PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : همتایى اعتقادى در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

سلوا
۱۳۹۱/۰۸/۲۲, ۱۵:۴۱
با سلام

همتایى اعتقادى در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟
ممنونم

کارشناس بحث : پاسخگوی مشاور 2

راهنما
۱۳۹۱/۰۸/۲۷, ۲۲:۲۶
با سلام

همتایى اعتقادى در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟
ممنونم

کارشناس بحث : پاسخگوی مشاور 2

با سلام و تشکر
یکی از موضوعاتی که اساس و بنیاد پیوند زناشویی را تشکیل می دهد تفاهم و همخوانی در ابعاد مختلف انسانی است هر چند درجات همخوانی و همبستگی در موضوعات انسانی نزدیک تر باشد ریسک این ازدواج اندک و هر چه فاصله این همبستگی زیاد باشد خطر این ازدواج بالا خواهد بود منظور از همخوانی و همبستگی در ابعاد مختلف انسانی عبارت است از :
1- همخوانی در فرهنگ
2- همخوانی در علاقه های شخصی
3 - همخوانی در انتظارات متقابل
4- همخوانی در سن و تحصیلات
5- همخوانی در ویژگیهای مهم شخصیتی
در مورد همخوانی در ویژگی های مهم شخصیتی می توان گفت بخش مهمی از شخصیت هر انسانی افکار ، عقاید و باورهای او را تشکیل می دهد که بخش مهم این افکار و عقاید و باورها ، عقاید مذهبی و دینی را تشکیل می دهد که در صورت ناهمخوانی و یا فاصله زیاد ریسک ازدواج بالارفته و ناسازگاری های زناشویی افزایش خواهد یافت .

سلوا
۱۳۹۱/۰۹/۰۶, ۲۱:۰۶
تشکر فراوان از پاسخ گویی شما

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۵, ۱۵:۲۲
با سلام و تشکر
یکی از موضوعاتی که اساس و بنیاد پیوند زناشویی را تشکیل می دهد تفاهم و همخوانی در ابعاد مختلف انسانی است هر چند درجات همخوانی و همبستگی در موضوعات انسانی نزدیک تر باشد ریسک این ازدواج اندک و هر چه فاصله این همبستگی زیاد باشد خطر این ازدواج بالا خواهد بود منظور از همخوانی و همبستگی در ابعاد مختلف انسانی عبارت است از :
1- همخوانی در فرهنگ
2- همخوانی در علاقه های شخصی
3 - همخوانی در انتظارات متقابل
4- همخوانی در سن و تحصیلات
5- همخوانی در ویژگیهای مهم شخصیتی
در مورد همخوانی در ویژگی های مهم شخصیتی می توان گفت بخش مهمی از شخصیت هر انسانی افکار ، عقاید و باورهای او را تشکیل می دهد که بخش مهم این افکار و عقاید و باورها ، عقاید مذهبی و دینی را تشکیل می دهد که در صورت ناهمخوانی و یا فاصله زیاد ریسک ازدواج بالارفته و ناسازگاری های زناشویی افزایش خواهد یافت .

سلام!!!
کاش برای هر کدام مصداقی می آوردید؟
توضیح دهید ومثالی از مسائل زناشوئی بزنید؟مسائلی که باعث جدائی ویا ازدوجا موفق شده؟
مصادیق هم در جامعه بسیار است وگویا!
ممنونم

yanoor
۱۳۹۲/۰۲/۰۵, ۱۹:۱۰
در ایمان خصوصا و در مسائل دیگر بسیارمهم است

مثل هموطن وحتی همشهری بودن

از نظر اخلاق و خانواده زیاد متفاوت نبودن

و ..............:Rose:

اما دیده می شود که بدون این هماهنگی ها ازدواج صورت می گیرد

نظر یکی از زوجین در زندگی غالب می شود حالا اگر آن کم دین تره باشد

که ازدواج اصلا به مقصد اصلی کمالش نمی رسد

اما اگر نظر زوج متدین غالب باشد و زوج دیگر با رضایت بپذیرد

اگر واقعا ایمانش قلبا بیشتر شده باشد عالی است

اما اگر ظاهر باشد باز هم مشکلات زیاد خواهد بود تاکدامیک

بتواند دیگری را هدایتگر باشد

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۵, ۱۹:۳۳
ایمان نقش بزرگی در استحکام پیوند زوجین داره
ولی میشه خواهش کنم در زمینه سن و سال بیشتر توضیح بدید
آخه دیده شده زوجین هر چه از نظر سن وسال بهم نزدیکتر باشند درگیری بیشتری با هم دارند
ممنون میشم یه جواب بدید

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۱:۰۷
ایمان نقش بزرگی در استحکام پیوند زوجین داره
ولی میشه خواهش کنم در زمینه سن و سال بیشتر توضیح بدید
آخه دیده شده زوجین هر چه از نظر سن وسال بهم نزدیکتر باشند درگیری بیشتری با هم دارند
ممنون میشم یه جواب بدید
سلام!!!
خواهرم می شود تعریفی از ایمان یک مرد بدهید؟آیا این تعریف را سایر بزرگواران نیز تأئید می کنند؟
من هم موافقم در مورد سن وسال بیشتر توضیح داده شود!
علت بروز درگیری در اوائل ازدواج بیشتر چیست؟چرائی علل آن؟

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۳:۰۵
ایمان یک مرد؟ خوب ایمان مختص فقط مرد یا زن نیست، اولین شرطی که هر یک از طرفین باید دارا باشند دین شناسی، دین باوری و دین داری ست اگه همسر دین رو بخوبی بشناسه و در مسیر دین حرکت کنه هیچ وقت اونو به دنبال هوس های نامشروع نمیبینیم و در خانه آرامش و اطمینان برقرار میشه، و اگه همین اطمینان نباشه عامل بسیاری از اختلافات میشه که عموما ریشه در بی دینی داره حالا ایمان برای طرفین میتونه فقط بعضی قسمتاش تغییر کنه مثلا مردان ما سفارش شدند به حفظ نگاه، و زنان ما سفازش شدند به حفظ حیا البته این امور از جانب هم خانم و هم اقا باید رعایت بشه فقط به دلیل بعضی ویژگیهای فیزیکی و روحی شدت این قضایا برای طرفین متفاوته
حالا دوستان میتونند نظرات خودشونو بفرمایند

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۴:۰۸
ایمان یک مرد؟ خوب ایمان مختص فقط مرد یا زن نیست، اولین شرطی که هر یک از طرفین باید دارا باشند دین شناسی، دین باوری و دین داری ست اگه همسر دین رو بخوبی بشناسه و در مسیر دین حرکت کنه هیچ وقت اونو به دنبال هوس های نامشروع نمیبینیم و در خانه آرامش و اطمینان برقرار میشه، و اگه همین اطمینان نباشه عامل بسیاری از اختلافات میشه که عموما ریشه در بی دینی داره حالا ایمان برای طرفین میتونه فقط بعضی قسمتاش تغییر کنه مثلا مردان ما سفارش شدند به حفظ نگاه، و زنان ما سفازش شدند به حفظ حیا البته این امور از جانب هم خانم و هم اقا باید رعایت بشه فقط به دلیل بعضی ویژگیهای فیزیکی و روحی شدت این قضایا برای طرفین متفاوته
حالا دوستان میتونند نظرات خودشونو بفرمایند
سلام!!!
خانم شما کل ایمان را خلاصه نکنید در حفظ چشم ونگاه!
دین ابعد دیگری نیز دارد.البته می دانم که می دانید ولی مصداق بیاورید؟
از نظر بنده ایمان آن موهبت ونعمتی است که خداوند به زن داده که تمام دستورات وآموزه های دینش را به طور کامل تأکید می کنم به طور کامل انجام دهد.
ما همیشه یا از این ور بوم می افتیم یا از اون ور بوم!
نوشته شما هم خوب بود ولی کامل نبود.سعی کنید این قدر مصداق داشته باشید تا اگر کسی طالب شد بدانید چند مرده حلاجه!
از این رو گفتم که زن باید به طور کامل دستورات دین را عمل کند که بعضی دستورات را انجام می دهند ولی بعضی ها را نه واین انجام ندادن باعث ضربه بدی ویا غیر قابل جبرانی به زندگی می شود!
پس سعی کنیم انجام دهیم.

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۴:۰۹
خوب درگیری های اول ازدواج میتونه عوامل زیادی داشته باشه( الف )علل اعتقادی و اخلاقی مثل عدم رعایت اصول اخلاقی از جانب هر یک از طرفین( شخص قبل ازدواج با شوهر خواهرش صمیمی بوده ولی بعد ازدواج باید اصولی تر برخورد کنه تا جای شک و شبهه برای شوهر ایجاد نکنه،من یه مثال خیلی معمولی گفتم چون خیلی هامون باهاش روبرو هستیم)- توقعات بیجا از یکدیگر داشتن در واقع انتظار نابجا( شخص قبل ازدواج بعلت تک دختر بودن حرفش تو خونه پدرش همیشه حرف اول بوده حالا اومده خونه شوهر انتظار داره همیشه حرف خودش اولی باشه به حرف همسرش)- فریبکاری و خیانت یعنی عدم صداقت و ریا نسبت به همسر( شخص قبل ازدواج با دوستش رفته بیرون وقتی خونه اومده به مادرش میگه دانشگاه بودم کلاس داشتم، حالا ازدواج کرده مرد با دوستاش میره بیرون میگرده شب دیر میاد خونه و به همسرش میگه اضافه کاری تو اداره موندم)- اختلاف عقیده یعنی ناهمسانی در باورهای مذهبی( یکی خدا و پیغمبر رو قبول داره یکی نه)- (ب) علل فرهنگی مثل اختلاف در دیدگاهها یعنی تفاوت در نگرش ها ، اختلاف سطح فرهنگ یعنی تفاوت های فکری و عقلی ، تفاوتهای تربیتی( راهکارهای تربیتی که والدین هر خانواده برای فرزندان خود در نظر میگیرند، مثل آزادیهای که والدین برای فرزندان در نظر میگیرند) خوب با توجه به این که هر یک از ما رد یک خانواده و با یک دیدگاه و فرهنگ خاص تربیت میشیم وقتی این فرهنگ ها و دیدگاهها کنار هم قرار میگیرند نسبت بهم واکنش نشون میدند- (ج) علل اجتماعی مثل دخالتها و تحریکات( مادر دختر یا پسر دوست داره تو هر کاری دختر یا پسرش باهاش مشورت کنه، دخترش میخواد بره خونه مادر شوهرش باید اول به مادرش بگه ببینه نظر مادرش چیه یا اونجا چطور رفتار کنه با مادر شوهر چه جوری با خواهر شوهر چه جوری!!!)- تعصبات فامیلی یعنی اعمال نفوذ نظرات کل فامیل بغیر پدرو مادرها( خاله منم میاد خونه میخواد از قافله عقب نمونه یه چیزی میگه منم اگه عقلم خوب کار نکنه همونو بهانه میکنم شب با شوهرم دعوا کنم: دیدید خودمم مثال زدم - معاشرت های ناباب که دیگه همه دوستان میدونند یعنی چی!!- خوشگذرونی و اعتیاد که متاسفانه خیلی از جوونهای ما دارند درگیرش میشند- (د) علل اقتصادی مثل مسئله فقر ، توقعات اقتصادی ، تجمل طلبی، ولخرجی ها و هزینه تراشی ها، یعنی تحمیل هزینه های سنگین( دختر خانم دوست داره هر سال مبلمان خونشو عوض کنه چرا؟چون دوستش همچین کاری رو میکنه، دختر خانم دوست داره ماهی یه بار بره تو یکی از ویلاهای شمال خوش بگذرونه چرا؟چون فک و فامیلاش این کار میکنند - و مساله مهم مساله اشتغال یعنی کار و بیکاری همسر حالا دیگه اینجا سلیقه افراد متفاوته یکی اصلا دوست نداره خانمش بره سرکار هر چند وضع اقتصادیشم خوب نباشه، یکی دوست داره خانمش بره سرکار ولی نه هر جایی ( یعنی مثلا تو شرکت های خصوصی نره کار نکنه) و مساله دیگه اینکه زن و مرد هیچ کدوم شاغل نباشند و سرماه هنوز از پدراشون خرجی بگیرند- (ه) علل زیستی و غریزی مثل نازایی طرفین ، عدم زیبایی و یا عدم آراستگی طرفین برای همدیگر، معایب فیزیکی، یا ناتوانی در ابراز محبت بهمدیگر که دوستان همه مفهومشو میدونند. ( ز) علل عاطفی و روانی مثل حسادت و خودخواهی ، بدگمانی، بی اعتنایی، ناسپاسی و پر توقعی( مرد خسته از سر کار میاد و خانم این مرد خونه دار باشه بالاخره این خانم هم از صبح تو خونه کار کرده غذا پخته محیط خونه رو برای آرامش همسرش فراهم کرده، حالا مرد از سر کار میاد نه تنها نمیگه خانم دست شما درد نکنه بلکه میگه اینا؟اینا که کار نیست، این تازه خوبه اگه بگه بدیش اینجاست که بگه خانم وظیفت بوده پس واسه چی زن من شدی‍‍‍‍‍‍!!!)، خیالبافی های طرفین، تحقیرها، وابستگی های خانوادگی( طرف دوست داره صبح جدا ظهر جدا شب جدا بره خونه باباش) و ومهمترین غلت عاطفی هم رفتارهای غیرعاطفی یعنی دلسردی و عدم صمیمیت بین زوجین
حالا همه اینها میتونه در اختلافات خانوادگی و سرد شدن روابط خانوادگی و در نهایت اگه طرفین نتونند فهم لازم رو بکار ببرند باعث از هم پاشیدگی یک خانواده میشود
من مثالهامو بیطرف گفتم امیدارم به دوستان بر نخورده
مهمترین نکته این که دوستان به مواردی که از اصول یک زندگیست که باید حتما وجود داشته باشه خیلی از این موارد که ذکر کردیم به گذشت و فداکاری نیاز دارد.
سپاسگزار
منتظر نظرات دوستان هستیم

