PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا به همچین آدمی نمیشه توهین کرد؟

Baran_
۱۳۹۶/۰۱/۲۵, ۲۳:۳۲
سلام
چند وقته پیش یک آقایی تعریف میکرد که توی اتوبوس به یک خانم چادری که اومده بود قسمت آقایون تنه زده خیلیم افتخار می کرد به کارش بعد منم عصبانی شدم بهش توهین کردم می خواستم بدونم به همچین آدمی نمیشه توهین کرد؟
توهینم از این قرار بود که گفتم: نمیدونم چرا باور نمیکنم شما آقا باشی (منظورم این بود که دختره) گفتم دیگه هرکی ندونه آقایون خوب میدونن حجاب برای چیه مگه اینکه یا چشم چرونن یا سرد مزاج یک قسمت دیگه ام بهش به طعنه گفتم آدم با کمالاتی مثل شما .... میدونم ملاک توهین عرفی هست ولی نمیتونم تشخیص بدم می خواستم بدونم الان من باید حلالیت بگیرم ؟ همه این بحثا هم تو فضای مجازی بود .
بعد یک سوال دیگه بعضی وقتا تو حرفام یک مقدار تند با طرفم حرف میزنم توهین خاصی نمیکنم ولی خب طرف ناراحت میشه می خواستم حکم شرعیشو بدونم ؟ ممنونم مرجع: رهبری

معین
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۰۷:۰۰
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae1.jpg

کارشناس بحث: استاد اسراء

اسراء
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۱۷:۱۶
سلام
چند وقته پیش یک آقایی تعریف میکرد که توی اتوبوس به یک خانم چادری که اومده بود قسمت آقایون تنه زده خیلیم افتخار می کرد به کارش بعد منم عصبانی شدم بهش توهین کردم می خواستم بدونم به همچین آدمی نمیشه توهین کرد؟
توهینم از این قرار بود که گفتم: نمیدونم چرا باور نمیکنم شما آقا باشی (منظورم این بود که دختره) گفتم دیگه هرکی ندونه آقایون خوب میدونن حجاب برای چیه مگه اینکه یا چشم چرونن یا سرد مزاج یک قسمت دیگه ام بهش به طعنه گفتم آدم با کمالاتی مثل شما .... میدونم ملاک توهین عرفی هست ولی نمیتونم تشخیص بدم می خواستم بدونم الان من باید حلالیت بگیرم ؟ همه این بحثا هم تو فضای مجازی بود .
بعد یک سوال دیگه بعضی وقتا تو حرفام یک مقدار تند با طرفم حرف میزنم توهین خاصی نمیکنم ولی خب طرف ناراحت میشه می خواستم حکم شرعیشو بدونم ؟ ممنونم مرجع: رهبری
عرض سلام و ادب
در هیچ موردی اسلام مجوز توهین به کسی را نداده حتی به کفار ، توهین کردن در اسلام مورد نهی واقع شده و جایز نیست . خداوند در قران میفرماید حتی کفار را سب نکنید.
هرچند موردی که مثال زدید کاملا بجا است که امر به معروف و نهی از منکر کنید البته با روش صحیح و تاثیر گذارترین روش ممکن،
اما اینکه سخنی یا برخوردی خاص ایا توهین است یا نه امری است که عرف باید ان را توهین بداند و قضاوت ان با عرف است و سوال از ان یک سوال شرعی نیست.

دانیــال
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۰:۲۵
چند وقته پیش یک آقایی تعریف میکرد که توی اتوبوس به یک خانم چادری که اومده بود قسمت آقایون تنه زده خیلیم افتخار می کرد به کارش بعد منم عصبانی شدم بهش توهین کردم

سلام
اون خانوم چرا رفته قسمت اقایون که تنه بخوره!؟

خانوما لطفا تو قسمت خودشون بمونن امروز هم تو مترو یه عده دختر امده بودن قسمت مردونه!

یا تفکیک رو جمع کنید یا به حقوق دیگران احترام بزارید و وارد حریم مردانه نشید برای خودتون بده ممکنه تنه و.... بخورید!
توهین کار بدیه هم از نظر فرهنگی و شخصیتی هم از نظر دینی!

رحیل
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۰:۳۵
سلام

خانوما لطفا تو قسمت خودشون بمونن امروز هم تو مترو یه عده دختر امده بودن قسمت مردونه!

