PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : » درک نکردن متقابل ؟ یا تفاوت سطج اعتقادی؟ لطفا نظر دهید (اشنایی قبل ازدواج)

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۱۳, ۱۷:۵۵
با سلام خدمت همه دوستان و عزیزان کانون گفتمان قرانی
مدت زمان زیادی است که سعادت پیدا نکردم در کنار شما بزرگوران فعالیت داشته باشم...ان شالله همه عزیزان در صحت و سلامت کامل باشند

بسم الله
با توجه به اینکه همیشه بحثهای فرهنگی و موضوعاتی از قبیل اشنایی قبل ازدواج مورد توجه کاربران عزیز قرار گرفته و استقبال خوبی شده لذا این سوال را مطرح میکنم و امیدوارم کارشناسان و کاربران عزیز بخصوص خواهران گرامی در این موضوع با ارسال نظراتشون ما رو راهنمایی بفرمایند

سوال بنده این است:
اگر پسر و دختری با هم اشنا شده باشند البته در حال حاظر خانواده ها اطلاعی ندارند ولی هدف ازدواج است در اینده ای ایشالله نزدیک
هر دو مسلمان ، شیعه .به نماز اعتقاد دارند.دختر خانم به حجاب اعتقاد داره و البته قبل از ورود اقا پسر به زندگیش ....به نوعی حجاب کامل نداشته (نه اینکه کلا بی حجاب باشه) بلکه شاید مثل بعضی از خانمها که در بیرون می بینیم هیچوقت روسری جلو نامحرم بر نمیدارن...ولی شاید مقداری از موها هم بیرون باشه ..ولی با اومون پسر و به نوعی شاید یاداوری پس به دختر برای داشتن حجاب کامل و .....دختر خانم به نسبت قبل حجابشون رو کامل کردن و دیگه موهایی که قبل بیرون گذاشته میشد الان اینچنین نیست ....
حال یک مساله بوجود امده این است که دختر خانم به مراسم نامزدی دعوت شدن....که گویا مراسم مختلط بوده (زن و مرد قاطی)....وقتی اقا پسر به دختر خانم گفتن مگه میری؟ جواب ایچنین بوده که شاید برم....وقتی پسر اعتراض میکنن که چرا ؟؟ گفتن مشکلی نیست ..میرم میشینیم تو مراسم با لباس پوشیده..هدیه ام رو میدم و پذیرایی میشم و میام
خود شخص پسر مخالف رفتن به مراسمهای اینچنینی است.....یعنی خودش مراعات میکنه و نمیره
حالا این پسر یا باید با اعمال زور و ابراز ناراحتی مانع رفتن این خانم بشه
یا اینکه با صحبت کردن و مجاب کردن منطقی خانم ایشان را از رفتن منصرف کنه

حالا کارشناسان عزیز و بخصوص خواهرانی که به هر حال رفتارهای خانمها را بهتر می شناسن....راهنمایی کنن که ایا اصلا جایزه جلوی خانم گرفته بشه؟ و اگر اینچنین است بهترین راه کدام است؟
ایا میشه گفته این به نوعی درک نکردن متقابله ؟ یا تفاوت سطح اعتقادیه؟

با تشکر از دوستان

معین
۱۳۹۴/۰۸/۱۴, ۱۰:۰۵
با نام و یاد دوست

http://askdin.com/gallery/images/80/1_11.png

کارشناس بحث: استادنشاط

نیلوفر
۱۳۹۴/۰۸/۱۴, ۱۰:۳۶
با سلام خدمت همه ی بزرگواران, جسارت بنده را ببخشید که قبل از پاسخ کارشناس محترم نظرم را میگذارم.
با تعریفات جناب عالی معلوم است که پسر اعتقاد مذهبی بالاتری نسبت به دختر داشته و بعد آشنایی تا حدودی بر ایشان تاثیر گذاشته (با توجه بهاین که فرمودید حجاب دخترخانم کاملتر شده) منتها اینجا یک اشکال یا نگرانی هست. آیا خود دخترخانم از عمق وجود راضی به این کارش هست؟ آیا انتخاب خودش بوده؟ یا صرفا بدلیل عشق کورکورانه نسبت به آقاپسر یا تحت فشار و زور وی به این امر روی آورده؟ اگه پاسخ اول مد نظر باشد که خیلی خوب است و در این مورد مهمانی پسر میتواند کاملا آرام و با در نظر گرفتن روحیات دختر (که صددرصد خود ایشان بهتر از حتی خانم های سایت اینجا میتواند تشخیص بدهد کدام روش را انتخاب کند چرا که با ایشان در ارتباط است) وی را متقاعد کند. به نحوی که خود دختر هم به نتیجه ی مشابه افکار پسر دست یابد. ولیکن اگر پاسخ دوم باشد, که بسیار خطرناک است و این ارتباط دیر یا زود از بین خواهد رفت مگر اینکه خود دخترخانم عمیقا هم اعتقاد با آقا پسر باشد.
یا اینکه نهایت میشود هدیه را بعدا ببرد یا همان شب به کسی سپرده ولی خودداخل مجلس نرود.

و اینکه سعی کنند هرچه سریعتر در شرایط مناسب به خانواده های خود اطلاع دهند و از مشورت و حمایت ایشان بهره ببرند. اینگونه از اضطراب و استرس خود هم کاسته و راه رسیدن به زندگی مشترک برایشان تسهیل خواهد شد ان شالله
امیدوارم توانسته باشم پاسخ مناسبی ارایه کرده باشم

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۱۵, ۱۹:۲۰
دختر خانم به حجاب اعتقاد داره و البته قبل از ورود اقا پسر به زندگیش ....به نوعی حجاب کامل نداشته (نه اینکه کلا بی حجاب باشه) بلکه شاید مثل بعضی از خانمها که در بیرون می بینیم هیچوقت روسری جلو نامحرم بر نمیدارن...ولی شاید مقداری از موها هم بیرون باشه ..ولی با اومون پسر و به نوعی شاید یاداوری پس به دختر برای داشتن حجاب کامل و .....دختر خانم به نسبت قبل حجابشون رو کامل کردن و دیگه موهایی که قبل بیرون گذاشته میشد الان اینچنین نیست ....
سلام
محمدجان من اگر بودم باز کمی احتیاط می کردم!

حال یک مساله بوجود امده این است که دختر خانم به مراسم نامزدی دعوت شدن....که گویا مراسم مختلط بوده (زن و مرد قاطی)....وقتی اقا پسر به دختر خانم گفتن مگه میری؟ جواب ایچنین بوده که شاید برم....وقتی پسر اعتراض میکنن که چرا ؟؟ گفتن مشکلی نیست ..میرم میشینیم تو مراسم با لباس پوشیده..هدیه ام رو میدم و پذیرایی میشم و میام
این یک نوع تفکر خاص هست که اگر شما با ایشان هم ازدواج کنید ایشان تغییری نخواهند کرد.یعنی نظر شما در زندگی ایشان هیچ جایگاهی ندارد.نقش شما در زندگی ایشان همسری نیست بلکه شخصی هستید که در کنارش خواهید بود و اسم شوهر را یدک می کشید.من خیلی با اینگونه افراد روبرو شده ام.

حالا کارشناسان عزیز و بخصوص خواهرانی که به هر حال رفتارهای خانمها را بهتر می شناسن....راهنمایی کنن که ایا اصلا جایزه جلوی خانم گرفته بشه؟ و اگر اینچنین است بهترین راه کدام است؟
بله باید حتما گرفته بشود چون اگر گرفته نشود پا را فراتر گذاشته و نافرمانی می کند و خودش می رود و یا زمانی که شما سر کار هستید مخفیانه می رود و باعث دروغگوئی می شود!دروغ هم نابود کننده زندگی است!
کمترین کار این است که بگوئید آیا شما دوست دارید من تک و تنها در مجلسی شرکت کنم که دختران مختلفی در آن هستند؟منم برم پارتی دخترها شما توی خانه تک و تنها بنشینی!

من فکر می کنم ایشان درک درستی از شرایط ندارند.ایشان الان در حساس ترین زمان زندگی خودشون هستند و باید خیلی مراقب اعمالشان باشند.
بله این تفاوت اعتقادی شدیدی است.من فکر می کنم که اصلا اعتقاد مناسبی در مورد احکام ندارند.صرفا سر کردن روسری یا چادر با داشتن افکار غرب گرا جور در نمی آید.
من بودم دقت می کردم.درست است دلت خیلی براش می ره ولی دقت کن.یک مدتی دور باش ازش و خوب فکر کن!

رحیل
۱۳۹۴/۰۸/۱۵, ۲۰:۳۳
سلام

بله باید حتما گرفته بشود چون اگر گرفته نشود پا را فراتر گذاشته و نافرمانی می کند و خودش می رود و یا زمانی که شما سر کار هستید مخفیانه می رود و باعث دروغگوئی می شود!دروغ هم نابود کننده زندگی است!
کمترین کار این است که بگوئید آیا شما دوست دارید من تک و تنها در مجلسی شرکت کنم که دختران مختلفی در آن هستند؟منم برم پارتی دخترها شما توی خانه تک و تنها بنشینی!
نه دیگه این طورام نیست
به هر حال این مساله ایه که توی زندگی خواهید داشت، و اگه اعتقادی حلش نکنید سر هر مهمانی بحث دارید و نهایتا یکی برای صلح و حفظ زندگی کوتاه میاد. حالا چه با رضایت چه با اخم و ناراحتی
ولی دلیلی نداره دروغ بگه

خب میگه شما هم بیا با هم بریم

به نظر من جواب سرکار نیلوفر جواب کاملی بود. با نظر به همه جوانب. به خصوص بند آخر پاسخشون رو جدی بگیرید

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۱۵, ۲۲:۳۹
نه دیگه این طورام نیست
به هر حال این مساله ایه که توی زندگی خواهید داشت، و اگه اعتقادی حلش نکنید سر هر مهمانی بحث دارید و نهایتا یکی برای صلح و حفظ زندگی کوتاه میاد. حالا چه با رضایت چه با اخم و ناراحتی
ولی دلیلی نداره دروغ بگه
سلام
نظرتان را خواندم
فکر می کنم شما دختر بسیار پاک و مومنی هستید و دوست بد نداشته اید.
هستند دخترانی که اینگونه هستند.شما سر و کارتان با اینگونه افراد نیفتاده.چند سال پیش دقیقا چنین مشکلی را یکی از همسایه های ما داشت.آقا درب منزل را قفل می کرد و می رفت سر کار و می آمد منزل!
خانم هم شیشه کوچه را می شکست و از لای نرده می آمد بیرون!قبل از آمدن همسرش رفته بود شیشه بری .شیشه بر آورد منزل شیشه را طوری انداخت که هر بار بخواهد شیشه را به راحتی بر دارد و از آن خارج شود و برود بیرون!

خب میگه شما هم بیا با هم بریم
خوب فرد مقابلش هم می گوید من اعتقادم قبول نمی کند بروم چنین جائی!
من باشم هرگز پایم را چنین جائی نمی گذارم!

رحیل
۱۳۹۴/۰۸/۱۵, ۲۲:۵۲
آقا درب منزل را قفل می کرد و می رفت سر کار و می آمد منزل!
خانم هم شیشه کوچه را می شکست و از لای نرده می آمد بیرون!قبل از آمدن همسرش رفته بود شیشه بری .شیشه بر آورد منزل شیشه را طوری انداخت که هر بار بخواهد شیشه را به راحتی بر دارد و از آن خارج شود و برود بیرون!
خب بله. وقتی در این حد نمی توانند با صحبت به توافق برسند که یکی درب را روی دیگری قفل می کند، نتیجه اش همین می شود. کدام زندانی است که با علاقه در زندانش بماند؟
اون زندگی مشترک، چه خانم فرار کند و چه در خانه بماند سامانی نخواهد داشت.

خوب فرد مقابلش هم می گوید من اعتقادم قبول نمی کند بروم چنین جائی!
من باشم هرگز پایم را چنین جائی نمی گذارم!
به همین خاطر میگم باید اعتقادی حلش کنند.

