PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : داشتن نام مذهبی در روز قیامت تاثیری دارد؟؟؟

شیوا83
۱۳۹۵/۰۸/۲۸, ۱۸:۲۱
http://www.ayehayeentezar.com/gallery/images/58963490100979890162.gif

با سلام خدمت شما..

امیدوارم از پست هایی که در تاپیک گذاشته میشه استفاده کنید..

http://www.desiglitters.com/wp-content/uploads/2009/02/flowers-desi-glitters-31.gif

معین
۱۳۹۵/۰۹/۰۳, ۰۸:۲۰
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae1.jpg

کارشناس بحث: استاد تذکره

تذکره
۱۳۹۵/۰۹/۰۵, ۰۹:۴۲
آنچه از متون اسلامي ما در موضوع پرسش شما وارد شده اين است كه نام نيك در دنيا و آخرت براى انسان ها وسيله سربلندى و بركت است. از سخنان معصومين (علیهم السلام) استفاده مى‏ شود كه روز قيامت هر كس را با همان نام خودش صدا مى‏ زنند و اگر نام او از نام‏ هاى خوب باشد براى او سودمند خواهد بود.
نام نيك داشتن خصوصا همنام بودن با يكي از اهل بيت(علیهم السلام) موجب افتخار است و ما هر چقدرخود و زندگي خود و حتي نام خود را شبيه به اهل بيت (علیهم السلام) بكنيم نشانه محبت ما به خدا و اهل بيت (علیهم السلام) است . از اين رو است كه نامگذاري در روايات ما بسيار پراهميت تلقي شده است.
نام‌ و اسم خوب، باعث تأثیرات مثبت و تاثیرگزاری خوب در اشخاص و افراد می گردد، این تأثیرات در روح و اعمال آنها هم واقع می‌شود و نتیجه‌‌ی آن، نیک‌نامی شخص در دنیا و آخرت است، و البته توجه باید داشت که نام اشخاص ، به تنهایی نمی‌تواند خوشبختی و سعادت افراد را تضمین کند اما می‌تواند یکی از عوامل مۆثر در سعادت انسان باشد.
اسم خوب می‌تواند تاثیرات مثبتی احساس رضایت‌مندی و آرامش را به صاحب آن اسم القا کند و در ارتباط با دیگران هم، تأثیر خوبی داشته باشد و این یک امر وجدانی است.
یک اثر دیگر اسم خوب داشتن ، اثر تربیتی آن است که وقتی شخص، نام خوبی داشته باشد این خوبی به او تلقین می‌شود و سعی در شباهت روحی و رفتاری به آن خوبی پیدا می‌کند.
به همین جهت در اهمیت نام گذاشتن خوب و مذهبی از کلام معصومین (علیهم السلام) به دو مورد اشاره می کنم :
1- امام علی (علیه السلام)، نام نیک گذاشتن بر فرزند را به عنوان یک حق، از فرزند بر عهده‌ی پدر؛ معرفی کرده‌ و می‌فرمایند: «حَقُّ الْوَلَدِ عَلَى الْوَالِدِ أَنْ یُحَسِّنَ اسْمَهُ وَ یُحَسِّنَ أَدَبَهُ وَ یُعَلِّمَهُ الْقُرْآن (1)حق فرزند بر پدر، آن‌ است‌ كه نام نیكو بر فرزند بگذارد، خوب تربیتش كند، و او را قرآن بیاموزد».
2- از امام صادق (علیه السلام) روایت است که رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «اسْتَحْسِنُوا أَسْمَاءَكُمْ فَإِنَّكُمْ تُدْعَوْنَ بِهَا یَوْمَ الْقِیَامَةِ قُمْ یَا فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ إِلَى نُورِكَ وَ قُمْ یَا فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ لَا نُورَ لَكَ (2) نام‌ها را نیکو انتخاب کنید، براستی که شما در روز قیامت با آن نام، خوانده می شوید.ای فلان پسر فلان! بسوی نورت برخیز! و ای فلان پسر فلان! برخیز! ولی نوری نداری».
و در پایان هم عرض می کنم که حتی بعضی از نام‌های افراد و شهرها که مناسب اشخاص و مکان ها نبود، توسط حضرات معصومین (علیهم السلام) تغییر می‌یافت :
امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «أَنَ رَسُولَ اللهِ کانَ یغَیرُ الاَسْماءَ الْقَبیحَةَ فِی الْرِّجالِ وَ الْبُلدانِ؛(3)رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پیوسته نام های زشت انسان‌ها (علیهم السلام)را تغییر می‌دادند».
پی نوشت ها :
1 . نهج‌البلاغه ، حکمت399
2 .شیخ کلینی،اصول ‌كافی، ج6، ص19
3. شيخ حرّ عاملي ، وسائل‌الشیعة، ج21، ص390

مریم
۱۳۹۵/۰۹/۰۵, ۱۰:۰۹
با سلام و احترام

نام نیک زمانی تاثیر گذار است که به مفهوم اسم توجّه شود

و برای صاحب نام مهم باشد و تاثیر گذار

و منش ایشان آنقدر برای صاحب نام ارزشمند باشد که او را الگو قرار دهد

اگر صرف نامی باشد که چه تفاوتی میکند نام من چه باشد

بسیار پیش می آید که نامی معمولی و صاحب نام به نام ارزش میدهد ،

بسیار هم هست که نامی ارزشمند ،صاحب نامی دارد فاقد ارزش،البته اینها مربوط به دنیا است و من خبری از آن سوی ندارم .

البته پست کارشناس محترم را مطالعه کردم ولی پذیرش مورد لطف قرار گرفتن کسی که فقط نام شایسته ای دارد و یا کم لطفی نسبت به

کسی که نامی معمولی داردو به واقع شایسته ست ، برایم مشکل است .

البته یکی از مسائل مهم در تصویر کردن زندگی معصومین و اولیاء خدا این است که تصویر قابل دست یافتن باشد

وقتی معصومین را غیر قابل دسترس توصیف کنیم الگو بودن هم مشکل میشود .

به نظر می آید که اگر صاحب نظران به این مورد عنایت و توجّه کنند مفید فایده خواهد بود.

✿ عاشق قرآن ✿
۱۳۹۵/۰۹/۰۵, ۱۷:۴۵
سلام خدا قوت ممنون بابت ایجاد تاپیک ...

راستش مطالب رو که خوندم برام سوالهایی پیش اومد که ارسالشون میکنم.

با توجه به این که یک فرد در انتخاب نام خودش اختیاری نداشته ... آیا این مسئله باعث محرومیتش از فوائد نام نیک میشه؟ مخصوصا اگه خود فرد در آینده حسرت نام دیگران رو بخوره که نام نیک دارن.

آیا همنام بودن با ائمه ی عزیزمون باعث مورد شفاعت قرار گرفتن فرد میشه ؟

کسی که نام خوبی داشته ولی عمل بد ، آیا این مخالفت نام و عمل باعث عذاب بیشتر میشه؟ مثلا شاه کشور خودمون اسمش محمد رضا بوده یا پدرش رضا بوده یا موارد اینچنینی ...

ممنون