PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پيشنهاد ازدواج

helen
۱۳۸۶/۰۷/۱۶, ۰۸:۴۸
سلام
نظر اسلام و قران در مورد پيشنهاد ازدواج خانم به آقا چيه؟اگر خانومي آقايي رو مناسب با شرايتش ديد مي تونه پيشنهاد ازدواج بده؟

شهيدان
۱۳۸۶/۰۷/۱۶, ۱۲:۲۰
سلام
نظر اسلام و قران در مورد پيشنهاد ازدواج خانم به آقا چيه؟اگر خانومي آقايي رو مناسب با شرايتش ديد مي تونه پيشنهاد ازدواج بده؟

الان جواب دقيقي به نظرم نمي آيد .جز يك شوخي
.
خانمي كه خواستگاري مي كنه فقط مواظب باشد كه بعدا اين چنين تيتري براي او در روزنامه ها نزنند.

تقاضاي قصاص براي مرد 54 ساله كه خواستگار 70 ساله‌اش را كشت
خبرگزاري فارس: پرونده مرد 54 ساله‌اي كه به خاطر پيشنهاد ازدواج زن 70 ساله‌اي، او را به قتل رسانده بود، با صدور كيفر خواست به اتهام قتل عمد به شعبه دادگاه كيفري استان تهران فرستاده شد

کاربر جدید!
۱۳۸۶/۰۷/۱۶, ۱۲:۴۵
الان به نظر اسلام در این مورد کاری ندارم اما مشهور اینه که از نظر روانشناسان و مشاوران خانواده این کار اصلا به صلاح نیست. اگر خانمی از آقایی خیلی خوشش بیاید بهتر است واسطه ای انتخاب کند که او را به آن مرد معرفی کند و بدون آشکار کردن علاقه خانم مرد را به ازدواج با آن خانم تشویق کند

سخن آشنا
۱۳۸۶/۰۷/۱۷, ۱۴:۴۷
به نام خدا
با عرض سلام
از نظر اسلام خواستگاري زن از مرد اشكال ندارد ولي از نظر فرهنگ كنوني ما معمولاً اگر زن از مرد خواستگاري كندتحقير مي شود مگر از طريق واسطه علاقه او،مطرح گردداما با روحيه خاصي كه زنان دارند بايد خود را كاملا اماده كنند تا اگر جواب رد شنيدند غمگين نگردند
يا حق

mokarimi2005
۱۳۸۶/۰۷/۱۷, ۱۵:۳۰
بسم الله الرحمن الرحيم
با عرض سلام خدمت همه عزيزان
1. اولا بايد توجه داشت كه صرف پيشنهاد ازدواج از طرف دختر به پسر چنانچه مفسده اي در پي نداشته باشد و سبب باز شدن دست شيطان در نفوذ به انسان نشود اشكالي ندارد .
2. اين گونه پيشنهاد ها در عرف جامعه بعضا مورد پسند نيست و معمولا هم مورد قبول واقع نمي شود و اين امر باعث مي شود كه با دختر پيشنهاد دهنده به نوعي نامناسب برخورد شود .
3. اساسا نيازي نيست كه خود دختر بدون واسطه به شخص مورد نظر پيشنهاد دهد بلكه بايد از سيره عقلا در اين مورد بهره برد - تا هم پيشنهاد داده باشد و هم انگشت اتهام به سوي وي نشانه نرود - . چنانكه در مورد حضرت خديجه مي دانيم كه ايشان با واسطه اي پيامبر گرامي اسلام را از علاقه مندي به وجود مبارك و نازنينش مطلع ساختند .
والسلام