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۱۶, ۰۷:۰۰
به همین خاطر میگم باید اعتقادی حلش کنند.
سلام
خوب شما راه حل بدهید.
آقا معتقد است نرود
خانم می گوید می خواهم بروم!
آیا اعتقاد این دو با هم یکی است!
طرف مقابل اعتقادی به این ندارد که مثلا سر یک موضوع به این سادگی که الان دیگر خیلی عادی شده محدود شود.این است که خیلی از خانم های غیر مذهبی و کسانی که قدم به مکان هائی این چنینی می گذارند در گوش دختران زمزمه می کنند اگر ازدواج کنی محدود می شوی!
دختران هم کمی به دلیل ساده و پاک بودن تینتشان و نبودن این قلم کار در حیطه زندگیشان به فکر فرو می روند که یعنی چی محدودم می کند و می روند سر اینکه حجابم را می خواهد بگیرد؟نه!
مرا از پدر و مادرم دور می کند: نه!
مرا حبس می کند:نه!
من به او جواب رد می دهم.
ولی اگر مطالعه ما بالا برود و کسب تجربه کنیم و از مطالبی که از قبل شنیده ایم درس عبرت بگیریم هیچگاه چنین افکاری سراغ ما نمی آید!
خوب شما بفرمائید چطور و چگونه از نظر اعتقادی حلش کنند؟

رحیل
۱۳۹۴/۰۸/۱۷, ۰۳:۳۰
سلام
خوب شما راه حل بدهید.
آقا معتقد است نرود
خانم می گوید می خواهم بروم!
آیا اعتقاد این دو با هم یکی است!
طرف مقابل اعتقادی به این ندارد که مثلا سر یک موضوع به این سادگی که الان دیگر خیلی عادی شده محدود شود.این است که خیلی از خانم های غیر مذهبی و کسانی که قدم به مکان هائی این چنینی می گذارند در گوش دختران زمزمه می کنند اگر ازدواج کنی محدود می شوی!
دختران هم کمی به دلیل ساده و پاک بودن تینتشان و نبودن این قلم کار در حیطه زندگیشان به فکر فرو می روند که یعنی چی محدودم می کند و می روند سر اینکه حجابم را می خواهد بگیرد؟نه!
مرا از پدر و مادرم دور می کند: نه!
مرا حبس می کند:نه!
من به او جواب رد می دهم.
ولی اگر مطالعه ما بالا برود و کسب تجربه کنیم و از مطالبی که از قبل شنیده ایم درس عبرت بگیریم هیچگاه چنین افکاری سراغ ما نمی آید!
خوب شما بفرمائید چطور و چگونه از نظر اعتقادی حلش کنند؟

سلام علیکم
منظورتون اینه که برای دو نفر که میخوان با هم ازدواج کنن راهکار بدم یا برای دو نفر که زندگی مشترکشون شکل گرفته؟

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۱۷, ۰۸:۴۳
سلام علیکم
منظورتون اینه که برای دو نفر که میخوان با هم ازدواج کنن راهکار بدم یا برای دو نفر که زندگی مشترکشون شکل گرفته؟

سلام
راهکار بدهید مشکل این دونفر حل شود!
چگونه طرف را مجاب کند چنین جائی نرود!

رحیل
۱۳۹۴/۰۸/۱۷, ۱۹:۱۴
خب من فکر می کنم خیلی مهم نباشه که ایشون رو مجاب بکنند به اون مهمونی بره یا نه
مهم اینه که متوجه بشن دیدگاهش راجع به این قضیه چقدر تحت تاثیر حکم اسلامه

نشاط
۱۳۹۴/۰۸/۱۷, ۲۰:۱۰
مدت زمان زیادی است که سعادت پیدا نکردم در کنار شما بزرگوران فعالیت داشته باشم...ان شالله همه عزیزان در صحت و سلامت کامل باشند

بسم الله
با توجه به اینکه همیشه بحثهای فرهنگی و موضوعاتی از قبیل اشنایی قبل ازدواج مورد توجه کاربران عزیز قرار گرفته و استقبال خوبی شده لذا این سوال را مطرح میکنم و امیدوارم کارشناسان و کاربران عزیز بخصوص خواهران گرامی در این موضوع با ارسال نظراتشون ما رو راهنمایی بفرمایند

سوال بنده این است:
اگر پسر و دختری با هم اشنا شده باشند البته در حال حاظر خانواده ها اطلاعی ندارند ولی هدف ازدواج است در اینده ای ایشالله نزدیک
هر دو مسلمان ، شیعه .به نماز اعتقاد دارند.دختر خانم به حجاب اعتقاد داره و البته قبل از ورود اقا پسر به زندگیش ....به نوعی حجاب کامل نداشته (نه اینکه کلا بی حجاب باشه) بلکه شاید مثل بعضی از خانمها که در بیرون می بینیم هیچوقت روسری جلو نامحرم بر نمیدارن...ولی شاید مقداری از موها هم بیرون باشه ..ولی با اومون پسر و به نوعی شاید یاداوری پس به دختر برای داشتن حجاب کامل و .....دختر خانم به نسبت قبل حجابشون رو کامل کردن و دیگه موهایی که قبل بیرون گذاشته میشد الان اینچنین نیست ....
خود شخص پسر مخالف رفتن به مراسمهای اینچنینی است.....یعنی خودش مراعات میکنه و نمیره

با تشکر از دوستان

با سلام و تحیت
قبل از پاسخ تذکری داشته باشم؛
دوست خوبم شما که خیلی دوست دارید مرتکب کار حرامی نشوید،پس چگونه چنین ارتباطی را برقرار کرده اید که شرعا جایز نیست. هر چند شما نیت خوبی دارید ولی این مجوز رابطه غیر شرعی نمی شود(ولو فقط با هم صحبت می کنید تا روزی انشالله تبدیل به عقد شود)
اما بحث درک متقابل یعنی هر دو طرف به حقوق همدیگر ارزش و بها بدهند و موقعیت های همدیگر را درک کنند و کمک کنند که مشکل شریک زندگی اش حل شود.درک یعنی رعایت خقوق و وظایف شرعی و عرفی شریک زندگی.
اما در بحث باورها:
اگر کسی تلاش کند که خود را از گناه حفظ کند و به خدا ایمان دارد و مرتکب حرام نمی شود و اهل نماز و روزه و واجبات است،این فرد اعتقاد سالمی دارد.
اما در چنین مصداقی که شما مطرح کردید،این خانم اگر با حفظ متانت و در نظر گرفتن شرایط خانوادگی و تلاش برای به دور ماندن از گناه اقدام کند،با چنین کیفیتی که بیان کردید حضور داشته باشد با یک پوشش خوب و هدیه خود را اهدا کند،و مجلس را ترک کنداشکالی ندارد(و مخالفت شما با این حالتی که او تلاش برای ترک گناه دارد صحیح نیست،و با این کار نمی توان کسی را ضعیف الایمان و ضعیف الاعتقاد یا گناهکار دانست)
هر چند توصیه بر این است که انسان در مجالس گناه حضور پیدا نکند و این باید منطق زندگی ما باشد.
شما بر فرض تصمیم به ازدواج بگیرید و این ازدواج شما با او حتمی شد،می توانید از او خواهش کنید که در مجالس گناه حضور نداشته باشد(اگر خطا کند خود مقصر است و شما تکلیفی ندارید،و این خطا دال بر نداشتن باور و اعتقاد نیست)

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۱۷, ۲۰:۲۷
با سلام و تحیت
قبل از پاسخ تذکری داشته باشم؛
دوست خوبم شما که خیلی دوست دارید مرتکب کار حرامی نشوید،پس چگونه چنین ارتباطی را برقرار کرده اید که شرعا جایز نیست. هر چند شما نیت خوبی دارید ولی این مجوز رابطه غیر شرعی نمی شود(ولو فقط با هم صحبت می کنید تا روزی انشالله تبدیل به عقد شود)
اما بحث درک متقابل یعنی هر دو طرف به حقوق همدیگر ارزش و بها بدهند و موقعیت های همدیگر را درک کنند و کمک کنند که مشکل شریک زندگی اش حل شود.درک یعنی رعایت حقوق و وظایف شرعی و عرفی شریک زندگی.
اما در بحث باورها:
اگر کسی تلاش کند که خود را از گناه حفظ کند و به خدا ایمان دارد و مرتکب حرام نمی شود و اهل نماز و روزه و واجبات است،این فرد اعتقاد سالمی دارد.
اما در چنین مصداقی که شما مطرح کردید،این خانم اگر با حفظ متانت و در نظر گرفتن شرایط خانوادگی و تلاش برای به دور ماندن از گناه اقدام کند،با چنین کیفیتی که بیان کردید حضور داشته باشد با یک پوشش خوب و هدیه خود را اهدا کند،و مجلس را ترک کنداشکالی ندارد(و مخالفت شما با این حالتی که او تلاش برای ترک گناه دارد صحیح نیست،و با این کار نمی توان کسی را ضعیف الایمان و ضعیف الاعتقاد یا گناهکار دانست)
هر چند توصیه بر این است که انسان در مجالس گناه حضور پیدا نکند و این باید منطق زندگی ما باشد.
شما بر فرض تصمیم به ازدواج بگیرید و این ازدواج شما با او حتمی شد،می توانید از او خواهش کنید که در مجالس گناه حضور نداشته باشد(اگر خطا کند خود مقصر است و شما تکلیفی ندارید،و این خطا دال بر نداشتن باور و اعتقاد نیست)

با سلام
ممنون از شما پاسخگو عزیز
ولی سو تفاهم نشود بنده این سوال را از زبان یکی از دوستانم مطرح نمودم و حتما پاسخ شما و دیگر دوستان را خدمت ایشان خواهم گفت
التماس دعا

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۱۸, ۰۸:۳۴
خب من فکر می کنم خیلی مهم نباشه که ایشون رو مجاب بکنند به اون مهمونی بره یا نه
مهم اینه که متوجه بشن دیدگاهش راجع به این قضیه چقدر تحت تاثیر حکم اسلامه

سلام
بله خیلی مهم نیست که مجاب بشود یا نشود!
مهم همین است که از نظر اعتقادی این قدری قوی باشد که وقتی مردش گفت نرود نرود ولی این قدری محکم نیست.وقتی محکم باشد می فهمد نباید چنین جائی برود.حتی مرد هم نباید برود چه برسد یک یک زن یا دختر!
مهم این است که طرف بفهمد,درک کند که نباید برود.ایشان هم مثل خیلی از خانم های این چنین یکدندنه هستند و دوست دارند شرکت کنند و برایشان هیچ چیز مهم نیست.

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۱۸, ۰۸:۳۷
درک یعنی رعایت حقوق و وظایف شرعی و عرفی شریک زندگی.
سلام
:Rose::Rose::Rose::Rose::Rose::Rose::Rose::Rose:

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۱۸, ۱۸:۲۴
سلام
بله خیلی مهم نیست که مجاب بشود یا نشود!
مهم همین است که از نظر اعتقادی این قدری قوی باشد که وقتی مردش گفت نرود نرود ولی این قدری محکم نیست.وقتی محکم باشد می فهمد نباید چنین جائی برود.حتی مرد هم نباید برود چه برسد یک یک زن یا دختر!
مهم این است که طرف بفهمد,درک کند که نباید برود.ایشان هم مثل خیلی از خانم های این چنین یکدندنه هستند و دوست دارند شرکت کنند و برایشان هیچ چیز مهم نیست.

با سلام مجدد
جناب سلمان اینچنین نیست..این خانم بی قید و بند نیست....اینکه شما فرمودید ممکنه سوتفاهمهای زیادی رو برای بیننده ایجاد کنه
لطفا پست اول بنده رو با دقت بخوانید
با تشکر

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۴/۰۸/۱۸, ۲۳:۴۶
" با سلام به دوستان خوبم ! من به عنوان یک مادر با شما عزیزان سخن می گویم. ببینید بزرگواران

اینکه هنوز عقدی جاری نشده است و این برادر و دختر خانم با هم ارتباط کلامی دارند خود یک مشکل است.

دوم اینکه این دختر خوب باید بداند که افکار طرف مقابل ایشان چگونه است و ایا در زندگی طولانی مدت در کنار ایشان توان انجام نظرات ایشان را دارند یا نه. ؟

باید توجه کرد که اکنون زود است که این دو عزیز در مورد یکدیگر قضاوت کنند. و باید از طریق خانواده های خود اقدام کنند.

