PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درباره ی حضرت زرتشت و دین زرتشت

کوروش زرتشتی23
۱۳۸۷/۰۷/۲۹, ۲۳:۳۶
درباره ی زرتشت
زاراتس کلدانی-زرتشت سوری-زرتشت پامفیلایی-زرتشت باکتریایی(باختری) زرتشتبلخی-زرتشت اشوری-زرتشت مغ.همه ی این ها از ان پیام اوری است که چهره ی راستین او در پس غباری از هزاره ها پوشیده مانده.زرتشت بزرگترین چیستان وشگفت ترین چهره ی تاریخی و استوره ایست.
زرتشت سپیتمان : مادر او دغدو وپدربزرگ او پورشسب(روایتی هست که زرتشت مثل عیسی بدون پدر به دنیا امد و فره ی ایزدی باعث شد دغدو باردار شود)
حافظ از او چنین گفته:پیرپیمانه کش من که روانش خوش باد_گفت پرهیزکن ازصحبت پیمان شکنان_دامن دوست به دست آر و ز دشمن بگسل_مرد یزدان شو فارغ گذر از اهرمنان_ز فکر تفرقه باز آی تا شوی مجموع _به حکم ان چو شد اهرمن سروش امد
(سروش) پارسای گیتی افزا که نماد یگانگی به شمار می رود اهریمن ناپاک ودیوان را فرو می کوبد.
معجزات زرتشت:1 هنگام زایش خندید و جادوگران را به هراس افکند
2 جادوگری که می خواست با پیچاندن سر نوزاد(زرتشت) اورا بکشد دستش خشکید
3 زرتشت نوزاد را در میان هیزمی انبوه نهادند واتش افرو ختند اما نوزاد نسوخت
4نوزاد را در اشیانه ی گرگ نهادند ولی جانور در لانه اش نبود وایزدان میشی برای نوزاد فرستادند و تا صبح اورا شیر داد
5زرتشت که دارای نافذ ترین چشم بود در رویایویی با یک جاندار با تیز نگری او را از پای دراورد
6هنگام گذر از رودهای خروشان گذری خشک برای زرتشت پدید امد
7در ازمایش اماسبندان از میان اتش گذشت - و فلز گداخته ای که به سینه ی او ریخته شده بود سینه ی اورا نسوزانده بود
8درمان کردن اسب گشتاسب که دست و پایش در زیر شکمش خمیده مانده بود و کسی چاره ای نمی یافت..........

راستی یه کشف جدید:ناسا 999 قسمت بدن انسان را هوا تشکیل داده اوستا نیز گفته همانا 999 قسمت فروهر های بدن انسان را هوا تشکیل دادا است......... درود بر اندیشه های برتر.

andishmand
۱۳۸۷/۰۸/۰۱, ۱۶:۵۵
1 هنگام زایش خندید و جادوگران را به هراس افکند

ببخشید، اینکه یک نوزاد بخندد معجزه است یا اینکه جادوگران از خندۀ یکنوزاد بترسند؟

2 جادوگری که می خواست با پیچاندن سر نوزاد(زرتشت) اورا بکشد دستش خشکید

لابد ماهیچۀ دستش گرفته.

3 زرتشت نوزاد را در میان هیزمی انبوه نهادند واتش افرو ختند اما نوزاد نسوخت
6هنگام گذر از رودهای خروشان گذری خشک برای زرتشت پدید امد

ببخشید ایشون مرده زنده نمیکردن؟ شق القمر چی؟ شاید هم اینها رو در عصر ساسانی از روی دست کتاب مقدس کپی زده باشند نه؟

در ضمن این معجزات را حضرت موسی و ابراهیم برای موارد واقعا خاص از خود نشان میدادند نه برای دفاع از جان خود!!!!!

در مورد معجزه جلوتر حرف میزنیم ...

4نوزاد را در اشیانه ی گرگ نهادند ولی جانور در لانه اش نبود وایزدان میشی برای نوزاد فرستادند و تا صبح اورا شیر داد

بابا گرگه داخل خونه اش نبوده که بخوردش، این معجزه است؟؟؟

5زرتشت که دارای نافذ ترین چشم بود در رویایویی با یک جاندار با تیز نگری او را از پای دراورد

هیپنوتیزم که معجزه نیست بله در جایی شنیدم یک نفر استاد هیپنوتیزم توانسته در حین حملۀ شیر با هیپنوتیز او را در جایش خشک کند.

7در ازمایش اماسبندان از میان اتش گذشت - و فلز گداخته ای که به سینه ی او ریخته شده بود سینه ی اورا نسوزانده بود

این آقای آدرباد امشاسپندان که اوستا رو برای شاپور دوم جمع کرد هم از همین آزمون سربلند بیرون آمد پس آیا پیامبر است؟؟ در ضمن او با این آزمون وندیداد را نیز در کنار باقی اوستا به تأیید رساند!!!!!

8درمان کردن اسب گشتاسب که دست و پایش در زیر شکمش خمیده مانده بود و کسی چاره ای نمی یافت..........

بله نام چند نفر دیگر از پیامبران الهی را میتوانید در کتاب تاریخ علم دامپزشکی بیابید!

راستی یه کشف جدید:ناسا 999 قسمت بدن انسان را هوا تشکیل داده اوستا نیز گفته همانا 999 قسمت فروهر های بدن انسان را هوا تشکیل دادا است......... درود بر اندیشه های برتر.

اهورامزدا اکبر، در کجای اوستاست آدرس را بفرمایید.

nanejoon
۱۳۸۷/۰۸/۰۱, ۱۹:۲۳
[quote=کوروش زرتشتی23;60330] درباره ی زرتشت...
جنایب کوروش زرتشت درود
میشه بفرمایید ته این تاپیکهایتون که بدون سند هم بود چی میخواید بگید؟

جناب کوروش ...یکم اشتباه کردید!!! ببینید 999 نیم در1000 هست. به کتاب ابراهیم ویکتوری مراجعه فرمائید.. تا زه این موضوع که خیلی قدیمیه ننه:Labkhand:

کوروش زرتشتی23
۱۳۸۷/۰۸/۱۳, ۱۷:۱۵
...اینایی که گفتم از نوشته های پهلوی و روایت گذشتگان هست ..

mmj
۱۳۸۷/۰۸/۱۴, ۰۶:۱۳
...

دوستان ببینند ...