بچه با حال
۱۳۸۶/۰۷/۲۱, ۱۶:۵۲
از ديدگاه اسلام اشكالي ندارد زن به نحوي عمل كند كه مرد متوجه شود آن زن با ازدواج با او مايل است . البته اين بدين معنا نيست كه به دايره كارهاي حرام بيفتدو دچار معصيت و ارتباط نبايسته با نامحرم شود .
آقايي كه از مسولين بالارتبه نظام هم بود براي مشاوره نزد بنده مراجعه كرده بود . ايشان آمده بود و براي دخترش به دنبال داماد خوبي مي گشت با شرايطي كه مطرح كرد . وي مي گفت من چهار دختر دارم كه دو تن از آنها را شوهر دادم منتها خودم به خواستگاري داماد هايم رفتم . مي گفت من براي تربيت دخترهايم واقعا هزينه كردم و از عمر و سرمايه ام صرف كردم. بنا براين صبر نمي كنم تا دخترانم نصيب هر كس كه پيش آمد بشود . خودم مي روم و داماد مورد پسندم را انتخاب مي كنم . از جمله مي گفت براي يكي از دخترانم آقا پسري را پسنديده بودم . آدرس ايشان را پيدا كردم و براي پيشنهاد ازدواج با دخترم به شهرستان سفر كردم . ديدم پدرش جلوي درب منزلشان نشسته است . گفتم براي امر خيري خدمت رسيده ام . خنديد و مرا تحويل گرفت و بعد با شرمندگي عذر خواهي كرد كه ما يك دختر بيشتر نداريم و ايشان هم ازدواج كردند. گفتم فرزند ديگري نداريد . گفت دو تا پسر دارم كه هنوز متاهل نشده اند . گفتم خوب من براي خواستگاري پسرتان آمده ام. ايشان تعجب كرد. گفتم من براي دخترم خيلي زحمت كشيده ام و حاضر نيستم آن را به هر كسي بدهم اما فرزند شما را مي شناسم و دوست دارم ايشان داماد من باشد . اما شما اين مطلب را در خانواده مطرح نكنيد . رازي باشد بين من و خودت . بياييد تحقيق كنيد اگر پسنديد و خواستيد رسما به خواستگاري بياييد و ... . و چنين هم شد و الان آن آقا داماد من است و بسيار هم از او راضي هستم .

ببينيد گاهي با يك ترفند ها و هنرمندي هايي پدر و مادر مي توانند بهترين سرنوشت را براي فرزند خودشان داشته باشند و خودشان به خواستگاري دامادشان بروند هر چند در اين زمينه بايد فرهنگ و عرف را هم در نظر داشت و به گونه اي صحيح مساله را مديريت كرد.

اميدوارم منظورم را به خوبي درك كرده باشيد.

باران پویا
۱۳۸۶/۱۱/۰۶, ۲۲:۱۹
به نام خدا
همانطور که اشاره شد این کار مانعی ندارد ومواردی همچون ازدواج پیامبر(ص) با حضرت خدیجه و همین طور حضرت موسی(ع) با دختر حضرت شعیب (ع)
بوده اما مگر این موارد موفق چند بار بوده ؟تا جایی که من شنیده ام خیلی کم!
آنقدر که بهتر است آن موارد موفق را به صورت استثنا بپذیریم . به نظرم غرور یک زن از همه چیز مهم تر است که باید حفظ شود .

.:MONTAZER:.
۱۳۸۶/۱۱/۰۶, ۲۲:۵۶
دقیقا با نظر این کاربر موافقم...به نظر من پیشنهاد زن به مرد هیچ مشکلی نداره ( با حفظ حدوده شرعی) ولی مرد باید همیشه قدم جلو بذاره و شخصیت و غرور زن رو حفظ کنه.

yeganeh
۱۳۸۶/۱۱/۰۶, ۲۳:۰۵
سلام راستش تجربه نشون داده بعضی از مردا وقتی خودشون هم میرن خواستگاری بعدا به زنشون میگن تو اومدی دنبال من وای به حال وقتی که زنه بره دنبالشون

saeed623
۱۳۸۶/۱۱/۰۷, ۱۰:۵۳
مرحوم شيخ انصاري ره روزي بر منبر رفت و قبل از درس رو به شاگردانش كرد وگفت :
بنده يك صبيه اي دارم كه اخيرا وقت ازدواجش فرا رسيده است هركدام از شاگردان كه صلاح مي دانند مي توانند به خواستگاري ايشان بيايند و اين گونه شاگردان خود را به صورت عمومي از فرارسيدن وقت ازدواج دخترش مطلع ساخت