چرا که شاید یکی از خانواده ها ناراضی باشند. و بخصوص باید توجه کرد که ایا این دو خانواده با هم هم عقیده و هم نظر هستند یا نه ؟

هم کفو بودن دو طرف خیلی مهم است. و باید طرز فکر و چگونگی پرورش این دو جوان را در میان خانواده خود در نظر گرفت.

پس باید اول از همه با خانواده های خود مشورت کنند.و با نظارت انها با یکدیگر نشست و برخواست کنند و دقت کنند که ایا واقعا به یکدیگر علاقه دارند ؟

ایا هر کدام به نوبه خود حاضر است از خواستهای دیگری اطاعت کند یا نه ؟ انگاه اقدام کنند.

یا حق.

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۰۰:۰۹
با سلام مجدد
جناب سلمان اینچنین نیست..این خانم بی قید و بند نیست....اینکه شما فرمودید ممکنه سوتفاهمهای زیادی رو برای بیننده ایجاد کنه
لطفا پست اول بنده رو با دقت بخوانید
با تشکر
سلام
من نگفتم ایشان بی قید و بنده.من گفتم ایشان هم مثل خیلی از خانم هائی که چنین مجالسی می روند برایشان مهم نیست محرم باشد یا نباشد.فقط می خواهند بروند.فکر می کنند در مهمانی های این چنینی چه خبر است!
بله خواندم ایشان نماز روزه هم می گیرند اهل حجاب هم هستند ولی این کارشان برای شما مشکل ساز شده.من تجربه خودم را بیان کردم از دیدن موارد این چنینی.
باسپاس

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۰۰:۲۹
سلام
من نگفتم ایشان بی قید و بنده.من گفتم ایشان هم مثل خیلی از خانم هائی که چنین مجالسی می روند برایشان مهم نیست محرم باشد یا نباشد.فقط می خواهند بروند.فکر می کنند در مهمانی های این چنینی چه خبر است!
بله خواندم ایشان نماز روزه هم می گیرند اهل حجاب هم هستند ولی این کارشان برای شما مشکل ساز شده.من تجربه خودم را بیان کردم از دیدن موارد این چنینی.
باسپاس

سلمان عزیز این خانم اگر با حجاب کامل وارد شوند و کار خلاف عفت انجام ندهند..فکر کنم انجا اگر صدتا نامحرم هم باشه باز ربطی نداره..البته اینم قبول دارم اگر در ان جشن کاری خلاف صورت نگیره
با تشکر

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۳:۳۸
بهتر نیست آدم با کسی ازدواج کنه که از لحاظ اعتقادات و باورها باهمدیگه در یک سطح باشن و اگر اختلافی باشه درموارد دیگر باشه، تا چنین مسائل و مشکلاتی به وجود نیاد؟

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۶:۰۴
بهتر نیست آدم با کسی ازدواج کنه که از لحاظ اعتقادات و باورها باهمدیگه در یک سطح باشن و اگر اختلافی باشه درموارد دیگر باشه، تا چنین مسائل و مشکلاتی به وجود نیاد؟
یه وقتایی افراد مجبور میشن چنین شرایطی رو قبول کنن ... پسری رو در نظر بگیرید که هزار جا برای خواستگاری رفته و تایید نشده حالا یه موردی مناسبی دیده که توافق صد در صدی با هم ندارن ولی فرد به جایی میرسه که همین شرایط رو قبول میکنه ...

اینکه دو نفر صد در صد مثل هم باشن فکر کنم یک در هزار پیش بیاد ... بالاخره تفاوتهایی هست منتها مسئله ای که پیش میاد مسئله ی گذشت توی زندگی هست که باید جاری باشه تا زندگی وصل به طلاق نشه... و البته مسئله ی مهمتر اینه که گذشت باید به سمت و سوی حق بره و اینم به هنر کسی برمیگرده که بر حقه که چطور و با چه ترفندی حق خودش رو برقرار کنه و از باطل دوری کنه.

یه مثال هم بزنم فردی هست که خودش خیلی مذهبیه ولی خانواده اش عامه هستن .. نتیجه این میشه که وقتی خواستگاری افراد مذهبی میره جواب رد میشنوه چون از لحظه ی ورود مادر و خواهر پسر به مراسم خواستگاری یک برانداز کلی و یک پیام کلی به خانواده ی عروس داده میشه و ازدواج صورت نمیگیره اینطور میشه که فرد ناچار میشه به کم قانع بشه.

یوسف
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۸:۳۲
یه وقتایی افراد مجبور میشن چنین شرایطی رو قبول کنن ... پسری رو در نظر بگیرید که هزار جا برای خواستگاری رفته و تایید نشده حالا یه موردی مناسبی دیده که توافق صد در صدی با هم ندارن ولی فرد به جایی میرسه که همین شرایط رو قبول میکنه ...

سلام پسری که هر جا رفته تایید نشده دو حالت داره
1. تو ایران نرفته خواستگاری
2.مشکل و عیبی داره

یه مثال هم بزنم فردی هست که خودش خیلی مذهبیه ولی خانواده اش عامه هستن .. نتیجه این میشه که وقتی خواستگاری افراد مذهبی میره جواب رد میشنوه

یعنی چه ؟بیشتر توضیح بدید

یوسف
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۸:۴۰

سلام
مشکل در انتخاب و عدم اتمام حجت بین دو طرف همون اول
قبل از اینکه ازدواج کنند باید این مسایل رو با هم تموم میکردن
من باش اجازه نمیدم
دختر هم باید(باید) تمکین کنه( زورم لازم نیست اول با مهربونه و خوش اخلاقی براش توضیح بده که چرا نباید بره تو این مجالس بعدش اگه حرف تو گوشش نرفت یک کلام به دختره میگه رفتی که رفتی برای همیشه:mad:) البته اگه 5000 تا سکه مهر نکرده و جراتشو داره
دختره مهمونی رفت کلا بیخیالش بشه چون زنی که حاضر نیست بخاطر شوهرش از یک مهمونی شبهه دار و مختلط (نا سالم بگذره) بهتر بمونه خونه باباش
اون بنده خدا هم بره دنبال یکی دیگه ماشاالله چیزی که زیاد دختر خوب و اهل زندگی

رحیل
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۹:۱۶
قبل از اینکه ازدواج کنند باید این مسایل رو با هم تموم میکردن
سلام
هنوز ازدواج نکردن

حتی خواستگاری هم نکردن

یوسف
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۹:۲۰
سلام
هنوز ازدواج نکردن

حتی خواستگاری هم نکردن

بهتر
الان بره اول اتمام حجت کنه بعد بره خواستگاری و .....
کلا بنظرم از هر کی ادم خوشش اومد و قرار شد باهاش ادامه بده و بره برای خواستگاری باید همون اول که وابستگی وجود نداره اتمام حجت کنه
نه بعدش که وابسته شدن حالا نه میتونند جدا بشند نه میتونند برخی از رفتارهای همو تحمل کنند

نیلوفر
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۹:۲۳
کاش قبل انتخاب کسی برای زندگی مشترک، انقدر دقت داشته باشیم که در یک سری زمینه های اعتقادی دچار اختلاف نشویم و بعد بخواهیم با جنگ و دعوا مسائلمان را حل کنیم! انقدر اختلاف سلیقه هست که دیگر این چیزهای اصلی را هم نخواهیم مشترک باشیم، زندگی سخت میشود...

جناب یوسف محترم، فعلا از نظر شرعی این آقا پسر هیچ حقی به گردن آن دخترخانم ندارند که میگویید باید از ایشان تمکین کند. بایدی وجود ندارد، چون عقد نکرده اند.
و خواهشا! خواهشا با این فکر که طرفم را عوض خواهم کرد، ازدواج نکنید. خصوصا آقایانی که به دنبال دختران کم سن و ترجیحا دانشگاه نرفته (قبل ورود به دانشگاه) هستند. این تفکر خیلی خودخواهانه و ظلم گرایانه هست. مگر انکه خود طرف هم بخواهد! واقعا بخواهد که عوض شود. و الا بدانید که باعث اذیتش خواهید شد. خودتان هم به سختی می افتید. البته اشتباه نشه. انعطاف پذیری و کنار امدن و منطبق شدن با همسر بحثش جداست با اینکه کلا بخواهیم شخصی را از نو بسازیم.

رحیل
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۹:۲۴
اینجور خط و نشون کشیدن های «یک کلام ختم کلام...» همه مال قبل ازدواجن

توی بطن زندگی اینقدر مسائل هست که دو طرف مجبور میشن به خاطر یه عامل بیرونی از خیلی از ایده آل هاشون دست بکشن

نیلوفر
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۹:۳۲
تازه به احتمال زیاد خیلی از اونها هم بعد یه مدتی فراموش خواهند شد. مگرانکه دو طرف واقعا برای هم ارزش و عشق قائل شوند. و الا ازدواج معامله نیست من اینکارو میکنم پس تو فلان کارو بکن! اینجوری زندگی زندگی نمیشود! کاش انقدر دو طرف غرق در هم شوند که چیزی را نگفته، طرف مقابل رعایت نماید. خیلی کارها را میدانیم که نباید انجام دهیم، ولی... :|

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۱۹, ۱۹:۵۰

اینکه دو نفر صد در صد مثل هم باشن فکر کنم یک در هزار پیش بیاد ... بالاخره تفاوتهایی هست منتها مسئله ای که پیش میاد مسئله ی گذشت توی زندگی هست که باید جاری باشه تا زندگی وصل به طلاق نشه... و البته مسئله ی مهمتر اینه که گذشت باید به سمت و سوی حق بره و اینم به هنر کسی برمیگرده که بر حقه که چطور و با چه ترفندی حق خودش رو برقرار کنه و از باطل دوری کنه.

یه مثال هم بزنم فردی هست که خودش خیلی مذهبیه ولی خانواده اش عامه هستن .. نتیجه این میشه که وقتی خواستگاری افراد مذهبی میره جواب رد میشنوه چون از لحظه ی ورود مادر و خواهر پسر به مراسم خواستگاری یک برانداز کلی و یک پیام کلی به خانواده ی عروس داده میشه و ازدواج صورت نمیگیره اینطور میشه که فرد ناچار میشه به کم قانع بشه.

به حرفم توجه نکردید.
من نگفتم صددرصد تناسب داشته باشن...من گفتم:

خوب مشخصه که هیچ دو فردی کاملا شبیه هم نیستن....ولی باید تفاوتهاشون در چیزی به جز اعتقادات و باور باشه....مثلا وضعیت مالی،میزان تحصیلات،محل سکونت مثل پایین شهر یا بالای شهر بودن، نه اعتقادات که اصل بنای زندگی هست........

یه مثال هم بزنم فردی هست که خودش خیلی مذهبیه ولی خانواده اش عامه هستن .. نتیجه این میشه که وقتی خواستگاری افراد مذهبی میره جواب رد میشنوه چون از لحظه ی ورود مادر و خواهر پسر به مراسم خواستگاری یک برانداز کلی و یک پیام کلی به خانواده ی عروس داده میشه و ازدواج صورت نمیگیره اینطور میشه که فرد ناچار میشه به کم قانع بشه.مسلما دخترهایی هم هستن که چنین شرایطی داشته باشن که خودشون مقید باشن ولی خونواده شون عامه....خودم در خواستگاری های قبلی ام با چنین موردی مواجه شدم

و خواهشا! خواهشا با این فکر که طرفم را عوض خواهم کرد، ازدواج نکنید. خصوصا آقایانی که به دنبال دختران کم سن و ترجیحا دانشگاه نرفته (قبل ورود به دانشگاه) هستند. این تفکر خیلی خودخواهانه و ظلم گرایانه هست. مگر انکه خود طرف هم بخواهد! واقعا بخواهد که عوض شود. و الا بدانید که باعث اذیتش خواهید شد. خودتان هم به سختی می افتید. البته اشتباه نشه. انعطاف پذیری و کنار امدن و منطبق شدن با همسر بحثش جداست با اینکه کلا بخواهیم شخصی را از نو بسازیم.به قول یکی از دوستان آدم برای ازدواج باید دنبال فردی باشه که ملاکها و ویژگیهای مد نظرش رو داشته باشه،نه اینکه فردی رو با ملاکها و ویژگیهای مد نظرش بسازه!
یعنی این اشتباهه که آدم فردی رو پیدا کنه بعد بخواد تغییرش بده و منطبقش کنه با معیارهای خودش

توی بطن زندگی اینقدر مسائل هست که دو طرف مجبور میشن به خاطر یه عامل بیرونی از خیلی از ایده آل هاشون دست بکشن

تازه به احتمال زیاد خیلی از اونها هم بعد یه مدتی فراموش خواهند شد. مگرانکه دو طرف واقعا برای هم ارزش و عشق قائل شوند. و الا ازدواج معامله نیست من اینکارو میکنم پس تو فلان کارو بکن! اینجوری زندگی زندگی نمیشود! کاش انقدر دو طرف غرق در هم شوند که چیزی را نگفته، طرف مقابل رعایت نماید. خیلی کارها را میدانیم که نباید انجام دهیم، ولی... :|چه در زندگی مشترک چه در مجردی آدم باید اون کاری رو انجام بده که خدا میگه درسته،دین میگه درسته........نه کاری که همسر میگه درسته،نه کاری که همسر ناراحت نشه......اگر بخاطر ناراحت نشدن همسر خلاف خواسته خدا انجام بشه خدا هم مثل خودتون عمل میکنه

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۰۱:۳۰
کاش قبل انتخاب کسی برای زندگی مشترک، انقدر دقت داشته باشیم که در یک سری زمینه های اعتقادی دچار اختلاف نشویم و بعد بخواهیم با جنگ و دعوا مسائلمان را حل کنیم!
سلام
این دقت نظر ها در همان دیدارهای عاشقانه اول متاسفانه کور می شوند!عیوب را نمی بینند.معیارها را فراموش می کنند.خواسته ها را نادیه می گیرند!
متاسفانه خیلی ها دچارش هستند.