یا تفکیک رو جمع کنید یا به حقوق دیگران احترام بزارید و وارد حریم مردانه نشید برای خودتون بده ممکنه تنه و.... بخورید!
سلام

شما از همون دسته آدم هایی هستید که معتقدن کسی هم که با حجاب نامناسب بیاد تو خیابون حقشه بهش تجاوز بشه؟

Baran_
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۱:۲۲
@};-

عرض سلام و ادب
در هیچ موردی اسلام مجوز توهین به کسی را نداده حتی به کفار ، توهین کردن در اسلام مورد نهی واقع شده و جایز نیست . خداوند در قران میفرماید حتی کفار را سب نکنید.
هرچند موردی که مثال زدید کاملا بجا است که امر به معروف و نهی از منکر کنید البته با روش صحیح و تاثیر گذارترین روش ممکن،
اما اینکه سخنی یا برخوردی خاص ایا توهین است یا نه امری است که عرف باید ان را توهین بداند و قضاوت ان با عرف است و سوال از ان یک سوال شرعی نیست.

ممنونم از پاسختون
بله من میدونم کار درستی نکردم ولی می خواستم بدونم تو مثالی که زدم جوری هس که حلالیت بگیرم ؟
من نمیدونم از نظر عرف الان توهین هس یا نه :-<

Baran_
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۱:۲۹
سلام

سلام حرف شما درسته اون خانم کارش خیلی خیلی اشتباه بوده من اینو هم به اون آقا گفتم که هیچوقت حاضر نیستم چنین کاری کنم چون به نظرم حق الناسه که من برم قسمت آقایون .. ولی خب این دلیل نمیشه همچنین کار زشتی اون آقا انجام بده از روی اتفاق نبوده به قصد این کارو کرده بود .. و میگف که اگه بدحجاب بود مشکلی نبود میگفتم اهل تظاهر و ریا نیس ولی چون چادری بود مشکل داشت
جواب کار این خانم هر چی بود تنه زدن نبود وگرنه حق با شماس کار خانم هم خیلی اشتباه بوده ..

رضـا
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۲:۱۵
سلام

شما از همون دسته آدم هایی هستید که معتقدن کسی هم که با حجاب نامناسب بیاد تو خیابون حقشه بهش تجاوز بشه؟
سلام

بهتره پست به بحث نا مرتبط نره

ایشون گفتن وقتی کسی به قسمت مردا میره نباید انتظار داشته باشه که کسی بهش نخوره .

هیچ کسی حق تجاوز به حریم کسی را نداره و نمیتونه به خودش چنین حقی بده ،

اما اگر کسی خط قرمز ها را رعایت نمیکنه مثل همین حجابی که گفتین نباید انتظار داشته باشد که گرگ ها هم بهش نظر نداشته باشن یا بهش نزدیک نشن .

رحیل
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۲:۱۸
سلام

بهتره پست به بحث نا مرتبط نره

ایشون گفتن وقتی کسی به قسمت مردا میره نباید انتظار داشته باشه که کسی بهش نخوره .

هیچ کسی حق تجاوز به حریم کسی را نداره و نمیتونه به خودش چنین حقی بده ،

اما اگر کسی خط قرمز ها را رعایت نمیکنه مثل همین حجابی که گفتین نباید انتظار داشته باشد که گرگ ها هم بهش نظر نداشته باشن یا بهش نزدیک نشن .

سلام
این حرف شما هم دقیقا یعنی همین. کاملا حق رو به کسی میدید که زورش میرسه

یا بهتر بگم اقدامش رو طبیعی میدونید و تایید می کنید.

رضـا
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۲:۱۹
سلام

سلام
به نظر من که این کنایه ای که بهشون گفتین توهین نیست و نیاز به حلالیت هم نیست.
حرف حق را زدین یک مرد واقعی خودش را به زن مردم نمیزنه ، چه باحجاب چه بد حجاب .

رضـا
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۲:۲۱
سلام
این حرف شما هم دقیقا یعنی همین. کاملا حق رو به کسی میدید که زورش میرسه

نه این حق دادن نیست .

ببینید جامعه همه مسلمان و مومن نیستن ، مسلمانی همه هم یک اندازه نیست ، کافر و گرگ و ... هم داره.

از قدیم گفتن مال خودت را محکم بگیر مردم هم دزد نکن .

