PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شرایط سخت ازدواج و صیغه بعنوان یکی راهکار های آن؟

راهیان عشق
۱۳۹۲/۰۹/۱۳, ۲۱:۵۳
دلیل زشت شمردن صیغه چیست؟

http://www.soalcity.ir/sites/default/files/media/images/soalcity_2176.jpg (http://www.soalcity.ir/node/2176)

اصل و اساس مخالفت با صیغه در چند مطلب است:

1- عده ای تصور می کنند هر نوع رابطه جنسی یک نوع پلیدی و خباثت است. و صیغه را با همین معیار محکوم می کنند چرا که در آن اغراض جنسی وجود دارد. این در حالی است که با اندک توجهی می توانند بیابند که در ازدواج دائم نیز اغراض جنسی وجود دارد. و زوجین با یکدیگر ارتباط جنسی دارند. و بسیاری نیز با همین امیال و برای پاسخگویی به آن ازدواج کرده اند. پس نمی توان وجود غرض جنسی و ارضای شهوت را عامل پلیدی و خباثت دانست. خصوصا که بدون روابط جنسی، نسل بشر منقرض می شود و تولید مثل محقق نمی شود.

2- عده ای صیغه را با توجه به چند مصداق آن مد نظر قرار داده و آن را نقد می کنند. در حالی که سوء استفاده از یک قانون نمی تواند، سبب بد دانستن قانون شود. و روشن است که از بهترین امور نیز سوء استفاده می شود. آیا بلوک شرق به اسم عدالت، مردم را به فلاکت نینداخت؟ آیا نظام استکبار، به اسم دموکراسی، جنگ ها و کشتارها ایجاد نکرده است؟ آیا استعمار (ایجاد عمران و آبادانی) بد بوده است که با شعار آن ثروت های جوامع را غارت کرده اند؟

بنابراین رویکردهایی که علیه قانون متعه و ازدواج موقت هجمه می کنند، با دیدگاههای غلط و ناروا به این هجمه دست می زنند.

زشتی و قباحت فاحشگی در غیر منضبط بودن روابط و عدم مسئولیت پذیری طرفین است. و با فهمیدن این معیار می توان فرق صیغه با فاحشگی را دریافت که صیغه با احکام و ضوابط روشن و از پیش تعیین شده این بی انضباطی را از بین برده و طرفین با خواندن خطبه اولیه، خود را ملتزم به رعایت تعهدات می کنند.

و نکته ای که باید بدان توجه جدی کرد؛ این است که هجمه ها علیه صیغه، بدون درک حقایق جامعه و در نظر گرفتن واقعیت هاست. از همین رو، می بینیم که با مطرود شدن اموری نظیر صیغه، دوستی های نامشروع و روابط زشت فراگیر می شود. کسانی که به صیغه حمله می کنند، غالبا از درک این واقعیت عاجر هستند که نیروی شهوانی انسان، نیرویی قوی است و اگر در بستر مناسب خود قرار نگیرد، مانند سیلی ویرانگر خواهد شد. و بهترین کار برای جلوگیری از زیان های این سیل، بستر سازی برای رویه ای منطقی و معقول است. نمی توان همگان را مجبور به ریاضت کرد و در جامعه ای که سن ازدواج به دهه سوم زندگی می رسد، افراد را تا آن سن وادار به سرکوب غریزه کرد. همچنان که نمی توان کمونیسم جنسی را پذیرفت و اجازه داد روابط کثیف و خیانت بار در جامعه رایج شود.

کیمیای محبت
۱۳۹۲/۱۰/۱۵, ۲۳:۴۵
یه روز خانوم بهم گیر داده بود تو چرا امروز خیلی خوشحالی؟؟
هرچی میگفتم همینطوری دیگه...قبول نمیکرد...
تا اینکه ...
به خانومم عرض کردم مدتیه یه نفر رو صیغه کرده ام خوشحال من به اون خاطره
مونده بود من دارم چی میگم!!!
دیدم اگه ادامه ش رو نگم سکته میکنه بیچاره
گفتم خب شما رو صیغه کردم دیگه
البته دائم
دیگه می خواست پر در بیاره بنده خدا
(این یه شوخی بسیار خطرناک بود از ما)
:dosti:

تبسم
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۰۱:۳۷
خیلی از خانوم ها صیغه رو بد میدونن و ازش متنفرن چون میترسن همسرشونو به راحتی از دست بدن!
از طرف دیگه احساساتشون خدشه دار میشه. درسته در اسلام چندهمسری برای زن مردوده اما یک لحظه آقایون خودشونو از نظر احساسی جای زن بذارن.خیلی حس بدی داره کسی رو که دوست داری باهاش زندگی میکنی برات ارزشمنده با کس دیگه ببینی
از طرف دیگه یه نگاه اجتماعی کلی منفی هم به این مسئله هست که فکر میکنم دلیلش اونایی هستن که شورشو از بی نمکیش درآوردن و از این دستورالعمل دینی سوءاستفاده میکنن

Elcano
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۰۸:۲۵
از طرف دیگه یه نگاه اجتماعی کلی منفی هم به این مسئله هست که فکر میکنم دلیلش اونایی هستن که شورشو از بی نمکیش درآوردن و از این دستورالعمل دینی سوءاستفاده میکنن

خدا جلوی سوءاستفاده کننده گان را نگرفته و گناهی در انجام آن نیست همچنانکه در احادیث هم نهی نشده و ما ندیدیم تا به حال . وقتی راه را برای بی نهایت صیغه باز کرده اند ، چرا انجام ندهند ؟ حرم سرای غیر شرعی شده حرم سرای شرعی

عروس مقدس
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۰۹:۵۶
]سوره: 4 , آیه: 24وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ النِّسَاء إِلاَّ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ كِتَابَ اللّهِ عَلَيْكُمْ وَأُحِلَّ لَكُم مَّا وَرَاء ذَلِكُمْ أَن تَبْتَغُواْ بِأَمْوَالِكُم مُّحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ فَمَا اسْتَمْتَعْتُم بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِيضَةً وَلاَ جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا تَرَاضَيْتُم بِهِ مِن بَعْدِ الْفَرِيضَةِ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيمًا حَكِيمًا ﴿۲۴﴾و زنان شوهردار [نيز بر شما حرام شده است] به استثناى زنانى كه مالك آنان شده‏ايد [اين] فريضه الهى است كه بر شما مقرر گرديده است و غير از اين [زنان نامبرده] براى شما حلال است كه [زنان ديگر را] به وسيله اموال خود طلب كنيد در صورتى كه پاكدامن باشيد و زناكار نباشيد و زنانى را كه متعه كرده‏ايد مهرشان را به عنوان فريضه‏اى به آنان بدهيد و بر شما گناهى نيست كه پس از مقرر با يكديگر توافق كنيد مسلما خداوند داناى حكيم است (۲۴

عـلـی
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۱۰:۵۸
سلام
ازدواج موقت فقط برای مردان متأهل، اون هم در شرایط خاص توصیه میشه و غیر از اون با وجود اینکه حلال هست، عوارض بسیار زیادی داره.

کیمیای محبت
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۱۳:۵۳
اما آیا ما نباید تمام دستورات اسلام را با روی باز پذیرا باشیم؟؟

روحیات و سلایق و دیدگاه ها ی شخصی خودمان را به دین تحمیل نکنیم!!!

إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِاللّهِ وَرُسُلِهِ وَيُرِيدُونَ أَن يُفَرِّقُواْ بَيْنَ اللّهِ وَرُسُلِهِ وَيقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ وَيُرِيدُونَ أَن يَتَّخِذُواْ بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلاً

کسانى که خدا و پيامبرانِ او را انکار مى‏کنند، و مى‏خواهند ميان خدا و پيامبرانش تبعيض قائل شوند، و مى‏گويند: «به بعضى ايمان مى‏آوريم، و بعضى را انکار مى کنيم» و مى‏خواهند در ميان اين دو، راهى براى خود انتخاب کنند...(سوره نساء آیه 4)

اسلام به ذات خود ندارد هیچ عیبی
هر عیب که هست از مسلمانی ماست ...

اگر نکات دقیق اسلام را دقیق عمل کنیم اینقدر شاهد (بی حیایی، بی حجابی، بی بند و باری، فساد، که همه در بی تقوایی ریشه دارد)نیستیم.

zahravan
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۱۵:۲۰
خواهش میکنم اقا یا خ کمیای محبت !دیگه از ایات قران برای به کرسی نشاندن حرف خودتان استفاده نفرمایید !میترسم بعضی از اقایان با این حربه تامرفق تو گنداب شهوت فرو روند و خودشون هم نفهمند از کجا چوب خوردند!ازدواج موقت شرایط داره !چون داریم در روایات که یه اقای متمول متاهلی از امام معصوم علیه السلام راجع به متعه پرسید حضرت فرمودند شما که همسردائم داری چه حاجت به متعه داری؟

کیمیای محبت
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۱۵:۳۶
خواهش میکنم اقا یا خ کمیای محبت !دیگه از ایات قران برای به کرسی نشاندن حرف خودتان استفاده نفرمایید !میترسم بعضی از اقایان با این حربه تامرفق تو گنداب شهوت فرو روند و خودشون هم نفهمند از کجا چوب خوردند!ازدواج موقت شرایط داره !چون داریم در روایات که یه اقای متمول متاهلی از امام معصوم علیه السلام راجع به متعه پرسید حضرت فرمودند شما که همسردائم داری چه حاجت به متعه داری؟
ای گرامی
اونوقت کسانیکه محتاج هستند و هیچ راهی هم ندارند (اسلام به او نگفته بمیر یا هر طور که ... می خواهی رفتار کن)
مسائل خلاف را که دوستی های پنهانی و خلوت خانه را اسلام بهیچ دلیلی جایز نمیداند چون اسلام میگوید ای بشر عاقل ؛ راه را بتو نشان دادم چرا از بیراهه رفتی؟ چرا خلاف؟
حجت را بر ما تمام کرده است.

Elcano
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۱۶:۰۲
سلام
ازدواج موقت فقط برای مردان متأهل، اون هم در شرایط خاص توصیه میشه و غیر از اون با وجود اینکه حلال هست، عوارض بسیار زیادی داره.
فرمایش شما متین برادر بزگوار ، بحث من اینجاست که چرا محدود نشده تا از صدمات به خانواده جلوگیری بشود . مظنور این است که قانونی هم میبود تا جلوی هوس بازی از این طریق را بگیرد وگرنه هر کس و ناکسی انجامش میدهد و حلال است . و فرقی نیست میان یک هسو باز که انجامش میدهد با یک دیندار

از نظر بنده نیز این مورد چون در قران نهی نشده و مجازات برای آن تعیین نشده پس جوازی است برای هوس بازی . ولیکن اگر خداوند میفرمود سوء استفاده از این حکم مثلا اگر با هوس بازی باشد و به خانواده که آنقدر به آن تاکید فرموده ، صدمه بزند و بنیانش را سست کند ، حرام است ، آن وقت مشکل از ما میبود .چرا که در این صورت انجام چنین عملی هر چند با جواز شرعی میبود ، حرام میبود و زن و مرد به خاطر هوس بازی به هم حلال نمیشدند و محرم . پس من هم با شما موافقم. مشکل از ما نیست در این مورد

Elcano
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۱۶:۰۴
مثلا مراجع عظام میفرمایند مکروه است ، مکروه دلیل محکمی بر انجام ندادن این عمل نیست چرا که طبق گفته ی خود این بزرگواران ، مکروه عملی است که ترک آن ثواب و انجامش گناه ندارد . پس وقتی علمی گناه نیست ، چرا انجام نشود ؟ (این منطق کسانی است که از این حکم چنین سوء استفاده ای میکنند )

بله عزیزان، چرا حلال خدا را استفاده نکنند تا به آنها خوش بگذرد ؟

*عرفانی*
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۱۶:۳۲
به نظرتون این دو تاپیک شبیه به هم نیستن؟؟:negah:

چرا مردها میتوانند چندین همسر داشته باشند؟ (http://www.askquran.ir/thread22713-43.html)

چقده همش این مدل سوالها درمیان است؟؟:Orange (15):

عروس مقدس
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۱۷:۲۷
چون مردها اکثراً تنوع طلب و تعدد طلب هستن
ولی زنها اکثراً....

عروس مقدس
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۱۷:۴۹
هميشه سوء استفاده از امور مثبت، زبان بدگويان را باز مى كند و بهانه به دست بهانه جويان مى دهد، تا با استناد به آن بر كارها و برنامه هاى مثبت بتازند و ضربات خويش را بر آن وارد سازند. ازدواج موقّت از مصاديق روشن اين گونه بحث هاست. با نهايت تأسّف بعضى از هوسبازان، ازدواج موقّت را كه در اصل براى گشودن گره ضرورت ها و حلّ معضلات مهمّ اجتماعى، تشريع شده ملعبه خود ساخته و چهره آن را در نظر بى خبران دگرگون ساخته و بهانه اى به دست مخالفان داده كه اين حكم حكيمانه را به باد انتقاد بگيرند. ولى سؤال اين جاست، كدام حكم است كه روزى از آن سوء استفاده نشده و كدام سرمايه نفيس است كه نااهلان از آن بهره گيرى نادرست نكردند؟! اگر روزى قرآن ها را به دروغ و نيرنگ بر سر نيزه كردند تا حكومت ظالمان و خودكامگان را توجيه كنند، مفهومش اين است كه قرآن را كنار بگذاريم؟! يا اگر روزى گروهى از منافقان مسجد ضرار را ساختند و پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) دستور ويران كردن يا سوزاندن آن را صادر كرد، معنايش اين است كه از مسجد به كلّى كناره گيرى كنيم؟ به هر حال ما اعتراف مى كنيم كه بعضى، از اين حكم حساب شده اسلامى سوء استفاده كرده اند، ولى هرگز نمى توان به خاطر جمعى بى نماز، درِ مسجد را بست يا به خاطر دستمالى قيصريّه اى را آتش زد. بايد راه را بر هوسبازان ببنديم و براى ازدواج موقّت برنامه ريزى صحيحى كنيم. به خصوص در عصر و زمان ما، انجام اين كار بدون برنامه ريزى دقيق و صحيح امكان پذير نيست. لازم است جمعى از نخبگان و خبرگان آيين نامه اى كاربردى و اجرايى براى آن بنويسند تا دست شياطين را از آن قطع كنند و چهره زيباى اين حكم حكيمانه را آشكار سازند، تا راه را بردو گروه ببندند: گروه هوسباز، و گروه منتقد كينه توز!

