PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : متاسفانه با رعایت حیای ظاهری، دختران جوان در ازدواج دچار مشکل می شوند!

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۴/۰۸, ۲۱:۰۹
متاسفانه در جامعه الان میبینیم، دختری که حیا ظاهریشو حفظ می کنه ،بیشتر منظور جنبه جسمی است
مثلا ابرو ها شو بر نمیداره یا سیبیل شو نمیزنه و...
از نظر پسران جوان مورد ترد قرار می گیره (به قول معروف می گه به دلم ننشست)
تا جایی که حتی پسر های مذهبی هم دنبال این دخترا نمیرن برای ازدواج
حتی خودم شنیدم تو یه سخنرانی دکتر انوشه می گفت دختر خانم ها به خودشون برسند و تیکه انداخت به دخترایی که حیا ظاهری دارند
به نظر شما این دخترا باید چه کار کنند؟
با این که میدونم شرع مقدس برای گرفتن ابرو ایرادی نگرفته و من خودم موافق نیستم با این رفتار
ولی واقعا با این تغییر جامعه نباید دختر خانم ها هم تغییر کنند؟ بعضی وقتی این چیزای جزئی باعث میشه دختر خانم تا اخر عمر تو خونه ماندگار بشه!

مدیر ارجاع سوالات
۱۳۹۲/۰۴/۰۹, ۰۹:۵۱
با نام و یاد دوست

http://www.askdin.com/gallery/images/80/1_2_erjaa.png

کارشناس بحث: استاد امیدوار

امیدوار
۱۳۹۲/۰۴/۱۵, ۱۷:۴۷
متاسفانه در جامعه الان میبینیم، دختری که حیا ظاهریشو حفظ می کنه ،بیشتر منظور جنبه جسمی است
حتی خودم شنیدم تو یه سخنرانی دکتر انوشه می گفت دختر خانم ها به خودشون برسند و تیکه انداخت به دخترایی که حیا ظاهری دارند
با این که میدونم شرع مقدس برای گرفتن ابرو ایرادی نگرفته و من خودم موافق نیستم با این رفتار
ولی واقعا با این تغییر جامعه نباید دختر خانم ها هم تغییر کنند؟ بعضی وقتی این چیزای جزئی باعث میشه دختر خانم تا اخر عمر تو خونه ماندگار بشه!

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت
موفقيت يك ازدواج در گرو رعايت اصل همتايي است. و از جمله مصاديق همتا بودن، همتايي در اعتقادات و ميزان دينداري است. طبعا اگر خانمي خواستار ازدواج با آقايي متدين باشد، به اقتضاء اصل همتايي، لازمه آن رعايت حجاب و عفاف و همنچنين با حيا بودن است. بر اين مبنا ممكن است كه رعايت اين امور احتمال ازدواج چنين خانمي را كاهش دهد اما بديهي است كه اين كاهش در ارتباط با ازدواج با آقايي است كه چندان به امور مذهبي اعتنايي ندارد!! و چنين خانمي هم از ابتدا دنبال ازدواج با اينگونه افراد نبوده است كه حالا احتمال ازدواج وي كاهش بيابد. پس اصولا كاهش احتمالي در كار نيست. ضمن اينكه بسياري از پسران كه خود اهل روابط ازاد هستند، براي ازدواج دختراني را گزينش مي‌كنند كه با حيا باشند.
از سوي ديگر رعايت حريم حيا و عفاف ميزان احتمال ازدواج وي را با مردان مذهبي افزايش مي‌دهد.

2- ميان رسيدگي به وضع ظاهري و آراستگي با رعايت حيا و عفاف منافاتي وجود ندارد. شخص مي‌تواند در عين حالي كه با ظاهر و پوششي آراسته، تميز، مرتب و...در جامعه حاضر مي‌شود، حريم عفاف و حجاب را نيز حفظ كند.

3- به منظور افزايش احتمال ازدواج شايسته است ضمن پرهيز از سختگيريهاي غير منطقي مانند درآمد آنچناني، مهريه بالا و... مشاركت و حضور سالم در محافل و مجالس مختلف (مذهبي، خانوادگي، دوستانه و...) افزايش پيدا كند. هر اندازه كه ارتباطهاي بين فردي افزايش پيدا كند اين احتمال نيز افزايش مي‌يابد.
در پناه خداي بزرگ موفق باشيد

راهیان عشق
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۰۳:۲۷
سلام-موضوع جالبیه.
درمورد بخطر افتادن سن ازدواج دخترا چیزی که بارزه بی عفتی-بی حجابی-بی غیرتی (هم درمردان وزنان) هستش وخیلی عوامل دیگه که کم کم جمع میشه وبه جامعه ضرر میرسونه ویکی ازون ضررها هم بالارفتن سن ازدواج-افزایش طلاق و... که هر روزه شاهد اون هستیم.
بنظرمن اگه خانم ها حجابشونو رعایت کنن -اصلاح صورت هیچ مشکلی نداره.چون اصلاح کردن که حرام نیست.حالاشایدافرادی طبق آداب ورسوم عمل میکنند...(حالا فکرنکنید که من موافق اصلاح کردن هستم یا نه-من فقط نظرمو گفتم که بنظرم مشکلی نداره.)
فقط یه چیز اینکه آیا حیا ربطی به اصلاح صورت دخترا داره؟

یا علی

مریم
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۰۴:۲۶
با سلام و عرض احترام

خیلی موافق این نیستم که دخترانی که حتی اصلاح نمیکنند در مورد انتخاب شدن مشکل دارند چرا که می بینم که چنین نیست

ولی خوب در مواردی با توجه به ترشخ هورمون ها و اختلالاتی از این باب صورت بسیار پر موست که خوب چه موردی دارد که اقدام شود

در مجموع رعایت حیا در رفتار اولی بر همه چیزست و حیای رفتاری جذابیت و کشش دختر را زیاد میکند نه صرفاً ظاهری آراسته شده

از دید من ،یک متخصص پوست و مو و یا جراح پلاستیک که صرفاً در کار زیبایی باشد با یک آرایشگر فرقی نمیکند رسالتش رسالت یک ارایشگر ست

دختر ها هم اگر بخواهند بر ظاهر خود زوم کنند و از اصول غافل باشند این میشود که همه ی دماغ ها چسب خورده و زیر تیغ رفته ست

اغلب دماغ ها هم یک شکل

در مورد پوست صورت، هر چه کمتر دستکاری شود شادابی و سلامت خود را بیشتر حفظ میکند و این قطعاً برای جنس مخالف هم مشهود ست

پس سلامتی را با شیوه ی صحیح زندگی حفظ کنیم

نشاط و سلامت پوست مهمتر از حذف کرک های پوست ست و همیشه کشش های اخلاقی اولی تر از کشش های ظاهری صرف ست .

حامد14
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۰۵:۰۸
سلام
به نظر بنده زدن موهای زائد صورت برای دختر مصداق نظافت و تمیزی است نه مصداق زینت و بی عفتی بله اگر ابروها را بردارد که در عرف زینت است یا آرایش کند شرعا مجاز نیست خود را در معرض نامحرم قرار دهد
و البته ازدواج رزق است و انسان باید هررزقی را نیکو طلب کند و بدترین روش طلب رزق راه حرام است
والله الموفق

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۳:۳۵
موفقيت يك ازدواج در گرو رعايت اصل همتايي است. و از جمله مصاديق همتا بودن، همتايي در اعتقادات و ميزان دينداري است. طبعا اگر خانمي خواستار ازدواج با آقايي متدين باشد، به اقتضاء اصل همتايي، لازمه آن رعايت حجاب و عفاف و همنچنين با حيا بودن است. بر اين مبنا ممكن است كه رعايت اين امور احتمال ازدواج چنين خانمي را كاهش دهد اما بديهي است كه اين كاهش در ارتباط با ازدواج با آقايي است كه چندان به امور مذهبي اعتنايي ندارد!! و چنين خانمي هم از ابتدا دنبال ازدواج با اينگونه افراد نبوده است كه حالا احتمال ازدواج وي كاهش بيابد. پس اصولا كاهش احتمالي در كار نيست. ضمن اينكه بسياري از پسران كه خود اهل روابط ازاد هستند، براي ازدواج دختراني را گزينش مي‌كنند كه با حيا باشند.
از سوي ديگر رعايت حريم حيا و عفاف ميزان احتمال ازدواج وي را با مردان مذهبي افزايش مي‌دهد.

2- ميان رسيدگي به وضع ظاهري و آراستگي با رعايت حيا و عفاف منافاتي وجود ندارد. شخص مي‌تواند در عين حالي كه با ظاهر و پوششي آراسته، تميز، مرتب و...در جامعه حاضر مي‌شود، حريم عفاف و حجاب را نيز حفظ كند.

3- به منظور افزايش احتمال ازدواج شايسته است ضمن پرهيز از سختگيريهاي غير منطقي، مشاركت و حضور سالم در محافل و مجالس مختلف (مذهبي، خانوادگي، دوستانه و...) افزايش پيدا كند. هر اندازه كه ارتباطهاي بين فردي افزايش پيدا كند اين احتمال نيز افزايش مي‌يابد.
در پناه خداي بزرگ موفق باشيد
ممنونم که بعد از مدت ها این تاپیک ما باز شد!
ببینید در حال حاضر افراد مذهبی به اون نگاه شما شاید خیلی کم در جامعه وجود داشته باشند
الان مثلا در خانواده های ما و امثال ما که تقریبا میشه گفت مذهبی یا حداقل به اصول پایبند هستند و اطرافم که می بینم واقعیت رو این طوری فکر نمی کنند
اهل نماز و روزه و... من متاهل هستم و تو جمع خانم های متاهل و مادرها وقتی صحبت میشه پسرا علنا به مادراشون میگن که فلانی زشته(به دلم نمیشینه) و کسایی رو معرفی می کنند که حیا ظاهری رو رعایت نمی کنند

نمی دونم چه طوری بگم این قضیه با تمیز بودن و... حل نمیشه حتما باید طرف یه ته اریش داشته باشه برای از بین بردن لک و جوش و...
و نگاه اطرافیان هم مهمه من می بینم که حتی خانم های کاملا مذهبی هم با این رفتار های اونا مشکلی ندارن و تو رفتار اصلا هیچ ایردای یا تذکری یا ... نمی بینم

نکته سوم یعنی این که نباید این سخت گیری های گرفتن ابرو رو خانواده ها یا دخترا داشته باشند؟ درسته؟
خب این طوری خیلی از مشکلات شاید حل بشه
پس دختر خانم ها با این حرف شما محدودیت ندارند در این زمینه، درسته؟ این نظر رو اسلام هم تائید می کنه کاملا؟

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۳:۵۰

این طور که مشاور گرامی گفتند ( به منظور افزايش احتمال ازدواج شايسته است ضمن پرهيز از سختگيريهاي غير منطقي) نباید محدودیت داشت و اشکالی نداره
البته اگه درست متوجه شده باشم

asieh
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۴:۳۷
قدیما دخترا تا قبل ازدواج معنای (آرایش و زدودن موهای زائد صورت) رو نمیدونستند و همون شب عروسیشون آرایشگر محلی داشتند که به قولی می اومده و به عروس خانم میرسیده..........
اون زمانها اصلا بحث زیبایی و زشتی در ازدواج مطرح نمیشده و یا محدود به اشراف و به قولی خان های اون زمان بوده, اون زمونا فقط به فکر این بودند که پسربیاد حالا یه نون بخور نمیری داشته باشه و دست زنش رو بگیره و ببره,!!!!!!!!
ولی قبول دارید که ازدواج های این دوره و زمانه متفاوت با قدیمه!! پسرهای امروز وقتی میخواند برند خواستگاری به موارد زیادی نگاه میکنند که حالا زیبایی دختر, شاغل بودن دختر,اصیل و با خانواده بودن دختر از نظر پسرا خیلی مهمه, و جامعه متاسفانه اینقدر بد شده که پسرا دیگه به این نگاه نمیکنند که آیا صورت این دختر خانم و یا ابروش قبلا اصلاح شده یا نه, حالا تو شهرهای کوچیک که من به شخصه نشنیدم ولی در شهرهای بزرگ برای ازدواج کارایی انجام میشه که این نشون از بی اعتمادی فراوان در جامعه و نسبت به دخترانمان است شاید حتی ده سال قبل و بیشتر به مسئله ابرو و اصلاح صورت اهمیت داده میشد ولی الان واقعا اینطور نیست و البته اینم نباید منکر بشیم که واقعا حیای زن به داشتن صورت پر مو و یا ابروهایی اصلاح نشده نیست و حتی از لحاظ شرعی هم پسندیده نیست که صورت موهای زائد داشته باشه, و همانطور که گفته شد حتی تمایل پسرها هم برای ازدواج با خانمهایی که مثلا(پشت لب شون مو داشته باشه) کم شده این روزها معیارهای پسران برای ازدواج دیگه اینا نیست , و دلیل هم نمیشه که هر کی ابروشو قبل ازدواج برداشت بگیم بی حیاست دختران ما میتونند نظافت صورتشونو رعایت کنند و حیای لازم رو هم برای ازدواج با پسران خوب داشته باشند,خیلی موارد وجود داره که متاسفانه اینجا نمیشه بیان کرد

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۵:۱۴
خیلی موافق این نیستم که دخترانی که حتی اصلاح نمیکنند در مورد انتخاب شدن مشکل دارند چرا که می بینم که چنین نیست

خب حتما از زیبایی چهره خدادای برخوردار بوده اند

در مجموع رعایت حیا در رفتار اولی بر همه چیزست و حیای رفتاری جذابیت و کشش دختر را زیاد میکند نه صرفاً ظاهری آراسته شده

اصلا این حیا برام سوال شده چیه؟!
مثلا یه دختر بلند تر میخنده می گن نخند زشته، یا وقتی پیش فامیل های نزدیک عادی رفتار می کنه و حجاب در حد پیراهن و دامن بلند داره می گن بی حیایی نکن نامحرم نامحرم است! در هر صورت داماد خونه با مرد تو خیابون با هم فرق می کنه دیگه! فرق نمی کنه
یه دختری که یه گوشه میشینه و فقط در حد یه سلام و احوال پرسی خشک، برخورد و می کنه درسته؟ حالا همون دختر تو جمع خانم ها سر همه رو با حرفاش و شیطونی می بره یا نه بعضی ها اصلا ذاتا این طوری ساکت هستند با نامحرم و محرم نداره اونو رو با حیا میبینند اونی که حالا مثلا با پسر خاله و ... راحت تر رفتار می کنه(چار چوب رو رعایت می کنه) بی حیا
من که فکر می کنم این حیا هم سلیقه ای شده!

در مورد پوست صورت، هر چه کمتر دستکاری شود شادابی و سلامت خود را بیشتر حفظ میکند و این قطعاً برای جنس مخالف هم مشهود ست
من که متاهل هستم و با همجنس های خودم بر خورد دارم هیچ کدوماشون همچین نظری ندارند!
الان دیگه با این همه پیشرفت علم همچین چیزی نیست! اگه یه نظر به اون ادم هایی که پکیج های ماهانه و هفته گی استفاده می کنند بندازید می بینید که طرف 70 سالشه ولی پوستش مثل یه خانم 30 یا 40 ساله به نظر میرسه
و متاسفانه یا خوشبختانه مرد ها هم براشون مهمه و در این زمینه برای هزینه کردن مشکلی ندارند

نشاط و سلامت پوست مهمتر از حذف کرک های پوست ست
خب وقتی برای برداشتن کرک های پوست طرف اقدام می کنه به نشاط بیشتری میرسه دیگه
!

U.S.A
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۵:۴۰
دختری که مثلا 25سال به صورتش ذره ای نرسه و کوچکترین زیبایی رو برای خودش به ارمغان نیاره مطمئنا مشکل اعتقادی و روحی داره.من نمیگم 7قلم مشاطه کنه ولی دین ما هم میگه خیرالامور اوسطها
برای همینم پسرها دنبال یه دختره به روزن.نه دختره خشکه مذهب.مردها به شدت از این دخترهای افراطی فرارین و بهشون میگن سیبیلو.باید میانه روی داشت.

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۵:۴۴
بله اگر ابروها را بردارد که در عرف زینت است یا آرایش کند شرعا مجاز نیست خود را در معرض نامحرم قرار دهد

این صحبت شما با حرفای جناب مشاور تناقض دارد!
فکر نمی کنم گرفتن ابرو از نظر شرعی مشکل داشته باشد!

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۵:۵۰
دختری که مثلا 25سال به صورتش ذره ای نرسه و کوچکترین زیبایی رو برای خودش به ارمغان نیاره مطمئنا مشکل اعتقادی و روحی داره.من نمیگم 7قلم مشاطه کنه ولی دین ما هم میگه خیرالامور اوسطها
برای همینم پسرها دنبال یه دختره به روزن.نه دختره خشکه مذهب.مردها به شدت از این دخترهای افراطی فرارین و بهشون میگن سیبیلو.باید میانه روی داشت.

با شما تا اندازه ای موافقم ولی نباید به اعتقاد کسی توهین کنید و تمسخر!!
مطمئنا از نظر اعتقادی مشکلی این حالت نداره!
مثل کسی که برای حجاب پوشیه میزنه ، اشکال نداره که هیچ از نظر اخلاقی هم شنیدم تاکید شده در بعضی از مواقع

U.S.A
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۵:۵۷
با شما تا اندازه ای موافقم ولی نباید به اعتقاد کسی توهین کنید و تمسخر!!
مطمئنا از نظر اعتقادی مشکلی این حالت نداره!
مثل کسی که برای حجاب پوشیه میزنه ، اشکال نداره که هیچ از نظر اخلاقی هم شنیدم تاکید شده در بعضی از مواقع
مطمئنا اعتقادشم مشکل داره.این آدم با شرایط و زمان رشد نکرده.فقط پوسته دین رو چسبیده.پوسته دین هم همین چیزاست.من توهین نکردم.حضرت علی میگه خودتو در شرایط اتهام قرار نده.اون پوشیه و این حرفا برای زمان خودش بود.من الان اگه با الاغ برم توو خیابون بهم میخندن.باید آدم به زمانی که زندگی میکنه نگاه کنه و با شرایط خودشو وفق بده.

