PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش برگزاری مراسم ازدواج به شیوه ای جذاب و امروزی و با رعایت قوانین الهی!

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۱, ۱۶:۳۶
سلام
راستش من توی این چندوقت اخیر ازدواج هایی رو دیدم که زنگ هشدار خیلی جدی و بلندی رو توی گوشم حس میکنم! و فکر میکنم اگر واقعا فکری نکنیم برای این مسئله(حداقل ماها که ادعاشو داریم)، دونه دونه خودمون هم بهش گرفتار میشیم و از ما بدتر بچه ها و نسل ما ......

یکی از بزرگترین مشکلات در تبلیغ دین و روشهای دینی، منع بدون جایگزینی هستش! اونم یک جایگزین واقعی و اساسی، نه صرفا حرفایی که هیچوقت بهش عمل نشه یا اصلا نشه که عمل بشه!!

آقا عروسی دامبول و دیمبول راه ننداز! نرقص! فلان نکن، بهمان نکن!
اما دیگه نمیگن به جاش چکار کن که همونقدر و بلکه بیشتر هم به خودت و هم به بقیه خوش بگذره!!!!!!

من تو این چند مدت خیلی مسائل رو دیدم! از دخترانی که تا چندوقت پیش جلو پسر عمو و پسردایی روسری سر میکردن و مقید بودن، الان تو عروسی های مختلط، بی حجاب و با لباس باز میرن وسط مردهای غریبه میرقصن!!!

از دخترایی که مادرانشون چادری یا محجبه ی کامل بودن، و اهل نماز و دعا و زیارت! دختراشون الان ولنگ و واز دارن میگردن!!

از پسرایی که میشستیم با هم در مورد موضوع همین تاپیک حرف میزدیم و همه با هم همنظر بودیم، اما بعد همه رفتن عروسی مثل عرف(دامبول- دیبمول) گرفتن!! و گفتن ولش کن بابا یه شبه بذار تموم شه بره!!

از مادری که کاملا مقید و مدهبیه و وقتی بهش میگم فلانی 50 میلیون واسه عروسیش خرج کرده! واقعا حیف این پول که همش سر چشم و هم چشمی های الکی میره! میگه چه حیفی؟! بعد منم از حرصم بهش میگم باشه پس شما هم 50 تومن واسه عروسی من خرج میکنی دیگه، با کمال میل تایید میکنه و میگه بله پسرم! چرا که نه عزیزم!!!

و خیلی موارد دیگه که حلاصه اش این میشه: اکثر مذهبی ها دارن به شدت دور میشن از رفتارها و باورهای دینی!
چون بنظرم اولا رفتار جایگزین خوب و جذابی در طی اینهمه سال معرفی نشده، ولی در طرف مقابل هر روز یک چیز مد میشه و میلیونها تومن پول از جیب جوانها و مملکت ما خارج میشه و از طرفی هم باورهای دینیشون هر روز سست و سست تر و مذهب هر روز بیشتر رنگ میبازه!

اصلا گور بابای پول! خیلی مذهبی ها هم هستن خدارو شکر وضعشون خوبه و میتونن خرج کنن! ولی آخه 50 میلیون برای یک شب؟ اصلا بگو 20 میلیون...بگو 10 میلیون ...آخه کجای دین چنین چیزی نوشته؟!
کجای این رفتارها مذهبیه! تازه من اصلا در مورد پولش نمیخوام بحث کنم! بحث من سر ماهیت این مراسمه!
یعنی چی 4 ساعت ملت باید بشینن دست دست، رقص رقص ... جدیدا هم که خداروشکر دارن به سمت مختلط میرن و اینو مد میکنن

من واقعا نمیفهمم این مسخره بازی هارو ... و شده با عالم و آدم دعوا کنم زیر بار چنین احمقانه هایی نمیرم!
دلم نمیخواد قشنگترین و بهترین شب عمرم به لهو و لعب و غفلت و بی خدایی و بلکه ضد خدایی بگذره

ولی تا حالا جایگزینی براش ندیدم ... اما مصمم هستم که شروع کنم در موردش فکر کنم و از شما عزیزان هم همفکری بگیرم، تا بشینیم یک نوع عروسی اسلامی طراحی کنیم، که هم چذاب باشه برای همه(حتی اون لامذهب ها که فامیل ما هستن و بالاخره باید دعوت بشن) و هم برای مذهبی ها
یکچیزی که نه مایه مسخره و استهزا بقیه بشه، و نه از خط و خطوط شرعی بیرون بزنه تا جذاب بشه

یعنی واقعا یک چیز قشنگ و جذابی وجود نداره؟
مثلا اگر حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف ظهور کنن، دستور به چه نوع مراسم عروسی میدن؟

من بعضی جاها خوندم که بعضی ها مولودی میگیرن! من دقیقا نمیدونم منظورشون چیه؟ ولی چیزی که به ذهنم میرسه جشن هایی شبیه ولادت معصومین هست که مدرسه برامون برگزار میکرد و بنظرم این اصلا شبیه مراسم عروسی نیستش
خصوصا با ذائقه هایی که امروز اینقدر تغییر کرده ... نمیشه یک فلوت آورد و یک تنبک و علی مولا علی مولا خوندش....حداقل به نظرم واسه عروسی سال 94 مناسب نباشه(ان شاء الله که قسمت همه بشه همین امسال عروسی کنن)

حالا بیاید اصلا به همین نیت که امسال قسمتتون بشه، یه سبک عرو.سی جدید از خودمون اختراع کنیم که شبیه هیچ مراسم پیشین نباشه، و در عین تازگی و جذابیت بالا و غافلگیری همه ی مدعوین و برانگیخته شدن تحسینشون، کاملا شرعی و اسلامی هم باشه؟
بنظرتون میشه؟؟؟؟؟؟؟
من که مطمئنم میشه!!!!!!!!
اسلام واسه هرچیزی یه جواب و راه حلی داره ... من مطمئنم که عروسی باحال اسلامی هم داریم که به همه خوش بگذره

مثلا همین برنامه خنده وانه رو درنظر بگیرید ... شاید چند سال پیش کسی میگفت تلوزیون جمهوری اسلامی یه برنامه بسازه که در عین رعایت حدود(هرچند که حداقلی) ولی برای همه جور آدم با هر ذائقه ای جذاب باشه و چه آدمهای مذهبی ببینن و لذت ببرن و چه لامذهب ها!!
هرچند شاید هر دو طرف از یه جاهاییش خوششون نیاد ولی در کل اکثریت دوستش دارن

حالا یه عروسی هم ما باید بسازیم که نه مولودی باشه، نه لهو و لعب، یه چیز جدیدی که همه رو راضی کنه ... من جمله خدا رو
اگر دوست دارید امسال ازدواج کنید بیاید همفکری کنیم و قبلش مشخص کنیم که جشن ازدواجمون چه شکلی باید باشه؟؟؟؟؟؟

اصلا شاید خدا اینقدر مارو دوست داره که دلش نمیخواسته ما جشنی مشابه جشن گناه آلود عرف امروز بگیریم و برای همین نذاشته تا حالا ازدواج کنیم!!(حالا به خودمون امید بدیم مگه چی میشه!) و الان اگر به چنین کشفی دست پیدا کنیم اسباب ازدواجمون رو هم خودش فراهم کنه(ان شاء الله)

پس یا علی
بیاید فکرامونو بریزیم روی هم ببینیم به چه ترکیبی میرسیم؟؟؟؟؟

راهی
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۱۴:۵۰
کلیک کنید : http://www.askquran.ir/thread48065.html

پیشنهاد می کنم به کلمات کلیدی موضوعتون "جشن عروسی" و "جشن ازدواج" رو هم اضافه کنید

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۱۸:۳۸
کلیک کنید : http://www.askquran.ir/thread48065.html

پیشنهاد می کنم به کلمات کلیدی موضوعتون "جشن عروسی" و "جشن ازدواج" رو هم اضافه کنید

سلام
ممنون از تاپیکی که آدرس دادید... عکس صفحه دوم جالب بود.
در مورد برچسب ها من نتونستم تغییر بدم ... حالا بذارید خانوم برچسب گذاری شاید تونستن اضافه کنن

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۱۸:۴۷
بیاید از اول شروع کنیم

1- کارت عروسی
بنظرتون کارت عروسی توش چیا میشه نوشت؟ اون زوج تبریزی ایده جالبی داشتن که به جای یک کارت از پیش آماده که باید جای خالی هاشو پر کنی، یه متن از خودشون نوشتن! البته اونها کلا عروسی رو پیچوندن :d ولی قصد ما این نیست!

مثلا:
سلام، خوبی؟ چیه تعجب کردی؟ خب حقم داری! آخه این یه کارت عروسی معمولی نیست! این دعوت از شما تو یه اتفاقه! یه اتفاق خاص و تکرار نشدنی! یه چیزایی که تا حالا ندیدی، ولی مطمئنم که از دیدنش لذت میبری .............................

کارت هم حتما لازم نیست چاپ شده و گرون باشه! یه سری کاغذ رنگی میخریم و باهاش کار دستی درست میکنیم و بعدش این متنم روش چاپ میکنیم! خیلی ساده و ارزان و نو و جدید! یکم سلبقه میخواد فقط! ولی در عوض دستمون بازه هزار و یکجور متن که دوست داریم روش بنویسیم و مطمئنم نه تنها خاص و جدیده برای بقیه، بلکه باعث الگو برداری و مد شدن اینطور روشها هم میشه

شما هم نظر بدید لطفا .... هرچند که فکر میکنید مسخره و خنده دار باشه! دیگه نظراتون از مال من که بدتر نیست ;)

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۱۸:۵۴
2- جشن عروسی

بنظرم توی جشن باید یک کاری کرد که نه بقیه تماشاچی صرف باشن و فقط بشینن، و نه بیان وسط حرکات موزون کنن! یه کاری باید بدیم دستشون که مشغول بشن! مثلا یه مسابقه آشپزی راه بندازیم که سر خانومهارو گرم کنیم، اینطرف هم یه مسابقه ی ساده مثل طناب کشی راه بندازیم و مردهارو سرکار بذاریم ;) یکچیزی تو مایه عروسی های روستایی میشه که توش اینطور مسابقات رسم بوده!

جالبه آدم وقتی میگرده میبینه کلی سنت های قشنگ داشتیم و همه رو به فراموشی سپردیم و یکسری باورهای غلط رو جایگزینش کردیم!

در مورد سالن، بنظرم اگر بشه مراسم یه جای عمومی مثل پارک، و یا مثلا روی کوه، شبیه همین کوه های حاشیه شهرها که مردم واسه ورزش میرند، برگزار بشه، یکمی پذیرایی سخته ولی در عوض از مسئله بی حجابی و بزن و برقص جلوگیری میشه! و البته حال و هوای فضای آزاد هم بنظرم بهتره و ملت هم که رد میشن و میبینن سوت و کف میزنن مجلس گرم میشه :d

اون خاطره گویی که تو عکس بودم جالبه! یه جایی شبیه سن(سکو) درست کنیم و دونه دونه مهمون های متاهل رو بیاریم بالا از خاطره عروسیشون بگن و هرکس از همه باحالتر بود یه کادو از طرف عروس و دوماد بهش بدیم! خخخخخ (داریم یه ورژن از کمدین برتر رو اجرا میکنیم!!)

شما هم هرچی تو سرتونه بنویسید! بالاخره از هر صد تا 2 تاش هم باحال باشه، و یا با هم ترکیب کنیم و باحال بشه بسه دیگه!!

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۰:۰۸
سلام مسئله ی خوبی رو طرح کردید ...

خیلی از خانواده ها هستن که بااینکه مذهبی هستن دچار این مشکل شدن و اقوام علاقه به مراسم پر گناه و بزن بکوب دارن ... یک مشکل بزرگی هم که هست اینه که اکثر مذهبی های اصیل خیلی ساکتن در مورد خواستگاری و ازدواج و مراسمشون نوع تربیت بچه هاشون نوع زندگی کردناشون سکوت میکنن و اطلاعات به دست عامه ی مردم که تصمیم دارن تغییر در رویه ی زندگیشون بدن نمیرسه ...

ای کاش اساتید سایت هم بیان و از برگذاری مراسم ازدواج خودشون بگن اینکه چطور برنامه ریزی کردن ، چطور برگذارش کردن ، کارت دعوت داشتن یا نه و ...

خیلی مشتاقم بشنوم ... :Moshtagh:

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۰:۱۸
سلام مسئله ی خوبی رو طرح کردید ...

خیلی از خانواده ها هستن که بااینکه مذهبی هستن دچار این مشکل شدن و اقوام علاقه به مراسم پر گناه و بزن بکوب دارن ... یک مشکل بزرگی هم که هست اینه که اکثر مذهبی های اصیل خیلی ساکتن در مورد خواستگاری و ازدواج و مراسمشون نوع تربیت بچه هاشون نوع زندگی کردناشون سکوت میکنن و اطلاعات به دست عامه ی مردم که تصمیم دارن تغییر در رویه ی زندگیشون بدن نمیرسه ...

ای کاش اساتید سایت هم بیان و از برگذاری مراسم ازدواج خودشون بگن اینکه چطور برنامه ریزی کردن ، چطور برگذارش کردن ، کارت دعوت داشتن یا نه و ...

خیلی مشتاقم بشنوم ... :Moshtagh:

سلام و خوش آمد
دوستان شما هم نظرتون رو بگید ... همینطوری الکی ایده بدید! شاید ایده غیرعملی شما جرقه ی یک ایده ی قابل پیاده سازی رو در ذهن یکنفر دیگه بزنه و بعدا همه استفاده کنیم

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۰:۳۲
سلام و خوش آمد
دوستان شما هم نظرتون رو بگید ... همینطوری الکی ایده بدید! شاید ایده غیرعملی شما جرقه ی یک ایده ی قابل پیاده سازی رو در ذهن یکنفر دیگه بزنه و بعدا همه استفاده کنیم
ممنون

راستش من خیلی به این موضوع فکر میکنم و جزء دغدغه های اصلیم هست ولی با این اوصاف هنوز به نتیجه ی خوبی نرسیدم که بتونم به اشتراک بزارمش ... ولی لینک تاپیک رو برای همه ی اساتید سایت ارسال کردم و امیدوارم که حضور پیدا کنن و از خاطراتشون بگن و راهکار برامون بزارن ..

ازدواج شهدا و مقامهای خاص کشور که خیلی مومن بودن ، خیلی عرفانی و قشنگه ولی پیاده کردن در زندگی یک فرد عامه با اقوامی که تهاجم فرهنگی رو به طور کامل پذیرفتن و چیزی به نام جنگ نرم نمیشناسن یا اگرم بشناسن در حد شعار هست و در عمل طبق عرف غیر شرعی عمل میکنن ... واقعا یک همچین الگوهایی خیلی دور از ذهن هست ...

از وجود این تاپیک خیلی خوشحالم امیدوارم به نتیجه ی مطلوبی برسیم ....

التماس دعا

رحیل
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۰:۵۲
سلام
قراره اول فقط بارش فکری کنیم یا از همین اول راه حلا رو نقد هم بکنیم؟

دیدید نتونستم پایند بمونم؟ خیلی سخته انصافا

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۱:۰۱
سلام

به نظر من نقد هم بشه خوبه ... چون یه وقتی هست آدم میخواد یه کار خیر انجام بده ولی به راه شر کشیده میشه از شوق و اشتیاقی که برای انجام کار خیر داشته شر نصیبش میشه چون شوق مانع دیدن حقیقت شده و کم دقت عمل کرده ... پس با این اوصاف نقد هم بشه بهتره ...

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۱:۰۸
سلام

سلام
خودتون رو مقید چیزی نکنید ... هم ایده بدید و هم ایده های بقیه رو بخونید و اگر نقدی داشتید و یا پیشنهاد تکمیلی یا اصلاحی داشتید بفرمایید.
تاپیک دوستانه است و اصلا رسمی نیست، همینطوری ایده میدیم و ایده های همدیگه رو نقد میکنیم و اینطوری به مرور خوبهاش جدا میشه و درنهایت یک مراسمی از این ایده های خوب درست میکنیم! سخت نگیرید!!

رحیل
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۱:۱۳
سخت نمی گیرم. ولی اگه از اول نقد رو شروع کنیم جلوی زایش ایده ها رو می گیریم

ولی اگه بخوام نقد کنم
به نظرم حالا لازم نیست کل مراسم عروسی رو تغییر بدیم و یه چیز عجیب و غریب باب کنیم
فقط انحرافاتشو اصلاح کنیم (اگه بتونیم) خیلی هم ماندگارتر و قابل کپی برداری تر میشه
مثلا کارت عروسی واقعا چه مشکلی داره که بخواهیم تغییرش بدیم؟ اصلا همین کارت هم خودش ایده یکی دیگه بوده. وگرنه قبلا حضورا یا با پیغام و پسغام دعوت می کردن

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۱:۱۷
مثلا یک ایده دیگه ای که من توی ذهنم بود ولی نمیدونم چنین چیزی تو ایران هست یا نه (اگرم نباشه، خرج ساختنش فکر نمیکنم بیشتر از یک شب تالار بشه!!) اینه که مثلا دو-سه تا و حالا هرچی که توانشو و مهمونش رو داریم، اتوبوس از این هایی که سقفش رو میبرن و سر باز هست کرایه کنیم، و اینها یک جای خاصی بایستن و مدعوین رو سوار کنن و بعد توی یک مسیر خوش آب و هوا که از قبل مشحص کردیم حرکت کنن و داخل اتوبوس ها مردم پذیرایی بشن و در کنارش از میان طبیعت زیبا هم عبور کنن و مراسم هم داخل اتوبوس ها برقرار باشه!

فقط نیاز به تجهیزات کبری 11 داریم که عروس و دوماد از این اتوبوس به اون اتوبوس بپرن :cool:

البته میشه ایده های دیگه ای مثل کرایه چندین قایق توی شهرهایی که به شمال نزدیکن رو داد و بعدشم یک سکوی شناور برای پذیرایی وسط این قایق ها ... ولی خب یکی از اهداف ما ارزون سازیه و زیاد نباید خرجش بالا بشه (هرچند فکر نکنم اصلا خرج زیادی بشه)

فقط موند بالن! که چون خبر از ظرفیت و قیمتش ندارم نمیدونم بی ارزه یا نه! ولی کلا اینطور کارها حواس جمعیت رو از بزن و برقص پرت میکنن و این یکی از اهداف اصلی ماست!!

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۱:۲۰
سخت نمی گیرم. ولی اگه از اول نقد رو شروع کنیم جلوی زایش ایده ها رو می گیریم

ولی اگه بخوام نقد کنم
به نظرم حالا لازم نیست کل مراسم عروسی رو تغییر بدیم و یه چیز عجیب و غریب باب کنیم
فقط انحرافاتشو اصلاح کنیم (اگه بتونیم) خیلی هم ماندگارتر و قابل کپی برداری تر میشه
مثلا کارت عروسی واقعا چه مشکلی داره که بخواهیم تغییرش بدیم؟ اصلا همین کارت هم خودش ایده یکی دیگه بوده. وگرنه قبلا حضورا یا با پیغام و پسغام دعوت می کردن

ایرادی نداره، ولی میشه بنظرم آدم خودش درست کنه و هزینش رو کاهش بده ... همچنین دستش برای متن داخلش باز میشه و اگر بخواد یه عروسی عجیب و غریب بگیره میتونه قبلش یکم توضیح بده و زمینه سازی کنه!!

در مورد نقد هم ایرادی نداره ... قرار نیست که نقد همو حتما بپذیریم;)

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۱:۵۲
مثلا یک ایده دیگه ای که من توی ذهنم بود ولی نمیدونم چنین چیزی تو ایران هست یا نه (اگرم نباشه، خرج ساختنش فکر نمیکنم بیشتر از یک شب تالار بشه!!) اینه که مثلا دو-سه تا و حالا هرچی که توانشو و مهمونش رو داریم، اتوبوس از این هایی که سقفش رو میبرن و سر باز هست کرایه کنیم، و اینها یک جای خاصی بایستن و مدعوین رو سوار کنن و بعد توی یک مسیر خوش آب و هوا که از قبل مشحص کردیم حرکت کنن و داخل اتوبوس ها مردم پذیرایی بشن و در کنارش از میان طبیعت زیبا هم عبور کنن و مراسم هم داخل اتوبوس ها برقرار باشه!

فقط نیاز به تجهیزات کبری 11 داریم که عروس و دوماد از این اتوبوس به اون اتوبوس بپرن :cool:

البته میشه ایده های دیگه ای مثل کرایه چندین قایق توی شهرهایی که به شمال نزدیکن رو داد و بعدشم یک سکوی شناور برای پذیرایی وسط این قایق ها ... ولی خب یکی از اهداف ما ارزون سازیه و زیاد نباید خرجش بالا بشه (هرچند فکر نکنم اصلا خرج زیادی بشه)

فقط موند بالن! که چون خبر از ظرفیت و قیمتش ندارم نمیدونم بی ارزه یا نه! ولی کلا اینطور کارها حواس جمعیت رو از بزن و برقص پرت میکنن و این یکی از اهداف اصلی ماست!!
سلام
یه بنده خدایی بود که تمام عمرش ته دیگ میخورد
همیشه ما بهش میگفتیم فلانی انقدر ته دیگ نخور عروسیت بارون میاد
زدو روز عروسیش رسید
وسط تابستون... تو چله ی گرما
توی شمال... با اونهمه رطوبت... آدم ذوب میشه!!!
دم دمای غروب که تالار داشت شلوغ میشد یهو دیدیم هی از آسمون داره یه چیزایی میچکه:cool:
چند دقیقه بعدش دیدیم شدیدتر شد... گفتیم ای دل غافل... دیدی؟؟؟
چقدر گفتیم بهش عروسیش بارون میاد؟؟؟
خلاصه چشمتون روز بد نبینه
اون شب چنان سیلی توی شمال راه افتاده بود که بیا و ببین...
قشنگ عین این فیلم ها که هست... شیلنگ آب میگیرن روی شیشه ی ماشین!!
دقیقا همونجوری بارون میخورد به شیشه ی ماشین!!;)
خلاصه میخوام بگم که ، این طرح قایق و اتوبوس روباز به درد کسانی میخوره که ته دیگ مصرف نمیکنن
وگرنه که... تابستون هم ، پاییز میشه!!!!

منم با نقد شروع کردم!!!

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۲:۰۴
سلام
یه بنده خدایی بود که تمام عمرش ته دیگ میخورد
همیشه ما بهش میگفتیم فلانی انقدر ته دیگ نخور عروسیت بارون میاد
زدو روز عروسیش رسید
وسط تابستون... تو چله ی گرما
توی شمال... با اونهمه رطوبت... آدم ذوب میشه!!!
دم دمای غروب که تالار داشت شلوغ میشد یهو دیدیم هی از آسمون داره یه چیزایی میچکه:cool:
چند دقیقه بعدش دیدیم شدیدتر شد... گفتیم ای دل غافل... دیدی؟؟؟
چقدر گفتیم بهش عروسیش بارون میاد؟؟؟
اون شب چنان سیلی توی شمال راه افتاده بود که بیا و ببین...
قشنگ عین این فیلم ها که هست... شیلنگ آب میگیرن روی شیشه ی ماشین!!
دقیقا همونجوری بارون میخورد به شیشه ی ماشین!!;)
خلاصه میخوام بگم که ، این طرح قایق و اتوبوس روباز به درد کسانی میخوره که ته دیگ مصرف نمیکنن
وگرنه که... تابستون هم ، پاییز میشه!!!!

منم با نقد شروع کردم!!!

سلام
خوبه نقد هم خوبه... دامه بدید

والا منم همیشه هرجا میرفتم تازه سر سفره نسشته بودن و میگفتن فلانی مادر زنت دوستت داره ها (50 دفعه از 50 تا آدم اینو من تاحالا شنیدم!) اما رفتم یه دختر پیدا کردم مادرش با آر پی جی سایه ام رو میزنه!! :eek:
زیاد حساب نکنید رو این حرفا ... شانسیه! منم که خوش شانس!! :rolleyes::D

ولی ایده هم بدید ... نمیخواد زیاد فکر کنید ... قراره اینجا بلند بلند فکر کنیم!

خاتم
۱۳۹۴/۰۶/۲۲, ۲۲:۲۰
با سلام و عرض ادب و احترام

با تشکر از دعوت کاربر محترم آیدی alamdar

بحث بسیار خوبی هست

ان شاء الله این بحث به نتایج خوبی برسه

واقعاً معضل بزرگی هست که ما بگوییم فلان کار بد است انجام ندهید اما جایگزین نداشته باشیم چه در مراسم عروسی و چه در غیر عروسی

برای این مسئله باید فکری بشود و طرح ها و ایده های مختلفی در نظر گرفته شود.

یه تجربه شخصی هم عرض می کنم. من خودم در مراسم عروسی خودم برای آقایون یک نفر آقا و برای خانم ها یک نفرخانم، اجرای مراسم شاد داشت

بدون این که رقص و یا گناه دیگه ای صورت بگیره.

مراسم هم این طوری نبود که اجرا کننده بیاید و فقط مداحی کند و برود، البته اجرا کننده اشاره به مناسبت کرد و چند بیتی هم مداحی کرد

( عروسی من نزدیک ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام بود) اما بهر حال با چیستان، لطیفه و شعر های طنزآلود اجرای بسیار خوب و جذابی داشت.

حنیف
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۰۸:۲۶
سلام و عرض ادب خدمت دوستان محترم

تشکر میکنم از دعوتتون. ان شاءالله بتونیم به فضل و مدد الهی به نتایج خوبی هم برسیم.

باید تبریک گفت به شما که چنین دغدغه ای دارید و بنا دارید که راهی براش پیدا کنید، هرچند کار سختی هست ولی نباید ترسید چون رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:

"أفضل الأعمال أحمزها" (بحار، ج 67، ص 237)
بهترین اعمال سخت ترین آنهاست.

هر چه برای انجام امر خداوند سختی بیشتری متحمل شویم بیشتر شامل الطاف خاص خداوند خواهیم بود. بنابراین بدون ترس و نگرانی قدم برداید و ان شاءالله خداوند هم یاری خواهد کرد.

الَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا… (سوره عنكبوت، آيه 69)

وآنها كه در راه ما (با خلوص نيت) جهاد كنند ، قطعا به راههاي خود هدايتشان خواهيم كرد.

