PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زمزم عارفان ( شرح دعاهای ماه مبارک رمضان )

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۸, ۱۱:۳۲
بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما روزه داران گرامی!
میدونم که یه مقدار دیر شده اما... مرجع مناسبی برای این موضوع نداشتم.
در این تاپیک هر روز شرح دعای همان روز از ماه مبارک رمضان را برای شما بزرگوارن قرار میدهم.
التماس دعا...

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۸, ۱۱:۴۴
دعای روز هفتم
«اللّهمَّ اَعِنّی فیهِ عَلی صیامِهِ و قیامهِ و جَنِّبنی فیهِ من هَفَواتهِ و اثامهِ و ارزُقنی فیهِ ذِکرکَ بِدَوامهِ بِتَوفیقکَ یا هادی المُضِلّین»

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۸, ۱۱:۴۶
در هفتمین روز از ماهت دست نیاز به سوی درگاه بی نیازت دراز نموده و از تو میخواهم:

«اللّهم اعنّی فیه علی صیامه و قیامه»
«خدایا! مرا در این روز به گرفتن روزه و اقامه نماز یاری کن.»

روزه ای که مرا به حکمت میرساند و در پرتو آن معرفت حقیقی میابم و به یقین میرسم و آنگاه دیگر باکی ندارم که برای تو همه سختی ها و دشواری ه را تحمل نمایم زیرا صبری میگیرم که بهشت زا و آرام بخشاست. و نمازی که به من سکون قلب و تانی و پاکی از کبر میبخشدو همه گناهان گذشته ام را محو میکند و رحمت الهی را از آسمان بر من فرو میفرستد.
و من با یاری گرفتن از آن دو قدرت میگیرم و با همه جاذبه های شر و فساد مبارزه میکنم. بتهای وجود و اجتماعم را در هم میشکنم به همه زشتی ها و خوی های ناپسند پشت پا میزنم و جان خویش را با معنویت و تقوا و خلوص و ایثار آذین میبندم. فضیلتها محیط زندگی ام را میپوشاند و انگاه من حقیقتا جانشین خداوند در روی زمین میشوم.
لازمه آن منزلت دوری از هوا و هوس و وصل به محبوب و معبود است.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۸, ۱۱:۵۲
پس ای امید امیدواران:

« و جَنِّبنی فیهِ من هَفَواتهِ و اثامهِ »
« و مرا از لغزش ها و گناهان دور ساز»

ریا و عجب و تکبر و حب جاه و شهوت و حسد و طمع و ظلم و نفاق و غضب و قساوت قلب و جهل و کینه و اسراف و غیبت و تهمت و فحشا را از جامعه وجودم بزدای و جانم را با علم و عمل و اخلاص و ایمان و ایثار و رجاء و تواضع و وفای به عهد و امنت داری و عفت و عفو و زهد و تفکر و عبادت و محبت منور گردان.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۸, ۱۵:۵۱
« و ارزُقنی فیهِ ذِکرکَ بِدَوامهِ »
« و ذکر دائم نصیبم فرما »
تمام روز به یاد تو باشم و از تو جدا نگردم، تا به عالم صفا و نورانیت قدم بگذارم و به مقام قرب تو نایل گردم.
خدایا! ذکر زبانی و قلبی آمیخته با هم را نصیبم کن، تا در سایه عرش و در پناه تو قرار گیرم. تو را حاظر و ناظر و خود را در محضر تو بدانم. هر امر واجبی را گردن نهم و از هر کار حرامی روی گردان باشم. چنان از تو بترسم که گویا در دادگاه عدل تو ایستاده ام و چنان لذت ببرم که گویا در جوار رحمتت از نعمت های گسترده و زیبای تو بهره میبرم. تنها تو را ببینم، به تو بیاندیشم، در عظمت تو غرق شوم، در دریای بیکران رحمت تو غور نمایم، خود را فراموش کنم و در انجام کارها خودی نیابم و تا آنجا پیش روم که به مرتبه انقطاع کامل و شهود و فنا برسم. حجاب های دنیوی را پاره کنم، علاقه های مجازی و غیر حقیقی را ببرم و به منبع خیرات و کمالات بپیوندم. به معدن عظمت و جلال و کمال و خیر و نور راه یابم و با چشم باطن انوار اجمال الهی را مشاهده کنم.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۸, ۱۵:۵۹
« بِتَوفیقکَ یا هادی المُضِلّین »
« به حق توفیق بخشی تو ، ای رهنمای گمراهان »