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۴:۲۴
خانم شما کل ایمان را خلاصه نکنید در حفظ چشم ونگاه!
دین ابعد دیگری نیز دارد.البته می دانم که می دانید ولی مصداق بیاورید؟
از نظر بنده ایمان آن موهبت ونعمتی است که خداوند به زن داده که تمام دستورات وآموزه های دینش را به طور کامل تأکید می کنم به طور کامل انجام دهد.
ما همیشه یا از این ور بوم می افتیم یا از اون ور بوم!
نوشته شما هم خوب بود ولی کامل نبود.سعی کنید این قدر مصداق داشته باشید تا اگر کسی طالب شد بدانید چند مرده حلاجه!
با سلام خوب من همینو میدونستم و نوشتم من کل دین رو خلاصه نکردم تو حفظ چشم و نگاه، این یک نمونش بود مثال آوردم
ببخشید بیشتر از این نمیدونستم
یا حق

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۴:۴۶
شخص قبل ازدواج با شوهر خواهرش صمیمی بوده ولی بعد ازدواج باید اصولی تر برخورد کنه تا جای شک و شبهه برای شوهر ایجاد نکنه
سلام!!!
اگر اصولی تر برخورد نکرد چه؟اگر بنای سرکشی را گذاشت چه؟راهکار چیست؟
مثلا بهش بگی خانمی شما همسر منی یا همسرت پسرخاله ات؟برگرده بگه ما با فامیلمون این طوری هستیم جواب این جواب چیه؟برخورد تند خانم را چطور باید جواب داد؟
البته یک برخوردی هست که من اسمش را نمی آورم ولی بعضی ها به کار می برند؛

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۵:۱۶
شناخت قبل ازدواج برای همچین مواقعی خیلی مهم میشه
منه نوعی با شوهر آبجیم قبل ازدواجم راحتتر حرف میزنم اگه شوهرمو دوست داشته باشم و بعد ازدواج همه حواسم به همسرم باشه یقینا هر مرد غریبه و نامحرم در نظرم بی ارزش میشه
اینجا البته شوهر خیلی مهمه طریقه برخوردش، این که تعصب بیجا بخرج نده یعنی به هر حرکت همسرش حساس نباشه به هر بگو بخندش تذکر نده چون این همسرش رو حساستر میکنه
اگه خانمش جواب داد فامیلمه میخوام با پسر خالم راحتر حرف بزنم شوهر میتونه با درایت بیشتری همسرش رو راهنمایی کنه حتی میتونه براش مصداق دینی و عینی بیاره و حتی میتونه از بزرگتری که بهش اعتماد داره برای کمک خواستن استفاده کنه

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۵:۲۴
شوهر میتونه با درایت بیشتری همسرش رو راهنمایی کنه حتی میتونه براش مصداق دینی و عینی بیاره و حتی میتونه از بزرگتری که بهش اعتماد داره برای کمک خواستن استفاده کنه
سلام!!!
اگر این مصادیق دینی را هم قبول نکرد وبه طور مقطعی نظر آن بزرگتر را هم قبول کرد وعمل خود را دوباره در جائی دیگر آغاز کرد چه؟
متأسفانه بعضی از دختران قبل از ازدواج یک طور رفتار می کنند ولی بعد از ازدواج به کلی تغییر رفتار می دهند و چهره واقعی خود را نشان می دهند؟آنگاه چه؟(اینها مشکل یکی از همکارانم است که به شدت دچارش شده,متأسفانه)

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۵:۲۸
ببخشید دید که نیست بالاخره بی منطق ترین آدمها هم منطق سرشون میشه بزرگوار
بهتر نیست همکارتون به یه مشاور خانواده رجوع کنه؟

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۵:۳۱
ببخشید دید که نیست بالاخره بی منطق ترین آدمها هم منطق سرشون میشه بزرگوار
بهتر نیست همکارتون به یه مشاور خانواده رجوع کنه؟

سلام!!!
متأسفانه همکار بنده بسیار مغرور هستند!(غرور قارون را دارد!)
من اگر باشم با صحبت در خلوت خانه وگفتم اثرات بد وغیر قابل جبران می توانیم آن را برطرف کنیم.(وقتی انسان همسرشض را دوست داشته باشد واز آنجائی که خوبیش را می خواهد با رعایت ادب تمام موارد را گوشزد می شود واز آنجائی که محرم هستند می توانند کمی راحت تر صحبت کنند.
ولی بزرگترین دغدغه چه دخترها وچه پسرها تغییر یکباره رفتار است!

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۵:۳۴
متأسفانه همکار بنده بسیار مغرور هستند!(غرور قارون را دارد!)
پس مشکل از همکارتون هست بهتره ایشون اول به فکر اصلاح خودشون باشند غرور ویرانگر زندگی مشترکه

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۵:۳۵
سلام!!!
بیشترین ومهمترین گزینه در همکفوی اعتقادی در ازدواج چیست؟

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۵:۴۰
من همشو تو چند پست قبل گفتم و توضیح دادم بزرگوار
متاسفانه مشاوره نخوندم بیشتر از این بلد باشم
هم کفوی فقط تو یه گزینه نیست چندین گزینه مهمه لطفا چند پست قبل رو مطالعه بفرمایید

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۵:۵۱
من همشو تو چند پست قبل گفتم و توضیح دادم بزرگوار
متاسفانه مشاوره نخوندم بیشتر از این بلد باشم
هم کفوی فقط تو یه گزینه نیست چندین گزینه مهمه لطفا چند پست قبل رو مطالعه بفرمایید
سلام!!!
ممنونم ولی نوشتم تا دیگران کاربران هم نظر بدهند!:Moshtagh:

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۵:۵۷
من که خیلی نظر دادم ان شالله مفید واقع شده باشه بزرگوار

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۶:۰۹
سلام!!!
مثلا بهش بگی خانمی شما همسر منی یا همسرت پسرخاله ات؟برگرده بگه ما با فامیلمون این طوری هستیم جواب این جواب چیه؟برخورد تند خانم را چطور باید جواب داد؟

با سلام
سلمان عزیز کاملا منظورت را متوجه شدم.....از این موارد بسیار است...اینکه شوهر در خصوص رفتار خانم اعتراض کنه حتی مودبانه و یا بالعکس خانم از اقا..بعد جواب اینچنینی داده بشه....می دونی همه اینها به چی بر می گرده؟ به شناخت قبل از ازدوج.....

بنظر من این شناخت مهمترین قسمت کار است...و الا زن گرفتن که کاری نداره..زن داری است که خیلی مهمه...
بنظرم اگر کسی از زنش نسبت به این موضوعات جواب اینچنینی ببینه...در موقع شناخت قبل از ازدواج یک جای کار می لنگیده.....
بنظرم همتائی اعتقادی خیلی خیلی مهمه....
دی بین دوستان دیدم کسی که با دختری قصد ازدواج داشت...بعد این اقا اعتقاد به حجاب ..اون خانم بی اعتقاد...بعد به خاطر این اقا گفته بود حجاب می کنه...بعد هم که معلوم شد این کارش ................
اول سنگهاشون رو باهم وا بکنند....
بعضی مسائل در اعتقادات دینی یک اصله.....
مثلا خواندن نماز ..حالا کاری نداریم اگر کسی نماز بخونه یعنی ادم خوبیه....نه این تنها شرط نیست ....ولی میگم نماز خواندن یک اصله....
مثلا حجاب....یک حجاب کامل نه افراطی
رابطه با نامحرم.....بارها دیدم و قطعا شما هم دیدید یک خانم شوهر خالش رو چون از بچگی به قول خودش تو بغلش بزرگ شده عین باباش میدونه...حالا شما حساب کن اگر نتونه حد و حدود را رعایت کنه...وقتی شوهر کنه..شوهره چه فکری می کنه؟
این موضوع در خصوص اقایان ه است...مثلا طرف میگه زن دائیم عین مادرمه....
شناخت قبل از ازدواج..عجله نکردن در شناخت....مشاوره با روانشانس خدا ترس و کار کشته....استفاده از نظر بزرگان.......

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۶:۵۰

سلمان عزیز کاملا منظورت را متوجه شدم.....از این موارد بسیار است...اینکه شوهر در خصوص رفتار خانم اعتراض کنه حتی مودبانه و یا بالعکس خانم از اقا..بعد جواب اینچنینی داده بشه....می دونی همه اینها به چی بر می گرده؟ به شناخت قبل از ازدوج.....
به نظر من هم مشکل این آقا عدم شناخت قبل ازدواج بوده الان هم بهتره با یک مشاور با تجربه مشورت کنند

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۶:۵۶
به نظر من هم مشکل این آقا عدم شناخت قبل ازدواج بوده الان هم بهتره با یک مشاور با تجربه مشورت کنند

دقیقا همینطور است ...
جائی که باید عقلانی و منطقی عمل کرد دچار احساسات شده و با احساسی که در گیر شده از بعضی معایب که در ان مقطع بنظرمون کوچک است چشم پوشی می کنیم...ولی بعدش که باید با احساس نسبت به بعضی مسائل گذشت داشته باشیم ( البته نه در اصولی که در دین گفته شده ) دیگه عقل میاد وسط و احساسی دیگه ازش خبری نیست....

بنظرم حتی از اولین قدم اگر مرحله به مرحله با یک روانشاس خوب و کارکشته بخصوص روانشانس خانم موضوع رو در میان بگذرایم...ان شالله که در سایه توکل به خدا نتیجه خوب خواهد شد....

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۷:۰۰
سلام!!!
بیشترین ومهمترین گزینه در همکفوی اعتقادی در ازدواج چیست؟

سلام!!!
حالا اگر افراد چه آقا یا چه خانم دروغگو بودند چه؟
مثلا اگر فرد با دروغ های پی در پیش باعث سلب آرامش از یک زندگی پاک شود چه؟راهکار شما برای اصلاح چیست؟

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۷:۰۲
سلام!!!
مثلا اگر فرد با دروغ های پی در پیش باعث سلب آرامش از یک زندگی پاک شود چه؟راهکار شما برای اصلاح چیست؟

سلام!!!
اگر ولخرج بود چه؟با چشم تو هم چشمی هایش چه کنیم؟

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۷:۰۶
سلام!!!

بنظرم ماه هیچ وقت پشت ابر نمی مونه....بالاخره یکجا خودش رو نشان میده.....البته درسته فریب و نیرنگ تاثیرگذاره...ولی با مشورت با یک کارشناس میشه از صحبتهای طرف و خیلی مسائل دیگه دروغش رو فهمید.....ادم دروغگو معمولا کم حافظه میشه....یکجا ضد و نقیض صحبت می کنه ..........
حالا اگر هم خدائی نکرده در دام همچین فردی افتادیم....باز مشورت با یک روانشاس خانواده و یک کارشناس مذهبی ان شالله که میشه درستش کرد.....
ولی شاید خیلی زمانبر باشه و سخت...البته در سایه لطف خدا همه چیز اسان میشه....
ان شالله که خدا نصیب هیچ کس نکنه این شرایط رو..ضربه ی بدی است

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۷:۱۱
مشورت با یک روانشاس خانواده و یک کارشناس مذهبی ان شالله که میشه درستش کرد.....
سلام!!!
به نظر شما این مشاور ها چه مشورتی می دهند؟

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۱۷:۱۵
سلام!!!