معجزات زرتشت:1 هنگام زایش خندید و جادوگران را به هراس افکند

در یسنا 1/21 + 2/162 امده که ( تنها روایت اسطوره ای :« وقتی بدنیا امد خنده بر لب داشت» اما اوستا شناسان گفته اند که این متاثر از ادیان سامی بوده است یعنی مغان دیده اند از یهودیان و مسیحیان کم می اورند در روزگاری که رقابت ادیان شدید بوده و ایرانیان همه روزه به دینی میگرویدند و مسیحی مانویی و مزدکی وووو میشدند و دین زرتشتی را انزمان مسیحیان خزعبلات میخواندند مغان در یسنا نوشتند که حضرت زرتشت "" هم "" وقتی بدنیا امد خنده برلب داشت ..

اما در روایات یونانی و یهودی نیز امده که اسحاق وقتی بدنیا امد خندید و اسحاق یعنی خنده

میبینید ... :

خوب ، نیکوست که کل ماجرا را اینجا بنویسم سپس همگی در می یابید علم بی حد و اندازه مغان ستمگر در ایران باستان را .

توجه کنید و بخوانید :

در بخشهایی از میراث دینی سوشیانهای نهایی موعود زرتشت سخن رفته و امده است که پیش از پدیدار شدن او (سوشیانت) ، دو رهانندۀ دیگر پدید خواهند امد و راه خواهند گشود و مشخصا بر سوشیانت نهایی تاکید شده و بر روان او و پیشگامان ظهورش درود فرستاده شده است و یاداوری گردیده که « نطفه » این «سه موعود هزاره ها» که از « زرتشت » است توسط «ناهید» در «ابهای در یاچه کیانسه» نگهداری می شود. که فروهر های بسیار نگهبان ان هستند» یسنا 1 / 229 / 26 / 10

اما ...

اصل ان چنین است
« فروهرهای سوشیانتهای دلیر آن ناموران پیروزمند را می ستاییم» «فروهرهای نیک و توانای پاک مقدسان را میستاییم که 99999 از آنان نطفه زرتشت را پاسبانی می کند» یشتها 2 / 73 / 62

برادر ... زرتشتیمان عدد پنج رقمی 99999 را به 999 بگردانده است تا این را به طریق به چیزی ربط دهد و ...

کوروش زرتشتی23
۱۳۸۷/۰۸/۱۴, ۱۲:۲۱
...

دوستان ببینند ...

در یسنا 1/21 + 2/162 امده که ( تنها روایت اسطوره ای :« وقتی بدنیا امد خنده بر لب داشت» اما اوستا شناسان گفته اند که این متاثر از ادیان سامی بوده است یعنی مغان دیده اند از یهودیان و مسیحیان کم می اورند در روزگاری که رقابت ادیان شدید بوده و ایرانیان همه روزه به دینی میگرویدند و مسیحی مانویی و مزدکی وووو میشدند و دین زرتشتی را انزمان مسیحیان خزعبلات میخواندند مغان در یسنا نوشتند که حضرت زرتشت "" هم "" وقتی بدنیا امد خنده برلب داشت ..

اما در روایات یونانی و یهودی نیز امده که اسحاق وقتی بدنیا امد خندید و اسحاق یعنی خنده

میبینید ... :

خوب ، نیکوست که کل ماجرا را اینجا بنویسم سپس همگی در می یابید علم بی حد و اندازه مغان ستمگر در ایران باستان را .

توجه کنید و بخوانید :

در بخشهایی از میراث دینی سوشیانهای نهایی موعود زرتشت سخن رفته و امده است که پیش از پدیدار شدن او (سوشیانت) ، دو رهانندۀ دیگر پدید خواهند امد و راه خواهند گشود و مشخصا بر سوشیانت نهایی تاکید شده و بر روان او و پیشگامان ظهورش درود فرستاده شده است و یاداوری گردیده که « نطفه » این «سه موعود هزاره ها» که از « زرتشت » است توسط «ناهید» در «ابهای در یاچه کیانسه» نگهداری می شود. که فروهر های بسیار نگهبان ان هستند» یسنا 1 / 229 / 26 / 10

اما ...

اصل ان چنین است
« فروهرهای سوشیانتهای دلیر آن ناموران پیروزمند را می ستاییم» «فروهرهای نیک و توانای پاک مقدسان را میستاییم که 99999 از آنان نطفه زرتشت را پاسبانی می کند» یشتها 2 / 73 / 62

برادر ... زرتشتیمان عدد پنج رقمی 99999 را به 999 بگردانده است تا این را به طریق به چیزی ربط دهد و ...

عزیزم چرا نمیگی که ادیان سامی از دین ما تقلید کرده اند ما میدانیم که دین زرتشت از همه ی ادیان سامی قدیمی تر و ادیان سامی از دین بهی معجزات و حتی فرشتگان را تقلید کردند اگه نمی دونی بدون....

andishmand
۱۳۸۷/۰۸/۱۴, ۱۳:۳۴
عزیزم چرا نمیگی که ادیان سامی از دین ما تقلید کرده اند ما میدانیم که دین زرتشت از همه ی ادیان سامی قدیمی تر و ادیان سامی از دین بهی معجزات و حتی فرشتگان را تقلید کردند اگه نمی دونی بدون....

:Ghash:

سفسطۀ فرافکنی. اینجا محل بحث پیرامون زرتشتیت است و نه ادیان سامی.

از این گذشته قدمت ادیان سامی به حدود 9000 سال پیش و زمان حضرت نوح میرسد(سام پسر حضرت نوح است) حالا چجوریاست که زرتشتیت بر دینهای سامی اثر گذاشته است؟

شما بهتره در مقابل تأثیرات دینهای موهومپرستی بین النهرین که بر زرتشتیت بحث کنی و از فرافکنی دست برداری.

:Sham:

andishmand
۱۳۸۷/۰۸/۱۴, ۱۳:۵۹
زاراتس کلدانی-زرتشت سوری-زرتشت پامفیلایی-زرتشت باکتریایی(باختری) زرتشتبلخی-زرتشت اشوری-زرتشت مغ.همه ی این ها از ان پیام اوری است که چهره ی راستین او در پس غباری از هزاره ها پوشیده مانده.

:Khandan:

میگم کوروش جان، این زرتشت بلأخره کلدانی بوده؟ پامفیلایی بوده؟ باکتریایی بوده؟ بلخی بوده یا آشوری؟

shapour
۱۳۸۷/۰۸/۱۴, ۱۸:۴۹
درود دوستان گرامی

به روان پاک پیامبر ایرانی ، درود می فرستم

هیچ چیز با ناسزا درست نمی شود.