عـلـی
۱۳۹۲/۱۰/۱۶, ۲۱:۰۶
مظنور این است که قانونی هم میبود تا جلوی هوس بازی از این طریق را بگیرد وگرنه هر کس و ناکسی انجامش میدهد و حلال است . و فرقی نیست میان یک هسو باز که انجامش میدهد با یک دیندار

بله عزیزان، چرا حلال خدا را استفاده نکنند تا به آنها خوش بگذرد ؟
شما بالأخره با این حرکت موافقید یا مخالف؟

در اسلام همه چیز از طریق شرع قانون گذاری نشده. خیلی چیزها هستند که شرعاً حلال هستند، ولی اخلاق اونها رو کاملاً رد میکنه. مثل خیلی از تکالیفی که بعد از ازدواج زنها باید برای مردهاشون انجام بدهند. در این شرایط شرعاً مرد میتونه از بعضی از این قوانین استفاده زیاد از حد بکنه، اما اخلاقاً نه.

Elcano
۱۳۹۲/۱۰/۱۷, ۰۵:۴۸
شما بالأخره با این حرکت موافقید یا مخالف؟

در اسلام همه چیز از طریق شرع قانون گذاری نشده. خیلی چیزها هستند که شرعاً حلال هستند، ولی اخلاق اونها رو کاملاً رد میکنه. مثل خیلی از تکالیفی که بعد از ازدواج زنها باید برای مردهاشون انجام بدهند. در این شرایط شرعاً مرد میتونه از بعضی از این قوانین استفاده زیاد از حد بکنه، اما اخلاقاً نه.

حق با شماست ولیکن حتی اگر از نظر اخلاقی این کار را بکند ، هر چند کار زشتی است ، باز نهی نشده است

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۱۷, ۱۲:۳۳
من فکر می‌کنم که دوستان از اصل بحث دور شدن یه خورده!
کلا به نظر من به دلیل اینکه مسائل جنسی در ازدواج موقت پررنگ‌تر و یا حتی اصل قضیه رو تشکیل می‌ده، این شده که این مسئله به این صورت زشت نمود پیدا کرده تو جامعه!
در صورتی که با همه‌ی اوصاف و بحث‌هایی که دوستان انجام دادن، متعه نیاز روز «جامعه‌ی» امروز ماست
چرا که جامعه‌ی ما جامعه‌ی جوانی هست و متاسفانه بیکاری و فراهم نبودن شرائط و شاید هم سست اعتقادی باعث بالا رفتن سن ازدواج شده و اگه این دریچه هم باز نباشه نتیجه می‌شه همینی که الان متاسفانه تو جامعه رواج پیدا کرده و باید خون گریست بابتش...
خیابون‌هایی که شدن محل معاملات و داد و ستد مکان و اشخاص نابکار ...
بی حجابی و جلب توجه دختران جوان...
وضع نابسامان خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه(خصوصا خودگردان‌ها...)
خانه‌های مجردی و ....

باز هم با این وجود متاسفانه این سنت نیکو برای کسانی که نیازمند و جامعه‌ی اصلی هدف این سنت هستن زشت شمرده می‌شه و برای عده‌ای قلیل و محدود شده وسیله‌ی هوس‌رانی و خوش‌گذرانی و ....
واقعا این تاپیک تاپیک خوبی هست به شرط اینکه به یه جای خوب و راه حل درست برسه و به بیراهه نره!
واقعا امروز کدوم پسری هست که حاضر بشه رضایت و اجازه بده که دخترش صیغه‌ی یک پسر خوب و مومن بشه؟؟
یا حتی کدوم پسری هست که با اطلاع خانواده‌ی دو طرف (دختر و پسر) در خواست صیغه کنه؟

صد البته آسیب‌هایی هست در این مورد
مثل همین سایت‌های همسر یابی که این همه مشکل از کنارش زده بیرون که یکی‌شون مشخصا برای صیغه یابی ساخته شده ولی خوب اونم شده منبع درآمد و سوء استفاده‌ی عده‌ای خاص!
ولی خوب باید راهی براش پیدا کرد.
به نظرتون اگه یه دختر خانوم با حجب و حیا که شرائط ازدواج براش مهیا نیست، باید چی‌کار کنه؟چرا راه صیغه باز نباید باشه؟
همین مسئله برای یه آقا پسر با شدت بیشتری حس می‌شه! چون آقایون مسئولیت نفقه و ... هم به عهده‌شون هست...
خواهش می‌کنم دوستان و بزرگواران از این منظر هم به ماجرا نگاه کنن...

عـلـی
۱۳۹۲/۱۰/۱۷, ۱۷:۰۷
سلام
همون طور که گفتم ازدواج موقت راه حلی برای به گناه نیفتادن جوانان مجرد نیست.
برای بیرون رفتن از این مشکلات سرسام آور توی جامعه فقط باید ازدواج اون هم دائم رو جا بیندازیم. متأسفانه مشکل کم شدن نرخ ازدواج در جامعه ما هم زیاد ربطی به اقتصاد نداره. بیشترین علتش فرهنگی هست. بسیار بسیارند جوانانی که از نظر مالی کاملاً تأمین هستند، اما به رابطه های حرام با جنس مخالف بسنده کردند. ازدواج موقت فقط و فقط میاد و اسم این رابطه ها رو از حرام تبدیل به حلال میکنه! همین و بس.
به نظر شما پسری که هر چند ماه یکبار یک دختر صیغه ای پیدا میکنه، دیگه رغبتی برای ازدواج دائم و تشکیل زندگی و قبول کردن مسئولیت زندگی پیدا میکنه؟

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۱۸, ۰۵:۵۸
سلام
همون طور که گفتم ازدواج موقت راه حلی برای به گناه نیفتادن جوانان مجرد نیست.
برای بیرون رفتن از این مشکلات سرسام آور توی جامعه فقط باید ازدواج اون هم دائم رو جا بیندازیم. متأسفانه مشکل کم شدن نرخ ازدواج در جامعه ما هم زیاد ربطی به اقتصاد نداره. بیشترین علتش فرهنگی هست. بسیار بسیارند جوانانی که از نظر مالی کاملاً تأمین هستند، اما به رابطه های حرام با جنس مخالف بسنده کردند. ازدواج موقت فقط و فقط میاد و اسم این رابطه ها رو از حرام تبدیل به حلال میکنه! همین و بس.
به نظر شما پسری که هر چند ماه یکبار یک دختر صیغه ای پیدا میکنه، دیگه رغبتی برای ازدواج دائم و تشکیل زندگی و قبول کردن مسئولیت زندگی پیدا میکنه؟

به نظرم بهتره شما دیدتون رو نسبت به دین اسلام و تشیع عوض کنید.
این‌جوری که شما می‌گین این حکم کلا ایراد داره
و این یعنی تشیع و اسلام مشکل داره و نعوذبالله خدا و پیامبر خدا نمی‌دونستن که چه شریعتی دارن تشریع می‌کنن!!!!

نخیر دوست عزیز این‌طور که شما می‌فرمایید نیست
چه بسا اگه ازدواج موقت تو جامعه وجود داشت الان این‌طوری فساد و فسق و فجور تو جامعه زیاد نمی‌شد و حتی چه بسیار ازدواج‌های موقتی که بعدها به ازدواج دائم تبدیل می‌شد.این حکم که برای آدمای دمدمی مزاج که وضع نشده که ....
که شما می‌فرمایین هر چند ماه یه بار یه دختر صیغه‌ای...
این طرز نگاه به این قضیه کاملا اشتباهه...
من گفتم تا زمانی که این طور دیدها وجود داره، افکار اشتباهی مثل افکار شما(البته ببخشید هان!)افکار غالب هستش
شما یه بار هم از اون دیدی که من تو پست قبلی گفتم به قضیه نگاه کنید...

مگه شما الان این همه فساد رو با چشمای خودتون تو جامعه نمی‌بینید؟
اگه نمی‌بینید فقط کافیه یه بار زحمت بکشید و برید پارک‌هایی مثل پارک ساعی و پارک ....
و اونجا از دختر و پسرهایی که مثل ... کنار هم هستن بپرسید که چه نسبتی با هم دارن؟
یا اون همه موردی که گفتم
یا حتی وضع خوابگاه‌ها
همین چند روز پیش تو یکی از خبرگزاری‌ها خوندم که نوشته بود از خوابگاه دخترانه‌ی دانشگاه مازندران که کنار دریاست، از دیوارش چند تا از پسران خوابگاه پسرانه بالا اومدن و وارد خوابگاه دخترانه شدن...
این یعنی چی به نظر شما؟
خواهش می‌کنم منطقی به ماجرا نگاه کنید....
که واقعا این همه مشکل از کجاست؟
از این ور بی بند و باری اخلاقی تو تلویزیون و اینترنت و رسانه‌ها ... و از این طرف هم....

حذیفه
۱۳۹۲/۱۰/۱۸, ۰۷:۰۱
(وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ النِّسَاء إِلاَّ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ)
زنان شوهردار ( بر شما حرام شده اند) مگر زناني که ( آنان را در جنگ ديني مسلمانان با کافران ) اسير کرده باشيد، که ( در اين صورت نکاح شوهران با اسارت همسران لغو مي گردد و بعد از زدوده شدن رحم ايشان ، ) براي شما حلال مي باشند.

zahravan
۱۳۹۲/۱۰/۱۸, ۰۹:۳۲
ولی من فکر نمیکنم هیچ کدام از احکام الهی دال بر جواز هوس بازی بکند؟ اگر هوس باشد ولو در ماکولات و ومشروبات حلال و جایز بالاخره باعث ضرر زدن به انسان است در حالیکه دراسلام داریم لاضررولاضرار فی الاسلام :یعنی مسلمان نه به خود حق ضررزدن دارد ونه به دیگران پس چطور میتوان اسم حلال بودن حکم عملی مثل متعه را جواز هوسبازی نامید !اگرما مسلمانیم وادعای مسلمانی داریم نباید فقط براساس حلیت یک حکم باعث ضررزذن به خودمان و خدای ناکرده خانواده هامون بشیم انهم بدون عذر قابل قبول توسط عقل و شرع و عرف عقلا .به نظر من این حکم فقط در مواردی عملیه که خوف افتادن به گناه کبیره در ان باشد انهم برای بدبختی که مضطر وناچار به گناه شود والا صرف حلال بودن کاری جواز عمل برای ان حکم نمیشود وصرف حلال بودن کاری دال بر جواز انجام ان برای همگان ودر هر شرایطی نمیشود ثم تردون الی عالم الغیب والشهادت فینبئکم بما کنتم تعملون :وسپس به عالم پنهان و اشکار بازگردانده میشوید پس اگاهتان میکند به انچه میکردیدمنظور حقیقت اعمال ما باهمه ی عوارض و ثواب و عقابش است (این جواب حرف جناب elcanoبود

zahravan
۱۳۹۲/۱۰/۱۸, ۰۹:۵۰
در این مورد حق باشماست جایی که ممکنه کار به حرام بکشد بازم از راه حلال باشه بسیار بهتره بلکه واجبه ولی به اینم فکر کنید که اگه کار باصبر کردن درست میشه و صبر نکنید تا شرایط درست بشه ممکنه به چه دردسرهایی بیفتید بالاخره اینم حکایت خربزه خوردنه و پای لرزش نشستنه وان تصبروا خیر لکم والله غفور رحیم سوره ی مبارکه ی نسائ ایات 24و 25 و 26 و27و28در مورد متعه است میتوانید رجوع بفرماییداینم قابل توجه جناب کیمیای محبت ممنون سپاسگزار از توجهتون

عبد آبق
۱۳۹۲/۱۰/۱۸, ۱۰:۰۷
حیف که مدیر اجرایی مطالب اون کاربر رو حذف کردن والا جواب تک تک اشکالات بی اساس شون را به یه اصل شرعی میدادم
همین جا بگم من اگه دختری داشته باشم وامکان ازدواج دایم براش نباشه ویا به هردلیل موجه ومعقول دیگری که باشه والبته با دلیل ومصلحتش باشه
بهش اجازه میدم تا با پسری که مناسب است ونمیخواد ازش سواستفاده کنه صیغه بشه این یعنی من بی غیرتم واقعا متاسفم
به شما برادر محترم تاکید میکنم حتما در اظهار نظر درمورده مسایل شرعی دقت واحتیاط کنید
ودر مورده چیزی که تخصص وتحصیل نداشتید نظر ندید والاآخرت خودتون را فروختید
در جمهوری اسلامی خیلی اصل های واحکام اولیه شرعی رعایت نمیشه اینم روش
مگه امر به معروف ونهی از منکر که این قدر در موردهش تاکید شده چقدر عمل میشه
بقیه دلیل هاتون هم مثله همین ها هستن

کیمیای محبت
۱۳۹۲/۱۰/۱۸, ۱۲:۱۱
من فکر می‌کنم که دوستان از اصل بحث دور شدن یه خورده!
کلا به نظر من به دلیل اینکه مسائل جنسی در ازدواج موقت پررنگ‌تر و یا حتی اصل قضیه رو تشکیل می‌ده، این شده که این مسئله به این صورت زشت نمود پیدا کرده تو جامعه!
در صورتی که با همه‌ی اوصاف و بحث‌هایی که دوستان انجام دادن، متعه نیاز روز «جامعه‌ی» امروز ماست
چرا که جامعه‌ی ما جامعه‌ی جوانی هست و متاسفانه بیکاری و فراهم نبودن شرائط و شاید هم سست اعتقادی باعث بالا رفتن سن ازدواج شده و اگه این دریچه هم باز نباشه نتیجه می‌شه همینی که الان متاسفانه تو جامعه رواج پیدا کرده و باید خون گریست بابتش...
خیابون‌هایی که شدن محل معاملات و داد و ستد مکان و اشخاص نابکار ...
بی حجابی و جلب توجه دختران جوان...
وضع نابسامان خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه(خصوصا خودگردان‌ها...)
خانه‌های مجردی و ....

باز هم با این وجود متاسفانه این سنت نیکو برای کسانی که نیازمند و جامعه‌ی اصلی هدف این سنت هستن زشت شمرده می‌شه و برای عده‌ای قلیل و محدود شده وسیله‌ی هوس‌رانی و خوش‌گذرانی و ....
واقعا این تاپیک تاپیک خوبی هست به شرط اینکه به یه جای خوب و راه حل درست برسه و به بیراهه نره!
واقعا امروز کدوم پسری هست که حاضر بشه رضایت و اجازه بده که دخترش صیغه‌ی یک پسر خوب و مومن بشه؟؟
یا حتی کدوم پسری هست که با اطلاع خانواده‌ی دو طرف (دختر و پسر) در خواست صیغه کنه؟

صد البته آسیب‌هایی هست در این مورد
مثل همین سایت‌های همسر یابی که این همه مشکل از کنارش زده بیرون که یکی‌شون مشخصا برای صیغه یابی ساخته شده ولی خوب اونم شده منبع درآمد و سوء استفاده‌ی عده‌ای خاص!
ولی خوب باید راهی براش پیدا کرد.
به نظرتون اگه یه دختر خانوم با حجب و حیا که شرائط ازدواج براش مهیا نیست، باید چی‌کار کنه؟چرا راه صیغه باز نباید باشه؟
همین مسئله برای یه آقا پسر با شدت بیشتری حس می‌شه! چون آقایون مسئولیت نفقه و ... هم به عهده‌شون هست...
خواهش می‌کنم دوستان و بزرگواران از این منظر هم به ماجرا نگاه کنن...

