PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ▓▓▓احادیث روایات و سخنان بزرگان درباره عاشورا و امام حسین (ع)▓▓▓

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۰۶, ۲۰:۴۵
سلام
در این تاپیک به امید خدا
احادیث و روایات و سخنان بزرگان درباره امام حسین (ع) وقیام عاشورا
جمع آوری میگردد
فقط دوستان لطف کنن احادیث رو از کتب معتبر قرار بدن و حتما وتاکیدا با ذکر سند ،روایات و سخنان رو قرار بدید .
و سخنان بزرگان رو هم از کتب یا سایتهای معتبر قرار بدن
التماس دعا

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۰۶, ۲۳:۴۷
40 حدیث در مورد امام حسین (ع)

۱- حریم پاک:
پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله) در ضمن حدیث بلندى میفرماید:
کربلا پاک ترین بقعه روى زمین و از نظر احترام بزرگترین بقعه‏ها است والحق که کربلا از بساط هاى بهشت است.(۱)

۲- سرزمین نجات:
پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: پسرم حسین در سرزمینى به خاک سپرده مى‏شود که به آن کربلا گویند، زمین ممتازى که همواره گنبد اسلام بوده است، چنان که خدا یاران مومن حضرت نوح را در همانجا از طوفان نجات داد .(۲)

۳- مسلخ عشق:
حضرت على (علیه السلام) روزى گذرش از کربلا افتاد و فرمود: اینجا قربانگاه عاشقان و مشهد شهیدان است شهیدانى که نه شهداى گذشته و نه شهداى آینده به پاى آنها نمى‏رسند.(۳)

۴- عطر عشق:
امیرالمومنین (علیه السلام) خطاب به خاک کربلا فرمود: چه خوشبویى اى خاک! در روز قیامت قومى از تو به پا خیزند که بدون حساب و بى درنگ به بهشت روند.(۴)

۵- ستاره سرخ محشر:
امام سجاد (علیه السلام) فرمود: زمین کربلا در روز رستاخیز، چون ستاره مرواریدى مى‏درخشد و ندا مى‏دهد که من زمین مقدس خدایم، زمین پاک و مبارکى که پیشواى شهیدان و سالار جوانان بهشت را در بر گرفته است.(۵)

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۰۶, ۲۳:۵۴
۶- کربلا وبیت المقدس‏:
امام صادق (علیه السلام) فرمود: کربلا از خاک بیت المقدس است.(۶)

۷- فرات و کربلا:
امام صادق (علیه السلام) فرمود: سرزمین کربلا و آب فرات، اولین زمین و نخستین آبى بودند که خداوند متعال به آنها قداست و شرافت بخشید.(۷)

۸- کربلا کعبه انبیاء:
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هیچ پیامبرى در آسمانها و زمین نیست مگر این که مى‏ خواهند خداوند متعال به آنان رخصت دهد تا به زیارت امام حسین (علیه السلام) مشرف شوند، چنین است که گروهى به کربلا فرود آیند و گروهى از آنجا عروج کنند.(۸)

۹- کربلا، محل طواف فرشتگان:
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هیچ فرشته‏اى در آسمانها و زمین نیست مگر این که مى‏خواهد خداوند متعال به او رخصت دهد تا به زیارت امام حسین (علیه السلام) مشرف شود، چنین است که همواره فوجى از فرشتگان به کربلا فرود آیند و فوجى دیگرعروج کنند و از آنجا اوج گیرند.(۹)

۱۰- راه بهشت:
امام صادق (علیه السلام) فرمود: جایگاه قبر امام حسین (علیه السلام) درى از درهاى بهشت است.(۱۰)

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۰۶, ۲۳:۵۹
۱۱- کربلا حرم امن‏:
امام صادق (ع) فرمود: به راستى که خدا کربلا را حرم امن و با برکت قرار داد پیش از آن که مکه را حرم قرار دهد.(شایان ذکر است منظور از این روایت درعالم بالا می باشد که قبل از مکه، کربلا حرم امن الهی قرار گرفت).(۱۱)

۱۲- زیارت مداوم:
امام صادق (ع) فرمود: کربلا را زیارت کنید و این کار را ادامه دهید، چرا که کربلا بهترین فرزندان پیامبران را در آغوش خویش گرفته است.(۱۲)

۱۳- بارگاه مبارک:
امام صادق (ع) فرمود: آن « ساحل وادى ایمن» که خدا در قرآن یاد کرده فرات است و « بارگاه با برکت» نیز کربلا است.(۱۳)

۱۴- شوق زیارت:
امام باقر (ع) فرمود: اگر مردم مى‏دانستند که چه فضیلتى در زیارت مرقد امام حسین (علیه السلام) است از شوق زیارت مى‏مردند.(۱۴)

۱۵- حج مقبول و ممتاز:
امام باقر (ع) فرمودند: زیارت قبر رسول خدا (ص) و زیارت مزار شهیدان، و زیارت مرقد امام حسین (علیه السلام) معادل است با حج مقبولى که همراه رسول خدا (ص) بجا آورده شود.(۱۵)

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۰۷, ۰۰:۰۵
۱۶- تولدى تازه‏:
حمران مى‏ گوید: هنگامى که از سفر زیارت امام حسین (ع) برگشتم، امام باقر (ع) به دیدارم آمد و فرمود: اى حمران! به تو مژده مى‏ دهم که هر کس قبور شهیدان آل محمد (ص) را زیارت کند و مرادش از این کار رضایت خدا و تقرب به پیامبر(ص) باشد، از گناهانش بیرون مى‏ آید مانند روزى که مادرش او را زاده است.(۱۶)