واقعا هم در این زمان برگزار کردن یک عروسی حلال و بدون گناه شاید در حد جهاد باشد.

علی الحساب این لینک ها رو ببینید؛ باز هم خدمت خواهم رسید.

http://www.askdin.com/thread6591.html

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=21438

(http://akhlagh.porsemani.ir/content/%D8%B4%D8%A7%D8%AF%D9%8A-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%D9%8A-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%DA%AF%D9%86%D8%A7%D9%87)

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۰۸:۳۷
بیاید از اول شروع کنیم

1- کارت عروسی
بنظرتون کارت عروسی توش چیا میشه نوشت؟ اون زوج تبریزی ایده جالبی داشتن که به جای یک کارت از پیش آماده که باید جای خالی هاشو پر کنی، یه متن از خودشون نوشتن! البته اونها کلا عروسی رو پیچوندن :d ولی قصد ما این نیست!

مثلا:
سلام، خوبی؟ چیه تعجب کردی؟ خب حقم داری! آخه این یه کارت عروسی معمولی نیست! این دعوت از شما تو یه اتفاقه! یه اتفاق خاص و تکرار نشدنی! یه چیزایی که تا حالا ندیدی، ولی مطمئنم که از دیدنش لذت میبری .............................

کارت هم حتما لازم نیست چاپ شده و گرون باشه! یه سری کاغذ رنگی میخریم و باهاش کار دستی درست میکنیم و بعدش این متنم روش چاپ میکنیم! خیلی ساده و ارزان و نو و جدید! یکم سلبقه میخواد فقط! ولی در عوض دستمون بازه هزار و یکجور متن که دوست داریم روش بنویسیم و مطمئنم نه تنها خاص و جدیده برای بقیه، بلکه باعث الگو برداری و مد شدن اینطور روشها هم میشه

شما هم نظر بدید لطفا .... هرچند که فکر میکنید مسخره و خنده دار باشه! دیگه نظراتون از مال من که بدتر نیست ;)
سلام
با اجازتون یه نقد هم از این بکنم:eek:
آقا این کارت عروسی که میگین به این راحتیا هم نیست
اصلا دیدین بعضی از عروس دامادا میرن از این کارت های جینگول وینگول میگیرن روش کلی پاپیون و از اینا داره؟؟؟
من تا قبل از عروسی برادرم ، فکر میکردم اینا رو خود همون مغازه ای که ازش کارتو میخرن انجام میده:cool:
تا اینکه عروسی برادرم شد و دیدم حی وااااای
500تا کارت آورد خونه
تازه از این جینگول وینگول ها هم نبود
فقط کارت بود که باید تا میکردیم و میذاشتیم داخل پاکت و پشتش اسم مهمون ها مینوشتیم ( جناب آقای فلانی و خانواده ی محترم...:rolleyes:)
انقدرم در اون مقطع همه درگیر بگیر ببند عروسی بودن که تا کارت ها رسید یهو دیدم همه با لبخند ملیح دارن به من نگاه میکنن...که یعنی اینا همش دست تو رو میبوسه!!!!:Black (9):
همین دوتا دونه پاکت و اسم نویسی ، البته برای 500عدد کارت مبارک!!! تا 72ساعت خواب و خوراک رو بر من حرام کرده بود:geryeh:
بعد سه روز زنگ زدم به برادرم گفتم آخه این چه کارتی بود سفارش دادی واقعاااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
گفت اووووووه تازه این ساده ترین کارتی بود که توی بازار بود
اگه چهارتا پاپیون و جینگول وینگول هم داشت چی میگفتی؟!!!:eek::cool:
حالا شما حسابشو برسین اینا کارتاش حاضری بود
وای به حال اینکه خودمون بخوایم درست کنیم و کاردستی بازی کنیم!!!:eek:
فکر کنم احتمالا از دوماه قبلش باید شروع کنیم!!!

خلاصه اینکه نمیصرفه...باید دنبال یه چیز راحت تر گشت:Moshtagh:

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۰۹:۲۰
سلام
با اجازتون یه نقد هم از این بکنم:eek:
آقا این کارت عروسی که میگین به این راحتیا هم نیست
اصلا دیدین بعضی از عروس دامادا میرن از این کارت های جینگول وینگول میگیرن روش کلی پاپیون و از اینا داره؟؟؟
من تا قبل از عروسی برادرم ، فکر میکردم اینا رو خود همون مغازه ای که ازش کارتو میخرن انجام میده:cool:
تا اینکه عروسی برادرم شد و دیدم حی وااااای
500تا کارت آورد خونه
تازه از این جینگول وینگول ها هم نبود
فقط کارت بود که باید تا میکردیم و میذاشتیم داخل پاکت و پشتش اسم مهمون ها مینوشتیم ( جناب آقای فلانی و خانواده ی محترم...:rolleyes:)
انقدرم در اون مقطع همه درگیر بگیر ببند عروسی بودن که تا کارت ها رسید یهو دیدم همه با لبخند ملیح دارن به من نگاه میکنن...که یعنی اینا همش دست تو رو میبوسه!!!!:Black (9):
همین دوتا دونه پاکت و اسم نویسی ، البته برای 500عدد کارت مبارک!!! تا 72ساعت خواب و خوراک رو بر من حرام کرده بود:geryeh:
بعد سه روز زنگ زدم به برادرم گفتم آخه این چه کارتی بود سفارش دادی واقعاااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
گفت اووووووه تازه این ساده ترین کارتی بود که توی بازار بود
اگه چهارتا پاپیون و جینگول وینگول هم داشت چی میگفتی؟!!!:eek::cool:
حالا شما حسابشو برسین اینا کارتاش حاضری بود
وای به حال اینکه خودمون بخوایم درست کنیم و کاردستی بازی کنیم!!!:eek:
فکر کنم احتمالا از دوماه قبلش باید شروع کنیم!!!

خلاصه اینکه نمیصرفه...باید دنبال یه چیز راحت تر گشت:Moshtagh:

هه!
پس بقیه دیونه بازی هایی که تو ذهنمه رو بگم چکار میکنید؟!!!
ضمن اینکه اول باید بگم اون کارتها توطئه زن داداشتون بر ضد خواهر شوهر بوده! اصلا ملاک نیست!! وگرنه اگر کارتو خود عروس بنویسه اصلا همچین با عشق مینویسه هاااااا نمیفهمه روزها چطوری میگذره !!! خخخخ

بعدشم خب کارتون چیه؟! بالاخره هر دختری یه روز عروس میشه! چه ایراد داره بشینه وقتهای بیکاری کارت عروسی درست کنه (فقط باید دقت کنه کسی نبینه و متوجه نشه ;););););))

بذار چنتا از دیونه بازی ها که توی ذهنمه رو بگم!!

لباس عروس!!!! خود عروس بدوزه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چون بنظرم هرچقدرم بد و مسخره بشه همینکه بگیم کار خود عروسه کلی کلاس داره و بقیه هم ایراد نمیگیرن و حتی تحسین میکنن بنظرم!
و این یعنی کلی صرفه جویی(آقا صرفه جویی هم که نباشه حداقل یه خیاطی یاد میگیره فردا شلوار بچه پاره شد و یا کمر شلوار آقا گشاد بود خودش تنگش کنه!!! اقتصاد خانواده!! آینده نگری!!! اشتغال زایی !!!!! و .......!!!!!!)

فیلمبرداری عروسی!
آقا جه اشکالی داره واقعا؟ جدا ایرادش چیه؟!!!! چرا آدم جای اینکه چند میلیووووووووووون پول فیلمبردار بده، نیاد با این پول یه دوربین حرفه ای و عالی بخره! یه چوب دستی هم سرش بزنه(منوپاد) بعد کل مراسم قبل و بعد ازدواجو خودش بگیره!!!! خیلی هم کار توپ و عالی و باحالی میشه! مراسم ازدواج رو هم یه فامیل عشق فیلمبرداری پیدا کنه و دوربین رو بده اون بگیره!
بعدش واسه تدوین پریمیر و ادیوسم یاد میگیره و باز کلی محاسن داره!!!(اقتصاد خانواده! اشتغال زایی! فردا بچه عکس 3*4 خواست نمیره برای 6 تا عکس 20 هزارتومن پول بده! مامی جونش سه سوت واسش میگیره و درستش میکنه!!) ...فتوشاپ هم یاد میگیره! خونه یه عکسایی درست میکنه که تو آتلیه هم نتونه طرف درست کنه! تازه حرفه ای تر بخواد کار کنه و افترافکت و اینا هم بزنه دیگه میترکونه! همه فامیل میریزن سرش توروخدا تدوین عروسی ما با تو! و اینطوری میتونه کلی پول به جیب بزنه!!

بعدشم ما گفتیم هم نقد کنید هم نظر بدید! نه که فقط نقد کنید :mad:

آلاء
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۰۹:۴۲
بسم الله الرحمن الرحيم

دوستان عزيز سلام و عرض ادب و احترام

ببخشيد که کمي دير رسيديم به بحث جذاب و شيرين ازدواج از سوي بزرگواران ؛

بحث ارائه شده از سوي دوست خوبمون بحث جدي و اساسي هست، اما اگر اجازه بديد من خدمت دوستان مساله مطرح شده از سمت دوستمون را توسعه بدم و عرض کنم ما متاسفانه شاد بودن

رو بلد نيستيم به طور کلي که يکي از مصاديقش عروسيه، جالبه بدونين ناراحت بودن رو هم بلد نيستيم که يکي از مصاديقش مراسم ختم و هفت و چهلمه . يه زماني اگر وقت شد و دوستان

حوصله داشتند در مورد آفت هاي مراسم هاي حزنمون هم بياييد صحبت کنيم.اما فعلن شاد بودن مهمه و بحث از شادي و مراسم هاي خوب و شيرينه .

اشکال دوستمون کاملن وارده ؛ بسيار ديدم در افراد حالا بيشتر جوونها مخصوصن که وقتي به مراسمي که از سوي شخص مذهبي برگذار ميشه دعوت ميشن نميرن چون ميگن حوصلمون سر ميره .

يا برعکس وقتي ميرن و ميان ميگن چقدر کسالت بار بود!!!!

اين آفت واقعن آفتي جديه همه مسائلي که دوستمون اشاره کردند اعم از بعد مالي و روحي و اجتماعي و فرديش همه قابل بررسيه . خب دوستان هم زجمت کشيده بودند راهکارهاي نسبتن خوبي ارائه

کرده بودند ، اما باز هم عرض ميکنم مشکل ما در اصل عدم توانايي در شاد بودن و مراسم شاد داشتن هست نه به طور خاص تنها در مراسم عروسي.

اما به قول دوستان حالا که صورت مساله مطرح شد چه کنيم براي حل مساله. در پست هاي بعدي در خصوص اين مساله چند نکته عرض ميکنم .:fireworks::fireworks:

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۰۹:۵۱
با سلام و عرض ادب و احترام

با تشکر از دعوت کاربر محترم آیدی alamdar

بحث بسیار خوبی هست

ان شاء الله این بحث به نتایج خوبی برسه

واقعاً معضل بزرگی هست که ما بگوییم فلان کار بد است انجام ندهید اما جایگزین نداشته باشیم چه در مراسم عروسی و چه در غیر عروسی

برای این مسئله باید فکری بشود و طرح ها و ایده های مختلفی در نظر گرفته شود.

یه تجربه شخصی هم عرض می کنم. من خودم در مراسم عروسی خودم برای آقایون یک نفر آقا و برای خانم ها یک نفرخانم، اجرای مراسم شاد داشت

بدون این که رقص و یا گناه دیگه ای صورت بگیره.

مراسم هم این طوری نبود که اجرا کننده بیاید و فقط مداحی کند و برود، البته اجرا کننده اشاره به مناسبت کرد و چند بیتی هم مداحی کرد

( عروسی من نزدیک ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام بود) اما بهر حال با چیستان، لطیفه و شعر های طنزآلود اجرای بسیار خوب و جذابی داشت.

سلام استاد ما هم از شما ممنونیم که حضور پیدا کردید

استاد یکی از مشکلات من همین هست که این افراد رو از کجا پیدا کنیم؟؟؟ از افراد مشهور که نمتونیم دعوت کنیم یعنی پیداشون نمیکنیم که دعوت کنیم ... افراد معمولی هم که زیاد فرقی با بقیه ندارن .. الان در اطرافیان ما کسانی که خیلی تلاش کردن عروسی بدون گناه باشه . نهایتا به این رسیدن که مولودی خون بیارن یکی دو ساعت مولودی بخونه و همراه مولودی خانمهای محترمه ...... بعدش هم بره و بعد مولودی خون دیگه ملت میدونن و آهنگهای درخواستی که از خودشون سرودن و ضرب روی میز ... مراسم عروس کشون و بردن عروس به خونه ی خودش هم که دیگه دست همه رو باز گذاشته ... به محض رسیدن به خونه ی عروس هر طور که میدونن و بلدن مراسم رو با گناه گرم میکنن (منظورم فقط موسیقی و حرکات موزون هست)

این اوج موفقیت اطرافیان ما برای گرفتن مراسم بدون گناه هست ... تازه بگذریم از مراسم خواستگاری و شادی خانواده های عروس و داماد .. بگذریم از مراسم اولین عید عروس و داماد ... بگذریم از مراسم شب چلگی و هزار مراسم از خود در آورده ی آزار دهنده ...

گاهی فکر میکنم چطوری باید جلوی این همه مشکل باشم اونم با تفکری که فقط مال منه نه مال اقوام و ایضا خانواده ! حتی گاهی کسی هم که برای خواستگاری میاد با من همفکر نیست وقتی هم که هست خانواده اشون مثل خانواده ی خودمون و اقوام خودمون هستن ....

خیلی برای من دردناکه اینکه حس میکنم گاهی هیچ راهی ندارم ... یا باید کلا فراموش کنم مسئله ی تشکیل خانواده رو یا اینکه باید بسوزم به رسم و رسومات آبکی ! خواهشا هر طور که میدونید خودتون رو جای ما بزارید و با درک عمق فاجعه کمکمون کنید.

من در دل فاجعه هستم ... البته به فجیعی بعضی خانواده های دیگه که مراسم مختلط دارن و .. نمیرسه ولی همینکه راه راه الهی نیست برای فاجعه بودنش کافیه

التماس دعا

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۰۹:۵۳
سلام و عرض ادب خدمت دوستان محترم

تشکر میکنم از دعوتتون. ان شاءالله بتونیم به فضل و مدد الهی به نتایج خوبی هم برسیم.

باید تبریک گفت به شما که چنین دغدغه ای دارید و بنا دارید که راهی براش پیدا کنید، هرچند کار سختی هست ولی نباید ترسید چون رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:

"أفضل الأعمال أحمزها" (بحار، ج 67، ص 237)
بهترین اعمال سخت ترین آنهاست.

هر چه برای انجام امر خداوند سختی بیشتری متحمل شویم بیشتر شامل الطاف خاص خداوند خواهیم بود. بنابراین بدون ترس و نگرانی قدم برداید و ان شاءالله خداوند هم یاری خواهد کرد.

الَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا… (سوره عنكبوت، آيه 69)

وآنها كه در راه ما (با خلوص نيت) جهاد كنند ، قطعا به راههاي خود هدايتشان خواهيم كرد.

واقعا هم در این زمان برگزار کردن یک عروسی حلال و بدون گناه شاید در حد جهاد باشد.

علی الحساب این لینک ها رو ببینید؛ باز هم خدمت خواهم رسید.

http://www.askdin.com/thread6591.html

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=21438

(http://akhlagh.porsemani.ir/content/%D8%B4%D8%A7%D8%AF%D9%8A-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%D9%8A-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%DA%AF%D9%86%D8%A7%D9%87)

سلام استاد ممنون از حضورتون

احادیثتون خیلی انرژی بخش بود اجرتون با صاحب قرآن

بی صبرانه منتظرم سایر پستهاتون رو بخونم و ان شاء الله در زندگی پیاده کنم.

آلاء
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۰۹:۵۶
بسم الله الرحمن الرحيم

عرض سلام مجدد؛‌

اين که پست هاي بنده کوتاهه شايد به تاسي از قرآنه عزيزه که آيه ايه است نه صفحه صفحه و شايد کوتاهيش خودش خواندنش را جذاب تر کنه .

اما در بيان نظر و ايده در مورد مراسم عروسي اسلامي که هم جذاب باشه هم اسراف وقت و عمر و .... نداشته باشه . دوستان از کارت عروسي شروع کردند؛ اتفاقن منم موافقم از کارت بايد شروع بشه .

و اتفاقن هم از صورت کارت و هم از محتواي آن . اصولن اين طور باب شده که در محتواي کارت عبارت هاي کليشه اي مرسوم را مي نويسند اما واقعن ميشه متفاوت بود و از اين بسته اي که در خانه خيلي

ها ميره و ميخوننش استفاده مناسب تر کرد. جملات زيبا و پر باري از قرآن و کلام معصوين و يا فرهيختگان عالم ؛ هر کس به سليقه و نوع منش خودش . واقعن اين حديث شريف از پيامبر اکرم صلي الله عليه

و آله را بايد با آب طلا نوشت که فرمودند: « خيرکم ، خيرکم لاهله » « بهترين شما ( از نظر اسلام) بهترين شما نسبت به خانواده و عيالشه »‌ و يا فرمايش امام رضا عليه السلام که مي فرمايند « با هديه

دادن به زنانتان عفت آن ها را زياد کنيد » اما نوع نگارش و چينش همين مطالب هم مهمه واقعن بايد عروس خانم و اقا داماد با حوصله براي اين دعوت نامه مهم زندگيشون وقت بذارن و طرح و ايده بدن .

مساله بعدي مساله مراسمه، حالا يا عقد يا عروسي يا تلفيقي از هر دو . در اين موارد چند مساله هست :

1- محل برگزاري مراسم؛

2- زمان برگزاري مراسم؛

3- نوع پذيرايي ها ؛

4- نوع لباس و تزئينات مراسم؛‌

5- محتواي مراسم ( که سوال اصلي هم همين بود)

در پست هاي آينده در خصوص اين موارد نکاتي عرض خواهم کرد.:taghdim:

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۱۰:۰۸
اگر اجازه بديد من خدمت دوستان مساله مطرح شده از سمت دوستمون را توسعه بدم و عرض کنم ما متاسفانه شاد بودن

رو بلد نيستيم به طور کلي که يکي از مصاديقش عروسيه، جالبه بدونين ناراحت بودن رو هم بلد نيستيم که يکي از مصاديقش مراسم ختم و هفت و چهلمه .
سلام استاد ممنون از حضورتون

دیدگاه جالبی بود ... خیلی ها میگن دین اسلام دین شادی نیست شاید به خاطر همینه که شادی واقعی رو بلد نیستیم و فقط چند تا مراسم مولودی رو میبینیم و دیگر هیچ ... خیلی خوشحال میشم اگه موضوع رو بازترش کنید تا بهتر مطلبی رو که میخواهید بهمون منتقل کنید رو درک کنیم.

اجرتون با آقا صاحب الزمان عج چرا که همه ی این تلاشها برای این هست که در این زمانه که هر کسی (حتی شاید خود ما) دل آقا رو خون میکنه بتونیم یه لبخندی هم بر لب آقا بنشونیم و بگیم آقا ما تونستیم ... سخت بود ولی شد ...

ان شاء الله

آلاء
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۱۰:۵۲
بسم الله الرحمن الرحيم

عرض سلام و ادب خدمت شما دوست محترم و بزرگوار

خواهش ميکنم اين فقط انجام وظيفه هست. بله واقعن آرزوي قلبي همه ما خوشنودي قلب آقا و سرورمون امام زمان عج الله تعالي فرجه است.

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۱۱:۰۴
بگیم آقا ما تونستیم ... سخت بود ولی شد ...

عجب جمله ی باحالی گفتی خواهر!!
به دلم نشست...

خوب آقا میگم من یکی از معضلاتم همین مکان عروسیه
آخه چرا باید الکی الکی پول تو جیب این تالار ها آدم بریزه
ولی از طرفی هم واقعا نمیدونم چه جایی برای یه عروسی شاد و خاص و اسلامی میتونه مناسب باشه
هرکی میدونه بیاد بگه

راستی درمورد دوخت و دوز لباس عروسی هم...:confused:
اینا همش دوره میخواد
طرف میره سال ها کلاس خیاطی و بعدشم یه عمری توی مزون عروسی کار کرده تهش بازم خراب میکنه وای به حال ما که خیاط نیستیم
لکن الان که فکر میکنم میبینم ایده های جالب خیلی میشه داد
مثلا همون فیلمبرداری که گفتین
خودم همیشه بهش فکر میکردم
که اصلا چی میشه من خودم دو ترم برم کلاس فیلمبرداری عروسی بعدش لااقل آدم بتونه از پس عروسی خودش بربیاد
فیلمبردار الان 4تومن میگیره برای یه شب:Motehayer:

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۱۳:۱۲
عجب جمله ی باحالی گفتی خواهر!!
به دلم نشست...

خوب آقا میگم من یکی از معضلاتم همین مکان عروسیه
آخه چرا باید الکی الکی پول تو جیب این تالار ها آدم بریزه
ولی از طرفی هم واقعا نمیدونم چه جایی برای یه عروسی شاد و خاص و اسلامی میتونه مناسب باشه
هرکی میدونه بیاد بگه

راستی درمورد دوخت و دوز لباس عروسی هم...:confused:
اینا همش دوره میخواد
طرف میره سال ها کلاس خیاطی و بعدشم یه عمری توی مزون عروسی کار کرده تهش بازم خراب میکنه وای به حال ما که خیاط نیستیم
لکن الان که فکر میکنم میبینم ایده های جالب خیلی میشه داد
مثلا همون فیلمبرداری که گفتین
خودم همیشه بهش فکر میکردم
که اصلا چی میشه من خودم دو ترم برم کلاس فیلمبرداری عروسی بعدش لااقل آدم بتونه از پس عروسی خودش بربیاد
فیلمبردار الان 4تومن میگیره برای یه شب:motehayer:

ای بابا قرار نیست لباس عروس رو ببرید بفروشید که!! یه شب خود عروس میخواد بپوشه تموم شه بره دیگه! در همین حد که زوارش در نره و آبرو ریزی نشه کافیه :d (ماستمالیزاسیون رو کیف میکنید! الان لابد میگید واااااای به حال زن این! بیچاره چی قراره بکشه!!)

در مورد فیلمبرداری هم دوره نمیخواد که خواهر من!!! شاید تدوین نیاز به دوره داشته باشه(هرچند الان اینترنت پر از فیلم و کتاب آموزشی هستش) ولی فیلم سینمایی واسه جشنواره کن که نمیخواید بسازید دوره فیلمبرداری برید! الانم که ماشاءالله دوربین ها همه فوق اتوماته و فقط دکمه ضبط و قطع رو بلد باشی کافیه!! (اینو کسی میگه یکسال فیلمسازی تو سینمای جوان خونده و چندتا فیلم کوتاه ساخته!!) ... الان با 4 میلیون فکر کنم بشه یک دوربین حرفه ای کانن 7d خرید که باش فیلم سینمایی هم میشه ساخت!! واقعا حیف این پول که آدم به فیلمبردار بده!!!

بعدشم مگه ما از همه ی اتفاقات زیبا و خاطره انگیزمون جز با موبایل های معمولی فیلم میگیریم و بعدشم میبینیم و کلی لذت میبریم؟؟ چرا عروسی شده یه اتفاق ویژه که حتما فیلمبردار باید فیلم بگیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کی همچنین چیزی گفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اما در مورد مکان سوال سختیه! ولی من مطمئنم آدم همون تالار رو هم بخواد به غیر بهانه عروسی اجازه کنه خیلی پایینتر درمیادش! ولی اینها به خاطر پکیج عروسی دوبله و سوبله حساب میکنن!!! و یا میشه به جاهایی شبیه سالن همایش دانشگاه ها یا ادارات و سایر موسسات، و یا سینماها و یا پارک ها (من دیدم تو پارک تولد میگیرن!) و یا مکان های عمومی مثل دل طبیعت هم فکر کرد!

ولی بنظرم تا محتوای عروسی مشخص نباشه، زیاد نمیشه در مورد مکانش نظر داد! ولی اگر بدونیم چیکار قراره بکنیم، بعد میشه نظر داد که فلان جا میشه و فلان جا نمیشه!

ولی در مورد محتوا نظر خاصی ندارم خودمم!

الان محتوای عروسی های عرف اینه :
1- مهمان ها میان توی باغ یا تالار و دور میزها میشینن و از میوه و شیرینی روی میز تناول میکنن! و یک موزیک ملایم هم تو سالن یا باغ پخش میشه
2- بعد حدود یکساعت اون بابای خوننده میاد و ارکسترشو روشن میکنه و دامبول و دیمبول راه میندازه و میگه خوشگلا باید برقصن! و ملت ما هم که همگی خوووووشگل!! میان وسط!
3- بسته به کشش و درخواست خوشگلا، حدودا 1-2 ساعت میزنن و میرقصن و بقیه هم که نشستن کف میزنن! و یا با موبایل فیلم برداری میکنن!!!
4- میان شام میخورن
5- ملت دنبال ماشین عروس بوق بوق بازی میکنن تا عروس رو تا در خونه اش مشایعت کنن
6- دم در خونه عروس یه قربونی میکشن و بعدشم دوباره هرکی تو ماشینش سیستم داره، روشن میکنه و بزن و برقص! تا حدود 1-2 نصفه شب جلو در خونه عروس!

بعدشم نخود نخود، هرکه رود خانه ی خود!
الان تو تهران یه همچین چیزی عرف هستش تا جایی که من میدونم!
البته بعضیا قبل مورد 1 عقد کنون تو سالن میگیرن! و یا بعضیا هم یه جششششششن جدا هم واسه عقد کنونشون شبیه همین برگزار میکنن!!!
و یا درباره مورد 3 من یه عروسی دیدم سه بار رقصیدن! و یکبار میان وعده دادن بین این رقص ها که دوباره انرژی بگیرن!! یعنی از 8 شب تا 12 یه بند رقصیدن!!