بسیار نیکو ست که از اثرهای اندیشه های زرتشت در ادیان سامی هم بدانیم
بهشت و دوزخ
پل چینوات
آقای کلهر مشاور رئیس جمهور به خوبی در سیما روشن ساخت که یهودی ها پیش از آشنایی با دین مزدیسنا ، چگونه به بهشت و دوزخ می اندیشیدند!
و اینکه خداوند تنها مال آنها نیست ، برای همه جهانیان است!

اما چون همواره مرغ همسایه غاز هست.
همه مقدسات ما باید از بیرون ایران آورده شوند!
همه پیامبرها باید انیرانی باشند!
پس خدای ما ، تبعیضی آشکار گذاشته است ، که این همه پیامبر را برای سامی ها آورده است.
و همه پیامبران بزرگ را از سامیان برگزیده است!

چون می دانیم ، خداوند به هیچ روی این گونه نیست ، و دادگر است،
دیگر به ناسزا ادامه ندهید

در پایان به همه پیامبران الهی از هر قومی که بودن ، احترام می گذارم.

سپاس
در پناه یزدان

galile
۱۳۸۷/۰۸/۱۴, ۱۹:۳۷
شعار زرتشت
گفتار نیک.کردار نیک.پندار نیک

mmj
۱۳۸۷/۰۸/۱۵, ۰۵:۰۲
دوستان من رسما و علنا از دوست زرتشتی گرامی(کوروش زرتشتی) در این مکان با صدای بلند عذر خواهی میکنم و از تمام زرتشتیان. امیدوارم منو ببخشن اخر ان جعل سند تاریخی بدجور روی من تاثیر گذاشت .(و گفته های من هرچند لحن خوبی نداشت و عام بود «توهین نبود، فقط لحن عام داشت که ازاین بابت عذر خواهی میکنم » برگرفته از واقعیت بودکه همگی می بینید،)

من به حضرت زرتشت احترام خاصی قائلم چون برای رعای ستمدیده بپاخواست ، جنگید و سرانجام در محراب دعا کشته شد. اما هیچ وقت مغ = زتشتی نیست . از اینرو من میگویم مغان ستمگر. و اوستا را مغان ستمگر نوشته اند در طول تاریخ ، با تمام پندارهای شخصی این مغان، از اینرو من وقتی از اوستا نقل میکنم گفتار مغان ستمگر در ایران باستان را نقل میکنم. و فقط نقل میکنم.
و اصولا روحانیون مهر و میترا وقتی نتوانستند در مقابل نهضت زرتشت مقاومت کنند به نهضت زرتشت پیوستند و اندکی بعد از کشته شدن حضرت زرتشت سنتها و امیزه های دوران جاهلیت اریایی که حتی حضرت زرتشت انرا منع کرده بود وارد نهضت حضرت زرتشت کردند و دین زرتشتی شکل گرفت با قوانین و رسوم و اداب و دعاهای بسیار اینگونه بشکل گسترده تشکیل شد. مثلا حضرت زرتشت شراب هوم را نفی کرد مغان در یشتها نوشتند که شراب هوم ثواب دارد بافواید بسیار و حضرت زرتشت خود شراب نوشیده است. یا بحث قربانی و یا دوگانه پرستی که اندیشه مغان بوده است نه حضرت زرتشت از اینرو دوگانه پرستی رو در یشتها و یسنا و وندیداد بشکل ملموسی می بینیم ولی در گاتها فقط بحث سپنت مینو و انگره مینو ان دو گوهر همزاد است .

باشد که همگی پیرو این شعار حضرت زرتشت باشیم گفتار نیک کردار نیک پندار نیک

شعاری که زیربنای تمام ادیان هست

________-
شاهپور گرامی

خدای یهود خدایی قومی نیست :
« در ابتدا این خداوند بود که آسمانها و زمین را آفرید» سفر پیدایش باب اول ایه 1 این جمله رو خیلی دوست دارم .

« اینست پیدایش آسمانها و زمین در حین آفرینش آنها، در روزی که یهوه خدا ، زمین و آسمانها را آفرید » پیدایش باب 2 ایه 4
«خداوند هر حیوان صحرا و هر پرندۀ آسمان را از زمین سرشت» پیدایش باب 2 شماره 19
«خداوند نهنگان بزرگ آفرید و همۀ جانداران خزنده را..» پیدایش باب 1 ایه 1
« حضرت اعلی، به امت ها نصیب ایشان را داد و بنی ادم را منتشر ساخت ، آنگاه حدود امت ها را قرار داد» تثنیه باب سی و دوم ایه 968
نام اقوام گوناگون غیر یهودی :
« از اینان جزایر امت ها منشعب شده اند در اراضی خود، هر یکی موافق زبان قبیله اش» سفر پیدایش باب دهم ایه 5
«یهوه ، یهوه ، خدای رحیم و رئوف و دیر خشم و کثیر احسان و وفا. نگاهدارندۀ رحمت برای هزاران و آمرزندۀ خطا و عصیان» سفر خروج باب 34 ایه 6و 7
« او صخره است و اعمال او کامل، زیرا همۀ طریقهای او انصاف است. خدای امین و از ظلم مبری» تثنیه باب32 ایه 4 و 5
در تورات آمده خداوند به ابراهیم گفت در تمامی قوم لوط ، اگر تنها ده تن عادل وجود داشته باشد « به خاطر آن ده تن، قوم را هلاک نخواهم ساخت» پیدایش باب18 ایه33
« پس خدایی را که او را آفریده بود ترک کرد... برای دیوهایی که خدایان نبودند قربانی گذرانیدند... ایشان مرا به آنچه خدا نیست به غیرت آوردند»
« با من خدای دیگری نیست من می میرانم و زنده میکنم»
« ای یهوه ، خدای اسرائیل که بر کرّوبیان جلوس می نمایی، تویی که به تنهایی بر تمام ممالک جهان، خدا هستی و تو آسمان و زمین را آفریده ای ... ای خداوند، راست است که پادشاه آشور ، امت ها و زمین ایشان را خراب کرده است و خدایان ایشان را به آتش انداخته زیرا که خدا نبودند بلکه ساخته دست انسان از چوب سنگ! پس به این سبب انها را تباه ساختند. پس حال ای یهوه خدای ما، مارا از دست او رهایی ده تا جمیع ممالک جهان بدانند که تو تنها ای یهوه خدا هستی» کتاب دوم پادشاهان، باب19 شماره 15تا 19