سلام دوستان قبل از هر چیزی تشکر می کنم که به بحث در این باره اهمیت میدهید و مشارکت دارید.
میخاهم این را اضافه کنم .
آیا ما باید بر روی واقعیات امروز جامعه چشم ها را ببندیم یا حقیقت نگر باشیم باید با خط کش اسلام کارها را میزان کنیم. واقعیاتی نظیر خیانت(دوست های پنهانی)طلاق-بد حجابی-بی حیایی-اعمال خلاف منافی عفت و ... میخاهیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم میرویم جلو میگوییم آقا یا خانوم این کار را نکن(نهی ازمنکر) او میگوید خب را هکار تو چیست(امر به معروف) چه باید به او بگویم -بگویم اسلام این مسئله(صیغه) را پیش بینی کرده اما افراد در برابر آن مقاومت می کنند پس چه نهی ازمنکری چه امر به معروفی؟؟
ایا بنظر شما جلوگیری بی مورد از حکم خدا نیست؟؟ آیا مصداق ویصدون عن سبیل الله نیست؟؟؟
چرا با برخی گفتارها سعی میکنیم امر به معروف و نهی از منکر را عملا بمیرانیم
اگر شرایطی هم دارد به قرآن یا به مراجع عظام مراجعه نماییم اگر پیرو اسلام باشیم ضرری به ما نمیرسد.
عرض بنده اینست که جلوتر از اسلام-قرآن-ائمه-مراجع تقلید حرکت نکنیم.
سربلند باشید.

آیه 45 سوره اعراف الَّذِينَ يَصُدُّونَ عَن سَبِيلِ اللّهِ وَيَبْغُونَهَا عِوَجًا وَهُم بِالآخِرَةِ كَافِرُونَ
همانها که (مردم را) از راه خدا بازمى‏دارند، و (با القاى شبهات) مى‏خواهند آن را کج و معوج نشان دهند؛ و آنها به آخرت کافرند!»

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۱۸, ۱۲:۵۲
عرض بنده اینست که جلوتر از اسلام-قرآن-ائمه-مراجع تقلید حرکت نکنیم.

واقعیات جامعه‌ی ما «بدون سیاه نمایی» خیلی بدتر از اینی هست که ما فکر می‌کنیم
باور کنید فساد به حدی زیاد شده که دیگه می‌شه با چشم تو جامعه اون رو دید
کم نبوده ماجراهایی که شنیدم در این موارد و البته بدتر از اون در نزدیکیهای خودم اون رو حس کردم....
واقعا شرم دارم ولی همه که مثل اعضای متدین و مومن این سایت نیستن که صبر و خویشتن پنداری داشته باشن....

من فقط حرفم همین بود و منظور دیگه‌ای نداشتم
و در ضمن اگه این قانون قانونی خلاف عرف و دین و فتوای مراجع و ائمه و ... است پس چرا چنین قانونی توی کشور هست؟

هر چند که بیشتر بحث‌هایی که تو این تاپیک انجام شده نامربوط به موضوع بوده ولی خوب شاید علت قبح این قضیه نگاه مالی‌ای باشه که در این مورد هست
همون‌طور که قبلا هم اشاره کردم الان تو برخی از سایت‌های همسریابی و صیغه متاسفانه خانم‌ها به مهریه‌ی ازدواج موقت به چشم منبع در‌ آمد و آقایون هم به خانم‌ها به چشم کالا نگاه می‌کنن که این خیلی خیلی بده و باعث «زشت شمرده شدن» این قضیه شده....
در صورتی که اگه این دیدگاه نبود الان خیلی از مشکلات و ناهنجاری‌ها توی کشورمون نبود قطعا...

حرفی که می‌زنم از روی معده نیست و اطرافم دیدم و به نتیجه رسیدم

فقط این رو هم بگم که یکی از دوستانم که خیلی تو دانشگاه زرنگ بود و شدیدا در حال آمادگی برای ارشد بود یهو ارشد رو کنار گذاشت(با وجود رتبه خوبی که آورده بود)رفت سربازی و الان هم عقد کرده
امیدوارم خوشبخت بشه ولی این ازدواج براش خیلی مناسب نبود و باید کمی صبر می‌کرد(چون هر دو همکلاسم بودن و می‌شناسمشون می‌دونم که اصلا روحیاتشون با هم همخوانی نداره) و ادامه تحصیل می‌داد ولی واقعا من از نزدیک شاهد بودم که چه فشاری رو متحمل می‌شد تا اینکه ....
مشکل این دوست من خیلی راحت با ازدواج موقت حل می‌شد نه با یه ازدواج سریع و بدون شناخت...
هر چند که براش آرزوی خوشبختی دارم و از خدا می‌خوام که هر دوشون رو کمک کنه

حامد جعفري
۱۳۹۲/۱۰/۱۹, ۰۸:۴۰
سلام.
خيلي تاسف باره كه اين مساله شده مجوز هوس بازي.طرف مي خواد خودش را تخليه كنه از اين راه استفاده مي كنه و همين باعث شده كه اين مسير غبار آلود باشه و باعث دلزدگي و ترس از ورود به اين راه بشه.اما بيايد چشم هايمان را بشوريم.جور ديگه نگاه كنيم.امروز كه اون زمان نيست كه همه همديگه را مي شناختند،حتي بهتر از خواهر برادراي امروز.پس جواني كه قصد ازدواج داره با يك چشم بند بره جلو؟نبايد اول طرفش را بشناسه؟چطور بشناسه؟جسارتا مثل دوستاي امروزي ديگه.يواشكي يواشكي.دور از چشم بزرگترا.با يك كوه گناه.مگه نه؟
اما اگه مدتي اينا محرم بشن تا همديگه را بشناسند.تو اين مدت اگه دلشون لرزيد پاشونم نلرزونه و به ته جهنم پرتشون كنه بنظرتون بدتر از حالا ميشه؟
نه عزيزان.نه.

عـلـی
۱۳۹۲/۱۰/۱۹, ۱۵:۱۰
مگه شما الان این همه فساد رو با چشمای خودتون تو جامعه نمی‌بینید؟
راه حل این قضیه رواج ازدواج موقت در بین جوانان مجرد نیست!
این فقط یک برچسب به روی این قضیه هست. اونجا انکحت و زوجت نبود، اینجا هست، همین!
در حالی که ازدواج هزاران مرتبه ورای این چیزهاست. ازدواج یک مسئولیته، یک هویته، تشکیل یک بنای مستحکمه، قبول کردن سختی های زندگیه، قبول کردن پستی و بلندی های زندگیه، فرزند آوریه، ایجاد یک نسل پاکه. هیچ کدوم از اینها در ازدواج موقت وجود نداره. خب مسلمه وقتی جوان مجردی ببینه همون دوست دخترش رو میتونه با چهار تا کلمه اسلامی کنه، دیگه کی به ازدواج و قبول کردن مسئولیت زندگی فکر میکنه؟ هیچ وقت.
لطفاً شما کمی دیدتون رو عوض کنید.

علی ولی زاده
۱۳۹۲/۱۰/۱۹, ۱۷:۵۵
دوستان وبزرگوارانی که اظهارنظرمی کنند به این نکته توجه کنندکه:
آقای دکترتیجانی موکل یکی ازمتهمینی بود که زنی رادرعربستان صیغه کرده بود
وبخاطراین عمل بحکم دادگاه باید کردنش رامی زدند.
زمان محاکمه نزدیک می شداین وکیل اظهارمی کند که
برای نجات موکل خودمجبوربود دروغ بگوید
لذا ازمتهم خواست که دردادگاه صیغه راانکارکند
واگرمی خواهدخلاص شود
به رابطه نامشروع وزنااقرارنمایدو
بااین عمل گردن خودرا ازتیغ قانون دادگاه برهاند
ازآنجائی که درمذهب ما صیغه نیز یکی ازاحکام شرعی است
مراقب باشیم که دراظهاراتمان به هردلیلی که خودمان می دانیم نسبت به این امرالهی
ضیق وکدورت وبدبینی درقلبمان نباشدنباشد
تاراه پیاده شدن این امررا درجامعه به نحوی که
مشگلی ازمشگلات اجتماعی راحل کند دست اندر کاران بافرهنگ سازی پیاده نمایند

راهیان عشق
۱۳۹۲/۱۰/۱۹, ۱۹:۵۸
سلام-متاسفانه بحثارو بعضیاشونو سرسری خوندم-
نظرمو بگم-فک کنم جای دیگه این بحثو کردم دقیق نمیدونم-ی مدتی خودم افتادم پی این ازدواج موقت واین چیزا-ک واقعا چیه-اما هیچوقت ب هیچ نتیجه ای نمیرسم-خصوصا پارسال خیلی بحثه داغی بود دردانشگاه ها(زمانیکه حاج آقا قراتی صحبت های کردن-حالا دقیقشو ندیدم-فقط شنیدم)-ک افتاده بود ب زبانه بعضیا ک سوءاستفاده گر بودن-هرکسی ب نفع خودش این قضیه رو حل میکرد-بگذریم-در ی سفری بودم حاج آقای کاروان داشت درمورد صیغه واینجور چیزا حرف میزد-دیدم اکثردخترا بهش دراومدن ک چیه وال و بل و....تااینکه ی دختری زد زیرگریه حال چراش رو دقیق نمیدونم-هی میگفت ازدواج مجدد وصیغه بده و....ی لحظه اومدم بخودم حرفای حاج آقارو گوش دادم دیدم ن بابا ای بنده خدا حرفاش منطقیه و بدل هم میشینه-هرکسی تونست حدوحدود صیغه وی سری شرط وشروطا رو رعایت کنه اونوقت بره صیغه کنه-گرچ من خودم زیاد سردرنمیارم-فقط میدونم کسی ک صیغه کرد باید رعایت کنه کاملا......
ببینید من اول دیدم ب این قضیه جالب نبود اما دیدم ن واقعا بعضی چیزا نیازه---مثلا گاهی اوقات باید بین بدوبدتر-بد رو انتخاب کرد-حالاشاید مثال جالب نباشه ک زدم-بنا بدلایلی صیغه نیازه-حالا نمیشه کاملا بگم اما راهی ک آدم داره میره قانونی باشه بهتراز غیرقانونیه-حالا کار ندارم کی میخواد ضرر کنه و کی سود-قبول دارم امروزه عمل ب دین قرآن واسلام بی توجهی میشه-اگرکاملا رعایت میشد ک الان مشکلی نبود- واینم قبول دارم ک صیغه درجامعه ما دسته بعضیا ب سوءاستفاده گرفته شده-اماخب حلال بعضی ازمشکلاته-شنیدم ک ی خانمی بیوه با ی پسری صیغه کرده بود -حالاایشون حامله شده بودن و پسره هم زیربار نمیره میگه بندازش-خانمه هم میگه گناه داره وازین حرفا-پسره میگم خونوادم خبرندارن واگه بدونن چ میشه و...این مشکلاتم داره واما اینکه خب صیغه درمواقع نامزدی میشه خوب طرف روشناخت-اگه زیرنظرخونواده باشن-کلا هم ضررداره هم شایدسود.............درکل صیغه وقت وموقعیت وشرایط خاصی داره-الکی نیست ک من برم دسته یکی روبگیرم وتموم...

من خودم فقط موقع نامزدی میپسندم واسه شناخت ک بعدش سریعاعقدوازدواج...............در یراینصورت اصلا دوس ندارم.........صیغه ای ک ب ازدواج دائم ختم بشه خوبه ن موقت...نظره خودمو گفتم

حرفه استادم همیشه توگوشمه:ای کسایی ک اعتراض میکنید ب دین اسلام-هروقت ب دستورات اسلام کاملا عمل شد ونتیجه ای نگرفتید-اونوقت بیاد بگید ک دین اسلام چیه و...
خدا آخروعاقبته همه مارو ختم بخیر کنه........الهی آمین

علی ولی زاده
۱۳۹۲/۱۰/۲۰, ۰۰:۲۵
استفتائات راجع به صیغۀ موقت ازمرحوم آیت‌الله بهجت

http://www.beytoote.com/images/stories/news/90/08/ss90-08-62.jpg

فرزندى که از ازدواج موقت متولد مى‏شود مربوط به پدر است یا مادر؟پایگاه اطلاع‌رسانی مرحوم آیت‌الله بهجت نوشت:
۵۲۷٫ازدواج موقّت از نظر اسلام چه حکمی دارد؟
ج. جایز، بلکه مستحبّ است.
۵۲۸٫ آیا براى مردى که همسر دایم دارد، ازدواج موقّت جایز است؟
ج. جایز است
۵۷۸٫ آیا مرد با داشتن همسر دایم، مى‏تواند ازدواج موقت کند؟ رضایت و اجازه همسر دایمی او چه نقشى دارد؟
ج. مى‏تواند و نیازى به اجازه‏ى همسر دایمی ندارد.
۵۷۲٫ آیا مرد مسلمانى که همسر مسلمان دارد، مى‏تواند زن اهل کتاب را به عقد موقّت خود درآورد؟
ج. مى‏تواند با آنان به صورت عقد موقت ازدواج کند.
۵۳۹٫ آیا ازدواج موقت مرد به نفع جامعه است یا باعث متلاشى شدن جامعه مى‏گردد؟
ج. به نفع جامعه است.
۵۴۲٫ اگر پسر و دخترى بخواهند از طریق ازدواج موقّت با همدیگر رابطه‏ى شرعى داشته باشند، در صورت‏هاى زیر چه شرایطى معتبر است؟
۱) اگر رابطه صرفا رابطه‏ى متعارف شغلى یا تحصیلى باشد؟
۲) اگر رابطه صرفا به خاطر استمتاع، جنسى بدون دخول باشد؟
۳) اگر رابطه به خاطر آمیزش جنسى (دخول) باشد؟
ج. در تمام صور جایز است، ولکن در باکره با اجازه‏ى پدر احتیاطا.
۵۴۷٫ فرق صیغه عقد موقت و زنا چیست و آیا مرد خودش مى‏تواند عقد را جارى کند؟
ج. عقد موقت مثل دایم مشروع و مشروط به شرایط است و مرد هم مى‏تواند صیغه‏ى صحیح را جارى کند و هم چنین زن نیز مى‏تواند صیغه را خود جارى نماید.
۵۵۰٫ زن و مردى که صیغه شده‏اند، چه حقوقى نسبت به هم دارند؟
ج. مرد حق استمتاع و زن حق مهر دارد.
۵۷۳٫ آیا فواحش را مى‏توان عقد موقّت کرد؟
ج. بله، مى‏شود، هر چند خلاف استحباب است.
۵۷۴٫ متعه نمودن زنان بدکاره چه حکمی دارد؟ و باید شرایط ازدواج موقت از نظر عده و… رعایت شود یا نه؟
ج. متعه کردن آن‏ها قبل از توبه‏ى شان، کراهت دارد و باید تمام شرایط ازدواج موقت رعایت شود.
۵۷۶٫ آیا در ازدواج موقت نیازى به ثبت آن در محضر رسمی مى‏باشد؟
ج. شرعا لازم نیست.
۵۸۰٫ فرزندى که از ازدواج موقت متولد مى‏شود مربوط به پدر است یا مادر؟
ج. مربوط به هر دو است.
۵۸۱٫ آیا این مطلب صحیح است که مسؤولیت طفل حاصل از نزدیکى در زمان ازدواج موقت با مرد نمى‏باشد؟
ج. خیر، صحیح نیست.
پایگاه اطلاع‌رسانی مرحوم آیت‌الله بهجت