حالا ما محتوای مراسممون چی باید باشه باید همینطوری به شماره بنویسیمش!! و حدالمقدور تایم هاشم بنویسیم جلوش

آلاء
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۱۳:۵۷
بسم الله الرحمن الرحيم

عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان فعال و عزيز ؛

انصافن از خواندن مطالبتون استفاده بردم و ايده گرفتم .

اما چون پست هاي قبلي ابتر موند وظيفه دونستم که باز هم حضور داشته باشم گرچه خود شما از بنده بسيار صاحب فضل تريد. اگر اجازه بديد کمي در اين پست در مورد محل برگزاري مراسم صحبت کنيم .

اگه باز هم اجازه بدين من قبل از شروع بحث خودم يه پيشنهاد بدم و اون اين هست که بيايد بحث رو بشکنيم و در مورد هر بخشش جدا جدا و به تفصيل صحبت کنيم تا حق مطلب خب ادا بشه .

اين نظر منه اينطوري ميشه در مورد همه جزئيات به خوبي نظر داد. من ميگم لطف کنن دوستان بعد از پست من کاملن نظراتشون رو در مورد محل برگزاري مراسم فقط بيان کنند تا بعد انشاالله سراغ

مابقي موارد بريم.

دوستمون در اصل موضوع سوال و مساله از چشم هم چشمي ها و هزينه ها گفته بودن. بله کاملن درسته . الان اگر شما به فرض مثال در شبکه هاي اجتماعي مثل فيس بوک يا اينستوگرام عضو باشيد

با يک سرچ ساده تبليغات سالن ها و باغ ها و باشگاههاي برگزراي جشن را در تهران و کرج و شمال برخي از شهرها مي بينيد که واقعن خيره کننده است . گل آرايي اين مراسم ها به حي زيبا و چشم

نوازه که انسان با فطرت زيبايي طلبش مجذوب چنين مکان هايي ميشه . از طرفي استفاده از فضاهاي سر باز مثل باغ ها و حياط هاي بزرگ از نظر مردم الان يک حسنه و هم اصطلاحن شيکه و هم مفرح.

البته فضاهاي آماده شده که خب خودتان بهتر مي دونيد هزينه هاي کمر شکني دارد ، اما واقعن از جهت در دل طبيعت بودن مي تونه مفرح تر از يک سالن بسته هر چقدر زيبا باشه .

بعضي از دوستان صاحب نظر و دغدغه شناس ما در برخي شهرها بخشي از اماکني مانند مساجد يا حسينيه ها را براي انجام مراسم ها اختصاص دادند اما انصافن اين مکان ها جوري در نظر گرفته شده

که هم به درد مجلس عزا بخوره و هم عروسي هم حاجي مکه هم جلسات و سخنراني ها ؛ خب واقعن اين کلي نگر کيفيت کار را پايين مياره. تازه سالن مناسب براي سخنراني چيدمان خاص داره و با

سالن مناسب براي شادي متفاوته .

من عرضم رو جمع کنم دو تا پيشنهاد ميشه داد :

1- ميشه برخي از افراد خير و دلسوز که واقعن کم هم نيست تعدادشون بيان به اين قضيه هم مثل مشکلات بيشماري که نه به دست مسولين بلکه با دست خود مردم حل شده نگاه کنند .

اصولن باغ ها و اراضي اطراف شهر ها از نظر قيمت ارزان تر از داخل شهره و خب البته طراحي و سازماندهي يک باغ تالار با يک ساختمان کوچک درسته که نيازمند هزينه هست اما هزينه هاش از

برخي از کارهاي تکراري و موازي کاري کمتره . پناه بردن به دامان طبيعت خودش يکي از ريشه اي ايجاد نشاط در انسانه و خود مکان به نوعي ميتونه حتي براي کسي که از محتواي مراسم خوشش نيومده

جذابيت داشته باشه.

2- دوستاني که باغ و يا محوطه تفريحي دارند واقعن به اين فکر کنند که فقط خودشون و خانوادشون از اين نعمت استفاده نکنند و زکات مالشون رو بدن. دوستي رو ميشناسم که باغي که داره هفته ها

خاليه و شايد خيلي وقتها التماس مي کنه که افرادي از دوستان يا خانوادش به اونجا برن و سر بزنن. خب چرا اين رو تبديل به يک موقعيت نکنيم.

ميشه با گرفتن يک وديعه مختصر که جهت جبران خسارت هاي احتمالي باشه اين مکان را براي برگزاري مراسم هاي خير قرار داد ، و حتي کسب درآمد هم کرد البته نه به مقدار زياد بلکه معقول و منطقي.

3- برخي مکان ها را د رمساجد يا حسينيه ها و يا ارگان هاي مذهبي به انجام مراسم ازدواج اختصاص نديم. اين مکان ها چون جذابيت چنداني از جهت نماي داخلي ندارن براي اين مراسم ها مناسب

نيستند ،‌ و تازه ممکنه تاثير منفي هم داشته باشند و افراد به دليل اين که در اين مکان در مراسم جشن به اونها خوش نگذشته از رفتن به مساجد و حسينيه ها به طور کلي خاطره بدي داشته باشند.

البته همان طور که در ابتداي عرايضم عرض کردم ميشه معماري داخلي اين مکان ها رو هم مناسب مراسم شادي چيد و استفاده کرد اما مساله اينه که ديگه براي ساير مراسم مناسب نيست .

ادامه دارد انشا الله ..............:moj::moj::moj:

امین
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۱۸:۰۱
سلام

موضوع جالبیه و امیدوارم ایده ها و افکار قشنگی جمع بشه.

بهترین گزینه ای که من تا به حال دیدم و خودم هم در مراسم ازدواجم استفاده کردم، پیدا کردن فردیه که توانایی اداره یک مجلس شاد و بی گناه رو داشته باشه. البته قبول دارم که پیدا کردن چنین آدمایی شاید در بعضی جاها راحت نباشه ولی پیدا میشه.

البته این رو هم نمیشه انکار کرد که هر کاری بکنیم نمی تونیم گزینه ای رو ارائه بدیم که رضایت همه رو جلب کنه؛ چون طبیعیه که کسی که اصلا دغدغه دینی نداره، امیال درونیش هم از چیزهایی که بود دین و مذهب بده یا به عبارتی بوی شیطان نده لذت نمی بره. مثلا شما کسی که با خوردن شراب در مراسم عروسی لذت می بره، چطور می خوای با یه مراسمی که توش اینجور چیزها نیست راضیش کنی؟! لذا باید در کنار تلاش برای پیدا کردن راهی برای هر چه بهتر اجرا کردن مراسمات شاد، این رو هم بپذیریم که باید قید جلب رضایت بعضی ها رو هم زد!

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۳, ۱۸:۴۷
سلام

مطالب خیلی خوب بود واقعا چقدر عالی میشد امکانی فراهم میشد که باغهایی برای برگذاری مراسم در اختیار جوونها قرار بگیره ...

به شخصه در مورد محل برگذاری مراسم نظر خاصی ندارم با توجه به شرایط اقتصادی میشه تصمیم گرفت ولی اگه بدون در نظر گرفتن اون مورد بخوام نظر بدم همین باغ که گفتید خیلی خوبه ... البته باز هم بستگی به هزینه و .. داره ولی اگه نیت فقط تبلیغ باشه ، یعنی انقدر متن مراسم رو خوب چیده باشیم که این هزینه بصرفه و سنت حسنه ای باشه که پایه گذاری میشه و نه رنگ و ریا و چشم و هم چشمی حاضرم هر قدر که در توان دارم برای گرفتن باغ و ... خرج کنم ...

ولی اگه قراره یه مراسم مثل سایر مراسم باشه و فقط تلاش بشه توش گناه نباشه همون سالن معمولی خوبه ... در قم یه مکانهایی هست برای ازدواج آسان که اجازه ی پخش موسیقی داخل تالار نمیدن و هزینه اش هم خیلی کمه اگه قراره مراسم طبق رسم همیشگی باشه اونجا رو ترجیح میدم.

حنیف
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۰۷:۱۹
سلام و عرض احترام مجدد

تشکر میکنم از نظرات دوستان محترم بسیار استفاده کردیم.

یک نکته ای رو که خوبه بهش توجه کنیم این هست که قبل از هرچیزی انسان باید تکلیفش رو با خودش روشن کنه.
یعنی چی؟
یعنی تصمیم جدی و واقعیش رو بگیره که میخواد کدوم طرفی باشه. طرف خدا یا طرف دنیا؟

انسان خیلی اوقات در زندگیش ناچار از تصمیم گیری هائی هست که باید یکی از این دوطرف رو انتخاب کنه و تعارف بردار هم نیست!

کاملا موافقم که انتخاب سختی هست و به غیر از راسخین (از هر دو طرف)، بقیه گرفتار دوراهی عجیبی میشن!

فعلا بحث راجع به اینکه انتخاب کدام طرف درست هست رو میذاریم برای بعد.

اجازه بدید تعارف رو هم کنار بذاریم و شفاف عرض کنم که "راه میانبر هم وجود نداره" !

یعنی اگر کسی "دنیا" رو انتخاب کنه، دلیلی نداره که از انواع و اقسام لذات بهره نبره!

اگر کسی به هر دلیلی به این نتیجه رسید که زندگی یعنی همین دنیا و بعد هم میدونه که چند صباحی بیشتر زنده نیست، واقعا عقلانی هست که خودش رو از لذتی محروم کنه!؟

در طرف دیگر هم کسی که به هر دلیلی یقین کرده که از پس دنیا عقبائی هم هست و در ازای لحظه لحظه زندگی و ذره ذره اعمالش باید پاسخگو باشه، آیا عقلانی هست که بی مبالاتی کنه و بگه "حالا یک شب که هزار شب نمیشه"!!

چرا دقیقا یک شب هزار شب میشه! پس روایاتی که میفرمایند کسی که فلان گناه رو انجام بده مثلا پانصد سال از بهشت دور میشه مال کجاست!؟

نمیشه گفت حالا ما یک شب یه کاری کردیم، مگه چقدر گناه میتونه داشته باشه؟!!

مقایسه کنید با یک شب و خوردن فقط یک قرص خیلی کوچک سیانور!

اگر کسی بگه "حالا مگه این بنده خدا چندبار اینکار رو کرده؟! مگه اون قرص کلا چند گرم بوده!؟ و..." مردم واقعا بهش نمیخندن؟!؟

بنابراین قصه یک شب و یک گناه و ... تعطیل میشه و "باید" یک طرف رو انتخاب کنیم.

وقتی یک طرف انتخاب شد، قسمت اعظم کار حل میشه.

یعنی دیگه ما هستیم و انتخاب هائی که در طرف خودمون هست.

پس قبل از هر کاری اول بریم سراغ انتخاب تیم مون!

باز هم خدمت میرسم.:Gol:

آلاء
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۰۸:۱۶
بسم الله الرحمن الرحيم

دوستان سلام

بي صبرانه منتظرشنيدن نظراتتون در مورد مکان مناسب براي برگزاري مراسم عروسي اسلامي هستم.ممنونم :!!:

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۰۸:۴۰
سلام و عرض احترام مجدد

تشکر میکنم از نظرات دوستان محترم بسیار استفاده کردیم.

یک نکته ای رو که خوبه بهش توجه کنیم این هست که قبل از هرچیزی انسان باید تکلیفش رو با خودش روشن کنه.
یعنی چی؟
یعنی تصمیم جدی و واقعیش رو بگیره که میخواد کدوم طرفی باشه. طرف خدا یا طرف دنیا؟

انسان خیلی اوقات در زندگیش ناچار از تصمیم گیری هائی هست که باید یکی از این دوطرف رو انتخاب کنه و تعارف بردار هم نیست!

کاملا موافقم که انتخاب سختی هست و به غیر از راسخین (از هر دو طرف)، بقیه گرفتار دوراهی عجیبی میشن!

فعلا بحث راجع به اینکه انتخاب کدام طرف درست هست رو میذاریم برای بعد.

اجازه بدید تعارف رو هم کنار بذاریم و شفاف عرض کنم که "راه میانبر هم وجود نداره" !

یعنی اگر کسی "دنیا" رو انتخاب کنه، دلیلی نداره که از انواع و اقسام لذات بهره نبره!

اگر کسی به هر دلیلی به این نتیجه رسید که زندگی یعنی همین دنیا و بعد هم میدونه که چند صباحی بیشتر زنده نیست، واقعا عقلانی هست که خودش رو از لذتی محروم کنه!؟

در طرف دیگر هم کسی که به هر دلیلی یقین کرده که از پس دنیا عقبائی هم هست و در ازای لحظه لحظه زندگی و ذره ذره اعمالش باید پاسخگو باشه، آیا عقلانی هست که بی مبالاتی کنه و بگه "حالا یک شب که هزار شب نمیشه"!!

چرا دقیقا یک شب هزار شب میشه! پس روایاتی که میفرمایند کسی که فلان گناه رو انجام بده مثلا پانصد سال از بهشت دور میشه مال کجاست!؟

نمیشه گفت حالا ما یک شب یه کاری کردیم، مگه چقدر گناه میتونه داشته باشه؟!!

مقایسه کنید با یک شب و خوردن فقط یک قرص خیلی کوچک سیانور!

اگر کسی بگه "حالا مگه این بنده خدا چندبار اینکار رو کرده؟! مگه اون قرص کلا چند گرم بوده!؟ و..." مردم واقعا بهش نمیخندن؟!؟

بنابراین قصه یک شب و یک گناه و ... تعطیل میشه و "باید" یک طرف رو انتخاب کنیم.

وقتی یک طرف انتخاب شد، قسمت اعظم کار حل میشه.

یعنی دیگه ما هستیم و انتخاب هائی که در طرف خودمون هست.

پس قبل از هر کاری اول بریم سراغ انتخاب تیم مون!

باز هم خدمت میرسم.:Gol:

سلام

استاد طرف ما که همیشه خداست ... اما یه مشکلی که برای خود من گاهی پیش میاد و اطرافیان مداااام بهش اشاره میکنن اینه که میگن دچار افراط و تفریط شدی ... گاهی من نخ وصل رو گم میکنم که آیا این کار خواست خداست یا من دچار افراط شدم ...

به همین علت رفتم دنبال ریشه ی اصلی و معنی اصلی افراط و تفریط از یکی دو نفر از روحانیون در محیط الفور سوال کردم یکیشون به اصل معنا اشاره کرد و گفت اگه انسان حتی "یک" گناه بکنه در حق خدا کوتاهی کرده و کسی که بیش از حد معقول به عبادتهای مستحبی بپردازه طوری که زندگیش مختل بشه زیاده روی کرده ... من این معنا رو گرفتم ولی برای اطمینان از یه نفر دیگه سوال کردم و گفتم این مطلب رو شنیدم پس چه کنم که از این حالت خارج بشم .. ایشون گفتن اگه بخواهیم به طور جدی به این مسئله بپردازیم که خودش یه نوع افراط وتفریطه بلکه رفتار باید در حد معمول و عرف باشه ...

این کلمه ی عرف برای من یکی که کمر شکنه ... هر سوالی از دفتر مرجع پرسیده میشه وقتی کار جدی میشه آخرش میرسه به عرف ... گفتن لباس شهرت نپوشید .. تهش میرسه به نظر عرف مشکل من اینجاست که وقتی همه تو خیابون بد حجابن من چطور به عرف تکیه کنم تا لباس شهرت نپوشم ... مثلا شمال که میریم باید مانتویی باشم تا لباس شهرت نپوشم ؟؟؟ در مورد عروسی هم میگن طوری باشه دعوا نشه و خلاصه این حرف مردم همه جا هست ...

این مرزها رو چطور تشخیص بدیم که گاهی به باریکیه مو هست و اینکه این برچسب افراطی رو بخواهیم از خودمون پاک کنیم و خاطرمون جمع باشه که داریم کار درست و خدایی رو انجام میدیم و زیاده روی و کم کاری نداریم.

در این زمینه هم اگه راهنمایی کنید ممنونتون میشم.

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۰۹:۱۷
سلام
من باز هم از همه خوانندگان تقاضا دارم هر فکر و ایده ای هرچند به نظر خودشون مسخره برسه رو مطرح کنن، اینجا نه قراره به کسی جازه بدیم و نه قراره ایده کسی رو مسخره کنیم....پس چرا هیچکس ایده ای نمیده؟
اگرم واقعا هیج ایده ای ندارید که واقعا که ......... مسلمون بدون نوآوری هم مگه میشه؟!

در مورد مکان که من نظرمو گفتم اما درباره محتوا،
برخی دوستان گفتن یک فرد طناز! یا همون شوومن بیاریم و مجلس گردونی کنه(خودمم یادمه بچه بودم یه عروسی رفتم اینطوری بود)
البته اون عروسی یه آقایی بود شعبده بازی میکرد و بعدشم یک آقای دیگه اومد و لطیفه تعریف میکرد

خب پس با این حساب مجلس اینطوری میشه:

1- مهمون ها میان دور میز که روش میوه و شیرنی هست میشینن و احتمالا یه موسیقی ملایم شاد هم پخش میشه(مجاز!)
2-بعد نیمساعت یا یکساعت این آقای مجلس گردوون میاد.... و مثل جشن های توی ادارات دولتی مثلا، شروع میکنه به تقلید صدا و لطیفه و حتی شاید اجرای مسابقه با مهمون ها
3- شام
4- بوق بوق بازی دنبال ماشین عروس
5- قربونی کردن جلو خونه البته بدون بزن و برقص (فکر کن بشه!!)

تمام

بنظرم این مراسم دوتا مشکل داره .. اول اینکه اگر زنونه مردونه برگزار بشه خانومها نمیتونن شوومن مارو مستقیم ببینن، و یکجورایی حس منفک بودن بهشون دست میده(هرچند مانیتور هم گذاشته باشن) و احتمالا خودشون به بزن و برقص میپردازن و کاری به مجلس ندارن ... پس احتمالا مجلس باید مختلط باشه که البته ایرادی هم نداره (اینطور مراسمات همه جا مختلطه دیگه!!)

مشکل بعدی همون مرحله دم در خونه عروس هست که ملت نرقصن اصلا نمیشه!! و راه حلش به نظرم اینه آقا داماد در یک حرکت غافلگیر کننده موقع تعقیب و گریز ماشین عروس، همه رو بپیچونه و گازشو بگیره و بره(البته اگر بتونه! چون ماشاءالله بعضیا اینقدر سیریشن)، بقیه هم حیرون و سرگردون بشن که این داماد کدوم گوری رفتش و 4تا فخش هم نثارش کنن! و بعدشم خسته شن و برن خونشون!!
هرچند این اتفاق هم به همین راحتی رخ نمیده و احتمالا ملت بعد گم کردن ماشین عروس خودشون میرن دم در خونه کمین میکنن و اگرم دیدن عروس نیومد خودشون بزن و برقص راه میندازن و 4 تا حرفم به پدر و مادر عروس دوماد میزنن و قهر میکنن میرن! پس اینم به این شکل شدنی نیست و آدم باید اطلاع بده که آقا ما برنامه نداریم بریم خونه اصلا! میخوایم بریم زیارت اصلا!!!(خودم دوست دارم شب عروسیم برم مستقیم جمکران)

حالا نمیدونم نظرتون چیه؟ چنین مراسم عروسی ای مراسم خوبی میشه؟

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۰۹:۳۶
راستش من خودم که با چیزی که پس قبل نوشتم موافق نیستم و بنظرم خیلی روتین و کسل کنندست و این جشن اداراته و نه جشن عروسی!
دنبال یه چیزیم که خاص و باحال باشه و کف همه ببره و خوششون بیاد بکن بابا دمتون گرم چه ایده ی باحالی!

البته وقتی مثلا ایده هایی مثل فیلمبرداری سلفی قبل و بعد و حتی حین مراسم، و یا دوختن لباس عروس توسط خودش، حتی آرایش عروس توسط داماد با کمک عروس خانوم :eek:;)، کارت عروسی های دست ساز یا حتی دست نویس رو هم بهش اضافه میکنیم جالب و یکجورایی خاص میشه! اما هنوز اون محتوای اصلی مراسم اصلا خاص و جدید نیست و من یکی که دوستش ندارم اصلا

جایگزین بدبد واسه شوومن!

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۱۲:۲۹
مثلا الان سکه نزدیک 900 تومن باید باشه ... و یک تالار دیگه کمتر از 10 تومن فکر نکنم پیدا بشه (حداقل تهران که نمیشه) ، خالا با این 10 تومن میشه 50 تا ربع سکه خریدش! و فکر کنید ما عروسی رو یکجا تو فضای سبز آزاد بگیریم و یکجوری این سکه هارو زیر زمین یا هرجا و هرطوری قایم کنیم و تو عروسی بگیم آقا 50 تا ربع سکه تو مراسم قایم شده! بگردید پیدا کنید مال خودتون! یعنی ملت شخم میزنن زمینو و تا 3 ساعت حسابی سرگرمد و لذت میبرند واقعا ;)

البته من این ایده رو دقیقا به این شکل قبول ندارم ولی میخوام بگم چقدر راحت میشه با یکمی مدیریت هزینه عروسی رو به شدت جذاب و مهمان هارو به شدت راضی و سرگرم کرد!! واقعا 50 تا ربع خیلی زیاده و شاید به هر خانواده یکی برسه! و 100% همه مدعوین راضین از اینکه برن چنین عروسی ای!!

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۱۲:۳۵
مثلا الان سکه نزدیک 900 تومن باید باشه ... و یک تالار دیگه کمتر از 10 تومن فکر نکنم پیدا بشه (حداقل تهران که نمیشه) ، خالا با این 10 تومن میشه 50 تا ربع سکه خریدش! و فکر کنید ما عروسی رو یکجا تو فضای سبز آزاد بگیریم و یکجوری این سکه هارو زیر زمین یا هرجا و هرطوری قایم کنیم و تو عروسی بگیم آقا 50 تا ربع سکه تو مراسم قایم شده! بگردید پیدا کنید مال خودتون! یعنی ملت شخم میزنن زمینو و تا 3 ساعت حسابی سرگرمد و لذت میبرند واقعا ;)

البته من این ایده رو دقیقا به این شکل قبول ندارم ولی میخوام بگم چقدر راحت میشه با یکمی مدیریت هزینه عروسی رو به شدت جذاب و مهمان هارو به شدت راضی و سرگرم کرد!! واقعا 50 تا ربع خیلی زیاده و شاید به هر خانواده یکی برسه! و 100% همه مدعوین راضین از اینکه برن چنین عروسی ای!!

بعضی از ایده ها بی احترامی به مدعوین هست یکیش همین پیدا کردن سکه ...

من به خاطر همین ایده نمیدم چون باید خوب راجع بهش فکر بشه و بعد عمل بشه به همین خاطر صبر میکنم که اساتید خوب راهکارها رو برامون بگن بالاخره هر چی باشه دین رو بهتر از من میشناسن و کمتر دچار اشتباه میشن ... ولی با موردی که یکی از اساتید در مورد کارت عروسی گفتن موافقم حتی خود من هم تو فکر این بودم که کارت دعوت رو خودم طراحی کنم و بدم برای چاپ درسته شاید زیاد شبیه کارتهای دیگه نباشه ولی محتواش رو میتونم با مشورت گرفتن از بزرگان تکمیل کنم و به اقوام تقدیم کنم اینطور همه متوجه میشن این مراسم با باقی مراسمها فرق داره و خبری از تکرار بیهوده ی سنتهای قبلی نیست.

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۱۲:۳۹
راستش تفکر من این هست که اینکه بزرگان دین ما مثل حضرت ابراهیم و سایر پیامبران انقدر محبوب خدا بودن یکی از دلایلش اینه که مقابل تفکر غلط ایستادن و بت شکنی کردن ... نمیدونم تا چه حد درست فکر میکنم ولی اینطور که در زمان خودمون میبینم خیلی از رسوم قدیمی که از آباء و اجداد به ما رسیده و همه میگن رسممونه رسممونه همین بتهایی هست که باید ابراهیم وار شکسته بشن تا محبوب خدا بشیم ... ولی حد افراط و تفریطش رو همونطور که در پیامهای قبلی نوشتم نمیدونم ... و این دست من رو بسته اینکه تا چه حد میشه بت شکنی کرد و آیا این کار درسته یا غلطه یا .....

التماس دعا

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۱۲:۴۵

من به خاطر همین ایده نمیدم چون باید خوب راجع بهش فکر بشه و بعد عمل بشه به همین خاطر صبر میکنم که اساتید خوب راهکارها رو برامون بگن بالاخره هر چی باشه دین رو بهتر از من میشناسن و کمتر دچار اشتباه میشن ... ولی با موردی که یکی از اساتید در مورد کارت عروسی گفتن موافقم حتی خود من هم تو فکر این بودم که کارت دعوت رو خودم طراحی کنم و بدم برای چاپ درسته شاید زیاد شبیه کارتهای دیگه نباشه ولی محتواش رو میتونم با مشورت گرفتن از بزرگان تکمیل کنم و به اقوام تقدیم کنم اینطور همه متوجه میشن این مراسم با باقی مراسمها فرق داره و خبری از تکرار بیهوده ی سنتهای قبلی نیست.

ببخشید این کجاش بی احترامی به مدعوین هست؟!!!
برگزار کردن مسابقه اونم یه مسابقه اساسی که جایزه هاشم اساسیه نه تنها بی احترامی نیست بلکه کلیم حال میکنن! ما که نمیخوایم مردم رو ببریم وسط بیابون بگیم خب حالا بگردید زیر زمین سکه پیدا کنید! بلکه گفتم در قالب یکجور مسابقه یا یک خبر غافلگیر کننده در مراسم میتونه باعث جذابیت و همچنین سرکار رفتن ملت به مدت طولانی بشه!

شما اینکارو بکنن هرکس بهت گفت بی احترامی کردی بیا بزن تو گوش من!!!(البته اگر منو تونستی پیدا کنی )
بنظرم اتفاقا همینی که فکر میکنی بی احترامیه نشان از سنت و فرهنگ غلطه! حتما یه جایی چیز مشابهش شنیدی و الان به این تعمیم میمیدی!
وگرنه پس شاباش که رو سر عروس و دوماد میریزن و یا به کسایی که میرقصن میدن هم بی احترامیه! و...

