PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده از کجا بفهمیم این نیروها از طرف الله به این شخص داده شده؟؟؟

معین
۱۳۹۶/۰۸/۰۱, ۱۷:۵۳
سلام وعرض احترام
یکی از کاربران سوالی رو دارند واز کارشناسان درخواست راهنمائی دارند
مطالب ایشون عینا نقل میشود

سلام
چندوقت پیش خواب دیدم بعدش یه اتفاق تو واقعیت افتاد فکر میکنم اینا باهم مرتبط هستن خواب دیدم توی یه خیابون هستم که بارون همه جاشو شسته بود خیلی زیبا بود انگار کلی جمعیت اونجا بود اما نگاه که میکردم فقط من اونجا بودم روز خیلی روشن و زیبایی بود یهو به اسمون نگاه کردم دیدم تو اسمون توی انتهای جاده نوری ظاهر شد و کم کم بزرگ میشد من از وحشت حتی نمیتونستم حرف بزنم هرلحظه ترسم بیشتر میشد تا اینکه انگار صدایی توی ذهنم منو وادار کرد که اسم الله و امام ها رو بیارم و من صدا زدم اما نور بیشتر میشد تااینکه همون صدا یه چیز دیگه گفت که تکرار کنم ومن با تمام وجودم صدا زدم و تکرار کردم و گفتم یا رب العرش العظیم و بعدش نور کم کم محو شد و من اروم شدم چند روز بعدش شنیدم که یه دختر خانومی تو یه شهر نزدیک ما براش یه اتفاقی افتاده با توجه به چیزی که شنیدم این دختر خانوم الان داره ادم ها رو شفا میده و امام حسین این نیرو رو بهش دادن فقط هم تا اربعین وقت داره به نظرم اون نور توی خواب من شاید همین دختر باشه که یه دفعه ظاهر شد و کم کم محو شد مثل همین دختر
من خیلی ذهنم درگیر این مطلب شده میخوام بدونم نظر شما در مورد این شخص چیه ؟ و اینکه بجز معصومین تا حالا شده یه ادم معمولی به این درجه و مقام برسه ؟
از کجا بفهمیم این نیروها از طرف الله به این شخص داده شده؟؟؟
من خودم میخوام برم با چشمهای خودم ببینم تا به یقین برسم
در ادامه در مورد این دختر و اتفاقی که براش افتاده بیشتر توضیح میدم الان اون شهر از جمعیت لبریزه .......

دختری حدودا سی ساله که ظاهرا کر و لال بوده و مذهبش اهل حق هستش (امام علی رو از هرچیزی بالاتر میدونن)
اما این دختر هر سال تو ماه محرم برای امام حسین نذری میداده و یه امام زاده بوده که میرفته اونجا و همیشه دعا میکرده
تا اینکه امسال میره تو امام زاده از بس دعا میکنه و گریه میکنه که چند ساعت بیهوش میشه و تو عالم خواب همون امام زاده و امام حسین میان به خوابش و امام حسین بهش میگه که تو الان قدرت شفا پیدا کردی و دونفر رو با فلان اسم و مشخصات شفا بده بعد دختر از خواب بیدار میشه و اون دو نفر رو شفا میده بعد جریان همه گیر میشه دختره هم خودش الان کاملا حرف میزنه هم به زبان فارسی هم عربی و خوراکش هم فقط آّب و ساندیسه کلی هم آدم شفا داده بخصوص آدم هایی با بیماری لاعلاج حتی فلج و کور رو هم شفا داده همه شهرشون لبریز از جمعیته برای شفای مردها دستهاشو جلوشون میگیره و ظاهرا یه چیزی میخونه برای زنها هم اونها رو بغل میکنه و میخونه نه چیزی ازت میپرسه نه چیزی بهت میگه هیچ مزدی هم در کار نیست ظاهرا هم فقط تا اربعین فرصت داره و همون روز اربعین توی هم امام زاده قراره از این دنیا بره اینا همه چیزهایی بود که مورد اون دختر گفته میشه ......

