PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده چگونه میتونم با توجه به شرایط سنی و شغلی شروع به حفظ قرآن کنم؟

mihanvij
۱۳۹۴/۱۱/۲۴, ۱۶:۰۶
سلام و عرض احترام
محمد هستم 27 سالمه
میخوام شروع کنم قرآن رو حفظ کنم
با توجه به سنم و شغلم که تدریسه ، البته از چند وقت دیگه تدریسم شروع میشه ، چطور میتونم وقتم رو تنظیم کنم تا قرآن رو حفظ کنم که هیچوقت یادم نره؟
روزی چند آیه؟ از کدام سوره؟ از کدام جزء؟
مرور ها چقدر باشن و چطور؟
ممنون از شما

معین
۱۳۹۴/۱۱/۲۴, ۱۷:۱۶
با نام و یاد دوست

http://askdin.com/gallery/images/80/1_11.png

کارشناس بحث: استاد خاتم

خاتم
۱۳۹۴/۱۱/۲۴, ۱۹:۲۹
سلام و عرض احترام
محمد هستم 27 سالمه
میخوام شروع کنم قرآن رو حفظ کنم
با توجه به سنم و شغلم که تدریسه ، البته از چند وقت دیگه تدریسم شروع میشه ، چطور میتونم وقتم رو تنظیم کنم تا قرآن رو حفظ کنم که هیچوقت یادم نره؟
روزی چند آیه؟ از کدام سوره؟ از کدام جزء؟
مرور ها چقدر باشن و چطور؟
ممنون از شما

با سلام خدمت شما

از این که می خواهید شروع به حفظ قرآن کنید خوشحالم و برای موفقیت شما دعا می کنم.

برای شروع به حفظ قرآن، خوب است به نکات زیر توجه کنید :

نکته اول : حفظ قرآن یک مقدمه و شرط لازم دارد.

شرط لازم برای شروع حفظ قرآن، یاد گرفتن روخوانی قرآن است، به صورتی که شخص بتواند به صورت روان آیات را پشت سر هم بخواند.

اگر روخوانی شخصی ضعیف باشد و مشغول حفظ قرآن شود، خطاهای او در حفظ قرآن، زیاد بوده و حفظ او کیفیتی مطلوب نخواهد داشت

و همین مطلب باعث خستگی فرد شده و انگیزه ی خویش برای حفظ را از دست خواهد داد.

نکته دوم : برای آشنایی با شیوه حفظ کردن به لینک زیر مراجعه نمایید.

http://www.askquran.ir/thread53684.html (http://www.askquran.ir/thread53684.html)

نکته سوم: در طول مدت حفظ ( از ابتدای شروع به حفظ تا حفظ کل ) برنامه زیر را داشته باشید :

1. برنامه حفظ جدید : روزانه مقدار مشخصی حافظ قرآن حفظ می کند
مناسب است از 7 روز هفته 5 یا 6 روز برای حفظ قرار داده شود.

2. برنامه مرور محفوظات روز گذشته
3. برنامه ده درس
4. برنامه مرور محفوظات گذشته
توضیحات بیشتر این نکته را در نکته ششم بخوانید.

نکته چهارم : برای شروع به حفظ، می توانید از جزء 30 آغاز کنید.
با توجه به این که جزء 30، سوره های کوچکتری دارد و هم چنین این جزء دارای سوره هایی است که برای عموم مردم آشناتر است،
مناسب است از جزء 30 شروع کنید. از ابتدای سوره نبأ شروع به حفظ کنید.

نکته پنجم : حفظ قرآن، نیاز به تلاش مستمر و پیگیر دارد. بنابراین روزانه باید برای حفظ، فرصت و زمان قرار بدهید.
مقدار و میزان حفظ جدید، بستگی به چند مطلب دارد که برخی از آن مطالب عبارت است از:
سن، تحصیلات، میزان مشغله کاری، هوش و حافظه حافظ، میزان وقت گذاشتن و فرصت برای حفظ
با توجه به شرایط شما، مناسبه روزی 5 خط ( به خط عثمان طه )حفظ کنید. یعنی از هفت روز هفته، شش روز
برای حفظ قرار دهید. می شود هفته ای دو صفحه.