انقدر اختلاف سلیقه هستمثلاً

فعلا از نظر شرعی این آقا پسر هیچ حقی به گردن آن دخترخانم ندارند که میگویید باید از ایشان تمکین کند. بایدی وجود ندارد، چون عقد نکرده اند.
خوب تکلیف روشن شد!
وقتی قبل از هر گونه اتفاقی اینگونه رفتار می کند قطه بدانید در زمان رسمیت که دیگر انجام نمی دهد.چرا خانم ها این قدر مسر هستند که آقایان حتما باید به انها وفادار بمانند.عاشق دختر یا زن دیگری نشوندو فلان و فلان.من بارها و بارها از زنانی که به شدت آرایش غلیظ در منزل می کنند شنیده ام که می گویند اینگونه آرایش می کنیم که همسرمان توجهش به ما باشد و نظرش به زن دیگری نرود!می ترسیم شوهرمان را از دست بدهیم!
آیا فقط با آرایش می توان همسر را نگه داشت؟واقعا یک سوال جدی است!
آیا نمی شود کانون خانواده را به قدری با صمیمت,محبت بی دریغ,صفا,صفا,صفا,صمیمیت وتوجه به همسر,نگاه رئوفانه به او, و ده ها مورد دیگر به قدری روشن کرد که مرد فقط و فقط ذهنش پیش همسرش باشد!

و خواهشا! خواهشا با این فکر که طرفم را عوض خواهم کرد، ازدواج نکنید. خصوصا آقایانی که به دنبال دختران کم سن و ترجیحا دانشگاه نرفته (قبل ورود به دانشگاه) هستند. این تفکر خیلی خودخواهانه و ظلم گرایانه هست. مگر انکه خود طرف هم بخواهد! واقعا بخواهد که عوض شود. و الا بدانید که باعث اذیتش خواهید شد. خودتان هم به سختی می افتید. البته اشتباه نشه. انعطاف پذیری و کنار امدن و منطبق شدن با همسر بحثش جداست با اینکه کلا بخواهیم شخصی را از نو بسازیم.
بله درست است.اگر فکر می کنید با ازدواج با همسر چه خانم و چه آقا می توانید در این برهه از زمان آنها را تغییر بدهید سخت در اشتباه هستید و به شدت زیان می کنید.
من هم با شما موافقم!

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۰۱:۳۶
خودم در خواستگاری های قبلی ام با چنین موردی مواجه شدم
سلام
می شود به موارد مهمی اشاره بفرمائید؟
می شود دلایل رد برخی از خواستگارانتان را بگوئید.مثلا در چه زمینه هائی تناسب نداشتید.
البته اگر مایل بودید.هیچ اجباری نیست

آدم برای ازدواج باید دنبال فردی باشه که ملاکها و ویژگیهای مد نظرش رو داشته باشه
مثلا چه ملاک هائی؟

نیلوفر
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۰۸:۳۴
با سلام

خوب تکلیف روشن شد!
وقتی قبل از هر گونه اتفاقی اینگونه رفتار می کند قطه بدانید در زمان رسمیت که دیگر انجام نمی دهد.چرا خانم ها این قدر مسر هستند که آقایان حتما باید به انها وفادار بمانند.عاشق دختر یا زن دیگری نشوندو فلان و فلان.من بارها و بارها از زنانی که به شدت آرایش غلیظ در منزل می کنند شنیده ام که می گویند اینگونه آرایش می کنیم که همسرمان توجهش به ما باشد و نظرش به زن دیگری نرود!می ترسیم شوهرمان را از دست بدهیم!
آیا فقط با آرایش می توان همسر را نگه داشت؟واقعا یک سوال جدی است!
آیا نمی شود کانون خانواده را به قدری با صمیمت,محبت بی دریغ,صفا,صفا,صفا,صمیمیت وتوجه به همسر,نگاه رئوفانه به او, و ده ها مورد دیگر به قدری روشن کرد که مرد فقط و فقط ذهنش پیش همسرش باشد!
اگر نقل قولی که از جناب یوسف کردم را میخواندید (که قطعا خوانده اید) متوجه منظور بنده میشدید. راستش ایشان یکم لحن تندی استفاده کردند بنده خواستم بگم از نظر شرعی هیچ حقی ندارد چنین برخوردی داشته باشد. ولی... بله حرف شما درست است. اگر قرار نباشد قبل ازدواج برای حرف های یکدیگر احترام و ارزش قائل شوند دیگر چه برسد به بعد از آن. ولی همین ها هم با گفتن حرفهایی چون "تو زن من هستی باید تمکین کنی!" ، "تو چه مردی هستی؟ مگه تو اسلام گفتن اینجوری با زناتون برخورد کنین؟" و کلا یک سری حرف از این دست.. حل نمیشود و نباید هم اینگونه حل شود!. کلام خیلی مهم است. از آن مهمتر، لحن و تن صدا.
بحث آرایش هم که فرمودید. به نظرم آن هم سلیقه ایست. من خیلی از مردان رو دیدم که اصلا از آرایش خوششان نمی آید. (نمونه اش خود برادرم!) و برعکس بعضی ها عاشق آرایش زن هستند! و در کل آراستگی و خود را زیبا کردن برای همسر هم در دین سفارش شده. ولی اگر صرفا فقط به همین موضوع توجه کرده و تک بعدی عمل کنیم، بله کافی نیست و شاید حتی خیلی هم اثر نکند. ضمنا مردان چند دسته هستند. عده ای شکمی (که با انواع غذاهای رنگین آنها را باید جذب کرد)، عده ای شخصیتی (با محبت، صحبت، همدردی، فهم و درک متقابل)، و عده ای دیگر هم شهوتی هستند (که فکر کنم شرایطشان معلوم باشد). و برخی هم شاید بیشتر آقایان، درصدی از همه را داشته باشند. باید توجه کرد کدام بخش برجسته تر است، مطابق با همان همسر داری کرد. ببخشید راحت دسته بندی ها را عرض کردم، فکر میکنم لازم باشد این چیزها شنیده شود. شاید هم خودتان میدانستید. بهرحال اینها مطالب مهمی است. و کاش قبل از ازدواج ، دختران و پسران بدان توجه کنند و اطلاعاتشان را بالا ببرند.

مثلاً
ان شا ء الله بعد ازدواجتان متوجه خواهید شد. بنا بر سلیقه و خصوصیات هر کسی این اختلافات هم فرق میکند. ولی اگر مثال بخواهید، یک مثال خیلی ساده و پیش و پا افتاده، سلیقه در غذا خوردن! ممکن است خانم با یک شوق و ذوقی یک غذایی آماده کند و بعد متوجه شود آقا اصلا چنین غذایی را نمیخورد و دوست ندارد! البته این خیلی مثال ساده ای بود... شاید خیلی اختلافی هم ایجاد نکند. مثال های دیگری هم هست که بعد از وارد شدن در زندگی مشترک خواهید درک کرد.

نیلوفر
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۰۸:۵۴
ضمنا پیشنهاد میکنم به سخنرانی آقای دکتر حبشی در خصوص تفاوت های مرد و زن حتما قبل ازدواج گوش دهید. و اگر قرار است با شخص خاصی ازداج کنید (انتخابتان را کردید و همه چی تمام شده) به او هم بدهید گوش کند. (اگرم ازدواج کردید و گوش ندادید، آن را از دست ندهید. با همسرتان گوش کنید)که کمک بزرگی است. و باعث حل خیلی اختلافات میشود.
کاش کلاسهای این روان شناس بزرگ را در تهران میتوانستم پیدا کنم. قطعا در آن شرکت میکردم.

mehrant
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۰۹:۳۸
می شود دلایل رد برخی از خواستگارانتان را بگوئید.من پسر هستم!!!!

سلام
می شود به موارد مهمی اشاره بفرمائید؟
می شود دلایل رد برخی از خواستگارانتان را بگوئید.مثلا در چه زمینه هائی تناسب نداشتید.
البته اگر مایل بودید.هیچ اجباری نیستمورد بوده رفتیم خواستگاری دخترخانمی که دوتا خواهر هم داشته.اما در این خانواده فقط خودش چادری بوده و مادر و خواهرش چادری نبودند،حتی موقعی که میخواسته چادری بشه مانعش شدن،و حالا هم که چادری هست سعی میکنن منصرفش کنن و خودش میگفت مثلا در مراسم عروسی با چادر میره اما خانمهای فامیلش میان از پشت سرش چادرش رو از سرش میکشن
و همچنین از نظر اعتقادی هم با همدیگه تفاوت داشتن....مثلا در خانواده شون محرم و نامحرم باهمدیگه دست میدادن و میگفتن ما همدیگه رو خواهربرادر میدونیم، اما این دختر دست نمیداد....و....

مثلا چه ملاک هائی؟خوب بستگی داره به هرکسی که خودش چه ملاکهایی مد نظرشه...
من برای ازدواج دنبال خانمی هستم مومن و متدین،حتما چادری باشه،خوش اخلاق،اهل رعایت حریم محرم و نامحرم،و اینکه بیرون از خونه آرایش نکنه.
داشتن تمام این معیارها برام مهمه و همه شون هم از اهمیت یکسانی برام برخوردار هستن و هیچکدوم رو حاضر نیستم نادیده بگیرم.
اما اگر از این چند مورد خیالم راحت شد،یعنی از ایمان و حجاب و اعتقاد و اخلاق، دیگه نه قیافه برام مهمه نه وضعیت مالی نه میزان تحصیلات......
مهم همین چند مورد هست و دنبال کسی میگردم که اینها رو داشته باشه

ببخشید راحت دسته بندی ها را عرض کردم، فکر میکنم لازم باشد این چیزها شنیده شود.فکر نمیکنم این دسته بندی درست باشه....مواردی که گفتید در همه مردان وجود داره....یعنی آقایان هم دوست دارن بهشون محبت بشه هم از نظر نیاز جنسی تامین بشن و هم غذای خوب بخورن

پیشنهاد میکنم به سخنرانی آقای دکتر حبشی در خصوص تفاوت های مرد و زن حتما قبل ازدواج گوش دهید.من مجموعه ای از سخنرانی های ایشون رو داشتم.یکبار اومدم گوش کنم از تفاوتهای جسمی و جنسی زن و مرد شروع کرد و اینقدر از خانمها در دوران عادت ماهیانه شون بد گفت که از زنان متنفر شدم....اینقدر گفت زنها بهانه گیر میشن حتی اگر هیچ اتفاقی نیفتاده بشه اتفاقات و مشکلات زمانهای گذشته رو پیش میکشن و بحث راه میندازن و داد میزنن و مرد باید تحمل کنه و....
دیگه با این صحبتها دیگه ادامه ندادم به گوش کردن سخنرانی های ایشون

اگر قرار است با شخص خاصی ازداج کنید (انتخابتان را کردید و همه چی تمام شده) به او هم بدهید گوش کند. (اگرم ازدواج کردید و گوش ندادید، آن را از دست ندهید. با همسرتان گوش کنید)که کمک بزرگی است. و باعث حل خیلی اختلافات میشود.من به جاش از سخنرانی های حجت الاسلام حدائق استفاده کردم که از روحانیون و سخنرانان معروف در شیراز هستن...هشت جلسه در مورد ازدواج موفق و زندگی سعادتمند صحبت میکنن با استفاده از آیات و روایات و داستان زندگی افراد مشهور متدین مثل امام خمینی،علامه طباطبایی،علامه امینی،آیت الله مشکینی و.....مثال میزنن.که جذاب بود و به همه توصیه میکنم یکبار هم شده گوش کنن هم به درد متاهلین میخوره هم به درد مجردین.
اگر تمایل داشتید لینکش رو برای دانلود در اسک دین گذاشتم:http://www.askdin.com/thread52147.html

نیلوفر
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۱۰:۲۵
فکر نمیکنم این دسته بندی درست باشه....مواردی که گفتید در همه مردان وجود داره....یعنی آقایان هم دوست دارن بهشون محبت بشه هم از نظر نیاز جنسی تامین بشن و هم غذای خوب بخورن
چرا درست است. اگر دقت میکردید در ادامه عرض کردم: و برخی هم شاید بیشتر آقایان، درصدی از همه را داشته باشند. باید توجه کرد کدام بخش برجسته تر است، مطابق با همان همسر داری کرد.