معین
۱۳۹۶/۰۸/۰۱, ۱۷:۵۷
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae1.jpg

کارشناس بحث: استاد مسلم

مسلم
۱۳۹۶/۰۸/۰۲, ۰۹:۰۳
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

دختری حدودا سی ساله که ظاهرا کر و لال بوده و مذهبش اهل حق هستش (امام علی رو از هرچیزی بالاتر میدونن)
اما این دختر هر سال تو ماه محرم برای امام حسین نذری میداده و یه امام زاده بوده که میرفته اونجا و همیشه دعا میکرده
تا اینکه امسال میره تو امام زاده از بس دعا میکنه و گریه میکنه که چند ساعت بیهوش میشه و تو عالم خواب همون امام زاده و امام حسین میان به خوابش و امام حسین بهش میگه که تو الان قدرت شفا پیدا کردی و دونفر رو با فلان اسم و مشخصات شفا بده بعد دختر از خواب بیدار میشه و اون دو نفر رو شفا میده بعد جریان همه گیر میشه دختره هم خودش الان کاملا حرف میزنه هم به زبان فارسی هم عربی و خوراکش هم فقط آّب و ساندیسه کلی هم آدم شفا داده بخصوص آدم هایی با بیماری لاعلاج حتی فلج و کور رو هم شفا داده همه شهرشون لبریز از جمعیته برای شفای مردها دستهاشو جلوشون میگیره و ظاهرا یه چیزی میخونه برای زنها هم اونها رو بغل میکنه و میخونه نه چیزی ازت میپرسه نه چیزی بهت میگه هیچ مزدی هم در کار نیست ظاهرا هم فقط تا اربعین فرصت داره و همون روز اربعین توی هم امام زاده قراره از این دنیا بره اینا همه چیزهایی بود که مورد اون دختر گفته میشه ......

در مورد سوال شما لازم می دانم دو نکته عرض کنم:

نکته اول: بنده از صحت و سُقم ماجرایی که شما می فرمایید اطلاعی ندارم، اما خودم بارها با موارد مشابه برخورد داشته ام که بعد از تحقیق متوجه شده ام یا دروغ بوده، یا خود مردم از یک ماجرای کوچک در ابعاد بسیار عظیم، بزرگ نمایی کرده اند؛ لذا همیشه اصل را بر عدم صحت چنین ادعاهایی می گذارم مگر آنکه یا خودم از نزدیک شفا دادن او را ببینم و بتوانم از شخص مقابل با پرسیدن سوالاتی اطمینان پیدا کنم، یا اینکه همین سوالات را اشخاص قابل اعتمادی پرسیده باشند، مانند سوالاتی که برخی از علما و مراجع از کربلایی کاظم پرسیدند و سپس لطف بزرگی که در حق ایشان شده بود آشکار شد.

نکته دوم: اگر بعد از تحقیق مسلّم شد که شخص در ادعایش صادق است باز هم نمی توان گفت خداوند چنین موهبتی به او داده است، چون بسیاری از قدرت ها از جانب شیاطین واجنه به انسان داده میشود، راه کشف آن دشوار است، باید مجموعه قرائن زندگی این دختر دیده شود، گذشته ی او و اینکه چگونه انسانی بوده است؟ آیا برای آموختن زبان عربی خودش از راه های طبیعی تلاش نکرده؟ تعالیم غیر شرعی به کسی آموزش نمی دهد؟ بعد از مدتی که مردم جذب او شدند روند رفتاری او تغییر نمیکند؟ چرا فقط باید آب و ساندیس بخورد؟ این جریانش چیست؟
من خودم برخورد داشتم با خانمی که قدرت های عجیبی داشت اما حجاب و نماز را منکر بود و آیات قرآن را توجیه و تأویل می کرد، خب این قرینه نشان می دهد قدرتش از جانب خداوند نیست.

در هر صورت برای بررسی صحت این مسئله نیاز به تحقیق میدانی هست، نمی توان از روی حرف مردم قضاوت کرد، تجربه نشان داده مردم به تعریف چیزهای عجیب و غریب علاقه زیادی دارند و گاهی برای تأثیرگذاری بیشتر حتی چیزهایی بر آن می افزایند!

سکوت دریا
۱۳۹۶/۰۸/۰۳, ۱۳:۰۹
سلام

ممنونم از کارشناس محترم

من قبلا کسایی رو دیدم که از طریق عرفان حلقه یه سری کارها رو انجام میدادن

و عواقبش رو هم دیدم که چجوری ذهن افراد مختل میشه واسه همین هیچ وقت نمیتونم

به این نیروها و اشخاص اعتماد کنم

و حاضر نیستم به هر قیمتی خودم رو دست اینجور اشخاص بسپارم !