نکته ششم: همان طور که در نکته سوم گفته شد، ما سه قسم مرور داریم.
1. مرور آیات روز گذشته
حافظ قرآن باید توجه ویژه ای به آیات روز گذشته خود داشته باشد و نیاز است که حافظ قرآن، پس از گذشت یک روز از حفظ جدید،
این آیات را از حفظ مرور نماید و اشکالات را برطرف کند. حداقل سه تا پنج بار حفظ جدید روز گذشته باید خوانده شود.
مرور آیات روز گذشته شما، 5 خطی هست که دیروز حفظ کرده اید.
2. مرور محفوظات جدید ( ده درس)
یکی از برنامه های ضروری و لازم برای حافظ قرآن، ده درس می باشد. ده درس به این معنا است که حافظ قرآن، هر مقدار که حفظ می کند
حداقل تا ده روز باید آن را تکرار کند و به عبارت دیگر در رابطه با محفوظات قبل، حافظ قرآن ده درس گذشته خود را تکرار می کند. مثلاً اگر شخصی
روزی یک صفحه حفظ می کند، ده درس او ده صفحه قبل می شود و هر روز باید ده صفحه قبل از حفظ جدید خود را حساب کند و تکرار نماید. هم چنین
اگر فردی، تازه شروع به حفظ سوره یا آیاتی کرده است، باید توجه داشته باشد که تا ده روز آینده باید حفظ جدید خود را تکرار کند.
_ شما هر روزی که حفظ می کنید تا ده روز از حفظ چند بار بخوانید.

3.مرور محفوظات گذشته
این بخش از مرور، مربوط به محفوظات غیر از ده درس است.
حافظ قرآن برای این محفوظات لازم است برنامه مستقل و ویژه ای داشته باشد و برنامه ریزی او باید به گونه ای باشد
که در طول مدت سه تا ده روز، کل این محفوظات مرور شود.

نکته هفتم : برای این که بر محفوظات خود تسلط خوبی پیدا کنید، مناسب است غیر از مرور کردن خودتان، مباحثه کنید.
برای آشنایی با مباحثه و انواع آن به لینک های زیر مراجعه نمایید.

http://www.askquran.ir/post713326.html#post713326 (http://www.askquran.ir/post713326.html#post713326)
http://www.askquran.ir/post713325.html#post713325 (http://www.askquran.ir/post713325.html#post713325)

محمدجواد طاهری
۱۳۹۴/۱۱/۲۴, ۲۰:۲۸
منم دوست دارم از بر کنم
اما
هنوز تکلیف قرآن مشخص نشده (قرآن میخونم ولی حفظ نمیکنم)
مواردی مثل:
ترتیب سوره ها
تعداد آیات
تعداد بسم الله الرحمن الرحیم ها
وقتی حدیثی دیدم که فرمودند : در دوران حکومت امام عصر عج کسانی که قرآن از بر دارند به مشقت بیشتر میافتند که قرآن را از بر کنند توقف کردم.
البته خداوند اجرشون را دوبرابر میکنه چون که قبلا هم با قران بودند
شاید حماقت باشه که توقف کردم اما ارزشش را داره

mihanvij
۱۳۹۴/۱۱/۲۵, ۰۹:۱۴
وقتی حدیثی دیدم که فرمودند : در دوران حکومت امام عصر عج کسانی که قرآن از بر دارند به مشقت بیشتر میافتند که قرآن را از بر کنند توقف کردم.
سلام
میشه بیشتر توضیح بدید یعنی چی؟

محمدجواد طاهری
۱۳۹۴/۱۱/۲۵, ۱۰:۳۶
سلام
میشه بیشتر توضیح بدید یعنی چی؟

نخیر بیشتر توضیح نمیدم

شقایق
۱۳۹۴/۱۱/۲۵, ۲۱:۴۰

سلام عجیبه ها روزی که بهشت را قسمت می کنند شما راضی هستید نعمت های بی شمار را به شما ندهند و نگاه کنید؟!

یه کم ازگلستان قرآن یاد بگیر درامور مالی با احدی شوخی نداره ها بابا جان....!