۱۷- زیارت مظلوم‏:
از امام باقر و امام صادق (علیهماالسلام) نقل شده که فرمودند: هر کس که مى‏خواهد مسکن و مأوایش بهشت باشد، زیارت مظلوم – امام حسین (ع) - را ترک نکند.(۱۷)

۱۸- شهادت و زیارت‏:
امام صادق (ع) فرمود: مرقد امام حسین (علیه السلام) را زیارت کنید و با ترک زیارتش به او ستم نورزید، چرا که او سید جوانان بهشت از مردم و سالار جوانان شهید است.(۱۸)

۱۹- زیارت، بهترین کار:
امام صادق (ع) فرمود: زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) از بهترین کارهاست که مى‏تواند انجام یابد.(۱۹)

۲۰- سفره‏هاى نور:
امام صادق (ع) فرمود: هر کس دوست دارد روز قیامت، بر سر سفره‏هاى نور بنشیند باید از زائران امام حسین (علیه السلام) باشد.(۲۰)

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۵/۰۶/۰۷, ۰۰:۱۱
" جلوه گری نور امام حسین علیه السلام :

بانوی نمونه اسلام حضرت فاطمه زهرا علیه السلام می فرمود :

" هنگامی که حامل نور وجود حسین علیه السلام بودم در شب های تار. نیاز به چراغ نداشتم چرا که به هر

طرف روی می اوردم. نور باران می گشت. "

از خصوصیت دیگر نور وجود ان حضرت. یکی هم این بود که نه تنها در تاریکی درخشندگی و جلوه گری داشت.

بلکه به گونه ای بود که در زیر نور شدید نیز ظاهر می گشت.

و نیز دارای این ویژگی بود که هیچ مانع و حجاب و پرده ای از تلالو و نورافشانی او مانع نمی شد. همانگونه

که در مورد پیکر به خون اغشته اش گفتند که :

" تا کنون هیچ شهید به خاک و خون اغشته ای به نورانیت چهره او ندیده ام. "

نور چهره فروزانش همانند ستون نوری بر اسمان تلالو داشت و خاک و خونی که بر چهره مقدسش نشسته

بود. نمی توانست مانع درخشش خورشید جهان افروزی شود که بر خاک تیره. افتاده بود. "

( برگرفته از کتاب فضایل و سیره امام حسین علیه السلام در کلام بزرگانی مانند :سید بن طاووس - شیخ عباس قمی - علامه مجلسی - علامه شوشتری - شهید مطهری - شهید دستغیب - علامه حسن زاده

املی- حضرت امام خمینی (ره) - )

اگر خداوند عمری باقی بگذارد و توانی داشته باشم هر از چند گاهی از این کتاب دستچین خواهد کرد.

یا حق.

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۰۷, ۰۰:۱۶
۲۱- شرط شرافت:
‏امام صادق (ع) فرمود: کسى که مى‏خواهد در همسایگى پیامبر(ص) و در کنارعلى (ع) و فاطمه (س) باشد زیارت امام حسین (ع) را ترک نکند.(۲۱)

۲۲- زیارت، فریضه الهى:
امام صادق (ع) فرمود: اگر یکى از شما تمام عمرش را احرام حج ببندد اما امام حسین (علیه السلام) را زیارت نکند حقى از حقوق رسول خدا (ص) را ترک کرده است؛ چرا که حق حسین (علیه السلام) فریضه الهى و بر هر مسلمانى واجب و لازم است.(۲۲)

۲۳- کربلا کعبه کمال:
امام صادق (ع) فرمود: هر کس به زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) نرود تا بمیرد، ایمانش ناتمام و دینش ناقص خواهد بود به بهشت هم که برود پایین تر از مومنان در آنجا خواهد بود.(۲۳)

۲۴- از زیارت تا شهادت:
امام صادق (ع) فرمود: زیارت امام حسین (علیه السلام) را ترک نکن و به دوستان و یارانت نیز همین را سفارش کن! تا خدا عمرت را دراز و روزى و رزقت را زیاد کند و خدا تو را با سعادت زنده دارد و نمیرى مگر با شهادت.(۲۴)

۲۵- حدیث محبت‏:
امام صادق (ع) فرمود: هر کس که خدا خیر خواه او باشد محبت حسین (علیه السلام) و زیارتش را در دل او مى‏اندازد و هر کس که خدا بدخواه او باشد کینه و خشم حسین (علیه السلام) و خشم زیارتش را در دل او مى‏اندازد.(۲۵)

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۰۷, ۰۰:۲۲
۲۶- نشان شیعه بودن:
‏امام صادق (علیه السلام) فرمود: کسى که به زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) نرود و خیال کند که شیعه ما است و با این حال و خیال بمیرد او شیعه ما نیست و اگر هم از اهل بهشت باشد از میهمانان اهل بهشت خواهد بود.(۲۶)

۲۷- سکوى معراج‏:
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس که به زیارت قبر حسین (علیه السلام) نایل شود و به حق آن حضرت معرفت داشته باشد خداى متعال او را در بلندترین درجه عالى مقامان ثبت مى‏کند.(۲۷)

۲۸- مکتب معرفت:
حضرت امام موسى کاظم (علیه السلام) فرمود: کمترین ثوابى که به زائر امام حسین (علیه السلام) در کرانه فرات داده مى‏شود این است که تمام گناهانش بخشوده مى‏شود. بشرط این که حق و حرمت ولایت آن حضرت را شناخته باشد.(۲۸)

۲۹- همچون زیارت خدا:
امام رضا (علیه السلام) فرمود: کسى که قبر امام حسین (علیه السلام) را در کرانه فرات زیارت کند، مثل کسى است که خدا را زیارت کرده است.(۲۹)