من هم در این زمینه چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنین

از شخص مقابل با پرسیدن سوالاتی اطمینان پیدا کنم، یا اینکه همین سوالات را اشخاص قابل اعتمادی پرسیده باشند

این سوالها چه جور سوالهایی هستن میشه بیشتر توضیح بدین ؟؟ یعنی از طرف مقابل چی بپرسیم؟

فرض کنیم که شخص مورد نظر از همه لحاظ انسان پاکی بوده و حتی آزارش

هم به مورچه ای نرسیده اهل نماز و دین و ایمان هم هست

و عالمی هم نیست که یه جوری به این نتیجه برسه که این نیرو از طرف الله به این شخص داده شده یا نه ..

در این صورت ما بر چه اساسی میتونیم تشخیص بدیم که این نیروها چجور نیروهایی هستن ؟؟؟

یه چیز دیگه هم اینکه فرض کنیم یکی از طرف شیاطین این نیروها بهش داده شده باشه

و مردم برن پیشش و از این نیروها به بدن اونا منتقل کنه بعدش چی میشه چه اتفاقی میوفته ؟؟؟

یعنی نیروهایی که از طرف شیاطین باشه چه اثری روی شخص میتونه داشته باشه ؟؟؟

میتونه این نیروها روح ما رو تسخیر کنه و به طرف شیطان کشیده بشیم ؟؟

چرا نیروهای شیاطینی میتونه شفابخش باشه ؟؟ شیطان چرا میخواد ما شفا پیدا کنیم؟؟

montazer59
۱۳۹۶/۰۸/۰۳, ۱۴:۴۳
با سلام من هم اینچنین مواردی زیاد شنیدم ولی وقتی با موضوع مواجه می شیم می بینیم که چقدر بزرگ نمایی شده و یا استفاده تبلیغاتی داشته یا طرف دچار بیماری اسکیزوفرنی یا چنین مواردی شده
واقعیتش باید این چنین مواردی رو از نزدیک دید و از تمامی ابعاد این خانم تحقیق انجام بشه و بعد راجبش نظر داد بزرگترین راه حل برای جلوگیری از یک شایع و یک توهم روبرو شدن با واقعیت هست که این روبرو شدن در بسیار از موارد فرق داره گاهی خود فرد باید روبرو بشه گاهی هم یک نهاد تحقیقاتی ... امروزه هم اونقدر گسترش اطلاعات زیاد شده که خیلی از مسوولین ما چندین کیلومتر از جامعه عقبن
البته نباید منکر بعی از نیروهای ذهنی شد همانطور که چشم زخم رو نمی شه انکار کرد یا تله پاتی های که بین یک مادر و فرزند از هزاران کیلومتر می شه رو نمی شه انکار کرد البته خیلی از این موارد پذیرفته شده است اما چیزی مثل شفا دادن اونم توسط یک دختر یک امر بسیارمحالیه
ولی اثار تلقین پذیری و اثرات اون بر دیگران رو نمی شه انکار کرد که برمیگرده به باور و تلقین ضمیر ناخوداگاه انسان که بحثش اینجا نیس
به اعتقاد من بیشتر حالت تلقین پذیری و شایع پردازی داره تا واقعیت ولی با این وجود باید دقیق زیر نظر یک ناهاد تحقیقاتی بررسی بشه و نتیجه اونو بگن

رحیل
۱۳۹۶/۰۸/۰۳, ۱۷:۲۷
یه چیز دیگه هم اینکه فرض کنیم یکی از طرف شیاطین این نیروها بهش داده شده باشه

و مردم برن پیشش و از این نیروها به بدن اونا منتقل کنه بعدش چی میشه چه اتفاقی میوفته ؟؟؟

سلام
با محبوبیتی که برای این فرد ایجاد میشه خیلی راحت زمینه سودجویی فراهم میشه

مسلم
۱۳۹۶/۰۸/۰۳, ۱۸:۰۳
با سلام و احترام

این سوالها چه جور سوالهایی هستن میشه بیشتر توضیح بدین ؟؟ یعنی از طرف مقابل چی بپرسیم؟

سوالات مختلفی می تواند به کشف حقیقت کمک کند؛ یکی اینکه از اطرافیان آن دختر باید سابقه او را پرسید که چگونه آدمی بوده؟ از این انسان هایی نبوده که همیشه دنبال شهرت هستند؟ با افراد مشکوکی ارتباط نداشته است؟ دین و ایمانش نه این اواخر، بلکه از سال ها پیش چگونه بوده است؟
همچنین از خود دختر ماجرای تحقق این موهبت الهی را پرسید؟ جریانی را که نقل می کند اضطراب نداشته باشد، یعنی داستان یک داستان واحد باشد و برای هر کسی به اشکال مختلف تعریف نکرده باشد! تعارضی در کلامش نباشد.
برای امتحان کردن او بیماری را که خودمان مطمئن هستیم و از بیماری اش کاملا آگاه هستیم برای شفا ببریم، نه کسانی را که او ادعا می کند شفا داده است.
و...

