PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ایمان به خدایی بودن قرآن

Sheytane_Nadem
۱۳۸۷/۰۸/۰۱, ۱۴:۱۳
با سلام
راستش من مدتیه سوالات زیادی راجع به قرآن واسم بوجود اومده روز به روزم داره به اون سوالا افزوده میشه
من تو یه خانواده ی مذهبی بزرگ شدم تا چند وقت پیشم هیچ شکی نسبت به قرآن نداشتم ، اما از اونجا که شیطان بیکار نمیشینه یه عالمه سوالای جورواجور واسم مطرح شده طوریکه احساس می کنم فاصله ی عقیدتی من با خانوادم وحشتناک زیاد شده
اینه که از دوستان تقاضای کمک دارم
اولین سوالمم اینه که من از کجا باید بدونم که قرآن از طرف خدا اومده؟
چون به نظرم خدا تموم اون چیزایی رو که لازم بوده آدم بدونه توی ذاتش گذاشته ، آدما خوب و بد رو خودشون می تونن تشخیص بدن مگه عارفهایی که ما داشتیم خودشون توی سیر و سلوک عرفانیشون نتونستن خدارو با تمام وجود درک کنن؟ بعضی از اشعار هم حاکی همین مساله اند.
راجع به اعتقاد به خدا هم شکی ندارم چون امکان نداره نیرویی پشت این دنیا و بوجود اومدنش نباشه با این همه نظم و ترتیب
حتی با درنظر گرفتن تکامل تدریجی!
البته با الله هنوز نتونستم کنار بیام امیدوارم دوستان مهربون من توی این انجمن بتونن منو یاری کنن!
اینم بگم که من با جناب منطق توی بعضی از عقایدشون (اونایی که به نظرم منطقیه و غرض آلود نمی تونه باشه) هم نظرم.
منتظر جوابهای زیبا و منطقی شما هستم

مُدَبّر
۱۳۸۷/۰۸/۰۱, ۱۵:۱۸
اولین سوالمم اینه که من از کجا باید بدونم که قرآن از طرف خدا اومده؟

ما از هیچ راهی به این موضوع نمی توانیم یقین کنیم بجز دلیل عقل !

هر دلیلی به غیر از این باشد باطل است

اما دلیل عقل :
اگر اثبات شود قرآن معجزه هست عقل هم گواهی می دهد که قران از خداست چراکه تنها دلیل برا اثبات نبوت معجزه هست ولا غیر
در مورد حجت بودن معجزه از نگاه عقل شما را به این آدرس راهنمایی میکنم :

http://www.al-mobin.com/kalam/index.php/topic,471.0.html

حالا باید اثبات کرد قرآن معجزه هست یا نه ؟

خب تا اینجا رو اوکی کنید تا بریم سر اثبات معجزه بودن قرآن

شهید علی اصغر پازوکی
۱۳۸۷/۰۸/۰۱, ۱۸:۴۴
:Rose:

oomiidd
۱۳۸۷/۰۸/۰۱, ۱۸:۵۰
با سلام

دوست عزیز سوال قشنگی رو ارایه فرمودید و برای من هم این سوال حل نشده باقی مانده و خیلی دوست دارم با دلیل درست حسابی به نتیجه برسم اگر شما و جناب مدیر اجازه بفرمائید من هم همراه شما باشم

ممنون

Pherdous
۱۳۸۷/۰۸/۰۱, ۱۹:۰۶
معجزه از نظر من نمیتواند دلیلی برای حقانیت چیزی باشد .اگر وقت شد در جایی دیگر در این باره بیشتر بحث خواهیم کرد.

مُدَبّر
۱۳۸۷/۰۸/۰۱, ۲۰:۰۴
معجزه از نظر من نمیتواند دلیلی برای حقانیت چیزی باشد .اگر وقت شد در جایی دیگر در این باره بیشتر بحث خواهیم کرد.

