PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات واشکالات تجویدی را در اینجا میتونید بپرسید

فاطمه987
۱۳۹۵/۱۰/۲۵, ۲۰:۳۶
به نام خداجونم
سلام
اگراخرایه ه اخرچسبان که بالاش دوتانقطه داره(مثل ه اخرفاطمه که روش دوتانقطه باشه)فتحه یاضمه یاکسره و...باشه بخواییم وقف کنیم باید ت بخونیمش یا ه؟

معین
۱۳۹۵/۱۰/۳۰, ۱۳:۱۵
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae1.jpg

کارشناس بحث: استاد خاتم

خاتم
۱۳۹۵/۱۰/۳۰, ۱۵:۵۵
به نام خداجونم
سلام
اگراخرایه ه اخرچسبان که بالاش دوتانقطه داره(مثل ه اخرفاطمه که روش دوتانقطه باشه)فتحه یاضمه یاکسره و...باشه بخواییم وقف کنیم باید ت بخونیمش یا ه؟

با سلام خدمت شما

اگر آخر کلمه ای تاء گرد ( ة ) باشد ، در صورتی که ما وقف کنیم تاء تبدیل به هاء (ه ) می شود و در صورت وصل شدن این کلمه به کلمه دیگر

تاء گرد به صورت اصلی خود ( ة ) خوانده می شود.

بنابر این در صورت وقف بر کلمه فاطمه، آخر کلمه به صوررت هاء (ه ) خوانده می شود.

هم چنین در صورت وقف بر کلمه فاطمه، حرف هاء ( ه ) به صورت ساکن خوانده می شود.

فاطمه987
۱۳۹۵/۱۱/۰۱, ۰۶:۵۱
با سلام خدمت شما
به نام خداجونم
سلام
ممنون استاد
استادکلماتی مثل کعبه(درحدیث کسا) و قیامة(درزیارت عاشورا) موقع وقف ه خونده میشن؟درسته؟
ایاکلمه ای هست که موقع وقف ت خونده بشه؟

خاتم
۱۳۹۵/۱۱/۰۴, ۲۲:۲۵
به نام خداجونم
سلام
ممنون استاد
استادکلماتی مثل کعبه(درحدیث کسا) و قیامة(درزیارت عاشورا) موقع وقف ه خونده میشن؟درسته؟
ایاکلمه ای هست که موقع وقف ت خونده بشه؟

سلام

بله، درسته

این دو کلمه هم در موقع وقف، حرف آخر آن ها به صورت هاء ( ه ) خوانده می شود.

در هرجا که در آخر کلمه تاء ( ة ) باشد، در صورت وقف تبدیل به هاء ( ه ) می شود و استثناء ندارد.

رحیل
۱۳۹۷/۰۳/۲۳, ۰۳:۳۵
سلام
درشت تلفظ کردن حروف چطوری انجام میشه؟ من همیشه این حروف رو طوری تلفظ می کردم که انگار میخوام بهشون مصوت "ا" بدم. وقتی هم بهم ایراد می گرفتن که به اندازه کافی درشت نیست، با لب هام این مصوت "ا" رو تشدید می کردم. یعنی به لب هام شکل کاملا عمودی می دادم و وقتی حروف نازک رو می خواستم تلفظ کنم طوری که انگار میخوام لبخند بزنم شکل کاملا افقی به لب هام میدادم؛ و چون معمولا کلاس های تجویدم مجازی بود متوجه مشکل نمی شدن و توی بقیه کلاس هام آنچنان دقتی به شیوه تلفظم نمیشد. فقط هی همه می گفتن تلفظ حروف رو تمرین کن. تا اینکه یک نفر بهم گفت به خاطر حرکت اضافی لب هام صداهای اضافه به صدای اصلی که باید شنیده بشه وارد میشه. توی فایل های استاد خاتم هم، قسمت تلفظ حرف صاد گفته بودن درشتی و نازکی هیچ ربطی به لب ها نداره و نباید لب ها رو حرکت بدیم. خب پس چطوری این صدای درشت رو ایجاد کنیم؟
یا توی یکی از تاپیک ها، جناب گلستان قرآن گفته بودن باید به گلو باد بندازیم. شما چطوری به گلوتون باد می اندازید؟ من حداکثر میتونم به غبغبم باد بندازم.