fatememeshkat
۱۳۸۷/۰۸/۲۴, ۰۸:۱۲
با سلام
دوستان و برادران بزرگوار
لطفا دقت بفرمایید ! هر تاپیکی عنوانی دارد که باید پستهای ارسالی مرتبط با آن باشند در غیر اینصورت از عنوان یک تاپیک نمی توان محتوای آن را دانست ، در سایتی که به راحتی برای هر موضوعی و نقدو بررسی آن می توان تاپیک ایجاد نمود و از کسانی که مایلید می توانید دعوت به شرکت در آن بحث بفرمایید و حتی در قالب گروه دوستان می توانید بحثی را بدون دخالت دیگران پی بگیرید ، چرا بزرگواران !خلط مبحث ؟
حذف پستها و نوشته های کاربران گرامی این سایت برای مدیران سخت است اما با توجه به تذکرات مکرر که بویژه در این تاپیک داده شده است پستهای بی ربط با عنوان تاپیک ، حذف می شوند.
لطفا اگر در خصوص مقایسه ادیان ، تحریف در ایان و... بحثی دارید تاپیکی جداگانه ایجاد کنید . اینجا صرفا به بحث درباره دین زرتشت بپردازید آنهم بدور از اهانت به عقاید دیگران .
برادر گرامی جناب فردوس طبق گزارش پلیس سایت ، در این تاپیک پستهای بسیاری حذف و ویرایش شده اند و با عذر خواهی جناب mmj مساله ختم شده و من بعد باید در چارچوب عنوان تاپیکها پستها ارسال شوند لذا پست شما حذف گردید .
دوست بزرگوار و جدید جناب کینگ همانطور که عرض کردم شما هم می توانید در مورد مطالب مورد علاقه یا مسائلی که نقد بر آن دارید تاپیک جداگانه بزنید پستهای شما هم متاسفانه به دلیل بی ربط بودن با عنوان تاپیک حذف شد .
با تشکر

the king
۱۳۸۷/۰۸/۲۶, ۰۸:۰۸
با سلام
دوستان و برادران بزرگوار
لطفا دقت بفرمایید ! هر تاپیکی عنوانی دارد که باید پستهای ارسالی مرتبط با آن باشند در غیر اینصورت از عنوان یک تاپیک نمی توان محتوای آن را دانست ، در سایتی که به راحتی برای هر موضوعی و نقدو بررسی آن می توان تاپیک ایجاد نمود و از کسانی که مایلید می توانید دعوت به شرکت در آن بحث بفرمایید و حتی در قالب گروه دوستان می توانید بحثی را بدون دخالت دیگران پی بگیرید ، چرا بزرگواران !خلط مبحث ؟
حذف پستها و نوشته های کاربران گرامی این سایت برای مدیران سخت است اما با توجه به تذکرات مکرر که بویژه در این تاپیک داده شده است پستهای بی ربط با عنوان تاپیک ، حذف می شوند.
لطفا اگر در خصوص مقایسه ادیان ، تحریف در ایان و... بحثی دارید تاپیکی جداگانه ایجاد کنید . اینجا صرفا به بحث درباره دین زرتشت بپردازید آنهم بدور از اهانت به عقاید دیگران .
برادر گرامی جناب فردوس طبق گزارش پلیس سایت ، در این تاپیک پستهای بسیاری حذف و ویرایش شده اند و با عذر خواهی جناب mmj مساله ختم شده و من بعد باید در چارچوب عنوان تاپیکها پستها ارسال شوند لذا پست شما حذف گردید .
دوست بزرگوار و جدید جناب کینگ همانطور که عرض کردم شما هم می توانید در مورد مطالب مورد علاقه یا مسائلی که نقد بر آن دارید تاپیک جداگانه بزنید پستهای شما هم متاسفانه به دلیل بی ربط بودن با عنوان تاپیک حذف شد .
با تشکر
جناب هدا. با درود بر شما.
مطالب بنده به مباحث مطرح شده توسط حاضرین بوده و بی ربط نبوده است لذا اگر بی ربط تشخیص داده شده پس مطالب بیان شده توسط حاضرین؛ با عنوان تاپیک بی ربط بوده ولی خب حذف نشده!!!. بعبارت دیگر مطالب بنده پاسخی به مطالب برخی افراد شرکت کننده بوده است که قاعدتا نیاز به توضیح یا مقدمه چینی هم داشته است. بنابر این بی ربط نبوده است.
کاش اجازه می دادید که کسانی که شرحی به مطالبشان نوشته ام؛ پاسخگوی مطلب باشند.
البته شاید هم تصور مدیران محترم؛ آن بوده که ممکن است بحث اصلی به انحراف کشیده شود و نتیجه ای حاصل نگردد.

به هر حال به نظر بنده بهتر بود مطب را به روال جاری ایدئولوژیستها!!! فیلتر نمی کردید بلکه اجازه می دادید نمایش داده شود سپس توضیحی در کنار آن می آوردید؛ نقاط اشتباه و یا انحرافی را یاد آوری می کردید و تذکر می دادید که اشاره به کدام مطلب؛ خارج شدن از بحث است و باین وسیله اجازه میدادید بینندگان قضاوت کنند نه فقط مدیر تاپیک!. این تاپیکها که مراجعه کننده زیادی ندارد پس صفحات زیاد هم شلوغ نمی شود.

با سپاس از کاری که انجام دادید. چون برای من نوعی کاملا مشخص شد که بیهوده نسبت به ایدئولوژیستها و متعصبین مذهبی خوشبین بودم و باید قبول کنم که آنان اگر می خواستند واقع بینانه اندیشه کرده و اعتقادات خود را گسترش دهند از اینگونه اعمال جلوگیری می کردند.
با سپاس مجدد از مدیریت این سایت.

فرزندان روز
۱۳۸۷/۰۸/۲۶, ۰۸:۳۰
شعار زرتشت
گفتار نیک.کردار نیک.پندار نیک

دوستان عزیز واقعاً از این شعار مبهم تر از یک به اصطلاح پیامبر برای قومش وجود داره ؟
هرکسی گفتار و پندار و کردار خودش رو می تونه نیک بشماره ، حداقل برای این شعار یک معیاری قرار نداده که مردم گفتار یا کردارشون رو با اون بسنجند .
در ضمن اگر واقعاً پیامبری به نام زردشت وجود داشته باشه ، این بحث ها یعنی چی ؟
آیا از ما توقع دارید که مراحل تکامل رو به عقب برگردیم ؟ آیا می خواید کلاس اول و دوم و سوم و ... رو که رد کردیم و مثلاً به دکترا دست یافتیم حالا برگردیم سر کلاس دوم ، سوم ؟
یا اینکه چون این پیامبر ایرانیه باید تابع ایشون باشیم ؟
:Sham: یا علی ع :Sham:

MaryamJ
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۲:۱۸
سلام

شخصي از گروندگان آيين زرتشتي مدعي بود كه اگه شعار گفتار نیک،کردار نیک، پندار نیک دين زرتشت رو سر لوحه زندگيمون قرار بديم ديگه همه چي حله !!!

