PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده تاریخچه انگشتر و اهمیت آن برای شیعه

حق گو
۱۳۹۴/۰۴/۱۶, ۱۷:۵۵
باسلام و عرض تسلیت بمناسبت شهادت حضرت امیرالمومنین ع
انگشتر و اهمیت آن در دین اسلام موضوعی بود که مدتها بدنبال حقیقت آن بودم و روایات زیادی را در کتب شیعه خواندم.
تحقیقات من و درخواست من چیست!؟
من کتاب حلیه المتقین را مطالعه کردم (باب انگشتر و آداب آن) در کنار آن هم به کتابهای دیگر رجوع کردم (تحف العقول) و البته عقل چشمی خود را هم قاضی قرار دادم و در نهایت عقل عاقلی خود را برای انجام عمل.
در این کتابها همگی از اهمیت انگشتر بدست راست کردن فرمودند که هر مرسلی وصی خود را امر به این کار کرد و اطاعت شد، تنها در کتاب تحف العقول موردی از امام حسن العسکری ع فرموده شد که حضرت اصرار داشتند این موضوع را غیر شیعه ندانند.(دو فرموده در باب انگشتر حضرت فرمودند : یکی قبل از سال 260 و دیگری در سال 260)
تحقیق کردم و نگاه به دستان عالمان شیعه حال و گذشته کردم تا شرط ادب را رعایت کنم (عملکردها متفاوت بود)
دوباره تحقیق کردم تا در دستان علمای اهل سنت هم ببینم چگونه است! و البته کسانی که کلا در باب مخالفت دین اسلام هستند.
نتیجه بدست آمده آن شد که آنانی که در گذشته باب مخالفت با سیره نبوی را داشتند سر به سنگ خورده و در دست راست میکنند (اهل سنت - درحالی که در قبل غیر آن بود)
اختیاری دیگر را از جبرئیل امین ع خواندم که عرض کرد: اگر کسی را ببینم که قصد و نیتش از انگشتر بدست کردن اجرای سنت نبوی باشد و معتقد در قیامت دستش بگیرم و به امیرالمومنین ع برسانم.پس راهی هم برای کسانی که این حدیث را نشنیده اند و کسانی که باید انتقال بدادند و نکردند گذاشته شد تا صاحب حق خشنودتر باشد.
بحث ان شد که آیا باید تنها در یک دست باشد یا دو دست که تجربه من ، تنها در دست چپ کردن، سخت تر و البته صبوری بیشتری خواهد که با شناخت افراد در گذشته همراه باشد (علم رجال و برتری سید یمانی بر سید حسنی)
من حیص المجموع انگشتر چه نقشی در دین ایفا میکند که اهمیت داده شده و آیا جابجایی غیر از مواردی خاص توصیه شده یا نه!؟
و چرا هیچ یک از رجال جمهوری اسلامی انگشتری بانگشت کوچک دست چپ نمی کند!؟

معین
۱۳۹۴/۰۴/۱۸, ۰۹:۰۰
با نام و یاد دوست

http://askdin.com/gallery/images/80/1_11.png

کارشناس بحث: استاد

استاد
۱۳۹۴/۰۴/۱۹, ۱۶:۴۵
باسلام و عرض تسلیت بمناسبت شهادت حضرت امیرالمومنین ع
انگشتر و اهمیت آن در دین اسلام موضوعی بود که مدتها بدنبال حقیقت آن بودم و روایات زیادی را در کتب شیعه خواندم.
تحقیقات من و درخواست من چیست!؟
من کتاب حلیه المتقین را مطالعه کردم (باب انگشتر و آداب آن) در کنار آن هم به کتابهای دیگر رجوع کردم (تحف العقول) و البته عقل چشمی خود را هم قاضی قرار دادم و در نهایت عقل عاقلی خود را برای انجام عمل.
در این کتابها همگی از اهمیت انگشتر بدست راست کردن فرمودند که هر مرسلی وصی خود را امر به این کار کرد و اطاعت شد، تنها در کتاب تحف العقول موردی از امام حسن العسکری ع فرموده شد که حضرت اصرار داشتند این موضوع را غیر شیعه ندانند.(دو فرموده در باب انگشتر حضرت فرمودند : یکی قبل از سال 260 و دیگری در سال 260)
تحقیق کردم و نگاه به دستان عالمان شیعه حال و گذشته کردم تا شرط ادب را رعایت کنم (عملکردها متفاوت بود)
دوباره تحقیق کردم تا در دستان علمای اهل سنت هم ببینم چگونه است! و البته کسانی که کلا در باب مخالفت دین اسلام هستند.
نتیجه بدست آمده آن شد که آنانی که در گذشته باب مخالفت با سیره نبوی را داشتند سر به سنگ خورده و در دست راست میکنند (اهل سنت - درحالی که در قبل غیر آن بود)
اختیاری دیگر را از جبرئیل امین ع خواندم که عرض کرد: اگر کسی را ببینم که قصد و نیتش از انگشتر بدست کردن اجرای سنت نبوی باشد و معتقد در قیامت دستش بگیرم و به امیرالمومنین ع برسانم.پس راهی هم برای کسانی که این حدیث را نشنیده اند و کسانی که باید انتقال بدادند و نکردند گذاشته شد تا صاحب حق خشنودتر باشد.
بحث ان شد که آیا باید تنها در یک دست باشد یا دو دست که تجربه من ، تنها در دست چپ کردن، سخت تر و البته صبوری بیشتری خواهد که با شناخت افراد در گذشته همراه باشد (علم رجال و برتری سید یمانی بر سید حسنی)
من حیص المجموع انگشتر چه نقشی در دین ایفا میکند که اهمیت داده شده و آیا جابجایی غیر از مواردی خاص توصیه شده یا نه!؟
و چرا هیچ یک از رجال جمهوری اسلامی انگشتری بانگشت کوچک دست چپ نمی کند!؟
سلام علیکم
با توضیحاتی که داده اید مشخص است که روایات مربوط را دیده اید لذا به توضیح مختصری اکتفا می کنم.
انگشتر بدست راست کردن سنت است و مستحب است و مانند مستحبات دیگر اثر خاص خودش را دارد.اما اینکه بدست کردن یک سنگ چه اثری دارد به طور کامل مشخص نیست. همینقدر که موالیان ما امر به آن کرده اند برای ما کافی است.
در مورد سوال از انگشتر بدست نکردن مسئولین در دست چپ،همانطور که عرض کردم مسأله انگشتر انداختن مستحب است نه واجب که بخواهیم کسی را برای آن مورد سوال قرار دهیم.

حق گو
۱۳۹۴/۰۴/۱۹, ۱۸:۴۳
سلام علیکم
با توضیحاتی که داده اید مشخص است که روایات مربوط را دیده اید لذا به توضیح مختصری اکتفا می کنم.
انگشتر بدست راست کردن سنت است و مستحب است و مانند مستحبات دیگر اثر خاص خودش را دارد.اما اینکه بدست کردن یک سنگ چه اثری دارد به طور کامل مشخص نیست. همینقدر که موالیان ما امر به آن کرده اند برای ما کافی است.
در مورد سوال از انگشتر بدست نکردن مسئولین در دست چپ،همانطور که عرض کردم مسأله انگشتر انداختن مستحب است نه واجب که بخواهیم کسی را برای آن مورد سوال قرار دهیم.

وعلیکم السلام و رحمه الله
همانطور که فرمودید انگشتر بدست کردن سنت است، در حدیثی از امام حسن العسکری ع در سال 260 برپایی سنت بود برای کسانی که استفاده میکنند تا بهترین نشانه ولایت پذیری باشد.وقتی بحث ولایتپذیری پیش میاد برای مومن از باب استحباب خارج و واجب میشود مگر اینکه بخواهد تنزل مقام کند.
در روایاتی دیدیم که اصحاب امام جعفرصادق ع در حمام رفتن هم از این عمل استحبابی ما، استفاده میکردند و برای عمل کردن به سنت بر هم سبقت میگرفتند.
امام زمان عج ما هم دوست دارد اصحابش، دوستانش برای خوشنودی بیشترش کمر همت ببندند.
مگر دوستدارانش دعای عهد نخواندند تا در رکاب باشند.چرا امر آسانی را سخت میکنند و بی توجهند؟!
شاید همه نتوانیم نمازشب خوان باشیم اما این عمل که آسان هست.
موالیان ما هم امر کردند بفرموده امام جعفر صادق ع که دوست داشتند در دستان هر مومنی 5 انگشتر باشد، ما هم عمل کنیم و ایشان هم لذت ببرند و افتخار کنند که موالی ما شدند.
یا خیرالمسئولین (کاش مسئولین طالب خیر بیشتر بودند تا به ما هم از طرف آنان میرسید):Ealam:

حق گو
۱۳۹۴/۰۴/۱۹, ۱۸:۵۶
صاحب انگشتر صاحب الهام درونی است از طرف صاحب الزمان.
مودت و رحمت بین ایشان بیشتر است. اعمال خالص تر است.
حفظ کننده صاحب اش هست از خطا و لغزش.
کاش باور کنیم

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۴/۰۴/۱۹, ۱۹:۳۲
ایا ما تمام اعمالمان را به درستی انجام میدهیم .که فقط مشکل انگشتر بدست کردنمان باقی مانده است.

ایا نماز ها و روزه ها - عبادات واجب و خواندن قران و خلاصه تمام ان اعمالی که برای باقیات و صالحات ما لازم است انجام داده ایم.؟

ایا از فعل حرام حتی یک نگاه گناه الود صرف نظر کرده ایم ؟ ایا تفاوت حلال و حرام را رعایت کرده ایم ؟

و خلاصه اینکه تا چه حدی در راه خداوند و ائمه گام برداشته ایم که فقط انگشتر بدست کردن ان مانده ؟ لطفا جواب سوال مرا بدهید.

حق گو
۱۳۹۴/۰۴/۲۰, ۰۶:۳۳
ایا ما تمام اعمالمان را به درستی انجام میدهیم .که فقط مشکل انگشتر بدست کردنمان باقی مانده است.

ایا نماز ها و روزه ها - عبادات واجب و خواندن قران و خلاصه تمام ان اعمالی که برای باقیات و صالحات ما لازم است انجام داده ایم.؟

ایا از فعل حرام حتی یک نگاه گناه الود صرف نظر کرده ایم ؟ ایا تفاوت حلال و حرام را رعایت کرده ایم ؟

و خلاصه اینکه تا چه حدی در راه خداوند و ائمه گام برداشته ایم که فقط انگشتر بدست کردن ان مانده ؟ لطفا جواب سوال مرا بدهید.