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۴, ۱۲:۵۳
راستش تفکر من این هست که اینکه بزرگان دین ما مثل حضرت ابراهیم و سایر پیامبران انقدر محبوب خدا بودن یکی از دلایلش اینه که مقابل تفکر غلط ایستادن و بت شکنی کردن ... نمیدونم تا چه حد درست فکر میکنم ولی اینطور که در زمان خودمون میبینم خیلی از رسوم قدیمی که از آباء و اجداد به ما رسیده و همه میگن رسممونه رسممونه همین بتهایی هست که باید ابراهیم وار شکسته بشن تا محبوب خدا بشیم ... ولی حد افراط و تفریطش رو همونطور که در پیامهای قبلی نوشتم نمیدونم ... و این دست من رو بسته اینکه تا چه حد میشه بت شکنی کرد و آیا این کار درسته یا غلطه یا .....

التماس دعا

همیشه این بت ها جایی بیرون از وجود انسان نیستن و در درون فرد قرار دارن! مثل همون بتی که به شما گفته اون ایده سکه بی احترامیه!
و یا اینکه هیچ ایده ای نمیدین تا نکنه بد باشه! درحالیکه ایده یعنی 10 تا چیزی بد بگی که یکیش خوب باشه! یا از ترکیب چنتا از همین بد ها یه چیز خوب دربیادش! اینم باز یه بت دیگه!
و یا همینکه اینقدر میخواین بدونین چی افراطه و چی تفریط! همین خودش یکتوع افراط حساب میشه (حتی تو پاسخ کارشناسی که بهتون جواب داده بود هم همین رو گفته بود)

خدائی من چون نظرمو نقد کردین اینارو نمیگم(چون شاید چنین فکری کنید) ولی من همون پست قبلی هم میخواستم اینارو بنویسم ولی چون اصلا دلم نمیخواد این تایک مثل بقیه تاپیک ها به بحث بگذره، و میخوام کاملا حرفای عملیاتی زده بشه، چیزی نگفتم (خب پس معلوم میشه الان بهم برخورده که گفتم ;))

ولی درکل تا شما ایده ندید آخه اساتید چی رو نقد کنن؟ جناب آلاء دوبار سوالشون رو تکرار کردن ولی دوستان اصلا جواب نمیدن!! بعضی وقتها خس میکنم دینداریمون هم راحت طلبانه شده و خیلی بیش از حد تقلیدی داریم عمل میکنیم و یک منفعل مصرفگرا شدیم توی دینداری هم! (شمارو نمیگما ... شما که دارید کلی نظر میدید و مشارکت میکنید)

حنیف
۱۳۹۴/۰۶/۲۵, ۰۸:۰۰
سلام

استاد طرف ما که همیشه خداست ... اما یه مشکلی که برای خود من گاهی پیش میاد و اطرافیان مداااام بهش اشاره میکنن اینه که میگن دچار افراط و تفریط شدی ... گاهی من نخ وصل رو گم میکنم که آیا این کار خواست خداست یا من دچار افراط شدم ...

به همین علت رفتم دنبال ریشه ی اصلی و معنی اصلی افراط و تفریط از یکی دو نفر از روحانیون در محیط الفور سوال کردم یکیشون به اصل معنا اشاره کرد و گفت اگه انسان حتی "یک" گناه بکنه در حق خدا کوتاهی کرده و کسی که بیش از حد معقول به عبادتهای مستحبی بپردازه طوری که زندگیش مختل بشه زیاده روی کرده ... من این معنا رو گرفتم ولی برای اطمینان از یه نفر دیگه سوال کردم و گفتم این مطلب رو شنیدم پس چه کنم که از این حالت خارج بشم .. ایشون گفتن اگه بخواهیم به طور جدی به این مسئله بپردازیم که خودش یه نوع افراط وتفریطه بلکه رفتار باید در حد معمول و عرف باشه ...

این کلمه ی عرف برای من یکی که کمر شکنه ... هر سوالی از دفتر مرجع پرسیده میشه وقتی کار جدی میشه آخرش میرسه به عرف ... گفتن لباس شهرت نپوشید .. تهش میرسه به نظر عرف مشکل من اینجاست که وقتی همه تو خیابون بد حجابن من چطور به عرف تکیه کنم تا لباس شهرت نپوشم ... مثلا شمال که میریم باید مانتویی باشم تا لباس شهرت نپوشم ؟؟؟ در مورد عروسی هم میگن طوری باشه دعوا نشه و خلاصه این حرف مردم همه جا هست ...

این مرزها رو چطور تشخیص بدیم که گاهی به باریکیه مو هست و اینکه این برچسب افراطی رو بخواهیم از خودمون پاک کنیم و خاطرمون جمع باشه که داریم کار درست و خدایی رو انجام میدیم و زیاده روی و کم کاری نداریم.

در این زمینه هم اگه راهنمایی کنید ممنونتون میشم.

سلام علیکم و رحمه الله.

اینکه حضرتعالی میفرمائید طرف خدا رو انتخاب کردید خیلی عالی هست و تبریک عرض میکنم. اما توجه داشته باشید:

معنای این انتخاب این است که بدانید نگه داشتنِ دین کار چندان آسانی هم نیست! اگر شما طرف خدا را انتخاب کردی، باید پای حرفت بایستی و استقامت کنی.

این پای دین ایستادن گاهی سخته، زحمت داره، فداکاری میخواد، صبر و تحمل میخواد، تمسخر شدن داره، مهمانی نرفتن داره، از لذات محروم شدن داره و ...

أَحَسِبَ النَّاسُ أن یُتْرَكُواْ أَن یَقُولُواْ ءَامَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ‏ (2) وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِینَ صَدَقُواْ ....... وَ مَن جَاهَدَ فِإِنَّمَا یُجَاهِدُ لِنَفْسِهِ إِنَّ اللَّهَ لَغَنِىٌّ عَنِ الْعَالَمِینَ (سوره مبارکه عنکبوت. ایات 1 تا 5)

آیا مردم پنداشتند كه چون گفتند: ایمان آوردیم، رها مى‏شوند ودیگر مورد آزمایش قرار نمى‏گیرند؟! در حالى كه بدون تردید كسانى را كه پیش از ایشان بودند آزمودیم تا خداوند كسانى را كه راست گفتند معلوم دارد ....... و هركس تلاش كند پس براى خود مى‏كوشد، زیرا خداوند از جهانیان بى‏ نیاز است.

بنابراین قطعا وقتی شما در مورد دین از خودت استقامت به خرج داده و تن به گفته اطرافیان ندهی، به شما سخت خواهند گرفت و انگ افراطی بودن خواهی خورد.

البته اینها سختی هائی هست که نتیجه خوبی خواهد داشت:

إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِی کُنتُمْ تُوعَدُونَ (سوره مبارکه فصلت. 30)

در حقیقت کسانى که گفتند پروردگار ما خداست‏ سپس ایستادگى کردند، فرشتگان بر آنان فرود می‌‏آیند [و می‌گویند] هان بیم مدارید و غمین مباشید و به بهشتى که وعده یافته بودید شاد باشید.

اما اینکه فرمودید گاهی کارها سخت شده و متوجه نمیشوید که راه کجاست، در این رابطه حدیثی از امام صادق علیه السلام هست که نقل به مضمون میکنم.

از ایشان سوال شد یابن رسول الله، گاهی برای انجام بعضی اعمال در درست بودن یا نبودن آن تردید داریم و نمیدانیم این عمل مرضی شما و خداوند هست یا نه؛ چه کنیم؟

امام صادق علیه السلام فرمودند سه نکته را در نظر بگیرید.
اول اینکه اگر توانستی نام خدا را برده و با بسم الله الرحمن الرحیم شروع کنی، پس عمل مورد رضای خداست.

دوم اینکه ما را ناظر به عمل و حاضر در مجلس ببینید. آیا در حضور ما این کار را انجام خواهید داد؟

سوم: میزان اعمال را در قیامت در نظر گرفته و ببینید میتوانید این عمل را در کفه اعمال بهشتی قرار دهید؟ یعنی آیا این عملی هست که کفه اعمال نیک شما را سنگین تر کند؟

در صورتیکه جواب هر سه این سوالات از خودتان مثبت بود، آن عمل نیک و مرضی خداوند است و در غیر اینصورت خیر.

در رابطه با اعتدال این لینکها را ببینید:
http://www.gharaati.ir/show.php?page=darsha&id=391&query=%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B7%20%D9%88%20%D 8%AA%D9%81%D8%B1%DB%8C%D8%B7&exact=

http://www.gharaati.ir/show.php?page=darsha&id=392&query=%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B7%20%D9%88%20%D 8%AA%D9%81%D8%B1%DB%8C%D8%B7&exact=

http://www.gharaati.ir/show.php?page=darsha&id=395&query=%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B7%20%D9%88%20%D 8%AA%D9%81%D8%B1%DB%8C%D8%B7&exact=

در پناه حق باشید:Gol:

حنیف
۱۳۹۴/۰۶/۲۵, ۰۸:۰۷

این فرمایش حضرتعالی بسیار درست و به جاست.

البته کار سختی هست ولی شدنی.

در رابطه با سنت های غلط در ازدواج لینک زیر را ببینید:

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=27754

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۵, ۱۲:۲۴
میبینم که همچنان کسی درباره محتوای مراسم نظری نمیدهد! چیزی که اتفاقا برای خانومها بسیار مهم است ولی گویا روزه سکوت گرفته اند!
وگرنه برای مردها که بسیار ساده و البته دلچسب است که اصلا عروسی نگیریم و یا اگر میگیریم به ساده ترین و کم خرج ترین شکل ممکن برگزارش کنیم و اصلا هم برامون مهم نیست روند مراسم چطوریه، پذیرایی چطوریه و .... فقط از نظر ما خرج مراسم! و البته اگر دیندار باشیم گناه آلود نبودنش مهمه و بس!

اینو گفتم که اگر فردا شوهرتون عروسی ای واستون گرفت که دوست نداشتید و خوشتون نیومد عامل اصلیش خودتونید که وقتی نظرتون رو میپرسن هیچ همکاری ای نمیکنید!

بالاخره منم یکی از همون شوهرها هستم و فردا زنم درمورد عروسی حرف زد یا :
1- به گناه رضایت میدم و همین عرف رو برگزار میکنیم و میره!!
2- به گناه رضایت نمیدم ولی جایگزینی هم واسش ندارم و احتمالا یه چیز کسالت بار در حد مجلس ختم برگزار میشه و میره و ناراحتیش واسه خانم میمونه!

و فکر هم نمیکنم شوهران شما هم نظر خصی پیدا کنن خارج از این 2 مورد!

پس بیاید همکاری کنید لطفا اگر میخواید اینطوری نشه!!

آلاء
۱۳۹۴/۰۶/۲۸, ۱۰:۰۲
بسم الله الرحمن الرحيم

عرض ادب و سلام خدمت دوستان عزيزم

اما ادامه مطلب بالا و اين بار بحث زمان برگزاري مراسم جشن ازدواج

آنچه در روايات و احاديث و در آداب برگزاري مراسم ازدواج بيان شده است اين است که مستحب است وليمه ازدواج در ظهر داده شود و نه در شب.

اين سنت و ادب ديني ما در وليمه دادن براي ازدواج است.

البته در جامعه ما موارد اندکي ديده ميشه که به اين سنت عمل بشه اما موارد زيادي هم هست که به خاطر عرفي شدن مساله در اذهان مردم

مراسم جشن ازدواج را در شب برگزار ميکنند .

اما اگر بخواهيم به اولويت ظهر نسبت به شب بپردازيم مهمترين مساله اي که وجوددارد اين است که اگر مراسم جسن ازدواج در ظهر برگزار بشه

خيلي از نمازهاي صبح مردم قضا نميشه.

دين ما ديني است که حضرت ابا عبدالله الحسين عليه السلام به خاطر نماز وسط ميدان مي ايسته و شعار و عمل رو يکي کرده و نشان مي ده

انجام واجبات اصل اساس مسلماني است.حالا ما به خاطر مراسم جشن فاميل نسبتن دورمان به راحتي نماز صبحمون قضا ميشه ؛ واقعن چرا؟؟؟؟؟؟

از ديگر فوايد برگزاري مراسم ازدواج در ظهر و نه در شب اين است که زمان بيشتري براي ديد و بازديد افراد فاميل وجود دارد چون زمان آخر شب

نيست و اگر فضا دست خود صاحبان مراسم باشد امکان صله ارحام بين مدعوين بيشتر هست.

در عين حال زمان شب، براي برخي به دليل اشتغالات صبح روز بعد آزار دهنده است چون دوست دارند به موقع استراحت کنند تا به برنامه هاي آتي

خودشون برسند. در مواردي بزرگ تر هاي فاميل از شرکت در مجلس به دليل تاخير زماني و نياز به استراحت در اول شب معذورند که اين مساله

برکت مجلس را که به حضور اين عزيزان مزين ميشه ميگيره اما اگر مجلس در روز و در ظهر برگزار بشه اين مشکل هم رفع ميشه .

بسيار تلخ و اسف باره که در مواردي مهمانان مراسم به دليل خواب آلودگي زياد و يا مشکلاتي که در شب در سطح جاده و خيابان ها هست دچار

سوانحي ميشن و اين براي برگزار کنندگان مراسم ممکنه يک خاطره تلخ باشه که شيريني و کام جشن اونها را از بين ميبره .

در بيان فضل اطعام دادن در مراسم ها و مجالس به جز آنچه در فضيلت افطار ماه مبارک رمضان وارد شده است ؛ هيچ تصريحي به وليمه و اطعام در

شب نشده است و بيشتر به اطعام در ظهر اشاره شده است ، چه براي فرزند و چه براي ازدواج و چه براي فضيلت اطعام مانند نهار دادن روز عيد

غدير.

البته چه خوب است که به ميمنت و برکت روزهاي مبارک و ميمون مانند غدير؛ قربان و سالروز تولد ائمه اين مراسم در اين روزها انجام بگيره تا هم

مزين به نام اين عزيزان باشه و هم از ثواب هاي وعده داده شده جهت اطعام در برخي از روزها مانند عيد غدير هم برگزار کنندگان بهره مند باشند .

شايد يکي از مهمترين فوايد برگزاري مراسم در ظهر و نه در شب به مسائل جسمي برگرده و اون اين مساله هست که اصولن شام عروسي در

ساعت هاي آخر شب سرو ميشه و اين مساله براي جسم افراد بسيار ضرر داره زيرا توصيه شده که شام سبک باشه و يا حداقل در صورت سنگين

بودن ، سر شب ميل بشه اما خب اين مساله با برگزاري مراسم و برنامه هاي جشن عروسي و عقد در ابتداي شب سازگار نيست.

در نهايت جمع بندي کلام را عرض کنم به نظر ميرسه توصيه اي که در آداب برگزاري مراسم هاي اطعام و شادي شده که در ظهر مراسم برگزار بشه

به خصوص اگر در مناسبت هاي خاص باشه بهترين گزينه در زمان برگزاري مراسم خواهد بود .

منتظر شنيدن نظرات شما دوستان دراين مورد هستم .

ادامه دارد .....................
:fireworks::fireworks::fireworks:

دختر مهربان
۱۳۹۴/۰۶/۲۸, ۱۱:۰۷
در بيان فضل اطعام دادن در مراسم ها و مجالس به جز آنچه در فضيلت افطار ماه مبارک رمضان وارد شده است ؛ هيچ تصريحي به وليمه و اطعام در

شب نشده است و بيشتر به اطعام در ظهر اشاره شده است ، چه براي فرزند و چه براي ازدواج و چه براي فضيلت اطعام مانند نهار دادن روز عيد

غدير.

البته چه خوب است که به ميمنت و برکت روزهاي مبارک و ميمون مانند غدير؛ قربان و سالروز تولد ائمه اين مراسم در اين روزها انجام بگيره تا هم

مزين به نام اين عزيزان باشه و هم از ثواب هاي وعده داده شده جهت اطعام در برخي از روزها مانند عيد غدير هم برگزار کنندگان بهره مند باشند .

به نظر من عالیه...تا به حال به این موضوع فکر نکرده بودم....
غیر از مزایای فوق بنظر من مراسم رسمی تر هم برگزار میشه.کاش من بتونم تو مراسم عروسیم ان شالله اینو جا بندازم:o

آلاء
۱۳۹۴/۰۶/۲۸, ۲۱:۳۹
بسم الله الرحمن الرحيم

عرض ادب و سلام خدمت شما دوست عزيز و بزرگوار

انشا الله مراسم ازدواج شما از جمله بهترين مراسم ها باشه .:badkonak:

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۸, ۲۲:۰۹
سلام
اول آرزوی ازدواج واسه همه جوونها .... ان شاء الله که همگی خوشبخت بشید
بعدشم اینکه جناب آلاء مطمئنید عروسی گرفتن توی ظهر مستحبه و توی شب خوب نیست؟ آخه من احادیث برعکسش رو دیدم! مثلا اینکه شب مایه آرامشه و خوبه عروسی شب باشه! و سنت اینه که شب برگزار بشه!! (یادمه توی سایت خبری معتبری هم خونده بودم)

همچنین توی سخنرانی دکتر حمیز شنیده بودم که ایشون میگفتن چون شب های بزرگ، شب های عبادت و جمع آوری ثواب هست، و الان عروسی های ما گناه آلوده، پس سعی کنید اصلا توی این شبها عروسی نگیرید چون نه تنها ثواب نمیکنید بلکه حرمت شب رو هم شکستید و گناه کردید!

جالبه نظرات چقدر متفاوته

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۴/۰۶/۲۸, ۲۲:۲۴
با ارزوی بهترین مراسم ازدواج ها برای شما جوانان عزیز. من یک مادر هستم که حدود یک سال پیش برای پسرم زن گرفتیم.

در مراسم خواستگاری فقط ما خودمان با عمو و عمه و زن عموی پسرم رفتیم. بدون هیچ گونه

مراسم و تجملاتی صحبت کردیم .و بعد از یک ماه در محضر عقد کردند. و با یک مهمانی خانوادگی

انها به سر زندگی خود رفتند. و بجای مراسم عروسی به زیارت امام رضا رفتند. البته هنوز هم من باید جوابگوی فامیل باشم.

این را بگویم که ما اعلام کردیم که قصد داریم ازدواج اسان را در فامیل رواج دهیم.

و خوشبختانه بعد از ازدواج پسرم خیلی از فامیل ما به این روش برای فرزندان خود زن گرفتند. و دختران هم این را تا حدی پذیرفتند.

یا حق.

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۰:۳۶
سلام
خسته نباشید
چقدر نظر!!!
من یه نکته ای رو که البته برحسب تجربه به دست اومده بنظرم باید بگم
اونم بحث همین زمان عروسیه
کاری ندارم حالا میخواد ظهر باشه یا شب
من مشخصا برای اون عده ای عرض میکنم که بناست عروسیشون شب برگزار بشه

الان محتوای عروسی های عرف اینه :
1- مهمان ها میان توی باغ یا تالار و دور میزها میشینن و از میوه و شیرینی روی میز تناول میکنن! و یک موزیک ملایم هم تو سالن یا باغ پخش میشه
2- بعد حدود یکساعت اون بابای خوننده میاد و ارکسترشو روشن میکنه و دامبول و دیمبول راه میندازه و میگه خوشگلا باید برقصن! و ملت ما هم که همگی خوووووشگل!! میان وسط!
3- بسته به کشش و درخواست خوشگلا، حدودا 1-2 ساعت میزنن و میرقصن و بقیه هم که نشستن کف میزنن! و یا با موبایل فیلم برداری میکنن!!!
4- میان شام میخورن
5- ملت دنبال ماشین عروس بوق بوق بازی میکنن تا عروس رو تا در خونه اش مشایعت کنن
6- دم در خونه عروس یه قربونی میکشن و بعدشم دوباره هرکی تو ماشینش سیستم داره، روشن میکنه و بزن و برقص! تا حدود 1-2 نصفه شب جلو در خونه عروس!
یه چیزی رو که شما جا انداختید و بنظرم برای هر مدل عروسی ای لازمه دونسته بشه
حالا میخواد مذهبی باشه... غیر مذهبی باشه... خاص باشه... الهی باشه... و ....
اینه که عروسی تو چه فصلی قراره گرفته بشه!!
شاید بنظر یکم مسخره بیاد اما باور کنید واقعا مهمه
الان چراشو عرض میکنم

بعضی عروسی ها در زمستونه و بعضی ها تابستون ( حالا پاییز و بهار هم هست... اما مد نظر بنده از نظر شرایط آب و هوایی و طول روز و شب هستش... که بدین منوال پاییز در گروه زمستون محسوب میشه... بهار هم میشه تابستون!!! )
عروسی های زمستون بدیش اینه که هوا سردتره... ممکنه تعداد زیادی از مدعوین به دلایل همین مسئله ( خصوصا اگر عروسی توی شهرستان یا شهر های اطراف در باغات بخواد برگزار بشه) شرکت نکنن!!! در نتیجه شما تا دوماه باید قشنگ بشینی میوه و کیک و شام عروسی که به تعداد اون نفرات اضافه اومده رو بخوری!!!:eek:
حالت بعدی اینه که عروسی تابستون باشه... خوبی تابستون اینه شما از آب و هوا مطمئنی... یهویی سیل نمیاد ( مگه اینکه ته دیگ....:o) .... اما یه بدی بسیار بسیار بسیار بزرگ داره
اونم اینه که توی تابستون دیر شب میشه!!! در نتیجه عروسی به شدت بی در و پیکر میشه...
ببین شما حالت عادی توی کارت عروسی های زمستون مینویسی از ساعت 6 الی 10 شب به صرف شیرینی و شام!!!
اما توی تابستون عمرا نمیتونی اینو بنویسی... چون ساعت 9 تازه شب میشه :|
از طرفی نمیتونی بنویسی از ساعت 8 شب تا 10 شب :|
توی عروسی های تابستون غالبا مدت عروسی از ساعت 6 یا 7 شروع میشه الی 12 شب
اما عملا مهمون ها ساعت 6 پا نمیشن بیان که...
و همین طور ساعت 12 خاتمه پیدا نمیکنه که...
این مسئله شاید یکم مضحک باشه اما واقعا چنان مدیریت عظیمی لازم داره توی مجلس که بیا و ببین
همه چیز به نوعی یه اختلالی درش ایجاد میشه
یکی از اون اختلال ها در شام عروسی هستش
وقتی ملت توی تابستون ، تازه ساعت 9 شب هِلِک و هِلِک پا میشن میان... و معمولا شام خانوم ها رو کمی زودتر از آقایون میدن
شما تازه ساعت 10 باید خانوم ها رو هدایت کنین به سالن غذاخوری... اما مسئله ی اصلی شام آقایونه!!!
تا بیان به خودشون بجنبن ساعت 11 میشه واسه غذای آقایون
اگه مدعوین زیاد باشن مثل ما... تا 12 اینطورا شامشون طول میکشه
در نتیجه بعدشم از طول مدت عروسی کسی چیزی نمیفهمه
چون خیلی بهم ریخته میشه و برنامه ها هم بهم میریزه
حالا دیگه نمیدونم اینو چیکار میشه کرد:Labkhand:
حتی مستربین هم شما وردارین بیارین مردم چیزی نمیفهمن تو این شرایط:confused:

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۰:۴۳
سلام

مطالب خیلی خوب بود واقعا چقدر عالی میشد امکانی فراهم میشد که باغهایی برای برگذاری مراسم در اختیار جوونها قرار بگیره ...

به شخصه در مورد محل برگذاری مراسم نظر خاصی ندارم با توجه به شرایط اقتصادی میشه تصمیم گرفت ولی اگه بدون در نظر گرفتن اون مورد بخوام نظر بدم همین باغ که گفتید خیلی خوبه ... البته باز هم بستگی به هزینه و .. داره ولی اگه نیت فقط تبلیغ باشه ، یعنی انقدر متن مراسم رو خوب چیده باشیم که این هزینه بصرفه و سنت حسنه ای باشه که پایه گذاری میشه و نه رنگ و ریا و چشم و هم چشمی حاضرم هر قدر که در توان دارم برای گرفتن باغ و ... خرج کنم ...

