PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا رقص تک نفره اشکال دارد؟

Mhmokari
۱۳۹۵/۱۰/۱۹, ۰۵:۱۶
با عرض سلام و خسته نباشید و قبولی طاعات و عبادات
مطلبی که چند وقت هست ذهن من رو درگیر کرده در رابطه با رقص هستش من مطالعه زیادی داشتم در رابطه با رقص اما راجب رقص تک نفره به جوابی نرسیدم! ممکنه سوال بشه منظور از رقص تک نفره چیه . ببینید ما بازی داریم به اسم just dance بازی کاملا اسرائیلی ساخته شده توسط یوبیسافت . این بازی آهنگ های مشهور جهان رو جمع کرده و در قالب یک ویدیو آموزشی که یه نفر تو تلویزیون میرقصه(اصلا بدن معلوم نیست و حس شهوت نداره بیشتر شبیه مانکن هست) و شما هم با اون میرقصید و همینطور باید رو اصول باشه وگرنه امتیاز بالا نمیده و همینطور که میگم بازی از حالت شهوت خارج میشه و بیشتر به رقابتی و ورزشی تبدیل میشود، حال سوال من این است که آیا این بازی مثل سایر رقص ها مثل مجالس لهو و لعب تلقی میشه یا حکم جداگونه ای داره و فقط جهت استفاده از وقت آزاد رو داره ؟ مطلب دیگه اینکه این نوع رقص اصلا شباهتی به رقص های ما ایرانی ها نداره مثل ورزش میمونه تا رقص اما ظاهر و شکل بازی به صورت رقص هست.
با تشکر از زحمات جنابعالی وسایر دوستان دست اندر کار

معین
۱۳۹۵/۱۰/۱۹, ۰۷:۴۶
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae1.jpg

کارشناس بحث: استاد سجاد

سجاد
۱۳۹۵/۱۰/۲۰, ۰۷:۴۵
مطلبی که چند وقت هست ذهن من رو درگیر کرده در رابطه با رقص هستش من مطالعه زیادی داشتم در رابطه با رقص اما راجب رقص تک نفره به جوابی نرسیدم! ممکنه سوال بشه منظور از رقص تک نفره چیه . ببینید ما بازی داریم به اسم just dance بازی کاملا اسرائیلی ساخته شده توسط یوبیسافت . این بازی آهنگ های مشهور جهان رو جمع کرده و در قالب یک ویدیو آموزشی که یه نفر تو تلویزیون میرقصه(اصلا بدن معلوم نیست و حس شهوت نداره بیشتر شبیه مانکن هست) و شما هم با اون میرقصید و همینطور باید رو اصول باشه وگرنه امتیاز بالا نمیده و همینطور که میگم بازی از حالت شهوت خارج میشه و بیشتر به رقابتی و ورزشی تبدیل میشود، حال سوال من این است که آیا این بازی مثل سایر رقص ها مثل مجالس لهو و لعب تلقی میشه یا حکم جداگونه ای داره و فقط جهت استفاده از وقت آزاد رو داره ؟ مطلب دیگه اینکه این نوع رقص اصلا شباهتی به رقص های ما ایرانی ها نداره مثل ورزش میمونه تا رقص اما ظاهر و شکل بازی به صورت رقص هست.

عرض سلام و احترام

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا بر اساس نظر ایشان پاسخ داده شود.

موفق و پیروز باشید

Mhmokari
۱۳۹۵/۱۰/۲۱, ۰۹:۲۷
عرض سلام و احترام

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا بر اساس نظر ایشان پاسخ داده شود.

