PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع بندی شده چرا ما هیچ معجزه ای نمی‌بینیم؟

Mahantara9
۱۳۹۸/۰۷/۲۰, ۱۱:۳۰
محمدرضازائری در خراسان نوشت: چندی پیش یک شب بعد از تمام شدن سخنرانی جوانی در آستانه در مسجد جلو آمد و پرسید که دوستانم می گویند چرا از زمان دستیابی بشر به تکنولوژی معجزه ای رخ نداده و خدا به ما معجزه ای نشان نمی دهد؟ گفتم: برای چه باید خدا معجزه ای نشان بدهد؟

می دانیم که "معجزه" کاری غیر طبیعی است که یک پیامبر برای اثبات ادعای خود می کند و به این ترتیب حقانیت دعوت الهی خود را نشان می دهد، یعنی وقتی کسی آمد و ادعای پیامبری کرد مردم باید به شکلی مطمئن شوند که او دروغ نمی گوید و از این رو خداوند کاری غیر معمول را به دست او انجام می دهد تا مردم ادعای پیامبری او را باور کنند.

حالا مگر خدا پیامبر جدیدی فرستاده که نیاز به معجزه باشد؟ رسول خدا و پیامبر گرامی اسلام آخرین فرستاده خداست و به همین جهت معجزه او هم یک معجزه جاودانه "خواندنی" است که همه نسل ها تا روز قیامت بتوانند بخوانند و بفهمند و حقانیت دعوت پیامبر را در این قدرت کلامی خدا باور کنند.

به این دلیل است که دیگر شاهد معجزه به معنای علمی اش نیستیم. بعد توضیح دادم که معجزه با کرامت فرق دارد، آن چه از رویدادهای غیر طبیعی و خارق العاده مانند شفای بیمار یا بینا شدن شخص نابینا و ... که خداوند به برکت عنایت یکی از اولیای معصوم خود به ما عرضه می کند معجزه نیست و کرامت نامیده می شود و در قرن های گذشته از جمله عصر ما نیز به وفور رخ داده و رخ می دهد و ما شاهد آن هستیم.

پس اگر چنین نمونه هایی را برای اطمینان قلب خود به عالم غیب یا مثلا گرم شدن دلمان به حقانیت دین و اولیای دین بخواهیم وجود دارد- هر چند که اصل اعتقاد ما به دین و خداوند با استدلال علمی و فهم عقلانی شکل می گیرد نه با اموری از این دست- و کسانی که می خواهند با این حرف ها مثلا به شکل غیر مستقیم شبهه ای در وقوع اصل معجزات پیامبران وارد کنند حرفی نمی توانند بزنند و مثلا بگویند این حرف ها تنها نقل گذشتگان است وگرنه چرا هیچ یک از این امور برای نسل های جدید که با پیشرفت های دانش جدید و گسترش رسانه ها زندگی می کنند به وقوع نمی پیوندد؟
«قرآن» معجزه جاودانه خداست که در لفظ هم معنایش «خواندنی» است. کاش شرح احوال برخی از تازه مسلمان های اروپایی را مطالعه کنیم و ببینیم که تقریبا تحول معنوی و تغییر روحی غالب آنان با خواندن این معجزه الهی رخ داده و در متن این کتاب آسمانی شگفتی های بزرگ را یافته و درک کرده اند.
حیف نیست که دیگران با شوق و شیفتگی این معجزه جاودانه خداوند را مشاهده کنند و با یقین قلبی به حقانیت فرستنده اش ایمان بیاورند و دعوت فرستاده اش را بپذیرند اما من و شما که از کودکی در سایه سار این اعجاز بزرگ نفس کشیده ایم با آن انس و آشنایی نداشته باشیم؟

بَستور
۱۳۹۸/۰۷/۲۹, ۰۳:۲۱
محمدرضازائری در خراسان نوشت: چندی پیش یک شب بعد از تمام شدن سخنرانی جوانی در آستانه در مسجد جلو آمد و پرسید که دوستانم می گویند چرا از زمان دستیابی بشر به تکنولوژی معجزه ای رخ نداده و خدا به ما معجزه ای نشان نمی دهد؟ گفتم: برای چه باید خدا معجزه ای نشان بدهد؟
درود
پاسخ به پرسش جناب زائری که پرسیده‌اند «برای چه باید خدا معجزه‌ای نشان بدهد» میتواند این باشد که
اگر خدا معجزه‌ای نشان دهد خودبخود ادعای معجزات در کتابهای ادیان ابراهیمی اثبات میگردد.