ولی اگه قراره یه مراسم مثل سایر مراسم باشه و فقط تلاش بشه توش گناه نباشه همون سالن معمولی خوبه ... در قم یه مکانهایی هست برای ازدواج آسان که اجازه ی پخش موسیقی داخل تالار نمیدن و هزینه اش هم خیلی کمه اگه قراره مراسم طبق رسم همیشگی باشه اونجا رو ترجیح میدم.
سلام
خوب باغ ها یه سری خوبی ها داره یه سری بدی ها هم داره
مثلا توی باغ خدمت رسانی کمه
مردم هر چقدر هم براشون کارهای خارق العاده انجام بدیم وقتی به غذاشون رسیدگی مناسبی صورت نگیره بازم درست نیست
با توجه به وضعیت عرفی که امروز جامعه داره... حتی توی بعضی تالار ها هم رسیدگی به قدر کافی صورت نمیگیره
چه رسد به باغ که قائدتا باید بحث سازمان دهی و مدیریت مهمان ها به مراتب سخت تر هم باشه

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۰:۵۲

درمورد سکه هم ، بنظرم کاملا بستگی داره
نمیشه گفت اونی که میگه این چیزا بده حتما سنت غلطی رو داره دنبال میکنه...
نقطه نظر ها متفاوته
حتی برای اون شاباش هایی هم که جناب alamdar مثال زدند ، خیلی ها رو داریم که شاباش ریختن سر عروس داماد یا افرادی که اون وسط دارن میرقصن رو نادرست و بی احترامی میدونن...حال آنکه بعضی ها اصولا میرن وسط تا شاباش بگیرن!!!
غیر از یه عروسی که من واقعا متعجب شدم مردم چقدر از شاباش استقبال کردند;)
اونم به این دلیل بود که پدر داماد یک مقدار اندکی !!! میلیاردر تشریف داشتن... به جای تومان (!!!) دلار (!!!) بر سر مردم میریختند....
و اینگونه بود که مردم نه تنها بدشون نیومد:o... بلکه اون جماعتی هم که این موارد رو زشت تلقی میکردند میرفتند میرقصیدن که دلار بگیرن;)
درنتیجه این وسط ، با توجه به اینکه بنده قبلا مورد مشابه رو دیدم بنظر میرسه مردم برای ربع سکه بیل و کلنگ هم حاضر باشن در دست بگیرن:eek:

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۱:۲۶
اصلا بخاطر همین کارهای جینگول وینگول بود که من از همون سالی که برای برادرم عروسی گرفتیم ، دیگه از مجلس عروسی بدم اومد
و هنوزم بنظرم کار بیخودیه...
هدف از عروسی در اسلام ، جمع کردن دوست و آشنا و ساعاتی خوش گذروندن و دادن ولیمه هستش...
این رو میشه خیلی خیلی خیلی راحت تر هم برگزار کرد
مثلا یه عقد مختصر توی محضر برگزار کنین... ( سر عقد هم به جز فامیل های درجه ی 1 و 2 بیشتر دعوت نکنین... که میشه شامل عمو ها و عمه ها و خاله ها و دایی ها و اینا)
بعدش یا حالا همون شب... یا یکی دو هفته بعدش کل مدعوین و دوست و آشنا رو توی یه تالار یا رستوران خیلی شیک!!! دعوت کنین ... یه شامی ناهاری چیزی بهشون بدین تموم شه بره!!!!
حاضرم شرط ببندم حرف و حدیث ها اینجوری خیلی کمتره
یعنی از همون اول بهشون میگیم آقا جان ما فقط میخوایم فک و فامیل دور هم باشن و بگن و بخندن و شاد باشن
اینجوری تهِ تهِ هزینه ها به حساب نرخ امروز:o 6 و نیم اینطورا تموم میشه
بعد یه همچین کاری اونقدررررر مزایا داره که من فقط برخی از اون ها رو براتون لیست میکنم:
1. شما در چنین مجلسی عوض اینکه ذهن صاحب مجلس و دخل و خرجش صرف مسائل حاشیه بشه ، فقط به یک مسئله معطوف میشه و اونهم غذاست...
اصلا هم چیز کمی نیست
توی عروسی به جرئت میتونم بگم مهم ترین رکن همین غذاست
یعنی شاید هممون به دفعات دیده باشیم که بعد عروسی فک فامیل جمع شدن برگشتن گفتن غذایی نداده بودن که... یه جوجه بود.. یه باقالی پلو با گوشت بود ( که اونم اصلا گوشت نداشت:o) ... یه ذره هم فسنجون گذاشته بودن... زشک پلو با مرغم بود اما اونم اصن مرغ نداشت!!!
اون یکی هم میگه آره آره... بقیه شم که همش همین ژله اینا بود دیگه... تازه فسنجونش هم ترش بود اصن نتونستم بخورم
برنجشم خیلی خشک درآورده بود ما عادت داریم شفته میخوریم :|
اون یکی هم میگه راس میگی خواهر... اصن به درد نمیخورد... دوتا دونه بره هم گذاشته بودن تنگ سفره ، به ما که رسید استخوناش مونده بود فقط!!!
و یکی دیگر از سرشناس های فامیل خطاب به اینا میگه : دقت کردین سال غذاخوریش چقدر تنگ بود؟؟؟ من که داشتم خفه میشدم از گرما نفهمیدم چی خورم اصن!!!
یکی نیست بگه مگه مجبورین اینهمه مهمون دعوت کنین با اون غذاهاتون و بذارین تو یه وجب سالن؟؟؟؟

و ملاحظه میکنید که در عرض چند دقیقه ی ناقابل ، شاید ماه ها دوندگی صاحب مجلس ، زحمات و مبالغ هنگفتی که در این راه خرج کرده رو با خاک یکسان میکنن!!!
حالا شما اگه این وسط بهترین کت و شلوار و لباس رو تن عروس داماد کنی ، آیا به چشم میاد؟!
یا ماشینشون فلان جور تزئین شده باشه... یا مثلا کلی دانبول و دینبول راه انداخته باشن...
هیچ کدوم به چشم نمیاد
اما در چنین حالتی شما اگر هم هزینه میکنی ، هزینه هات پرت نیست اصلا... یه غذای درست حسابی و کاملا متنوع و به اصطلاح منوی شماره ی 1 رو انتخاب میکنی میدی به مردم!!!
الباقی در پست بعد:)

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۱:۳۹
2. وقت هر دو خانواده میتونه صرف کارهای مفید تری بشه!!!!
آخه من نمیفهمم برم کلی خرج کنم تا یه لباس عروس بگیرم و یا حتی خودم بدوزم!!! و اینهمه سرش وقت بذارم که چی بشه؟؟؟
که همش یه شب اونو بپوشم و آخرش هم باید بمونه توی کمدم فقط جا تنگ کنه...!!!
حالا باز آقایون اگه بهترین برند کت و شلوار رو هم بگیرن میتونن امیدوار باشن که بعدا میتونن اونو بپوشن
اما ما خانوما اوضاعمون فرق داره....
همون وقت رو عوض لباس دوزی بذارم آشپزی تمرین کنم هم مفیدتره هم ثوابش بیشتره:D
3. باز هم میگم ، شما اینجوری هزینه های پرت نداری اصلا
مثلا دیگه نیازی نیست ماشین عروس گل بزنی :|
نیازی نیست ارکستر دعوت کنی
نیازی نیست فیلمبردار بیاری یا حتی خودت بری فلان قدر دوربین حرفه ای بگیری که یه شب عروسی بخوای فیلم برداری کنی تازه اونم به سبک سلفی با از این مونوپاد ها...
نیاز نیست حتی شوومن دعوت کنی!!! ماشاءالله اینجور جاها فک و فامیل خودشون یه پا شوومن تشریف دارن

4. همون هزینه رو میتونی بذاری روی پول خونه ت... متراژ خونه تو 10متر بالاتر ببری
یا حتی بری سفر زیارتی... بری کربلا:Rose:جمکران:Rose:مشهد:Rose:و ...
و حتی اگر هم مذهبی نمیخوای میتونی بری تور دور اروپا ماه عسل... :o
میتونی کار خیر انجام بدی باهاش... صرف جهیزیه ی خانواده های بی بضاعت کنی... یا حتی به بچه های معلول و سرطانی و بی خانوار کمک کنی...
میتونی سرپناه بسازی برای خیلی از این بچه هایی که ویلون و سرگردون شبای سرد زمستون تو خیابون یخ میزنن!!!
خدا کدومشو میپسنده واقعا؟؟؟

من دیگه بیشتر از این نمیگم اما باز هم مزایا داره:)
خلاصه میخوام بگم اگه ایده نمیدم بخاطر اینکه هنوز با اصل مجلس عروسی مشکل دارم و این یه جورایی جلوی فکر خلاقانه رو میگیره
اما شما ایده بدید من نقد میکنم!!!:Computer:
تا همینجا هم همش نقد کردم!!!

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۷:۳۳
سلام
خسته نباشید
چقدر نظر!!!
من یه نکته ای رو که البته برحسب تجربه به دست اومده بنظرم باید بگم
اونم بحث همین زمان عروسیه
کاری ندارم حالا میخواد ظهر باشه یا شب
من مشخصا برای اون عده ای عرض میکنم که بناست عروسیشون شب برگزار بشه

یه چیزی رو که شما جا انداختید و بنظرم برای هر مدل عروسی ای لازمه دونسته بشه
حالا میخواد مذهبی باشه... غیر مذهبی باشه... خاص باشه... الهی باشه... و ....
شاید بنظر یکم مسخره بیاد اما باور کنید واقعا مهمه
الان چراشو عرض میکنم

بعضی عروسی ها در زمستونه و بعضی ها تابستون ( حالا پاییز و بهار هم هست... اما مد نظر بنده از نظر شرایط آب و هوایی و طول روز و شب هستش... که بدین منوال پاییز در گروه زمستون محسوب میشه... بهار هم میشه تابستون!!! )
عروسی های زمستون بدیش اینه که هوا سردتره... ممکنه تعداد زیادی از مدعوین به دلایل همین مسئله ( خصوصا اگر عروسی توی شهرستان یا شهر های اطراف در باغات بخواد برگزار بشه) شرکت نکنن!!! در نتیجه شما تا دوماه باید قشنگ بشینی میوه و کیک و شام عروسی که به تعداد اون نفرات اضافه اومده رو بخوری!!!:eek:
حالت بعدی اینه که عروسی تابستون باشه... خوبی تابستون اینه شما از آب و هوا مطمئنی... یهویی سیل نمیاد ( مگه اینکه ته دیگ....:o) .... اما یه بدی بسیار بسیار بسیار بزرگ داره
اونم اینه که توی تابستون دیر شب میشه!!! در نتیجه عروسی به شدت بی در و پیکر میشه...
ببین شما حالت عادی توی کارت عروسی های زمستون مینویسی از ساعت 6 الی 10 شب به صرف شیرینی و شام!!!
اما توی تابستون عمرا نمیتونی اینو بنویسی... چون ساعت 9 تازه شب میشه :|
از طرفی نمیتونی بنویسی از ساعت 8 شب تا 10 شب :|
توی عروسی های تابستون غالبا مدت عروسی از ساعت 6 یا 7 شروع میشه الی 12 شب
اما عملا مهمون ها ساعت 6 پا نمیشن بیان که...
و همین طور ساعت 12 خاتمه پیدا نمیکنه که...
این مسئله شاید یکم مضحک باشه اما واقعا چنان مدیریت عظیمی لازم داره توی مجلس که بیا و ببین
همه چیز به نوعی یه اختلالی درش ایجاد میشه
یکی از اون اختلال ها در شام عروسی هستش
وقتی ملت توی تابستون ، تازه ساعت 9 شب هِلِک و هِلِک پا میشن میان... و معمولا شام خانوم ها رو کمی زودتر از آقایون میدن
شما تازه ساعت 10 باید خانوم ها رو هدایت کنین به سالن غذاخوری... اما مسئله ی اصلی شام آقایونه!!!
تا بیان به خودشون بجنبن ساعت 11 میشه واسه غذای آقایون
اگه مدعوین زیاد باشن مثل ما... تا 12 اینطورا شامشون طول میکشه
در نتیجه بعدشم از طول مدت عروسی کسی چیزی نمیفهمه
چون خیلی بهم ریخته میشه و برنامه ها هم بهم میریزه
حالا دیگه نمیدونم اینو چیکار میشه کرد:Labkhand:
حتی مستربین هم شما وردارین بیارین مردم چیزی نمیفهمن تو این شرایط:confused:

سلام
من دوهفته پیش عروسی دعوت بودم روی کارت نوشته بود از ساعت 19 تا پاسی از شب!
مهمون ها هم از همون ساعت 6-7 اومده بودم چون قبل عروسی یه عقد کنکون هم برگزار کردن. و ساعت 11.30 شام دادن. و ما دیگه ساعت 1 بود فکر کنم خداحافظی کردیم و اومدیم و هنوز بعضیا نشسته بودن!

من منظور از بهم ریختگی رو دقیقا متوجه نشدم؟ چون روال همونی بود که تو زمستون هم میرفتیم بود! فقط طولانی تر شده بود و برخی مهمون ها هم دیرتر میومدن

یا رقیه
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۷:۴۳
حالا بیاید اصلا به همین نیت که امسال قسمتتون بشه، یه سبک عرو.سی جدید از خودمون اختراع کنیم که شبیه هیچ مراسم پیشین نباشه، و در عین تازگی و جذابیت بالا و غافلگیری همه ی مدعوین و برانگیخته شدن تحسینشون، کاملا شرعی و اسلامی هم باشه؟

باشه.. من نیت کردم...اگه عمرم به دنیا باشه، اگه یه آدم داغونی مثل خودم پیدا بشه، اگه اتفاق جالب انگیزی بیفتهhttp://www.pic4ever.com/images/Laie_23.gif، سال دیگه میام نتیجشو می گم..:cool:

یکی از کاربرا تو سایت همسایه... ابتکاری که تو عروسیش به خرج داده بود رو تعریف کرد... گفتم خدا بده برکت:ghaiem:...

به قول خارجیا: money talks .... تا پول نباشه.. خلاقیت هم تعطیله...:cool:... خدارو شکر که پول ندارم و نمی تونم جشن بگیرم...اسلامیhttp://www.pic4ever.com/images/4bhn7et.gif و غیر اسلامیشhttp://www.pic4ever.com/images/Vishenka_04.gif، پیشکش

یه روز می رسه که تمام سختی ها به آسانی تبدیل می شوند....http://www.pic4ever.com/images/151fs445567.gif....(شوخی):p

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۸:۰۲
باشه.. من نیت کردم...اگه عمرم به دنیا باشه، اگه یه آدم داغونی مثل خودم پیدا بشه، اگه اتفاق جالب انگیزی بیفتهhttp://www.pic4ever.com/images/Laie_23.gif، سال دیگه میام نتیجشو می گم..:cool:

یکی از کاربرا تو سایت همسایه... ابتکاری که تو عروسیش به خرج داده بود رو تعریف کرد... گفتم خدا بده برکت:ghaiem:...

به قول خارجیا: money talks .... تا پول نباشه.. خلاقیت هم تعطیله...:cool:... خدارو شکر که پول ندارم و نمی تونم جشن بگیرم...اسلامیhttp://www.pic4ever.com/images/4bhn7et.gif و غیر اسلامیشhttp://www.pic4ever.com/images/Vishenka_04.gif، پیشکش

یه روز می رسه که تمام سختی ها به آسانی تبدیل می شوند....http://www.pic4ever.com/images/151fs445567.gif....(شوخی):p

سلام دادا
خب حداقل خلاقیت سایت همسایه رو تعریف کن ... نکنه واسه اینم پول میخوای؟!!;)

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۸:۱۲
2. وقت هر دو خانواده میتونه صرف کارهای مفید تری بشه!!!!
آخه من نمیفهمم برم کلی خرج کنم تا یه لباس عروس بگیرم و یا حتی خودم بدوزم!!! و اینهمه سرش وقت بذارم که چی بشه؟؟؟
که همش یه شب اونو بپوشم و آخرش هم باید بمونه توی کمدم فقط جا تنگ کنه...!!!
حالا باز آقایون اگه بهترین برند کت و شلوار رو هم بگیرن میتونن امیدوار باشن که بعدا میتونن اونو بپوشن
اما ما خانوما اوضاعمون فرق داره....
همون وقت رو عوض لباس دوزی بذارم آشپزی تمرین کنم هم مفیدتره هم ثوابش بیشتره:D
3. باز هم میگم ، شما اینجوری هزینه های پرت نداری اصلا
مثلا دیگه نیازی نیست ماشین عروس گل بزنی :|
نیازی نیست ارکستر دعوت کنی
نیازی نیست فیلمبردار بیاری یا حتی خودت بری فلان قدر دوربین حرفه ای بگیری که یه شب عروسی بخوای فیلم برداری کنی تازه اونم به سبک سلفی با از این مونوپاد ها...
نیاز نیست حتی شوومن دعوت کنی!!! ماشاءالله اینجور جاها فک و فامیل خودشون یه پا شوومن تشریف دارن

4. همون هزینه رو میتونی بذاری روی پول خونه ت... متراژ خونه تو 10متر بالاتر ببری
یا حتی بری سفر زیارتی... بری کربلا:Rose:جمکران:Rose:مشهد:Rose:و ...
و حتی اگر هم مذهبی نمیخوای میتونی بری تور دور اروپا ماه عسل... :o
میتونی کار خیر انجام بدی باهاش... صرف جهیزیه ی خانواده های بی بضاعت کنی... یا حتی به بچه های معلول و سرطانی و بی خانوار کمک کنی...
میتونی سرپناه بسازی برای خیلی از این بچه هایی که ویلون و سرگردون شبای سرد زمستون تو خیابون یخ میزنن!!!
خدا کدومشو میپسنده واقعا؟؟؟

من دیگه بیشتر از این نمیگم اما باز هم مزایا داره:)
خلاصه میخوام بگم اگه ایده نمیدم بخاطر اینکه هنوز با اصل مجلس عروسی مشکل دارم و این یه جورایی جلوی فکر خلاقانه رو میگیره
اما شما ایده بدید من نقد میکنم!!!:Computer:
تا همینجا هم همش نقد کردم!!!

آخه خواهر من ... واقعا مگه میشه عروسی نگرفت؟ من اینقدر توی این سایت مایتا خوندم که دخترا عروسی نگیرن دق میکنن و تا ابد حسرت به دل میمونن دیگه اصلا خودمم باورم شده و حس میکنم عروسی نگیریم اصلا انگار نمیشه!!

بعدشم اصلا عروس و دوماد هم به فرض محال اینقدر همفکر و هم عقیده باشن که این مراسم رو بپیچونن، فکر کردی مامان هاشون اجازه میدن؟ مامان خود من با صراحت فرمودن که عروسیت رو خودم میگیرم و خرجشم میدم و حرف اضافه بزنی این 4 تا استخونووووووو (البته این آخرشو من از توی دلش خوندم ;))

حالا دیگه بماند مادر عروس که گویا آبروی دخترش و خانوادش بسته به این عروسیه و اگر ساده بگیرن یعنی اونهارو بی ارزش دونستن و ..............

من خودم توی این چند وقته تصمیم گرفتم یک حرکت اساسی بکنم و برم یه 2جا خواستگاری که حداقل خواستگاری نرفته از دنیا نرم!! سر همین خواستگاری رفتن توی این چند روزه اینقدر حرص خوردم که حد نداره و به خدا اگر خودمو اینطوری گول نمیزدم که دستور پیغمبره(ازدواج) و خیره و خدا راضی میشه و ... و .... به خدا میبوسیدم میذاشتم کنار!!!!!!!!!

الانم دارم کاری بر خلاف میلم میکنم که تازه بتونم برم خواستگاری! (چون در غیر اینصورت مادرم نمیاد اصلا!!). حالا دیگه چه برسه به بقیش!!

بعضی وقتها به خودم میگم بذار برم یکی رو عقد کنم! بعد شمشیر رو از رو میبندم و حال همه رو با هم میگیرم و به حرف هیچکس هم دیگه گوش نمیدم (دیگه خرم از پل گذشته دیگه ;))
ولی از اونطرف ملت هم زرنگ شدن و مهریه های 500 سکه ای رو واسه همین روزا میبندن!

به خدا دیگه اصلا دلم نمیخواد ازدواج کنم ........

یا رقیه
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۸:۱۶
سلام دادا
خب حداقل خلاقیت سایت همسایه رو تعریف کن ... نکنه واسه اینم پول میخوای؟!!;)

سلااااااااااااااااااااام

:cool:

یکی از دوستان سایت همسایه برای مراسم ازدواجشون، هماهنگ کرده بودن که مهموناشون تو شهرک سینمایی(اون بخشی که برای ساختن فیلمای قدیمیه)، بگردن!

می گفتن که: مهمونا اینقدر مشغول عکس گرفتن با منظره های مختلف شهرک بودن... اصلن همه عروس و داماد رو فراموش کرده بودن...موقع شام هم به زور آوردنشون که شام بخورن....:cool:

حالا من جزئیاتشو از ایشون نپرسیدم.... ولی احساس می کن هزینه ی چنین طرحی خیلی بالا باشه....:lol:

دختر مهربان
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۸:۲۷
سلام....من تصمیم گرفتم به امید خدا ....ان شاللهتو حرم شاهچراغ خطبه عقدمون رو بخونیم (باحضور پدر و مادر خودم و پدر و مادر داماد و خواهر برادرامون فقط) بعد یک هفته بعدش مهمان ها رو دعوت کنیم فقط فامیلهای درجه 1 و 2 شامل عمو و عمه و خاله و دایی خودم و عمو و عمه و خاله و دایی بابا و مامانم(که همگی ساکن غیر از شیرازند) و فقط دوستامون که الان تو شیراز زندگی میکنند....که حساب کردم درجه 1ها شدند 76نفر.درجه2ها 104نفر و دوستامون هم 70نفر که مجموعا شد 250نفر .که این تعداد برا خانواده ما که خانواده عروس باشیم حالا خانواده داماد هم هرچقدر که دعوتی دارند.....
مهمان ها رو دعوت میکنیم میگیم فلان روز تو یکی از بهترین رستورانای شیراز (که من هفت خوان رو انتخاب کردم) به صرف نهار ....
بعد میان اونجا نهار میخورند و بعد تمام...نهار یا شام هم به رستورانه میگیم به حرف نفر یه منو غذا بده تا تو لیست غذا .غذایی که دوست دارند رو سفارش بدند با نوشیدنی که دوست دارند بعد براشون بیارند.
قبل از غذا یا بعد از غذا هم برا هرنفر یک تکه کیک شکلاتی ....
فیلم برداری هم میکنیم....
نوع غذاهایی هم که تو منو غذا باشه خودمون از قبل میگیم چیا باشه ....غذاهایی مثل زرشک پلو بامرغ و کلم پلوشیرازی و ماهی و قورمه سبزی و خورشت قیمه الو و کباب کوبیده و جوجه کباب و خورشت فسنجان( که هر نفر 1غذا سفارش بده و سلف سرویسی نباشه)
نوشیدنی ها و دسر هم (سالادفصل .سالاد شیرازی و ماست و ماست موسیر و ماست خیار و ژله و دوغ و نوشابه)
من حساب کردم تقریبا برای هرنفر 20000تومان شد .که تقریبا غذاهایی که تو منو گذاشتیم تو یک رنج قیمت و دسرها هم تو یک رنج قیمت هستند)
تقریبا برا 250نفر میشه5میلیون تومان که البته من خیلی دست بالا گرفتم و حداکثر شاید150نفر بیان که میشه حدودا 3میلیون....
حالا ما متوسط در نظر بگیریم 4میلیون تومان
که 4میلیون تومان خرج خانواده عروس که ما باشیم (که هزینشو خودمون میدیم)حالا خانواده داماد هم هرتعداد که باشند(فامیل درجه 1 و2) خودشون حساب میکنند..
اینطوری هم از یکی از بهترین رستورانا دیدن کردند که دکوراسیون خوبی داره هم شام به سلیقه خودشون انتخاب کردند هم فیلم برداری کردیم .
اخر هم کیک میدیم و یک کارت خوشگل تزیینی (حالا یا خودمون درست میکنیم یا میخریم ولی متنشو من و اقا داماد مینویسیم..یه متن خوشگل انتخاب میکنیم) به همه میدیم.
اینجوری دیگه هزینه ورودی تالار و هزینه ماشین عروس و دسته گل و هزینه ارایشگاه و لباس عروس و هزینه اتلیه و گروه موسیقی و سفره عقد و کارت دعوت نداریم.....
و هم من و هم اقا داماد کنار همه مهمونا غذا میخوریم و یه فضای خیلی خوب میشه و همه هم چون بعد از مدتها همدیگه رو دیدند حین غذا شروع میکنند به احوال پرسی....
اینطوری به همه خوش میگذره....
که این مراسم عقد هم به حساب عقد و هم به حساب عروسی گذاشته میشه ....بعد از چند ماه یا یک سال هم که خواستیم عروسی کنیم میریم یه سفر زیارتی ....
دیگه خیالمون هم راحته که ولیمه رو دادیم و اینکه اگر کسی هم گفت که منو دعوت نکردند و از این حرفا میگیم که مراسم عقدمون که فامیل درجه 1 و2بود فقط و عروسیمون رو هم رفتیم ماه عسل
اینجوری خیلی هم بخوایم حساب کنیم 5میلیون برا خانواده ما که متوسط 200تا مهمون داشته باشیم درمیاد(هزینه غذا فقط و حالا کارتی که درست میکنیم)
برا خانواده داماد هم به اندازه مهموناشون درمیاد دیگه....
امیدوارم بتونم عملیش کنم و یه داماد نصیب بابا و مامانم بشه که راضی باشه .....
ما کلا تو عروسیامون چیزی به نام ارگ و موسیقی و این چیزا نداریم...فقط مولودی داریم(کاملا مذهبی)
پس این تصمیمی که من گرفتم هم به نفع ماست هم مهمونا راضین و اینکه مهمونا بنظرم اگه غذا خوب باشه دیگه عالیه مراسم براشون...
هم صله رحم میشه هم سر یه ساعت مشخص باهم میریم رستوران باهم هم برمیگردیم.
منم یه لباس مجلسی میپوشم با یه چادرمجلسی که مشخص باشه عروسم .یه آرایش ملایم هم تو خونه میکنم....
دعاکنید به زودی عقد کنم بعد بیام اینجا براتون از مراسم بگم و عکساشو بذارم)
مهریه هم خودم که میگم یک جلد قران و14سکه و 124000صلوات ولی اگر توافق نشد و گفتند 14تا کمه ...میگم یک جلد قران و 59سکه به نیت اسم حضرت مهدی(عج) به ابجد و 124000صلوات((((که البته دایی های من از اونایی هستند که تو کاغذ هیچی نمینویسند و میگن هرچی خانواده داماد گفتند و میپذیرندو میگند که ارزش دختر ما خیلی بیشتر از اینه که با پول یا سکه درنظر گرفته بشه که حدس میزنم پدر من هم از همین روش پیروی کنه.....)))))نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

برا این که همه جوونا به زودی داماد یا عروس بشن صلوات

اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۸:۳۱
سلااااااااااااااااااااام

:cool:

یکی از دوستان سایت همسایه برای مراسم ازدواجشون، هماهنگ کرده بودن که مهموناشون تو شهرک سینمایی(اون بخشی که برای ساختن فیلمای قدیمیه)، بگردن!

می گفتن که: مهمونا اینقدر مشغول عکس گرفتن با منظره های مختلف شهرک بودن... اصلن همه عروس و داماد رو فراموش کرده بودن...موقع شام هم به زور آوردنشون که شام بخورن....:cool:

حالا من جزئیاتشو از ایشون نپرسیدم.... ولی احساس می کن هزینه ی چنین طرحی خیلی بالا باشه....:lol:

ایده باحالی بود ... ولی به قول خودت خیلی دیگه پس زمینه بولد بود! به قول معروف پس زمینه حاکم شده بود بر پیش زمینه!!

من میگم یه پس زمینه ی جذاب (البته نه به جذابیت شهرک سینمایی) + یک پیش زمینه ی جذاب(مثل مسابقه ای که توش ربع سکه به تعداد بالا جایزه میدن) مراسم خوبی میشه!!!
50 تا ربع سکه واقعا خیلی زیاده و شاید تقریبا به هر خانواده یکی برسه!! و فکر کن یه جا عروسی دعوتت کنن که شانس بردن ربع سکه ات زیاد باشه!! خدایی با کله نمیری؟ ;) من که با سر میرم!!:d

اینطوری اونایی هم که مراسم عروسی رو مسخره و وقت هدر بده میدونن، اگر بفهمن یه حالتی شبیه جشن تعاملی داره و سکه میدن و اینا بنظرم میان!