شما دروغ میگید که دوستدار ولایتید!
بهانه جویی شما مثل بهانه جویی قوم بنی اسرائیله، مثل بهانه هایی که مردم کم خرد آن دوره در هنگام گذشتن از دریا به حضرت می آوردند.
من این مطلب را برای شما نگفتم
برای شیعه گفتم
کسی که سئوال نپرسه و اطاعت کنه داستان شما مثل اعتراض حضرت موسی به حضرت خضر نبی بود.
ما خبر نداریم و فقط بحث اطاعت هست.
فرموده نشده که هر کس دست راست کرد ولایت پذیر نیست بلکه فرموده شد بهترین نشانه اش همینه.
در برخی موارد اصلی حاضر نیستید تقلید هم کنید و با کلامتون بقیه را هم به شک میاندازید همان چیزی که شیطان میخواهد ....
من از شما توقع ندارم انگشتر بدست کنی یا نکنی چرا که مرجعش هم طبق تحقیقم متفاوت عمل میکنند.
من باید عمل خودم را انجام بدم شاید برخی دلسوزی ها لازم نباشه.
این دومین بحثی شد که دیگر ادامه نمیدهم فقط یادمون باشه از بین اونهایی که گفتند منم گفتم.
اولی مساله حق نام گذاری یس نبی بود و دومی بحث ولایت پذیری
البته قابل پیش بینی بود کسی که حق را نشناسه چطور باید انتظار ولایت پذیری داشته باشد.
پای حرفم ایستادم شما هم بایستید.
یا حق:Rose:

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۴/۰۴/۲۰, ۰۶:۵۸
با سلام به شما بزرگوار: من منظور شما را از جواب داده شده خود ندانستم. باید بگویم که خود من انگشتر فیروزه و عقیق بدست می کنم یکی تو دست راست و یکی چپ.

یکی یادگار مادر مرحومم است و دیگری را پسرم از مشهد که برای ازدواجش رفته بودند مشهد برایم سوقات اوردند.

باید بگویم که برادر من ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم . هنوز در اصل عبادات و طاعاتمان مانده ایم چه برسد به مستحبات .

شما توی شهرهای بزرگ مثل شیراز بیایید و نظری بیندازید . و ببینید که چقدر به اصول و پایه های دین عمل می شود. و انگاه این مسائل کوچکتر را بهانه کنید. خدا را شاهد می گیرم که نه قصد توهین به اعتقادات شما را دارم و نه در مقامی هستم که به گفتار کسی انتقاد کنم. فقط بگویم که مشکلات جامعه ما خیلی بزرگتر از این حرفهاست. .. یا حق.

استاد
۱۳۹۴/۰۴/۲۰, ۱۶:۳۳
وقتی بحث ولایتپذیری پیش میاد برای مومن از باب استحباب خارج و واجب میشود
سلام علیکم
تعیین واجب بودن و مستحب بودن با ملاکی نیست که شما می گویید،اگر بنا بشود هر کسی ملاکی برای احکام از نزد خودش معرفی کند که چیزی از دین باقی نمی ماند!!!!!
مثلا خیلی ها در روزگار ما ملاکهای عجیب و غریبی برای وجوب روزه بیان کرده و خود را از روزه گرفتن معاف می کنند.

انگشتر بدست کردن مستحب است و وجوبی ندارد.در ضمن موالیان ما امور بالاتری نیز را توصیه کرده اند که بسیار مغفول مانده است.

ایمان
۱۳۹۴/۰۴/۲۰, ۱۸:۱۰
با سلام خدمت همه اساتید و بزرگواران محترم
ایشان در مورد خواص دست کردن انگشتر پرسیدند و بهتر بود که در همین زمینه پاسخ داده میشد. ما که خدا نیستیم که بگوییم دین واجبات بیشتری از انگشتر دارد تو برو اونا رو انجام بده انگشتر پیشکشت. هر چیزی جایگاه خودش را دارد که متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات و عدم موفقیت ما ایرانیها عدم تفکیک پذیری مسائل از یکدیگر است.
دوست عزیز من تا جایی که میدانم به شما پاسخ میدهم امیدوارم مفید واقع شود
دوست گرامی سنگها خواصی دارند که حقیقت دارد و خرافات نیست و روایاتی هم از ائمه(ع) در این زمینه داریم و حتی بعضی از سنگها خواص درمانی هم دارند و کتابهایی هم در این زمینه از اساتیدی به چاپ رسیده که میتوانید در اینترنت جستجو کنید.
در گذشته در اینترنت خواندم از امامی نقل شده بود: "شخصی که با انگشتر فیروز دست به دعا بردارد خداوند به او نه نمیگوید" یا به امامی خبر میدهند که فردی را در میدان شهر شلاق میزنند و امام می آیند و میگویند:" انگشتر عقیقش کجاست؟ اگر انگشتر عقیق داشت شلاق نمیخورد." این دو روایتی که گفتم در اینترنت هم هست میتوانید جستجو کنید.
منظور از انگشتر همان سنگ آن است چون رینگ یا همان راکب آن همه نقره است. توسط امامان ما " شرف شمس هر چند از علوم غریبه است و دُر نجف، هفت جلاله ، عقیق اصل یمانی نه سنگهایی که در ایران رنگ میکنند و به عنوان عقیق میفروشند و فیروزه توصیه شده است. فقط دقت فرمایید خواندن نماز با انگشتر هفت جلاله مکروه است و آن را هنگام نماز خواندن از دست خود در بیاورید.
حتی مقام معظم رهبری هم از این انگشتر ها استفاده میکنند و عکسهای ایشان در اینترنت هست و میتوانید جستجو کنید و در دست چپ هم هست. اینکه پرسیدید دست راست بهتر است یا چپ، توصیه ائمه فقط برای انگشتر عقیق در دست راست است اما من خودم بخاطر مشکلی که در دست راست دارم در دست چپ استفاده میکنم یا همچنین مقام معظم رهبری در دست چپ استفاده میکنند. به هر حال بودنش بهتر از نبودنش است. باور کنید در جلسه اول دادگاهی که داشتم طرفم پارتی بازی کرده بود و کاملا دادگاه بر علیه من بود ولی در جلسه دوم دادگاه انگشتر عقیقم و بدست چپم کردم و از خدا کمک خواستم که البته داستانش طولانیست، باور کنید جلسه دوم دادگاه به نفع من تمام شد که البته حق با من بود و خدا کمک کرد و حقم ضایع نشد. این قضیه ماله 10 ساله پبشه و من هنوز از یاد نبردمش.
دوست عزیز انگشترت رو دست راست کردی بهتر، نشد دست چپ کن و بودنش بهتر از نبودنش است
سایر سنگها مانند پریدوت، توپاز، یاقوت، سیترین و غیره به شرط اصل بودنش واقعا جنبه درمانی دارد شک نکنید که خداوند انواع چیزها را در جهت رفاه انسانها در اختیارشان قرار داده و فقط طعام نیست. فقط باید یاد بگیری که چطور ازش استفاده کنی. خداوند متعال رحیم تر از این حرفهاست. اینها نمونه های کوچکی از الطاف بیکران الهی است.
موفق و پیروز باشی

استاد
۱۳۹۴/۰۴/۲۱, ۱۱:۰۹
با سلام خدمت همه اساتید و بزرگواران محترم
ایشان در مورد خواص دست کردن انگشتر پرسیدند و بهتر بود که در همین زمینه پاسخ داده میشد. ما که خدا نیستیم که بگوییم دین واجبات بیشتری از انگشتر دارد تو برو اونا رو انجام بده انگشتر پیشکشت. هر چیزی جایگاه خودش را دارد که متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات و عدم موفقیت ما ایرانیها عدم تفکیک پذیری مسائل از یکدیگر است.
سلام علیکم
شما مثل اینکه مطالب را درست یا کامل نمی خوانید!!!!!
پست اول استارتر محترم را بخوانید خیلی واضح است.
ایشان خواص انگشتر را بهتر از من و شما میداند و با همت والایی که داشته اند کتب زیادی خوانده اند.
قبل از قضاوت در مورد گفته یا نوشته ی کسی دقت بیشتری بفرمایید

ایمان
۱۳۹۴/۰۴/۲۲, ۰۰:۰۵
سلام علیکم
شما مثل اینکه مطالب را درست یا کامل نمی خوانید!!!!!
پست اول استارتر محترم را بخوانید خیلی واضح است.
ایشان خواص انگشتر را بهتر از من و شما میداند و با همت والایی که داشته اند کتب زیادی خوانده اند.
قبل از قضاوت در مورد گفته یا نوشته ی کسی دقت بیشتری بفرمایید

عیلکم سلام بر شما
خواندم دوست عزیز و مطلب شما رو هم خواندم که اشاره فرموده بودید شما خودتان تحقیق کردید و بهتر میدانید و غیره. اما استاد عزیز وقتی سئوالی در جمع مطرح میشود هر چند شخص پاسخش را هم بداند اما برای استفاده عموم بهتر است پاسخ کامل و جامع داده شود که سایر دوستان هم، حتی خود من ازش استفاده کنند. شاید شما پاسخی دهید که من هم ندانم و استفاده کنم. اینگونه پاسخها که" شما خودتان بهتر میدانید و غیره" از اهداف این سایت نیست. شما مدیر علمی این انجمن هستید خصوصا بخش اخلاق و عرفان و از شما انتظار بیشتری نسبت به سایر کاربران است.
جا داشت بگویید شما خودتان بهتر میدانید اما چون سئوالی است که مطرح شده من هم توضیح مختصری برای سایر کاربران و خوانندگان میدهم آیا به نظر شما اخلاقا که مدیر بخش اخلاق هم بهتر نبود؟
من به عنوان یک کاربر روی عنوان موضوع کلیک میکنم و میام میخوانم سئوالی مطرح شده و پاسخ داده شده: "شما خودتان بهتر میدانید" آیا به نظر شما من چی یاد گرفتم از موضوع این تاپیک؟
اگر ایشان پیام خصوصی به شما میداد پاسخش همین بود که فرمودید اما وقتی در محیط عمومی مطرح میشود به نظر من پاسخ شما باید طوری باشد که قابل استفاده برای همه کابران باشد. البته این نظر شخصیه منه و شما در پاسخ دادنتان مختار هستید. فوق فوقش 4تا تاپیک بدون محتوای دیگه ببینیم، دیگر تو این سایت نمیایم، میریم تو یه سایت دیگه. سایت هم که ماشاالله امروزه کم نیست. شما هم میتونید به من پاسخ بدید خوب نیا تو این سایت کسی که دنبالت نفرستاده، شما هم درست میگید.
بحثی هم نیست و براتون آرزوی موفقیت دارم.