تبسم
۱۳۹۲/۱۰/۲۰, ۰۱:۰۹
چند وقت پیش یکی از دوستان ما توی یکی از شهرهای زیارتی تصادفی با یه خانومی که صیغه میشدن آشنا میشن...
این از اون کیسهای خاصه که همیشه اتفاق نمی افته دوست گرامی ما هم که بسیار کنجکاو شده بودن، تخلیه اطلاعاتیش کرده بودن:Cheshmak:

ما صیغه رو به عنوان راه حلی برای کاهش فساد و بیماری های اجتماعی معرفی میکنیم اما بازخورد حرفهای اون خانوم اصلا چنین چیزی نبود. اصلا اینها تمایلی به تشکیل خانواده نداشتن -چون اینها چند نفر بودن و در مورد همه دوستاش توضیح داده بود-
این آشنای کنجکاو ما ازش پرسیده بود از این همه مردای جورواجور بدت نمیاد دوست نداری خودت خونه زندگی داشته باشی مستقل باشی بچه داشته باشی ؟ گفته بود نه. ما هیچکدوممون به ازدواج فکر هم نمیکنیم. پول خوب میگیریم و ....(سانسورش کردم). گفته میشه تنوع طلبی در زنان بیماری به حساب میاد...
این یه آسیب اجتماعی حساب نمیشه؟
بعدشم اینها باعث گسترش بیماریهای مقاربتی نیستن؟

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۱۰/۲۰, ۰۸:۴۰
صیغه در اسلام ! (http://al-shie.persianblog.ir/post/10/)
یکشنبه ۱ امرداد ۱۳۸٥ :: ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ :: نويسنده : حسین مداحی (http://persianblog.ir/profiles/11209/)

تذکر بسیار مهم : خواهران محترم حتما پس از مطالعه کامل اظهار نظر بفرمائید

سلام علیکم .
مطالبی درباره متعه یا همان عقد موقت مشهور به صیغه در این وبلاگ مشاهده می کنید که در پاسخ به یکی از خواهران مسلمان که در یک کشور اروپائی زندگی می کننند؛ بیان شده است .
ایشان دیدگاه شیعه و سنی را در این خصوص جویا شده و ابراز خرسندی می کردند از اینکه : عمر بن خطاب صیغه را حرام اعلام داشته است و ظاهرا این حکم عمر به مذاق ایشان خوش آمده بود .
لذا بر آن شدم تا در پاسخ به این خواهر ارجمند در وبلاگ .... مطالبی را مختصر به عرض برسانم :
همواره در طول بحث این مطلب را بخاطر داشته باشید که در دین مبین اسلام به صیغه جواز استفاده داده شده و هیچگاه توصیه نگردیده است .با این توضیح که وقتی شما پیش طبیب می روید ، دکتر برای شما دارو تجویز می کند..مسلما هر داروئی هم عوارض جانبی را به همراه خواهد داشت .
اسلام هم به صیغه هیچگاه توصیه نکرده و آنرا تجویز نموده است برای موارد خاص.پس هیچگاه هیچ مردی نمی تواند آنرا توصیه قران بداند ( دقت کنید).
اما درباره حکم جواز عقد موقت یا صیغه در مذهب تشیع روایات فراوانیست که از اهل بیت رسیده است همچنین آیات قران .

اهل تسنن هم آیات قران را درباره صیغه قبول دارند اما می گویند نسخ شده است و این بدعت خلیفه عمر بود که حلال خدا را حرام نمود.

اما اهل سنت وقتی می گویند این آیه نسخ شده آیه منسوخ آنرا بیان نمی کنند چرا که در حقیقت این آیه نسخ نشده است و این عذر و سر پوشیست برای بدعت عمر .

در صحیح ترمذی صفحه 762 همچنین تفسیر قرطبی جلد دوم و نیز صحیحین مسلم و بخاری این روایت از عمر بن حصین و همچنین عبدااله بن مسعود آمده است که عمر بن خطاب گفت:

متعتان کانتا فی عهد رسول الله حلالا و انا احرمهما
دومتعه در زمان رسول اکرم حلال بودند و من انها را حرام می کنم..

درمنع عمر برمسئله متعه نساء هیچ دلیل عقلی ونقلی وجود ندارد وکار او اجتهاد است وچنین اجتهادی درمقابل نص الهی با طل می باشد

دلیل نهی عمر از متعه چنان که ازخود وی منقول است ((ترس از فساد وسوء‌استفاده از متعه)) بیان گردید. آیا ترس از فساد وسوء استفاده دلیل می شود که آن قانون وحکم الهی نسخ شود . ازکدام حکم الهی سوء استفاده نشده که این دومی باشد پس احتمال سوء‌استفاده وترس از فساد دلیل نمی شود که حلال خدا را حرام وحرام خدا را حلال کرد ((کاری که عمر درتاریخ اسلام انجام داد. )).

در قران آمده است:

: «فمااستمتعتم به منهن فاتوهن اجورهن فریضه» و زنانی را که متعه می کنید واجب است که مهر ایشان را بپردازید.
ایا ایه ای به این صریحی را می شود انکار کرد ؟؟!!

مسلما که نشود .

منظور از عبارت فمااستمتعتم در ایه شریفه چیست جز متعه یا همان صیغه؟! حتی عبد الله بن عمر بن خطاب در جواب سوال کننده ای که درباره صیغه پرسیده بود، گفت : صیغه امری حلال است.

سوال کننده از او پرسید : مگر پدرت آنرا حرام اعلام نکرده است ؟

عبدالله بن عمر در جواب گفت: صیغه به گفته پدرم حرام شد اما در زمان رسول اکرم حلال بود ومن قول رسول اکرم را رها نمیکنم تا قول پدر را متابعت نمایم . همین که در زمان رسول اکرم حلال بوده کفایت می کند.

آری اینست حرفهای پسر عمر بنا بر حلیت صیغه .....
- اما اشکالاتی به این متعه یا همان صیغه گرفته اند که یکی همانیست که شما فرمودید یا اینکه چه تفاوتی میان ازدواج موقت و فحشاء وجود دارد ؟ هر دو ، نوعی خود فروشی در برابر پرداختن مبلغی می باشد و در حقیقت این ازدواج راه فرار و نقابیست بر آلودگی های جنسی ، تنها تفاوت آن دو، در گفتن چند جمله می باشد. که این اشکال از یک نگاه بسیار سطحی به ازدواج موقت ، ناشی می گردد. در پاسخ به این ایراد باید گفت :

ازدواج موقت تنها با گفتن دو جمله تمام نمی شود ، بلکه مقرراتی همانند ازدواج دائم دارد. یعنی چنان زنی در ایام ازدواج موقت می بایست ، منحصراً در اختیار آن مرد مشخص بوده و هنگامی که مدت پایان یافت ، حتماً عده نگه دارد . یعنی حداقل می بایست چهل و پنج روز از اقدام به هر گونه ازدواجی جلوگیری بعمل آورد تا وضعیت حملش مشخص شود که از این مرد آیا بچه دار شده است یا خیر .

حتی اگر با وسایل مخصوص ، جلوگیری از انعقاد نطفه کرده باشد ،‌رعایت مدت فوق ضروری است . همچنین فرزند حاصل از متعه (ازدواج موقت ) همانند فرزند ازدواج دائم می بایست از طرف پدر مورد حمایت قرار گرفته و تمامی احکام ارث نیز بر او جاری می شود . پس اگر از این حکم الهی سوء استفاده می شود به خاطر نقص حکم الهی نیست، بلکه هرگونه سوء استفاده را می توان با استفاده صحیح از قانون عرفی جامعه ، برطرف ساخت . ما که ادعا می کنیم دین اسلام کاملترین ادیان است و به این افتخار می کنیم، باید بدانیم که اگر مردی مدتهای طولانی از همسرش دور باشد و دسترسی به همسرش نداشته باشد ( با این فرض که مردان موجوداتی هستند که کمتر می توانند نسبت به زنان شهوت خود را کنترل نمایند) باید چونان مردی چه کند.؟؟

مسلما مبارزه با نفس و این غریزه که از قویترین غرایز می باشد بسیار مفید و سازنده خواهد بود و انسان را به درجات عالی می رساند چه بسیار بوده اند علمائی که از گریز مقابله با شهوت جنسی به درجات بالائی رسیده اند. آیا آنان از این حکم الهی آگاه نبوده اند و نمی دانستند صیغه چیست؟؟!!!! و آیا نمی توانستند صیغه کنند؟؟؟!!

مسلما که می دانستند اما با غریزه خود مبارزه کرده و آنرا سرکوب نمودند تا بصورت صحیح یعنی همان ازدواج دائم اشباع گردد.

اما عده ی فراوانی از مردها هستند که قدرت مقابله با چنین غریزه ای را ندارند و وقتی از همسرشان دور می شوند قدرت کنترل خود را از دست می دهند آیا به نظر شما چنین افرادی باید دامن خویش را به گناه آلوده کنند؟ پس وقتی گفته می شود اسلام چنین امری را تجویز کرده برای مواقعی مثل این مثالیست که برایتان زدم .به چنین مردی اجازه داده تا برای کنترل شهوت خود به صورت صحیح صیغه کند و همانگونه که عرض شد فرزند حاصل را همانند فرزند خود مورد حمایت قرار بدهد .

از طرفی تنها هدف از تجویز صیغه ارضای میل جنسی نبوده بلکه یکی از مهمترین اهداف آن سرپرستی خانواده های بی سرپرست می باشد .

همانگونه که از رسول اکرم و امیر مومنان و سایر اهل بیت دیدیم اگر هدف غائی ارضا جنسی می بود این بزرگواران به صیغه کردن پیر زنها اقدام نمی کردنند بلکه دختران جوان اختیار می نمودنند .

در صدر اسلام جنگهائی که با کفار صورت می گرفت عده فراوانی از خانواده ها بی سر پرست می شدند و وظیفه همه ی مسلمین بود که به امور آنان رسیدگی کنند و در صدر اسلام به این گونه بود که مردان به قصد سرپرستی صیغه می کردنند .
شاید یکی از مهمترین فلسفه های صیغه همین مسئله سرپرستی بوده است.

حتی اسلام برای همین صیغه مقررات خاصی قرار داده که هم مرد و هم زن ملزم به رعایت آن هستند (همانگونه که گفته شد).

شما که در جوامع مسیحی زندگی می کنید باید نقص دین مسیحیت در امر ازدواج را بخوبی بدانید که وقتی یک مسیحی زن اختیار می کند تا ز�اهل تسنن در اوکراین از یکی از مراجع درباره این امر سوال کرده بود و وقتی فتوی حلیت گرفت گفت: در این مسئله به مذهب شیعه عمل می کنم و زن صیغه می کنم.

این مسئله در کشور های مسلمان بخوبی جا افتاده و از آن بطور صحیح استفاده می شود . وقتی در لبنان خانواده ی شهدا بی سرپرست می شدند دیگر رزمندگان سرپرستی این خانواده ها را به عهده می گرفتند و زنان شهدا را صیغه می کردنند.

حتی یکی از بزرگترین علمای معاصر اهل تسنن مرحوم شیخ محمود شلتوت (شیخ الشیوخ الازهر مصر) در دیداری که با علامه طباطبائی داشت عمل به فقه جعفری را جایز و صحیح دانست .

آیا وی این امر را استثتا کرد ؟؟ خیر .

با این اوصاف نمیدانم جای سوالی باقی ماند یا نه ولی همیشه باید به امر صیغه با این دید نگاه کرد که:

اسلام هیچگاه صیغه کردن را توصیه نکرده بلکه آنرا برای موارد خاص تجویز نموده است
اگر توسط عمر در اسلام از صیغه منع نمیشد احدی زنا نمی کرد

این سخن امیر مومنان است که می فرمایند:

((لولاعمر نهی عن المتعه ما زنی الا شقی اوشقیه)) (اگر عمراز متعه نساء‌ نهی نمی کرد هیچ کس زنانمی کرد مگرافراد شقی)
امر ازدواج موقت یا صیغه ابعاد مختلفی دارد و در این مختصر نمیگنجد فقط اینرا میگویم که: اگر به این مسئله بطور صحیح پرداخته می شد هیچگاه زنی به خاطر فقر خود قروشی نمی کرد اگر به این مسئله بطور صحیح پرداخته می شد هیچگاه هیچ مردی از روی شهوترانی زنا مرتکب نمی شد . اگر به این مسئله بطور صحیح پرداخته می شد هیچگاه جوانان به خاطر نداشتن امکانات ازدواج به گناه کشیده نمی شدند و .....

تمام این مشکلات باید به دست دولتمردان ما حل شود
دولت می بایست امکان ازدواج دائم را برای جوانان فراهم کند نه آنکه از روی شکم سیری و از سر خود باز کردن جوانان ، طرح خانه ی عفاف بدهد !!!!
به جای آنکه بخواهند خانه عفاف (یا شهر نو )!!! درست کنند بیایند مشکلات ازدواج جوانان را حل کنند !!

اما متاسفانه تنها چیزی که در برخی دولتمردان دیده نمیشود دغدغه امور دینیست که این افراد کمی از ان خلیفه ی ملعون.... ندارند

ای سید و مولای ما ! یا صاحب الزمان !

شاهد باش که بر سر جوانان این جامعه چه آورده اند !