ولی اصل موضوع اینه که فرضا این سکه هارو چطوری بدیم که به قول اونیکی خواهرمون به کسی برنخوره و سوءبرداشت نشه!! همچنین اون مسابقه اینقدر جالب و جذاب باشه که به همه کلی خوش بگذره!

مثلا خانم نگاه میگن شام خیلی مهمه و همیشه حرف و حدیث پشتش هست (واقعا من که باورم نمیشد مردم این حرفارو در مورد شام عروسی بزنن! آخه شام چه ارزشی داره باو!)

منم میگم در یک حرکت پلتیکال! و تاکتیکی، توپ رو بندازیم توی زمین حریف!! چطوری؟ الان بهتون میگم!!

ما یه سالن بزرگ اجاره میکنیم! یه چیزی در حد سوله (که فکر کنم دور و اطراف هر شهری چنتا سوله ی خالی ریخته! و به مفت هم اجازه میدن!) ...یکمی سوله رو تمیزکاری میکنیم و چراغ میذاریم و کمی تزئین میکنیم (شبیه کاری که استودیوهای تلوزیونی میکنن ولی خیلی ساده تر و کم خرج تر). بعد میایم یه تعداد میز اجازه میکنیم و میذاریم(شبیه تالار ها).

اما ..............
مسابقه ای که گفتم، مسابقه آشپزیه مثلا! هر خانواده باید با یکسری مواد اولیه که در اختیارشه خودش شام عروسی رو بپذه!!!! ;););) و دیگه گشته موند پای خودشه!

از طرف دیگه! آخر سر همه غذاهای همدیگه رو میچشن و نمره میدن و به برنده ها جایزه میدیم!! (و یا اگر دیدیم تعداد معقوله به همه میدیم!)

شاید اولش ملت شاکی بشن از اینکه شام عروسی رو خودشون بایست بپزن، اما بعدش از گرفتن سکه یقینا شکایتشون رو فراموش میکنن!!!

البته این ایده ای که دارم میگم هنوز خام هست و جا برای کار کردن زیاد داره و میشه خیلی بهترش هم کرد!

ولی............... من همش حس میکنم الان اینطوری جا افتاده که مراسم عروسی= مراسم رقص!! اصلا مردم میان عروسی که یا برقصن یا رقص تماشا کنن!!! و اگر رقص نباشه انگار اصلا این مراسم عروسی نیست(حالا هرچیم جذاب و مفرح باشه) ...قبول دارید دوستان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟

دختر مهربان
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۸:۵۱
ا؟؟؟؟؟؟

دوستان لطفا ایده من رو هم بخونید و مزیت ها و ایراداشو بهم بگید.....ممنون

منتظرم:o:Moshtagh::hamdel:
تو صفحه6تایپیک

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۸:۵۹
سلام....من تصمیم گرفتم به امید خدا ....ان شاللهتو حرم شاهچراغ خطبه عقدمون رو بخونیم (باحضور پدر و مادر خودم و پدر و مادر داماد و خواهر برادرامون فقط) بعد یک هفته بعدش مهمان ها رو دعوت کنیم فقط فامیلهای درجه 1 و 2 شامل عمو و عمه و خاله و دایی خودم و عمو و عمه و خاله و دایی بابا و مامانم(که همگی ساکن غیر از شیرازند) و فقط دوستامون که الان تو شیراز زندگی میکنند....که حساب کردم درجه 1ها شدند 76نفر.درجه2ها 104نفر و دوستامون هم 70نفر که مجموعا شد 250نفر .که این تعداد برا خانواده ما که خانواده عروس باشیم حالا خانواده داماد هم هرچقدر که دعوتی دارند.....
مهمان ها رو دعوت میکنیم میگیم فلان روز تو یکی از بهترین رستورانای شیراز (که من هفت خوان رو انتخاب کردم) به صرف نهار ....
بعد میان اونجا نهار میخورند و بعد تمام...نهار یا شام هم به رستورانه میگیم به حرف نفر یه منو غذا بده تا تو لیست غذا .غذایی که دوست دارند رو سفارش بدند با نوشیدنی که دوست دارند بعد براشون بیارند.
نوع غذاهایی هم که تو منو غذا باشه خودمون از قبل میگیم چیا باشه ....غذاهایی مثل زرشک پلو بامرغ و کلم پلوشیرازی و ماهی و قورمه سبزی و خورشت قیمه الو و کباب کوبیده و جوجه کباب و خورشت فسنجان( که هر نفر 1غذا سفارش بده و سلف سرویسی نباشه)
نوشیدنی ها و دسر هم (سالادفصل .سالاد شیرازی و ماست و ماست موسیر و ماست خیار و ژله و دوغ و نوشابه)
من حساب کردم تقریبا برای هرنفر 20000تومان شد .که تقریبا غذاهایی که تو منو گذاشتیم تو یک رنج قیمت و دسرها هم تو یک رنج قیمت هستند)
تقریبا برا 250نفر میشه5میلیون تومان که البته من خیلی دست بالا گرفتم و حداکثر شاید150نفر بیان که میشه حدودا 3میلیون....
که 4میلیون تومان خرج خانواده عروس که ما باشیم (که هزینشو خودمون میدیم)حالا خانواده داماد هم هرتعداد که باشند(فامیل درجه 1 و2) خودشون حساب میکنند..
اینطوری هم از یکی از بهترین رستورانا دیدن کردند که دکوراسیون خوبی داره هم شام به سلیقه خودشون انتخاب کردند هم فیلم برداری کردیم .
اخر هم کیک میدیم و یک کارت خوشگل تزیینی (حالا یا خودمون درست میکنیم یا میخریم ولی متنشو من و اقا داماد مینویسیم..یه متن خوشگل انتخاب میکنیم) به همه میدیم.
اینجوری دیگه هزینه ورودی تالار و هزینه ماشین عروس و دسته گل و هزینه ارایشگاه و لباس عروس و هزینه اتلیه و گروه موسیقی و سفره عقد و کارت دعوت نداریم.....
و هم من و هم اقا داماد کنار همه مهمونا غذا میخوریم و یه فضای خیلی خوب میشه و همه هم چون بعد از مدتها همدیگه رو دیدند حین غذا شروع میکنند به احوال پرسی....
که این مراسم عقد هم به حساب عقد و هم به حساب عروسی گذاشته میشه ....بعد از چند ماه یا یک سال هم که خواستیم عروسی کنیم میریم یه سفر زیارتی ....
دیگه خیالمون هم راحته که ولیمه رو دادیم و اینکه اگر کسی هم گفت که منو دعوت نکردند و از این حرفا میگیم که مراسم عقدمون که فامیل درجه 1 و2بود فقط و عروسیمون رو هم رفتیم ماه عسل
اینجوری خیلی هم بخوایم حساب کنیم 5میلیون برا خانواده ما که متوسط 200تا مهمون داشته باشیم درمیاد(هزینه غذا فقط و حالا کارتی که درست میکنیم)
ما کلا تو عروسیامون چیزی به نام ارگ و موسیقی و این چیزا نداریم...فقط مولودی داریم(کاملا مذهبی)
پس این تصمیمی که من گرفتم هم به نفع ماست هم مهمونا راضین و اینکه مهمونا بنظرم اگه غذا خوب باشه دیگه عالیه مراسم براشون...
منم یه لباس مجلسی میپوشم با یه چادرمجلسی که مشخص باشه عروسم .یه آرایش ملایم هم تو خونه میکنم....
مهریه هم خودم که میگم یک جلد قران و14سکه و 124000صلوات ولی اگر توافق نشد و گفتند 14تا کمه ...میگم یک جلد قران و 59سکه به نیت اسم حضرت مهدی(عج) به ابجد و 124000صلوات((((که البته دایی های من از اونایی هستند که تو کاغذ هیچی نمینویسند و میگن هرچی خانواده داماد گفتند و میپذیرندو میگند که ارزش دختر ما خیلی بیشتر از اینه که با پول یا سکه درنظر گرفته بشه که حدس میزنم پدر من هم از همین روش پیروی کنه.....)))))نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام و تشکر از اینکه نظرتون رو گفتید و ان شاء الله همین امسال مزدوج بشید شما و همه مجردین اینجا ..................

اما درباره ایده تون ... من در پاسخ به خانم نگاه هم عرض کردم(چون ایشونم چیز مشابهی فرموده بودن) که بنظرم جشن گرفتن توی تالار یه چیزیش کمه! البته شما درواقع جشن هم نگرفتید و فقط یک نهار یا شام دادید! بنظرم این عروسی نیست(نظر شخصیه البته!)

البته شما یه جا گفتید که جشن های عروسیتون همه مولودی خوانیه و ارکستر و موسیقی نداره ... خوش به حالتون!! اگر اینو در نظر بگیریم اونوقت شاید غذا دادن توی تالار واسه مهمون هاتون خیلی دور از انتظار نباشه چون توقع بزن و برقص نداشتن از عروسی! ولی شما خانواده هایی رو فرض کنید که تعریفشون از عروسی بزن و برقصه(و تعدادشونم بسیار کثیره!!) ... اینها واقعا با یک غذای ساده توی رستوران قانع نمیشن که اومدن عروسی!!! و بنظرم بسیار حرف و حدیث بعدش بزنن و مسخره کنن و بگن مارو مسخره کردید و ........ (البته مستقیم نمیگنا بلکه به مرور با گوشه و کنایه خواهند گفت)

بنابراین بنظرم واسه اینطور خانواده ها (که شاید غالب جامعه باشن) صرفا غذا دادن توی رستوران یک مراسم عروسی محسوب نمیشه!!

خود من همه ی خاله هام چادری هستن ... یکی معلم دینی قرآن و دیگری حافظ قرآن و خلاصه مقید هستند. ولی عروسی دوتا پسرخاله هام توی تالار بود و بزن و برقص! تازه جالبه بدونید یکی از تالارها متعلق به یک ارگان نظامی کشور بود(یعنی فقط به کارکنان خودشون میدن!) و اصلا خود تالار ارکستر داشت!!!!!!! و میگفت بیاین وسط!!

حالا من تو همچین خانواده ای تاحالا نه مولودی دیدم تو عروسی و نه دیدم کسی به یک شام تو رستوران اکتفا کنه!

و تازه یه عروسی رفتیم سمت خانواده پدری که اونا هم مقیدن ولی دیگه مثلا عمه هام مانتویی هستن ... عروسی رو مختلط بی حجاب گرفتن!!!!!!!!!!!!! طوریکه خیلی مهمونها هم جا خوردن که اینها چرا مختلط گرفتن!!!!

واسه همین اصلا غذای رستوران و یا سفر زیارت با عنوان عروسی برای من قابل تجزیه و تحلیل نیست!! و حتی منم قبول کنم، عروس هم قبول کنه، پدر و مادرهامونم با زور راضی کنیم، نهایتش سوژه فامیل میشیم ;)

دختر مهربان
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۰۹:۲۵
سلام و تشکر از اینکه نظرتون رو گفتید و ان شاء الله همین امسال مزدوج بشید شما و همه مجردین اینجا ..................

اما درباره ایده تون ... من در پاسخ به خانم نگاه هم عرض کردم(چون ایشونم چیز مشابهی فرموده بودن) که بنظرم جشن گرفتن توی تالار یه چیزیش کمه! البته شما درواقع جشن هم نگرفتید و فقط یک نهار یا شام دادید! بنظرم این عروسی نیست(نظر شخصیه البته!)

البته شما یه جا گفتید که جشن های عروسیتون همه مولودی خوانیه و ارکستر و موسیقی نداره ... خوش به حالتون!! اگر اینو در نظر بگیریم اونوقت شاید غذا دادن توی تالار واسه مهمون هاتون خیلی دور از انتظار نباشه چون توقع بزن و برقص نداشتن از عروسی! ولی شما خانواده هایی رو فرض کنید که تعریفشون از عروسی بزن و برقصه(و تعدادشونم بسیار کثیره!!) ... اینها واقعا با یک غذای ساده توی رستوران قانع نمیشن که اومدن عروسی!!! و بنظرم بسیار حرف و حدیث بعدش بزنن و مسخره کنن و بگن مارو مسخره کردید و ........ (البته مستقیم نمیگنا بلکه به مرور با گوشه و کنایه خواهند گفت)

بنابراین بنظرم واسه اینطور خانواده ها (که شاید غالب جامعه باشن) صرفا غذا دادن توی رستوران یک مراسم عروسی محسوب نمیشه!!

خود من همه ی خاله هام چادری هستن ... یکی معلم دینی قرآن و دیگری حافظ قرآن و خلاصه مقید هستند. ولی عروسی دوتا پسرخاله هام توی تالار بود و بزن و برقص! تازه جالبه بدونید یکی از تالارها متعلق به یک ارگان نظامی کشور بود(یعنی فقط به کارکنان خودشون میدن!) و اصلا خود تالار ارکستر داشت!!!!!!! و میگفت بیاین وسط!!

حالا من تو همچین خانواده ای تاحالا نه مولودی دیدم تو عروسی و نه دیدم کسی به یک شام تو رستوران اکتفا کنه!

و تازه یه عروسی رفتیم سمت خانواده پدری که اونا هم مقیدن ولی دیگه مثلا عمه هام مانتویی هستن ... عروسی رو مختلط بی حجاب گرفتن!!!!!!!!!!!!! طوریکه خیلی مهمونها هم جا خوردن که اینها چرا مختلط گرفتن!!!!

واسه همین اصلا غذای رستوران و یا سفر زیارت با عنوان عروسی برای من قابل تجزیه و تحلیل نیست!! و حتی منم قبول کنم، عروس هم قبول کنه، پدر و مادرهامونم با زور راضی کنیم، نهایتش سوژه فامیل میشیم ;)

ان شالله
اگه اینجوری باشه که شما میگین که بله درسته ولی عروسی های خانواده ما کاملا مذهبیه...ولی به نظر من بلاخره باید یک نفر تو فامیلتون شروع کنه و اینجور مراسم های مذهبی رو رواج بده.
(((باورکنید ما باوجود اینکه مراسممون کاملا مذهبیه و اصلا موسیقی نداریم و کاملا جداگانه س و مولودی خونی هست و نهایتش شعرهای محلی تو قسمت خانم ها میخونند .خیلی هم خوش میگذره و همه راضین...)))البته اینو خطاب به دوستانی که میگن اینجوری عروسی نمیشه. میگم نه خطاب به شما که نظرتون کاملا مذهبیه
در مورد تعداد مهمان ها هم اگر برای عروسی بخوایم دعوت کنیم فقط خانواده عروس حدود 800نفریم ....چون برا عروسی عموم که دوستا پیش بود800نفر دعوتی(فقط خانواده داماد) داشتیم که 650 نفر اومدند
ولی من اینو فقط برا مراسم عقد و فقط فامیل درجه 1 و 2 گفتم.(250نفر)
وگرنه بخوایم عروسی بگیریم که تعداد مهمان ها خیلی زیاده....
متشکرم که نظرتونو گفتید.
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

یا رقیه
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۱۵:۱۰
)نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام علیکم
با توجه به اینکه معمولا خانم ها خیلی براشون سخته از جشن عروسیشون بگذرن... به نظرم شما سادگی رو رعایت کردین... و ان شا الله که آغاز یک زندگی پر از آرامش باشد.....

من میگم یه پس زمینه ی جذاب (البته نه به جذابیت شهرک سینمایی) + یک پیش زمینه ی جذاب(مثل مسابقه ای که توش ربع سکه به تعداد بالا جایزه میدن) مراسم خوبی میشه!!!
50 تا ربع سکه واقعا خیلی زیاده و شاید تقریبا به هر خانواده یکی برسه!! و فکر کن یه جا عروسی دعوتت کنن که شانس بردن ربع سکه ات زیاد باشه!! خدایی با کله نمیری؟ من که با سر میرم!!:d
سلام علمدار جان!:cool:

با این روشایی که به ذهنت میاد... داد می زنه که بچه پولدار هستی....50 تا ربع سکه...:Motehayer:... والا ما بدبخت بیچاره ها اگه جشن عروسی می گیریم و مهمون دعوت می کنیم... واسه اینه که هر کدومشون یه مبلغی هدیه می دن و با این هدیه ها، خسارت جشن عروسی جبران می شه....
ما شا الله.. ما شا الله .. خدا بیشتر بهت بده داداشم...:D... ان شا الله خوشبخت بشی:Gol:

یا رقیه
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۱۵:۱۲
در مورد هزینه های مراسم ازدواج، مقام معظم رهبری یک تکلیف عمومی رو گوشزد می کنن که توجه بهش خالی از لطف نیست:

اینکه مراسم ازدواج را طوری برگزار کنند که قشر عظیمی از مردم احساس کنند؛
دستشان نمی رسد، نمی توانند، دختر ها در خانه بمانند، پسر ها نامتاهل بمانند،
این ها هم گناه است، این گناه ها را باید بفهمیم،
ما گناه های کوچک را مد نظر قرار می دهیم،
گناه های بزرگ را فراموش می کنیم!!
رهبر انقلاب 29-07-1381

http://www.jonbeshnet.ir/sites/default/files/media/image/119_42717.jpg
این گناه ها را باید بفهمیم

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

alamdar
۱۳۹۴/۰۶/۲۹, ۱۶:۵۲
سلام علیکم
با توجه به اینکه معمولا خانم ها خیلی براشون سخته از جشن عروسیشون بگذرن... به نظرم شما سادگی رو رعایت کردین... و ان شا الله که آغاز یک زندگی پر از آرامش باشد.....

سلام علمدار جان!:cool:

با این روشایی که به ذهنت میاد... داد می زنه که بچه پولدار هستی....50 تا ربع سکه...:Motehayer:... والا ما بدبخت بیچاره ها اگه جشن عروسی می گیریم و مهمون دعوت می کنیم... واسه اینه که هر کدومشون یه مبلغی هدیه می دن و با این هدیه ها، خسارت جشن عروسی جبران می شه....
ما شا الله.. ما شا الله .. خدا بیشتر بهت بده داداشم...:D... ان شا الله خوشبخت بشی:Gol:

سلام برادر یا رفیه جان :cool:
نه عزیزم من که چند صفحه قبل حساب کردم 15 تا ربع سکه چقدر میشه! میشه 10 میلیون تومن!!!
الان شما نمیدونم کدوم شهری ولی اگر تهران بودی میدیدی توی شهر ری(دیگه منتهی الیه جنوب تهران) هم میخواستی سالن بگیری زیر 10 میلیون (فقط ورودی بدون غذا) فکر نمیکنم میتونستی پیدا کنی!!!!!!!!!!

خب من گفتم آدم تالار نمیگری مردمو میبره به دل طبیعت! بعد اون 10 میلیون رو بهشون سکه میده! تازه به قول شما نصفشونم جوگیر میشن همین سکه هارو پس میدن دوباره ;)

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۳۰, ۰۸:۲۷
سلااااااااااااااااااام:rolle yes:
این از همون سلام هایی بود به سبک رادیو جوان... که سر صبح کله سحر نشستی تو ماشین میخوای یه چرت بخوابی یهو شونصد نفر میگن جوان ایرانییییییی سلاااااااااااااام!!!!!!!
یعنی مغز آدم رو چنان سوهانی میکشن که میخوای ضبط ماشین رو ، رو آسفالت متلاشی کنی!!!:D

وای چقدر رویایی و عاشقانه و خداپسنانه.....:Moshtagh:
میتونم فقط بگم خوش بحالتون.....
که حداقل اینکه بخوای یه شام و ناهار به ملت بدی براتون چنان تابوی عظیمی نیست!!!!!!!

ما اصلا یه روایت من در آوردی داریم که میگیم عروسی اگه توش دانبول دینبول نباشه از ما نیست!!!!:cool:
بعد خیلی جالبه... این قضیه یه چیزیه تو مایه های اسلام آمریکایی....
مثلا چندی پیش یک عروسی ناقابل دعوت شدیم.... از لحظه ی اول مختلط بود :| .... بعد مادر عروس و مادر داماد هر دو چادرییییییی.... میدونی یعنی چی؟؟؟ چادرییییییی....
بعد دقیقا با چادر نشسته بودن!!!!!!! میدونی یعنی چی؟؟ با چاااااااادررررر..... توی عروسی دختر و پسرشون که مختلط بود!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکی نیست بگه آخه مجبوری؟؟؟؟
نه به این چادر... نه به اون جای مهر روی پیشونی.... نه به عروسی پسرت!!!!
بعد این تازه یه موردش بود...:rolleyes:
یعنی تو حساب کن من چی دارم میبینم که میگم کلا میخوام قید عروسی رو بزنم تو این فامیل!!!;)
چون هیچ جوره نمیشه
نه من تو کتم میره که عین اونا مجلسمو به گناه آلوده کنم.... نه اونا تو کتشون میره که بخوان در مجلس مورد پسند من ، بهشون خوش بگذره!!!!
در نتیجه پیشتر عرض کردم کلا بهتره بیخیالش بشم
اما خدا میدونه چه مخالفت ها... چه مسخره شدن ها... چه بدبختی های دیگه ای رو برای این سنت شکنی باید متحمل بشم
تا آخر عمر من و شوهرم باید سرکوفت بشنویم فکر کنم:o

اما خیلی خووبه که شما اینطوری نیستید... ان شاءالله خدا برکت زندگیتونو زیاد کنه... و قدر این نعمت رو بدون
خوشبخت بشی خواهر جان:doosti:

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۳۰, ۰۸:۴۳
من منظور از بهم ریختگی رو دقیقا متوجه نشدم؟ چون روال همونی بود که تو زمستون هم میرفتیم بود! فقط طولانی تر شده بود و برخی مهمون ها هم دیرتر میومدن
منظور از بهم ریختگی دقیقا همینه
ببینید توی عروسی ، شما یه سری قرارداد های مشخص رو با تالار میبندید
و تالار موظف هستش که یه نظمی رو برقرار بسازه توی برنامه هاش
یعنی به طرز معجزه آسایی... ارکستر... تالار... نور پردازی... فیلمبردار... وقت شام... باید کاملا با هم منطبق بشن و از همه بیشتر باید با ورود عروس و داماد هماهنگ باشن!!!
یعنی نمیدونم این رو تا حالا تجربه کردید یا نه
اما وقتی فیلمبردار دعوت میکنی دیگه حتی ورود شما و عروس خانوم هم به میل و اختیار خودتون نیست
فیلمبرداره که میگه کی باید وارد بشن... فیلمبردار میگه باید چه حرکات آکروباتیکی!!! رو بزنن....اون میگه کی باید شام بدن... کی باید چه موزیکی پخش بشه... عروس و داماد چطور باید برقصن... نورپردازی تالار چطور باشه... و کلا همه یه جورایی متعهد میشن تا برنامه هایی که اونا میگن رو انجام بدن
این وسط چی اذیت میکنه؟؟؟
رفت و آمد مهمان ها...
فیلمبردار به ارکستر میگه اعلام کنین وقت شامه!!!
اما تابستون به دلیل روز بلند بودنش... معمولا این زمان شام با اختلال مواجه میشه
و گاها میبینید که تا ساعت 12 شب هم ملت تازه دارن میرسن و وارد سالن غذاخوری میشن... ( یعنی واقعا عروسی ما همین شکلی شده بود... )
بعد خوب تالار در برابر غذاهایی که قراره بذاره یه تعهدی داره دیگه درسته؟؟؟
وقتی قرار باشه کل شب رو مدام غذا بذاره و سالن غذاخوریش باز باشه با اون قرارداد جور در نمیاد... چون شما وقتی میرین سالن رو میگیرید هیچ تبصره ای در مورد این قضیه وجود نداره....و مدیر تالار موظفه تا آخر شب از مهمان های شما پذیرایی کنه
بعد این وسط چی میشه؟؟
یهو میبینین میرن آخر عروسی بشقاب ها رو میشمارن ... و 5میلیون از نرخ قرارداد بیشتر میگیرن:Labkhand:
اینجوریه که میگم همه چیز بهم میریزه
اون عروسی که شما دعوت شدید مهمون بودید.... در چشم مهمان دقیقا به همین سادگیه که شما می فرمایید....
اما بنده خدا پدر داماد وقتی شما رفتید ، موقع حساب کتاب حالش گرفته شده!!:)

نگاه19
۱۳۹۴/۰۶/۳۰, ۰۹:۱۱
آخه خواهر من ... واقعا مگه میشه عروسی نگرفت؟ من اینقدر توی این سایت مایتا خوندم که دخترا عروسی نگیرن دق میکنن و تا ابد حسرت به دل میمونن دیگه اصلا خودمم باورم شده و حس میکنم عروسی نگیریم اصلا انگار نمیشه!!

بعدشم اصلا عروس و دوماد هم به فرض محال اینقدر همفکر و هم عقیده باشن که این مراسم رو بپیچونن، فکر کردی مامان هاشون اجازه میدن؟ مامان خود من با صراحت فرمودن که عروسیت رو خودم میگیرم و خرجشم میدم و حرف اضافه بزنی این 4 تا استخونووووووو (البته این آخرشو من از توی دلش خوندم ;))

حالا دیگه بماند مادر عروس که گویا آبروی دخترش و خانوادش بسته به این عروسیه و اگر ساده بگیرن یعنی اونهارو بی ارزش دونستن و ..............

من خودم توی این چند وقته تصمیم گرفتم یک حرکت اساسی بکنم و برم یه 2جا خواستگاری که حداقل خواستگاری نرفته از دنیا نرم!! سر همین خواستگاری رفتن توی این چند روزه اینقدر حرص خوردم که حد نداره و به خدا اگر خودمو اینطوری گول نمیزدم که دستور پیغمبره(ازدواج) و خیره و خدا راضی میشه و ... و .... به خدا میبوسیدم میذاشتم کنار!!!!!!!!!

الانم دارم کاری بر خلاف میلم میکنم که تازه بتونم برم خواستگاری! (چون در غیر اینصورت مادرم نمیاد اصلا!!). حالا دیگه چه برسه به بقیش!!

بعضی وقتها به خودم میگم بذار برم یکی رو عقد کنم! بعد شمشیر رو از رو میبندم و حال همه رو با هم میگیرم و به حرف هیچکس هم دیگه گوش نمیدم (دیگه خرم از پل گذشته دیگه ;))
ولی از اونطرف ملت هم زرنگ شدن و مهریه های 500 سکه ای رو واسه همین روزا میبندن!

