PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده اگر کسي نخواهد ازدواج کند از نظر اسلام گناه دارد ؟

m+a+h+s+a
۱۳۹۰/۰۶/۲۶, ۱۷:۴۹
اگه شخصی نخواد ازدواج کنه و مجرد بمونه از نظره اسلام گناه داره ؟

کارشناس بحث : پاسخگوي علوم قران

هدی
۱۳۹۰/۰۶/۲۷, ۰۷:۲۴
ازدواج، اقتضای طبیعت انسان است. زوجیت در تمام موجودات عالم (حیوانات، گیاهان و حتی جمادات) وجود دارد.

سبحان الذی خلق الأزواج کلها مما تنبت الارض و من أنفسهم و مما لایعلمون1

منزه است خدایی که تمام موجودات عالم، از جمله گیاهان و انسانها و آنچه را نمیدانند، به صورت زوج آفرید.

انسان به طور طبیعی به سوی زوج خود میرود.

اریک فروم ( (Erich Fromma روانشناس آلمانی میگوید:

انسان از لحظه ای که به دنیا میاید تا لحظه مرگ، هر کاری میکند، برای رفع احساس تنهایی خویش است.2

ازدواج برای رسیدن به کمال است. بر اساس گفته ای از افلاطون، انسان به دنبال نیمه گمشده خویش میگردد.

امام باقر(ع) به زنی که میخواست بدون ازدواج، به کمال برسد فرمود:

این کار را نکن. اگر خودداری از ازدواج، فضیلت و کمالی را در پی داشت، فاطمه(س) به درک این فضیلت، شایسته تر از تو بود3.

کسانی که از ازدواج رویگردانند، به دستور خداوند و پیامبر بزرگوار او بی توجهی میکنند، آنجا که فرمود:

النکاح سنتی فمن رغب عن سنتی فلیس منی4

ازدواج سنت من است. کسی که از سنت من روی برگرداند از من نیست5

هدی
۱۳۹۰/۰۶/۲۷, ۰۷:۲۵
مجرد ماندن بیدلیل آفاتی دارد که باید با ازدواج درست، از آنها دوری جست:

بی توجهی به خانواده: با مجرد ماندن، خانواده تشکیل نمیشود و با عدم تشکیل خانواده، به تدریج از ارزش آن کاسته میشود و زمینه آسیبهای فردی و اجتماعی فراهم خواهد شد، همان مشکلی که امروزه غرب با آن دست و پنجه نرم میکند.

فراهم آمدن زمینه گناه: با مجرد ماندن زمینه گناه افزایش مییابد. رسول گرامی اسلام(ص) به مردی به نام عکاف فرمود:

تزوج و الا فانت من المذنبین6

ازدواج کن وگرنه از گناهکاران خواهی بود.

فراهم شدن زمینه شرارت: مجردی به معنای رهایی است و کسی که رها است، زمینه شرارت در او بیشتر پدید میاید به همین سبب پیامبراسلام شرورترین افراد امت خود را مجردان میداند (شرار امتی عزابها)7و8
لذا ترك تعمدي ازدواج و مجرد ماندن امري نكوهيده است .
از نظر اسلام ،تشکیل خانواده یک فریضه است.عملی است که مرد و زن باید آن را به عنوان یک کار الهی و یک وظیفه انجام بدهند.اگرچه شرعا در زمره واجبات ذکر نشده،اما به قدری تحریص و ترغیب شده است که انسان می فهمد خدای متعال بر این امر اصرار دارد.

پي نوشتها
1- یس، آیه 36.

2- اصغر کیهان نیا، جوانان و ازدواج، ص 15.

3- علامه مجلسی، بحارالانوار، ج100، ص219.

4- همان.

5- دستور پیامبر به معنای وجوب نیست. ازدواج، مستحب مؤکد است، مگر اینکه انسان به سبب ازدواج نکردن به گناه بیفتد که در این صورت واجب میشود. (رساله عملیه، م2443).

6- علامه مجلسی، بحارالانوار، ج100، ص221.

7- همان، ص222.
8- بر گرفته از مباحث ضرورت ازدواج ، حسين دهنوي ، ص 81

The Praises to God
۱۳۹۰/۰۶/۲۷, ۱۳:۳۳
اگه شخصی نخواد ازدواج کنه و مجرد بمونه از نظره اسلام گناه داره ؟

با سلام
شاید سوال این بزرگوار از ترسی که از ازدواج در برخی جوانان هست ناشی میشه!
اگر از این نظر هم توضیح بفرمایید ممنون میشم.