اسلام به زنان ، به آن گونه ای که برخی افراد زن گرا ، نگاه می کنند ، نگاه نکرده است.

باشد ...بگذاریم و بگذریم

مطالبی که به عرضتان رسید نقص فراوانی دارد و اشکال از نویسنده ی آن ( برادر کوچکتان ) می باشد اما می خواستم بگونه ای عرایضم را بیان کرده باشم تا این مطلب را در ذهن شما خواننده ی عزیز القا کنم که :

زن همان موجودیست که حضرت امام خمینی فرمودند مرد از دامان او به معراج می رود.

حال تا چه حد موفق بوده ام ....؟؟؟ والله العالم

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۱۰/۲۰, ۰۸:۴۲
صیغه در اسلام ! (http://al-shie.persianblog.ir/post/10/)
یکشنبه ۱ امرداد ۱۳۸٥ :: ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ :: نويسنده : حسین مداحی (http://persianblog.ir/profiles/11209/)

تذکر بسیار مهم : خواهران محترم حتما پس از مطالعه کامل اظهار نظر بفرمائید

سلام علیکم .
مطالبی درباره متعه یا همان عقد موقت مشهور به صیغه در این وبلاگ مشاهده می کنید که در پاسخ به یکی از خواهران مسلمان که در یک کشور اروپائی زندگی می کننند؛ بیان شده است .
ایشان دیدگاه شیعه و سنی را در این خصوص جویا شده و ابراز خرسندی می کردند از اینکه : عمر بن خطاب صیغه را حرام اعلام داشته است و ظاهرا این حکم عمر به مذاق ایشان خوش آمده بود .
لذا بر آن شدم تا در پاسخ به این خواهر ارجمند در وبلاگ .... مطالبی را مختصر به عرض برسانم :
همواره در طول بحث این مطلب را بخاطر داشته باشید که در دین مبین اسلام به صیغه جواز استفاده داده شده و هیچگاه توصیه نگردیده است .با این توضیح که وقتی شما پیش طبیب می روید ، دکتر برای شما دارو تجویز می کند..مسلما هر داروئی هم عوارض جانبی را به همراه خواهد داشت .
اسلام هم به صیغه هیچگاه توصیه نکرده و آنرا تجویز نموده است برای موارد خاص.پس هیچگاه هیچ مردی نمی تواند آنرا توصیه قران بداند ( دقت کنید).
اما درباره حکم جواز عقد موقت یا صیغه در مذهب تشیع روایات فراوانیست که از اهل بیت رسیده است همچنین آیات قران .

اهل تسنن هم آیات قران را درباره صیغه قبول دارند اما می گویند نسخ شده است و این بدعت خلیفه عمر بود که حلال خدا را حرام نمود.

اما اهل سنت وقتی می گویند این آیه نسخ شده آیه منسوخ آنرا بیان نمی کنند چرا که در حقیقت این آیه نسخ نشده است و این عذر و سر پوشیست برای بدعت عمر .

در صحیح ترمذی صفحه 762 همچنین تفسیر قرطبی جلد دوم و نیز صحیحین مسلم و بخاری این روایت از عمر بن حصین و همچنین عبدااله بن مسعود آمده است که عمر بن خطاب گفت:

متعتان کانتا فی عهد رسول الله حلالا و انا احرمهما
دومتعه در زمان رسول اکرم حلال بودند و من انها را حرام می کنم..

درمنع عمر برمسئله متعه نساء هیچ دلیل عقلی ونقلی وجود ندارد وکار او اجتهاد است وچنین اجتهادی درمقابل نص الهی با طل می باشد

دلیل نهی عمر از متعه چنان که ازخود وی منقول است ((ترس از فساد وسوء‌استفاده از متعه)) بیان گردید. آیا ترس از فساد وسوء استفاده دلیل می شود که آن قانون وحکم الهی نسخ شود . ازکدام حکم الهی سوء استفاده نشده که این دومی باشد پس احتمال سوء‌استفاده وترس از فساد دلیل نمی شود که حلال خدا را حرام وحرام خدا را حلال کرد ((کاری که عمر درتاریخ اسلام انجام داد. )).

در قران آمده است:

: «فمااستمتعتم به منهن فاتوهن اجورهن فریضه» و زنانی را که متعه می کنید واجب است که مهر ایشان را بپردازید.
ایا ایه ای به این صریحی را می شود انکار کرد ؟؟!!

مسلما که نشود .

منظور از عبارت فمااستمتعتم در ایه شریفه چیست جز متعه یا همان صیغه؟! حتی عبد الله بن عمر بن خطاب در جواب سوال کننده ای که درباره صیغه پرسیده بود، گفت : صیغه امری حلال است.

سوال کننده از او پرسید : مگر پدرت آنرا حرام اعلام نکرده است ؟

عبدالله بن عمر در جواب گفت: صیغه به گفته پدرم حرام شد اما در زمان رسول اکرم حلال بود ومن قول رسول اکرم را رها نمیکنم تا قول پدر را متابعت نمایم . همین که در زمان رسول اکرم حلال بوده کفایت می کند.

آری اینست حرفهای پسر عمر بنا بر حلیت صیغه .....
- اما اشکالاتی به این متعه یا همان صیغه گرفته اند که یکی همانیست که شما فرمودید یا اینکه چه تفاوتی میان ازدواج موقت و فحشاء وجود دارد ؟ هر دو ، نوعی خود فروشی در برابر پرداختن مبلغی می باشد و در حقیقت این ازدواج راه فرار و نقابیست بر آلودگی های جنسی ، تنها تفاوت آن دو، در گفتن چند جمله می باشد. که این اشکال از یک نگاه بسیار سطحی به ازدواج موقت ، ناشی می گردد. در پاسخ به این ایراد باید گفت :

ازدواج موقت تنها با گفتن دو جمله تمام نمی شود ، بلکه مقرراتی همانند ازدواج دائم دارد. یعنی چنان زنی در ایام ازدواج موقت می بایست ، منحصراً در اختیار آن مرد مشخص بوده و هنگامی که مدت پایان یافت ، حتماً عده نگه دارد . یعنی حداقل می بایست چهل و پنج روز از اقدام به هر گونه ازدواجی جلوگیری بعمل آورد تا وضعیت حملش مشخص شود که از این مرد آیا بچه دار شده است یا خیر .

حتی اگر با وسایل مخصوص ، جلوگیری از انعقاد نطفه کرده باشد ،‌رعایت مدت فوق ضروری است . همچنین فرزند حاصل از متعه (ازدواج موقت ) همانند فرزند ازدواج دائم می بایست از طرف پدر مورد حمایت قرار گرفته و تمامی احکام ارث نیز بر او جاری می شود . پس اگر از این حکم الهی سوء استفاده می شود به خاطر نقص حکم الهی نیست، بلکه هرگونه سوء استفاده را می توان با استفاده صحیح از قانون عرفی جامعه ، برطرف ساخت . ما که ادعا می کنیم دین اسلام کاملترین ادیان است و به این افتخار می کنیم، باید بدانیم که اگر مردی مدتهای طولانی از همسرش دور باشد و دسترسی به همسرش نداشته باشد ( با این فرض که مردان موجوداتی هستند که کمتر می توانند نسبت به زنان شهوت خود را کنترل نمایند) باید چونان مردی چه کند.؟؟

مسلما مبارزه با نفس و این غریزه که از قویترین غرایز می باشد بسیار مفید و سازنده خواهد بود و انسان را به درجات عالی می رساند چه بسیار بوده اند علمائی که از گریز مقابله با شهوت جنسی به درجات بالائی رسیده اند. آیا آنان از این حکم الهی آگاه نبوده اند و نمی دانستند صیغه چیست؟؟!!!! و آیا نمی توانستند صیغه کنند؟؟؟!!

مسلما که می دانستند اما با غریزه خود مبارزه کرده و آنرا سرکوب نمودند تا بصورت صحیح یعنی همان ازدواج دائم اشباع گردد.

اما عده ی فراوانی از مردها هستند که قدرت مقابله با چنین غریزه ای را ندارند و وقتی از همسرشان دور می شوند قدرت کنترل خود را از دست می دهند آیا به نظر شما چنین افرادی باید دامن خویش را به گناه آلوده کنند؟ پس وقتی گفته می شود اسلام چنین امری را تجویز کرده برای مواقعی مثل این مثالیست که برایتان زدم .به چنین مردی اجازه داده تا برای کنترل شهوت خود به صورت صحیح صیغه کند و همانگونه که عرض شد فرزند حاصل را همانند فرزند خود مورد حمایت قرار بدهد .

از طرفی تنها هدف از تجویز صیغه ارضای میل جنسی نبوده بلکه یکی از مهمترین اهداف آن سرپرستی خانواده های بی سرپرست می باشد .

همانگونه که از رسول اکرم و امیر مومنان و سایر اهل بیت دیدیم اگر هدف غائی ارضا جنسی می بود این بزرگواران به صیغه کردن پیر زنها اقدام نمی کردنند بلکه دختران جوان اختیار می نمودنند .

در صدر اسلام جنگهائی که با کفار صورت می گرفت عده فراوانی از خانواده ها بی سر پرست می شدند و وظیفه همه ی مسلمین بود که به امور آنان رسیدگی کنند و در صدر اسلام به این گونه بود که مردان به قصد سرپرستی صیغه می کردنند .
شاید یکی از مهمترین فلسفه های صیغه همین مسئله سرپرستی بوده است.

حتی اسلام برای همین صیغه مقررات خاصی قرار داده که هم مرد و هم زن ملزم به رعایت آن هستند (همانگونه که گفته شد).

شما که در جوامع مسیحی زندگی می کنید باید نقص دین مسیحیت در امر ازدواج را بخوبی بدانید که وقتی یک مسیحی زن اختیار می کند تا ز�اهل تسنن در اوکراین از یکی از مراجع درباره این امر سوال کرده بود و وقتی فتوی حلیت گرفت گفت: در این مسئله به مذهب شیعه عمل می کنم و زن صیغه می کنم.

این مسئله در کشور های مسلمان بخوبی جا افتاده و از آن بطور صحیح استفاده می شود . وقتی در لبنان خانواده ی شهدا بی سرپرست می شدند دیگر رزمندگان سرپرستی این خانواده ها را به عهده می گرفتند و زنان شهدا را صیغه می کردنند.

حتی یکی از بزرگترین علمای معاصر اهل تسنن مرحوم شیخ محمود شلتوت (شیخ الشیوخ الازهر مصر) در دیداری که با علامه طباطبائی داشت عمل به فقه جعفری را جایز و صحیح دانست .

آیا وی این امر را استثتا کرد ؟؟ خیر .

با این اوصاف نمیدانم جای سوالی باقی ماند یا نه ولی همیشه باید به امر صیغه با این دید نگاه کرد که:

اسلام هیچگاه صیغه کردن را توصیه نکرده بلکه آنرا برای موارد خاص تجویز نموده است

اگر توسط عمر در اسلام از صیغه منع نمیشد احدی زنا نمی کرد

این سخن امیر مومنان است که می فرمایند:

((لولاعمر نهی عن المتعه ما زنی الا شقی اوشقیه)) (اگر عمراز متعه نساء‌ نهی نمی کرد هیچ کس زنانمی کرد مگرافراد شقی)
امر ازدواج موقت یا صیغه ابعاد مختلفی دارد و در این مختصر نمیگنجد فقط اینرا میگویم که: اگر به این مسئله بطور صحیح پرداخته می شد هیچگاه زنی به خاطر فقر خود قروشی نمی کرد اگر به این مسئله بطور صحیح پرداخته می شد هیچگاه هیچ مردی از روی شهوترانی زنا مرتکب نمی شد . اگر به این مسئله بطور صحیح پرداخته می شد هیچگاه جوانان به خاطر نداشتن امکانات ازدواج به گناه کشیده نمی شدند و .....

تمام این مشکلات باید به دست دولتمردان ما حل شود
دولت می بایست امکان ازدواج دائم را برای جوانان فراهم کند نه آنکه از روی شکم سیری و از سر خود باز کردن جوانان ، طرح خانه ی عفاف بدهد !!!!
به جای آنکه بخواهند خانه عفاف (یا شهر نو )!!! درست کنند بیایند مشکلات ازدواج جوانان را حل کنند !!

اما متاسفانه تنها چیزی که در برخی دولتمردان دیده نمیشود دغدغه امور دینیست که این افراد کمی از ان خلیفه ی ملعون.... ندارند

ای سید و مولای ما ! یا صاحب الزمان !

شاهد باش که بر سر جوانان این جامعه چه آورده اند !

اسلام به زنان ، به آن گونه ای که برخی افراد زن گرا ، نگاه می کنند ، نگاه نکرده است.

باشد ...بگذاریم و بگذریم

مطالبی که به عرضتان رسید نقص فراوانی دارد و اشکال از نویسنده ی آن ( برادر کوچکتان ) می باشد اما می خواستم بگونه ای عرایضم را بیان کرده باشم تا این مطلب را در ذهن شما خواننده ی عزیز القا کنم که :

زن همان موجودیست که حضرت امام خمینی فرمودند مرد از دامان او به معراج می رود.

حال تا چه حد موفق بوده ام ....؟؟؟ والله العالم

سلام!!!
در ضمن این متن نوشته بنده وحاکی از نظراتم نیست.خودم در این مبحث نظر خاصی دارم!
ولی خیلی ها از این مورد سوءاستفاده کرده اند.چند تا مثال عینی هم دیده ام.