مطهره111
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۶:۳۷
این آدم با شرایط و زمان رشد نکرده.فقط پوسته دین رو چسبیده.
قرار نیست شرایط هر طوری بود ما هم همانطور باشیم!
پس به حرف دینمون عمل نکنیم به حرف کی عمل کنیم؟؟به حرف زمان و شرایط؟؟؟!!!
اگه پوشیه برای اون دوره بوده لخت بودن برای قرن ها قبل بوده!!!!!

راهیان عشق
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۷:۰۳
این طور که مشاور گرامی گفتند ( به منظور افزايش احتمال ازدواج شايسته است ضمن پرهيز از سختگيريهاي غير منطقي) نباید محدودیت داشت و اشکالی نداره
متاسفانه متوجه نشدم.

راهیان عشق
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۷:۱۸
دختری که مثلا 25سال به صورتش ذره ای نرسه و کوچکترین زیبایی رو برای خودش به ارمغان نیاره مطمئنا مشکل اعتقادی و روحی دار
ببخشید شما ازکجا با قاطعیت میگید این چنین دختری مشکل اعتقادی وروحی داره؟

برای همینم پسرها دنبال یه دختره به روزن.نه دختره خشکه مذهب.مردها به شدت از این دخترهای افراطی فرارین و بهشون میگن سیبیلو
فکر کنم در این مورد شما یه طرفه رفتین قاضی-چون پسرا نظراتشون متفاوته-فرد هست واقعا خوشش میاد که دختری که میره خواستگاریش دست به صورتش نزده باشه وشاید بالعکس-پس فکرکنم حرفتونو اصلاح کنیدبهتره-نگید پسرها -درواقع بگید بعضی از پسرها....
ویه چیز دیگه دختر بروز بودن یعنی چه؟-افراطی یعنی چه؟(درمورد افراطی هم نظرات متفاوته-شایدازنظرشما ای دختر افراطی باشه اما از نظر شخص دیگه نه)
هرکسی به نظر خودش حد تعادل رو رعایت میکنه.
کسی که دست به صورتش نمیزنه اعتقاد خاصه خودشو داره و نباید هرکسی اونومسخره کنه.وصحبت من اینه که اگه دختری اصلاح کرد کاربدی نکرده ومشکلی نیست -هرکسی بدنبال زیباییه-این که بد نیست -درواقع این چیزیه که خدا در درونه همه بنده ها قرار داده اما باید رعایت کنیم-اما طوری نشه که نتونیم صورت زنونه رو از دخترونه تشخیص بدیم -اما اگه دختریم دس بصورتش نزده دلیل نیست که صفت های نادرستی رو دررابطش بکاربریم.

یا علی

U.S.A
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۷:۵۲
قرار نیست ما مثل قبایل بدوی زندگی کنیم.به قول مولا بچتون رو مناسب با شرایط و زمان تربیت کنید.متسفانه ما اینجور نیستم.

.:MOBAREZ:.
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۸:۰۰
قرار نیست ما مثل قبایل بدوی زندگی کنیم.به قول مولا بچتون رو مناسب با شرایط و زمان تربیت کنید.متسفانه ما اینجور نیستم.

برداشت شما سطحیست.این حدیث به این معنی نیست که در کار های اشتباه هم همرنگ جماعت شوید. حرام تا قیامت حرام است و حلال تا قیامت حلال است. اگر در جامعه ای حرام عادی شد مجوز برای انجام دادنش نیست. حتی اگر با علم حرام بودن انجام دهیم گناهش چند برابر است.

راهیان عشق
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۸:۰۴
حالا چ اشکال داره شاید یکی ازون قبیله های بدوی روش درست زندگی کردنو بهتر دونسته باشه وما اونو در زندگی بکار بریم.مولایی ک گفته مناسب با شرایط و زمان بچه مون رو تربیت کنیم چیزی دیگه ای نگفته احیانا؟شاید شرایط زندگی بی بندوباری باشه-فساد باشه-بی ایمانی وخیلی چیزای دیگه باشه -ما باید بچمونو اینجوری تربیت کنیم؟
بهتره که نکات مثبت زمانه و راه درست زندگی کردن رو نشون بچه هامون بدیم .(در کنارش توکل بخدا هم فراموش نشه).
یا علی

seyed133
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۱۸:۲۹
به نام خدا
با مطالعه تاپیک های زیر متوجه شدم که گرفتن ابرو و... از نظر عرف ، شرع، تقوا مشکل داره
حتما به پست های خانم ••ostad•• (http://www.askquran.ir/member35705.html) در تاپیک های زیر دقت کنید چون کاملا با سند صحبت کرده اند و استدلالی

http://www.askquran.ir/thread30951.html

http://www.askquran.ir/thread29192.html

برای همون دیگه تکرار مکرارت نمی کنم
ولی در نوشته های سرکار خانم مریم صبا(پست اول) انگار سوال دیگه ای مطرح است
و اون این که با رعایت این موارد(حیا ظاهری که بدونه شک جز دستورات دین هست) برای ازدواج مشکل دار می شود
چقدر این موضوع کلیت داره و چند درصد از دختر خانم ها با این موضوع درگیر هستند یا اقا پسر ها این موضوع رو مد نظر قرار میدهند جای تامل داره!
واقعیت تا حقیقت؛ فاصله چقدر است؟!

یا علی(ع)

مریم
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۲۲:۲۴

با سلام در عجبم شما وقتی فردی رو با شلورار جین پاره و نخ نما میبینید به یاد انسان های بدوی نمی افتید که با مفاهیمی چون روفو کردن اشنا نبودند!

اینکه همه ی دختر ها پر مو باشند حرفی بی ربط ست و تعدادی از دختران پرمو هستند و بسیارند دخترانی که نیازی به اصلاح ندارند و یا میزان مو در حدی ست که مشهود نیست

حتی در کشور های غربی بعضی خانم ها مطلقا اصلاح نمیکنند چرا که دست بردن خود عوارضی یسیار دارد که جای بحث پزشکی ان اینجا نیست گر نه به تفضیل شما را مجاب می کردم

دختر به روز؟

یعنی دختری که صرفاً وقت خود را صرف توجه اقایان کند؟

بعد چه جایی برای ارزش نهادن به مغز زن می ماند

خیر جناب دختر ها در حدی که تمیز باشند و مرتب ، تناسب رنگ ها را حفظ کنند و رفتاری انسانی داشته باشند و داشتن رفتار انسانی زیبایی زن و مرد را صدچندان میکند

رفتار متین زیبایی به ارمغان می اورد

حال شاید شما شیدای ایالات متحده امریکا باشید ولی الگوی دختر مسلمان معین شده ست و مسیر مشخص ست

عجیب ست شما این پسر های بزک کرده و دخترهای عجیب و غریب را میبینید به یاد انسان های بدوی نمی افتید !

خوب البته حق دارید چرا که حماقت انسان های بدوی هم در این حد نبوده که چهر ی طبیعی خود را زیر لعاب های تهوع آور پنهان کنند

بله موارد بسیاری هست که حتی انسان هایبدوی هم انجام نمیدادند که هستند کسانی که آن را به روز بودن میدانند

چه خوب به عوض این سخنان ضعیف کمی به فکر تغییر نگرش هم جنسان خود باشیدکه زن را موجودی دون میدانند آنقدر که تصور میکنند زن برای تشکیل زندگی مشترک حاضر باشد به هر حماقتی تن دهد.

یکی از دوستانم که تا راهنمایی با هم بودیم باتوجه به کار پدرش به یکی از کشور های اروپایی مهاجرت کردند و بعد دیپلم به ایران بازگشت و پزشکی تهران پذیرفته شد ولی متانت و سادگی ایشان همان ست که بوده

و اینها ذره ای از زیبایی ایشان کم نمیکند حداقل هفت سال ، هفت سالی که بسیاری متاثر از محیط هستند در کشوری غربی بوده چطور متاثر نشده؟

طبیعی ست چرا که حتی در غرب هم انها که اهل علم هستند خیلی به این حماقت ها تن نمیدهند .

مریم
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۲۲:۴۵
خانم صبا

در پاسخ به پست 10 شما باید عرض کنم که:

بله خندیدن با صدای بلند چه برای خانم چه برای اقا زیبنده نیست حتی در محیط های زنانه هم حفظ تعادل شایسته ست

اگر شما و دوستان شما که محتمل باید هم فکر شما باشند طور دیگری فکر میکنید این را به همه تعمیم ندهید

این پکیج ها که شما می فرمایبد که موردی دست و پا گیر و غیر ضرور ست

اگر قرار باشد من هر جا میخواهم سفر کنم و یا بروم یک پکیج همراه داشته باشم که مضحک ست بهترین مسیر برای حفظ سلامت راحت ترین و قابل دسترس ترین مسیر ست

ما برای بهداشت محیطی پوست نیاز به حفظ رطوبت پوست و یا ابرسانی داریم و ویتامینه کردن که این دو منظور با ساده ترین و بهداشتی ترین مواد و به راحتی قابل دست یابی ست

استفاده از این پکیج های تبلیغاتی اغلب سوء مدیریت اقتصادی خانم ها را نشان میدهد اویی هم که 70 دارد و 30 میزند نه تاثر پیکج بلکه بهداشت غذایی ست و البته

قطعا کارهای دیگری که شامل تزریق بوتاکس و ژل میباشد به همراه بهره گیری از متد های جدید تر زیبایی ست ،علاوه بر این اویی که جراحی پلاستیک کند که باز جهتی دیگر پیدا میکند

پس هیچوقت یک خانم 70 ساله با یک پکیج 30 ساله نمیشود .

فردی که موهای صورتش کم ست اقدام نکند بهتر ست چرا که تحریک عوارضی بسیار دارد و نشاط را در درجه ی اول با تقوی که روی چهره هم تاثیر گذار ست حفظ کندو پس از آن تغذیه مناسب ورعایت بهداشت و آبرسانی

در کشور ما روستاهایی هستند که ممکن ست ما ها حماقت کنیم و بدوی بخوانیم ولی خانم ها از سلامت بالایی برخوردارهستند

آنها از نسل امامان هستند و با رعایت احکام دین توانسته اند بهداشت فردی خود را تا حد بالایی حفظ کنند .

نهایت خانم صبا اینها که شما گفتید چه جایگاهی در مسیر تکامل یک زن دارد؟

امیدوار
۱۳۹۲/۰۴/۱۶, ۲۳:۳۰

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت
لازم است بنده به خاطر قصور در بيان كه زمينه برداشت اشتباه برخي از كاربران و از جمله خواهر محترم صبا را فراهم آورد، عذر خواهي كنم. اين امر سبب شد تا بنده ضمن ويرايش مطلب مورد اشاره متذكر اين موضوع بشوم كه
مراد بنده از سختگيري، سختگيري در انتخاب خواستگار و گرفتار شروط غير منطقي شدن، بود و گرنه روشن است كه آرايش و زينت براي نامحرم جايز نيست.

اما در مورد ابرو برداشتن و اصلاح موهاي زائد صورت، مراجع عظام بر اين راي هستند كه اگر اين افعال از مصاديق زينت باشد و عرف آنها را زينت تلقي كند جايز نيست، در غير اينصورت برداشتن ابرو و اصلاح صورت ايرادي ندارد.( در اين خصوص اختلاف نظر وجود دارد كه لازم است از دفتر مرجع مورد نظر و يا كارشناس محترم احكام پرسيده شود).

بر اين مبنا اگر مرجع تقليد فردي برداشتن ابرو و اصلاح موهاي زائد صورت را جايز بداند، ولي وي علي الرغم اين جواز از چنين كاري خودداري كند، شايد بتوان گفت اين خودداري نيز از مصاديق سختگيري غير منطقي است!

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

asieh
۱۳۹۲/۰۴/۱۸, ۲۳:۳۹
متاسفانه با رعایت حیای ظاهری، دختران جوان در ازدواج دچار مشکل می شوند!
این مسئله از جنبه های مختلف بررسی میشه
واین که چرا دختران جوان در ازدواج دچار مشکل شدند باید این مسئله رو مدنظر داشته باشیم که فقط این دختران نیستند که در ازدواج دچار مشکل شدند بلکه حتی پسران هم این مشکلات و دارند کلا ازدواجها مشکل شده بخصوص در قشر تحصیلکرده جامعه چون توقعات بالا رفته و از طرفی فراهم نبودن اشتغال و تورم بالا و خرج بالای زندگیهای امروز باعث شده که جوانها به خونه پدری راضی باشند (دیگه اون دوران گذشته که آقاپسر و و دختر خانم با دست خالی ازدواج میکردند و تو خونه پدر آقا داماد زندگی میکردند و باهاشون همسفره بودند). این مسائل که در بالا ذکر شد باعث شده سن ازدواج بالا بره و حتی علاقه جوانان به ازدواج کم بشه این هست که جوانان در ازدواج دچار مشکل میشند, اگه این موضوعات که بهش اشاره کردیم و دو جوان تصمیم به ازدواج گرفتند تازه مواردی که شما میگید در مورد ملاکهای مختلف دختران و پسران در مورد ظاهر و باطنشون پیش میاد ولی خوب همه بزرگواران میدونند که یکی از مهمترین موارد در امر ازدواج هم کفو بودنه بهتره هرکسی شریکی رو انتخاب کنه که از لحاظ اعتقادی از هم دور نباشند چون مطمئنا بعدش دچار مشکل میشند من زن و شوهری رو میشناختم که از لحاظ اعتقادی دنیایی باهم فرق داشتند که هر کدوم از یه ور بوم داشتند می افتادند آخرش بعد سی سال زندگی ازهم جدا شدند یعنی تو این سی سال هم انگار همش دعوایی بودند پس خیلی باید در این مورد احتیاط کنیم

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۴/۲۲, ۰۹:۵۸
به نام خدا
با مطالعه تاپیک های زیر متوجه شدم که گرفتن ابرو و... از نظر عرف ، شرع، تقوا مشکل داره
حتما به پست های خانم ••ostad•• در تاپیک های زیر دقت کنید چون کاملا با سند صحبت کرده اند و استدلالی

تبلیغ حد شرعی واجب است یا حد تقوا

*** آیا آرایش و اصلاح خانمها قبل از ازدواج درسته ؟؟؟؟ ***

برای همون دیگه تکرار مکرارت نمی کنم
ولی در نوشته های سرکار خانم مریم صبا(پست اول) انگار سوال دیگه ای مطرح است
و اون این که با رعایت این موارد(حیا ظاهری که بدونه شک جز دستورات دین هست) برای ازدواج مشکل دار می شود
چقدر این موضوع کلیت داره و چند درصد از دختر خانم ها با این موضوع درگیر هستند یا اقا پسر ها این موضوع رو مد نظر قرار میدهند جای تامل داره!
واقعیت تا حقیقت؛ فاصله چقدر است؟!

واقعا سپاسگزارم از معرفی لینک های که گذاشتید
کاملا استفاده کردم
و با این اوضاع بدونه شک گرفتن ابرو حرام است!
و حالا می رسیم به سوال شما که انگار کسی براش جواب نداره!
حالا که معلوم شد این کار حرامه ! دختر جوونی که ظرفیت این کار رو نداره و زیر فشار دوستاش مثلا یه شهری مثل تهران باید چه کار کنه؟!!
حالا هر چی هم حرام باشه! واقعا خلاف جهت آب شنا کردن سخت نیست؟ همه یه شکل تو متفاوت با اونا!

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۴/۲۲, ۱۰:۰۵
اما در مورد ابرو برداشتن و اصلاح موهاي زائد صورت، مراجع عظام بر اين راي هستند كه اگر اين افعال از مصاديق زينت باشد و عرف آنها را زينت تلقي كند جايز نيست، در غير اينصورت برداشتن ابرو و اصلاح صورت ايرادي ندارد.( در اين خصوص اختلاف نظر وجود دارد كه لازم است از دفتر مرجع مورد نظر و يا كارشناس محترم احكام پرسيده شود).

بر اين مبنا اگر مرجع تقليد فردي برداشتن ابرو و اصلاح موهاي زائد صورت را جايز بداند، ولي وي علي الرغم اين جواز از چنين كاري خودداري كند، شايد بتوان گفت اين خودداري نيز از مصاديق سختگيري غير منطقي است!

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

ولی وقتی تفسیر این حکم رو نگاه می کنیم مطلق حرام میشه! فکر می کنم کاربرا اون دوتا لینکی که آقا سید گذاشت و نگاه نکردن
این جواب کارشناسای سایت است:

http://www.askquran.ir/images/askquran/misc/quote_icon.png نوشته اصلی توسط ••ostad•• http://www.askquran.ir/images/askquran/buttons/viewpost-left.png (http://www.askquran.ir/thread30951.html#post559782)
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

با تشکر از استاد بزرگوار

ای کاش قابل میدانستید ومطالب بنده را هم مطالعه میفرمودید واشکال مطالب را هم مرقوم مینمودید . چون اکثر مطالب بنده حول همین محور میباشد که احکام فقها باید توسط باز گوکنندگان با دقت در اصول به کار برده باشد .

درفتوای معظم له
با به کار بردن لفظ اگر بر تخصیص فی نفسه شرط (نبودن مفسده )را بیان نموده اند وبا حرف( یا )درمعرض دید نامحرم بودن را از شرط قبلی جدا نموده اند
نتیجه = باید غیر از این نامحرمیت به دنبال مفسده ی دیگری بود که فقه آن را در قالب تحریم تدلیس مشاطه بیان نموده است .

اگر غیر از این است بسیار خوشحال خواهم شد که استفاده ببرم .

جواب پاسخگو که یه پله رفت بالا تر

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی

با کلیت بحث موافقم و آن را بحث لازم و مفیدی می دانم و بخاطر ایجاد این تاپیک از شما تشکر می کنم .

اما نباید از نظر دور بماند که فتوای نقل شده عین پاسخ سایت معظم له بود که آدرس آن هم بیان شد علاوه بر این روشن است که مفسده یاد شده تنها تدلیس ماشطه نیست (و تدلیس ماشطه تنها یکی از فروض مسئله است) چرا که به راحتی فقیه می توانست همین مورد را ذکر کند بلکه علت بیان یک لفظ کلی مثل مفسده ، شمول آن نسبت به مفاسدی است که ممکن است در این کار باشد و قابل احصاء در یک پاسخ کوتاه نمی باشد .