اینقدر از خانمها در دوران عادت ماهیانه شون بد گفت که از زنان متنفر شدم....اینقدر گفت زنها بهانه گیر میشن حتی اگر هیچ اتفاقی نیفتاده بشه اتفاقات و مشکلات زمانهای گذشته رو پیش میکشن و بحث راه میندازن و داد میزنن و مرد باید تحمل کنه و....
دیگه با این صحبتها دیگه ادامه ندادم به گوش کردن سخنرانی های ایشون
کاش ادامه میدادید چون در ادامه راجب مردان صحبت کردند و گفتند آقایان هم دچار چنین حالتی میشوند و چون از نظر هورمونی بهم میریزند دیگر حوصله ی هیچ چیزی را نخواهند داشت.
بهرحال طبیعت وجودی زن و مرد هست و البته شدت و ضعف دارد ، چه ما خوشمان بیاید چه نیاید!
من از این مورد در ایشان خوشم می آید که هرگز تک بعدی صحبت نمیکنند و تمامی جوانب را در نظر میگیرند.

از سخنرانی های حجت الاسلام حدائق استفاده کردم که از روحانیون و سخنرانان معروف در شیراز هستن.. ان شالله از سخنرانی های ایشون هم استفاده خواهم کرد. تشکر بابت share لینک

راهیان عشق
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۱۰:۲۸
بهتر
الان بره اول اتمام حجت کنه بعد بره خواستگاری و .....
کلا بنظرم از هر کی ادم خوشش اومد و قرار شد باهاش ادامه بده و بره برای خواستگاری باید همون اول که وابستگی وجود نداره اتمام حجت کنه
نه بعدش که وابسته شدن حالا نه میتونند جدا بشند نه میتونند برخی از رفتارهای همو تحمل کنند

سلام...
واگر مدتی باهم بودن و این ارتباط باعث دلبستگی شده باشه و بنوعی دل جای عقل رو گرفته باشه چی؟ واینکه طرف پسره اصن ب هیچ صراطی مستقیم نیست و نمیخواد قبول کنه ک جدا بشه حتی میدونه فلان کاراین دختر اشتباس ....

سلمان فارسی
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۱۴:۵۶
من پسر هستم!!!!
سلام
اخوی روم به دیوار!
شرمنده
مومن خدا خوب تعیین جنسیت در تنظیمات را درست کن ما شرمنده نشویم!

ولی همین ها هم با گفتن حرفهایی چون "تو زن من هستی باید تمکین کنی!" ، "تو چه مردی هستی؟ مگه تو اسلام گفتن اینجوری با زناتون برخورد کنین؟" و کلا یک سری حرف از این دست.. حل نمیشود و نباید هم اینگونه حل شود!. کلام خیلی مهم است. از آن مهمتر، لحن و تن صدا.
خوب چطوری حل می شود؟
اصلا ریشه اختلاف کجاست؟

بحث آرایش هم که فرمودید. به نظرم آن هم سلیقه ایست
بله براساس سلیقه است منتها بعضی آقایان مثل برادرتان و من و خیلی از بچه های دیگر دوست نداریم همسرمان آرایش کند و ولی اکثر خانم ها متفق القول هستند که باید آرایش کنند!چرا؟

ضمنا مردان چند دسته هستند. عده ای شکمی (که با انواع غذاهای رنگین آنها را باید جذب کرد)، عده ای شخصیتی (با محبت، صحبت، همدردی، فهم و درک متقابل)، و عده ای دیگر هم شهوتی هستند (که فکر کنم شرایطشان معلوم باشد). و برخی هم شاید بیشتر آقایان، درصدی از همه را داشته باشند. باید توجه کرد کدام بخش برجسته تر است، مطابق با همان همسر داری کرد. ببخشید راحت دسته بندی ها را عرض کردم، فکر میکنم لازم باشد این چیزها شنیده شود. شاید هم خودتان میدانستید. بهرحال اینها مطالب مهمی است. و کاش قبل از ازدواج ، دختران و پسران بدان توجه کنند و اطلاعاتشان را بالا ببرند.
واقعا تعجب می کنم .من فکر می کنم شما شوخی کردید.این دسته بندی اصلا درست نیست.اصلاح بفرمائید

ضمنا پیشنهاد میکنم به سخنرانی آقای دکتر حبشی در خصوص تفاوت های مرد و زن حتما قبل ازدواج گوش دهید
بله بنده گوش داده ام.خیلی هم خوب است.منتها در رفتار شخص تغییر ایجاد می کند.

من برای ازدواج دنبال خانمی هستم مومن و متدین،حتما چادری باشه،خوش اخلاق،اهل رعایت حریم محرم و نامحرم،و اینکه بیرون از خونه آرایش نکنه.
داداش گلم همه این ها را برای خودت تعریف کن!
هر کدام از اینها تعاریف خاص دارد.حد و حدود دارد.
من اینهائی را که گفته بودی را در صحبت هایم با طرف مقابلم در میان گذاشتم منتها با وجود این تعاریف خاص خودشان را داشتند!دقت کن.

یوسف
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۱۵:۳۲
جناب یوسف محترم، فعلا از نظر شرعی این آقا پسر هیچ حقی به گردن آن دخترخانم ندارند که میگویید باید از ایشان تمکین کند. بایدی وجود ندارد، چون عقد نکرده اند.

سلام و ادب
از نظر شرعی حقی نداشته باشه مشکلی نیست
رابطه دختر و پسر دو حالت 1.صرفا رفاقت (که در این حالت هر چی دختر بی حجاب تر و باز تر باشه پسر بیشتر خوشش میاد چون راحت تر به اهدافش میرسه)حالا این وسط ممکنه یکی از دو نفر گرفتار ؛عاشق و وابسته بشه که بطبع دچار مصایب و مشکلاتی میشه از جمله کوتاه امدن از نظرات و اعتقاداتش و....در مقابل طرفش!
2.اشنایی کوتاه مدت و زمینه سازی برای ازدواج: در این حالت که مدنظر بنده بود گفتم تا کامل وابسته نشدید و گرفتار نشدید برید اتمام حجت کنید
عمده اختلافات در عصر ما مسایل اقتصادی ،حجاب،آرایش،رابطه با نامحرم و مسایل دینی است)که همون اول باید حل بشه.

یوسف
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۱۵:۴۰
واگر مدتی باهم بودن و این ارتباط باعث دلبستگی شده باشه و بنوعی دل جای عقل رو گرفته باشه چی؟ واینکه طرف پسره اصن ب هیچ صراطی مستقیم نیست و نمیخواد قبول کنه ک جدا بشه حتی میدونه فلان کاراین دختر اشتباس ....

خب من گفتم که باید همون جلسات اول بگه اقاجان (خانوم جان)
حجابت اینجوری باشه
ارتباط با نامحرم اینجوری باشه
انقدر حقوق دارم
و.....
مثلا من خودم در زمینه حجاب و نامحرم همون اول میگم که من روی حجاب نامحرم خیلی سختگیرم
پسر داییمم پسر عمهممم و..... هم فرق نداره همه نامحرمند باید رعایت کنی حجابتم چادر
حالا اگه دوستداری بریم مرحله بعد نداری تو رو بخیر رو ما رو ب سلامت
اگه اکی دادم ادامشو میگم اگه هم دیدم داره تبصره میزاره کلا کنسلش میکنم
اگه دختر منعطف و حرف گوش کن باشه همه چیز حل میشه:cool:

راهیان عشق
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۱۵:۵۲
اقا یوسف نظر اکثر دختر پسرهای مذهبی همینه...اما خب مشکل این بنده خدا چجوری باید حل بشه؟اگ وابسته شده باشن باید چیکار کرد؟عقل میگه بیخیال اگه این راه رو برم ریسکش بالاس و....دل میگه بیخیال من دوسش دارم و....

ودرین موقع اکثر اوقات دل برعقل حاکمه مگر اراده محکمی فرد داشته باشه...
خود من خیلی حجاب چشم پسر واسم مهمه...وهمینکه کسی میاد خواستگاریم مامان سریع رد میکنه.ولو اگه مذهبی باشه اما اگ محاسن نداشته باشه توسط مامانم رد میشه.بهمین راحتی.....

یوسف
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۱۸:۱۴
اقا یوسف نظر اکثر دختر پسرهای مذهبی همینه...اما خب مشکل این بنده خدا چجوری باید حل بشه؟اگ وابسته شده باشن باید چیکار کرد؟عقل میگه بیخیال اگه این راه رو برم ریسکش بالاس و....دل میگه بیخیال من دوسش دارم و....

ودرین موقع اکثر اوقات دل برعقل حاکمه مگر اراده محکمی فرد داشته باشه...
خود من خیلی حجاب چشم پسر واسم مهمه...وهمینکه کسی میاد خواستگاریم مامان سریع رد میکنه.ولو اگه مذهبی باشه اما اگ محاسن نداشته باشه توسط مامانم رد میشه.بهمین راحتی.....

چرا مادرتون رد میکنه؟ چون محاسن نداره؟؟ یعنی چون ریش نداره؟

خب اینجاس ک انسان باید تصمیم بگیر که یک عمر این اختلافات رو تحمل کنه و این درد رو در طی 20-30 سال زندگی بکشه(چون زنش باب دلش نیست و حرفشو یک خط در میون گوش میده)
یا بره تمام حرفشو بزنه دختر نخاست و گفت نمیتونم ایشون کات کنه و درد دوری و دلتنگی رو تحمل کنه که فوقش 3-6 ماه(و اگه زرنگ باشه تو دو ماه یک مورد دیگه پیدا میکنه)

بسم الله

سوال بنده این است:

با تشکر از دوستان

نظر من اینه و کارشناسانه هم هست: اقاجان با دختره تو مسایل حجاب و محرم و نامحرم و ارایش و ماهواره و مهمونی و .... اختلاف داری باب دلت نیست ولی وابسته شدی و از سر وابستگی داری تحمل میکنی
ی جلسه بزار کل حرفاتو بزن اگه قبول کرد و تفاهم شد که چه بهتر اگه نشد بیخیالش بشو عشق و عاشقی بعد یکی دوسال کم فروغ میشه بعدا این معایب گریبان گیرت میشه هاااا.
انوقت باید بری طلاقش بدی ماهی یک سکه هم بدی ( به همین سادگی و خوشمزگی عمر و جونیت حروم میشه)
اقا اختلاف مذهبی و اعتقادی داری کات کن نترس بعد دو ماه یادت میره
اصلا و ابدا نترس ادم هر چی میکشه از ترسه مطمئن باش کسی که الان حرفتو با هر دلیل و منطقی رد میکنه بری زیر یک سقف بدتر میکنه من دیدم که میگم

راهیان عشق
۱۳۹۴/۰۸/۲۱, ۲۳:۳۸
مامانم میگه مومن ظاهری و باطنی باید باشه وب این نتیجه برسه ک مومنه وخیلی روی قضیه محاسن سخت میگیره...بگذریم من خودم ایمان طرف برام مهمه اما نه تااین حد که اگ همه چیش طبق معیارم بود صرف نداشتن محاسن رد کنم....توکلت علی الله...