حنانه
۱۳۸۶/۱۲/۱۳, ۱۰:۵۳
به نظر من این کار توی جامعه ی نابسامان ما امری نشدنی است واگر خانمی از آقایی خواستگاری کرد اگر آشنا باشند و پسر دختر را نخواهد همیشه به قول معروف توی چشمش می زنند که فلانی منو دوست داشت عاشق من بود . از خداش بود با من ازدواج کنه ولی من نخواستم . وحالا اگر هم این خواستگاری به ازدواج منجر شد مطمئناً مرد سر هر دعوایی میگه من که خواستگاری تو نیومدم خودت اومدی و دیگه زن نمی تونه حرفی بزنه . توی جامعه ما خیلی امر پیچیده ای است .

nik_ali2000
۱۳۸۷/۰۱/۰۳, ۱۷:۰۶
اين مساله ريشه ديني و تاريخي دارد به عنوان مثال در زمان رسول الله زنان به پيامبر اعلام امادگي ميكردند و پيامبر در مسجد اعلان عمومي ميفرمود يا اينكه به صحابه سفارش مي كردند دخترشان را به عقد فلان مسلمان حتي غلام سياه با استناد به تقواي او در بياورند و يا در زمان ائمه اطهار يا پيامبر بسيار از زنان به بزرگواران پيشنهاد ازدواج مي دادند

elham
۱۳۸۷/۰۱/۰۳, ۱۹:۰۴
بله شواهد قرآنی وجود داره مثل خواستگاری حضرت شعیب از حضرت موسی و در زمان معصومین هم اتفاق می افتاده ولی به قول شما معصومین ، اگر کسی را در آن حد از رشد و کمال بود ، بله خواستگاری کردن ازش یا اعلام آمادگی برای ازدواج بهش مفسده ای در پی نداشت ولی از کجا می شه چنین انسان هایی پیدا کرد ؟؟؟؟؟؟!!!!!!

البته به نظرم این مساله نشدنی نیست ولی به نوع مطرح شدن این قضیه ، فرد واسطه و جنبه فرد مقابل دارد

هدی
۱۳۸۹/۰۹/۰۹, ۲۰:۰۰
از نظر اسلام خواستگاري زن از مرد اشكال ندارد ولي از نظر فرهنگ كنوني ما معمولاً اگر زن از مرد خواستگاري كندتحقير مي شود مگر از طريق واسطه علاقه او،مطرح گردداما با روحيه خاصي كه زنان دارند بايد خود را كاملا اماده كنند تا اگر جواب رد شنيدند غمگين نگردند.
نكته ديگر دقت در انتخاب واسطه است ، واسطه بايد با تجربه ، مورد اطمينان و خير خواه و راز دار باشد زيرا فقدان هر يك از اين ويژگيها در واسطه موجب ميشود ، در طرح مساله نزد پسر يا خانواده او ، به نحوي آنان متوجه اصل مساله و واسطه قرار دادن اين فرد توسط دختر بشوند و اين با حفظ شان و غرور دختر مناسب نيست .
لزومي هم ندارد كه طرف مقابل يا واسطه ، معصوم باشند ، بلكه وجود اين چند ويژگي در يك فرد ، ميتواند موجب شود كه فرد ، وساطت را به نحو احسن انجام دهد و هرگز هم پسر يا خانواده او متوجه اصل مطلب نشوند . بدين ترتيب هم دختر حق انتخاب مورد مد نظرش را از دست نميدهد و هم در صورتيكه چنين موردي به صلاحش نباشد از طرف واسطه با تجربه ، مورد تذكر و تجديد نظر قرار ميگيرد ، شان و غرورش هميشه محفوظ ميماند و پيشنهادش نقل مجالس غريب و اشنا نخواهد شد و در هر صورت - چه مورد مد نظر خوب باشد يا خير - مورد مشاوره و اقدام دلسوزانه قرار خواهد گرفت .