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۲۲, ۰۵:۲۷
این یه آسیب اجتماعی حساب نمیشه؟
بعدشم اینها باعث گسترش بیماریهای مقاربتی نیستن؟

همون‌طوری که قبلا دوستان دیگه گفته بودن یه قانون رو به خاطر سو‌ء استفاده‌ی یه عده نمی‌شه گذاشت کنار
مواظب باشیم اگه یه قانون دینی رو ازش ایراد می‌گیریم انگار داریم به دستورات آسمانی و قرآن ایراد می‌گیریم

تبسم
۱۳۹۲/۱۰/۲۲, ۰۵:۴۲
مواظب باشیم اگه یه قانون دینی رو ازش ایراد می‌گیریم انگار داریم به دستورات آسمانی و قرآن ایراد می‌گیریم

اگه هر کدوم از ما قصد ایراد گرفتن داشتیم که اینجا نمیومدیم
هدف ما بالا بردن درکمون از قوانینه تا مدافعان خوبی براش باشیم. توی بحث هایی که روزانه اتفاق می افته خیلی سوالات پرسیده میشه که جواب صحیح بهترین تبلیغ و جاذبه ایی برای نوع نگاه ماست. اسلام تفکر در قوانینشو ممنوع نکرده فکر کنم به همین دلیله که مدافعان قوی پرورش بده. وگرنه که مرتب توی قرآن دعوت به تفکر نمیکرد. فکر هیچکس هم کامل نیست و سوال پیش میاد

yasbanoo
۱۳۹۲/۱۰/۲۲, ۲۰:۳۵
مخفی کاری،‌ترس از آشکار شدن صیغه یا ازدواج موقت، برهم خوددن نظم فیزیولوژی مرد، تپش‌ قلب، تنگی نفس‌، اختلالات جنسی، ‌میگرن و کمردرد ‌از عوارض این نوع ازدواج خارج از عرف است.
چه مشکلاتی برای فرد بعد از انتخاب یک همسر صیغه ای به وجود می آید؟
مشکلاتی که بعد از صیغه در خانواده به وجود می‌آید در بعضی از موارد منجر به طلاق همسر اول می‌شود. که این طلاق به طور مستقیم و یا غیر مستقیم بر سلامت روحی فرزندان اثرات سوء خواهد گذاشت.
از دید روانشناسی زمانی همسر اول متوجه می‌شود شوهرش با فرد دیگری رابطه دارد واین رابطه بیرون از خانواده است باعث سردی در زندگی، افسردگی، اضطراب برای زن می شود و در خیلی از موارد فرزندان پسریا دختر بسته به این که به کدام یک از والدین گرایش داشته باشند نسبت به واقعه عکس العمل نشان می دهند و در واقع در خانواده‌ها جبهه‌گیری می شود و این جبهه‌گیری منجر به نزاع درون خانواده، پرخاشگری، فحاشی و حتی در بعضی موارد منجر به تفکیک مایملک خانواده وآسیب به آن می شود.
به نظر شما عکس العمل مردم نسبت به این ازدواج چه خواهد بود؟
در بحث تعدد زوجات فرد مجوز قانونی وشرعی دارد اما حرفها و کنایه های خانواده همسر اول بر مرد اثر گذاشته و تعادل روحی را بر هم می زند. زندگی تحت فشارهای مردم، پرخاشگری، اضطراب ، اختلال خواب ، پرش افکار ، عدم تمرکز، فشار روانی ، استرس و در نهایت یک زندگی بدون کیفیت برای مرد را به وجود می آورد.
از نظر روانی نتایج شوم دیگری از ازدواج موقت را می توانید ذکر کنید؟
تزلزل وجهه مرد در خانه، عدم حرف شنوی همسر و فرزندان از مرد، اخراج از خانه توسط همسر اول و فرزندان، عدم رضایت در مسائل جنسی با مرد از طرف همسر اول از جمله عوارض ناشی از ازدواج موقت هستند. همچنین، از هم پاشیدگی خانواده‌ها، کم شدن اعتماد به نفس فرزندان، احساس درماندگی شدید فرزندان ،عدم انگیزه و مایوس بودن برای ادامه زندگی، عدم تلاش برای زندگی در بین فرزندان و تشویق به تعدد زوجات در آینده در بین فرزندان از عوارض سوء این قضیه می باشد و در و اقع همانند فرزندان طلاق که قطعا تمایل به طلاق خواهند داشت ، فرزندان افرادی که تعدد زودجات داشته اند، تشویق می شوند که رفتار ناخلف پدرشان را انجام دهند و تعدد زوجات داشته باشند.
چه مواقع ازدواج موقت بیشترین اثرات سوء را برای فرد خواهد گذاشت؟
زمانی مسئله ازدواج موقت بحرانی می‌شود که پای بچه در میان باشد مرد برای حفظ آبرو سعی در رسمی نمودن همسر دوم می‌نماید و این مسئله چون از نظر قانونی تملک درمال فرد را برای همسر و فرزند جدید را به دنبال دارد، پرخاشگری و اعتراض همسر و فرزند اول را برای اینکه شریک جدید برای مایملک پیدا شده است به دنبال خواهد داشت.
منبع
http://seresht.com (http://seresht.com/)

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۲۳, ۰۵:۲۴
اینا که دوستان می‌گن(مثلا همین مواردی که یاس بانو گفتن)کاملا درست هستش و کسی منکرش نیست
در واقع اینا آسیب شناسی این قضیه هست و اینکه نتیجه‌ی همون سوء استفاده از این قانون رسمی و شرعی!!!

ولی آیا این موارد در مواقعی که در جای خودش به کار برده بشه باز هم این مشکلات پیش میاد؟
مثلا الان اگه از حق نگذریم خیلی از دانشجوهای امروز ما به این امر نیاز دارن وگرنه چه بخواهیم چه نخواهیم فسادهای جنسی زیادی الان توی دانشگاه‌های ما داره رخ می‌ده تا این حد که بحث تفکیک جنسیتی رو دارن پیش میارن و نمی‌دونم مثل اینکه بعد از فارغ‌التحصیلی ما چند تا دانشگاه رو این بلا رو سرش آوردن
و این یعنی پاک کردن صورت مسئله و نه حل اون
آیا دخترها و پسرهای ایرانی باید بیش‌تر از این تو محیط قرنطینه از هم قرار بگیرن که دانشگاه‌هاشونم از هم جدا بشه؟
چرا گرهی رو که با دست می‌شه باز کرد با دهان باز می‌خوایم بکنیم.
شاید بسیاری از ازدواج‌های دانشجویی قبلش با گناه (نگاه و ارتباط کلامی تا صحبت کردن و باهم بیرون رفتن و .... با نامحرم)همراه بوده و بعدش به ازدواج منجر شده
خوب البته بسیاری از دانشجوها ازدواج دانشجویی نمی‌کنن ولی خوب نیست همونایی که همچین قصدی دارن قبلش با هم از لحاظ شرعی ارتباط داشته باشن؟
آیا اون وقت باز هم فساد در این حد پیش میاد؟

لازمه دوستان بدونن که چندین سال پیش تو یکی از دانشگاه‌های ملی ایران جمعی از دخترها و پسرها تو یکی از دانشکده‌ها پنهان می‌شن تا دانشگاه تعطیل بشه و بعدشم ....
و از اون به بعد بوده که حداقل تو اون دانشگاه که من خودم دیدم در آخر وقت و اول وقت شروع به کار دانشکده‌ها کسانی مامور گشتن تمام سوراخ سمبه‌های دانشکده می‌شن که دیگه همچین اتفاقی نیفته :Motehayer:

به نظر دوستان این وضع خوبی هست الان؟واقعا چی باعث شده که مسئله‌ی تفکیک جنسیتی توی دانشگاه‌ها با این همه سر و صدا و هزینه‌ای که داره(تامین استاد و کلاس و تجهیزات آزمایشگاهی و ساختمان‌های اداری و کلاسی و .... مجزا)پیش بیاد؟
نمی‌گم همه‌ی این مشکلات با مسئله‌ی صیغه قابل حل هست ولی می‌تونه مرهمی برای درصدی هر چند کم از این عده باشه
به قول امیرالمومنین ع اگر عمر صیغه رو حرام نمی‌کرد کسی جز شقی‌ترین انسان‌ها زنا نمی‌کرد.

تبسم
۱۳۹۲/۱۰/۲۳, ۰۵:۳۸
من یه سوال دیگه از شما بپرسم:
اگه شما برید خواستگاری یه دختر با کمالات و جمالات بعداً بفهمید صیغه کسی بوده تا به گناه نیافته خداییش باز میرید خواستگاریش؟ شمای نوعی رو نمیدونم اما بالای 90 درصد دیگه نگاشم نمیکنن
بابا آسیبهای این قضیه خیلی بیشتر از این حرفاست

یا یه سوال دیگه:
اگه پسری بتونه هی بره صیغه کنه اونم هرکسی رو که بخواد با توجه به هزینه های بالای زندگی و تنوع طلبی مردا باز میره ازدواج کنه؟ اونوقت رشد منفی جامعه منفی تر نمیشه؟
بجای تمام این راهکارا تمام هم و غممون باید ریشه کن کردن بیکاری و فقر باشه. آخه کدوم راهکار کوتاه مدت توی این چندسال اینجا پیاده شد که بعدش پشیمونی به بار نیاره
من میگم فقط تنهایی زیاد میشه

لازمه دوستان بدونن که چندین سال پیش تو یکی از دانشگاه‌های ملی ایران جمعی از دخترها و پسرها تو یکی از دانشکده‌ها پنهان می‌شن تا دانشگاه تعطیل بشه و بعدشم

نمیشه اتفاقاتی که خاص در دانشگاهها رخ میدن رو پای همه نوشت. چه بسیار دختر پسرایی که ساعتهای متمادی با هم کار کردن و هیچ اتفاقی هم نیافتاد... اینا هشدار دهنده هست اما مبنای همه چی نیست.
در مورد تفکیک جنسیتی که اونم داستان مورد داریه. اینبار اگه کم کم عادت میکنن پسرا که روی خیلی مسائل حساس نباشن و ذره ذره یه چیزایی کوچولو براشون عادی بشه بعد تفکیک جنسیتی که دیگه هیچ!!!!!!!

تبسم
۱۳۹۲/۱۰/۲۳, ۰۵:۵۳
من پسری رو میشناسم که عاشق دلسوخته یه خانومی بود
خانومه ازش خوشش نمیومد
برای اینکه پسره رو دست به سر کنه گفت قبلا هم کس دیگه ایی عاشقش بوده
باور کنید پسره رفت جایی که عرب نی انداخت!!!
جو عمومی جامعه دختری که تن به صیغه بده رو از پا میندازه. چشمتون به آزادی های بی حدوحصر خودتون مردا نره
اگه توی جامعه ما یه پسر طلاق گرفته باشه بطور عموم شانس یه ازدواج خوب رو خیلی راحت تر از همسر سابقش داره-حالا فقط دختر عقد بوده-
با این اوصاف چه بلوایی به پا میشه اگه دختره بره صیغه بشه:Labkhand:

عقلانیت
۱۳۹۲/۱۰/۲۳, ۱۹:۲۲
سلام.
به نظر من صیغه مشکلی نداره ولی نوع استفاده و توجیهاتی که میشه ازش کرد مشکل داره.مخصوصا الان که جامعه به شدت کمبود روحی ، جسمی و عاطفی داره و با هر دستاویزی سعی میکنه خودشو تخلیه کنه..
در مورد سوالی که کاربر عزیز (تبسم) گفتن باید بگم به شخصه من هیچ مشکلی با این اتفاق ندارم و اگر به این ایمان برسم که فرد مورد نظر برای اعتقادش و اصولش این کارو کرده استقبال هم میکنم.متاسفانه در جهان سوم س*ک*س یه تابو حساب میشه نه یک نیاز طبیعی...

راهیان عشق
۱۳۹۲/۱۰/۲۳, ۱۹:۲۳
حد که بحث تفکیک جنسیتی رو دارن پیش میارن و نمی‌دونم مثل اینکه بعد از فارغ‌التحصیلی ما چند تا دانشگاه رو این بلا رو سرش آوردن

حرفتونو کاملاقبول دارم-درین مورد هم ی مزایایی داره هم ی ب اصطلاح مضراتی-درسانتراک1هست یا2 دقیق نمیدونم-گفته اگه تفکیک جنسیتی صورت بگیره بسیار برای دانشجوها بهتر-واسه یادگیری بهتر وحالا دیگه بموند اگه کسی خواست تا واسش مطالبشوارسال کنم-امامختلط بودن جزاجتماعی شدن اندکی ازبچه ها فک نکنم زیاد فایده ای داشته باشه

راهیان عشق
۱۳۹۲/۱۰/۲۳, ۱۹:۲۳
تابو حساب میشه نه یک نیاز طبیعی...

ببخشید میشه بیشتر توضیح دهید........

Rikimaru
۱۳۹۲/۱۰/۲۳, ۱۹:۴۲
هر چی بیشتر میگذره بیشتر به این نتیجه میرسم که راه سالم موندن همین ازدواج موقته. کسی که نمیتونه نصف دینشو کامل کنه حد اقل میتونه با این راه اون نصفه ی دیگه اش رو نجات بده.

تورو خدا واقع بین باشید!!!!
جوانی که نتونه ازدواج کنه یا نخواد ازدواج کنه با دست زدن به این عمل شوقش برای ازدواج از بین میره؟ بر فرض مثال که از بین رفت. مگه چی میشه؟ همینطور بشینه دست رو دست بزاره که خدا تو خواب دست یه دختر زیبا و صالح رو بزاره تو دستش؟ شخصا در زندگی به این نتیجه رسیدم که صبر مشکلی رو حل نمیکنه. بلکه مشکلات رو هم بیشتر میکنه. یعنی تجربه ام و تجربه ی اطرافیان رو که نگاه میکنم میبینم هر چی بیشتر صبر کردیم بیشتر اوضاع قمر در عقرب شد.
الان مثلا جوان 20 ساله ی ایرانی، بمب اتمی شهوت، به لطف ماهواره و فیس بوک و ساپورت و ... هرچی بیای تو گوشش بگی صبر کن!! تقوا پیشه کن!! ان الله مع الصابرین، میگه برو بزار باد بیاد بابا راه حل عملی داری بگو!!!
جان من واقع بین باشید!!
خوب چیکار کنه؟ چند سال صبر کنه؟ برای کسی که درگیر شهوت هست و بخواد به گناه آلوده نشه 1 روز مساوی 1 سال هست. پسر 19-20 ساله الان بره خواستگاری واسه ازدواج دائم اولین سوالی که پدر دختر میپرسه ازش اینه که کارت چیه؟ بعد میپرسه سربازی رفتی؟ درس چقدر خوندی؟
اصلا کی به رفع شهوت فکر میکنه از راه حلال؟ نه. همه به پول فکر میکنن! پولداره؟ بده بره!!
اون وقت یه پسر جوان بخواد از راه صیغه خودش رو نجات بده همه میشن پاپ. که کار زشتی هست و شوق ازدواج رو از بین میبره. مگه با این همه فساد و دروغ و دو رویی در این کشور، دیگه شوقی هم باقی مونده برای ازدواج؟

عقلانیت
۱۳۹۲/۱۰/۲۳, ۲۲:۰۲
هر چی بیشتر میگذره بیشتر به این نتیجه میرسم که راه سالم موندن همین ازدواج موقته. کسی که نمیتونه نصف دینشو کامل کنه حد اقل میتونه با این راه اون نصفه ی دیگه اش رو نجات بده.