اون شخص همچنين مدعي بود كه انسانها عقل دارند و عقل هم كامل كامله ، پس نيازي به الگو نيست و خود عقل نيك و بد رو تشخيص ميده !!!

من در جواب ايشون گفتم كه اولا اكثر پيروان آيينهاي اديان ماقبل اسلام معترف به اينكه اسلام آخرين دين الهي ست هستند ، پس زرتشتي الان ديگه دين نيست بلكه آيين هست

با ظهور دين جديد آنچه كه از اديان گذشته باقي ميمونه آيين ناميده ميشه ، چرا كه مردم هم تلاشي بر حفظ دستورات الهي گذشته خود ندارند ، بهمين دليل زود دستخوش تحريف و كاستي ميشه

و اونچه كه بعنوان آيين باقي ميمونه در مقابل دين كامل اسلام كه به تمام جزييات پرداخته مثل يه جزوه ناقص درسي در مقابل يك كتاب جامع و كامل مرجع هست

دوم اينكه اين شعار گفتار نیک، کردار نیک، پندار نیک ، يك شعار ناقصه ، چرا هر كسي مدعي بشه يه چيزي نيكه ميشه ثابت كرد اون واسه هر كس نيك نيست و چه بسا حتي براي همون شخص هم بد باشه

پس معيار عمل همونطور كه در قرآن داريم " ذره المثقال خير و شر " هست

نيكي و بدي صفاتي ظاهري هستند كه متغييرند اما خير و شر غايت عمل رو ميرسونه كه بايستي واسه خدا باشه

سوم اينكه هرگز عقل كامل نيست چرا كه عقل در وجود هر كس يك ويژگي نسبي ست و مربوط به مخلوقات خداونده ، پس هر چه كه مربوط به مخلوقات هست محكوم به نقصان هست چرا كه به وجود خالق نياز داره

عقل حاصل پردازش processing حواس پنجگانه و يا حتي ششگانه هست ، وقتي خود اين حواس كامل نيستند و داده ها ( input ) نقص دارند پس خروجي ( output ) هم ميتونه ناقص باشه

پس تعقل مهمه كه اون هم مثل خيلي از چيزاي ديگه بايستي بكار انداخت تا رشد كنه ، نه خود عقل ، و همين كه رشد ميكنه خود دليل ديگر نقصان و نسبي بودن اونه

چهارم اينكه اگر نياز به الگو نباشه و خود عقل بتونه خير و شر و يا بقولي نيك و بد رو تشخيص بده ، حال اگه بچه اي رو از ابتداي تولد توي يه جنگل رها كنيم تا با حيوانات رشد كنه آيا عقلش ميتونه بهش بگه بد و خوب چيه ؟

پنجم اينكه آيا اين سه عبارت گفتار نیک،کردار نیک، پندار نیک ، ميتونه الفباي سواد و معرفت رو كامل كنه ؟ مسلماً نه

oomiidd
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۳:۰۱
دوستان عزیز واقعاً از این شعار مبهم تر از یک به اصطلاح پیامبر برای قومش وجود داره ؟
هرکسی گفتار و پندار و کردار خودش رو می تونه نیک بشماره ، حداقل برای این شعار یک معیاری قرار نداده که مردم گفتار یا کردارشون رو با اون بسنجند .
در ضمن اگر واقعاً پیامبری به نام زردشت وجود داشته باشه ، این بحث ها یعنی چی ؟
آیا از ما توقع دارید که مراحل تکامل رو به عقب برگردیم ؟ آیا می خواید کلاس اول و دوم و سوم و ... رو که رد کردیم و مثلاً به دکترا دست یافتیم حالا برگردیم سر کلاس دوم ، سوم ؟
یا اینکه چون این پیامبر ایرانیه باید تابع ایشون باشیم ؟
:sham: یا علی ع :sham:

با سلام

به نظر من انچه مبهم هست دین اسلام و قران و احکامش هست

دلیل

هنوز علمای خود دین نتوتنسته اند به یک توافق یا اجماع برسند

یک عده سنی ویک عده شیعه یک عده ....

در بین خود این فرقه ها هم باز شاخه های دیگر

این همه نتیجه گیریهای متفاوت نشان از ایهام دارد

و گرنه یک چیز واحد اگر روشن و اشکار باشد برای همه یکسان هست ( البته با تغییری جزئی که قابل پذیرش هست )

اگر 5 نفر یا 100 نفر یا هزار نفر تعبیر و تفسیر دیگری از اسلام داشتند میشد گفت که خوب ابهام از دین نیست مشکل از این عده کم هست و البته قابل چشم پوشی بود

ولی وقتی اسلام به چندین شاخه تبدیل میشود با طرفداران چند صد هزاری و میلیونی دیگر نمیشه گفت ایراد از فرد هست

اینجا مشخص میشود که کل ابهام داشته که هر فردی توانسته با تعبیری و تفسیری متفاوت دینی جدید ارایه کند

در مورد این این جمله دین زرتشت

من اطلاعاتی از دین رزتشت ندارم ولی اگر همین جمله ملاک تصمیم گیری قرار بگیرد به نظر بسیار قابل احترام است چرا که این شعار چکیده همه ادیان است و این همه پیامبر و امام امدند تا به انسانها بفهمانند و بیاموزند که ای انسان تو افریده خدائی مثل خود خدا خوب رفتار کن مهربان رفتار کن و و گفتار و پندار نیکو داشته باش

به نظر من این شعار اختصاصی به دین خاص ندارد و مشترک بین همه ادیان که از ان بالاتر مشترک بین تمام عقلهای سلیم است

MaryamJ
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۳:۰۶
سلام

دوست عزيز ، اون چيزي كه در بين شيعيان اختلاف هست در اصول دين نيست بلكه در فروع دين و تازه اونهم در جزييات فروع دين هست

oomiidd
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۳:۲۵
سلام

دوست عزيز ، اون چيزي كه در اسلام و بين فرقه هاي اون اختلاف هست در اصول دين نيست بلكه در فروع دين و تازه اونهم از جزييات فروع دين هست

با سلام

دوست عزیزم امامت یکی از مواردیست که مورد اختلاف شیعه و سنی هست و از اصول دین هم هست

شاید هم من اشتباه می کنم

البته در بین شیعه هم بر سر تعداد امامان باز اختلاف هست

فرزندان روز
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۴:۳۸
بسم الله الرحمن الرحیم
اول سلام عرض می کنم خدیمت امید عزیز و بقیه ی دوستان