najva_
۱۳۹۸/۰۷/۲۹, ۱۸:۰۱
کی گفته الان معجزه نداریم؟
آقا هرکی بهتون گفت چرا الان با پیشرفت تکنولوژی معجزه ای نمی بینیم ؟ بهش بگید لطفا با استفاده از همین تکنولوژی(هواپیما، قطار، اتومبیل) تشریف ببرید مشهد مقدس، دفتر ثبت کرامات و معجزات حضرت رضا(علیه السلام) نام و آدرس یکی از شفا یافتگان که کور مادرزاد بوده رو ازشون بگیرید بعد برید به آدرس مربوطه و با استفاده از تکنولوژی تون(موبایل هوشمندتون) قبل از زدن زنگ منزل شفایافته، زنگ منزل همسایه هاشون رو بزنید و ازشون بپرسید شفایافته مربوطه واقعا کور مادرزاد بوده؟ ازشون بپرسید که شما چند ساله اینها رو می شناسید و باهاشون همسایه اید؟ بعد با همون تکنولوژیشون این مصاحبه رو ضبط کنند. بعد زنگ منزل شفا یافته رو هم بزنند و ازش فیلم بگیرند فیلمی که ثابت کنه طرف میبینه. بعدشم مرد باشه با تکنولوژیش این معجزه رو در فضای مجازی به اشتراک بذاره.
به همین راحتی.
یعنی واقعا اگر کسی دنبال اطمینان قلبیه اینکار رو میکنه.
اگر دنبال بهانه تراشی و شبهه افکنیه دیگه اون درمونش چیز دیگه ای هست.
مطلبم رو بصورت کلی و خطاب به تمام کسانی که جدیدا این شبهه رو مطرح میکنند گفتم منظورم شخص خاصی نیست.

هر چند این قبیل مسائل اسمش کرامته نه معجزه ولی بعیده کسانی که این شبهات رو مطرح میکنند فرق معجزه و کرامت رو بدونند اونها منظورشون انجام کار خارق العاده ای از قبیل کار انبیاء قبلیه که دلالت بر این بکنه که منشاء این فعل، خدایی هست . منظورشون اینه که اون معجزات قبل از اختراع دستگاههای ثبت و ضبط ادعا میشد که اتفاق افتادند اما با اختراع این دستگاهها دیگه یکباره نیست و نابود شدند . بهر حال دیدن کرامات و معجزات اصطلاحی که بین مردم مشهوره هم میتونه اطمینان قلبی ایجاد کنه اگه کسی دنبال اطمینان باشه نه چیز دیگه.

Shiny Star
۱۳۹۸/۰۷/۲۹, ۱۸:۴۱
کی گفته الان معجزه نداریم؟
آقا هرکی بهتون گفت چرا الان با پیشرفت تکنولوژی معجزه ای نمی بینیم ؟ بهش بگید لطفا با استفاده از همین تکنولوژی(هواپیما، قطار، اتومبیل) تشریف ببرید مشهد مقدس، دفتر ثبت کرامات و معجزات حضرت رضا(علیه السلام) نام و آدرس یکی از شفا یافتگان که کور مادرزاد بوده رو ازشون بگیرید بعد برید به آدرس مربوطه و با استفاده از تکنولوژی تون(موبایل هوشمندتون) قبل از زدن زنگ منزل شفایافته، زنگ منزل همسایه هاشون رو بزنید و ازشون بپرسید شفایافته مربوطه واقعا کور مادرزاد بوده؟ ازشون بپرسید که شما چند ساله اینها رو می شناسید و باهاشون همسایه اید؟ بعد با همون تکنولوژیشون این مصاحبه رو ضبط کنند. بعد زنگ منزل شفا یافته رو هم بزنند و ازش فیلم بگیرند فیلمی که ثابت کنه طرف میبینه. بعدشم مرد باشه با تکنولوژیش این معجزه رو در فضای مجازی به اشتراک بذاره.
به همین راحتی.
یعنی واقعا اگر کسی دنبال اطمینان قلبیه اینکار رو میکنه.
اگر دنبال بهانه تراشی و شبهه افکنیه دیگه اون درمونش چیز دیگه ای هست.
مطلبم رو بصورت کلی و خطاب به تمام کسانی که جدیدا این شبهه رو مطرح میکنند گفتم منظورم شخص خاصی نیست.

