PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده حکمت ازدواج پسران ادم و حوا چیست؟

یا ابا صالح*
۱۳۹۵/۱۰/۲۵, ۱۲:۲۴
سلام و عرض ادب

سوالی داشتم در مورد روند بقای نسل بشر از زمان حضرت ادم.

مسلمان ها قطعا خودشون رو از نسل ادم و حوا میدانند؛قطعا میدانید که هابیل و قابیل ؛پسران ادم با خواهرانشان ازدواج کردند!!!

2-این رو هم میدونیم که این ازدواج فامیلی علاوه بر اینکه ادامه نسل بشر هدفش بوده؛این دو برادر برای ارضای نیاز جنسی هم با توجه به جبر زمانه باید با خواهران خودشون رابطه برقرار میکردند!!!

3-این رو هم میدونید که این میان با این تصمیم یکی از برادران کشته شد.

نتیجه:رابطه جنسی با محارم در جهت ادامه نسل بشر؛ارضای نیاز جنسی بوسیله رابطه با خواهر؛و در نهایت مرگ یک نفر

جواب عده ای به این مسئله:

اولا در ان زمان هنوز قانون تحریم ازدواج خواهر و بردار از طرف خداوند قرار داده نشده بوده و چونراهی برای بقای نسل بشر به غیر این راه نبوده ازدواج انها با هم صورت گرفته است ❗️❗️

ناگفته پیدا است قانون گذاری از ان خداوند است 👈 ان الحکم الا لله

با توجه به مطالب بالا خداوند یا1- خدا میخواسته قدرتش رو به نمایش بذاره؛ 2-یا راهی جز این نداشته ؛3-یا اینکه اون زمان بقولا قانون تحریم ازدواج از طرف خداوند داده نشده بوده.((اگر موردی جز این سه تا که بنده گفتم هست کارشناس محترم لطفا بیان کنند که در موردشون بحث کنیم))

از طرفی هم میدونیم که در حال حاظر در قران و احادیث ازدواج و رابطه جنسی با محارم کلا حرام است و یک کار قبیح و زشت و عملا جزء فساد و فحشا محسوب میشود

اما سوال ها بنده:

1-با توجه به این که خداوند مالک اسمان ها و زمین است و قدرتش بی انتها و نا محدود ایا ازدواج محارم دلیل خوبی برای اثبات قدرت خداوند است؟

2-اگر بگوییم خداوند راهی جز این نداشته است بعضی از صفات خدا را مثل قادر و توانا بود را خط نزده ایم؟

3-قانون تحریم هر موقع خدا بخواهد هست و هر موقع خدا نخواهد نیست؟؟؟

4- قانون رابطه جنسی و ازدواج با محارم را وقتی خدا تنظیم کند از دانایی و حکمت و جمال و جلال است؛اما اگر فرد دیگری انجام دهد ناهنجاری و رفتار غیر انسانی؛فحشا وفساد است؟؟

5-ایا این عمل خداوند در زمان ادم و حوا و با توجه به کلام خدا در قران و حرام شمردن ان؛؛ اینطور باید تصور کرد که اگر کاری فساد و فحشا باشد اما خدا ان دستور را بدهد از حال فساد و فحشا خارج میشود؟

6-با توجه به سوال شماره پنجم مگر میشود عمل قبیح و غیر انسانی را دارای بعد مکان و زمان کنیم...اگر عملی قبیح و غیر انسانی است خب تا ابد همینطور هست؛اگر هم خوب و مفید هست تا اخر عمر باید خوب و مفید بماند....مگر میشود ذات عملی را تغییر داد بگونه ای که در زمانی خوب و انسانی باشد و در زمانی دیگر غیر انسانی؟؟؟؟؟

7-با ایت تفاسیر هر چند این دستورات و عمل خدا را توجیه کنیم معلوم نیست فردا یا هفته دیگر ایه ای نازل شود و یا از اسمان فرشته ای بیاید و بگوید تمام مسلمانان جهان باید رابطه با محارم را انجام دهند ایاباید چنین دستوری را قبول کرد؟؟؟

معین
۱۳۹۵/۱۰/۲۵, ۱۸:۲۰
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae1.jpg

کارشناس بحث: استاد مشکور

مشکور
۱۳۹۵/۱۰/۲۷, ۱۴:۵۳
سلام و عرض ادب

سوالی داشتم در مورد روند بقای نسل بشر از زمان حضرت ادم.
مسلمان ها قطعا خودشون رو از نسل ادم و حوا میدانند؛قطعا میدانید که هابیل و قابیل ؛پسران ادم با خواهرانشان ازدواج کردند!!!

2-این رو هم میدونیم که این ازدواج فامیلی علاوه بر اینکه ادامه نسل بشر هدفش بوده؛این دو برادر برای ارضای نیاز جنسی هم با توجه به جبر زمانه باید با خواهران خودشون رابطه برقرار میکردند!!!

3-این رو هم میدونید که این میان با این تصمیم یکی از برادران کشته شد.