مفاسدی مانند تزیین المرأة بما یختص بالرجال ، تزیین المرأة بزی الشهرة و ....

در پناه حضرت حق باشید

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۴/۲۲, ۱۰:۱۴
خانم صبا

در پاسخ به پست 10 شما باید عرض کنم که:

بله خندیدن با صدای بلند چه برای خانم چه برای اقا زیبنده نیست حتی در محیط های زنانه هم حفظ تعادل شایسته ست

اگر شما و دوستان شما که محتمل باید هم فکر شما باشند طور دیگری فکر میکنید این را به همه تعمیم ندهید

این پکیج ها که شما می فرمایبد که موردی دست و پا گیر و غیر ضرور ست

اگر قرار باشد من هر جا میخواهم سفر کنم و یا بروم یک پکیج همراه داشته باشم که مضحک ست بهترین مسیر برای حفظ سلامت راحت ترین و قابل دسترس ترین مسیر ست

ما برای بهداشت محیطی پوست نیاز به حفظ رطوبت پوست و یا ابرسانی داریم و ویتامینه کردن که این دو منظور با ساده ترین و بهداشتی ترین مواد و به راحتی قابل دست یابی ست

استفاده از این پکیج های تبلیغاتی اغلب سوء مدیریت اقتصادی خانم ها را نشان میدهد اویی هم که 70 دارد و 30 میزند نه تاثر پیکج بلکه بهداشت غذایی ست و البته

قطعا کارهای دیگری که شامل تزریق بوتاکس و ژل میباشد به همراه بهره گیری از متد های جدید تر زیبایی ست ،علاوه بر این اویی که جراحی پلاستیک کند که باز جهتی دیگر پیدا میکند

پس هیچوقت یک خانم 70 ساله با یک پکیج 30 ساله نمیشود .

فردی که موهای صورتش کم ست اقدام نکند بهتر ست چرا که تحریک عوارضی بسیار دارد و نشاط را در درجه ی اول با تقوی که روی چهره هم تاثیر گذار ست حفظ کندو پس از آن تغذیه مناسب ورعایت بهداشت و آبرسانی

در کشور ما روستاهایی هستند که ممکن ست ما ها حماقت کنیم و بدوی بخوانیم ولی خانم ها از سلامت بالایی برخوردارهستند

آنها از نسل امامان هستند و با رعایت احکام دین توانسته اند بهداشت فردی خود را تا حد بالایی حفظ کنند .

نهایت خانم صبا اینها که شما گفتید چه جایگاهی در مسیر تکامل یک زن دارد؟

خانم مریم از همونجا که کسی به پست شما تشکر نداده فکر می کنم با نظر شما کسی موافق نیست!
و این که مضحک میدونید این قضیه رو نظر شماست برای بعضی ها از نون شب هم واجب تره و چون تعداد این افراد کم نیست بهتره توهین نکنیم!

در مورد تکامل هم که اصلا بحث این نیست!

مریم
۱۳۹۲/۰۴/۲۳, ۰۳:۴۰
خانم مریم از همونجا که کسی به پست شما تشکر نداده فکر می کنم با نظر شما کسی موافق نیست!
و این که مضحک میدونید این قضیه رو نظر شماست برای بعضی ها از نون شب هم واجب تره و چون تعداد این افراد کم نیست بهتره توهین نکنیم!

در مورد تکامل هم که اصلا بحث این نیست!

با سلام

ای جان چه دلیل محکمی !!
خانم صبا خیلی به این تشکّر ها اعتباری نده جانم

پست هایی بسیار قوی از کارشناس محترمی که با جرات میتوانم بگویم کم نظیرند میبینم که بدون تشکّر ست ولی این ذره ای از اعتبار این پست ها و کارشناس محترم نمیکاهد
در عین حال پست هایی بدون بار محتوایی هستند که دو الی چند خط تشکّر خورده اند ولی باز هم این تشکّر ها به این پست ها محتوی نمیدهد

در زندگی هم خیلی به این تشکّر ها توجه نکن که بعید میدانم بتوانید !!

نوع نگاه شما به واجباتتان هم متاثر از عکس العمل محیط ست

شما امری را که حرام اعلام شده میخواهید با هر طریق ممکن برای خود حلال کنید

متاسفم اگر کارشناس محترم به پست شما بی دقت بوده که هیچ ولی اگر دقت کرده اند جای سوال دارد چرا موردی که حرام ست بی توجه گذر میکنند؟

دوست عزیز محارم مشخص هستند
ما محرم یا محرم تر نداریم

ما نا محرم و یا نامحرم تر نداریم

اقایان یا به شما محرم هستند یا نامحرم
وقتی نامحرم هستند پسر خاله با کارمند بانک ویا استاد ، به لحاظ حفظ حریم فرقی نمی کند و صرفاً به لحاظ اجتماعی بستگان قابل اعتماد تر هستند ولی به لحاظ حفظ حریم ها با مابقی آقایان فرقی نمیکنند

که ما به خود اجازه دهیم گونه ای دیگر بپوشیم و یا طوری دیگر محاروه کنیم و احیاناً بگو بخند و این دست را جایز بدانیم

این از بخش اول

بخش دوم که مربوط به پکیج هاست :
از نان شب واجب تر؟
این جای تاسف داردکه ما حتی علم به این موارد را نداریم واینگونه مدعی و مدافع رفتاری غلط هستیم
معروفترین پکیج داخلی که دائم مورد تبلیغ صدا و سیماست از طرف وزارت بهداشت مورد مواخذه و تولید ان متوقف شده چرا که متهم به تبلیغات اغراق امیز بدون تاثیر اتی که شرکت مدعی انست ،شده ست

خارجی ها هم که بماند اگر وارد بحث شویم پست های زیادی برای رد تاثیر انها و حتی شمارش معایبشان میتوان ارسال نمود
بهترین متخصصین پوست و مو از درگیر کردن بیمار خود با برند خاص و موادی که دست و پاگیر ست پرهیز میکنند
توصیه ها ساده و قابل اجایت در هرمکانی ست

ولی متاسفانه تب مصرف بی رویه در همه ی زمینه ها در کشور بالاست

بله خانم صبا شما با توجه به ارسال پست 26 نشان دادید که انقدر که متاثر ازمحیط هستید جایی برای اندیشه باز نمیکنید

بله رشد فکری زن بسیار به نوع نگاه او بسته ست زنی که دائم به این توجه کند که محیطش چگونه روی او قضاوت کند و پیکج های بی خاصیت را از نان شب واجب تر بداند باید در نگاه خود تجدید نظر کند

چون میشود همان انسان غربی که هدف را گم کرده و در لابلای این موارد به دنبال ارزشی می گردد

پستی در قسمت سلامت در مورد پوست و بهداست ان ارسال میکنم که به عوض این پیکج ها مایل بودید استفاده کنید .

در پناه حق

۱۳۹۲/۰۴/۲۳, ۰۴:۰۷
واقعا سپاسگزارم از معرفی لینک های که گذاشتید
کاملا استفاده کردم
و با این اوضاع بدونه شک گرفتن ابرو حرام است!
و حالا می رسیم به سوال شما که انگار کسی براش جواب نداره!
حالا که معلوم شد این کار حرامه ! دختر جوونی که ظرفیت این کار رو نداره و زیر فشار دوستاش مثلا یه شهری مثل تهران باید چه کار کنه؟!!
حالا هر چی هم حرام باشه! واقعا خلاف جهت آب شنا کردن سخت نیست؟ همه یه شکل تو متفاوت با اونا!

سلام علیکم. ببینید در مسئله حجاب و عفاف و رعایت این جور مسائل در مبحث اول باید دید انسان مشخص باشد. شما اول باید تکلیف خود را مشخص کنید که میخواهید به خواسته ی خدا عمل کنید یا به خواسته ی مردم؟ حدود شرعی دین براتان مهم تر است یا مسخره نشدن توسط دوستان؟ ثواب کار و ناظر بودن خداوند را در نظر درید یا حرف و حدیث مردم؟

اگر پاسخ تان را به سوال های بالا مشخص کردید ، آن وقت میتوانید بگویید حالا هر چی هم حرام باشه ! و یا اینکه حرام است و عمل به دستور خدا مهم تر است.
اینکه هرچیزی برای ما خوب بود و ما قبول داشتیم بشود جز دین و قابل اجرا و آنچه که اجرایش سخت است و مورد قبول ما نیست از دستور دین خارج کنیم، یک نوع بی تکلیفی و عدم احساس مسئولیت در مقابل دین و خداوند است.

یک نفر در ایران است و از ابرو نگرفتن و تمسخر شدن از دوستانش میترسد یک نفر دیگر در اروپا و آن طرف دنیا میباشد و از اینکه از سرش حجاب بکشند یا وسط خیابان بر روی وی آب نپاشند یا از مدرسه اخراجش نکنند می هراسد. نوع نگاه مهم است. اگر خواست خداوند را بر خواست خود مقدم تر بدانید تما مشکلات تان حل میشود.
نکته ی بعد اینکه کسی که رعایت هنجار های اسلامی برایش ارزش است لزومی نداره رفیقی رو انتخاب کنه اون هنجار رو مسخره میکند!

پ.ن: بنده فکر نمیکنم ابرو نگرفتن همچین کار عجیب و غریب و فضایی باشد که بخواهی مسخره شوی! اینهمه کارشناسان مذهبی زن در تلویزیون حضور پیدا میکنند و با چادر ابرو های خود را می پوشانند و اصلا هم قیافه شان زشت نمیشود.

ره یافته
۱۳۹۲/۰۴/۲۳, ۱۷:۱۴
مثلا یه دختر بلند تر میخنده می گن نخند زشته، یا وقتی پیش فامیل های نزدیک عادی رفتار می کنه و حجاب در حد پیراهن و دامن بلند داره می گن بی حیایی نکن نامحرم نامحرم است! در هر صورت داماد خونه با مرد تو خیابون با هم فرق می کنه دیگه! فرق نمی کنه
!

سلام،
اگر منظورتون از جمله ای که با رنگ قرمز مشخص کرده ام اینه که از جهت محرم و نامحرمی با هم فرق ندارند باید بگم که این کاملا غلطه و در شرع مقدس اسلام بین شوهر خواهر و داماد و ....که نامحرم هستند با دیگرانی که نامحرم هستند فرقی نگذاشته است و باید حدود الهی رعایت شود.:read:
اگر هم منظور دیگه ای دارید، لطفا توضیح بدید.:Moshtagh:
ممنون.

asieh
۱۳۹۲/۰۴/۲۳, ۲۲:۴۰
ببخشید فکر نمیکنم هیچ آدم عاقلی هر خنده ای رو بیحیایی بدونه و یا حجاب در حد پیراهن و دامن بلند که بی حیایی نیست, اگه این نوع حجاب بی حیایی هست پس حجاب در حد شلوار و بلوز کوتاه اسمش چیه؟؟؟ اصلا شما چرا حیا رو اینجوری واسه خودتون تعریف میکنید ؟ بعضا دیدیه شده طرف حجابش کامل و لی حیا نداره, بیشتر این طریقه برخورد هست که حیا رو تعریف میکنه, بله شوهر خواهر نامحرمه و با همکار از لحاظ نامحرمی هیچ فرقی نداره درسته بعضی ها این نامحرمی براشون کمرنگ شده و رعایت نمیکنند ولی به قول دوستان از قبح قضیه کم نمیکنه و درجه نامحرمی تغییری نمیکنه

محمد طه
۱۳۹۲/۰۴/۲۴, ۰۲:۰۲
با سلام
در خصوص اینکه بین داماد تو خونه و مرد تو خیابان فرقی است ..بله فرق است...ولی نه در اینکه ما این اقا رو محرم بدونیم ..و یا اینکه بگیم خب جلوش با دامن و پیراهن بیائیم...مرد غریبه اومد مانتو و یا چادر...................
خیر نامحرم در خصوص مسائل پوشش فیزیکی چه برای مرد چه زن یکی است...نامحرم نامحرمه.....
ولی فرق این اقا با اون نامرحم بیرون اینه که وقتی فرضا شما به عنوان (مثال) خواهر زن ایشان در خانه پدری خود تنها هستید..پدر و مادر برای خریدی رفتن بیرون از منزل..ایشان به یکباره زنگ بزنن....دیگه مثل مرد نامحرم تو خیابان باهاش رفتار نمی کنی و در رو باز می کنید بیاین داخل تا زمانی که پدر و مادر تشریف بیارن...............البته شاید این مثال کمی پیش پا افتاده باشه ولی به نظرم خیلی مثال ملموسی است.......البته البته نا گفته نماند اگر اومدن اون اقا به داخل منزل خیلی واجب نباشه..معمولا اقایانی که حواسشون به اینچنین مسائل خیلی است حتی اگر شما هم دعوتشان کنید داخل تا زمانی که پدر و مادر برسه..اون اقا به بهانه ای از امدن داخل خانه اجتناب می کنه و سعی می کنه زمانی بیاد که مادر و یا پدر داخل منزل باشه و یا حداقل همراه همسرش باشه

در خصوص موضوع تاپیک هم باید عرض کنم (نظر شخصی )
حتی اقایانی هم که در دوران مجردی دور از جون جمع شیطتنت زیاد کرده ....موقع ازدواج دنبال شخصی می گردن که افتاب مهتاب ندیده باشه...محجبه باشه..با عفت باشه و....................پس هیچوقت رعایت حیای ظاهری که البته باید باطنی هم باشه رو مشکل در امر ازدواج دختر ندانید....
البته شاید بعضی از خانمها هم در برخورد با اقایان کمی تند و افراطی برخورد می کنن که طرف به جای اینکه فکر کنه این خانم برای رعایت حیای ظاهری و .........این کار رو کرده..پیش خودش فکر می کنه...........اوه اوه عجب بد اخلاقه این خانم...........
همین میشه که گزینه های ازدواج یکی پس از دیگری پر.................حد تعادل باید رعایت بشه طبق اموزه های دینی

تیکه اخر رو چه خودمونی گفتم!!

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۱۹:۵۰
کلا ازدواجها مشکل شده بخصوص در قشر تحصیلکرده جامعه چون توقعات بالا رفته و از طرفی فراهم نبودن اشتغال و تورم بالا و خرج بالای زندگیهای امروز باعث شده که جوانها به خونه پدری راضی باشند (دیگه اون دوران گذشته که آقاپسر و و دختر خانم با دست خالی ازدواج میکردند و تو خونه پدر آقا داماد زندگی میکردند و باهاشون همسفره بودند). این مسائل که در بالا ذکر شد باعث شده سن ازدواج بالا بره و حتی علاقه جوانان به ازدواج کم بشه این هست که جوانان در ازدواج دچار مشکل میشند, اگه این موضوعات که بهش اشاره کردیم و دو جوان تصمیم به ازدواج گرفتند

اینا که گفتید درسته
ولی موضوع بحث ما اصلا اینا نبود!

با سلام

ای جان چه دلیل محکمی !!
خانم صبا خیلی به این تشکّر ها اعتباری نده جانم

پست هایی بسیار قوی از کارشناس محترمی که با جرات میتوانم بگویم کم نظیرند میبینم که بدون تشکّر ست ولی این ذره ای از اعتبار این پست ها و کارشناس محترم نمیکاهد
در عین حال پست هایی بدون بار محتوایی هستند که دو الی چند خط تشکّر خورده اند ولی باز هم این تشکّر ها به این پست ها محتوی نمیدهد

در زندگی هم خیلی به این تشکّر ها توجه نکن که بعید میدانم بتوانید !!

این ادبیات شما با آن شروع تیکه گونه که منو مخاطب قرار دادید
نشانه چیست؟!
شما با این گفته خودتون حتی به تشکر زده ها در هر پستی توهین کردید!
ما در اینجا بجز تشکر ابزار دیگری برای موافق و مخالف بودن پست داریم؟!

چرا در مقابل نوشته های من وقتی نمی توانید با استدلال جوابگو باشید این چنین تیکه پراکنی(خط آخر) می کنید و فرار از گفتگو؟!
من سعی کردم در زندگی ادعا نکنم و امیدوارم بعد این هم مجبور نشم ادا کنم
ما انسان هستیم حس داریم عاطفه داریم مگه میشه نسبت به ابراز محبت(تشکر از پست ها) بی تفاوت باشیم
این چه منطقی است که شما دارید؟! (لطفا از مشاور سایت تقاضا دارم در این مورد بیشتر توضیح دهند)

نوع نگاه شما به واجباتتان هم متاثر از عکس العمل محیط ست

شما امری را که حرام اعلام شده میخواهید با هر طریق ممکن برای خود حلال کنید

متاسفم اگر کارشناس محترم به پست شما بی دقت بوده که هیچ ولی اگر دقت کرده اند جای سوال دارد چرا موردی که حرام ست بی توجه گذر میکنند؟

دوست عزیز محارم مشخص هستند
ما محرم یا محرم تر نداریم

ما نا محرم و یا نامحرم تر نداریم

اقایان یا به شما محرم هستند یا نامحرم
وقتی نامحرم هستند پسر خاله با کارمند بانک ویا استاد ، به لحاظ حفظ حریم فرقی نمی کند و صرفاً به لحاظ اجتماعی بستگان قابل اعتماد تر هستند ولی به لحاظ حفظ حریم ها با مابقی آقایان فرقی نمیکنند

که ما به خود اجازه دهیم گونه ای دیگر بپوشیم و یا طوری دیگر محاروه کنیم و احیاناً بگو بخند و این دست را جایز بدانیم

من که گفتم ادعا ندارم!
من مثل شما ایمانم قوی نیست
خیلی از موارد رو که می دونم درست نیست ولی بر اساس این که نمی تونم فشار محیط رو تحمل کنم انجام میدم
دارم دنبال راه حل می گردم ولی هیچ وقت حاضر نشدم اصل مطلب رو زیر سوال ببرم
واقعا خیلی دوست دارم بدونم این دوستانی که نظرشون اینه واقعا عمل هم می کنند

این که به کارشناس سایت انتقاد کردید بهتر خودشون جواب بدن!

