PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده آیا به حضرت موسی وحی نمی شد؟

محب خدا
۱۳۹۶/۰۶/۰۸, ۲۱:۵۰
با سلام

چرا خداوند با حضرت موسی علیه السلام بصورت مستقیم تکلم میکرد؟چرا بهش وحی نمیشد؟ چرا این ویژگی نصیب ایشان شد؟

معین
۱۳۹۶/۰۶/۰۹, ۱۱:۴۹
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae1.jpg

کارشناس بحث: استاد هدی

هدی
۱۳۹۶/۰۶/۱۲, ۱۲:۲۴
با سلام و عرض ادب

با سلام

چرا خداوند با حضرت موسی علیه السلام بصورت مستقیم تکلم میکرد؟چرا بهش وحی نمیشد؟ چرا این ویژگی نصیب ایشان شد؟
مقام و مرتبه پيامبر در صحبت كردن مستقيم خداوند با او موئثر است . در اين باره قرآن مي فرمايد: »تلك الرسل فضلنا بعضهم علي بعض منهم من كلم الله و رفع بعضهم درجات و...«, (1).اين آيه به روشني مي رساند كه همه پيامبران الهي با اينكه از نظر نبوت و رسالت همانند بودند, از جهت مقام يكسان نبودند زيرا هم شعاع مأموريت آنها متفاوت بوده و هم ميزان فداكاريهاي آنان با هم تفاوت داشته است و به برخي از ويژگي ها كه موجب مزيت و برتري مقام است اشاره مي فرمايد. (2)
وانگهی این ویژگی منحصر به حضرت موسی علیه السلام نبود بلکه خداوند با پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) نیز در شب معراج بدون واسطه فرشته وحی تکلم فرمود. (3)

(1)- بقره , آيه 253
(2)- تفسير نمونه , ج 3, ص 251
(3)- تفسیر نمونه،همان

هدی
۱۳۹۶/۰۶/۱۲, ۱۲:۲۷
از طرفی باید دانست همین تکلم خداوند با موسی علیه السلام یا با نبی اکرم (صلی الله علیه وآله) یکی از اقسام وحی است . خداوند در آیه 51 سوره مبارکه شوری می فرماید :

و ما كان لبشر ان يكلمه الله الا وحيا او من ورائ حجاب او يرسل رسولا فيوحي باذنه ما يشاه انه علي حكيم ; شايسته هيچ انساني نيست كه خدا با او سخن بگويد مگر از طريق وحي يا از وراء حجاب يا رسولي ميفرستد و به فرمان او آنچه را خواهد وحي مي كند

مرحوم علامه طباطبایی در این زمینه می فرمایند:

"راه ارتباط پيامبران با خدا يا صحبت كردن خداوند با بشر از سه راه ممكن است »و ما كان لبشر ان يكلمه الله الا وحيا او من وراء حجاب او يرسل رسولا فيوحي باذنه ما يشاه انه علي حكيم ; شايسته هيچ انساني نيست كه خدا با او سخن بگويد مگر از طريق وحي يا از ورائ حجاب يا رسولي ميفرستد و به فرمان او آنچه را خواهد وحي مي كند«, (4) در اين آيه صورت هاي گوناگون ارتباط و تكلم خداوند با پيامبران را مي شمارد واژه وحي را در يك مفهوم اخص بكار برده است كه همان ارتباط بدون واسطه خدا با پيامبر است .و اين سه قسم تكلم كردن خدا با بشر با هم فرق دارد . دو قسم اخير را مقيد كرده است يكي را با حجاب قيد زده است دومي را با رسول مقيد ساخته است ولي قسم اول را به هيچ قيدي مقيد ننموده است .و از ظاهر اين مقابله بر مي آيد كه مراد از قسم اول - الا وحيا- تكلم خفي باشد كه هيچ واسطه اي بين خدا و طرف مقابلش مطرح نيست و در دو قسم اخير تكلم خدا با بشر با واسطه انجام مي شود"(5)

(4)- شوري آيه 51
(5)- تفسير الميزان جلد 18 75)

محب خدا
۱۳۹۶/۰۶/۱۲, ۱۲:۳۷
مقام و مرتبه پيامبر در صحبت كردن مستقيم خداوند با او موئثر است . در اين باره قرآن مي فرمايد: »تلك الرسل فضلنا بعضهم علي بعض منهم من كلم الله و رفع بعضهم درجات و...«, (1).اين آيه به روشني مي رساند كه همه پيامبران الهي با اينكه از نظر نبوت و رسالت همانند بودند, از جهت مقام يكسان نبودند زيرا هم شعاع مأموريت آنها متفاوت بوده و هم ميزان فداكاريهاي آنان با هم تفاوت داشته است و به برخي از ويژگي ها كه موجب مزيت و برتري مقام است اشاره مي فرمايد. (2)
عرض سلام