رحیل
۱۳۹۷/۰۳/۳۱, ۱۴:۵۴
کسی نیست بخواد به این سوال من جواب بده؟
این سایت پر از قاریه. یعنی هیچکس دلش نمیخواد یه راهنمایی بکنه؟

رحیل
۱۳۹۷/۰۵/۰۵, ۱۷:۴۷
سلام

ماهی یه بار این تاپیک رو به روز می کنم تا ان شاءالله یکی جواب بده

یا عزیز زهرا
۱۳۹۷/۰۵/۰۵, ۱۷:۵۷
سلام

درشت تلفظ کردن حروف چطوری انجام میشه؟
برای درشت تلفظ کردن حرف دو کار انجام میشود: اول؛ دهان به شکل عمودی باز میشود و دوم؛ زبان به طرف سقف دهان بالا میرود.

استعلاء :
در اصطلاح تجویدی به معنای بالا آمدن بن زبان به طرف کام میباشد،که حروف"ص،ض،ط،ظ،غ،ق،خ"درای این ویژگی میباشند.
همین صفت باعث میشود که این حروف،پر حجم و درشت تلفّظ شوند.

استفال :
بقیه این حروف دارای این صفت میباشندکه متضاد"استعلاء"است و به معنای پایین آمدن ریشهء زبان در هنگام ادای است.

یا عزیز زهرا
۱۳۹۷/۰۵/۰۵, ۱۸:۰۰
در زبان عربی، ده حرف وجود دارند که تلفظ آنها با تلفظ فارسی فرق دارد. از نظر بيشتر فقهای شیعه برای این که قرائت نماز درست باشد، نمازگزار بايد مخارج این حروف را به مانند تلفظ عربی آن ها بیان کند. جدول زیر راهنمای تلفظ این حروف به زبان عربی است. اما بهترين راه شنيدن قرائت قرآن است در حالي که به کتاب قرآن نگاه مي کنيد .

نام حرف
شکل حرف
روش ساده تلفظ حرف
حالت حرف
تفاوت با حروف متشابه

غین
غ
مانند صدای غرغره کردن آب در گلو است.
صدایش درشت ولی نرم و قابل کشيدن است.
«ق» صدایی خشک و محکم و غیرقابل کشيدن دارد.

حاء
ح
از وسط حلق تلفظ می شود. مانند صدای گرم کردن دست در هوای سرد.
صدایی گرم و غلیظ و قابل امتداد دارد.
«هـ» صدایی خشک و سرد دارد.

ثاء
ث
مثل یک سین نوک زبانی
نازک و ظریف با صدایی قابل امتداد
تلفظ «س» اصلاً نوک زبانی نیست.

ذال
ذ
مثل یک زاء (ز) نوک زبانی
نازک و ظریف با صدایی قابل امتداد
«ز» نوک زبانی تلفظ نمیشود. «ظ» درشت است.

ظاء
ظ
مثل یک ذال (ذ) درشت تلفظ می شود. هنگام تلفظ انتهای زبان کمی به طرف سقف دهان بالا می رود.
درشت با صدای قابل امتداد
صدای «ز» مثل تلفظ فارسی آن است و نوک زبانی تلفظ نمیشود. «ذ» نازک است.

ضاد
ض
مثل یک ظاء (ظ) ولی با لثــه تلفظ می شود. مثل یک دال (د) درشت است که از داخل گلو گفته شود.
خیلی درشت است و موقع تلفظش زبان تا حد ممکن به سقف دهان میچسبد. صدایش تقریباً قابل امتداد نیست.
«ز» مثل تلفظ فارسی آن است و نوک زبانی تلفظ نمیشود. «ذ» نوک زبانی و نازک است. «ظ» نوک زبانی
و درشت است.