من احساس می کنم درک نمی کنید!
الان واقعا شما همون رفتاری که بیرون با یه غریبه دارید با یه آشنای تو فامیل دارید؟
من دیدم خانواده هایی(روحانی) که همیشه بین خانم ها و آقایون پرده زدن یا اتاقاشون جدا هست
این واقعا درسته؟!
شما که می گید نامحرم و نامحرم تر نداریم
در مرحله اجرا کجا هستید؟
ایا در خانواده های عادی این مسئله قابلیت اجرایی داره؟ (خودمونو دارم می گم)
اخه خیلی مواقع باعث ترد شدن میشه!
صله رحم و ... هم تمام میشه
انگ خشک مقدس بودن و... می خوریم

بخش دوم که مربوط به پکیج هاست :
از نان شب واجب تر؟
...
تا حالا می گفتید این طور نیست ! حالا می گید نباید این طور باشه و...
من با شما موافقم که نباید این طور باشه و...
ولی چیزی که واقعیت داره باید با اون چیزی که باشه فرق داره
ما تو اجتماع هستیم دیگه ، تاثیرات مواد آرایشی رو می بینیم (وزارت بهداشت و... هم کلی مسئله پشتش هست منافع شحصی و... مشکل بیشتر نوع تبلیغات بوده نه تاثیر گذاری! از نزدیکان تجربه رو دیده بود )
نمونه های گیاهی و سنتی خیلی وقت گیره و تاثیر کم (بله شاید عمق داشته باشه ولی کی میره این همه راه رو؟! بیشتر از 5 درصد جامعه؟ )

rezvan
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۲۰:۰۹

ینی واقعا حیای ی دختر تو همین دو مورده؟؟
و اگه دختر خانومی ابروهاشو برداره یا موهای پشت لبشو بزنه از عیار حیاش کم شده؟؟!!؟!؟!
واقعا ما حق داریم اینطور دخترخانوم ها رو ارزیابی کنیم؟!؟!
خداوند زیباست و زیبایی رو دوست داره . نظافت هم جزئی از ایمانه.اون وقت من حکمت نگه داشتن این موی پشت لب رو نمی فهمم چیه؟!

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۲۰:۲۱
سلام علیکم. ببینید در مسئله حجاب و عفاف و رعایت این جور مسائل در مبحث اول باید دید انسان مشخص باشد. شما اول باید تکلیف خود را مشخص کنید که میخواهید به خواسته ی خدا عمل کنید یا به خواسته ی مردم؟ حدود شرعی دین براتان مهم تر است یا مسخره نشدن توسط دوستان؟ ثواب کار و ناظر بودن خداوند را در نظر درید یا حرف و حدیث مردم؟

اگر پاسخ تان را به سوال های بالا مشخص کردید ، آن وقت میتوانید بگویید حالا هر چی هم حرام باشه ! و یا اینکه حرام است و عمل به دستور خدا مهم تر است.
اینکه هرچیزی برای ما خوب بود و ما قبول داشتیم بشود جز دین و قابل اجرا و آنچه که اجرایش سخت است و مورد قبول ما نیست از دستور دین خارج کنیم، یک نوع بی تکلیفی و عدم احساس مسئولیت در مقابل دین و خداوند است.

یک نفر در ایران است و از ابرو نگرفتن و تمسخر شدن از دوستانش میترسد یک نفر دیگر در اروپا و آن طرف دنیا میباشد و از اینکه از سرش حجاب بکشند یا وسط خیابان بر روی وی آب نپاشند یا از مدرسه اخراجش نکنند می هراسد. نوع نگاه مهم است. اگر خواست خداوند را بر خواست خود مقدم تر بدانید تما مشکلات تان حل میشود.
نکته ی بعد اینکه کسی که رعایت هنجار های اسلامی برایش ارزش است لزومی نداره رفیقی رو انتخاب کنه اون هنجار رو مسخره میکند!

پ.ن: بنده فکر نمیکنم ابرو نگرفتن همچین کار عجیب و غریب و فضایی باشد که بخواهی مسخره شوی! اینهمه کارشناسان مذهبی زن در تلویزیون حضور پیدا میکنند و با چادر ابرو های خود را می پوشانند و اصلا هم قیافه شان زشت نمیشود.

حرفای شما کاملا درست
حالا من نوعی (بچه دانشجو ، کارمند و...)
می رو تو مرحله اجرا
کلاسی که همه یه شکل هستند تو شکل دیگه!
حرفای تو با اونا فرق می کنه
و تقریبا هیچ نقطه مشترکی نداری با اونا
منم انقدر قدرت ندارم (حالا به هزار دلیل ، یا ایمانم به اون حد نرسیده یا اتماد به نفس ندارم یا...)
بابا دختر 18 نوزده ساله کم میاره
اون که ایمان حضرت سلمان رو نداره! پسر مذهبی هم کم میاره دخترش که هیچ! شعار ندیم یه کم واقع بین باشیم
هی بگیم دختر ابرو نگیره این کارو نکنه و... ایا شدنیه؟!
من فردای دیگه چه جواب منطقی برای دختر اینده ام دارم؟؟؟ منی که برای این کار از خیلی امتیازاتم گذشتم
اصلا اگه خانمی به نظرم بخواد این شیوه رو پی بگیره افسرده میشه ، گوشه گیر میشه و...
نمی خوام بگم من قبول ندارم
ولی می بینم دختری که بخواد اجرا کنه هم نمی تونه ،ترم اول خوبه بعدش هر چی می گذره رنگ عوض می کنه
نمی دونم حکم خدا (ثانویه و...) قابل تغییر بعضی جا ها یا نه؟
یا باید چه فکری کرد؟!

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۲۰:۲۶
ینی واقعا حیای ی دختر تو همین دو مورده؟؟
و اگه دختر خانومی ابروهاشو برداره یا موهای پشت لبشو بزنه از عیار حیاش کم شده؟؟!!؟!؟!
واقعا ما حق داریم اینطور دخترخانوم ها رو ارزیابی کنیم؟!؟!
خداوند زیباست و زdبایی رو دوست داره . نظافت هم جزئی از ایمانه.اون وقت من حکمت نگه داشتن این موی پشت لب رو نمی فهمم چیه؟!

سلام دوست تازه به گفتگو وارد شده :)

در پست های قبل در این مورد صحبت شده
الان از اثبات موضوع گذشتیم و این موارد رو قبل کردیم (شاید هزار تا مورد دیگه حیا داشته باشه ولی بحث سر این مواردی که گفته شد است )
الان سوال سر اینه که چه طوری وقتی قبول کردیم تو جامعه عمل کنیم!

rezvan
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۲۰:۳۵
سوال سر اینه که چه طوری وقتی قبول کردیم تو جامعه عمل کنیم!

ببخشید وقتی چیو قبول کردیم بهش عمل کنیم؟

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۲۰:۴۷
ببخشید وقتی چیو قبول کردیم بهش عمل کنیم؟

ببخشید ! نمی خواهید یه قدم برای پرسشاتون بردارید و از پست های قبلی بخونید؟! :Gig:
دوست دارید من دوباره همه اون مطالب رو بنویسم؟! :Gig:
باز می ترسم ناراحت بشید!
ما فهمیدیم که حکم ابرو گرفتن از نظر مراجع حرامه
حالا ...

rezvan
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۲۱:۲۵
ما فهمیدیم که حکم ابرو گرفتن از نظر مراجع حرامه

خب اگر حرامه باید هم واسه خانومای متاهل حرام باشه و هم مجرد
البته عرض کنم خدمتتون حرام نیس ، مراجع فرمودن برداشتن ابرو ک باعث زیباییش بشه زینت به حساب میاد بنابراین باید از دید نامحرم پوشانده بشه.همین

aminxp
۱۳۹۲/۰۶/۰۲, ۱۳:۳۲
در تایید پست بالایی: توی همون تاپیکی که لینکش گذاشته شد نوشته:

نظر برخي مراجع در خصوص برداشتن ابرو و حكم پوشش آن:
آیات عظام امام ،سیستانی ، مکارم و نوری : به این مقدار اشکال ندارد و پوشاندن آن از نامحرم واجب نیست.
آیات عظام بهجت و صافی: زینت محسوب میشود و باید از نامحرم بپوشاند
آیات عظام خامنه ای ، فاضل ، و وحید : اگر زینت محسوب شود باید ان را از نامحرم پوشاند .
سه جور نظر هست: 1- اشکالی ندارد (در حد مشخص). 2- اگر زینت محسوب شود اشکال دارد. 3- اشکال دارد.
شما چه طور نتیجه گرفتی که "حکم ابرو گرفتن از نظر مراجع حرامه"؟!
ضمنا در مورد شماره 2، برای دو شهر مختلف ممکنه عرف فرق کنه.

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۱۴, ۱۶:۱۴
در تایید پست بالایی: توی همون تاپیکی که لینکش گذاشته شد نوشته:
نظر برخي مراجع در خصوص برداشتن ابرو و حكم پوشش آن:
آیات عظام امام ،سیستانی ، مکارم و نوری : به این مقدار اشکال ندارد و پوشاندن آن از نامحرم واجب نیست.
آیات عظام بهجت و صافی: زینت محسوب میشود و باید از نامحرم بپوشاند
آیات عظام خامنه ای ، فاضل ، و وحید : اگر زینت محسوب شود باید ان را از نامحرم پوشاند .
سه جور نظر هست: 1- اشکالی ندارد (در حد مشخص). 2- اگر زینت محسوب شود اشکال دارد. 3- اشکال دارد.
شما چه طور نتیجه گرفتی که "حکم ابرو گرفتن از نظر مراجع حرامه"؟!
ضمنا در مورد شماره 2، برای دو شهر مختلف ممکنه عرف فرق کنه.

شما مطالب پست شماره 21 رو نخوندید برای همون دوباره دارید تکرار می کنید!!
لطفا دقیق بخونید لینک هایی که معرفی شده!

yanoor
۱۳۹۲/۰۶/۱۴, ۱۸:۰۹
متاسفانه با رعایت حیای ظاهری، دختران جوان در ازدواج دچار مشکل می شوند! (http://www.askquran.ir/thread38917-5.html)

اتفاقا بستگی به پسر و خانواده ایشان دارد اگر باطنا و ظاهرا مذهبی باشند حتما به دنبال دختری با چنین شرایطی هستند

و بالعکس اگر خودشان اهل عفاف و حجاب بطور کامل نباشند به دنبال همان تیپ هستند و اگر خدای ناکرده اصلا اهل دین و دینداری

کامل نباشند طبیعی است دنبال دختری با خصوصیات خاص خود هستند که واقعا خسر الدنیا و العاقبت می شوند زیرا کسی که متقی نباشند

هر دو طرف ازدواج زندگی خوبی در دنیا و آخرت ندارند

خادمة المهدی
۱۳۹۲/۰۶/۱۵, ۱۲:۵۲

سلام

متاسفانه بعضی ازخانمهاحیارابا نداشتن نظافت وبی انضباطی اشتباه گرفته اند

حیاداشتن الزاما به معنای کثیف بودن وپوشیدن لباسهای نامرتب وظاهری آلوده نیست

پیامبر(ص)همیشه نظافت رارعایت می کردند

پس دختران جوان نیزدرکنارمحجبه وباحیابودن بایدبهداشت رارعایت کنند.

بعضی مسائل ربطی به دین ندارندودرفرهنگ جامعه مابدهستندنه دراسلام

البته مابایدتلاش کنیم به سوی دینی شدن فرهنگ جامعه پیش رویم نه این که روزبه روزازدین دورشویم

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۵, ۱۷:۰۰

سلام!!!
اشتباه شما هم همین جاست!
دختری که که 25 سال در پاکی و نجابت باشد ونور خدا در وجودش باشد خداوند متعال زیبائی به او می دهد که چشم همه پاکان را به دنبال خودش دارد.قرآن می فرماید مردان پاک وبا ایمان قسمت زنان پاک و باایمان می شوند!!!
اوسطها یعنی اینکه دینت را محکم نگه دار و دنبال حاشیه نباش.دختر کلمه دختر و زن و همسر ومادر کلماتی بسیار مقدسند اما عده ای آن را خدشه دار می کنند.25 سال گناه نکردن و متحمل سختی های وریاضت های شرعی آن دختری می سازد که مثل بلور می درخشد ولی همه می دانیم الماس چقدر قیمت دارد وزمانی که تراشیده شد(به خانه همسرش رفت)قیمتی تر می شود!!!
پسرها البته بعضی از پسرها دنبال کسی می گردند که وقتی دوستشان آنها را در خیابان دید فردا نروند بگویند ببین کی رو گرفته!!!طرف چادری باشه بهش می گن اُمل گرفته در صورتی که امل به کسی می گویند به دم به دقیقه رنگ عوض می کند تا کسی به او نگوید که چقدر عقبی.فلان مدل لجن آمده هنوز نزدی به صورتت!!!
دخترها خوب می دانند(البته قشر مومنه و وجیهه که خودشون می دونند مومنه واقعی کیه!به هر کسی که نمی شود گفت مومنه!)دخترها خوب می دانند که با وجود همه ایمانی که دارند باز برچسب دشت می کنند.حتی به زنان صدر اسلام نیز برچسب می زدند.خانم شما نمازت را بخوان-حجابت مناسب باشد-قرآنت را بخوان!با نامحرم همکلام نشو.به پدر و مادرت احترام بگذار. روی هوا می برندت!!!بگذار هر کسی هر قدر که می خواهد به تو بگوید امل-عقب مانده-خشکه مذهب.ولی جان هر کسی که دوست داری اعتماد به نفست را حفظ کن.یک حرفی بهت زدند جا خالی نکن.محکم باش.مقاوم باش.
مردهای گرگ صفت باید هم از زنان عفیف فراری باشد چون آنها نور خدا را دارند وگرگ ها همیشه در تاریکی ها به سر می برند!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۵, ۱۷:۰۹
مراجع فرمودن برداشتن ابرو ک باعث زیباییش بشه زینت به حساب میاد بنابراین باید از دید نامحرم پوشانده بشه.همین
سلام!!!
به مستند همین حرف از فردا صد تا دختر مدرسه ای می روند ابرو بر می دارندو در مقابل اعتراض والدین ومعلمین که چرا ابرو برداشتی ویا اصلاح کردی می گوید:چیه چیه مراجع گفتند زینت به حساب می آید و من زینت داشتن را دوست دارم!
خدا شاهده من دخترانی را در نماز جمعه دیده ام که نه ابرو برداشته بودند ونه اصلاح کرده بودند ونه آرایشی داشتند.نورانی نورانی بودند.فرزند صالح نمونه ای از اینها هستند که با پدر ومادرش به نماز جمعه می آیند ودر فعالیت های اجتماعی بدور از هرگونه تحریک و تحت تأثیر قرار گرفتن نگاههای پسران به کار خود مشغولند!!!اینان همان کسانی هستند که هر مومنی دوست دارد با آنها در زیر یک سقف زندگی کند.اینان دارای زینت هستند و آن زینت پاکی وعفیف بودن هست.هر کسی که آرایش کرد ویا هزار رنگ شد که زینت ندارد.مبنای ما دستورات دین و است وبس!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۵, ۱۷:۱۳
سلام!!!
بنده با نظرات ایشان در بعضی موضوعات موافقم!
چون نظرات مطلوب و قابل قبول و راه کارهای مناسبی می دهند.
هرچند که در گذشته در بعضی مسائل به شدت اختلاف نظر وجود داشت!

مدیون سلمان
۱۳۹۲/۰۶/۱۵, ۱۸:۳۴
سلام
به نظرم بهتره کسانی که موافق اصلاح صورت هستند با خود فکر کنند چرا؟ چرا من دارم صورتم را اصلاح می کنم؟ اگه برای جلب نظر دیگران و آقایونه که مشخصه حکمش چیه، اگر برای اینه که بین دوستان کم نیاره و دوست داره که صورتش به قول خودشون تمیز باشه که البته این اصلا ربطی به تمییز بودن نداره، خوب اشکال نداره برو صورتت رو اصلاح کن ولی با این شرط که باید از نامحرم بپوشونی، مشکل عدم ازدواج دخترها به این مسائل مربوط نیست ، مگه تو توی خودت چیزی کم داری که می خوای اصلاحش کنی، سیرت اگه درست و خوب باشه صورت مانع نمیشه، اگه هم صورت اصلاح نکرده ای قراره مانع ازدواجی بشه به نظرم بهتره مانع بشه و اون ازدواج سر نگیره، واقعا چند درصد دختر های محجه به معنای واقعی رو می شناسید که قبل از ازدواج صورتشون رو اصلاح کنند ؟ و اگر هم اصلاح کردن اجازه بدن خیلی راحت دیده بشه؟ کمی تو اطرافیانتون دقت کنید؟
من از جواب استفتا حضرت آقا خیلی خوشم اومد، تویی که فکر می کنی اصلاح صورت زینته که باید از نامحرم بپوشونی، اگه هم فکر نمی کنی زینت باشه که هیچ.

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۰۹:۳۶
خب اگر حرامه باید هم واسه خانومای متاهل حرام باشه و هم مجرد
البته عرض کنم خدمتتون حرام نیس ، مراجع فرمودن برداشتن ابرو ک باعث زیباییش بشه زینت به حساب میاد بنابراین باید از دید نامحرم پوشانده بشه.همین

من نمی دونم چرا دوستانی که وارد بحث میشن حاضر نیستند از اول مطالب رو دنبال کنند که قرار نباشه بر گردیم به عقب!!! :Motehayer:

شما به من بگو ببینم خانمی که مجرد هست برای چی این زینت(برداشتن ابرو) رو به خودش می گیره؟
خانم متاهل معلومه برای شوهرش و وظیفش اینه که نامحرم نبینه
دختر مجرد برای چی؟ :Gig:
چرا به این اما و اگر هاییی که مراجع می گن دقت نمی کنید؟!
ما عادت کردیم حکم ها رو اون طور که می خواهیم و می پسندیم ببینیم و عمل کنیم
من اصلا نمی خوام حکم ها رو تغییر بدم بر عکس شما (برای من صد درصد یقین شده که حکم مراجع برای عفت ظاهری واجبه که دختر مجرد ابرو نگیره و... )
می گم مراجع چرا بر اساس زمان و مکان حکم نمی کنند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۰:۰۲
سلام

متاسفانه بعضی ازخانمهاحیارابا نداشتن نظافت وبی انضباطی اشتباه گرفته اند

حیاداشتن الزاما به معنای کثیف بودن وپوشیدن لباسهای نامرتب وظاهری آلوده نیست

پیامبر(ص)همیشه نظافت رارعایت می کردند

پس دختران جوان نیزدرکنارمحجبه وباحیابودن بایدبهداشت رارعایت کنند.