هنوز علمای خود دین نتوتنسته اند به یک توافق یا اجماع برسند
یک عده سنی ویک عده شیعه یک عده ....
در بین خود این فرقه ها هم باز شاخه های دیگر
این همه نتیجه گیریهای متفاوت نشان از ایهام دارد
اینکه شیعه تبعیت کرده از پیامبر امت و حضرت علی علیه السلام رو با دلیل و مستندات ، امام خودش می دونه ، اشکال به شیعه وارده یا به کسانی که از امر مولاشون رو سرپیچی کردن و هر کدوم برای خودشون یه راهی رو به باطل برگزیدن ؟
اسلام به ذات خود ندارد عیبی
هر عیب که هست از مسلمانی ماست
و این رو باید خدمتت عرض کنم که فقط اسلام نیست که دستخوش این فرقه سازی ها شده در کتب حدیث از طریق شیعه و اهل سنت روایت‏شده است که پیامبر ص فرمودند :امت موسی پس از او به هفتاد و یک فرقه و امت عیسی پس از وی به هفتاد و دو فرقه تقسیم شدند، و پس از من امتم به هفتاد و سه فرقه تقسیم خواهد شد که تنها یک فرقه اهل نجات خواهد بود، چنانکه از فرقه‏های هر یک از دو امت موسی و عیسی نیز تنها یک فرقه اهل نجات بود.

فرزندان روز
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۴:۵۶
و گرنه یک چیز واحد اگر روشن و اشکار باشد برای همه یکسان هست ( البته با تغییری جزئی که قابل پذیرش هست
در همون زمان حقیقت مثل روز برای مردم روشن بود و پیامبر ص هم در هر جایی که امکانش فراهم می شد ، اشاره ای به بعد خودشون می کردن و حرف از جانشینی علی علیه السلام و فرزندانش به کرات به میون می آوردن
نمونه : بخاری ( از معتمدین اهل سنت ) به سند خود از عبدالله بن مسعود روایت می کنه که ابن عباس گفت : هنگامی که وفات پیغمبر فرا رسید گروهی از رجال از جمله عمر در بیت پیغمبر حضور داشتند . پیامبر ص فرمودند بیایید تا فرمانی برای شما بنویسم که بعد از آن هرگز گمراه نشوید . عمر گفت پیغمبر ص هذیان می گوید ، قرآن در دسترس ماست و همین کتاب خدا ما را کافی ست . در این حال کشمکشی افتاد و گروهی موافق حرف پیامبر و گروهی موافق حرف عمر بودند که وقتی سخانشون بالا گرفت پیامبر فرمودند : برخیزید ...
این روایت رو مسلم و احمد بن حنبل در مسند خودشون آوردن
خب ، حقیقتی رو که خودشون بهش اعتراف دارن و در مقابل فرموده ی پیغمبر که فرموده ی خدا وقتی قرار گرفتن دیگه چه انتقادی بر گروه حق وارده
بر گروه حق نمی شه ایراد گرفت که چرا بر حقی ، باید از گروه باطل بپرسی که چرا بر باطل پافشاری می کنی و اما اینکه می گی طرفداران زیادی هم گرد این فرقه ها هستن باید بگم که مردم به دین زمامداراشونن

خلق را تقلیدشان بر باد داد

جاش نیست والا بازترش می کردم ، خواستی ایمیل بزن تا برات بازش کنم البته اگر تعصب نداری ..

فرزندان روز
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۵:۰۹
در مورد این این جمله دین زرتشت
من اطلاعاتی از دین رزتشت ندارم ولی اگر همین جمله ملاک تصمیم گیری قرار بگیرد به نظر بسیار قابل احترام است چرا که این شعار چکیده همه ادیان است و این همه پیامبر و امام امدند تا به انسانها بفهمانند و بیاموزند که ای انسان تو افریده خدائی مثل خود خدا خوب رفتار کن مهربان رفتار کن و و گفتار و پندار نیکو داشته باش
به نظر من این شعار اختصاصی به دین خاص ندارد و مشترک بین همه ادیان که از ان بالاتر مشترک بین تمام عقلهای سلیم است
عزیز دلم بنده هم که با این جمله مخالف نیستم ، فقط گفتم که مبهمه
اگر این جمله رو برای افراد خاصی فرموده که هیچ و الا عوام که به اون مراحل تزکیه ی نفس نرسیده اند که گفتار و کردار و پندار نیک رو تشخیص بدن و هر کسی که به مراحل تزکیه ی نفس پا نگذاشته هر گفتار و کردار و پندار خودش رو نیک می دونه لذا حرف بنده اینه که یک مانیفست و فرقان براش باید ذکر می فرمودند که مثلا بنده اگر کرداری یا گفتاری دارم با اون تطبیق بدم و به دیگران ارائه کنم .
لذا در حدیث داریم که قلبها سه گونه است : يكی قلب متلاشی و روشن ، ديگر قلب سياه ، و سوم قلب منكوس يعنی وارونه . درباره قلب‏ وارونه داریم كه همه چيز رو عوضی می‏بينه ، خوب را بد و بد را خوب می‏بيند.
حرف بنده همین بود و الا قصد توهینی نداشته و ندارم و اگر چنانچه اینجور برداشت کردیم ، عذر خواهی می کنم .
موفق باشید
:Sham: یا علی ع :Sham:

oomiidd
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۵:۴۰
بسم الله الرحمن الرحیم

اول سلام عرض می کنم خدیمت امید عزیز و بقیه ی دوستان

اینکه شیعه تبعیت کرده از پیامبر امت و حضرت علی علیه السلام رو با دلیل و مستندات ، امام خودش می دونه ، اشکال به شیعه وارده یا به کسانی که از امر مولاشون رو سرپیچی کردن و هر کدوم برای خودشون یه راهی رو به باطل برگزیدن ؟
اسلام به ذات خود ندارد عیبی
هر عیب که هست از مسلمانی ماست
و این رو باید خدمتت عرض کنم که فقط اسلام نیست که دستخوش این فرقه سازی ها شده در کتب حدیث از طریق شیعه و اهل سنت روایت‏شده است که پیامبر ص فرمودند :امت موسی پس از او به هفتاد و یک فرقه و امت عیسی پس از وی به هفتاد و دو فرقه تقسیم شدند، و پس از من امتم به هفتاد و سه فرقه تقسیم خواهد شد که تنها یک فرقه اهل نجات خواهد بود، چنانکه از فرقه‏های هر یک از دو امت موسی و عیسی نیز تنها یک فرقه اهل نجات بود.