تورو خدا واقع بین باشید!!!!
جوانی که نتونه ازدواج کنه یا نخواد ازدواج کنه با دست زدن به این عمل شوقش برای ازدواج از بین میره؟ بر فرض مثال که از بین رفت. مگه چی میشه؟ همینطور بشینه دست رو دست بزاره که خدا تو خواب دست یه دختر زیبا و صالح رو بزاره تو دستش؟ شخصا در زندگی به این نتیجه رسیدم که صبر مشکلی رو حل نمیکنه. بلکه مشکلات رو هم بیشتر میکنه. یعنی تجربه ام و تجربه ی اطرافیان رو که نگاه میکنم میبینم هر چی بیشتر صبر کردیم بیشتر اوضاع قمر در عقرب شد.
الان مثلا جوان 20 ساله ی ایرانی، بمب اتمی شهوت، به لطف ماهواره و فیس بوک و ساپورت و ... هرچی بیای تو گوشش بگی صبر کن!! تقوا پیشه کن!! ان الله مع الصابرین، میگه برو بزار باد بیاد بابا راه حل عملی داری بگو!!!
جان من واقع بین باشید!!
خوب چیکار کنه؟ چند سال صبر کنه؟ برای کسی که درگیر شهوت هست و بخواد به گناه آلوده نشه 1 روز مساوی 1 سال هست. پسر 19-20 ساله الان بره خواستگاری واسه ازدواج دائم اولین سوالی که پدر دختر میپرسه ازش اینه که کارت چیه؟ بعد میپرسه سربازی رفتی؟ درس چقدر خوندی؟
اصلا کی به رفع شهوت فکر میکنه از راه حلال؟ نه. همه به پول فکر میکنن! پولداره؟ بده بره!!
اون وقت یه پسر جوان بخواد از راه صیغه خودش رو نجات بده همه میشن پاپ. که کار زشتی هست و شوق ازدواج رو از بین میبره. مگه با این همه فساد و دروغ و دو رویی در این کشور، دیگه شوقی هم باقی مونده برای ازدواج؟
دوست عزیزم چرا انقدر عصبی هستی؟نیازی نیست انقدر خودتو اذیت کنی.شما برو صیغه کن..حتی بدون صیغه هم مشکلی پیش نمیاد.رمز دین و سالم موندن اینه که هرز نری و به یک اصولی پایبند باشی.جامعه وقتی هار بشه درگیر دو خط صیغه نمیشه.اینو یادت باشه.صیغه یه قرارداده برای حفظ اعتدال و اصول...خیلیها صیغه میکنن ولی هم هرز میرن و هم اصول ندارن.لازم نیست به این حرفها گوش بدی.برای خودت اصولی رو ترسیم کن و سعی کن هیچوقت اصول انسانی رو زیر پا نزاری.

Rikimaru
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۰۰:۰۷
دوست عزیزم چرا انقدر عصبی هستی؟نیازی نیست انقدر خودتو اذیت کنی.شما برو صیغه کن..حتی بدون صیغه هم مشکلی پیش نمیاد.رمز دین و سالم موندن اینه که هرز نری و به یک اصولی پایبند باشی.جامعه وقتی هار بشه درگیر دو خط صیغه نمیشه.اینو یادت باشه.صیغه یه قرارداده برای حفظ اعتدال و اصول...خیلیها صیغه میکنن ولی هم هرز میرن و هم اصول ندارن.لازم نیست به این حرفها گوش بدی.برای خودت اصولی رو ترسیم کن و سعی کن هیچوقت اصول انسانی رو زیر پا نزاری.

سلام.
اتفاقا اصلا عصبی نبودم ولی از کسانی که واقع بین نیستند گله مند هستم. شما که گفتید "شما برو صیغه کن" مشکل جامعه با صیغه کردن من که حل نمیشه؟ مشکل باید از زیر بنا حل بشه. اینطوری نیست که به یکی بگیم خوب تو دوست داری برو صیغه کن بقیه هم یه کاریش میکنن.

خیلی ها صیغه میکنن راه هرز هم میرن ولی خیلی ها هم صیغه میکنن و راه هرز نمیرن. خیلی ها هم اصلا صیغه نمیکنن و تحمل میکنن. تعداد بسیار کثیری هم ازدواج میکنن و باز راه هرز میرن.

مشکل فرد نیست که بزرگوار. مشکل نگاه هست. نگاه باید عوض بشه. تا وقتی که جامعه نگاه بدی به صیغه داره و خانواده ها ازدواج رو ساده نمیگیرن، جامعه رو به فساد خواهد بود.

عقلانیت
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۰۰:۱۶
سلام.
اتفاقا اصلا عصبی نبودم ولی از کسانی که واقع بین نیستند گله مند هستم. شما که گفتید "شما برو صیغه کن" مشکل جامعه با صیغه کردن من که حل نمیشه؟ مشکل باید از زیر بنا حل بشه. اینطوری نیست که به یکی بگیم خوب تو دوست داری برو صیغه کن بقیه هم یه کاریش میکنن.

خیلی ها صیغه میکنن راه هرز هم میرن ولی خیلی ها هم صیغه میکنن و راه هرز نمیرن. خیلی ها هم اصلا صیغه نمیکنن و تحمل میکنن. تعداد بسیار کثیری هم ازدواج میکنن و باز راه هرز میرن.

مشکل فرد نیست که بزرگوار. مشکل نگاه هست. نگاه باید عوض بشه. تا وقتی که جامعه نگاه بدی به صیغه داره و خانواده ها ازدواج رو ساده نمیگیرن، جامعه رو به فساد خواهد بود.
بزار خیالتو راحت کنم....
امکان نداره بخوای این نیاز رو تحمل کنی.اصلا و ابدا..این قضیه فقط کنترل میشه ولی تحمل نمیشه و تحمل باعث میشه چه از نظر جسمی و چه روحی و چه عاطفی به شدت آسیب ببینی.اینکه میگن برو نماز و قرآن و فلان و...همش یه سری لفاظیهاست که اصلا اهمیتی بهش نده..دقیقا مثل این میمونه که بگی گرسنه که شدی برو قرآن خون یا وقتی نیاز به تخلیه داشتی برو نماز بخون تا یادت بره..با این حرفا هم قرآن و هم نماز رو به باد سخره گرفتیم.این قضیه باید از راه درستش حل بشه..متوجه شدی؟بایدِ باید حل یشه؟هرکی هم به شکلی...یکی با ازدواج یکی هم صیغه..فرقی نداره..یکی هم این حرفها توو مخش نمیره زنا میکنه.ولی به هرحال اجتناب ناپذیره.کاریشم نمیشه کرد..
در مورد جامعه هم شما درست میگی.هم زمونه بده و هم سیستم بده..هردو دست به دست هم این جامعه رو دارن مثل موریانه میخورن.ولی کاریش نمیشه کرد.شما دلت برای جامعه نسوزه..خودتو دریاب عزیزجان..فریب این قید و بندهای دین فروشان منبرگرم کن رو نخور.

Rikimaru
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۰۰:۲۵
بزار خیالتو راحت کنم....
امکان نداره بخوای این نیاز رو تحمل کنی.اصلا و ابدا..این قضیه فقط کنترل میشه ولی تحمل نمیشه و تحمل باعث میشه چه از نظر جسمی و چه روحی و چه عاطفی به شدت آسیب ببینی.اینکه میگن برو نماز و قرآن و فلان و...همش یه سری لفاظیهاست که اصلا اهمیتی بهش نده..دقیقا مثل این میمونه که بگی گرسنه که شدی برو قرآن خون یا وقتی نیاز به تخلیه داشتی برو نماز بخون تا یادت بره..با این حرفا هم قرآن و هم نماز رو به باد سخره گرفتیم.این قضیه باید از راه درستش حل بشه..متوجه شدی؟بایدِ باید حل یشه؟هرکی هم به شکلی...یکی با ازدواج یکی هم صیغه..فرقی نداره..یکی هم این حرفها توو مخش نمیره زنا میکنه.ولی به هرحال اجتناب ناپذیره.کاریشم نمیشه کرد..

اینا رو که تو همون پست اولم گفتم برادر. به یه آدم تحت فشار بگی "ان الله مع الصابرین" میگه برو بزار باد بیاد.

در مورد جامعه هم شما درست میگی.هم زمونه بده و هم سیستم بده..هردو دست به دست هم این جامعه رو دارن مثل موریانه میخورن.ولی کاریش نمیشه کرد.شما دلت برای جامعه نسوزه..خودتو دریاب عزیزجان..فریب این قید و بندهای دین فروشان منبرگرم کن رو نخور.

زمونه رو نمیدونم ولی سیستم ایران=افتضاح. تو خیابون غذاهای رنگارنگ (!) ریختن بعد به جوون مردم میگن فعلا گرسنه گی بکش تا ببینیم کی یه تیکه نون بعد از هفت خان رستم بهت میرسه.

من در مورد خودم خدمتت عارضم که اصلا من نمیتونم دور صیغه برم. یه سری باور هایی برای خودم دارم که اجازه نمیده. در مورد جامعه هم...فقط دلم میسوزه. همین :Rose:

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۰۳:۵۶
اگه شما برید خواستگاری یه دختر با کمالات و جمالات بعداً بفهمید صیغه کسی بوده تا به گناه نیافته خداییش باز میرید خواستگاریش؟

خوب هر کسی یه نظری داری و این مسئله با نظر من حل نمی‌شه!
به هر حال هرکسی با توجه به جهان بینی و دید خودش دنیا رو می‌بینه
شاید شما براتون این‌طور باشه که یه پسری رو که قبلا صیغه می‌کرده به عنوان مرد زندگی نتونین قبول کنین
اینا همه بر می‌گرده به دین و ایمان و اعتقادات و جهان بینی افراد و اینکه چقدر درک درستی از واقعیات اطرافشون دارن

اونوقت رشد منفی جامعه منفی تر نمیشه؟

به نظرم نیازی نیست که من و شما به فکر رشد منفی و مثبت جامعه باشیم

چه بسیار دختر پسرایی که ساعتهای متمادی با هم کار کردن و هیچ اتفاقی هم نیافتاد... اینا هشدار دهنده هست اما مبنای همه چی نیست.
خوب این که دلیل نمی‌شه
شاید خیلی‌ها در چنین مواردی شرائطش فراهم نشه که اتفاقی بیفته
یه جوری می‌گین که انگار من خودم دانشگاه نرفتم و کار گروهی و پژوهشی انجام ندادم؟!!!
خوب ما هم تو این‌جور جمع‌ها بودیم
ولی کی می‌تونه منکر جذابیت جنس مخالف برای اون‌ یکی جنس بشه؟
کی می‌تونه منکر مفاسد این قضیه بشه؟
آیا شما منکر این این می‌شین و می‌گین که مبنای همه چی نیست؟
اگه منظورتون اینه من هیچ حرفی برای گفتن ندارم
البته هر چند نمی‌شه منکر پاکی برخی از جوونا‌ هم شد ولی خوب این درصد کمی رو شامل می‌شه یا حداقل اینکه همه پاک نیستن

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۰۴:۱۲
-درسانتراک1هست یا2 دقیق نمیدونم

اینو من راستش نفهمیدم چی هست؟
می‌شه بیشتر توضیح بدین لطفا؟

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۰۴:۱۹
اگه تفکیک جنسیتی صورت بگیره بسیار برای دانشجوها بهتر-واسه یادگیری بهتر وحالا دیگه بموند اگه کسی خواست تا واسش مطالبشوارسال کنم-امامختلط بودن جزاجتماعی شدن اندکی ازبچه ها فک نکنم زیاد فایده ای داشته باشه

اینو منم تا حدی باهاش موافقم
البته الان دیگه این کار انجامش واقعا نمی‌صرفه از لحاظ اقتصادی
می‌دونین چقدر بار سنگین مالی و ... به عهده‌ی دولت می‌ذاره؟تهیه‌ی ساختمون، نیروی انسانی، نیروی متخصص و استاد و آزمایشگاه و کارگاه و ... مجزا برای هر گروه انسانی
شما فکر کنید دختری که دانشگاه تهران یا شریف یا ... قبول شده قبول می‌کنه که بره یه جای دیگه با یه امکانات و اساتید دیگه؟
یا یه پسر همین‌طور...
مگر اینکه اطمینان داده بشه که امکانات و اساتید یکی هستن...
که این خودش هزینه‌ی سنگینی داره و اصلا تو این شرائط بهتره این هزینه صرف کارای دیگه بشه

اگه کسی خواست تا واسش مطالبشوارسال کنم
اما در مورد اون مطلب هم من دوست دارم بیشتر بدونم اگه زحمت نیست
به هر حال این واقعیت رو من خودم خیلی باهاش موافقم و این قدر رفتارهای مشمئز کننده بین این دو جنس مخالف تو دانشگاه‌ها دیدم که دیگه حالم به هم می‌خوره ولی خوب چی کار می‌شه کرد
هر چی که نباشه مراجع ما با این موضوع موافق هستن تا چه برسه ما

تبسم
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۰۴:۴۵
خوب هر کسی یه نظری داری و این مسئله با نظر من حل نمی‌شه!
من نظر شما رو به عنوان جزء کوچیکی از جامعه خواستم وگرنه که بله هرکس نظر خودشو داره اما این کار برای رو بیشتر از 90 درصد پسرا برای خواهر خودشون تجویز نمیکنن.

به نظرم نیازی نیست که من و شما به فکر رشد منفی و مثبت جامعه باشیم
توی دوسه تا از تاپیکهای دیگه یکی از برادران گرانقدر برای حل مشکل رشد جمعیت منفی چه نظرها که نمیدن و همه رو مسئول میدونن...قضاوت با خودتون یه کم تاپیکهای دیگه خانواده رو مطالعه بفرمایید علت جبهه گیری بنده رو متوجه خواهید شد

ولی کی می‌تونه منکر جذابیت جنس مخالف برای اون‌ یکی جنس بشه؟
جاذبه دو جنس صنع خداست
بد نیست به ذات
به کجا رفتنش مهمه
اینکه یه دوست فرمودن در یک دانشگاه فلان اتفاق افتاد و... من هم عرض کردم چه جاها که چه اتفاقات بدی میتونست بیافته و بعلت خویشتنداری نیافتاد. هنوزم کم نیستن آدمهایی که رفتارشون رو میشه تحسین کرد

کیمیای محبت
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۰۹:۳۳
فرهنگ نیوز: من ترک التزویج مخافة الفقر فقد اساء الظن بالله-عز و جل-، ان الله- عز و جل - یقول: «ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله.» (نور/32) امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند می‏فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان می‏کند. من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 251‬
http://askquran.ir/gallery/images/13680/medium/1_ezs.jpg

خادمة المهدی
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۱۱:۱۴
سلام

سلام

اتفاقاازدواج موقت مخصوص مردان متاهل نیست چون آنهاهمسردارند

بلکه برای افرادی است که واقعاعذردارندونمی توانندازدواج کنند

البته بازهم اولویت باازدواج است نه ازدواج موقت.