بعضی مسائل ربطی به دین ندارندودرفرهنگ جامعه مابدهستندنه دراسلام

البته مابایدتلاش کنیم به سوی دینی شدن فرهنگ جامعه پیش رویم نه این که روزبه روزازدین دورشویم

ببخشید الان چه کسی گفته دختر خانم ها کثیف و لباس نامرتب بپوشند ؟! :Gig:
اگه منظورتون از بهداشت گرفتن ابرو و... است که گفتیم این حکم مراجع است و این بهداشت حرام است و درست این مسئله بر عکس شده از نظر اسلام این کار مذموم است ولی عرف و فرهنگ می گه انجام بده!

سلام!!!
اشتباه شما هم همین جاست!
دختری که که 25 سال در پاکی و نجابت باشد ونور خدا در وجودش باشد خداوند متعال زیبائی به او می دهد که چشم همه پاکان را به دنبال خودش دارد.قرآن می فرماید مردان پاک وبا ایمان قسمت زنان پاک و باایمان می شوند!!!
اوسطها یعنی اینکه دینت را محکم نگه دار و دنبال حاشیه نباش.دختر کلمه دختر و زن و همسر ومادر کلماتی بسیار مقدسند اما عده ای آن را خدشه دار می کنند.25 سال گناه نکردن و متحمل سختی های وریاضت های شرعی آن دختری می سازد که مثل بلور می درخشد ولی همه می دانیم الماس چقدر قیمت دارد وزمانی که تراشیده شد(به خانه همسرش رفت)قیمتی تر می شود!!!
پسرها البته بعضی از پسرها دنبال کسی می گردند که وقتی دوستشان آنها را در خیابان دید فردا نروند بگویند ببین کی رو گرفته!!!طرف چادری باشه بهش می گن اُمل گرفته در صورتی که امل به کسی می گویند به دم به دقیقه رنگ عوض می کند تا کسی به او نگوید که چقدر عقبی.فلان مدل لجن آمده هنوز نزدی به صورتت!!!
دخترها خوب می دانند(البته قشر مومنه و وجیهه که خودشون می دونند مومنه واقعی کیه!به هر کسی که نمی شود گفت مومنه!)دخترها خوب می دانند که با وجود همه ایمانی که دارند باز برچسب دشت می کنند.حتی به زنان صدر اسلام نیز برچسب می زدند.خانم شما نمازت را بخوان-حجابت مناسب باشد-قرآنت را بخوان!با نامحرم همکلام نشو.به پدر و مادرت احترام بگذار. روی هوا می برندت!!!بگذار هر کسی هر قدر که می خواهد به تو بگوید امل-عقب مانده-خشکه مذهب.ولی جان هر کسی که دوست داری اعتماد به نفست را حفظ کن.یک حرفی بهت زدند جا خالی نکن.محکم باش.مقاوم باش.
مردهای گرگ صفت باید هم از زنان عفیف فراری باشد چون آنها نور خدا را دارند وگرگ ها همیشه در تاریکی ها به سر می برند!

بحث تا اینجا پیش رفت (مثل این که اقای سلمان این پست رو ندیدند!)

حرفای شما کاملا درست
می رو تو مرحله اجرا
منم انقدر قدرت ندارم (حالا به هزار دلیل ، یا ایمانم به اون حد نرسیده یا اتماد به نفس ندارم یا...)
اون که ایمان حضرت سلمان رو نداره! پسر مذهبی هم کم میاره دخترش که هیچ! شعار ندیم یه کم واقع بین باشیم
من فردای دیگه چه جواب منطقی برای دختر اینده ام دارم؟؟؟ منی که برای این کار از خیلی امتیازاتم گذشتم
اصلا اگه خانمی به نظرم بخواد این شیوه رو پی بگیره افسرده میشه ، گوشه گیر میشه و...
ولی می بینم دختری که بخواد اجرا کنه هم نمی تونه ،ترم اول خوبه بعدش هر چی می گذره رنگ عوض می کنه
یا باید چه فکری کرد؟!

کسی جواب منو نداد؟!!!!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۰:۴۷
بحث تا اینجا پیش رفت (مثل این که اقای سلمان این پست رو ندیدند!)
سلام!!!
اتفاقاً دیدم و جواب دادم!
من حرفم را گفتم!
بعضی ها می خواهند به طور نامحسوسی مجوز این را بگیرند که چون همه ابرو می گیرند و او نمی تواند او هم بیاید رنگ جماعت بشود تا عقب نماند.چون ممکن است تبعات بدی داشته باشد که مهمترینش پیدا نکردن همسر باشد و چون قیافه اش مناسب نیست کسی پسندش نمی کند.محکمترین سد هم نظر مراجع است که می گوید نباید این کار را انجام داد!!!البته مراجع درست می گویند.
من می گویم کسی که تا الان در پاکی بوده و دست نبرده به صورتش و تا الان طاقت آورده مطمئن باشه پسری هم هست که همین طوری می پسندتش!
هستند فقط اعتماد دختران کم است.
یک بابائی می گفت: خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو ولی من می گویم خواهی که شوی رسوا همرنگ جماعت نشو!!!
بگذار بدانند تو باایمانی و از تو فاصله بگیرند این شیرین است ولی خیلی به ندرت کسی این موضوع را درک کند که تنهائی بسیار شیرین است.تنهائی که به خاطر ایمان باشد.
بعضی مسائل را نمی شود رک گفت.افراد کم سن سال در سایت زیاده!!!وگرنه می گفتم تا بعضی ها متوجه بشوند با چه راه حلی می توانند مشکلشان را حل کنند!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۰:۴۹
سلام!!!
من موندم چرا کارشناسان سایت در موضوعات شرکت نمی کنند.هرکسی که موضوعی مطرح می کند فقط و فقط یک جواب می دهد و می رود کنار.بعد این کاربران هستند که خودشان موضوع را دنبال می کنند.گاهی اوقات به نتیجه می رسند و گاهی اوقات به هیچ وجه به نتیجه نمی رسند.بعضی از خادمین هم اصلا بر موضوع مسلط نیستند و از آگاهی کمی برخوردارند!ویا سنشون قد نمی ده!!!!

عبد آبق
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۱:۰۳
جناب سلمان فرمایش شما میتن است وحرف حقی است
ولی متاسفانه تعداد زیادی دختر هستن که امروزه فقط بخاطر حفظ ایمان وحیا داشتن در خانه موندن
ومیبین دختر های کوچک تر یا همسن شان ازدواج میکنند ولی این هاهنوز در خانه هستن
ونصیحت کردن وتوصیه کردن خیلی راحت است ولی فقط وفقط دختر باید باشی تا بفهمی دختر بودن ودر خانه ماندن چیست
وحتی بدتر میبنی که از نظر زیبایی چیزی کم نداری ولی چون میخواهی ایمانت را حفظ کنی وضع چنین است
فقط خدا میداند که دختر چه میکشد وبس

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۱:۰۶
سلام!!!
اتفاقاً دیدم و جواب دادم!
من حرفم را گفتم!
بعضی ها می خواهند به طور نامحسوسی مجوز این را بگیرند که چون همه ابرو می گیرند و او نمی تواند او هم بیاید رنگ جماعت بشود تا عقب نماند.چون ممکن است تبعات بدی داشته باشد که مهمترینش پیدا نکردن همسر باشد و چون قیافه اش مناسب نیست کسی پسندش نمی کند.محکمترین سد هم نظر مراجع است که می گوید نباید این کار را انجام داد!!!البته مراجع درست می گویند.
من می گویم کسی که تا الان در پاکی بوده و دست نبرده به صورتش و تا الان طاقت آورده مطمئن باشه پسری هم هست که همین طوری می پسندتش!
هستند فقط اعتماد دختران کم است.
یک بابائی می گفت: خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو ولی من می گویم خواهی که شوی رسوا همرنگ جماعت نشو!!!
بگذار بدانند تو باایمانی و از تو فاصله بگیرند این شیرین است ولی خیلی به ندرت کسی این موضوع را درک کند که تنهائی بسیار شیرین است.تنهائی که به خاطر ایمان باشد.
بعضی مسائل را نمی شود رک گفت.افراد کم سن سال در سایت زیاده!!!وگرنه می گفتم تا بعضی ها متوجه بشوند با چه راه حلی می توانند مشکلشان را حل کنند!

بنظر میاد بیشتر به شعار شبیه باشه این گفته شما
من فکر می کنم در صد بالایی از مرد ها هم حیا ظاهری(ریش تراشی{ لطفا نفرمایید کرابران تازه وارد که فقط این جز حیا است ما بحثمون در مورد حیا ظاهری است وگرنه بله حرفتون درسته ما ده ها چیز دیگه برای حیا داریم}) رو رعایت نمی کنند! نمونه اجتماع
واقع بین باشیم
چند درصد دختران دانشگاه این اعتماد به نفس رو دارند؟! اصلا همین الان تو هر جمع عمومی خیابون ، بازار، مترو ، کتابخونه و... چند درصد دختر خانم ها این ایمان و تقوا رو دارند؟
اگه هم هستند تو مذهبی ها و قبل وارد شدن به اجتماع ! واقعا دختر خانم ها کم میارن
باید چه کار کنند؟
ما اینجا بحث می کنیم که به راحل و نتیجه برسیم
اگه نشه گفت که فایده نداره! و فقط وقت تلف کنی است!

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۱:۱۴
ولی متاسفانه تعداد زیادی دختر هستن که امروزه فقط بخاطر حفظ ایمان وحیا داشتن در خانه موندن
ونصیحت کردن وتوصیه کردن خیلی راحت است ولی فقط وفقط دختر باید باشی تا بفهمی دختر بودن ودر خانه ماندن چیست
وحتی بدتر میبنی که از نظر زیبایی چیزی کم نداری ولی چون میخواهی ایمانت را حفظ کنی وضع چنین است

خدایا شکر یکی پیدا شد حرف حساب بزنه
دختر مجرد فقط می فهمه این قصیه یعنی چه
خیلی ها دچار مشکلات روحی میشن از اجتماع و عامه مردم مجبورند دور باشند و...!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۱:۲۶
سلام!!!
من جواب را نوشتم ولی نمی دانم چرا نیامد!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۱:۳۲
بنظر میاد بیشتر به شعار شبیه باشه این گفته شما
من فکر می کنم در صد بالایی از مرد ها هم حیا ظاهری(ریش تراشی{ لطفا نفرمایید کرابران تازه وارد که فقط این جز حیا است ما بحثمون در مورد حیا ظاهری است وگرنه بله حرفتون درسته ما ده ها چیز دیگه برای حیا داریم}) رو رعایت نمی کنند! نمونه اجتماع
واقع بین باشیم
چند درصد دختران دانشگاه این اعتماد به نفس رو دارند؟! اصلا همین الان تو هر جمع عمومی خیابون ، بازار، مترو ، کتابخونه و... چند درصد دختر خانم ها این ایمان و تقوا رو دارند؟
اگه هم هستند تو مذهبی ها و قبل وارد شدن به اجتماع ! واقعا دختر خانم ها کم میارن
باید چه کار کنند؟
ما اینجا بحث می کنیم که به راحل و نتیجه برسیم
اگه نشه گفت که فایده نداره! و فقط وقت تلف کنی است!
سلام!!!
شما اگر دوست داشتی شعار حساب کن من نظرم همانی است که گفتم.خودم هم به گفته هایم هم پایبندم و هم عمل می کنم!
شما کدام اجتماع را می گوئید که حیای ظاهری را رعایت نمی کنند.جمع داخل خیابان را یا داخل مسجد را؟
والله من هر که را دیدم مسجدی بود ریش مناسب داشت و مورد پسند.
اگر آقایانی را می گوئید که ریششان را گاهی از ته می زنند وگاهی ریش می گذارند کلام شما درست است. ولی مقایسه شما اشتباه است.
من داخل مسجد را می گویم شما بیرون مسجد را و در اجتماع.
خوب وقتی می بینید و معتقد هستید که طرفتان باید ریش داشته باشد از همان اول اجازه ورود به منزل ندهید!!!کاری ندارد.
درصد نمی خواهد دختران باید اعتماد به نفس داشتن را از بچگی می آموختند.اگر کسی یاد نداده خوب خودشان یاد می گرفتند.نه اینکه به طرق مختلف سعی در خودنمائی کردن کنند.چرا چون طرف نمی تواند اعتماد به نفس داشته باشد.این که نشد کار!؟
خیلی ها ایمان دارند از منم بیشتر ولی مدیریت نمی کنند وضعیتشان را....

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۱:۴۲
سلام!!!
چندتا دلیل وجود دارد واین دلیل ها باید دست به دست هم بدهند تا یک دختر مومن و محجبه برود خانه خودش!
1-پدر ومادر دختر خانم و هم آقا پسر
2-واسطه با ایمان و مومن و رازدار
3-دوستان مومن و مونه برا دهتر خانم ودوست مومن برای آقا پسر که کمک کنند برای معرفی!!!
4-اینجا دارد اذان می گوید انشاء الله بعد از نماز درخدمتم!

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۲:۰۵
سلام!!!
بله به نظر شما راه حل ازدواج این دختران باایمان چیست؟آیا با صرف اینکه دختر ابروهاش را برداشت ویا اصلاح کرد می ره خونه بخت؟
آیا این دختران کوچکتر که الان ازدواج کرده اند فقط به خاطر ابرو برداشت واصلاح کردن وبه قول زیبا تر جذاب تر شدن رفتن خانه بخت؟
بله نصیحت کردن آسانه اما برای من سخته!چون می بینم که حتی به نصحیت های بزرگترها هم توجه نمی شود چه برسد به من!خدائی چقدر راه حل وجود دارد چرا دخترها دنبالش نمی روند.فقط دوست دارند راحت بروند سر خونه زندگیشون.یکمی هم تلاش از طرف آنان لازم است.نیست!
بله دختران باایمان نه تنها چیزی کم ندارند بلکه از همه سرتر هستند!
تنها دخترها نمی دانند که چه می کشند ما هم می دانیم پسرانی که نتوانسته اند دختری مناسب و مومنه پیدا کنند در آتش شهوت می سوزند ولی گناه نمی کنند.نمونه اش را در این سایت می شناسم!این پسر این قدر محجوب است که حد ندارد!

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۲:۳۹
سلام!!!
شما اگر دوست داشتی شعار حساب کن من نظرم همانی است که گفتم.خودم هم به گفته هایم هم پایبندم و هم عمل می کنم!
شما کدام اجتماع را می گوئید که حیای ظاهری را رعایت نمی کنند.جمع داخل خیابان را یا داخل مسجد را؟
والله من هر که را دیدم مسجدی بود ریش مناسب داشت و مورد پسند.
اگر آقایانی را می گوئید که ریششان را گاهی از ته می زنند وگاهی ریش می گذارند کلام شما درست است. ولی مقایسه شما اشتباه است.
من داخل مسجد را می گویم شما بیرون مسجد را و در اجتماع.
خوب وقتی می بینید و معتقد هستید که طرفتان باید ریش داشته باشد از همان اول اجازه ورود به منزل ندهید!!!کاری ندارد.
درصد نمی خواهد دختران باید اعتماد به نفس داشتن را از بچگی می آموختند.اگر کسی یاد نداده خوب خودشان یاد می گرفتند.نه اینکه به طرق مختلف سعی در خودنمائی کردن کنند.چرا چون طرف نمی تواند اعتماد به نفس داشته باشد.این که نشد کار!؟
خیلی ها ایمان دارند از منم بیشتر ولی مدیریت نمی کنند وضعیتشان را....