ولایت پذیر
۱۳۹۰/۰۶/۲۷, ۲۱:۱۳
سلام
اگر کسی بخواد ازدواج کنه و کسی سنگ جلو پاشون بندازه چه گناهی داره؟
اگر این فرد به گناه کشیده بشه گناهش تقصیر کیه؟
خود شخص هم از گناهش شرمنده میشه! پناه بر خدا از وقتی خدا نسبت به مسلمانی از روی جهالت خشمی بگیره!
خدایا ما را مورد خشم خود قرار نده و گناهانمان را پاک کن ای دانا و عالم بحق

هدی
۱۳۹۰/۰۶/۲۹, ۱۵:۱۲
به نام خدا
با سلام

شاید سوال این بزرگوار از ترسی که از ازدواج در برخی جوانان هست ناشی میشه! اگر از این نظر هم توضیح بفرمایید ممنون میشم.
البته ترس از انتخاب در وجود همه هست چه خانم چه آقا و تا حدودي هم طبيعيه اما اين ترس بايد معقول باشه و فرد رو به سوي راهكارهاي مناسب براي شناخت و در نتيجه انتخاب مناسب سوق بده اينكه چنين ترسي به شكل معكوس عمل كنه و اساسا ازدواج رو منتفي كنه امر معقولي نيست زيرا همانطور كه قبلا عرض كرديم ازدواج، اقتضای طبیعت انسان است و انسان بصورت طبيعي بسوي زوجيت خودش ميرود بنابراين عمل برخلاف اقتضا و طبيعت ، عمل صحيحي نيست .
اما تحقيق ، مشاوره و استفاده از تجربه افراد دلسوز و آگاه خانواده مانند والدين ، همچنين آگاهي لازم از نوع برخورد و سوالاتي كه براي شناخت طرف مقابل ، ميتوانند به شما در شما در تشخيص موارد مناسب و انتخاب بهترين مورد ، كمك بسياري نمايند .
هر چند ازدواج در زمانه ما با دشواريهاي خاصي توام است اما به قول معروف ديكته نانوشته غلط ندارد هر چند مجرد بودن نيز مسائل و مشكلات خاص خود را دارد.
بنابراين انتخاب صحيح و درست هر چند با سختي همراه باشد بهتر از مجرد بودني است كه به آساني حاصل مي شود .

هدی
۱۳۹۰/۰۶/۲۹, ۱۵:۳۶
سلام اگر کسی بخواد ازدواج کنه و کسی سنگ جلو پاشون بندازه چه گناهی داره؟ اگر این فرد به گناه کشیده بشه گناهش تقصیر کیه؟
البته اين پرسش شما بستگي دارد در خصوص چه كسي باشد .
يكوقت مثلا آقايي علاقمند به ازدواج با يك خانمي است و خانواده دختر يا خود دختر خانم موافق اين وصلت نيستند و آقا به دليل علاقمندي اش ، اين مخالفت را سنگ اندازي تلقي ميكند به قول يكي از مشاوران انسان بايد توكلش به خدا باشد اگر جايي به خواستگاري رفت و به او پاسخ منفي دادند خدا بزرگ است براي مورد ديگري اقدام كند ،
بنابراين جوانان چنين مواردي را نبايد مانع عمل به سنت پيامبر (ص) دانسته و از اصل ازدواج منصرف شوند و به صرف مخالفت يك مورد ، قيد اصل ازدواج را بزنند .
گاهي هم دختر خانمي در مسيري قرار ميگيرد كه حتي بعضا يكي از والدين با اصل ازدواج او مخالف است ، اين هم راه دارد و با استفاده از راهكارهاي خاص ميتواند براي ازدواجش اقدام نمايد .
پس جريان سنگ اندازيها ، غير قابل حل نيستند و بهانه مناسبي براي طفره رفتن از ازدواج نمي باشند .
اينگونه جوانان هم اگر ميبينند به گناه كشيده ميشوند سريعا اقدام به ازدواج كنند گاهي خير در آنچيزي نيست كه ما خير تصور ميكنيم و بالعكس :
وعسي ان تكرهوا شييا وهو خير لكم وعسي ان تحبوا شييا وهو شر لكم والله يعلم وانتم لا تعلمون (بقره/216)
و بسا چيزى را خوش نمى ‏داريد و آن براى شما خوب است و بسا چيزى را دوست مى‏ داريد و آن براى شما بد است و خدا مى‏ داند و شما نمى‏ دانيد.