با سلام

ما دلایل خودمون رو قبول داریم بقیه چی ؟ ایا اونها بی دلیل بر یک اعتقدا پافشاری می کنن ؟
مثال

ایا کسی می تونه منکر انرژی الکتریسته بشه؟ مسلما نه چون واضح و اشکارا و با یک ازمایش در هر جائی و هر مکانی قابل اثبات و از هر 100 نفر 98 تا قبول می کنن بحث ما میگیم این انرژی واضح و بدون ابهامه ولی این دو نفر مشکل دارند

وقتی می بینی اینهمه اختلاف هست بدون یک جاها ئی مبهم و تاریک هست که هر کسی از اونجا سوئ استفاده کرده

سنی فکر می کنه بر حقه شیعه فکر می کن بر حق شافعی و حنبلی فکر می کنند بر حق هستند اسماعیلیه فکر می کنه بر حقه

اصلا شما تا حالا کسی رو دیدی که بر دینی باشه و بگه من بر حق نیستم و الکی پیرو این دینم

بقول معروف شما ماست بندی دیدی که بگه ماست من ترشه ؟

قسمت دوم دیگه واقعا که

بابا این چه حرفیه شماها یاد گرفتید تا یک ایراد می گرن میگید این ایراد منه و به اسلام ربط نداره بابا دست بردارید

پس اگه ایراد مسلمو نهاس لطفا شما هیچی نگو برو بگو یکی بیاد که بی اشکال باشه و اسلام درست حسابی رو معرفی کنه و اگه ازش ایرادی گرفتیم بشه بهش استناد کرد

پس بر اساس حدیث شما مشخص میشه در همه ادیان ابهام بسیار زیاده و در اسلام بیشتر از بقیه

و اینکه اشاره کردند فقط یک فرقه درست می گن خب

احتمالا شما می خوای بگی شیعه درسته ؟

سنی می خواد بگه سنی درسته و هر کس اسم فرقه خودش رو در قسمت خالی اون یک فرقه خواهد نوشت

ما می گیم حضرت علی جای پیامبر خوابیده اونا می گن ابوبکر یار غار بوده

ما میگیم حضرت علی دادماد پیامبر بوده و شوهر حضرت فاطمه اونا می گن خود پیامبر داماد ابوبکر بوده و شوهر عایشه یا داماد عمر و.....

ببنید کافیه کمی تعصب به خرج داد به اندازه کافی نقاط مبهم وجود دارد که بشود از انها نتایج دلخواه را گرفت

هر چی بگی اونها هم دارند که بگن

دوست عزیز لطفا کمی تامل کنید تمام فرقه ها فقط بازیچه دست علمای ان فرقه هستند سنی شیعه را می کشد شیعه اگه بتونه سنی را میکشه وهابی هر دوتا رو میکشه اسماعلیه همه رو می کشه

ابنها نتایج ابهام در دین و سوئ استفاده افراد سودجو از این ابهامات است

ببینید فقط یک مثال می زنم لطفا خودتان قضاوت کنید

ما میگیم چطور شد که پیامبر رهبری برای امت اسلامی که این همه برای ان زحمت کشید تعیین نکرد ایا هیچ عقل عاقلی این رو قبول می کنه که ما حرف سنی ها رو قبول کنیم

من می گم بله

نمونه اش همین انقلاب ایا هیچ عقل عاقلی می تواند قبول کند حضرت امام خمینی این انقلاب را که با این زحمت به بار نشانده بدون رهبر رها کند و به امید شورا ( مثل شورای صدر اسلانم) محول کند با توجه به اینکه تجربه چنان کاری را هم در تاریخ دیده اند

oomiidd
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۱۵:۵۲
در همون زمان حقیقت مثل روز برای مردم روشن بود و پیامبر ص هم در هر جایی که امکانش فراهم می شد ، اشاره ای به بعد خودشون می کردن و حرف از جانشینی علی علیه السلام و فرزندانش به کرات به میون می آوردن
نمونه : بخاری ( از معتمدین اهل سنت ) به سند خود از عبدالله بن مسعود روایت می کنه که ابن عباس گفت : هنگامی که وفات پیغمبر فرا رسید گروهی از رجال از جمله عمر در بیت پیغمبر حضور داشتند . پیامبر ص فرمودند بیایید تا فرمانی برای شما بنویسم که بعد از آن هرگز گمراه نشوید . عمر گفت پیغمبر ص هذیان می گوید ، قرآن در دسترس ماست و همین کتاب خدا ما را کافی ست . در این حال کشمکشی افتاد و گروهی موافق حرف پیامبر و گروهی موافق حرف عمر بودند که وقتی سخانشون بالا گرفت پیامبر فرمودند : برخیزید ...
این روایت رو مسلم و احمد بن حنبل در مسند خودشون آوردن
خب ، حقیقتی رو که خودشون بهش اعتراف دارن و در مقابل فرموده ی پیغمبر که فرموده ی خدا وقتی قرار گرفتن دیگه چه انتقادی بر گروه حق وارده
بر گروه حق نمی شه ایراد گرفت که چرا بر حقی ، باید از گروه باطل بپرسی که چرا بر باطل پافشاری می کنی و اما اینکه می گی طرفداران زیادی هم گرد این فرقه ها هستن باید بگم که مردم به دین زمامداراشونن

خلق را تقلیدشان بر باد داد

جاش نیست والا بازترش می کردم ، خواستی ایمیل بزن تا برات بازش کنم البته اگر تعصب نداری ..

با سلام مجدد

اینکه بر این احادیث و گفته ها بشه اعتبار کرد یا نه دلیل درستی نیست

چه بسا این احادیث و گفته های هنوز در مورد یک تاریخ تولد درست و یا شهادت درست به توافق نرسیده اند

اینکه شما چند حدیث بیاوری انها هم می اورند شما می خوای بگی مال اونها سندیت نداره اونها هم می گن احادیث شما بی اعتبار

تازه وقتی بر اعتبار توافق میشه بحث تفسیر میاد وسط اون می گه نه بابا اینجا به معنی دوسته و ما می خواهیم بگیم نه اینجا معنی ولی خست و مربوط به فلان ایه و هزار بحث دیگه به نطر من اینها قابل تحریف و تغییره

کما اینکه چند روز پیش خوندم تو قطر قران هم تحریف شده( چه برسه به احادیث )
حالا چند نفری جمع شدند درستش کردند

شما فکر کن تو این 1400 سال چه بر سر احادیث اومده

احادیث پیش کش بر سر معنای قران که یک چیز واحد هست اختلاف هست بین علما شما حالا می خوای به احادیث استناد کنی و توقع هم داری همه بپذیرند ؟