صادق
۱۳۹۴/۰۴/۲۲, ۰۶:۱۴
مستحب مؤکد است که مردان و زنان در دست راست انگشتر داشته باشند. اگر نگین انگشتر از عقیق، فیروزه و دُرّ نجف باشد، بهتر است. هر یک فوایدی دارد. خوب است انسان از هر سه استفاده کند. از بررسی روایات معلوم می شود که ثواب انگشتر عقیق از بقیه انگشترها بیش تر است.
از حضرت صادق (ع) منقول است: "هر که انگشتری از عقیق داشته باشد، عاقبتش به خیر می شود".
ابوطاهر گوید: حدیث فضیلت دُرّ نجف را که از حضرت صادق (ع) نقل شد، برای امام حسن عسکری (ع) نقل کردم، فرمود: "بلی این حدیث جدم امام صادق (ع) است". عرض کردم: شما هیچ چیز را بر عقیق سرخ اختیار نمی فرمایید، فرمود: "بلی، برای فضیلت بسیاری که در آن وارد شده است. پدرم به من خبر داد: اوّلین کسی که انگشتر عقیق در دست کرد، حضرت آدم (ع) بود . به نگین انگشترش نام های مقدّس پنج تن آل عبا را نقش کرده بود".
در نقش انگشتر هر یک از: "لا اله الاّ الله"، "محمّد رسول الله"، "نام های پنج تن آل عبا"، "العزّة لله"، "حسبی الله"، "ماشاء الله لا قوة الا بالله" نوشته شود بهتر است. (1) در اخبار آمده است که:
امام علی (ع) چهار انگشتر به دست می‌ کردند که نگین آن ها از سنگ های خاص بود؛ مانند: یاقوت، فیروزه ، حدید چینی و عقیق.
استفاده از سنگ یاقوت برای شرافت و زینت،‌ از سنگ فیروزه برای نصرت و یاری؛ از سنگ حدید چینی برای قوت، از سنگ عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلاها، بوده است. (2)
ارزش سنگ ها به این خاطر است که وقتی ولایت امام علی (ع) را در روز غدیر به کوه ها عرضه کردند، ابتدا سه کوه از کره زمین آن را پذیرفت که در روایت به این سه کوه اشاره شده : الْعَقِيقُ وَ جَبَلُ الْفَيْرُوزَجِ وَ جَبَلُ الْيَاقُوتِ فَصَارَتْ هَذِهِ الْجِبَالُ جِبَالَهُنَّ وَ أَفْضَلَ الْجَوَاهِرِ. (3)
از حضرت رضا (ع) نقل شده است :
عقیق سنگی است که استفاده آن فقر و تنگدستی را برطرف می‌کند؛ نفاق را زایل می‌کند.
در حدیث دیگر که صحیح هم است، از حضرت نقل شده:
هر که قرعه به سنگ عقیق بزند، شانس او بیش تر است.
در حدیث معتبر از امام صادق (ع) نقل شده است :
انگشتری که از سنگ عقیق است ،به دست کنید که مبارک است؛ هر که انگشتری استفاده کند که سنگ عقیق داشته باشد، امید است که عاقبتش مقرون به خیر و نیکی باشد . پریشان نگردد . موجب آرامش در سفر است.
از ربیعه الرای گزارش شده که در دست حضرت امام زین العابدین (ع) انگشتری از عقیق دید، پرسید که این سنگ چگونه سنگی است؟ فرمود: عقیق رومی است.
حضرت رسول (ص) فرمود:
هر که انگشتری که همراه با سنگ عقیق است، در دست داشته باشد، حاجتش بر آورده است.
حاکمی پی شخصی به سبب جرمی فرستاده بود، حضرت صادق (ع) فرمود:
انگشتری که با آن سنگ عقیق داشته باشد ،به او برسانید! چنان نمودند و امر ناخوشایندی به او نرسید.
شخصی نزد حضرت رسول الله (ص) آمد و شکایت نمود که دزد در راه به من رسید و اموال مرا برد، حضرت فرمود:
چرا انگشتر عقیق در دست نداشتی؟ آدمی را از هر بدی نگاه می‌دارد.
به سند معتبر از حضرت منقول است:
انگشتر عقیق در دست کنید! تا وقتی که آدمی سنگ عقیق را همراه خود دارد، اندوهی به او نمی‌رسد.
امام علی از پیامبر (ص) پرسید:
سنگ عقیق کدام است؟ فرمود: کوهی است در یمن که برای خدا به یگانگی اقرار نموده ، برای من به پیامبری، برای تو و اولادت به امامت، برای شیعیان تو به بهشت، برای دشمنان تو به جهنم.
نقل شده است:
نماز کسی که انگشتری با سنگ عقیق در دست داشته باشد، بر نماز جماعتی که غیر عقیق در دست داشته باشد، چهل درجه برتری دارد. (4) درباره زمرد چیزی در منابع یافت نشد.بهتر اين است كه انگشتر در دست راست باشد.چون در روايتي از امام حسن عسكري (ع) انگشتر در دست راست نمودن نشانه شيعه شمرده شده است.

پی نوشت ها:
1. علامه مجلسی، حلیه المتقین، ص 35 تا 40،نشر عصر جوان، قم، 1384 ش.
2. همان، ص35.
3.بحار، ج 57، ص 255،نشر دار الاحیا التراث العربی ،بیروت، 1403 ق.
4. حلیة المتقین، ص 35.

ایمان
۱۳۹۴/۰۴/۲۲, ۰۷:۵۱
جناب صادق (http://www.askquran.ir/member77860.html) ضمن عرض سلام و ادب و احترام و تشکر از پاسخ شما
از اطلاعات شما استفاده کردم و چیزی یاد گرفتم
به نظر من هرچه از این روایتها بشنویم باز هم کم است. باز هم اگر روایات بیشتری یافتید لطفا بنویسید. هر چند میدانم کار پر زحمتی است ولی باور کنید از خواندن مطالبتان خیلی خوشحال شدم و یک سئوال اینکه آیا میدانید چرا خواندن نماز با سنگ حدید چینی هفت جلاله مکروه است؟ اسامی که هفت تا از اسامی خداوند است پس باید مشکل در سنگ حدید باشد. آیا میدانید علتش چیست؟
تشکر بسیار فراوان از شما و انشاالله خداوند خیرتان دهد

استاد
۱۳۹۴/۰۴/۲۲, ۱۲:۰۸
بسمه تعالی

از جمله احادیث سخن حضرت صادق (ع) که او از نیز به واسطه پدرانشان ازامام علی (ع) و او نیز از پیامبر(ص) نقل کرده است که می فرماید: "عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ (ع) قَالَ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ (ص) يَقُولُ مَنْ تَخَتَّمَ بِفَصِّ عَقِيقٍ أَحْمَرَ خَتَمَ اللَّهُ تَعَالَى لَهُ بِالْحُسْنَى؛(1) هر که انگشتری از عقیق سرخ داشته باشد، عاقبتش به خیر می شود".
ابوطاهر گوید: حدیث فضیلت دُرّ نجف را که از حضرت صادق (ع) نقل شد، برای امام حسن عسکری (ع) نقل کردم، فرمود: "بلی این حدیث جدم امام صادق (ع) است". عرض کردم: شما هیچ چیز را بر عقیق سرخ اختیار نمی فرمایید، فرمود: "بلی، برای فضیلت بسیاری که در آن وارد شده است. پدرم به من خبر داد: اوّلین کسی که انگشتر عقیق در دست کرد، حضرت آدم (ع) بود. به نگین انگشترش نام های مقدّس پنج تن آل عبا را نقش کرده بود".
در نقش انگشتر هر یک از: "لا اله الاّ الله"، "محمّد رسول الله"، "نام های پنج تن آل عبا"، "العزّة لله"، "حسبی الله"، "ماشاء الله لا قوة الا بالله" نوشته شود بهتر است. (2)
در اخبار نیز آمده است که: كَانَ لِعَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ (ع ) أَرْبَعَةُ خَوَاتِيمَ يَتَخَتَّمُ بِهَا يَاقُوتٌ لِنُبْلِهِ وَ فَيْرُوزَجٌ لِنَصْرِهِ وَ الْحَدِيدُ الصِّينِيُّ لِقُوَّتِهِ وَ عَقِيقٌ لِحِرْزِهِ . امام علی (ع) چهار انگشتر به دست می‌ کردند که نگین آن ها از سنگ های خاص بود؛ مانند: یاقوت، فیروزه، حدید چینی و عقیق.
استفاده از سنگ یاقوت برای شرافت و زینت،‌از سنگ فیروزه برای نصرت و یاری؛ از سنگ حدید چینی برای قوت، از سنگ عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلاها، بوده است. (3)
و در احادیث ذکر شده که ارزش سنگ ها به این خاطر است که وقتی ولایت امام علی (ع) را در روز غدیر به کوه ها عرضه کردند، ابتدا سه کوه از کره زمین آن را پذیرفت که در روایت به این سه کوه اشاره شده : «الْعَقِيقُ وَ جَبَلُ الْفَيْرُوزَجِ وَ جَبَلُ الْيَاقُوتِ فَصَارَتْ هَذِهِ الْجِبَالُ جِبَالَهُنَّ وَ أَفْضَلَ الْجَوَاهِرِ». (4)
پی نوشت ها:
1. محدث نوری ،مستدرک الوسائل ،قم، مؤ سسه اللبیت، ج3 ص،293.
2. علامه مجلسی، حلیة المتقین ،نشر عصر جوان، قم، 1384 ش.ص 35 تا 40.
3. همان، ص35.
4. محمد باقر مجلسی ،بحارالانوار، ج 57، ص 255،نشر دار الاحیا التراث العربی ،بیروت، 1403 ق.