اینجوری قبول نیستا......پائین نام کاربریتون اون چراغ انلاین خاموشه..بعد یکهو میائید پست می زنید.....:Gig: سایت بهم ریخته یا مشکل از این طرفه!!!
بگذریم

بنظرم این تنها گزینه مطلوب است....حالا چه مشاوره ای می دهند و یا این مشاوره دادن تاثیر داره یا نه...ولی باید به خدا توکل کرد...به هر حال گزینه بهتر از این میشناسید بگید....

نرگس مهدي
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۲۰:۱۲
با سلام انسان مغرور زندگي را براي همسرش سخت ميكنه اگر آقا مغرور نباشد همسرش رفتار خوبي با ايشان را خواهند داشت. اگر قرار بود به يكديگر دروغ بگويند يا ولخرجي قبل ازدواج مگر از يكديگر شناخت نداشتند پس چرا ازدواج كردند.

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۶, ۲۳:۳۲
اگر آقا مغرور نباشد همسرش رفتار خوبي با ايشان را خواهند داشت
سلام!!!
اگر خانم مغرور بود چه؟راهکار شما چیست؟

صدیقه طاهره
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۰۱:۳۹
با سلام عرض ادب و احترام

اول خیلی ممنون و متشکر از اینکه در کمال ارامش و متانت دوستان با هم بحث و گفتگو میکنید چرا که وقتی دوستانه مشاوره میکنیم همه به یک نتیجه قابل تامل میرسیم و خوشحالم از اینکه در این مبحث کمال ادب و احترام را به یکدیگر گذاشتید خیلی خیلی ممنون دوست دارم به عنوان خدمت گذار شما در کانون بخش مهارتها بهترین باشه و در کمال ادب و احترام با یکدیگر تبادل نظر کنیم که انشالله به نتایج خوبی هم برسیم در ضمن قرار هست بهترین کاربر هم انتخاب کنیم که انشالله از انجمن مهارتها باشه با کمک شما دوستان.

من همه گفتگو ها را خواندم همه دوستانم کامل گفتند از جناب محمد طه ممنون خیلی زیبا پاسخ دادند.
همتایی اعتقادی مهم ترین اصل در ازدواج است به نظر من از قدیم گفتند کبوتر با کبوتر باز با باز یعنی چی؟یعنی زمانی که اقا خواستگاری میره اول باید نگاه به فرهنگ و دین و اعتقادات خانوادگیش کنه بعد بره خواستگاری .
اگر مذهبی هست بدنبال خانواده مذهبی و اگر نیمه مذهبی دنبال خانواده نیمه مذهبی تحت هر شرایط اول خودش را بسنجه اول خودش را بشناسه بعد بره خواستگاری.
به نظرم گفته دوست و برادر بزرگوار محمد که فرمودند شناخت قبل از ازدواج خیلی مهمه بسیار درسته .
تمام مشکلات زوجین عدم شناخت یکدیگر قبل از ازدواجه.وقتی خوب همدیگه را نشناختیم هیچوقت نمیتونیم یکدیگر را درک کنیم.
به نظرم اگر یه اقا اینقدر قدرت جذبش بالا باشه اینقدر قدرت محبت کردنش بالا باشه میتونه خانمش را به خودش جذب کنه که هیچوقت نگه مثلا من با پسر خالم یا شوهر خواهر یا هر فرد دیگه مثلا خواهر برادریم .یه اقا باید اینقدر تدبر و زرنگی داشته باشه که بتونه همسرش را از محبت خودش سیراب کنه که هیچوقت یه خانم جرات نداشته باشه بگه من با پسر خالم چنین و چنان.به نظرم اگر غیر از این باشه اون اقا هیچوقت توی زندگیش موفق نیست چون نتونسته و راه ابراز دوستی به همسر را بلد نبوده که نتونسته جای پسر خاله یا شوهر خواهر را برای همسرش پر کنه و این بزرگترین عیب برای اون اقاست.
به نظرم اون اقا باید بگرده دنبال چیزی که باعث جذب همسرش به فامیل شده و با تدبر عاقلانه بتونه بهتر از فامیل براش جبران محبت کنه و همسرش را در کنار خودش حفظ کنه.

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۰:۱۲
یه اقا باید اینقدر تدبر و زرنگی داشته باشه که بتونه همسرش را از محبت خودش سیراب کنه که هیچوقت یه خانم جرات نداشته باشه بگه من با پسر خالم چنین و چنان
کاملا موافقم

این بحث یه عیب داشت که بیشتر پستها (نه همشون) عیب رو از طرف خانم میدیدن .. به نظر من یک مرد خیلی میتونه تاثیر داشته باشه در اعمال رفتار خانمش ... دختر و پسری رو میشناسم که قبل از ازدواج آدمای زیاد مذهبی ای نبودن (فامیل بودن) بعد آقا پسر میره حوزه شرایطش دیگه عوض میشه اما دختر خانم همچنان با همون روال تو فامیلی که خیلی چیزا آزاده پسر خاله برادره زن عمو عین مادره و ...

بعد که با هم ازدواج کردن آقا خیلی آروم آروم (نه با شدت و عصبانیت و اعمال قدرت و ... چون زن جنسش لطیفه ..) خانمش رو به راه اصلاح ایمان دعوت کرده .. اتفاقا این خانم دوست نزدیک من هست . الان عاشق این هست که با خانمهای مذهبی نشست و برخاست کنه تا ازشون چیز یاد بگیره و بتونه به عبارتی خودش رو بیشتر از قبل به همسر (از نظر اعتقادی) برسونه ... در حالی که خودش میگفت ما قبلا به پسرخاله ها دست میدادیم عید به عید روبوسی میکردیم و ...

فکر کنید چقدر تفاوت از کجا تا کجا ؟ پس یه مقدار وظیفه ی آقایون هم این بین سنگینه .. البته همونطور که برادرمون محمد طه گفتن شناخت قبل از ازدواج خیلی مهمتره که باید با شناخت و سبک سنگین کردن وارد زندگی بشن .. اما حالا اگه اتفاقی شناخت درست نبود خانم و آقا اونطوری که فکر میکردن با هم ، هم کفو نبودن .. آسمون که به زمین نرسیده با آرامش همه چی حل میشه ... کسانی که مذهبی هستن که از مادر متولد میشن نماز شب خون نیستن ... اول تربیت خانواده در کودکی و نوجوانی شکل میگره بعد در دوره ی جوانی علاوه بر تربیت خانواده خودش هم میره وارد اجتماع میشه راهش رو انتخاب میکنه ...

حالا یکی از این تربیت و .... دور بوده اشکال نداره کنار همسرش دوباره تربیت میشه فقط و فقط با محبت و گذشت ...

التماس دعا

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۱:۰۱
تمام مشکلات زوجین عدم شناخت یکدیگر قبل از ازدواجه
سلام!!!
به نظر شما کسانی که می خواهند از فرد مقابلشان شناخت درستی داشته باشند باید چکار کنند؟(این را گفتم همه استفاده کنند)

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۱:۱۰
به نظرم اگر یه اقا اینقدر قدرت جذبش بالا باشه اینقدر قدرت محبت کردنش بالا باشه میتونه خانمش را به خودش جذب کنه که هیچوقت نگه مثلا من با پسر خالم یا شوهر خواهر یا هر فرد دیگه مثلا خواهر برادریم .یه اقا باید اینقدر تدبر و زرنگی داشته باشه که بتونه همسرش را از محبت خودش سیراب کنه که هیچوقت یه خانم جرات نداشته باشه بگه من با پسر خالم چنین و چنان.به نظرم اگر غیر از این باشه اون اقا هیچوقت توی زندگیش موفق نیست چون نتونسته و راه ابراز دوستی به همسر را بلد نبوده که نتونسته جای پسر خاله یا شوهر خواهر را برای همسرش پر کنه و این بزرگترین عیب برای اون اقاست.
به نظرم اون اقا باید بگرده دنبال چیزی که باعث جذب همسرش به فامیل شده و با تدبر عاقلانه بتونه بهتر از فامیل براش جبران محبت کنه و همسرش را در کنار خودش حفظ کنه.
سلام!!!
اگر آقا بی نهایت محبت کرد ولی باز هم همسرش با عدم رعایت اصول بازهم با مثلا پسرخاله اش صمیمی تر شد چه؟(این قضیه برای دختران شهرستانها بسیار رایج است(به غیر از مناطق آذربایجان چون آنجا همه حدود وحریم خودشون را می شناسند)
هرقدر هم فرد مثابلت را سیراب کنی بازهم در بعضی مواقع و گاهاً پنهانی مسائلی وجود دارد!من نمونه اش را بارها دیده ام بارها وبارها.
به نظر شما بهترین راه دوستی ورفاقت با همسر چیه که باعث بشه تا به اصطلاح جای پسر خاله اش را بگیره؟(اگر دختری با فردی قول وپیمان ازواج می دهد یعنی باید از تمام علائق گذشته اش که مثلا با فرد خوب بوده دست بکشد وگرنه این خیانتی است در حق شوهرش!این طور نیست!
حالا به نظر شما بهترین راه جذب با دوام همسر چیه؟
در ضمن این عیب آقا نیست که نتونسته اون فرد را جذب کنه بلکه عیب یک خانم هست که با همسر شرعیش بی توجهی می کند وسعی دارد با طرف مقابل به هدف خود برسد؟

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۵:۲۹
سلام!!!
اگر آقا بی نهایت محبت کرد ولی باز هم همسرش با عدم رعایت اصول بازهم با مثلا پسرخاله اش صمیمی تر شد چه؟(این قضیه برای دختران شهرستانها بسیار رایج است(به غیر از مناطق آذربایجان چون آنجا همه حدود وحریم خودشون را می شناسند)
هرقدر هم فرد مثابلت را سیراب کنی بازهم در بعضی مواقع و گاهاً پنهانی مسائلی وجود دارد!من نمونه اش را بارها دیده ام بارها وبارها.
به نظر شما بهترین راه دوستی ورفاقت با همسر چیه که باعث بشه تا به اصطلاح جای پسر خاله اش را بگیره؟(اگر دختری با فردی قول وپیمان ازواج می دهد یعنی باید از تمام علائق گذشته اش که مثلا با فرد خوب بوده دست بکشد وگرنه این خیانتی است در حق شوهرش!این طور نیست!
در ضمن این عیب آقا نیست که نتونسته اون فرد را جذب کنه بلکه عیب یک خانم هست که با همسر شرعیش بی توجهی می کند وسعی دارد با طرف مقابل به هدف خود برسد؟

با سلام
بهتره به جای اینکه عیب را گردن طرف خاصی بیاندازیم موضوع را بررسی کنیم..چون ممکنه خانمها هم بیان و نمونه ای از همین قبیل در خصوص اقایان مثال بزنند
در خصوص این دو قسمت که قرمز است باید عرض کنم قطعا عیب از اقا بوده..چون موقع انتخاب شک نکن یا چشم و گوش بسته رفته جلو ..یا درست انتخاب نکرده و یا از راهنمائی و مشاوره و روش صحیح تحقیق استفاده نکرده.........
البته با این سماجتی که من از شما سلمان عزیز می بینم...الان میای میگی خب اگر اقا همه این کارها را درست انجام داده بود باز خانم اینجوری بود چی؟ ( شوخی) در این مواقع بنظرم باید از خانم 4 قدم فاصله بگیره بعد یک دور خیز بعد یک جفت پا .......( فکر کنم اینجوری مشکل کلا حل میشه) :yes:

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۵:۳۰
اگر خانم مغرور بود چه؟راهکار شما چیست؟
شاید اون چیزی که مد نظر شماست نباشه ولی به نظر من غرور برای یک زن خوبه ولی تا حدی که به تعصب بیجا تبدیل نشده باشه گرچه بعد ازدواج غرور، معنا و جلوه ش کمتر باید بشه