۳۰- زیارت عاشورا:
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس که امام حسین (علیه السلام) را در روز عاشورا زیارت کند بهشت بر او واجب مى‏شود.(۳۰)

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۰۷, ۰۰:۲۹
۳۱- بالاتر از روسپیدى:
امام صادق (ع) فرمود: کسى که شب عاشورا در کنار مرقد امام حسین (علیه السلام) سحر کند روز قیامت در حالى به پیشگاه خدا خواهد شتافت که به خونش آغشته باشد، مثل کسى که در میدان کربلا و در کنار امام حسین (علیه السلام) کشته شده باشد.(۳۱)

۳۲- نشانه‏هاى ایمان‏:
امام حسن عسکرى (ع) فرمود: نشانه‏هاى مؤمن پنج چیز است:
۱ ـ پنجاه رکعت نماز ( نماز یومیه و نمازهای نافله) ۲ ـ زیارت اربعین ۳ ـ انگشتر به دست راست کردن ۴ ـ بر خاک سجده کردن ۵ ـ بسم الله الرحمن الرحیم را در نماز بلند گفتن.(۳۲)

۳۳- رواق منظر یار:
پیامبر خدا(ص) فرمود: بدانید که اجابت دعا، زیر گنبد حرم او و شفاء در تربت او، و امامان (علیهم السلام) از فرزندان اوست.‏(۳۳)

۳۴- تربت و تربیت:
امام صادق (ع) فرمود: کام کودکانتان را با تربت حسین (علیه السلام) بردارید چرا که خاک کربلا فرزندانتان را بیمه مى‏کند.(۳۴)

۳۵- بزرگترین دارو:
امام صادق (ع) فرمود: شفاى هر دردى در تربت قبر حسین (علیه السلام) است و همان است که بزرگترین داروست.(۳۵)

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۰۷, ۰۰:۳۴
۳۶- تربت و هفت حجاب‏:
امام صادق (ع) فرمود: سجده بر تربت حسین (ع) حجابهاى هفتگانه را پاره مى‏کند.(۳۶)

۳۷- سجده بر تربت عشق:
رسم حضرت امام صادق (ع) چنین بود که: جز بر تربت حسین (ع) به خاک دیگرى سجده نمى‏کرد و این کار را از سر خشوع و خضوع براى خدا مى‏کرد.(۳۷)

۳۸- تسبیح تربت:
امام صادق (ع) فرمود: سجده بر تربت قبر حسین (ع) تا زمین هفتم را نور باران مى‏کند و کسى که تسبیحى از خاک مرقد حسین (ع) را با خود داشته باشد، تسبیح گوى حق محسوب مى‏شود، اگر چه با آن تسبیح هم نگوید.(۳۸)

۳۹- تربت شفا بخش:
حضرت امام کاظم (ع) در ضمن حدیثى که از رحلت خویش خبر مى‏داد فرمود: چیزى از خاک قبر من برندارید تا به آن تبرک جویید؛ چرا که خوردن هر خاکى جز تربت جدم حسین (ع) بر ما حرام است، خداى متعال تنها تربت کربلا را براى شیعیان و دوستان ما شفا قرار داده است.(۳۹)

۴۰- یکى از چهار نیاز:
حضرت امام موسى بن جعفر (ع) فرمود: پیروان ما از چهار چیز بى‏ نیاز نیستند:
۱ ـ سجاده‏اى که بر روى آن نماز خوانده شود.
۲ ـ انگشترى که در انگشت باشد.
۳ ـ مسواکى که با آن دندانها را مسواک کنند.
۴ ـ تسبیحى از خاک مرقد امام حسین (ع).(۴۰)

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۵/۰۶/۰۷, ۰۰:۳۵
روایت شده که : حسن و حسین علیه السلام در کودکی مشغول نوشتن بودند. حسن به حسین علیه السلام

گفت : خط من از خط تو زیباتر است. حسین علیه السلام فرمودند : نه . خط من از خط تو زیبا تر است. "

انگاه به مادرشان حضرت فاطمه علیه السلام عرض کردند: " مادر : میان ما داوری کن. " فاطمه علیه السلام

که دوست نداشت هیچ یک را ازرده کند فرمود : از پدر خود بپرسید . از مولا علی علیه السلام پرسیدند.

او هم که دوست نداشت هیچ یک را ناراحت کند فرمود : از جد خود رسول خدا (ص) بپرسید.

پیامبر (ص) فرمود: من میان شما داوری نمی کنم. تا از جبرئیل بپرسم. چون جبرئیل امد گفت : من میان

انان داوری نمی کنم. اسرافیل داوری کند. اسرافیل گفت : من هم میان انان داوری نمی کنم.

ولی از خدا درخواست می کنم که میانشان داوری فرماید. پس از خدای متعال درخواست داوری کرد.

خدای متعال فرمود: من داوری نمی کنم ولی مادرشان فاطمه داوری کند.

فاطمه علیه السلام عرض کرد : پروردگارا! (اکنون) میان انان داوری می کنم. او گردنبندی از جواهر داشت به

(فرزندان خود) حسن (ع) و حسین (ع) فرمود : من جواهر این گردنبند را میان شما پخش می کنم .

هر که بیشتر ان را برداشت خط او زیبا تر است. پس ان را پخش فرمود. در این هنگام جبرئیل در

بلندای عرش الهی بود. خدا به او فرمان داد که فرود اید و جواهر را میان انان یکسان تقسیم کند.

تا هیچ یک ناراحت نشوند. جبرئیل هم (فرمان برده) چنین کرد. این به خاطر تکریم و بزرگداشت انان

بود. "

ادامه دارد...