رحیل
۱۳۹۴/۰۴/۲۲, ۱۲:۲۶
سلام علیکم

چون در روايتي از امام حسن عسكري (ع) انگشتر در دست راست نمودن نشانه شيعه شمرده شده است.
بالاخره دست چپ یا دست راست؟
ممکنه دو روایت قابل جمع کردن باشن؟

استاد
۱۳۹۴/۰۴/۲۲, ۱۲:۴۸
بالاخره دست چپ یا دست راست؟
ممکنه دو روایت قابل جمع کردن باشن؟
سلام علیکم
در روایات از انگشتر به دست چپ کردن به تنهایی نهی شده و سنت امویان شمرده شده است.اما اگر در دست راست انگشتر باشد ،در دست چپ کردن ایرادی ندارد.

ایمان
۱۳۹۴/۰۴/۲۲, ۲۲:۴۷
در روایات از انگشتر به دست چپ کردن به تنهایی نهی شده و سنت امویان شمرده شده است
جناب صادق (http://www.askquran.ir/member77860.html) و جناب استاد (http://www.askquran.ir/member72375.html) ضمن عرض سلام و تشکر از پاسخهایتان
لطفا بفرمایید اگر کسی دست راستش مشکل داشت، یا جانباز بود و فقط میتوانست از دست چپش جهت انگشتری استفاده نماید، حکم چیست؟ آیا از سنت امویان پیروی کرده است؟ مقام معظم رهبری هم فقط در دست چپ از انگشتری استفاده مینمایند و عکسهای ایشان هم در اینترنت موجود است میتوانید جستجو کنید. لطفا حتما پاسخ بفرمایید چون برایم مهم است.
با تشکر از شما دو بزرگوار کارشناسان محترم

صادق
۱۳۹۴/۰۴/۲۳, ۰۵:۱۸
جناب صادق (http://www.askquran.ir/member77860.html) خان و جناب استاد (http://www.askquran.ir/member72375.html) ضمن عرض سلام و تشکر از پاسخهایتان
لطفا بفرمایید اگر کسی دست راستش مشکل داشت، یا جانباز بود و فقط میتوانست از دست چپش جهت انگشتری استفاده نماید، حکم چیست؟ آیا از سنت امویان پیروی کرده است؟ مقام معظم رهبری هم فقط در دست چپ از انگشتری استفاده مینمایند و عکسهای ایشان هم در اینترنت موجود است میتوانید جستجو کنید. لطفا حتما پاسخ بفرمایید چون برایم مهم است.

باسلام وتقبل الله .
چون حضرت آقا ( مقام معظم ولایت) دست مبارکش بر اثر حادثه ترور مشکل پیدا نموده از این رو انگشتر در دست چپ می کند .
این گونه موارد از حدیث یاد شده استثنا است .
اما شما جناب کابر گرامی خوب است به این آیه توجه نماید که فرمود :

هُوَ الَّذِيَ أَنزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُّحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ في قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاء الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاء تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الألْبَابِ

ترجمه مشکینی
اوست كه اين كتاب را بر تو فرو فرستاد كه برخى از آن آيه‏ هاى محكم به لفظ صريح (و به معنى روشن) است، كه آنها مادر و اساس كتابند، (ابهام آيات ديگر با آنها رفع مى‏شود) و برخى ديگر آيه‏ هاى متشابه است (چند پهلو است و معنى آن به واسطه عموم محتوا و عمق معنى و تعدد مراد در بدو نظر روشن نيست و بايد به وسيله آيات محكم و عقل سليم تفسير شود)، اما كسانى كه در دل‏هاى آنان انحراف (از حق) است، براى فتنه ‏جويى و طلب تأويل (يافتن معنى نادرست)، از اين كتاب از آنچه متشابه است پيروى مى‏كنند، در حالى كه تأويل (و بازگشت معنى حقيقى) آن را جز خدا نمى‏داند و آنان كه رسوخ در دانش دارند مى‏گويند: ما بدان ايمان آورديم، همه از جانب پروردگار ماست (چه محكم و چه متشابه، و چه معنى را بدانيم و چه ندانيم) و جز صاحبان خرد ناب متذكر نمى‏شوند

صادق
۱۳۹۴/۰۴/۲۳, ۰۵:۱۹
جناب صادق (http://www.askquran.ir/member77860.html) خان و جناب استاد (http://www.askquran.ir/member72375.html) ضمن عرض سلام و تشکر از پاسخهایتان

باسلام وتقبل الله .
چون حضرت آقا ( مقام معظم ولایت) دست مبارکش بر اثر حادثه ترور مشکل پیدا نموده از این رو انگشتر در دست چپ می کند .
این گونه موارد از حدیث یاد شده استثنا است .
اما شما جناب کابر گرامی خوب است به این آیه توجه نماید که فرمود :

هُوَ الَّذِيَ أَنزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُّحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ في قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاء الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاء تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الألْبَابِ

ترجمه مشکینی
اوست كه اين كتاب را بر تو فرو فرستاد كه برخى از آن آيه‏ هاى محكم به لفظ صريح (و به معنى روشن) است، كه آنها مادر و اساس كتابند، (ابهام آيات ديگر با آنها رفع مى‏شود) و برخى ديگر آيه‏ هاى متشابه است (چند پهلو است و معنى آن به واسطه عموم محتوا و عمق معنى و تعدد مراد در بدو نظر روشن نيست و بايد به وسيله آيات محكم و عقل سليم تفسير شود)، اما كسانى كه در دل‏هاى آنان انحراف (از حق) است، براى فتنه ‏جويى و طلب تأويل (يافتن معنى نادرست)، از اين كتاب از آنچه متشابه است پيروى مى‏كنند، در حالى كه تأويل (و بازگشت معنى حقيقى) آن را جز خدا نمى‏داند و آنان كه رسوخ در دانش دارند مى‏گويند: ما بدان ايمان آورديم، همه از جانب پروردگار ماست (چه محكم و چه متشابه، و چه معنى را بدانيم و چه ندانيم) و جز صاحبان خرد ناب متذكر نمى‏شوند

رحیل
۱۳۹۴/۰۴/۲۳, ۰۵:۵۸
سلام علیکم
در روایات از انگشتر به دست چپ کردن به تنهایی نهی شده و سنت امویان شمرده شده است.اما اگر در دست راست انگشتر باشد ،در دست چپ کردن ایرادی ندارد.
سلام علیکم
این طور که تاکنون از پست های جناب صراه علی حق نمسکه متوجه شدم همه تاکید ایشون بر احادیثی هست از امام حسن عسکری (ع) که انگشتر رو از دست راست در آوردند و به دست چپ کردند و فرمودند از این به بعد انگشتر در دست چپ انداختن نشانه ولایت پذیری است (نقل به مضمون)
در بحث سنت، ناسخ و منسوخ نداریم؟

حق گو
۱۳۹۴/۰۴/۲۳, ۱۵:۲۱
سلام علیکم

باسلام و احترام
باز هم میگویم قصد و غرض من ایجاد تفرقه نبود و نیست و نخواهد بود و کماکان تحقیق من ادامه دارد تا بدانم چرا هر مرجعی چنین کرد.
نسبت به همه مراجع هم احترام گذاشته ام و با ایشان هم در مکاتبه ام. و البته مثل یک دانشجو منتظرم که از درخت پرثمر مراجع میوه ای بیفتد و من از آن بهره ببرم.
لذا
مطالعات خود را که بیشتر انتشار میدهم و توجه شما به اهمیت موضوع انگشتر در دین طبق این حدیث
در روایتی دیگر نیز امام صادق ـ علیه السّلام ـ در پاسخ به این سؤال که: اولین کسی که به دنیا رجعت خواهد کرد چه کسی است؟ می فرماید: اولین رجعت کننده به دنیا، امام حسین است که پس از رجعت او و یارانش در حالیکه هفتاد پیامبر نیز او را همراهی می کنند، حضرت قائم (عج) انگشترش را به امام حسین واگذار می کند و چشم از جهان فرو می بندد امام حسین ـ علیه السّلام ـ نیز تجهیز، غسل و کفن و دفن حضرت را برعهده می گیرد»

برای مومن از باب سنت امری واجب بوده و در گذشته هم بعنوان نشانه بوده و برای مسلمانان مستحب است.درست تر بگویم مستحب است ولی بدلیل امهمیت ولایت پذیری به واجب نزدیک تر میباشد ولی واجب نیست.(یک درجه از واجب پائین تر است - مثل درجان 313 یار که از انبیاء بنی اسرائیل یک درجه کمترند)
در مورد انگشتر بدست کردن رهبری هم باید بگویم که ایشان هم در دست راست انگشتر دارند.
درباره خواصش هم مطالبی خواندم و تجربه هم کسب نمودم. در زمان خودش اطلاعات را انتقال میدهم.
پیشنهاد میکنم زندگی امام جعفرصادق ع و امام محمدباقر ع را مطالعه کنید و نظرات ایشان را در باب انگشتر بدانید که چرا در بین امامان معصومین امام محمدباقر انگشتر بدست چپ میکردند و به اصحاب امر به دست راست کردن. (اساتید محترم بیشتر اطلاع دارند)
درباره نهی انگشتر بانگشت وسط و اشاره هم تحقیقاتم درحال تکمیل است و اگر بدانید تعجب میکنید.
برخی رمال ها هست که این اعمال را انجام میدهند بدانید که این علم انبیاء بوده و در گذشته کمتر علمی بوده که به ارث گذاشته شد و پیامبر بزرگ ما بدلایلی نهی فرمود و اگر بدانید چقدر امتش را دوست داشت که امر فرمود قطعا کسانی را که دوست دارید را نهی میکنید.