موفق و پیروز باشید

باسلام
نام مرجع تقلید بنده آقا خامنه ای است
با تشکر

behzad_rn
۱۳۹۵/۱۰/۲۳, ۱۹:۲۳
با درود
رقص یکی از زیباییهاست .
هرگز رقص ِ یک انسان برای خودش اشکالی ندارد .
رقص در صورتی که با زشتی و فساد همراه نباشد ، هیچ اشکالی که ندارد که هیچ بلکه بسیار هم چیز خوبیست و توصیه میشود .
رقص یک امر ذاتی و غریزی است که خدا در درون انسان قرار داده است پس یک امر خداوندی است و باید از آن استفاده کرد . یکی از بهترین چیزها برای خالی کردن احساسات و برای خالی کردن خود ، رقص است . انسانهای اولیه برای ارتباط برقرار کردن با هم و با طبیعت از رقص استفاده میکرده اند ؛ چونکه رقص ذاتی و غریزی است . رقص همچنین یکی از مؤلفه های بسیار مهم فرهنگی و تاریخی کشورها و اقوام و تمدنها به حساب می آید . همچنین از رقص برای ارتباط برقرار کردن با خدا و برای ستایش او و برای نیایش به سوی او نیز استفاده میشود .
رقص یکی از بهترین و کامل ترین نعمتهای خدا است ؛ زیرا همزمان دارای سه ویژگی است : ۱. هم هنر است ۲. هم ورزش است ۳. هم دارو و درمان پزشکی است .
رقص و رقصیدن یکی از بهترین چیزها و یکی از بهترین کارها برای درمان افسردگی است . رقصیدن باعث میشود که سه انتقال دهنده ی عصبی ( سه هورمون ِ) : دوپامین ، سروتونین و اوکسی توسین در بدن شما آزاد و ترشح شود و این کار باعث ایجاد شادی و خوشحالی درونی و بیرونی ، شعف ، احساس رضایت ، احساسهای خوب ، خوب شدن اخلاق و مهربانی میشود . رقصیدن باعث دور ریخته شدن ِ غمها از سر و سینه میشود و همچنین فکر و ذهن را پاک کرده و جلوی نفس اماره را میگیرد .
رقصیدن باعث خوشحالی و سرزندگی و سرحالی میشود . انسان را به شوق و شور می آورد و از رخوت و محنت در می آورد . برقصید و هنگام رقصیدن بگویید : یوهووووو .... هیییییییی ..... آرههههههههه .....
رقص همچنین باعث بالا رفتن گردش خون و بهتر شدن سوخت و ساز بدن و آب شدن چربیهای غیر مفید بدن و پاک شدن کبد و کلیه ها از سموم میشود .
رقص همچنین از نظر دانش روانشناسی باعث درمان خجالتی بودن و باعث بالا رفتن سطح روابط عمومی و ارتباطات اجتماعی میشود و برای درمان بیماری تنبلی و چاقی مفرط بسیار مناسب است .
خواهش میکنم که خِرد بورزید و روشنفکر باشید و اندیشه کنید . اگر شما با یک موسیقی ِ شاد تک نفره برای خودتان برقصید مگر چه میشود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟
آیا آسمانها و زمین در هم کوبیده میشوند ؟!!!! آیا کره ی ماه از وسط نصف میشود ؟!!!! آیا سیاره ی زحل با آن حلقه ی دورش به سیاره ی اورانوس میخورد ؟!!!!! آیا کویر لوت میشود دریای خزر و دریای خزر میشود کویر لوت ؟!!!! و هزار آیای بزرگ و غیر معقول دیگر ...
پس درنتیجه رقص نزد خدای یکتا هرگز گناه نیست و بلکه یک نعمت بسیار بزرگ است و نباید آنرا کفران کرد .
جزاین نیست که شما وقتیکه میرقصید همه ی آن خوبیهایی که رقصیدن دارد و در بالا گفته شد را به روح و جسم و زندگی ِ خود و دیگران می آورید .
شما حتی میتوانید دسته جمعی برقصید و به یکدیگر انرژی و لبخند بدهید و از یکدیگر انرژی و لبخند بگیرید ( مثلا رقص با دوستان همجنس خود ، رقص با خانواده خود ، رقص با محارم خود مانند : خاله ، عمه ، دایی ، عمو ، مادرزن ، پدرشوهر و ... )
این کار چقدر باعث خوشحالی و خوبی و خوشی و زیباتر شدن و نزدیکتر شدن و بهتر شدن روابط میشود .
همچنین از رقص میتوان برای ارتباط برقرار کردن با پروردگار جهانیان نیز استفاده کرد . برقصید و با شوق و شور و با خنده و شادی بگویید : خدایا سپاسگذاررررررررررم.........