فرض کنیم که شخص مورد نظر از همه لحاظ انسان پاکی بوده و حتی آزارش
هم به مورچه ای نرسیده اهل نماز و دین و ایمان هم هست
و عالمی هم نیست که یه جوری به این نتیجه برسه که این نیرو از طرف الله به این شخص داده شده یا نه ..
در این صورت ما بر چه اساسی میتونیم تشخیص بدیم که این نیروها چجور نیروهایی هستن ؟؟؟

معمولا کسانی که واقعا صاف و صادق بوده و از روی اخلاص خداوند را پرستش کرده باشند اگر به قدرتی دست یابند به احتمال قوی موهبتی الهی است، اما حرف شما درست است، باید ملاک عالمانه در میان باشد، به همین خاطر توصیه میشود تمام کسانی که در مسیر سیر و سلوک عارفانه طی مسیر می کنند باید یا خودشان اهل علم باشند یا اینکه با نظارت یک عالم باشد تا مسیر را گم نکنند.

این عقل و دین است که ملاک حقانیت یک شخص است، اگر انسانی یک ادعایی کرد که مخالف عقل یا مخالف شرع بود مطلقا نباید از او پیروی کرد، این نشانه انحراف اوست، همانطور که عرض کردم خانمی بود که نماز و حجاب را انکار می کرد اما اگر کسی از همسایه ها در خانه اش نیاز به کمک داشت بدون اینکه بگوید، می فهمید و به کمکش می آمد، خب این رویرد نشان می دهد این شخص خواسته یا ناخواسته زمینه ساز انحراف است.
یا خودش اهل سیر و سلوک بوده اما مسیر را گم کرده، یعنی کشف و شهود داشته اما چون زیر نظر علما نبوده امر بر او مشتبه شده، یعنی دچار سوء برداشت شده است، یا اینکه از اساس قدرتش شیطانی است.
از آنجا که قدرت های شیطانی از طرق خاص غیر شرعی به دست می آیند، یعنی کسانی که به چنین قدرت هایی دست پیدا می کنند انسان های متشرع و مومن و دینداری نبوده و نیستند، لذا گذشته ی این انسان ها تا حد زیادی می تواند به ما در تشخیص کمک کند.

طبق نصوص دینی ما هرگز شیاطین نمیتوانند اختیار را از انسان سلب کنند، یعنی می توانند کاری را در نظر انسان زیبا و یا کار نیکویی را زشت جلوه دهند اما نمی توانند انسان را به انتخاب مجبور کنند.
این قدرت ها که گاهی اتفاق می افتد از باب جذب است، کسانی که به واسطه قدرت های شیطانی کارهای خارق العاده انجام می دهند به دنبال جذب دیگران به خود هستند، و سپس نیات واقعی خودشان را بر ملا می کنند، ممکن است اتفاقا ابتدا کاملا به صورت مذهبی و خیرخواهانه جلو بیایند اما وقتی اعتماد به ایشان حاصل شد، نیت اصلی خودشان را بروز می دهند، یا به دنبال بهره وری از مردم هستند، یا تعالیم غیر دینی را ترویج می دهند.

البته برخی از این رفتارهای عجیب هم می تواند از قدرت های نفسانی باشد مثل رفتارهای عجیب مرتاض های هندی؛ خلاصه اینکه این بحث قدرت های ماورائی بسیار پیچیده است و منشأهای متعدد و متفاوتی دارد، بنابراین مطلقا نباید انسان با دیدن آنها گمان کند که صاحب آن حقانیت دارد.