تحقیق درباره دین لذتش مثال نزدنیست
دوستتان دارم که بحث کردم تا نتیجه ای بگیریم و برای فرزندان خود سپری باشیم که اصحاب مرجئه با ایشان ضرری نرسانند و او بهتر میداند و حافظ ماست.
لک الحمد

ایمان
۱۳۹۴/۰۴/۲۴, ۰۰:۲۸
جناب صادق (http://www.askquran.ir/member77860.html) و جناب صراه علی حق نمسکه (http://www.askquran.ir/member83532.html) و سرکار خانم kobra (http://www.askquran.ir/member75723.html) از همه شما بخاطر مشارکت و پاسخهایتان تشکر فراوان دارم
و اما جناب صراه علی حق نمسکه (http://www.askquran.ir/member83532.html) بی صبرانه منتظریم که از نتیجه تحقیقات و دانش شما در همین تاپیک استفاده کنیم و تشکر از اینکه این بحث خوب را مطرح نمودید.
اجرکم عند الله

بکیر
۱۳۹۴/۰۴/۲۶, ۱۱:۴۴
باسلام و احترام
یک نکته هست درباره انگشتر بدست کردن و آدابش که بنده با تجربه شخصی بیان میکنم
سعی کنید حدالامکان اگر انگشتری دست راست دارید همان را به سمت چپ انتقال ندهید و انگشتری دیگر تهیه کنید.
سنگ ها خواصی دارند و غذا خوردن ما هم در اثرگذاری سنگ تاثیر دارد.
اگر بفرموده امام جعفر صادق ع جامه عمل بپوشانید میتوانید در دو دست انگشتر داشته و خواص را یکجا بهره ببرید.
در بیان برخی سنگ ها که امام جعفر صادق ع هم فرمودند و جزء 5 انگشتر نبود باید بگویم این 5 انگشتر نام برده میتواند با ترکیب خود نگینی را که شما ندارید را بسازد.مثل ترکیب رنگ ها که رنگ دیگر بدست می آید و این 5 انگشتر سید نگین های دیگرند.
باز هم توصیه میشود بغیر از استنجاء سعی شود انگشتر خود را تغیر ندهید و در دستان متغییر نباشد چرا که در تمرکز شما اثرگذار خواهد بود.
در کل استفاده از نگین انگشتر و انگشتر طلا برای بانوان و انگشتر نقره برای مردان شایسته و اثر پیشگیری هم دارد.
نکته دیگر هم هست که رعایت شود:
در هنگام تزریق آمپول یا انجام حجامت (برای فرد مریض) باید از انگشتان خارج شود و بعد از عمل استفاده شود.(مضرات در آینده بیان خواهد شد - تاثیر گذار بر روی نسل است که در وقت بعد گفته خواهد شد با تکمیل شدن ان شاالله)
سعی شود کسی که انگشتر دارد نماز اول وقت را ادا کند تا اثرش را بیشتر بفهمد و سعی کند در پشت سر امام جماعتی که انگشتر ندارد ماموم نشود.(باز اعلام خواهد شد- تا امام جماعت هم اقدام کند)
تحقیق کماکان ادامه دارد

حق گو
۱۳۹۴/۰۴/۲۶, ۱۷:۵۳
و یک سئوال اینکه آیا میدانید چرا خواندن نماز با سنگ حدید چینی هفت جلاله مکروه است؟ اسامی که هفت تا از اسامی خداوند است پس باید مشکل در سنگ حدید باشد. آیا میدانید علتش چیست؟
تشکر بسیار فراوان از شما و انشاالله خداوند خیرتان دهد

باسلام و تهیت
به این حدیث توجه کنید:
امام صادق (ع): بد نمی دانم در دست کردن انگشتر حدید را وقتی که به دیدن کسی رود که از او ترسد از اهل شر برای آنکه شر او ساکن می شود و انگشتر حدید شیاطین را دور می کند.
خب
ما در نمازیم و از کسی که غنی و عزیز است طلب حاجت داریم و باید خاشع بود، باید بترسیم اما نه برای انجام خیر و طلب حاجت اون هم به سنت رسول الله و البته امیدوار به رحمتش.
پس انگشتر حدید بدست کردن در نماز جایز نیست و دور از ادب است، بدین دلیل مکروه شد.
موفق باشید

حق گو
۱۳۹۴/۰۴/۲۶, ۱۸:۰۱
موارد استفاده از حدید صینی از دیدگاه امام جعفر صادق ع:

1- زمانی که از اذیت و آزار یکی از مردم هراس پیدا کردی و یا جانت از شر دشمنان در خطر بود، پس از ترس تو از او از بین خواهد رفت و جانت در امان می ماند( و گزندی از او به تو نمی رسد)
2- در جایی که در امور و نیازهایت با مشکل و سختی مواجه شدی، پس به خواست خدا بر تو آسان خواهد شد.
3- هم چنین بیاویز بر گردن زنی که زایمان بر او سخت شده، پس به خواست خدا، وضع حمل او آسان می شود
4- و هم چنین برطرف می کند چشم زخم را از کسی که چشم زخم خورده و اثر آن را از بین می برد.

بعد حضرت فرمود این انگشتری را از نجاست و بوی گند و بد حفظ کن و آن را داخل حمام و دست شویی مبر! پس هر کس بر جان خودش ایمن نیست و از هلاکت می ترسد از این انگشتری استفاده کند و آن را از دشمنانت بپوشان تا مبادا از آن استفاده کنند. و آن را به کسی نده مگر آن که او هم از شیعیان باشد و به او مطمئن باشی.

حق گو
۱۳۹۴/۰۴/۲۶, ۱۸:۱۲
نقش نگین معصومان علیهم السلام

روی انگشتر هر کدام از معصومان علیهم السلام ذکر خاصّی منقوش بوده و روی انگشتر پیامبران علیهم السلام نیز عبارت های مخصوصی نوشته بوده است که بعضی از نقوش انگشترهای آنان بدین گونه اند:

حضرت آدم علیه السلام: «لا اله الاّ الله، محمّدٌ رسولُ الله، علیٌّ ولیّ الله»؛
حضرت نوح علیه السلام: «لا اله الاّ الله»؛
حضرت سلیمان علیه السلام: «سبحان مَنْ ألْجَمَ الجنَّ بکلماته»؛
حضرت موسی علیه السلام: «اِصْبِرْ تُوجَرْ، أُصْدُقْ تُنْجِ»؛
حضرت عیسی علیه السلام: «طوبی لِعَبْدٍ ذکر الله مِن أجله، و الویل لِعَبدٍ نسی الله مِن أجله»؛
رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم: «محمّدٌ رسولُ الله»؛
امیرمؤمنان علی علیه السلام:«اللَّهُ‏ الْمَلِکُ‏ وَ عَلِیٌّ‏ عَبْدُه»؛ در نقلی دیگر فقط «اللَّهُ‏ الْمَلِکُ» آمده است. و «أَسْنَدْتُ‏ ظَهْرِی‏ إِلَى‏ اللَّه».
امام حسن مجتبی (ع): «الْعِزَّةُ لِلَّهِ»؛ و «حَسْبِی اللَّه».
امام حسین (ع): «حَسْبِی اللَّه»، و «إِنَ‏ اللَّهَ‏ بالِغُ‏ أَمْرِه‏».
امام سجّاد (ع): آن حضرت انگشتر امام حسین (ع) را که نقش «إِنَ‏ اللَّهَ‏ بالِغُ‏ أَمْرِه‏» داشت، در دست می کردند.
همچنین دارای انگشترهایی با نقش های دیگری مانند «وَ ما تَوْفِیقِی‏ إِلَّا بِاللَّه»، و «خَزِی‏ وَ شَقِی‏ قَاتِلُ الْحُسَینِ بْنِ عَلِی» بودند.
امام باقر (ع): «رَبِّ‏ لا تَذَرْنِی فَرْداً»، و «الْقُوَّةُ لِلَّهِ‏ جَمِیعاً».
امام جعفر صادق (ع): «اللَّهُ‏ خالِقُ‏ کُلِ‏ شَی‏ء»، و «اللَّهُمَّ أَنْتَ‏ ثِقَتِی‏ فَقِنِی‏ شَرَّ خَلْقِک‏».
امام موسی کاظم (ع): «الْمُلْکُ‏ لِلَّهِ‏ وَحْدَه».
امام رضا (ع): «ما شاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ».
امام جواد (ع): «حَسبیَ اللهُ حافِظی».
امام هادی (ع): «الله رَبّی و هو عِصمَتی مِن خَلقِه» «حِفْظُ الْعُهُودِ مِنْ‏ أَخْلَاقِ‏ الْمَعْبُود».
امام حسن عسکری (ع): «سُبْحَانَ‏ مَنْ‏ لَهُ‏ مَقَالِیدُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْض».
امام زمان حضرت حجت (عج): «أنا حجة الله و خالصته»، به نقلی «أنا حجّة الله» است.

یا عزیز زهرا
۱۳۹۴/۰۴/۲۶, ۱۹:۲۰
حدید صینی :
سلام
برام جالب بود این سنگ و انگشتری که گفتید،خواستم ببینم چیه ،سرچ کردم اینا اومد،گفتم شاید بقیه هم دوست داشته باشن ببینن چیه!:)