نتیجه:رابطه جنسی با محارم در جهت ادامه نسل بشر؛ارضای نیاز جنسی بوسیله رابطه با خواهر؛و در نهایت مرگ یک نفر

جواب عده ای به این مسئله:

اولا در ان زمان هنوز قانون تحریم ازدواج خواهر و بردار از طرف خداوند قرار داده نشده بوده و چونراهی برای بقای نسل بشر به غیر این راه نبوده ازدواج انها با هم صورت گرفته است ❗️❗️

ناگفته پیدا است قانون گذاری از ان خداوند است ������ ان الحکم الا لله

با توجه به مطالب بالا خداوند یا1- خدا میخواسته قدرتش رو به نمایش بذاره؛ 2-یا راهی جز این نداشته ؛3-یا اینکه اون زمان بقولا قانون تحریم ازدواج از طرف خداوند داده نشده بوده.((اگر موردی جز این سه تا که بنده گفتم هست کارشناس محترم لطفا بیان کنند که در موردشون بحث کنیم))
سلام و ادب

در پاسخ به سؤال شما ابتداءً دیدگاه های مختلفی که به کیفیت ازدواج فرزندان ادم و حوا اشاره کرده اند را بیان نموده و بررسی می کنیم و در ادامه نکاتی را در پاسخ به سؤالات شما تقدیم می کنیم:

در مورد کیفیت ازدواج فرزندان آدم و حوا چند قول و نظر هست:

دیدگاه اول: با توجه به علم دیرینه شناسی و با توجه به مکالمه فرشتگان با خدا، فهمیده می شود که قبل از حضرت آدم انسان هایی شبیه به حضرت آدم زندگی می کرده اند. فرزندان آدم و حوا با افرادی از انسان نماهای پیشین ازدواج کرده اند .

نقد و بررسی: این نظریه هیچ تاییدی از قرآن و روایات ندارد، اما چون افرادی ازدواج خواهر و برادر را حرام ذاتی و فطری می دانسته اند، برای فرار از محذور ازدواج خواهر و برادر، بدان متوسل شده اند.

دیدگاه دوم: خداوند برای فرزندان آدم همسرانی از حوریان یا جنیان فرستاد.

نقد و بررسی: این نظر گر چه در روایات مؤیداتی دارد، ولی با ظاهر قرآن و اعتبار عقل مخالف است، زیرا حور و جنیان از جنس آدمیان نیستند و نمی توانند از آدمیان فرزند بزایند.(1)

دیدگاه سوم: فرزندان آدم خواهر و برادر با هم ازدواج کرده اند. خداوند مى‏ فرماید: «وبث منهما رجالاً کثیرا و نساءا ؛(2) از آن دو (آدم و حوا) مردان و زنان فراوانى در روى زمین منتشر ساخت». بر این اساس بنظر می رسد نظر صائب دیدگاه سوم است، ظاهر آیه مى‏ گوید که نسل بشر فقط به وسیله این دو تن به وجود آمده، اگر غیر از این دو در بقاى نسل او دخالت داشتند، باید می فرمود: «وبث منهما و من غیرهما = به وسیله این دو و غیر آنان... ».

از طرفی نیز بر خلاف تصور برخی، در این مسأله، محذور ازدواج محارم هم پیش نمی آید، زیرا این حکم یک حرمت شرعی و قراردادی(تشریعی) است و تا ابلاغ نشده باشد، ممنوع نیست. در آن زمان، نیز هنوز این حکم از جانب خدا اعلام نشده بود. علامه طباطبایی در تبیین این نظریه می فرماید: حکم ازدواج، یک حکم تشریعی و تابع مصالح و مفاسد است و حکم تکوینی نیست که قابل تغییر نباشد. از این رو ممکن است که در ابتدای خلقت به خاطر ضرورت بقای نسل در جامعه محدود آن روز که فقط دو برادر و دو خواهر بودند، از جانب خدا حلال گردد و بعد که ضرورت برطرف شد حکم حرمت بیاید به جهت این که ادامه جواز ازدواج با توجه به گسترش نسل و ازدیاد برادران و خواهران موجب اشاعه فحشاء و از بین رفتن غریزه عفت شود. افزون بر این نمی توان گفت فطرت با این ازدواج مخالف است، زیرا متمایل نبودن طبع نه از آن جهت است که از آن تنفر دارد، بلکه به جهت آن است که این را موجب اشاعه فحشا و اعمال زشت و از بین رفتن غریزه عفت می داند. شاهد بر این مطلب این که، ازدواج خواهر و برادر برای مدتی طولانی در بین مجوس شایع بوده است. (3)

مضافاً اینکه در احتجاج طبرسی از امام سجاد ع آمده که در حدیثى و گفتگوئى که با مردى قرشى داشته سخن بدینجا رسانده که: "هابیل"، با"لوزا"خواهر همزاى"قابیل"ازدواج کرد و "قابیل"با"اقلیما"، همزاى هابیل، راوى مى‏ گوید: مرد قرشى پرسید: آیا هابیل و قابیل خواهران خود را حامله کردند؟ فرمود: آرى، مرد عرضه داشت: اینکه عمل مجوسیان امروز است، راوى مى‏ گوید: حضرت فرمود: مجوسیان اگر این کار را مى‏ کنند و ما آن را باطل مى‏ دانیم براى این است که بعد از تحریم خدا آن را انجام مى‏ دهند، آنگاه اضافه نمود: منکر این مطلب نباش براى اینکه درستى این عمل در آن روز و نادرستیش در امروز حکم خدا است که چنین جارى شده، مگر خداى تعالى همسر آدم را از خود او خلق نکرد؟در عین حال مى‏ بینیم که او را بر وى حلال نمود، پس این حکم شریعت آن روز فرزندان آدم و خاص آنان بوده و بعدها خداى تعالى حکم حرمتش را نازل فرمود...(4).