یکی از ابهامات دین اسلام همین زبان عربی است

که البته عده ای این طور می گن که زبان عربی بودن مزیتیست برای قران چون کامل هست

بر عکس فکر میکنم زبان عربی بودن دین اسلام یکی ارمحل های اختلاف بین علما هست چون یک چیز واحد چند جور متفاوت میشه معنی بشه تازه فکر کن اون موقع اعراب و نقطه هم نبوده ببین چه اش شله ای می شده

منم در این جمله با شما هم عقیده ام دوست عزیز

خلق را تقلیدشان بر باد است

ولی احتمالا در مقصود نظر کمی با هم تفاوت داریم

MaryamJ
۱۳۸۷/۰۸/۲۷, ۲۱:۱۷
خداوند در قرآن مى‏فرمايد: «عسى أن تكرهوا شيئاً و هو خير لكم و عسى أن تحبّوا شيئاً و هو شرّ لكم»

چه بسيار چيزهايى كه شما دوست نداريد، ولى در حقيقت به نفع شماست و چه بسيار چيزهايى كه شما دوست داريد، ولى به ضرر شماست.

من فكر ميكنم هر انسان عاقل و بالغي حداقل يكبار هم كه شده توي زندگيش اينو تجربه كرده

واقعا اين شعار پندار نيك ، گفتار نيك ، كردار نيك ، واسه همچين مسئله اي چه جوابي داره ؟ !!

asho
۱۳۸۹/۰۶/۲۶, ۱۶:۳۲
با درود اگه تمام ادیانی که بعد از زرتشت اومدن چیزی به این ئسه جمله اضافه کردن بگین تا ما هم بدونیم
ادرضمن این سه تا مربوط به کسانیه که از خرد کامل برخوردارن

sasdemolter
۱۳۹۰/۰۷/۰۱, ۱۶:۲۰
آقا کسی اهل تحقیق مشترک درباره دین زرتشتی هست اگه هست پیغام بدید
safa7trose@yahoo.com باتشکر
یاعلی التماست 2عا

andishmand
۱۳۹۱/۰۶/۳۰, ۱۵:۳۳
با عرض سلام.

دوستان باستانگرا و زرتشتگرا، علاقه خاصی دارند که تمام باورها و عقاید مثبت جهان را به ایران باستان و کیش زرتشت نسبت بدهند.

در زیر نمونه ای از این مسئله را می بینید:

درود دوستان گرامی

به روان پاک پیامبر ایرانی ، درود می فرستم

هیچ چیز با ناسزا درست نمی شود.

بسیار نیکو ست که از اثرهای اندیشه های زرتشت در ادیان سامی هم بدانیم
بهشت و دوزخ
پل چینوات
آقای کلهر مشاور رئیس جمهور به خوبی در سیما روشن ساخت که یهودی ها پیش از آشنایی با دین مزدیسنا ، چگونه به بهشت و دوزخ می اندیشیدند!
و اینکه خداوند تنها مال آنها نیست ، برای همه جهانیان است!

اما چون همواره مرغ همسایه غاز هست.
همه مقدسات ما باید از بیرون ایران آورده شوند!
همه پیامبرها باید انیرانی باشند!
پس خدای ما ، تبعیضی آشکار گذاشته است ، که این همه پیامبر را برای سامی ها آورده است.
و همه پیامبران بزرگ را از سامیان برگزیده است!

چون می دانیم ، خداوند به هیچ روی این گونه نیست ، و دادگر است،
دیگر به ناسزا ادامه ندهید

در پایان به همه پیامبران الهی از هر قومی که بودن ، احترام می گذارم.

سپاس
در پناه یزدان

سخنان بی پایه و اساس آقای کلهر که هر از گاهی ادعاهای مضحکی می کنند که با تاریخ در تعارض است(مثل ادعای جاعلانه و جاهلانۀ ایشان پیرامون چادر مشکی)، چیزی را ثابت نمی کند. ایشان برای اینکه نشان بدهند که خیلی روشنفکر هستند، هر از گاهی از این حرفهای مسخره تحویل می دهند!

ولی اعتقاد به حیات پس از مرگ و بهشت و جهنم، بدون شک قرنها پیش از وجود زرتشت وجود داشته است، و این را از روی کتیبه ها و سنگنوشته های عهد باستان به خوبی می توان فهمید. پس اگر ادیان ابراهیمی از دیگری این عقیده را گرفته باشند هم، این دیگری زرتشت نیست. بنی اسرائیل وقتی در مصر بودند هم، با مصریانی روبرو بودند که به حیات پس از مرگ اعتقاد داشتند و به همین خاطر فرعون را مومیایی می کردند.(یعنی پیش از ظهور دین یهود)

مسئله ای که هست این ادّعاست که ادیان باور به حیات پس از مرگ از خرافات عهد باستان گرفته اند!!! خب اینجا ما از شکّاکان تاریخی می پرسیم: شما که خودتان در هر یک از گزاره های تاریخی شک می کنید و معجزاتی که تاریخ به انبیاء نسبت می دهد را نمی پذیرید، با کدام سند تاریخی ثابت می کنید که باور به حیات پس از مرگ را ادیان از مردمان باستان اخذ نموده اند؟ آری، شما دلیلی ندارید.

شبهه سازان اساس استدلالشان این است که کهنترین سندی که اعتقاد به حیات پس از مرگ و بهشت و جهنم را نشان می دهد، سنگنوشته های ادیان باستان است، ولی کهنترین سند دینی که آنرا منعکس می کند تالموت یهود و گاتاهای زرتشت است؛ و اینجا نتیجه می گیرند که باور به حیات پس از مرگ را ادیان از آنها فرا گرفته اند!! این درست مثل این هست که وقتی کهنترین موارد استفاده از آتش، در بین النهرین دیده شده است، بگوییم که آتش درست کردن را سایر اقوام از آنها آموخته اند، و لذا نتیجه اش این می شود که سرخپوستان آمریکا بعد از قرون وسطی که اروپاییان آمریکا را کشف کردند و با آنها تعامل نمودند، نمی دانستند آتش چیست یا از آن استفاده نمی کردند!!! این ادعا نیز معقولتر از آن ادعا نیست.

اساساً باور به خدا، بهشت و جهنم، و وجود حجت خدا، اموری فطری هستند و خدا آنها را در فطرت تمامی ما قرار داده است، و ما نباید خود را اسیر توهمات برخی تاریخسازان کنیم.

من فقط ترس این را دارم که روزی برسد که دوستان زرتشتی ادعا کنند که تک تک انبیاء تحت تأثیر کیش زرتشت عقاید خویش را بیان نموده اند!

.