شما یا معجزه را خوب نشناخته اید و تعریف دقیق معجزه را نمی دانید یا بطور کل با دلیل عقلی که برای معجزه بیان میکنند آشنایی ندارید وگرنه تنها راه برای اثبات مدعی نبوت معجزه هست ولا غیر.اگر عقل شما راهی سراغ دارد بفرمایید

حساب کارهای خارق العاده و از این قبیل را از معجزه جدا کنید

معجزه انست عملی انجام شود که عرف عقلا بما هو عقلا قانع شوند که فلان شخص اتصال به نیروی الهی دارد به این دلیل که هیچ انسانی نمی تواند چنین کاری را انجام دهد

در این حال عقل حکم میکند اگر فلان شخص واقعا نبی نیست خود خداوند ضرورتا باید این اعجاز را بشکند و به همگان به گونه ای نشان دهد که این کار معجزه نیست چون این می شود اضلال ابتدائی توسط خداوند که محال است

Pherdous
۱۳۸۷/۰۸/۰۱, ۲۰:۲۷
دوست من تند نروید.من در این مورد دلیل دارم.که چرا معجزه نمیتواند حقانیت چیزی را ثابت کند.
الان وقت ندارم. اگر اجازه دهید در فرصتی مناسب به شما خواهم گفت که چرا معجزه نمیتواند دلیلی بر حقانیت چیزی باشد.

Sheytane_Nadem
۱۳۸۷/۰۸/۰۲, ۱۵:۵۱
با سلام
خیلی ممنون از شما جناب مدبر که جواب من رو دادین:Gol:
راستش من قبول دارم که قرآن دارای آهنگ بسیار زیبا و دلنشین و تأثیر گذاریه ، اما من که عرب نیستم که بفهمم چی میگه ، اگه خیلی هم که زبان عربیم خوب باشه (که متأسفانه نیست) عمرا مثل عرب زبونا که عربی زبان مادریشونه که نمیشه. پس واسه غیر عرب زبونا پی بردن به اینکه قرآن بدلیل فصاحت و بلاغتش معجزه ست (اگه واقعا باشه) یه مقدار سخت یا شاید هم محاله.
به نظر من معجزه ای واقعا معجزه هست که تمام مردم بدون نیاز به داشتن دانش خاصی و بدون نیاز به اشخاص دیگه ای برای تفهیم و تفسیر اون ، پی به معجزه بودن اون ببرنو اونو با تمام وجودشون درک کنن بدون داشتن هیچگونه دشمنی و عناد با اون. برای خدا که کاری نداره همچین وسیله ای برای مردم بفرسته کاری داره؟
شایدم بگین که خوب خدا در واقع الله میخواد ببینه که چه کسانی واقعا و از ته قلب بهش ایمان میارن و سرکشی نمیکنن ولی بازم بنظرم واسه من که متأسفانه یه مقدار ایمانم ضعیف شده ولی دوست دارم که بدون داشتن حتی کوچکترین شکی به الله ایمان بیارم (به خدا که ایمان دارم) یه مقدار بی رحمی میشه چون برای رستگار شدن ایمان به خدا و رسولش اولین شرطه که باز هم متأسفانه من ایمانم خیلی ضعیف شده شایدم یه جورایی از بین رفته.
اینم بگم که اینو میدونم خدا عاقبت همه ی ما رو از اول میدونه اگه در بالا گفتم خدا میخواد ببینه منظورم از اون لحاظ بود!!!
اما اصل هدف من از باز کردن این موضوع گفتگو درباره ی محتوای قرآنه و سوالاتی که پیرامونش واسم بوجود اومده.
در ضمن من دوست ندارم خدای نکرده به کسی یا عقیده ای توهین کنم . اگرم این اتفاق افتاد (خدای نکرده) به بزرگی خودتون ببخشید و بدونین که قصدی نداشتم.