سجاد
۱۳۹۵/۱۰/۲۴, ۱۰:۰۸

با عرض سلام مجدد

در فرض سؤال این کار از نظر شرعی جایز نیست .

موفق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر حضرت آیت الله خامنه ای در قم

behzad_rn
۱۳۹۵/۱۰/۲۴, ۲۱:۵۲
با عرض سلام مجدد

در فرض سؤال این کار از نظر شرعی جایز نیست .

موفق باشید

با درود
واقعا میشود بگویید که بر اساس چه عقلانیتی و چه اندیشیدنی و چه منطق ِ راست و درستی این حرف را می زنید ؟؟!!
واقعا چرا رقص ِ یک شخص برای خودش جایز نیست ؟؟
به کدامین دلیل علمی و منطقی ای ؟؟
به خدا پناه ببریم از مرتجع بودن و اندیشه نکردن .
به خدا پناه ببریم از بی خِرَدی .
بیایید حق پذیر باشیم .
بر اساس دانش سخن بگویید .
واقعا بر اساس کدام دانش رقص فرد برای خودش حرام است ؟؟!!

پاسخ من را یک با دیگر با دقت و بدون تعصب و با اندیشیدن و خِردورزی و با حق پذیری بخوانید تا متوجهِ منظورم بشوید :

با درود
رقص یکی از زیباییهاست .
هرگز رقص ِ یک انسان برای خودش اشکالی ندارد .
رقص در صورتی که با زشتی و فساد همراه نباشد ، هیچ اشکالی که ندارد که هیچ بلکه بسیار هم چیز خوبیست و توصیه میشود .
رقص یک امر ذاتی و غریزی است که خدا در درون انسان قرار داده است پس یک امر خداوندی است و باید از آن استفاده کرد . یکی از بهترین چیزها برای خالی کردن احساسات و برای خالی کردن خود ، رقص است . انسانهای اولیه برای ارتباط برقرار کردن با هم و با طبیعت از رقص استفاده میکرده اند ؛ چونکه رقص ذاتی و غریزی است . رقص همچنین یکی از مؤلفه های بسیار مهم فرهنگی و تاریخی کشورها و اقوام و تمدنها به حساب می آید . همچنین از رقص برای ارتباط برقرار کردن با خدا و برای ستایش او و برای نیایش به سوی او نیز استفاده میشود .
رقص یکی از بهترین و کامل ترین نعمتهای خدا است ؛ زیرا همزمان دارای سه ویژگی است : ۱. هم هنر است ۲. هم ورزش است ۳. هم دارو و درمان پزشکی است .
رقص و رقصیدن یکی از بهترین چیزها و یکی از بهترین کارها برای درمان افسردگی است . رقصیدن باعث میشود که سه انتقال دهنده ی عصبی ( سه هورمون ِ) : دوپامین ، سروتونین و اوکسی توسین در بدن شما آزاد و ترشح شود و این کار باعث ایجاد شادی و خوشحالی درونی و بیرونی ، شعف ، احساس رضایت ، احساسهای خوب ، خوب شدن اخلاق و مهربانی میشود . رقصیدن باعث دور ریخته شدن ِ غمها از سر و سینه میشود و همچنین فکر و ذهن را پاک کرده و جلوی نفس اماره را میگیرد .
رقصیدن باعث خوشحالی و سرزندگی و سرحالی میشود . انسان را به شوق و شور می آورد و از رخوت و محنت در می آورد . برقصید و هنگام رقصیدن بگویید : یوهووووو .... هیییییییی ..... آرههههههههه .....
رقص همچنین باعث بالا رفتن گردش خون و بهتر شدن سوخت و ساز بدن و آب شدن چربیهای غیر مفید بدن و پاک شدن کبد و کلیه ها از سموم میشود .
رقص همچنین از نظر دانش روانشناسی باعث درمان خجالتی بودن و باعث بالا رفتن سطح روابط عمومی و ارتباطات اجتماعی میشود و برای درمان بیماری تنبلی و چاقی مفرط بسیار مناسب است .
خواهش میکنم که خِرد بورزید و روشنفکر باشید و اندیشه کنید . اگر شما با یک موسیقی ِ شاد تک نفره برای خودتان برقصید مگر چه میشود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟
آیا آسمانها و زمین در هم کوبیده میشوند ؟!!!! آیا کره ی ماه از وسط نصف میشود ؟!!!! آیا سیاره ی زحل با آن حلقه ی دورش به سیاره ی اورانوس میخورد ؟!!!!! آیا کویر لوت میشود دریای خزر و دریای خزر میشود کویر لوت ؟!!!! و هزار آیای بزرگ و غیر معقول دیگر ...
پس درنتیجه رقص نزد خدای یکتا هرگز گناه نیست و بلکه یک نعمت بسیار بزرگ است و نباید آنرا کفران کرد .
جزاین نیست که شما وقتیکه میرقصید همه ی آن خوبیهایی که رقصیدن دارد و در بالا گفته شد را به روح و جسم و زندگی ِ خود و دیگران می آورید .
شما حتی میتوانید دسته جمعی برقصید و به یکدیگر انرژی و لبخند بدهید و از یکدیگر انرژی و لبخند بگیرید ( مثلا رقص با دوستان همجنس خود ، رقص با خانواده خود ، رقص با محارم خود مانند : خاله ، عمه ، دایی ، عمو ، مادرزن ، پدرشوهر و ... )
این کار چقدر باعث خوشحالی و خوبی و خوشی و زیباتر شدن و نزدیکتر شدن و بهتر شدن روابط میشود .
همچنین از رقص میتوان برای ارتباط برقرار کردن با پروردگار جهانیان نیز استفاده کرد . برقصید و با شوق و شور و با خنده و شادی بگویید : خدایا سپاسگذاررررررررررم.........

