PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکلات راه حفظ

yawaranemahdi12
۱۳۹۵/۰۹/۲۵, ۱۲:۱۲
سلام بنده مشغول حفظ قرآنم از جزء ۲۰ به اینور از این کار خسته شدم چون من مشغول کار دیگه ای نیستم وسرگرمی ندارم دلزده شدم هر روز تصمیم میگرفتم که این کار رو ترک کنم به عبارتی انگیزم رو از دست دادم تا الان که جزء۲۵ رسیدم همینجوری ام ولی جزء۲۵ رو تصمیم گرفتم بیشتراهمیت بدم کلاسام تو حرم امام رضا هست سر کلاس هم اینقدر به استاد و بچه ها فاز منفی دادم که اونا م از حفظ دارن زده میشن باور نمیکنید ولی من از حافظای خوب دارالقرآن حرم هستم حتی نفر اول مسابقات ۲۰ جزء شدم ۳۱ سال دارم و تازگی ها فکر اینکه ازدواج نکردم خیلی ناراحتم میکنه ضعف حفظم هم یک علتش همینه اینقدر منفی فکر کردم که به خودم تلقین شده من هیچی یاد ندارم امروز حفظ جدیدم رو قبل کلاس بدون یک اشکال خوندم ولی سر کلاس استرس گرفتم و از ضعیف ترین نفر کلاس بدتر خوندم چند وقتی هست اینجوری شدم تازگی هر وقت از کلاس برمیگردم به خودم میگم دیگه حفظ نمیکنم فکر اینکه من چه حفظی داشتم و الان جلوی بچه ها چه جوری میخونم خیلی آزارم میده از همه جا نا امید شدم لطفا به من یک راهکار بدین که من اعتماد به نفسم رو دوباره به دست بیارم به حالت اولم برگردم برای مساله ازدواجم هم راهکاری ارائه کنید با تشکر از شما

معین
۱۳۹۵/۰۹/۲۵, ۱۲:۵۱
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae1.jpg

کارشناس بحث: استاد راهنما

راهنما
۱۳۹۵/۱۰/۱۰, ۱۳:۴۲
سلام بنده مشغول حفظ قرآنم از جزء ۲۰ به اینور

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی و همه اسک قرآنی های عزیز
بسیار خرسندم از اینکه از شهر امام رضا سوال خود را مطرح نموده اید و جا دارد بسیاری به خاطرات نعمتهایی چون زندگی در شهر امام رضا علیه السلام و حفظ قران به شما غبطه بخورند امیدوارم بدونید شاکر این نعمتها و سایر نعمتهای زندگی باشید
خواهر گرامی هرجند شما مسائلی هم در زندگی داشته و دارید همچون ازدواج نکردن و...ولی بدانید که بسیاری از اینها ضمن اینکه خود و خانواده در به وجود آمدن آنها مقصر هستید خود نعمتی بزرگ از نعمتهای خداوند می باشد پس بدانید سلب نعمت خود نعمتی بزرگ می باشد

ز این کار خسته شدم چون من مشغول کار دیگه ای نیستم وسرگرمی ندارم دلزده شدم هر روز تصمیم میگرفتم که این کار رو ترک کنم به عبارتی انگیزم رو از دست دادم تا الان که جزء۲۵ رسیدم همینجوری ام ولی جزء۲۵ رو تصمیم گرفتم بیشتراهمیت بدم کلاسام تو حرم امام رضا هست سر کلاس هم اینقدر به استاد و بچه ها فاز منفی دادم که اونا م از حفظ دارن زده میشن باور نمیکنید ولی من از حافظای خوب دارالقرآن حرم هستم حتی نفر اول مسابقات ۲۰ جزء شدم
برای افزایش انگیزه به نکات زیر توجه نموده .و رعایت نمایید:
راهکارهای تقویت انگیزه در زمینه حفظ قران

داشتن و افزایش اطلاعات اولیه یعنی در واقع اطلاع نسبت به هدف خود از حفظ و آینده شما در صورت حفظ کامل قران و راهکارهای رسیدن و انجام حفظ

توجه به موفقیتهای قبلی همچون همین حفظ 25 جزء و نفر اول در حفظ 20 جزء و...

تقویت اراده

تلقین مثبت

داشتن روش درست حفظ

توجه به معنویت تا سبب توفیق بیشتر گردد( نماز اول وقت و نماز شب ،اذکار صلوات و استغفار ،مناجات با خداوند و دعا و توسل به اهل بیت علیهم السلام،)

مطالعه زندگینامه و دیدن افراد موفق در حفظ و...

ورزش و فعالیتهای نشاط آور

پرهیز از تلفین منفی

و...

لطفا به من یک راهکار بدین که من اعتماد به نفسم رو دوباره به دست بیارم به حالت اولم برگردم

شما از نظر اعتماد به نفس مشکلی ندارید و گذشته شما حاکی این مطلب می باشد تنها انگیزه شما ضعیف شده است که با رعایت راهکارهای فوق می توانید موفق شوید
و البته با آمادگی قبلی و تلاش بیشتر موفق شما در حفظ بیشتر می شود.