کسی که حجاب نداره خودش را در معرض دید گذاشته ، خب افرادی که مومن نیستن که چمشون رو ازش دور نمیکنن ( چون اعتقادی ندارن و این حق رو به خودشون اونا میدن که نگاه کنن ) ، بهش نگاه میکنن و نظر جنسی پیدا میکنن .

رضـا
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۲:۲۴
یا بهتر بگم اقدامش رو طبیعی میدونید و تایید می کنید.

بله که طبیعیه ، اگر طبیعی نبود نیازی نبود که زن در جامعه حجاب داشته باشه ، لازم نبود آیه بیاد که زنان مومن حجاب داشته باشید.

حجاب که برای جلوی محارم نیست ، برای جلوی نامحرمه برای رفتن زن در جامعه است .

این دیدگاه را از شما بعید میدونستم .

البته این با وظیفه مرد که باید تقوا کنه و نگاه نکنه جداست ، بهتره مسائل را قاطی نکنیم ، هرکس وظایف خودش را دارد

رضـا
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۲:۴۴
اگر طبیعی بود که متجاوز مجازات نمیشد. یک چیزهایی خیلی ابتدایی تر از اونه که بخوایم بهش اسم تقوا رو بدیم. من انتظار ندارم همه بتونن نگاهشونو کنترل کنن. اما ایجاد ناامنی در جامعه خیلی فراتر از اونه که یه عکس العمل طبیعی بدونیمش، از هر کسی با هر سطح از اعتقاداتی.

انتظار دارید کسی که با آتش بازی میکند دسش نسوزد ؟ ،داغ بودن آتش یک چیز طبیعیه
( دختری که حجاب را رعایت نمیکنه ، بانامحرم میگرده و... باید انتظار بقیه عواقبش را هم داشته باشه ، یا حتی پسرها ، بدین معنی نیست که ما به هیچ کودومشون حق بدیم ، وقتی خط قرمز را رد میکنیم باید منظر عواقبش هم باشیم )

به نظر شما چرا دین گفته زنان مومن حجاب سر کنید ؟ ( فقط برای خودشون )
به نظر شما چرا دین به مردان گفته چشمانتون را از نامحرم دور کنید ؟ ( فقط برا خودشون ، نگاه کردن مگر غیر طبیعیه؟! )

نه ، در دین اسلام ما نسبت به حقوق همه انسان ها مسئولیم چه مسلمان و مومن ، چه کافر و یا دیوانه ...

مگر مجازات برای چیز های طبیعی نیست ؟ ( چون خدا ما را لخت خلق کرده یعنی نباید حجاب داشته باشیم ، پوشش طبیعیه دیگه ! )

Baran_
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۳:۱۲
سلام

سلام آقا رضا ممنونم از پاسختون
ببخشید این قضیه مال چند وقته پیش بود و من دقیق یادم نبود اشتباه تعریف کردم اگه میشه چند لحظه خارج از سایت تا دوباره بگم

Baran_
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۳:۱۷
سلام

معذرت می خوام بعد از اینکه ارسال کردم یادم اومد در اصل قضیه اینجوری بود که خانم موقعی که می خواسته پیاده شه به این آقا با لحن تندی گفته برو کنار بعد آقا هم لج کرده راه نداده خانمه هم مجبور شده به همون حالت رد بشه میشه حالا نظرتون رو بگید ؟
البته این رو هم بگم این آقا خودش به چادریا توهین کرد گفت خانم های چادری می خوان بگن مردا خیلی هیزن و .. (یه حرف دیگه ای زد معنی حرفش همین بود ولی )

Baran_
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۳:۲۱
رحیل جان اشتباه از خود خانم هم بود ..

رضـا
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۳:۲۸
معذرت می خوام بعد از اینکه ارسال کردم یادم اومد در اصل قضیه اینجوری بود که خانم موقعی که می خواسته پیاده شه به این آقا با لحن تندی گفته برو کنار بعد آقا هم لج کرده راه نداده خانمه هم مجبور شده به همون حالت رد بشه میشه حالا نظرتون رو بگید ؟
البته این رو هم بگم این آقا خودش به چادریا توهین کرد گفت خانم های چادری می خوان بگن مردا خیلی هیزن و .. (یه حرف دیگه ای زد معنی حرفش همین بود ولی )