Mhmokari
۱۳۹۵/۱۰/۲۵, ۲۱:۱۱
کاملا حرفتان را قبول داشته و ان شا الله عملی خواهم کرد ممنون از اطلاع رسانی و تحقیق

behzad_rn
۱۳۹۵/۱۰/۲۶, ۰۰:۴۳
کاملا حرفتان را قبول داشته و ان شا الله عملی خواهم کرد ممنون از اطلاع رسانی و تحقیق

منظورتان این است که حرفهای من و پاسخهای من را در مورد پرسشتان قبول دارید ؟

سجاد
۱۳۹۵/۱۰/۲۷, ۰۶:۲۸
رقص نزد خدای یکتا هرگز گناه نیست و بلکه یک نعمت بسیار بزرگ است و نباید آنرا کفران کرد .

با تشکر از اظهار نظر شما

با بقیه صحبت ها و ادعا های غیر مستندی که در متن شما وجود داشته ، کاری ندارم فقط برای همین گزاره، دلیل بیاورید و تا بتوانید کلام خود را به خداوند منتسب کنید.

کجا خداوند متعال گفته ، رقص گناه نیست؟ کجا گفته نعمت بزرگی است؟! کجا گفته انجامش واجب است که اگر انجام نگیرد ، کفران نعمت خواهد بود؟!!

Mhmokari
۱۳۹۵/۱۰/۲۷, ۱۱:۰۶
با تشکر از اظهار نظر شما

با بقیه صحبت ها و ادعا های غیر مستندی که در متن شما وجود داشته ، کاری ندارم فقط برای همین گزاره، دلیل بیاورید و تا بتوانید کلام خود را به خداوند منتسب کنید.