من دارم از جمع های عمومی صحبت می کنم و مسجد هم جزئی از این جمع های عموی است
چرا قسم جلاله می خورید!! واقعا شما هر که را دیدید ریش داشته و میومده مسجد!
مگه همچین چیزی امکان داره! من هم مسجد میریم و می بینیم
من که هر چی دیدم خوش بینانه اش اینه که 60 به چهل ظاهر اسلامی دارند ، پس واقعا نمیشه گفت همه مسجدی ها ریش مناسب دارند( مسجد ارگ که یکی از مساجد مهم و مذهبی است رو مثال زدم)
ما از بحث خودمون دور نشیم من قبول دارم که ریش و ابرو گرفتن برای حیا و خوب بودن انسان نسبت به اخلاق و چیز های دیگه که اساس دینداری است مثل پوسته به مغز دین می مونه ولی چون بحث ما در مورد ظاهر دین داری هست و اونم برای ازدواج فقط در این مورد حرف می زنیم

اجازه ورد به منزل ندهم و... ربطش و اصلا نفهمیدم به بحث ما چیه! :Gig:

شما از باید ها که باید این طوری باشد باید اون طوری صحبت می کنید من از هست ها

وقتی شما می گید درصد نمی خواهد یعنی این که واقعیت رو نمی خواهید ببینید! اجتماع فقط مردم مسجدی نیستند
در صورتی که خیلی از دخترهای مسجدی هم من میشناسم که این حیا ظاهری رو رعایت نمی کنه
و سوال من این جاست که عموم دختران از این فشار خودشون رو رها کردند و ما دختران مسجدی در این انگشت نما شدن به دلیل نبود ایمان یا هر چه که باعث اعتماد بنفس می شود داریم له میشیم
و افکاری این چنینی که امثال جناب سلمان دارند که می گن " این که نشد کار" زیر یه بار 100 کیلویی شدیم از این طرف می گن باید نگه داری از این طرف می گیم ظرفیتشو نداریم ؛ تو دانشگاه سر کار و... خیلی ها دارن می گن این حرفا رو ولش کن
در صورتی که دین(حکم مراجع این اجازه رو نمیده) یه دوگانگی برای من به وجود اومده از ما که گذشته ولی برای دختر اینده و دختران این سرزمین نگرانم
راه کار اجرایی عنوان کنید
:Moshtagh:

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۲:۵۶
من دارم از جمع های عمومی صحبت می کنم و مسجد هم جزئی از این جمع های عموی است
چرا قسم جلاله می خورید!! واقعا شما هر که را دیدید ریش داشته و میومده مسجد!
مگه همچین چیزی امکان داره! من هم مسجد میریم و می بینیم
من که هر چی دیدم خوش بینانه اش اینه که 60 به چهل ظاهر اسلامی دارند ، پس واقعا نمیشه گفت همه مسجدی ها ریش مناسب دارند( مسجد ارگ که یکی از مساجد مهم و مذهبی است رو مثال زدم)
ما از بحث خودمون دور نشیم من قبول دارم که ریش و ابرو گرفتن برای حیا و خوب بودن انسان نسبت به اخلاق و چیز های دیگه که اساس دینداری است مثل پوسته به مغز دین می مونه ولی چون بحث ما در مورد ظاهر دین داری هست و اونم برای ازدواج فقط در این مورد حرف می زنیم

اجازه ورد به منزل ندهم و... ربطش و اصلا نفهمیدم به بحث ما چیه! :Gig:

شما از باید ها که باید این طوری باشد باید اون طوری صحبت می کنید من از هست ها

وقتی شما می گید درصد نمی خواهد یعنی این که واقعیت رو نمی خواهید ببینید! اجتماع فقط مردم مسجدی نیستند
در صورتی که خیلی از دخترهای مسجدی هم من میشناسم که این حیا ظاهری رو رعایت نمی کنه
و سوال من این جاست که عموم دختران از این فشار خودشون رو رها کردند و ما دختران مسجدی در این انگشت نما شدن به دلیل نبود ایمان یا هر چه که باعث اعتماد بنفس می شود داریم له میشیم
و افکاری این چنینی که امثال جناب سلمان دارند که می گن " این که نشد کار" زیر یه بار 100 کیلویی شدیم از این طرف می گن باید نگه داری از این طرف می گیم ظرفیتشو نداریم ؛ تو دانشگاه سر کار و... خیلی ها دارن می گن این حرفا رو ولش کن
در صورتی که دین(حکم مراجع این اجازه رو نمیده) یه دوگانگی برای من به وجود اومده از ما که گذشته ولی برای دختر اینده و دختران این سرزمین نگرانم
:Moshtagh:

سلام!!!
بنده راهکار دادم ولی شما فقط می گوئید مرغ یک پا دارد!
شما اصلا به نظر بنده توج نکردید.من چند تا نظر دادم شما این نظرم را دیدید؟؟؟!!!
به قول استاد رائفی پور یک روز برای حساب کتاب یک نفر را می آورند می گویند چرا گناه کردی؟می گوید:نتونستم تحمل کنم وشرایطش جور نشد.شیطون گولم زد.بعد یک نفر را از قعر فساد می آورند می گویند به این نگاه کن.اینم آدم بود ولی در اوج جوانی و در بدترین جا گناه نکرد.
اونم آدم بود تو هم آدمی!
راه کار وجود دارد تنها راهکار خود شمائید!
والسلام
مایل به ادامه بحث نیستم.

مریم صبا
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۴:۰۱
سلام!!!
بنده راهکار دادم ولی شما فقط می گوئید مرغ یک پا دارد!
شما اصلا به نظر بنده توج نکردید.من چند تا نظر دادم شما این نظرم را دیدید؟؟؟!!!
به قول استاد رائفی پور یک روز برای حساب کتاب یک نفر را می آورند می گویند چرا گناه کردی؟می گوید:نتونستم تحمل کنم وشرایطش جور نشد.شیطون گولم زد.بعد یک نفر را از قعر فساد می آورند می گویند به این نگاه کن.اینم آدم بود ولی در اوج جوانی و در بدترین جا گناه نکرد.
اونم آدم بود تو هم آدمی!
راه کار وجود دارد تنها راهکار خود شمائید!
والسلام
مایل به ادامه بحث نیستم.

این چه حرفیه!
چه راهکاری دادید ! که من قبول نکردم؟!
من امثال یوسف پیامبر رو قبول دارم و دنبال این موضوع هم بوده ام ولی چه کنم توانشو ندارم
من که نگفتم ریش تراشی یا ابرو گرفتن درسته
فکر می کنم خیلی از دختر پسر های جوان هم دوست داشته باشند که مقید باشند ولی جو شهری مثل تهران واقعا تحمل نگاه ها تیکه پراکنی ها توهین و... براشون مشکله
بحث من سر همین مذهبی های خودمونه که اعتقاد دارند ولی در عمل!!

seyed133
۱۳۹۲/۰۶/۱۶, ۱۹:۳۰

به نام خدا
با عرض سلام و ادب و ممنون از دعوت شما
چون شما خیلی تاکید داشتید که پست ها را از اول مطالعه کنیم و بعد نظر بدیم
و چون صفحات زیادی از پست من گذشته و نمی دونم گفتگو به کجا کشیده شده
از این دو صفحه اخر و سوالی که نقل قول کردم از طرف شما را نظر شخصی خودمو می گم

ببینید این که می فرمایید مراجع حکم خودشون رو تغیر بدهند و حکم را به روز کنند و... اصلا بنده حقیر درش تخصص ندارم
فقط می دونم که احکام شرعی به این راحتی به دست نمی آید ( هزاران کتاب فقهی و قرآن و فلسفه و منطق و... رو یه مرجع می خونه تا به این احکام برسه) خب وقتی تو قرآن و روایات سفارش شده به حیا ظاهری نمی شود راحت ازش گذشت و انتظار داشت مراجع از خودشون حکم بدن
پس به جای این که صورت مسئله رو تغییر بدیم خودمون رو با این گونه احکام وفق بدیم (اگه باور داشته باشیم که این احکام همه به نفع ما صادر شده انقدر چونه نمی زنیم)
خدا رو شکر شما هم در این مورد (اصل حکم) مشکلی ندارید و دنبال راه حل هستید برای اجرا و این که چه طور میشه انقدر به ادم فشار نیاد و به حکم خدا هم پشت نکرد
همون طور که خودتون اشاره کردید به نبود ایمان
باید به دنبال راه های تقویت ایمان بگردید
ببینید وقتی از چیزی شناخت پیدا کردید کاملا بهش اعتماد می کنید و قبولش دارید حتی اگه همه دنیا هم بگن این اشتباه است شما روی حرف خودتون می مونید
مثلا شما رنگ سفید را می شناسید و می دونید ماست رنگش سفید است حالا اگه یه جماعت صد نفره هم بگن ماست سیاه است شما قبول نمی کنید چرا که قلبا به این نتیجه رسیده اید بجز این که تهدید کنند تازه اون موقع هم فقط ظاهر قضیه تغییر می کنه

حال ایمان هم درجه داره
یکی مثل امام خمینی(ره) وقتی می برنش بالای دریاچه نمک و تهدیش می کنند که دست بردار از این انقلاب و... مثل کوه وایستاده و هیچ ترسی نداره چرا که شناخت کامل از خدای خودش و هدفش داره
پس تا می توانید شناخت پیدا کنید ؛ زبان + قلب=عمل
این یعنی همون که فرشته به حال شما قبطه بخوره
این یعنی قدرتی که هیچ کس را توان مقابله با آن نیست چرا که خدا داده (همه عالم مسخره ات کنند و توهین ، دلت محکم تر میشه چرا که شناخت پیدا کردی به این قدرت بی نهایت)
ولی خب خداوند هر گوهری را به این راحتی به کسی نمی ده
گویند سنگ لعل شود در مقام صبر.... آری شود ولیک به خون جگر شود
زحمت داره ، تلاش می خواد ، همت بلند می خواد

اینم راهکار : http://www.askquran.ir/thread27287.html

یا علی(ع)

۱۳۹۲/۰۶/۱۷, ۰۹:۴۲
حرفای شما کاملا درست
می رو تو مرحله اجرا
یا باید چه فکری کرد؟!

سلام علیکم.

ببینید مشکل ما این است که نمیخواهیم تکلیف خودمون رو با دین و حتی با خودمون مشخص کنیم.

قرار است دستورات دین را رعایت کنیم یا خیر؟ قرار است به حرف مردم گوش کنیم یا حرف خدا؟
آیا قبول داریم اجرای دستورات دین سختی دارد یا خیر؟ آیا در قبول داریم در سختی کشیدن ، پیشرفت و تعالی هست یا خیر؟
در اینجا از دو منظر میتوان بحث کرد. من یا دارم با خود اون دختر خانوم حرف میزنم یا اینکه داریم با مادری صحبت میکنم که قرار است دختری را تربیت کند.

مادر باید از بچگی این مسائل را تشریح کند. اگر جمع کند جمع کند بخواهد در دبیرستان و دانشگاه این حرف ها رو بزند خوب معلوم است دختر حرف شنوی چندانی ندارد. ممکن است صدا و سیما ومدارس در اینجا والدین برای تربیت کمک نکند و حتی بعضی اوقات مانع هم باشد اینجا مادر باید بیشتر وقت بگذارد تا شبهات ایجاد شده دختر رو از پانیاندازد... وقتی مادری که خودش چادر میگذارد ولی دخترش را در سنین ابتدایی خیلی آزاد میگذارد در خیابون ها و.. بیرون بیاید معلوم است یکدفعه سخت است این بچه را مذهبی کردن...یا اینکه نه حتی دختری چادری هم هست ولی وارد دبیرستان و دانشگاه و.. میشود کم کم سست میشود. خب اینجا نقش مادر خیلی مهم است. باید بگوید ببین دخترم این جا این شرایط رو دارد سختی ها خاص خودش را دارد خداوند هم کمک میکند و.. کلی مسائل رو باید تشریح کند.
اگر این مسائل رو والدین رعایت کنیم خیلی از آسیب ها کمتر میشود.

البته در این بین مال حلال هم خیلی تاثیرگذار است... کلی حرف به فرزندانمون بزنیم ولی مالمون مشکل داشته باشد تاثیر خیلی کم میشود (البته استثنا هم دارد)

موفق باشید.

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۷, ۱۰:۲۴
ولی جو شهری مثل تهران واقعا تحمل نگاه ها تیکه پراکنی ها توهین و... براشون مشکله
بحث من سر همین مذهبی های خودمونه که اعتقاد دارند ولی در عمل!!
سلام!!!
خانم شما موضعت را روشن کن شما دنبال حرف خدائی یا مردم؟ شما خودتون هم ظاهراً مذهبی هستید ود عمل منفعل!
چون ده تا کودن به کسی یا شما متلک گفته اند می خواهید عملی را انجام دهید که مانع گفتن کلمات آنها شوید؟اشتباه می کنید هامنها که اگر در مسیر هر روز شما باشند با دیدن چهره جدید شما بدتر می کنند!!مطمئن باشید.
در عمل چی.رک بگوئید آقایان در عمل چه می کنند وچه نمی کنند؟آدم ها متفاوتند.یک عمل می کند دیگری نه!شما از کجا می دانید بنده ی امثال همفکرهای بنده نه هر کسی که ریش داشت عمل نمی کند؟

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۷, ۱۰:۲۶
سلام!!!
چندتا دلیل وجود دارد واین دلیل ها باید دست به دست هم بدهند تا یک دختر مومن و محجبه برود خانه خودش!
1-پدر ومادر دختر خانم و هم آقا پسر
2-واسطه با ایمان و مومن و رازدار
3-دوستان مومن و مونه برا دهتر خانم ودوست مومن برای آقا پسر که کمک کنند برای معرفی!!!
4-اینجا دارد اذان می گوید انشاء الله بعد از نماز درخدمتم!
سلام!!!
این هم راهکار چرا ندیدید؟
دیدید گفتم شما گور گروانه نظر خود را دنبال می کنید.زحمتی بکشید کمی در مورد سخنان دیگران نه تنها بنده کمی تفکر کنید.

asieh
۱۳۹۲/۰۶/۱۸, ۲۲:۳۴
برداشتن ابرو و اصلاح صورت برای دختر مجرد خلاف شرع نیست ولی میتونه در بعضی جاها خلاف عرف باشه
از لحاظ شرعی هم چون برداشتن ابرو زینت محسوب میشه چه مجردین و چه متاهلین باید ان را از نامحرم بپوشانند

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۱۹, ۱۳:۳۶
برداشتن ابرو و اصلاح صورت برای دختر مجرد خلاف شرع نیست ولی میتونه در بعضی جاها خلاف عرف باشه
از لحاظ شرعی هم چون برداشتن ابرو زینت محسوب میشه چه مجردین و چه متاهلین باید ان را از نامحرم بپوشانند
سلام!!!
یک سوال داشتم:
ما باید بالاخره عرف را قبول کنیم یا شرع را؟اگر عرف را قبول کنیم باید بگویم ابرو برداشتن این معنی را پیدا می کند که خودی نشان داده تا بالاخره توجه کسی را جلب کنیم ولاغیر.توجه جلب کردن باید دید برای چه است.برای دیده شدن و انتخاب شدن برای کسی ویا چیزی!
ولی اگر شرع را قبول کنیم که دیگر احتیاجی به ابرو برداشتن نیست.اگر یک فرد متاهل ابرو بردارد و اصلاح کند با چادر می تواند صورتش را بپوشاند وگرنه دختران مجرد به نظر برای دیده شدن بر می دارند.ندیدی تا به هم می رسند بلند بلند به هم می گویند وای عزیزم چقدررررررررررر تغییر کردی؟طرف مقابلم می گه: وای راست می گی؟
منتظر جوابم کاربران محترم هستم.

asieh
۱۳۹۲/۰۶/۱۹, ۱۴:۱۲
ما باید بالاخره عرف را قبول کنیم یا شرع را؟اگر عرف را قبول کنیم باید بگویم ابرو برداشتن این معنی را پیدا می کند که خودی نشان داده تا بالاخره توجه کسی را جلب کنیم ولاغیر.توجه جلب کردن باید دید برای چه است.برای دیده شدن و انتخاب شدن برای کسی ویا چیزی!
ولی اگر شرع را قبول کنیم که دیگر احتیاجی به ابرو برداشتن نیست.اگر یک فرد متاهل ابرو بردارد و اصلاح کند با چادر می تواند صورتش را بپوشاند وگرنه دختران مجرد به نظر برای دیده شدن بر می دارند.ندیدی تا به هم می رسند بلند بلند به هم می گویند وای عزیزم چقدررررررررررر تغییر کردی؟طرف مقابلم می گه: وای راست می گی؟
منتظر جوابم کاربران محترم هستم

آدمی که بخواد منطقی و عاقلانه زندگی کنه هم شرع رو قبول میکنه و هم عرف رو
نمیدونم چرا از دید بعضی ها برداشتن ابرو دختران مجرد شده معادله چند مجهولی که نمیتونند برای خودشون حل و فصل کنند برداشتن ابرو هم مثل خیلی از امور دیگست مثل اینکه پسران به موهای صورتشون رسیدگی میکنند و مرتب نگهشون میدارن و یا ....بله این طبیعی که اکثر کارهای ما برای این هست که در مقابل دیگران مرتب و منظم و تمیز جلوه کنیم خوب اگه واقعا دیگران مهم نیستند پس افراد چرا حموم میرند مثلا وقتی قراره شخصی یک ماه تو یک خونه بدون اینکه بخواد بره بیرون و یا کسی بیاد دیدنش زندگی کنه پس لازم نیست حتی صبحها صورت خودشو بشوره و یا اصلا حموم بره هرچی هم که کثیف باشه مهم نیست چون کسی که قرار نیست ببینتش درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نخیر دوستان برداشتن ابرو هم مثل خیلی از امور معمولی دیگست انسان به ذات عاشق زیبایی و دیده شدن هست حتی کسانی که بظاهر مخالف دیده شدن هستند هم در باطن زیبایی و خوب جلوه کردن در مقابل دیگران رو دوست دارند چون هیچ کس دوست نداره وقتی یکی بهش میرسه مثلا ازش بشنوه فلانی تو چقدر بهم ریخته و نامرتبی, برداشتن ابرو هم برای زیبایی و هم برای تمیزی ست یعنی برای هردو , و از طرفی دختر مجرد مگه قراره دیده نشه؟؟ دختر مجرد مگه قراره خودشو از دید دیگران پنهان کنه چون مجرده ؟؟نخیر باید دختران مجرد هم تو جامعه و محافل و مجالس حضور داشته باشند هم برای پسندیده شدن و هم چون انسان هستند و باید با دیگران معاشرت کنند ولی باید با رعایت موازین شرعی ظاهر شوند قرار نیست دختر دو سانت مو رو ی صورتش بذاره که چی مثلا قراره امروز بره بیرون و باید زشت دیده بشه!! , این آقایون هم هستند که باید حیا و عفت پیشه کنند علاوه بر خانمها و اینقدر به چشم و ابروی دخترا خیره نشند که ریز به ریز جزئیات چهرشونو ببینند یا از کنار دو تا دختر عبور کنند و گوشهاشونو تیز بگیرند که این دوتا بهم چی میگند بد نیست یه سوزن به خودمون بزنیم یه جوال دوز به دیگران
برداشتن ابرو هیچ اشکالی نداره و در مورد اینکه زینت محسوب میشه این برای هم دختر مجرد و هم زن متاهل واجبه که ابروی خودشو طوری درست نکنه که جلب توجه کنه باید معمولی ولی تمیزو مرتب باشه

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۲۰, ۱۲:۳۴
این آقایون هم هستند که باید حیا و عفت پیشه کنند علاوه بر خانمها و اینقدر به چشم و ابروی دخترا خیره نشند که ریز به ریز جزئیات چهرشونو ببینند
سلام!!!
خوب الان که بعضی از مردها نه عفتی دارند نه حجب و حیائی دارند نه از خدا می ترسند نه از پدر ومادر حرف شنوی دارن خوب باید با اینها چه کار کرد؟
وظیفه من وشما چیه؟
خوب بنده چه کمکی می تونم بکنم؟