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۴/۰۸/۲۲, ۰۰:۰۶
" با سلام به دوستان خوبم : من با توجه به تجربیات خودم در زندگی با ایمان کامل به شما جوانانیکه می خواهید تشکیل زندگی بدهید.

و در این زمینه احتیاج به راهنمایی ما بزرگترها دارید باید بگویم که : هرگز نسنجیده اقدام نکنید.

مسئله یک عمر زندگی است. افکار و اعتقادات هر دو طرف مهم است. باید باهم همفکر

و هم نظر باشید. شاید در ابتدا از روی احساسات خود فکر کنید که می توانید طرف مقابل را به

راه خود بکشانید و او را مثل خود کنید. اما واقعیت این است که شما دو انسان مختلف هستید با دو طرز تفکر جداگانه.

و اگر با عقل سلیم تصمیم نگیرید یک عمر پشیمانی را باید تحمل کنید. و ذره ذره اب شوید.

دوستان خوبم ! هرگز مسئله ازدواج را سر سری نگیرید .با فکر و اندیشه درست تصمیم بگیرید.

و خود را یک عمر در مخمصه قرار ندهید. یا حق.

نیلوفر
۱۳۹۴/۰۸/۲۲, ۰۸:۴۷
سلام علیکم
متاسفانه چون با موبایل همسرم دارم پست مینویسم نمیتوانم نقل قول کنم و جواب کلی میدهم،
جناب سلمان محترم،
ریشه ی اختلافاتی که گفتید را باید کارشناس مربوطه مشخص نماید. ولی خب بصورت کلی هرکسی بسته به مکان و شرایطی که در ان بزرگ شده خصوصیات و سلیقه های متفاوتی دارد. بخاطر همین هم هست که هیچ دونفری کامل شبیه نیستند. البته! بعضیها رو لج و لجبازی مخالفت میکنند و میخواهند تلافی کارهای قبلی را درارند، بعضی ها هم میخواهند همسرشان را امتحان کنند و ببینند اصلا چجوری عصبانی میشوند(قبل ازدواج). و شاید بعضی های دیگری هموجود داشته باشد که بنده الان در ذهنم نیست. و
برای حل شدن اختلافها.... خیلی راحت است، کوتاه بیاییم! در جاییکه زیاد مهم نیست و لطمه ای هم به دین زده نمیشود کوتاه بیاییم. لج نکنیم! انتقام نگیریم! زندگی جنگ نیست! یکی از اهداف ازدواج، رسیدن ب ارامش هست ولی خیلیها بعد ازدواج عصبیتر میشوند و به عبارتی زود پیر میشن!!!! اول هر زندگی مشترکی چون دو طرف کامل به خصوصیات هم اشراف ندارند زیاد و خیلی جاها حتی بی دلیل عصبانی میشوند و یکدیگر را عصبانی میکنند. یک خصلتی که من امروزه خیلی در دانشگاه ازش رنج میبرم این است که هیچ کسی، هییییچچچ کسی!!! حتی، برای یک لحظه، فکر ان را هم نمیکند که شاید دارد حرف غلطی میزند و شاید درست تری هم وجود دارد!!!! چ برسد به انکه بخواهد از نظر خود کوتاه بیاید و حتی حرف دیگران را بشنود!!! خودمان را زیاوی قبولداریم و همین باعث جنگ و دعوا میشود. ما ها عادت نکردیم خودمان را قضاوت کنیم به خودمان بنگریم و خودمان را اصلاح کنیم! مدام از دیگری انتظار داریم خود را عوض کند و میگوییم"کمی منعطف باش!!!" مدام دیگری را میکوبیم درحالیکه خودمان پراز عیب هستیم! بگذریم در این راستا مرا درد دلیست عظیم....

اکثر خانمها تنها از زندگی مشترک این را میدانند که باید متفق القول ارایش کنند؟ برچه اساسی این حرف را میزنید؟ اتفاقا اکثر اقایان تا جایی که من دیده ام ارایش ملایم را بیشتر میپسندند. حالا ان خانم هایی که شما میگویید از کجا و چرا اینگونه اند من نمیدانم و درکشان نمیکنم. شما هم اگر نگران این قضیه هستید در خواستگاری ها به دخترخانم بفرمایید که ارایش دوست ندارید تا بدانند و اذیت نشوید.

درباره ی دسته بندی. فکر نمیکنم لحنم چیزی جز جدیت بوده باشد. چرا غلط باشد؟ صرف گفتن اینکه چیزی درست نیست دلیل نمیشود ان را رد کنیم. دلیل بیاورید. چه دسته ی دیگری هست که در ان گنجانده نشده؟ ..... بهرحال این سخن از من نبوده که بخواهم در ان تغییری ایجاد کنم . این سخن از یک خانم روانشناس مومن زده شده و فکر میکنم به اندازه ی کافی دلیل برای صحت بودنش اورده ام حال شما نمیخواهید، قبولش نکنید بنده هم اصراری ندارم.

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۲۲, ۱۴:۰۰
با سلام خدمت همه دوستان و بزرگوران
ممنون از اینکه در بحث شرکت کردید
متاسفانه یکی از مشکلات زمانه دلبستگی و اشتباه گرفتن ان با عشق است.....چیزی که وقتی گریبانگیر کسی می شود چه دختر چه پسر...باعث نادیده گرفتن خیلی مسایل میشه مسایلی که به قول دوستان بسیار بنیادی بوده و ستونهای زندگی رو تشکیل میده.....
مساله حجاب که در عصر کنونی بسیار وحشتناک شده.....به طوری که واقعا نمیتوان ملاک چادر سر کردن را دال بر خوبی شخصی گذاشت (دور از جون شما بزرگوران) و مانتویی بودن رو نمیتوان ملاک این قرار داد طرف اعتقاداتش ضعیفه..
دوستم داشت تعریف میکرد رفته بود مرکز مشاوره ای...می گفت خانم منشی اون مرکز خانمی حدودا 50 ساله....متین....و با حجاب ولی مانتویی
می گفت خواستم و البته از روی کنجکاوی بپرسم چقدر به حجاب اعتقاده داره و به دخترش تحمیل کرده یا نه........میگفت بعد 10 دقیقه صحبت فهمیدم که ایشان حجاب رو به دخترش تحمیل و یا اجبار نمیکنه و حتی بعضی جاها به دخترش میگه حجاب نداشتی هم نداشتی ..جمعی که در ان هستیم خوب است و نیازی نیست!! میگفت دیگه بعد این صحبت نمیدونم واقعا چند نفر در جامعه ما به حجاب اعتقاد قلبی دارن و .................

البته حجاب هم برای خانمها هست و هم اقایان این نکته فراموش نشه

حالا دوستان گرامی بفرمائید در دو ایتم....با توجه به پست اول من در این تاپیک......این خانم و اقا باهم چه تفاوتهایی دارن؟ تفاوت در نگرش؟ اعتقاد؟ درک؟ و......

با تشکر

یوسف
۱۳۹۴/۰۸/۲۲, ۱۹:۴۲
مامانم میگه مومن ظاهری و باطنی باید باشه وب این نتیجه برسه ک مومنه وخیلی روی قضیه محاسن سخت میگیره...بگذریم من خودم ایمان طرف برام مهمه اما نه تااین حد که اگ همه چیش طبق معیارم بود صرف نداشتن محاسن رد کنم....توکلت عل

علی الله...
سلام محاسن همون ریش منظورتونه؟
اگه بلی!!! که داعش اخر و ته مومنان هستند پس!!!؟ایمان به قلب و عمله نه به ظاهر و قیافه و ریش و جای مهر روی پیشونی و....

راهیان عشق
۱۳۹۴/۰۸/۲۲, ۲۲:۰۱
سلام

بله....
میدونم اقا یوسف اما عقیده مادرمه.من خودم اولویت های دیگه مدنظرمه...وملاک من از مومن بودن کسی محاسن نیست...بلکه اصل کار فقط وفقط ایمان و اخلاق.

تو هرخونواده ای باید یه سختگیر ظاهرا باشه..

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۲۴, ۱۰:۵۲
دوستان عزیز تازه داریم نتیجه گیزی میکنیما.....
لطفا همراهی کنید همچنان

یا رقیه
۱۳۹۴/۰۸/۲۴, ۲۲:۴۷
سلام محاسن همون ریش منظورتونه؟
اگه بلی!!! که داعش اخر و ته مومنان هستند پس!!!؟ایمان به قلب و عمله نه به ظاهر و قیافه و ریش و جای مهر روی پیشونی و....

سلااااااام... یوسف جان یه چیزی می گی یه طرفه...:p:)

کی به داعش کار داره...

به اندازه خودمون می دونیم که تراشیدن ریش حرام هستش و اگر مقید به انجام واجبات و ترک محرمات باشیم.... ریش گذاشتن یکی از این موارد واجبات هست...:o
:lol:

دیگه فک کنم در وصف رابطه بین ظاهر و باطن همه این مثل معروف رو شنیده باشیم... از کوزه همان برون تراود که در اوست

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۲۴, ۲۳:۰۴
سلااااااام... یوسف جان یه چیزی می گی یه طرفه...:p:)

کی به داعش کار داره...

به اندازه خودمون می دونیم که تراشیدن ریش حرام هستش و اگر مقید به انجام واجبات و ترک محرمات باشیم.... ریش گذاشتن یکی از این موارد واجبات هست...:o
:lol:

دیگه فک کنم در وصف رابطه بین ظاهر و باطن همه این مثل معروف رو شنیده باشیم... از کوزه همان برون تراود که در اوست

از کوزه همان برون تراود که در اوست
خب اون عزیزی که ریش گذاشته و کار حرام انجام میده کوزش مشکل داره ؟
منظور دوستان اینه فقط ظاهر نمیتونه نشان دهنده باطن باشه.....خیلی ها ظاهر خوبی دارن حتی شمر هم پیشونیش پینه بسته بود ولی ..............

یا رقیه
۱۳۹۴/۰۸/۲۵, ۰۷:۰۵
از کوزه همان برون تراود که در اوست
خب اون عزیزی که ریش گذاشته و کار حرام انجام میده کوزش مشکل داره ؟
منظور دوستان اینه فقط ظاهر نمیتونه نشان دهنده باطن باشه.....خیلی ها ظاهر خوبی دارن حتی شمر هم پیشونیش پینه بسته بود ولی ..............

سلام

به هر صورت ظاهر هم مهم هست... همینطور که یه آقا پسر شرط می کنه که یه دختر چادری می خوام و بین چادری ها دنبال یک شخص مومن می گرده که اینجوری خیلی موفق تر خواهد بود...

همینجوری هم می شه گفت برای دختر خوانم ها هم روش معقولی هست که ظاهر رو مورد ارزیابی قرار بدن....

شما برای اینکه به حرف بنده اشکال وارد کنید به موارد استثنا گیر دادید.....

طبیعتا یک پسری اگه مومن باشه.. میره رساله توضیح المسائل رو باز می کنه و متوجه می شه که باید ریش بذاره... و بنابراین میشه تو چهار چوب بالا قرار داد!!!

همینطور که یه آقا پسر(=> دختر خانم) شرط می کنه که یه دختر چادری(=> پسر ریشو;)) می خوام و بین چادری ها(ریش دار ها:lol:) دنبال یک شخص مومن می گرده که اینجوری خیلی موفق تر خواهد بود...

به همین سادگی ... به همین خوشمزگی....

حالا یه تعدادی هم هستن که قسمت نبوده ریش در بیارن.:).. طبیتا نمیشه به اینا حرفی زد..... هر چند اگه به شهدا نگاه کنی ... می بینی بعضیاشون ریش نداشتند ولی همون 4 تا دونه شیوید رو رو صورتشون نگه می داشتند:doosti::doosti:

سلامتی شهدا هم یه صلوات بفرستید(مخصوصا شهید دلاور، حسن باقری:doosti:)

http://www.khologh.com/_files/images/photogallery/8fc01b61-f4a9-43cb-a8b1-af19fa0a5d0e.jpg

صورتاشونو نگاه کنی... خود به خود متوجه نورانیتی که تو ظاهرشون هویداست، خواهی شد...:Rose:

یا امیرالمومنین
۱۳۹۴/۰۸/۲۵, ۱۴:۴۴
سلام

به هر صورت ظاهر هم مهم هست... همینطور که یه آقا پسر شرط می کنه که یه دختر چادری می خوام و بین چادری ها دنبال یک شخص مومن می گرده که اینجوری خیلی موفق تر خواهد بود...