کجا خداوند متعال گفته ، رقص گناه نیست؟ کجا گفته نعمت بزرگی است؟! کجا گفته انجامش واجب است که اگر انجام نگیرد ، کفران نعمت خواهد بود؟!!

با سلام
حرفتان مورد تایید و قبول میباشد و برای بنده بسیار ارزش دارد وان شا الله عملی خواهد شد
رقص جدا از بحث شرعی
اگر از نظر عقلی بررسی کنیم انجام حرکات بدون لذت امکان پذیر نیست چراکه چه کسی خوشش می آید الکی بدن خود را تکان دهد آن هم برای افراد دیگر!!!! این کار برای یک فرد مؤمن توصیه نمیشود
بنابر این هم از نظر عقلی و هم از نظر شرعی این عمل توصیه نمیشود
اگر مطلبی نیست این بحث بسته شود که ادامه آن به صلاح نیست.

م.ق
۱۳۹۵/۱۰/۲۷, ۲۰:۴۰
اگر رقص به صورت بازی ورزشی تفریحی باشد و در ان انسان مرتکب هیچ عمل حرامی نشود و خوف خطر بر جان انسان نباشد فی نفسه اشکال ندارد
از رساله ی اقای ایت الله سید علی موسوی خامنه ای

سجاد
۱۳۹۵/۱۰/۲۸, ۰۷:۰۴
اگر مطلبی نیست این بحث بسته شود که ادامه آن به صلاح نیست.

با عرض سلام و احترام

از طرف بنده ، مطلب خاصی نیست اما اخلاقا لازم است که فرصت دهیم تا مطالب دیگران خصوصا بزرگواری که از او نقل قول کردم ، ارائه گردد.

در پناه حضرت حق باشید

علی ولی زاده
۱۳۹۵/۱۰/۲۸, ۲۳:۲۳
استفتائات جدید

س: خواهشمند است حكم رقص، خواه رقص آقايان و خواه رقص بانوان را ـ ولو مهيج و تحريك‌كننده نباشد ـ بيان فرماييد؛ و آيا حكم آن در مجلس عروسى تفاوت مى‌كند؟ج) رقص مرد بنا بر احتياط واجب حرام است و رقص زن براى زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق كند مثل اين‌كه جلسه زنانه تبديل به مجلس رقص شود، محل اشكال است و احتياط واجب در ترك آن است و در حكم فوق تفاوتى بين مجلس عروسى و غير آن نيست.
آیةالله سیدعلی خامنه ای

http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?id=100#3855

behzad_rn
۱۳۹۵/۱۰/۲۹, ۱۷:۳۴
با درود
سپاس از وقتی که گذاشتید .
لطفا خود ِ شما بگویید که کجا خداوند متعال گفته رقص گناه است ؟ ( به ویژه رقص یک نفر برای خودش ) ؟؟!! مگر فقط انجام ندادن ِ واجبات می شود کفران نعمت ؟ استفاده نکردن از نعمتهای خدا میشود کفران ِ آن نعمتها ... برای مثال : « آیا شهر بازی رفتن جزو واجبات است ؟ آیا شهربازی از نعمتهای خداوند نیست ؟ پس در نتیجه اگر شخصی در طول عمرش می توانسته به شهربازی برود اما نرفته ، آیا
این نعمت خدا ( شهربازی ) را کفران نکرده است ؟! و یا مثالی دیگر : آیا روی قالی ِ 500 شانه ی دستباف ِ زیبا نشستن از واجبات است ؟ پس اگر شخصی با آنکه هم آن قالی را دارد و هم یک عدد حصیر دارد ولی از حصیر استفاده میکند و روی آن قالی نمی نشیند ، آیا آن شخص نعمت ِ داشتن ِ آن فرش 500 شانه ی دستباف زیبا را کفران نکرده است ؟؟؟!!! »
آیا شادمانی و خوشحالی و زیبایی و سلامتی و شادی کردن از نعمتهای خدا نیستند ؟
آیا رقص ( البته همانطور که در پست اولم گفتم تا جایی که به فساد کشیده نشود ) باعث شادمانی و خوشحالی و زیبایی و سلامتی و شادی نمیشود ؟!
آیا رقص یک هنرِ زیبا نیست و باعث آمدن ِ زیباییهای جسمی ، فیزیکی ، روحی و فکری و خانوادگی و اجتماعی نمیشود ؟
(( پیامبر هم فرمودند : إِنَّ اللّه تَعالى جَميلٌ يُحِبُّ الجَمالَ ))
یعنی : خداوند ِ بلندمرتبه زیبا است و زیبایی را دوست دارد