برای مساله ازدواجم هم راهکاری ارائه کنید
علت عدم ازدواج خود را بررسی نمایید بسیاری از مواقع ما با سختگیریهای خود این مسیر را مسدود نموده ایم طبیعی است که شما با افزایش سن خود فرصتهای خوبی را از دست داده اید ولی این به معنای این نیست که همه فرصتها از دست رفته است بلکه شما می توانید با سختگیری نکردن و افزایش مهارتهای اخلاقی ایمانی و اجتماعی و برخورد خوب و مناسب در جمع بانوان و مهمانیهای خانوادگی زمینه ازدواج را برای خود فراهم آورید.
سعی نمایید دین را کامل یاد بگیرید بسیاری از مواقع افراد مذهبی چه خانم و چه آقا دین را ناقص یاد گرفته اند لذا موجب زدگی اطرافیان و متهم به تحجر می شوند
شما تصور کنید که خانمی که تنها لیسانس دارد شانس ازدواج بیشتری دارد یا خانمی که علاوه بر مدرک حافظ قران هم هست نسبت به محارم بسیار خوش اخلاق و خوش برخورد می باشد در خانه و مهمانیها بسیار کمک می کند و...
البته این نکته ویژه بانوان نمی باشد بلکه در آقایان هم آنانیکه که ویژگی های مثبت بیشتری دارند شانس ازدواج بیشتر و بهتری دارند
در ضمن بدانید ما در مواجه با مسائل زندگی دو نوع فکر می کنیم

یکبار ما فکر می کنیم تا راهکار بیابیم
فکر می کیم و نتیجه آن فکر کردن تنها غصه خوردن زیادی می باشد و لذا تنها روحیه ما را خراب می کنداز این فکر دوم باید اجتناب نمایید تصور کنید اگر ما در گوشیها و کامچیوتر خود پنجره های مختلفی را باز کنیم و نبندیم چه می شود یا باطری آن تمام می شود یا هنگ می کند ذهن ما نیز اینگونه است یعنی افکار ما باید تاریخ انقضا داشته باشد.

لذا به هیچ عنوان غصه گذشته و آینده را نخورید چرا که غصه الان به تنهایی کافیست و در هنگام آمدن آن افکار از مهارتهای کنترل فکر استفاده نمایید.
نکته پایانی : ازدواج هدف زندگی نیست بلکه راهی برای رسیدن به هدف می باشد پس وقتی حتی اگر فردی نتواند از این ابزار و راه استفاده نماید نباید هدف را فراموش کرده و یا روحیه خود را ببازد بلکه باید ضمن تلاش در جهت استفاده از راه ازدواج در صدد راههای دیگر هم برای رسیدن به هدف اصلی خلقت باشد

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

ایرج قدیری
۱۳۹۶/۰۹/۲۷, ۱۵:۰۶
سلام بنده مشغول حفظ قرآنم از جزء ۲۰ به اینور از این کار خسته شدم چون من مشغول کار دیگه ای نیستم وسرگرمی ندارم دلزده شدم هر روز تصمیم میگرفتم که این کار رو ترک کنم به عبارتی انگیزم رو از دست دادم تا الان که جزء۲۵ رسیدم همینجوری ام ولی جزء۲۵ رو تصمیم گرفتم بیشتراهمیت بدم کلاسام تو حرم امام رضا هست سر کلاس هم اینقدر به استاد و بچه ها فاز منفی دادم که اونا م از حفظ دارن زده میشن باور نمیکنید ولی من از حافظای خوب دارالقرآن حرم هستم حتی نفر اول مسابقات ۲۰ جزء شدم ۳۱ سال دارم و تازگی ها فکر اینکه ازدواج نکردم خیلی ناراحتم میکنه ضعف حفظم هم یک علتش همینه اینقدر منفی فکر کردم که به خودم تلقین شده من هیچی یاد ندارم امروز حفظ جدیدم رو قبل کلاس بدون یک اشکال خوندم ولی سر کلاس استرس گرفتم و از ضعیف ترین نفر کلاس بدتر خوندم چند وقتی هست اینجوری شدم تازگی هر وقت از کلاس برمیگردم به خودم میگم دیگه حفظ نمیکنم فکر اینکه من چه حفظی داشتم و الان جلوی بچه ها چه جوری میخونم خیلی آزارم میده از همه جا نا امید شدم لطفا به من یک راهکار بدین که من اعتماد به نفسم رو دوباره به دست بیارم به حالت اولم برگردم برای مساله ازدواجم هم راهکاری ارائه کنید با تشکر از شما

سلام اگر نظر منو بخواید به نظر من اگر در راه حفظ قرآن اذیت میشوید اون رو حفظ نکنید. در عوض میتوانید قرآن رو با تدبر بخوانید که ثوابش به نطر من از حفظ قرآن احتمالا بیشتر هست مثلا میتوانید تفسیر آیاتی که میخونید رو مطالعه کنید.