خواسته خداوند نيست؟

پاسخگوی اعتقادی 3
۱۳۹۰/۱۱/۰۱, ۱۵:۵۶
سلام
منظور بنده را متوجه نشديد
سوال من اين است
آيا جلوگيري از بارداري ( به هر روشي) مخصوصا وازكتومي آيا اشكال شرعي ندارد؟
آيا اينكار اعتراض و جلوگيري از خواسته خداوند نيست؟

با سلام مجدد خدمت شما

با توجه به فتاواي فقهاي عظام اين كار في نفسه (به خودي خود) اشكالي ندارد

جـلوگـيـرى از بـچـه دار شـدن بـا شـرايـط ذيل اشكال ندارد ( و جلوگيري از خواسته خداوند نمي باشد)

1- موجب عقيم شدن دائمى نشود.
2- اين كار مستلزم فعل حرامى نشود.
3- شوهر رضايت داشته باشد.
با استفاده از استفتاءات حضرت امام و مكارم شيرازي ، تبريزي و فاضل

س 1255: 1 - آيا براى زنى كه سالم است، جلوگيرى از باردارى بطور موقت از طريق بكارگيرى وسايل و موادى كه از انعقاد نطفه جلوگيرى می ‏كنند، جايز است؟

اگر با موافقت شوهر باشد، اشكال ندارد. (اجوبه الاستفتائات آيت الله خامنه اي (مد ظله العالي)

وازکتومي (بستن لوله مردان)

سوال: آيا عمل بستن لوله مردان_ وازكتومي در مواردي كه طرفين تمايلي به داشتن فرزند ديگري ندارند مجاز مي باشد؟

پاسخ معظم له: براي جلوگيري از انعقاد نطفه هر وسيله مشروعي كه بي ضرر باشد و باعث نقص مرد يا زن نشود يعني مرد يا زن براي هميشه از قابليت توليد مثل ساقط نگردند، ذاتاً مجاز است ولي اگر مستلزم نظر و لمس نامشروع مي باشد، تنها در صورت ضرورت فردي يا اجتماعي جايز است. (آيت الله مكارم شيرازي)

saba89
۱۳۹۰/۱۱/۱۱, ۰۸:۵۲
سلام

سؤالی در ذهنم ایجاد شده که از پاسخگوی محترم احکام خواهش میکنم پاسخ دهند.

در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده: « کسی که در ازدواج خود قصد پرداختن مهریه را ندارد، عروسی اش در حکم زنا است. » ( وسائل الشیعه - ج 15 - ص 22 )

امروزه در بسیاری از عروسی هایی که صورت میگیره، داماد قصد پرداخت مهریه را نداره و تازه اگه عروس ادعایی کنه و مهریه اش را طلب کنه به شوهر برمیخوره و کار به دعوا و طلاق میکشه. همه هم میگن کی مهریه رو داده و کی گرفته! با توجه به این مسأله و دیدگاهی که در جامعه ما وجود داره و اکثر مردان موقع ازدواج قصد پرداخت مهریه را ندارند، آیا این همه عروسی که صورت میگیره همه حکم زنا داره و بچه های ایجاد شده زنا زاده هستند؟!

saba89
۱۳۹۰/۱۱/۱۵, ۱۶:۰۶
منتظر پاسخ سؤالم هستم.

میقات
۱۳۹۰/۱۱/۱۵, ۱۹:۰۳
سلام

در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده: « کسی که در ازدواج خود قصد پرداختن مهریه را ندارد، عروسی اش در حکم زنا است. » ( وسائل الشیعه - ج 15 - ص 22 )

امروزه در بسیاری از عروسی هایی که صورت میگیره، داماد قصد پرداخت مهریه را نداره و تازه اگه عروس ادعایی کنه و مهریه اش را طلب کنه به شوهر برمیخوره و کار به دعوا و طلاق میکشه. همه هم میگن کی مهریه رو داده و کی گرفته! با توجه به این مسأله و دیدگاهی که در جامعه ما وجود داره و اکثر مردان موقع ازدواج قصد پرداخت مهریه را ندارند، آیا این همه عروسی که صورت میگیره همه حکم زنا داره و بچه های ایجاد شده زنا زاده هستند؟!

منتظر پاسخ سؤالم هستم.

با سلام و درود

این قبیل روایات درصدد بیان اهمیت مهریه و این که مهریه حق زن است که مرد باید آن را پرداخت کند هستند.

قصد نپرداختن مهریه، با این که داماد در موقع عقد توان پرداخت مهریه را ندارد و آن را بر ذمه می گیرد و دینی بر عهده اش است، فرق می کند، زیرا در مورد دوم، داماد قصد نپرداختن مهریه را ندارد بلکه با امیدی که به زندگی دارد چنین تصور می کند که زندگی شان ادامه دار است و جدایی ندارد تا مجبور باشد مهریه را بدهد.

به بیان دیگر، چه کسی داده و چه کسی گرفته، منظور این است که زنها مطالبه نمی کنند و مردها هم نمی دهند، نه این که در صورت مطالبه، عمدا قصد ندادن داشته باشند.