حقیقت
۱۳۸۹/۰۹/۰۹, ۲۰:۱۷
آدم یه بار عاشق میشه

عاشقم حتی اگر تحقیر بشه باز عاشقه

برو جلو بگو و سعی نکن که پشیمان بشی که چرا نگفتم

کیمیاگر
۱۳۸۹/۰۹/۰۹, ۲۱:۰۳
سلام

سلام علیکم،

در صورت شناخت از شخصیت فرد مقابل ، با واسطه با واسطه با واسطه... خودم پیشنهاد ازدواج دختری رو رد کردم والان به شما میگم که از پیشنهاد مستقیم ، کمتر پسری استقبال میکنه...

محمد حسام شجاع
۱۳۸۹/۰۹/۰۹, ۲۱:۴۴
به نظر من گفتن این موضوع از طرف خانم اشکالی نداره مگر اینکه هم کفو نباشن
مثلا آقا خوش تیپ باشه و خانم زشت باشه با هم جور در نمیان همینطور در رابطه با فرهنگ و دین ودیانت و.....

آساره
۱۳۸۹/۰۹/۰۹, ۲۲:۴۱
به نظرم که اصلا درست نیست ...
اگه آقا بی جنبه هم باشه که دیگه واویلا...

sabz_ac
۱۳۸۹/۰۹/۱۰, ۰۸:۲۰
همه چیز را به خدا واگذارید و طرف معامله شما فقط خدا باشه چون تنها معامله ای که ادم مغبون نمی شه فقط معامله با خداست .

sabz_ac
۱۳۸۹/۰۹/۱۰, ۰۸:۲۱

همه چیز را به خدا واگذارید و طرف معامله شما فقط خدا باشه
چون تنها معامله ای که ادم مغبون نمی شه فقط معامله با خداست .

کیمیاگر
۱۳۸۹/۰۹/۱۰, ۱۲:۳۹

سلام خواهر گرامی،

منظورتون به من که نبود؟!

ابدیت
۱۳۸۹/۰۹/۱۰, ۲۰:۳۲
حالا ادامه بحث درباره پیشنهاد ازدواج.....
بسم الله.....
صاحب نظران کجا هستن؟؟؟؟؟؟

آساره
۱۳۸۹/۰۹/۱۰, ۲۱:۰۱
سلام خواهر گرامی،

منظورتون به من که نبود؟!

و!!!

شما چرا؟؟مگه شما چی گفته بودین ؟:Gig:

kabootare haram
۱۳۸۹/۰۹/۱۰, ۲۱:۱۳
من يه بار تو يه تاپيكه ديگه جواب داده بودم ببخشيد اگه تكراريه : به نظرم با فرهنگ الان جامعه ي ما ، اينكار كوچيك كردن دختره. مگر اينكه روزي برسه كه اين فرهنگ تغيير كنه.

ْآلاله
۱۳۸۹/۰۹/۱۱, ۰۹:۳۸
به نظر من مستقيم و جوري كه خود دختر خانم به آقا پسر بگه اصلا صلاح نيست . مگه اينكه خانومي روحيه خيلي مقاوم داشته باشه و از حرفايي كه بعدها ممكنه پيش بياد ناراحت نشه .
يه دختر خانمي به پسر دايي من ابراز علاقه كرد و با هم عقد كردن ولي حدود 3 سال ازدواجشون به تاخير افتاد و هر موقع كه دختر خانم گلگي ميكرد بهش ميگفت خودت اومدي خواستگاري !!! البته خداروشكر اين خانم از اون خانومايي بود كه گفتم طاقتش زياد بود و در مقابل اون حرفا دووم آورد و الانم كار ميكنه و خرجي هم ميده:Nishkhand:
ولي بالاي نود درصد خانوما خيلي روحيه حساسي دارن و در مقابل شنيدن اين حرفا بسيار تحت فشار روحي قرار ميگيرن و ديگه زندگي فكر نميكنم براشون شيريني داشته باشه .