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۰۷, ۰۰:۳۶
پی نوشت ها:
۱- بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۱۱۵/ کامل الزیارات، ص ۲۶۴٫
۲- کامل الزیارات، ص۲۶۹، باب ۸۸، ح ۸ .
۳- تهذیب، ج ۶، ص۷۳ / بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۱۱۶٫
۴- شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج ۴، ص ۱۶۹٫
۵- ادب الطف، ج ۱، ص ۲۳۶، به نقل از کامل الزیارات، ص ۲۶۸٫
۶- کامل الزیارات، ص ۲۶۹، باب ۸۸، ح۷ .
۷- بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۱۰۹/ کامل الزیارات، ص ۲۶۹ .
۸- مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۲۴۴ به نقل از کامل الزیارات، ص ۱۱۱٫
۹- مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۲۴۴ به نقل از کامل الزیارات، ص ۱۱۱٫
۱۰- کامل الزیارات، ص ۲۷۱، باب ۸۹، ح ۱٫
۱۱- کامل الزیارات، ص ۲۶۷/ بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۱۱۰٫
۱۲- کامل الزیارات، ص ۲۶۹٫
۱۳- بحارالانوار، ج ۵۷، ص ۲۰۳؛ به نقل از تهذیب. ‏
۱۴- ثواب الاعمال، ص ۳۱۹؛ به نقل از کامل الزیارات.
۱۵- مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۲۶۶/ کامل الزیارات، ص ۱۵۶٫
۱۶- امالى شیخ طوسى، ج ۲، ص ۲۸، چاپ نجف/ بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۲۰٫
۱۷- مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۲۵۳٫
۱۸- مستدرک الوسائل ج ۱۰، ص ۲۵۶ / کامل الزیارات ، ص ۱۰۹٫
۱۹- مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۳۱۱٫
۲۰- وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۳۰/ بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۷۲٫
۲۱- وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۳۱، ح ۳۹٫
۲۲- وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۳۳٫
۲۳- وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۳۵٫
۲۴- وسائل الشیعه، ج۱۰، ص۳۳۵٫
۲۵- وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۸۸/ بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۷۶ .
۲۶- کامل الزیارات، ص ۱۹۳/ بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۴٫
۲۷- من لا یحضره الفقیه، ج ۲، ص۵۸۱٫
۲۸- مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۲۳۶، به نقل از کامل الزیارات، ص ۱۳۸٫
۲۹- مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص۲۵۰؛ به نقل از کامل الزیارات.‏
۳۰- اقبال الاعمال، ص ۵۶۸٫
۳۱- وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۷۲٫
۳۲- وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۷۳ / التهذیب، ج ۶، ص ۵۲ .
۳۳- مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۳۳۵٫
۳۴- وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۴۱۰٫
۳۵- کامل الزیارات، ص ۲۷۵ / وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۴۱۰٫
۳۶- مصباح التمهجد، ص ۵۱۱/ بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۱۳۵٫
۳۷- وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۶۰۸٫
۳۸- من لایحضره الفقیه، ج ۱، ص ۲۶۸/ وسائل الشیعه، ج ۳ ص ۶۰۸٫
۳۹- جامع الاحادیث الشیعه، ج ۱۲، ص ۵۳۳٫
۴۰- تهذیب الاحکام، ج ۶، ص ۷۵

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۵/۰۶/۰۸, ۰۰:۰۱
"جلالت قدر امام حسین علیه السلام :

از ایات قران شریف که دلالت بر جلالت قدر و عظمت شان امام حسن و امام حسین علیه السلام می کند. سوره هل اتی است که شان نزولش را شنیده اید.

که خلاصه ان چنین است : پس از ان که امیر المومنین علیه السلام و حضرت زهرا علیه السلام نذر کردند که اگر حسنین از بستر

بیماری برخیزند. سه روز روزه بگیرند. پس از بهبود اقا زاده وفای به نذر کردند. حسن و حسین علیه السلام با ان که خیلی کوچک بودند

مع الوصف انان هم به والدین بزرگوارشان اقتدا کردند و روزه گرفتند .

در شب اول هنگام افطار مسکینی امد و همه . خوراکشان را به او دادند و با اب افطار کردند.

در شب دوم هم یتیمی امد باز هم غذایشان را به او عطا کردند و در شب سوم اسیری امد و اظهار گرسنگی

کرد باز هم خانواده تمام خوراکشان را به او مرحمت کردند و به اب افطارکردند.

روز چهارم امیرالمومنیندید حسنین از شدت ضعف و گرسنگی می لرزند. بچه هایی که تازه از بستر بیماری

برخاسته و سه روز را روزه گرفته و به اب افطار کرده اند. معلوم است چگونه اند. پیغمبر خدا(ص) ایشان را

که دید. متاثر شد دست به دعا بلند کرد که در این هنگام سوره هل اتی نازل شد و باز عامه هم نوشته اند

که طبقی بهشتی همراه این سوره نازل گردید که تا یک هفته بوی عطر طعام بهشتی از خانه زهرا بلند

بود. غرض این است که حسنین در خرد سالی چگونه مورد لطف و عنایت حق بودند. که این ایات قران

در مدح و تمجید از عمل ایشان و پدر و مادر شان است. "

... ادامه دارد.

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۵/۰۶/۰۸, ۱۴:۲۱
"پوشاک از بهشت :

خداوند حسن و حسین علیه السلام را در مورد لباس و پوشاک نیز مورد عنایت خاص خویش قرار داد و بارها از

لباس های زیبای بهشت در رنگ های ویژه. به انان هدیه داد. که سر تفاوت رنگ لباس انان نیز مشهور است.

