PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دانلود و تکثیر نرم افزار های مهمی که اصلشون مو جود نیست حلاله یا حرومه ؟

ali h
۱۳۹۲/۰۴/۲۹, ۱۷:۰۳
با سلام : نرم افزار های کاربردی ضروری برای کامپیوتر مثل office , enternt explorer, adobe reader و... حتی خود ویندوز در ایران به صورت اورجینال و اصل وجود نداره یا اگر باشه قیمتشون خیلی زیاده . سی دی هایی که تو بازار موجوده مربوط به شرکت های تولید کننده نیست بلکه مربوط به کسانی هست که یا نرم افزار رو از اینترنت دانلود کردنو بعد تکثیر کردن و یا از سی دی اصلی کپی گرفتن. با این وجود حکم دانلود این نرم افزار ها چیه ؟ اگه حرام باشه پس همه ی ما که داریم از رایانه استفاده می کنیم گناهکاریم چون از هر طرف که اقدام کنیم گناه کردیم. لطفا من را راهنمایی فرمایید.

در ضمن می خواستم بدونم حکم امانت دادن سی دی های این نرم افزار ها (ایرانی یا خارجی) به دوستان و آشنایان چیه ؟

مرجع تقلید : آیت الله مکارم شیرازی

حکمت
۱۳۹۲/۰۴/۲۹, ۱۷:۰۹
با نام الله

http://www.askdin.com/gallery/images/80/1_2_erjaa.png

کارشناس: استاد اسراء

ali h
۱۳۹۲/۰۵/۰۲, ۱۰:۴۸
:Motehayer: کسی نمی خواد به من جواب بده ؟؟؟؟ :Motehayer:

اسراء
۱۳۹۲/۰۵/۰۳, ۲۱:۵۴
با سلام : نرم افزار های کاربردی ضروری برای کامپیوتر مثل office , enternt explorer, adobe reader و... حتی خود ویندوز در ایران به صورت اورجینال و اصل وجود نداره یا اگر باشه قیمتشون خیلی زیاده . سی دی هایی که تو بازار موجوده مربوط به شرکت های تولید کننده نیست بلکه مربوط به کسانی هست که یا نرم افزار رو از اینترنت دانلود کردنو بعد تکثیر کردن و یا از سی دی اصلی کپی گرفتن. با این وجود حکم دانلود این نرم افزار ها چیه ؟ اگه حرام باشه پس همه ی ما که داریم از رایانه استفاده می کنیم گناهکاریم چون از هر طرف که اقدام کنیم گناه کردیم. لطفا من را راهنمایی فرمایید.

در ضمن می خواستم بدونم حکم امانت دادن سی دی های این نرم افزار ها (ایرانی یا خارجی) به دوستان و آشنایان چیه ؟

دانلود اینگونه نرم افزار ها شرعا جایز است و اشکالی ندارد و نیز امانت دادن انها به دوستان جایز است

montazer71
۱۳۹۲/۰۵/۰۴, ۰۰:۱۹
دانلود اینگونه نرم افزار ها شرعا جایز است و اشکالی ندارد و نیز امانت دادن انها به دوستان جایز است

سلام علیکم
آیا شما این جواب رو از دفتر آیت الله مکارم گرفته اید ؟؟ یا نظر شماست؟
با تشکر
و من الله توفیق

اسراء
۱۳۹۲/۰۵/۰۵, ۰۹:۴۹
سلام علیکم
آیا شما این جواب رو از دفتر آیت الله مکارم گرفته اید ؟؟ یا نظر شماست؟
با تشکر
و من الله توفیق
همه شرکت های رسمی آمریکایی که مالیات به دولت می پردازند مشمول این حکم هستند و استفاده و کپی گرفتن از محصولات آنها بدون اجازه و رضایتشان از نظر آیت الله مکارم شیرازی ، اشکال شرعی ندارد .بطور کلی نرم افزارهایی که منافع آن به دولت یا ملت آمریکا یا اسرائیل می رسد از نظر آیت الله مکارم شیرازی حق کپی رایت ندارند و مقلدین ایشان می توانند از کپی آنها استفاده کنند

ConfidenT
۱۳۹۲/۰۵/۰۶, ۰۳:۵۳

سلام.لطف میکنید نظر امام خمینی(ره) رو هم در این مورد بفرمایید؟

اسراء
۱۳۹۲/۰۵/۲۳, ۱۵:۴۱
سلام.لطف میکنید نظر امام خمینی(ره) رو هم در این مورد بفرمایید؟

تحرير الوسيلة - ترجمه؛ ج‌4، ص: 477

سوّم- آنچه كه نزد بعضى، به «حق طبع» ناميده مى‌شود، حق شرعى نيست‌؛ پس سلب تسلط مردم بر اموالشان بدون معاقده و اشتراط، جايز نيست. بنابراين، مجرّد طبع كتاب و‌
نوشتن در آن، به اينكه حق طبع و تقليد براى صاحب آن محفوظ است، چيزى را موجب نمى‌شود.

