PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده آیا پیامبر (ص) از اعراب مستعربه بودند؟

کربلائی
۱۳۹۸/۰۶/۱۶, ۲۲:۴۹
سلام
حضرت از نسل اسماعیل ع پسر حضرت ابراهیم ع بوده و زبان آنها عربی نبوده.
آیا پیامبر ص از اعراب مستعربه بود!؟

پس حدیثی که فرمود من از عربم ولی عرب از من نیست، تکلیفش چیست!؟

راهنمایی فرمایید

متشکریم

مدیر ارجاع سوالات
۱۳۹۸/۰۶/۲۷, ۰۴:۵۸
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae11.png

کارشناس بحث: استاد عماد

عماد
۱۳۹۸/۰۶/۲۷, ۱۴:۲۴
حضرت از نسل اسماعیل ع پسر حضرت ابراهیم ع بوده و زبان آنها عربی نبوده.
آیا پیامبر ص از اعراب مستعربه بود!؟

سلام علیکم
بله حضرت اسماعیل اصالتا عرب نیست اما با قبیله ای به نام جرهم ازدواج کرده و حجاز ماندگار شد. نسلی که از اسماعیل به وجود آمد طبیعتا عرب زبان شدند اما از آنجا که از طرف پدر عرب نبودند به آنان عرب مستعربه گفتند.
ابن حزم جميع عرب را به سه نفر منتسب مي داند و هر كدام از طوايف عرب را بنام آن اشخاص معرفي مي كند كه عبارتند از: عدنان، قحطان، قضاعه. عدنان از نسل اسماعيل، و قحطان از نسل سام بن نوح بودند و در مورد قضاعه آورده كه برخي معتقدند قضاعه از شاخه هاي عدنان است و برخي مي گويند قضاعه از مالك بن حمير است.(1)

1.ابن حزم، جمهره انساب العرب، بيروت، دارالکتب العلميِة، 1403ق، ص7 و 8. مقدسي، مطهر بن طاهر، البدء و التاريخ، مکتبه الثقافه الدينيه، بي تا، ج3،ص174

عماد
۱۳۹۸/۰۷/۲۲, ۱۶:۲۲
پس حدیثی که فرمود من از عربم ولی عرب از من نیست، تکلیفش چیست!؟
در این که در اینجا عرب به چه معناست باید به دوستان حدیثی مراجعه کنید اما اگر همان معنای اصطلاحی را نیز در نظر بگریم باز بدین معنا نیست که عرب مستعربه عرب نیستند بلکه عرب اصلی نیستند.
مثلا ساداتی که الان در جامعه حضور دارند و به فارسی سخن می گویند، پدر، پدر بزرگ و ... تا هر چه یادشان می آید فارس زبان بوده اند، نمی توانیم بگوئیم چون جد سی ام شما عرب بده پس شما عرب هستند بلکه آنان را فارس می دانیم

عماد
۱۳۹۸/۰۷/۲۲, ۱۶:۴۴
پرسش:
آیا پیامبر (صلی الله علیه وآله)از اعراب مستعربه بود!؟ پس حدیثی که فرمود من از عربم ولی عرب از من نیست، تکلیفش چیست!؟

پاسخ:
بله حضرت اسماعیل اصالتا عرب نیست اما با قبیله ای به نام «جرهم» ازدواج کرده و در حجاز ماندگار شد. نسلی که از اسماعیل به وجود آمد طبیعتا عرب زبان شدند اما از آنجا که از طرف پدر عرب نبودند به آنان عرب مستعربه گفتند.
«ابن حزم» جميع عرب را به سه نفر منتسب مي داند و هر كدام از طوايف عرب را به نام آن اشخاص معرفي مي كند كه عبارتند از: عدنان، قحطان، قضاعه. عدنان از نسل اسماعيل، و قحطان از نسل «سام بن نوح» بودند و در مورد «قضاعه» آورده كه برخي معتقدند قضاعه از شاخه هاي «عدنان» است و برخي مي گويند قضاعه از «مالك بن حمير» است.(1)
در مورد حدیث، این سوال پیش می آید که در اینجا عرب به چه معنای است که باید برای یافتن پاسخ این پرسش به منابع حدیثی و لغوی مراجعه کرد. اما اگر برفرض به همان معنایی باشد که شما در نظر گرفته اید باز مشکلی پیش نمی آید زیرا همان طور که می دانیم عرب به دو گروه تقسیم می شوند، «عرب عاربه» و «عرب مستعربه».این تقسیم بندی بدان معناست که مستعربه نیز عرب هستند اما عرب اصلی نیستند. همانند ساداتی که هزار سال پیش به ایران سفر کرده اند و تغییر زبان داده اند و الان به فارسی صحبت می کنند فارس هستند اگر چه اصالتا به عرب بر می گردند ما نمی توانیم آنان را فارس ندانیم.

پانوشت:
1.ابن حزم، جمهره انساب العرب، بيروت، دارالکتب العلميِة، 1403ق، ص7 و 8. مقدسي، مطهر بن طاهر، البدء و التاريخ، مکتبه الثقافه الدينيه، بي تا، ج3،ص174