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۵:۳۳
با سلام
بهتره به جای اینکه عیب را گردن طرف خاصی بیاندازیم موضوع را بررسی کنیم..چون ممکنه خانمها هم بیان و نمونه ای از همین قبیل در خصوص اقایان مثال بزنند
در خصوص این دو قسمت که قرمز است باید عرض کنم قطعا عیب از اقا بوده..چون موقع انتخاب شک نکن یا چشم و گجوش بسته رفته جلو ..یا درست انتخاب نکرده و یا از راهنمائی و مشاوره و روش صحیح تحقیق استفاده نکرده.........
البته با این سماجتی که من از شما سلمان عزیز می بینم...الان میای میگی خب اگر اقا همه این کارها را درست انجام داده بود باز خانم اینجوری بود چی؟ ( شوخی) در این مواقع بنظرم باید از خانم 4 قدم فاصله بیگره بعد یک دور خیز بعد یک جفت پا .......( فکر کنم اینجوری مشکل کلا حل میشه) :yes:

سلام!!!
کلامت عسل!
ولی من چون بیشترین طیفی که می بینم این طوری است!
برای همین می ترسم اقدامی کنم.نه تنها من بلکه هرکسی که حتی فکرش را می کند که خیلی زرنگ است ونمی توانند این کار را سرش بیاورند!
ولی دعای من همیشه این بوده,خدا به همه آنی را نصیب کند که مصلحت است وآن مصلحتی که باعث خوشبختی مادی ومعنوی می شود البته در پرتو شعائر زیبای اسلامی

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۵:۴۰
خدا به همه آنی را نصیب کند که مصلحت است وآن مصلحتی که باعث خوشبختی مادی ومعنوی می شود البته در پرتو شعائر زیبای اسلامی
الهی آمین
دعا کنیم

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۵:۴۵
سلام!!!
کلامت عسل!
برای همین می ترسم اقدامی کنم.نه تنها من بلکه هرکسی که حتی فکرش را می کند که خیلی زرنگ است ونمی توانند این کار را سرش بیاورند!
ولی دعای من همیشه این بوده,خدا به همه آنی را نصیب کند که مصلحت است وآن مصلحتی که باعث خوشبختی مادی ومعنوی می شود البته در پرتو شعائر زیبای اسلامی

سلمان عزیز ان شالله اگر عروسیت هم دعوت نکردی ولی خبر عروسیت رو بشنویم....یا شیرینیش رو بیاری بخوریم :keik: البته این کیک تولده ها !!

عزیز برادرانه بهت یک چیزی می خواهم بگویم..امیدوارم برداشت اشتباه نکنی.....بنظرم شما باید به این شعر توجه کنی

چشمها رو باید شست ..جور دیگر باید دید
فکر کنم خیلی بد گمان شدی..مطمئن باش اگر با این موضوع مقابله نکنی فردا تو زندگیت به مشکل برمی خوریها......درسته انسان باید حواسش همیشه جمع باشه...ولی دیگه نه اینقدر نا امید و با این دید

یکم بهتر به موضوعات فکر کن....همه که این اتفاق سرشون نیومده...فکر کنم فقط نیمه خالی لیوان رو داری نگاه می کنی.....بیشتر برو دنبال دوستان و خانواده هائی که ازدواج موفق داشتند بگذار یکم انرزی + بیاد سمتت این انرزی _ ازت دور بشه...........
ولی به هر حال احتیاط شرط عقله...ولی شما که مذهبی هستی پس فاکتور لطف و امید پروردگار رو اول همه این افکار قرار بده ...یک یا علی مدد بگو...

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۶:۰۱
سلمان عزیز ان شالله اگر عروسیت هم دعوت نکردی ولی خبر عروسیت رو بشنویم....یا شیرینیش رو بیاری بخوریم :keik: البته این کیک تولده ها !!

عزیز برادرانه بهت یک چیزی می خواهم بگویم..امیدوارم برداشت اشتباه نکنی.....بنظرم شما باید به این شعر توجه کنی

چشمها رو باید شست ..جور دیگر باید دید
فکر کنم خیلی بد گمان شدی..مطمئن باش اگر با این موضوع مقابله نکنی فردا تو زندگیت به مشکل برمی خوریها......درسته انسان باید حواسش همیشه جمع باشه...ولی دیگه نه اینقدر نا امید و با این دید

یکم بهتر به موضوعات فکر کن....همه که این اتفاق سرشون نیومده...فکر کنم فقط نیمه خالی لیوان رو داری نگاه می کنی.....بیشتر برو دنبال دوستان و خانواده هائی که ازدواج موفق داشتند بگذار یکم انرزی + بیاد سمتت این انرزی _ ازت دور بشه...........
ولی به هر حال احتیاط شرط عقله...ولی شما که مذهبی هستی پس فاکتور لطف و امید پروردگار رو اول همه این افکار قرار بده ...یک یا علی مدد بگو...
سلام!!!
انشاءالله عروسی شما!:Graphic (14):
چشم چشم هایم را می شورم.
من عروسی خوب ومومنانه زیاد دیدم وانرژی هم گرفتم ولی ولی ولی از این می ترسم که یک خانواده مذهبی گیرم نیاد چون بستگان بنده مثلا عمو-عمه-پسر خاله وغیره به شدت با افراد مذهبی مخالف هستند.به من می گویند تو چرا این طوری هستی؟می گم چطور؟می گه چرا نماز می خونی؟:Graphic (46):
می گم بابا برو کنار باد بیاد!
من خیلی دوست دارم همسرم مومنه به تمام معنی باشه مومنه خیلی حرف درش هست خیلی.بنشینیم حرف بزنیم می گی بابا خیلی عشقی هستی!
من برای خودم یک سری آیتم هائی دارم که طرفم باید داشته باشه.
من امیدم فقط به خداست!

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۶:۰۹
عروس من ؟!! :ghaiem: شما هم می دونی من خجالتی.....( ان شالله عروسی همه بخصوص جوانها همه همه )

عزیز خب مطمئن هستم این ایتم هائی که می گوئی در دختران ایرانی پیدا خواهد شد...درسته جامعه از فحشا حالا به هر شکلی پر داره میشه ولی تعداد خانمهای مومن و محجبه کم نیستن.....بنده هم عین شما هستم...البته کسی مخلفت با عقایدم نمی کنه چون تا حدودی یکدست هستیم در فامیل (اقوام درجه یک)...شما هم به حرف کسی توجه نکن.....هر کسی رو تو قبر خودش می گذراند البته ان شالله 150 سال دیگه

شما ایتم هات رو بگو ....شاید بر حسب اتفاق کسانی در سایت دوستی اشنائی داشتند که با شرایط شما جور بود..بهت معرفی کنند...خدا رو چه دیدی یکهو دیدی سر سفره عقد هستی و به امید خدا ...............

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۶:۱۶
با عرض پوزش
انگار این موضوع خصوصی شد بین فقط دو کاربر محترم
کاربران دیگه سکوت کنند لطفا................

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۶:۳۲
موضوع خصوصی!!! باشه ما می ریم .....

بیا بریم سلمان جان ..

صدیقه طاهره
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۹:۲۰
سلام!!!

با سلام

برادر بزرگوار یه خانم دارای احساسات بیشتری نسبت به یک اقاست .اقا باید در برابر خانم اهن ربا باشه یعنی اینکه بتونه از احساسات همسرش با خبر باشه و اینقدر خوب همسرش را بشناسه که بتونه از نظر عاطفی به خودش جذبش کنه.یعنی باید فکر خانم را ایده و نظر خانم را شناسایی کنه تا در مواقع لازم پاسخگوی ایده و نظرشون باشه. به نظرم یه خانم از همسرش احترام و محبت و توجه میخواد.زمانی که همسرتون علاقه و محبت شما را از ته قلب احساس کنه وقتی ببینه که شما از همه لحاظ از لحاظ روحی و عاطفی اونو میبینی قطعا با شما همراه هست شانه به شانه در غیر این صورت سایه به سایه شما حرکت میکنه چرا؟چون زمانی که توجه شما نسبت به خودش را احساس نکنه به طرف کسی کشیده میشه که میتونه ببینتش.

برادر عزیز محاله که خانمی باشه که از محبت اقا سیراب باشه اما خانم سرکش باشه از محالاته نیست چنین چیزی.
در زندگی زناشویی همیشه اگر مشکلی باشه هر دو طرف مقصر هستند اما با توجه به سالیانی که دارم زندگی میکنم در اطرافیان و دوستان دیده و شنیده ام که مرد بیشتر میتونه باعث جذب یا تردید همسر به خودش بشه. اقایان ستون خانواده هستند اگر ذره ای بی فکری و ریزه بینی وتفکر و تعقل بابت زندگی و خانه و خانوادش نداشته باشه این ستون سست و شکننده خواهد شد.

صدیقه طاهره
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۹:۳۴
سلام!!!
کلامت عسل!

برادر عزیزم

به نظر بنده همه چیز به دست خداست در مسئله ازدواج اول باید شناخت درست دوم دوستی و محبت و از همه مهمتر صداقت و اعتماد دو طرف هم خانم هم اقا به یکدیگر وجود داشته باشه.اگر درست واز روی عقل تصمیم بگیریم نه از روی احساس همه چیز حله.

به نظر بنده شما خیلی موضوع را سخت میگیری خیلی بهش فکر میکنی باید با توکل به خدا و کمک از بزرگان فامیل یا استفاده از مشاوران خانواده اقدام نمایید شما یا علی را بگید شما تصمیم برای ازدواج را بگیرید کمک و راهنمایی بخواهید در اخر امیدتون به خدا باشه و همیشه از خدا انچه که به صلاحتان هست را بخواهید چون به طور یقین هر چیزی که ما فکر میکنیم به صلاحمون هست را خدا قبول نداره جز انچه خودش با کرم و بزرگواریش در اختیار و به سرنوشت انسان نوشته و رغم زده باشه.
براتون ارزوی خوشبختی و سعادت دارم.

نرگس مهدي
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۱۹:۵۶
با سلام آقا ميتواند به آرامي خانم را متقاعد رفتارش بكند اگر نشد در يك كلمه با چنين فردي ازدواج نكنه بهتره

راهنما
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۲۲:۲۷
سلام!!!
کاش برای هر کدام مصداقی می آوردید؟
توضیح دهید ومثالی از مسائل زناشوئی بزنید؟مسائلی که باعث جدائی ویا ازدوجا موفق شده؟
مصادیق هم در جامعه بسیار است وگویا!
ممنونم
با سلام و تشکر از پیگیری شما
درموضوع فرهنگ و آداب و رسوم مثلا نحوه گرفتن جشن و یا تهیه جهزیه و مهریه که اگر همخوانی نداشته باشد ممکن است به عنوان به موضوع ناراحت کننده بیان زندگی را بلرزاند .
در مورد علاقه های شخصی مثلا علاقه به سبک پوشش خاص ، یا مثلا موسیقی و یا ارتباط با دوستان و یا علاقه به شاغل بودن زن .
در مورد انتظارات در واقع همان ملاک هایی که افراد برای انتخاب در ذهن دارند پس اگر در مورد ملاک های پذیرش داشتند و با ملاک های همدیگر موافق بودند زندگی خوبی خواهند داشت مثلا دختر انتظار دارد که همسرش احساس وابستگی به پدر و مادرش را کم کند و خود به صورت مستقل زندگی را به پیش ببرد یا اینکه انتظار دارد به خانواده اش احترام بگذارد .
همخوانی در سن و تحصیلات مشخص است یعنی سن دختر باید کمتر از پسر باشد در شرایط مطلوب و عادی البته و تحصیلات هم باید در شرایط عادی پسر و دختر مساوی یا پسر بالاتر باشد. امیدوارم تونسته باشم منظورم را برسونم . موفق باشید.

راهنما
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۲۲:۳۰
با سلام آقا ميتواند به آرامي خانم را متقاعد رفتارش بكند اگر نشد در يك كلمه با چنين فردي ازدواج نكنه بهتره

با سلام و تشکر به نکته خوبی اشاره کردید اما خدمت شما عرض کنم در بعضی مواقع رفتارهای منطقی باعث قانع شدن و متقعاد شدن خانم می شود اما تحمیل عقاید و یا ایجاد فضایی مانند پذیرش در فضای وابستگی که فرد به دلیل احساس وابستگی رفتار یا عقیده یک فردی را قبول می کند ممکن است این پذیرش و متقاعد شدن پایدار نباشد.