هر چند این قبیل مسائل اسمش کرامته نه معجزه ولی بعیده کسانی که این شبهات رو مطرح میکنند فرق معجزه و کرامت رو بدونند اونها منظورشون انجام کار خارق العاده ای از قبیل کار انبیاء قبلیه که دلالت بر این بکنه که منشاء این فعل، خدایی هست . منظورشون اینه که اون معجزات قبل از اختراع دستگاههای ثبت و ضبط ادعا میشد که اتفاق افتادند اما با اختراع این دستگاهها دیگه یکباره نیست و نابود شدند . بهر حال دیدن کرامات و معجزات اصطلاحی که بین مردم مشهوره هم میتونه اطمینان قلبی ایجاد کنه اگه کسی دنبال اطمینان باشه نه چیز دیگه.

سلام
من به شخصه دوتا مورد ادعای شفا یافتگی که اتفاقا مورد تایید همون مرکز که میفرمایین رسیده بودند از نزدیک دیدم
دقیقا خیالی بودن ادعای کرامت از نزدیک به من اثبات شد

یکیش از کما دراومدن دختر خردسال بود و اون یکیش به اصطلاح شفا گرفتن دختر نوجوان سرطانی

که البته به واقع هر دو مورد توجیه علمی داشتن اما پروپاگاندای اسلامی وظیفش چیز دیگه ایه

اینم در نظر بگیرین تعداد بسیار زیادی بیماران و مصدومان بدحال شیعه که پروسه قابل توجهی از شروع عارضه تا فوت طی میکنن(منظورم مرگهای ناگهانی یا پروسه های کوتاه نیست) قطعا امید و ارزوی شفا دارن و یا به حرم امام شما یا خواهرش معصومه یا حتی کربلا و نجف مراجعه میکنن
نذر میکنن و ضجه و تمنا و التماس میکنن اما متاسفانه اخرش تموم میکنن و بی نتیجه..

هرموقع شما یک کیس فوق العاده بدحال که هیچگونه مراقبت پزشکی در هیچ مقطعی ازش به عمل نیومده و چه تحت داروهای شیمیایی یا گیاهی قرار نگرفته اما از حال بد نجات پیدا کرده و به زندگی نرمال برگشته باشه به من معرفی بفرمایین اونوقت باید بررسی کنیم چه اتفاقی افتاده که این فرد بدون کوچکترین درمان پزشکی از حال وخیم به زندگی برگشته
البته به شرطی که شواهد قطعی کاملا اثبات کنند ایشون بسیار بدحال بوده اما تحت هیچ کمک پزشکی یا درمان گیاهی قرار نگرفته

اگر تونستین یک مورد پیدا کنین که تازه اگر هم پیدا کنین بایستی توسط متخصصان بررسی بشه که دلیل علمی این برگشت چی بوده

najva_
۱۳۹۸/۰۸/۰۱, ۱۲:۲۳
متاسفانه انقدر سرعت عکس العمل برای انکار هر پاسخی بالاست که اساسا حرف طرف مقابل جویده خوانده می شود.(فکر کردن پیشکش)

اگر دقت کرده بودید -که ابدا نکردید- پیشنهادی که برای بررسی کرامت و اعجاز پیشنهادی داده شده بود، بررسی شفایافتگی کور مادر زاد بود ( همانطور که عرض شد و در پست شماره 4 بوضوح قابل رویت است شفا یافتن سایر موارد به راحتی توسط منکرین دستخوش اما و اگر و شاید و اتهام پروپاگاندای اسلامی قرار می گیرد اما کور مادر زاد دیگر اما و اگری درش نیست) بنابراین این بهانه تراشی ها را کنار بگذارید و اگر اطمینان قلبی برای فردی مهم است زحمت این بررسی که در پست قبلی ام بیان شد را بخود بدهد. اگر هم مهم نیست و فقط میخواهد ساز مخالفی کوک کرده باشد و از موضع مخالفت و انکارش به هر قیمتی پایین نیاید خب مساله اش جداست اما دیگر ژست حقیقت طلبی نگیرد .