zarif razavi
۱۳۹۰/۰۷/۲۳, ۱۲:۲۶
با سلام
با توجه به اينكه ازدواج از سفارشات اكيد اسلام است كه حتي به نيمي از ايمان تشبيه شده است و فكر مي كنم پيامبر در حديثي فرموده بود كه هركس ازدواج نكند از من نيست.چگونه عالمان ديني را ازدواج را واجب نمي دانند و تنها اگر خوف گناه باشد واجب مي دانند؟اگر كسي توانايي مالي و اجتماعي را داشته باشد ولي نخواهد ازدواج كند و خوف گناه هم نداشته باشد واقعا نيمي از ايمان خود را از دست داده است و در آخرت از زيانكاران است؟

هدی
۱۳۹۰/۰۷/۲۶, ۱۵:۰۵
به نام خدا
با سلام

با سلام با توجه به اينكه ازدواج از سفارشات اكيد اسلام است كه حتي به نيمي از ايمان تشبيه شده است و فكر مي كنم پيامبر در حديثي فرموده بود كه هركس ازدواج نكند از من نيست.چگونه عالمان ديني را ازدواج را واجب نمي دانند و تنها اگر خوف گناه باشد واجب مي دانند؟اگر كسي توانايي مالي و اجتماعي را داشته باشد ولي نخواهد ازدواج كند و خوف گناه هم نداشته باشد واقعا نيمي از ايمان خود را از دست داده است و در آخرت از زيانكاران است؟
در خصوص سوال شما چند مورد قابل ذكر است :
1- حكم وجوب و حرمت اعمال در دست عالمان ديني نيست و آنها تنها اين حرمت و وجوب را بيان مينمايند ، حرمت و وجوب اعمال را خداوند تعيين مينمايد و از طريق قران يا پيامبر (ص) آنرا بيان مينمايد .
2- از آنجا كه ازدواج تاثيرات بسيار در جوانب متعددي از زندگي فرد دارد - در بعد فردي ، خانوادگي ، مادي ، معنوي ، رواني و روحي ، اجتماعي و ...- در اسلام بسيار بر آن تاكيد شده و نيمي از ايمان را بر آن استوار مي دانند وجزء مستحباتي بشمار مي رود كه مورد تاكيد است اما شرط وجوب آن اين است كه كسى به واسطه نداشتن همسر، به حرام بيفتد در اينصورت واجب مي شود .

Kherad_gera
۱۳۹۰/۰۷/۲۶, ۲۱:۳۸
ای بابا چه گیری کردیم
اقایون شما که حقیقت هستی چرا می ترسید
چرا پست های من رو پاک میکنید

آیا این احترام به حقوق ادم هاست ؟؟
بنده نظر خودم رو گفتم تعمیم به کل ندادم

دین اسلام ادعای آزادگی داره این چجور آزادی هستش که پست من رو پاک میکنید

یکی پاسخ بده لطفا

dada
۱۳۹۰/۰۷/۲۶, ۲۲:۰۱
به نام خدا
با سلام

البته ترس از انتخاب در وجود همه هست چه خانم چه آقا و تا حدودي هم طبيعيه اما اين ترس بايد معقول باشه و فرد رو به سوي راهكارهاي مناسب براي شناخت و در نتيجه انتخاب مناسب سوق بده اينكه چنين ترسي به شكل معكوس عمل كنه و اساسا ازدواج رو منتفي كنه امر معقولي نيست زيرا همانطور كه قبلا عرض كرديم ازدواج، اقتضای طبیعت انسان است و انسان بصورت طبيعي بسوي زوجيت خودش ميرود بنابراين عمل برخلاف اقتضا و طبيعت ، عمل صحيحي نيست .
اما تحقيق ، مشاوره و استفاده از تجربه افراد دلسوز و آگاه خانواده مانند والدين ، همچنين آگاهي لازم از نوع برخورد و سوالاتي كه براي شناخت طرف مقابل ، ميتوانند به شما در شما در تشخيص موارد مناسب و انتخاب بهترين مورد ، كمك بسياري نمايند .
هر چند ازدواج در زمانه ما با دشواريهاي خاصي توام است اما به قول معروف ديكته نانوشته غلط ندارد هر چند مجرد بودن نيز مسائل و مشكلات خاص خود را دارد.
بنابراين انتخاب صحيح و درست هر چند با سختي همراه باشد بهتر از مجرد بودني است كه به آساني حاصل مي شود .