blue sky
۱۳۸۹/۰۹/۱۱, ۱۸:۱۳
پیشنهاد میکنم هیچ وقت اینکارو نکنید
(علاوه بر اینکه کلی تو دوستام موارد مشابه دیدم و بعدها حرفها و حدیثهای پشت سرشون رو شنیدم و رفتار خود اون اقا و اطرافیانش و منتی که اقا سر دختر گذاشته و خودشو تحقه ای نایاب فرض کرده!!)
اقایون همیشه دوست دارن دنبال خانمی که دوست دارن بدَوَن و برای بدست اوردنش تلاش کنن. مردها هیچ وقت برای چیزی که برای بدست اوردنش زحمت زیادی نکشیدن ارزش زیادی قائل نمیشن. پس بهتره به جای اینکه خودتو دو دستی تقدیمش کنی کاری کنی که اون برای بدست اوردنت تو زحمت بیفته.
مثلا میتونی از طریق یه رابط امین اقدام کنی و اون به جای مطرح کردن علاقه ی تو بهش برعکس تورو به اون ادم به عنوان یه کیس خوب معرفی کنه و اونو به فکر واداره و درواقع باز هم تو کسی باشی که اون اول روت فکر میکنه نه تو!
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم

arash1981
۱۳۸۹/۰۹/۱۱, ۱۹:۱۴
هنوز اونقدر روشنفکر نشدیم که............
یه خانوم توخیابون میبینیم که یه کم حجابش ناجوره (مثلا استینه مانتوش کوتاهه یامانتوش کوتاهه )کلی براش حرف در میارن وای به حال اینکه بره پیشنهاد بده....
به نظر من پس از انتخاب کیس باقی اوضاع به واسطه مجرب سپرده بشه بهتره(کاملا غیر مستقیم)

fereshth
۱۳۸۹/۰۹/۱۴, ۰۰:۳۲
به نظر منم خوب نیست بهتره همه کارهارو به خود خدا واگذار کنیم (با توکل به خودش که همیشه بهترین هارو برامون می خواد):doosti:

بیطرف منصف
۱۳۸۹/۰۹/۱۴, ۱۵:۲۳
سلام
با عرض سلام
اسلام هیچگونه منع در این باره ندارد و به نظر من این کار اگر به صلاح خانوم و اقا باشد و طوری مطرح شود که اسیبی به شخصیت خانم وارد نشود بسیار کار خوب و پسندیده ای است ولی با در نظر گرفتن اینکه خانمها داری روح حساس و زود رنجی میباشند و بعضا اقایان داری درک وشناخت درست از یک پیشنهاد ندارند این کار باید به صورتی و با سیاستی انجام شود که شان خانوم چه در زمان حال و چه در زمان اینده حفظ شود

ستاره ی نقره ای
۱۳۹۰/۰۴/۲۹, ۱۴:۳۵
خیلی بستگی به طرف مقابلتون داره ، من کسی رو میشناسم که پسر فوق العاده خوبی بود ، پدر دختری از این آقا خوشش میاد ، و به نحوی به اون می فهمونه که بیاد خواستگاری دخترش ، الان چند سال از ازدواجشون میگذره ، شکر خدا زندگی خوبی دارند .

just.God
۱۳۹۰/۰۴/۲۹, ۱۷:۰۳
طبیعت زن ناز کردن و مرد ناز کشیدن هست.اما به نطر من زیاد به عرف و فرهنک کاری نداشته باشین.کاری که از نظر شرع مشکلی نداره پس هیچ مشکلی نداره چه بسا خیلی وقت ها بهترین نتیجه رو هم میده.
من خودم پارسال با همچین موردی روبه رو شدم.خیلی منطقی با هم صحبت کردیم و با دلایل قانع کننده بهش گفتم که به درد هم نمی خوریم اونم قبول کرد و از این احساس علاقه بی نتیجه خلاص شد الان داره به خوشی زندگیش رو می کنه.

reyhaneh114
۱۳۹۰/۰۴/۲۹, ۱۸:۲۲
به نظر من که صلاح نیست چون اصلاً درشان یه خانوم نیست که بره خودشو سبک کنه و از یه مرد خواستگاری کنه:Graphic (16): حالا بی خبر از این که اون قبول کنه یا نه! به نظر من یه واسطه باید بینشون باشه...............