همسر پیامبر (ص) ام سلمه می گوید :

پیامبر را دیدم که لباس مخصوصی که در دنیا نظیرش را ندیدم. بر اندام حسین علیه السلام می پوشاند. در

مورد ان سوال کردم که فرمود :

" این هدیه خدا به حسین است و من ان را بر اندامش می پوشانم. از ویژگیهای ان این است که تار و پودش از کرک بال جبرئیل است. "

و نیز خداوند به دست فرشتگان بر بدن به خون خفته و عریانش که بر خاک افتاده بود از لباسهای بهشتی

پوشانید. "

* * *

" احترام پیامبر به امام حسین علیه السلام :

گاه پیامبر بر فراز منبر مشغول سخنرانی بود که امام حسین علیه السلام به سویش می امد. و او در همان

حال. سخن خویش را رها و از منبر فرود می امد و از او استقبال می نمود و بر کتف خویش می نهاد و می اورد.

انگاه در کنار یا در دامان خویش جای می داد.

شگفت اورتر از این. گاه اتفاق می افتاد که او در حال سخن بود که امام حسین علیه السلام می امد و ان

حضرت از منبر فرود می امد و او را استقبال می کرد. و انگاه دلیل کار خویش را شدت عشق و علاقه به کودک

گرانقدر خویش. عنوان می ساخت. همانگونه که در روایتی امده است که فرمود :

" به خدایی که جانم در قبضه قدرت اوست با دیدن حسین علیه السلام متوجه نشدم که چگونه از منبر فرود

امدم. "

* * *

... ادامه دارد.

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۳۹
مَهاتما گاندى (رهبر استقلال هند):
من زندگى امام حسین(ع)، آن شهید بزرگ اسلام را به دقّت خواندم و توجّه کافى به صفحات کربلا نموده ام و بر من روشن است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، باید از سرمشق امام حسین (ع) پیروى کند.
فرهنگ عاشورا، ص 279

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۴۰
ایروینگ، واشنگتن مورخ آمریکایی در زیر آفتاب سوزان سرزمین خشک و در روی ریگ های تفدیده عراق، روح حسین فناناپذیر است ; ای پهلوان، و ای نمونه شجاعت وای شهسوار من، ای حسین!
درسی که حسین (ع) به انسان ها آموخت، سید عبدالکریم هاشمی نژاد، ص 451 .

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۴۲
جوزف، رینو متشرق فرانسوی و مؤلف کتاب اسلام و مسلمینشیعه دین خود را با شمشیر پیش نبرده، بلکه با نیروی تبلیغ و دعوت پیشرفت کرده و اهتمام آنها به برگزاری مراسم سوگواری موجب شده که تقریبا دو ثلث مسلمانان و بلکه جماعت از هنود و مجوس و سایر مذاهب نیز با آنان در عزای حسین (ع) شرکت کنند
پرتویی از عظمت حسین (ع) ، لطف الله صافی، 440

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۴۲
چارلز دیکنز اگر منظور امام حسین (ع) جنگ در راه خواسته های دنیایی خود بود، من نمی فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند . پس عقل چنین حکم می کند که او فقط به خاطر اسلام فداکاری کرد .
درسی که حسین (ع) به انسان ها آموخت، ص 448

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۴۴
کارلایل، توماس دانشمندی بزرگ انگلیسیبهترین درسی که از تراژدی کربلا می گیریم این است که، حسین و یارانش ایمان استوار به خدا داشتند . آنان با عمل خود روشن کردند که تفوق عددی در جایی که حق و باطل روبرو می شوند اهمیت ندارد . پیروزی حسین با وجود اقلیتی که داشت موجب شگفتی من است
درسی که حسین به انسان ها آموخت، ص 448

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۴۵
مسیو گبن فاجعه کربلا و مصیبتی که بر حسین بن علی (ع) وارد شده، بعد از قرن ها متمادی و اقالیم خیلی دور دست حس شفقت و همدردی خون سردترین و دل سخت ترین خواننده را تحریک نموده و منقلبش می سازد
تاریخ اسلام و عرب، امیر علی، ص 93

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۴۵
ماساریک، توماس کشیش متفکر اروپایی گرچه کشیشان ما هم از ذکر مصائب حضرت مسیح مردم را متاثر می سازند، ولی آن شور و هیجانی که در پیروان حسین (ع) یافت می شود در پیروان مسیح یافت نخواهد شد . گویا سبب این باشد که مصائب مسیح در برابر مصائب حسین مانند پر کاهی است در مقابل یک کره عظیم پیکر
درسی که حسین (ع) به انسان ها آموخت، ص 451

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۴۹
ابن حجر عسقلانى:
«حسین بن على بن ابیطالب، هاشمى، ابوعبدالله، مدنى، نوه رسول خدا(صلى الله علیه وآله) و دسته گل او از دنیا، و یکى از دو آقاى جوانان اهل بهشت است»
التهذیب، ج 2، ص 299

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۵۰
ابن سیرین:
«آسمان بر کسى بعد از یحیى بن زکریا به جز حسین(علیه السلام) نگریست و هنگامى که کشته شد آسمان سیاه گشت، و ستارگان در روز، پدیدار شدند، به حدى که سیاره جوزاء در وقت عصر دیده شد، و خاک قرمز[از آسمان] فرو ریخت، و آسمان تا هفت شبانه روز به مانند لخته خونى بود»
تاریخ ابن عساکر، ج 4، ص 339

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۷:۵۰
عمر رضا کحاله:
«حسین بن على، بزرگ اهل عراق در فقه و عظمت روحى و جود و بخشش بود
اعلام النساء، ج 1، ص 28

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۸:۴۹
محمد اقبال لاهورى

اقبال لاهوری، اندیشمند، عارف و شاعر پر آوازه پاکستانى، بحق از مفاخر و اندیشمندان اهل سنت در قرون معاصر است.
http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/8/26/238084_208.jpg