امینه
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۱۳:۵۹
همچنانکه در احادیث هم نهی نشده و ما ندیدیم تا به حال
اینکه شما ندیدین دلیل بر نبودن نیس بگردین پیدا می کنین.اتفاقا احادیث تندی هم هست.حیف که الان به خاطر امتحانام وقت ندارم خودم با سند بیارم

Elcano
۱۳۹۲/۱۰/۲۴, ۱۷:۳۵
اینکه شما ندیدین دلیل بر نبودن نیس بگردین پیدا می کنین.اتفاقا احادیث تندی هم هست.حیف که الان به خاطر امتحانام وقت ندارم خودم با سند بیارم

بسیار عالی دوست من ، منتظر سند می مانم با خوشحالی بسیار :Rose:

عـلـی
۱۳۹۲/۱۰/۲۵, ۱۹:۰۱

این صحبت شما حکم شرعیه یا توصیه اخلاقی؟
به نظر شما اگه یه آقای متأهل چندین ماه بره یک جایی مأموریت و از خانمش دور بشه، چه کاری باید بکنه؟

راهیان عشق
۱۳۹۲/۱۰/۲۵, ۱۹:۲۱
بازم قاطی کردم:Gig:-یادرکتاب جامعه شناسی بروس کوئن هستش این مطلب یا در کتاب سانتراک.........
ببینید شما هفته دیگه2شنبه یادم بندازین تا مطلبه کاملشو بنویسم........

میتونم واستون کاملا توضیح بدم اما میخوام باسنده وحرف اثبات کنم این مسئله رو..............

صبحان
۱۳۹۲/۱۰/۲۵, ۱۹:۳۸
مشكلاتي كه در اين ازدواج متوجه زنان است:
1. صاحب فرزند شدن بزرگترين مشكل زنان متعه مي باشد.
2. زنان، كاملاً نگاه عاطفي و رواني در اين ازدواج دارند و برخورد احساسي و هيجاني با اين موضوع دارند. و وقتي كه مدّت آن تمام مي شود، مبتلا به يأس و ناكامي و افسردگي مي شوند. البته اين مشكل بيشتر در زنان زير 40 سال است.
3. نگاه منفي جامعه به اين نوع ازدواج. به جهت همين نگرش منفي، اين ازدواج غالباً مخفيانه انجام مي شود و اين ايجاد ترس، اضطراب و نگراني مي كند. براي رفع اين مشكل بايد زمينه سازي و بسترسازي فرهنگي، اجتماعي شود.
4. عدم ثبت قانوني صيغه از طرف خيلي ها، كه به تبع آن، اثبات همسري از سوي طرفين مشكل است.

اسلام و توصيه هايش به زن و مرد:
الف) توصيه هاي مهم به زناني كه قصد ازدواج موقت دارند:
1. خود و مجموع نيازهايشان را به خوبي بشناسند و نيز راه هاي تأمين آنها را بررسي كنند.
2. ازدواج موقت را با تمام شرايط، ويژگي ها و پيامدها و آثارش، شناخته و ميزان اثرگذاري آنها را بر زندگي خود دريابند.
3. به اين ازدواج به عنوان يك اصل و باور ديني اعتقاد داشته باشند و به اصول آن متعهّد باشند.
4. عدّه (45 روز) را بعد از تمام شدن مدّت ازدواج _ در صورت همبستري _ رعايت كنند.
5. مردي كه از آنها تقاضاي ازدواج موقت مي كند، كاملاً بشناسند و انگيزه هاي او را از اين ازدواج بدانند.
6. اين اقدام را قانوناً ثبت نمايند و از پيامدهاي تلخ عدم ثبت قانوني جلوگيري كنند.
7. با فكر اينكه بعد از اين ازدواج، آن را به ازدواج دائم تبديل كنند، اقدام به اين كار نكنند.
8. ارزش، منزلت، شخصيت، عزّت نفس خود را حفظ كنند.

ب) توصيه به مردان:
1. به قصد شهوتراني اقدام به ازدواج موقت نكنند.
2. حقوق همسران دائمي خود را تضييع نكنند.
3. به عنوان يك عمل هميشگي و دائمي و در همه جا انجام ندهند كه مداوم بودن آن اعتياد مي آورد.
4. براي پيروي از فرمان الهي و سنّت اسلامي اقدام به اين ازدواج كنند.
6. براي احسان به محرومين و ايجاد پناهگاه امن و آرامش براي زنان بي سرپرست باشد.

موفق باشيد:Gol:

راهیان عشق
۱۳۹۲/۱۰/۲۵, ۱۹:۴۱
اینو منم تا حدی باهاش موافقم
البته الان دیگه این کار انجامش واقعا نمی‌صرفه از لحاظ اقتصادی
می‌دونین چقدر بار سنگین مالی و ... به عهده‌ی دولت می‌ذاره؟تهیه‌ی ساختمون، نیروی انسانی، نیروی متخصص و استاد و آزمایشگاه و کارگاه و ... مجزا برای هر گروه انسانی
شما فکر کنید دختری که دانشگاه تهران یا شریف یا ... قبول شده قبول می‌کنه که بره یه جای دیگه با یه امکانات و اساتید دیگه؟
یا یه پسر همین‌طور...
مگر اینکه اطمینان داده بشه که امکانات و اساتید یکی هستن...
که این خودش هزینه‌ی سنگینی داره و اصلا تو این شرائط بهتره این هزینه صرف کارای دیگه بشه

به هر حال این واقعیت رو من خودم خیلی باهاش موافقم و این قدر رفتارهای مشمئز کننده بین این دو جنس مخالف تو دانشگاه‌ها دیدم که دیگه حالم به هم می‌خوره ولی خوب چی کار می‌شه کرد

این مباحثم بمونه واسه هفته دیگه-این هفته تا2شنبه خیلی سرم شلوغه----
واما ی تیکه از حرفتونو جواب بدم الان-اون خط قرمزه.........
تاکی ایم حرف روبزنه----ببینید نمیخوام بحثوبازش کنم اما سیستم کنکور رو داشته باشید-آموزش وپرورش ک هیچ دیگه-حرفشو نزنیم-بعضی ازون مسوئلا هم ک قبلا گفتم نوربالا میزنن اساسی---
یکی ازاساتیدحالااسمشونمیارم شاید بعضیا بشناسن-وقتی میگه سیستم آموزشی ازپایه غلطه-دیگه بگیریدتاآخرش چ خبره.............

آقا نمونش سرکلاس خودمون دیگه-هرکی منتظره ی آتو بگیره ازجنس مخالف-حالا ی مثال کوچیکشو بگم0دختره موهاش اززیرمقنعه زده بیرون-پسره پشت سرش داشت سربسرش میذاشت ک هههههه موهاتو فر کردی و....گرچه بگما-من نظری ندارم ک تفکیک باشه یا نه---چون ازجهاتی هم خوبه-البته ازجهته پایان نامه ارشد ک بخوای جلوی چندتا داور دفاع کنی....اما خب مزایاش کمترازفوایدشه...یاسرکلاس ب نحوی میخوان خودشونو نشون بدنااا-حالاجالب اینجاس دروتخته هم ک جسابی توکلاسمون جورن...کافیه یکی بیاد کنفرانس بده-دیگه تمومه-البته ب استادم بستگی داره....گرچه واسه من فرقی نمیکنه چ مختلط باشه و چ جدا-من کاره خودمو دارم انجام میدم......................

وامادانشگاه شریف و تهران....فرهنگ هم مهمه----اونجا عموما معلومه چ بچه هایی هستن و واسه چی میان---من خودم درمباحثه درسی زیرگروه پسرهم درمجموعه ام داشتم و بحث فقط درحیطه درس بود ن چیزه دیگه-اما حالا گروه های دیگه....باید جا بیفته ک چ خبره و واسه چی اومدین-گرچ من کاملا انتقاد هاموکردم ب هم اساتیدگرامی وهم بعضی مسئول های عزیز-اما خودم ی کاریکاتورکشیدم ک ی مسئول ک گوشاش دروازس...شاید منم ب ی مسئولیتی برسم بدتر ازینا بشن-چون دارن این چیزا رو ترویج میدن دردانشگاه ها ومحیط های آموزشی........اگه دسته من بدن ی لباس مخصوص دانشگاه میذارم و.........بگذریم-اونام ی روزی میخواستن ی کاری بکنن اما نتونستن............

من خواستم هفته بعد حرف بزنماا
واماتفکیک جنسیتی درحال گسترشه البته تااونجایی ک خبردارم.......

سلمان فارسی
۱۳۹۲/۱۰/۲۶, ۱۷:۳۸
سلام

سلام!!!
آیت الله بهجت(ره)می گوید:مرد متهال نیز می تواند ازدواج موقت داشته باشد.
ولی با نظر کلی شما هم کاملا موافقم.
اگر طرف شرایطش را نداشت که باید دید شرایطش چیه آن وقت می تواند برود ازدواج موقت کند اما هیچی ازدواج دائم نمی شود.

راهیان عشق
۱۳۹۲/۱۰/۳۰, ۱۹:۴۸

سلام

ببخشیدباعرض پوزش بابته تاخیر-
واما در موردکتاب ببخشید اشتباه کردم-نمیدونم چرااین دوتا کتابو اشتباه میکنم درحالیکه اصلا شبیه هم نیستن مطالبش:Gig:
کتاب مبانی جامعه شناسی بروس کوئن:
مدارس و کلاسهای جداگانه و مختلط

باوجود اینکه دربسیاری از جوامع مدارس بصورت مختلط اداره میشود.اماپژوهشها نشان داده است که دختران وپسران در مدارس غیرمختلط از موفقیت تحصیلی بیشتری برخوردارند.میانگین موفقیت تحصیلی دختران در مدارس غیرمختلط به مراتب بیش از مدارس مختلط است:زیرا پسران در مدارس مختلط با رفتارهای تحقیرآمیز نسبت به دختران مانع پیشرفت آنان میشود.بعلاوه پسران در این مدارس بر تجهیزات مدرسه از جمله وسایل ورزشی و تجهیزات آزمایشگاهی تسلط دارند
همچنین پژوهش ها نشان داده است که پسران نیز در مدارس غیر مختلط از لحاظ درسی موفق تر هستند .

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۳۰, ۲۰:۴۹
آهان
پس اسم کتابه!!!
من فکر کردم یه جور موضوع خاصه تو روانشاسی!!!

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۰/۳۰, ۲۰:۵۵
البته اون تحقیقات رو که گفتین نمی‌دونم منبعش چی هست و چطوریه؟
ولی خوب به هر حال اول اینکه موضوع مدرسه با دبیرستان کم به نظرم فرق داره
دوم اینکه انسان موجودی پیچیده(به قول ما مهندسا رفتار کاملا غیر خطی داره که با هیچ معادله‌ی ریاضی‌ای قابل مدل‌سازی نیست)است که واقعا به یه تحقیقات ساده نمی‌شه به نتیجه‌ی درستی رسید
اما خوب ببینید اگه با این وضع موجود باشه بله الان متاسفانه فکر و ذکر دانشجوها چیز دیگه‌ایه و به تنها چیزی که فکر نمی‌کنن درسه و به نظرم این تفکیک جنسیتی در این مورد کمک کننده است و در این مورد حق باشماست
ولی خوب اگه اصول اسلامی و اخلاقی رعایت بشه چه بسا که باعث پیشرفت و رقابت بیشتر بشه
حتی خیلی از ازدواج‌های دانشجویی موفق هم تو همین دانشگاه‌ها شکل می‌گیره
ولی متاسفانه الان کلاس‌های کارگاهی و آزمایشگاهی به صورتی شده که شده یه بهانه برای ارتباطات بی مورد و مشمئز کننده‌ای که الان وجود داره
روابطی که اصلا اصول اسلامی که هیچ، اصول اخلاقی و شرم و حیای خانوم‌ها و مردانگی و متانت و سنگینی آقایون توش دیده نمی‌شه و شده محلی برای شوخی‌ها و سبک‌ مغزی‌ها و سبک سری‌های بی مورد....

راهیان عشق
۱۳۹۲/۱۰/۳۰, ۲۲:۰۵
البته اون تحقیقات رو که گفتین نمی‌دونم منبعش چی هست و چطوریه؟
ولی خوب به هر حال اول اینکه موضوع مدرسه با دبیرستان کم به نظرم فرق داره
دوم اینکه انسان موجودی پیچیده(به قول ما مهندسا رفتار کاملا غیر خطی داره که با هیچ معادله‌ی ریاضی‌ای قابل مدل‌سازی نیست)است که واقعا به یه تحقیقات ساده نمی‌شه به نتیجه‌ی درستی رسید
اما خوب ببینید اگه با این وضع موجود باشه بله الان متاسفانه فکر و ذکر دانشجوها چیز دیگه‌ایه و به تنها چیزی که فکر نمی‌کنن درسه و به نظرم این تفکیک جنسیتی در این مورد کمک کننده است و در این مورد حق باشماست
ولی خوب اگه اصول اسلامی و اخلاقی رعایت بشه چه بسا که باعث پیشرفت و رقابت بیشتر بشه:Gig:
حتی خیلی از ازدواج‌های دانشجویی موفق هم تو همین دانشگاه‌ها شکل می‌گیره
ولی متاسفانه الان کلاس‌های کارگاهی و آزمایشگاهی به صورتی شده که شده یه بهانه برای ارتباطات بی مورد و مشمئز کننده‌ای که الان وجود داره
روابطی که اصلا اصول اسلامی که هیچ، اصول اخلاقی و شرم و حیای خانوم‌ها و مردانگی و متانت و سنگینی آقایون توش دیده نمی‌شه و شده محلی برای شوخی‌ها و سبک‌ مغزی‌ها و سبک سری‌های بی مورد....

گفتم ک منبعش چیه:Gig:میخواین شخصا کتابوبیارم -صفحه 200وخورده ای حالادقیق یادم نیست............
ماروانشناسادرمنطق خوندیم ک انسان موجدیست بسیارپیچیده....اما خب میشه ب نتایجی رسید ک باعث خیلی مسائله دیگه شد....

من خودم شخصا دیگه دارم میبینم چ خبره....وامامنکر اینم نمیشم ک ازدواج های خوبی هم صورت میگیره و چ بسا آگاهانه باشه-نمونش همین ازدواج های دانشجویی ک درآبان ماه بود فکرکنم درتالارانتظار داشتیم......

گرچه قبلا گفتم واسه کسی ک بخواد سرش بکاره خودش باشه مشکلی نیست....البته منکر توکل بخدا هم نبایدشد............

یا امیرالمومنین
۱۳۹۲/۱۱/۰۱, ۲۳:۲۲
آهان
ببخشید
فکر نمی‌کردم که اون کتاب منبع همین تحقیقات هم هست و فکر کردم که کتابه فقط مربوط به بحث قبلی هستش