به خدا دیگه اصلا دلم نمیخواد ازدواج کنم ........

یه ویژگی که این تاپیک های ازدواج داره اینه که آدم وقتی میاد توش مشارکت میکنه ، این سوز و گداز جوون ها رو میشنوه...دلش به حال نسل ما میسوزه:D
خوب این کاملا درسته
و وقتی یه همچین تصمیمی رو اتخاذ میکنم کاملا میدونم چه بدبختی هایی رو قراره متحمل بشم
اما به قول یکی از اساتید که توی همین تاپیک صحبت کرده بودن... آدم باید ببینه چی میخواد تو زندگیش
وقتی شما یه راهی رو انتخاب کردی باید تا تهش بری
اصلا میدونید... من چند وقتیه که دیگه زدم به بیخیالی... یه جورایی رویکردم این شده که بیخیال حرف مردم!! خدا خودش جور میکنه....
واقعا چه اهمیتی داره که دیگران چطوری فکر کنن... وقتی که من خودم با این زندگی خوشحال ترم!!!
اصلا چه اهمیتی داره که دیگران چجوری درمورد من فکر کنن؟؟ مگه اونا قراره جای من زندگی کنن؟؟
واسه همینم میگم بیخیال حرف و حدیث فامیل....
اما مسئله ی مهمی که گفتین همین خانواده س
الان یه جوری شده که خانواده ها رضایت نمیدن
من یادمه بار اول که بحث ازدواج مطرح شد و من این فرضیه رو مطرح کردم...
قیافه ها : :Motehayer::Motehayer::Motehayer:

اما به مرور این ری اکشن های خوشگل ، کمرنگ شد
الان هم البته از بین نرفته
تا میام حرف بزنم میگن تو هیچی نگو... این چیزا رو بابات باید بهشون رسیدگی کنه :|
چه معنی داره در مورد عروسی نظر بدی :|||
ولی اگه کوتاه بیایم بدتره
وقتی بیفتیم بمیریم ، هرگز قرار نیست من و شما رو با پدر مادر یا فک و فامیل تو یه قبر بذارن... هرکسی مسئول زندگی خودشه
وقتی به این فکر میکنم میبینم ارزش مبارزه رو داره
حتی اگه الان خیلی ایده آل و ناممکن بنظر بیاد!!
من به اصل تکرار اطمینان دارم
یعنی شما اگه یه چیزو مدام تکرار کنی ، به مرور زمان ، ملکه ی ذهن بقیه میشه
وقتی مدام تکرار کنی من چنین عروسی ای نمیخوام بگیرم ملکه ذهنشون میشه... و به وقت عمل ، مخالفت ها و سماجت ها هم به مراتب کمتره
ضمن اینکه اگه بنا باشه با این دید بریم جلو که اونها اجازه نمیدن... پس بنظرم این مدل عروسی هایی هم که اینجا داریم ایده میدیم به نوعی سنت شکنیه...
و نه به مزاج فامیل خوش میاد.... نه پدر و مادر ها حاضرن چنین ریسکی رو بکنن
به دو دلیل
اول اینکه به قول شما ، فامیل ، چیزی که مشخصا میخوان ... همین دست و رقص و ساز و آواز و کارهای اینجوریه!!
دوم اینکه پدر و مادر های الان ، با توجه به اینکه سنی ازشون گذشته... قدرت تغییر افکارشون کم شده
یعنی اینقدری که شاید ما که جوونیم میتونیم از چنین تغییراتی استقبال کنیم.... اونها هرگز استقبال نخواهند کرد
مثلا من اگه پسر خانواده ی خودمون بودم مطمئنم وقتی میگفتم قراره برای عروسیم همچین طرحی بزنم... میگفتن این مسخره بازیا چیه؟؟؟ :|
مهمون ها رو گیر بیاریم که چی ؟؟ :|
آبرو واسه من نمیمونه پسر جان... :|
دست از این کارا بردار... من خودم قراره خرج عروسیتو بدم... پس عروسی هم باید یه جوری باشه که به شأن خانوادگی ما (!!!) لطمه ای وارد نکنه :|
و اینگونه میشد که باز سر و صداها در میومد.....
پس واقعا یه جورایی نه راه پس میمونه نه راه پیش...
یا باید تن به اون افکار و باور ها بدیم... یا باید مبارزه کنیم
و من بنظرم دومی خیلی معقول تره...مبارزه!!

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۶/۳۰, ۰۹:۴۹
به شأن خانوادگی ما (!!!) لطمه ای وارد نکنه :|
و اینگونه میشد که باز سر و صداها در میومد.....
پس واقعا یه جورایی نه راه پس میمونه نه راه پیش...
یا باید تن به اون افکار و باور ها بدیم... یا باید مبارزه کنیم
و من بنظرم دومی خیلی معقول تره...مبارزه!!
سلام

شان رو خیلی خوب گفتی ... یه خانمی در خواستگاریش به مادرش گفت مهریه 14 سکه ، بعد از مراسم ازش پرسیدن یعنی تو بهت بر نمیخوره خواهرات فلان عدد سکه داره و زن داداشت فلان عدد اونوقت تو 14 تا !!!! گفت نه .... متاسفانه براشون باورپذیر نبود. همون جریان مگه میشه؟؟؟ مگه داریم !!!!

انقدر این نگاه جا افتاده که شان خانواده به این چیزا بسته است که اصلا شده یه مصیبتی واسه ی جوونا !!! آخه عروسی گرفتن یا نگرفتن واقعا ربطی به شان نداره ...

محدثه67
۱۳۹۴/۰۶/۳۱, ۱۷:۳۸
سلام به همه .
تاپیک جالبیه. امیدوارم ادامه پیدا کنه و به نتیجه ی مورد نظر برسه:Rose:

montazer59
۱۳۹۴/۰۶/۳۱, ۱۷:۵۳
سلام از نظر من عروسی گرفتن خیلی تجملاتی شده چند وقت پیش یه عروسی دعوت بودیم به صرف شیرینی و میوه همه هم راضی بودن باید استارت کار رو زد بلاخره کم کم این رسم باید بوجود بیاد که عروسی نباید پرخرج باشه جدیدا هم دارن یه کمپین درست می شه بنام کمپین نه به ازدواج پر هزینه که ما جوونا باید اون رو گسترش بدیم و کمی که رسم شد مطمعنا عروسی پرخرج دیگه تمام می شه
اگر رسم بشه که حتما شام نباید داد یا رسم بشه که عروسی می شه با ماه عسل رفتن هم گرفت کم کم اکثریت تبعیت می کنن مشکل اکثر ماها استارت کاره فکر می کنیم چون بقیه عروسی آنچنانی گرفتن باید ماهم این عروسی رو بگیریم تا چند وقت پیش مراسم فاتحه اینجا تا یک هفته خانواده داغدار باید هم ناهار هم شام می داد که به لطف مسوولین شهر و زدن چند بنر این رسم غلط برداشته شد و الان دیگه مشکلی نیست
عروسی هم اگر ان شاالله کمپین نه به ازدواج پر هزینه راه بیافته اثرات خیلی خوبی خواهد داشت

alamdar
۱۳۹۴/۰۷/۰۱, ۱۴:۰۲
سلام
من چند روزه وقت نکردم نظرات رو درست و حسای بخونم و نظر بدم ولی این نظر آخر جناب منتظر59 و نظرات قبلی دوستان این نتیجه رو میرسونه که ما 2 رویکرد پیش رو داریم برای اصلاح این مسئله

1- برگزاری مراسم ولی جایگزین کردن قسمت های گناه آلود با ثواب یا مباح
2- برگزار نکردن مراسم و جایگزینیش با چیزی شبیه زیارت برای ماه عسل، و یا اکتفا به میوه و شیرنی و یا ناهار یا شام در رستوران

نمیدونم نظر دوستان بیشتر روی کدوم رویکرده؟ تا اونو دنبال کنیم

راهی
۱۳۹۴/۰۷/۰۷, ۰۴:۲۴
داشتم یکی از تاپیکها را می خواندم ، توضیحی از ایک مراسم عروسی در آن بود که جالب بود

... من و احمد هم در یک اتاق نشستیم تا صحبت کنیم. نظرم را درباره ولایت فقیه و یک سری سوالات ایدئولوژیکی پرسید...

... یک جلسه خواستگاری رسمی مادر و خواهرش به خانه ما آمدند و مرا دیدند و در جلسه بعد مهریه یک سفر حج تعیین شد و قرار شد روز عید قربان عقد و روز عید غدیر هم عروسی باشد." روز عید قربان عروسی به سادگی تمام برگزار می شود. در واقع عروسی‌ای در کار نبود. مهمانی‌ای بود با حضور خانواده‌ها و دوستان، در همان مسجدی که محل فعالیت داماد بود. مردها در قسمت مردانه کنار یکدیگر نشسته بودند و احمد با کت و شلوار دامادی بین دوستانش همچون ماه می درخشید. میوه و شیرینی و شربت تنها وسایل پذیرایی و میهمانانی که با صفا و صمیمیت شریک شادی پیوند معنوی دو جوان شدند.

"هر دوی ما مایل نبودیم جشن خاصی گرفته شود. یک عقد کنان ساده در منزل پدرم برگزار کردیم و عاقد آمد و عقد کرد و بعدازظهر هم در مسجد جشن کوچکی گرفتیم. چند روز بعد عروسی و روز عید قربان هم با خانواده‌ها به قم رفتیم و بعد از برگشت توی یکی از اتاق‌های خانه ی پدر همسرم ساکن شدیم." دختر تازه عروس هیچ گاه فکر نمی‌کرد خاطره سفر به قم، بهترین خاطره زندگی‌اش شود و حرف‌هایی که احمد آن روز توی صحن حرم زد واقعیت پیدا کند. حتی فکر این را هم نمی کرد که احمد به این زودی‌ها زندگی شیرین و ساده‌شان را ترک کند. هردو در کنار هم خوشبخت بودند و عشق با همه زیبایی و اخلاصش در زندگی دو جوان جاری بود.

"دو ماشین ما را برای سفر به قم همراهی کردند؛ یکی ماشین داماد بزرگ خانواده همسرم بود و دیگری فکر می‌کنم ماشین برادرم بود. چند نفر از خانواده ما و چند نفر از خانواده همسرم جمع شدیم و رفتیم قم. این سفر برای من خیلی لذت بخش بود و البته فکر می‌کنم احمد هم همین حس را داشت. وقتی میخواستم توی حرم بروم پرسیدم که به نظرت چه دعایی بکنم؟ گفت دعا کن عاقبت به خیر بشیم. من رفتم و همین را از حضرت معصومه(س) خواستم و احمد هم خیلی زود به این آرزویش رسید و عاقبت به‌خیر شد." ...

http://www.askquran.ir/post785392.html#post785392

کریم
۱۳۹۴/۰۷/۰۷, ۰۵:۵۴
سلام بر همه عزیزان:
بنده خودم در مراسم عروسی یکی از دوستان را دعوت کردم واو هم انصافا خوب برنامه اجرا کرد. از اشعار ولطیفه هایی که آماده کرده بود ومتناسب با مجلس بود. یعنی مولود خوانی اهل ییت ع نبود. وخدایی همه حاضران حسابی خندیدند وموقع رفتن هم ابراز رضایت می کردند وهم تشکر.
بنده خودم هم نظرم این است ما داشته مردم را از آنها می گیریم وباید این کار رو انجام بدیم ولی جایگزین درست نمی کنیم. عکس اهل بیت که وقتی کسی را از گناهی باز می داشتند سریع جایگزینی برای آن قرار می دادند.
اینهمه گروههای ارکستر برای اجرای مراسم عروسی تابلو زده اند تا به نحو احسن مردم را برقصانند. اما از انقلاب36 گذشته اما هنوز گروهی که مراسمی عروسی جذاب واسلامی اجرا کند وجود ندارد.
بنده از مراسم خودم خیلی راضی بودم واگر کسی بتواند خوب اجرا کند بالطیع رضایت همه را همراه خواهد داشت.

کریم
۱۳۹۴/۰۷/۰۸, ۰۹:۰۱
جامعیت اسلام:
مااسلام شناس واقعی کم داریم که اسلام را بصورت جامع بشناسد وآنرا برای مردم تبیین کند. از آن بدتر کسی که این اسلام جامع را برای مردم اجرایی کند شاید اصلا نداریم.
مثلا در باب ازدواج ما اینهمه دختر وپسر داریم که ازدواج نکرده اند ویا نمی خواهند ازدواج کنند. واز طرف دیگر دوست دختر بازی یک انر عادی شده است. کمتر کسی در حد دبیرستان پیدا می کنی که دوست دختر یا پسر نداشته باشد.واین همه رابط حرام وجود دارد. ولی با تاسف شدید مساله متعه وازدواج موقت را که راهکار این معضلات بود واز 1400 سال پیش تشریع شده بود نتوانسته ایم جا بندازیم. بطوری که قباحت زنا در فضای عمومی کمتر از متعه که حلال قرآن وسنت است شده.
ولی همین کفار غرب بر اساس نظرات امثال فروید چنان همجنس بازی را قانونی کرده اند که اگر زن شوهرش زن دیگری بگیرد خلاف قانون دول اروپایی وآمریکایی است ولی اگر با مردی مثل خود ازدواج کند ایرادی ندارد.
اینها افکار پلیدانی مثل فروید را قانون کرده اند. آنوقت در بین ما سنت پیامبر از زنا بدتر شده است. واقعا جا دارد همه به این آیه مبارکه فکر کنیم که این تذهبون؟

کریم
۱۳۹۴/۰۷/۱۰, ۱۲:۳۲
نقض غرض:
همانطور که خداوند متعال در آیه 21 سوره عنکبوت می فرماید، ازدواج برای آرامش جزوجین است. خداوند بخاطر مودت ومحبتی که بین زن وشوهر قرار می دهد باعث آرامش آنها در سایه زندگی در کنار هم می شود.
اما تکلفات امروزی نشان می دهد که بخاطر آداب ورسوم سنگینی که وجود دارد تا موقع رسیدن عروس وداماد آنچنان قرضی رو دست داماد مانده وسختی هایی بر او تحمیل شده است که دیگه ذوق وعلاقه ای ب ای احساس آرامش در کنار یکدیگر نمانده است. واین نقض غرض است که از شخص عاقل وحکیم بعید است.
آداب ورسوم فعلی ازدواج ومراسمات آن نشان می دهد که این کارها خلاف عقل وحکمت بوده واز روی خرد نیست. اما انسانها کی می خواهند دست از این کارهای احمقانه بردارند مشخص نیست.

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۷/۱۰, ۱۳:۲۳
نقض غرض:
همانطور که خداوند متعال در آیه 21 سوره عنکبوت می فرماید، ازدواج برای آرامش جزوجین است. خداوند بخاطر مودت ومحبتی که بین زن وشوهر قرار می دهد باعث آرامش آنها در سایه زندگی در کنار هم می شود.
اما تکلفات امروزی نشان می دهد که بخاطر آداب ورسوم سنگینی که وجود دارد تا موقع رسیدن عروس وداماد آنچنان قرضی رو دست داماد مانده وسختی هایی بر او تحمیل شده است که دیگه ذوق وعلاقه ای ب ای احساس آرامش در کنار یکدیگر نمانده است. واین نقض غرض است که از شخص عاقل وحکیم بعید است.
آداب ورسوم فعلی ازدواج ومراسمات آن نشان می دهد که این کارها خلاف عقل وحکمت بوده واز روی خرد نیست. اما انسانها کی می خواهند دست از این کارهای احمقانه بردارند مشخص نیست.

سلام استاد عیدتون مبارک

اتفاقا همین مسائل باعث میشه که وقتی اسم ازدواج بیاد جوونها میگن اول درس بعد ازدواج ... یعنی یه طوری این مراسم جا افتاده و برای جوونها وقت گیر و مزاحم هست که فرد ترجیح میده اول بدون دغدغه ی فکری درسش رو تموم بکنه بعد بره سراغ بحث ازدواج ...

خیلی سعی شده که این مطلب جا بیوفته که ازدواج کردن ربطی به تحصیل نداره و همزمان میشه هر دو رو داشت ولی در این شرایط به نظر منم واقعا این دو مورد با هم یه جا جمع نمیشن ...

از طرفی به محض شروع زندگی نامزدی دو نفر کلی مراسم رو کم کنی پیش میاد همه از هم میپرسن خرید چطور شد حلقه چقدر برداشتید مهریه چقدر بریدید و خیلی مسائل دیگه که خیلی خیلی الکی برای دختر خانم و آقا پسر قضیه ی یک احترام کذایی به وجود میاد که طرف مقابل باید به خانم یا آقا بزاره که توی فامیل سرشکسته نشه و سر افراز بشه ... سر افرازی به هرررررر قیمتی ... حتی مقروض شدن تا سالهای بعد از ازدواج !!!! یا فشار بسیار زیادی برای پدر عروس خانم .

نمیدونم چطور میشه این اوضاع رو جمع کرد و چطور باید شروع کرد چون واقعا شروع کردنش یه هنره و خیلی سخت .... و البته فکر کنم پیش خدا خیلی اجر داشته باشه .

التماس دعا

کریم
۱۳۹۴/۰۷/۱۱, ۱۰:۴۰
بله متاسفانه مردم خود را در معزلی انداخته اند که بیرون آمدن از آن مشکل شده است. به تعبیر مثال معروف: یک دیوانه سنگی در چاه می اندازه که چهل عاقل نمی تونن آنرا در بیارن.
امروزه همه مشکل را می بینن ولی کسی اراده ای برای خروج از آن ندارد.
به نظر من می رسه خانواده های مومن، بالاخص مسئولان دلسوز واهل ایمان بصورت عملی پیشقدم شوند تا الگوی های جدیدی مطرح شود. ومدل فرق کند. در عین حالی که مسئولان فرهنگی باید مدلهای جدید جذاب وساده را طراحی وپیاده کنند.

کریم
۱۳۹۴/۰۷/۱۳, ۱۷:۰۱
ازدواج ساده:
سالها پیش در شرح حال علماء می خواندم که شیخ جعفر کاشف الغطاء روزی در درس خود به شاگردانش فرمودند:
دختر مومنه وخوبی است ، اگر در بین شما فردی قصد ازدواج دارد معرفی کنم؟
بعد از درس یکی از شاگردان گفت. استاد من نیاز به ازدواج دارم ولی هیچ مالی ندارم که بخوام مهریه ومقدمات ازدواج انجام بدم.
شیخ جعفر طلبه را با خود به منزل آورد وعقد او را با دخترش خواند. ویکی از اطاقهای خانه اش را به آنها داد.
صبح قبل از اذان آب گرم کرده وجلوی درب آنها گذاشت واز پشت در اعلام کرد غسل بکنید که نماز شب تان قضا نشود.
اگر مردم ما ذره ای از این سادگی را رعایت می کردند، خیلی از این جوانهایی که الان مشکل ازدواج دارند نبود.

یا ابا صالح*
۱۳۹۴/۰۷/۳۰, ۱۶:۴۶

سلام به همه دوستان عزیز
تاپیک بسیار جالب و خوبی بود و هست...ممنون از اغاز کننده تاپیک
اما این پست جالب بود خواستم با اجازه نظر بدم

تا اون قسمت شاهچراغ خیلی خوب بود...حساب تعداد نفرات و دعوتشون هم خوب
اما اون قسمت مراسم یه کم مورد پیدا میکنه...:Gig:

جسارتا چطور حساب کردید که توی هفت خوان نفری میشه 20000تومن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:confused:
بعدش سراغ مکان که میریم معماری اون رو که کنار بذاریم اونجا کلا مختص افرادی هست که از وضع مالی خوبی برخوردار هستن و این که تیپ و ظاهرشون امروزی هست...از اونجایی که قصد تاپیک ایده یک عروسی ساده و بی الایش و اسلامی هست ایا بنظر شما اونجا میتونه ملاک های مورد نظر رو داشته باشه و یه ایده خوب باشه؟؟؟

یه جا هم نوشتید که توی مراسم های شما ارگ و این چیزا نیست و مولودی هست...
حالا ایا بنظر شما میشه تو اون فضا اون مراسم خوندن و مولودی رو اجرا کرد؟البته اگر قصد اجرا دارید

بنظر اون قسمت اول که شاهچراغ رو انتخاب کردید با این قسمت که هفت خوان رو انتخاب کردید یه کم با هم تناقض داشت باشه...
البته این نظر بنده هست و ممکن هست با توجه ب عقل بنده از بیخ و بن غلط باشه:Gig:

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۰۱, ۱۸:۵۵
راستی درمورد دوخت و دوز لباس عروسی هم...
اینا همش دوره میخواد
طرف میره سال ها کلاس خیاطی و بعدشم یه عمری توی مزون عروسی کار کرده تهش بازم خراب میکنه وای به حال ما که خیاط نیستیممن در کلامی از رهبری خوندم نظر ایشون این بود که لباس عروس اگر کرایه ای باشه و نخواد پول بدن و بخرن که اسرافی صورت نگیره بهتره....پس نظر منم همینه....
چرا باید کلی وقت و هزینه صرف خرید با حتی دوخت و دوز کرد وقتی میشه کرایه کرد؟
لباسی که فقط یکبار استفاده داره هزینه کردن براش چه لزومی داره؟

یدا کردن فردیه که توانایی اداره یک مجلس شاد و بی گناه رو داشته باشه. البته قبول دارم که پیدا کردن چنین آدمایی شاید در بعضی جاها راحت نباشه ولی پیدا میشه.خوب میشه پیشنهاد بهمون بدید از کجاها دنبال این چنین افرادی بگردیم؟

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۰۱, ۱۹:۰۴
مشکل بعدی همون مرحله دم در خونه عروس هست که ملت نرقصن اصلا نمیشه!! و راه حلش به نظرم اینه آقا داماد در یک حرکت غافلگیر کننده موقع تعقیب و گریز ماشین عروس، همه رو بپیچونه و گازشو بگیره و بره(البته اگر بتونه! چون ماشاءالله بعضیا اینقدر سیریشن)، بقیه هم حیرون و سرگردون بشن که این داماد کدوم گوری رفتش و 4تا فخش هم نثارش کنن! و بعدشم خسته شن و برن خونشون!!
هرچند این اتفاق هم به همین راحتی رخ نمیده و احتمالا ملت بعد گم کردن ماشین عروس خودشون میرن دم در خونه کمین میکنن و اگرم دیدن عروس نیومد خودشون بزن و برقص راه میندازن و 4 تا حرفم به پدر و مادر عروس دوماد میزنن و قهر میکنن میرن! پس اینم به این شکل شدنی نیست و آدم باید اطلاع بده که آقا ما برنامه نداریم بریم خونه اصلا! میخوایم بریم زیارت اصلا!!!(خودم دوست دارم شب عروسیم برم مستقیم جمکران) اصلا این کار راه افتادن تو خیابون و بوق بوق کردن درسته؟ سروصدا و روی اعصاب مردم بودن اونم آخر شب درسته؟
واقعا امام زمان هم اگر بخواد در مراسم حضور داشته باشه این کار رو می پسنده؟؟؟؟

مثلا الان سکه نزدیک 900 تومن باید باشه ... و یک تالار دیگه کمتر از 10 تومن فکر نکنم پیدا بشه (حداقل تهران که نمیشه) ، خالا با این 10 تومن میشه 50 تا ربع سکه خریدش! و فکر کنید ما عروسی رو یکجا تو فضای سبز آزاد بگیریم و یکجوری این سکه هارو زیر زمین یا هرجا و هرطوری قایم کنیم و تو عروسی بگیم آقا 50 تا ربع سکه تو مراسم قایم شده! بگردید پیدا کنید مال خودتون! یعنی ملت شخم میزنن زمینو و تا 3 ساعت حسابی سرگرمد و لذت میبرند واقعا

البته من این ایده رو دقیقا به این شکل قبول ندارم ولی میخوام بگم چقدر راحت میشه با یکمی مدیریت هزینه عروسی رو به شدت جذاب و مهمان هارو به شدت راضی و سرگرم کرد!! واقعا 50 تا ربع خیلی زیاده و شاید به هر خانواده یکی برسه! و 100% همه مدعوین راضین از اینکه برن چنین عروسی ای!! بازم هزینه اضافی و اسراف نیست این کار؟

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۰۱, ۱۹:۱۱
البته در جامعه ما موارد اندکي ديده ميشه که به اين سنت عمل بشه اما موارد زيادي هم هست که به خاطر عرفي شدن مساله در اذهان مردم

مراسم جشن ازدواج را در شب برگزار ميکنند .

اما اگر بخواهيم به اولويت ظهر نسبت به شب بپردازيمخوب استاد من حدیثی رو در ذهن دارم ولی کلماتش دقیقا یادم نیست که پیامبر اکرم ظاهرا به فردی فرمودند مراسم رو شب برگزار کن....
و مراسم ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا هم اونطوری که من در کتابها خوندم شب بوده.....

ا ارزوی بهترین مراسم ازدواج ها برای شما جوانان عزیز. من یک مادر هستم که حدود یک سال پیش برای پسرم زن گرفتیم.

در مراسم خواستگاری فقط ما خودمان با عمو و عمه و زن عموی پسرم رفتیم. بدون هیچ گونه

مراسم و تجملاتی صحبت کردیم .و بعد از یک ماه در محضر عقد کردند. و با یک مهمانی خانوادگی

انها به سر زندگی خود رفتند. و بجای مراسم عروسی به زیارت امام رضا رفتند. البته هنوز هم من باید جوابگوی فامیل باشم.

این را بگویم که ما اعلام کردیم که قصد داریم ازدواج اسان را در فامیل رواج دهیم.

و خوشبختانه بعد از ازدواج پسرم خیلی از فامیل ما به این روش برای فرزندان خود زن گرفتند. و دختران هم این را تا حدی پذیرفتند.

یا حق.من ایده آل خودم بعنوان یک پسر برای ازدواج چنین چیزی هست منتها دختران حاضر نمیشن....هرجا که خواستگاری میرم میگن هر دختری دوست داره مراسمی داشته باشه و....