از طرفی هم میدونیم که در حال حاظر در قران و احادیث ازدواج و رابطه جنسی با محارم کلا حرام است و یک کار قبیح و زشت و عملا جزء فساد و فحشا محسوب میشود

اما سوال ها بنده:

1-با توجه به این که خداوند مالک اسمان ها و زمین است و قدرتش بی انتها و نا محدود ایا ازدواج محارم دلیل خوبی برای اثبات قدرت خداوند است؟

2-اگر بگوییم خداوند راهی جز این نداشته است بعضی از صفات خدا را مثل قادر و توانا بود را خط نزده ایم؟

3-قانون تحریم هر موقع خدا بخواهد هست و هر موقع خدا نخواهد نیست؟؟؟

4- قانون رابطه جنسی و ازدواج با محارم را وقتی خدا تنظیم کند از دانایی و حکمت و جمال و جلال است؛اما اگر فرد دیگری انجام دهد ناهنجاری و رفتار غیر انسانی؛فحشا وفساد است؟؟

5-ایا این عمل خداوند در زمان ادم و حوا و با توجه به کلام خدا در قران و حرام شمردن ان؛؛ اینطور باید تصور کرد که اگر کاری فساد و فحشا باشد اما خدا ان دستور را بدهد از حال فساد و فحشا خارج میشود؟

6-با توجه به سوال شماره پنجم مگر میشود عمل قبیح و غیر انسانی را دارای بعد مکان و زمان کنیم...اگر عملی قبیح و غیر انسانی است خب تا ابد همینطور هست؛اگر هم خوب و مفید هست تا اخر عمر باید خوب و مفید بماند....مگر میشود ذات عملی را تغییر داد بگونه ای که در زمانی خوب و انسانی باشد و در زمانی دیگر غیر انسانی؟؟؟؟؟

7-با ایت تفاسیر هر چند این دستورات و عمل خدا را توجیه کنیم معلوم نیست فردا یا هفته دیگر ایه ای نازل شود و یا از اسمان فرشته ای بیاید و بگوید تمام مسلمانان جهان باید رابطه با محارم را انجام دهند ایاباید چنین دستوری را قبول کرد؟؟؟
البته اگر کمی دقت کنید پاسخ همه این سؤالات را در پاسخ بخش اول خواهید یافت لکن اجمالاً اشاراتی می کنیم:

پاسخ سؤال اول و دوم: حکم تحریم ازدواج چنانکه گفتیم امری تشریعی و قراردادی بوده و بسته به شرایط و اقتضائات از طرف خداوند تشریع می گردد فلذا ارتباط چندانی با محدود کردن برخی صفات حضرت باریتعالی نظیر قدرت و ... ندارد. اتفاقاً با توجه به اینکه او مالک حقیقی و رب العالمین است و علم و قدرت و اراده اش علی الاطلاق است، هر چه او حکم کند و با هر شرایط و ملاحظاتی، وظیفه بندگان صرفاً اطاعت و سرسپردگی است نه اینکه به عقل و درک محدود خود در کم و کیف نزول و تشریع احکام الهی چون و چرا کنند؟!

پاسخ سؤال 3 و 4 و 5 و 6: اصولاً یکی از مراتب توحید، توحید در تشریع و تقنین است یعنی قانونگذاری و حکم فقط از آن خداوند است.(ان الحکم لله) همچنین چنانکه گفتیم ماهیت احکام تشریعی، با احکام تکوینی تفاوت داشته، و به شرایط و اقتضائات و مصالح و مفاسد بسیاری نظیر زمان و مکان و توان و طاقت و محدودیت لوازم و ... بستگی دارد بعلاوه حکم حرمت ازدواج، حکمی تشریعی بوده، که تابع مصالح و مفاسد است، نه حکمى تکوینى(نظیر مستى آوردن شراب)و غیر قابل تغییر، و چنانکه گفتیم زمام تشریع هم به دست‏ خداى سبحان است، او هر چه بخواهد مى‏ کند و هر حکمى بخواهد مى‏ راند، چه مانعى دارد که یک عمل را در روزى و روزگارى جایز و مباح کند، و در روزگارى دیگر حرام نماید، در روزى که جز تجویزش چاره‏ اى نیست تجویز کند و در روزگارى دیگر که این ضرورت در کار نیست تحریم کند، ازدواج خواهر و برادر را در روزگارى که تجویزش باعث‏ شیوع فحشا و جریحه‏ دار شدن عفت عمومى نمى‏ شود تجویز کند و در روزگارى دیگر که باعث این محذور مى‏ شود تحریم کند. بله اگر حکم حرمت مسأله ای جزو احکام تکوینی باشد به عبارتی حرمتش ذاتی باشد دیگر در هر شرایطی اعم از زمان و مکان و غیرو تغییر نمی کند و همیشه حرمتش باقی خواهد بود(نظیر حرمت مستی، حرمت ظلم و ...)