http://www.askquran.ir/image/jpeg;base64,/9j/4AAQSkZJRgABAQAAAQABAAD/2wBDAAkGBwgHBgkIBwgKCgkLDRYPDQwMDRsUFRAWIB0iIiAdHx 8kKDQsJCYxJx8fLT0tMTU3Ojo6Iys/RD84QzQ5Ojf/2wBDAQoKCg0MDRoPDxo3JR8lNzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nz c3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzf/wAARCADhAOEDASIAAhEBAxEB/8QAHAAAAQUBAQEAAAAAAAAAAAAABQABAwQGAgcI/8QAPhAAAgEDAwIEBAQEAwgCAwAAAQIDAAQRBRIhBjETIkFRFDJ hcQcjQoGRobHBFXPwFjM0Q1Ji0eE2ciQ18f/EABgBAQEBAQEAAAAAAAAAAAAAAAABAgME/8QAIREBAQACAgMAAwEBAAAAAAAAAAECESExAxJBEzJRImH/2gAMAwEAAhEDEQA/APcKelSoFSpjVa4vYoW2Mct7CpboWaXFU/iy2Cq8fWmkMrsCO33rlfLGpiuZFLI96H7Jt Suf3qbwTtzzu9s1J5LTS1uHvS3j3qsIGOCrke TSEcinG8H9q173 GlncPelvHvUIRs4ZQR7g0/hD3I/envamol3D3FLIqLwzng/xp9oxzT3s7NJaVQfNuCEgjjtxToZFOJCv7Vfyf00mp65z9afNa 9oh6Vc5pwc1dhUqVKqFSpUqBUqVKgVKlSoFSpUqB6VKlQRXMqw RNIx4UVjbzWoxOzAB5c9s9qP8AUrbdOYF9g9TWS0WxhuJmkuMi BRuAP6/qa83ly3lp0wglYy6lqZ/Kyqe/YfxrS2NpJbp dMZG 2AKC6lrUGjhNqh8jKIvGB9aj07qqK6kAuonhVuzE8VzxuMWy1p mZVwSQD25oRL1Law3TwSxyLtOC2OKuagSII3jIPnB/aqV3o0F7OzS8K6ZOPetZZZS8JjJ9GIpRLGrpyrdjUc8u4PCpw5 XIoT07Otu1xpkk6M0D/lZbkoavKvi6k0itwgCmte1uPaSarLHUdb02cj/AH8IPKkZrV6VfpqNms0fGeGU91PtUvwsI3M6g855rMr1JpOma7 JbeKqRSnBZflVh71jGXG81q2ZThqZXZVdUxuC5FYe11y sNZcXru9s7YJI4Wtpb3FrdEyQSJJxjKmg/Ut1ptlYyxyiPe4PGMmnklvMqY2dNAjBkDKQQRkGgXUUEtxZeLG 7o6E/KcVT6V6r06 s1gedY5oRt2ucZHoa035MkJbKtGRnOcg1uyZyRJfWsBpvVF9p1 wkF8rywk43kcit/BIk8ayxtuVhkEVkerNU0 KwaKCNGIPdVzihHQnW0OJ7DUW2eHlonI4I9q54bl1emsuZuN3q sssdnK9u22Ve1ZpOrrqylWLVLUjP61o t9ZTW/iSzIEl55PAoT1FcaJHYM0txCWPyndk0yt7lXHXVaW1uEuoEmhY MjjIIrrxvOy/9PevP keqra1layuJl GJJjfPy1ql6g0l4JJmuFRexLdzWpnbj3yxljqrMWtWbzmAybZA cYaiIIIyK826i17puOAS287PcMfLszWm6S12HUNFFxLIq HwxY npWvH5Mt6pljNbjSUqitriK5jEkMiup9Qamr0S7YNSp6VUNSpU qB6anpjQZHqN5dQ1BLMIVt05Zz6mrGnyxJdKhbEUcXCbOCfv/rvQ3qe8mGv21jGdqN ZIw9FH/nmhN/qhsILq6kfcz/ACD0/wBdq8OV/wBO0nCzr m3F/cs8LMxx29APpWM13qWXR7ldPsrWKdlUbpnJOD6jFS6f1JqBuWY 3DgOCGGeMHjj2rGa5qLW1/cww4fa5AlYYJHvVww3eWs94wei671yKP4cS5IfeE9E n2qWf8AETqO4QxvcxonbKIAaxtpllXJO5 WarvGVSNAcckj0Fd/x4/xy2tSatcyXIuTNIZlbIcdxRO16y1u3kLwX84J45xzQKUyc7VAB 96eISIpDbCT2J7ites/gO3fWWv3KFJtRuCrdx2BoV8TcucFnYHvkd6jgV5BlZAaldXSWO MzHceRgU9Yi5ba3rFm/wCTczJj2Y9qafVdRuWJnkkdsfrOaheCUYHikk10YPNlrnt3NNQ 5dQvcrCZsFSTtVhxzVkazqqRCD4y4WP8AUoc4NK7txFZJJJcTF lTOG4H2qu1rGbdZXkfawBBzTU/hyU91PIo3NICO G4NVj4wOUDj7GpjbRCMzGQ7PQbuWqaKGCfyo75xyp7irpZUDXN 4Ygm6TaPTdXLGV8K5fGO2atNaWyMI3lZWbAGWrpdPjVgWzhe TU9YbVhCwXcm8e5z2p9tw4x4jEexamM1o194O5gp4B tS3jW9nIqEOzsOQDV1E5ReE6DlcnvV 0aTwm2bguPMFao7eC3uYVmhZsE4IJ7V3bxtDMz2WXeP54z6imk bvorqiLTtlndOGt5W8smflP1r01HDqGXkEZBFfPlyYjGLmDKpI cMnYq1ev8AQOonUOn4N7ZkiGw06qNNSphT1sNSp6VAqjlYIjMf QVJVTVGK2jkHHFZzusbVnbB6xfR3s2pbQDJHE2GB5X6VmNRt2v LK2Mr/AJYySFPLYwP7UShjEdxq8wUuXwp47AnvQv4OQ2SBZclV3EHjAJ rw7vb06gL1LGlppcc1qhjQMQwByWP3rEkvMWkc5Zhkk tek9fQyf7FafFgiaGZnZQOSpHcn715xaMuwqfrXp8XTjlbaktW Phx8/SiFoSzt5vNuIzQyEflQkHkMQaJWYKu4zg7q6MrqRBl8xxjO5vc 1xPCzFWjBYLnG2ub24REWMZ/7iPaqUGozWfkeMug XnFTa6utrthugZIZ12lskH39f41FeswvUk7YkUDPtVaW5luD46 Ngqcgegqa0ea/v4UdQWU5bA4wKbXX0eNu7lWjIBHIz6io7WKNNRaN0G9l3AA5xR m3g2AHntnms1p9w0/UhLEAOG21WJyI9T3QazEePM3YewAp4baO4s7KRpQItgypPckVB 1JDkxHP6WWh0d1u0S1hBw6yEH9jx/Wii97DG03wsQBkRNyr7j6fWhXi/COzDcJ8kKPZfc/Wr11IYdXkYZLJCMfU4FV7GW1glaa7R5JTyMehqL0Wn2MtxdJNO rqinPm7saK3UkbFoBKomK4VT71PZ3qX0btDEY9hxknPNZXVxOt 5JI2UkV8r9qb/h2f4Gfxt5U7Yjkn3rlZ/EuEe53FHzl6MPqjSWFtDbwqbiZdzM3pQpTJKfB8pdmwEA9aKvx XKo3hWYbwkBZ2I71c6VlMl/MWJyRnmpYtL E0iXxc IynJHc0O6Yn8PWlUDIdMEE tWM1duw5N8P0LIDgfevUvwoVjokkv6TIQD/r715jfELd6gi9mUMR/CvR/wlu0OkTWpPmSQMP3H/ql/6jfinpgaetoVKlSoFVa/CtburkAEY5qzQ7V4iyI 3cFPbPasZ/qs7YFbhYl1VkUMjLzk9zyMVneobeRdOsJ4zjfHtYg 1FZbQmTWoElVl3K3fHZu3865k8B m7YXC KFGVQHHIJ714 I7shFfm5ga3v97whcFgflrG3CxxTlYX3ID5Wrea5KlzoM8pjSG OFhu2LgZPYfevPrQM555yc138XTOd2kiJC49n/rRKKUoz4UEtgj FDvlkmHqCD/ADolblRKrFu6j tddOe1iK08RS0rEt6Y9KiGn PcGJpxkYyMUSXLqQkwU44ofb2M8t4nmI2HJkHrUal2mK2Mc8dk ynA8u8H9XtR3RrK1gaX4YhyrbX9xQe00tGke78UPHCSVGO7D1N VbK9ktZ7rDH82HIP17A/zqprY/a3Uuo64Ugf8A/GgUjA43UFtYnj6lhXHyyMP2ov0JtZbp8L4niYJJ7CnsLIT9U3M mMJCx7 pJqHXCz1DDmz8Q87GUjj9qyAVks1k5GZGP3wRWt6vvoLa0Nmrb pWwzYPygVm71PDs7aAIdyoHfnvuOauyLmtPcQakjwkmZo1YH07 dqryXs920dqsMcbv5cKOc fSo2vVvbxWuZGWJExkDn6Ci2lxWtvbvqFrG0zIMkuM4NRfo9p9 nFa2saZXCr5mHfPvWe16 gucQwxbpAwHi1FZahcT35t7mY7LgEAr g1ZtdLSctHYNvuI 5ZuF/wDdTZ0m1KxtLKwUtN4c0ajbjG5vpVfpaJJGnmkHnAwhxnJ lSJoO QyX1yAACWJOefvRaBLW3tA1qY3gj8u9Gxz359jVAma vgrRkqrBjgHGSCKq6LGYdajBxxnJFWormzvr6NptyEEbSeQ3Nd X1u8El5dK4T0XHbmjKa eNtQn24xJCea0P4cX8Ns8u5wCQpyT3wayNqxaG1k7kxuvPr3oh 0oA4kiKnJjO3Bxgg1M/1JH0AjBlDDsRmu6G9PMz6LaFzlvDAJ 1Eq6Y9MlSpUqoVV7sZiYe/ap64mKhCXOF9zWc5uEeUylYtW1YAbtsT7k/6skf aEXSxxabDM3ibGUjK8hSCeDWmvIYbPqucgjF1EyhieASM/2oJmA9MzJcELh35J/fivDZzp6d65ZzXJIbzpuW1haMu7Byq8EFc4yP3NYG1do5PMMeh rVsksCNespW33cOexPt9aCavMtxciUwrHv58o7/U138dvTGeM72hA3XE PVM1ch3Zj4ONp/rVWJT8RgDJaL 1Wkf8AKhA4bH9a7Obq6JZRFGzB85J9vapbXXHiTZJETKMjI4Bp