از میان رهبران اهل سنت، این مصلح بزرگ اسلامى، بیش از دیگران به اهمیت زنده نگه داشتن محرم و عزادارى امام حسین اهتمام ورزید و این موضوع را با قلم و شعر مورد تأکید قرار داد. او در جاى جاى دیوان شعرخود از امام حسین (ع) و عشق او به حقیقت و لزوم پیروى از آن حضرت و آموزش آزادى و آزادگى از قیام وى یاد مى کند و سرانجام خود تصریح مى کند نه تنها آزادى بلکه:

رمز قرآن از حسین آموختیم ز آتش او شعله ها افروختیم

تار ما از زخمه اش لرزان هنوز تازه از تکبیر او ایمان هنوز

اى صبا! اى پیک دور افتادگان! اشک ما بر خاک پاک او رسان (1)

1. کلیات اشعار فارسى اقبال لاهورى، به تصحیح احمد سروش، ص 74 و 75.

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۸:۵۱
جستیس آ. راسل (شاعر انگلیسى):

«... آنها دهان مبارک امام را با شلاقهاى خود نواختند. اى بدنى که زیر پاى ستوران قرار گرفتى، این همان بدن پاکى است که بینندگان را مسحور مى کرد. خونى که از رگهاى مبارک ریخته و خشک شده معجونى آسمانى است که تاکنون هیچ چیزى با چنین رنگ الهى، رنگ نشده است. اى زمین برهنه و بایر کربلا که در روى تو نه علفى است و نه چمنى، براى ابد آهنگ حزن و آه تو بر تو پوشیده باد، چون که در سرزمین تو بدن پاره مقدس پسر فاطمه(س) افتاده است که روح خویش را به خدا تقدیم نمود.»(2)

2. رجبعلى مظلومى، رهبر آزادگان، ص 52.

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۹:۲۹
موریس دوکبرى (مورّخ اروپایى):

«اگر تاریخ نویسان ما حقیقت روز عاشورا را درک مى کردند، این عزادارى را غیر عادى نمى پنداشتند. پیروان امام حسین(ع) به واسطه عزادارى براى امام مى دانند که زبونى و پستى و زیردستى و استعمار و استثمار را نباید قبول کنند؛ زیرا شعار امام و پیشواى آنان تن ندادن به ظلم و ستم بود. حسین در راه شرف و ناموس و مردم و بزرگى مقام و مرتبه اسلام از جان و مال و فرزند گذشت و زیر بار استعمار و ماجراجویى هاى یزید نرفت. پس بیائید ما نیز شیوه او را سرمشق خود قرار داده و از ظلم یزیدیان و بیگانگان خلاصى یافته و مرگ با عزّت را بر زندگى با ذلّت ترجیح دهیم؛ این است خلاصه تعالیم اسلامى...».(3)

3. همان، ص 53.

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۹:۳۳
بارتولومو (خاورشناس ایتالیایی):

وى به مسئله اى تازه در تاریخ اشاره مى کند که از ارتباط ایرانیان با امام حسین (ع) حکایت دارد و آن این که نماینده امام حسین (ع) در پنج فرسخى کوفه در محلّى به نام «سلوجى» براى ایرانیان به زبان فارسى سخنرانى و حکومت یزید را براى آنها افشا کرد: «... از روزى که یزید به جاى پدر در دمشق نشست، فسق و فجور در دستگاه علنى شد،... درآمد بیت المال فقط صرف پرداخت مستمرى کسانى گردید که مى توانند وسایل فسق و فجور یزید را فراهم کنند. زنهاى بیوه و یتیمانى که شوهر و پدرشان در جنگ کشته شده اند، در بلاد گدایى مى کنند و هیچ کس به فکر تأمین زندگى آنها نیست. احترام خانواده نبوّت رفته،... امام حسین (ع) مشاهده مى نماید حکومت ظلم و فساد بزودى اسلام را از بین خواهد برد؛ از این رو تصمیم گرفت براى نجات اسلام از ظلم و ستم، اقدام کند.»(4)

4. ابن مخنف، مقتل الحسین، ترجمه حجت الله جودکى، ص 74 ـ 75.

شیعه اهل بیت(ع)
۱۳۹۵/۰۶/۱۴, ۱۹:۳۶
ویل دورانت (مورخ):

«شیعیان در کربلا در جایى که امام حسین (ع) به قتل رسیده، به یادگار وى زیارتگاه بزرگى ساخته اند و هنوز هم هر ساله حادثه غم انگیز قتل وى را نمایش مى دهند و عزادارى مى کنند و از یادگار على و دو فرزندش حسن و حسین (ع) تجلیل به عمل مى آورند.»(5)

5. ویل دورانت، تاریخ تمدن، ترجمه ابوالقاسم طاهرى، ج 4، ص 249.