پاسخ سؤال 7: آنچه در شریعت اسلام بعنوان آخرین و کامل ترین شرایع الهی و در سنت نبی مکرم اسلام (ص) حلال و یا حرام گردیده، جهانی، ابدی و جاودانه است، از انجاییکه دین اسلام دین خاتم است و دیگر شریعتی پس از آن نخواهد آمد، بعلاوه دریافت وحی رسالی با اتمام رسالت پیامبر اسلام(ص) منقطع شده است، مطمئن باشید دیگر فرشته وحی برای ارسال حکم تشریعی جدیدی که مغایر با احکام قرآن و سنت نبوی باشد نازل نخواهد شد و احکام قطعی خداوند، در قرآن و در سنت پیامبر رحمت(ص) تغییر نخواهد کرد. چنانکه در روایتی از امام صادق نقل شده است: حَلَالُ مُحَمَّدٍ حَلَالٌ أبَداً إلَى يَوْمِ الْقِيَمَةِ، وَ حَرَامُهُ حَرَامٌ أبَداً إلَى يَوْمِ الْقِيَمَةِ. لَا يَكُونُ غَيْرَهُ وَ لَا يَجِى‏ءُ غَيْرُهُ‏. حلال محمّد حلال است هميشه تا روز قيامت، و حرام او حرام است هميشه تا روز قيامت. غير او نمى ‏باشد و غير از او چيزى نخواهد آمد. (5) و نیز قال علىٌّ عليه السّلام: مَا أحَدٌ ابْتَدَعَ بِدْعَةً إلَّا تَرَكَ بِهَا سُنَّةً. و فرمود كه على عليه السّلام فرمود: هيچ كس نيست كه بدعتى بگذارد مگر آنكه بدان سُنَّتى را ترك نموده است.»(6) بنابراین هر حکم جدیدی که خارج و مخالف با ثقلین (قرآن و سنت و مکتب اهل بیت عصمت و طهارت) باشد جزو شریعت اسلام نبوده بلکه نوعی بدعت است.

موفق باشید ...

پی نوشت ها______________________________________________ ___________
1.موسوی همدانی ، ترجمه تفسیر المیزان، انتشارات اسلامی،1374 ،ج4،ص230.
2.نساء(4)آیه1.
3. برای آگاهی بیشتر ر. ک: ترجمه تفسیر المیزان، ج 4، ص 239 - ج 16 ص 399.
4. احتجاج طبرسى ج 2 ص 44 طبع نجف.
5. «اصول كافى» ج 1، ص 58، بنقل از امام شناسی علامه طهرانی، ج 16، ص 521.
6. همان منبع.

یا ابا صالح*
۱۳۹۵/۱۰/۲۸, ۱۱:۵۹
سلام و عرض ادب خدمت شما

ممنونم از پاسخگویی شما@};-
خوشبختانه قسمت دوم سوالم پاسخ داده شد به طور واضح.@};-

اما خب سوال اول هنوز برای بنده مبهم هست؛که امیدوارم در ادامه به جواب برسم.سپاس

از طرفی نیز بر خلاف تصور برخی، در این مسأله، محذور ازدواج محارم هم پیش نمی آید، زیرا این حکم یک حرمت شرعی و قراردادی(تشریعی) است و تا ابلاغ نشده باشد، ممنوع نیست. در آن زمان، نیز هنوز این حکم از جانب خدا اعلام نشده بود

کارشناس محترم شما در:

قسمت اول متن بالا که من مشخص کردم عرض کردید این حکم یک حرمت شرعی و قراردادی است.

قسمت دوم متن هم عرض کردید این حکم از جانب خدا اعلام نشده بود

بزرگوار ما داریم در مورد یک عمل قبیح و زشت صحبت میکنیم؛خب اگر زشته و قبیح هست که خدا از همه زودتر اگاه بوده از این مسئله پس چطور اعلام نکرده این مسئله رو!!!!

از جواب شما میدونید چی میشه تصور کرد؟

یک: اول اینکه خداوند اطلاع نداشته چنین عملی خیلی زشت و قبیح هست و ممکن هست در اینده مشکلات زیادی به بار بیاره

دو:دوم اینکه اطلاع داشته اما از اونجایی که راهی نداشته چیزی نگفته و پیش خودش گفته بذار اینا این عمل رو انجام بدن و سه چهارتا دختر پسر دیگه به دنیا بیان بعد خودم حرامش میکنم که دردسر نشه

خب همونطور که میدونید این عمل((ازدواج و رابطه جنسی با محارم)) مثل خوردن شراب و یا نجس بودن سگ نیست که بخاطر عوارضش حالا با توجه به صلا ح خداوند یک موقع حلال و یک موقع حرام اعلام شده باشه و از بشر منع شده باشه؛جنبه این گناه اخلاقی و اجتماعی هست...که خودش وقتی بازش کنیم شامل خیلی موارد میشه؛مثلا یکی از دلایل منع اینه که قبح گناه شکسته نشه و یا مثلا انسان بتونه جلوی غریضه های جنسی خودش رو بگیره و خیلی مسائل دیگه

خب خدا هم بخاطر همین موارد بالا که گفتم این عمل رو حرام کرده ؛وگرنه اصل ازدواج یا رابطه که مشکلی نداره که!!!!تازه توصیه هم شده.