PYhbVp5pQjlhtBPFPa6FNPcK0rhY887Tyaio7HVJdOmaVY1lic 52MeAakhhN7a3t4MKEIAUe5OTV06E9w7RWtxC4ViTk8r9xRS4t Y9B0qJUwQZ1LlhywPekLZ8ZWJrmzm Is5ir oHY/erK63qYL4mjiMjZdkXDE1pbnpKK5bxLC48JTztbkfsait icyK11cFl9VTg/xNDgB0Szl1jVER2Zo926R2OScelbXVdAtrxsrmOcDG/0IAqWKbStEtwniRRKvI5GT/cmg2n6lPf31/qQLCCCIhAeQPbighu m1t7dZtPPiyI2H3c7jU/Td9NpdzcafIYyt5GTOAmQM gqXp8yzaVLMzZLyFuT6ZoFfzSLrMzW3zqCox3HaiprmCKCbwNN UyXR Z wetF9GiS1thHuG9ySWyMtjvxWbgu7mxZtsYy/DMeGIrrS5HN08zKcIhP0GaGh7qNHktgIZQzAAlFPKr71nt81tA 5i8QW7qAR6Fqa31CZNTF7LyjttdT2K 2KMahqVhbyRwz2qyg8uckAZ9MUFHTtQjsgpurIE4JRu3JFNdTX U8XizHEUjDAHYY7V1a2g1LUY4YSzQhuCc8Cimt2wh0xlRfLuGC O2AaATpsjGKNWz5ZW/nWj6MgP KLECMsrYyfXFArGHwtPhkYEFptw47ijPTghbXUVncL4uG2nmpl 0k7ezdLmQ6RGsowyMy/tmjFCOnnT4VokcMEbj7Gi9a8d3izZqlSpUq2hVWvohNAyNnH0N Wa4kGVIFZym4R51cSww9TRWTQ7lwVVjyckHis9f3unW nXNtJEkshvmSKFzj0H8q0HWcL2Wq2l1BzMuXCj9RUZxWQu77S9 bguNUNoylLgLk/oJXnj7ivFq16OIFapFc6jo9/LJtSK0USAbgFA7YUfwrC2wLuMnOTzXoMsdjfdPX8K3DC6cjw4w Pbk155b7oLhkfhlODmu/ivDnnORNfy72M4/T2q3aBGghyPOX4P0xVMnNxA47cirVkwEcIzjEvP8a6sO9fnxsi A8qYJPuTWpsjDBZm4kOIwm7NZXX0HJGMsqn 1a7S4Fm0pLeUZR4gKVWegke18XUtOlBILI25flHfn70d6hEupd M2txgZyruo5wCKFrot6t/PZQ5S3kJLMw8p9ua1GlWSaLokqTyLIEV2cMOOfTFZa4YCC71C0 Xbb3cqLjG0PXMl/evnxbyUj/ADDWs6c0jTNUsvibi3/MWQh1DEA8n27VJpun6TNqt9DDbJshYKhY7vTJoW6ZXTdLu9TYi 2hLAfNM3YVpdSt49F6ce3g eTCu57nPJ/pXWm3pn6mvY4tqRRw7QoOBkEdgP3qr1rck20MZ7Ann7Dv/ADp0l5Ry3DWGi2ccMuxmQOwx3oEbiUXr3EK4bJOG5yD3rU6k1s NPhldFykYCH1PFAbDTxeQ7xNgluVUZIoTha0qZ9XneW dRDCvmOKIW91ZBjbQW4KshLN7jHP2rpYdPsLSK1Z0DMTyDy e9UZ9OkXeltlUbBZyflB9KoGTxRvdGG2Pk8Ty5OcUrmEIJ/i8mdz5SPerphttMBklfxJMEKoGP3qknxGp3kY4QKcknsP8A3RR WIT6boylSwmAJIGc88c/ah1nd3T209qWZ4XZcs3ODmr9xq5M8iKBIedzt6miGgzxSQI4jR Ch5BHDGn0 ILnBsViB5Qof7UW6MWFOqY/GwFE65z9ay8l0Z727lwNigEL9mo5pBjfVgVbad8bdu/IqXpl7VpscMd/cfDACMqM47ZotQfQY0iEyq5Y55z6UYq L9Uy7KlSpV0Qq5fhTjviuq5btUo8z65lne sZCSskTkBx7HFBzo8VqeotNhClfy51A7gkGj34m2 YLSUNsMcnJH7UCt9RjtOrtakv51EUtsjJuOMgYxj NeS9V2 MUkF06/F28RCxAbyTgA/XNA9XvoJ5GRIUD ritdrV9Jfxzw2wiECNuEadiOfpzWDmf4m78QRLED gdhWvHPpnlxpajBRbc5/VjmrkSjwWJwcTdx96rTjbDFgdnFTwNm2lxxiUHn713cxC9thc3 tvGflxlj9Bmj9jqUaXzWKgDw0GOe9B7u4ECbkAaYgKg78e9ApF nEpm8RklB bODTZrbb9R3LQaaWikO4kYI47VHf6rZ3egvtul3ugGzdznI4xW Qie91EujSTTrCu9uc7RUSWr3Fwy26EDGWbHCgdyaizFrum5JLH SrmaQ4hy7r9aH9KXrJPfA8tjfz3yRXNqjy6W6rIREu7bk gXim6Wj3Xl47DAYBcD3INVXPS8h/2j5JO Jtx9/WrfWCePcRIPkCHkHv8A64ql03FnWJJDkCKMgn65xVvXNQs3/IeNpGRslkONtRPoNaGe6Kwb2fYM4duABRPTLea1vWkkzBGUw2T wc9qn JtNP08PZxjxJRne3JP3oeZbi lDM5SIYJA7DFRag1eKVbuVZCPE3YVQaPWeqFQIJJMyhAGYcigl 7ePM7FeATjeQNzfao2tbi2ty8qNG0vlAYcgVQf8Ah7OU MCJiSQSzHGai1KSO2sG8BRntjGMUHtWlsr5YVcPE559s095qEk 07vCF8JTnYec4q/E0taJc2tpOX1O0kliZcAgcCrWo38dy5h0tWSBQcZGDj6CuFdLx YW02F1BA8WN VU/T6UZt9PtrS2I2mSUqS7ngD6Ae1IlZXTyM3a4/5QI9cYNG9NkMV9Hn9USlT7YxzVHSrdTaX85Vt2Nqf1NEoNqvZy EYzDS9D2fpiRfEmRWLAgNk taOgmjtbvcA2ygDwFJIHejdZ8X6pl2VKlSrqhVy3auqZql6Hnv 4kSAaSC4yplx9qwvWulRXb2FzYuWm HjHhLzuAXNekdaWoutFukK8p5h9MVgGlhbVNBlXgPGIJVPbglc/zrxy6d5OAaCOWWxuJDAI5ApEatxk9s/tWGhkKTt4nfJrZarDPAs9tMzGMSMmM9iP74IrLXOltHmWKQFQM kNwRXTx5RMsbZtYuiGtgynsR/WrESn4e8Crnac1RHOnvycYorbHxGuQELBoFOF9eK7OQrpkCIqS uN0pwfN6fam1ez0yYm4mmMLk cJzk/ap9Mliktoj3OB xoTqFtFZ3O92klVuWI4wO370WUc0w2NhbbLQZDgFpDyWNU otRMemtAoQGQ8lRjNVYoZYZEIkZoiDlSOFH6ce9VdVV59jAAjB FQna/ZSxPpqqpGwIT/KotLnTT9PMrn8xmLAf0oNBBLbyD87bGeWXdjio2dpbkpDuJLEJ uOdo/8AVN7a1od6eGIbmUtgyPgft/8A2qN1btblzIpO8nzns1WBcR2UCRJyVHYev1qlK0t44WWQKgPY ngUSLWnWJ8OOSckrjKoTwKkv7tIUMagbiOAvpVe4uJD5ISQgwA QOarx2yvkO20HuTyTRZ/RGzmit7P4tYwZSMKWGcfansb S7kkivR4hxu3sPSuJPAkhSJFYJGPLgd/vUaRSGEpGpHiHLt6n2H2q1EW0XF00dvyVB2nFM9strbMsoaOcZ IBHcVLCFtCyxMokPzMeyiojbyXniS3FyMIPnkbGfoBRZsd0S2k stMJ3AyzDcBngVJbTySySeJI4wuCD2NBY7p9oU3YAQcBR3pzcn BIvGyeDhfSkjI5JFDZaV8wPiA7voTVM X4JW4HhEc ntVJXEwjd55HiTJZSvtV2KRZY2nuCN7kJDGT8o96qbe4dFyJJp ce05bYuT9MVo6zHRO2O0aBQQERTk vFaep4 ilSpUq2hUxp6gu5DHCSvc9qlGc6gid7a/iTl2ibb98V5raP8X05DI0W2ayucMQOQOD/AFr1G6Zjcb24Pr9ax0lsLPXbi1ijjEF4hyCMDJyR/OvHl27Y091pFtNLd3Vzta1mUSkn9Jx3/hXjmu3sL389vpoYW4cjc3Jcf2FerXeo/D6fDpl9bTtljE5j5xjsftXmup6bDbaoZbcYhJyA3OP2q Lvky3ZwpJGVsGHqRV60jmjigvl QoAw9cDjI mRXDBWXBI2gc81LZx3CwOsMuIAd2Dzg 49q9Mclp722lwyuYZP1eGOG 4qGQ2sg/MnuJCPTFVZJvDO8zZJ58q1EL52zhn tFEDJABjfdkd8Hsa5VoHBBiuDnj2pW7R3KZS6OR knBFU2mck diPQ5psSTRo5UBZAFGFGB2 tPGViX8u2AJ7sx5qm87 jH NSW15bhwtyhPPzAmoduwcEswUknsTUrTMwwWTgcetJwniNtQY9 AR6VWc Y7htxTYmaY4AVxj7U5lbYWDscdziq9tfMJ1jjiWUE4xjvWml6a 1cyR JYSQ JGHCMBnB9amwCVpduTJgYz6dq6DSSx4XxmHriptYsrjTH/AD4GA 1d9IR6hrGuQWVhGPzD5iw4UDuTTZVfaV8jxPk9we5py6Im0wjF bHq3ofVLTV1 HK3CyrmPbxnHcYrz3VkubS5khljZZEOGFJdgtbK0gPhRAj15px NFFuDRJxwcnNXPws0j/aDqD4e4dkgWMs5XufpXfUPSGq2Gu3FhawvNGpLI4QnK lX2EJnuGtR4XhrF2A9M11Z6ZPdXaF3JBwXk9APYVsegek7HV mbsX 9LyKQ4/7Rj2q1YaHNqqDTIY2jjiGPF9 e axllbNQnDb9DxbNK3cnnaGPqB2rS1T0qxTTrCG1jORGuM 5q5XXCamkpUqVKtIaqt/nYD6VaqK5GYm lSjP6g4EintkcVn obO4niiuLMD4iBt2D pfUVotRiEsZAPI5FDoZjko M15c46YsfqwbU7P4iNyJ4mCTIDgqe276ishqml3ckUqGIsVJww