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۲/۰۲/۰۷, ۲۲:۳۲
حصیلات هم باید در شرایط عادی پسر و دختر مساوی یا پسر بالاتر باشد.
سلام خدا قوت استاد ممنون از زحماتتون

... که در این دوره اکثرا خانمها سطح تحصیلات بالاتره که خود اینم مشکل سازه علتش هم ساکت و آروم بودن اکثر دخترا موقع کودکی و طبیعتا درس خوان تر شدنشونه و پر شور و به عبارت عامه مردم شیطون بودن پسر در کودکیه که باعث کم توجهی به درس و تحصیل میشه

که فکر کنم به همین دلائل و عامل اشتغال آمار دختران تحصیل کرده بیشتر از آمار پسران تحصیل کرده باشه اینطور نیست ؟ با این مشکل چه میشه کرد؟

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۰۷:۱۱
با سلام

برادر بزرگوار یه خانم دارای احساسات بیشتری نسبت به یک اقاست .اقا باید در برابر خانم اهن ربا باشه یعنی اینکه بتونه از احساسات همسرش با خبر باشه و اینقدر خوب همسرش را بشناسه که بتونه از نظر عاطفی به خودش جذبش کنه.یعنی باید فکر خانم را ایده و نظر خانم را شناسایی کنه تا در مواقع لازم پاسخگوی ایده و نظرشون باشه. به نظرم یه خانم از همسرش احترام و محبت و توجه میخواد.زمانی که همسرتون علاقه و محبت شما را از ته قلب احساس کنه وقتی ببینه که شما از همه لحاظ از لحاظ روحی و عاطفی اونو میبینی قطعا با شما همراه هست شانه به شانه در غیر این صورت سایه به سایه شما حرکت میکنه چرا؟چون زمانی که توجه شما نسبت به خودش را احساس نکنه به طرف کسی کشیده میشه که میتونه ببینتش.

برادر عزیز محاله که خانمی باشه که از محبت اقا سیراب باشه اما خانم سرکش باشه از محالاته نیست چنین چیزی.
در زندگی زناشویی همیشه اگر مشکلی باشه هر دو طرف مقصر هستند اما با توجه به سالیانی که دارم زندگی میکنم در اطرافیان و دوستان دیده و شنیده ام که مرد بیشتر میتونه باعث جذب یا تردید همسر به خودش بشه. اقایان ستون خانواده هستند اگر ذره ای بی فکری و ریزه بینی وتفکر و تعقل بابت زندگی و خانه و خانوادش نداشته باشه این ستون سست و شکننده خواهد شد.

سلام!!!
به نکات خوبی اشاره کردید!
باور می کنید احساسات بنده از ده تا خانم هم بیشتره.من خیلی احساسی هستم واگر موردش پیش بیاد مثل ابر بهار گریه می کنم:khejalat:
هستند کسانی را که می شناسم تا اسم حضرت زهرا سلام الله علیها می آیند گریه می کنند یا دختر سه ساله می بینند.این را مثال زدم که بگویم در عرف گفته شده این طوری است که زن احساساتش از مرد زیاد تر است ولی هستند کسانی که احساساتشان از زنها بیشتر است ولی استثناء هستند!:Rose:
والله کار ما از آهن ربا هم گذشته.من به ندرت پیش بیاد که بروم خانه اهل فامیل یا مهمانی های بزرگ فامیل شرکت کنم.چون وقتی می روی یک دفعه می بینی می ریزن سرت سوال پیچت می کنند وباهات حرف می زنند چون نامحرم هستند من لام تا کام حرف نمی زنم.شاید باورتون نشه من تا الانی که از خدا این قدر عمر گرفتم تا الان با دختر عمه ام 40 کلمه حرف نزدم.کاملاً رعایت حلال وحرامی سرم می شود!وقتی شرکت می کنی صدای مردها درمی آید که چرا به ما توجه نمی کنید ومی روید سمت.............برای همین من کارم از آهن ربا گذشته.من برای خودم یک سری خصوصیات دارم وهرجا بروم سعی می کنم به آقایان هم بگویم که سعی کنند در موارد خودشون رعایت کنند.یکی از مسائل کوچک همین ظرف شستنه!وقتی خانوم مریض(حالا به دلایلی)چرا آقا نباید کمک دست همسرش باشه وبه جای خانومش بره ظرف بشوره وغذا بگذارد!(استراحت محض برای خانوم ودر مواردی باید کارهائی انجام بدهد تا آسایش و آرامش استراحت همسرش خدشه دار نشود)
نگوئید محاله که هست ومن دیده ام.طمع در زندگی خصلت خیلی بدی است که هرچه محبت کنی بعضی ها بعضاً فکر می کنند وظیفه داری ولی شما سیگنالی از طرف مقابل که همسرت است دریافت نمی کنی چرا؟مثلا فلانی شوهرش است باید از همسرش هم محبت ببیند ولی محبت نمی کند برای همین است که گاهی از طرف مرد وگاهی از طرف زن زندگی سرد می شود.ودر مواقع بد عمل کردن می گویند اگر فرزندی بیاورید زندگیتان شیرین می شود که باید گفت:این کار اشتباه محض است!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۰۷:۱۹
برادر عزیزم

به نظر بنده همه چیز به دست خداست در مسئله ازدواج اول باید شناخت درست دوم دوستی و محبت و از همه مهمتر صداقت و اعتماد دو طرف هم خانم هم اقا به یکدیگر وجود داشته باشه.اگر درست واز روی عقل تصمیم بگیریم نه از روی احساس همه چیز حله.

به نظر بنده شما خیلی موضوع را سخت میگیری خیلی بهش فکر میکنی باید با توکل به خدا و کمک از بزرگان فامیل یا استفاده از مشاوران خانواده اقدام نمایید شما یا علی را بگید شما تصمیم برای ازدواج را بگیرید کمک و راهنمایی بخواهید در اخر امیدتون به خدا باشه و همیشه از خدا انچه که به صلاحتان هست را بخواهید چون به طور یقین هر چیزی که ما فکر میکنیم به صلاحمون هست را خدا قبول نداره جز انچه خودش با کرم و بزرگواریش در اختیار و به سرنوشت انسان نوشته و رغم زده باشه.
براتون ارزوی خوشبختی و سعادت دارم.

سلام!!!
بله همه چیز در دست ید قدرت خداست واین شکی درش نیست!
سوال اول:شناخت یعنی چه؟توضیح کامل!
سوال دوم:بهترین روش ابراز دوستی ومحبت چیست؟
سوال سوم:تصمیم گیری از روی عقل را برایم توضیح دهید ومصداق بیاورید؟
یک نکته خیلی مهم:
این سوالات ومطالبی را که بنده حقیر می نویسم برای خودم نیست که فکر کنید الان دارم از فرط نداشتن همسر هلاک می شوم نه بلکه دغدغه همه کسانی است که مجرد هستند ومی خواهند اقدامی کنند.الان بحث به نحوی پیش می رود که همه دلشان دارد به حال من می سوزد ومن اصلا نمی پسندم!!!!:Motehayer:
من اگر بخواهم اقدام کنم به راحتی می توانم حتی بنده خواستگار هم دارم ولی اقدامی نمی کنم.حتی کی آقائی حاضر شده والانم هم مصر است اگر من دخترش را بگیرم یک آپارتمان بدهد ویک ماشین هم به نامم بزند ولی من قبول نمی کنم.چون معیار اول بنده ایمان پاک ومقدسی است که همسرم باید داشته باشد.بعدش من آن قدر دستم به دهنم می رسد که می توانم خرج سه تا خانواده دیگر را هم بدهم چه برسد به اینکه کسی بخواهد برایم از این کارهای بکند که بعداً منتش بماند برایم!:Ealam:

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۰۷:۲۱

سلام!!!
این برای زمانی است که ازدواج صورت گرفته نه اینکه نگرفته باشد!
چطور می شود خانم در در زمان زناشوئی متقاعد کرد خواهر!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۰۷:۳۰
با سلام و تشکر از پیگیری شما
درموضوع فرهنگ و آداب و رسوم مثلا نحوه گرفتن جشن و یا تهیه جهزیه و مهریه که اگر همخوانی نداشته باشد ممکن است به عنوان به موضوع ناراحت کننده بیان زندگی را بلرزاند .
در مورد علاقه های شخصی مثلا علاقه به سبک پوشش خاص ، یا مثلا موسیقی و یا ارتباط با دوستان و یا علاقه به شاغل بودن زن .
در مورد انتظارات در واقع همان ملاک هایی که افراد برای انتخاب در ذهن دارند پس اگر در مورد ملاک های پذیرش داشتند و با ملاک های همدیگر موافق بودند زندگی خوبی خواهند داشت مثلا دختر انتظار دارد که همسرش احساس وابستگی به پدر و مادرش را کم کند و خود به صورت مستقل زندگی را به پیش ببرد یا اینکه انتظار دارد به خانواده اش احترام بگذارد .
همخوانی در سن و تحصیلات مشخص است یعنی سن دختر باید کمتر از پسر باشد در شرایط مطلوب و عادی البته و تحصیلات هم باید در شرایط عادی پسر و دختر مساوی یا پسر بالاتر باشد. امیدوارم تونسته باشم منظورم را برسونم . موفق باشید.

سلام!!!
خوب بود ولی مثال عینی می خواهم.مثلا از تجربیات دیگران بگوئید!
آن چیزی که ممکن است در آینده هر کسی وبرای هر کدام از ما اتفاق بیفتد!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۰۷:۴۰
تحمیل عقاید و یا ایجاد فضایی مانند پذیرش در فضای وابستگی که فرد به دلیل احساس وابستگی رفتار یا عقیده یک فردی را قبول می کند ممکن است این پذیرش و متقاعد شدن پایدار نباشد.
سلام!!!
تحمیل عقائد را متوجه نشدم!توضیح بیشتر؟

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۱۴:۱۰
با سلام

در زندگی زناشویی همیشه اگر مشکلی باشه هر دو طرف مقصر هستند اما با توجه به سالیانی که دارم زندگی میکنم در اطرافیان و دوستان دیده و شنیده ام که مرد بیشتر میتونه باعث جذب یا تردید همسر به خودش بشه. اقایان ستون خانواده هستند .

با سلام
چند تا نکته شاید در حاشیه و شاید هم در اصل موضوع عرض میکنم...البته نظر شخصی من است و عقیده ها و نظرات با هم متفاوت
اینکه اگر مردی از همه نظر زن را سیراب کنه بعد زن باز سرکش باشه از محالات نیست (البته من درست نوشته شما رو متوجه نشدم از محالاته نیست یعنی چی ولی فکر کنم غلط املائی بود) چون موارد استثناء هم پیش میاد....اینکه با اینکه خانم از خیلی جهات تامین است ..ولی علاقه درونی و واقعی از ته دل به اقا نداره و با وجود تمام این موارد باز یکجا سرکشی میکنه که البته این موضوع بر می گرده به عدم شناخت قبل ازدواج و یا ازدواج هائی از روی احساسات موقتی و یا تحمیلی و..............

اینکه گفته شد اقا ستون خانه است بله هیمنطوره...ولی مطمئنا خانه دو تا ستون داره...ستونهائی که هر کدام کار خودشان را انجام می دهند
ستون اول اقا: که باید به نوعی پشتیبان خانواده بخصوص در مواقعی باشه که بعضا فشاری بر خانواده تحمیل شده....البته این مثال یکی از 100 ها مواردی است که اقا باید انجام بده....مرد به خاطر سخت بودن ذاتی جنسش ..یعنی مرد رو برای کار سخت افریدن....باید سختیهای زندگی که واقعا تحملش برای زن به خاطر لطیف بودن جنسش سخته رو به دوش بکشه....100 % درسته که باید از نظر عاطفه هم مرد با تمام این تفاصیر که عرض کردم سرچشمه عاطفه باشه و جاهائی این عاطفه حتی به مرحله فوران البته در خصوص همسر خودش برسه......باید احترام بگذاره که البته این موضوع باید متقابل باشه....باید از نظر خیلی مسائل زن خودش را تامین کنه.....این موضوع رو بیشتر باز نمی کنم ولی متاسفانه سردیهای ........باعث بروز خیلی از نارضایتی ها و مشکلات دیگه میشه......اگر از خانمش توقع میکنه که همیشه تمیز و زیبا باشه باید خودش هم همیشه رعایت کنه و......................الی اخر

ولی ستون بعدی ستون عاطفی خانه یعنی زن است ....بنظرم سرچشمه عاطفه در یک خانواده اول زنه.....ان هم به خاطر ظریف و لطیف بودن خانمهاست ..چیزی که خداوند در وجودشان گذاشته و هیچ کس هم نمی تونه منکر بشه.....من خودم به شخصه اگر این موضوع در زندگی ایندم به امید خدا ..اگر نباشه به نظرم زندگی جهنم میشه.......به نظرم زن هم باید مرد را از نظر عاطفه تامین کنه......
شاید این صحبتم کمی جنجالی باشه یا خانمها فکر کنند دارم طرف اقایان را میگیرم..ولی اینطور نیست....اول اینکه غرور نباید در بین زن و مردی که یک عمر با هم می خواهند زندگی کنند وجود داشته باشه....اگر جائی هم دچار شدند بنظرم خانم باید کمی البته کمی بیشتر از مرد کوتاه بیاد ....نه اینکه بگیم خب مرد همیشه مغروز باشه و این زنه که باید کوتاه بیاد...نه همچین برداشت اشتباهی نشه...
یک مثال بزنم...یکی از دوستانم میگفت وقتی با خانومش دعواش میشه و قهر می کنن...میگه 1 سال هم طول بکشه هیچ عکس العملی رو خانم انجام نمیده برای اشتی کردن....!!! چقدر بد

اوه اوه این حرف رو زدی ....وایسا ببین الان خانمها چجوری بریزن سرت !!!!