مرتب سوره های کوچک بخونید

آیت الکرسی بخونید

تا کم کم علاقمند به حفظ سوره های دیگر شوید

یادتان باشد حفظ از شتری که رمیده است فراری تراست

باید مرتب خوانده شود که ملکه ی ذهن شود

موفق و سربلند باشید:):Gol::Hedye::Gol::Sham:

mihanvij
۱۳۹۴/۱۱/۲۵, ۲۱:۵۹
نخیر بیشتر توضیح نمیدم
دوست عزیز لطفا اگر توضیح نمی دهید حرفتان را با سند و منبع بزنید. میشه منبع رو معرفی کنید؟

شقایق
۱۳۹۴/۱۱/۲۵, ۲۲:۰۵
سلام من سرچ کردم مطلبی پیدانکردم جز این که خداوند به انسان سختی می دهد تا راحتی برساند.

http://www.soalcity.ir/sites/default/files/media/images/soalcity_1864_0.jpg

چرا خدا بعضی از انسان ها را بدبخت آفریده؟
جواب این سوال در تعریف بدبختی و بیچارگی است. واقعا بدبختی چیست؟

کسی که معاد را باور کرده و زندگی خود را منحصر به این دنیا نکرده و حیات اصلی را در عالمی دیگر می داند، چه چیزی را بدبختی می داند؟

وَ ما هذِهِ الْحَیاةُ الدُّنْیا إِلاَّ لَهْوٌ وَ لَعِبٌ وَ إِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِیَ الْحَیَوانُ لَوْ كانُوا یَعْلَمُونَ؛(عنکبوت/۶۴) زندگانى این دنیا چیزى جز لهو و لعب نیست. اگر بدانند، سراى آخرت سراى زندگانى است.

کسی که دنیا را مزرعه آخرت می داند، به نیکی دریافته که این دنیا، محل آسایش و استراحت نیست. بلکه میدانی برای عمل و تلاش است.
فرض کنید که مسابقه ای برگزار شده، و شرکت کنندگان باید مسیری بیست کیلومتری را بدوند، یک نفر با رنج و زحمت زیاد با سرعت به سمت انتهای مسیر می شتابد. در راه می بیند که یک عده نشسته اند و مشغول خوردن غذا هستند، عده دیگری نشسته اند و با یکدیگر گفتگو می کنند و ... آیا این دونده، هرگز خود را بدبخت و بیچاره می خواند؟ یا مسرور است که متوجه بهترین عمل شده و مشغول انجام آن است؟

با این نگاه آنچه در ابتدا اسم بدبختی به آن داده ایم، بستری برای رشد و تعالی می شود، تا آنجا که بدترین محیط ها، عالی ترین ثمرات را به بار می نشاند:
وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لی‏ عِنْدَكَ بَیْتاً فِی الْجَنَّةِ وَ نَجِّنی‏ مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّنی‏ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ؛ (تحریم/۱۱) و نیز خداى تعالى براى كسانى كه ایمان آوردند مثلى مى‌‏زند و آن داستان همسر فرعون است كه گفت: پروردگارا نزد خودت برایم خانه‌‏اى در بهشت بنا كن و مرا از فرعون و عمل او نجات بده و از مردم ستمكار برهان.

و خدای تعالی نیز بندگان را متفاوت آفریده و هر کدام از آنها را به شکلی مورد آزمایش و امتحان قرار می دهد:
در حدیثی قدسی از قول خدای تعالی آمده است: بعضى را كور و بعضى را بینا، بعضى را كوتاه قد و برخى را بلند قد، بعضى را زیبا و بعضى را زشت، بعضى را عالم و برخى را جاهل، بعضى را فقیر و بعضى را غنى كردم، بعضى را مطیع و برخى را عاصى، برخى را بیمار و عده‏اى را سالم، بعضى را زمین ‏گیر و برخى بدون عیب هستند.
همه این كارها لازمه خلقت بود. براى این كه آن شخص سالم و بى ‏عیب به آن شخص معیوب نگاه كند و به خاطر سلامتى‌‏اش به من شكر و حمد بگوید. و یا آن كه عیب‏دار است به شخص سالم نگاه كند به من متوسل شود تا به او هم سلامتى بدهم. و همچنین به بلاى من صبر كند تا به او پاداش خوب بدهم. یا این كه شخص غنى به فقیر نگاه كند به خاطر ثروتى كه به وى داده‏ام به من حمد نماید، و یا شخص فقیر با دیدن شخص غنى از من ثروت بخواهد و یا این كه مؤمن به كافر نگاه كند به خاطر هدایتى كه داده‌‏ام به من حمد و سپاس گوید...
(الجواهر السنیة-كلیات حدیث قدسى ص ۱۸.)