Sheytane_Nadem
۱۳۸۷/۰۸/۰۲, ۱۶:۲۸
با سلام

دوست عزیز سوال قشنگی رو ارایه فرمودید و برای من هم این سوال حل نشده باقی مانده و خیلی دوست دارم با دلیل درست حسابی به نتیجه برسم اگر شما و جناب مدیر اجازه بفرمائید من هم همراه شما باشم

ممنون

خواهش میکنم اتفاقا من دوست دارم تمام اعضای انجمن توی این بحث شرکت کنن تا از نظرات اونا هم بهره مند بشیم.

طیب
۱۳۸۷/۰۸/۰۲, ۱۷:۰۶
سلام

کتاب نبوت آقای قرائتی را مطالعه کنید و از گناه هم دوری کنید.

http://www.yasinmedia.com/fa/content/view/286/5/

البته بحثتون را ادامه بدید ولی اون هم منبع خوبیه.

طیب

oomiidd
۱۳۸۷/۰۸/۰۳, ۱۰:۱۷
با سلام

خیلی ممنون از شما جناب مدبر که جواب من رو دادین:gol:
راستش من قبول دارم که قرآن دارای آهنگ بسیار زیبا و دلنشین و تأثیر گذاریه ، اما من که عرب نیستم که بفهمم چی میگه ، اگه خیلی هم که زبان عربیم خوب باشه (که متأسفانه نیست) عمرا مثل عرب زبونا که عربی زبان مادریشونه که نمیشه. پس واسه غیر عرب زبونا پی بردن به اینکه قرآن بدلیل فصاحت و بلاغتش معجزه ست (اگه واقعا باشه) یه مقدار سخت یا شاید هم محاله.
به نظر من معجزه ای واقعا معجزه هست که تمام مردم بدون نیاز به داشتن دانش خاصی و بدون نیاز به اشخاص دیگه ای برای تفهیم و تفسیر اون ، پی به معجزه بودن اون ببرنو اونو با تمام وجودشون درک کنن بدون داشتن هیچگونه دشمنی و عناد با اون. برای خدا که کاری نداره همچین وسیله ای برای مردم بفرسته کاری داره؟
شایدم بگین که خوب خدا در واقع الله میخواد ببینه که چه کسانی واقعا و از ته قلب بهش ایمان میارن و سرکشی نمیکنن ولی بازم بنظرم واسه من که متأسفانه یه مقدار ایمانم ضعیف شده ولی دوست دارم که بدون داشتن حتی کوچکترین شکی به الله ایمان بیارم (به خدا که ایمان دارم) یه مقدار بی رحمی میشه چون برای رستگار شدن ایمان به خدا و رسولش اولین شرطه که باز هم متأسفانه من ایمانم خیلی ضعیف شده شایدم یه جورایی از بین رفته.
اینم بگم که اینو میدونم خدا عاقبت همه ی ما رو از اول میدونه اگه در بالا گفتم خدا میخواد ببینه منظورم از اون لحاظ بود!!!
اما اصل هدف من از باز کردن این موضوع گفتگو درباره ی محتوای قرآنه و سوالاتی که پیرامونش واسم بوجود اومده.

در ضمن من دوست ندارم خدای نکرده به کسی یا عقیده ای توهین کنم . اگرم این اتفاق افتاد (خدای نکرده) به بزرگی خودتون ببخشید و بدونین که قصدی نداشتم.

سلام

دوست عزیز

حرف دل ما رو زدی

منم همین رو می گم که کتابی که ادعای معجزه بودن داره معجزه بودنش باید برای همه قابل تشخیص باشه

نه اینکه فقط یک عده خواص معجزه بودنش رو تائید کنن واینکه برای اون خدائی که ما براش صفات متفاوتی قایل هستیم اصلا هیچ کاری نداره

اصلا فرض گرفتم که بابا اومدیم علمای عرب بر اثر حادثه ای از بین رفتن تکلیف تائید معجزه بودن قران چی میشه

ما می دونیم که حتی اعراب معمولی هم نمی تونن معجزه بودن قران رو تشخیص بدهند و عده ای خاص معجزه بودن قران رو قبول دارند و معجزه بودن اون رو قبول دارند و این با شرایط معجزه بودن مغایر هست