این بنده گنهکارت را هدایت نما که همه این توفیق از جانب توست . لطفت را شامل حالم کن تا جمالت را نظاره کنم و از آن نگاه عظمت گیرم. در اوج قله فتح به یاد تو باشم که یاد تو نقطه شروع سیر و سلوک به سوی قرب توست.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۹, ۰۸:۳۹
دعاى روز هشتم ماه مبارك رمضان:Gol:

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهمّ ارْزُقني فيهِ رحْمَةَ الأيتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الكِرامِ بِطَوْلِكَ يا ملجأ الآمِلين.

خدايا روزيم كن در آن ترحم بر يتيمان وطعام نمودن بر مردمان وافشاء سلام ومصاحبت كريمان به فضل خودت اى پناه آرزومندان.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۹, ۰۸:۴۸
در این روز پهنه دعا را وسیع تر میکنم، رنگ اجتماعی میگیرم ، پا به عرصه اجتماع میگذارم و از او میخواهم:

« اللهمّ ارْزُقني فيهِ رحْمَةَ الأيتامِ »
« ای خدا در این روز مرا ترحم به یتیمان مرحمت فرما. »

میخواهم یتیمان را گرم بگیرم، آنانرا مورد تفقد و محبت قرار دهم، خلا نبود پدر و مادرشان را با اظهار دوستی و عاطفه جبران سازم. کمبودهای مادی آنان را برطرف نمایم و به آنان احترام کنم، تا همه آن عزیزان با عزت و سربلندی زندگی نمایند.
و من در پرتو آن خدمت راهی بهشت شوم و در آنجا همنشین رسول گرامی اسلام گردم و منوراز انوار ترحم به یتیمان باشم.
پروردگارا ! مباد که با قهر و خشم با یتیمان برخورد کنم و آنان را از خود برانم که در این صورت دینم تباه میشود و در قیامت پناهی ندارم! پس مرا توفیق حمایت از یتیمان عنایت کن.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۹, ۰۸:۵۷
« وإطْعامِ الطّعامِ »
« و اطعام به گرسنگان نصیب فرما »

تا بر اثر آن از نیکوکاران واقعی گردم چنانکه خودت میفرمایی : نیکوکار کسی است که به خدا و روز رستاخیز و فرشتگان و کتاب آسمانی و پیامبران ایمان آورد و مال خود را با تمام علاقه ای که به آن دارد به خویشاوندان و یتیمان و از کار افتادگان و واماندگان در راه و سائلان و بردگان انفاق کند. (بقره - 177)
از این رو ای خدای جهانیان ! از تو میخواهم به من مرحمت نمایی که حق گرسنگان و محرومان را بپردازم. آنان را اطعام کنمو سیر نخوابم تا گرسنگان را سیر نبینم.
نکند در اثر بی تفاوتی و سهل انگاری ، گرسنه ای در شهر و آبادی من یافت شود و من به به سبب آن غفلت ایمان خود را از دست بدهم و به علت بی ایمانی ، خداوند نیز در روز قیامت نظر لطفش را از من بردارد و برای این عمل ، سخت مواخذه ام نماید.
ای خدای مهربانان ! در این روز هشتم ماهت الطافت را شامل حالم کن تا دست یتیمان و گرسنگان را بگیرم.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۹, ۰۹:۰۶
« و إفْشاءِ السّلامِ »
« و توفیق انتشار سلام (در مسلمانان) به من عنایت فرما »

تا با همه مومنان رفتاری نیکو داشته باشم، همه اهل یقین با من خوب باشند و تو نیز به واسطه آن خوبی ها به ما محبت کنی و من در اثر آن محبت در راهی گام بردارم که تو دوست میداری.
یقینا یکی از آن دوست داشتنی ها افشای سلام است.
چنان که خودت فرمودی: هنگامی که وارد خانه ای شدید بر یکدیگر تحیت الهی بفرستید. (نور-61)
و پیامبرت فرمود : کسی که پیش از سلام آغاز به سخن کند پاسخ او را نگویید.
و نیز فرمودی : و آنگاه که دیگران سلام نمودند پاسخ آن را به صورت بهتری بدهید. (نساء-86)
از این رو پیامبرت کامل ترین درودها را « السلام علیک و رحمه الله و برکاته » میدانست.
پس ای محبوب دلها ! مرا در انتشار این حقیقت و کامل ترین سلام یاری کن.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۹, ۰۹:۱۴
« و صُحْبَةِ الكِرامِ »
« و مصاحبت نیکان ارزانی دار »

چه اینکه در سیر و سلوک سفرهای معنوی رفیق خوب بسیار ضروری و موثر است، از اینرو فرمودی: « ای مومنان تقوا پیشه سازید و با صادقان همراه باشید.» (توبه-119)
صادقانی که مشمول رحمت و نعمت الهی واقع شده اند و با عنایت خداوند به صراط مستقیم راه یافته اند و از گناه مصون مانده اند.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۱۹, ۰۹:۱۷
« بِطَوْلِكَ يا ملجأ الآمِلين »
« به حق انعامت ای پناه آرزومندان عالم »

تنها پناه ما تویی . تو قادری که آرزوهایمان را برآورده سازی و همه این نعمت ها را به ما هدیه کنی . به حق همه آن انعام ، این بزرگواری را بنما . این خواسته هایم را مستجاب کن.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۰, ۱۳:۱۲
:Rose:دعاى روز نهم ماه مبارك رمضان:Rose:

بسم الله الرحمن الرحيم
االلهمّ اجْعَلْ لي فيهِ نصيباً من رَحْمَتِكَ الواسِعَةِ واهْدِني فيهِ لِبراهِينِكَ السّاطِعَةِ وخُذْ بناصيتي الى مَرْضاتِكَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِكَ يا أمَلَ المُشْتاقين.

خدايا قرار بده برايم در آن بهره اى از رحمت فراوانـت وراهنمائيم كن در آن به برهان وراههاى درخشانت وبگير عنانم به سوى رضايت همه جانبه ات بدوستى خود اى آرزوى مشتاقان.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۰, ۱۴:۰۶
در نهمین روز از ماه مبارکت دست به دعا برداشته و از درگاهت میخواهم:

« اللهم اجعل لی فیه نصیبا من رحمتک الواسعه »
« خدایا مرا نصیبی (کامل) از رحمت واسعه خودت عطا کن.»

هم رحمت عام خود را که پهنه هستی را دربرگرفته و هم رحمت خاص خویش را که به بندگان مطیع و فرمانبردار و صالح و درستکار تخصیص داده ای به من عطا کن تا همانند دیگر نیکوکاران و بندگان خاصت نجات یابم از سفره نعمت تو بهره گیرم سر در آستان ربوبیت بسایم در سایه اولیای گرامی ات زندگی را به سر برم ، کرامت تو را در عرصه اشتباهم ببینم ، به خود آیم ، عبد صالح تو شوم و با شنا در دریای بی انتهای رحمت تو رذایل را از جانم بشویم پاک پاک شوم.
تو بزرگتر از آنی که چون آدمیان مرا با یک یا چند اشتباه به آسیاب ببندی ، در زیرزمین های هولناک محبوس کنی در قفس درندگان بیندازی و با مجازاتهای شدید محکومم سازی . رحمت بی کران تو آنگونه است که اگر مرا در عرصه توبه یافتی با مهربانی ات همه گناهانم را می آمرزی.
ای مهربان ترین مهربانان ! من در این روز حقیقتا تو را میخوانم. تو نیز خواهش را پاسخ گو و مرا در پهنه رحمت گسترده ات وارد کن تا شیفته تو گردم.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۰, ۱۵:۳۸
« واهْدِني فيهِ لِبراهِينِكَ السّاطِعَةِ »
« و در این روز مرا به ادله و براهین روشن خود هدایت فرما.»

مرا با برهان های «نظم، فطرت، وجوب و امکان، حرکت، علیت، صرف الوجود، علمی، دفع ضرر محتمل ، حکمت ، عدالت، هدف، نفی اختلاف و قدرت» توان استنباط علمی و ایمان و یقینی ببخش که هرگز تسلیم خواهش های نفسانی نگردم و در راه راست تو هدایت شوم . بهره بردای از هریک از مواهب حیات مادی و معنوی ، نیاز به آمادگی و زمینه مساعد در خود انسان دارد و تا سرزمین وجودم ار لجاجت و عناد و تعصب بیجا پاک نشود بذر هدایت را نمی پذیرد.
پس تو ای خدای خوبم ! با براهین محکمت وجودم را آماده پذیرش بذر هدایت بفرما.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۰, ۱۶:۰۴
« وخُذْ بناصيتي الى مَرْضاتِكَ الجامِعَةِ »
« و موی پیشانی مرا بگیر و به سوی رضا و خشنودی خود که جامع هر نعمت است سوق ده. »

فرمودی: «هیچ جنبنده ای نیست مگر اینکه ما ناصیه ی او را میگیریم» کنایه از اینکه تو بر همه تسلط و غلبه داری پس از قدرت خود استفاده نما موی پیش سر مرا نیز بگیر و به سمت بهترین نعمتت که همانا رضا و خشنودی ات است سوق ده.
حکم رضایت تو مقید به ایمان و عمل صالح است و آن حقیقت حاصل نمیشود مگر با رضایت من از تو و این رضایت زمانی محقق میشود که من هیچ امری از اوامرت را کراهت نداشته باشم و هیچ چیزی را که نهی کرده ای دوست نداشته باشم و به قضای الهی و کارهای تکوینی و عالمی تو راضی بوده و به حکمت و آنچه را که تشریعا از من خواسته ای تن دهم و در تکوین و تشریع تسلیم تو باشم.
پس ای پروردگار جهانیان ! چنین راهی را برایم ترسیم کن تا آن پسندم که تو میکنی و آن کنم که تو میپسندی.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۰, ۱۶:۰۸
« بِمَحَبّتِكَ يا أمَلَ المُشْتاقين »
« به حق دوستی و محبتتای آرزوی مشتاقان »

همه آن رضایت تو و من ، از دوستی و محبت تو برمی خیزد و همه محبت تو داخل در رحمت واسعه توست و رحمت بیکرانت مسبب هدایت من و ماست.
از این رو به محبت و دوستی ات قَسَمت میدهم که آرزویم را برآورده ساز ، دستم را بگیر و از من انسانی بساز که هدف خلقت باشد.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۱, ۱۰:۵۳
دعاى روز دهم ماه مبارك رمضان:Gol:

بسم الله الرحمن الرحيم
االلهمّ اجْعلني فيهِ من المُتوكّلين عليكَ واجْعلني فيهِ من الفائِزينَ لَدَيْكَ واجْعلني فيهِ من المُقَرّبينَ اليكَ بإحْسانِكَ ياغايَةَ الطّالِبين.
خدايا قرار بده مرا در اين روز از متوكلان بدرگاهت ومقرر كن در آن از كامروايان حضرتت ومقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهايت همت جويندگان

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۱, ۱۰:۵۹
چون تو گفتی بیا! در ماه تو دست نیاز به درگاهت دراز کردم و به سوی تو آمدم تا بگویم :
اللهمّ اجْعلني فيهِ من المُتوكّلين عليكَ
ای خدا! مرا در این روز از آنان که ( در تمام امور) بر تو توکل مینمایند قرار ده!

به من معرفت و یقینی ببخش که جز برای تو کاری انجام ندهم و جز تو به کسی امیدوار نباشم و از غیر تو نهراسم و غیر از تو چشم طمع به کسی نداشته باشم. به هر آنچه تو نسبت به من انجام میدهی راضی باشم و بدانم که تو جز خیر و فضیلت برای من نمی خواهی پس با واگذار کردن امور به تو تنها بر خودت توکل کنم.
چه اینکه همه امور به دست خداست و او قادر است که همه خواسته های شرعی و ایمانی مرا جامه عمل بپوشاند.
اگر من بر او توکل نمایم با حمایت او اراده ام قوی و عزمم راسخ میگردد ، موانع و مزاحمات رو حی ام خنثی میشود من با مسبب الاسباب پیوند میخورم و با چنین پیوندی دیگر جایی برای نگرانی و تشویش خاطر باقی نمی ماند . سختی ها برایم نرم و آسان میگردد، اسباب و وسیله ها برایم فراهم میشود و در راحتی و وسعت و کرامت جای میگیرم.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۱, ۱۱:۱۳
واجْعلني فيهِ من الفائِزينَ لَدَيْكَ
و مرا در این روز از آنان که نزد تو فوز و سعادت یابند قرار ده.

تا در پهنه توکل و عرصه راحتی و وسعت ، خوشبختی و پیروزی را مرور کنم. فتحی که زاییده سعادت است و تو آن را بر اثر ایمان و عمل صالح بر من ارزانی داشته ای.
این نشان از آن دارد که پایه اصلی سعادت ، اراده و خواست خود من است که باید وسایل لازم را برای ساختن خویش و جامعه ام فراهم سازم و از تو بخواهم تا شرایط روحی ، جسمی ، محیطی و فرهنگی مناسبی برای رسیدنم به هدف های والا فراهم نمایی.
و آنگاه که من در این راه قرار گرفتم تو مرا سعادتمند خواهی نمود تا در آخرین مرحله زندگی نیز پیروزمندانه به حیاتم خاتمه دهم و در سرای دیگر هم در بهشت زیبایت سکنی گزینم. این شدنی نیست مگر اینکه من از مقربان درگاه تو باشم.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۱, ۱۱:۲۲
پس ای خدای مهربانم!
واجْعلني فيهِ من المُقَرّبينَ اليكَ
و مرا در این روز از مقربان درگاهت قرار بده.

خوب میدانم که ایمان و عمل صالح ، مرا مقرب درگاهت میسازد. مقامی که خداپرستان آگاه حتی بهشت را با یک جلوه ذات پاک تو معامله نمیکنند. جایگاهی که انسان در محضر محبوب جای میگیرد و حضور تو ملازم با امنیت مطلق و آرامش کامل است.
مرا به این سمت رهنمون باش که در آغاز مشمول یک سلسله مواهب معنوی گردم و چون به تو نزدیکتر شوم تو با من سخن بگویی و بر اثر آن مراوده بر من نظر رحمت بیفکنی و مرا از آثار لغزش های گناه پاک سازی و در نتیجه از عذاب دردناکت نجات دهی و غرق در نعمت های گسترده ات گردانی.
و من چون تو را می طلبم ، در بهشت نیز با چشم قلب جمال تو را مشاهده میکنم. تنها به دیدن تو می اندیشم و از آن زیبایی، لذت روحانی و توصیف ناپذیر به من دست میدهد که یک لحظه آن از تمام دنیا و انچه در دنیاست برتر و بالاتر است ! در آن حال چیزی محبوب تر از نگاه به جمال تو نیست و من غرق در آن نگاهم.

سفیر
۱۳۸۷/۰۶/۲۱, ۱۱:۲۵
بإحْسانِكَ ياغايَةَ الطّالِبين
به احسانت، ای منتهای آرزوی درخواست کنندگان.

آن مقام زیبا را به من ببخش . تو خود قادری آن عظمت را به من ارزانی داری، پس عنایت نما و مرا مشمول این لطف قرار بده.