یا عزیز زهرا
۱۳۹۴/۱۱/۲۵, ۲۲:۲۷
سلام

کارهایی که در قیامت باعث حسرت و پشیمانی خواهد شد؟!
*حافظ قرآنی که بر تلاوت مداومت ندارد: بر کسى که قرآن را حفظ کرده، سزاوار است بر تلاوتش مداومت داشته باشد و آن‌را فراموش نکند، تا مبادا از این راه روز قیامت‏، تأسف و حسرت‏ گریبان‌گیرش شود.

*حضرت موسي بن جعفرعليه السلام به حفص مي‏فرمايد: «اي حفص! هر كه از دوستان و شيعيان ما بميرد و قرآن را خوب نداند، در قبر به او ياد مي‏دهند تا خداوند بدان وسيله درجه‏اش را بالا برد؛ زيرا درجات بهشت برابر با آيات قرآن است. به او گفته مي‏شود: بخوان و بالا برو. سپس مي‏خواند و بالا مي‏رود».اصول كافي، ج 4، ص 408.

*در روایتی دیگر، امام صادق(ع) فرموده‌اند: «هر که در حال جوانى قرآن بخواند و با ایمان هم باشد، قرآن‏ با گوشت‏ و خونش بیامیزد، و خداى عز و جل او را با فرشتگان پیغام برنده و نیک رفتارش رفیق کند، و قرآن براى او در روز قیامت پرده و مانعى از آتش باشد و گوید: پروردگارا هر کارگرى به مزد کار خویشتن‏ رسیده جز کارگر من، پس گرامى‏‌ترین عطاهاى خود را به او برسان، خداى عزیز و جبار دو جامه از جامه‏‌هاى بهشتى به او بپوشاند و بر سرش تاج کرامت نهاده شود، سپس به قرآن گفته می‌شود: آیا ما تو را در باره این شخص خشنود کردیم؟ قرآن می‌گوید: پروردگارا من برتر از این در باره او میل داشتم، پس نامه امان (از دوزخ را) به دست راستش دهند، و فرمان جاویدان ماندن در بهشت را در دست چپش گذارند و وارد بهشت گردد، پس به او گفته شود: بخوان (قرآن را) و یک درجه بالا برو، سپس به قرآن می گویند: آیا آنچه تو خواستى به او رساندیم و تو را خشنود کردیم؟ قرآن می‌گوید: آرى».الکافی، ج ‏2، ص 603 – 604.

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

گلستان قرآن
۱۳۹۴/۱۱/۲۶, ۱۲:۴۶

سلام...
انصافا درست فرمودید...
جانم رو بگیرید ولی پولم را خیر...(این شعار من بوده و هست!)
:taeed:

محمدجواد طاهری
۱۳۹۴/۱۱/۲۶, ۱۴:۲۹
سلام عجیبه ها روزی که بهشت را قسمت می کنند شما راضی هستید نعمت های بی شمار را به شما ندهند و نگاه کنید؟!

مرتب سوره های کوچک بخونید

آیت الکرسی بخونید

تا کم کم علاقمند به حفظ سوره های دیگر شوید

یادتان باشد حفظ از شتری که رمیده است فراری تراست

باید مرتب خوانده شود که ملکه ی ذهن شود

موفق و سربلند باشید:):Gol::Hedye::Gol::Sham:

از توجه شما سپاسگزارم
ولی
مراحل گذراندن قیامت 50 مرحله دارد بفرموده امیرالمومنین ع و حضرت ختمی مرتبت حضرت یس ص فرمودند : قیامت برپا نمیشود تا قائم آل محمد ص خروج کند.برای رسیدن به بهشت باید قیامت را رد کرد و بهشت فروشی نکرد
همه ما داریم به مرحله هایی میرسیم که به ظهور امام عصرعج بیانجامد و بعد علوم دیگر را ضمیمه علم کم حاضر کنیم.
قبول دارم و از قرآن هم دور نیستم آنچنان که فکر میکنید
طبق حدیثی من روزی 360 ختم قرآن میکنم
دوست دارم قرآن را در سینه خود حفظ کنم و بعد با معاندین دین خدا هم مباهله کنم.
اما برای رسیدن به این کمال نیازمند استادی هستم که دوستم بدارد. و جواب سئوالاتم را درست بدهد.
اگر من تنها خدا را بپرستم هم بیراهه نرفتم - ایاک نعبد و ایاک نستعین را قبول دارم منظورم اینکه قران و عترت کنار هم باشند - هرچند هر کس خداوند را بپرستد خداوند راه نجات را برایش فراهم میکند و به سوی سنت دینت رهنمون
حمایت از سنت رسول الله و عمل به فرمایشات ائمه خود زیرمجموعه قرآن است.
همانطور که آیه الله بهجت فرمودند : یک دستتان قرآن باشد و دست دیگرتان عترت.
لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

شقایق
۱۳۹۴/۱۱/۲۷, ۰۳:۴۵
مراحل گذراندن قیامت 50 مرحله دارد

سلام گذشتن از پل صراط که به سرعت برق و باد برای بندگان صالح خداتوصیف شده است

حساب و کتاب روزقیامت هم اندازه خواندن یک نماز چهار رکعتی توصیف شده است

تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار

که رحم اگر نکند مدعی خدا بکند

«خواجه حافظ شیرازی»

محتسب را درکارخدا جا ندهیم البته نه به شما این که بخواهیم رحمت و غفران حق را نادیده بگیریم.:Mohabbat::Gol:

mihanvij
۱۳۹۴/۱۱/۲۷, ۱۲:۴۶
برای این که بر محفوظات خود تسلط خوبی پیدا کنید، مناسب است غیر از مرور کردن خودتان، مباحثه کنید.
سلام
چندتا سوال دارم
من دوستی یا شخصی برای مباحثه ندارم، چیکار میتونم بکنم؟ آیا نرم افزاری نداره؟

وقتی آیات رو میخونم معنی شون رو هم بهمراهش حفظ کنم؟ برای حفظ معانی آیات چیکار کنم؟ مثلا تفسیرشونم بدونم تا وقتی یک آیه در ارتباط با یک موضوعی خواستم به کسی بگم بتونم هم معنیشو بگم هم تفسیرشو. اصلا امکانش هست؟

محمدجواد طاهری
۱۳۹۴/۱۱/۲۷, ۱۸:۱۷
سلام گذشتن از پل صراط که به سرعت برق و باد برای بندگان صالح خداتوصیف شده است

حساب و کتاب روزقیامت هم اندازه خواندن یک نماز چهار رکعتی توصیف شده است

تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار

که رحم اگر نکند مدعی خدا بکند

«خواجه حافظ شیرازی»

محتسب را درکارخدا جا ندهیم البته نه به شما این که بخواهیم رحمت و غفران حق را نادیده بگیریم.:Mohabbat::Gol:

منم ایمان دارم ولی دوست دارم بفرموده ائمه تلاش هم کنم و زحمتش و رنجش را هم مثل صالحین بچشم و چشیدم
لک الحمد

خاتم
۱۳۹۴/۱۱/۳۰, ۱۲:۳۳
سلام
چندتا سوال دارم
من دوستی یا شخصی برای مباحثه ندارم، چیکار میتونم بکنم؟ آیا نرم افزاری نداره؟

با سلام خدمت شما

شما می توانید حفظ خود را انجام دهید و از یکی از دوستان، آشنایان یا اعضای خانواده تقاضا کنید تا روزانه 10 تا 15 دقیقه برای شما

فرصت بگذارد و از شما محفوظات را بپرسد.

در کنار این پرسش، می توانید از روش ضبط کردن بهره ببرید.

شما می توانید، آیات حفظ شده را از حفظ بخوانید و ضبط کنید و آیات ضبط شده را گوش داده تا ایرادات خود را متوجه شوید. در این شیوه هم،

به خاطر سپردن اشکالات یا یادداشت کردن آن ها ( و یا علامت گذاری ) و هم چنین تلاش برای رفع اشتباهات فراموش نشود.

هم چنین می توانید از نرم افزار معجزه حفظ قرآن استفاده کنید.

خاتم
۱۳۹۴/۱۱/۳۰, ۱۲:۴۲
وقتی آیات رو میخونم معنی شون رو هم بهمراهش حفظ کنم؟ برای حفظ معانی آیات چیکار کنم؟ مثلا تفسیرشونم بدونم تا وقتی یک آیه در ارتباط با یک موضوعی خواستم به کسی بگم بتونم هم معنیشو بگم هم تفسیرشو. اصلا امکانش هست؟

حفظ قرآن چندین مرحله دارد که یکی از مراحل آن، توجه به مفاهیم و معانی قرآن است.

در این مرحله ترجمه و مفاهیم آیات مورد نظر مطالعه می گردد. البته مطلوب ترین حالت آن است که تفسیر مختصر آیات، مطالعه گشته
تا حافظ، درک مناسبی از مفاهیم آیات دریافت نموده و با ساختار آیات نیز آشنا گردد. انجام حفظ با این شیوه، علاوه بر لذت بخش بودن
برای حافظ، برکاتی را به دنبال دارد. نخست آن که حفظ قرآن با تدبّر و تأمّل همراه گشته و حافظ از اثرات معنوی و تربیتی قرآن بهره مند می گردد.
از سوی دیگر سرعت به یادسپاری آیات افزایش یافته و در عین حال ماندگاری آیات در ذهن بسیار بالا می رود. چرا که با همراه بودن مفاهیم و معانی،
الفاظ قرآن بهتر در حافظه نقش بسته و پایدارتر نیز خواهد بود.
نکات
نکته اول: حافظ قرآن باید از یک ترجمه مناسب استفاده کند.
ترجمه مورد استفاده ی حافظ باید از ویژگی هایی برخوردار باشد که او را در فهم بهتر آیات و ارتباط ساختاری و معنایی جملات آیه و سوره یاری رساند.
از همین رو ترجمه هایی مفیدتر به نظر می رسند که با کمک بیان تفسیر مختصر در خلال ترجمه، مقصود اجمالی برخی آیات و عبارات_ که برای فهم آن
نیازمند مراجعه به تفسیر هستیم_ را واضح نموده، تا حافظ بتواند با برقراری ارتباط مفهومی، به خوبی آن را در ذهن تثبیت نماید.
هم اکنون بهترین ترجمه هایی که می توان با این خصوصیات نام برد، عبارتند از ترجمه ی مرحوم آیت الله مشکینی و ترجمه ی آیت الله مکارم شیرازی.
نکته دوم : همان طور که اشاره شد مطلوب ترین حالت، استفاده از تفاسیر مختصر است. تفاسیری که زمان زیادی از حافظ، نگیرد و اطلاعات خوبی در اختیار
حافظ بگذارد. یکی از بهترین تفاسیرها برای حفظ قرآن، تفسیر نسیم حیات نوشته استاد ابوالفضل بهرام پور است.

_ بنابراین معنی آیات را نیاز نیست که حفظ کنیم اما لازم است که با مفهوم آیات آشنا شویم.

خاتم
۱۳۹۵/۰۵/۲۳, ۱۴:۱۴
پرسش:
من 27 سال سن دارم و می خواهم شروع به حفظ قرآن کنم. با توجه به سن و مشغله کاری چه طور می توانم قرآن را حفظ کنم؟ هم چنین برای شروع به حفظ از کدام سوره آغاز کنم ؟ و میزان روزانه حفظ و مقدار و چگونگی مرور به چه صورت باشد؟

پاسخ:
برای شروع به حفظ قرآن، خوب است به نکات زیر توجه کنید:
نکته اول: حفظ قرآن یک مقدمه و شرط لازم دارد.
شرط لازم برای شروع حفظ قرآن، یاد گرفتن روخوانی قرآن است، به صورتی که شخص بتواند به صورت روان آیات را پشت سر هم بخواند.
اگر روخوانی شخصی ضعیف باشد و مشغول حفظ قرآن شود، خطاهای او در حفظ قرآن، زیاد بوده و حفظ او کیفیتی مطلوب نخواهد داشت و همین مطلب باعث خستگی فرد شده و انگیزه خویش برای حفظ را از دست خواهد داد.