البته تمام مسائل بالا همش در سایه اول عنایت خدا ....بعد شناخت صحیح قبل ازدواج ..بعد همین همتائی اعتقادی تحقق می یابه......هرکدام از این موارد اگر درست تحقق نیابه ....قطعا موارد بالا هم هیچکدام تحقق نمیابه.....

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۱۴:۱۳
پی نوشت
غرور معضل خانمان سوزه .....ولی بنظرم خانمها باید عاطفی تر نسبت به اقایان در خصوص مسائل و مشکلات زندگی برخورد کنند منظور مسائل بین زن و شوهره

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۱۵:۳۸
یکی از دوستانم میگفت وقتی با خانومش دعواش میشه و قهر می کنن...میگه 1 سال هم طول بکشه هیچ عکس العملی رو خانم انجام نمیده برای اشتی کردن....!!! چقدر بد
ولی به نظر من هر دو باید صفت خوب گذشت رو داشته باشن اینکه بخواهیم بگیم فقط زن گذشت کنه یا فقط مرد گذشت کنه ظلم در حق هر دو طرف هست ...

از طرفی فراموش نشه همونطور که زن لطیفه ... پر از ناز هم هست ! اگه یه مرد نتونه گذشت خودش رو به زن نشون بده مسلمه که هنگام قهر زن یک سال هم طول بکشه اقدامی برای آشتی نمیکنه ... یکی از دلائلی هم که میگن مرد باید بره خواستگاری زن همینه که زن در شخصیتش ناز کردن وجود داره ...

اون دوست شما به احتمال زیاد در رفتارش نتونسته صفت گذشت رو به نمایش بگذاره که خانمش غرورش جریحه دار نشه و فکر نکنه مجبور هست غرورش رو بشکنه تحقیر بشه و عذرخواهی کنه ... بلکه نگاه باید مثبت باشه ... حالا یه بار خانم خطا میکنه قهر میکنن ... با گذشت و ... بره بگه اشتباه کردم ... و همچنین برعکس ... نه اینکه پافشاری غلط داشته باشن ... یا مواردی که معلوم نیست کدوم طرف حقه ، نباید تا قیامت که ادامه بدن یکی گذشت کنه بگه فراموش کنیم و زندگی رو بسازن ...

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۱۵:۵۶
ولی به نظر من هر دو باید صفت خوب گذشت رو داشته باشن اینکه بخواهیم بگیم فقط زن گذشت کنه یا فقط مرد گذشت کنه ظلم در حق هر دو طرف هست ...

از طرفی فراموش نشه همونطور که زن لطیفه ... پر از ناز هم هست ! اگه یه مرد نتونه گذشت خودش رو به زن نشون بده مسلمه که هنگام قهر زن یک سال هم طول بکشه اقدامی برای آشتی نمیکنه ... یکی از دلائلی هم که میگن مرد باید بره خواستگاری زن همینه که زن در شخصیتش ناز کردن وجود داره ...

اون دوست شما به احتمال زیاد در رفتارش نتونسته صفت گذشت رو به نمایش بگذاره که خانمش غرورش جریحه دار نشه و فکر نکنه مجبور هست غرورش رو بشکنه تحقیر بشه و عذرخواهی کنه ... بلکه نگاه باید مثبت باشه ... حالا یه بار خانم خطا میکنه قهر میکنن ... با گذشت و ... بره بگه اشتباه کردم ... و همچنین برعکس ... نه اینکه پافشاری غلط داشته باشن ... یا مواردی که معلوم نیست کدوم طرف حقه ، نباید تا قیامت که ادامه بدن یکی گذشت کنه بگه فراموش کنیم و زندگی رو بسازن ...

بله ..من هم هیچ وقت چون از عمق ماجرا خبر نداشتم حق را به دوستم ندادم و نخواهم داد.....ولی اینکه شما گفتید زن پر از نازه..درسته....ولی بعضی خانمها ناز رو با غرور اشتباه میگیرن.....طرف غرور داره فکر میکنه داره ناز میکنه.......

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۱۵:۵۸
بله ..من هم هیچ وقت چون از عمق ماجرا خبر نداشتم حق را به دوستم ندادم و نخواهم داد.....ولی اینکه شما گفتید زن پر از نازه..درسته....ولی بعضی خانمها ناز رو با غرور اشتباه میگیرن.....طرف غرور داره فکر میکنه داره ناز میکنه.......

این هم درسته بستگی داره از حالت تعادل خارج بشه یا نشه مثل غیرت یک مرد که در حالت تعادل خیلی زیباست اما وقتی از حالت تعادل خارج شد میشه زندانی کردن زن ...
به همین علت اسلام همیشه گفته نه افراط نه تفریط .. خدا رو شاکرم که تو همچین کشوری هستم و دین به این خوبی دارم ..

محمد طه
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۱۶:۰۰
این هم درسته بستگی داره از حالت تعادل خارج بشه یا نشه مثل غیرت یک مرد که در حالت تعادل خیلی زیباست اما وقتی از حالت تعادل خارج شد میشه زندانی کردن زن ...
به همین علت اسلام همیشه گفته نه افراط نه تفریط .. خدا رو شاکرم که تو همچین کشوری هستم و دین به این خوبی دارم ..

درسته...متاسفانه هر چی انسان چوب می خوره از همین افراط و تفریطه..و الا اگر کسی متعادل برخورد کنه حالا چه مرد چه زن....هیچ وقت مشکلی پیش نمیاد.....

خادمة المهدی
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۱۹:۵۸
باسلام

من چندروزی نتونستم به سایت سربزنم

به همین خاطرتازه وارداین بحث شدم

ازنظرمن همتایی اعتقادی ازهرچیزی مهمتره

انسانهادرکنارهم بایدبه رشدوتعالی فکری برسندوبه شناخت بهتری ازخداونددست پیداکنند

پس بنابراین مهمتری مساله همسانی اعتقادیه

که البته این مساله دربسیاری مواقع نادیده گرفته میشه

ومتاسفانه بعضی افراد مسائلی چون مسائل مالی رومهمترازاین مساله می دانند.

فاطمه جان
۱۳۹۲/۰۲/۰۸, ۲۰:۱۶
یا الله

سلام بر بزرگوارن

به نظر من هم همتایی اعتقادی یکی از اساسی ترین گزینه های انتخاب می باشد

اگه همتایی اعتقادی باشه دو طرف در مسیر کمال و رشد در جهت ارتقای سطح فعلی خودشون قدم بر میدارند

و مسئله ای نیست که بتوان نادیده گرفت به امید اینکه شاید در اینده درست شد...

این تفاوت اعتقادی خود زمینه ساز مشکلات و اختلافات عدیده در زندگی مشترک خواهد شد

خدایا ما را در مسیر انتخاب درست راهنمایی و هدایت فرما

نرگس مهدي
۱۳۹۲/۰۲/۰۹, ۱۹:۴۷
با سلام برادر گرامي قبل از ازدواج را عرض كردم

راهیان عشق
۱۳۹۲/۰۲/۰۹, ۲۲:۳۶
رسول خدا(ص) فرمود:
انکِحوا الاکفاءَ1؛ با همتایان خود ازدواج کنید.

در بین همه­ی ملاک­های همتایی، همتایی اعتقادی مهم­ترین ملاک برای ازدواج به­شمار می­رود و یکی از عوامل مهم طلاق، عدم همتایی در همین مسئله است.

اگر دختر و پسر در اعتقادات به هم نزدیک و همتا باشند، ممکن است بتوانند با عدم همتایی در مسائل دیگر (البته به­سختی) کنار بیایند، اما اگر در بقیه­ی جهات تشابه داشته و در اعتقادات مخالف هم باشند، احتمال تداوم زندگی بسیار کم است؛ بدین جهت، نخستین محور در گفت­وگوی جلسه­ی اول - پس از معرفی - همین مسئله است. این سؤال چه از سوی متدین و چه از طرف غیرمتدین باید مطرح شود؛ زیرا ممکن است فردی با سطح پایین اعتقادی با کسی که در سطح بالایی از این لحاظ قرار دارد ازدواج کند و در زندگی مشترک دچار مشکلات جدی شوند.

روایاتی از امامان معصوم(ع) در تأکید بر دین­داری همسر برای ازدواج رسیده، به این مضمون که متدینان است که با غیرمتدین ازدواج نکنند.

امام صادق(ع) فرمود:
مَن خَطَبَ الَیکُم فَرَضیتُم و امانَتَه کائناً من کانَ فَزوَّجوه؛2 کسی که [دختر مؤمن­تان را] از شما خواستگاری کرد و از دین­داری و امانت­داری او راضی بودید، هر طور بود دخترتان را به ازدواجش درآورید.

این روایت بر اهمیت دین­داری تأکید دارد و مقصود از این که «هر طور بود، دخترتان را به ازدواجش درآورید»، بی­توجهی به ملاک­های دیگر نیست. اگر خودتان دین­دار هستید با دین­دار ازدواج کنید؛ چرا که پرهیزکار، خداترس است و به فرموده­ی امام حسن(ع) اگر همسرش را دوست داشته باشد، او را گرامی می­دارد و اگر از او به خشم آید، ستم روا نمی­دارد.

زَوَّجها مِن رَجُل تَقی فَانّه اِن اَحَبّها اَکرَمَها وَ اِن اَبغَضَها لَم یَظلِمها.3
مسئله­ی اعتقادات مشترک آن قدر مهم است که هرگز نباید به امید ایجاد همتایی در آینده، با کسی که هماهنگی اعتقادی ندارید ازدواج کنید.

در کل در امر مهم ازدواج که متاسفانه بعضی از مردم امروزه خیلی ساده وراحت ازکنارش رد میشوند نهایت دقت صورت گیرد-باید زوجین هنگام ازدواج همتایی مذهبی-خانوادگی - فکری و ... نهایت دقت خودشونو با توکل به خدا بکار گیرند . رمز موفقیت در زندگی -توکل به خدا - عبرت از زندگی گذشتگان و دوستان و آشنایان-مشاوره - واز همه مهتر نهایت عاقلانه تصمیم گرفتن در این امر مهم است.امیدوارم هنگام ازدواج تماما احساس دخیل نباشه.
یا علی

مدیون سلمان
۱۳۹۲/۰۲/۱۵, ۰۹:۱۹
سلام
اگه دو طرف قبول داشته باشن که زندگی شون دین محور باشه مشکلی نیست ، این که مشکلی نیست یعنی چی؟ مشکل هست امتحان هست ولی مشکلی نیست یعنی در برخورد با آن مسائل یکدیگر رو کمک می کنن نه این که تو کردی، تو گفتی، من میخوام، من باید این، تو باید اون، یعنی هر چی دین گفت، دین میگه مرد بر همسرش ولایت داره، اگه روی این جمله فکر کنیم همه چیز حل میشه، لطفا نگید که اگه زن اینطور باشه یعنی هر چی آقا گفت بگه چشم، مرد رو کولش سوار میشه و حد خودشو گم می کنه و زن زیر بار زورگویی و بیش از حدخواهی مرد در همه زمینه ها خم و بلکه له میشه، چون وقتی مرد هم زندگی دین محور رو قبول داره می دونه با جنس لطیف سر و کار داره میدونه با لطیف باید با لطافت برخورد کرد مثل گلبرگ که اگه کمی محکم بگیریش له میشه.
پس دنبال معتقد واقعی باید گشت، نمی دونم چرا بعضی می گن ما با مردی که اعتقاداتش از ما بالاتره ازدواج نمی کنیم این غیر قابل فهمه، اگه دلیلی به ذهنتون میرسه لطفا بیان بفرمایید.