سلام جناب پاسخگو. مطالبتون خوب بودن. اما فکر کنم:
1. یا شما سوال رو دقیق متوجه نشدید....
2. یا سوال رو عوض کردید...
3. یا دوستمون منظورش همین بود که جواب دادید.

اما من این برداشت رو میکنم از سوال. و در واقع جواب این سوال رو میخوام بدونم...

سنگ اندازی به این معنی هست که افرادی بخوان با تعیین شرط و شروطی مانع ازدواج بشن.
یا حرف و بحث بی مورد و یا تهمتی رو وسط بیارن که مانع این وصلت بشه... در این صورت حساب ما چیه؟؟

و یک سوال دیگه: توی زمان جنگ جوانانی بودند که وقت ازدواجشون بوده.... اما شهید شدند و طبیعتا ازدواجی هم در کار نیست. جوون های 22 ساله و 25 ساله و 28 ساله و .... که من زیاد میشناسم ازین شهدای بزرگوار که مجرد بودند.
اینها هم از اون دسته افراد هستند که روی برگردوندند؟

معصومه منتظر
۱۳۹۰/۰۷/۲۷, ۰۸:۳۲
سلام. به نظر من نباید در مورد عدم ازدواج، همه چیز رو گردن جوان ها انداخت، در بسیاری موارد بزرگترها مقصرند.

احمد محمود
۱۳۹۰/۰۷/۲۷, ۰۹:۴۰
اگر مرتکب گناه وحرام نشود اشکالی ندارد

حاج قاسم
۱۳۹۰/۰۷/۲۷, ۱۱:۴۲
سلام
به نظر من ازدواج در این دوره زمونه در دو صورت موفقیت آمیزه

1 زمانی که پول کافی داشته باشی تا به راحتی بتونی مشکلات رو کنار بزنی و هیچ غمت هم نباشه
2 ایمان کافیداشته باشی تا با اون بتونید اشتباهات همدیگر رو بخشیده و مشکلات رو پله ای برای نزدیکی به خدا ببینید

حالا اگه هر دو رو داری که ....
و اگه هیچ کدوم رو نداری ...

هدی
۱۳۹۰/۰۷/۲۷, ۱۳:۴۴
به نام خدا
با سلام خدمت شما برادر بزرگوار

سنگ اندازی به این معنی هست که افرادی بخوان با تعیین شرط و شروطی مانع ازدواج بشن.
سوال شما يكمي براي من مبهمه و در واقع دو پهلو است ، لذا هر دو جنبه اون رو پاسخ خواهم داد :
1- ديگران با تعيين شروط و سنگ اندازي مانع ازدواج شما با يك دختر خانم خاص بشوند ، در اينصورت بايد منطقي برخورد كنيد يا با توجه به شرع و عقل و عرف ، شروط را بپذيريد و ملزم و متعهد به انجام آن هم باشيد و يا از واسطه هايي براي تخفيف شروط استفاده كنيد و در صورتي كه شروط سخت است و شما نميتوانيد زير بار پذيرش و انجام آنها برويد از اين مورد منصرف شويد و به براي مورد ديگري اقدام نماييد و بدانيد اين سخن خداوند و وعده اوست كه هر كه بر خدا توكل كند خدا او را كفايت ميكند و از طرفي خداوند فرموده است :
"وعسي ان تكرهوا شييا وهو خير لكم وعسي ان تحبوا شييا وهو شر لكم والله يعلم وانتم لا تعلمون"
و حقيقتا هم ممكن است ما به امري سخت علاقمند باشيم اما در واقع آن امر به زيان ما باشد و يا بعكس اما خداوند حكيم خير و صلاح ما را ميداند بنابراين اگر سنگي در راه رسيدن به يك ازدواج يا فرد خاصي در مسير ما قرار ميگيرد و ما قادر به برداشتن آن نيستيم و كمك ديگران هم نميتواند به برداشتن آن كمك كند و خلاصه به هيچ وجه اين امر شدني نيست ، شايد به صلاح نيست توكل برخدا نموده و به خواستگاري كيس ديگري اقدام نماييد ، اين سنگ اندازي ، سنگ اندازي در خصوص يك فرد خاص است نه كلا ازدواج شما ، شما تلاشتان را كرده ايد و نشده است لذا بدون سرخوردگي و احساس ضعف و شكست ، با توكل بر خدا و اينكه خدا ميداند صلاح ما در كجا هست و در كجا نيست ، به مورد ديگري اقدام نماييد . اينكه جواني بر روي يك مورد خاص ، اصرار و پافشاري كند و در حالي كه ميداند اين وصلت عملي نيست از ازدواج به طور كلي منصرف شود ، دليل موجهي نيست .