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۵, ۱۷:۳۶
مادران وخواهران ! حجابتان را حفظ کنيد. زيرا در روزي که خيمه هاي اهل بيت امام حسين (ع) رابه آتش کشيدند و حجاب را از سر زنان برداشتند ،سکينه دختر اباعبدالله به عمه اش گفت هل من حرقه سيرتها رأسي آيا پارچه اي هست که به وسيله آن سرم رابپوشانم
شهيد خليل باراني زاده
منبع وصایای شهدا سایت نوید شاهد است

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۵, ۱۷:۳۶
آمدم تا به اين حديث عمل کنم امام حسين(ع) فرمود: تا زنده هستيم نمي گذاريم ستمکاران به دولت و فرماندهي برسند.
شهيد عباس بازماندگان قشمي

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۵, ۱۷:۳۷
ملت شريف
من در جبهه ياد گرفتم که چگونه مي توانم حسيني باشم و راه و رسم زندگي ائمه رادرک کردم
شهيد ابراهيم پايان

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۵, ۱۷:۳۹
السلام عليک يا ابا عبدالله سلام بر تو حسين اي سرور آزادگان سلام بر تو حسين که همگي ما رزمندگان درس شهامت ،شجاعت، ايثار و مردانگي و شهادت را از تو آموختيم
شهيد حميد توحيدي

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۵, ۱۷:۳۹
اي ملت ايران! حسين ابن علي عليه السلام امام سوم ما در دو کلمه ميگويد که ان الحياه عقيده و جهاد، زندگي فقط عقيده است و جهاد در راه عقيده
شهيدمحمدحسن تولمي

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۵, ۱۷:۴۰
الها، غفورا،رحيما،رحمانا، تو شاهد باش که من به خاطر تو و براي رضاي تو پا در اين راه نهادم و عازم جبهه هاي نبرد حق عليه باطل شدم تا بتوانم همچون سالار شهيدان امام حسين (ع) جان و مال خود را فداي دين خود سازم
شهيد حسن جعفري يزدآبادي

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۱۵, ۱۷:۴۱
اي مردم شهيد پرور! امام حسين(ع) سرور آزادگان مرگ سرخ را برگزيدند تا عاشقانش را از مرگ سياه برهاند و زيستن را به ما آموخت که جز عقيده استوار و جهاد چيز ديگري نيست
شهيد علي جلالي

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۲۵, ۱۷:۵۸
عن النبى (ص) قال: ... و هى اطهر بقاع الارض واعظمها حرمة و إنها لمن بطحاء الجنة.پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله در ضمن حدیث بلندى مى ‏فرماید:كربلا پاك ترین بقعه روى زمین و از نظر احترام بزرگترین بقعه‏ ها است والحق كه كربلا از بساط هاى بهشت است
بحارالانوار، ج 98، ص 115/ كامل الزیارات، ص 264.

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۲۵, ۱۷:۵۹
قال رسول الله صلى الله علیه و آله: یقبر ابنى بأرض یقال لها كربلا هى البقعة التى كانت فیها قبة الاسلام نجا الله التى علیها المؤمنین الذین امنوا مع نوح فى الطوفان.پیامبر خدا (ص) فرمود: پسرم حسین در سرزمینى به خاك سپرده مى‏شود كه به آن كربلا گویند، زمین ممتازى كه همواره گنبد اسلام بوده است، چنان كه خدا یاران مومن حضرت نوح را در همانجا از طوفان نجات داد
كامل الزیارات، ص269، باب 88، ح 8 .

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۲۵, ۱۸:۰۰
قال على علیه السلام: هذا... مصارع عشاق شهداء لا یسبقهم من كان قبلهم ولا یلحقهم من كان بعدهم.حضرت على علیه السلام روزى گذرش از كربلا افتاد و فرمود: اینجا قربانگاه عاشقان و مشهد شهیدان است شهیدانى كه نه شهداى گذشته و نه شهداى آینده به پاى آنها نمى ‏رسند
تهذیب، ج 6، ص73 / بحارالانوار، ج 98، ص 116.

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۲۵, ۱۸:۰۱
قال على علیه السلام: واها لك ایتها التربة لیحشرن منك قوم یدخلون الجنة بغیر حسابامیرالمومنین علیه السلام خطاب به خاك كربلا فرمود: چه خوشبویى اى خاك! در روز قیامت قومى از تو به پا خیزند كه بدون حساب و بى درنگ به بهشت روند.
شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج 4، ص 169.

seyed yasin
۱۳۹۵/۰۶/۲۵, ۱۸:۰۱
قال على بن الحسین علیه السلام: تزهر أرض كربلا یوم القیامة كالكوكب الدرى و تنادى انا ارض الله المقدسة الطیبة المباركة التى تضمنت سیدالشهداء و سید شباب اهل الجنةامام سجاد علیه السلام فرمود: زمین كربلا در روز رستاخیز، چون ستاره مرواریدى مى‏درخشد و ندا مى‏دهد كه من زمین مقدس خدایم، زمین پاك و مباركى كه پیشواى شهیدان و سالار جوانان بهشت را در بر گرفته است.ادب الطف، ج 1، ص 236، به نقل از كامل الزیارات، ص 268.

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۵/۰۶/۲۶, ۱۵:۳۲
"پیامبر (ص) امام حسین علیه السلام را به هنگام بازی با کودکان در میدانگاه مدینه نگریست .در برابر دیدگان انبوه مردم به سوی او رفت و دستان مقدسش را گشود.

و کودک محبوبش شروع به دویدن در میدانگاه کرد و پیامبر نیز در پی او. پس او را گرفت یک دست در زیر چانه

و دست دیگرش را به پشت سرش نهاد و دهان بر دهان او نهاد و بوسه بارانش ساخت.

و فرمود : " انا من حسین و حسین منی احب الله من احب حسینا" حسین سبط من الاسباط . "

" مردم! بدانید من از حسین هستم و حسین از من. خدا. هر ان کس که حسین علیه السلام را دوست بدارد دوست میدارد... "

* * *

امام حسین علیه السلام در کودکی اش بر پشت ان حضرت که در حال سجده و نیایش با خدا و نماز جماعت

بود. می نشست و او انقدر سجده را طول میداد تا کودک محبوب خود فرود اید.