نکته دوم: برای آشنایی با شیوه حفظ کردن به لینک زیر مراجعه نمایید.
http://www.askquran.ir/thread53684.html

نکته سوم: در طول مدت حفظ (از ابتدای شروع به حفظ تا حفظ کل) برنامه زیر را داشته باشید:
1. برنامه حفظ جدید: روزانه مقدار مشخصی حافظ قرآن حفظ می کند، مناسب است از 7 روز هفته 5 یا 6 روز برای حفظ قرار داده شود.
2. برنامه مرور محفوظات روز گذشته.
3. برنامه ده درس.
4. برنامه مرور محفوظات گذشته.
توضیحات بیشتر این نکته را در نکته ششم بخوانید.

نکته چهارم: برای شروع به حفظ، می توانید از جزء 30 آغاز کنید.
با توجه به این که جزء 30، سوره های کوچک تری دارد و هم چنین این جزء دارای سوره هایی است که برای عموم مردم آشناتر است، مناسب است از جزء 30 شروع کنید. از ابتدای سوره نبأ شروع به حفظ کنید.

نکته پنجم: حفظ قرآن، نیاز به تلاش مستمر و پیگیر دارد. بنابراین روزانه باید برای حفظ، فرصت و زمان قرار بدهید.
مقدار و میزان حفظ جدید، بستگی به چند مطلب دارد که برخی از آن مطالب عبارت است از:
سن، تحصیلات، میزان مشغله کاری، هوش و حافظه حافظ، میزان وقت گذاشتن و فرصت برای حفظ، با توجه به شرایط شما، مناسب است روزی 5 خط (به خط عثمان طه)حفظ کنید. یعنی از هفت روز هفته، شش روز برای حفظ قرار دهید. در واقع شما هفته ای دو صفحه حفظ خواهید کرد.

نکته ششم: همان طور که در نکته سوم گفته شد، ما سه قسم مرور داریم.
1. مرور آیات روز گذشته:
حافظ قرآن باید توجه ویژه ای به آیات روز گذشته خود داشته باشد و نیاز است که حافظ قرآن، پس از گذشت یک روز از حفظ جدید، این آیات را از حفظ مرور نماید و اشکالات را برطرف کند. حداقل سه تا پنج بار حفظ جدید روز گذشته باید خوانده شود. مرور آیات روز گذشته شما، 5 خطی هست که دیروز حفظ کرده اید.

2. مرور محفوظات جدید (ده درس):
یکی از برنامه های ضروری و لازم برای حافظ قرآن، ده درس می باشد. ده درس به این معنا است که حافظ قرآن، هر مقدار که حفظ می کند حداقل تا ده روز باید آن را تکرار کند و به عبارت دیگر در رابطه با محفوظات قبل، حافظ قرآن ده درس گذشته خود را تکرار می کند. مثلاً اگر شخصی روزی یک صفحه حفظ می کند، ده درس او ده صفحه قبل می شود و هر روز باید ده صفحه قبل از حفظ جدید خود را حساب کند و تکرار نماید. هم چنین اگر فردی، تازه شروع به حفظ سوره یا آیاتی کرده است، باید توجه داشته باشد که تا ده روز آینده باید حفظ جدید خود را تکرار کند.
_ شما هر روزی که حفظ می کنید تا ده روز از حفظ چند بار بخوانید.

3. مرور محفوظات گذشته:
این بخش از مرور، مربوط به محفوظات غیر از ده درس است.
حافظ قرآن برای این محفوظات لازم است برنامه مستقل و ویژه ای داشته باشد و برنامه ریزی او باید به گونه ای باشد که در طول مدت سه تا ده روز، کل این محفوظات مرور شود.

نکته هفتم : برای این که بر محفوظات خود تسلط خوبی پیدا کنید، مناسب است غیر از مرور کردن خودتان، مباحثه کنید.

برای آشنایی با مباحثه و انواع آن به لینک های زیر مراجعه نمایید.
http://www.askquran.ir/post713326.html#post713326
http://www.askquran.ir/post713325.html#post713325