شاید بنظر یکم مسخره بیاد اما باور کنید واقعا مهمهبه نظرتون ارزش داره بخاطر این مساله چند ماه ازدواج و زندگی مشترک دو نفر رو به تاخیر انداخت؟

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۰۱, ۱۹:۲۵
ان شاللهتو حرم شاهچراغ خطبه عقدمون رو بخونیممنم همیشه همین کار رو دوست داشتم....روز عید فطر عقد دوستم بود در شاهچراغ و منو هم دعوت کرد وقتی رفتم خیلی بیشتر از قبل علاقمند شدم....
البته در حرم شاهچراغ یه سری محدودیتها وجود داره که باید خانواده های طرفین حاضر به پذیرشش باشن....من چون برای خودم میخواستم {{{برای ازدواج با اون دختری که باهاش نامزد کردم و بعد از سه هفته نامزدی بهم خورد.....}}} از مسولین انتظامات و مدیریت حرم پرس و جو کردیم اولا محدودیت در تعداد افرادی که میان وجود داره چون مثلا اتاقی که در حرم شاهچراغ روبروی کفشداری شماره 5 وجود داره برای این امر اختصاص میدن و تعداد افراد زیادی نمیتونن بیان حداکثر حدود شاید بیست نفر...دوما محدودیت زمانی داره و بیشتر از یکی دو ساعت هم اجازه نمیدن سوما هم حرمت حرم باید رعایت بشه و از کل زدن و دست زدن و هرگونه سروصدا کردن که باعث حواس پرتی دیگر زائرین بشه خودداری بشه

یک هفته بعدش مهمان ها رو دعوت کنیم فقط فامیلهای درجه 1 و 2کار خوبیه

و یکی از بهترین رستورانای شیراز (که من هفت خوان رو انتخاب کردم)هفت خوان فکر کنم هزینه هاش زیاد بشه

که این مراسم عقد هم به حساب عقد و هم به حساب عروسی گذاشته میشه ....بعد از چند ماه یا یک سال هم که خواستیم عروسی کنیم میریم یه سفر زیارتی ....این قسمتش خوبه....من که متاسفانه هرجا رفتم خواستگاری کسی ندیدم که این عقیده رو داشته باشه همیشه دخترا میگن ما آرزو داریم واسه مراسم مون...

5میلیون برا خانواده ما که متوسط 200تا مهمون داشته باشیم درمیاد(هزینه غذا فقط و حالا کارتی که درست میکنیم)
برا خانواده داماد هم به اندازه مهموناشون درمیاد دیگه....همین هم شاید مقداری زیاد باشه....

ما کلا تو عروسیامون چیزی به نام ارگ و موسیقی و این چیزا نداریم...فقط مولودی داریم(کاملا مذهبی)خدا امثال چنین خانواده هایی رو زیاد کنه....

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۰۱, ۱۹:۳۶
ولی............... من همش حس میکنم الان اینطوری جا افتاده که مراسم عروسی= مراسم رقص!! اصلا مردم میان عروسی که یا برقصن یا رقص تماشا کنن!!! و اگر رقص نباشه انگار اصلا این مراسم عروسی نیست(حالا هرچیم جذاب و مفرح باشه) ...قبول دارید دوستان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟من عروسی خواهرم نه آهنگی بود نه رقصی نه حتی مولودی و دست زدن...خالی....ولی شد و برگزار شد...پس میشه اینجور مراسم رو برگزار کرد

جشن گرفتن توی تالار یه چیزیش کمه!همیشه نیاز نیست جشن گرفته بشه....
من یه آقایی رو میشناسم که هم دختر و هم یکی از پسرانش به این شکل ازدواج کردن که یه عقد محضری با مهریه 14 سکه و با دعوت فقط اقوام درجه1 هنگام خوندن خطبه عقد و بعدش سفر مشهد و تمام......کسانیکه ناراحت میشن از نبودن جشن رو میشه دعوتشون نکرد!!!!

البته شما یه جا گفتید که جشن های عروسیتون همه مولودی خوانیه و ارکستر و موسیقی نداره ... خوش به حالتون!! اگر اینو در نظر بگیریم اونوقت شاید غذا دادن توی تالار واسه مهمون هاتون خیلی دور از انتظار نباشه چون توقع بزن و برقص نداشتن از عروسی! ولی شما خانواده هایی رو فرض کنید که تعریفشون از عروسی بزن و برقصه(و تعدادشونم بسیار کثیره!!) ... اینها واقعا با یک غذای ساده توی رستوران قانع نمیشن که اومدن عروسی!!! و بنظرم بسیار حرف و حدیث بعدش بزنن و مسخره کنن و بگن مارو مسخره کردید و ........ (البته مستقیم نمیگنا بلکه به مرور با گوشه و کنایه خواهند گفت)اگر خانواده و فامیل اهل رقص و اینا نباشن چنین اتفاقی که گفتید نخواهد افتاد

خود من همه ی خاله هام چادری هستن ... یکی معلم دینی قرآن و دیگری حافظ قرآن و خلاصه مقید هستند. ولی عروسی دوتا پسرخاله هام توی تالار بود و بزن و برقص! تازه جالبه بدونید یکی از تالارها متعلق به یک ارگان نظامی کشور بود(یعنی فقط به کارکنان خودشون میدن!) و اصلا خود تالار ارکستر داشت!!!!!!! و میگفت بیاین وسط!!ملاک صحیح باید دین و اون چیزی که خدا و امام زمان راضیه باشه نه اون چیزی که فلانی انجام داده

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۰۱, ۱۹:۴۰
من در کلامی از رهبری خوندم نظر ایشون این بود که لباس عروس اگر کرایه ای باشه و نخواد پول بدن و بخرن که اسرافی صورت نگیره بهتره....پس نظر منم همینه....
چرا باید کلی وقت و هزینه صرف خرید با حتی دوخت و دوز کرد وقتی میشه کرایه کرد؟
لباسی که فقط یکبار استفاده داره هزینه کردن براش چه لزومی داره؟عضی‌ها لباس عروس گران‌قیمت می‌خرند. نه! چه لزومی دارد. حالا لباس عروس می‌خواهند، بعضی‌ها لباس عروس را می‌روند کرایه می‌کنند. چه مانعی دارد؟ ننگ دارد؟ نه! چه ننگی؟ چه مانعی دارد؟ بعضی‌ها این را ننگ می‌دانند. ننگ این است که انسان یک پول گزافی بدهد، یک چیزی بخرد که یک بار آن را مصرف کند، بعد بیندازد دور. یک بار مصرف! آن هم با این وضعی که بعضی مردم دارند.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۴/۱۰/۴

امین
۱۳۹۴/۰۸/۰۵, ۱۳:۲۳
خوب میشه پیشنهاد بهمون بدید از کجاها دنبال این چنین افرادی بگردیم؟

سلام

راستش من که خیلی تو این کارا نبودم و نیستم ولی اون چیزی که به ذهن من میرسه اینسات:

1- بچه مذهبی هایی که تازه عروسی کردن و مراسم بی گناه برگزار کردن
2- مادحینی که مجالس عروسی برگزار می کنن
3- گروه های طنز پردازی که در جاهای مختلف مراسم برگزار می کنن. مثلا یکی از دوستان چند وقت پیش تو عروسیش یکی از طنزپردازهای شبکه استانی رو پیدا کرده بود و دعوتش کرده بود.
4- کانون های ازدواج آسان معمولا چنین افرادی رو خوب می شناسن و به شیوه های مختلف برگزاری مراسم آشنا هستن که میشه ازشون استفاده کرد

یا عزیز زهرا
۱۳۹۴/۰۸/۰۸, ۱۸:۵۶
سلام
آغا اصولا وقتی میخونم چیزهایی رو درباره اینکه همه دخترا آرزوی مراسم عروسی و این برنامه ها رو دارن،حرص میخورم،بارها هم توی مباحث مختلف گفتم،کلا بهم بر میخوره این طرز تفکر،نمیگم نیست که خودم هم دارم میبینم ولی نه همه،نه همه جا!!
کلا مخالفم با مراسمی که کلی آدم دعوت میکنی از اونهایی که شاید تو زندگیت 2 بار هم ندیدیش ولی وقتی میخوای کارت بنویسی میگن توقعشون میشه،خب نشه!
اصلا حالا کارت نباشه و تماس بگیریم دعوت کنیم چی میشه مگه؟
مخالفم با لباس عروسی که یه عالمه خرجش میشه که میخوای بخری یا بدوزی که یه شب بپوشی که ببینن ملت و نظر بدن!!
اصلا حالا اگه لباس آنچنانی نپوشیم چی میشه مگه؟
مخالفم با اینکه،ای وای مردم چی میگن و از این استدلالا!
اصلا حالا بگن،اینقد بگن تا خسته بشن!وقتی دو طرف موافقن به امری که خودشون لذت میبرن،دیگه بی خیال حرف مفت مردم،مگه آدم چند سال میخواد زندگی کنه آخه!!؟
مخالفم...............
حالا من از اونایی م که میگم خرج عروسی رو اگه افراد صرف هر چیز دیگه ای جز این مراسم آنچنانی و زرق و برقاش و ......کنن ،کلی بیشتر به آدم خوش میگذره

اگه هم قراره مراسمی باشه،خب یه مراسم ساده،یه سفره عقد دست ساز،با مهمونا یا دوستای خیلی نزدیک توی خونه،
ما مورد داشتیم حتی توی آپارتمان(البته تنها مورد خانوادگی بود:cool:) یکی از واحدها زنونه ،یکی مردونه،آهنگ و از این برنامه ها هم نداشتن،چون تعداد زیاد نبود ،غذا هم سلفی بود
چرا هیشکی نمیگه لباس عروس رو میشه از مادرا هم گرفت،قدیم ترها مامانا لباس عروسشون ساده بود و معمولا همه دست دوز داشتن
مامان من هنوز لباس عروسش رو داره ،یه لباس ساده سفید که روش با مهره و مروارید کار شده،جالبه بگم کفش و کیفش هم داره،هنوز هم شیک و سادست
تو یه خبر خوندم یه خانواده انگلیسی 120 ساله که دارن از یه لباس عروس استفاده میکنن،.....
گشتم پیداش کردم

به گزارش مهر، لباس ۱۲۰ ساله و دو تکه‌ای که ۱۰ عروس پیش از ابیگل در خانواده مادری‌اش پوشیده بودند، برای اولین بار توسط کینگستون بزرگ «ماری‌لوری وارن» و در سال ۱۸۹۵ پوشیده شده است. دختران لوری علاقه‌ای به پوشیدن لباس مادرشان نداشتند، اما نوه دختری‌اش ۴۰ سال بعد لباس را از گنجه بیرون کشید و دوباره بر تن کرد. بعد از آن بود که مادر و خاله کینگستون‌ها این راه را ادامه دادند و سنت پوشیدن یک لباس هماهنگ را ادامه دادند. ابیگل که برای مراسم عروسی‌اش حاضر می‌شود، می‌گوید وقتی دختر کوچکی بوده است، در خانه پدر و مادرش عکسی از ۶ عروسی که این لباس را پوشیده‌اند، را می‌دیده است و همیشه فکر می‌کرده اگر خودش عروس شود همین لباس را خواهد پوشید. لزلی مادر ابگیل که خودش هم با این لباس ازدواج کرده است، برای اولین بار لباس را بر تن خاله‌اش اوگدن دید، در آن زمان ۵ سال داشته و به نظرش این لباس زیباترین لباس عروسی بوده که دیده است و تصمیم گرفته حتما زمان ازدواج خودش از آن استفاده کند. او حالا خوشحال است که دخترش ابیگل هم به سنت خانوادگی‌شان احترام گذاشته و می‌خواهد همان لباس را بپوشد. اما این لباس عروسی که آخرین بار در سال ۱۹۹۱ مورد استفاده قرار گرفته، دست خاله اوگدن بوده و وقتی آن‌ها سراغ لباس را می‌گیرند، با صحنه دلخراشی روبرو می‌شوند. پارچه‌های لباس در اثر گذر زمان پوسیده و بخشی از ساتن‌های آن هم سوراخ شده بود، اما ابیگل ناامید نمی‌شود و با کمک یک طراح مد زیبایی لباس را بر اساس طرح اصلی آن برمی‌گرداند تا بتواند آن را بپوشد. البته ابیگل برای مراسم عروسی از لباس دیگری استفاده می‌کند و این لباس خانوادگی را برای مراسم بعد از کلیسا بر تن می‌کند. همچنین در مراسم عروسی ابیگل عکسی از ۱۰ عروس قبلی که این لباس را بر تن کرده‌اند، به نمایش در می‌آید. لزلی مادر ابیگل که حالا نگهدارنده جدید لباس محسوب می‌شود، از این اتفاق بسیار خوشحال است و می‌گوید: برای این که قرار است این سنت را نگهداری کنم، بسیار هیجان زده‌ام و از حالا باید به فکر عروس دوازدهم باشم!
http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-168111865313.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-168401865311.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-16911865314.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-169221865312.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-169571865316.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-1610161865315.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-1610341865317.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-1610561865320.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-1611101865319.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-1611281865318.jpg

http://images.khabaronline.ir//images/2015/10/15-10-11-1611431865321.jpg

کی میگه مراسم بی گناه نمیشه،خب شروع کنید که بشه!!
این ما ایرانی ها هستیم که میگیم مراسم شلوغ باشه و از این برنامه ها ،آخه کجای دنیا آدمهای معمولی،این همه مهمون دعوت میکنن آخه
اون خارجیها هم از هرچی بگذریم حداقل مراسمشون اولش تو کلیساست(دارم میگم آدمای عادی ها،الآن منو ترور نکنید:rolleyes:)
من تا حالا نرفتم عروسی توی مسجد ولی خیلی دلم میخواد ببینم
خاله ام بعد از سالها از آمریکا اومده بود یکی از عروسیهای فامیل به قول معروف کپ کرده بود،میگفت مگه میشه؟این همه جمعیت یه جا؟!!!!!!میگفت فقط یه عروسی رفتم که 300 نفر دعوتی داشتن،بقیه همه زیر 100 نفر!!!!!!

بعد هم یه سفر ،زیارتی،سیاحتی،فرقی نمیکنه،تازه این به شرطیه که پولش باشه ،نباشه هم ،خب یه وقت دیگه،حکم خدا که نیست،والااااااااااااااااا اااااااااااااااا.

حرف زیاده ولی با این تفاسیر ،اگه روزی ازدواج کردم، مییام میگم بهتون که عروسی ساده یعنی چی؟؟؟:Mosighi::Mosighi:

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۰۸, ۱۹:۰۲
غا اصولا وقتی میخونم چیزهایی رو درباره اینکه همه دخترا آرزوی مراسم عروسی و این برنامه ها رو دارن،حرص میخورم،بارها هم توی مباحث مختلف گفتم،کلا بهم بر میخوره این طرز تفکر،نمیگم نیست که خودم هم دارم میبینم ولی نه همه،نه همه جا!!آخه در خواستگاری هایی که داشتم خود اون دختران در صحبتهایی که در جلسه خواستگاری داشتیم اینو میگفتن....

مخالفم با لباس عروسی که یه عالمه خرجش میشه که میخوای بخری یا بدوزی که یه شب بپوشی که ببینن ملت و نظر بدن!!
اصلا حالا اگه لباس آنچنانی نپوشیم چی میشه مگه؟در این مورد هم در صفحه قبل کلام مقام معظم رهبری رو گذاشتم

یا عزیز زهرا
۱۳۹۴/۰۸/۰۸, ۱۹:۰۲
در ضمن یه پیشنهاد داشتم :
یه ضرب المثل هست که میگه اول برادریت رو ثابت کن بعد ادعای ارث و میراث کن
توی مثال هم که مناقشه نیست!!!!!

حال تو خود حدیث مفصل بخوان.........:)

یه کم توضیح:کمی مسائل قبلش رو بهتر و خدا پسندانه تر در نظر بگیرید تا بعدش درست بشه ان شاالله!!!

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۱۰, ۰۹:۴۴
کارت عروسی
کارت عروسی
یک کارت خوشگل تزیینی
کارت عروسی

روز عید فطر عقد دوستم بود در شاهچراغدر مورد کارت عروسی یه چیزی یادم اومد
این دوستم که عقدش رو در حرم شاهچراغ گرفت برای کارت دعوت عروسی اش کاری که کرد گفت به علت کمبود وقت نمیتونیم کارت توزیع کنیم
از یه دونه کارت عروسی اش عکس گرفت و با تلگرام برای مهمانها فرستاد

دختر مهربان
۱۳۹۴/۰۸/۱۰, ۱۰:۲۳
در مورد کارت عروسی یه چیزی یادم اومد
این دوستم که عقدش رو در حرم شاهچراغ گرفت برای کارت دعوت عروسی اش کاری که کرد گفت به علت کمبود وقت نمیتونیم کارت توزیع کنیم
از یه دونه کارت عروسی اش عکس گرفت و با تلگرام برای مهمانها فرستاد
بله ایده خوبیه اما همه که تلگرام یا از این برنامه های موبایل رو ندارند.

آلاء
۱۳۹۴/۰۹/۰۴, ۱۹:۰۲
بسم الله الرحمن الرحيم

عرض ادب و سلام و احترام

دوست محترم فرموده بوديد :

[quote=mehrant;789998]خوب استاد من حدیثی رو در ذهن دارم ولی کلماتش دقیقا یادم نیست که پیامبر اکرم ظاهرا به فردی فرمودند مراسم رو شب برگزار کن....
و مراسم ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا هم اونطوری که من در کتابها خوندم شب بوده.....[/quot

بايد خدمت شما عرض کنم دستور به انجام مراسم در شب به عنوان عملي مستحبي و از آداب ديني براي برگزاري مراسم بزرگداشت ازدواج نبوده

بلکه براي خواندن عقده که سفارش شده مستحبه در شب خوانده بشه و همچنين زفاف که آن هم در شب توصيه شده اما اگر مراسم ازدواج بعد از

خواندن عقد و صرفا به عنوان يک ميهماني باشد توصيه اي در مورد برگزاري آن در شب نداريم .

موفق باشيد

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۱۱/۱۴, ۰۸:۲۱
عکس/ ازدواج ۱۶۵زوج دانشجو در دانشگاه امیرکبیر
مراسم ازدواج دانشجویی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر بعد از ظهر امروز سه شنبه با حضور 165 زوج دانشجو در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد .

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459060_657.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459060_657.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459061_611.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459061_611.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459062_840.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459062_840.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459063_425.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459063_425.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459064_224.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459064_224.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459065_932.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459065_932.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459066_367.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459066_367.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459067_962.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459067_962.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459068_834.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459068_834.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459069_270.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459069_270.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459070_242.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459070_242.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459071_455.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459071_455.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459072_752.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459072_752.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459073_146.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459073_146.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459074_789.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459074_789.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459075_820.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459075_820.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459076_765.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459076_765.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459077_806.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459077_806.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459078_184.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459078_184.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459079_936.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459079_936.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459080_250.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459080_250.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459081_179.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459081_179.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459082_142.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459082_142.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459083_800.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459083_800.jpg)

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news_albums/530776/36211/resized/resized_1459084_813.jpg (http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/11/13/1459084_813.jpg)

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۱۱/۲۱, ۱۹:۱۲
سلام
چه عروسی مجللی!
کت داماد را از کدوم گالری خریدن؟
لباس عروس را نگو اووووووووووووووف
عکس های آنچنانی چقدر هزینه عکس و فیلم شده؟؟؟
چقدر میهمان دارند!!!!!!!!!!
چشم تو هم چشمی تا این حد!!!!!!!!!!!!!!!!
http://atraknews.com/new.aspx?id=55233

رضـا
۱۳۹۴/۱۱/۲۲, ۲۳:۰۹
آقا نمیگین جوون مردم اینجا دلش میره :mad::(

مجرد نگاه نکن :farar:

ولی اینا همچین هم جوون نبودن هااا ، دیگه داشته از وقتشون میگذشته :khande:

یه سوال اون جوون های که های که مجالس عروسی بزرگ یا مجلل نمیخوان باید چطوری والدین شون رو راضی کنن تا به یک مراسم ساده راضی بشن ؟؟؟

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۱۱/۲۳, ۰۸:۰۱
آقا نمیگین جوون مردم اینجا دلش میره :mad::(

مجرد نگاه نکن :farar:
ولی اینا همچین هم جوون نبودن هااا ، دیگه داشته از وقتشون میگذشته :khande:

یه سوال اون جوون های که های که مجالس عروسی بزرگ یا مجلل نمیخوان باید چطوری والدین شون رو راضی کنن تا به یک مراسم ساده راضی بشن ؟؟؟

سلام
چند تا دلیل داشته که ازدواجشون دیر شده!
1-عدم معرفی مورد مناسب توسط خانواده ها که آن هم دلیل خاص خودش را داره.مثلا الان اطراف ما هیچ دختر مجردی نیست!همه ازدواج کرده اند.اگرم باشد همه زیر 18 سال هستند!آدم با اطمینانی هم پیدا نکردم که بهش اعتماد کنم و اطمینان کنم بهش بگم برادرم یا خواهرم برای من اگر مقدوره یک مورد مناسب خوب پیدا کند.یعنی برای چند نفر از دوستانمان این کار را کردیم اول فکر کردیم با توجه به معروفیت و محبوبیت طرف فکر کردیم راز داره یعنی نخود توی دهنش خیس نمی خوره!از کجا آباد زنگ زده بودند می گفتند برای پسرت دنبال زن می گردی!بین خانواده هاشون کدورت پیش اومده بود.دیگه به کسی نگفتیم.
خانواده ها هم گاها اصلا توجهی به خواسته های جوانشان ندارند هر کسی را که می بینند مجرده معرفی می کنند و می روند وگاها به مشکل می خورند و یا نمی شود!
خود طرف هم که نمی تونه بره دنبال زن بگرده.خانم ها شدیدا عصبانی می شوند که کسی مستقیما به اونها درخواست ازدواج بده(خانم ها مگر این طور نیست!!!!)
اگر خواستگار هم باشد اگر به قولی فرد مورد نظر هم باشد در اکثر موارد به خاطر بعضی مسائل که نامش را توقعات می گذاریم که هر دو طرف هم موافقند ان شاءالله جور نمی شود!
پسر ها می توانند توقعاتی را که خانم ها دارند را بگویند ولی یک خانم هرگز نمی گوید!سیاست دارند خانم ها!!!!(من یک بار شاهد دعوای دوتا خانم در سایت بودم!!! اوه اوه اوه چه حرفها که به هم نمی زدند چندین بار هم کاندید دریافت پیام خصوصی اشتباهی بودم طرف اومده پیام بده به خاطر اینکه تند تند پیام داده اشتباه کلیک کرد خدا شاهده!یک متنی را خواندم از سر تا پا سرخ شدم یعنی دخترها هم آره!!!!
خلاصه موارد زیاده............
برای راضی کردن اول شما باید خانم مورد نظر را راضی کنی که تقریبا عمرا در این دوره زمانه کسی از عروسی بگذرد!بالاخره باید چشم چند نفر را دربیاورند البته استثناء همیشه وجود دارد ما منکرش نیستیم!!!
باید منطقی بگوئید اگر راضی شد که هیچ اگر نشد تصمیم آخر را باید خودت بگیری.با ایشان ادامه بدهید یا نه با عروسی گرفتن بسازی

آلاء
۱۳۹۴/۱۲/۰۷, ۱۹:۱۳
بسم الله الرحمن الرحيم

عرض ادب و سلام خدمت شما دوست گرامي ؛

ضی‌ها لباس عروس گران‌قیمت می‌خرند. نه! چه لزومی دارد. حالا لباس عروس می‌خواهند، بعضی‌ها لباس عروس را می‌روند کرایه می‌کنند. چه مانعی دارد؟ ننگ دارد؟ نه! چه ننگی؟ چه مانعی دارد؟ بعضی‌ها این را ننگ می‌دانند. ننگ این است که انسان یک پول گزافی بدهد، یک چیزی بخرد که یک بار آن را مصرف کند، بعد بیندازد دور. یک بار مصرف! آن هم با این وضعی که بعضی مردم دارند.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۴/۱۰/۴

بسيار ممنونم ار لطف شما در ارسال و بارگذاري اين مطلب بسيار ارزنده ، واقعا استفاده کردم.

آلاء
۱۳۹۴/۱۲/۰۷, ۱۹:۲۲
بسم الله الرحمن الرحيم

عرض ادب و سلام خدمت شما دوست گرامي؛

بسيار خوشحالم از نظر شما در اين مورد که خودتان پيشنهاد حذف شدن خرج و برج هاي اضافي را مي دهيد و با عزت نفسي که داريد از خيالي بودن برخي از لذت هاي آني چشم پوشي کرده ايد .

به نظر من جواني که مي خواهد پدر و مادر خودش را راضي به ترک خرج و برج هاي زائد کند بايد در درجه اول خودش منش ساده بودن و بي تفاوتي نسبت به برخي از تفاخرهاي موجود در جامعه را حداقل يک مدت امتحان کند.

برخي از پدر و مادرها گمان مي کند فرزندشون تحت تاثير يک هيجان روحي دم از سادگي و قناعت ميزند و در اصل طبيعت وجوديش با همان ريخت و پاش ها تناسب دارد ، استد لالشون به اين است که بعد از يه مدت که آن هيجان خوابيد به اين نتيجه مي رسد که از زندگي لذتي نبرده است و تازه اول ارضاع نيازهاي برآورده نشده اي ميشود که در درون وجودش خشکيده و حالا زنده شده است، که در اصطلاح رواني به آن مي گويند عقده .

اما دوست گرامي ، اگر پدر و مادري با چشم خود ببيند که فرزندش منش سادگي دارد و در دوران زندگي فردي خود از اين منش پيروي مي کند و اتفاقا تجمل باعث آزار و زدگي روحي او مي شود به نظر من ممانعت چنداني آن هم به دليل حرف مردم با اين قضيه ندارند .

تنها ممکن برخي از خانواده ها به دليل بافت خانوادگي به هم تنيده و چشم وهم چشمي هاي بالايي فاميلي به چنين منش و سبکي اعتقاد داشته باشند و اصرار که دراين صورت باز هم به نظر مي رسد اگر فرزند با درايت کامل نمونه هاي شکست خورده اي را که با تمام ذيخت و پاش هاي آن چناني به شکست خوردند را به عنوان نمونه براي آنها مثال و الگو قرار بدهد مي تواند سهمي از اسراف ها را کمتر کند .