و اين، قرار با غير او شمرده نمى‌شود؛ پس براى غير او، طبع و تقليد جايز است و براى كسى جايز نيست كه او را از آن منع نمايد.
چهارم- آنچه كه متعارف شده از ثبت صنعت براى مخترع آن و منع ديگرى از تقليد و تكثير آن، شرعا اثرى ندارد‌

و منع ديگرى از تقليد آن و تجارت به آن، جايز نيست و كسى حق ندارد سلطۀ ديگرى را از اموال او و خود او سلب نمايد.

پنجم- آنچه كه متعارف است از انحصار تجارت در چيزى يا چيزهايى به مؤسسه‌اى يا تجّارى و مانند اينها شرعا اثرى ندارد‌

و جلوگيرى ديگرى از تجارت و صنعت كه حلال مى‌باشند و حصر آنها در اشخاص، جايز نمى‌باشد.

sayed hessam
۱۳۹۲/۰۵/۳۰, ۱۶:۴۱
سلام وخسته نباشید استفتاء رهبر رو هم اگه میشه در این مورد لطف کنید و بزارید

با تشکر

aminxp
۱۳۹۲/۰۶/۰۱, ۰۹:۵۲
"حق طبع... شرعا اثری ندارد... چيزى را موجب نمى‌شود..."
با سلام. این متن زیادی فنیه و ترجمه (فارسی روان) هم لازم داره!
چیزی که من از این متن فهمیدم رو می نویسم. اگر اشکال داشت اصلاح کنید:
1- کلا رعایت کپی رایت در هیچ موردی،(چه اثر علمی، چه هنری... چه تولید ایران چه آمریکا...) از نظر شرع واجب نیست. مگر:
2- اون جمله ای که می گه: "سلب تسلط مردم بر اموالشان بدون معاقده و اشتراط، جايز نيست." یعنی اگر در قرارداد خرید یک محصول شما قول بدهید (معاقده/اشتراط) که حقوق معنوی اثر را نقض نخواهید کرد، آن گاه باید به قول خود وفادار بمانید. پس اگر سازنده اثر، مثلا روی جعبه محصولی که می خرید یا در Licence Agreement (قرارداد) نرم افزاری که نصب می کنید شما را ملزم به حفظ حقوق معنوی اثر کرده باشد، شما نمی تونید این حق رو نقض کنید.

یه سوال جداگانه:
فروشنده تا چه حد حق داره ما رو محدود کنه؟ مثلا من اگر یک کتاب بخرم، طبیعیه که اجازه نداشته باشم ازش کپی بگیرم، ولی آیا فروشنده می تونه بگه: "حق نداری این کتاب را به کسی امانت بدهی یا به عنوان دست دوم بفروشی"؟ من فکر نمی کنم این حق رو داشته باشه. درسته؟ (البته من چنین ادعایی رو در گذشته از سوی فروشنده جزوات درسی سراغ دارم ولی نمونه خیلی جدیدترش هم که همه دیده ایم حرف های مهران مدیری در سی دی های سریال قهوه تلخ هست که می گفت: حتی سی دی ها رو به هم قرض هم ندهید! البته هدف ایشان بیشتر یه درخواست دوستانه بود برای حمایت از محصولات، ولی می خواهم بدونم این درخواست، بار حقوقی/شرعی هم داره؟)

aminxp
۱۳۹۲/۰۷/۰۳, ۱۱:۰۸
دوستان لطفا اگر پاسخی برای قسمت آخر پست قبلی می دانید دریغ نفرمایید.
با تشکر

اسراء
۱۳۹۲/۰۷/۰۳, ۱۷:۰۰

با سلام و عرض ادب
این سوال بارها و بارها در سایت پرسیده شده و جواب داده شده اگر یک جستجو کنید در سایت جواب میاد
نظر ایت الله مکارم در مورد دانلود نرم افزار و کپی رایت :اگر تولید کننده شرکت معاند با ایران نیست و راضی به کپی رایت نیست شرعا کپی کردن ان جایز نیست ولی اگر معاند ایران است ولو تولید کنندجایز است این نظر ایت الله مکارم است .