Shiny Star
۱۳۹۸/۰۸/۰۱, ۱۸:۰۴
متاسفانه انقدر سرعت عکس العمل برای انکار هر پاسخی بالاست که اساسا حرف طرف مقابل جویده خوانده می شود.(فکر کردن پیشکش)

اگر دقت کرده بودید -که ابدا نکردید- پیشنهادی که برای بررسی کرامت و اعجاز پیشنهادی داده شده بود، بررسی شفایافتگی کور مادر زاد بود ( همانطور که عرض شد و در پست شماره 4 بوضوح قابل رویت است شفا یافتن سایر موارد به راحتی توسط منکرین دستخوش اما و اگر و شاید و اتهام پروپاگاندای اسلامی قرار می گیرد اما کور مادر زاد دیگر اما و اگری درش نیست) بنابراین این بهانه تراشی ها را کنار بگذارید و اگر اطمینان قلبی برای فردی مهم است زحمت این بررسی که در پست قبلی ام بیان شد را بخود بدهد. اگر هم مهم نیست و فقط میخواهد ساز مخالفی کوک کرده باشد و از موضع مخالفت و انکارش به هر قیمتی پایین نیاید خب مساله اش جداست اما دیگر ژست حقیقت طلبی نگیرد .

اتفاقا پست شما رو دقیق خوندم
تعجب میکنم بهبود کور مادرزاد اونقدر براتون عجیبه که بهبود بیمار سرطانی و بهوش اومدن بیمار در کما که سطح هشیاریش پایین بوده باشه اونقد براتون عجیب نیست!
اگرچه کذب بودن همون مدعیات از نزدیک برامون اثبات شدن

همون کور مادرزاد باید دید که چرا بطور مادرزادی نابینا تولد شده و چشم ایشون چه نقیصه فیزیکی داشته
میتونه انواع نقایص باعث این اتفاق بشه و همون نقیصه خیلی مواقع توسط علم پزشکی قابل درمانه

اگه شما کسیو دیدین که همه همسایگانش مدعی نابینایی ایشون بودن و داخل حرم ناگهان فریاد زده که بینا شدم!
از کجا معلوم که قبلا درمان نکرده(مثلا یک ماه پیش) و تا پاسخدهی کامل درمانش پروسه ای طی شده و با ژست نابیناها وارد حرم شده و ناگهان اعلام کرده که داره میبینه؟

از کجا مطمئنین که همچین کاری نکرده باشه؟

دوست عزیز
انقدر ساده و خوشبینانه نگاه نکنین
مردم بعضا به قدری کارهای عجیب و غریب میکنن که حد نداره

منو شما باید هوشیار و اگاه باشیم و هر چیزیو به راحتی باور نکنیم

najva_
۱۳۹۸/۰۸/۰۲, ۰۵:۴۲
قبلا فکر میکردم تاریخ مصرف اینجور انجمنها دیگه بسر اومده الان میگم خدا رو شکر این انجمنها هستند و میشه مطالب رو برای مدت طولانی روش گذاشت تا قابل رویت و مطالعه باشه.

کلا اینجوریه. اگر کسی نخواد چیزی رو بپذیره همیشه برای رد کردنش دلیلی میاره تا خودش رو قانع کنه. البته من نمیدونم واقعا این حرفها برای شما تا چه حدی قانع کننده است که مثلا طرف نابینای مادرزاد بوده رفته درمان کرده بعد اومده توی حرم داد زده من میتونم ببینم. (توجه کنید نابینای مادر زادی که درمان شده تونسته مدتی هم خوشحالی طبیعی اش رو از بینا شدنش پنهان کنه - اینا شدنی نیستا در ذهن و خیالات شما شدنی میشه- بعد به ذهنش برسه بیاد حرم یه هو داد بزنه من دارم میبینم. خب برای چی؟ مگه اون بنده خدا در جریان بحث من و شما بوده تا بخواد سناریو اجرا کنه؟:^o)

بگذریم.
برید دفتر ثبت کرامات امام رضا (علیه السلام) و سراغ شفا یافتن نابینایی رو بگیرید که کلا عضو بینایی نداشته و الان داره.=d>
قربون امام رضا برم که برای هر سوال و شبهه ای جواب قانع کننده داره. امام اینه دیگه یکپارچه هدایته.

حالا شما یا هر کس دیگه ای که دنبال اطمینان قلبیه اگر راست میگه کاری که در پست شماره 3 گفتم بکنه. بره فیلم بگیره بذاره توی فضای مجازی هم خودش به اطمینان قلبی برسه هم دیگران که شک و شبهه دارند.