همینجوری هم می شه گفت برای دختر خوانم ها هم روش معقولی هست که ظاهر رو مورد ارزیابی قرار بدن....

شما برای اینکه به حرف بنده اشکال وارد کنید به موارد استثنا گیر دادید.....

طبیعتا یک پسری اگه مومن باشه.. میره رساله توضیح المسائل رو باز می کنه و متوجه می شه که باید ریش بذاره... و بنابراین میشه تو چهار چوب بالا قرار داد!!!

همینطور که یه آقا پسر(=> دختر خانم) شرط می کنه که یه دختر چادری(=> پسر ریشو;)) می خوام و بین چادری ها(ریش دار ها[emoji38]) دنبال یک شخص مومن می گرده که اینجوری خیلی موفق تر خواهد بود...

به همین سادگی ... به همین خوشمزگی....

حالا یه تعدادی هم هستن که قسمت نبوده ریش در بیارن.:).. طبیتا نمیشه به اینا حرفی زد..... هر چند اگه به شهدا نگاه کنی ... می بینی بعضیاشون ریش نداشتند ولی همون 4 تا دونه شیوید رو رو صورتشون نگه می داشتند:doosti::doosti:

سلامتی شهدا هم یه صلوات بفرستید(مخصوصا شهید دلاور، حسن باقری:doosti:)

http://www.khologh.com/_files/images/photogallery/8fc01b61-f4a9-43cb-a8b1-af19fa0a5d0e.jpg

صورتاشونو نگاه کنی... خود به خود متوجه نورانیتی که تو ظاهرشون هویداست، خواهی شد...:Rose:
شهید حسن باقری هم بنده خدا همچین چهار تا شیوید نبوده ریشش ها!! کم پشت بوده ولی اونجور که شما میگین نبوده

حرفتون خیلی منطقی نیست حجاب رو با ریش داشتن مقایسه می کنید!
اگه مقایسه درست بخواید کنید باید به طرز لباس پوشیدن آقایون(جلف یا سنگین و متین و با وقار) توجه کنید نه ریش
ریش زدن هم انواع مختلف داره سه تیغه است که حرامه نه زدن به صورتی که ته ریش باشه!

ریش آقایون رو میشه با آرایش خانم ها تطابق داد

مقایستون در کل اشتباه بود...

البته شخصیت آدم ها یه طاهر داره و یه باطن که نمیشه انکارش کرد

دختر مهربان
۱۳۹۴/۰۸/۲۵, ۱۵:۰۲
سلام

مثلا من شخصا برام خیلی مهمه...
نمیگم هرکی ریش داره آدم خوبیه ولی اون کسی که متناسب با معیارای منه حواسش به این هست که چی حلاله چی حرامه....
چون با خودم میگم اون کسی که لباس تنگ میپوشه یا ریششو میزنه و یا.... حتما از لحاظ اعتقادی ضعیفه و یا در بهترین حالتش ناآگاهه:Gig:
ا

یوسف
۱۳۹۴/۰۸/۲۵, ۱۸:۱۴
مثلا من شخصا برام خیلی مهمه...
نمیگم هرکی ریش داره آدم خوبیه ولی اون کسی که متناسب با معیارای منه حواسش به این هست که چی حلاله چی حرامه....
چون با خودم میگم اون کسی که لباس تنگ میپوشه یا ریششو میزنه و یا.... حتما از لحاظ اعتقادی ضعیفه و یا در بهترین حالتش ناآگاهه
ا

سلام و ادب
ریش و محاسن خوبه (من خودمم ریش دارم) ولی ایمان ب ریش و یقه بستن نیست به تقوا و عمل صالح است داعشم
هم ریش داره زیادم داره.با توجه به اینکه در دین اسلام توصیه شده با حسن ظن به دیگران نگاه کنید و با توجه به عدم اموزش مسایل دینی در مدارس و دانشگاه خیلی ها نا اگاهانه ریششونو میزنند چون فکر میکنند تیغ زدن حرامه نه ریشو از ته با ماشین زدن لذا ممکنه فرد ریششو ماشین بزنه در حالی که نمیدونه حرامه!
پس اگه فرد خوبی رو دیدیم بهتر اول سوال کنیم چرا ریشتو زدی ببینیم اصلا میدونه حرامه یا نه!
موفق باشید

سلااااااام... یوسف جان یه چیزی می گی یه طرفه...

کی به داعش کار داره...

به اندازه خودمون می دونیم که تراشیدن ریش حرام هستش و اگر مقید به انجام واجبات و ترک محرمات باشیم.... ریش گذاشتن یکی از این موارد واجبات هست...

سلام عزیزم من کار دارم:cool:میدونم اصلا مردهوووو ریشش ولی ریش داشتن هم دلیل ب ایمان و ادم خوب بودن نیست و نبوده.پس ظاهر بین نباشید:Mosighi:

محمد جان من نظرمو گفتم دیگه نظری ندارم طبق تجربه ایی که دارم
اگه دختره متقاعد نشد باید قیدش رو زد و گرنه بعدها داستان میشه
قبل اینکه هر تصمیمی بگیری ی سری ب داداگاه خانواده بزن ببین چقدر زوجای جوونه زیر یکسال ازدواج اومدن برای طلاق اونم برای همین مسایل به ظاهر ساده

یا امیرالمومنین
۱۳۹۴/۰۸/۲۵, ۱۸:۳۹
دوست عزیز سر بی دردسر خودتو چرا الکی میندازی تو دردسر....
این رابطه از بیخ و بن اشتباهه
کلا بی خیال باید بشه دوستت
تفاوت عقیده چیزی نیست درست بشه

من خودم میانرو هستم نه خیلی سخت گیر نه خیلی سهل انگار. اگه با یکی ازدواج کنم ولنگار یا برعکس، خیلی اصطلاحا جا نماز آبکش مطمئنم توی زندگیم به مشکل میخورم. حالابا یکی یه خورده بالاتر از خودم بهتره که اونم منو بکشه بالا یا یه خورده پایینتر که دست و پا گیر نباشه(بخاطر علاقه و عشق و عاشقی و از این حرفا....) مشکلی نداره
ولی غیر اون اصلا درست نیست

دختر مهربان
۱۳۹۴/۰۸/۲۵, ۱۸:۴۴
سلام و ادب
ریش و محاسن خوبه (من خودمم ریش دارم) ولی ایمان ب ریش و یقه بستن نیست به تقوا و عمل صالح است داعشم
هم ریش داره زیادم داره.با توجه به اینکه در دین اسلام توصیه شده با حسن ظن به دیگران نگاه کنید و با توجه به عدم اموزش مسایل دینی در مدارس و دانشگاه خیلی ها نا اگاهانه ریششونو میزنند چون فکر میکنند تیغ زدن حرامه نه ریشو از ته با ماشین زدن لذا ممکنه فرد ریششو ماشین بزنه در حالی که نمیدونه حرامه!
پس اگه فرد خوبی رو دیدیم بهتر اول سوال کنیم چرا ریشتو زدی ببینیم اصلا میدونه حرامه یا نه!
موفق باشید
بله درست میفرمایید.منم دقیقا منظورم نظر شما بود.و همچنین گفتم که ممکنه از روی ناآگاهی باشه...
ولی وقتی برا اولین بار یکی رو(مثلا خواستگار)ببینم .فرض کنیم هیچ شناختی هم ازش ندارم.خب طبیعیه که به ظاهرش نگاه میکنم .پس بهتره که هرکسی(چه دختر چه پسر ظاهرش متناسب با عقاید و افکارش باشه.)
منظورم از ظاهر صرفا خوش چهره بودن نیست .منظورم رعایت کردن طرز لباس پوشیدن و....

راهیان عشق
۱۳۹۴/۰۸/۲۵, ۲۰:۰۹
سلامتی شهدا هم یه صلوات بفرستید(مخصوصا شهید دلاور، حسن باقری)

اللهم صل علی محمدوال محمد و عجل فرجهم

بابا من قبلا دریک تایپیکی هم علمی وهم شرعی واسلامی گفتم سه تیغه کردن چ ضررهایی داره-اما خب اگه کمی دیگه ادامه بدم به حتم گیر میدن بهم ..خب بگذریم ...

برادر گرامی اقا محمدطاها چی شد ؟این دوستتون بااین همه دلایل منطقی کاربران متقاعد نشد ؟

باورکنید به عقل خودش رجوع کنه میتونه جواب تموم سردرگمی هاش رو بگیره .

من قبلاهم بهتون گفتم اگه قصد ازدواجه خب قضیه رو علنی کنن و باخونواده درمیون بذارن درغیراینصورت موانع ادامه این راه براش زیاد میشه-وقتی رفت خواستگاری تموم معیارهایی ک براش مهمه ب خانم بگه -یه مدتی هم نامزد بمونن تاببینن میتونن توزندگی بهم اطمینان کنن و باهم زندگیشون رو ادامه بدن یانه ...اگه دید طبق معیارهاش خانم کوتاه نمیاد از موضع خودش خب ادامه راه اشتباهه-ببینید اگر الان کوتاه بیاد مطمئن باشه سر هرمسئله ای دیگه ای باید کوتاه بیاد و زندگیشون به اینصورت همیشه یک نفر کوتاه میاد واین زیاد خوشایند نیست-اگه دوستتون با کوتاه اومدن همیشگی کنار میاد حرفی نیست-البته باید استدلال خانم هم دید- درزندگی همیشه زن و مرد هردو به یک اندازه باید سرمسائل مختلف کوتاه بیان مگرنه سنگ رو سنگ بند نیست ........

وازهمه بهتر رفتن پیش یک مشاور ویک کارشناس مذهبیه -والسلام

موفق باشید

یاعلی

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۲۶, ۱۵:۲۸
ممنون از دوستان
ایشالله همیشه خدا کمکون کنه که تقوایی که داریم با یک تق وا نره....اول هم منو به راه راست هدایت کنه

ولی یک چیز رو خیلی خوب میدونم....البته جسارت نشه به دوستان
تمام حرفهای شما در مقام عقل و منطق کاملا متین و دوست داشتنی
ولی ادمها تو شرایط خودشون رو نشون میدن...اونجاست که تقوای ادم محک میخوره وقتی درگیری عاطفی با کسی شدیدا پیدا میکنی و شیطان هم چسبیده بهت و هی وسوسه.....حالا این وسوسه میتونه فقط در حد کلامی باشه و .........
دعا کنید این دوست منم اخر عاقبت این کارش ختم به خیر بشه و خشنودی خدا دران باشه
باز از نظرات دوستان استقبال میکنیم
در پناه خدای مهربان باشید:Rose:

راهیان عشق
۱۳۹۴/۰۸/۲۶, ۱۸:۳۳
ممنون از دوستان
ایشالله همیشه خدا کمکون کنه که تقوایی که داریم با یک تق وا نره....اول هم منو به راه راست هدایت کنه

ولی یک چیز رو خیلی خوب میدونم....البته جسارت نشه به دوستان
تمام حرفهای شما در مقام عقل و منطق کاملا متین و دوست داشتنی
ولی ادمها تو شرایط خودشون رو نشون میدن...اونجاست که تقوای ادم محک میخوره وقتی درگیری عاطفی با کسی شدیدا پیدا میکنی و شیطان هم چسبیده بهت و هی وسوسه.....حالا این وسوسه میتونه فقط در حد کلامی باشه و .........
دعا کنید این دوست منم اخر عاقبت این کارش ختم به خیر بشه و خشنودی خدا دران باشه
باز از نظرات دوستان استقبال میکنیم
در پناه خدای مهربان باشید

سلام

بله حرفتون درسته - فاصله بین حرف و عمل بنظرم به ایمان خود فرد بستگی داره-اینکار دوستتون یک ایمان قوی و همت میخواد برای گرفتن هرتصمیمی -چ بسا هرکسی درچنین شرایطی عمرا ازین قضیه بگذره-این دوستتون مدتی بااین خانم بوده کاری ب غلطه ودرست بودن عمل ندارم-حالا یه حالت دلبستگی ایجاد شده - و گاهی انقدر اعمال و افکار طرفین رو زیبا میبینه ک بقول معروف شنیدیم عاشقی کورش کرد ...البته جسارت نباشه منظورم کلیه ...