سوال اصلی من این هست:مگه ما نمیگیم خدا از همه چیز اگاهی داره؟مگه نمیگیم از اینده خبر داره؟...خب اگر اگاهی داره و خبر داره میدونه که پسران ادم و حوا مجبورن هستن برا بقا و نیازشون با خواهرانشون باشن

از طرفی هم خدا اگاهی داره که این عمل گناه هست و حرامه به دلایلی که در بالا عرض کردم:Lflasher::Lflasher::Lflasher:حالا با توجه به اینکه خدا از همه موارد اگاه بوده 1-چرا جفت دیگری برای پسران ادم نیافرید؟

2- با توجه به اون قسمت دومی که در متنتون عرض کردید و من با رنگ ابی مشخص کردم اگر خداوند اگاه بود از همه چیز؛هم از اینکه رابطه و ازدواج با محارم از نطر اخلاقی مشکل داره چرا زودتر این حکم منع رو صادر نکرد؟؟؟

مشکور
۱۳۹۵/۱۰/۲۹, ۰۰:۳۰
کارشناس محترم شما در:

قسمت اول متن بالا که من مشخص کردم عرض کردید این حکم یک حرمت شرعی و قراردادی است.

قسمت دوم متن هم عرض کردید این حکم از جانب خدا اعلام نشده بود

بزرگوار ما داریم در مورد یک عمل قبیح و زشت صحبت میکنیم؛خب اگر زشته و قبیح هست که خدا از همه زودتر اگاه بوده از این مسئله پس چطور اعلام نکرده این مسئله رو!!!!

از جواب شما میدونید چی میشه تصور کرد؟

یک: اول اینکه خداوند اطلاع نداشته چنین عملی خیلی زشت و قبیح هست و ممکن هست در اینده مشکلات زیادی به بار بیاره

دو:دوم اینکه اطلاع داشته اما از اونجایی که راهی نداشته چیزی نگفته و پیش خودش گفته بذار اینا این عمل رو انجام بدن و سه چهارتا دختر پسر دیگه به دنیا بیان بعد خودم حرامش میکنم که دردسر نشه

خب همونطور که میدونید این عمل((ازدواج و رابطه جنسی با محارم)) مثل خوردن شراب و یا نجس بودن سگ نیست که بخاطر عوارضش حالا با توجه به صلا ح خداوند یک موقع حلال و یک موقع حرام اعلام شده باشه و از بشر منع شده باشه؛جنبه این گناه اخلاقی و اجتماعی هست...که خودش وقتی بازش کنیم شامل خیلی موارد میشه؛مثلا یکی از دلایل منع اینه که قبح گناه شکسته نشه و یا مثلا انسان بتونه جلوی غریضه های جنسی خودش رو بگیره و خیلی مسائل دیگه

خب خدا هم بخاطر همین موارد بالا که گفتم این عمل رو حرام کرده ؛وگرنه اصل ازدواج یا رابطه که مشکلی نداره که!!!!تازه توصیه هم شده.

سوال اصلی من این هست:مگه ما نمیگیم خدا از همه چیز اگاهی داره؟مگه نمیگیم از اینده خبر داره؟...خب اگر اگاهی داره و خبر داره میدونه که پسران ادم و حوا مجبورن هستن برا بقا و نیازشون با خواهرانشون باشن

از طرفی هم خدا اگاهی داره که این عمل گناه هست و حرامه به دلایلی که در بالا عرض کردمحالا با توجه به اینکه خدا از همه موارد اگاه بوده 1-چرا جفت دیگری برای پسران ادم نیافرید؟

2- با توجه به اون قسمت دومی که در متنتون عرض کردید و من با رنگ ابی مشخص کردم اگر خداوند اگاه بود از همه چیز؛هم از اینکه رابطه و ازدواج با محارم از نطر اخلاقی مشکل داره چرا زودتر این حکم منع رو صادر نکرد؟؟؟
سلام مجدد

پاسخ یادداشت و ابهام شما در تفکیک و تمیز دو نکته نهفته است:

اول. حکم حرمت ازدواج با محارم چنانکه گفتیم حرمت قراردادی و تشریعی است نه حرمت ذاتی و تکوینی، شما باید بین این دو نوع حکم تفکیک قائل شوید، حرمت احکام قراردادی و تشریعی بسته به شرایط مصالح و مفاسد آنست ممکن است در زمان و مکانی و یا تحت شرایطی از طرف شارع مقدس حرام باشد و در زمان و مکان و شرایطی دیگر غیرمجاز!(که بیانش گذشت) فلذا علیرغم اینکه خداوند به همه چیز علی الاطلاق علم دارد اما تشریع احکام هم از سوی اوست و او به همه مصالح و مفاسد و شرایط بیش از هر کسی عالم است. بعبارتی احکام ذاتی و تکوینی مانند حرمت ظلم و تعدی، مستی و شراب و ... مشروط به شرایط نیست بلکه بالذات همیشه حرام است اما احکام تشریعی و قراردادی مانند حرمت ازدواج با محارم، تابع مصالح و مفاسد و مشروط به شرایط است که بیان حکم و شرایط ملحوظ آن در عهده شارع مقدس است.