هدی
۱۳۹۰/۰۷/۲۷, ۱۴:۱۸
2- وجه ديگر سوال شما اين است كه افرادي بخواهند با سنگ اندازي و مانع تراشي و ... اصولا مانع ازدواج شما با هر فرد ديگري شوند .
در اين صورت هم بايد با استفاده از راه حلهاي منطقي برون رفتي بيابيد.
يكي از نمونه هاي اينگونه سنگ اندازيها را در ميان اندكي از خانواده ها ميتوان ديد . در برخي از موارد به دليل سالخوردگي والدين ، برخي از افراد مانع ازدواج يكي از فرزندان مثلا يكي از دختران خانواده مي شوند . كه اين كار ظلم است و نبايد صورت گيرد ، اگر منظور شما اينگونه سنگ اندازيها ست در اين صورت هم با يد تا حد امكان سعي كرد راهي جست و به دليل خواست ديگران و سنگ اندازي آنان ، سنت ازدواج تعطيل بردار نيست .
يا مثلا به دليل مشكلات مالي يا كمي درآمد ، خانواده اي از ازدواج پسرشان سرباز زنند و مانع وي شوند ، اگر حداقلهايي براي آ؛از زندگي وجود دارد ، ميتوان با قناعت يك زندگي ساده را آغاز كرد و تعطيل نمودن ازدواج به اين دليل هم جايز نيست .
اگر سوال شما شق ديگري دارد كه به ذهن من نرسيده است بفرماييد .

هدی
۱۳۹۰/۰۷/۲۷, ۱۴:۳۸
حرف و بحث بی مورد و یا تهمتی رو وسط بیارن که مانع این وصلت بشه... در این صورت حساب ما چیه؟؟
همونطور كه عرض كردم ، عدم موفقيت در يك خواستگاري دليل تعطيلي ازدواج نيست ، شما بايد ضمن اينكه تهمت وارده را رد ميكنيد و از خودتان دفاع ميكنيد ، در صورت عدم موافقت با اين وصلت ، براي مورد ديگري اقدام نماييد .
اينها دلايلي نيست كه بتواند سنت بزرگ و موكد ازدواج را تعطيل كند .

توی زمان جنگ جوانانی بودند که وقت ازدواجشون بوده.... اما شهید شدند و طبیعتا ازدواجی هم در کار نیست. جوون های 22 ساله و 25 ساله و 28 ساله و .... که من زیاد میشناسم ازین شهدای بزرگوار که مجرد بودند. اینها هم از اون دسته افراد هستند که روی برگردوندند؟
خير ، در زمان جنگ برخي جوانان به دليل تكليفي كه در جريان جبهه و جنگ احساس ميكردند بدون رويگرداني از سنت پيامبر (ص) تكليف جبهه و جنگ را اولويت ميدادند و لذا جزء دسته رويگردان از سنت پيامبر (ص) محسوب نمي شوند .

sunstar
۱۳۹۰/۰۷/۲۸, ۰۹:۲۹
سلام
به نظر من ازدواج در این دوره زمونه در دو صورت موفقیت آمیزه

1 زمانی که پول کافی داشته باشی تا به راحتی بتونی مشکلات رو کنار بزنی و هیچ غمت هم نباشه
2 ایمان کافیداشته باشی تا با اون بتونید اشتباهات همدیگر رو بخشیده و مشکلات رو پله ای برای نزدیکی به خدا ببینید

حالا اگه هر دو رو داری که ....
و اگه هیچ کدوم رو نداری ...
سلام دلبندم
خدا وند میگه اگه برای مشکل مالی اقدام به ازدواج نمی کنید نترسید وپا پیش بذارید من از لحاظ مالی شمارو تامین میکنم.
دایی من وقتی رفت خواستگاری هیچی نداشت جز خدا.
مادر من به مادر زن داییم که هنوز زن داییم نشده بود گفت که این برادر ما هیچی نداره نه پول داره نه ماشین داره نه خونه.
مادر زن داییم هم گفت:مگه ما میخوایم دخترمونو به پول بدیم؟؟؟!!!!!
احسنت به این مادر روشنفکر.
چندسالی هست که فوت کرده برای همه رفتگان یه صلوات بفرستیم

معصومه منتظر
۱۳۹۰/۰۷/۲۸, ۱۰:۵۹
سلام.
من میگم اگه هم شان خودتون رو پیدا کردید، معطل نکنید...