سوال دیگری هم هست اینکه این قران بعلت اینکه معجزه هست و کسی نمی تونه مثل اون رو بیاره پس کسی نمی تونه به اون چیزی اضافه کنه و خدا هم قول داده از اون محافظت کنه و هم اینکه تمام کائنات رو به مبارزه برای اوردن سوره ای مثل اون طلبیده

( خب اول به این می رسیم که هر کسی سوره ای بیاره به زعم همه خیلی بهتر از قران و لی اون چند نفر که قایل به معجزه بودن قران هستند قبول نکنند به بقیه خندیده میشه و چه بسا مجازات هم میشند چون معیار همه گیر نیست و هر چه اون تعداد یا بهتر بگم علمای دینی بگن وحی منزل قلمداد میشه مثل حکومت راهبان کلیسا در زمان قبل از رنسانس که هر چیزی اونا می گفتند هر چند مخالف بدیهیات باز هم وحی منزل بود وبقیه مجبور به قبول)

پس با این دو شرط 1- محافظت شخص خدا 2- اینکه هیچ کس نمی تونه کلامی مثل اون بیاره

پس چرا همیشه نسخه هائی در دولتهای اسلام برای تطابق قرانهای چاپ شده با اونها که نمونه اصلی در نظر گرفته میشه وجود داره

ترس از چیه؟

نکنه ترس داریم که خدا نمی تونه از قرانش محافظت کنه و این وظیفه مسلمین و علماست که از این امانت الهی محافظت کنند

و یا اینکه ترس هست که نکنه کسی دست توی قران ببره و اونو تحریف کنه که این هم باز تناقض بوجود می اره

با تشکر

مُدَبّر
۱۳۸۷/۰۸/۰۵, ۲۲:۰۲
خیلی ممنون از شما جناب مدبر که جواب من رو دادین:gol:
راستش من قبول دارم که قرآن دارای آهنگ بسیار زیبا و دلنشین و تأثیر گذاریه ، اما من که عرب نیستم که بفهمم چی میگه ، اگه خیلی هم که زبان عربیم خوب باشه (که متأسفانه نیست) عمرا مثل عرب زبونا که عربی زبان مادریشونه که نمیشه. پس واسه غیر عرب زبونا پی بردن به اینکه قرآن بدلیل فصاحت و بلاغتش معجزه ست (اگه واقعا باشه) یه مقدار سخت یا شاید هم محاله
.
ببینید این مسئله با یک دلیل عقلی حل میشه !
قبلا هم بیان کردم اگر ما حجیت معجزه را قبول کنیم به این معنی است که اگر چیزی معجزه شد در هر زمان و هر مکان برای همیشه معجزه هست و نکته حائز اهمیت اینکه بر فرض اگر کاری هم معجزه نباشد بر خداوند واجب می شود که آنرا برای همگان اعلام سازد تا اضلال ابتدائی از جانب خداوند صورت نگیرد
با این بیان روشن میشود اگر این قرآن در نزد اعراب معجزه باشد ولی حقیقتا معجزه نباشد بر خداوند واجب می شود کتابی محکم تر و افصح اتقن از آن بیاورد که اضلال ابتدائی صورت نگیرد حال که چنین نشده یقین میکنیم که این کتاب از خود خداست
دوست عزیز یادتان باشد همیشه عقل مدد کار ما ایمان ابتدائی است !