پس یعنی مقام حضرت موسی بالاتر از خیلی از انبیا بجز حضرت محمد بوده که خدا با او تکلم میکرده؟

از طرفی باید دانست همین تکلم خداوند با موسی علیه السلام یا با نبی اکرم (صلی الله علیه وآله) یکی از اقسام وحی است . خداوند در آیه 51 سوره مبارکه شوری می فرماید : بله وحی هست ولی اینجا دیگر فرشته ای واسطه نشده.یعنی هیچوقت حضرت موسی توسط فرشته وحی بهش وحی نشد و همیشه وحی بصورت تکلم الهی بود؟

محب خدا
۱۳۹۶/۰۶/۱۲, ۱۲:۳۹
یک سوال دیگر

چرا تکلم خدا با حضرت موسی از درون اتشی صورت گرفت؟ بعضی ها گمان کرده اند ایا خدا به شکل اتش ظاهر شده؟ چه ضرورتی داشت تکلم خدا از درون یک اتش صورت پذیرد؟

هدی
۱۳۹۶/۰۶/۱۵, ۱۲:۲۱
چرا تکلم خدا با حضرت موسی از درون اتشی صورت گرفت؟ بعضی ها گمان کرده اند ایا خدا به شکل اتش ظاهر شده؟ چه ضرورتی داشت تکلم خدا از درون یک اتش صورت پذیرد؟
با سلام
وحی ایی که در راه بازگشت از مدین به مصر (یعنی همان اولین وحی به حضرت موسی علیه السلام) صورت گرفت، بر اساس نظر استاد جوادی آملی من وراء حجاب بود. ایشان معتقدند این وحی ،من وراء حجاب شجره بود :
"...در بخش پاياني سورهٴ مباركهٴ «شوريٰ» يعني آيه 51 فرمود خدا با سه راه و سه قسم با بندگانش سخن مي‌گويد؛ آيه 51 سورهٴ مباركهٴ «شوريٰ» اين است ﴿وَمَا كَانَ لِبَشَرٍ أَن يُكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْياً﴾ كه بلاواسطه است ﴿أَوْ مِن وَرَاءِ حِجَابٍ﴾ كه نظير جريان حضرت موسي است ﴿أَوْ يُرْسِلَ رَسُولاً﴾ نظير اينكه فرشته‌ها به پيامبر(صلّي الله عليه و آله و سلّم) وحي را مي‌رساند..."(1)
و همچنین می فرمایند:
"آ‌نچه در سورهٴ مباركهٴ «شوريٰ» آيه 51 آمده است ﴿أَوْ مِن وَرَاءِ حِجَابٍ﴾ مي‌تواند بر جريان موساي كليم منطبق بشود و حضرت موسي «من وراء حجاب شجرة» اين صدا را شنيد"(2)

هدی
۱۳۹۶/۰۷/۲۳, ۰۱:۳۰
پرسش:
چرا خداوند با حضرت موسی(علیه السلام) بصورت مستقیم تکلم میکرد؟ چرا به ایشان وحی نمیشد؟ و چرا این ویژگی نصیب ایشان شد؟

پاسخ:
مقام و مرتبه پيامبر در صحبت كردن مستقيم خداوند با او موثر است. در اين باره قرآن مي فرمايد: «
تِلْكَ الرُّسُلُ فَضَّلْنَا بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ مِنْهُمْ مَنْ كَلَّمَ اللَّهُ وَرَفَعَ بَعْضَهُمْ دَرَجَاتٍ وَ
...»؛برخى از آن پيامبران را بر برخى ديگر برترى بخشيديم(1).اين آيه به روشني مي رساند كه همه پيامبران الهي با اينكه از نظر نبوت و رسالت همانند بودند، از جهت مقام يكسان نبودند، زيرا هم شعاع مأموريت آنها متفاوت بوده و هم ميزان فداكاريهاي آنان با هم تفاوت داشته است و به برخي از ويژگي ها كه موجب مزيت و برتري مقام است اشاره ميفرمايد. (2)
وانگهی این ویژگی منحصر به حضرت موسی(علیه السلام) نبود بلکه خداوند با پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نیز در شب معراج بدون واسطه فرشته وحی تکلم فرمود. (3)