راستی یادم رفت اینو بگم که این معجزه ایی که گفتم-شفا گرفتم نابینایی در حرم امام رضا(علیه السلام) که عضو بینایی نداشته و بینا شده- هر چند ثبت شده و توسط خیلی ها رویت و بیان شده اما یکی از کسانی که خودش شاهد این اتفاق بوده کسی بوده که توی دلش قبلا گفته بوده اینهمه میگن امام رضا معجزه کرده و شفا داده ما که ندیدیم. یه شب - در یکی از مناسبتها که معمولا این معجزات در اون ایام اتفاق می افته- به همین نیت که معجزه ای اگر قراره اتفاق بیافته رو ببینه که شفای این بنده خدا رو با چشمهای خودش می بینه.
حالا من و شما که از نزدیک ندیدیم اگر شکی داریم میتونیم بریم آدرس طرف رو پیدا کنیم پرس و جو کنیم ببینیم راست بوده یا نه. حداقل بخاطر اون باوری که انقدر مراقبشیم.

Shiny Star
۱۳۹۸/۰۸/۰۳, ۱۴:۵۴
قبلا فکر میکردم تاریخ مصرف اینجور انجمنها دیگه بسر اومده الان میگم خدا رو شکر این انجمنها هستند و میشه مطالب رو برای مدت طولانی روش گذاشت تا قابل رویت و مطالعه باشه.

کلا اینجوریه. اگر کسی نخواد چیزی رو بپذیره همیشه برای رد کردنش دلیلی میاره تا خودش رو قانع کنه. البته من نمیدونم واقعا این حرفها برای شما تا چه حدی قانع کننده است که مثلا طرف نابینای مادرزاد بوده رفته درمان کرده بعد اومده توی حرم داد زده من میتونم ببینم. (توجه کنید نابینای مادر زادی که درمان شده تونسته مدتی هم خوشحالی طبیعی اش رو از بینا شدنش پنهان کنه - اینا شدنی نیستا در ذهن و خیالات شما شدنی میشه- بعد به ذهنش برسه بیاد حرم یه هو داد بزنه من دارم میبینم. خب برای چی؟ مگه اون بنده خدا در جریان بحث من و شما بوده تا بخواد سناریو اجرا کنه؟:^o)

بگذریم.
برید دفتر ثبت کرامات امام رضا (علیه السلام) و سراغ شفا یافتن نابینایی رو بگیرید که کلا عضو بینایی نداشته و الان داره.=d>
قربون امام رضا برم که برای هر سوال و شبهه ای جواب قانع کننده داره. امام اینه دیگه یکپارچه هدایته.

حالا شما یا هر کس دیگه ای که دنبال اطمینان قلبیه اگر راست میگه کاری که در پست شماره 3 گفتم بکنه. بره فیلم بگیره بذاره توی فضای مجازی هم خودش به اطمینان قلبی برسه هم دیگران که شک و شبهه دارند.

راستی یادم رفت اینو بگم که این معجزه ایی که گفتم-شفا گرفتم نابینایی در حرم امام رضا(علیه السلام) که عضو بینایی نداشته و بینا شده- هر چند ثبت شده و توسط خیلی ها رویت و بیان شده اما یکی از کسانی که خودش شاهد این اتفاق بوده کسی بوده که توی دلش قبلا گفته بوده اینهمه میگن امام رضا معجزه کرده و شفا داده ما که ندیدیم. یه شب - در یکی از مناسبتها که معمولا این معجزات در اون ایام اتفاق می افته- به همین نیت که معجزه ای اگر قراره اتفاق بیافته رو ببینه که شفای این بنده خدا رو با چشمهای خودش می بینه.
حالا من و شما که از نزدیک ندیدیم اگر شکی داریم میتونیم بریم آدرس طرف رو پیدا کنیم پرس و جو کنیم ببینیم راست بوده یا نه. حداقل بخاطر اون باوری که انقدر مراقبشیم.

دوست عزیز اگه فرضا همچین چیز محالی اتفاق افتاده و فردی که عصب بینایی نداشته بدون هیچ جراحی و اقدام درمانی ناگهان در حرم امام شما بینا شده باشه نیاز نیست کسی بره ازش فیلم بگیره بلکه فیلمش در کل جهان پخش میشه و به گوش نابینایان اقصا نقاط دنیا میرسه و به همراه خانواده هاشون سمت مشهد هجوم میارن!

ما اگرچه گوشمون ازین مدعیات پر شده اما خوشبختانه عقلمون رو دست کسی نسپردیم و این جعلیات رو باور نمیکنیم

همونطور که گفتم اگر هم موردی دیدین نمایش بوده و توضیح هم دادم نابینای درمان شده با ژست نابینایی وارد حرم شده این چه ربطی به پنهان کردن خوشحالی طبیعیش از درمانش داره؟!