فکر میکنم که شما پست اول من را همراه با اندیشه نخواندید و روی آن دقایقی اندیشه نکردید .
همه موارد علمی ای که در مورد رقص گفتم درست است و سندیت دارد ، به ویژه چون رقص خودش یک ورزش ِ جسمی و روحی هم هست . در این باره و درباره ی مطالب علمی اش خودتان میتوانید در اینترنت جست و جو کنید .
اندیشیدن بسیار چیز مهمی است ...
ملتمسانه از شما خواهش میکنم که یک بار دیگر پست اول من را با خِردورزی ( عقلانیت ) و با اندیشه کردن و بدون تعصب بخوانید .
خواهش میکنم که همین پست مرا هم با خرد و اندیشه بخوانید .
با این همه مطالب راست و درست و علمی و منطقی و عقلانی ای که در مورد رقص و به ویژه در مورد رقص یک فرد برای خودش گفتم ، پس آشکار است که رقص هم یکی از نعمتهای خدا است و باید از آن استفاده کرد و نتیجه ی نهایی اینکه : رقص یک فرد برای خودش ( رقص تک نفره ) هرگز هیچ اشکالی ندارد که هیچ ، بلکه بسیار چیز خوب و مثبت و پُر از خوبیها است .
سپاسگذارم .

behzad_rn
۱۳۹۵/۱۰/۲۹, ۱۸:۲۲
اگر از نظر عقلی بررسی کنیم انجام حرکات بدون لذت امکان پذیر نیست چراکه چه کسی خوشش می آید الکی بدن خود را تکان دهد آن هم برای افراد دیگر!!!! این کار برای یک فرد مؤمن توصیه نمیشود
بنابر این هم از نظر عقلی و هم از نظر شرعی این عمل توصیه نمیشود

به نام خداوند جان و خرد
با درود
دوست عزیزم شما خودتان دارید حرف از عقل (خِرد) میزنید درحالیکه خرد نمیورزید و اندیشه نمی کنید . خواهش میکنم بروید و دوباره پست اول من را بدون تعصب بخوانید و چند دقیقه ای روی آن خرد بورزید و اندیشه کنید ...
خب خدا نعمتهای خودش را آفریده تا ما از آنها لذت ببریم دیگر . لطفا با فعل ِ « لذت بردن » مشکلی نداشته باشید . اگر برقصیم و لذت نبریم که اصلا فایده ندارد و به قول خودتان عقلانی نیست !!! و همان بهتر که نرقصیم ...
آیا خدا نعمت رابطه ی جنسی را آفریده که ما از آن استفاده کنیم ولی لذت نبریم ؟؟؟؟!!!
آیا خدا نعمت خوردن و آشامیدن را آفریده که ما از آن استفاده کنیم ولی لذت نبریم ؟؟؟!!!
آیا خدا نعمت فیلم و هنر سینما را آفریده که ما آن را ببینیم ولی از دیدنش لذت نبریم ؟؟؟!!!
و بسیاری مثالهای دیگر و بزرگترینش اینکه آیا خدا نعمت عشق را آفریده است که ما عاشق ِ او بشویم اما از این عشق بزرگ لذت نبریم ؟؟؟!!!
آیا این لذت نبردنها غیر عقلانی نیستن؟؟؟
بله اینها هستند که غیرعقلانی هستند و عقلانی این است که :
« معلوم است که باید از رقصیدن لذت برد و لذت برد و لذت برد و ... و بازهم لذت برد و خود را پر از شور و شوق و کیف کرد .
باید از رقصیدن کیف کرد ... » و بر اساس همه ی چیزهایی که تا به اکنون گفتم ، چه کسی و به چه دلیلی گفته که این لذت بردن و شور و شوق و کیف کردن حرام است ؟؟!!
بابا جان اگر برقصید و لذت ببرید ، خورشید از وسط نصف نمیشود ، آسمانها بر زمین خراب نمیشوند ، جای آسمان چهارم با آسمان سوم عوض نمیشود و ...
به گفته ی فردوسی بزرگ :
*** کسی کو (که او) خِرد را نگیرد به پیش __ دلش گردد از کرده ی خویش ریش ***
روشنفکر ، شکیبا ، حق پذیر ، خردمند ، اندیشه ورز و دانا باشید