در هر حال، اگر مردی هم از ابتدا قصد ندادن مهریه را داشته باشد، فقهای عظام فتوا می دهند که اصل عقد ازدواج صحیح است و رابطه آنها هم حلال است، ولی مرد مهریه را بدهکار است و باید مهریه را به زن پرداخت کند. (توضیح المسائل مراجع، ج 2، مسأله 2446)

بنابر این مراد از این روایات بیان اهمیت مهریه و رعایت حق زن توسط مرد است.

yas135
۱۳۹۰/۱۲/۱۲, ۱۵:۳۸
حرف زدن دختر با پسر برای ازدواج چه حکمی داره؟

میقات
۱۳۹۰/۱۲/۱۲, ۱۶:۵۴
حرف زدن دختر با پسر برای ازدواج چه حکمی داره؟

با سلام و درود

اشکال ندارد و جایز است؛ البته اگر به قصد شهوت بوده و یا مفسده ای بر آن مترتب باشد جایز نیست و حرام می باشد.

shabzadeh
۱۳۹۱/۰۲/۲۷, ۱۴:۳۰
سلام آيا مرد براي ازدواج مجدد بايد از همسر اولش رضايت (اجازه) بگيره؟

shabzadeh
۱۳۹۱/۰۲/۲۷, ۱۴:۴۱
يه سوال ديگه وقتي دو نفر صيغه ميخونن و قبل از پايان مدت صيغه با همديگه اختلاف پيدا ميكنن و جدا ميشن آيا بايد براي ابطال زودتر صيغه كاري انجام دهند؟

میقات
۱۳۹۱/۰۲/۲۷, ۱۶:۰۹
سلام آيا مرد براي ازدواج مجدد بايد از همسر اولش رضايت (اجازه) بگيره؟

با سلام و درود

اگر در هنگام عقد، زن شرط کرده باشد که ازدواج مجدد باید با رضایت او باشد، و مرد هم این شرط را قبول کرده است، مرد باید به شرط خود عمل نماید.

البته بنا بر نظر مشهور مراجع، در چنین موردی اگر عقد بدون اجازه همسر اول خوانده شود، مرد تخلف کرده و مرتکب حرام شده، ولی عقد صحیح است.

میقات
۱۳۹۱/۰۲/۲۷, ۱۶:۱۴
يه سوال ديگه وقتي دو نفر صيغه ميخونن و قبل از پايان مدت صيغه با همديگه اختلاف پيدا ميكنن و جدا ميشن آيا بايد براي ابطال زودتر صيغه كاري انجام دهند؟

با سلام و درود

در ازدواج موقت، برای جدایی، خواندن صیغه طلاق لازم نیست و اصلا صیغه طلاق ندارد، لذا پس از اتمام مدت، خود به خود، جدایی حاصل شده و آن دو به یکدیگر نامحرم می شوند.

البته اگر قبل از اتمام مدت بخواهند جدا شوند، در صورتی که مرد مدت باقیمانده را به زن ببخشد، جدایی حاصل می شود. در غیر این صورت آن ها تا قبل از اتمام مدت، با هم زن و شوهر هستند ـ ولو از هم جدا باشند.

sima88
۱۳۹۱/۰۲/۲۹, ۲۲:۱۲
سلام
من سال 86به قصد طلاق به خونه پدرم اومدم تاریخ 18/2/89 در دادگاه 8میلیون از مهرم بخشیدم وذکر کردم برای گرفتن طلاق این مبلغ بخشیدم از یک ماه قبل دادگاه با آقایی به قصد ازدواج رابطه برقرار کردم بدون صیغه یا هرچیز دیگه .صیغه ی ازدواجم به صورت غیابی 7/5/89 خوانده شد البته تو این موقع همسرم ازدواج کرده بود و بچه داشت.سوالم اینه آیا من به این آقا حرام ابدی شدم و نمی تونم دیگه باهاش ازدواج کنم؟

میقات
۱۳۹۱/۰۳/۰۲, ۱۶:۲۴
سلام
من سال 86به قصد طلاق به خونه پدرم اومدم تاریخ 18/2/89 در دادگاه 8میلیون از مهرم بخشیدم وذکر کردم برای گرفتن طلاق این مبلغ بخشیدم از یک ماه قبل دادگاه با آقایی به قصد ازدواج رابطه برقرار کردم بدون صیغه یا هرچیز دیگه .صیغه ی ازدواجم به صورت غیابی 7/5/89 خوانده شد البته تو این موقع همسرم ازدواج کرده بود و بچه داشت.سوالم اینه آیا من به این آقا حرام ابدی شدم و نمی تونم دیگه باهاش ازدواج کنم؟

با سلام و درود

اگر در این رابطه، دخول صورت نگرفته است، اگر چه مرتکب حرام شده و نیاز به توبه دارد ولی منعی برای ازدواج وجود ندارد.

ولی اگر طلاق در تاریخ 18/2/89 بوده، و رابطه زناشویی و دخول، با آن مرد، قبل از اجرای صیغه طلاق بوده، زنا با زن شوهردار محسوب می شود، و نظر مراجع عظام در این زمینه بدین شرح است:

آیات عظام: امام، بهجت، رهبری، صافی و نوری: آن زن بر آن مرد زناکار، حرام ابدی می شود و اگر زن از شوهرش طلاق بگیرد و یا شوهرش از دنیا برود، این مرد نمی تواند با او ازدواج کند. (این فتوا است)

آیات عظام: تبریزی، سیستانی، مکارم و وحید: بنا بر احتیاط واجب، حرام ابدی می شود.

آیت الله فاضل: حرام ابدی نمی شود.

geologist
۱۳۹۱/۰۳/۲۳, ۲۱:۰۷
سلام ميگن اگه زني طلاق بگيره و قرار باشه مهريه ش رو بصورت اقساط دريافت كنه اگه ازدواج كنه ديگه بقيه مهريه بهش تعلق نمي گيره آيا اين موضوع صحت داره؟

نور
۱۳۹۱/۰۳/۲۴, ۱۲:۳۴
سلام ميگن اگه زني طلاق بگيره و قرار باشه مهريه ش رو بصورت اقساط دريافت كنه اگه ازدواج كنه ديگه بقيه مهريه بهش تعلق نمي گيره آيا اين موضوع صحت داره؟

با سلام و احترام

منعی در دریافت مهریه اش نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم