PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده چرا دختری که ازدواج می کند از مدرسه اخراج می‌شود؟

monib313
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۰۸:۴۴
سلام
چرا دختری که ازدواج می کند از مدرسه اخراج می‌شود؟

بهار ♥ها
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۰۸:۵۰
لابد چشم وگوشش باز می شه و این برای دختران مجرد دیگه خوب نیست . گرچه فکر نکنم بیشتر دانش اموزان الان همچین چشم و گوش بسته باشند .

آمنه
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۰۸:۵۱
سلام
چرا دختری که ازدواج می کند از مدرسه اخراج می‌شود؟

سلام. احتمالا برای اینکه با بیان حرف های خصوصی زندگی مشترک، بقیه همکلاسی هاش رو منحرف نکنه

پاریس
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۰۸:۵۸
منظور از اینکه اخراج می شن چیه؟؟الان دختر همسایه ما ازدواج کرده و مدرسه اش رو هم میره

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۰۹:۱۱
سلام

اون مال گذشته بود که اجازه نمیدادن دختر درسش رو روزانه ادامه بده و مجبور میشد بره شبانه ... خواهرم میگه دوستاش ازدواج میکنن و مدرسه اشون رو هم میان ... ولی دوره ی خود ما این تغییر شیفت از روزانه به شبانه وجود داشت ... که البته دلیلش هم کاملا قابل درک هست ...

التماس دعا

sanibanoo
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۰۹:۵۵
یکی از فامیلای ما ازدواج کرد همین امسال گفتن باید بره شبانه نذاشتنش مدرسه؛ هر چند که خودشم زیاد حال و حوصلش رو نداشت.

monib313
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۱۲:۰۹
سلام
قدیم و جدید نداره هنوز اجرا میشه مگر اینکه مسئولین متوجه نشن وگرنه بلافاصله اخراج میشه
خب اگه واسه باز شدن چشم و گوش و گفتن مسائل شخصی هست چرا واسه پسرا این قانون نیست؟

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۱۲:۴۶
سلام
این موضوع مهمه؟

بی ریا
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۱۲:۵۶
سلام . پسر تو این سن منظورم راهنمایی یا دبیرستانه ، ازدواج نمی کنه که به خاطر کم سن و سال بودن بخواد راجع به مسائل خصوصیش صحبت کنه !
دیگه اینکه فکر می کنم پسرها معمولا دوست ندارن در این مورد با دوستانشون گفتگویی داشته باشن به علت خصوصیت ذاتی خودشون !
در ضمن ما تو فامیلمون داریم دختر سوم دبیرستان عقد کرده و اخراجم نشده . بستگی به خود دختر هم داره .. من خودم دوره ی راهنمایی ازدواج کردم ... فقط سال اول رو بزرگسال رفتم و سه سال دیگه رو روزانه خوندم ..مشکلی هم پیش نیومد ... البته مشخصه که اگه دختری که عقد کرده بخواد ظاهرشو عوض کنه و با آرایش و ... که خیلی ها به محض عقد کردن بی پروا و بی حد ازش استفاده می کنن معلومه که مدرسه اجازه ی ادامه تحصیلو نمی ده !

sanibanoo
۱۳۹۴/۰۲/۱۷, ۱۳:۲۷
من فک نمی کنم کار اشتباهی باشه.

هدی
۱۳۹۴/۰۲/۱۸, ۱۶:۴۳
قدیم و جدید نداره هنوز اجرا میشه مگر اینکه مسئولین متوجه نشن وگرنه بلافاصله اخراج میشه
خب اگه واسه باز شدن چشم و گوش و گفتن مسائل شخصی هست چرا واسه پسرا این قانون نیست؟
با سلام و عرض ادب
پاسخ اين مطلب را بايد يكي از كارشناسان مشاوره بفرمايند ، بنده بنا به درخواست جناب منيب ، فقط اظهار نظر كوتاهي ميكنم و همكاران محترم ارجاع اگر صلاح مي دانند ، تاپيك را به كارشناس مشاوره ارجاع بفرمايند .
البته اخراج كه خير . در اين موارد عموما به دوره هاي بزرگسال كه قبلا شبانه بود منتقل مي شدند .
دليلش را همانطور كه دوستان فرمودند بيشتر اين هست كه دختر خانمي كه در دوره عقد بسر مي برد يا ازدواج كرده و هنوز دانش آموز هست ، كمي خام و بي تجربه بوده و بسياري از مسائل خصوصي ، بيرون رفتن هاي دو نفره ، صحبتهاي خصوصي كه بين او همسرش رد و بدل مي شود را با دوستان صميمي اش در ميان ميگذارد و طبعا دختري كه در سنين 15-18 سال قرار دارد و در مرحله ي پشت سر گذاشتن دوره نوجواني و ورود به دوران جواني است ، معمولا احساسات و عواطفش برانگيخته شده يا تمركز خود را نسبت به درس و مدرسه از دست مي دهد يا در استرس اين مساله واقع مي شود كه چرا او ازدواج نكرده و نكند دير شود و لذا ممكن است در شرف ناهنجاريهاي اجتماعي از قبيل يافتن دوست از جنس مخالف يا باور وعده ي جنس مخالف براي ازدواج قرار بگيرد ، اما يكي از مهمترين مسائل اين است كه اگر مسائل خصوصي و زناشويي دختر خانم عقد يا ازدواج كرده ، با دختران ديگر در سنيني كه عرض شد مطرح شود و احساسات جنسي در آنها تحريك گردد ، مهار ، كنترل و مديريت اين امر بسيار سخت خواهد بود . لذا ترجيح داده مي شود كه دختراني كه عقد كرده يا ازدواج كرده اند در فضاي آموزشي ديگري به تحصيل بپردازند .

مولودحسین
۱۳۹۴/۰۲/۱۸, ۲۳:۰۶
با اجازه اساتید

فکر کنم از نظر اینا دختری که تو این سنین ازدواج کنه یعنی عقل نداره و عاقل نیست ک اخراج میکنن
دیگه همه میدونن مدرسه شبانه جای آدمای تنبل و تجدیدی ها و مردودی ها و ترک تحصیلی هاست :Gig:

وگرنه چه مفهومی میتونه داشته باشه جلو پیشرفت رو بگیرن و همینطور این قانون باید برگرفته از زمانی باشه که دولت مخالف روند رشد جمعیت بود !
و بازهم فکر میکنم این کارو کردند که دختر بخاطر اینکه شرایط طبیعی تحصیلیش رو طی کنه تن به ازدواج نده ...

تا همین چند سال پیش حتی توی کتاب های تنظیم در سراسر دانشگاه ها و تدریس به دانشجو ها گفته میشد ازدواج نکنید و از شرایط سخت بعد ازدواج می گفتند و مسایل تفکیک جنسیتی و ... که جلو روند رشد جمعیت رو بگیرند که بعد معلوم شد تمام اینا از اهداف پیچیده اسراییل بوده که وارد سیستم آموزشی شده ...
بعد از اینکه فهمیدند داستان فرق کرده دارن تشویق به ازدواج میکنن

حتی بعد از این ماجرا وقتی رهبر معظم مون مساله رو فهمیدند نقشه از طرف اسراییل طراحی شده در جمعی فرمودند خداوند از سر تقصییرات همه ما بگذرد .

دايي حسن
۱۳۹۴/۰۲/۱۸, ۲۳:۳۷
بسم الله
سلام به همه
.
اخراج محترمانه.
.
6ساعت مدرسه از 24 ساعت 18 ساعت بعدي چه.؟
دختر ها همديگر را نميبينند.؟
يك دختر در روز 30 دقه بتونه با همكلاسيش صحبت كنه.
درست نيست.
اين صحبت در پارك مجالس ديگه مثل ديد و بازديد هم ميشه.
نميشه دختر را محروم كرد.
.
اين كار سرنوشت يك نفر را ميتونه تغيير بده.
.
پسر ها هم واسه غيرتشون چيزي نميگن.
.
بايد بجاي اخراج يا هر چي اسمش هست.
مشاوره بدن به دختر كه در مورد زناشويي چيزي نگيد.
اگر گفتن اون موقع اخراج.
بايد كنترل كرد نه اخراج.
.
هر چه با سواد ها بيشتر باشن مملكت پيشرفت ميكنه.
.
كمي فكر كنيد.
تلويزيون اين مسائل را ميگه نياز نيست دگه دختر عقد كرده بگه.
.
حتي بزرگترها هم جلو دختر حرف ميزنند.
پس چه نيازي به اخراج.
كافيه امار بگيرن.
دختر و پسر نداره همه وارد هستن از كجا ياد گرفتن ماهواره تلويزيون اينترنت كتاب و... همه اينارو نميشه محدود كرد.
.
من نظر خودمو دادم و موافق و مخالف نيستم.
.
التماس دعا
يا حق

معین
۱۳۹۴/۰۲/۱۹, ۰۳:۱۶
با نام و یاد دوست

http://askdin.com/gallery/images/80/1_11.png

کارشناس بحث: استاد امین

امین
۱۳۹۴/۰۲/۲۴, ۱۳:۰۴
سلام

در مورد اصل مسئله مطابق با ماده 53 (http://naftschools-bh.ir/Default.aspx?PageId=234) آيين‌نامه‌ اجرايي‌ مدارس‌، مصوب جلسه 652– تاريخ20/5/1379 õ شماره ابلاغ8/1077/120-تاريخ7/6/1379 (http://naftschools-bh.ir/Default.aspx?PageId=234)، دانش‌ آموزان‌ ازدواج‌ كرده‌ مي‌توانند به‌ يكي‌ از روشهاي‌ زير ادامه‌ تحصيل‌ دهند:

1- طبق‌ مقررات‌ در امتحانات‌ متفرقه‌ شركت‌ نمايند.

2- طبق‌ مقررات‌ در مدارس‌ بزرگسالان‌ تحصيل‌ نمايند.

3- در صورت‌ داشتن‌ شرايط سني‌ در مدارس‌ روزانه‌ ثبت‌نام‌ نمايند و بدون‌ حضور در كلاس‌، مانند سايرين‌ در امتحانات‌ شركت‌ نمايند.

4- با رعايت‌ سادگي‌ كامل‌ و خودداري‌ از ابراز مسائل‌ ازدواج‌ با ديگر دانش‌آموزان‌، مانند سايرين‌ در مدارس‌ روزانه‌ به‌ تحصيل‌ ادامه‌ دهند.

آنچه که در این آیین نامه مشاهده می شود این است که امکان ادامه تحصیل دانش آموزان متاهل در مدارس روزانه وجود دارد؛ اما چون متن آیین نامه مشروط به رعایت سادگی و خودداری از ابراز مسائل ازدواج با دیگر دانش اموزان است، موجب شده که خیلی از مسئولان و مدیران مدارس با این مسئله سلیقه ای برخورد کنند که در عمل هم چنین چیزی به وضوح دیده می شود. چنانچه برخی از مدیران سخت گیری زیادی به خرج می دهند و به صرف ازدواج فرد، حتی با وجود رعایت شرایط گفته شده، اجازه ادامه تحصیل نمی دهند.

جعفری از آن مدیرهایی است که به گفته خودش به هیچ وجه اجازه تحصیل دانش‌آموزان ازدواج‌کرده را در مدرسه تحت مدیریتش نمی‌دهد: «دخترانی که ازدواج می‌کنند دنبال پیامک‌دادن و ارتباط با مادرشوهر و خواهرشوهرند و خوب نیست با بقیه دانش‌آموزان ارتباط داشته باشند. آنها اگر می‌خواهند درس بخوانند به مدارس بزرگسالان بروند و از آن طریق به هدفشان برسند.» جعفری در گفت‌وگو با «شهروند» (http://www.shahrwandan.ir/news/26492) از تجربه‌هایی می‌گوید که در سال‌های گذشته در این باره در مدرسه تحت مدیریتش داشته: «ما حتی مواردی داشته‌ایم که به دلیل آن‌که آنها را به مدرسه راه نداده‌ام، از من شکایت کرده‌اند ولی من جلویشان ایستاده‌ام و نگذاشتم بیایند مدرسه. سال گذشته یکی از دانش‌آموزان که بسیار هم درسخوان بود عقد کرده بود ولی چون می‌دانستند که من عقدکرده‌ها را در مدرسه‌ام ثبت‌نام نمی‌کنم به دیدار رئیس اداره رفته بودند و او نامه‌ای برای ثبت‌نام این دانش‌آموز برای من نوشته بود. شوهر این دانش‌آموز هم گفته بود فقط باید در همین مدرسه درس بخواند وگرنه اجازه نمی‌دهد او به جای دیگری برود، ولی من دست آخر هم او را ثبت‌نام نکردم.» او از دانش‌آموز دیگری می‌گوید که در پایه دوم دبیرستان تحصیل می‌کرده و معدل بالایی هم داشته‌است ولی به محض این‌که او ازدواج می‌کند، دیگر اجازه نمی‌دهد در کنار دوستانش درس بخواند: «او را فرستادم خانه و گفتم هر وقت موقع امتحانات شد، بیا در مدرسه امتحان بده. وقتی هم که خرداد شد، اجازه ندادم او در کنار بقیه بچه‌ها امتحان دهد و در یک اتاق جداگانه از او امتحان گرفتم.»

اما برخی دیگر با تسامح بیشتری با قضیه برخود می کنند که نمونه هایش را همگی به عینه دیده ایم.

در مورد اینکه علت وضع چنین قانونی چیست، به طور کلی می توان گفت به همان باز شدن چشم و گوش دانش آموزان مجرد و متشنج شدن فضای آموزشی در مدارس بر می گردد. البته در این بین مخالفان و موافقان حرف های گوناگونی دارند. به عنوان مثال:حمیدرضا حاجی‌بابایی 6سال‌پیش و در روزهای اول وزیرشدنش و وقتی تازه حرف از تغییر سیاست‌های جمعیتی و لزوم افزایش جمعیت راه افتاده بود، موافقتش را با ازدواج دختران دبیرستانی اعلام‌کرد؛ ولی گفت که با این حال اگر یک دانش‌آموز دختر ازدواج کند، دیگر نمی‌تواند در مدارس روزانه درس بخواند، به‌این دلیل: «چرا‌که آن وقت دیگر نیازهای آن دانش‌آموز تغییر می‌کند و صلاح نیست در کنار سایر دانش‌آموزان سر کلاس درس بنشیند.» (نقل از شهروندان (http://www.shahrwandan.ir/news/26492))

با در جایی دیگر «مجید ابهری» آسیب‌شناس اجتماعی به شدت با همزیستی دانش‌آموزان مجرد و متاهل در دوره راهنمایی و دبیرستان مخالفت است. او در گفت‌وگو با تهران امروز (http://ebrat.ir/?part=mobile&inc=news&id=41189) این همجواری را باعث تشویق ازدواج‌های زودرس می‌داند که پیامدهای مثبتی برای جامعه به دنبال ندارند!

اما موافقان این مسئله که بیشتر مدافعان ازدواج زودهنگام هستند، در صدد رفع موانع ازدواج در سنین پایین، امکان ادامه تحصیل در دوره های روزانه را لازم و ضروری می دانند؛ چراکه معتقدند با اجرایی شدن این قانون خودساخته، یا سن ازدواج بالا می رود و دیگر دختران و خانواده ها راضی به ازدواج در این سن نمی شوند و یا اینکه افراد که در این سن ازدواج می کنند ترک تحصیل می کنند. آنها راه مقابله با عوارضِ احتمالیِ همجواریِ دانش آموزان متاهل با مجرد را، علاوه بر رعایت قوانین گفته شده، دادن آموزش های لازم می دانند.

البته در این بین راهکارهای دیگری مثل تاسیس مدارس ویژه متاهلین کلید خورده است که البته آن هم از انتقادات منتقدان بی بهره نمانده. محدود بودن این مدارس و عدم امکان اجرایی شدنش در مناطق کم جمعیت از انقاد های وارد به این راهکار است.

بنابراین به نظر می رسد برخورد افراطی و سلیقه ای مدیران و مسئولان مربوطه با این مسئله منجر به بوجود آمدن مشکلاتی برای تحصیل و ازدواج دانش آموزان دبیرستانی می شود. اصل قانون مشکلی ندارد؛ بلکه مشکل در اجرای آن است که امیدواریم با آگاهی دادن به مسئولان مربوطه به خصوص مدیران مدارس دخترانه مشکل حل شود.