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۲۰, ۱۲:۴۴
آدمی که بخواد منطقی و عاقلانه زندگی کنه هم شرع رو قبول میکنه و هم عرف رو
نمیدونم چرا از دید بعضی ها برداشتن ابرو دختران مجرد شده معادله چند مجهولی که نمیتونند برای خودشون حل و فصل کنند برداشتن ابرو هم مثل خیلی از امور دیگست مثل اینکه پسران به موهای صورتشون رسیدگی میکنند و مرتب نگهشون میدارن و یا ....بله این طبیعی که اکثر کارهای ما برای این هست که در مقابل دیگران مرتب و منظم و تمیز جلوه کنیم خوب اگه واقعا دیگران مهم نیستند پس افراد چرا حموم میرند مثلا وقتی قراره شخصی یک ماه تو یک خونه بدون اینکه بخواد بره بیرون و یا کسی بیاد دیدنش زندگی کنه پس لازم نیست حتی صبحها صورت خودشو بشوره و یا اصلا حموم بره هرچی هم که کثیف باشه مهم نیست چون کسی که قرار نیست ببینتش درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نخیر دوستان برداشتن ابرو هم مثل خیلی از امور معمولی دیگست انسان به ذات عاشق زیبایی و دیده شدن هست حتی کسانی که بظاهر مخالف دیده شدن هستند هم در باطن زیبایی و خوب جلوه کردن در مقابل دیگران رو دوست دارند چون هیچ کس دوست نداره وقتی یکی بهش میرسه مثلا ازش بشنوه فلانی تو چقدر بهم ریخته و نامرتبی, برداشتن ابرو هم برای زیبایی و هم برای تمیزی ست یعنی برای هردو , و از طرفی دختر مجرد مگه قراره دیده نشه؟؟ دختر مجرد مگه قراره خودشو از دید دیگران پنهان کنه چون مجرده ؟؟نخیر باید دختران مجرد هم تو جامعه و محافل و مجالس حضور داشته باشند هم برای پسندیده شدن و هم چون انسان هستند و باید با دیگران معاشرت کنند ولی باید با رعایت موازین شرعی ظاهر شوند قرار نیست دختر دو سانت مو رو ی صورتش بذاره که چی مثلا قراره امروز بره بیرون و باید زشت دیده بشه!! , این آقایون هم هستند که باید حیا و عفت پیشه کنند علاوه بر خانمها و اینقدر به چشم و ابروی دخترا خیره نشند که ریز به ریز جزئیات چهرشونو ببینند یا از کنار دو تا دختر عبور کنند و گوشهاشونو تیز بگیرند که این دوتا بهم چی میگند بد نیست یه سوزن به خودمون بزنیم یه جوال دوز به دیگران
برداشتن ابرو هیچ اشکالی نداره و در مورد اینکه زینت محسوب میشه این برای هم دختر مجرد و هم زن متاهل واجبه که ابروی خودشو طوری درست نکنه که جلب توجه کنه باید معمولی ولی تمیزو مرتب باشه
سلام!!!
بنده تمام مطالبی را که فرمودید می دانم!
لازم نمی بینم با کنایه صحبت کنید.
شما یک بعد جامعه را می بینید!شما چون خانم هستی خیلی از اخبار جامعه به گوشت نمی خوره!
بگذار رک بگویم بعضی حرفها مسائل وجود دارند که اگر بشنوید که سر بعضی ماسئل کوچک که برای دختران پیش می آید صد البته خودشون هم باعث هستند گوشاتون تا بناگوش سرخ می شود.
حیف که صد حیف این سایت عطر و بوی قرآن می دهد وگرنه می گفتم که چه بلائی سر این دختران در سرتا سر ایران می آورند
یک مثالی وجود دارد که می گویند طرف یا یک نخ سیگار شروع می کنه کارش به جائی می رسه که معتاد می شود به انواع و اقسام مواد مخدر...........
بعضی از خانم ها هم به دلیل جنبه نداشتن وبه اسم زیبائی و تمیزی شروع می کنند و کار به جائی می کشد که 200 زن و دختر جوان را در یک پارتی در یکی از باغ های کرج می گیرند.زنگ می زنند می گویند منزل فلانی بله بفرمائید.از پلیس امنیت اخلاقی مزاحمتون می شویم.بیائید دختر شما را با چهار تا پسر گرفتیم.بعد یک صف 1000 نفر از پدر و مادرهای بدبخت جلوی امنیت اخلاقی صف می شوند که چیه.سرکار الیه رفته اند پارتی.من یکبار گزارشش را در نت خواندم به یک خانمی گفته بودند شما می دانستید دختر شما با دوستانشون کجا می روند؟گفته بودند به من که به دانشگاه می روند.کیف و کتابهایش را نیز برداشته بود.به من گفته بود مامان امروز کلاسهام تا شب طول می کشه.........
بگذریم شما هم خودتون را ناراحت نکنین.هر کار که صلاح است به خانم ها توصیه کنید..........
من با شرع خودم می سازم شما هم با شرع و عرف خودتون بسازید.
والسلام..............
دیگر هم حاضر به شرکت در هیچ بحثی نیستم!

asieh
۱۳۹۲/۰۶/۲۰, ۱۳:۱۷
بنده تمام مطالبی را که فرمودید می دانم!
لازم نمی بینم با کنایه صحبت کنید.
شما یک بعد جامعه را می بینید!شما چون خانم هستی خیلی از اخبار جامعه به گوشت نمی خوره!
بگذار رک بگویم بعضی حرفها مسائل وجود دارند که اگر بشنوید که سر بعضی ماسئل کوچک که برای دختران پیش می آید صد البته خودشون هم باعث هستند گوشاتون تا بناگوش سرخ می شود.
اون خانمهای قدیم بودند که تو جامعه نبودند و به خیلی از مسائل بیرون واقف نبودند و خبر نداشتند ولی فک میکنم شما هنوز تو حال و هوای اون زمان به سر میبرید چون انگار خبر ندارید که خانمهای ما دارند هم پای آقایون تو همین جامعه کار میکنند و شاهد خیلی موضوعات هستند
بنده با کنایه صحبت نکردم فک کنم خیلی واضح توضیح دادم و احتیاج به کنایه نبود
مطمئن باشید ما به اندازه کافی تو جامعه دیده و شنیدیم و دیگه بایت این موضوعات که کم کم داره عادی میشه گوشمون تا بنا گوش سرخ نمیشه
اینکه شما بخواید در بحث ها شرکت کنید و یا نکنید مختارید و هیچ یک از کاربران مجبور نیستند در بحثی شرکت کنند یا نه همچین که من پست اولم رو ننوشته بودم که حتما شما جواب بدهید شما خود دوست داشتید و نقل قول کردید و جوابی نوشتید
یا حق

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۲۰, ۱۶:۲۴
اون خانمهای قدیم بودند که تو جامعه نبودند و به خیلی از مسائل بیرون واقف نبودند و خبر نداشتند ولی فک میکنم شما هنوز تو حال و هوای اون زمان به سر میبرید چون انگار خبر ندارید که خانمهای ما دارند هم پای آقایون تو همین جامعه کار میکنند و شاهد خیلی موضوعات هستند
بنده با کنایه صحبت نکردم فک کنم خیلی واضح توضیح دادم و احتیاج به کنایه نبود
مطمئن باشید ما به اندازه کافی تو جامعه دیده و شنیدیم و دیگه بایت این موضوعات که کم کم داره عادی میشه گوشمون تا بنا گوش سرخ نمیشه
اینکه شما بخواید در بحث ها شرکت کنید و یا نکنید مختارید و هیچ یک از کاربران مجبور نیستند در بحثی شرکت کنند یا نه همچین که من پست اولم رو ننوشته بودم که حتما شما جواب بدهید شما خود دوست داشتید و نقل قول کردید و جوابی نوشتید
یا حق
سلام!!!
اشتباه شما هم در این است که فکر می کنید در اجتماع حضور دارید!
فکر می کنم شما هنوز از خواب بیدار نشدید و فکر می کنید در حال حاضر و در آینده سیر می کنید.
با افکارتان خوش باشید.

خادمة المهدی
۱۳۹۲/۰۶/۲۰, ۱۸:۱۸
برداشتن ابروازنظرشرعی هیچ مشکلی نداردواسلام انقدرمتحجرانه فکرنمی کندکه مثلاوقتی خانمی سبیلی مثل مردان داردبه اوبگویدکه تاازدواج کردی حق نداری صورتت رانظافت کنی

ابروبرداشتن به صورت ساده هم مشکلی نداردونوعی نظافت صورت محسوب میشود

البته ازنظرعرفی هم کراهت آن تقریبابرداشته شده ودرجوامع امروزی شاهدهستیم که دختران جوان ابروی خودرابرمی دارند

البته درگذشته این کارفقط برای خانمهای متاهل جایزبود

امامتاسفانه امروزه فقط شاهدابروبرداشتن دختران جوان نیستیم بلکه این دختران ابروهایی بسیارزیبادرست می کنند

مثلاخانمی که ازدواج نکرده ابروی خودراتاتومی کندویاتیغ می کشدوبه صورت بسیارزیبادرست می کندکه من که خانم هستم لذت می برم چه رسدبه مردان نامحرم

ابرویی که برداشته می شوداگربه صورت زیبایی زیادی دهدبایدازنامحرم پوشانده شودوفرقی بین خانم مجردومتاهل دراین زمینه وجودندارد

نظافت صورت هم تاوقتی برای نامحرم نباشدوتوجه مردغریبه راجلب نکندمانعی ندارد

امامدادکشیدن درابرو،تیغ کشیدن وتاتو کردن اینهاهمه باعث جلب نظراست

مانعی نداردزنان برای محارم ویادرمجالس زنانه این کارهاراانجام دهندامابایدازنامحرم پوشانده شود

اسلام نگفته که زن مجردومتاهل باهم درحفظ حجاب فرق دارند

اگرابروبه طورعادی باشدنه ولی اگرغیرعادی وجلب توجه کننده برداشته شودبرای دخترمجردوزن متاهل حرام است آن رابه نامحرم نشان دهد.

asieh
۱۳۹۲/۰۶/۲۰, ۲۲:۲۷
برداشتن ابروازنظرشرعی هیچ مشکلی نداردواسلام انقدرمتحجرانه فکرنمی کندکه مثلاوقتی خانمی سبیلی مثل مردان داردبه اوبگویدکه تاازدواج کردی حق نداری صورتت رانظافت کنی

ابروبرداشتن به صورت ساده هم مشکلی نداردونوعی نظافت صورت محسوب میشود

البته ازنظرعرفی هم کراهت آن تقریبابرداشته شده ودرجوامع امروزی شاهدهستیم که دختران جوان ابروی خودرابرمی دارند

البته درگذشته این کارفقط برای خانمهای متاهل جایزبود

امامتاسفانه امروزه فقط شاهدابروبرداشتن دختران جوان نیستیم بلکه این دختران ابروهایی بسیارزیبادرست می کنند

مثلاخانمی که ازدواج نکرده ابروی خودراتاتومی کندویاتیغ می کشدوبه صورت بسیارزیبادرست می کندکه من که خانم هستم لذت می برم چه رسدبه مردان نامحرم

ابرویی که برداشته می شوداگربه صورت زیبایی زیادی دهدبایدازنامحرم پوشانده شودوفرقی بین خانم مجردومتاهل دراین زمینه وجودندارد

نظافت صورت هم تاوقتی برای نامحرم نباشدوتوجه مردغریبه راجلب نکندمانعی ندارد

امامدادکشیدن درابرو،تیغ کشیدن وتاتو کردن اینهاهمه باعث جلب نظراست

مانعی نداردزنان برای محارم ویادرمجالس زنانه این کارهاراانجام دهندامابایدازنامحرم پوشانده شود

اسلام نگفته که زن مجردومتاهل باهم درحفظ حجاب فرق دارند

اگرابروبه طورعادی باشدنه ولی اگرغیرعادی وجلب توجه کننده برداشته شودبرای دخترمجردوزن متاهل حرام است آن رابه نامحرم نشان دهد.
خیلی ممنون بابت نظر عاقلانه شما واقعا ممنون

اشتباه شما هم در این است که فکر می کنید در اجتماع حضور دارید!
فکر می کنم شما هنوز از خواب بیدار نشدید و فکر می کنید در حال حاضر و در آینده سیر می کنید.
با افکارتان خوش باشید.
متاشفانه تغییر دادن افکار مردانی چون شما کار انسانهای عادی نیست و به نیرویی فراتر از این حرفها نیاز داره
بله این طبیعی که من هم در حال حاضر سیر میکنم و هم به فکر آینده هستم و طوری برخورد نمیکنم که باعث صدمه بشه
خیلی ممنون بابت آرزوی آخرتون در حق من سپاس!!
راستی قرار بود در بحث ها شرکت نکنید چه زود پشیمون میشید
بهرحال افکارتون به درد خودتون میخوره و لاغیر
التماس دعا

نرگس مهدي
۱۳۹۲/۰۶/۲۱, ۱۱:۲۷
با سلام كاربران گرامي بنده نيز ميخواستم نظر خود را بدهم بنده نظرات كاربران را خواندم به خانمها حق ميدم اما با وجودي كه خودم يك خانم هستم با نظرات برادر 313 موافقم

راهیان عشق
۱۳۹۲/۰۶/۲۱, ۱۴:۵۵
سلام-
میخوام بدونم اصلاح صورت دختران واقعا ایراد داره؟اشکال شرعی داره؟جوابش فقط ی کلمه س آره یا نه؟

یاعلی

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۰۶/۲۱, ۱۵:۰۱
http://media2.afsaran.ir/siIJY1q_340.jpg

asieh
۱۳۹۲/۰۶/۲۱, ۱۵:۱۵
فقط میتونم بهتون بگم متاسفم
شما خودتو با ایمان دارین؟ که به هر کسی هر چی دلتون میخواد میگید فکر کردید فقط ایمان اینه که ابروتو برنداری؟ نه بزرگوار تهمت زدن و رک حرف زدن نسبت به خانم جماعت هم از نشانه های کمبود ایمانه , از شخصیتتون پیداست خیل تو نخ خانمها هستید اونقدر که به ریز به ریز موضوعاتشون آگاهید
من که از شما نمیگذرم و جواب افراد .............مثل شما رو هم دیگه نمیدم کسر شان خودم میدونم با مردان.....................مثل شما دهن به دهن کنم
میسپارمتون به خدا

poooya
۱۳۹۲/۰۶/۲۱, ۲۳:۲۶
ارتباط با خدا با تواضع و تسلیم در برابر اوامرش تعریف میشه که
برای ارامش و سعادت است

ارتباط دیگری که باید تعریف کنیم در زندگی ارتباط با همسر است که فرمولهای جالبی دارد
: اگر در این امر مقدس و زیبا یعنی روابط خانوادگی خصوصا همسر از دستورات دین پیروی کنیم ارامش ما در زندگی کامل میشه
:
: مسئله مهمی که وجود دارد زن و مرد باید بدونند اصل کنار هم بودنشون تکامل و تکمیل یکدیگر است
: در رسید ن به این هدف ایجاد ارامش برای یکدیگر عامل بسیار مهمی است
ارامش همراه با لذت از زندگی
خداوند به مرد ماموریت مراقبت از زن و حریم پاک او را میدهد و زن در ارامش به تلطیف فضای خونه میپردازد
فضایی پر از محبت تا همسر و فرزندانش از نظر روانی تربیت شوندو مفید برای جامعه:Gol:
نکته:
این رابطه ی زن و مرد در خلوتگاه بسیار مهم تعریف شده
: در اسلام به رابطه عاطفی یا بقول جوونا دل و قلوه دادن اهمیت داده شده
البته نه فقط ظاهری بلکه قلبا باید هم دیگر را دوست داشته باشندو قدر همدیگر را بدانند: بعد ازاین رابطه فیزیکی با روشها و دستورات خاصی امده که این دونفر همدیگر را سیراب کنند
این رابطه جسمی نباید با حیا و ممانعت باشد تا هیچکدام با یک حالت خستگی و عدم اطفا و ارامش بستر را ترک نکنند
نمایش زیبایی برای زن خصلت جذابی است که خدا قرار داده لذا اگر در جای خود استفاده شود ثواب داردو اگر در جایی برای نامحرم باشد ،هم از شان زن کاسته میشود و تحریک مرد گناهانی را در پی دارد

پس مشکلاتی که در جامعه در مورد حجب حیا و چشمچرانی و عصبیت رفتاری جوونها و ....وجود دارد ریشه اش در عدم رابطه ی طبیعی و صحیح است

خدا همه ما را هدایت کند بسوی ظهور عدالتش:Mohabbat:

مریم
۱۳۹۲/۰۶/۲۲, ۰۰:۲۹
پس مشکلاتی که در جامعه در مورد حجب حیا و چشمچرانی و عصبیت رفتاری جوونها و ....وجود دارد ریشه اش در عدم رابطه ی طبیعی و صحیح است

با سلام و احترام

فرمایش شما بسیار عالی در صورتی که جامعه ی آماری مورد نظر شما صرفاً افراد متاهل باشند

چرا که مطالب ارائه شده در مورد افراد مجرد مصداق ندارد .

پس ریشه یابی شما برای جامعه ی متاهلین مناسب ولی برای مجرد ها.....!

علی ولی زاده
۱۳۹۲/۰۶/۲۲, ۰۱:۴۵
بسمه تعالی
آنچه دراین بخش موضوع بحث است رعایت حیای ظاهری دخترانست که ازنظرنویسنده مشگلاتی برای ازدواج آنها ایجادمی کند . بهتراست بپرسیم حیای ظاهری چیست؟
اگرمنظورشما ازحیای ظاهری خجالتی بودن دختراست که درونگرا وخیالاتی ومنزوی وگوشه گیروافسرده است ناگفته پیداست که چنین دختری آماده برای ازدواج نیست وچه بسابعدازازدواج هم وضعیت روانی اوبدترشودواگر ازدواجی هم صورت بگیرد ناپایدارباشد.
واگر منظورازحیای ظاهری همان بازدارنده یا صارفه ایست که مانع می شوددختر خودرا وزیبائی های خودرا بنمایاند آنهم درحدی که برای خواستگارشارع مطهرجایزدیده است پس این دخترهم صاحب اراده اخلاقی نیست وباید اسم این بازدارنده را حیا نگذارد
واگراین حیای ظاهری به هرنحوی بازدارنده از ارتباط سالم وکشف وبیان حقایق ودرک واقعیت ها می شود خودش مشگلی است که قبل از افتادن بفکرازدواج باید خوداین مشگل حل شود واین دخترخانم چشم وگوش بسته نبایدواردزندگی مشترک گردد مگر اینکه خانواده وپدر ومادر یاکسان دیگری باراو را درشناسائی طرف مقابل بدوش بکشند وبعدازازدواج هم این حیای ظاهری که هنوز معنایش برای بنده معلوم نشده مگر اینکه یک بازدارنده درونی آنهم بی مورد وبی جهت باشد بعنوان یک بیماری بایدمداوا شود واگر معنای دیگری را به این حیای ظاهری قائل باشید بحث دیگری لازم است.

