PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده فقط تفسیر حرف بای بسم الله الرحمن الرحیم بود!!

اتمقلی
۱۳۹۷/۰۶/۲۴, ۱۴:۰۴
سلام....من یک سوال داشتم نمی دونستم کجا بپرسم....یک روز شخصی دانشمند از کشور دیگه گمونم میاد نزد امام علی (ع) و میگه تفسیر قران را برای من بگو من برم تبلیغ کنم...امام علی اونو میبره خونه ش و از سر شب بصورت دکلمه وار جمله جمله (گمونم با قافیه ) میگه و اون دانشمند محقق می نویسه....اینقد امام علی میگه و اون بنده خدا می نویسه که اذان صبح شد!...بعد اون عالم که چندین جلد کتاب نوشته بود گفت گمان کنم الان من عالمترین دانشمند و مفسر قران هستم!...که امام علی گفت این همه که نوشتی فقط تفسیر حرف بای بسم الله الرحمن الرحیم بود!!....الان من می خواستم بدونم اون متن هنوز موجود هست ببینیم اون جملات چی بوده؟!

معین
۱۳۹۷/۰۶/۲۵, ۱۴:۴۱
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae11.png

کارشناس بحث: استاد عمار

عمار
۱۳۹۷/۰۷/۰۲, ۰۶:۳۷
سلام و عرض ادب
در مورد مضمون روایتی که ذکر کردید با جستجویی که در منابع روایی داشتم چیزی یافت نشد. تنها این روایت های مشابه نقل شده است که:
ابن عباس نقل نموده كه حضرت امير المؤمنين عليه السّلام از اول شب تا وقت صبح براى من تفسير فاتحة الكتاب مى ‏فرمود و هنوز از تفسير باء نگذشته بود. بعد از آن فرمودند: انا نقطة تحت الباء: من نقطه زير باء مى‏ باشم، يعنى نقطه و مركز علوم اولين و آخرين هستم. (1)

و همچنین ابن عباس روايت نموده از حضرت امير المؤمنين عليه السّلام كه فرمودند:
لو كتبت معانى الفاتحة لا و قرت سبعين بعيرا :يعنى: اگر بنويسم معانى و حقائق فاتحه را، هر آينه هفتاد شتر از شرح آن بار شود.(2)

1. تفسير بصائر، جلد اوّل، صفحه 187 و 188 بنقل از ينابيع المودة، صفحه 69 و 408.
2. تفسير برهان، جلد اوّل صفحه 3، حديث دوّم.

شقایق
۱۳۹۷/۰۷/۰۲, ۰۹:۱۳
سلام من داستانی خواندم که می گفت فردی حافظه خوبی نداشت برایش دعا کردند درخواب به او بسم الله الرحمن الرحیم گفتند کاربه جایی رسید که درمجلس درس به استاد هم ایراد می گرفت و صحبت می کرد

که آهسته به اوگفتند اگر درگوش تو بسم الله الرحمن الرحیم خوانده اند درگوش من تا آخر حمد یا قرآن خوانده اند!!

شما شنیدید؟!

ممنون:-h%%-@};-

عاشق کربلا
۱۳۹۷/۰۷/۰۲, ۰۹:۲۵
«الحمدلله» چرا خدای متعال نفرموده است «احمدُالله»؟
چرا که اگر می فرمود «احمدالله» این پیام را به دنبال داشت که گوینده قادر بر حمد او باشد. اما چون فرمود «الحمدلله» بدین معناست که او پیش از حمد حامدان و پیش از شکر شاکران محمود می باشد. و بندگان اگر حمد بگویند و شکر بگذارند و نگذارند یکسان است. چه او از ازل تا به ابد به حمد قدیم وکلام خویش محمود بوده است.

شرح این گر من بگویم بر زبان
صد قیامت بگذرد و آن ناتمام

شقایق
۱۳۹۷/۰۷/۰۲, ۱۶:۲۰
«احمدالله» این پیام را به دنبال داشت

سلام

آقا من چشام باباقوری شد!!این چیه نوشتی ؟!l-):-??@};-

عمار
۱۳۹۷/۰۸/۱۵, ۱۰:۰۶
پرسش:
متن عربی و کامل روایت زیر را ذکر کنید:
یک روز شخصی دانشمند از کشوری می آید نزد امام علی (ع) و میگوید تفسیر قران را برای من بگویید تا تبلیغ کنم...امام علی او را میبرد خانه و از سر شب بصورت دکلمه جمله جمله (با قافیه ) میگوید و آن دانشمند محقق می نویسد....انقدر امام علی میگوید و او می نویسد که اذان صبح شد!...بعد آن عالم که چندین جلد کتاب نوشته بود گفتند گمان کنم الان من عالمترین دانشمند و مفسر قران هستم!...که امام علی گفت این همه که نوشتید فقط تفسیر حرف بای بسم الله الرحمن الرحیم بود!!

پاسخ:
در مورد مضمون روایتی که ذکر کردید با جستجویی که در منابع روایی داشتیم چیزی یافت نشد. تنها این روایت های مشابه نقل شده است که:
ابن عباس نقل نموده كه حضرت امير المؤمنين (عليه السّلام) از اول شب تا وقت صبح براى من تفسير فاتحة الكتاب مى ‏فرمود و هنوز از تفسير باء نگذشته بود. بعد از آن فرمودند: انا نقطة تحت الباء: من نقطه زير باء مى‏ باشم، يعنى نقطه و مركز علوم اولين و آخرين هستم. (1)

و همچنین ابن عباس روايت نموده از حضرت امير المؤمنين (عليه السّلام) كه فرمودند:
«لَوْ شِئْتُ لَأَوْقَرْتُ سَبْعِينَ‏ بَعِيراً فِي تَفْسِيرِ فَاتِحَةِ الْكِتَابِ»:يعنى: اگر بنويسم معانى و حقائق فاتحه را، هر آينه هفتاد شتر از شرح آن بار شود.(2)

پی نوشت ها:
1.آملي سيد حيدر، نقد النقود، وزارت فرهنگ و آموزش عالى‏، چاپ اول 1368ش، ص 695.
2. تفسير برهان، بحرانى، هاشم بن سليمان‏،موسسة البعثة، قسم الدراسات الإسلامية، ايران- قم‏، 1415 ه. ق‏،چاپ: 1، ج اوّل،ص 4.