گیریم اون خانم اصلاً بدحجاب ، دیوانه یا با هر لحن ، وقتی ازشون خواستن برن کنار ، اون آقا باید برن کنار و راه بدن .
درسته که اون خانم هم اشتباه کرده ، اما یک مرد هم این حق را نداره که به خودش اجازه بده جلوی زن به ایسته تا اونجور رد بشه و بهم بخورن .
این مردانگی نیست که با کسی که باهمون توهین میکنه خشک برخود کنیم ، از نر بودنه
مرد اونه که در همه شرایط مردانگیش را حفظ کنه ،

به قول دوستان در شرایط گل و گیاه و صفا و دوستی همه خوش اخلاق هستن ، این که با اشخاص مهربون مهربون باشیم هنر نیست
هنر اینه که در شرایط سخت ما شخصیت مون را حفظ کنیم
از یک مرد هم انتظار میره به زن احترام بزاره و راه رو براش باز کنه ، میخواد هر شخصی باشه . ( هر کس وظیفه خودش را به نوعی داره )
اگر یکی زن نیست ، دلیل نمیشه ما هم مرد نباشیم .
پس به نظر من بازم شما حرف بیجای نزدین و توهین نبوده و نیازی به حلالیت هم نیست .

Baran_
۱۳۹۶/۰۱/۲۶, ۲۳:۳۳
گیریم اون خانم اصلاً بدحجاب ، دیوانه یا با هر لحن ، وقتی ازشون خواستن برن کنار ، اون آقا باید برن کنار و راه بدن .
درسته که اون خانم هم اشتباه کرده ، اما یک مرد هم این حق را نداره که به خودش اجازه بده جلوی زن به ایسته تا اونجور رد بشه و بهم بخورن .
این مردانگی نیست که با کسی که باهمون توهین میکنه خشک برخود کنیم ، از نر بودنه
مرد اونه که در همه شرایط مردانگیش را حفظ کنه ،

به قول دوستان در شرایط گل و گیاه و صفا و دوستی همه خوش اخلاق هستن ، این که با اشخاص مهربون مهربون باشیم هنر نیست
هنر اینه که در شرایط سخت ما شخصیت مون را حفظ کنید
از یک مرد هم انتظار میره به زن احترام بزاره و راه رو براش باز کنه ، میخواد هر شخصی باشه . ( هر کس وظیفه خودش را به نوعی داره )
اگر یکی زن نیست ، دلیل نمیشه مرد هم نباشیم .
پس به نظر من بازم شما حرف بیجای نزدین و توهین نبوده و نیازی به حلالیت هم نیست .

خیلی خیلی ممنونم بله حق با شماس منم به همین دلیل عصبانی شدم از کار اون آقا .. به اون آقا گفتم که جواب کار خانم هر چیز بود یه همچین برخوردی نبود بازم ممنونم

دانیــال
۱۳۹۶/۰۱/۲۸, ۱۶:۲۷
سلام

از کجا چنین برداشتی کردید؟شما از اون جور ادم هایی هستید جملات رو بصورت منفی تحلیل میکنید؟
خیر جناب من از اون دسته ادمایی هستم که معتقدم باید به حقوق دیگران احترام گذاشت وقتی در کشوری هستیم که تفکیک جنسیتی هست
باید با دقت بیشتری عمل کنیم!چون افراد بیمار دل و دارای کمبود فکری عاطفی فرهنگی زیادند!

اسراء
۱۳۹۶/۰۱/۲۸, ۲۲:۱۸
ممنونم از پاسختون
بله من میدونم کار درستی نکردم ولی می خواستم بدونم تو مثالی که زدم جوری هس که حلالیت بگیرم ؟
من نمیدونم از نظر عرف الان توهین هس یا نه
اگر توهین و بی احترامی صورت گرفته معصیت است و جای حلالیت دارد والا نه
و عرض کردم تشخیص مصداق توهین، امری است عرفی و با مراحعه به فهم عرف و مردم این را میتوانید معین کنید
البته اینکه کار ان مرد هم درست نبوده واضح است زیرا با بدرفتاری خانمی که با لحن بد می گوید برو کنار، اگر مرد با صبر و ارامش راه را باز کند همه ی ناظران انگشت ایراد و اعتراض را (هر چند در ذهنشان) به سمت شخص بد رفتار دراز میکنند نه شخص ارام و با متانت.
موفق باشید .