منم همین رو می گم که کتابی که ادعای معجزه بودن داره معجزه بودنش باید برای همه قابل تشخیص باشه

نه اینکه فقط یک عده خواص معجزه بودنش رو تائید کنن واینکه برای اون خدائی که ما براش صفات متفاوتی قایل هستیم اصلا هیچ کاری نداره

بیان شده که برای همه معجزه بودن قرآن مشخص می شود البته با واسطه یک دلیل عقلی که مطرح شد

( خب اول به این می رسیم که هر کسی سوره ای بیاره به زعم همه خیلی بهتر از قران و لی اون چند نفر که قایل به معجزه بودن قران هستند قبول نکنند به بقیه خندیده میشه و چه بسا مجازات هم میشند چون معیار همه گیر نیست و هر چه اون تعداد یا بهتر بگم علمای دینی بگن وحی منزل قلمداد میشه مثل حکومت راهبان کلیسا در زمان قبل از رنسانس که هر چیزی اونا می گفتند هر چند مخالف بدیهیات باز هم وحی منزل بود وبقیه مجبور به قبول
)

دوست عزیز مسئله تشخیص را منکر نشوید
هر جاهلی می تواند ارجحیت شعر حافظ را بر متن ساده فارسی یک بیسواد را تشخیص بدهد در مورد تشخیص قرآن با دیگر نوشته ها هم این امکان هست .پس نگویید که گروهی بر فرض که سوره ای مانند ان بیاید باز قبول نمی کنند !
شما بیاورید به گونه ای که ارجح باشد ما قبول میکنیم !!

پس چرا همیشه نسخه هائی در دولتهای اسلام برای تطابق قرانهای چاپ شده با اونها که نمونه اصلی در نظر گرفته میشه وجود داره

ترس از چیه؟

نکنه ترس داریم که خدا نمی تونه از قرانش محافظت کنه و این وظیفه مسلمین و علماست که از این امانت الهی محافظت کنند

و یا اینکه ترس هست که نکنه کسی دست توی قران ببره و اونو تحریف کنه که این هم باز تناقض بوجود می اره

ربطش چیه ؟

روشن بيان
۱۳۸۷/۰۹/۰۳, ۱۶:۵۰
پرسيده اند:اولین سوالمم اینه که من از کجا باید بدونم که قرآن از طرف خدا اومده؟
جواب: يك راهش اين است كه ميبنيي قرآن تمام راههايي را كه به خودخواهيت مربوط ميشود سد كرده است ؛ هر چي زشتي و زشتكاري نمايانده ؛ پته هر چي دين قلابي با رهبران آن را روي آب ريخته است...

oomiidd
۱۳۸۷/۰۹/۰۳, ۱۷:۱۱
با سلام

اصلا این تاپیک رو گم کرده بودم الان که اومد بالا دیدم دوست عزیزمون مدیر جوابی به پست بنده دادند ولی مدتیاز زمان ان گذشته

دوست عزیز بابت تاخیر معذرت می خوام

دوست عزیز مسئله تشخیص را منکر نشوید
هر جاهلی می تواند ارجحیت شعر حافظ را بر متن ساده فارسی یک بیسواد را تشخیص بدهد در مورد تشخیص قرآن با دیگر نوشته ها هم این امکان هست .پس نگویید که گروهی بر فرض که سوره ای مانند ان بیاید باز قبول نمی کنند !
شما بیاورید به گونه ای که ارجح باشد ما قبول میکنیم !!

بسیار زیبا گفتید

ایا شما حاضرید یک ازمایش انجام دهیم تا هر دو به نتیجه برسیم ؟

ربطش چیه ؟

و اما ربطش

اگر واقعا این دو شرط که بنده گفتم حقیقت داشته باشد نیازی به نمونه حفظ شده نمیباشد و اگر روزی ایه ای به اشتباه وارد قران شود به سادگی قابل تشخیص هست

و مثل نور شمعی در برابر خورشید و نیازی نگه داری یک نمونه در جای امن و مقایسه قرانهای موجود با ان منتفی میباشد

از ان گذشته اگر باز هم به هر شکلی انحراف و تحر یفی در قران شکل بگیرد ما نباید نگران باشیم چون خود خدای قادر قول داده از ان محافظت کند پس ایشان خودشان انحرافات و تحریفات را تصحیح می کنند

مگر اینکه شما قایل باشید که خدا توانائی نوشتن و تصحیح ندارد و این کار را به مریدان خود واگذار کرده

با تشکر