دوم. مستحضرید که دین الهی در قالب شریعتها، از آدم تا خاتم بصورت دوره ها و سطوح و کلاسهای مختلفی به بشریت ارائه و کامل شده و نه به یکباره و دلیل آن نیز تفاوت سطح استعداد و بلوغ فکری بشر از یکسو و تفاوت شرایط و اقتضائات گوناگون زندگی بشر از سوی دیگر بوده، فلذا این سؤال یا انتظار که چون خداوند عالم علی الاطلاق است پس چرا احکام دین را بنحو اکمال، به یکباره بر بشریت عرضه نکرده، سؤال و انتظار ناروایی است و در مثل بمثابه این تمثیل است که پرسیده شود و یا انتظار داشته باشیم که همه علوم و معارف سطوح عالی دانشگاهی را به یکباره در همان مقطع ابتدایی به دانش آموزان عرضه کنند؟!!!

موفق باشید ...

یا ابا صالح*
۱۳۹۵/۱۰/۲۹, ۱۰:۱۴
ممنونم که فقط جوابهای قبلیتون رو تکرار کردید و هیچ جواب تازه ای نداشتید

من دو ساعت میشینم سوالم رو دقیق و واضح بیان میکنم ؛مشخص میکنم موضوع اصلی رو بعد شما همون جوابای متن اصلیتون رو فقط با تغییر ارسال میکنید برای من؟خسته نباشید بزرگوار.

جناب معین بنده دیگه سوالی ندارم؛کارشناس محترم میتونند جمع بندی کنند بحث رو و تاپیک رو ببنید.

ممنون

مشکور
۱۳۹۵/۱۱/۰۱, ۱۶:۱۴
ممنونم که فقط جوابهای قبلیتون رو تکرار کردید و هیچ جواب تازه ای نداشتید

من دو ساعت میشینم سوالم رو دقیق و واضح بیان میکنم ؛مشخص میکنم موضوع اصلی رو بعد شما همون جوابای متن اصلیتون رو فقط با تغییر ارسال میکنید برای من؟خسته نباشید بزرگوار.

جناب معین بنده دیگه سوالی ندارم؛کارشناس محترم میتونند جمع بندی کنند بحث رو و تاپیک رو ببنید.

ممنون
سلام و ادب@};-

بزرگوار جواب سؤالات شما در دو پست قبلی تقدیم گردید، سؤال جدیدی مطرح نشده تا پاسخ جدیدی را بطلبد، ای کاش بجای تلاش و بقول شما صرف دقت در تکرار سؤال با ادبیات و زبان دیگری، پاسخهای داده شده را با دقت بیشتری مطالعه می کردید، تا رفع ابهام می شد.

با این وجود اگر به بخشی از سؤالات و یادداشتهای شما پاسخ نداده ایم و یا پاسخ ناکافی بوده و هنوز ابهام باقی است، لطف کنید بصورت موردی اشاره کنید تا پاسخ لازم تقدیم شود.

موفق باشید ...@};-

مشکور
۱۳۹۵/۱۱/۱۹, ۱۳:۵۵
پرسش:

1- با توجه به این که خداوند مالک آسمان ها و زمین است و قدرتش بی انتها و نا محدود آیا ازدواج محارم دلیل خوبی برای اثبات قدرت خداوند است؟
2- اگر بگوییم خداوند راهی جز این نداشته است بعضی از صفات خدا را مثل قادر و توانا بود را خط نزده ایم؟
3- قانون تحریم هر موقع خدا بخواهد هست و هر موقع خدا نخواهد نیست؟
4- قانون رابطه جنسی و ازدواج با محارم را وقتی خدا تنظیم کند از دانایی و حکمت و جمال و جلال است؛ اما اگر فرد دیگری انجام دهد ناهنجاری و رفتار غیر انسانی؛ فحشا و فساد است؟
5- آیا این عمل خداوند در زمان آدم و حوا و با توجه به کلام خدا در قرآن و حرام شمردن آن؛ اینطور باید تصور کرد که اگر کاری فساد و فحشا باشد اما خدا آن دستور را بدهد از حال فساد و فحشا خارج میشود؟
6- با توجه به سوال شماره پنجم مگر میشود عمل قبیح و غیر انسانی را دارای بعد مکان و زمان کنیم ... اگر عملی قبیح و غیر انسانی است خب تا ابد همینطور هست؛ اگر هم خوب و مفید هست تاآخر عمر باید خوب و مفید بماند ... مگر میشود ذات عملی را تغییر داد بگونه ای که در زمانی خوب و انسانی باشد و در زمانی دیگر غیر انسانی؟
7- با این تفاسیر هر چند این دستورات و عمل خدا را توجیه کنیم معلوم نیست فردا یا هفته دیگر آیه ای نازل شود و یا از آسمان فرشته ای بیاید و بگوید تمام مسلمانان جهان باید رابطه با محارم را انجام دهند آیا باید چنین دستوری را قبول کرد؟

پاسخ:
در پاسخ به سؤال شما ابتداءً دیدگاه های مختلفی که به کیفیت ازدواج فرزندان آدم و حوا اشاره کرده اند را بیان نموده و بررسی می کنیم و در ادامه نکاتی را در پاسخ به سؤالات شما تقدیم می کنیم:

بخش اول. بیان دیدگاه ها:
در مورد کیفیت ازدواج فرزندان آدم و حوا چند قول و نظر هست:

دیدگاه اول:
با توجه به علم دیرینه شناسی و با توجه به مکالمه فرشتگان با خدا، فهمیده می شود که قبل از حضرت آدم انسان هایی شبیه به حضرت آدم زندگی می کرده اند. فرزندان آدم و حوا با افرادی از انسان نماهای پیشین ازدواج کرده اند .
نقد و بررسی:
در نقد این نظر گفتنی است: این نظریه هیچ تاییدی از قرآن و روایات ندارد، اما چون افرادی ازدواج خواهر و برادر را حرام ذاتی و فطری می دانسته اند، برای فرار از محذور ازدواج خواهر و برادر، بدان متوسل شده اند.

دیدگاه دوم:
خداوند برای فرزندان آدم همسرانی از حوریان یا جنیان فرستاد.
نقد و بررسی:
این نظر گر چه در روایات مؤیداتی دارد، ولی با ظاهر قرآن و اعتبار عقل مخالف است، زیرا حور و جنیان از جنس آدمیان نیستند و نمی توانند از آدمیان فرزند بزایند.(1)

دیدگاه سوم:
فرزندان آدم خواهر و برادر با هم ازدواج کرده اند. خداوند مى‏ فرماید: «وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيرًا» ؛ از آن دو (آدم و حوا) مردان و زنان فراوانى در روى زمین منتشر ساخت.(2) بر این اساس بنظر می رسد نظر صائب دیدگاه سوم است، ظاهر آیه مى‏ گوید که نسل بشر فقط به وسیله این دو تن به وجود آمده، اگر غیر از این دو در بقاى نسل او دخالت داشتند، باید می فرمود: «وبث منهما و من غیرهما ...= به وسیله این دو و غیر آنان...»(3)؛ بر خلاف تصور برخی، در این مسأله، (نظرگاه سوم) محذور ازدواج محارم هم پیش نمی آید، زیرا این حکم یک حرمت شرعی و قراردادی (تشریعی) است و تا ابلاغ نشده باشد، ممنوع نیست. در آن زمان، نیز هنوز این حکم از جانب خدا اعلام نشده بود.

علامه طباطبایی در تبیین این نظریه می فرماید: حکم ازدواج، یک حکم تشریعی و تابع مصالح و مفاسد است و حکم تکوینی نیست که قابل تغییر نباشد. از این رو ممکن است که در ابتدای خلقت به خاطر ضرورت بقای نسل در جامعه محدود آن روز که فقط دو برادر و دو خواهر بودند، از جانب خدا حلال گردد و بعد که ضرورت برطرف شد حکم حرمت بیاید به جهت این که ادامه جواز ازدواج با توجه به گسترش نسل و ازدیاد برادران و خواهران موجب اشاعه فحشاء و از بین رفتن غریزه عفت شود. افزون بر این نمی توان گفت فطرت با این ازدواج مخالف است، زیرا متمایل نبودن طبع نه از آن جهت است که از آن تنفر دارد، بلکه به جهت آن است که این را موجب اشاعه فحشا و اعمال زشت و از بین رفتن غریزه عفت می داند. شاهد بر این مطلب این که، ازدواج خواهر و برادر برای مدتی طولانی در بین مجوس شایع بوده است.(3)

مضافاً اینکه در احتجاج طبرسی از امام سجاد (علیه السلام) آمده که در حدیثى و گفتگوئى که با مردى قرشى داشته سخن بدینجا رسانده که: "هابیل" با "لوزا" خواهر همزاى "قابیل" ازدواج کرد و "قابیل" با "اقلیما"، همزاى هابیل، راوى مى‏ گوید: مرد قرشى پرسید: آیا هابیل و قابیل خواهران خود را حامله کردند؟ فرمود: آرى، مرد عرضه داشت: اینکه عمل مجوسیان امروز است، راوى مى‏ گوید: حضرت فرمود: مجوسیان اگر این کار را مى‏ کنند و ما آن را باطل مى‏ دانیم براى این است که بعد از تحریم خدا آن را انجام مى‏ دهند، آنگاه اضافه نمود: منکر این مطلب نباش براى اینکه درستى این عمل در آن روز و نادرستیش در امروز حکم خدا است که چنین جارى شده، مگر خداى تعالى همسر آدم را از خود او خلق نکرد؟در عین حال مى‏ بینیم که او را بر وى حلال نمود، پس این حکم شریعت آن روز فرزندان آدم و خاص آنان بوده و بعدها خداى تعالى حکم حرمتش را نازل فرمود ...(4)

بخش دوم. پاسخ به سؤالات و ابهامات:
پاسخ سؤال اول و دوم:
حکم تحریم ازدواج چنانکه گفتیم امری تشریعی و قراردادی بوده و بسته به شرایط و اقتضائات از طرف خداوند تشریع می گردد فلذا ارتباط چندانی با محدود کردن برخی صفات حضرت باریتعالی نظیر قدرت و ... ندارد. اتفاقاً با توجه به اینکه او مالک حقیقی و رب العالمین است و علم و قدرت و اراده اش علی الاطلاق است، هر چه او حکم کند و با هر شرایط و ملاحظاتی، وظیفه بندگان صرفاً اطاعت و سرسپردگی است نه اینکه به عقل و درک محدود خود در کم و کیف نزول و تشریع احکام الهی چون و چرا کنند؟!