yM/avSL5bXSb0XJhIWbhj6H6H2o7YW9pdWywqqhDnYe4I/wDNYxv1vb57t9D1WaVY4beYs/GStbrQ iLq0sp11NJ/FniPhAZVVbuD9f3r1KDSreykkKRjex5YetEIPDKlJM7SOBjit3 O3tjjbwG/6Q1Hw/Esbd7hXXd5QCE98ms1cabf28my4QRYOCCa9lNyNMivrbxCu4su T25P/AIrqCw0m/wBOkjez8a5bAVwPm 1SebXC uwL8JuhLS/tpNY1mPxYjlIIWHB92P8AYVZl/D6AlYpJoIofivDDgHeoJ9gcYr0Pp/S5NP0uOylyiJkqinOM88mgeuzpZaz8PnAlaNg3 vtVyzpI811/oVbKeZLe7kkVDhQsXJ/nXHQXRx1XqBIrwFba2IeUOOW54X969Ik6ktRrlwtqiO6HC7hww 9RV/TtJu7u4Oon8szHJyMHb7cVJ5MrwmtKGq/h/Z6v1NNdSOsdq6KdkfBJ7cfwoF1L H iWDNLAJ5FThk3859K32pzf4bc2zgE5BXGaF32sCPUpAlosocg5 ft9RWfyZSLMYwX4f9KxSdVJcSW5Frb/mESds nevVNaAjvLO/jEciqTHIGP6Tzn7in03S45kN1JEsRl/5aE4A9KbW2httOdIFDOh3BRkjj3rVuWt1NTaPqzTLfUtNNrFBb tLKPIWQfyrFfh503PoPVDSXUZRPDdV3HsT6/yo2/UMwhiDQoQo4YdxRXQraTUFF7dO2DnaO2az TK3hr1knK11RHHNZRXCuQ9vKHVlP7Gs11J03od9NFJNCAZk3GR TyT9q2Wo2wmsJbdAPOhH2 tY46DfssBUSEjg8 lXyXLe0xkQ9AdNJpOpzXNpIChTaWxx37VpeoBdRtG9nh5JR4bg e3vRPSrH4KzSIDzd2P1pXSqzBAcsTjjjH71ZLpNzbL9H6bNbtd tM2ZHbDKp4/etZp1hHZq xQGc5OK7sLRbWPHG48sfrVoV38eGpyzldnpUqVdWSpUqVBQ/xKP2ria/RoyBwTQhAT61JtOK4 1a0ilmO457VRGZZmK9xzVy6i/LJHehMMzRT8Hj1rN6agm0MVzCYLiJXVuCrDINBLuGfp9RdRs8t hEfNEg5RT9TRSZLjIltpFyBzG/Y/v6Vz8fuRo721YAjBBG5W/euFa0LW96semx3FlsntpAGUsSBg meac3TzSKba3KofViMf qp2up28FoLSBVhTHlXbwtVmu5IzHHbmIgHzP4m04 1a2mnOr6HFcyyMzKMNvkReSKK6dYiG3X4eLYzcruAHHtUEEqzX Aklm2DHAZgx/lROzmhufFgjnOR7LisyclvCWITxcSHnP7GgfVHTz6tNBOFA2Hz cgH6VeMK2Usk73UjYOBuyamvYGbTWezmK7sSZOSD/4q62nTJQdMWunakkszFnZslewFbu3mMiflJ5RxzWdS0dt88k53 u4JByc/ajemTeOki dfDO3zLjNXDculy6Q6zZi6gV5WC7DkUEstOiuL0t4gf3FaS8to fhmEhYjH/AFc0NtkgtmXwIG74bBHf3qZY3fJjRgKI4gHYKoGPpQeZ7d9QaK SUGMjkj lGmSFlw2CPqaG3clskx2RrhfXHrW8pWZ25i0HTXRfIxUdgTVyG a3WTwIoztQYyBxStbpRAPEAz/wBvaq8rjLMMjce6 lTUk4BJm2LlUz9zimjcuMgCqJulmj8LkdgfercS8KB7Vv2u0 OS0pnZAxIH8qmWFdwYjJHbPpUgAFPiuuOHO6myFPSpV0QqVKlQ KlSpUGYjYCpcjFQYxiut31rztun8ykHvWevUMcxOMUd3c1VvrU TLkdxQlcabOJYyjtyKG39tqdrK0thL4kZ/5belctBMr5hk2SKeB6H6Vftbl5oyHQpIvcH1rllOW9hEOuuriL ULBQx75FFItR0feqzJHGx7bhio9RubR7aT4qMF0HlI75rA3lyr T7iw grF3Dt63bLYyDMSxMPcCr6qijCAD7CvI9L1a4hdVjl28 9egaNqrXACTMN2OD71ucpYm1ad7dTtJznIq/aXBntkYHyEfLUF/a/EoMjmqujsYGktpDyjeX6irpFu KrC4BC8ZFPp0xltkbOTjGaV/b PFxntVPRsorwN3U0SC05JhYZobFIFvfqwomfkIJ9KDykJeREn6 UqjQbCjIoJqDyRzSlPNuxge1GkAIwOaHarbF8lSV47itaRZsyT ZxnjOKnjHBzVbSYmNqBknFFILc5y3apJbVtUIYSZwIgAG5JxRi NNigd/rTqoXsAK6rvjhpilSpUq6IVKlSoFSpUqBUqVKgwur9UxaEbOzt 9ObUtU1CUpb2qOFJAAyzE9hRDSuoi9jf3PUOjPoi2J/NkuGVomHurgDP8PWs1rHTmqXuraV1JoEdtPfaZIyNbXEhQTIR2 DdgRk/x lT9SaF1Z1d0zdQ6pb6dZ3Ed1HPZWkUzMCEJysj9jkHjjvWcelv bQwdYdK3Gl3GpwanZvZ27Ks0gH 7JOBkYzyTUcPW/SU1tPcRarZtDAyrK4B8hY4GeO2fXtXnHXeh6wmg9TdR63bWunv dRWlulpBN4g8kiDezAAE8YHsOPSr o9OXOpfHa31eunaNYf4MlhFsnDh2yWWTOPLzjAxnGBV0j0DU pumtMnuor 7toZLREeYMhOxXICngeuRVDT stF1HVpLe1Nk9gli12bzxAOFcKQVK8DnvmsBonSer9QfhjeXQQ Tatq9zDITKwQNDEcL3 m4/XNaDrXpS9utY13Ui8drp0vT5tVmDfK4kRsFRk7cKfSmgdHWXSV 9a3baXPZX08FvLP4CpgsEGT3HHpVPQ s jNW01bh106K7W0N1PabAzRqqlmGdoyQBXn/Sstxr t21nbx2Bki6amskNpNvBONqlzgbST6GthpfROrW0vSYMEMaafp dxb3REgISSRTzj1yTkkU1A1t InTF3paXVhpdq1ztLzQS7Y1tkBxukfbgZ4wACSTRHTev n8oNWt7bTvE3eBMrCWKUhgpUMFBDAkZUqCKzFj0B1AuiW0c9jD HcWkS2rrFdrvuI1k8VJEbGFZW/S3BBolcdB6xrmnXS6s/h7Y7h7aKWVJJZLmTH5jsoCKABgAfcmmoNrc9VdO2pv1nv7dG09 kW5UqcxluFGMc5z6VFB1Z0xOtnNFfWxF5O1vbuUI3yDGV5HB5H f3rzbSPwy6h/xHTbjUTEsV3cm51lRKrbnSQumPfOfT3Oa61r8Mtck1zWLnTPDW CKX4zSG8VRtmZkZhj07MBnjgGroejw9Z9MzTXMMWpQM9tE8swC N5UQkM3bkDB7e1T2PUGgX11awWV1bzT3cJnhVFJLxgkFu3AyD3 rzzXPwz1J n9AttOWNryJGh1Mh1XfHI29 T3IbOKIdG9G610rd61qAtor6aJfhdIga4CZg3luWx5e4788H3q ag1mrdZ9M6NeyWOp6pb29zHt3RuDkbhkeld6l1P03ps0SX9/axvJGsq8bsIxwGJAOASeCa891CPWrvr3qu30rS7O7uLrTIIZ0n uAng7k5IOPMAe44zwaq65 HnVx0tdHtpYru0SygjiMU6wKGQ7mWQEbnBOduTgEg8U1B6Rd9a 9L2OpPp11qtrDdoMtG Rgbd3fGPl5qncde9PTaNf3 kXVpfvZRiR4i/h8EgZJI4HPfFBIOjNTuL/qua7sbUx6pZW8UCTTcMyIoZWKcjle49gaxWt6HrPTnTOsPrktt Z2k9oLe2tprpbiWSUMD W 0ELgHyk01B663WGg2fw0V9e29rcTQxymPJYIHA25YDAyTxnGal l6x0CBZHl1KFFjvDZOxBws/PkPHfg15lrnSHVutWym2VZ7KS3s5LdVuUhUBEXKyLjLtkcEnA5 1W qPw21XVup766tkSOwuIWu4h4qjZe7ABx7ZAye1Ueg3HWnT1u06 y6nFvgn HdVVmPiYyVAA5IHfGcUM1X8RtH03UdKSSeFtN1C3kmF JfKoU4xjHJJ4rJL0P1VZ6Fpkds6vczSXE2qLDcJFKZZPlKylTg AYBA78 9W leitZsb3pKTULOFU0m3uopmEythmYlGX75/ag2l11v03a6Xb6nPrFqtlcsVhlyTvI7gDvx6 1K9636bsPhPitXt0 MjEluRkiRScAjA968ztvw56jstP0a5jtYZ7uzFzFLaC78IlZGZ gwkH/ANuRWg6a6H1DSupen7w2VrBaWdjMkywzFxHI5YgLu8x79/vQbrW9f0vQbVbnWL6G1hc4VpD8x9gO5qlcda9OW2k2 qzavbLZXDFYpck7yO4A75Hr7Vm pNG6l1fUNF1 LTbVbzSrmTOnSXYZJozwGD7cBu/ftih56V6ktbnp/XLbSdJN7YCdJdNgkEUSq5JDKcY3c8kd KDZ3nW3TdlZWt7c6vbJbXQYwS5JD7cbgMDuMjim07rjprVL Cw0/WLae6nGY40JJPGfbv8ASsRo34favZXfTct3HbSpb391d3kSuCk IlVQqKD3Hl9PWuOk hNb0uXo5rm2hT/DJrp7wrKpxvxtx/wBXag9a3H6/wpU2T7GlQCenP Gm/wAz 1FzSpVnHpb2EdU//pZvuv8AUVD1N/8AHj90/qKVKtIK6d/wFt/lL/Spbj/cSf8A1P8ASlSoMn0T/wAXd/5a/wBTWw9DSpUDGkP7ClSoFS9qVKgRp6VKgC2f/wAl1D/Lj/vRk9z 1KlQN7VnOt/ Dtv8w/0pUqDRJ2X7U4 UfalSoEP7057UqVAv9f0pen7UqVA4phSpUCpe/wB6VKgVKlSoP//Z