سکوت دریا
۱۳۹۶/۰۸/۰۶, ۱۸:۰۱
اما چیزی مثل شفا دادن اونم توسط یک دختر یک امر بسیارمحالیه

سلام
منظورتون از بیان این جمله اینه که آقایون میتونن قدرت شفا بخشی داشته باشن
و این کار برای خانوم ها کار غیر ممکنه؟؟؟؟
دست یافتن به همچین قدرتهایی(چه الهی چه غیر الهی) ربطی به جنسیت داره ؟؟؟

montazer59
۱۳۹۶/۰۸/۰۶, ۲۲:۲۱
سلام
منظورتون از بیان این جمله اینه که آقایون میتونن قدرت شفا بخشی داشته باشن
و این کار برای خانوم ها کار غیر ممکنه؟؟؟؟
دست یافتن به همچین قدرتهایی(چه الهی چه غیر الهی) ربطی به جنسیت داره ؟؟؟

سلام علیکم
شفا دادن فقط و فقط خواست و اراده خداست و لاغیر در این بین کسانی هم هستن که دعاهاشون پیش خدا خریدار داره مثل پیامبران ما امامان ما و بعضی از علما
اما اینکه بگیم خود شخص شفا می ده چه مرد باشه چه خانم باشه یک فرضیه کاملا باطل و خنده داریه
هرچند بعضی افراد با استفاده از علوم قدیم و علوم جدید سعی بر فریبکاری های در پیش مردم دارن حتی بعضی از این افراد خودشون هم باور می کنن که قدرت شفا دادن دارن و این مساله متاسفانه باعث گمراهی های شده
این بحث خیلی گسترده ایه چون بعضی از توانایی ها رو انسان با قدرت ذهن خودش می تونه بدست بیاره منظورم از توانایی ریاضت های مرتاض های هندی نیس منظورم مثلا استفاده از مثلا سایکوسیبرنتیک در درمان بعضی از بیماری ها هست یا استفاده از قدرت تلقین پذیری در خیلی از امور هست خصوصا دعا نویس ها از این قدرت خیلی خوب بهره می برن و چه بسا همین تلقین پذیری باعث تغییراتی در انسان بشه و باعث اعتماد سازی بیشتر به این دعانویس ها یا رمال ها بشه
ولی اگر همه این ها رو هم درنظر بگیریم باز هم هیچ گاه شفا در زمره این موارد قرار نخواهد گرفت
بذارید یک مثالی بزنم یک بیمار سرطانی رو در نظر بگیرید طبق تحقیقاتی که دانشمندان انجام دادن قسمت بزرگی از درمان این بیماران توسط فکر و ذهن خودشون انجام می شه یعنی اگر یک فردی باشه که از روز اول ناامید باشه و گریه و زاری رو جز کارهای روزمرش قرار بده با یک فردی که با امید فراوان و با قدرت و اعتماد به نفس به زندگی نگاه می کنه قطعا نحوه درمانشون متفاوته و ثابت شده که کسانی که امیدوارند درصد بهبودی بالاتره
حالا بعضی ها میان با همین یک خاصیت امیدواری حالا مضمونش رو عوض می کنن و میارن رو دعا نویسی یا کارهای عجیب غریب به شخص امیدواری می دن و درمان که سریعتر شد خودشون رو بعنوان یک شفا بخش معرفی می کنن درصورتی که درمان این شخص بخاطر ذهن و امیدواری خودش بوده این مساله باعث می شه تعداد زیادی بگن که ایشون این بیمار سرطانی رو شفا داد درصورتی که اصلا اینطور نیس
واقعیتش تا زمانی که آگاهی نباشه این افراد مشتری دارن و از عدم آگاهی مردم نهایت استفاده رو می برن تا زمانی که ما به قدرت ذهن خودمون قدرت تصویر سازی خودمون امیدواری خودمون افکار خودمون پی نبریم با کوچکترین حرکتی اعتماد می کنیم به چنین افرادی و اونا رو یک شبه بزرگ می کنیم
بودن یک نکته عجیب در کسی به هیچ عنوان ضمانت دهنده کامل اون شخص نیس و نباید به صرف اینکه یک شخصی مثلا با ایمان بوده یا مدت ها گرفتار نماز خوندن بوده و با یک سری شایعاتی که ایجاد شده و موضوع رو بزرگ کردن بگیم که قدرت شفا دادن داره در صورتی که اینچنین بود این همه بیمارستان و دکتر برای چه بود همه بیماران سرطانی و لاعلاچ رو صف می کردن و یکی یکی خدمت این خانم می بردن و همه خوب می شدن
زمانی یک ادعا اثبات می شه که بدور از شایعات زیر یک نهاد تحقیقاتی علمی موضوع بررسی بشه و دانشگاه های علوم پزشکی اونو تایید کنن
با تشکر