راهنما
۱۳۹۲/۰۲/۱۵, ۱۱:۱۱
سلام!!!

با عرض سلام و خسته نباشید معمولا شرایطی که باعث می شود ما انسان دروغ بگوییم شرایطی خاص است ما انسان ها چرا برای بعضی از مسایل راست می گوییم و بعضی مسایل دروغ یکی از عوامل کلی دروغ گویی یک نا امنی روانی و ذهنی است مثلا فردی که احساس می کند اگر راست بگوید طرف مقابل طردش می کند یا اینکه نگرشش نسبت به ایشان خراب می شود و یا جایگاه و موقعیتش را ازدست می دهد و یا دچار دردسرهای دیگری می شود دروغگویی را که آرامش موقت و رسیدن به خواسته هایی که در ذهن دارد را برایش به ارمغان می آورد را ترجیح می دهد . البته نگفتن حقیقت و واقعیت و یا تغییر آن و به عبارتی دروغگویی یک صفت و ویژگی شخصیتی است که فرد از اولین محیط زندگی یاد می گیرد رفتارهای والدین در مورد محافظه کار بودن ، دروغگویی ، عدم صداقت ، ناقص گفتن و سانسور کردن حتی در چه موقعیت هایی دروغ باید گفت یا راست نباید گفت و... به صورت کاملا جزیی و دقیق در شخصیت کودکان نهادینه و درون سازی می شود پس کودکان یاد می گیرند که دروغ بگویند تا زمانی که در موقعیت های مختلف زندگی ممکن این وضعیت ادامه داشته باشد. مشاوران با توجه به نگرش مذهبی فرد دروغگو به آنها آگاهی بخشی می کنند و آسیب های روانی دروغ را گوشزد می کنند از طرفی سعی در اطمینان بخشی نسبت به راست گویی در موقعیت ها به ویژه موقعیت های ازدواج و زندگی زناشویی می کنند . تأثیر موقتی دروغ و آرامش پایدار روانی و ذهنی راست گویی و آثار آینده راست گویی و راایه راهکارهای عملی مانند در نظر گرفتن جریمه و تمرین راست گویی در زندگی و پاداش دهی که مجموعه راهکارهای شناختی - رفتاری را تشکیل می دهد از جمله کارهایی است که مشاوران می توانند انجام دهند .

عاشق حسین(ع)
۱۳۹۲/۰۲/۲۷, ۱۲:۰۲
بزرگوار دلیلی نداره که شما با شخصی که خانواده مذهبی داره ازدواج کنید، من به شخصه میشناسم دختری را که شرایطی داره مثل شما! خودش شدیدا مذهبیه و حافظ قرآن و عاشق ائمه ،تنها راه موندنش هم با خدا عمل به حدیث ثقلینه...،ولی خانواده اش حتی نماز هم نمیخونند... مهم اینه که خود اون دختر پایبند و مومن باشه، به نظر من شخصی که تو همچین خانواده ای زندگی میکنه ایمانش میتونه خیلی محکم تر از اونی باشه که در یک محیط فوق العاده مذهبی بزرگ شده.....

tavangar
۱۳۹۲/۰۲/۲۷, ۱۲:۲۶
باید دید اعتقادات دو هم کیش اینجا مطرحه یا دو غیر همکیش..مثلا دو مسلمان که یکی معتقد و پایبند و دیگری مسلمان به اصطلاح شناسنامه ایس مطرحه یا ازدواج یک مسیحی و مسلمان...
درمورد اولی نظری ندارم ولی درمورد دومی چون یه سری تفاوتهای شدیدی بین اعتقادات مسیحیان و مسلمانان هست دختران مسیحی در ازدواج با مسلمانان عموما آسیب میبینند..
چون مسیحیان تو زندگی مشترک بسیار پایبندند به تک همسری ...و به سختی و بندرت طلاق در بینشون اتفاق میافته..ولی مسلمانها اعتقاد به حلیت و حتی استحباب صیغه دارند و تعدد زوجات براشون مانعی نداره !! ....گاهی این تفاوت دیدگاه و تفاوت عملکرد !! خیلی ضربه میزنه

.:MOBAREZ:.
۱۳۹۲/۰۲/۲۷, ۱۴:۰۷
باید دید اعتقادات دو هم کیش اینجا مطرحه یا دو غیر همکیش..مثلا دو مسلمان که یکی معتقد و پایبند و دیگری مسلمان به اصطلاح شناسنامه ایس مطرحه یا ازدواج یک مسیحی و مسلمان...
درمورد اولی نظری ندارم ولی درمورد دومی چون یه سری تفاوتهای شدیدی بین اعتقادات مسیحیان و مسلمانان هست دختران مسیحی در ازدواج با مسلمانان عموما آسیب میبینند..
چون مسیحیان تو زندگی مشترک بسیار پایبندند به تک همسری ...و به سختی و بندرت طلاق در بینشون اتفاق میافته..ولی مسلمانها اعتقاد به حلیت و حتی استحباب صیغه دارند و تعدد زوجات براشون مانعی نداره !! ....گاهی این تفاوت دیدگاه و تفاوت عملکرد !! خیلی ضربه میزنه

سلام علیکم.

اولا ازدواج مرد یا زن مسلمان با مرد یا زن غیر مسلمان باطل است و از نظر شرعی عقد شکل نمیگیرد.
اما اینکه مسیحیان تو زندگی خیلی پایبند تک همسری هستند رو از کجا گفتید؟

یک کتابی است به نام روان پزشکی کاپلان و سادوک که منبع درسی تمام دانشگاه های دنیاست. این کتاب تحقیقش در سال 1992 انجام شده و در سال 1996 چاپ شده.
تو این کتاب نوشته 100 درصد مردان آمریکایی بعد از ازدواج ،روابط آزاد جنسی دارند ( خود مونیش میشه تعدد زوجات) . یعنی حتی نگفته 99.99 !!! گفته 100 درصد مردان آمریکایی.
اون وقت مردان آمریکایی مسیحی نیستند؟!

در ضمن به نظر شما چند درصد مردان ایرانی بعد از ازدواج به فکر صیغه و تعدد زوجات هستند؟!

اینقدر غرب زده نباشیم.
یاحق.

asieh
۱۳۹۲/۰۲/۲۷, ۱۴:۲۰
تعدد زوجات براشون مانعی نداره !!
من بر عکس شما فکر میکنم
مردان ما خیلی پایبند به همسر و زندگیشون هستند
اکثریت واقعا وفادار به زندگیشون باقی میمونند
نمیدونم از کجا شنیدم که زنان خارجی(مسیحی و ....) به مردان ایرانی خیلی علاقه دارند به خاطر حجب و حیای مردان ما

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۲/۰۲/۲۷, ۱۴:۲۷
سلام علیکم.

در ضمن به نظر شما چند درصد مردان ایرانی بعد از ازدواج به فکر صیغه و تعدد زوجات هستند؟!

اینقدر غرب زده نباشیم.
یاحق.

من بر عکس شما فکر میکنم
مردان ما خیلی پایبند به همسر و زندگیشون هستند
اکثریت واقعا وفادار به زندگیشون باقی میمونند

بله کاملا درسته ... از بین مردان ایرانی از ده نفر شاید شایــــــــــــــــــد یه نفر این طوری باشه ... نه خیلی بعیده حتی اون یک نفر هم اینطوری باشه .. اکثرا به همسر وفادارن ... خانم توانگر ، من نمیدونم شما ایران زندگی میکنید یا نه ولی اطلاعاتتون غلطه ...

tavangar
۱۳۹۲/۰۲/۲۷, ۲۳:۳۹
سلام علیکم.

اولا ازدواج مرد یا زن مسلمان با مرد یا زن غیر مسلمان باطل است و از نظر شرعی عقد شکل نمیگیرد.

یک کتابی است به نام روان پزشکی کاپلان و سادوک که منبع درسی تمام دانشگاه های دنیاست. این کتاب تحقیقش در سال 1992 انجام شده و در سال 1996 چاپ شده.
تو این کتاب نوشته 100 درصد مردان آمریکایی بعد از ازدواج ،روابط آزاد جنسی دارند ( خود مونیش میشه تعدد زوجات) . یعنی حتی نگفته 99.99 !!! گفته 100 درصد مردان آمریکایی.
اون وقت مردان آمریکایی مسیحی نیستند؟!

اینقدر غرب زده نباشیم.
یاحق.

ابتدائا به عنوان یک مسیحی احکام شما مسلمان گرامی رو یادآوری میکنم!!

ازدواج موقت یک مرد مسلمان با زنی از اهل کتاب( همچون مسیحیان ) بر طبق نظر اکثر فقهاء شیعه صحیح است

.

ازدواج موقت با اهل کتاب، مسلما جایز است و غیر اهل کتاب که ملحق به کفارند، مسلما ازدواج با آنها جایز نمی باشد.

(تحریر الوسیله، ج2، ص285)

حتی برخی فقهاء شیعه جواز ازدواج دائمی مرد مسلمان با زن مسیحی رو داده اند:

طبق نظر آیت الله نوری: اقوا جواز ازدواج دایم، اما با تمکن از ازدواج با زن مسلمان احتیاط ترک نشود.

http://islamquest.net/fa/archive/question/fa885
همینطور در اهل سنت که مسلمان محسوب میشوند

اهل سنت ازدواج دائم با زنان اهل کتاب را حلال می دانند

ابن حزم اندلسی، المحلّی، بیروت، دارالفکر، ج9، ص448، و الشروانی و العبادی، حواشی شروانی، بیروت، دار احیاء التراث العربی، ج7، ص321.

دومن من دارم دین مسیح رو میگم نه مردم ساکن کشورهایی که دینشونو مسیحی اعلام کردند!!!! طبق مسیحیت ازدواج باید تک همسری باشه و کاملا وفادارانه. و شرایط طلاااق هم بندرت و بسیار سخته.

در کتاب امثال سلیمان میبینیم که این نبی خدا در باب 5: 15-21 فرزند خود را سفارش می کند که به همسرش وفادار بماند و به او محبت کند و احتیاط کند که فریب زنان را نخورد و نفس خویش باشد.

اینم سند تک همسری در مسیحیت

عهد جدید تعلیم می دهد که شخص در آن واحد نمی تواند بیش از یک زن داشته باشد اول قرنتیان 7: 2

و همچنین این آیات

رابطه جنسی با به جز کسی که با او ازدواج کرده، خواه ازدواج دائم خواه موقت خواه بدون ازدواج، یا با یک فاحشه ازمسیحیان منع شده است. اول قرنتیان 6: 15"
به ازدواج خود و عهد پیمانی که بسته اید وفادار بمانید و پیوند زناشویی تان را از آلودگی دور نگاه دارید.زیرا خدا فاسد و زناکار را حتما مجازات خواهد کرد. عبرانیان 13: 4

tavangar
۱۳۹۲/۰۲/۲۷, ۲۳:۴۵
بله کاملا درسته ... از بین مردان ایرانی از ده نفر شاید شایــــــــــــــــــد یه نفر این طوری باشه ... نه خیلی بعیده حتی اون یک نفر هم اینطوری باشه .. اکثرا به همسر وفادارن ... خانم توانگر ، من نمیدونم شما ایران زندگی میکنید یا نه ولی اطلاعاتتون غلطه ...

در ضمن من جوااااز این عمل رو گفتم. یعنی مردان مسلمان !(نه ایرانی!:) ) که برخی به اشتباه در نقل قولهاشون فکر میکنن از مرد ایرانی حرفی زدم!!در حالیکه از مرد مسلمان حرف زدم!!!
گفتم مردان مسلـــمـــــان ؛ اجازه ی ازدواج موقت و تعدد زوجات رو طبق دینشون دارند .

ضمنا من ایران زندگی میکنم.و متاسفانه با یک مرد مسلمان ازدواج کردم

۱۳۹۲/۰۲/۲۸, ۰۸:۵۸
ابتدائا به عنوان یک مسیحی احکام شما مسلمان گرامی رو یادآوری میکنم!!

خیلی ممنون. یاد آوری احکام ما توسط یک مسیحی را باید به فال نیک گرفت.

ازدواج موقت یک مرد مسلمان با زنی از اهل کتاب( همچون مسیحیان ) بر طبق نظر اکثر فقهاء شیعه صحیح است

.

ازدواج موقت با اهل کتاب، مسلما جایز است و غیر اهل کتاب که ملحق به کفارند، مسلما ازدواج با آنها جایز نمی باشد.