صاد
ص
مثل یک سین (س) درشت که از داخل گلو تلفظ شود.
نوک زبانی نیست. زبان تا حد ممکن به سقف دهان می چسبد.
صدای«ص» به نوعی از «س»، «گرفتگی» بیشتری دارد.

طاء
ط
مثل یک تاء (ت) درشت
زبان تا حد ممکن به سقف دهان میچسبد.
صدای «ت» نازک است.

عین
ع
از وسط حلق تلفظ می شود، طوری که گويا صدای حرف به دیواره حنجره کشیده میشود.
صدایی غلیظ و قابل امتداد دارد. رعایت اعتدال مهم است، یعنی نباید آن را خیلی محکم یا خیلی سست ادا کرد.
همزه (أ- ء) تیز و محکم و غیرقابل امتداد تلفظ میشود.

واو
و
لب ها غنچه می شوند و هوا از بین دو لب خارج میشود.مانند w در انگليسي است.
خیلی شبیه به تلفظ فارسی است. ولی هنگام تلفظ واو ساکن (مثل یَوْم) فرقش معلوم میشود. صدای واو عربی قابل امتداد است.
در فارسی دندان را روی لب پایین میگذاریم، لذا صدای روی «و» گیر میکند و امتداد نمی یابد.

نکته:
برای شنیدن صدای یک حرف، آن را ساکن کنید و یک فتحه قبل از آن بگذارید: مثلاً برای س، می گوئیم: اَسْ و برای ث، اَثْ
کتاب آسمانی

ماهی یه بار این تاپیک رو به روز می کنم تا ان شاءالله یکی جواب بده
امیدوارم مفید بوده باشه براتون

رحیل
۱۳۹۷/۰۵/۰۶, ۱۴:۴۴
سلام

برای درشت تلفظ کردن حرف دو کار انجام میشود: اول؛ دهان به شکل عمودی باز میشود و دوم؛ زبان به طرف سقف دهان بالا میرود.

استعلاء :
در اصطلاح تجویدی به معنای بالا آمدن بن زبان به طرف کام میباشد،که حروف"ص،ض،ط،ظ،غ،ق،خ"درای این ویژگی میباشند.
همین صفت باعث میشود که این حروف،پر حجم و درشت تلفّظ شوند.

استفال :
بقیه این حروف دارای این صفت میباشندکه متضاد"استعلاء"است و به معنای پایین آمدن ریشهء زبان در هنگام ادای است.

سلام
ممنون ازتون
خب همین! چطور بدون کمک لب ها دهانمون رو عمودی کنیم؟
درباره تعریف استعلا هم برای تلفظ شش حرف دیگه خود به خود این اتفاق می افته. اما برای ص، چطور این کارو بکنیم که مزاحم خروج هوا نشه؟ من که الان هر چقدر امتحان می کنم که ریشه زبان رو بالا بیارم یه صدای خفه شنیده میشه که شباهتی به صاد نداره

یا عزیز زهرا
۱۳۹۷/۰۵/۰۶, ۱۶:۰۸
خب همین! چطور بدون کمک لب ها دهانمون رو عمودی کنیم؟

نمیدونم این طرز گفتنم درسته یا نه،اساتید بیان اصلاح کنند
ولی برداشت من اینه که وقتی حرفی نازک ادا میشه مثل س دهان به گوشه ها کشیده میشن ،دهان حالت افقی میگیره(به صورت معمولی )
ولی وقتی میخواد حرفی مثل ص تلفظ بشه دهان حالت عمودی میگیره یعنی بسته تر میمونه ،چون میخواد صدا از گلو بیرون بیاد و با کمک زبان که به طرف کام میره و با استفاده از لثه ها (چون دهان بسته تر از حالت عادی هست)درشت تلفظ میشه
یعنی هم زبان پشت لثه قرار میگیره و هم به طرف بالا میره و دیگه حالت صدای سوت به خودش نمیگیره
البته به نظرم به صورت حضوری با یک استاد تجوید تمرین کنید،راحتتر بتونید به اون طرز تلفظی که دوست دارید برسید
این فیلم هم هست اگه میخواید تماشا کنید ،شاید بهتون کمک کرد
https://www.aparat.com/v/14FVo