قاری قرآن
۱۳۹۰/۰۷/۲۸, ۱۱:۵۲
مادر زن داییم هم گفت:مگه ما میخوایم دخترمونو به پول بدیم؟؟؟!!!!!

کاش همه خانواده ها اینطوری فکر می کردند
واقعا دیدگاه خانواده ها در مورد امر ازدواج چیه و چی شده ؟
آیا همه خانواده ها انقدر ساده و راحت میگیرند؟
انشاالله روزی برسه که خانواده ها دختر خانمشون رو به انسانیت و شرف و غیرت بدهند ، نه به پول و چهره

لطفا این سخنرانی رو دانلود کنید و گوش بدین :

http://quiz2010.com/hoom/?feed=rss2&cat=39

هدی
۱۳۹۲/۱۱/۰۲, ۱۷:۳۸
پرسش:
اگر شخصی نخواهد ازدواج کند و مايل باشد مجرد بماند از نظر اسلام گناه دارد؟

پاسخ:
ازدواج، اقتضای طبیعت انسان است. زوجیت در تمام موجودات عالم (حیوانات، گیاهان و حتی جمادات) وجود دارد: «سبحان الذی خلق الأزواج کلها مما تنبت الارض و من أنفسهم و مما لایعلمون»؛ منزه است خدایی که تمام موجودات عالم، از جمله گیاهان و انسان ها و آن چه را نمی دانند، به صورت زوج آفرید.(1)
انسان به طور طبیعی به سوی زوج خود می رود.
ازدواج برای رسیدن به کمال است.
امام باقر (علیه السلام) به زنی که می خواست بدون ازدواج، به کمال برسد فرمود: این کار را نکن. اگر خود داری از ازدواج، فضیلت و کمالی را در پی داشت، فاطمه (سلام الله علیها) به درک این فضیلت، شایسته تر از تو بود.(2)
کسانی که از ازدواج روی گردانند، به دستور خداوند و پیامبر بزرگوار او بی توجهی می کنند، آن جا که فرمود: «النکاح سنتی فمن رغب عن سنتی فلیس منی»(3)؛ ازدواج سنت من است. کسی که از سنت من روی برگرداند از من نیست.(4)

مجرد ماندن بی دلیل آفاتی دارد که باید با ازدواج درست، از آن ها دوری جست:
ـ بی توجهی به خانواده: با مجرد ماندن، خانواده تشکیل نمی شود و با عدم تشکیل خانواده، به تدریج از ارزش آن کاسته می شود و زمینه آسیب های فردی و اجتماعی فراهم خواهد شد، همان مشکلی که امروزه غرب با آن دست و پنجه نرم می کند.

ـ فراهم آمدن زمینه گناه: با مجرد ماندن زمینه گناه افزایش مییابد. رسول گرامی اسلام(ص) به مردی به نام عکاف فرمود: «تزوج و الا فانت من المذنبین»؛ ازدواج کن وگرنه از گناهکاران خواهی بود.(5)

ـ فراهم شدن زمینه شرارت: مجردی به معنای رهایی است و کسی که رها است، زمینه شرارت در او بیشتر پدید می آید به همین سبب پیامبراسلام شرور ترین افراد امت خود را مجردان می داند: «شرار امتی عزابها».(6) و (7)
لذا ترك تعمدی ازدواج و مجرد ماندن امری نكوهيده است .
از نظر اسلام، تشکیل خانواده یک فریضه است.عملی است که مرد و زن باید آن را به عنوان یک کار الهی و یک وظیفه انجام بدهند. اگر چه شرعا در زمره واجبات ذکر نشده، اما به قدری تحریص و ترغیب شده است که انسان می فهمد خدای متعال بر این امر اصرار دارد.

ـــــــــــــــ
(1) يس/36
(2) علامه مجلسی، بحارالانوار، ج100، ص219.
(3) همان.
(4) دستور پیامبر به معنای وجوب نیست. ازدواج، مستحب مؤکد است، مگر اینکه انسان به سبب ازدواج نکردن به گناه بیفتد که در این صورت واجب میشود. (رساله عملیه، م2443).
(5) علامه مجلسی، بحارالانوار، ج100، ص221.
(6) همان، ص222.
(7) بر گرفته از مباحث ضرورت ازدواج ، حسين دهنوي ، ص 81.