مسلم
۱۳۹۶/۱۲/۰۶, ۰۸:۴۹
پرسش
در نزدیکی شهر ما خانمی است که گفته میشود ظاهرا کر و لال بوده به واسطه امام حسین(علیه السلام) شفا گرفته است و همچنین قدرت شفا دادن به او اعطاء کرده اند؛ تا اربعین فرصت شفا دادن به او داده شده، و خوراکش هم در این مدت فقط آب و ساندیس است.
از کجا بفهمیم این نیروها از طرف خداوند به این شخص داده شده؟

پاسخ
در مورد سوال شما لازم می دانم چند نکته عرض کنم:

نکته اول: قدرت بر شفا دادن و کارهایی مانند آن برای انسان ها خصوصا اولیاء الهی محال نیست، اما تشخیص این مسئله که آیا اولا واقعا درمانی در کار هست یا خیر! و ثانیا: این درمان از طریق شفاست یا دست اجنه و انرژی درمانی و تلقین درمانی و مانند آن در کار است؟ خیلی مهم است.
دو شاخص ویژه ای که شفا دادن اولیاء الهی را از سایر مدعیان جدا میسازد یکی قدرت فوق العاده در شفاست که استثنائی در کار نیست و هر کسی را به اذن الهی بخواهند شفا می دهند، به اعتقاد شخص مقابل بستگی ندارد اما در موردی که شما می فرمایید بنده با کمی مطالعه خواندم که برخی گفته اند بای شفا گرفتن از این خانم باید اعتقاد داشت! و ثانیا اولیاء الهی هرگز از شفا دادن دیگران دنبال نام و شهرت و جذب دیگران به خود نیستند؛ لذا اگر کسی مدعی شفا دادن شده و دیگران را به سمت خود فراخواند جای تردید جدّی وجود دارد.

نکته دوم: ما از صحت و سُقم ماجرایی که شما می فرمایید اطلاعی نداریم، اما بارها موارد مشابه دیده شده که بعد از تحقیق روشن شده که ماجرا یا دروغ بوده، یا خود مردم از یک ماجرای کوچک در ابعاد بسیار عظیم، بزرگ نمایی کرده اند؛ لذا همیشه باید اصل را بر عدم صحت چنین ادعاهایی گذاشت، مگر آنکه یا از نزدیک شفا دادن او رویت شود یا از شخص شفا یافته با پرسیدن سوالاتی اطمینان پیدا کرد، یا اینکه همین سوالات را اشخاص قابل اعتمادی پرسیده باشند، مانند سوالاتی که برخی از علما و مراجع از کربلایی کاظم پرسیدند و سپس لطف بزرگی که در حق ایشان شده بود آشکار شد.

نکته سوم: اگر بعد از تحقیق مسلّم شد که شخص در ادعایش صادق است باز هم نمی توان گفت خداوند چنین موهبتی به او داده است، چون بسیاری از قدرت ها از جانب شیاطین واجنه به انسان داده میشود، راه کشف آن دشوار است، باید مجموعه قرائن زندگی این دختر دیده شود، گذشته ی او و اینکه چگونه انسانی بوده است؟ آیا برای آموختن زبان عربی خودش از راه های طبیعی تلاش نکرده؟ تعالیم غیر شرعی به کسی آموزش نمی دهد؟ بعد از مدتی که مردم جذب او شدند روند رفتاری او تغییر نمیکند؟ چرا فقط باید آب و ساندیس بخورد؟ این جریانش چیست؟
خلاصه اینکه نباید به سادگی چنین اموری را پذیرفت، بلکه از اطرافیان آن دختر باید سابقه او را پرسید که چگونه آدمی بوده؟ دین و ایمانش نه این اواخر، بلکه از سال ها پیش چگونه بوده است؟
برای امتحان کردن او بیماری را که خودمان مطمئن هستیم و از بیماری اش کاملا آگاه هستیم برای شفا ببریم، نه کسانی را که او ادعا می کند شفا داده است.

بنابراین برای بررسی صحت این مسئله نیاز به تحقیق میدانی هست، نمی توان از روی حرف مردم قضاوت کرد، تجربه نشان داده مردم به تعریف چیزهای عجیب و غریب علاقه زیادی دارند و گاهی برای تأثیرگذاری بیشتر حتی چیزهایی بر آن می افزایند!