سعادتمند
۱۳۹۵/۱۰/۳۰, ۱۴:۲۲
سلام
رقص در صورتی اشکال دارد که مفسده ایجاد کند .

در احکام عملی رقص انفرادی بلا اشکال است .
در صورتی حرام است که از حالت طبیعی خارج شود

رضـا
۱۳۹۷/۰۹/۱۸, ۲۳:۲۱
با تشکر از اظهار نظر شما

سلام

یک سوال ذهنم در مورد رقص ذهنم رو درگیر کرده بود ، رقض نوعی حرکت موزون حساب میشه .

آیا رژه سرباز ها که نوعی حرکته موزون حساب میشه همراه با آهنگ هم هست ، احکام رقص شاملش نمیشه ؟!

سجاد
۱۳۹۷/۰۹/۱۹, ۰۷:۰۳
سلام

یک سوال ذهنم در مورد رقص ذهنم رو درگیر کرده بود ، رقض نوعی حرکت موزون حساب میشه .

آیا رژه سرباز ها که نوعی حرکته موزون حساب میشه همراه با آهنگ هم هست ، احکام رقص شاملش نمیشه ؟!

سلام علیکم

وقت شما بخیر و تشکر از سؤالتان

عرف بین این دو تفاوت قائل است یعنی برخی حرکات را رقص می داند و برخی حرکات را هم رقص نمی داند و حکم شرعی رقص نیز بر کاری که عرف بدان رقص بگوید تطابق پیدا می کند.

در پناه حضرت حق باشید

شقایق
۱۳۹۷/۰۹/۲۱, ۲۱:۳۰
برخی حرکات را هم رقص نمی داند

سلام:-h

یه سوال هم برای من پیش اومد;))

این رقص برره که تلویزیون می زاشت و کلی هم طرفدار پیداکرده بود و کمی هم موزون و شاد بود!! اونم اشکال داره؟!!=P~

ممنون:-h

شقایق
۱۳۹۷/۰۹/۲۱, ۲۱:۳۲
خداوند متعال گفته رقص گناه است ؟

و لا تمش فی الارض مرحا

درروی زمین با غرور و شادکامی راه نرو

این همون مفهوم رقص هست ولی وای به حال اونی که دراین حالت مرگ به سراغش بیاد و روز قیامت درحال زنده شدن هم درهمین حالت برانگیخته بشه و حسابش دیگه خدا می دونه

الهی درحال قرائت قرآن باشیم یا درحال سجده و نماز که این بهترین نوع رفتن هست:-h

شقایق
۱۳۹۷/۰۹/۲۱, ۲۱:۳۴
به گفته ی فردوسی بزرگ :

نصف شاهنامه شادخواری و میگساری و دل به شادمانی سپردن و شکار گورخر و تجلیل دین زرتشت که دین بهی هست بوده بعد مسلمونها اومدن برای شاهنامه سند نویسی و مذهب های گوناگون تراشیدند این رو با خود فردوسی که حکیم و بزرگوار هستند قیاس نکنید بزرگوار

موفق و تندرست باشید:-h

سجاد
۱۳۹۷/۰۹/۲۲, ۰۶:۰۹
سلام

یه سوال هم برای من پیش اومد

این رقص برره که تلویزیون می زاشت و کلی هم طرفدار پیداکرده بود و کمی هم موزون و شاد بود!! اونم اشکال داره؟!!