خیلی حرفا زده میشه خیلی نظرات متفاوته اما کو عمل کننده ...خدا توقرآن میفرماید اکثرهم نمیدانند اکثرهم غافلند و اکثرهم عمل نمیکنند و .....

ان شاالله خدا کمک کنه خصوصا قشر جوون جامعه رو .........

کاربران سایت هرکسی ی نظر داد امااینکه ما خودمون هم عمل میکنیم:Gig: الله اعلم

ان شاالله موفق باشید

یاعلی

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۴/۰۸/۲۶, ۲۱:۰۸
سلام

بله حرفتون درسته - فاصله بین حرف و عمل بنظرم به ایمان خود فرد بستگی داره-اینکار دوستتون یک ایمان قوی و همت میخواد برای گرفتن هرتصمیمی -چ بسا هرکسی درچنین شرایطی عمرا ازین قضیه بگذره-این دوستتون مدتی بااین خانم بوده کاری ب غلطه ودرست بودن عمل ندارم-حالا یه حالت دلبستگی ایجاد شده - و گاهی انقدر اعمال و افکار طرفین رو زیبا میبینه ک بقول معروف شنیدیم عاشقی کورش کرد ...البته جسارت نباشه منظورم کلیه ...

خیلی حرفا زده میشه خیلی نظرات متفاوته اما کو عمل کننده ...خدا توقرآن میفرماید اکثرهم نمیدانند اکثرهم غافلند و اکثرهم عمل نمیکنند و .....

ان شاالله خدا کمک کنه خصوصا قشر جوون جامعه رو .........

کاربران سایت هرکسی ی نظر داد امااینکه ما خودمون هم عمل میکنیم:Gig: الله اعلم

ان شاالله موفق باشید

یاعلی

سلام

دقیقا همینطوره به همین خاطر هم هست که خود من توی این تاپیک اکثرا فقط مطالب رو میخوندم و کمتر نظر ارسال کردم ... چون برای خودم ثابت شده که انسان تا در موقعیت افراد نباشه و به قول ضرب المثل معروف با کفش فرد مقابل راه نرفته باشه نمیتونه به راه رفتن فرد ایراد بگیره.

خیلی احتمال قوی ای هست که اگه ما هم در شرایط ایشون باشیم همینطور که ایشون عمل کردن ما هم عمل کنیم ... شایدم نقطه ضعف ما توی این مورد نباشه و در این مورد خوب عمل میکنیم ولی جای دیگه دقیقا جایی که نقطه ضعف شخص من هست اونجاست که ضعیف عمل میکنم و نشون میدم حرفم با عملم دو تاست.

یک حاج آقایی میگفت همه ی ما توانایی فرعون شدن رو داریم منتها زورمون نمیرسه وگرنه ما هم مثل فرعون عمل میکردیم و در مثال مثل گربه و پلنگ رو آوردن که گربه هم مثل پلنگ اهل شکار و ... هست منتها زورش به موش میرسه نه به تمساح و آهو و گوزن و ... خدا به داد همه مون برسه که فرعون درونمون رو نابود کنیم و الهی زندگی کنیم.

نهایتا واقعا آرزو دارم همه مون به مرحله ای از ایمان برسیم که حرفی نزنیم مگر اینکه بهش عمل کنیم ... امیدوارم اون روز برسه

التماس دعا از همگی

راهیان عشق
۱۳۹۴/۰۸/۲۶, ۲۱:۱۱
سلام

دقیقا همینطوره به همین خاطر هم هست که خود من توی این تاپیک اکثرا فقط مطالب رو میخوندم و کمتر نظر ارسال کردم ... چون برای خودم ثابت شده که انسان تا در موقعیت افراد نباشه و به قول ضرب المثل معروف با کفش فرد مقابل راه نرفته باشه نمیتونه به راه رفتن فرد ایراد بگیره.

خیلی احتمال قوی ای هست که اگه ما هم در شرایط ایشون باشیم همینطور که ایشون عمل کردن ما هم عمل کنیم ... شایدم نقطه ضعف ما توی این مورد نباشه و در این مورد خوب عمل میکنیم ولی جای دیگه دقیقا جایی که نقطه ضعف شخص من هست اونجاست که ضعیف عمل میکنم و نشون میدم حرفم با عملم دو تاست.

یک حاج آقایی میگفت همه ی ما توانایی فرعون شدن رو داریم منتها زورمون نمیرسه وگرنه ما هم مثل فرعون عمل میکردیم و در مثال مثل گربه و پلنگ رو آوردن که گربه هم مثل پلنگ اهل شکار و ... هست منتها زورش به موش میرسه نه به تمساح و آهو و گوزن و ... خدا به داد همه مون برسه که فرعون درونمون رو نابود کنیم و الهی زندگی کنیم.

نهایتا واقعا آرزو دارم همه مون به مرحله ای از ایمان برسیم که حرفی نزنیم مگر اینکه بهش عمل کنیم ... امیدوارم اون روز برسه

التماس دعا از همگی

سلام

بازم مثل همیشه حرفات خیلی بدل میشینه -حرف حق جواب نداره خواهری ...

اماازهرچی بگذرم ازین یکی نمیگذرم -عکس پروفایلت بی نظیره -امام خامنه ای روحی فداک-دردش بجونم:Mohabbat:

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۲۷, ۱۱:۲۷
ممنون از دوستان خادم زهرا و راهیان عشق و بقیه دوستان و بزرگوارن
بله دقیقا همینطوره....البته جسارت نباشه ..ولی بیشتر اوقات ما بیرون گود هستیم....مثل مسابقه کشتی میمونه از تلویزیون نگاه میکنیم هی میگیم خب پاشو بگیر...بزنش زمین....ولی جای طرف نیستیم که ببینیم اصلا انرژی براش مونده اینکارو کنه....ضربان قلبش چقدره الان!! و...............

خدا ایشالله اخر و عاقب هممون رو ختم بخیر کنه

از اونجایی که تاپیکهایی با موضوعات به نوعی جنجالی رو دوست دارم منظور از جنجال یعنی به چالش کشیدن افکار کاربران و اینکه واقعا شرایطی که انقدر راحت در موردش نظر میدیم رو خودمون چیکار میکنیم یک تاپیک جدیدی خواهم زد که امیدوارم شاهد حضور گرمتان باشیم
یا حق

نیلوفر
۱۳۹۴/۰۸/۲۷, ۱۵:۲۸
سلام علیکم
بله حق با شماست ، هیچ کس جای کس دیگری نیست که بداند درست عمل کردن در شرایط خاص آن فرد چقدر سخت است. بقول معروف ما که با کفشای اون فرد راه نرفتیم که کامل درک کنیم.
درکل، خیلی باید دعا کرد و از خدا خواست که در دام شیطان نیفتیم. شما آقایان دعا کنید برای زندگی حتی بعد از ازدواجتان که خام هیچ خانمی نشوید و تنها به عشق زن خودتان وفادار بمانید همچنین ما خانمها باید دعا کنیم. اخیرا اخباری شنیده ام درباره ی فساد جنسی که واقعا آدم شرم میکند از بیاد آوردنشان چه برسد به بازگو کردنش!
ضمنا، نباید کسی را منع کنیم. چون باید مطمئن باشیم که نخواهیم مرد تا زمانی که خودمان مرتکب همان گناه یا اشتباه بشویم (طبق حدیث امام علی اگر اشتباه نکنم)
قضاوت کردن دیگران کار ساده ایست، ولی کاش خودمان، خودمان را قضاوت کنیم.

راهیان عشق
۱۳۹۴/۰۸/۲۷, ۱۶:۰۸
ممنون از دوستان خادم زهرا و راهیان عشق و بقیه دوستان و بزرگوارن
بله دقیقا همینطوره....البته جسارت نباشه ..ولی بیشتر اوقات ما بیرون گود هستیم....مثل مسابقه کشتی میمونه از تلویزیون نگاه میکنیم هی میگیم خب پاشو بگیر...بزنش زمین....ولی جای طرف نیستیم که ببینیم اصلا انرژی براش مونده اینکارو کنه....ضربان قلبش چقدره الان!! و...............

سلام خواهش میکنم ... واقعیته -شاید ما خودمون رو گول بزنیم اما در نهایت واقعیته ک جلومون قرار میگیره وباید بپذیرمش -بگذریم

از اونجایی که تاپیکهایی با موضوعات به نوعی جنجالی رو دوست دارم منظور از جنجال یعنی به چالش کشیدن افکار کاربران و اینکه واقعا شرایطی که انقدر راحت در موردش نظر میدیم رو خودمون چیکار میکنیم یک تاپیک جدیدی خواهم زد که امیدوارم شاهد حضور گرمتان باشیم
یا حق

پس کاربران سایت منتظر یک بحث جنجالی ذیگه هستند ...:Moshtagh:

فقط اولش یکسری قوانین بذارید چون اخرش یهوخدایی نکرده دعوانشه :rolleyes:

یاعلی

محمد طه
۱۳۹۴/۰۸/۲۷, ۱۸:۰۲
خواهش میکنم خانم راهیان عشق ..نهایتا دعوا بشه منو اخراج میکنن همه انجمن راحت میشن

در خصوص بحث همین تاپیکمون میخوام چند دقیقه برم بالای منبر اجازه هست دوستان؟

دوستم با تمام درگیری عاطفی که داره خیلی جالب بود میگفت :

سعی کنید برای ازدواجتون چند تا معیار های مهمی که براتون ارزشه و به هیچ عنوان ازش کوتاه نمیایید رو (البته منطبق با منطق و خصوصا دین باشه) رو در نظر بگیرید
اگر دیدید طرف این معیارهای اصلی رو نداره ..دل ندید .....دل ندیددددد .....وابسته نشید....وابسته نشیددددد.....طرف رو هم با این وابستگیتون اذیت نکنید

خدایا ....

راهیان عشق
۱۳۹۴/۰۸/۲۷, ۲۲:۲۴
خواهش میکنم خانم راهیان عشق ..نهایتا دعوا بشه منو اخراج میکنن همه انجمن راحت میشن

نگران نباشید-اگه اینجوری که شما میگید پس قبل شمااکثریت سایت با نهایت احترام بیرون میرن:kharej:

دوستم با تمام درگیری عاطفی که داره خیلی جالب بود میگفت :

سعی کنید برای ازدواجتون چند تا معیار های مهمی که براتون ارزشه و به هیچ عنوان ازش کوتاه نمیایید رو (البته منطبق با منطق و خصوصا دین باشه) رو در نظر بگیرید
اگر دیدید طرف این معیارهای اصلی رو نداره ..دل ندید .....دل ندیددددد .....وابسته نشید....وابسته نشیددددد.....طرف رو هم با این وابستگیتون اذیت نکنید

خدایا ....

ان شاالله یادمون نره ....

یا رقیه
۱۳۹۴/۰۸/۳۰, ۰۸:۵۷
در خصوص بحث همین تاپیکمون میخوام چند دقیقه برم بالای منبر اجازه هست دوستان؟

بیا پایین ببینم....

این بچه مال کیه... http://www.pic4ever.com/images/Laie_7.gif... همینه دیگه خانم... دست بچه رو نمی گیرین بی اجازه میره رو منبر:D

محض شوخی... ببخشید:Gol:

منطق رو خوب گفتی

من خودم واسه خیلی از این چیزا تو برزخ موندم

مثلا خیلی از دخترایی که خواستگاریشون رفتم... خیلی دخترای خوبی بودن ولی از ساز و آواز... و بزن برقص شب عروسیشون نمی تونستن کوتاه بیان....

از طرفی هم بزرگترا می گن که تو الان جوونی و خیلی داغی... وقتی وارد زندگی بشی می فهمی که این چیزا مهم نبوده و خیلی چیزای دیگه مهم بوده...

در هر صورت اینکه چه کاری منطقی هست، معضلی شده برای من :|

ازدواج یه چیزیه که خدا یهویکی قسمت می کنه... واسه آدم حسابیا زود تر فراهم می کنه.....منم که از ذات پلید خودم آگاهم، واستادم ته صف:Moshtagh: تا همه آدم حسابیا رو خوشبخت کنه بععععععدش نوبت من بشه...:o...