کسانی که با ان حضرت نماز را به جماعت می خواندند. می پرسیدند : " ایا در حال سجده. وحی الهی فرود امده است ؟

می فرمود : " نه! بلکه فرزند گرامیم حسین بر پشتم نشسته بود. "

* * *

پیامبر روزی کودکی را در راه دید نشست و او را در بر گرفت و مورد مهر و محبت بسیار قرار داد. هنگامی که

دلیل ان را پرسیدند. فرمود: " من او را دوست میدارم چرا که او فرزندم حسین را دوست میدارد. خود دیدم که او خاک پای حسین را برداشت

و بر چهره نهاد و جبرئیل به من خبر داد که او در حماسه عاشورا. از یاران حسین خواهد بود. "

* * *

خدای جهان افرین. در قلمرو الطاف خاصه اش به امام حسین علیه السلام قلب باطنی پیامبر را بدو ارزانی

داشت که خود پیام اور محبوبش فرمود :

"انه مهجه قلبی. " حسین. مایه حیات قلب من است.

و روح مقدس ان حضرت را بدو ارزانی داشت که خود فرمود :

"روحی التی بین جنبی. " حسین روحی است که در کران تا کران وجود من است.

دل مصفا و مطهر ان حضرت را بدو ارزانی داشت و او را میوه دلش قرار داد. مغز و اندیشه بلند ان حضرت را بدو

ارزانی داشت و او را مایه ارامش ان حضرت ساخت.

قدرت بینایی ان حضرت را به او ارزانی داشت. که خود می فرمود : "هنگامی که به فرزندم حسین علیه السلام می نگرم.

گرسنگی و اندوهم رخت بر می بندد. "

حس بویایی ان حضرت را بدو ارزانی داشت که خود فرمود : " حسین علیه السلام گل خوشبوی زندگی من است. "

نیروی پیامبر را به او ارزانی داشت که خود می فرمود : " حسین علیه السلام طعام من است. به گونه ای

که با نظاره به او گرسنگی و ناتوانیم از میان میرود. "

" شانه ان حضرت را به او ارزانی داشت و ان را برایش مرکب ساخت. پشت ان حضرت را بدو ارزانی داشت و ان را سواری او ساخت.

دامان ان حضرت را بدو ارزانی داشت و او را مربی و پرورشگاه ارزشهای اسمانی و والاییهای او ساخت.

زبان ان حضرت را به او ارزانی داشت و ان را برای او پر بار ساخت.

دست ان حضرت را به او ارزانی داشت و انگشتانش را تغذیه کننده ان ساخت. "

"سینه گسترده اش را به او ارزانی داشت و ان را جایگاه امن و مجلس او ساخت. دو لب پیامبر را به او ارزانی

داشت و انها را وسیله نوازش و مهرورزی بدو قرار داد.

سخن ان حضرت را بدو ارزانی داشت و ان را تمجید کننده و سراینده سوگنامه حسین علیه السلام ساخت.

دیگر. پسر ان حضرت را بدو ارزانی داشت و ان را فدایی حسین علیه السلام ساخت. که پیوسته می فرمود :

" فدیت من فدیته بابنی ابراهیم." به فدای کسی که پسرم ابراهیم را . فدای او ساختم. "

(بر گرفته از کتاب فضایل و سیره امام حسین در کلام بزرگان. )

فریده بنده مخلص خدا
۱۳۹۵/۰۶/۲۸, ۰۰:۱۸
"سفارش پیامبر به معرفت حسین علیه السلام :

پیامبر گرامی (ص) فرمود :

" هان ای مردم ! انچنانکه شایسته است حسین علیه السلام را بشناسید و همانگونه که خدایش او را بر همگان امتیاز و برتری بخشیده است برترش دارید. "

* * *

حرام بودن اتش بر امام حسن و حسین علیه السلام :

جعفر بن محمد زید گوید : در بغداد بودم که محمد بن منده بن مهریزد مرا گفت : ایا خواهی که به خدمت

حضرت محمدبن علی الرضا علیه السلام رسی ؟ گفتم : اری!

پس بر او داخل شدیم و سلام کرده. نشستیم. حضرت گفت : رسول خدا (ص) فرمود: " فاطمه علیه السلام

عفیف و پاک دامن بود. پس خداوند اتش را بر ذریه او حرام گردانید. و این. خاص حسن و حسین علیه السلام است.

* * *

ستوده همگان :

از ویژگی های امام حسین علیه السلام یکی ان است که مورد ستایش همگان است.

خدا. پیامبران . فرشتگان. صالحان. مومنان . تقوی پیشگان. دوستان تا کافران و دشمنانش. همگی او را ستوده

و همگی در وصف او سخن گفته اند.

خداوند ان حضرت را در قران مجیدش به صورتهای گونا گون ستوده است. برای نمونه :

1- او را مصداق کامل و جامع نفس مطمعنه شمرده است.

2- او را بهره عظیمی از رحمت خویش عنوان ساخته است.

3- او را والاترین پدرانی قرار داده. که احترام و تجلیل از انان را مقرر داشته است. اینک ... نیک بیندیش که ایا بر این پدر والا .

خدمتی کرده ای و شرط احساس را انجام داده ای ؟

4- او را مصداق بارز و سالار شهیدان و کسانی که مظلومانه به خون خویش غلطیدند بر شمرده است.

5- او را ذبح عظیم توصیف فرموده است.

6- او را رمز و روح و حقیقت " کهعیص "شمرده .

7- و نیز ان حضرت را با نام های مقدس و بزرگی چون فجر. زیتون . مرجان. و ... نام نهاد .

8- و در ستایش شخصیت و عظمت او در سمت راست عرش مرقوم داشت :

" ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه . "

به راستی که حسین علیه السلام مشعل روشنی بخش هدایت و کشتی نجات است. "

( فضایل و سیره امام حسین در کلام بزرگان. )