ضمنا کسانی که عضو بینایی نداشته باشن هم توسط درمانهای جدید مثل پیوند قرنیه یا با کمک سلولهای بنیادی میتونن درمان بشن
علم امروز خیلی گسترده تر و پیچیده تر از این حرفهاست

نور الثقلین
۱۳۹۸/۰۸/۰۸, ۲۲:۲۹
با نام و یاد دوست

http://askquran.ir/gallery/images/75940/1_erjae11.png

کارشناس بحث: استاد مسلم

مسلم
۱۳۹۸/۰۸/۱۲, ۱۳:۳۰
پرسش:
چرا از زمان دستیابی بشر به تکنولوژی معجزه ای رخ نداده و خدا به ما معجزه ای نشان نمی دهد؟ و معجزات و شفاهایی که گزارش می شود از کجا معلوم که تاثیر تدریجی درمان ها نباشد؟

پاسخ:
برای پاسخ به این سوال باید دو نکته عرض کنم:

نکته اول:
معجزه فقط یک دلیل بر اثبات ادعای نبوت است، بنابراین تکرار آن در هر زمان و برای هر شخص لزومی ندارد! بلکه در گرو تجدید نبوت و امدن پیامبر جدید است. تا پیامبر دیدی نیامده خود متدینین هم لزوم تحقق معجزه را ادعا نکرده اند تا با نبودن معجزه ادعای ایشان رد شود!
علاوه بر اینکه رویت معجزه برای همه مردم هم لزومی ندارد، بلکه اگر معجزه به اندازه ای که به صورت تواتر نقل شود اتفاق بیفتد حجت تمام خواهد شد. همچنین اگر معجزه ای مانند قرآن جاویدان باشد برای اتمام حجت کفایت می کند.

نکته دوم:
بسیاری از ابراز نظرهای منکرین معجزه به پیش فرض های مادی گرایانه آنها برمی گردد، همانطور که در میان اندیشمندان ملحد به صورت شفاف مشاهده می کنیم، چارچوب ذهنی ایشان اصلا اجازه نمیدهد احتمال خارق العاده بودن هیچ واقعه ای طرح شود!!

روشن است که معجزه به خودی خود محال نیست، یعنی هیچ کسی نمی تواند دلیلی منطقی بیاورد که تبدیل شدن عصا به اژدها محال است، یا بینا شدن یک چشم نابینا امکان ندارد، چون عقل در دقت عقلی خویش می فهمد که دلیلی بر این محال بودن وجود ندارد. همانطور که خاک می تواند تبدیل به گندم و درخت و سیب شود، پس تبدیل بقیه امور هم به یکدیگر محال نیست، چیزی که هست فقط ما آنها را تا کنون تجربه نکرده ایم. بنابراین در دقت عقلی هیچ دلیلی بر ردّ معجزه وجود ندارد مگر استبعاد ذهنی، و پیش فرض های مادی گرایانه که دلیل به شمار نمیروند بلکه صرفا گمانه زنی و بعید شمردن است.

بنابراین مهمترین مانع فکری منکرین معجزه در حقیقت یک محدودانگاری ذهنی ایشان است، یک انکار پیشینی موجوداتی است که هرگز با تجربه قابل نفی و اثبات نیستند. که با توجه به چنین پیش فرضی عکس العمل منکرین به ترتیب چنین است:
در گام اول، ابتدا این وقایع را به شدت انکار می کنند..
در مرحله دوم در صورتی که برای ایشان وقوع چنین حادثه ای مسلّم و قطعی شود باز هم آن را در دایره علل و معلول مادی و تجربی جستجو می کنند، چون چیزی در ورای آن در چارچوب فکری ایشان امکان ندارد.

بنابراین اگر شما در جلوی چشم ایشان یک عصا را تبدیل به مار کنید هم پذیرفته نشده و حمل بر امور طبیعی خواهد شد، چون از قبل چارچوبی در درون ذهنشان ساخته اند که نمی توانند وقایع را در خارج از آن جستجو کنند.
همانطور که منکرین وقتی معجزه انبیا را می دیدند وقتی هیچ توجیهی برای آن نمی یافتند، آن را سحر و جادو معرفی می کردند. چون ایشان در کنار علل طبیعی سحر و جادو را هم قبول داشتند.