ممنون

سلام علیکم و رحمه الله

همان طور که در پست قبلی بیان شد معیار عرف است که اگر چنین حرکاتی را رقص بداند گرچه از نوع خفیف آن! حکم رقص را خواهد داشت.

در پناه حضرت حق باشید

سلمان فارسی
۱۳۹۷/۱۰/۰۷, ۱۰:۳۳
سلام!من جایی خواندم که نوشته بود رقص زن برای شوهرش اشکال دارد؟
درسته؟

سجاد
۱۳۹۷/۱۰/۰۸, ۰۷:۲۷
سلام!من جایی خواندم که نوشته بود رقص زن برای شوهرش اشکال دارد؟
درسته؟

عرض سلام و احترام

برخی مراجع مطلق رقص را اشکال می کنند.

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا حکم ایشان بیان گردد.

موفق و سلامت باشید

سلمان فارسی
۱۳۹۷/۱۰/۱۰, ۱۶:۴۹
عرض سلام و احترام

برخی مراجع مطلق رقص را اشکال می کنند.

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا حکم ایشان بیان گردد.

موفق و سلامت باشید

سلام!
قبلا آیت الله بهجت رحمت الله علیه بودم
ولی الان از حضرت آقا تقلید می کنم
لطفا حکم هر دو را بفرمائید.متشکرم

سجاد
۱۳۹۷/۱۰/۱۱, ۰۷:۳۵
سلام!
قبلا آیت الله بهجت رحمت الله علیه بودم
ولی الان از حضرت آقا تقلید می کنم
لطفا حکم هر دو را بفرمائید.متشکرم

سلام علیکم
طبق نظر حضرت آیت الله خامنه ای:

اگر رقص زن برای شوهرش یا برعکس، همراه ارتکاب حرامی نباشد، اشکال ندارد.(1)
و طبق نظر مرحوم آیت الله بهجت:

رقص زن برای شوهر، اشکال شرعی دارد.

پی نوشت:
1. http://www.leader.ir/fa/book/11?sn=18388
2. http://bahjat.ir/fa/ahkam/8994

سلمان فارسی
۱۳۹۷/۱۰/۱۲, ۲۱:۲۵
سلام علیکم
طبق نظر حضرت آیت الله خامنه ای:

اگر رقص زن برای شوهرش یا برعکس، همراه ارتکاب حرامی نباشد، اشکال ندارد.(1)

و طبق نظر مرحوم آیت الله بهجت:

رقص زن برای شوهر، اشکال شرعی دارد.

پی نوشت:
1. http://www.leader.ir/fa/book/11?sn=18388
2. http://bahjat.ir/fa/ahkam/8994

سلام!
مثلا چه حرامی؟
علت اشکال شرعی در سخن آیت الله بهجت رحمت الله علیه چیست؟

سجاد
۱۳۹۷/۱۰/۱۳, ۰۵:۵۲
سلام!
مثلا چه حرامی؟
علت اشکال شرعی در سخن آیت الله بهجت رحمت الله علیه چیست؟

سلام علیکم

حرامی مثل موسیقی حرام و ...

به صورت کلی دلیل تفاوت فتوا و اشکال شرعی، اختلاف دیدگاه و برداشت فقیه از روایات حرمت رقص است و همین طور مبانی در علوم مقدماتی همچون اصول، رجال، درایه و .... که موجب تفاوت در استنباط می گردد.

در پناه حضرت حق باشید

سیصد وسیزده
۱۳۹۸/۱۰/۰۱, ۲۳:۳۴
سلام علیکم
دیدن سی دی های اموزشی رقص جهت یادگیری رقص برای همسر چه حکمی دارد ؟ رهبر