از طرفی باید دانست همین تکلم خداوند با موسی(علیه السلام) یا با نبی اکرم(صلی الله علیه وآله) یکی از اقسام وحی است. خداوند در آیه 51 سوره مبارکه شوری می فرماید:
«وَمَا كَانَ لِبَشَرٍ أَنْ يُكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْيًا أَوْ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ أَوْ يُرْسِلَ رَسُولًا فَيُوحِيَ بِإِذْنِهِ مَا يَشَاءُ إِنَّهُ عَلِيٌّ حَكِيمٌ»؛شايسته هيچ انساني نيست كه خدا با او سخن بگويد مگر از طريق وحي يا از وراء حجاب يا رسولي ميفرستد و به فرمان او آنچه را خواهد وحي مي كند.
مرحوم علامه طباطبایی در این زمینه می فرمایند:
«راه ارتباط پيامبران با خدا يا صحبت كردن خداوند با بشر از سه راه ممكن است «وَمَا كَانَ لِبَشَرٍ أَنْ يُكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْيًا أَوْ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ أَوْ يُرْسِلَ رَسُولًا فَيُوحِيَ بِإِذْنِهِ مَا يَشَاءُ إِنَّهُ عَلِيٌّ حَكِيمٌ»؛ شايسته هيچ انساني نيست كه خدا با او سخن بگويد مگر از طريق وحي يا از ورائ حجاب يا رسولي مي فرستد و به فرمان او آنچه را خواهد وحي مي كند (4) در اين آيه صورت هاي گوناگون ارتباط و تكلم خداوند با پيامبران را مي شمارد. واژه وحي را در يك مفهوم اخص بكار برده است كه همان ارتباط بدون واسطه خدا با پيامبر است. و اين سه قسم تكلم كردن خدا با بشر با هم فرق دارد. دو قسم اخير را مقيد كرده است، يكي را با حجاب قيد زده است، دومي را با رسول، مقيد ساخته است؛ ولي قسم اول را به هيچ قيدي مقيد ننموده است. و از ظاهر اين مقابله بر مي آيد كه مراد از قسم اول - الا وحيا- تكلم خفي باشد كه هيچ واسطه اي بين خدا و طرف مقابلش مطرح نيست و در دو قسم اخير، تكلم خدا با بشر با واسطه انجام مي شود.»(5)

وحی ایی که در راه بازگشت از مدین به مصر (یعنی همان اولین وحی به حضرت موسی(علیه السلام) صورت گرفت، بر اساس نظر استاد جوادی آملی،"من وراء حجاب" بود. ایشان معتقدند این وحی، من وراءِ حجابِ شجره بود:
«...در بخش پاياني سورهٴ مباركهٴ «شوريٰ» يعني آيه 51 فرمود خدا با سه راه و سه قسم با بندگانش سخن مي‌گويد؛ آيه 51 سورهٴ مباركهٴ «شوريٰ» اين است«وَمَا كَانَ لِبَشَرٍ أَن يُكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْياً» كه بلاواسطه است «أَوْ مِن وَرَاءِ حِجَابٍ» كه نظير جريان حضرت موسي است «أَوْ يُرْسِلَ رَسُولاً» نظير اينكه فرشته‌ها به پيامبر(صلّي الله عليه و آله و سلّم) وحي را مي‌رساند...»(6)
و همچنین می فرمایند:
«آ‌نچه در سورهٴ مباركهٴ «شوريٰ» آيه 51 آمده است«أَوْ مِن وَرَاءِ حِجَابٍ» مي‌تواند بر جريان موساي كليم منطبق بشود و حضرت موسي«من وراء حجاب شجرة» اين صدا را شنيد.»(7)

پی نوشت ها:
1. بقره/ 253.
2. مکارم شیرازی، تفسير نمونه، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1371، چاپ دهم، ج 3، ص 251.
3. تفسیر نمونه، همان.
4. شوري/51.
5. طباطبایی، ترجمه المیزان، ترجمه موسوی، جامعه مدرسین- دفتر انتشارات اسلامی، قم، 1374، چاپ 5، ج18، ص 75.
6. بنیاد اسراء، استاد جوادی آملی، تفسیر سوره مبارکه قصص، جلسه 11 (http://www.portal.esra.ir/Pages/Index.aspx?kind=2&lang=fa&id=NjU0Mg%3d%3d-rdfPn%2bzmhXU%3d).
7. همان.

کلید واژه ها: اقسام وحی، وحی به حضرت موسی (ع)، تکلم خدا با حضرت موسی (ع)، وحی من وراء حجاب