امیدوار
۱۳۹۲/۰۷/۱۱, ۱۴:۳۴
بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت محضر همه كاربران عزيزي كه در اين بحث مشاركت داشتند ضمن تشكر از همه عزيزان از مجادله‌هاي صورت گرفته ميان برخي عزيزان متاسفم. طبعا يكي از اهداف اين سايت فاخر، نزديكي دلهاي مومنين به يكديگر است و نه كدورت و بدبيني.
به هرحال پاسخ بحث روشن است و همانطور كه قبلا عرض كرده بودم، ميان رعايت حجاب و كاهش شانس ازدواح، رابطه مثبتي، اثبات نشده است و اين در حالي است كه حجاب در مواقعي احتمال ازدواج را افزايش مي‌دهد. چرا كه افراد مذهبي، خانمي كه فاقد حجاب باشد را به همسري برنمي‌گزيند مضافا اينكه بسياري از افراد غير مذهبي نيز از باب غيرت ورزي و پايبندي به هنجارهاي فرهنگي، تمايل به ازدواح با افراد داراي حجاب را دارند.
از نگاه فقهي نيز، اينكه در مواجهه با نامحرم، ابرو بداشتن جايز باشد يا نباشد نظر مرجع تقليد ملاك است. در اين خصوص برخي از مراجع عظام اين كار را جايز نمي‌دانند چون آن را مصداق آرايش و زينت مي‌دانند و برخي ديگر آن را جايز مي‌شمارند. كه طبعا در چنين موضوعي لازم است كارشناس محترم احكام ابعاد دقيقتر اين موضوع را بيان بفرمايند.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين.

@█ عشق من خدا █@
۱۳۹۲/۰۷/۱۱, ۱۵:۳۱
البته خدا زیبایی رو دوست دارند!

ostad
۱۳۹۳/۰۴/۲۴, ۰۶:۰۸
متاسفانه بسيارى از پسرهاى مجرد اين روزها تصور مى کنند که تنها مزيت دخترهاى چادرى پاک بودن آنهاست! بنابراين استدلال غلط اگر آنها دخترى غير چادرى بشناسند که پاک باشد با توجه به ده ها مزيتى که آنها به اشتباه تصور مى کنند دختران غير چادرى دارند معلوم است که ازدواج با دختران غير چادرى را ترجيح مى دهند. در اينجا من به آنها ثابت خواهم کرد که اين بدترين اشتباه زندگى آنهاست. براى اين اثبات دو مطلب بايستى روشن شود
:مزيت هايى که اين پسران مجرد بى تجربه به اشتباه براى دختران غير چادرى تصور مى کنند کاملا زاييده توهمات آنها و نادرست است.ساير برترى هاى يک دختر چادرى واقعى که آنها نمى دانند! قبل از اين که به بيان برترى هاى واقعى دختران واقعا و ذاتا چادرى بپردازم ابتدا بايستى توهمات مربوط به برترى هاى دختران غير چادرى را برطرف کنم!
ولى قبل از هر چيز ذکر سه نکته اساسى را لازم مى دانم.
الف. بعضى از دختران چادرى هستند که چادرى بودن را ذاتا انتخاب نکرده اند و از نوع رفتار و پوشش آنها به گونه اى برداشت مى شود که هر کسى به راحتى مى تواند بگويد اگرچه اين دختر چادر به سر دارد ولى ذاتا چادرى نيست. اين گونه دخترهاى الکى چادرى از بحث من مستثنى هستند.
ب. من به هيچ وجه به خاطر مسايل مذهبى به شمردن مزاياى دخترهاى چادرى نمى پردازم. بسيارى از دخترهاى غير چادرى ما نيز افرادى پاک و حتى مذهبى هستند. تاکيد من بر ويژگى هاى روحى خوب در دخترهايى است که باعث چادرى شدن آنها شده است. همين ويژگى هاى روحى برترى هاى آنهاست که شرح خواهم داد.
ج. صرف چادرى واقعى بودن يک دختر با تمام برترى هاى روحى که برخواهم شمرد دليل بر خوبى کامل نيست. ويژگى هاى اخلاقى جسمانى فرهنگى و ... ملاک هاى ديگرى هستند که بايستى در ازدواج ملاک قرار بگيرند. حتى مواردى ممکن است وجود داشته باشد که يک دختر واقعا چادرى دچار مشکلات حاد روانى هم باشد.
بحث من در اين جا بر برترى هاى کلى دختران چادرى است و موارد خاص و اخلاق هاى خاص را شامل نمى شود.ابتدا به رد تصورات غلط پسرها در مورد دختران غير چادرى مى پردازم. به روز بودن: اين تصور که دختران غير چادرى به روزتر از دختران غير چادرى هستند بسيار بچه گانه است. همه دختران امروزى چه چادرى و چه غير چادرى به همه مسايل و تکنولوژى ها و آداب و مسايل روز کاملا آشنا هستند. آنها برخلاف تصور بسيارى از پسران همگى با هم دوست هستند و همه چيز را از هم ياد مى گيرند.
شايد اگر داشتن دوست پسر و آرايش کردن در خيابان و لباسهاى تنگ پوشيدن را نشانه به روز بودن بدانيد (اگرچه شما نمى دانيد که دخترهاى چادرى همه اين کارها را با جزييات بلدند ولى همه اين کارها را تنها در خانه و براى شوهرشان انجام مى دهند) اين تنها تفاوت دخترهاى چادرى و غير چادرى براى به روز بودن باشد. زيبا بودن: واقعا مايه شرمسارى است که با وجود اين همه پيشرفت تکنولوژى هنوز پسرهاى مجرد ما نمى دانند که دخترهاى چادرى (واقعى) قبل از ازدواج هيچ گونه اصلاح و آرايشى انجام نمى دهند و به طرز کودکانه اى تصور مى کنند دخترهاى غير چادرى زيباترند در حالى که تنها تفاوت اين دو گروه تنها در اصلاح و آرايش است! امل و خاله زنک نبودن: اين ديگر واقعا از اوج بى شناختى پسرهاى مجرد است که تصور مى کنند دخترهاى غير چادرى کمتر از دخترهاى چادرى امل و خاله زنک هستند. البته سريال هاى مزخرف صدا و سيما هم اين وسط کم بى تقصير نيستند. من به قطع يقين به شما اطمينان مى دهم که از لحاظ آمارى درصد بيشترى دخترهاى امل و خاله زنک در ميان دخترهاى غير چادرى وجود دارد تا دخترهاى چادرى. شايد نتوانم اين مساله را اينجا ثابت کنم ولى خوب امتحانش مجانى نيست! مى توانيد به قيمت زندگى و اعصاب و روح و روانتون امتحان کنيد و با دختر غير چادرى با فرهنگتون ازدواج کنيد تا بعدا بيايد و بگوييد: تو راست مى گفتى! :-) اگر زنم راحت باشد من هم مى توانم راحت باشم! خوب اين هم يک دليل براى ازدواج با دخترهاى غير چادرى است! هرچند ذاتا دليل چرتى است ولى به هرحال ناشى از عدم شناخت شما از دخترهاست. در تصور دخترهاى غير چادرى راحت بودن خودشان با توجه به اين که خود را موجودات با ظرفيتى مى دانند حق مسلم آنهاست! ولى راحت بودن مردان با توجه به اين که موجودات بى ظرفيتى هستند خوب نيست و اگر تصور مى کنيد که با ازدواج با دخترهاى غير چادرى مى توانيد راحت باشيد منتظر يک گوشمالى حسابى باشيد! دخترهاى غیر چادرى از لحاظ مذهبى بى ريا هستند و خود را برتر از ديگران نمى دانند و به ديگران امر و نهى مذهبى نمى کنند!: واقعا به شما تبريک مى گويم چون اين بزرگترين اشتباه عمر شماست! فقط از لحاظ آمارى من بسيارى از دختران چادرى مى شناسم که دوستان غيرچادرى و حتى بى حجاب دارند و در نهايت با فرهنگى با آنها رفت و آمد مى کنند و حتى يک بار به آنها کمتر از گل نگفته اند! و در مقابل بسيارى از دخترهاى غير چادرى مى شناسم که بارها خواسته اند دختران چادرى را به راه راست (راه خودشان!) هدايت کنند و پشت سر دخترهاى چادرى حرف زده اند و آنها را امل خوانده اند و تمام مشکلات و عدم سازش هاى خودشان با دولت و جامعه را به گردن دختران چادرى انداخته اند, خودشان را به دليل چادرى نبودن و اوپن مايند بودن برتر از آنها معرفى کرده و به تبليغ و نشر رفتارها و عقايد خودشان پرداخته اند. پس من به قطع يقين مى گويم در اين مورد نه تنها اشتباه مى کنيد بلکه کاملا برعکس فکر مى کنيد!!!!خوب اگه تا الان از ازدواج با دخترهاى غير چادرى پشيمون نشديد فکر کنم با بيان برترى هاى دخترهاى چادرى (واقعى) حتما نظرتان عوض مى شود. البته اگر شما واقعا لياقت ازدواج با يک فرشته چادرى واقعى را نداشته باشيد اميدوارم هرگز تحت تاثير حرفهاى من قرار نگيريد و بعد از خواندن اين مطلب يا پوزخند بزنيد و يا از حرفهاى من عصبانى بشويد و يا ... و نهايتا با همان دختر غير چادرى که لياقتش را داريد ازدواج کنيد. فقط خواستم بدانيد من به عنوان يک هم جنس شما که بدبختى زندگى با يک موجود غير قابل تحمل زير يک سقف را مى داند فقط از روى دلسوزى به شما توصيه مى کنم آرامش را با بدبختى و اعصاب خوردى جايگزين نکنيد!
اما برترى هاى يک دختر چادرى واقعى: يک دختر چادرى واقعى ذاتا شوهر دوست است. در حالى که بسيارى از دخترهاى غير چادرى در درون خود نوعى احساس رقابت جنس مرد و زن را دارند. تفکرات فمينيستى، برترى جنس مؤنث نسبت به مذکر، مقايسه مردهاى ديگر با شوهر خود، فکر کردن دائم راجع به اينکه مردا همه سر و ته يک کرباسند و از اين جنس تفکرات مرد گريزانه در دختران چادرى بسيار کمرنگ و در دختران غير چادرى بسيار پررنگ است. حس گذشت و فداکارى در دختران چادرى در مشکلات نسبت به شوهر خود يک حس ذاتى در دختران است که در بسيارى از دختران غير چادرى جاى خود را به حس طلب کارى و خودخواهى داده است. بسيارى از دختران غير چادرى در هنگام ازدواج تفکرات منفى در مورد اذيت کردن همديگر دارند و بيشتر به منافع و خواسته هاى خودشان فکر مى کنند. دو نوع کاملا متضاد به اصطلاح زن ذليلى وجود دارد! تسلط و سوار شدن يک زن خودخواه بر گردن يک مرد که اکثرا در دختران غير چادرى ديده مى شود و زن ذليلى ناشى از عشق فراوان مرد به همسر فداکار و پاک خود که اگر مرد واقعا قدر همسر خوب خود را بداند در دختران چادرى ديده مى شود! شغل و موفقيت همه چيز زندگى يک دختر چادرى نيست! در موارد زيادى اخيرا حتى ديده مى شود بسيارى از دختران غير چادرى از شوهران خود به عنوان نردبام ترقى خود استفاده مى کنند و برخى هم اگر موفقيت خود و فرزندان خود! را در خطر ببينند همسر خود را فدا مى کنند! عشق براى دختران چادرى (البته اگر واقعا شوهر لايقى داشته باشند که قدر آنها را دانسته و به آنها عشق بورزد يک وابستگى شديد به وجود مى آورد. در بسيارى از دختران غير چادرى عشق چيزى است که شوهرشان به آنها دارد و وظايف او را در قبال آنها فراهم مى کند و ميزان آن با کارهايى که شوهرشان براى آنها مى کند معين مى شود! شايد تصور کنيد دخترى که از بچگى محدوديت هاى بيشترى را تجربه کرده عقده هاى بيشترى داشته باشد! ولى مى توانيد امتحان کنيد تا متوجه بشويد کاملا برعکس است! يک محدوديت براى يک زن غير چادرى که در عمر خود آن محدوديت را نداشته بگذاريد! مثلا وقتى به فلان جا مى روى با تاکسى نرو و با اتوبوس برو! خواهيد ديد که زمين و آسمان را به هم خواهد ريخت که تو مى خواهى آزادى هاى من را از من بگيرى و تو چقدر بددل هستى! و طورى اشک مى ريزد يا حرص مى خورد که هر کسى نداند فکر مى کند بار يک عمر محدوديت را به دوش مى کشد. در حالى که يک دختر چادرى به سادگى درک مى کند که اين تنها به خاطر امنيت خودش و اين که شما به خاطر عشق نگران او هستيد است! دختران واقعا چادرى به طور ذاتى احساسات غليان کننده زايد و آزار دهنده اى که براى بسيارى از مردان حالت تهوع ايجاد مى کند ندارند! احساساتى که بسيارى از آنها ذاتى و انسانى نيستند و خلق شده توسط احساس خودپسندى سرشار خيلى از دخترهاى غير چادرى براى ارضاء کمبودهاى روحى خود و ساختن برترى هاى جعلى براى خودشان است. يک نوع پايبندى مذهبى به خانواده (شوهر) در دختران چادرى واقعى وجود دارد که در بسيارى از دختران غير چادرى على رغم ادعاى شديد آنها نسبت به پايبندى به اصول مذهبى وجود ندارد و يا بسيار کمرنگ تر است. حس ذاتى دنيا دوستى و تجمل گرايى که در همه دخترها فطرتا وجود دارد در دخترهاى واقعا چادرى بسيار کمرنگ تر است!بسيارى از عادات زشت زنانه مثل عشق زياد به طلا عشق زياد به خريد و چشم و هم چشمى در دختران غير چادرى بسيار بيشتر وجود دارد!
باز هم بايد متذکر شوم که همه موارد گفته شده در مورد دختران واقعا و ذاتا چادرى با قيد اکثريت وجود دارد و بسيارى از دختران الکى چادرى را بايستى از اين قواعد مستثنى کرد.در پايان صحبتى هم با دخترهاى خوب چادرى دارم. به گوش باشيد! آفات زيادى اين روزها دختران چادرى را تهديد مى کند. مهم ترين اين آفات عبارتند از:الف. دختران چادرى به دليل پاکى بيش از اندازه دل هايشان دچار نوعى ساده دلى و مثبت انديشى مضر هستند. بسيارى از دختران چادرى تصور مى کنند که همه مردان خوب و پاک و مثل برادر آنها هستند و با آنها مثل برادر رفتار مى کنند. فراموش نکنيد که به قول مولانا مرد و زن مثل آتش و پنبه هستند و نزديکى بيش از اندازه آنها به آتش گرفتن پنبه مى انجامد حال آتش هرچه قدر پاک باشد. (بسيارى از دخترهاى غير چادرى بنا بر تجربه اين را مى دانند!)ب. شما فرشته هاى پاک بهتر از من مى دانيد که حجاب و عفاف باطنى بسيار مهم تر از حجاب ظاهرى است. صرف يک چادر بر سر داشتن باعث مصونيت و پاکى و حيا که لباس زيباى شما در بهشت است نمى شود. صحبت و خنده با پسران نامحرم به اسم کوچک صدا کردن پسران عشق کودکانه به مجرى و بازيگرهاى مرد تلويزيون و ... همه رفتارهايى است که شايسته جامه زيبا و بهشتى شما نيست.ج. به شدت از تقليد از دختران به ظاهر چادرى که متاسفانه در تلويزيون به عنوان مجرى يا بازيگر الگوهاى نامناسبى را براى دختران چادرى ايجاد کرده اند پرهيزيد. بسيارى از مجرى هاى به ظاهر چادرى تلويزيون که رفتارى سبک و دور از شان يک دختر چادرى دارند اصلا چادرى نيستند و تنها در مقابل دوربين چادر به سر مى کنند و بسيارى از بازيگران سريال هاى تلويزيونى که نه خود چادرى هستند و نه نويسنده اغلب مرد نقش آنها!!!!د. توهم اين که اگر با پسران راحت نباشم به من امل مى گويند را کنار مى گذاريد. اين فقط يک تصور باطل است.ه. از ترس اين که برايتان شوهر پيدا نشود رفتارهاى دور از شأن يک دختر چادرى نداشته باشيد! در مواردى حتى از دختران غير چادرى شنيده ام که فلان دختر چادرى خيلى خودش را به پسرها مى چسباند!!! کارى نکنيد که از گروه پاک دخترهاى واقعا چادرى خارج شويد و به بدتر از غير چادرى بدل شويد. هر پسرى واقعا لياقت دختر چادرى خوب را داشته باشد بدون تظاهر شما هم به سوى شما جذب خواهد شد.و. مواظب باشيد توجه زياد به مسايل مذهبى شما را از درک عشق دور کند. بى احساسى و کم احساسى در مورد عشق و ازدواج مرض مهلکى است!ز. در مورد ملاک هاى ظاهرى مذهبى ازدواج زياد سخت نگيريد. اگر پسرى پاک و خوب و عشق شناس خواستگار شما بود که نمازهايش را يک در ميان مى خواند مطمئن باشيد عشق به فرشته پاکى چون شما او را نماز خوان خواهد کرد! بى جهت او را رد نکنيد!آخرین حرف من با پسرهای مجرد! به مذهبی بودن یا نبودن شما کاری ندارم! اگر فکر می کنید قلبی عاشق اخلاقی خوب و فهمی بالا دارید فریب ظواهر دختران به ظاهر با فرهنگ را نخورید و در دام مهلک آنها نیافتید و اگر این ها را ندارید با دخترهای مغرور و خودخواهی که لیاقت آن ها را دارید ازدواج کنید و بی جهت دختران خوب را بدبخت نکنید!!!