پاسخ سؤال 3 و 4 و 5 و 6:
اصولاً یکی از مراتب توحید، توحید در تشریع و تقنین است یعنی قانونگذاری و حکم فقط از آن خداوند است.(إِنِ الْحُكْمُ إِلاَّ لِلَّهِ ) همچنین چنانکه گفتیم ماهیت احکام تشریعی، با احکام تکوینی تفاوت داشته، و به شرایط و اقتضائات و مصالح و مفاسد بسیاری نظیر زمان و مکان و توان و طاقت و محدودیت لوازم و ... بستگی دارد بعلاوه حکم حرمت ازدواج، حکمی تشریعی بوده، که تابع مصالح و مفاسد است، نه حکمى تکوینى (نظیر مستى آوردن شراب) و غیر قابل تغییر، و چنانکه گفتیم زمام تشریع هم به دست‏ خداى سبحان است، او هر چه بخواهد مى‏ کند و هر حکمى بخواهد مى‏ راند، چه مانعى دارد که یک عمل را در روزى و روزگارى جایز و مباح کند، و در روزگارى دیگر حرام نماید، در روزى که جز تجویزش چاره‏ اى نیست تجویز کند و در روزگارى دیگر که این ضرورت در کار نیست تحریم کند، ازدواج خواهر و برادر را در روزگارى که تجویزش باعث‏ شیوع فحشا و جریحه‏ دار شدن عفت عمومى نمى‏ شود تجویز کند و در روزگارى دیگر که باعث این محذور مى‏ شود تحریم کند. بله اگر حکم حرمت مسأله ای جزو احکام تکوینی باشد به عبارتی حرمتش ذاتی باشد دیگر در هر شرایطی اعم از زمان و مکان و غیرو تغییر نمی کند و همیشه حرمتش باقی خواهد بود (نظیر حرمت مستی، حرمت ظلم و ...)

مضافاً، از آنجاییکه دین الهی در قالب شریعتها، از آدم تا خاتم بصورت دوره ها و سطوح و کلاسهای مختلفی به بشریت ارائه و کامل شده و نه به یکباره و دلیل آن نیز تفاوت سطح استعداد و بلوغ فکری بشر از یکسو و تفاوت شرایط و اقتضائات گوناگون زندگی بشر از سوی دیگر بوده، فلذا این سؤال یا انتظار که چون خداوند عالم علی الاطلاق است پس چرا احکام دین را بنحو اکمال، به یکباره بر بشریت عرضه نکرده، سؤال و انتظار ناروایی است و در مثل بمثابه این تمثیل است که پرسیده شود و یا انتظار داشته باشیم که همه علوم و معارف سطوح عالی دانشگاهی را به یکباره در همان مقطع ابتدایی به دانش آموزان عرضه کنند؟!

پاسخ سؤال 7:
آنچه در شریعت اسلام بعنوان آخرین و کامل ترین شرایع الهی و در سنت نبی مکرم اسلام (صلوات الله علیه) حلال و یا حرام گردیده، جهانی، ابدی و جاودانه است، از آنجایی که دین اسلام دین خاتم است و دیگر شریعتی پس از آن نخواهد آمد، بعلاوه دریافت وحی رسالی با اتمام رسالت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) منقطع شده است، مطمئن باشید دیگر فرشته وحی برای ارسال حکم تشریعی جدیدی که مغایر با احکام قرآن و سنت نبوی باشد نازل نخواهد شد و احکام قطعی خداوند، در قرآن و در سنت پیامبر رحمت (صلوات الله علیه) تغییر نخواهد کرد.

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است: «حَلَالُ مُحَمَّدٍ حَلَالٌ أبَداً إلَى يَوْمِ الْقِيَمَةِ، وَ حَرَامُهُ حَرَامٌ أبَداً إلَى يَوْمِ الْقِيَمَةِ. لَا يَكُونُ غَيْرَهُ وَ لَا يَجِى‏ءُ غَيْرُهُ‏.»؛ حلال محمّد حلال است هميشه تا روز قيامت، و حرام او حرام است هميشه تا روز قيامت. غير او نمى ‏باشد و غير از او چيزى نخواهد آمد. (5) و نیز «قال علىٌّ عليه السّلام: مَا أحَدٌ ابْتَدَعَ بِدْعَةً إلَّا تَرَكَ بِهَا سُنَّةً» على (عليه السّلام) فرمود: هيچ كس نيست كه بدعتى بگذارد مگر آنكه بدان سُنَّتى را ترك نموده است.»(6)
بنابراین هر حکم جدیدی که خارج و مخالف با ثقلین (قرآن و سنت و مکتب اهل بیت عصمت و طهارت) باشد جزو شریعت اسلام نبوده بلکه نوعی بدعت است.

(4) احتجاج طبرسى ج 2 ص 44 طبع نجف.
(5) اصول كافى، ج 1، ص 58، بنقل از امام شناسی علامه طهرانی، ج 16، ص 521.
(6) همان منبع.