(تحریر الوسیله، ج2، ص285)

حتی برخی فقهاء شیعه جواز ازدواج دائمی مرد مسلمان با زن مسیحی رو داده اند:

طبق نظر آیت الله نوری: اقوا جواز ازدواج دایم، اما با تمکن از ازدواج با زن مسلمان احتیاط ترک نشود.

http://islamquest.net/fa/archive/question/fa885
همینطور در اهل سنت که مسلمان محسوب میشوند

اهل سنت ازدواج دائم با زنان اهل کتاب را حلال می دانند

ابن حزم اندلسی، المحلّی، بیروت، دارالفکر، ج9، ص448، و الشروانی و العبادی، حواشی شروانی، بیروت، دار احیاء التراث العربی، ج7، ص321.

منظورم بنده ازدواج دائم بود. بیشتر مراجع هم بسیار احتیاط کرده اند.
بر فرض صحت ، ازدواج مسلمان با مسیحی زندگی را سخت میکند. مگر اینکه شما خیلی انعطاف بالایی از خود نشان دهید. یا شوهرتان زیاد مقید نباشد.
احتمال سوم هم میتواند این باشد که شما مسلمان بوده اید و بعد مسیحی شده اید.

دومن من دارم دین مسیح رو میگم نه مردم ساکن کشورهایی که دینشونو مسیحی اعلام کردند!!!! طبق مسیحیت ازدواج باید تک همسری باشه و کاملا وفادارانه. و شرایط طلاااق هم بندرت و بسیار سخته.

در کتاب امثال سلیمان میبینیم که این نبی خدا در باب 5: 15-21 فرزند خود را سفارش می کند که به همسرش وفادار بماند و به او محبت کند و احتیاط کند که فریب زنان را نخورد و نفس خویش باشد.

اینم سند تک همسری در مسیحیت

عهد جدید تعلیم می دهد که شخص در آن واحد نمی تواند بیش از یک زن داشته باشد اول قرنتیان 7: 2

و همچنین این آیات

رابطه جنسی با به جز کسی که با او ازدواج کرده، خواه ازدواج دائم خواه موقت خواه بدون ازدواج، یا با یک فاحشه ازمسیحیان منع شده است. اول قرنتیان 6: 15"
به ازدواج خود و عهد پیمانی که بسته اید وفادار بمانید و پیوند زناشویی تان را از آلودگی دور نگاه دارید.زیرا خدا فاسد و زناکار را حتما مجازات خواهد کرد. عبرانیان 13: 4

ازدواج موقت یکی از احکام انکار ناپذیر اسلام است ، و یکی از مهم ترین مبحث ها میباشد که نشان میدهد در اسلام بن بستی وجود ندارد.

اتفاقا همین احکام مسیحیان باعث شده است انفجار زنا در غرب بوجود بیاید. اگر مسیحیت به تک همسری توصیه دارد چرا کشیشان ازدواج نمیکنند؟ آن ها که نماینده هستند باید تک همسری و محبت به همسر را الگو باشند. پس چرا انجام نمیدهند؟
این بن بست های مسیحیت باعث بوجود اومدن چنین مشکلاتی شده است. اینکه دینی اجازه ازدواج دیگر را ندهد به نظر بنده ناقص است. چون شرایط جامعه نیاز به این عملی را ایجاب میکند. خب فک کنم بحث در مورد حقانیت دین ها زیاد بحث را به جایی نبرد ، بهتر از در مورد ازدواج موقت صحبت کنیم:

اولا باید فلسفه ی ازدواج موقت مشخص شود. واقعا یک فرد در زندگی اش به ازدواج موقت نیازمند میشود یا خیر؟ چه کسی میتواند تضمین دهد که پس از ازدواج هیچ شرایطی بوجود نمی آید که دنبال ازدواج یا موقت بروی؟

حضرت (امام رضا (ع) ) يكي از ياران خود راكه با وجود همسر دايم و بدون نياز به اختيار زوجه اقدام به متعه نموده بود توبيخ نمودند و فرمودند كه متعه براي كسي است كه دسترسي به زوجه ي دايم ندارد نه تو.

روایتی از امام رضا علیه السلام امده است که حضرت میفرماید بر متعه اصرار نورزید بر شما است که سنت را به پا دارید نه اینکهاز زنان خودتان باز بمانید {به حقوق آنان رسیدگی نکنید }ودر نتیجه موجب کفرو تبری آنان از ما شوید وموجب شوید که آنان لعن ونفرين کنند دستور دهنده به متعه را .

پس معلوم میشود ازدواج موقت شرایط دارد. در ضمن شرایط جامعه را هم باید سنجید. در جامعه ی عرب و بعضی از مناطق خوزستان ایران زن اول خودش میرود برای همسرش دنبال زن دوم میگردد. همین الانم هست. این فرهنگ اونجاست. یا مثلا پدر میرود برای دخترش دنبال شوهر میگردد. فرهنگ جوامع متفاوت است. این حدیث هایی که در مورد ارتباط با همسر آوردید تو دین اسلام بیشماره ، من باب تبرک چند تاش رو می آورم:

پیامبر عزیز خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند:
«کلما ازداد العبد ایمانا ازداد حبا للنسآء (1) ; هر چه ایمان بنده زیاد شود، محبت [وی] به زن ها نیز زیاد می شود .»

امام صادق علیه السلام می فرمایند:
«کل من اشتد لنا حبا اشتد للنساء حبا (2) ; هر کس بیشتر دوستدار ما (خاندان عصمت و طهارت) باشد، به زن ها (همسرش) نیز بیشتر دوستی می کند .»

حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند:
«فدارها علی کل حال واحسن الصحبة لها فیصفو عیشک (3) ; همیشه با همسرت مدارا کن، و با او به نیکی همنشینی کن تا زندگیت باصفا شود .»

«خیر الرجال من امتی الذین لایتطاولون علی اهلیهم و یحنون علیهم ولا یظلمونهم (4) ; بهترین مردان امت من، آن کسانی هستند که نسبت به خانواده خود خشن و متکبر نباشند و بر آنان ترحم و نوازش کنند و به آنان آزار نرسانند .»

«فای رجل لطم امراته لطمة، امرالله عزوجل مالک خازن النیران فیلطمه علی حر وجهه سبعین لطمة فی نار جهنم (5) ; هر کس به صورت زنش سیلی بزند، خداوند به آتشبان جهنم دستور می دهد تا در آتش جهنم هفتاد سیلی بر صورت او بزند .»

«قول الرجل للمراة انی احبک لا یذهب من قلبها ابدا (6) ; این گفتار مرد به همسرش که «من تو را دوست دارم » ، هرگز از قلب زن بیرون نمی رود.»

پیامبر عزیز اسلام صلی الله علیه و آله می فرمایند:

«جلوس المرء عند عیاله احب الی الله تعالی من اعتکاف فی مسجدی هذا (18) ; نشستن مرد در کنار خانواده اش، نزد خدای بزرگ دوست داشتنی تر از اعتکاف [و نشستن] در این مسجد من است .»

«ان الرجل لیؤجر فی رفع اللقمة الی فی امراته (19) ; مرد در برابر لقمه ای که در دهان زنش می گذارد پاداش می برد .»

برای مطالعه بیشتر رجوع به : + (http://www.hawzah.net/fa/question/questionview/63249)

برای مطالعه بیشتر در مورد فلسفه ازدواج موقت رجوع شود به : + (http://www.sibtayn.com/fa/index.php?option=com_content&view=article&id=941:%D9%81%D9%84%D8%B3%D9%81%D9%87-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D9%88%D9%82%D8%AA&catid=1169&Itemid=1707)

محمدحسین64
۱۳۹۲/۰۲/۲۸, ۰۹:۰۰
با سلام
دوستان اگه دقت کنند از بحث اصلی منحرف شدیم وبهتره برگردیم به اصل بحث و
برای بحث تعدد زوجات وجواز اون تایپک های دیگری هست که دوستان میتوند برن
اونجا نظر بدن

tavangar
۱۳۹۲/۰۲/۲۸, ۰۹:۵۴
خیلی ممنون. یاد آوری احکام ما توسط یک مسیحی را باید به فال نیک گرفت.

منظورم بنده ازدواج دائم بود. بیشتر مراجع هم بسیار احتیاط کرده اند.
.

سلام علیکم.

شما خودتون گفتید ازدواج مرد مسلمان با زن غیر مسلمان هم باطل هست. در حالیکه طبق آیه ی الرجال قوامون علی النساء ...جواز ازدواج مردان مسلمان با زنان اهل کتاب داده شده. برای ازدواج موقت با زن اهل کتاب بسیاری از علماء اجازه داده اند و در مورد ازدواج دائم مرد مسلمان با زن اهل کتاب هم چند مورد از فقهای شیعه اجازه ی ازدواج دادند همچون آیت الله نوری و آیت الله زنجانی. و البته تمامی اهل سنت اجازه ی ازدواج دائمی مرد مسلمان با زن اهل کتاب را داده اند ( سندش را در پستهای قبلی نوشته ام ) و این ازدواج را حلال میدونند.
میدونین که اهل سنت مسلمان محسوب میشند و اسلام رو بیشتر با دو فرقه ی شیعه و سنی میشناسند. پس حتی در مورد ازدواج دائم هم نمیتونستین این ادعا رو بکنید.
دوما بحث درمورد ازدواج موقت و خوبیها و بدیهایش نیست. بحث در مورد هم کفوی در اعتقادات در ازدواج هست که به دلیلی که بالا ذکر کردم ؛ تفاوت دیدگاه و عملکرد مسلمانان با مسیحیان در ازدواج...؛ بهتر است یک زن مسیحی با مرد مسلمان ازدواج نکند .چون اولین اذیتی که بهش وارد میشه همین اعتقاد همسرش به حلال بودن ازدواج موقت و تعدد زوجات هست و در حالیکه یک مسیحی طبق ایمانش و دینش که آیات مربوطه اش رو در پستهای قبلی نوشتم به تک همسری اعتقاد دارد

۱۳۹۲/۰۲/۲۸, ۱۰:۰۷
شما خودتون گفتید ازدواج مرد مسلمان با زن غیر مسلمان هم باطل هست. در حالیکه طبق آیه ی الرجال قوامون علی النساء ...جواز ازدواج مردان مسلمان ا زنان اهل کتاب داده شده. برای ازدواج موقت با زن اهل کتاب بسیاری از علماء اجازه داده اند و در مورد ازدواج دائم مرد مسلمان با زن اهل کتاب هم چند مورد از فقهای شیعه اجازه ی ازدواج دادند همچون آیت الله نوری و آیت الله زنجانی. و البته تمامی اهل سنت اجازه ی ازدواج دائمی مرد مسلمان با زن اهل کتاب را داده اند ( سندش را در پستهای قبلی نوشته ام ) و این ازدواج را حلال میدونند.
میدونین که اهل سنت مسلمان محسوب میشند و اسلام رو بیشتر با دو فرقه ی شیعه و سنی میشناسند. پس حتی در مورد ازدواج دائم هم نمیتونستین این ادعا رو بکنید.

نظر بنده قبل از پست شما از اسلام ریکوست بر اون باور بود. حتی در سایت های دیگه هم جست و جو کردم پاسخ هایشان مانند تفکر من بود. در واقع تا حالا نه جایی خونده بودم و نه شنیده بودم.
این پست شما باعث شد با نظرات جدید آشنا شویم و فتوا های جدید را بفهمیم. تشکر.
در هر حال حرف مراجع حجت است.

دوما بحث درمنورد ازدواج موقت و خوبیها و بدیهایش نیست. بحث در مورد هم کفوری در اعتقادات در ازدواج هست که به دلیلی که بلا ذکر کردم ؛ تفاوت دیدگاه و عملکثرد مسلمانان با مسیحیان در ازدواج...؛ بهتر است یک زن مسیحی با مر مسلمان ازدواج نکند .چون اولین اذیتی که بهش وارد میشه همین اعتقاد همسرش به حلال بودن ازدواج موقت و تعدد زوجات هست و در حالیکه یک مسیحی طبق ایمانش و دینش که یات مربوطه اش رو در پستهای قبلی نوشتم به تک همسری اعتقاد دارد

این از واضحات است که بک شخص با هم دین خود ازدواج کند. اصلا طرف مسلمان یا مسیحی هم نباشد ، عقل حکم میکند با هم دین و اعتقاد خود از دواج کن.
حتی مراجع در از دواج شیعه با سنی هم احتیاط کرده اند. چه برسد به اینکه دو دین مختلف باشند.